Об утверждении Положения о районной ономастической комиссии.
Постановление акимата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 14 августа 2003 года N 228. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 4 сентября 2003 года за N 1002. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 20 апреля 2012 года N 02.03.03-29/396
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 20.04.2012 N 02.03.03-29/396
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, в целях исполнения статей 1920 Закона "О языках в Республике Казахстан" от 11 июля 1997 года, статьи 11 Закона "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" от 8 декабря 1993 года, постановления Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 года N 368 "О Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан", акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о районной ономастической комиссии при акимате района.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Риде В.Р.
Аким района
УТВЕРЖДЕНО
постановлением акимата района
"Об утверждении Положения о
районной ономастической комиссии"
от 14 августа 2003 года N 228
ПОЛОЖЕНИЕ
о районной ономастической комиссии при акимате Аккайынского района
1. Общее положение
1. Районная ономастическая комиссия при акимате Аккайынского района (далее Комиссия) является консультативно-совещательным органом, который вырабатывает предложения по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов, упорядочения употреблений и учета топонимических названий, восстановления, сохранения исторических названий как составной части историко-культурного наследия района и их переименованию.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, Законами "О языках в Республике Казахстан" от 11 июля 1997 года, "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" от 8 декабря 1993 года и "Порядком наименования и переименования организаций, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических объектов Республики Казахстан и изменения транскрипции их названий", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года N 281, а также настоящим Положением.

Аудандық ономастика комиссиясы туралы Ережені бекіту туралы.
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімиятының 2003 жылғы 14 тамыздағы N 228 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 4 қыркүйекте N 1002 тіркелді. Қолдану мерзімінің өтуіне байланысты күшін жойды (Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімі аппаратының 2012 жылғы 20 сәуірдегі N 02.03.03-29/369 хаты)
Ескерту. Қолдану мерзімінің өтуіне байланысты күшін жойды (Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімі аппаратының 2012.04.20 N 02.03.03-29/369 хаты)
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"»2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңының 1920-баптарына, "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы"»1993 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 11-бабына сәйкес, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік ономастика комиссиясы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 сәуірдегі N 368 қаулысын орындау мақсатында аудан әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген аудан әкімияты жанындағы аудандық ономастика комиссиясы туралы Ереже бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары В.Р.Ридеге жүктелсін.
Аудан әкімі
"Аудандық ономастика комиссиясы
туралы Ережені бекіту туралы"
аудан әкімиятының
2003 жылғы 14 тамыздағы
N 228 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Аққайың ауданы әкімиятының жанындағы аудандық ономастика комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Аққайың ауданы әкімияты жанындағы аудандық ономастика комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) географиялық объектілердің атауына бірыңғай көзқарасты қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдану мен олардың есебін жүргізуді реттеу, ауданның тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлігі ретінде тарихи атауларды қалпына келтіру, сақтау және оларды қайта атау мақсатында ономастика саласында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін консультациялық-кеңесші органы болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Конституцияны"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Заңдарды және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 5 наурыздағы N 281 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасындағы ұйымдарды, темір жол станцияларын, әуежайларды, сондай-ақ физикалық-географиялық объектілерді атау мен қайта атаудың және олардың атауларының транскрипциясын өзгертудің Тәртібін", сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.

3. Персональный состав Комиссии, утверждается сессией районного Маслихата по представлению акима района.
4. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
2. Основные задачи
1. Основными задачами Комиссии являются:
1) сбор, систематизация и изучение географических названий, систематизация материалов, связанных с вопросами ономастики;
2) внесение предложений по восстановлению раннее утраченных исторических топонимов;
3) внесение предложений по наименованию новых объектов;
4) поддержка ономастики как географической и историко-культурной дисциплины.
3. Основные функции и полномочия
1. В целях решения возложенных задач Комиссия:
1) представляет заключения о наименованиях, переименованиях, уточнениях и транскрипции названий административно-территориальных единиц, промышленных, сельскохозяйственных предприятий, железнодорожных и автодорожных станций, почтовых отделений, учреждений, предприятий, общеобразовательных, профессиональных учебных заведений, транспортных и других объектов, находящихся в государственной собственности, на основе действующих норм орфографии, научной транскрипции и сложившихся культурно-исторических и социальных факторов;
2) оказывает консультативную помощь в решении вопросов, возникающих в процессе составления карты района, издания справочников, словарей, следит за правильной транскрипцией номенклатуры географических названий района в них;
3) координирует издание справочников и словарей по ономастике и топонимике;
4) осуществляет комплекс мер, направленных на сохранение заповедных названий населенных пунктов, улиц, проспектов, площадей;
5) активно способствует формированию у населения уважительного отношения к исконно народным и исторически сложившимся названиям  как составной части историко-культурного наследия района;
6) рассматривает письма организаций и отдельных граждан по вопросам восстановления или замены исторических топонимов и дает соответствующие рекомендации;
7) анализирует состояние реализации государственной языковой политики в области ономастики по материалам, сообщениям и информациям местных представительных и исполнительных органов.
4. Организация работы
1. Заседания Комиссия проводятся не реже одного раза в квартал. Заседания Комиссии считаются действительными, если на них присутствуют не менее половины ее членов.
2. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании.
3. Для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, в случае необходимости создаются рабочие группы.

3. Комиссияның жеке құрамы аудан әкімінің ұсынысы бойынша аудандық мәслихат сессиясымен бекітіледі.
4. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
2. Негізгі міндеттері
1. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) географиялық атауларды жинақтау, жүйелендіру және зерделеу, ономастика мәселелеріне байланысты материалдарды жүйелендіру;
2) бұрын жоғалтылған тарихи топонимдерді қалпына келтіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) жаңа объектілердің атаулары бойынша ұсыныстар енгізу;
4) ономастикаға географиялық және тарихи-мәдени пәндеме ретінде қолдау көрсету болып табылады.
3. Негізгі қызметі мен өкілеттігі
1. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерді шешу мақсатында:
1) орфографиялық, ғылыми транскрипцияның және қалыптасқан мәдени-тарихи және әлеуметтік факторлардың қолданылып жүрген нормаларының негізінде әкімшілік-аумақтық бірліктердің, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, темір жол және автомобиль жолдары станцияларының, почта бөлімшелерінің, мекемелердің, кәсіпорындардың, жалпы білім беретін, кәсіптік оқу орындарының, көлік және басқа бағыныстық объектілер атауларының аталуы, қайта аталуы, нақтылануы және транскрипциясы туралы қорытындылар ұсынылады.
2) аудан картасын жасау, анықтамалықтар, сөздіктер, атластар шығару процесінде пайда болған мәселелерді шешуге консультациялық көмек көрсетеді, оларда ауданның географиялық атаулары номенклатураларының дұрыс транскрипциялануын қадағалайды;
3) ономастика мен топонимика жөнінде анықтамалықтар мен сөздіктер шығаруды үйлестіреді;
4) елді мекендердің, көшелердің, даңғылдардың, алаңдардың тұғырлы атауын сақтауға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;
5) аудан халқының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлігі ретінде байырғы халықтың және тарихи қалыптасқан атауларға құрметпен қарауын қалыптастыруға белсенді ықпал етеді;
6) ұйымдардың, жекелеген азаматтардың тарихи топонимдерін қалпына келтіру немесе ауыстыру мәселелері жөніндегі хаттарын қарайды және сәйкесті ұсыныстар береді;
7) атқарушы және өкілді жергілікті органдардың хабарлауы және ақпараттары бойынша ономастика саласында мемлекеттік тіл саясатын іске асырудың жай-күйін талдайды.
4. Жұмысын ұйымдастыру
1. Комиссияның отырысы тоқсанында бір реттен жиі емес өткізіледі. Егер оған оның мүшелерінің жартысы қатысса Комиссия отырысының күші бар деп саналады.
2. Комиссияның шешімі оның отырысына қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс берумен қабылданады.
3. Қажет болған жағдайда Комиссияның құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін жұмыс топтары құрылады.

4. Секретарь комиссии готовит необходимые документы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов Комиссии и отвечает за делопроизводство.

4. Комиссияның хатшысы қажетті құжаттарды дайындайды, отырыстардың күн тәртібін жасайды, Комиссия мүшелерінің өзара іс-қимылын ұйымдастырады және іс қағаздарын жүргізуге жауап береді.