Об утверждении Правил лицензирования, регулирования, прекращения деятельности ломбардов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 43. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2004 года N 2765. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 20 (V064068)
<*>
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N  159 ; от 26 марта 2005 года  N 97 .
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ломбардов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования, регулирования, прекращения деятельности ломбардов.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N  159 ; от 26 марта 2005 года  N 97 .
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332 "Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1786, опубликовано 25 марта - 7 апреля 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов" от 5 сентября 2001 года N 332" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1964, опубликовано 26 августа - 8 сентября 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан  "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

Ломбардтардың қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 43 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2765. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20   қаулысымен .
_____________________________
Ескерту: Қаулының атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 159   бұйрығымен 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
Ломбардтардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Ломбардтардың қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 159   бұйрығымен 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
2. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап мыналардың күші жойылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ломбардтарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегі N 332  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1786 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 25 наурызда және 7 сәуірде жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ломбардтарды құру, қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегі N 332 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1964 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 26 тамызда және 8 қыркүйекте жарияланған).

3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения ломбардов.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев Р.Р.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан и в печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Досмукаметова К.М.
Председатель
Согласовано
Национальный Банк
Республики Казахстан
Председатель
12 февраля 2004 г.
__________________
(подпись, дата,
гербовая печать)
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 16 февраля 2004 года N 43
Правила лицензирования, регулирования, прекращения
деятельности ломбардов  <*>
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N  159 ; от 26 марта 2005 года  N 97 .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Гражданским  кодексом Республики Казахстан,  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О хозяйственных товариществах", Законами Республики Казахстан " О банках и банковской  деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), " О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", " О государственном регулировании  и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", другими законодательными актами Республики Казахстан и определяют порядок лицензирования, регулирования, прекращения деятельности ломбардов.  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N  159 ; от 26 марта 2005 года  N 97 .

3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны ломбардтарға жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төраға
_____________________
12.02.2004 ж.
_____________________
(қолы, күні, елтаңбалық мөрі)
Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
агенттігі Басқармасының
2004 жылғы 16 ақпандағы
N 43 қаулысымен
бекітілген
Ломбардтардың қызметін лицензиялау,
реттеу, тоқтату ережесі
Ескерту: Ереженің атауына, кіріспесіне өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 159   бұйрығымен 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
Осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасы Президентінің "Шаруашылық серіктестіктері туралы" Заң күші бар  Жарлығына , "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі туралы " (бұдан әрі - Банктер туралы Заң), " Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы ", "Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасының басқа заң актілеріне сәйкес әзірленді және ломбардтарды ашу, қызметін лицензиялау, реттеу, тоқтату тәртібін айқындайды.

Глава 1. Общие положения
1. Ломбард - юридическое лицо (коммерческая организация), не являющееся банком, исключительным видом деятельности которого является осуществление, при наличии лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) и Национального Банка Республики Казахстан (далее - лицензия), следующих видов банковских и иных операций в национальной валюте:
1) ломбардные операции: предоставление краткосрочных кредитов под залог депонируемых легкореализуемых ценных бумаг и иного движимого имущества;
2) осуществление лизинговой деятельности;
3) покупку, прием в залог, учет, хранение и продажу ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни;
4) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, выпущенных в документарной форме, документов и ценностей клиентов, включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений.
Лицензия на проведение операций, предусмотренных подпунктами 1)-3) настоящего пункта, выдается уполномоченным органом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Лицензия на проведение операций, предусмотренных подпунктом 4) настоящего пункта, выдается Национальным Банком Республики Казахстан по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, только при наличии лицензии уполномоченного органа.
Порядок и условия выдачи лицензии на сейфовые операции устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года  N 97 .
2. Ломбарды могут создаваться и осуществлять свою деятельность в форме хозяйственных товариществ.
Полное наименование ломбарда должно в обязательном порядке содержать слово "ломбард".
3. Учредителями и участниками ломбарда могут быть физические и/или юридические
лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан.
4. Минимальный размер уставного капитала ломбардов устанавливается соответствующими законодательными актами Республики Казахстан в зависимости от формы хозяйственного товарищества и должен быть оплачен исключительно деньгами.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года  N 97 .
5. При открытии (закрытии) ломбардами филиалов или представительств в четырнадцатидневный срок после учетной регистрации филиала (аннулировании регистрации) в органах юстиции ломбард представляет в уполномоченный орган уведомление об открытии (закрытии) филиала с приложением свидетельства органов юстиции об учетной регистрации (аннулировании регистрации) филиала или представительства.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ломбард - банк болып табылмайтын, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы (бұдан әрі - лицензия) болған кезде айрықша қызмет түрі ұлттық валютада мынадай банктік және өзге операцияларды жүргізу болып табылатын заңды тұлға (коммерциялық ұйым):
1) ломбард операциялары: депозитке салынатын жеңіл өткізілетін бағалы қағаздарды және өзге жылжитын мүлікті кепілге салумен қысқа мерзімді кредиттер беру;
2) лизинг қызметін жүзеге асыру;
3) құрамында қымбат металдар мен асыл тастар бар зергерлік бұйымдарды сатып алу, кепіл зат ретінде қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
4) сейф операциялары: сейф жәшіктерін, шкафтарын және үй-жайларды жалға беруді қоса алғанда, құжаттандырылған нысанда шығарылған бағалы қағаздарды, клиенттердің құжаттары мен құндылықтарын сақтау бойынша қызмет көрсету.
Осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көзделген операцияларды жүргізуге лицензияны уәкілетті орган Осы Ереженің 1-қосымшасына сай нысан бойынша береді.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген операцияларды жүргізуге лицензияны уәкілетті органның лицензиясы болған кезде ғана Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Осы Ереженің 1-қосымшасына сай нысан бойынша береді.
Сейф операцияларын жүргізуге лицензия беру тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
2. Ломбардтар шаруашылық серіктестік нысанында құрылуы және қызметін жүзеге асыруы мүмкін.
Ломбардтың толық атауында "ломбард" деген сөз міндетті түрде болуы тиіс.
3. Ломбардтың құрылтайшылары мен қатысушылары Қазақстан Республикасының резиденттері және резидент еместері - жеке және/немесе заңды тұлғалар болуы мүмкін.
4. Ломбардтардың жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес және ол тек ақшамен төленуі тиіс.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
5. Ломбардтар филиалдарын немесе өкілдіктерін ашқан (жапқан) кезде әділет органдарында филиалды есепке алып тіркегеннен кейін он төрт күндік мерзімде ломбард уәкілетті органға әділет органдарының филиалды немесе өкілдікті есепке алып тіркеу (тіркеуді жою) туралы куәліктерін қоса бере отырып филиалды ашу (жабу) туралы хабарлайды.

5-1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве ломбарда, обращается в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии в течение двенадцати месяцев после государственной регистрации.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 5-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года  N 97 .
5-2. В случае внесения изменений и/или дополнений в учредительные документы, ломбард уведомляет об этом уполномоченный орган с представлением копий изменений и/или дополнений в учредительные документы с отметкой органа юстиции о регистрации внесенных изменений и/или дополнений в течение четырнадцати дней с даты их регистрации.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 5-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года  N 97 .
Глава 2. Открытие ломбарда
(Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года  N 97 ).
Глава 3. Порядок и условия лицензирования ломбардов
15. Для получения лицензии заявитель представляет в уполномоченный орган документы, предусмотренные  статьей 16  Закона Республики Казахстан "О лицензировании", а также документы, подтверждающие выполнение требований пункта 2  статьи 26  Закона о банках.
Документами, подтверждающими оплату уставного капитала, являются первичные платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), а также учредительные документы, прошедшие государственную регистрацию в органах юстиции, предусматривающие размер уставного капитала.
Помещение ломбарда, включая помещение его филиала или представительства, должно соответствовать требованиям, предъявляемым к технической укрепленности и оборудованию сигнализацией охраняемых объектов, устанавливаемым законодательством Республики Казахстан.
Руководящие работники ломбарда подлежат согласованию с уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N  159 .
16. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение одного месяца со дня его приема.
В случае представления неполного пакета требуемых документов уполномоченный орган может истребовать необходимые документы либо возвратить ломбарду все документы без рассмотрения.

5-1. Ломбард ретінде тіркелген заңды тұлға мемлекеттік тіркелгеннен кейін он екі ай ішінде лицензия беру туралы өтінішпен уәкілетті органға хабарласады.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
5-2. Құрылтай құжаттарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда ломбард бұл жөнінде уәкілетті органды құрылтай құжаттарына өзгерістердің және/немесе толықтырулардың көшірмелерін олар тіркелген күннен бастап он төрт күн ішінде енгізілген өзгерістерді және/немесе толықтыруларды тіркеу туралы әділет органының белгісімен бірге хабардар етеді.
Ескерту: 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
2-тарау. Ломбардты ашу
Ескерту: 2-тарау (6-14-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 97   қаулысымен .
3-тарау. Ломбардтарды лицензиялаудың
тәртібі мен шарттары
15. Лицензияны алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  16-бабында  көзделген құжаттарды, сондай-ақ Банктер туралы Заңның  26-бабы  2-тармағы талаптарының орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Бастапқы төлем құжаттары (төлем тапсырмасы, кассалық кіріс ордері), сондай-ақ әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен, жарғылық капитал мөлшері көзделетін құрылтай құжаттары жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттар болып табылады.
Ломбардтың үй-жайы, оның филиалының немесе өкілдігінің үй-жайын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қорғалатын объектілердің техникалық нығайтылуына және сигнализациямен жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ломбардтың басшы қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті органмен келісуге жатқызылады.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 159   бұйрығымен .
16. Уәкілетті орган лицензия беру туралы өтінішті оны қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде қарауы тиіс.
Талап етілген құжаттардың толық емес пакеті ұсынылған жағдайда уәкілетті орган қажетті құжаттарды талап етеді не барлық құжатты қарамастан ломбардқа қайтарады.