Об утверждении Правил благоустройства, санитарной очистки территории, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Рудном
Решение маслихата города Рудного Костанайской области от 19 июля 2003 года № 262. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 29 июля 2003 года № 2390. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 17 июня 2005 года № 183
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 17.06.2005 № 183.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях поддержания постоянной чистоты, уборки территорий и улиц, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Рудном, а также в качестве руководства для руководителей всех предприятий и организаций, независимо от форм собственности специализированных организаций Рудненский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Принять Правила благоустройства, санитарной очистки территории, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Рудном (прилагается).
2. Контроль за выполнением данного решения возложить на заместителя акима города Рудного Кусаева А.Е. и постоянную комиссию городского маслихата по вопросам производства, торговли, транспорта, городского хозяйства, выпуску товаров народного потребления, экологии.
Председатель сорок шестой
внеочередной сессии,
секретарь городского маслихата
СОГЛАСОВАНО
Заместитель акима
города Рудного
______________ А.Е. Кусаев
19.07.2003 г.
Приложение
к решению Рудненского
городского маслихата
от 19 июля 2003 года
№ 262
ПРАВИЛА
благоустройства, санитарной очистки территории,
содержания и защиты зеленых насаждений
в городе Рудном
Настоящие Правила благоустройства, санитарной очистки территории, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Рудном (далее по тексту - Правила) определяют порядок благоустройства, содержания, охраны и эксплуатации его элементов, порядок поддержания чистоты, уборки территорий и улиц, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Рудном, в том числе при производстве земляных и других работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов.
Правила является нормативным документов, включающим в себя вопросы организации и проведения работ по обеспечению благоустройства территорий города, а также права, обязанности и ответственность физических и юридических лиц всех форм собственности за нарушением настоящих Правил.
Правила предназначены в качестве руководства для руководителей всех предприятий и организаций, независимо от форм собственности специализированных организаций, занятых производством работ по благоустройству, озеленением, обеспечением санитарного состояния, производством земляных работ, содержанием элементов благоустройства.
В целях поддержания постоянной чистоты и порядка считать обязательным участием коллективов предприятий, учреждений, общественных и кооперативных организаций, жильцов в уборке прилегающих к их организациям и домовладением территорий, в уходе за зелеными насаждениями.

Рудный қаласының аумағын абаттандыру, санитарлық тазалау, жасыл көшеттерін ұстау және қорғау ережелерін бекіту туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2003 жылғы 19 шілдедегі № 262 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2003 жылғы 29 шілдеде № 2390 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2005 жылғы 17 маусымдағы № 183 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 17.06.2005 № 183 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес және Рудный қаласында тазалықты, аумақтарды және көшелерді тазалауды үнемі қолдау, жасыл көшеттерді ұстау және қорғау мақсатында, сонымен қатар барлық кәсіпорындар мен ұйымдардың, меншік нысанына қарамастан мамандандырылған ұйымдардың басшыларына басшылық жасау ретінде Рудный қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Рудный қаласының аумағын абаттандыру, санитарлық тазалау, жасыл көшеттерін ұстау және қорғау ережелері бекітілсін (қосылып отыр).
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау Рудный қаласы әкімінің орынбасары А.Е. Кусаевқа және қалалық мәслихаттың өндіріс, сауда, көлік, қала шаруашылығы, халық тұтынатын тауарларды шығару, экология мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Қырық алтыншы кезектен тыс
сессияның төрағасы,
қалалық мәслихаттың хатшысы
Рудный қалалық мәслихатының
2003 жылғы 19 шілдедегі
№ 262 шешіміне қосымша
Рудный қаласының аумағын абаттандыру, санитарлық
тазалау, жасыл көшеттерін ұстау және қорғау
ЕРЕЖЕЛЕРІ
Рудный қаласының аумағын абаттандыру, санитарлық тазалау, жасыл көшеттерін ұстау және қорғау ережелері (бұдан әрі мәтін бойынша - Ережелер) Рудный қаласының, оның ішінде жол қабаттарының, тротуарлардың, газондардың бұзылуымен байланысты жерге байланысты және басқа жұмыстарды жүргізу кезінде аумағын және көшелерін абаттандыру, ұстау және оның элементтерін қорғау және пайдалану, тазалау, жасыл көшеттерін ұстау және қорғау тәртібін белгілейді.
Ережелер өзіне қала аумағын абаттандыруды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу мәселелерін, сонымен қатар жеке және барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардың құқықтарын, міндеттерін және осы ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілігін енгізетін нормативтік құжат болып табылады.
Ережелер абаттандыру, көгалдандыру бойынша жұмыстарды жүргізумен, санитарлық жағдайларды қамтамасыз етумен, жер жұмыстарын жүргізумен, аббатандыру элементтерін ұстаумен айналысатын барлық кәсіпорындар мен ұйымдардың, меншік нысанына қарамастан мамандандырылған ұйымдардың басшыларына басшылық етуге арналған.
Тазалық пен тәртіпті үнемі қолдау мақсатында кәсіпорындар, мекемелер, қоғамдық және кооперативтік ұйым ұжымдарының, тұрғындардың өз ұйымдарының және үй маңындағы аумақтарды жинауға, жасыл көшеттерді күтуге қатысуы міндетті болып табылады.

1. Основные понятия и определения.
1. Благоустройство территории - комплекс элементов и работ, обеспечивающих удобную жизнедеятельность человека на территории города.
2. Закрепленная территория - участок земли, тяготеющий к отведенной территории, либо используемый для ее обслуживания, или являющийся охранной зоной.
Закрепленными территориями в городской черте являются:
1) территория со стороны городских улиц, ограниченная краем проезжей части для улиц с усовершенствованным покрытием (до середины разделительной полосы), или до середины проезжей части для улиц с неусовершенствованным покрытием;
2) внутридомовая территория (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяют пропорционально границам отведенных территорий, либо по согласованию сторон, при этом бесхозных территорий внутри дворов быть не должно);
3) для юридических лиц и предпринимателей 25 метров по периметру отведенной территории;
4) территория, временно используемая для хранения и складирования товарно-материальных ценностей или других целей по разрешению уполномоченного органа.
3. Отведенная территория - участок земли, переданной землепользователю в собственность или землепользование в соответствии с решением (постановлением) местного исполнительного органа для размещения принадлежащих ему объектов.
4. Зеленые насаждения - элемент планировочной структуры города, обеспечивающий санитарно-гигиенические условия и повышения уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (деревья, кустарники, газоны, клумбы, парки, скверы и так далее).
5. Земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпи, обратной засыпкой, разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов благоустройства.
6. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от целей и форм собственности.
7. Инженерные сети и сооружения - важнейшие элементы инженерного благоустройства города, предназначенные для комплексного обслуживания, нужд городского населения и предприятий, для сбора и отвода поверхностных вод с территории города.
8. Малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты как декоративного, так и утилитарного характера:
1) декоративные сооружения - скульптуры, фонтаны и декоративные водоемы, стеллы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки и прочее;
2) сооружения утилитарного характера - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, телефонные и торговые автоматы, аттракционы, скамьи, ограды, урны, таблички улиц, домов и рекламы, почтовые ящики и прочее.

1. Негізгі ұғымдар және анықтамалар
1. Аумақты абаттандыру қала аумағында адамның қолайлы тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін элементтер мен жұмыстардың кешені.
2. Бекітілген аумақ бөлінген аумаққа жетелейтін, немесе оған қызмет көрсетуге пайдаланатын, немесе қорғау зонасы болатын жер учаскесі.
Қала ішіндегі бекітілген аумақтар мыналар болып табылады:
1) беткі қабаты жақсартылған көшелер үшін көлік жүретін бөлік шетімен бекітілген қала көшелері жағындағы аумақ (бөлу сызығының ортасына дейін), немесе беткі қабаты жақсартылмаған көшелер үшін көлік жүретін бөліктің ортасына дейін;
2) үй араларындағы аумақ (бір аулада бірнеше жерді пайдаланушы бар болғанда бекітілген аумақ шекаралары бөлінген аумақ шекараларына пропорционал, немесе тараптардың келісімдері бойынша белгіленеді, мұндай жағдайда үй арасында иесіз аумақтар болмау керек);
3) заңды тұлғалар және кәсіпкерлер үшін бөлінген аумақтың периметрі бойынша 25 метр;
4) уәкілетті органның рұқсаты бойынша тауар-материалдық құндылықтарды сақтау және қоймалау немесе басқа мақсаттар үшін уақытша пайдаланылатын аумақ.
3. Бөлінген аумақ жергілікті атқарушы органның шешіміне (қаулысына) сәйкес меншікке немесе пайдалануға берген жерді пайдаланушыға қатысты объектілерді орналастыруға арналған жер учаскесі.
4. Жасыл көшеттер санитарлық-гигиеналық жағдайды және абаттандыру және сәулет-ландшафттық безендіру деңгейін көтеруді қамтамасыз ететін қаланың жоспарлау құрылымының элементтің (ағаштар, бұталар, газондар, клумбалар, саябақтар, гүлбақтар және тағы басқалар).
5. Жер жұмыстарың аумақты қазумен, беткі топырағын алумен, қайта себумен, жол қабаттарын, тротуарларды, газондарды және басқа да абаттандыру объектілерін бұзумен байланысты жұмыстар.
6. Жерді пайдаланушы мақсатына және меншік нысанына қарамастан қала ішінде жер учаскелерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.
7. Инженерлік жүйелер және имараттар қала халқы мен кәсіпорындардың қажеттілігіне кешенді қызмет көрсетуге, қала аумағынан су беттерін жинау және бөлуге арналған қаланы абаттандырудың маңызды элементтері.
8. Шағын сәулет нысандарын декоративтік және пайдаға асыру сипатында көлемдері бойынша салыстырғандағы шағын объектілер:
1) декоратитвік имараттар мүсіндер, фонтандар, декоративтік тоғандар, бедер тақталар, оймабедерлер, гүлге арналған құмыралар, жалаусаптар және басқалар;
2) пайдаға асыру сипатындағы имараттар беседкалар, павильондар, дүңгіршектер, сауда арбалары, телефон және сауда автоматтары, аттракциондар, орындықтар, қоршаулар, қоқыс салғыштар, көше аттары, үй нөмірлері жазылған маңдайшалар, жарнама қалқандары, пошта жәшіктері және басқалар.

9. Накрывочный полог (тент) - специальное приспособление (палатка), предназначенное для предотвращения падения, засорения, распыления на проезжую часть перевозимых сыпучих грузов.
10. Незастроенная территория - территория, на которой отсутствуют все виды наземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования.
11. Общественные места - зоны отдыха общего пользования (парки, пляжи, скверы), площади, остановки транспорта.
12. Улица - городская территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, подземные и наземные инженерные сети.
2. Общие положения
13. Предприятия, учреждения, организации, независимо от форм собственности и организационно-правовых форм, общественные объединения, должностные лица и граждане обязаны соблюдать правила благоустройства, обеспечивать надлежащую чистоту и порядок на территории города, поддерживать в исправном состоянии здания и сооружения.
Участки территорий по санитарному содержанию и внешнему благоустройству закрепляются за юридическими и физическими лицами на основе настоящих Правил распорядительными актами акима. Уборка закрепленных территорий производится в дни общегородских мероприятий по уборке городской территорий.
14. Уборка улиц и перекрестков каждым субъектом производится в длину на протяжении всего закрепленного участка, территории домовладения в частном секторе, в ширину - до их середины при двусторонней застройке, и на всю ширину при односторонней застройке.
15. Уборка территорий автобусных остановок производится коммунальными службами, если остановке расположены против жилой застройки. Остановки, расположенные в промышленной зоне, убираются предприятиями и организациями, за которыми закреплены для уборки данные территории.
16. Уборка стоянок такси, ремонт и обслуживание остановочных павильонов, уборка автостанций, диспетчерских пунктов транспортных хозяйств, мест отстоя транспорта производится предприятиями транспорта, осуществляющих их эксплуатацию.
Вывоз твердых бытовых отходов производится специализированными организациями на специально оборудованный полигон на основании договоров с юридическими и физическими лицами.
Отсутствие договора не является основания для отказа от услуг специализированной организации. Оплата в этом случае взимается исходя из установленных норм.
17. Общественные места и незастроенные территории убираются в соответствии с особыми решениями акимата города.
18. У административных и производственных зданий, предприятий торговли и общественного питания, зрелищных учреждений, на территории жилой застройки должны оборудоваться места стоянки автомобильного транспорта.
Въезд и стоянка транспортных средств на газонах, скверах и других местах зеленых насаждений, на землях общего пользования жилых домов, магазинов, аптек, рынков и служебных зданий, запрещается.
Въезд во дворы может быть осуществлен по специально обустроенным дорожкам с постановкой транспорта на специально отведенных стоянках.

9. Жамылғы мата (тент) тасымалданатын ұнтақ заттардың көлік жүретін бөлікке түсуін, ластауын, тозаңдатуын болдырмауға арналған арнайы құрал (палатка).
10. Құрылыс жүргізілмеген аумақ жобалаудың негізгі нормаларын қолдануға шектеу болатын жерүсті және жерасты құрылыстарының барлық түрлерінің ешқайсысы жоқ аумақ.
11. Қоғамдық орындар жалпы пайдаланудағы демалыс зоналары (саябақтар, гүлбақтар, жағажайлар), алаңдар, көлік аялдамалары.
12. Көше көлік жүретін бөлік, тротуарлар, аялдамалар, жасыл көшеттер, жерүсті және жерасты инженерлік жүйелері орналасқан қала аумағы.
2. Жалпы ережелер
13. Кәсіпорындар, мекемелер, меншік және ұйымдастыру-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер, лауазымды тұлғалар және азаматтар абаттандыру ережелерін сақтауға, қала аумағында тиісті тазалықты және тәртіпті қамтамасыз етуге, ғимараттар мен имараттарды бұзбай сақтауға тиісті.
Аумақ учаскелері санитарлық жағдайы және сыртқы келбеті бойынша осы Ережелердің, әкімінің өкім беретін актілерінің негізінде заңды және жеке тұлғалардың атына бекітіледі. Бекітілген аумақтарды тазалау қала аумағын тазалау бойынша жалпы қалалық іс-шаралар күндерінде жүргізіледі.
14. Көшелер мен көше қиылыстарын жинауды әр субъекті бекітілген барлық учаске, жеке сектордағы үйлер аумағы ұзына бойы, екі жақтан құрылыс болған жағдайда оның ортасына дейін ені бойы, құрылыс бір жақтан болғанда барлық ені бойы жүргізіледі.
15. Автобус аялдамаларының аумағын жинауды аялдамалар тұрғын үй құрылысына қарсы орналасса, коммуналдық қызмет жүргізеді. Өнеркәсіп зонасында орналасқан аялдамаларды осы аумақты жинау бекітілген кәсіпорындар мен ұйымдар жинайды.
16. Такси тұрақтарын жинауды, аялдама павильондарын жөндеу және қызмет көрсетуді, автотұрақтарды, көлік шаруашылықтарының диспетчерлік пункттерін, көлік тұратын орындарды жинауды көлікті пайдалануды жүзеге асыратын көлік кәсіпорындары жүргізеді.
Қатты тұрмыс қалдықтарын мамандандырылған ұйымдар заңды және тұлғалармен жасалған шарттардың негізінде арнайы жабдықталған полигонға шығарады.
Шарттың болмауы мамандандырылған ұйым қызметінен бас тартуға негіздеме болып табылмайды.
17. Қоғамдық орындар мен құрылыс жүргізілмеген аумақтар қала әкімінің ерекше шешімдеріне сәйкес жиналады.
18. Әкімшілік және өндірістік ғимараттарда, сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарда, көпшілік мекемелерде, тұрғын үй құрылысы аумағында автомобиль көлігін қою орындары жабдықталуы керек.
Көлік құралдарын газондарға, гүлбақтарға және басқа да жасыл көшетті орындарға, тұрғын үйлерді жалпы пайдаланудағы орындарға, дүкендердің, дәріханалардың, базарлардың және қызметтік ғимараттардың жерлеріне кіргізуге және қоюға болмайды.
Аулаларға көлікпен кіру арнайы бөлінген тұрақтарға көлікті қоя отырып, арнайы жайластырылған жолдар бойынша жүзеге асырылады.

19. Руководители предприятий, баз, складов, строящихся объектов обеспечивают исправное содержание подъездных путей, площадок для разворота транспорта. Выездные дороги должны иметь твердое покрытие и исключать вынос пыли и грязи за пределы отведенной территории.
20. Запрещается мойка и ремонт автотранспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования. Запрещается мыть автомобили, мотоциклы и другие транспортные средства у водоразборных колонок, на пляжах рек и водоемов, в водоохранных полосах, местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов.
3. Порядок установки и содержания малых
архитектурных форм.
21. Все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с Правилами, определяющими порядок застройки территории. Фасады предприятий торговли и сферы обслуживания должны быть освещены.
22. Строительство и установка малых архитектурных форм на территории города допускается только после согласования со службами аппарата акима города. Установленные малые архитектурные формы должны содержаться в исправном состоянии.
23. Юридические лица и владельцы частных домов, потребительские кооперативы собственников квартир, на обслуживании или во владении которых находятся здания и сооружения, обязаны содержать в исправном состоянии указателя улиц и номерных знаков, имеющихся на этих зданиях и сооружениях.
24. Юридические лица всех форм собственности у входа в здания обязаны иметь вывески с наименованием юридического лица на государственном и русском языках и обеспечить их надлежащее состояние.
4. Порядок содержания инженерных сетей,
сооружений и коммуникаций, выполнения земельных работ
25. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, обязаны регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, а именно: не допускать затопления территории, следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон, за тем, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на уровне твердого покрытия и содержались в исправном состоянии, следить за состоянием твердого либо грунтового покрытия либо грунтового покрытия над подземными сетями.
26. В случаях производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием, доведение отметок, люков колодцев инженерных сетей до требуемых производится за счет заказчика ремонта.
27. Ремонт инженерной коммуникаций и сетей, связанный с выполнением земляных работ, вскрытием дорожных покрытий, тротуаров, улиц, площадей, газонов и других мест общего пользования могут производиться только при наличии разрешения уполномоченного органа, осуществляющего контроль за сохранностью благоустройства дорого, тротуаров, зеленого фонда города, в соответствии с действующим законодательством и на основании настоящих Правил.

19. Кәсіпорындардың, базалардың, қоймалардың, салынып жатқан объектілердің басшылары көлік бұрылу үшін подъезд жолдарын, алаңқайларды дұрыс ұстауды қамтамасыз етеді. Көлік жүретін жолдарда беткі қабат болуы керек және аумақ ішінен шаң және ласты шығармау керек.
20. Тұрғын махаллалар ішінде және жалпы пайдаланудағы жерлерде көлік құралдарын жууға және жөндеуге рұқсат етілмейді. Су бөлетін колонкаларда, өзен және тоған жағаларында, көпшілік демалатын орындарда және тұрғын үй подъездерінде көлік құралдарын жууға рұқсат етілмейді.
3. Шағын сәулет нысандарын орналастыру
және ұстау тәртібі
21. Барлық ішкі абаттандыру элементтері, оның ішінде ғимарат қасбеттерін өңдеу аумақты салу тәртібін белгілейтін ережелерге сәйкес орындалуы керек. Сауда және қызмет көрсету кәсіпорындарының қасбеттерінде жарық жүргізілуі керек.
22. Қала аумағында шағын сәулет нысандарын салу және орналастыруға қала әкімі аппаратының қызметтерімен келісілгеннен кейін ғана рұқсат беріледі. Орналастырылған шағын сәулет нысандары дұрыс жаға ұсталуы тиіс.
23. Заңды тұлғалар және жеке үй иелері, иелігінде ғимараттар мен имараттар бар немесе оларға қызмет көрсететін жеке пәтер иеленушілер кооперативі осы ғимараттар мен имараттардағы көше көрсеткіштері және нөмір белгілерін дұрыс ұстауы қажет.
24. Барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардың кіре берісінде заңды тұлғаның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі атауы бар маңдайшасы болуы және олардың тиісті жағдайын қамтамасыз ету керек.
4. Инженерлік жүйелерді, имараттар мен
коммуникациялардың ұстау, жер жұмыстарын
орындау тәртібі
25. Иелігінде инженерлік коммуникациялар бар заңды және жеке тұлғалар инженерлік жүйелер мен имараттардың техникалық жағдайын үнемі бақылау керек, атап айтқанда: аумақты су басуын жібермеу, бөлінген және қорғалатын зоналардың санитарлық жағдайын бақылау, люктердің қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындары, нөсер канализацияларының торлары қатты жабылуын және дұрыс ұсталуын бақылау, жер асты жүйелерінің қатты немесе топырақпен жабылуын бақылау керек.
26. Беткі қабаты қатты аумақтарды толық жөндеу және қалпына келтіру жүргізілген жағдайда инженерлік жүйе құдықтарының белгілерін, люктерін талап етілетін параметрге жеткізу жөндеуді тапсырушының есебінен жүргізіледі.
27. Жер жұмыстарын орындаумен, жол қабаттарын, тротуарларды, көшелерді, алаңдарды, газондарды және жалпы пайдаланудағы басқа орындарды ашумен байланысты инженерлік коммуникациялар мен жүйелерді жөндеу қолданыстағы заңнамаға сәйкес және осы Ережелердің негізінде қаланың көркеюін, жолдарды, тротуарларды, жасыл көшеттерді сақтауға бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның болған жағдайда жүргізіледі.

28. При авариях на инженерных сетях, требующих безотлагательного производства востановительных работ, вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей, газонов и других мест общего пользования, возможно без оформления разрешения, но с уведомлением уполномоченного на то органа в течении восьми часов и последующим оформлением разрешения. Для ликвидации аварий, не требующих немедленного устранения, разрешение на производство работ получается на общих основаниях.
29. Разрешение на производство работ выдается исполнителю после анализа представленных документов, обосновывающих необходимость земляных работ. Такими документами являются:
заявка на выдачу разрешения;
гарантийное обязательство о восстановлении участка после производства работ;
заявка на снос зеленых насаждений - при необходимости.
Если земляные работы производились в холодное время года, получатель разрешения обязуется восстановить разрушенный участок в срок, указанные в разрешении и содержать его в надлежащем состоянии до полного восстановления. Вопрос снимается с контроля после полного восстановления разрушенного участка при наличии акта, подписанного соответствующими службами государственного учреждения.
30. Получатель разрешения на земляные работы обязан до начала работ выполнить следующие мероприятия:
установить по границам раскопа ограждения и предупреждающие знаки установленного типа;
в местах движения пешеходов установить переходные мостики и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
принять меря к бесперебойной работе ливневой канализации;
оградить щитами зеленые насаждения, если они попали в зону работы механизмов, обеспечив их сохранность;
в случае перекрытия проездов или путей движения пешеходов, подготовить объездные (обходные) пути и обозначить их соответствующими знаками.
31. Асфальт, снятый с покрытия, и грунт, не пригодный обратной засыпки, вывозятся с места работ. Запрещается заваливать землей или стройматериалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки, латки и прочие элементы благоустройства.
32. Ответственность за нарушение подземных сетей и сооружений, а также за повреждение или уничтожение зеленых насаждений и элементов благоустройства несет получатель разрешения (исполнитель).
В каждом случае на повреждение составляется акт при участие представителей заинтересованных лиц, где указывается причина повреждения, виновники его, меры по ликвидации повреждения и сроки выполнения работ по восстановлению одновременно решается источник финансирования работ за счет виновника.

28. Инженерлік жүйелерде қалпына келтіру жұмыстарын кезексіз жүргізуді талап ететін апаттар болғанда жол қабаттарын ашу, көшелерді, алаңдарды, газондарды және жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қазу рұқсат ресімделмей, бірақ оған уәкілетті органды хабардар ете отырып, сегіз сағат бойы және рұқсат ресімделініп жүргізілуіне болады. Тез арада жоюды талап етпейтін апаттарды жою үшін жұмыстарды жүргізуге рұқсат жалпы негіздерде алынады.
29. Жер жұмыстары қажеттілігі негіздеме болатын ұсынылған құжаттар талданғаннан кейін жұмыстарды жүргізуге рұқсат орындаушыѓа беріледі. Ондай құжаттар мыналар болып табылады:
рұқсат беруге өтінім;
жұмыс жүргізілгеннен кейін учаскені қалпына келтіру жөніндегі кепілдік міндеттеме;
жұмыс жүргізу кестесі;
қажет болған жағдайда жасыл көшеттерді алып тастауға өтінім.
Егер жер жұмыстары жылдың суық кезінде жүргізілген болса, рұқсат алушы бұзылған учаскені рұқсат берілген мерзімде қалпына келтіруге және оны толық қалпына келтіргенге дейін тиісті жағдайда ұстауға міндет алады. Мәселе бұзылған учаске толық қалпына келтірілгеннен кейін, мемлекеттік мекеменің тиісті қызметтері қол қойған акт болған жағдайда бақылаудан алынады.
30. Жер жұмыстарына рұқсат алушы жұмыс басталғанға дейін келесі іс-шаралардың орындауға міндетті:
қазылған шекараларға қоршаулар және белгіленген түрдегі ескерту белгілерін орналастыру;
жаяу жүрушілер жүретін жерлерде өту жолдарын орналастыру және қазылған учаскеге түнгі уақытта жарық беруді қамтамасыз ету;
нөсер канализациясы үздіксіз жұмыс істеуі үшін шаралар қолдану;
егер жасыл көшеттер механизмдер жұмыс істейтін зонаға түссе, олардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, жасыл көшеттерді қалқандармен қоршау;
көлік жүретін жолдарды және жаяу жүрушілер жүретін жолдарды жауып тастаған кезде айналып өтетін жолдарды дайындау және оларды тиісті белгілермен белгілеу.
31. Беті алынған асфальт және қайта себуге жарамайтын топырақ жұмыс орнынан шығарылады. Жасыл көшеттерді жермен немесе құрылыс материалдарымен, жер асты имараттары құдықтарының қақпақтарын, суағар торларын, бітелген жерлерді және басқа да абаттандыру элементтерін жабуға тыйым салынады.
32. Жер асты жүйелері мен имараттарын бұзғаны үшін, сонымен қатар жасыл көшеттерді және абаттандыру элементтерін зақымдағаны және жойғаны үшін жауапкершілікке рұқсатты алушы (орындаушы) тартылады.
Әр жағдайда зақым келтіргені үшін мүдделі тұлғалардыњ өкілдері қатысуымен акт құрылады, онда зақымдау себебі, оған кінәлілер, зақымды жою бойынша шаралар және оны қалпына келтіру бойынша жұмысты орындау мерзімдері көрсетіледі, сонымен қатар кінәлінің есебінен жұмысты қаржыландыру көзі шешіледі.

33. Восстановление покрытия в местах раскопов на проезжей части улиц выполняется на всю ширину проезжей части.
При прокладке инженерный сетей по тротуарам восстановление покрытия осуществляется по всей ширине тротуара.
Ответственность за качество восстановительных работ несет получатель разрешения, который в течение трех лет с момента снятия участка с контроля должен повторно восстанавливать участки разрытия, если это необходимо.
34. При появлении просадок, разрушения ветхого слоя покрытия в местах прокладки подземных коммуникаций, предприятия и граждане, эксплуатирующие данные коммуникации, обязаны производить восстановление покрытий, в т.ч. твердых.
35. В случае производства работ по восстановлению разрушенных и поврежденных объектов городского хозяйства силами городских коммунальных служб, все расходы компенсируются им за счет получателя разрешения на земляные работы.
36. Уборка и очистка каналов, труб, дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с улиц и дорог, очистку коллекторов ливневой канализации, дожде приемных колодцев производится теми коммунальными службами города, на балансе которых находятся указанные сооружения. Во дворах эту работу выполняют потребительские кооперативы собственников квартир, в других местах - закрепленные предприятия.
5. Особенности уборки территории в зимнее время.
37. Уборка снега должна начинаться с начала снегопада и продолжаться непрерывно до ликвидации его последствий. Разрешается укладка снега в валы и кучи на всех улицах и площадях, исключая территории автобусных остановок, проезжей части дорого, тротуаров.
Запрещается загромождение проездов и проходов, укладка снега и льда в газоны с посадками.
38. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах должна производиться систематически силами и средствами владельцев и арендаторов, жилых домов - силами потребительских кооперативов собственников квартир, на обслуживание которого они находятся. При этом обязательно соблюдение мер предосторожности во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждений воздушных сетей, светильников и зеленых насаждений.
Сброшенный с крыш снег подлежит вывозу.
39. Механизированная посыпка песком проезжей части улиц, площадей. Мостов, перекрестков, подъемов и спусков производится в плановом порядке специализированными службами коммунальных предприятий.
Посыпка пешеходных дорог внутри дворов осуществляется силами потребительских кооперативов собственников квартир, либо посредством заключения договора со специализированными организациями.

33. Көшелердің көлік жүретін бөлігіндегі қазу орындарының беткі қабатын қалпына келтіру көлік жүретін бөліктің барлық ені бойы жүргізіледі.
Инженерлік жүйелерді тротуарлар бойы салу кезінде беткі қабатты Қалпына келтіру тротуардың барлық ені бойы жүзеге асырылады.
Қалпына келтіру жұмыстары үшін рұқсат алушы жауапты, ол учаске бақылаудан алынған сәттен бастап үш жыл ішінде егер ол қажетті болса, қазу учаскесін қайтадан қалпына келтіруі тиіс.
34. Жер асты коммуникацияларын төсейтін жерлерде шөкпелер, беткі қабаттық ескі қабаты бұзылғандығы пайда болғанда, осы коммуникацияларды пайдаланушы кәсіпорындар және азаматтар беткі қабаттарды, оның ішінде қатты беткі қабаттарды қалпына келтіруді жүргізуге міндетті.
35. Қала шаруашылығының бұзылған және зақымданған объектілерін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүргізген жағдайда қалалық коммуналдық қызметтердің күшімен барлық шығыстар жер жұмыстарына рұқсат алушының есебінен қайтарылады.
36. Көшелер мен жолдардан беткі және топырақ суларын бөлуге арналған каналдарды, құбырларды құрғатқыштарды тазалауды, нөсер канализациясының коллекторларын, жауын сіңіргіш құдықтарды тазалауды балансында осы имараттар бар қаланың коммуналдық қызметтері жүргізеді. Аулаларда осы жұмыстарды пәтер иеленушілер кооперативі, басқа жерлерде бекітілген кәсіпорындар орындайды.
5. Қысқы уақытта аумақты тазалау ерекшеліктері
37. Қарды тазалау қар түсісімен басталуы және оны жойғанға дейін үздіксіз жалғасуы керек. Автобус аялдамалары аумағын, көлік жүретін жол бөлігін, тротуарларды қоспағанда, қарды үйіп жинауға рұқсат етіледі.
Көлік жүретін жолдар мен өтетін жерлерді жауып тастауға, егілген газондарға қар мен мұз жинауға тыйым салынады.
38. Шатырлардан қарды тазалау және өрнеулердегі шөптерді жұлу жүйелі түрде тұрғын үйлер мен жалдаушылардың, тұрғын үйлерге қызмет көрсететін жеке пәтер иеленушілер кооперативтерінің күшімен жүргізіледі. Мұндай жағдайда жаяу жүрушілермен бақытсыз оқиғаларды және әуе жүйелерін, шамдарды және жасыл көшеттерді зақымдауды болдырмау үшін сақтандыру шараларын міндетті түрде сақтау керек.
Шатырдан түсірілген қар шығарылуы тиіс.
39. Көшелердің көлік жүретін бөлігін, алаңдарды, көпірлерді, көше қиылыстарын, көтерілетін және түсетін жерлерді құммен себуді жоспарланған тәртіпте коммуналдық кәсіпорындардың мамандандырылған қызметтері жүргізеді.
Аула ішіндегі жаяу жүрушілер жолдарын құммен себу жеке пәтер иеленушілер кооперативтерінің күшімен немесе мамандандырылған ұйымдармен шартқа отыру арқылы жүзеге асырылады.

40. Землепользователи обязаны на отведенных и закрепленных территориях предусматривать противогололедные мероприятия (скалывание льда и снега, посыпку скользких мест инертными материалами).
41. Зимним периодом является период с 15 ноября по 15 апреля и все уборочные работы должны производиться: на улицах - в ночное время и во время снегопада. Обычная уборка должна заканчиваться к 9 часам утра ежедневно.
6. Порядок содержания зеленых насаждений
42. Зеленые насаждения являются общенародным достоянием, важным оздоровительным фактором и украшением города и их охрана и содержание обязанность каждого учреждения, предприятия, организации, гражданина.
Использование лесопарковых зон и других зеленых насаждений в культурно-оздоровительных целях разрешается с учетом сбережения лесной среды и пригородных ландшафтов с соблюдением всех санитарных норм.
43. Текущее содержание скверов, бульваров, парков, газонов и других объектов зеленого хозяйства возлагается на специализированное предприятие, также на юридические и физические лица на закрепленных территориях.
Землепользователи обязаны обеспечить охрану и воспроизводство зеленых насаждений на закрепленных территориях.
44. Снос и пересадка зеленых насаждений, попадающих под пятно застройки, прокладки подземных коммуникаций и инженерных сетей допускается при наличии акта на снос зеленых насаждений, утвержденного в аппарате акима города.
Пригодность зеленых насаждений к пересадке и сносу определяется комиссией в составе представителей аппарата акима, специализированного предприятия и заказчика строительства или ремонта сооружений.
45. Снос и пересадка зеленых насаждений производится силами и средствами застройщиков. Восстановление зеленых насаждений взамен сносимых также возлагается на организацию, выполняющую застройку или ремонт зданий, сооружений, коммуникаций, либо осуществляется специализированными предприятиями по договору с застройщиком.
46. При производстве работ юридические и физические лица обязаны:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждения;
2) оставлять при замощении асфальтирования городских дорог, тротуаров, проездов, площадей приствольную лунку диаметром не менее одного метра с последующим высевом газонных трав или установкой металлической решетки;
3) при реконструкции и строительстве дорог, тротуаров  и тому подобное в зоне размещения зеленых насаждений не допускать изменения вертикальных отметок более 5 сантиметров при повышении или понижении. В тех случаях, когда засыпка или обнажение корневой системы неизбежны, в проектах необходимо предусмотреть устройства для сохранения условий для нормального роста зеленых насаждений;

40. Жерді пайдаланушылар бөлінген немесе бекітілген аумақтарда көктайғаққа қарсы іс-шаралар қарастырулары керек (қар мен мұзды ою, тайғақ жерлерге инертті материалдар себу).
41. 15 қарашадан 15 сәуірге дейінгі кезең қысқы кезең болып табылады және барлық тазалау жұмыстары көшелерде түнгі уақытта және қар түскен уақытта жүргізілуі керек. Қарды күнделікті тазалау таңғы сағат 9-ға дейін аяқталуы тиіс.
6. Жасыл көшеттерді ұстау тәртібі
42. Жасыл көшеттер жалпы халық игілігі, сауықтырудың маңызды факторы және қала көркі болып табылады және оларды қорғау және ұстау - әр кәсіпорынның, мекемені, ұйымның, азаматтың міндеті.
Мәдени-сауықтыру мақсатында орман-саябақ зоналарын және басқа жасыл көшеттерді пайдалануға барлық санитарлық нормаларды сақтай отырып, орман ортасын және табиғи ландшафттарды ескере отырып рұқсат етіледі.
43. Гүлбақтарды, желекжолдарды, саябақтарды, газондарды және басқа да жасыл көшет объектілерін ағымдағы жөндеу мамандандырылған кәсіпорынға, сонымен қатар бекітілген аумақтардағы заңды және жеке тұлғаларға жүктеледі.
Жерді пайдаланушылар бекітілген аумақтардағы жасыл көшеттерді қорғауды және қайта өңдеуді қамтамасыз етуге міндетті.
44. Құрылысқа, жер асты коммуникациялары мен инженерлік жүйелердің төсемдеріне кедергі болатын жасыл көшеттерді алып тастау немесе отырғызу қала әкімінің аппаратында бекітілген жасыл көшеттерді алып тастауға арналған акт болған жағдайда жіберіледі.
Жасыл көшеттердің отырғызуға және алып кетуге жарамдылығын құрамында әкім аппаратының, мамандандырылған кәсіпорындардың өкілдері және құрылысты және имаратты жөндеуді тапсырушысы бар комиссия белгілейді.
45. Жасыл көшеттерді алып кету және отырғызу құрылысшының күшімен жүргізіледі. Алып кетілетін жасыл көшеттерді жаңа көшеттермен айырбастау құрылысты немесе ғимаратты, имаратты, коммуникацияны жөндеуді орындаушыға жүктеледі немесе оның құрылысшымен жасалған шарт бойынша мамандандырылған кәсіпорын жүзеге асырады.
46. Жұмыс жүргізу кезінде заңды және жеке тұлғалар мыналарға міндетті:
1) жасыл көшеттерді зақымданудан қоршауға;
2) қала жолдарын, тротуарларды, көлік жүретін жолдарды асфальттауды күшейту кезінде әрі қарай газон шөптерін еге және темір тор орналастыра отырып, диаметрі кемінде бір метр қазық орнататын шұңқыр қалдыруға;
3) жасыл көшеттер орналасқан зоналарда жолдарды, тротуарларды және тағы басқаларды қалпына келтіру және салу кезінде азайтқанда немесе көбейткенде вертикаль белгілердің 5 сантиметрден өзгеруін жібермеу. Тамыр жүйелерін себу немесе жалаңаштаудан басқа жағдай болмағанда жобаларда жасыл көшеттердің дұрыс су жағдайын сақтау үшін құрылғы қарастыру керек;

4) при прокладке подъездных дорог к строящимся объектам необходимо учитывать расположение насаждений и не нарушать существующих ограждений зеленых насаждений.
47. На территориях, занятых зелеными насаждениями, запрещается:
1) складировать строительные материалы, землю, дрова. Твердые бытовые отходы, засорять газоны, цветники, приствольные лунки;
2) ходить или ездить по газонам, ломать или подрезать деревья, кустарники, причинять другие механические повреждения;
3) осуществлять самовольные порубки деревьев, кустарников;
4) устраивать изгороди без согласия со службами аппарата акима города;
5) срывать цветы, сбивать плоды, пасти скот, выгуливать животных, добывать грунт, песок;
6) портить инвентарь (скамейки, урны, ограды, газонные решетки и тому подобное) - размещать на территории зеленых насаждений киоски, палатки, столы, тележки для торговли;
7) раскладывать костры, прикреплять к деревьям электропровода, колючую проволоку, качели, веревки для сушки белья, делать подписи, парковать на газонах автотранспорт;
8) вводить в эксплуатацию новые и реконструируемые объекты, не обеспеченные оборудованием, предотвращающих вредное влияние на зеленые насаждения;
9) снос деревьев и кустарников, представляющих угрозу для жизни и создающих аварийную обстановку, производит государственное специализированное предприятие в экстренном порядке по плану, согласованному в установленном порядке.
7. Обязанности землепользователей
49. Землепользователь обязан:
1) поддерживать в надлежащем санитарном состоянии, определяемом санитарными нормами, отведенные и закрепленные территории, инженерные сети и их элементы (колодцы, люки, решетки, опоры, насосные, подстанции и тому подобное);
2) для сбора и хранения отходов иметь площадки с твердым покрытием;
3) для сбора жидких отходов (при отсутствии канализации) иметь выгребную яму, соответствующую санитарным нормам;
4) обеспечить вывоз и захоронение отходов на специальном полигоне (городской свалке);
5) производить при необходимости, дезинфекцию, дератизацию на своей территории;
50. Землепользователю запрещается:
1) складировать оборудование, тару, сырье, стройматериалы и тому подобное вне отведенной территории;
2) разводить костры, сжигать мусор, опавшие листья. Ветки, производственные отходы на территории города;
3) использовать методы очистки, наносящие вред окружающей среде.
8. Ответственность за нарушение настоящих Правил
51. За нарушение настоящих Правил должны применяться санкции, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".

4) подъезд жолдарын салынып жатқан объектілерге төсеу кезінде көшеттердің орналасуын міндетті түрде ескеріп, жасыл көшеттердегі қоршауларды бұзбау керек.
47. Жасыл көшеттері бар аумақтарда төмендегілерге тыйым салынады:
1) құрылыс материалдарын, жерді, ағаштарды, қатты тұрмыс қалдықтарын жинауға, газондарды, гүлзарларды, қазыққа арналған шұңқырларды ластауға;
2) газондарда жүруге, ағаштарды, бұталарды сындыруға немесе кесуге, басқа да механикалық зақым келтіруге;
3) ағаштарды, бұталарды өз бетімен кесуге;
4) қала әкімі аппараты қызметінің келісімінсіз қоршау жасауға;
5) гүлдерді жұлуға, жемістерді жұлуға, мал бағуға, жануарларды қыдыртуға, топырақ, құм алуға;
6) құрал-саймандарды (орындықтарды, қоқыс салғыштарды, қоршауларды, газон торларын және тағы басқаларды) бүлдіруге жасыл көшеттері бар аумақтарда саудаға арналған дүңгіршектерді, палаткаларды, үстелдерді, арбаларды орналастыруға;
7) от жағуға, ағаштарға, электр ұсымдарын, тікенек сымдарды, алтыбақандарды, киім жаюға арналған жіптерді бекітуге, қолтаңба қоюға, газондарға автокөлік қоюға;
8) жасыл көшеттерге зиян әсер етуді болдырмайтын жабдықпен қамтамасыз етілмеген жаңа және қалпына келтірілген объектілерді пайдалануға енгізуге.
48. Тіршілікке қауіп төндіретін және апат жағдайын туындататын ағаштар мен бұталарды алып кетуді мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорын белгіленген тәртіпте келісілген жоспар бойынша шұғыл тәртіпте жүргізеді.
7. Жерді пайдаланушылардың міндеттері
49. Жерді пайдаланушылар мыналарға міндетті:
1) бөлінген және бекітілген аумақты, инженер жүйелерін және олардың элементтерін (құдықтарды, люктерді, торларды, тіреуіштерді, насос, шағын стансаларды және тағы басқаларды) санитарлық нормалар белгілеген тиісті санитарлық жағдайда қолдауға;
2) қалдықтарды жинау және сақтау үшін беткі қабаты қатты алаңқайлар ұстауға;
3) сұйық қалдықтарды жинау үшін (канализация болмаған жағдайда) санитарлық нормаларға сәйкес келетін қазылған ойықтар ұстауға;
4) қалдықтарды шығаруды арнайы полигонда (қала қоқысында) қамтамасыз етуге;
5) қажет болғанда өз аумағында дезинфекция, дератизация жүргізуге.
50. Жерді пайдаланушыларға төмендегілер тыйым салынады:
1) бөлінбеген аумақта жабдықты, ыдысты, өнімді, құрылыс материалдарын және тағы басқаларды жинауға;
2) қала аумағында от жағуға, қоқыс, түскен жапырақтарды, бұтақ өндірістік қалдықтарды жағуға;
3) қоршаған ортаға зиян келтіретін тазалау үдістерін қолдануға.
8. Осы ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілік
51. Осы ережелерді бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде қарастырылған санкциялар қолданылуы керек.

52. Контроль за выполнением настоящих Правил осуществляют в соответствии с действующим законодательством уполномоченные на это органы - каждый в пределах своей компетенции.

52. Осы Ережелердің орындалуын бақылауды оған уәкілетті органдар әрқайсысы өз құзыры шегінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.