О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1532
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 38. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2004 года N 2753. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 151 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих актуарную деятельность на страховом рынке, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1532, опубликованное 18 июня - 1 июля 2001 г. в официальных печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан - "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 13 (210)) следующие изменения и дополнения:
в названии слова "и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами ", о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций";
в пунктах 1 и 2 слова "и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами ", о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций";
в Правилах осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью, утвержденных указанным постановлением:
в названии слова "и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами ", о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 1 слова "а также полномочия квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами ", а также порядок сдачи квалификационного экзамена актуариями и полномочия квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций";

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1532 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 18 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2753. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 151 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сақтандыру рыногындағы актуарлық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді реттеу мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде N 1532 тiркелген, 2001 жылғы 18 маусым - 1 шiлдеде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми баспасөз басылымдарында - "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында жарияланған, N 13 (210)) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
атауындағы "сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздер "актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтардағы "сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздер "актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереженiң:
атауындағы "сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздер "актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "сондай-ақ сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi" деген сөздер "сондай-ақ актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi" деген сөздермен ауыстырылсын;

абзац второй подпункта 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"обязательные - осуществляемые за первое полугодие по состоянию на 1 июля отчетного года, а также за отчетный год по состоянию на 1 января с учетом требований Закона и в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Актуарное заключение, составленное по результатам проведения актуарной оценки основной деятельности страховой (перестраховочной) организации должно содержать:
описание методик, принципов моделирования и осуществления актуарных расчетов;
статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах;
копию журнала учета действующих договоров страхования (перестрахования);
копию журнала учета заявленных убытков за расчетный период;
общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования), заявленных убытков за отчетный период, используемых в расчетах страховых резервов, в том числе отдельно по добровольной и обязательной формам страхования;
заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной) организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков необходимо указать размер требуемых дополнительных резервов;
заключение об используемой таблице смертности (источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов по договорам страхования жизни;
характеристику полученной актуарием помощи со стороны привлеченных специалистов;
иные материалы, подлежащие включению в актуарное заключение по усмотрению актуария.";
в пункте 19:
в подпункте 7):
слова "копия документа, свидетельствующего" заменить словами "копии документов, свидетельствующих";
слова "соответствующий экзамен по минимальной обязательной программе" заменить словами "соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев (далее - минимальная программа)";
пункт 28 исключить;
пункт 37 дополнить словами "с приложением при необходимости документов, подтверждающих факт устранения нарушений законодательства, или иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии";
в пункте 38 слова "страхового надзора" заменить словами ", осуществляющее надзор за страховой деятельностью";

9-тармақтың 1) тармақшасының екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мiндеттi - есептi жылдың 1 шiлдесiндегi жағдай бойынша бiрiншi жарты жылдықта, сондай-ақ Заң талаптарын ескере отырып және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге жағдайларда есептi жылда жүзеге асырылатын;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негiзгi қызметiне актуарийлiк бағалауды өткiзу нәтижелерi бойынша жасалған актуарийлiк қорытындыда:
актуарийлiк есеп айырысуларды модельдеу мен жүзеге асыру әдiстемесiнiң, прициптерiнiң сипаттамасы;
актуарийлiк есеп айырысуларда қолданылған статистикалық және өзге де деректер;
қолданылып жүрген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын есепке алу журналының көшiрмесi;
есептi кезеңде жарияланған шығындарды есепке алу журналының көшiрмесi;
қолданылып жүрген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру резервтерiн есептеген кезде қолданылатын, оның iшiнде сақтандырудың ерiктi және мiндеттi нысандары бойынша жеке есептi кезеңде жарияланған шығындардың жалпы мөлшерi;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдiң болуы немесе болмауы туралы қорытынды. Қосымша тәуекел болған жағдайда қажеттi қосымша резервтердiң мөлшерiн көрсету қажет;
өмiрдi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерiн есептеген кезде қолданылатын өлiм-жiтiм кестесi (қалыптасу көзi, құру әдiстемесi) жөнiндегi қорытынды;
тартылған мамандар тарапынан актуарий алған көмектiң сипаты; актуарийдiң қарауы бойынша актуарийлiк қорытындыға енгiзiлуге жататын өзге де материалдар болуы тиiс.";
19-тармақтың:
7) тармақшасындағы:
"куәландыратын құжаттың көшiрмесi" деген сөздер "куәландыратын құжаттардың көшiрмелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ең төменгi мiндеттi бағдарлама бойынша оқуға қатысқанын және тиiстi емтиханды" деген сөздер "актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы бойынша (бұдан әрi - ең төменгi бағдарлама) оқуға қатысқанын және тиiстi емтихандарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
28-тармақ алынып тасталсын;
37-тармақтағы "Заңнаманы бұзу және лицензияның қолданылуын тоқтату үшiн негiз болған өзге де жағдайлар жойылғаннан кейiн актуарий" деген сөздерден кейiн "заңдардың бұзылуын немесе лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшiн негiз болып табылған өзге талаптарды жою фактiсiн растайтын құжаттарды қажет болғанда қоса бере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақтағы "сақтандыруды қадағалау" деген сөздер "сақтандыру қызметiне қадағалауды жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. На заседания Квалификационной комиссии в качестве консультантов могут быть приглашены лица, не входящие в ее состав, обладающие соответствующими знаниями и навыками в области актуарной деятельности.";
пункт 43 дополнить словами ", а также актуария при сдаче им квалификационного экзамена, проводимого каждые два года, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами";
пункты 44 и 45 исключить;
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"5-1. Квалификационный экзамен
45-1. Каждые два года со дня выдачи лицензии актуарий сдает квалификационный экзамен, подтверждающий наличие у актуария необходимого уровня знаний и квалификации в соответствии с минимальной программой, согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
Квалификационный экзамен включает в себя прохождение тестирования и собеседование с Квалификационной комиссией.
45-2. В течение двух месяцев после окончания двухлетнего срока с момента получения лицензии либо прохождения предыдущего квалификационного экзамена актуарий обращается в уполномоченный государственный орган с заявлением по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
К заявлению актуария прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке;
3) сведения о сдаче предыдущего квалификационного экзамена;
4) информация об осуществлении актуарной деятельности на страховом рынке с приложением всех подтверждающих документов (копии договоров об оказании услуг, копии актуарных заключений).
В случае необращения актуария в течение указанного срока, актуарий признается не сдавшим квалификационный экзамен.
45-3. Актуарий, действие лицензии которого на момент проведения квалификационного экзамена приостановлено, к прохождению квалификационного экзамена не допускается, за исключением случая, когда действие лицензии актуария приостановлено в результате несдачи им предыдущего квалификационного экзамена.
45-4. Тестирование осуществляется в форме компьютерного и/или письменного опроса путем выбора актуарием одного из предлагаемых ответов на тестовые вопросы не позднее, чем через двадцать дней, с момента поступления заявления.
Тестовые вопросы должны включать не менее пяти вариантов ответов, один из которых является правильным.
45-5. Тестирование актуария проводится по темам, предусмотренным Минимальной программой обучения актуариев согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
45-6. Актуарий может пройти тестирование в организациях, указанных в абзаце втором подпункта 7) пункта 19 настоящих Правил. При этом, актуарий представляет в уполномоченный государственный орган документ, свидетельствующий о прохождении тестирования, выданный названной организацией с указанием результатов тестирования.

мынадай мазмұндағы 42-1 тармағымен толықтырылсын:
"42-1. Бiлiктiлiк комиссиясының мәжiлiсiне оның құрамына кiрмейтiн, актуарийлiк қызмет саласында тиiстi бiлiмдерi мен дағдылары бар тұлғалар консультанттар ретiнде шақырылуы мүмкiн.";
43-тармақта "кандидаттың" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ актуарий осы Ережеде көзделген тәртiппен әр екi жыл сайын өткiзiлетiн бiлiктiлiк емтиханын тапсырған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
44 және 45-тармақтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1 тарауымен толықтырылсын:
"5-1. Бiлiктiлiк емтиханы
45-1. Актуарий лицензия берiлген күннен бастап әр екi жыл сайын осы Ереженiң 5-қосымшасына сай ең төменгi бағдарламаға сәйкес қажеттi бiлiм деңгейi мен бiлiктiлiгiнiң бар екенiн растайтын бiлiктiлiк емтиханын тапсырады.
Бiлiктiлiк емтиханына тестiлеуден өту және Бiлiктiлiк комиссиясымен әңгiмелесу жатады.
45-2. Актуарий лицензияны алған не бұрынғы бiлiктiлiк емтиханынан өткен сәттен бастап екi жылдық мерзiм аяқталғаннан кейiн екi ай iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға осы Ереженiң 7-қосымшасына сай нысан бойынша өтiнiшпен хабарласады.
Актуарийдiң өтiнiшiне мынадай құжаттар қоса берiледi:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензияның көшiрмесi;
3) бұрынғы бiлiктiлiк емтиханының тапсырылғаны туралы мәлiметтер;
4) барлық растайтын құжаттармен қоса (қызмет көрсету шарттарының көшiрмелерi, актуарийлiк қорытындылардың көшiрмелерi) сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру жөнiндегi ақпарат.
Актуарий көрсетiлген мерзiм iшiнде хабарласпаған жағдайда актуарий бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған деп саналады.
45-3. Бiлiктiлiк емтиханын өткiзу сәтiне лицензияның қолданылуы тоқтата тұрылған актуарийге, актуарий лицензиясының қолданылуы актуарийдiң бұрынғы бiлiктiлiк емтиханын тапсырмауы нәтижесiнде тоқтата тұрылған жағдайды қоспағанда, бiлiктiлiк емтиханынан өтуге рұқсат берiлмейдi.
45-4. Тестiлеу компьютерлiк және/немесе жазбаша сұрау салу нысанында, актуарий өтiнiш келiп түскен сәттен бастан жиырма күннен кешiктiрмей тест сұрақтарына берiлiп отырған жауаптың бiреуiн таңдау арқылы жүзеге асырылады.
Тест сұрақтары жауаптардың бес нұсқасынан кем болмауы тиiс әрi олардың бiреуi дұрыс болып табылады.
45-5. Актуарийдi тестiлеу осы Ереженiң 5-қосымшасына сай актуарийлердi оқытудың ең төменгi бағдарламасында көзделген тақырыптар бойынша өткiзiледi.
45-6. Актуарий осы Ереженiң 19-тармағы 7)-тармақшасының екiншi абзацында көрсетiлген ұйымдарда тестiлеуден өте алады. Мұндайда, актуарий уәкiлеттi мемлекеттiк органға тестiлеу қорытындылары көрсетiлген, аталған орган берген тестiлеуден өтуiн куәландыратын құжатты ұсынады.

45-7. В случае, если актуарий по результатам тестирования набрал шестьдесят и более процентов правильных ответов на тестовые вопросы, то он допускается на заседание Квалификационной комиссии для проведения собеседования.
По результатам проведенного собеседования и тестирования Квалификационная комиссия принимает решение о сдаче или не сдаче актуарием квалификационного экзамена.
45-8. При несдаче актуарием квалификационного экзамена, он повторно представляет документы для прохождения квалификационного экзамена не ранее чем через три месяца со дня прохождения предыдущего квалификационного экзамена, но не более трех раз в течение одного календарного года.
45-9. В случае повторной (два раза подряд в течение календарного года) несдачи актуарием квалификационного экзамена действие его лицензии приостанавливается на срок до представления актуарием документа, подтверждающего успешную сдачу им квалификационного экзамена.";
в приложениях 1-6 к Правилам слова "и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами ", о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций";
в приложении 5 к Правилам:
в названии после слова "Минимальная" дополнить словом "обязательная";
слово "квалификационный" исключить;
слова "с 1 января 2003 года" заменить словами "с 1 января 2004 года";
слова "с 1 января 2004 года" заменить словами "с 1 января 2006 года";
в приложении 6 к Правилам:
слова "Национальный Банк Республики Казахстан - уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить приложением 7 следующего содержания:
"Приложение 7
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке,
выдачи, приостановления действия и
отзыва лицензии актуариев, о порядке
сдачи квалификационного экзамена
актуариями и о полномочиях
квалификационной комиссии
уполномоченного органа,
осуществляющего регулирование и
надзор финансового рынка и
финансовых организаций
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
прошу допустить меня на квалификационный экзамен.
Я полностью отвечаю за достоверность прилагаемых к заявлению
документов и сведений, а также обязуюсь своевременно представить
уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору
за страховой деятельностью дополнительную информацию и документы,
запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Приложение: (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому из них).
_______________ ________________
(подпись) (дата)".

45-7. Егер актуарий тестiлеу қорытындысы бойынша тест сұрақтарына дұрыс жауаптардың кемiнде алпыс және одан астам процентiн жинаса, оған Бiлiктiлiк комиссиясының мәжiлiсiне әңгiмелесуден өту үшiн жол берiледi.
Өткiзiлген әңгiмелесу және тестiлеу қорытындысы бойынша Бiлiктiлiк комиссиясы актуарийдiң бiлiктiлiк емтиханын тапсырғаны немесе тапсырмағаны туралы шешiм қабылдайды.
45-8. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған жағдайда ол бiлiктiлiк емтиханынан өту үшiн бұрынғы бiлiктiлiк емтиханынан өткен күннен бастап кемiнде үш айдан кейiн, бiрақ бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде үш реттен астам емес құжаттарды қайта ұсынады.
45-9. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын қайта тапсырмаған жағдайда (күнтiзбелiк жыл iшiнде қатарынан екi рет) лицензиясының қолданылуы актуарийдiң бiлiктiлiк емтиханын сәттi тапсырғанын растайтын құжат тапсырылғанға дейiнгi мерзiмге тоқтатылады.";
Ереженiң 1-6 қосымшаларындағы "сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздер "актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ереженiң 5-қосымшасындағы:
Атауындағы "ең төменгi" деген сөзден кейiн "мiндеттi" деген сөзбен толықтырылсын;
"бiлiктiлiк" деген сөз алынып тасталсын;
"2003 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздер "2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздер "2006 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ереженiң 6-қосымшасындағы:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi - сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-қосымшамен толықтырылсын:
"Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлерге
лицензия беру, қолданылуын тоқтату
және қайтарып алу, актуарийлердiң
бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi
туралы және қаржы рыногын және
қаржылық ұйымдарды реттеу мен
қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi
органның бiлiктiлiк комиссиясының
өкiлеттiктерi туралы ереженiң
7-қосымшасы
ӨТIНIШ
Мен, _____________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң аты-жөнi, аты)
бiлiктiлiк емтиханынан өтуге жiберуiңiздi сұраймын.
Мен өтiнiшке қоса берiлiп отырған құжаттар мен мәлiметтердiң
шынайылығына толық жауап беремiн, сондай-ақ сақтандыру қызметiн
реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға
өтiнiштi қарауға байланысты сұратылып отырған қосымша ақпарат пен
құжаттарды уақтылы беруге мiндеттенемiн.
Қосымша: (жiберiлетiн құжаттардың атауы бар тiзбесi, олардың
әрқайсысының данасы мен саны көрсетiлсiн).
____________                           __________________
(қолы)                                    (күні)".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Досмукаметова К.М.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн
қолданысқа енедi.
3. Стратегия және талдау департаментi (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық баспасөз құралдарында жариялануына шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Қ.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға