О Правилах организации деятельности сводного оперативного молодежного студенческого отряда содействия полиции
Решение акима города Экибастуза от 11 декабря 2003 года N 61. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 5 января 2004 года за N 2193. Утратило силу - решением акима города Экибастуз Павлодарской области от 29 марта 2005 года N 23.
Сноска. Утратило силу - решением акима города Экибастуз Павлодарской области от 29 марта 2005 года N 23.
В соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" в целях привлечения студентов высших и средних специальных учебных заведений для оказания содействия правоохранительным органам в борьбе с правонарушениями и профилактике преступлений среди несовершеннолетних принимаю РЕШЕНИЕ:
1. Утвердить Правила организации деятельности сводного оперативного молодежного студенческого отряда содействия полиции (далее Отряд) согласно приложению.
2. Начальнику Экибастузского городского отдела внутренних дел (Ергебаев С.А.) оказывать Отряду практическую, методическую и правовую помощь.
3. Контроль за исполнением данного решения оставляю за собой.
Аким города Экибастуза                     В.Набитовский
Согласовано:
Начальник
Экибастузского городского
отдела внутренних дел                      С.Ергебаев
Утверждено
Решением акима города Экибастуза
от 11 декабря 2003 года N 61
"О Правилах организации деятельности сводного
оперативного молодежного студенческого
отряда содействия полиции"
ПРАВИЛА
Организации деятельности сводного оперативного молодежного студенческого отряда содействия полиции
1. Общие положения.
1. Сводный оперативный молодежный студенческий отряд содействия полиции (далее Отряд) создается из числа студентов высших и средних специальных учебных заведений, является одной из форм участия студенческой молодежи в укреплении общественного порядка и профессиональной подготовки, и добровольным подразделением по оказанию содействия правоохранительным органам в борьбе с правонарушениями и профилактике преступлений среди несовершеннолетних. Порядок организации и деятельность Отряда регламентируются настоящими Правилами.
2. Правовой основой деятельности Отряда является Конституция Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3. Отряд создается при высших, средних специальных учебных заведениях, дислоцированных в городе Экибастузе.
4. Общее руководство и контроль за деятельностью Отряда осуществляется командиром, который избирается из числа членов отряда и является членом Совета молодежи учебного заведения.

Полицияға жәрдемдесетiн студент жастардың жедел құрама отрядының қызметiн ұйымдастыру қағидалары туралы
Екібастұз қалалық әкімиятының 2003 жылғы 11 желтоқсандағы N 61 шешімі. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2004 жылғы 5 қаңтарда N 2193 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімінің 2005 жылғы 29 наурыздағы N 23 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімінің 2005 жылғы 29 наурыздағы N 23 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 33 бап 1 тармақ 5 тармақшасына сәйкес, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықпен күресуде және қылмыстың алдын алуда құқық қорғау органдарына жәрдем беру үшiн жоғары және орта арнаулы оқу орындарының студенттерiн тарту мақсатында ШЕШIМ қабылдаймын:
1. Қосымшаға сәйкес полицияға жәрдемдесетiн студент жастардың жедел құрама отрядының (бұдан былай - Отряд) қызметiн ұйымдастыру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Екiбастұз қалалық iшкi iстер бөлiмiнiң бастығы (С.Ә.Ергебаев) Отрядқа практикалық, әдiстемелiк және құқықтық көмек көрсетсiн.
3. Осы шешiмнiң орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Екiбастұз қаласының
әкiмi В.Набитовский
Келiсiлдi:
Екiбастұз қалалық
iшкi iстер бөлiмiнiң
бастығы С. Ергебаев
Екiбастұз қаласы әкiмiнiң
2003 жылғы "11"желтоқсан
"Полицияға жәрдемдесетiн студент
жастардың жедел құрама отрядының
қызметiн ұйымдастыру қағидалары
туралы" N 61 шешiмiмен
бекiтiлдi
Полицияға жәрдемдесетiн студент жастардың жедел құрама отрядының қызметiн ұйымдастыру ҚАҒИДАЛАРЫ 1. Жалпы ережелер
1. Полицияға жәрдемдесетiн студент жастардың жедел құрама отряды (бұдан былай - Отряд) жоғары және орта арнаулы оқу орындарының студенттерi арасынан құрылады, студент жастардың қоғамдық тәртiп пен кәсiби даярлықты нығайтуға қатысуының бiр түрi және кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықпен күресуде және қылмыстың алдын алуда құқық қорғау органдарына жәрдем беру жөнiндегi ерiктi бөлiмше болып табылады. Отрядты ұйымдастыру мен қызметiнiң тәртiбi осы қағидалармен реттеледi.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да нормативтi құқықтық актiлер Отрядтың негiзгi құқықтық қызметi болып табылады.
3. Отряд Екiбастұз қаласында орналасқан жоғары және орта арнаулы оқу орындары жанынан құрылады.
4. Отрядты жалпы басқару және қызметiне бақылау жасау отряд мүшелерi арасынан сайланған және оқу орны жастар Кеңесiнiң мүшесi болып табылатын командир жүзеге асырады.

5. Повседневная деятельность Отряда организовывается, направляется и координируется отделением по делам несовершеннолетних (далее ОДН) Экибастузского городского отдела внутренних дел (далее ГОВД).
6. В отряд принимаются юноши и девушки, достигшие восемнадцати лет и обучающиеся в учебных заведениях.
7. Противодействие законной деятельности, посягательство на жизнь и здоровье, достоинство членов Отряда в связи с выполнением ими возложенных на них обязанностей влекут за собой уголовную или административную ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Основные задачи и функции Отряда
8. Основной задачей Отряда является содействие органам внутренних дел в борьбе с правонарушениями, профилактика антиобщественных проявлений в общественных местах и на улицах города среди молодежи и подростков, детской безнадзорности и правонарушений среди несовершеннолетних.
9. Отряд, руководствуясь действующим законодательством совместно с инспекторским составом отделения по делам несовершеннолетних:
1) участвует в охране общественного порядка в местах массового отдыха граждан и при проведении культурно-массовых, спортивных мероприятий;
2) оказывает содействие правоохранительным органам в борьбе с отдельными видами преступлений среди молодежи и подростков, предупреждении правонарушений, индивидуальной профилактике с несовершеннолетними правонарушителями;
3) осуществляет работу по коррекции воспитания, адаптации несовершеннолетних, их перевоспитанию и вовлечению в общественную деятельность, по снижению криминогенной активности несовершеннолетних, по социальной реабилитации несовершеннолетних, вернувшихся из мест лишения свободы.
3. Порядок создания, структура и организация работы Отряда.
10. Отряд создается в соответствии с Правилами и формируется из числа положительно характеризующихся, наиболее физически подготовленных студентов, достигших восемнадцати лет.
11. Прием в члены отряда производится на добровольной основе, в индивидуальном порядке, на основе письменного заявления поступающего.
12. Членами Отряда являются студенты учебных заведений, находящихся на территории города Экибастуза.
13. Каждому члену Отряда, прошедшему отбор, вручается удостоверение установленного образца.
14. Отряд состоит из мобильных групп, распределенных по закрепленным участкам. Каждая мобильная группа имеет руководителя из членов Отряда.
15. Отряд возглавляет командир, а в его отсутствие заместитель командира.
16. Командир Отряда избирается из числа членов Отряда.
17. Командир:

5. Отрядтың күнделiктi қызметi Екiбастұз қалалық iшкi iстер бөлiмi (бұдан былай - ҚIIБ) кәмелетке толмағандардың iсi жөнiндегi бөлiмшесiмен (бұдан былай - КТБ) ұйымдастырылады, жiберiледi және үйлестiрiледi.
6. Отрядқа жасы он сегiзге толған және оқу орындарында оқитын жiгiттер мен қыздар қабылданады.
7. Заң қызметiне қарсы келгендер, Отряд мүшелерiнiң жүктелген мiндеттемелерiн орындауларына байланысты, олардың өмiрiне қол сұғып, денсаулығына қастандық жасағандар, ар-намысын таптағандар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамаларына сәйкес қылмыстық немесе әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылады.
2. Отрядтың негiзгi мiндеттерi мен қызметтерi
8. Отрядтың негiзгi мiндетi қаланың қоғамдық орындарында және көшелерде жастар мен жасөспiрiмдер арасында құқық бұзушылықпен күресуде, қоғамға қарсы iс-қимылдардың, балалар қараусыздығы мен кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтың алдын алуда iшкi iстер органдарына жәрдемдесу болып табылады.
9. Отряд кәмелетке толмағандардың iсi жөнiндегi бөлiмшенiң инспекторлық құрамымен бiрге қолданылып жүрген заңнаманы басшылыққа алады.:
1) азаматтардың көпшiлiк дем алатын жерлерiнде және мәдени-көпшiлiк, спорттық шараларды өткiзгенде қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысады;
2) құқық қорғау органдарына жастар мен жасөспiрiмдер арасында жекеленген қылмыс түрлерiмен күресуде, кәмелетке толмаған құқық бұзушылармен жеке алдын алу жұмысын жүргiзуде, құқық бұзушылықты болдырмауда құқық қорғау органдарына жәрдем беру;
3) кәмелетке толмағандардың тәртiбiн түзету, оңалту, оларды қайта тәрбиелеу және қоғамдық жұмысқа тарту, кәмелетке толмағандардың криминогендi белсендiлiгiн төмендету, бас еркiнен айрылу орнынан оралған кәмелетке толмағандарды әлеуметтiк сауықтыру бойынша жұмыстарды iске асырады.
3. Отряд жұмысын құру тәртiбi, құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру
10. Отряд қағидаларға сәйкес құрылады және жасы он сегiзге толған, дене тәрбиесi дайындығынан өткен, оң мiнездеме берiлген студенттер қатарынан құралады.
11. Отряд мүшелiгiне қабылдау ерiктi түрде, қабылданатын адамның жазбаша хаты негiзiнде, жеке тәртiпте өтедi.
12. Екiбастұз қаласының аумағында орналасқан оқу орындарының студенттерi Отряд мүшелерi болып табылады.
13. Iрiктеуден өткен Отрядтың әрбiр мүшесiне белгiленген үлгiдегi куәлiк берiледi.
14. Отряд бекiтiлiп берiлген учаскелерi бойынша бөлiнген жұмылдыру топтарынан құрылады.
15. Отрядты командир басқарады, ал ол жоқ болса, командирдiң орынбасары басқарады.
16. Отряд командирi Отряд мүшелерi арасынан сайланады.
17. Командир:

1) обеспечивает планирование, непосредственное руководство деятельностью Отряда, ведет документацию;
2) организует изучение членами Отряда форм и методов работы, основ действующего законодательства, занятия по физической подготовке;
3) контролирует работу отряда, организует аттестацию, отчитывается о проделанной работе за определенный период перед руководством ОДН Экибастузского ГОВД;
4) представляет наиболее отличившихся членов Отряда для поощрения;
5) вносит предложения начальнику Экибастузского ГОВД по улучшению общественного порядка и профилактике правонарушений среди молодежи и подростков.
18. Из руководителей мобильных групп создается Совет Отряда, который возглавляет командир Отряда.
19. Совет Отряда не реже одного раза в квартал проводит совместно с ОДН Экибастузского ГОВД с приглашением заинтересованных лиц заседания для анализа деятельности, принятия мер по повышению эффективности их работы, обсуждения и решения других проблем.
4. Обязанности и права членов Отряда.
20. Член Отряда обязан:
1) активно содействовать ГОВД в охране общественного порядка, предупреждений правонарушений среди молодежи подростков, вырабатывать у населения уважение к закону;
2) оказывать содействие в защите чести и достоинства, прав и законных интересов граждан, быть вежливым, тактичным, принимать предусмотренные законом меры к пресечению антиобщественных проявлений;
3) знать и строго исполнять законодательные и другие правовые акты Республики Казахстан, настойчиво овладевать и совершенствовать формы и методы профилактики правонарушений;
4) своевременно сообщать командиру, в органы полиции о других чрезвычайных обстоятельствах, угрожающих гражданам;
5) при исполнении обязанностей иметь при себе удостоверение члена отряда;
6) регулярно отчитываться о своей работе перед руководителем мобильной группы и командиром Отряда.
21. Член Отряда имеет право:
1) требовать от граждан соблюдения установленного общественного порядка и прекращения правонарушений;
2) принимать участие совместно с сотрудником полиции или иным уполномоченным на это лицом в составлении протокола в случаях нарушения общественного порядка или причинения правонарушением имущественного или иного ущерба гражданину;
3) оказывать содействие в доставлении в полицию или участковый пункт полиции несовершеннолетних лиц, совершивших правонарушения, либо в целях пресечения правонарушений, когда исчерпаны другие меры воздействия;
4) совместно с нарядом полиции входить в клубы, стадионы, кинотеатры и другие общественные места для пресечения правонарушений среди несовершеннолетних, по сообщениям администрации и гражданам;

1) Отрядтың жұмысын жоспарлайды, оған тiкелей басшылық жасайды, құжаттама жүргiзедi;
2) Отряд мүшелерiмен жұмыс түрi мен әдiстемесiн, қолданылып жүрген заңнама негiздерiн, дене тәрбиесiне дайындық сабақтарын оқып-үйренудi ұйымдастырады;
3) Отряд жұмысын бақылайды, аттестацияны ұйымдастырады, Екiбастұз ҚIIБ КТБ басшылығы алдында белгiлi мерзiм iшiнде атқарған жұмысы туралы есеп бередi;
4) ерекше көзге түскен Отряд мүшелерiн мадақтауға ұсынады;
5) Екiбастұз қIIБ бастығына жастар мен жасөспiрiмдер арасындағы қоғамдық тәртiптi жақсарту және құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша ұсыныстар жасайды.
18. Жұмылдыру тобы басшылары арасынан Отряд кеңесi құрылады, оны Отряд командирi басқарады.
19. Отряд Кеңесi Екiбастұз ҚIIБ кәмелетке толмағандардың iсi жөнiндегi бөлiмшемен бiрлесiп, жұмысты талдау, жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру бойынша iс-шараларды қолдану, басқа да проблемаларды сараптап және шешу үшiн тоқсанына бiр рет мүдделi адамдарды шақыра отырып, мәжiлiс өткiзедi.
4. Отряд мүшелерiнiң мiндеттерi мен құқықтары
20. Отряд мүшесi мынаған мiндеттi:
1) қоғамдық тәртiптi сақтауда, жастар мен жасөспiрiмдер арасында құқық бұзушылықтың алдын алуда қIIБ белсендi қатыстыру, халықтың заңға деген көзқарасын қалыптастыру;
2) азаматтардың ар-намысын, құқы мен заңды мүдделерiн қорғауға ықпал ету, сыпайы, әдептi болуға, қоғамға қарсы iс-әрекеттердiң жолын кесуге заңда қарастырылған шараларды қолдануға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа да құқықтық актiлерiн бiлу және қатаң орындау, құқық бұзушылықтың алдын алу түрлерiн мен әдiстемелерiн жетiлдiру;
4) командирге, полиция органына азаматтардың қауiп төндiретiн төтенше жағдайлар туралы органдарға дер кезiнде хабарлауға;
5) мiндетiн атқару кезiнде Отряд мүшесiнiң куәлiгi болуы керек;
6) жұмылдыру тобы басшысы мен Отряд командирi алдында жұмыс туралы үнемi есеп беруге мiндеттi.
21. Отряд мүшесi мынаған құқылы:
1) азаматтардан тиiстi қоғамдық тәртiптi сақтауын және құқық бұзушылықты болдырмауын талап етуге;
2) қоғамдық тәртiптi бұзған жағдайда және азаматқа мүлiктiк және басқа да зиян келтiрiлген жағдайда хаттама жасауда полиция қызметкерiмен немесе уәкiлеттi тұлғамен бiрлесiп қатысуға;
3) құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында басқа да iс-қимыл шаралары жойылған кезде құқық бұзушы кәмелетке толған тұлғаны полицияға немесе полиция пунктiне жеткiзуге;
4) полиция жасағымен бiрге кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтың жолын кесу үшiн клубтарды, стадиондарды, кинотеатрларды және басқа қоғамдық орындарды аралауға құқылы.

5. Формы и методы работы.
22. Отряд осуществляет свою деятельность путем:
1) участия в поддержании правопорядка на мероприятиях и при проведении рейдов;
2) информирования управление образования, отдела внутренней политики акима города, Экибастузского ГОВД и других правоохранительных органов о правонарушениях среди несовершеннолетних;
3) проведения индивидуально-профилактических бесед с несовершеннолетними правонарушителями, состоящими на учете в ОДН Экибастузского ГОВД;
4) участия в работе по поддержанию правопорядка в учебных заведениях;
5) организации встреч, круглых столов с участием работников правоохранительных органов по профилактике правонарушений среди молодежи;
6) участия в организации и проведении мероприятий по правовому всеобучу среди учащихся учебных заведений города.
6. Меры поощрения.
23. За особые заслуги в выполнении своего гражданского долга и проявленное при этом мужество и героизм члены Отряда в соответствии с действующим законодательством могут быть представлены к наградам Республики Казахстан.
24. Члены Отряда, активно участвующие в борьбе с правонарушителями, поощряются акимом города, Экибастузским ГОВД и учебными заведениями в пределах их./
25. Участие в обеспечении охраны общественного порядка, индивидуально-профилактическая работа с подочетными лицами, члену Отряда могут зачитываться, как прохождение учебной практики.
26. Члены Отряда после окончания учебного заведения пользуются льготными правами при поступлении на службу в органы внутренних дел города или другие правоохранительные органы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
27. В период выполнения возложенных обязанностей члены Отряда имеют право бесплатного проезда в автобусах городских маршрутов при предъявлении удостоверения установленного образца
28. Объявление о поощрении членов Отряда производится в торжественной обстановке в учебных заведениях.
7. Меры защиты членов Отряда
29. При получении травмы членами Отряда во время дежурства, лечение оплачивается за счет средств местного бюджета:
1) В случае получения травмы членом Отряда во время оказания содействия сотрудникам органов внутренних дел при доставлении либо задержании правонарушителей лечение из средств местного бюджета будет производиться за счет отдельных социальных выплат в размере, не превышающем 20 кратный месячный расчетный показатель.
2) Размер отдельных социальных выплат устанавливается Комиссией по назначению социальных выплат отдельным категориям граждан города при предоставлении в управление социальной защиты населения города подтверждающих документов.

5. Жұмыс түрi мен әдiстерi
22. Отряд өз жұмысын мына жолмен атқарады:
1) iс-шараларда және рейдтер жүргiзгенде құқық тәртiбiн қолдауға қатысу;
2) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылық туралы бiлiм басқармасын, қала әкiмi iшкi саясат бөлiмiн, Екiбастұз қIIБ және басқа да құқық қорғау органдарын хабардар ету;
3) Екiбастұз ҚIIБ КТБ есебiнде тұрған құқық бұзушы кәмелетке толмағандармен жеке алдын алу сұхбатын жүргiзу;
4) оқу орындарында құқық тәртiбiн қолдау бойынша жұмысқа қатысу;
5) жастар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң қатысуымен кездесулер, дөңгелек столдар ұйымдастыру;
6) қаланың жоғары оқу орындары оқушылары арасында жалпыға мiндеттi құқықтық оқу бойынша шараларды ұйымдастыру және өткiзу.
6. Мадақтау шаралары
23. Өзiнiң азаматтық борышын орындаудағы ерекше еңбегi үшiн және ерлiк пен жiгер көрсете бiлгенi үшiн Отряд мүшелерi қазақстан Республикасының наградасына ұсынылуы мүмкiн.
24. Құқық бұзушылармен күресуге белсендi қатысқан Отряд мүшелерi қала әкiмiмен, Екiбастұз қIIБ-мен және жоғары оқу орындарымен марапатталады.
25. Қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысқан, қарамағындағы тұлғалармен жеке алдын алу жұмыстарын жүргiзген Отряд мүшесi оқу практикасын өткерген болып саналады.
26. Отряд мүшелерi оқу орнын аяқтаған соң қаланың iшкi iстер органы қызметiне немесе құқық қорғау органдарына түсерде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жеңiлдiк құқына ие болады.
27. Отряд мүшелерi жүктелген мiндеттерiн орындау кезеңiнде белгiленген үлгiдегi куәлiгiн көрсете отырып, қалалық маршруттардағы автобустарда тегiн жүруге құқылы.
28. Отряд мүшелерiн мадақтау туралы хабарлама оқу орындарында салтанатты түрде жарияланады.
7. Отряд мүшелерiн қорғау шаралары
29. Кезекшiлiк кезiнде жарақат алған Отряд мүшелерiне емдеу жергiлiктi бюджет есебiнен төленедi.
1) Iшкi iстер бөлiмiнiң қызметкерлерiне құқық бұзушыларды ұстауда көмек көрсету кезiнде жарақат алған Отряд мүшелерiне емдеу 20 айлық есеп көрсеткiшi көлемiнен аспайтын мөлшердегi жекеленген әлеуметтiк төлем есебiнен жергiлiктi бюджеттен жүргiзiледi.
2) Жекеленген әлеуметтiк төлем мөлшерi қаланың халықты әлеуметтiк қорғау басқармасы тиiстi құжаттарды берген кезде қала азаматтарының жекеленген санаттарына әлеуметтiк төлем тағайындау жөнiндегi Комиссиямен белгiленедi.

3) Решение Комиссии оформляется протокольно и служит основанием для назначения социальных выплат

3) Комиссия шешiмi хаттамамен ресiмделедi және әлеуметтiк төлем тағайындаудың негiзi болып табылады.