Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов табачным изделиям
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 18 марта 2004 года N 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2004 года N 2785. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 75
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 19.02.2016 № 75.
В целях государственного регулирования и совершенствования контроля производства и оборота табачных изделий приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов табачным изделиям.
2. Управлению администрирования акцизов Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Ким Р.Ю.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 18 марта 2004 года N 133
"Об утверждении Правил присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов табачным изделиям"
Правила
присвоения персональных идентификационных номеров-кодов
табачным изделиям
Настоящие Правила определяют структуру и порядок присвоения персональных идентификационных номер-кодов табачным изделиям, производимым в Республике Казахстан и импортируемым на таможенную территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами.
1. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах
1. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) марка табачных изделий - элементы товарного знака, которые в совокупности используются физическими и юридическими лицами, осуществляющими производство табачных изделий, для того, чтобы потребитель мог идентифицировать данные табачные изделия;
2) наименование табачных изделий - наименование, которое должно конкретно и достоверно характеризовать данное табачное изделие (сигареты, папиросы, сигары, сигариллы и прочие изделия, содержащие табак), позволять отличать его от других видов табачных изделий;
3) пачка - единица потребительской тары, изготовленная из картона, бумаги или другого материала, содержащая определенное количество табачного изделия;
4) персональный идентификационный номер-код - постоянный идентификационный номер, который присваивается каждой марке табачных изделий, производимой в Республике Казахстан и ввозимой на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме выпуска товаров для свободного обращения (далее - ПИН-код), и вносится в реестр уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование производства и оборота табачных изделий (далее - уполномоченный орган);

Темекі өнімдеріне жеке сәйкестендіру нөмірлерді-кодтарды беру Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 18 наурыздағы N 133 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 1 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2785. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2016 жылғы 19 ақпандағы № 75 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.02.2016 № 75 бұйрығымен.
Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу және бақылауды жетілдіру мақсатында, бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Темекі өнімдеріне жеке сәйкестендіру нөмірлерді-кодтарды беру Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Акциздерді әкімшіліктендіру басқармасы (Ким Р.Ю.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Темекі өнімдеріне жеке
сәйкестендіру нөмірлерді-
кодтарды беру Ережелерін бекіту
туралы" Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық комитеті
Төрағасының 2004 жылғы 18 наурыздағы
N 133 бұйрығымен бекітілген
Темекі өнімдеріне жеке сәйкестендіру
нөмірлерді-кодтарды беру Ережелері
Осы Ережелер заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасында өндіретін және Қазақстан Республикасының кедендік аумағына импортталатын Темекі өнімдеріне жеке сәйкестендіру нөмірлерді-кодтарды беру құрылымы мен тәртібін айқындайды.
1. Осы Ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) темекі өнімдерінің таңбалары - темекі өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын жиынтығында заңды және жеке тұлғалар пайдаланатын, осы темекі өнімдерін тұтынушы сәйкестендіре алуына арналған тауар белгісінің элементі;
2) темекі өнімдерінің атауы - осы темекі өнімін (сигареттер, папиростар, сигаралар, сигариллалар және құрамында темекі бар өзге де өнімдер) нақты және дұрыс сипаттай алатын, оны темекі өнімдерінің басқа түрлерінен айыра білуге мүмкіншілік беруі тиіс атауы;
3) қорап - картоннан немесе басқа материалдардан жасалған, темекі өнімдерінің белгілі бір санынан тұратын тұтынушы ыдысының бірлігі;
4) жеке сәйкестендіру нөмір-коды - Қазақстан Республикасында өндірілген және тауарларды еркін айналымға шығарудың режимінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін темекі өнімдерінің әрбір таңбасына берілетін тұрақты сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН-код) және темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) тізіліміне енгізіледі;

5) реестр - электронный банк данных по ПИН-кодам, формируемый уполномоченным органом;
6) фильтр - фильтрующий мундштук;
7) хозяйствующий субъект (заявитель) - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере производства в Республике Казахстан или импорта на таможенную территорию Республики Казахстан табачных изделий.
2. Структура ПИН-кода
2. При построении ПИН-кода принята фасетная система кодирования.
Структура ПИН-кода представлена следующей схемой:
ХХХХ ХХ ХХХХ ХХ
| | | |
| | | |
| | | |________ количество табачных изделий
| | | в пачке или упаковке
| | |
| | |
| | |_______________ марка табачных изделий
| |
| |
| |______________________ группа товаров
|
|
|____________________________ код хозяйствующего субъекта
Первый фасет (первая группа из четырех цифр) - код хозяйствующего субъекта.
Второй фасет (вторая группа из двух чисел) - группа товаров (табачные изделия с фильтром или без фильтра).
Устанавливается следующее кодирование товаров:
01 - табачные изделия с фильтром;
02 - табачные изделия без фильтра.
Третий фасет (третья группа из четырех цифр) - марка табачных изделий.
Четвертый фасет (четвертая группа из двух чисел) - количество табачных изделий в пачке или упаковке.
3. Условия и порядок присвоения ПИН-кодов
3. Налоговые комитеты по областям, городам Астана и Алматы, "Астана - жана кала" (далее - налоговые комитеты) обеспечивают сбор заявок на присвоение ПИН-кодов (приложение 1) с приложением перечня марок табачных изделий, производимых в Республике Казахстан или импортируемых на таможенную территорию Республики Казахстан, с указанием наименования, количества единиц табачных изделий в пачке или упаковке и наличия фильтра от хозяйствующих субъектов, состоящих на регистрационном учете в соответствующих налоговых органах (далее - заявка) не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором заявитель планирует осуществлять реализацию новых марок табачных изделий (далее - до начала реализации заявителем табачных изделий).
4. На основании принятых от хозяйствующих субъектов заявок налоговые комитеты направляют сводную заявку на присвоение ПИН-кодов (приложение 2) в уполномоченный орган не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до начала реализации заявителем табачных изделий.
5. Уполномоченный орган осуществляет присвоение ПИН-кодов посредством включения их в сводный реестр (приложение 3).
6. О присвоении ПИН-кодов уполномоченный орган письменно уведомляет налоговые комитеты с указанием перечня марок табачных изделий и присвоенных им ПИН-кодов не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала реализации заявителем табачных изделий.

5) тізілім - уәкілетті орган қалыптастыратын ЖСН-кодтары бойынша деректердің электрондық банкі;
6) сүзгі - сүзгілеуші мүштік;
7) шаруашылық етуші субъект (өтінім беруші) - темекі өнімдерін Қазақстан Республикасында өндіру саласында қызметті және Қазақстан Республикасының кедендік аумағына импорттауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға.
2. ЖСН-код құрылымы
2. ЖСН-кодты құру кезінде кодтаудың фасеттік жүйесі қабылданған.
ЖСН-код құрылымы мынадай сызбада ұсынылған:
ХХХХ ХХ ХХХХ ХХ
| | | |_________ Қораптағы немесе бумадағы темекі
| | | өнімдерінің саны
| | |
| | |______________ темекі өнімдерінің таңбасы
| |
| |___________________ тауарлар тобы
|
|________________________ шаруашылық етуші субъектінің коды
Бірінші фасет (бірінші топ төрт цифрдан) - шаруашылық етуші субъектінің коды.
Екінші фасет (екінші топ екі саннан) - тауарлар тобы (сүзгілі немесе сүзгісіз темекі өнімдері).
Тауарларды мынадай кодтау белгіленеді:
01 - сүзгімен темекі өнімдері;
02 - сүзгісіз темекі өнімдері.
Үшінші фасет (үшінші топ төрт цифрдан) - темекі өнімдерінің маркасы.
Төртінші фасет (төртінші топ екі саннан) - қораптағы немесе бумадағы темекі өнімдерінің саны.
3. ЖСН-кодтарды беру шарты мен тәртібі
3. Облыстар, Астана және Алматы қалалары, "Астана - жаңа қала" бойынша салық комитеттері (бұдан әрі - салық комитеттері) темекі өнімдерінің жаңа таңбаларын айдың 1 күніне дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей сатуды жүзеге асыруды жоспарлайтын өтінім беруші (бұдан әрі - өтінім беруші темекі өнімдерін сатуды бастағанға дейін) тиісті салық комитеттерінде тіркеу есебінде тұрған шаруашылық етуші субъектілерден қораптағы (бумадағы) темекі өнімдерінің атауын, бірлік санын және сүзгінің бар-жоғын (бұдан әрі - өтінім) көрсетумен Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағына импорттайтын темекі өнімдері таңбаларының тізбесін қоса берумен ЖСН-кодтарды беруге арналған өтінімдерді (1-қосымша) жинауды қамтамасыз етеді.
4. Шаруашылық етуші субъектілерден қабылдаған өтінімдердің негізінде салық комитеттері өтінім беруші темекі өнімдерін сатуды бастағанға дейін 25 (жиырма бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға ЖСН-кодтарды беруге арналған жиынтық өтінімдерді (2-қосымша) жібереді.
5. Уәкілетті органға ЖСН-кодтарды беруді оларды жиынтық тізілімге енгізу арқылы жүзеге асырады (3-қосымша).
6. ЖСН-кодтарды беру жөнінде уәкілетті орган өтінім беруші темекі өнімдерін сатуды бастағанға дейін 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей темекі өнімдерінің таңбаларының тізілімі мен оларға берілген ЖСН-кодтарды көрсетумен салық комитеттерін жазбаша хабардар етеді.

7. Налоговые комитеты не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до начала реализации заявителем табачных изделий письменно уведомляют хозяйствующего субъекта о присвоении ПИН-кодов.
8. Каждой марке табачных изделий присваивается индивидуальный ПИН-код, который не может быть использован для других марок табачных изделий.
9. В случае импорта на таможенную территорию Республики Казахстан одинаковых марок табачных изделий несколькими хозяйствующими субъектами, заявка на присвоение ПИН-кодов подается каждым хозяйствующим субъектом отдельно.
Приложение 1
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов табачным изделиям
Председателю налогового комитета
по ____________________________
(области/городу)
от ____________________________
(наименование хозяйствующего
_______________________________
субъекта, РНН, местонахождение)
"___" _______________ года
Заявка на присвоение ПИН-кодов табачным изделиям
-------------------------------------------------------------------
N |Марка табачных| Наименование | Количество | Наличие
п/п| изделий | табачных изделий |единиц табачных | фильтра,
| |(сигареты, папиросы,| изделий в пачке|(есть/нет)
| | сигары, сигариллы и| (упаковке), |
| | прочие изделия, | (штук) |
| | содержащие табак) | |
-------------------------------------------------------------------
1.
2.
-------------------------------------------------------------------
Руководитель ______________________ _____________
(ФИО) (подпись)
МП
Приложение 2
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов табачным изделиям
Председателю Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
________________________________
"___" _______________ года
Сводная заявка на присвоение ПИН-кодов табачным изделиям
-------------------------------------------------------------------
N | Наименование | Марка | Наименование | Количество |Наличие
п/п|хозяйствующего|табачных|табачных изделий|единиц табач-|фильтра,
| субъекта |изделий |(сигареты, папи-|ных изделий в|(есть/
| | | росы, сигары, |пачке (упа- |нет)
| | |сигариллы и про-|ковке), |
| | |чие изделия, со-|(штук) |
| | |держащие табак) | |
-------------------------------------------------------------------
1.
2.
-------------------------------------------------------------------
Председатель __________________ __________ ____________
(Область) (подпись) (ФИО)
Приложение 3
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов табачным изделиям
Налоговые комитеты
по областям и городам
Алматы и Астана
Реестр персональных идентификационных
номеров-кодов табачных изделий N___
-------------------------------------------------------------------
N |Наименование|РНН|Марка | Наименование |Количество|Наличие|ПИН-
п/п|хозяйствую- | |табач-|табачных изде-|единиц та-|фильт- |код
|щего субъек-| |ных |лий (сигареты,|бачных из-|ра, |
|та | |изде- |папиросы, си- |делий в |(есть/ |
| | |лий |гары, сигарил-|пачке |нет) |
| | | |лы и прочие |(упаков- | |
| | | |изделия, со- |ке), | |
| | | |держащие та- |(штук) | |
| | | |бак) | | |
-------------------------------------------------------------------
Председатель Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан _____________ ________________
(подпись) (ФИО)
"___" _____________200 __года

7. Салық комитеттері өтінім беруші темекі өнімдерін сатуды бастағанға дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей ЖСН-кодтарының берілгені туралы шаруашылық етуші субъектіні жазбаша хабардар етеді.
8. Темекі өнімдерінің әрбір таңбасына басқа темекі өнімдерінің түрлеріне пайдаланыла алмайтын жеке ЖСН-код беріледі.
9. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына бірнеше шаруашылық етуші субъектілер темекі өнімдерінің бірдей түрлерін импорттаған жағдайда, ЖСН-кодтар беруге арналған өтінімді шаруашылық етуші субъектілердің әрқайсысы жеке жеке береді.
Темекі өнімдеріне жеке
сәйкестендіру нөмірлерді-
кодтарды беру Ережелеріне
1-қосымша
_______________________ бойынша
(облысы/қаласы)
Салық комитеті Төрағасына
____________________________
(шаруашылық етуші субъектінің
____________________________
атауы, СТН-і, орналасқан орны)
"___" ____________ жыл
Темекі өнімдеріне ЖСН-кодтарын
беруге арналған өтінім
___________________________________________________________________
N |Темекі |Темекі өнімдерінің |Қораптағы |Сүзгінің
р/с|өнімдерінің|(сигареттер, |(бумадағы) |бар-жоғы,
|таңбасы |папиростар, |темекі |(бар/жоқ)
| |сигаралар, |өнімдерінің |
| |сигариллалар және |бірлік саны,|
| |құрамында темекі бар |(дана) |
| |өзге де өнімдер) атауы| |
___________________________________________________________________
1.
___________________________________________________________________
2.
___________________________________________________________________
Басшы ______________________ _____________
(Аты-жөні) (қолы)
МО
Темекі өнімдеріне жеке
сәйкестендіру нөмірлерді-
кодтарды беру Ережелеріне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасына
_____________________
"___" ____________ жыл
Темекі өнімдеріне ЖСН-кодтарын
беруге арналған жиынтық өтінім
___________________________________________________________________
N |Шаруашылық |Темекі |Темекі |Қораптағы |Сүзгінің
р/с |етуші |өнімдерінің|өнімдерінің |(бумадағы) |бар-жоғы,
|субъектінің|таңбасы |(сигареттер, |темекі |(бар/жоқ)
|атауы | |папиростар, |өнімдерінің |
| | |сигаралар, |бірлік саны,|
| | |сигариллалар |(дана) |
| | |және құрамында | |
| | |темекі бар өзге| |
| | |де өнімдер) | |
| | |атауы | |
___________________________________________________________________
1.
___________________________________________________________________
2.
___________________________________________________________________
Төраға __________________ ________ ____________
(Облыс) (қолы) (Аты-жөні)
Темекі өнімдеріне жеке
сәйкестендіру нөмірлерді-
кодтарды беру Ережелеріне
3-қосымша
Облыстар, Астана және Алматы
қалалары бойынша салық
комитеттері
Темекі өнімдерінің жеке сәйкестендіру
нөмірлер-кодтарының тізілімі N ___
___________________________________________________________________
N |Шаруашылық |СТН|Темекі |Темекі |Қораптағы |Сүзгі.|ЖСН
р/с|етуші | |өнімдерінің|өнімдерінің |(бумадағы) |нің |-код
|субъектінің| |маркасы |(сигареттер,|темекі |бар- |
|атауы | | |папиростар, |өнімдерінің|жоғы, |
| | | |сигаралар, |бірлік |(бар/ |
| | | |сигариллалар|саны, |жоқ) |
| | | | және |(дана) | |
| | | |құрамында | | |
| | | |темекі бар | | |
| | | |өзге де | | |
| | | |өнімдер) | | |
| | | |атауы | | |
___________________________________________________________________
1.
___________________________________________________________________
2.
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасы __________________ ___________________
(қолы (Аты-жөні)
"___" _________200___ жыл