Об утверждении "Инструкции по ведению Государственного кадастра участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 9 февраля 2004 года N 21-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2004 года N 2726. Утратил силу приказом Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 19 июня 2009 № 46-п
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов РК от 19.06.2009 № 46-п .
В целях обеспечения разработки республиканских и региональных программ геологического изучения недр, обеспечения охраны недр и окружающей среды и рационального комплексного использования подземных вод ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить "Инструкцию по ведению Государственного кадастра участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан".
2. Республиканскому центру геологической информации "Казгеоинформ" обеспечить сбор, учет, регистрацию и хранение Паспортов формы "Р" участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан.
3. Территориальным Управлениям охраны и использования недр обеспечить контроль Паспортов формы "Р" от недропользователей, за полнотой и достоверностью паспортных данных, за соответствием их требованиям настоящей инструкции.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя Республиканского центра геологической информации "Казгеоинформ" С.А.Акылбекова.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
УТВЕРЖДЕНА
приказом Председателя
Комитета геологии
и охраны недр Министерства
энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
от 9 февраля 2004 года N 21-п
"Об утверждении Инструкции
по ведению Государственного
кадастра участков загрязнения
подземных вод"
ИНСТРУКЦИЯ
по ведению Государственного
кадастра участков загрязнения
подземных вод
Республики Казахстан
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с требованиями  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О недрах и недропользовании",  Закона  Республики Казахстан "Об охране окружающей среды",  Водного кодекса  Республики Казахстан,  постановления  Правительства Республики Казахстан от 16 августа 1996 года N 1022 "Об утверждении Положения о порядке ведения Государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых и Государственного кадастра техногенных минеральных образований в Республике Казахстан", Санитарных правил и норм "Питьевая вода. Гигиенические требования к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения. Контроль качества.", утвержденных постановлением Главного Государственного санитарного врача Республики Казахстан от 15 декабря 1997 года N 11 (далее - СанПиН 3.01.067-97 РК).

"Қазақстан Республикасында жер асты суларының ластанған телімдерінің Мемлекеттік кадастрын жүргізу Нұсқаулығын" бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Энергетика және Минералдық ресурстар Министрлігі Геология және Қойнауын қорғау комитетінің 2004 жылғы 9 ақпандағы N 21-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 1 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2726. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2009 жылдың 19 маусымдағы N 46-п бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2009.06.19 N 46-п бұйрығымен.
Жер қойнауын геологиялық зерттеуді, жер қойнауын  және қоршаған ортаны қорғау және жер асты суларын оңтайлы және жан-жақты пайдалануды, республикалық және аймақтық бағдарламаларды жасауды қамтамасыз ету мақсатында Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасында жер асты суларын ластандыратын телімдердің мемлекеттік кадастрін жүргізу Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Республикалық геологиялық ақпараттар орталығы "Қазгеоақпарат" Қазақстан Республикасында жер асты суларын ластандыратын телімдердің "Р" үлгідегі Паспорттарын жинауды, есепке алуды, тіркеуді және сақтауды қамтамасыз етсін.
3. Жер қойнауын қорғау және пайдаланудың аймақтық басқармалары "Р" үлгідегі Паспорттардың жер қойнауын пайдаланушылардан мерзімінде түсуіне, паспорттық мәліметтердің толықтығы мен сенімділігіне, олардың осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкестігіне бақылауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау РГАО "Қазгеоақпарат" бастығы С.А.Ақылбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен енгізіледі.
Төраға
"Жер асты суларының ластанған
телімдерінің Мемлекеттік
кадастрын жүргізуге нұсқаулық"
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігінің
Геология және жер қойнауын
қорғау комитетінің Төрағасының
2004 жылғы 9 ақпандағы
N 21-п бұйрығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасында
жер асты суларының ластанған
телімдерінің Мемлекеттік
кадастрын жүргізуге
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Президентінің Заң күші бар "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Жарлығына , Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңына , "Қазақстан Республикасының Су кодексіне ", Қазақстан Республикасының Үкіметінің 1996 жылдың 16 тамыздағы N 1022 қаулысымен бекітілген "Пайдалы қазбалардың кен орындары мен кен білінімдерінің және техногендік минералдық түзілімдердің Мемлекеттік кадастрларын жасау тәртібінің ережелері"; 1997 жылғы 15 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Басқы Мемлекеттік Санитарлық дәрігермен бекітілген N 11 (СЕН) - 3.01.067-97 "Ауыз сулар. Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету жүйелерінің суларының сапасына гигиеналық талаптар. Сапаны қадағалау" санитарлық ережелері мен нормаларының талаптарына сәйкес жасалған.

1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Основные понятия, используемые в Инструкции:
1) воды - совокупность всех вод, сосредоточенных в водных объектах;
2) граница области загрязнения - граница с общей минерализацией подземных вод 1 грамм на литр (далее - 1 г/л) или граница предельно допустимой концентрации характерного для данных условий загрязняющего компонента;
3) загрязняющие вещества - вещества, нарушающие нормы качества воды (способные причинить вред здоровью людей или окружающей среде);
4) загрязнение подземных вод - изменения по сравнению с естественным состоянием физических, химических или биологических свойств, вызванных хозяйственной деятельностью, в результате которой воды становятся частично или полностью непригодными для нормального использования в коммунальных, промышленных, сельскохозяйственных, рыбохозяйственных и других целях;
5) зона аэрации - воды, залегающие выше зоны насыщения горных пород, заключенной между поверхностью грунтовых вод и подстилающим их водоупорным слоем;
6) зона санитарной охраны - специально выделяемая территория вокруг источника водоснабжения и водопроводных сооружений, на которой должен соблюдаться установленный режим с целью охраны источника водоснабжения (открытого и подземного), водопроводных сооружений и окружающей их территории от загрязнения для предупреждения ухудшения качества воды;
7) интенсивность загрязнения подземных вод - определяется по величине средней минерализации внутри области загрязнения, ограниченной контуром общей минерализации 1 г/л и по cредней концентрации содержания отдельных компонентов внутри контуров из предельно допустимых концентраций (далее - ПДК);
8) источник загрязнения подземных вод - источник, вносящий в подземные воды различные вредные вещества, микроорганизмы или тепло. Загрязнение может возникать как в результате естественных причин (загрязнение природное), так и под влиянием деятельности человека (загрязнение антропогенное или техногенное);
9) концентрация загрязняющих веществ - количественное содержание загрязняющего вещества в подземных водах;
10) класс опасности загрязняющих веществ - величина, характеризующая различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих питьевую воду, в зависимости от токсичности, кумулятивности, способности вызывать отдаленные эффекты, лимитирующего показателя вредности;
11) масштаб очага загрязнения - площадь, длина, ширина, глубина загрязнения подземных вод;
12) недропользователь - физическое или юридическое лицо, обладающее правом на проведение Операций по недропользованию;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негізгі түсініктер:
1) сулар - су объектісінде жиынтықталған барлық сулар;
2) ластану облысының шегі - жер асты суларының жалпы минералдануы литріне 1 грамм (әрі қарай - 1 г/л) мөлшерінде немесе осы жағдайда ластандыру компонентінің ең жоғарғы деңгейде шоғырлану мүмкіндігі;
3) ластандырғыш заттар - судың сапасының нормасын бұзатын заттар (адамдар денсаулығына немесе қоршаған ортаға залал келтіретін);
4) жер асты суларының ластануы - табиғи ахуалымен салыстырғанда шаруашылықтық әрекеттерге байланысты физикалық, химиялық және биологиялық қасиеттердің өзгеруі, соның әсерінде сулар коммуналдық, өнеркәсіптік, ауыл шаруашылықтық, балық шаруашылықтық тағы да басқа мақсаттарға қалыпты жағдайда пайдалануға ішінара, немесе толық жарамсыз болады;
5) аэрация зонасы - ыза су мен және оның табанындағы су тұтқыш қабатының арасындағы, қаныққан тау жыныстарының зонасынан жоғары орналасқан сулар;
6) санитарлық қорғау зонасы - сумен қамтамасыз ететін көздердің және суқұбыры құрылғыларының маңайында су көздерін (ашық және жер асты), суқұбырлық құрылғыларды және оларды қоршаған аумақты судың сапасын төмендеуден сақтау мақсатында арнайы бөлінетін аумақ;
7) жер асты суларының ластану қарқыны - жалпы минералдануы 1 г/л мөлшерімен шектелген аумақ ішіндегі ластану облысының орташа минералдану мөлшерімен және пішін ішінде шоғырланудың шектік мөлшері (әрі қарай - ШШМ) көрсеткіші бойынша жеке компоненттердің орташа шоғырлану мөлшерімен анықталады;
8) жер асты суларын ластандыру көздері - жер асты суларына әртүрлі зиянды заттарды, микроорганизмдерді, немесе жылуды әкелетін көздер. Ластану табиғи себептерге (табиғи ластану), сонымен қатар адамдардың әрекеттері әсерінде (антропогендік немесе техногендік ластану) пайда болады;
9) ластандырғыш заттардың шоғырлануы - жер асты суларындағы ластандырғыш заттардың сандық мөлшері;
10) ластандырғыш заттардың қауіптілік кластары - ауыз суларды ластандыратын химиялық қосылымдардың олардың улылығына, кумулятивтігіне, ұзақ мерзімдік әсер тудыруына байланысты адамдарға қауіптілігінің көрсеткіштерін шектеудің әртурлі дәрежесінің көрсеткіші;
11) ластандыру көздерінің масштабы - жер асты суларының ластануының тереңдігі, ұзындығы және кеңдігімен бағаланатын аудан;
12) жер қойнауын пайдаланушы - жер қойнауын пайдалану Операцияларын жүргізуге құқықты заңды және жеке тұлғаларды білдіреді;

13) очаг загрязнения - ореол рассеяния вредных веществ в подземных водах первого от поверхности водоносного горизонта (или иных), образовавшийся под воздействием техногенного источника загрязнения;
14) ПДК - максимальные концентрации, при которых вещества не оказывают прямого или опосредованного влияния на состояние здоровья человека (при воздействии на организм в течение всей жизни) и не ухудшают гигиенические условия водопотребления;
15) поверхностные воды - все виды природных вод и водных объектов во всех их состояниях, постоянно или временно расположенные на земной поверхности;
16) подземные воды - воды, находящиеся в толщах горных пород земной коры во всех физических состояниях;
17) питьевые подземные воды - подземные воды, по своему качеству в естественном состоянии или после обработки отвечающие нормативным требованиям и предназначенные для питьевых и бытовых нужд человека либо для производства пищевой продукции;
18) площадь области загрязнения - площадь, ограниченная контурами общей минерализации 1 г/л и ПДК отдельных компонентов;
19) поверхностные хранилища промышленных и бытовых отходов - шламонакопители, естественные и искусственные бассейны-накопители и испарители промышленных и бытовых сточных вод, хвостохранилища, солеотвалы, золоотвалы, крупные свалки мусора;
20) поля фильтрации - площади, куда сбрасывают сточные воды для естественной очистки;
21) сточные воды - использованные или поступившие с загрязненной территории воды, сбрасываемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в естественные или искусственные водные объекты или в рельефы местности;
22) скорость перемещения границ загрязнения - скорость продвижения загрязненных вод в пласте (оценивается по фактическому смещению за определенный период контура общей минерализации 1 г/л или контуров ПДК отдельных компонентов);
23) участок загрязнения подземных вод - территория, на которой выявлен очаг загрязнения.
2. Государственный кадастр участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый краткий свод сведений, оформляемых в виде паспортов по каждому участку загрязнения подземных вод.
3. Государственный кадастр участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан является составной частью системы учета состояния Государственного фонда недр и ведется по единой для Республики Казахстан системе в целях обеспечения разработки республиканских и региональных программ геологического изучения недр, обеспечения охраны недр и окружающей среды и рационального комплексного использования подземных вод.

13) ластандыру көздері - техногендік ластандыру көздерінің әсерінде пайда болған жер бетінен төмен орналасқан бірінші сулы деңгейде (немесе басқа) зиянды заттардың таралу ореолы;
14) ШШМ - суды пайдаланудың гигиеналық жағдайларын нашарлатпайтын және адамдардың денсаулығына тікелей, немесе жанама (организмге өмірінің барлық мерзіміндегі әсері жағдайында) кері әсерін тигізбейтін ең жоғарғы шоғырлану мөлшері;
15) жер беті сулары - жер бетінде тұрақты немесе уақытша орналасқан табиғи сулардың және су объектілерінің кез-келген ахуалындағы түрлері;
16) жер асты сулары - жер қыртысының тау жыныстары қабаттарында орналасқан кез-келген физикалық ахуалдағы сулар;
17) ауыз сулық жер асты сулары - табиғи жағдайларда өзінің сапасымен, немесе өңдеуден кейін адамдардың ауыз сулық және тұрмыстық қажеттігінің, немесе тамақ өнімдерін өндірудің нормативтік талаптарына сәйкес жер асты сулары;
18) ластану алқаптарының ауданы - кейбір компоненттердің жалпы минералдануы 1 г/л мөлшерінде шектелген аудан;
19) өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтардың жер бетіндегі қоймалары - шлам жинақтары, табиғи және жасанды жинақтау бассейндері, өнеркәсіптік және тұрмыстық ағын суларды буландырғыштар, қалдық жинақтағыштар, тұз жинақтары, күл тастандылары, қоқыстардың үлкен тастандылары;
20) сіңу алаңдары - табиғи тазалану үшін ағын суларды ағызатын алаңдар;
21) ағын сулар -  пайдаланылған немесе ластанған аумақтардан ағып келген, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпке сәйкес табиғи немесе жасанды су объектілеріне немесе жер бетіне ағызылатын сулар;
22) ластану шегінің жылжу жылдамдығы - қабаттағы ластанған сулардың жылжу жылдамдығы (жалпы минералдануы 1 г/л, немесе жеке компоненттердің ШШМ-ның шектерінің кесімді мерзімде нақты жылжыуымен бағаланады);
23) жер асты суларының ластану телімдері - ластану көздері айқындалған аумақ.
2. Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастры жүйеленген, жер асты суларының әрбір ластану телімдерінің паспорты ретінде рәсімделетін және әр мерзімде толықтырылып және нақтыланып отырылатын қысқаша мәліметтер жиынтығы.
3. Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастры жер қойнауының ахуалын есепке алу жүйесінің Мемлекеттік қорының негізгі бөлігі болып табылады және жер қойнауын геологиялық зерттеуді, жер қойнауын, қоршаған ортаны қорғауды және жер асты суларын оңтайлы және кешенді пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған республикалық және аймақтық бағдарламаларды іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасында бірыңғай жүйеде жүргізіледі.

4. Государственный кадастр участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан содержит сведения по каждому участку загрязнения подземных вод Казахстана, характеризующие загрязняемые водоносные горизонты, зону аэрации, подстилающие породы, основные загрязняющие вещества в подземных водах, их концентрацию, интенсивность загрязнения, процесс миграции, масштабы очагов загрязнения и является основным документом получения оперативной информации для принятия решения в области охраны недр.
5. Недропользователи, ведущие режимные наблюдения и зарегистрированные в областных инспекциях охраны и использования недр как фактические и потенциальные загрязнители подземных вод, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, должны ежегодно представлять в Комитет геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) паспорта объектов Государственного кадастра участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан.
6. Паспорта участков загрязнения подземных вод составляются на специальных бланках по форме "Р" (приложение 1) и в строгом соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
7. Источниками информации для составления паспортов объектов учета Государственный кадастр участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан служат как материалы, получаемые в результате проводимых режимных наблюдений на существующих очагах загрязнений, так и материалы обследований и регистрации организаций, производящих и сбрасывающих загрязняющие компоненты в окружающую среду.
2. ОБЪЕКТЫ УЧЕТА
8. Учету Государственного кадастра участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан подлежат участки загрязнения подземных вод, по которым на момент составления паспорта ведутся режимные наблюдения, а также выявленные и зарегистрированные в областных инспекциях охраны и использования недр все фактические очаги загрязнения подземных вод с момента организации на них режимных наблюдений.
3. ОФОРМЛЕНИЕ И УТВЕРЖДЕНИЕ ПАСПОРТОВ
9. Паспорта составляются и пополняются ежегодно по состоянию на 1 января следующего за отчетным года и направляются в Комитет не позднее 15 апреля текущего года.
10. Паспорта составляются в трех экземплярах: два экземпляра - для органов Комитета, третий - для недропользователя.
11. Паспорт подписывается составителем, проверяющим и утверждается недропользователем.
Подпись лица, утвердившего паспорт, заверяется печатью на каждом экземпляре паспорта.
12. Паспорта принимаются и регистрируются Комитетом, после чего ставятся на учет и хранятся Республиканским центром геологической информации "Казгеоинформ".

4. Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастры Қазақстанның ластанған жер асты сулары деңгейлерінің әрбір телімдері, аэрация зонасы, төсеніш жыныстары, жер асты суларын ластандыратын негізгі заттар, олардың шоғырлануы, ластану қарқыны, жылжу процесі, ластану көздерінің өлшемдері жөнінде мәліметтерден құралады және жер қойнауын қорғау саласында шешімдер қабылдау мақсатында жедел ақпараттар алу үшін негізгі құжат болып табылады.
5. Облыстық жер қойнауын қорғау және пайдалану инспекцияларында жер асты суларын нақты және мүмкін ластандыратын және режимдік бақылаулар жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылар, олардың меншік тұлғасынан және ведомстволық тәндігінен тәуелсіз Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын қорғау комитетіне Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастрларының паспорттарын жыл сайын тапсыруға міндетті.
6. Қазақстанның жер асты суларының ластанған телімдерінің Паспорттары "Р" тұлғалы (1-қосымша) арнайы бланктерде осы Нұсқаулықтың талаптарына қатаң сәйкестікте жасалады.
7. Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастрының паспорттарын  есепке алу объектілерінің паспорттарын жасауға ақпараттар көзі болып айқындалған ластану көздерін режимдік бақылау, сонымен қатар қоршаған ортаға ластандырғыш заттарды тастайтын кәсіпорындарды зертеу және тіркеуге алу мәліметтері табылады.
2. Есепке алу объектілері
8. Қазақстан Республикасының жер асты суларының ластану телімдерінің паспорттарын есепке алуға, паспортты жасаған мерзімде режимдік бақылау жүргізілетін жер асты суларының ластанған телімдері, сонымен қоса жер қойнауын пайдаланудың және қорғаудың облыстық инспекцияларымен айқындалған және тіркеуге алынған жер асты суларының ластану көздерінің барлығы, оларда режимдік бақылау ұйымдастырылған мерзімнен бастап жатады.
3. Паспорттарды рәсімдеу және бекіту
9. Паспорттар жыл сайын ағымды жылдың 1 қаңтарындағы ахуалға жасалады да, Комитетке ағымды жылдың 15 сәуіріне дейін тапсырылады.
10. Паспорттар үш данада жасалады: екі данасы комитет органдары үшін, үшіншісі - жер қойнауын пайдаланушыға.
11. Паспорт жасаған, тексерген адамдардың қолымен расталады да жер қойнауын пайдаланушымен бекітіледі.
Паспортты бекіткен адамның қолы әр данада мөрмен расталады.
12. Паспорттар Комитетпен қабылданып тіркеледі, кейін Республикалық геологиялық ақпараттар орталығы "Қазгеоақпарат"-пен есепке алынады және сақталады.

13. Паспорта, составленные с отклонениями от требований настоящей Инструкции, на учет и хранение не принимаются.
14. Заполнение таблиц и граф паспорта формы "Р" производится в соответствии с "Руководством по составлению паспортов объектов учета Государственного кадастра участков загрязнения подземных вод Республики Казахстан" (приложение 2).
Приложение 1
к "Инструкции по ведению государственного
кадастра участков загрязнения
подземных вод Республики Казахстан",
утвержденной приказом Председателя Комитета
геологии и охраны недр Министерства энергетики
и минеральных ресурсов Республики Казахстан
от 9 февраля 2004 года N 21-п
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КАДАСТР
УЧАСТКОВ ЗАГРЯЗНЕНИЯ ПОДЗЕМНЫХ ВОД
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
___
| Р |
Экз. N _______                                         |___|
Паспорт
N ________________
"РЦГИ"
Объект учета________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Источник загрязнения_____________________________________________
_________________________________________________________________
Составил _________________________________   __________ _________
Фамилия, имя, отчество, должность    подпись     дата
Проверил __________________________________   __________ ________
Фамилия, имя, отчество, должность    подпись     дата
Утвердил __________________________________   __________ ________
Фамилия, имя, отчество, должность    подпись     дата
Организация _____________________________________________________
М.П.
Приемка паспорта
_________________________________________________________________
Геологический фонд     |  Ф.И.О. | Должность| Подпись |  Дата
_________________________|_________|__________|_________|________
_________________________________________________________________
01. Схематическая гидрогеологическая карта участка загрязнения
подземных вод, масштаб
02. Объект учета
____________________________________________________________________
Наименование|Ведомственная |Год     |Предприятия,|Количество отходов|
участка     |принадлежность|создания|сбрасывающие| за год, млн.тонн:|
|              |        |отходы      |  жидких/твердых  |
____________|______________|________|____________|__________________|
1     |      2       |   3    |     4      |        5         |
____________|______________|________|____________|__________________|
03. Положение по административному делению
___________________________________________________________________
Область  | Район  |  Город, поселок  |Прочие данные о районе объекта|
_________|________|__________________|______________________________|
1   |   2    |        3         |             4                |
_________|________|__________________|______________________________|

13. Осы Нұсқаулықтың талаптарынан ауытқып жасалған паспорттар есепке және сақтауға қабылданбайды.
14. "Р" тұлғалы паспорттың кестесін және бағандарын толтыру "Қазақстан Республикасында жер асты суларының ластанған телімдерінің Мемлекеттік кадастрының паспорттарын жасауға басшылықта" көрсетілген (2-қосымша).
Қазақстан Республикасында жер асты
суларының ластанған телімдерінің Мемлекеттік
кадастрын жүргізу Нұсқаулығына" Қазақстан
Республикасының Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігінің Геология және жер
қойнауын қорғау комитетінің Төрағасының 2004
жылғы 9 ақпандағы N 21-п бұйрығымен
бекітілген 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
жер асты суларының ластану телімдерінің
Мемлекеттік кадастры
N_________данасы                                      Р
ПАСПОРТ
N ____________
"ГАРО"
Есепке алу объектісі ________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ластандыру көздері ___________________________________________
___________________________________________________________________
Жасады _____________________________  _________________  __________
Аты-жөні, лауазымы            қолы               күні
Тексерді ____________________________  ________________  __________
Аты-жөні, лауазымы            қолы               күні
Бекітті _____________________________  ________________  __________
Аты-жөні, лауазымы             қолы              күні
Ұйым ______________________________________________________________
М.О.
Паспортты қабылдау
___________________________________________________________________
"ГАРО"  |  Аты-жөні   |  Лауазымы  |    Қолы    |  Күні
________|_____________|____________|____________|__________________
01. Жер асты суларының ластану телiмдерінің сызбасы, масштабы
02. Есепке алу объектiсi
___________________________________________________________________
Телімнің|Ведомстволық тәуелдi.|Құрылған жылы|Қалдықты    |Жылдық
атау    |лігі                 |             |ағызатын    |қалдық
|                     |             |кәсіпорындар|мөлшерi,
|                     |             |            |млн.т.
|                     |             |            |сұйық/
|                     |             |            |қатты
________|_____________________|_____________|____________|_________
1              2                3            4           5
___________________________________________________________________
03. Әкiмшілдiк бөлуге қатысты
___________________________________________________________________
Облыс|Аудан   |Қала, ауыл      |Объект ауданы жөнiнде басқа да
|        |                |мәлiметтер
_____|________|________________|___________________________________
1      2           3                         4
___________________________________________________________________

04. Географические координаты центра участка, рельеф, абсолютные отметки
_______________________________________________________________________
Северная широта   |  Восточная долгота | Рельеф | Абсолютные отметки, м|
__________________|____________________|        |______________________|
град. | мин.| сек.|град. | мин. | сек. |        |     от   |    до     |
______|_____|_____|______|______|______|________|__________|___________|
1  |  2  |  3  |  4   |  5   |  6   |   7    |    8     |     9     |
______|_____|_____|______|______|______|________|__________|___________|
(5 строк)
05. Источники загрязнения, параметры очагов загрязнения
_____________________________________________________________________
Источник загрязнения| Сооружение|   Параметры очагов загрязнения, м  |
|           |------------------------------------|
|           | длина   |   ширина   |   глубина   |
____________________|___________|_________|____________|_____________|
1          |     2     |    3    |      4     |      5      |
____________________|___________|_________|____________|_____________|
Продолжение таблицы
________________________________________________________________
Средняя площадь   | К-во набл. скважин в |Возраст загрязненного |
загрязнения, кв.км|    режимной сети     |водоносного горизонта |
__________________|______________________|______________________|
6         |          7           |           8          |
__________________|______________________|______________________|
(15 строк)
06. Характеристика загрязняемых водоносных горизонтов
_______________________________________________________________________
Генезис |Геологический |Литология|Мощности слоев| Минерализация,  г/л  |
|индекс        |         |и отложений, м|----------------------|
|              |         |              |в естест- |после      |
|              |         |              |венных    |загрязнения|
|              |         |              |условиях  |           |
________|______________|_________|______________|__________|___________|
1    |      2       |    3    |      4       |     5    |     6     |
________|______________|_________|______________|__________|___________|
Продолжение таблицы
________________________________________________________________
Уровни подземных вод, м    |Коэффициент      |Категория   |
---------------------------------|фильтрации, м/сут|защищенности|
фоновые   |   после загрязнения |                 |            |
___________|_____________________|_________________|____________|
7    |           8         |         9       |      10    |
___________|_____________________|_________________|____________|
(5 строк)

04. Телiмнің ортасының географиялық координаттары, жер бедерi, абсолюттiк деңгейi
___________________________________________________________________
Солтүстік ендiк   |Шығыс бойлық     |Жер бедерi| Абсолюттiк
|                 |          |деңгей, м
__________________|_________________|          |___________________
град.|мин.|ceк.   |град.|мин. | сек.|          |бастап     |дейiн
_____|____|_______|_____|_____|_____|__________|___________|_______
1      2    3       4     5     6       7           8         9
___________________________________________________________________
5 жол
05. Ластандыру көздерi, ластандыру түйiндерiнiң ауқымы
___________________________________________________________________
Ластандыру|Құрыл.|Ластандыру       |Ластану.|Режимдiк |Ластанған
көзi      |ғылар |түйiндерiнiң     |дың     |жүйедегi |сулы
|      |ауқымы, м        |орташа  |бақылау  |қабаттың
__________|______|_________________|ауданы, |ұңғылары.|мерзiмдiк
|      |ұзын.|енi|терең. |ш.км    |ның      |деңгейi
|      |дығы |   |дiгі   |        |саны     |
__________|______|_____|___|_______|________|_________|_____________
1        2      3    4     5        6       7           8
____________________________________________________________________
15 жол
06. Ластанатын сулы қабаттардың сипаттамалары
___________________________________________________________________
Түзi.|Геоло.|Лито.|Қабаттар|Минералдануы, |Жер асты  |Филь.|Қорғаны.
луi  |гия.  |логия|мен шө. |г/л           |суларының |тра. |лу
|лық   |     |гiндi.  |              |деңгейi,м |ция. |дәрежесі
|индек.|     |лердің  |______________|__________|лану |
|сi    |     |қалыңды |табиғи|ластан.|фон.|лас. |коэф.|
|      |     |ғы, м   |жағдай|ғаннан |дық |тан. |фици.|
|      |     |        |ларда |кейін  |    |ған. |ент. |
|      |     |        |      |       |    |нан  |ті,  |
|      |     |        |      |       |    |кейін|м/тәу|
_____|______|_____|________|______|_______|____|_____|_____|_______
1      2      3      4       5       6      7     8    9    10
___________________________________________________________________
5 жол

07. Характеристика зоны аэрации
_____________________________________________________________
Возраст      |   Мощность зоны аэрации, м          |
-----------------------|-------------------------------------|
Период  | Эпоха  | Век | до загрязнения  | после загрязнения |
________|________|_____|_________________|___________________|
1    |    2   |  3  |       4         |         5         |
________|________|_____|_________________|___________________|
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________
Геолого-литологический |Мощности прослойков, м |Коэффициент       |
разрез зоны аэрации    |                       |фильтрации, м/сут |
_______________________|_______________________|__________________|
6            |            7          |         8        |
_______________________|_______________________|__________________|
(12 строк)
08. Характеристика подстилающих пород
__________________________________________________________________
Возраст          | Литологический состав   | Мощность, м |
--------------------------|                         |             |
Период  | Эпоха  | Век   |                         |             |
_________|________|_______|_________________________|_____________|
1   |   2    |   3   |           4             |     5       |
_________|________|_______|_________________________|_____________|
(3 строки)
09. Основные загрязняющие вещества, их концентрация, мг/л (ПДК)
_________________________________________________________________________
Перечень основных|ПДК согласно СанПиН|   Концентрация     |Минерализация |
загрязняющих     |3.01.067-97 РК     |загрязняющих веществ|стоков, г/л   |
веществ          |                   |--------------------|              |
|                   | в мг/л   |  в ПДК  |              |
_________________|___________________|__________|_________|______________|
1        |        2          |     3    |    4    |       5      |
_________________|___________________|__________|_________|______________|
(20 строк)
010.  Интенсивность загрязнения
_________________________________________________________________________
Общая жест-|Окисляемость|Температура подземных|Определяющее загрязняющее |
кость,     |перманганат-|вод внутри очага     |вещество и его содержание |
ммоль/л    |ная, мг/л   |загрязнения, гр.С    |в подземных водах, мг/л   |
___________|____________|_____________________|__________________________|
1    |      2     |          3          |           4              |
___________|____________|_____________________|__________________________|
Продолжение таблицы
_________________________________________________________________________
Класс опасности|Интенсивность|Степень концентрации |Скорость перемещения |
загрязняющего  |загрязнения, |определяющего загряз-|границ загрязнения   |
вещества       |  ед.ПДК     |няющего вещества     |                     |
_______________|_____________|_____________________|_____________________|
5      |      6      |         7           |          8          |
_______________|_____________|_____________________|_____________________|
(20 строк)

07. Аэрация зонасының сипаттамасы
___________________________________________________________________
Мерзiмi     |Аэрация зонасының|Аэрация зонасының|Қабатша.|Фильтра.
|қалыңдығы, м     |геологиялық-     |лардың  |циялану
|                 |литологиялық     |қалыңды.|коэффи.
|                 |қимасы           |ғы, м   |циентi,
|                 |                 |        |м/тәу
____________|_________________|                 |        |
Пе.|Эпо.|Ға.|ластан.|ластанған|                 |        |
ри.|ха  |сыр|ғанға  |нан кейiн|                 |        |
од |    |   |дейiн  |         |                 |        |
___|____|___|_______|_________|_________________|________|_________
1   2    3    4         5             6             7        8
___________________________________________________________________
12 жол
08. Төсеніш жыныстардың сипаттамасы
___________________________________________________________________
Мерзiмi           |Литологиялық құрамы               |Қалындығы, м
__________________|__________________________________|_____________
Период|Эпоха|Ғасыр|
______|_____|_____|________________________________________________
1       2     3               4                         5
___________________________________________________________________
3 жол
09. Негiзгi ластандырғыш заттар, олардың шоғырлануы, мг/л (ШШМ)
___________________________________________________________________
Негiзгі ластандырғыш|ҚР 3.01.067-97 СЕН.|Ластандырғыш|Ағындылардың
заттардың тізімі    |ге сәйкес ШШМ      |заттардың   |минералдануы,
|                   |шоғырлануы  |г/л
|                   |____________|____________
|                   |мг/л  |ШШМ  |
____________________|___________________|______|_____|____________
1                  2                  3     4          5
__________________________________________________________________
20 жол
010. Ластанудың қарқыны
___________________________________________________________________
Жалпы   |Перман.|Ластану|Негізгі |Ластанды.|Ластану |Негізгі|Ластану
қатандық|ган    |түйiнi.|ластан. |рғыш     |қарқыны,|ластан.|шегінің
ммоль/л |аттық  |нiң    |дырушы  |заттың   |ШШМ өл. |дырғыш |ауытқу
|тотық. |ішін.  |заттар  |қауіпті. |        |заттың |жылдам.
|тану,  |дегі   |және    |лік      |        |шоғыр. |дығы
|мг/л   |жер    |олардың |класс    |        |ландыру|
|       |асты   |жер ас. |         |        |дәре.  |
|       |сулары.|ты сула.|         |        |жесі   |
|       |ның    |рындағы |         |        |       |
|       |жылу.  |мөлшері,|         |        |       |
|       |лығы,  |мг/л    |         |        |       |
|       |Сгр    |        |         |        |       |
________|_______|_______|________|_________|________|_______|______
1       2       3       4         5        6        7      8
___________________________________________________________________
20 жол

011. Дополнительные сведения ____________________________________________
текст - 20 строк
012. Краткие выводы и рекомендации ______________________________________
текст - 20 строк
013. Источники данных об объекте
_________________________________________________________________________
Наименование|Источник поступ- |Содержание |Испол-|NN    |Год    |Место   |
материалов, |ления материалов,|материалов,|нитель|прото-|утверж-|хранения|
документов  |документов       |документов |      |колов |дения  |        |
____________|_________________|___________|______|______|_______|________|
1     |       2         |     3     |  4   |  5   |   6   |   7    |
____________|_________________|___________|______|______|_______|________|
(5 строк)
Приложение 2
к "Инструкции по ведению государственного
кадастра участков загрязнения
подземных вод Республики Казахстан",
утвержденной приказом Председателя Комитета
геологии и охраны недр Министерства энергетики
и минеральных ресурсов Республики Казахстан
от 9 февраля 2004 года N 21-п
Руководство
по составлению паспортов объектов учета
Государственного кадастра участков загрязнения
подземных вод Республики Казахстан
1. Бланки паспортов разделены на тематические разделы или таблицы (в дальнейшем именуемые частями).
2. На бланке представлены два вида частей - форматные и текстовые. Форматные части содержат информацию, предназначенную для автоматизированной обработки. Форматные части должны заполняться строго в соответствии с требованиями настоящего руководства и с использованием терминов, представленных в руководстве и в Перечне нумераций, обязательных для использования при составлении паспортов, указанном в пункте 6 настоящего руководства. Текстовые части предназначены для записи информации в произвольной форме.
3. Общие требования к записи данных являются следующими:
1) форма представления данных, заносимых в форматные части, задается порядком их записи, изложенным в руководстве;
2) при записи данных в форматных частях (таблицах), разлинованных построчно через один интервал, в каждую ячейку таблицы разрешается записывать только один термин или число без переноса на другую строку;
3) переносы допускаются только в таблицах (строках), разлинованных через два интервала или не разлинованных;
4) состав информации (содержание) текстовых частей регламентируется соответствующими пояснениями в руководстве;
5) форма записи в текстовых частях произвольная, но тексты должны быть конкретными и лаконичными. Разрешается использовать сокращения, не искажающие смысл записи;
6) если все необходимые данные в той или иной части (частях) разместить не удастся, следует заполнить одноименную часть на следующем листе, который вставляется (и брошюруется) в паспорт;

011. Қосымша мәлiметтер
20 жол мәтiн
012. Қысқаша тұжырымдар мен ұсыныстар
20 жол мәтiн
013. Объект жөнiндегi мәлiметтердiң көздерi
___________________________________________________________________
Материал.|Материал.|Материал.|Атқару.|Хаттама.|Бекітілу|Сақталатын
дардың,  |дардың,  |дардың,  |шы     |лар рет |жылы    |орны
құжат.   |құжаттар.|құжаттар.|       |саны    |        |
тардың   |дың түсу |дың      |       |        |        |
атаулары |көздері  |мазмұны  |       |        |        |
_________|_________|_________|_______|________|________|___________
1         2        3           4       5         6        6
___________________________________________________________________
5 жол
"Қазақстан Республикасында жер асты
суларының ластанған телімдерінің Мемлекеттік
кадастрын жүргізу Нұсқаулығына" Қазақстан
Республикасының Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігінің Геология және жер
қойнауын қорғау комитетінің Төрағасының 2004
жылғы 9 ақпандағы N 21-п бұйрығымен
бекітілген 2-қосымша
Жер асты суларының ластану телімдерінің Мемлекеттік кадастрларының паспорттарын жасау жөнінде басшылық
1. Паспорттардың бланкісі тематикалық бөлімдерге немесе кестелерге бөлінген (әрі қарай - бөліктер деп аталады).
2. Бланктерде - форматтық және мәтіндік екі бөлік берілген. Форматтық бөлік автоматтандырылған өңдеуге арналған мәліметтерден құралған. Осы басшылықтың 6 тармағында көрсетілген, форматтық бөліктер және басшылықта келтірілген терминдерді қолдана отырып, осы басшылықтың талаптарына қатаң сәйкестікте жасалады. Мәтіндік бөлік мәліметтерді еркін түрде жазуға арналған.
3. Мәліметтерді жазуға жалпы талаптар болып келесілер табылады:
1) форматтық бөлікке енгізілетін мәліметтер басшылықта келтірілген жазу кезегімен жүргізіледі;
2) форматтық бөлікте (кестеде), бір аралықтан кейін әр жолы сызылған, мәліметтерді толтырғанда, кестенің әр көзіне тек қана бір термин немесе сан жазылады. Басқа жолға аударуға болмайды;
3) аударулар екі аралықтан кейін немесе сызылмаған кестелерде (жолдарда) ғана мүмкін;
4) мәтіндік бөліктің мәліметтер құрамы (мазмұны) сәйкес түсініктемелермен шектеледі;
5) текстік тұлғада жазу тұлғасы өз еркіндік, бірақ мәтін нақты және қысқа болуы  міндетті. Жазбаның мағынасын өзгертпейтін қысқартулар жасауға рұқсат етіледі;
6) егер қажет мәліметтерді кейбір бөлікте орналастыруға мүмкіндік болмаса, онда оларды екінші (үшінші т.б.) парақтардағы сәйкес бөліктерде толтырып, оны бірінші парақтан кейін қойып бекіту керек;

7) при отсутствии данных соответствующие ячейки или целые части не заполняются. Проставлять в этих случаях прочерки или делать какие-либо записи об отсутствии информации не следует;
8) все записи начинаются и выполняются строчными буквами (кроме имен собственных, аббревиатур, символов).
4. Оформление титульного листа паспорта включает следующие требования:
1) На титульном листе каждого экземпляра паспорта в обязательном порядке заполняются все графы, проставляются необходимые подписи и печать. При этом данные об объекте должны совпадать с данными соответствующих частей паспорта, а номер паспорта соответствовать номерам, предусмотренным пунктом 6 руководства;
2) на обороте титульного листа размещаются следующие графические материалы:
схематическая гидрогеологическая карта участка загрязнения подземных вод;
гидрогеологические разрезы.
5. Характеристика по заполнению отдельных таблиц и граф паспорта:
1) Таблица 02:
графа 1 - наименование участка загрязнения подземных вод дается в лаконичной форме;
графа 2 - ведомственная принадлежность указывается на момент составления паспорта;
2) таблица 03:
графа 4 - указываются направления и расстояния от ближайших железнодорожных станций, населенных пунктов, природных объектов, путей сообщения;
3) таблица 05:
графа 1 - заполняется согласно подпункту 2) пункта 6 настоящего руководства;
графы 3-7 - приводятся данные по состоянию на 1 января следующего за отчетным года;
4) таблица 06:
графы 5-9 - приводятся данные по состоянию на 1 января следующего за отчетным года;
графа 10 - категория первая (водоносный горизонт не защищен от загрязнения); категория вторая (водоносный горизонт слабо защищен от загрязнения); категория третья (водоносный горизонт защищен от загрязнения);
5) таблица 09:
графы 1, 2, 4 - заполняются согласно СанПиН 3.01.067-97 РК;
графы 3, 5 - приводятся сведения по состоянию на 1 января следующего за отчетным года;
6) таблица 010:
графа 4 - заносится загрязняющее вещество, представляющее наибольшую опасность;
графа 5 - выделяется четыре (первый, второй, третий, четвертый) класса опасности загрязнения подземных вод (в соответствии с СанПиН 3.01.067-97 РК);
графа 6 - интенсивность загрязнения (в единицах ПДК): А - 1-10, Б - 10-100, В - более 100; химические вещества первого и второго классов опасности, содержащиеся в подземных водах, при определении интенсивности загрязнения суммируются;
графа 7 - определяется по отношению содержания в подземных водах загрязняющего вещества к ПДК, выделяется три степени концентрации загрязняющих веществ: умеренно опасная; опасная; чрезвычайно опасная;

7) мәліметтер жоқ болған жағдайда сәйкес көздер немесе толық бөліктер толтырылмайды. Бұл жағдайда сызу немесе мәліметтердің жоғы жөнінде жазу қажет емес;
8) барлық жазбалар кіші әріппен басталып (атаулар, аббревиатуралар, символдардан) толтырылады.
4. Паспорттың титулдық парағын рәсімдеуге талаптар:
1) Паспорттың әрбір данасының титулдық парағында міндетті түрде барлық бағандары толтырылады, қажет қолдар мен мөрлер қойылады. Бұл кезде объект жөніндегі мәліметтер паспорттың сәйкес бөлігіндегі мәліметтермен, ал паспорттың нөмірі басшылықтың 6 тармағында көрсетілген нөмірлерге сәйкес болуы міндетті;
2) титулдық парақтың екінші жағында келесі графикалық материалдар орналасады:
жер асты суларының ластанған телімдерінің  сызбалық гидрогеологиялық картасы;
гидрогеологиялық қималар.
5. Паспорттың кейбір кестелерін және бағандарын толтырудың сипаттамасы:
1) 02- кесте:
1-баған - жер асты суларының ластану телімінің атауы қысқаша түрде беріледі;
2-баған - ведомстволық тәуелділігі паспорт жасалған мерзіммен көрсетіледі;
2) 03-кесте:
4-баған - ең жақын теміржол станциясынан, елді мекеннен, табиғи объектілерден, қатынас жолдарынан орналасу бағыты мен қашықтығы көрсетіледі;
3) 05-кесте:
1-баған - "Басшылықтың ..." 2) тармақшаның 6-тармағына сәйкес толтырылады;
3-7-бағандарда - есепті жылдан кейінгі жылдың 1-қаңтарындағы жағдайдың мәліметтері келтіріледі;
4) 06-кесте:
5-9-бағандарда - есепті жылдан кейінгі жылдың 1-қаңтарындағы мәліметтер көрсетіледі;
10-баған - бірінші дәреже (сулы деңгей ластанудан қорғалмаған); екінші дәреже (сулы деңгей ластанудан шамалы қорғалған); үшінші дәреже (сулы деңгей ластанудан қорғалған);
5) 09-кесте:
1, 2, 4-бағандар - 3.01.067-97 ҚР (СЕН)-ге сәйкес толтырылады;
3, 5-бағандарда - есепті жылдан кейінгі жылдың 1-қаңтарындағы мәліметтер көрсетіледі;
6) 010-кесте:
4-бағанда - ең қауіпті ластандырғыш зат келтіріледі;
5-бағанда - 3.01.067-97 ҚР (СЕН)-ге сәйкес жер асты суларының ластануының қауіптілігінің төрт (бірінші, екінші, үшінші, төртінші) топтары бөлінеді;
6-бағанда - ластану қарқыны (ШШК): А - 1-10, Б - 10-100, В - жүзден артық; жер асты суларындағы бірінші және екінші топтағы қауіпті химиялық заттар ластану қарқынын анықтағанда біріктіріледі;
7-бағанда - жер асты суларында ластандырғыш заттардың ШШМ-не қатысты ластандырғыш заттардың үш дәрежесі бөлінеді: орташа қауіпті, қауіпті, өте қауіпті;

7) строка 011 (текстовая) - наличие расположенных вблизи участка загрязнения подземных вод водозаборов, месторождений пресных подземных вод, их названия; техническое состояние скважин режимной сети; информация об участке загрязнения подземны вод, не отраженная в предыдущих графах; причины закрытия объекта;
8) строка 012 (текстовая) - приводятся сведения о выполненных работах по ликвидации данного участка загрязнения подземных вод; даются рекомендации намечаемых мероприятий, обеспечивающих полную ликвидацию очага загрязнения;
9) таблица 013 - приводятся источники данных об объекте, использованные при составлении Паспорта.
6. Перечень нумераций, обязательных для использования при составлении паспортов:
1) Наименование областей и номера паспортов, присвоенных каждой области:
Акмолинская - 1-500;
Актюбинская - 501-1000;
Алматинская - 1001-1500;
Атырауская - 1501-2000;
Восточно-Казахстанская - 2001-2500;
Жамбылская - 2501-3000;
Западно-Казахстанская - 3001-3500;
Карагандинская - 3501-4000;
Костанайская - 4001-4500;
Кызылординская - 4501-5000;
Мангистауская - 5001-5500;
Павлодарская - 5501-6000;
Северо-Казахстанская - 6001-6500;
Южно-Казахстанская - 6501-7000.
2) Источниками загрязнения являются:
стоки (хозяйственные, бытовые, промышленные, шахтные, хозяйственно-фекальные, поля фильтрации сточных вод, поля орошения, пестициды и удобрения, трассы аварийного сброса);
очистные сооружения;
пруды (испарители, накопители, биопруды);
площадки (промышленные, иловые);
животноводческие комплексы (навозохранилища, пометохранилища, карты-накопители навоза, хранилища отходов, скотомогильники, племзавод, птицефабрики);
хвостохранилища;
твердые бытовые отходы (городская свалка, полигон складирования);
утечки (нефтепродуктов, нефти, горюче-смазочных материалов, растительного масла);
накопители (шламовые, шлаковые);
золоотвалы;
рудные водоотливы;
техногенная загазованность.

7) 011 жол (мәтіндік) - онда жер асты сулары ластанған телімнің маңайында суалғыштардың, тұщы жер асты суларының кенорындарының болуы, олардың атаулары; бақылау жүйесіндегі ұңғылардың техникалық ахуалы; алғашқы бағандарда көрсетілмеген жер асты суларының ластану объектілері жөнінде мәліметтер; объектіні жабу себептері көрсетіледі;
8) 012 жол (мәтіндік) - онда осы жер асты суларының ластанған телімін жою үшін атқарылған жұмыстар жайында мәліметтер; ластану түйінін толық жоюды қамтамасыз ететін шаралар және ұсыныстар көрсетіледі;
9) 013 кесте Паспортты жасағанда қолданылған мәліметтер көздері көрсетіледі.
6. Паспорттарды жасағанда міндетті түрде қолданылатын нөмірлер:
1) Облыстардың атаулары және әрбір облысқа берілген паспорттардың нөмірлері:
Ақмола - 1-500
Ақтөбе - 501-1000
Алматы - 1001-1500
Атырау - 1501-2000
Шығыс Қазақстан - 2001-2500
Жамбыл - 2501-3000
Батыс Қазақстан - 3001-3500
Қарағанды - 3501-4000
Қостанай - 4001-4500
Қызылорда - 4501-5000
Маңғыстау - 5001-5500
Павлодар - 5501-6000
Солтүстік Қазақстан - 6001-6500
Оңтүстік Қазақстан - 6501-7000
2) Ластандыру көздері болып табылатындар:
ағындылар (шаруашылықтық, тұрмыстық, өнеркәсіптік, шахталық, шаруашылықтық-фекалдық, ағынды сулардың сіңу алаңдары, суландыру алаңдары, пестицидтер мен тыңайтқыштар, апаттық ағызу жолдары);
тазалау құрылғылары;
тоғандар (буландырғыштар, жинақтаушылар, биотоғандар);
алаңдар (өнеркәсіптік, лайлық);
малшаруашылық кешендері (тезексақтағыштар, қалдықтарды сақтау, мал өлімдерін көму, асылтұқымдық зауыттар, тауықфабрикалары);
қалдықтарды жиынтықтау;
қатты тұрмыстық қалдықтар (қалалық жиынтықтар, жиынтықтау полигоны);
ағындар (мұнай өнімдерінің, мұнайдың, жанар-жағармай материалдарының, өсімдік майларының);
жиынтықтаушылар (шламдық, шлактық);
күл жиынтықтары;
кендік су ағымдары;
техногендік газдану.