60 "Займы", 62 "Расчеты по дивидендам и  |67 "Расчеты с поставщиками и
доходам участников", 63 "Расчеты с       |подрядчиками", 68 "Прочая креди-
бюджетом", 64 "Кредиторская задолженность|торская задолженность и начисле-
дочерним (зависимым) организациям"       |ния", 71 "Возвраты проданных
|товаров и скидки с продаж,
|скидки с цены"
_________________________________________|________________________________
N___ | N___ | N___ | N___ | N____ | N___| N___| N___| N___| N___| N____
______|______|______|______|_______|_____|_____|_____|_____|_____|________
11  |  12  |  13  |  14  |  15   | 16  |  17 |  18 | 19  | 20  |  21
______|______|______|______|_______|_____|_____|_____|_____|_____|________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
81 "Расходы по реализации готовой  |93 "Накладные|        |        |Итого
продукции (товаров, работ, услуг)",|  расходы"   |        |        |
82 "Общие и административные       |             |        |        |
расходы", 83 "Расходы в виде       |             |        |        |
вознаграждения"                    |             |        |        |
___________________________________|_____________|________|________|
N___   | N___   | N___   | N___   |N_|N_|N__|N__|N__ |N__|N__| N__|
________|________|________|________|__|__|___|___|____|___|___|____|______
22   |  23    |   24   |   25   |26|27| 28|29 | 30 | 31| 32| 33 |  34
________|________|________|________|__|__|___|___|____|___|___|____|______
Сальдо на начало месяца ____________________ тенге
______________________________________________________________________
N   |Дата   |14 "Инвестиции", 30 "Задолженность покупателей и заказчи-|
|(или за|ков", 32 "Дебиторская задолженность дочерних (зависимых) |
| какие | организаций", 33 "Прочая дебиторская задолженность",    |
п/п |числа) |                                                         |
|       |---------------------------------------------------------|
|       |   N_____ |   N_____   |  N_____   |   N____   | N____   |
____|_______|__________|____________|___________|___________|_________|
A |    Б  |     1    |      2     |    3      |     4     |    5    |
____|_______|__________|____________|___________|___________|_________|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
_____________________________________________________________________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
40 "Финансовые инвестиции", 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах,|
чеках, на карт-счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских |
счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских    |
счетах в национальной валюте"                                             |
__________________________________________________________________________|
N__      |    N___      |    N___      |    N___      |     N__      |
______________|______________|______________|______________|______________|
6       |       7      |       8      |       9      |       10     |
______________|______________|______________|______________|______________|
Ведомость к журналу-ордеру N 1 по дебету счетов подраздела
45 "Наличность в кассе"
В дебет счета ____ "____________________" с  кредита счетов подразделов
__________________________________________________________________________
50 "Уставный капитал", 51 "Неоплаченный  | 70 "Доход от основной
капитал", 52 "Изъятый капитал", 53 "Допол| деятельности",
нительный оплаченный капитал", 60"Займы",| 72 "Доход от неосновной
61 "Доходы будущих периодов", 64 "Креди- | деятельности"
торская задолженность дочерним (зависимым)
организациям", 68 "Прочая кредиторская   |
задолженность и начисления", 66 "Авансы  |
полученные"                              |
_________________________________________|________________________________
N___   | N___   | N___  | N___  | N____ | N___| N___| N___| N___| N____
________|________|_______|_______|_______|_____|_____|_____|_____|________

60 "Қарыздар", 62 "Қатысушылардың |     67 "Берушілермен және
табыстары мен дивидендтер бойынша |  мердігерлермен есеп айырысу",
есептеулер", 63 "Бюджетпен есепте.|    68 "Өзге де кредиторлық
су", 64 "Еншілес (тәуелді)        |   борыш және есептеулер",
ұйымдарға кредиторлық борыш"      |    71 "Сатылған тауарлардың
|    қайтарылуы және сатудан
|   шегерімдері, бағадан шегерім"
____________________________________________________________________
N__ | N__ | N__ | N__ | N__| N__ |  N__|  N__|  N__|  N__ |  N__
____________________________________________________________________
11  | 12  | 13  | 14  | 15 | 16  |  17 |  18 |  19 |  20  |  21
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
81 "Тауар өткізуге  |                    |                   |
байланысты шығыстар |    93 "Құжаттық    |                   |Жиыны
(тауарларды, жұмыс. |       шығындар"    |                   |
тарды, қызметтерді) |                    |                   |
іске асыру жөніндегі|                    |                   |
шығыстары", 82    |                    |                   |
"Жалпы және әкімші. |                    |                   |
лік шығыстар", 83   |                    |                   |
"Сыйақы түріндегі  |                    |                   |
шығыстар"      |                    |                   |
_____________________________________________________________|
N__ | N__| N__| N__ | N__| N__ | N__| N__| N__| N__| N__ |N_ |
____________________________________________________________________
22  | 23 | 24 | 25  | 26 | 27  | 28 | 29 | 30 | 31 | 32  | 33|  34
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
___________________________________________________________________
N |   Күні   |  14 "Инвестициялар",   | 40 "Қаржылық инвестициялар",
р/| (немесе  |30 "Сатып алушылар мен  |  41 "Жолдағы ақшалар", 42
р |  қандай  |   тапсырысшылардың     |"Банктердегі аккредитивтерде.
| күндерге)|берешегі", 32 "Сабақтас |гі, чектердегі, карт-шоттар.
|          | (тәуелді) ұйымдардың   |дағы және басқа да шоттардағы
|          | дебиторлық берешегі",  |ақша", 43 "Шетел валютасында.
|          | 33 "Өзге де дебиторлық |ғы ағымдағы, корреспонденттік
|          |      борыш"            |шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық
|          |                        | валютада ағымдағы, коррес.
|          |                        |понденттік шоттардағы ақша"
___________________________________________________________________
|          | N__ | N__ | N__ | N__  | N__| N__| N__| N__| N__| N_
___________________________________________________________________
А|    Б     |  1  |  2  |  3  |  4   |  5 | 6  | 7  |  8 |  9 |10
___________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
___________________________________________________________________
45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар" кіші бөлімі шоттарының
дебеті бойынша N 1 журнал-ордерге тізімдеме
Кіші бөлімдер шоттарының кредитінен ___ "______________"
шоттың дебетіне
___________________________________________________________________
50 "Жарғылық капитал", 51 "Төленбе. |
ген капитал", 52 "Қайтарып алынған  |    70 "Негізгі қызметтің
капитал", 53 "Төленген қосымша    |            кірісі",
капитал", 60 "Қарыздар", 61       |   72 "Негізгі емес қызметтен
"Алдағы кезеңдердің кірістері",   |         алынатын кіріс"
64 "Еншілес (тәуелді) ұйымдарға   |
кредиторлық борыш", 68 "Өзге де   |
кредиторлық борыш және есептеулер"|
66, "Алынған аванстар"        |
____________________________________________________________________
N__  | N__ |  N__ | N__ | N__| N__ |   N__  |  N__ |  N__ |   N__
____________________________________________________________________

11   |   12   |  13   |  14   |  15   |  16 |  17 | 18  | 19  |  20
________|________|_______|_______|_______|_____|_____|_____|_____|________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
86 "Доходы (убытки) от чрезвычайных ситуаций и   |        |        |Итого
прекращенных операций"                           |        |        |
_________________________________________________|________|________|
N___      |  N___     |  N___      | N___      |N__ |N__|N__| N__|
____________|___________|____________|___________|____|___|___|____|______
21     |    22     |     23     |     24    | 25 |26 | 27|28  |  29
____________|___________|____________|___________|____|___|___|____|______
Сальдо на конец месяца _____________________
Журнал-ордер и ведомость закончены         "____"_______________200__г.
Данные листов - расшифровок и сальдо сверены.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 1 и ведомость к журналу-ордеру N 1 предназначены для учета операций с наличностью в кассе, отражаемых по кредиту (журнал-ордер) и дебету (ведомость) счетов 451 "Наличность в кассе в национальной валюте", 452 "Наличность в кассе в иностранной валюте" подраздела 45 "Наличность в кассе". При наличии в кассе иностранной валюты на день составления кассового отчета необходимо производить ее пересчет на национальную валюту (тенге) по рыночному курсу обмена валют.
В журнал-ордер N 1 и ведомость к журналу-ордеру N 1 записи производятся на основании кассовых отчетов, подтвержденных приложенными к ним документами.
При незначительном количестве кассовых документов допускается кассовый отчет составлять не ежедневно, а в целом за несколько дней. В журнале-ордере N 1 или в ведомости к журналу-ордеру N 1 в этом случае, в графе "дата" указываются начальные и конечные числа месяца, за которые составлены кассовые отчеты, например: 1-5, 6-10 и т.д.
Итоги за день или несколько дней в разрезе корреспондирующих счетов определяются путем подсчета сумм однородных операций, отраженных в кассовом отчете согласно приложенных к нему документов.

11   | 12  |  13  | 14  | 15 | 16  |   17   |  18  |  19  |   20
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
86 "Төтенше жағдайлардан   |            |               |
және тоқтатылған       |            |               |  Жиыны
операциялардан түсетін     |            |               |
кірістер (шығындар)"       |            |               |
___________________________________________________________________
N__ | N__ |  N__  |  N__  | N__ | N__  |   N__  |  N__ |
____________________________________________________________________
21  | 22  |  23   |  24   | 25  | 26   |   27   |  28  |   29
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айдың соңындағы сальдо _____________________теңге
Журнал-ордер және тізімдеме 200__ж. "____"_______________ аяқталды.
Осы парақ-расшифровкалар мен сальдо салыстырылды.
Бас кітапта айналымдар сомасы 200__ж. "_____"__________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 1 журнал-ордер және N 1 журнал-ордерге тізімдеме 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар" кіші бөлімнің 451 "Ұлттық валюта түріндегі кассадағы қолда бар ақшалар", 452 "Шетелдік валюта түріндегі кассадағы қолда бар ақшалар" шоттарының кредиті (журнал-ордер) және дебеті (тізімдеме) бойынша көрсетілген кассадағы қолма-қол ақшамен операциялардың есебіне арналған. Касса есебін жасаған күні кассада шетел валютасы болған кезде валюта айырбастаудың рыноктік бағамы бойынша оған ұлттық валютаға (теңгеге) қайта есептеу жүргізу қажет.
N 1 журнал-ордерге және N 1 журнал-ордерге тізімдемеге оған қоса берілген құжаттармен расталған касса есептері негізінде жазба жүргізіледі.
Касса құжаттары шамалы болған кезде касса есебін күнделікті емес, бірнеше күнге бірақ жасауға болады. N 1 журнал-ордерде немесе N 1 журнал-ордерге тізімдемеде мынадай жағдайда, "күні" деген бағанда касса есебі жасалған айдың бастапқы және соңғы күні көрсетіледі, мысалы: 1-5, 6-10 және т.б.
Корреспонденттік шоттар бөлігінде бір күнге немесе бірнеше күнге қорытынды оған қоса берілген құжаттарға сәйкес касса есебінде көрсетілген бірыңғай операциялардың сомасын қорытындылап есептеу жолымен анықталады.

В графы 1-33 журнала-ордера заносятся суммы по кредиту соответствующих счетов подраздела 45 "Наличность в кассе". В графу 34 "Итого" заносятся подсчитанные согласно кассовых отчетов суммы кредитовых оборотов по счетам. В конце месяца данные суммы в разрезе синтетических счетов (строка "Итого") переносятся в Главную книгу.
В ведомость к журналу-ордеру N 1 заносятся дебетовые обороты по синтетическим счетам в корреспонденции с соответствующими счетами, коды которых указываются в графах 1-28. Графа 29 "Итого" предназначена для отражения подсчитанных по каждой строке ведомости к журналу-ордеру N 1 сумм дебетовых оборотов. Данные суммы (строка "Итого") в конце месяца в разрезе синтетических счетов переносятся в Главную книгу.
В ведомости к журналу-ордеру N 1 отражается остаток наличности в кассе на начало месяца. Остаток на конец месяца выводится с учетом сумм кредитовых и дебетовых оборотов по счетам. Данный остаток переносится в Главную книгу и ведомость к журналу-ордеру N 1, открываемую на следующий месяц.
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 г. N 117
__________________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 2
по кредиту счетов по кредиту счетов подразделов
43 «Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте»,
44 «Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте»
за ______________________ 200 __ г.
_____________________________________________________________________
N   | Дата (или| 32 "Дебиторская задолженность дочерних (зависимых)  |
|за какие  | организаций", 33 "Прочая дебиторская задолженность",|
п/п |числа)    | 34 "Расходы будущих периодов",  35 "Авансы выданные"|
|          |-----------------------------------------------------|
|          |   N_____   |   N_____   |    N_____   |   N____     |
____|__________|____________|____________|_____________|_____________|
A |    Б     |     1      |      2     |      3      |      4      |
____|__________|____________|____________|_____________|_____________|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
_____________________________________________________________________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
40 "Финансовые инвестиции", 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах,|
чеках, на карт-счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских |
счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских    |
счетах в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе"                    |
__________________________________________________________________________|
N__   |    N___    |    N___    |    N___   |    N__    |    N__     |
___________|____________|____________|___________|___________|____________|
5     |      6     |      7     |     8     |     9     |     10     |
___________|____________|____________|___________|___________|____________|
С кредита счета ____ "____________________" в дебет счетов подразделов
__________________________________________________________________________

Журнал-ордердің 1-33-бағандарында 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар" кіші бөлімнің тиісті шоттарының кредиті бойынша сома енгізіледі. 34 "Жиыны" деген бағанға шоттар бойынша кредит айналымдары сомасының касса есептеріне сәйкес есептелгендер енгізіледі. Айдың соңында жинақтамалы шоттар ("Жиыны" жолы) бөлігіндегі осы сома Бас кітапқа ауыстырылады.
N 1 журнал-ордерге тізімдемеге кодтары 1-28 бағандарда көрсетілетін тиісті шоттармен байланыстыруда жинақтамалы шоттар бойынша дебет айналымдары енгізіледі. 29 "Жиыны" бағаны N 1 журнал-ордерге тізімдеменің әрбір жолында есептелген дебет айналымдары сомасын көрсетуге арналған. Айдың соңында осы сома ("Жиыны" жолы) жинақтамалы шоттар бөлігінде Бас кітапқа ауыстырылады.
N 1 журнал-ордерге тізімдемеде кассадағы айдың басындағы қолма-қол ақшаның қалдығы көрсетіледі. Айдың соңындағы қалдық шоттар бойынша кредит және дебет айналымдарының сомасын есепке ала отырып шығарылады. Осы қалдық Бас кітапқа және келесі айға ашылатын N 1 журнал-ордерге тізімдемеге ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ______________________
43 "Шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік
шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық валютада ағымдағы,
корреспонденттік шоттардағы ақша" кіші бөлімдері
шоттарының кредиті бойынша
N 2 журнал-ордері
___________________________________________________________________
N |   Күні   |  32 "Сабақтас (тәуелді)| 40 "Қаржылық инвестициялар",
р/| (немесе  |  ұйымдардың дебиторлық |  41 "Жолдағы ақшалар", 42
р |  қандай  |берешегі", 33 "Өзге де  |"Банктердегі аккредитивтерде.
| күндерге)|   дебиторлық борыш",   |гі, чектердегі, карт-шоттар.
|          |34 "Алдағы кезеңдердің  |дағы және басқа да шоттардағы
|          |    шығындары", 35      |ақша", 43 "Шетел валютасында.
|          |  "Берілген аванстар"   |ғы ағымдағы, корреспонденттік
|          |                        |шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық
|          |                        | валютада ағымдағы, коррес.
|          |                        |понденттік шоттардағы ақша",
|          |                        |  45 "Кассадағы қолда бар
|          |                        |           ақшалар"
___________________________________________________________________
|          | N__ | N__ | N__ | N__  | N__| N__| N__| N__| N__| N_
___________________________________________________________________
А|    Б     |  1  |  2  |  3  |  4   |  5 | 6  | 7  |  8 |  9 |10
___________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны
___________________________________________________________________
___ "_________________" шотының кредитінен кіші бөлімдер
шоттарының дебетіне
___________________________________________________________________

50 "Уставный|60 "Займы", 62 "Расчеты по   |67 "Расчеты с поставщиками и
капитал",   |дивидендам и доходам участни-|подрядчиками", 68 "Прочая креди-
52 "Изъятый |ков",63 "Расчеты с бюджетом",|торская задолженность и начисле-
капитал"    |64"Кредиторская задолженность|ния", 71 "Возвраты проданных
|дочерним (зависимым)         |товаров и скидки с продаж,
|организациям"                |скидки с цены"
____________|_____________________________|________________________________
N___ | N___|N___|N___|N___|N___|N___|N___| N___| N___|N____| N___ |N____
______|_____|____|____|____|____|____|____|_____|_____|_____|______|______
11  |  12 |13  | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19  | 20  | 21  |  22  |   23
______|_____|____|____|____|____|____|____|_____|_____|_____|______|______
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
81 "Расходы по реализации готовой   |93 "Накладные|        |        |Итого
продукции (товаров, работ, услуг)", |  расходы"   |        |        |
82 "Общие и административные        |             |        |        |
расходы", 83 "Расходы в виде        |             |        |        |
вознаграждения", 84 "Расходы по не- |             |        |        |
основной деятельности", 85 "Расходы |             |        |        |
по корпоративному подоходному налогу"             |        |        |
____________________________________|_____________|________|________|
N___   | N___   | N___    | N___   |N_|N_|N__|N__|N__ |N__|N__| N__|
________|________|_________|________|__|__|___|___|____|___|___|____|_____
24   |  25    |   26    |   27   |28|29| 30|31 | 32 | 33| 34| 35 |  36
________|________|_________|________|__|__|___|___|____|___|___|____|_____
Сальдо на начало месяца ____________________ тенге
______________________________________________________________________
N   |Дата   |14 "Инвестиции", 30 "Задолженность покупателей и заказчи-|
|(или за|ков", 32 "Дебиторская задолженность дочерних (зависимых) |
| какие | организаций", 33 "Прочая дебиторская задолженность"     |
п/п |числа) |                                                         |
|       |---------------------------------------------------------|
|       |   N_____ |   N_____   |  N_____   |   N____   | N____   |
____|_______|__________|____________|___________|___________|_________|
A |    Б  |     1    |      2     |    3      |     4     |    5    |
____|_______|__________|____________|___________|___________|_________|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
_____________________________________________________________________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
40 "Финансовые инвестиции", 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах,|
чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках", 43 "Деньги на текущих,   |
корреспондентских счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих,    |
корреспондентских счетах в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе"  |
__________________________________________________________________________|
N__      |    N___      |    N___      |    N___      |     N__      |
______________|______________|______________|______________|______________|
6       |       7      |       8      |       9      |       10     |
______________|______________|______________|______________|______________|
Ведомость к журналу-ордеру N 2 по дебету счетов подраздела
43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте",
44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте"
В дебет счета ____ "____________________" с  кредита счетов подразделов
__________________________________________________________________________
50 "Уставный капитал", 51 "Неоплаченный  | 70 "Доход от основной деятель-
капитал", 52 "Изъятый капитал",          | ности", 72 "Доход от неосновной
53 "Дополнительный оплаченный            | деятельности"
капитал",  60 "Займы", 61 "Доходы будущих|
периодов", 64 "Кредиторская задолженность|
дочерним (зависимым) организациям",      |
66 "Авансы полученные", 68 "Прочая       |
кредиторская задолженность и начисления" |
_________________________________________|________________________________
N___   | N___   | N___  | N___  | N____ | N___| N___| N___| N___| N____
________|________|_______|_______|_______|_____|_____|_____|_____|________

50 "Жарғылық| 60 "Қарыздар", 62 "Қатысушы. | 67 "Берушілермен және
капитал", 52|   лардың дивидендтері мен    |  мердігерлермен есеп
"Қайтарып |кірістері бойынша есептеулер",| айырысу", 68 "Өзге де
алынған   |   63 "Бюджетпен есептеу",    | кредиторлық борыш және
капитал"  |   64 "Еншілес (тәуелді)      | есептеу", 71 "Сатылған
|   ұйымдарға кредиторлық      |  тауарлардың қайтарылуы
|          берешек"            | және сатудан шегерім.
|                              | дері, бағадан шегерім"
____________________________________________________________________
N__  | N__  |N__| N__| N__| N__ | N__| N__ | N__| N__| N__ |N_ | N_
____________________________________________________________________
11  |  12  |13 | 14 | 15 | 16  | 17 | 18  | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
81 "Тауар өткізуге  |                   |          |         |
байланысты шығыстар |   93 "Құжаттық    |          |         |Жиыны
(тауарларды, жұмыс. |      шығындар"    |          |         |
тарды, қызметтерді) |                   |          |         |
іске асыру жөніндегі|                   |          |         |
шығыстары", 82    |                   |          |         |
"Жалпы және әкімші. |                   |          |         |
лік шығыстар", 83   |                   |          |         |
"Сыйақы түріндегі  |                   |          |         |
шығыстар" 84 "Негiз.|                   |          |         |
гi емес қызметтер   |                   |          |         |
бойынша шығыстар",  |                   |          |         |
85 "Корпоративтік   |                   |          |         |
табыс салығы бойынша|                   |          |         |
шығыстар"      |                   |          |         |
_____________________________________________________________|
N__ | N__| N__| N__ |N__| N__| N__| N__ | N__| N__ | N__ |N_ |
____________________________________________________________________
24  | 25 | 26 | 27  |28 | 29 | 30 | 31  | 32 | 33  | 34  | 35|  36
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
___________________________________________________________________
N |   Күні   |  14 "Инвестициялар",   | 40 "Қаржылық инвестициялар",
р/| (немесе  | 30 "Сатып алушылар мен |  41 "Жолдағы ақшалар", 42
р |  қандай  |тапсырысшылардың береше.|"Банктердегі аккредитивтерде.
| күндерге)| гі", 32 "Сабақтас      |гі, чектердегі, карт-шоттар.
|          | (тәуелді) ұйымдардың   |дағы және басқа да шоттардағы
|          | дебиторлық берешегі",  |ақша", 43 "Шетел валютасында.
|          | 33 "Өзге де дебиторлық |ғы ағымдағы, корреспонденттік
|          |        борыш",         |шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық
|          |                        | валютада ағымдағы, коррес.
|          |                        |понденттік шоттардағы ақша",
|          |                        |  45 "Кассадағы қолға бері.
|          |                        |     летін ақшалар"
___________________________________________________________________
|          |N__ | N__| N__| N__| N__| N__ | N__ | N__ | N__|  N_
___________________________________________________________________
А|    Б     | 1  |  2 |  3 |  4 |  5 |  6  |  7  |   8 |  9 |  10
___________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
___________________________________________________________________
43 "Шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік
шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық валютада ағымдағы,
корреспонденттік шоттардағы ақша" кіші бөлімі
шоттарының дебеті бойынша N 2 журнал-ордерге тізімдеме
Кіші бөлімдер шоттарының кредитінен ___"______________"
шотының дебетіне
___________________________________________________________________
50 "Жарғылық капитал", 51 "Төленбе. |
ген капитал", 52 "Қайтарып алынған  |    70 "Негізгі қызметтің
капитал", 53 "Төленген қосымша    |            кірісі",
капитал", 60 "Қарыздар", 61       |   72 "Негізгі емес қызметтен
"Алдағы кезеңдердің кірістері",   |        алынатын кіріс"
64 "Еншілес (тәуелді) ұйымдарға   |
кредиторлық берешек", 68 "Өзге де   |
кредиторлық борыш және есептеу  |
____________________________________________________________________
N__  | N__ |  N__ | N__ | N__| N__ |   N__  |  N__ |  N__ |   N__
____________________________________________________________________

11   |   12   |  13   |  14   |  15   |  16 |  17 | 18  | 19  |  20
________|________|_______|_______|_______|_____|_____|_____|_____|________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
86 "Доходы (убытки) от чрезвычайных ситуаций и   |        |        |Итого
прекращенных операций"                           |        |        |
_________________________________________________|________|________|
N___      |  N___     |  N___      | N___      |N__ |N__|N__| N__|
____________|___________|____________|___________|____|___|___|____|______
21     |    22     |     23     |     24    | 25 |26 | 27|28  |  29
____________|___________|____________|___________|____|___|___|____|______
Сальдо на конец месяца _____________________
Журнал-ордер и ведомость закончены         "____"_______________200__г.
Данные листов - расшифровок и сальдо сверены.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 2 и ведомость к журналу-ордеру N 2 предназначены для учета операций по кредиту (журнал-ордер) и дебету (ведомость к журналу ордеру N 2) счетов 431 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте внутри страны" и 432 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте за рубежом" подраздела 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте", 441 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте" подраздела 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте".
Записи в журнале-ордере N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2, производятся на основании выписок банка и приложенных к ним денежных документов в разрезе соответствующих корреспондирующих счетов.
Корреспондирующие счета указываются как в банковских выписках, так и на приложенных к ним документах. Группировка сумм для отражения в журнале-ордере N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2 осуществляется путем подсчета соответствующих данных в банковских выписках согласно приведенным в них бухгалтерским записям.

11   | 12  |  13  | 14  | 15 | 16  |   17   |  18  |  19  |   20
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
86 "Төтенше жағдайлардан   |            |               |
және тоқтатылған       |            |               |  Жиыны
операциялардан түсетін   |            |               |
кірістер (шығындар)"   |            |               |
___________________________________________________________________
N__ | N__ |  N__  |  N__  | N__ | N__  |   N__  |  N__ |
____________________________________________________________________
21  | 22  |  23   |  24   | 25  | 26   |   27   |  28  |   29
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айдың соңындағы сальдо _____________________теңге
Журнал-ордер және тізімдеме     200__ж. "___"_____________ аяқталды.
Осы парақ-расшифровкалар мен сальдо салыстырылды.
Бас кітапта айналымдар сомасы   200__ж. "___"________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 2 журнал-ордер және N 2 журнал-ордерге тізімдеме 43 "Шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақша" кіші бөлімнің 431 "Ел ішінде шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақша" және 432 "Шет елдегі шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық валютада ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақша" кіші бөлімнің 441 "Ұлттық валютада ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақша" шоттарының кредиті (журнал-ордер) және дебеті (N 2 журнал-ордерге тізімдеме) бойынша операциялардың есебіне арналған.
N 2 журнал-ордерге және N 2 журнал-ордерге тізімдемеге жазба банктің үзінді көшірмесі және тиісті байланыстыратын шоттар бөлігінде оған қоса берілген ақша құжаттары негізінде жүргізіледі. Байланыстыратын шоттар банк үзінді көшірмесіндегідей оған қоса берілген құжаттарда да солай көрсетіледі. N 2 журнал-ордерде және N 2 журнал-ордерге тізімдемеде сома тобын көрсету үшін оларға келтірілген бухгалтерлік жазбаларға сәйкес банк көшірмелеріндегі тиісті деректерді есептеу жолымен жүзеге асырылады.

Графы "Дата" журнала-ордера N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2 предназначены для указания начальной и конечной дат выписок банка, поступивших в течение месяца. Наименование или коды соответствующих счетов корреспондирующих с кредитом или по дебету синтетических счетов подразделов 43, 44 заносятся соответственно в графы 1-35 журнала-ордера и 1-28 ведомости. В графы "Итого" и в строки "Итого" журнала-ордера N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2 заносятся подсчитанные суммы кредитовых и дебетовых оборотов по операциям и событиям согласно выписок банка.
В ведомости к журналу-ордеру N 2 отражаются остатки по счетам на начало месяца. Остатки на конец месяца выводятся с учетом сумм кредитовых и дебетовых оборотов по счетам. Данные остатки переносятся в Главную книгу и ведомость к журналу-ордеру N 2, открываемую на следующий месяц.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 3
по кредиту счетов подразделов 41 "Деньги в пути",
42 "Деньги в аккредитивах, чеках,
на карт-счетах и прочих счетах в банках"
за ________________________200___г.
С кредита счета 411 "Деньги в пути" в дебет счетов подразделов
--------------------------------------------------------------------------

N 2 журнал-ордердің және N 2 журнал-ордерге тізімдеменің "Күні" деген бағаны бір ай ішінде түскен банк көшірмелерінің бастапқы және соңғы күндерін көрсетуге арналған. 43, 44 кіші бөлімдерінің жинақтамалы шоттарының кредитімен байланыстыратын немесе дебеті бойынша тиісті шоттардың атауы немесе коды журнал-ордердің 1-35 және тізімдеменің 1-28 бағандарына сәйкес енгізіледі. N 2 журнал-ордердің және N 2 журнал-ордерге тізімдеменің "Жиыны" бағанына және "Жиыны" жолына банктік көшірмесіне сәйкес операциялар мен оқиғалар бойынша кредит және дебет айналымдарының есептелген сомасы енгізіледі.
N 2 журнал-ордерге тізімдемеде айдың басындағы шоттар бойынша қалдық көрсетіледі. Айдың соңындағы қалдық шоттар бойынша кредит және дебет айналымдарының сомасын есепке ала отырып шығарылады. Осы қалдық Бас кітапқа және келесі айға ашылатын N 2 журнал-ордерге тізімдемеге ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ______________________
41 "Жолдағы ақша",
42 "Банктердегі аккредитивтердегі, чектердегі,
карт-шоттардағы және басқа да шоттардағы ақша"
кіші бөлімдері шоттарының кредиті бойынша
N 3 журнал-ордері
411 "Жолдағы ақшалар" шотының кредитінен кіші бөлімдер
шоттарының дебетіне
____________________________________________________________________

N  |Основание|42 "Деньги в аккреди-|43 "Деньги |44 "Деньги на |    |Итого
п/п|(номер   |тивах, чеках, карт-  |на текущих,|   текущих,   |    |
|документа|счетах и прочих сче- |корреспон- |корреспондент-|    |
|или дата |тах в банках"        |дентских   |ских счетах в |    |
|выписки  |                     |счетах в   |национальной  |    |
|банка)   |                     |иностранной|валюте"       |    |
|         |                     |валюте"    |              |    |
|         |---------------------|-----------|--------------|----|
|         | N__| N__| N__ | N__ |N___ |N___ | N___ | N____ |N___|
--------------------------------------------------------------------------

N |  Негіз  |  42 "Банктердегі  | 43 "Шетел  |44 "Ұлттық |   |
р/|(Құжаттың| аккредитивтердегі,| валютасын. | валютада  |   |
р | нөмірі  | чектердегі, карт- |   дағы     | ағымдағы, |   |Жиыны
| немесе  |  шоттардағы және  | ағымдағы,  | корреспон.|   |
|  банк   | басқа да шоттар.  | корреспон. | денттік   |   |
|көшірме. |   дағы ақша"      |  денттік   |шоттардағы |   |
| сінің   |                   | шоттардағы |   ақша"   |   |
| күні)   |                   |   ақша"    |           |   |
___________________________________________________________________
|         |N__ | N__| N__| N__|  N__ | N__ | N__ | N__ |N__|
___________________________________________________________________

А |    Б    | 1  |  2 |  3  |  4  |  5  |  6  |   7  |   8   |  9 | 10
--------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Сальдо на конец месяца______________________ тенге
С кредита счета_________ подраздела 42 "Деньги в аккредитивах,
чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках"
в дебет счетов подразделов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основание|10 "Нематериаль-|40 "Финансовые ин-|60 "Займы",|       |Ито-
п/п| (номер  |ные активы", 12 |вестиции", 41     |67 "Расчеты|       |го
|документа|"Основные средст|"Деньги в пути",  |с поставщи-|       |
|или дата |ва",14 "Инвести-|43 "Деньги на те- |ками и под-|       |
|выписки  |ции",20 "Матери-|кущих, корреспон- |рядчиками",|       |
|банка)   |алы",22 "Товары",дентских счетах в |81 "Расходы|       |
|         |34 "Расходы буду|иностранной валю- |по реализа-|       |
|         |щих периодов",35|те", 44 "Деньги на|ции готовой|       |
|         |"Авансы выдан-  |текущих, коррес-  |продукции  |       |
|         |ные"            |пондентских счетах|(товаров,  |       |
|         |                |в национальной ва-|работ, ус- |       |
|         |                |люте", 45 "Налич- |луг)", 82  |       |
|         |                |ность в кассе"    |"Общие и   |       |
|         |                |                  |администра-|       |
|         |                |                  |тивные рас-|       |
|         |                |                  |ходы"      |       |
|         |----------------|------------------|-----------|-------|
|         |N__ |N__ | N___ |N__ | N___ | N___ | N__| N___ |N_ |N__|
--------------------------------------------------------------------------
А |    Б    |  1 |  2 |  3   | 4  |   5  |  6   |  7 |  8   | 9 | 10| 11
--------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
14
15
16
17
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость N 1 к журналу-ордеру N 3
по дебету счета 411 "Деньги в пути"
В дебет счета 411 "Деньги в пути" с кредита счетов подразделов
Сальдо на начало месяца ______________________ тенге
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основа-|30 "Задолжен-|42 "Деньги  |60 "Займы", 64 "Креди-|       |Ито-
п/п|ние    |ность покупа-|в аккреди-  |торская задолженность |       |го
|(номер |телей и за-  |тивах, че-  |дочерним (зависимым)  |       |
|доку-  |казчиков", 32|ках, на     |организациям",        |       |
|мента  |"Дебиторская |карт-сче-   |66 "Авансы получен-   |       |
|или да-|задолженность|тах в бан-  |ные", 70 "Доход от    |       |
|та вы- |дочерних     |ках",       |основной деятельнос-  |       |
|писки  |(зависимых)  |43 "Деньги  |ти", 72 "Доход от     |       |
|банка) |организаций",|на текущих, |неосновной деятель-   |       |
|       |33 "Прочая   |корреспон-  |ности", 86 "Доход     |       |
|       | дебиторская |дентских    |(убытки) от чрезвычай-|       |
|       |задолжен-    |счетах в    |ных ситуаций и прек-  |       |
|       |ность"       |иностран-   |ращенных операций"    |       |
|       |             |ной валюте",|                      |       |
|       |             |44 "Деньги  |                      |       |
|       |             |на теку-    |                      |       |
|       |             |щих, кор-   |                      |       |
|       |             |респон-     |                      |       |
|       |             |дентских    |                      |       |
|       |             |счетах в    |                      |       |
|       |             |националь-  |                      |       |
|       |             |ной валюте" |                      |       |
|       |-------------|------------|----------------------|-------|
|       |N_ | N__|N__ | N__ | N___ | N__| N___| N__ | N__ |N_ |N_ |
--------------------------------------------------------------------------
А |   Б   | 1 |  2 |  3 |  4  |   5  |  6 |  7  |  8  |  9  | 10| 11| 12
--------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость N 2 к журналу-ордеру N 3 по дебету счетов подраздела
42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и
прочих счетах в банках"
В дебет счета ____ "__________" с кредита счетов подразделов
Сальдо на начало месяца_____________________ тенге
--------------------------------------------------------------------------

А|    Б    | 1  |  2 |  3 |  4 |  5   |  6  |  7  |  8  | 9 | 10
___________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Жиыны
___________________________________________________________________
411 "Жолдағы ақшалар" шотының дебеті бойынша N 3
журнал-ордерге N 1 тізімдеме
Кіші бөлімдер шоттарының кредитінен 411 "Жолдағы
ақшалар" шотының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
____________________________________________________________________
N| Негіз | 30 "Сатып  | 42 "Банктер.|60 "Қарыздар", 64  |     |
р|(Құжат.|алушылар мен| дегі аккре. |"Еншілес (тәуелді) |     |Жиыны
/| тың   | тапсырыс.  |  дитивтер.  |ұйымдарға кредитор.|     |
р|нөмірі | шылардың   |дегі, чектер.|  лық борыш", 66   |     |
|немесе | берешегі", | дегі, карт- |"Алынған аванстар",|     |
| банк  |32 "Сабақтас| шоттардағы  |70 "Негізгі қызмет.|     |
|көшір. |(тәуелді)   |және басқа да|   тің кірісі",    |     |
|месі.  | ұйымдардың | шоттардағы  | 72 "Негізгі емес  |     |
| нің   |дебиторлық  |  ақша", 43  |қызметтен алынатын |     |
|күні)  |  берешегі",|"Шетел валю. |   кіріс", 86      |     |
|       | 33 "Өзге де| тасындағы   |"Төтенше жағдай.   |     |
|       |дебиторлық  |  ағымдағы,  |   лардан және     |     |
|       |   борыш"   |  коррес.    |тоқтатылған опера. |     |
|       |            | понденттік  |циялардан түсетін  |     |
|       |            | шоттардағы  |     кірістер      |     |
|       |            |   ақша", 44 |    (шығындар)"    |     |
|       |            |"Ұлттық валю.|                   |     |
|       |            |тада ағымда, |                   |     |
|       |            | ғы, коррес. |                   |     |
|       |            | понденттік  |                   |     |
|       |            | шоттардағы  |                   |     |
|       |            |    ақша"    |                   |     |
______________________________________________________________|
|       |N_ |N__| N__|  N__ |  N__ |N__ |N__ | N__ |N__|N_|N_|
____________________________________________________________________
А|   Б   | 1 | 2 |  3 |   4  |  5   | 6  | 7  |  8  | 9 |10|11| 12
____________________________________________________________________
1
2
3
4
Жиыны
____________________________________________________________________
Айдың соңындағы сальдо ___________________ теңге
42 "Банктердегі аккредитивтердегі, чектердегі,
карт-шоттардағы және басқа да шоттардағы ақша"
кіші бөлімі _________  шотының кредитінен кіші бөлімдері
шоттарының дебетіне
____________________________________________________________________
N |Негіз  |10 "Материал. | 40 "Қаржылық  |60 "Қарыздар",|     |
р |(Құжат.| дық емес     |инвестициялар",|67 "Берушілер.|     |
/ | тың   |активтер", 12 | 41 "Жолдағы   |   мен және   |     |Жиыны
р |нөмірі | "Негізгі     |  ақшалар", 43 |мердігерлермен|     |
|немесе |құралдар", 14 | "Шетел валюта.|есеп айырысу",|     |
| банк  |"Инвестиция.  |сындағы ағымда.|   81 "Тауар  |     |
|көшір. | лар", 20     |ғы, корреспон. |өткізуге бай. |     |
| месі. |"Материалдар",|денттік шоттар.|ланысты шығыс.|     |
| нің   |22 "Тауарлар",|дағы ақша", 44 |тар (тауарлар.|     |
|күні)  | 34 "Алдағы   |"Ұлттық валюта.|ды, жұмыстар. |     |
|       | кезеңдердің  | да ағымдағы,  |ды, қызметтер.|     |
|       |шығындары", 35| корреспондент.|  ді) іске    |     |
|       |  "Берілген   |тік шоттардағы |асыру жөнінде.|     |
|       |аванстар"     |  ақша", 45    |гі шығыстары",|     |
|       |              | "Кассадағы    |82 "Жалпы және|     |
|       |              |қолға берілетін|  әкімшілік   |     |
|       |              |    ақшалар"   |   шығыстар"  |     |
______________________________________________________________|
|       | N_ |N__ | N__| N__ | N__ |N__|  N__  | N__  |N_|N_|
____________________________________________________________________
А|   Б   |  1 |  2 |  3 |  4  |  5  | 6 |   7   |  8   |9 |10| 11
____________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
14
15
16
17
Жиыны
____________________________________________________________________
42 "Банктердегі аккредитивтердегі, чектердегі,
карт-шоттардағы және басқа да шоттардағы ақша"
кіші бөлімі шоттарының дебеті бойынша N 3 журнал-ордерге
N 2 тізімдеме
Кіші бөлімдер шоттарының кредитінен ___"_____________"
шотының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
____________________________________________________________________

N  |Основание|41 "День-|43 "Деньги на теку-|45 "На-|60 "Зай- |       |Ито-
п/п| (номер  |ги в пу- |щих, корреспондент-|лич-   |мы", 72  |       |го
|документа|ти"      |ских счетах в ино- |ность в|"Доход от|       |
|или дата |         |странной валюте",  |кассе" |неоснов- |       |
| выписки |         |44 "Деньги на теку-|       |ной дея- |       |
| банка)  |         |щих,корреспондент- |       |тельнос- |       |
|         |         |ских счетах в на-  |       |ти"      |       |
|         |         |циональной валюте" |       |         |       |
|         |-----------------------------|-------|---------|-------|----
|         | N______ |N___ |N__ |N__ |N__| N____ |N__ |N__ |N__|N__|
--------------------------------------------------------------------------

N | Негіз | 41  | 43 "Шетел    |  45   |60 "Қарыздар",|       |
р/|(Құжат.|"Жол.|валютасындағы |"Касса.|72 "Негізгі   |       |Жиыны
р | тың   |дағы |  ағымдағы,   | дағы  |емес қызмет.  |       |
|нөмірі |ақша"|корреспондент.| қолға |тен алынатын  |       |
|немесе |     |тік шоттардағы| бері. |    кіріс"    |       |
| банк  |     |  ақша", 44   | летін |              |       |
|көшір. |     |Ұлттық валюта.| ақша. |              |       |
| месі. |     | да ағымдағы, | лар"  |              |       |
| нің   |     |корреспондент.|       |              |       |
| күні) |     |тік шоттардағы|       |              |       |
|       |     |    ақша"     |       |              |       |
______________________________________________________________|
|       | N_  |N_|N__|N__|N__|  N__  |  N__  | N__  |N__|N__|
____________________________________________________________________

Журнал-ордер N 3 и ведомости к журналу-ордеру N 3 предназначены для учета операций и событий по кредиту (журнал-ордер) и дебету (ведомости к журналу-ордеру N 3) счетов 411 "Деньги в пути" подраздела 41 "Деньги в пути", 421 "Деньги в аккредитивах", 422 "Деньги в чековых книжках", 423 "Деньги на карт-счетах", 424 "Деньги на прочих счетах в банках" подраздела 42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках".
Бухгалтерские записи в данные регистры производятся на основании выписок банка и других денежных документов в разрезе корреспондирующих счетов общими суммами по предварительно сгруппированным однородным операциям.
Остатки в разрезе синтетических счетов отражаются в ведомостях к журналу-ордеру N 3 на начало месяца. Остатки на конец месяца выводятся с учетом сумм дебетовых и кредитовых оборотов по счетам. Остатки на конец месяца переносятся в Главную книгу и соответствующие ведомости к журналу-ордеру N 3, открываемые на следующий месяц.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 4
по кредиту счетов подраздела 60 "Займы"
за ________________________200__г.
С кредита счета 601 "Займы банков" в дебет счетов подразделов
Сальдо на начало месяца____________________________ тенге
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основание - дата|41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах,|Итого
п/п| выписки банка  |чеках, на карт-счетах и прочих счетах в бан-  |
|                |ках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских|
|                |счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на   |
|                |текущих, корреспондентских счетах в националь-|
|                |ной валюте", 45 "Наличность в кассе", 67 "Рас-|
|                |четы с поставщиками и подрядчиками" и другие  |
|                |----------------------------------------------|
|                | N____ | N____ | N____ | N____ | N____| N____ |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б       |   1   |   2   |   3   |   4   |   5  |   6   |  7
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Обороты по дебету согласно          Сальдо на конец месяца_________тенге
выписке банка _______тенге
С кредита счета 602 "Займы организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
в дебет счетов подразделов
Сальдо на начало месяца____________________________ тенге
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основание - дата|41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах,|Итого
п/п| выписки банка  |чеках, на карт-счетах и прочих счетах в бан-  |
|                |ках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских|
|                |счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на   |
|                |текущих, корреспондентских счетах в националь-|
|                |ной валюте", 45 "Наличность в кассе", 67 "Рас-|
|                |четы с поставщиками и подрядчиками" и другие  |
|                |----------------------------------------------|
|                |  N____  |  N____  |  N____  | N____  | N____ |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б       |    1    |    2    |    3    |    4   |   5   |  6
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Обороты по дебету согласно          Сальдо на конец месяца_________тенге
выписке банка _______тенге
С кредита счета 603 "Прочие" в дебет счетов подразделов
Сальдо на начало месяца ______________________тенге
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основание - дата|41 "Деньги в пути", 42 "Деньги на специальных |Итого
п/п| выписки банка  |счетах в банках", 43 "Деньги на валютном сче- |
|                |те", 44 "Деньги на расчетном счете", 45 "На-  |
|                |личность в кассе", 67 "Расчеты с поставщиками |
|                |и подрядчиками" и другие                      |
|                |----------------------------------------------|
|                | N _____| N_____ | N______ | N_____ | N______ |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |   1    |    2   |    3    |    4   |    5    |  6
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Обороты по дебету согласно          Сальдо на конец месяца_________тенге
выписке банка _______тенге
Аналитические данные к счету 601 "Займы банков"
--------------------------------------------------------------------------
N   |          Виды кредитов         |     Сальдо на конец месяца
п/п |                                |
--------------------------------------------------------------------------
|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Итого|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 602 "Займы организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
--------------------------------------------------------------------------
N   |          Виды кредитов         |     Сальдо на конец месяца
п/п |                                |
--------------------------------------------------------------------------
|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Итого|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 603 "Прочие"
--------------------------------------------------------------------------
N   |          Виды кредитов         |     Сальдо на конец месяца
п/п |                                |
--------------------------------------------------------------------------
|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Итого|                                |
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен        "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 4 предназначен для учета операций и событий по кредиту счетов 601 "Займы банков", 602 "Займы организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", 603 "Прочие" подраздела 60 "Займы".
Бухгалтерские записи в графы 1-6 журнала-ордера производятся согласно выписок банка и других денежных документов по кредиту синтетических счетов подраздела 60 "Займы" в корреспонденции с дебетом соответствующих счетов.

N 3 журнал-ордер және N 3 журнал-ордерге тізімдеме 41 "Жолдағы ақша" кіші бөлімнің 411 "Жолдағы ақша", 42 "Банктердегі аккредитивтердегі, чектердегі, карт-шоттардағы және басқа да шоттардағы ақша" кіші бөлімнің 421 "Аккредитивтердегi ақша", 422 "Чек кiтапшаларындағы ақша", 423 "Карт-шоттардағы ақша", 424 "Банктердегі басқа да шоттардағы ақша" шоттарының кредиті (журнал-ордер) және дебеті (N 3 журнал-ордерге тізімдеме) бойынша операциялардың және оқиғалардың есебіне арналған.
Осы тіркеушілерге бухгалтерлік жазбалар банктің үзінді көшірмесі және алдын ала топталған бірыңғай операциялар бойынша жалпы сомамен байланыстыратын шоттар бөлігінде басқа ақша құжаттары негізінде жүргізіледі.
Айдың басында N 3 журнал-ордерге тізімдемеде жинақтамалы шоттар бөлігінде қалдық көрсетіледі. Айдың соңындағы қалдық шоттар бойынша кредит және дебет айналымдарының сомасын есепке ала отырып шығарылады. Айдың соңындағы қалдық Бас кітапқа және келесі айға ашылатын тиісті N 3 журнал-ордерге тізімдемеге ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ______________________
60 "Қарыздар" кіші бөлімі шоттарының кредиті бойынша
N 4 журнал-ордері
601 "Банктердің қарыздары" шотының кредитінен
кіші бөлімдер шоттарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо __________________________ теңге
___________________________________________________________________
N |            |   41 "Жолдағы ақша", 42 "Банктердегі   |
р/р|Негіз - банк| аккредитивтердегі, чектердегі, карт-   |
|көшірмесінің| шоттардағы және басқа да шоттардағы    |  Жиыны
|    күні    | ақша", 43 "Шетел валютасындағы ағымда. |
|            |ғы, корреспонденттік шоттардағы ақша",  |
|            |    44 "Ұлттық валютада ағымдағы,       |
|            |корреспонденттік шоттардағы ақша", 45   |
|            |  "Кассадағы қолға берілетін ақшалар",  |
|            |  67 "Берушілермен және мердігерлермен  |
|            |     есеп айырысу" және басқалар        |
___________________________________________________________________
|            | N__  | N__ | N__  | N__ |  N__  | N__  |
___________________________________________________________________
А |      Б     |  1   |  2  |  3   |  4  |  5    |  6   |   7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
Дебет бойынша айналымдар               Айдың соңындағы сальдо
банктің көшірмесіне сәйкес             _______________теңге
____________________ теңге
602 "Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың қарызы" шотының кредитінен
кіші бөлімдер шоттарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ________________________ теңге
___________________________________________________________________
N |            | 41 "Жолдағы ақшалар", 42 "Банктердегі  |
р/р|Негіз - банк| аккредитивтердегі, чектердегі, карт-   |
|көшірмесінің| шоттардағы және басқа да шоттардағы    |  Жиыны
|    күні    | ақша", 43 "Шетел валютасындағы ағымда. |
|            |ғы, корреспонденттік шоттардағы ақша",  |
|            |    44 "Ұлттық валютада ағымдағы,       |
|            |  корреспонденттік шоттардағы ақша",    |
|            |45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар", |
|            |  67 "Берушілермен және мердігерлермен  |
|            |     есеп айырысу" және басқалар        |
___________________________________________________________________
|            |  N__  |  N__  |  N__  |  N__  |   N__  |
___________________________________________________________________
А |      Б     |   1   |   2   |   3   |   4   |   5    |   6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
Дебет бойынша айналымдар               Айдың соңындағы сальдо
банктің көшірмесіне сәйкес             _______________теңге
____________________ теңге
601 "Банктердің қарыздары" шотына талдамалы деректер
___________________________________________________________________
N  |                      |
р/р |    Кредит түрлері    |        Айдың соңындағы сальдо
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
602 "Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың қарызы" шотына талдамалы деректер
___________________________________________________________________
N  |                      |
р/р |    Кредит түрлері    |        Айдың соңындағы сальдо
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
603 "Өзгелер" шотының кредитінен кіші бөлімдер шоттарына
дебетке
Айдың басындағы сальдо ________________________ теңге
___________________________________________________________________
N |            | 41 "Жолдағы ақшалар", 42 "Банктердегі  |
р/р|Негіз - банк|   арнайы шоттардағы ақша" 43 "Валюта   |
|көшірмесінің|   шотындағы ақша", 44 "Есеп айырысу    |  Жиыны
|    күні    |шотындағы ақша", 45 "Кассадағы қолда бар|
|            | ақша", 67 "Берушілермен және мердігер. |
|            |  лермен есеп айырысу" және басқалар    |
___________________________________________________________________
|            |  N__  |  N__  |  N__  |  N__  |   N__  |
___________________________________________________________________
А |      Б     |   1   |   2   |   3   |   4   |   5    |   6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
Дебет бойынша айналымдар               Айдың соңындағы сальдо
банктің көшірмесіне сәйкес             _______________теңге
____________________ теңге
603 "Өзгелер" шотына талдамалы деректер
___________________________________________________________________
N  |                      |
р/р |    Кредит түрлері    |        Айдың соңындағы сальдо
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
Журнал-ордер               200__ж. "___"_____________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы   200__ж. "___"________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 4 журнал-ордер 60 "Қарыздар" кіші бөлімнің 601 "Банктердің қарыздары", 602 "Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарызы", 421 "Аккредитивтердегi ақша", 422 "Чек кiтапшаларындағы ақша", 603 "Өзгелер" шоттарының кредиті бойынша операциялардың және оқиғалардың есебіне арналған.
Журнал-ордердің 1-9 бағандарында бухгалтерлік жазбалар банктік көшірмесіне және тиісті шоттардың дебетімен байланыстыруда 60 "Қарыздар" кіші бөлімінің жинақтамалы шоттарының кредиті бойынша басқа да ақша құжаттарына сәйкес жүргізіледі.

Обороты по дебету синтетических счетов подраздела 60 "Займы" отражаются общими итогами за месяц согласно поступившим в течение месяца выпискам банка по строке "Обороты по дебету согласно выпискам банка". На основании этих данных по каждому синтетическому счету подраздела 60 "Займы" выводятся сальдо на конец месяца по строке "Сальдо на конец месяца" и переносятся в журнал-ордер, открываемый на следующий месяц.
В журнале-ордере предусмотрены разделы для аналитического учета по видам займов в разрезе синтетических счетов подраздела 60 "Займы".
Суммы кредитовых оборотов и сальдо на конец месяца в разрезе синтетических счетов переносятся в Главную книгу.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 5
по кредиту счетов подразделов
63 "Расчеты с бюджетом"
за ________________________200__г.
--------------------------------------------------------------------------
|Оста-|  С кредита счетов подразделов 63 "Расчеты с   |Итого
|ток  |            бюджетом" подразделов:             |по кре-
Код и    |на   |-----------------------------------------------|диту
наименование |нача-|30 "Задолженность покупателей и заказчиков", 32|(гр.2-
счета    |ло   |"Дебиторская задолженность дочерних (зависимых)|гр.10)
|меся-|организаций", 62 "Расчеты по дивидендам и дохо-|
|ца   |дам участников", 63 "Расчеты с бюджетом", 68   |
|     |"Прочая кредиторская задолженность и начисле-  |
|     |ния", 54 "Дополнительный неоплаченный капитал",|
|     |56 "Нераспределенный доход (непокрытый убы-    |
|     |ток)", 81 "Расходы по реализации готовой про-  |
|     |дукции (товаров, работ, услуг)", 82 "Общие и   |
|     |административные расходы", 85 "Расходы по кор- |
|     |поративному подоходному налогу", 90 "Основное  |
|     |производство", 91 "Полуфабрикаты собственного  |
|     |производства", 92 "Вспомогательные производст- |
|     |ва", 93 "Накладные расходы"                    |
|     |-----------------------------------------------|
|     |N__ |N__ |N__ |N__ |N__ |N__ | N__ | N__ |N    |
--------------------------------------------------------------------------
А      |  1  |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8  |  9  | 10  | 11
--------------------------------------------------------------------------
631 "Корпора-
тивный подо-
ходный налог
к выплате"
Итого по
счету 631
--------------------------------------------------------------------------
632 "Отсро-
ченный корпо-
ративный
подоходный
налог"
Итого по
счету 632
--------------------------------------------------------------------------
633 "Налог на
добавленную
стоимость"
Итого по
счету 633
--------------------------------------------------------------------------
634 "Акцизы"
Итого по
счету 634
--------------------------------------------------------------------------
635 "Социаль-
ный налог"
Итого по
счету 635
--------------------------------------------------------------------------
636 "Земель-
ный налог"
Итого по
счету 636
--------------------------------------------------------------------------
637 "Налог
на имущество"
Итого по
счету 637
--------------------------------------------------------------------------
638 "Налог на
транспортные
средства"
Итого по
счету 638
--------------------------------------------------------------------------
639 "Прочие
налоги, сбо-
ры и обяза-
тельные
платежи в
бюджет"
Итого по
счету 639
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
В дебет счетов подразделов 63 "Расчеты с бюджетом" |Итого по  |Остаток на
подразделов:                         |дебету    |  конец
----------------------------------------------------|(графа 12-|  месяца
33 "Прочая дебиторская задолженность", 42 "Деньги   |графа 19) |
в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих      |          |
счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, коррес-    |          |
пондентских счетах в иностранной валюте", 44        |          |
"Деньги на текущих, корреспондентских счетах в      |          |
национальной валюте", 45 "Наличность в кассе", 54   |          |
"Дополнительный неоплаченный капитал", 56 "Нерас-   |          |
пределенный доход (непокрытый убыток)", 63 "Рас-    |          |
четы с бюджетом", 68 "Прочая кредиторская задол-    |          |
женность и начисления", 85 "Расходы по корпоратив-  |          |
ному подоходному налогу", 86 "Доходы (убытки) от    |          |
чрезвычайных ситуаций и прекращенных операций" и др.|          |
----------------------------------------------------|          |
N___ |N___ |N___ | N___ | N___ | N___ | N___ | N___ |          |
--------------------------------------------------------------------------

60 "Қарыздар" кіші бөлімінің жинақтамалы шоттарының дебеті бойынша айналымдар "Банктің көшірмелеріне сәйкес дебет бойынша айналымдар" жолы бойынша бір ай ішінде түскен банктің көшірмелеріне сәйкес бір айдың жалпы қорытындысы көрсетіледі. Осы деректер негізінде 60 "Қарыздар" кіші бөлімінің әрбір жинақтамалы шот бойынша "Айдың соңындағы сальдо" жолы бойынша айдың соңындағы сальдо шығарылады және келесі айға ашылатын журнал-ордерге ауыстырылады.
Журнал-ордерде 60 "Қарыздар" кіші бөлімінің жинақтамалы шоттары бөлігінде қарыздардың түрлері бойынша талдамалы есепке бөлімдер көзделген.
Жинақтамалы шоттар бөлігінде кредит айналымдары сомасы және айдың соңындағы сальдо Бас кітапқа ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ____________________
63 "Бюджетпен есептесу" кіші бөлімі шоттарының
кредиті бойынша
N 5 журнал-ордері
____________________________________________________________________
|Айдың |  Мына кіші бөлімдердің 63 "Бюджетпен  |
|басын.|   есептесу" кіші бөлімі шоттарының    |
Шоттың коды |дағы  |              кредитінен:              | Кредит
және атауы  |қалдық|_______________________________________| бойынша
|      |  30 "Сатып алушылар мен тапсырысшы.   |  жиыны
|      |    лардың берешегі", 32 "Сабақтас     |(2-баған
|      |   (тәуелді) ұйымдардың дебиторлық     | -10-ба.
|      |    берешегі", 62 "Қатысушылардың      |  ған)
|      |      дивидендтері мен кірістері       |
|      |  бойынша есептеулер", 63 "Бюджетпен   |
|      |  есептесу", 68 "Өзге де кредиторлық   |
|      |  борыш және есептеу", 54 "Төленбеген  |
|      |   қосымша капитал", 56 "Бөлiнбеген    |
|      |  кіріс (жабылмаған зиян)", 81 "Тауар  |
|      |     өткізуге байланысты шығыстар      |
|      |  (тауарларды, жұмыстарды, қызмет.     |
|      |  терді) өткізу шығыстары", 82 "Жалпы  |
|      |      және әкімшілік шығыстар", 85     |
|      |  "Корпоративтiк табыс салығы бойынша  |
|      |  шығыстар", 90 "Негiзгi өндiрiс",     |
|      |  91 "Өзіндік өндірістік жартылай      |
|      | фабрикаттар", 92 "Қосалқы өндіріс.    |
|      |      тер", 93 "Құжаттық шығындар"     |
____________________________________________________________________
|      |N_ |N__|N__|N__| N__| N__| N__ |N__|N__|
____________________________________________________________________
А     |   1  | 2 | 3 | 4 | 5 |  6 |  7 |  8  |9  |10 |  11
____________________________________________________________________
631 "Төлеуге
салынатын
корпоративтiк
табыс салығы"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
631 шот
бойынша жиыны
632 "Кейінге
қалдырылған
корпоративтiк
табыс салығы"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
632 шот
бойынша жиыны
633 "Қосылған
құн салығы"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
633 шот
бойынша жиыны
634 "Акциздер"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
634 шот бойынша
жиыны
635 "Әлеуметтік
салық"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
635 шот бойынша
жиыны
636 "Жер салығы"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
636 шот бойынша
жиыны
637 "Мүлікке
салынатын салық"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
637 шот
бойынша жиыны
638 "Көлік
құралдарына
салық"
638 шот
бойынша жиыны
639 "Өзге де
салықтар,
алымдар және
бюджетке төле.
нетін міндетті
төлемдер"
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
639 шот
бойынша жиыны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мына кіші бөлімдердің 63 "Бюджетпен есептесу"  |          |
кіші бөлімі шоттарының дебетіне:       |          |
________________________________________________| Дебет    |Айдың
33 "Өзге де дебиторлық борыш", 42 "Банктердегі | бойынша  |соңын.
аккредитивтердегі, чектердегі, карт-шоттардағы |  жиыны   | дағы
ақша", 43 "Шетел валютасындағы ағымдағы,    |(12-баған-|қалдық
корреспонденттік шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық | 19-баған)|
валютада ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы |          |
ақша", 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар", |          |
54 "Төленбеген қосымша капитал", 56 "Бөлiнбе. |          |
ген кіріс (жабылмаған зиян)", 63 "Бюджетпен   |          |
есептесу", 68 "Өзге де кредиторлық борыш және |          |
есептеу", 85 "Корпоративтiк табыс салығы      |          |
бойынша шығыстар", 86 "Төтенше жағдайлардан   |          |
және тоқтатылған операциялардан түсетін      |          |
кірістер (шығындар)"              |          |
________________________________________________|          |
N__ | N__ |  N__ | N__ | N__ | N__ | N__|  N__ |          |
____________________________________________________________________

12  | 13  |  14 |  15  |  16  |  17  |  18  |  19  |    20    |   21
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 5 предназначен для учета операций и событий по кредиту счетов 631 "Корпоративный подоходный налог к выплате", 632 "Отсроченный корпоративный подоходный налог", 633 "Налог на добавленную стоимость", 634 "Акцизы", 635 "Социальный налог", 636 "Земельный налог", 637 "Налог на имущество", 638 "Налог на транспортные средства", 639 "Прочие налоги, сборы и обязательные платежи в бюджет" подраздела 63 "Расчеты с бюджетом".
Записи в журнал-ордер производятся в разрезе синтетических счетов согласно данным первичных документов. В графе "Остаток на начало месяца" в разрезе синтетических счетов отражается сальдо на начало месяца. Суммы операций по дебету и кредиту синтетических счетов, с указанием кодов соответствующих корреспондирующих счетов заносятся в графы 2-10 и 12-19. Графы 11 "Итого по кредиту", 20 "Итого по дебету" и строки "Итого" предназначены для отражения сумм оборотов по кредиту и дебету синтетических счетов за месяц. Остатки на конец месяца выводятся по каждому синтетическому счету и заносятся в графу 21 "Остаток на конец месяца".
Итоговые суммы кредитовых и дебетовых оборотов и остатков на конец месяца в разрезе синтетических счетов переносятся в Главную книгу.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 6
по кредиту счетов подразделов
64 "Кредиторская задолженность дочерним
(зависимым) организациям",
67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками"
за ________________________200__г.
--------------------------------------------------------------------------
N  | Наименование|N при- |Остаток по|Наименование |Стоимость посту-|
п/п|  поставщика |ходного|неоплачен-|приобретенных|пивших товарно- |
|             |доку-  |ным счетам|товарно-     |материальных    |
|             |мента  |на начало |материальных |запасов по учет-|
|             |       |месяца    |запасов      |ным ценам       |
--------------------------------------------------------------------------

12  | 13  |  14  |  15 |  16 | 17  | 18 |  19  |    20    |  21
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Журнал-ордер                    200__ж. "___"_____________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы   200__ж. "___"________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 5 Журнал-ордер 63 "Бюджетпен есептесу" кіші бөлімінің 631 "Төлеуге салынатын корпоративтiк табыс салығы", 632 "Кейінге қалдырылған корпоративтiк табыс салығы", 633 "Қосылған құн салығы", 634 "Акциздер", 635 "Әлеуметтік салық", 636 "Жер салығы", 637 "Мүлікке салынатын салық", 638 "Көлік құралдары салығы", 639 "Өзге де салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер" шоттарының кредиті бойынша операциялардың және оқиғалардың есебіне арналған.
Журнал-ордерге жазбалар бастапқы құжаттардың деректеріне сәйкес жинақтамалы шоттардың бөлігінде жүргізіледі. Жинақтамалы шоттардың бөлігінде "Айдың басындағы қалдық" бағанында айдың басындағы сальдо көрсетіледі. Тиісті байланыстыратын шоттардың кодтары көрсетілген жинақтамалы шоттардың дебеті және кредиті бойынша операциялардың сомасы 2-10 және 12-19-бағандарға енгізіледі. 11 "Кредит бойынша жиыны", 20 "Дебет бойынша жиыны" бағандары және "Жиыны" жолы бір ай үшін жинақтамалы шоттардың кредиті және дебеті бойынша айналымдардың сомасын көрсетуге арналған. Айдың соңындағы қалдық әрбір жинақтамалы шот бойынша шығарылады және 21 "Айдың соңындағы қалдық" бағанына енгізіледі.
Кредит және дебет айналымдарының жиынтық сомасы және жинақтамалы шоттар бөлігінде айдың соңындағы қалдық Бас кітапқа ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ______________________
64 "Еншілес (тәуелді) ұйымдарға кредиторлық борыш",
67 "Берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу"
кіші бөлімдері шоттарының кредиті бойынша
N 6 журнал-ордері
___________________________________________________________________
N |         |Кіріс |Айдың басын. |  Сатып    | Есеп бағасы  |
р/р|Берушінің|құжат.| дағы төлен  | алынған   |бойынша түскен|
|  атауы  |тың N |беген шоттар | тауарлық- |  тауарлық-   |
|         |      |  бойынша    |материалдық| материалдық  |
|         |      |  қалдық     | қорлардың |  қорлардың   |
|         |      |             |   атауы   |     құны     |
___________________________________________________________________

А |      Б      |   1   |     2    |       3     |        4       |  5
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счета ____ "_________________________" | Сумма     |За неприбыв-
в дебет счетов подразделов                      |акцепта по |ший груз
-------------------------------------------------|счетам или |(в пути, на
10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средст- |неотфакту- |складе
ва",14 "Инвестиции", 20 "Материалы", 22 "Товары",|рованные   |поставщика)
33 "Прочая дебиторская задолженность", 40 "Финан-|поставки   |
совые инвестиции", 81 "Расходы по реализации го- |           |
товой продукции (товаров, работ, услуг)", 82 "Об-|           |
щие и административные расходы", 93 "Накладные   |           |
расходы"                                         |           |
-------------------------------------------------|           |
N__ | N__ | N__ | N__ | N__ | N__ | N__ |N__|N__ |           |
--------------------------------------------------------------------------
6  |  7  |  8  |  9  |  10 |  11 |  12 | 13| 14 |     15    |    16
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Отметка об оплате и прочих операциях    |     |            |
----------------------------------------|     |            |
30 "Задолженность покупателей и заказчи-|Итого|Остаток по  |За не прибыв-
ков", 32 "Дебиторская задолженность до- |опла-|неоплаченным|ший груз на
черних (зависимых) организаций", 35     |чено |счетам на   |конец месяца
"Авансы выданные", 42 "Деньги в аккреди-|     |конец месяца|
тивах, чеках, на карт-счетах и прочих   |     |            |
счетах в банках", 43 "Деньги на текущих,|     |            |
корреспондентских счетах в иностранной  |     |            |
валюте", 44 "Деньги на текущих, коррес- |     |            |
пондентских счетах в национальной валю- |     |            |
те", 45 "Наличность в кассе" и др.      |     |            |
----------------------------------------|     |            |
N___ |N___ |N__ |N___ |N___ |N___ |N___ |     |            |
--------------------------------------------------------------------------

А |   Б     |   1  |     2       |     3     |       4      |  5
___________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___ "_____________" шоттың кредитінен        |        |
кіші бөлімдер шоттарының дебетіне         | Шоттар |Жеткізіл.
_________________________________________________| немесе |меген жүк
10 "Материалдық емес активтер", 12 "Негізгі     |фактура.|  үшін
қаражат", 14 "Инвестициялар", 20 "Материалдар", |ланбаған|(жолдағы,
22 "Тауарлар", 33 "Өзге де дебиторлық борыш",  |жеткізі.|берушінің
40 "Қаржылық инвестициялар", 81 "Тауар өткізуге | лімдер |қоймасын.
байланысты шығыстар (тауарларды, жұмыстарды,   | бойынша|  дағы)
қызметтерді) іске асыру жөніндегі шығыстар",   | акцепт |
82 "Жалпы және әкімшілік шығыстар",         | сомасы |
93 "Құжаттық шығындар"               |        |
_________________________________________________|        |
N_ |  N__ | N__ | N__ |N__ |N__ | N__ | N__ |N__ |        |
____________________________________________________________________
6 |   7  |  8  |  9  | 10 | 11 |  12 |  13 | 14 |    15  |   16
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төленгені және басқа да операциялар туралы |Жиыны  | Айдың | Айдың
белгі                    |төленді|соңында|соңында
___________________________________________|       | төлен.| жеткі.
30 "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың  |       | беген |зілмеген
берешегі", 32 "Сабақтас (тәуелді) ұйымдар. |       | шоттар|  жүк
дың дебиторлық борышы", 35 "Берілген    |       |бойынша| үшін
аванстар", 42 "Банктердегі аккредитивтер. |       |қалдық |
дегі, чектердегі, карт-шоттардағы және   |       |       |
басқа да шоттардағы ақша", 43 "Шетел    |       |       |
валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік  |       |       |
шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық валютада   |       |       |
ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы    |       |       |
ақша", 45 "Кассадағы қолға берілетін    |       |       |
ақшалар" және басқалар            |       |       |
____________________________________________________________________
N_ |  N__ | N__ | N__ | N__ | N__ | N__  |       |       |
____________________________________________________________________

17 |  18 | 19 |  20 |  21 |  22 | 23  | 24  |     25     |     26
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 6 предназначен для учета операций и событий по кредиту счетов 641 "Задолженность дочерним организациям", 642 "Задолженность зависимым организациям", 643 "Задолженность совместно контролируемым юридическим лицам" подраздела 64 "Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) организациям", 671 "Счета к оплате" подраздела 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками".
Записи по кредиту соответствующих счетов подразделов 64 и 67 производятся на основании предъявленных поставщиками и подрядчиками и принятых к оплате счетов-фактур (расчетных документов), а по неотфактурованным поставкам - согласно сопроводительным документам на груз.
На основании счетов-фактур, принятых к оплате в журнале-ордере в разрезе поставщиков и подрядчиков, производятся следующие записи.
В графу 2 "Остаток по неоплаченным счетам на начало месяца" переносятся суммы оставшихся на начало месяца неоплаченных или частично оплаченных счетов-фактур или других расчетных документов.
В графах 6-15 отражается стоимость поступивших товарно-материальных запасов в корреспонденции со счетами учета товарно-материальных запасов по фактической себестоимости.
Итоговая сумма поступивших товарно-материальных запасов подсчитывается по каждому поставщику или подрядчику и отражается в графе 15 "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки".
При отражении в учете поступивших товарно-материальных запасов по учетным ценам (согласно принятой организацией учетной политики) их стоимость показывается по графе 4 "Стоимость поступивших товарно-материальных запасов по учетным ценам". В этом случае, в графе 5 отражаются отклонения, выявленные между стоимостью поступивших товарно-материальных запасов по учетным ценам и их фактической себестоимостью. Порядок определения отклонений фактической себестоимости поступивших товарно-материальных запасов от их стоимости по учетным ценам аналогичен порядку определения отклонений фактической себестоимости реализованной готовой продукции от ее стоимости по учетным ценам (ведомость по учету расчетов с покупателями и заказчиками).
Поступившие товарно-материальные запасы, по которым счета-фактуры не предъявлены к оплате (неотфактурованные), отражаются в журнале-ордере раздельно по каждой поставке. Вместо номера счета-фактуры в этом случае проставляется буква "Н" (неотфактурованные поставки). По каждой поставке приводится стоимость поступивших товарно-материальных запасов по учетным ценам, а вместо фактической себестоимости стоимость по учетным ценам, но в разбивке по синтетическим счетам или группам учета. По поступлении счетов-фактур на товарно-материальные запасы, принятые в порядке неотфактурованных поставок, ранее записанная сумма их учетной стоимости сторнируется, а на основе полученных счетов-фактур производятся записи в общем порядке.
Излишки, выявленные при приемке товарно-материальных запасов, показываются по отдельным строкам как неотфактурованные поставки.

17 |  18  | 19  | 20  |  21 |  22 |  23  |   24  |   25  |  26
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Журнал-ордер                    200__ж. "___"_____________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы   200__ж. "___"________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 6 журнал-ордер 64 "Еншілес (тәуелді) ұйымдарға кредиторлық берешек" кіші бөлімінің 641 "Еншiлес ұйымдарға берешек", 642 "Тәуелдi ұйымдардың қарыздары", 643 "Бiрлесiп бақыланатын заңды тұлғаларға берешек", 67 "Берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу" кіші бөлімінің 671 "Төленетін шоттар" шоттарының кредиті бойынша операциялардың және оқиғалардың есебіне арналған.
64 және 67 кіші бөлімдердің тиісті шоттарының кредиті бойынша жазбалар берушілер мен мердігерлер көрсеткен және төлеуге алынған шот-фактуралар (есеп құжаттары) негізінде, ал фактураланбаған жеткізілімдер бойынша - жүкке ілеспе құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
Төлеуге алынған шот-фактуралар негізінде журнал-ордерде берушілер мен мердігерлер бөлігінде мынадай жазбалар жүргізіледі.
2 "Айдың басындағы төленбеген шоттар бойынша қалдық" бағанына айдың басында төленбеген немесе бөлшектеп төленген шот-фактуралардың немесе басқа да есеп құжаттарының қалған сомасы ауыстырылады.
6-15-бағандарда нақты өзіндік құны бойынша тауарлық-материалдық қорлар есебін шоттармен байланыстыруда түскен тауарлық-материалдық қорлардың құны көрсетіледі.
Түскен тауарлық-материалдық қорлардың жиынтық сомасы әрбір беруші немесе мердігер бойынша есептеледі және 15 "Шоттар немесе фактураланбаған жеткізілімдер бойынша акцепт сомасы" бағанында көрсетіледі.
Есепке алу бағасы бойынша (ұйым қабылдаған есеп саясатына сәйкес) түскен тауарлық-материалдық қорлар есепте көрсетілген кезде олардың құны 4 "Түскен тауарлық-материалдық қорлардың есепке алу бағасы бойынша құны" бағанында көрсетіледі. Бұл жағдайда, 5-бағанда есепке алу бағасы бойынша түскен тауарлық-материалдық қорлардың құны және олардың нақты өзіндік құны арасында анықталған ауытқулар көрсетіледі. Түскен тауарлық-материалдық қорлардың нақты өзіндік құнын олардың есепке алу бойынша құнынан ауытқушылығын анықтау тәртібі оның есепке алу бағасы бойынша құнынан сатылған дайын өнімнің нақты өзіндік құнының ауытқуын анықтау тәртібіне ұқсас (сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің есеп айырысу есебі бойынша тізімдеме).
Шот-фактуралары төлеуге көрсетілмеген (фактураланбаған) түскен тауарлық-материалдық қорлар әрбір жеткізілім бойынша бөлек журнал-ордерде көрсетіледі. Мұндай жағдайда, шот-фактураның нөмірінің орнына "Н" әріпі (фактураланбаған жеткізілім) қойылады. Әрбір жеткізілім бойынша түскен тауарлық-материалдық қорлардың есепке алу бағасы бойынша құны, ал нақты өзіндік құнының орнына есепке алу бағасы бойынша құны келтіріледі, бірақ жинақтамалы шоттар немесе есеп топтары бойынша бөлгенде. Фактураланбаған жеткізілімдер тәртібінде қабылданған тауарлық-материалдық қорларға шот-фактуралар түскен кезде олардың бұрын жазылған есепке алу құны түзетіледі, ал алынған шот-фактуралар негізінде жалпы тәртіпте жазба жүргізіледі.
Тауарлық-материалдық қорларды қабылдау кезінде анықталған артық фактураланбаған жеткізілім ретінде жеке жол бойынша көрсетіледі.

Суммы недостач и претензий против отфактурованного количества при приемке на склад акцептованных (оплаченных) товарно-материальных запасов, а также несоответствие цен, обусловленных договором, и арифметические ошибки корректируются посредством бухгалтерской справки и дополнительной проводкой в корреспонденции со счетом 334 "Прочая дебиторская задолженность" подраздела 33 "Прочая дебиторская задолженность".
Суммы по расчетным документам на товарно-материальные запасы, отгруженные или переданные поставщиками, но не прибывшие в течение месяца на склад организации, отражаются в графе 16 "За не прибывший груз" по каждой поставке отдельно. Если груз не прибыл и на конец месяца, то сумма из графы 16 в конце месяца переносится в графу 26 "За не прибывший груз". Сумма акцепта, как отраженная в прошлом месяце, в журнале-ордере, открываемом на отчетный месяц, не показывается. В отчетном месяце по поступлении груза, числившегося на начало месяца в пути, производятся необходимые записи (в общем порядке) с показом суммы сторно в графе "За не прибывший груз" по тем же строкам, где было выведено сальдо.
Наряду с данными о суммах, причитающихся за отгруженные поставщиками и поступившие товарно-материальные запасы, принятые работы или оказанные услуги, в графах 17-23 "Отметки об оплате и прочих операциях" отражаются суммы оплаты (обороты по дебету соответствующих счетов подразделов 64 и 67) отдельно по каждой поставке на основе денежных документов (выписок банка, кассовых ордеров и др.)
В конце месяца, суммы, оставшиеся неоплаченными, а также суммы по неотфактурованным поставкам, подсчитываются отдельно по каждому счету-фактуре или другому заменяющему его документу и заносятся в графу 25 "Сальдо на конец месяца".
Итоговые данные журнала-ордера должны быть увязаны с соответствующими данными по синтетическим счетам Типового плана. Итог по графе "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки" должен равняться итогам сумм, отнесенным в дебет соответствующих счетов, плюс суммы за не прибывший груз. Итоги сумм оплаты и прочих операций за отчетный месяц плюс суммы, оставшиеся неоплаченными, должны равняться итогу графы "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки" плюс задолженность поставщикам и подрядчикам на начало месяца.
При наличии счетов-фактур не только по приобретенным товарно-материальным запасам, но и счетов (или других расчетных документов) за принятые работы или оказанные услуги, необходимые по ним данные могут накапливаться в отдельных бланках журнала-ордера: в одном могут быть произведены записи в связи с расчетами за отгруженные поставщиками товарно-материальные запасы, в другом - за прочие работы и услуги.
Записи в журнале-ордере за произведенные подрядчиками работы и оказанные услуги производятся на основании предъявленных счетов (других документов) по мере приемки работ или оказания услуг. Порядок отражения в журнале-ордере необходимых данных по счетам за выполненные работы и оказанные услуги аналогичен порядку, изложенному в пояснениях к записям по счетам-фактурам на поступившие товарно-материальные запасы.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 7
по кредиту счета 333 "Задолженность работников и других лиц"
за ________________________200__г.
--------------------------------------------------------------------------
N  |Номер аван-  |Фамилия, имя, |      Остаток на начало месяца
п/п|сового отчета|отчество под- |-----------------------------------------
|             |отчетного лица|Порядковый номер|Дата возникнове-|Сумма
|             |              |по журналу-орде-|ния задолженнос-|
|             |              |ру за прошлый   |ти              |
|             |              |месяц           |                |
--------------------------------------------------------------------------
А |      Б      |       В      |       1        |        2       |  3
--------------------------------------------------------------------------
Итого
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
В дебет счета 333 "Задолженность работников и других лиц"
с кредита счетов подразделов:
--------------------------------------------------------------------------
42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих счетах в бан-
ках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валю-
те", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валю-
те", 45 "Наличность в кассе", 63 "Расчеты с бюджетом", 68 "Прочая креди-
торская задолженность и начисления", 70 "Доход от основной деятельности",
72 "Доход от неосновной деятельности" и другие
--------------------------------------------------------------------------
Выдано в подотчет           | Предоставление работникам кредитов;
|          возмещение ущерба
--------------------------------------------------------------------------
N______ |N______ | N______ |N______ | N______  | N________ | N________
--------------------------------------------------------------------------
да-|сум-|да-|сум-|да-|сум- |да-|сум-|дата|сумма|дата |сумма| дата | сумма
та |ма  |та |ма  |та |ма   |та |ма  |    |     |     |     |      |
--------------------------------------------------------------------------
4 | 5  | 6 | 7  | 8 |  9  |10 | 11 | 12 |  13 |  14 |  15 |  16  |  17
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
| Итого по дебету
-----------------------------------------------------|счета (гр.4-гр.25)
Возмещение перерасхода        |              |
-----------------------------------------------------|
N________ | N________  | N________   |  N_________  |
-----------------------------------------------------|
дата|сумма |дата |сумма |дата |сумма  |дата  |сумма  |
-----------------------------------------------------|--------------------
18 |  19  | 20  |  21  | 22  |   23  |  24  |   25  |        26
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
|          С кредита счета 333 "Задолженность работников и
|              других лиц в дебет счетов подразделов:
|----------------------------------------------------------------------
N  |10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства", 14 "Инвестиции",
п/п|20 "Материалы", 22 "Товары", 34 "Расходы будущих периодов", 40 "Финан-
|совые инвестиции", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в
|иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах
|в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе", "Прочая кредиторская
|задолженность и начисления", 81 "Расходы по реализации готовой продук-
|ции (товаров, работ, услуг)", 82 "Общие и административные расходы",

Акцептелген (төленген) тауарлық-материалдық қорларды қоймаға қабылдау кезінде сома кемістігі және фактураланған санына қарсы талаптар, сондай-ақ шартпен уағдаласылған бағаларға сәйкес келмеу және арифметикалық қателер бухгалтерлік анықтама және 33 "Басқа да дебиторлық берешек" кіші бөлімінің 334 "Өзге де дебиторлық борыш" шотымен байланыстыруға қосымша өткізбе арқылы түзетіледі.
Берушілер тиеген немесе берген, бірақ ұйымның қоймасына бір ай ішінде жетпеген тауарлық-материалдық қорларға есеп құжаттары бойынша сома әрбір жеткізілім бойынша бөлек 16 "Жеткізілмеген жүк үшін" бағанында көрсетіледі. Егер жүк айдың соңында да жеткізілмесе, онда айдың соңында 16-бағандағы сома 26 "Айдың соңында жеткізілмеген жүк үшін" бағанына ауыстырылады. Өткен айда көрсетілгендей акцепт сомасы есептік айға ашылған журнал-ордерде көрсетілмейді. Есептік айда айдың басында жолда саналатын жүктің жеткізілуі бойынша сальдо шығарылған жолда "Жеткізілмеген жүк үшін" бағанында түзетпе сомасын көрсете отырып қажетті жазбалар (жалпы тәртіпте) жүргізіледі.
Тиеген берушілерге саналатын және түскен тауарлық-материалдық қорлар, қабылданған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер сомасы туралы деректермен қатар 17-23 "Төленгені және басқа да операциялар туралы белгі" бағандарында ақша құжаттары (банктің көшірмесі, касса ордерлері және басқалар) негізінде әрбір жеткізілім бойынша бөлек төлем сомасы (64 және 67 кіші бөлімдердің тиісті шоттарына дебет бойынша айналымдар) көрсетіледі.
Айдың соңында төленбей қалған сома, сондай-ақ фактураланбаған жеткізілімдер бойынша сома әрбір шот-фактура немесе басқа оны ауыстыратын құжат бойынша жеке есептеледі және 25 "Айдың соңындағы сальдо" бағанына енгізіледі.
Журнал-ордердің жиынтық деректері Үлгілік жоспардың жинақтамалы шоттары бойынша тиісті деректермен ұштастырылуы қажет. "Шоттар немесе фактураланбаған жеткізілім бойынша акцепт сомасы" бағаны бойынша жиынтық тиісті шоттардың дебетіне жатқызылған сома жиынтығына теңестірілуі қажет, оған жеткізілмеген жүктің сомасы қосылады. Есептік айға төлем және басқа да операциялар сомасының жиынтығы және оған қоса төленбей қалған сома "Шоттар немесе фактураланбаған жеткізілімдер бойынша акцепт сомасы" бағанының жиынына және оған қоса айдың басындағы берушілер мен мердігерлердің берешегіне теңестірілуі қажет.
Сатып алынған тауарлық-материалдық қорлар бойынша ғана емес шот-фактуралар, бірақ және қабылданған жұмыстарға немесе көрсетілген қызметтерге шоттар (немесе басқа да есеп құжаттары) болған кезде, олар жөніндегі қажетті деректер журнал-ордердің бөлек бланкілерінде жиналуы мүмкін: бірінде берушілер тиеген тауарлық-материалдық қорлармен, ал екіншісінде - басқа да жұмыстар мен қызметтермен есеп айырысуларға байланысты жазбалар жүргізілуі мүмкін.
Мердігерлер жүргізген жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін журнал-ордерде жазба жұмыстарды немесе көрсетілген қызметтерді қабылдау шарасы бойынша көрсетілген шоттар (басқа да құжаттар) негізінде жүргізіледі. Журнал-ордерде орындалған жұмыстарға және көрсетілген қызметтерге шоттар бойынша қажетті деректерді көрсету тәртібі түскен тауарлық-материалдық қорларға шот-фактуралар бойынша жазбаларға түсіндіруде жазылған тәртіпке ұқсас.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілді
____________________________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркеушілері
200 __ ж. ______________________
333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы"
шотының кредиті бойынша
N 7 журнал-ордері
____________________________________________________________________
N |Аванс.|Есеп.| Айдың басындағы|    333 "Қызметкерлер мен басқа да
р | тық  | ті  |     қалдық     |___________________________________
/ | есеп |адам.|________________| 42 "Банктердегі аккредитивтердегі,
р | нөмі.|ның  |Өткен |Бере.|   | чектердегі, карт-шоттардағы және
| рі   |аты- | айға |шек  |Со.|     басқа да шоттардағы ақша",
|      |жөні | жур. |пайда|ма.| 43 "Шетел валютасындағы ағымдағы,
|      |     |нал-  | бол.|сы | корреспонденттік шоттардағы ақша"
|      |     |ордер | ған |   |___________________________________
|      |     |бойын.| күн |   |          Есепке берілді
|      |     | ынша |     |   |___________________________________
|      |     |реттік|     |   |   N__  |  N__   |  N__   |  N__
|      |     |нөмірі|     |   |________|________|________|________
|      |     |      |     |   |күні|со.|күні|со.|күні|со.|күні|со.
|      |     |      |     |   |    |ма.|    |ма.|    |ма.|    |ма.
|      |     |      |     |   |    |сы |    |сы |    |сы |    |сы
____________________________________________________________________
А |  Б   |  В  |  1   |  2  | 3 | 4  | 5 | 6  | 7 | 8  | 9 | 10 | 11
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиыны
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
тұлғалардың борышы" шотының дебетіне мына кіші бөлімдер      |Дебет
шоттарының кредитінен:                         | бой.
______________________________________________________________| ынша
44 "Ұлттық валютада ағымдағы корреспонденттік шоттардағы    |жиыны
ақша", 45 "Кассадағы қолда бар ақшалар", 63 "Бюджетпен    | (4-
есептесу", 68 "Өзге де кредиторлық борыш және есептеу",     |баған
70 "Негiзгi кіріс" қызметтің кірісі", 72 "Негiзгi емес       |-25-
қызметтен алынатын кіріс" және басқалар             | ба.
______________________________________________________________| ған)
Қызметкерлерге кредит беру;      Артық жұмсағанды өтеу      |
шығынды өтеу                                          |
______________________________________________________________|
N____ |  N____ |  N____ |  N____ |  N____ |  N___  |  N____ |
________|________|________|________|________|________|________|
күні|со.|күні|со.|күні|со.|күні|со.|күні|со.|күні|со.|күні|со.|
|ма.|    |ма.|    |ма.|    |ма.|    |ма.|    |ма.|    |ма.|
|сы |    |сы |    |сы |    |сы |    |сы |    |сы |    |сы |
____________________________________________________________________
12 |13 | 14 | 15| 16 | 17| 18 | 19| 20 | 21| 22 | 23| 24 | 25| 26
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шотының
____________________________________________________________________
10 "Материалдық емес активтер", 12 "Негізгі қаражат",
14 "Инвестициялар", 20 "Материалдар", 22 "Тауарлар", 34 "Алдағы
ақша", 44 "Ұлттық валютада ағымдағы корреспонденттік шоттардағы
ақша", 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар", 68 "Өзге де

|90 "Основное производство", 91 "Полуфабрикаты собственного производ-
|ства", 92 "Вспомогательные производства", 93 "Накладные расходы" и
|другие
|----------------------------------------------------------------------
|   Возврат неиспользованных сумм аванса, предоставленных кредитов
|----------------------------------------------------------------------
|N________ |N_________ |N_________ |N_________ |N_________ |N__________
|----------------------------------------------------------------------
|дата|сумма|дата |сумма|дата |сумма|дата |сумма|дата |сумма|дата |сумма
--------------------------------------------------------------------------
А | 27 |  28 |  29 |  30 | 31  |  32 |  33 | 34  |  35 |  36 |  37 | 38
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Израсходовано из подотчетных сумм            |Итого по|Остаток на
------------------------------------------------------|кредиту |конец
По представленному|N__|N__|N__|N__|N__|N__|N__|N__|N__|(графа  |месяца
отчету      |   |   |   |   |   |   |   |   |   |27 -    |
------------------|   |   |   |   |   |   |   |   |   |графа   |
Дата пре-|Утверж- |   |   |   |   |   |   |   |   |   |49)     |
дставле- |денная  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |        |
ния      |сумма   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |        |
|расходов|   |   |   |   |   |   |   |   |   |        |
---------|--------|---|---|---|---|---|---|---|---|---|--------|----------
39   |   40   |41 | 42| 43| 44| 45| 46| 47| 48| 49|   50   |    51
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 7 предназначен для учета операций по задолженности работников и других лиц, отражаемых на счете 333 "Задолженность работников и других лиц".
В данном журнале-ордере ведется синтетический и аналитический учет расчетов по задолженности работников и других лиц.
В журнале-ордере в разрезе подотчетных лиц в графе "Остаток на начало месяца" отражаются суммы задолженности работников и других лиц с указанием даты возникновения задолженности. Выданные в текущем месяце авансы, возмещенные суммы перерасхода (против выданного аванса), предоставленные работникам кредиты (оборот по дебету) отражаются в корреспонденции с соответствующими счетами в графах 4-25. Общая сумма оборота по дебету счета 333 "Задолженность работников и других лиц" за месяц подсчитывается и заносится в графу 26 "Итого по дебету".
В конце месяца обороты по дебету в разрезе корреспондирующих синтетических счетов заносятся в Главную книгу.
В графах 27-49 отражаются операции по кредиту счета 333 "Задолженность работников и других лиц" на суммы возврата неиспользованных авансов, предоставленных кредитов и израсходованных подотчетных сумм в корреспонденции с соответствующими счетами.
В графе 50 "Итого по кредиту" и по строке "Итого" в разрезе подотчетных лиц отражаются итоговые суммы оборотов по кредиту счета 333 "Задолженность работников и других лиц". Остатки на конец месяца в разрезе подотчетных лиц подсчитываются и заносятся в графу 51 "Остаток на конец месяца".
В конце месяца соответствующие итоговые данные журнала-ордера переносятся в Главную книгу. Остаток на конец месяца по счету 333 "Задолженность работников и других лиц" в разрезе подотчетных лиц переносится в журнал-ордер, открываемый на следующий месяц.
Счет 333 "Задолженность работников и других лиц" является активным, поэтому остаток этого счета на конец месяца должен быть дебетовым. В исключительных случаях, при получении на конец месяца кредитового остатка, следует произвести соответствующую корректировочную бухгалтерскую запись, описание которой приведено в "Общих положениях" настоящей инструкции.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 8
по кредиту счетов
331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению",
332 "Начисленные вознаграждения", 334 "Прочая дебиторская
задолженность" подраздела 33 "Прочая дебиторская задолженность";
подраздела 35 "Авансы выданные"
за _______________________ 200__г.
--------------------------------------------------------------------------
|С кредита счетов 331 "Налог на добавленную стоимость   |
Код и   |к возмещению", 332 "Начисленные вознаграждения", 334   |
наименование|"Прочая дебиторская задолженность" подраздела 33 "Про- |
счета   |чая дебиторская задолженность", счетов подраздела 35   |
|"Авансы выданные" в дебет счетов подразделов:          |
|-------------------------------------------------------|
|42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах в бан-|
|ках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах  |
|в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, коррес-  |
|пондентских счетах в национальной валюте", 45 "Налич-  |
|ность в кассе", 64 "Кредиторская задолженность дочерним|
|(зависимым) организациям", 67 "Расчеты с поставщиками и|
|подрядчиками", 68 "Прочая кредиторская задолженность и |
|начисления" и другие                                   |
|-------------------------------------------------------------
|N___ | N___ |N____ |N____ |N____ |N____ |N____ | N____ |
--------------------------------------------------------------------------

кредиторлық борыш және есептеу", 90 "Негізгі өндіріс", 91 "Өзінде
өндірістік жартылай фабрикаттар", 92 "Қосалқы өндірістер",
____________________________________________________________________
Пайдаланылмаған аванс, берілген кредит сомасын қайтару
____________________________________________________________________
N____  |  N____   |   N____  |  N____   |   N____  |   N___ __________|__________|__________|__________|__________|____________
күні|сома.|күні|сома.|күні|сома.|күні|сома.|күні|сома.| күні|сома.
| сы  |    | сы  |    | сы  |    | сы  |    | сы  |     | сы
____________________________________________________________________
27 | 28  | 29 | 30  | 31 | 32  | 33 | 34  | 35 |  36 |  37 | 38
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның соңы
____________________________________________________________________
кредитінен мына кіші бөлімдер шоттарының дебетіне:   |       |
____________________________________________________ |Кредит |Айдың
93 "Құжаттық шығындар" кезеңдердiң шығындары",    |бойынша|соңын.
40 "Қаржылық инвестициялар", 43 "Шетел валюта.     | жиыны | дағы
сындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы      | (27-  |қалдық
ақша", 81 "Тауар өткізуге байланысты шығыстар      | баған |
(тауарларды, жұмыстарды, қызметтердi) өткізу      | -49-  |
шығыстары", 82 "Жалпы және әкімшілік шығыстар",    | баған)|
және басқалар                     |       |
____________________________________________________ |       |
Есеп беретін сомадан жұмсалғаны               |       |
____________________________________________________ |       |
Берілген есеп| N__| N__| N__|N__|N__|N__|N__|N__|N__ |       |
бойынша   |    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
_____________|    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
Беріл.|Шығыс.|    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
ген  |тардың|    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
күні |бекі. |    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
|тілген|    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
|сомасы|    |    |    |   |   |   |   |   |    |       |
______|______|____|____|____|___|___|___|___|___|____|_______|______
39  |  40  | 41 | 42 | 43 |44 |45 |46 |47 |48 | 49 |   50  |  51
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Журнал-ордер                    200__ж. "___"_____________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы   200__ж. "___"________ көрсетілді.
Орындаушылар:  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер  ________________________     _____________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 7 журнал-ордер 333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шотында көрсетілетін қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың берешегі бойынша операциялар есебіне арналған.
Осы журнал-ордерде қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың берешегі бойынша есеп айырысудың жинақтамалы және талдамалы есебі жүргізіледі.
Журнал-ордерде есеп беретін тұлғалар бөлігінде "Айдың басындағы қалдық" бағанында берешек пайда болған күнді көрсете отырып қызметкерлер мен басқа да тұлғалар берешегінің сомасы көрсетіледі. Ағымдағы айда берілген аванстар, қызметкерлерге берілген кредиттің (дебет бойынша айналым) артық жұмсалғанын (берілген авансқа қарсы) өтелген сомасы 4-25-бағандарда тиісті шоттармен байланыстыруда көрсетіледі. 333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шотының дебеті бойынша айналымның жалпы сомасы бір айға есептеледі және 26 "Дебет бойынша жиыны" бағанында енгізіледі.
Айдың соңында байланыстыратын жинақтамалы шоттар бөлігінде дебет бойынша айналымдар Бас кітапқа енгізіледі.
27-49-бағандарда 333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шотының кредиті бойынша пайдаланылмаған аванстарды, берілген кредиттерді қайтару сомасына және тиісті шоттармен байланыстыруда жұмсалған есеп беретін сомаға операциялар көрсетіледі.
50 "Кредит бойынша жиыны" бағанында және "Жиыны" жолы бойынша есеп беретін тұлғалар бөлігінде 333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шотының кредиті бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі. Есеп беретін тұлғалар бөлігінде айдың соңындағы қалдық есептеледі және 51 "Айдың соңындағы қалдық" бағанына енгізіледі.
Айдың соңында журнал-ордердің тиісті жиынтық деректері Бас кітапқа ауыстырылады. 333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың борышы" шоты бойынша айдың соңындағы қалдық есеп беретін тұлғалар бөлігінде келесі айға ашылатын журнал-ордерге ауыстырылады.
333 "Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың берешегі" шоты активті болып табылады, сондықтан айдың соңындағы осы шоттың қалдығы дебет болуы қажет. Айырықша жағдайларда, айдың соңында кредит қалдығын алған кезде сипаты осы нұсқаулықтың "Жалпы ережелерінде" келтірілген тиісінше түзетпе бухгалтерлік жазба жүргізген жөн.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
331 "Орнын толтыруға жататын қосылған құн салығы",
332 "Есептелген сыйақылар", 334 "Өзге де дебиторлық борыш" шоттарының 33 "Өзге де дебиторлық борыш" бөлімшесінің;
35 "Берілген аванстар" бөлімшесі шоттарының кредиті бойынша
200__ж. _______________________ арналған
N 8 Журнал-ордер
__________________________________________________________________
|331 "Орнын толтыруға қосылған            |
|құнның салығы", 332 "Есептелген сыйақы.  |
|лар", 334 "Өзге де дебиторлық борыш" шот.|
|тарының 33 "Өзге де дебиторлық борыш"    |
|бөлімшесінің; 35 "Берілген аванстар" бө. |
Шоттардың коды   |лімшесі шоттарының кредитінен мына бөлім.|
және атауы     |шелер шоттарының дебетіне:               |
|-----------------------------------------|
|42 "Банктердегі аккредитивтердегі, чек.  |
|тердегі, карт-шоттардағы ақша", 43 "Шетел|
|валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік |
|шоттардағы ақша", 44 "Ұлттық валютадағы  |
|ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы    |
|ақша", 45 "Кассадағы қолға берілетін     |
|ақшалар", 64 "Еншілес (тәуелді) ұйымдарға|
|берілетін кредиторлық борыш", 67 "Беруші.|
|лермен және мердігерлермен есеп айырысу",|
|68 "Өзге де кредиторлық борыш және       |
|есептеу" және басқалар                   |
|-----------------------------------------|
| N__| N__| N__ | N__| N__| N__| N__| N__ |
__________________________________________________________________

А     |  1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8   |  9
--------------------------------------------------------------------------
331 "Налог
на добавлен-
ную стоимость
к возме-
щению"
Итого по
счету 331
332 "Начис-
ленные воз-
награждения"
Итого по
счету 332
334 "Прочая
дебиторская
задолжен-
ность"
Итого по
счету 334
351 "Авансы,
выданные
под поставку
товарно-ма-
териальных
запасов"
Итого по
счету 351
352 "Авансы,
выданные
под выпол-
нение работ
и оказание
услуг"
Итого по
счету 352
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 331
"Налог на добавленную стоимость к возмещению"
--------------------------------------------------------------------------
N  |   Наименование  | Остаток |Обороты за текущий месяц|Остаток |
п/п|     субсчетов   |на начало|------------------------|на конец|
|                 | месяца  |  Дебет   |   Кредит    | месяца |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б        |    1    |     2    |      3      |    4   |   5
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 332 "Начисленные вознаграждения"
--------------------------------------------------------------------------
N  |   Наименование  | Остаток |Обороты за текущий месяц|Остаток |
п/п|     субсчетов   |на начало|------------------------|на конец|
|                 | месяца  |  Дебет   |   Кредит    | месяца |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б        |    1    |     2    |      3      |    4   |   5
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 334 "Прочая дебиторская задолженность"
--------------------------------------------------------------------------
N  |   Наименование  | Остаток |Обороты за текущий месяц|Остаток |
п/п|     субсчетов   |на начало|------------------------|на конец|
|                 | месяца  |  Дебет   |   Кредит    | месяца |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б        |    1    |     2    |      3      |    4   |   5
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Ведомость к журналу-ордеру N 8
По выданным авансам
за ___________________ 200__г.
Аналитические данные к счету 351 "Авансы, выданные
под поставку товарно-материальных запасов"
--------------------------------------------------------------------------
N |Наимено-| Номер |Наиме-|Оста-| Выданные  |Ито-| Зачтенные |Ито-|Оста-
п/|вание   |платеж-|нова- |ток  |  авансы   |го  |  авансы   |го  |ток
п |постав- |ного   |ние   |на   |-----------|по  |-----------|по  |на
|щика    |доку-  | ТМЗ  |нача-|N  |N  |N  |де- |N  |N  |N  |кре-|конец
|        |мента  |      |ло   |   |   |   |бету|   |   |   |диту|
|        |       |      |     |   |   |   |сче-|   |   |   |сче-|
|        |       |      |     |   |   |   |та  |   |   |   |та  |
--------------------------------------------------------------------------
А |    Б   |   В   |   Г  |  1  | 2 | 3 | 4 |  5 | 6 | 7 | 8 |  9 |  10
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 352 "Авансы, выданные
под выполнение работ и оказание услуг"
--------------------------------------------------------------------------
N |Наимено-|Номер  |Наимено-|Оста-| Выданные  |Ито-| Зачтенные |Ито-|Оста-
п/|вание   |платеж-|вание   |ток  |  авансы   |го  |  авансы   |го  |ток
п |подряд- |ного   |работ,  |на   |-----------|по  |-----------|по  |на
|чика    |доку-  |услуг   |нача-|N  |N  |N  |де- |N  |N  |N  |кре-|конец
|        |мента  |        |ло   |   |   |   |бету|   |   |   |диту|
|        |       |        |     |   |   |   |сче-|   |   |   |сче-|
|        |       |        |     |   |   |   |та  |   |   |   |та  |
--------------------------------------------------------------------------
А |    Б   |   В   |    Г   |  1  | 2 | 3 | 4 |  5 | 6 | 7 | 8 |  9 |  10
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость закончена "_______" ___________________200 __г.
Исполнители: _____________________________________   _____________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
_____________________________________   _____________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)

А            1    2    3     4    5    6    7    8    9
__________________________________________________________________
331 "Орнын толтыруға
қосылған құнның
салығы"
331-шот бойынша жиыны
332 "Есептелген
сыйақылар"
332-шот бойынша жиыны
334 "Өзге де
дебиторлық борыш"
334-шот бойынша жиыны
351 "Тауарлық-мате.
риалдық қорларды
жеткізген үшін
берілген аванстар"
351-шот бойынша жиыны
352 "Орындалған
жұмыстар мен
көрсетілген қызметтер
үшін берілген аванстар"
352-шот бойынша жиыны
__________________________________________________________________
331 "Орнын толтыруға қосылған құнның салығы"
шотына берілетін талдамалы деректер
__________________________________________________________________
р/р|Қосалқы шоттардың |Ай басындағы|Ағымдағы айдағы|Айдың |
N |      атауы       |            |  айналымдар   |соңын.|
|                  |   қалдық   |---------------|дағы  |
|                  |            |Дебет | Кредит |қалдық|
__________________________________________________________________
А           Б               1         2      3       4      5
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
332 "Есептелген сыйақылар" шотына берілетін талдамалы деректер
__________________________________________________________________
р/р|Қосалқы шоттардың |Ай басындағы|Ағымдағы айдағы|Айдың |
N |      атауы       |            |  айналымдар   |соңын.|
|                  |   қалдық   |---------------|дағы  |
|                  |            |Дебет | Кредит |қалдық|
__________________________________________________________________
А           Б               1         2      3       4      5
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
334 "Өзге де дебиторлық борыш"
__________________________________________________________________
р/р|Қосалқы шоттардың |Ай басындағы|Ағымдағы айдағы|Айдың |
N |      атауы       |            |  айналымдар   |соңын.|
|                  |   қалдық   |---------------|дағы  |
|                  |            |Дебет | Кредит |қалдық|
__________________________________________________________________
А           Б               1         2      3       4      5
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
Журнал-ордер аяқталды         200 __ж. "_______" _________________
Айналымдар сомасының бас кітабында көрсетілген 200__ж. "__" ______
Орындаушылар: __________________________ _____________________
(Аты-жөні)                 (қолы)
__________________________ _____________________
(Аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер __________________________ _____________________
(Аты-жөні)                 (қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
200__ж.___________________ үшін
берілген аванстар бойынша
N 8 журнал-ордерге тізімдеме
351 "Тауарлық-материалдық қорларды жеткізген үшін берілген аванстар" шотына талдамалы деректер
__________________________________________________________________
р/с|Беру.|Төлем|ТМҚ |Ба. |Берілген|Шоттың|Есепке  |Шоттың |Соңын
N |шінің|құжа.|ата.|сын.|аванстар|дебеті|алынған |кредиті|дағы
|атауы|тының|уы  |дағы|--------|бо.   |аванстар|бойынша|қалдық
|     |атауы|    |қал.|N |N |N |йынша |--------| жиыны |
|     |     |    |дық |  |  |  |жиыны |N |N |N |       |
|     |     |    |    |  |  |  |      |  |  |  |       |
__________________________________________________________________
А    Б     В     Г   1   2  3  4     5    6  7 8      9     10
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
352 "Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер
үшін берілген аванстар" шотына талдамалы деректер
__________________________________________________________________
р/с|Беру.|Төлем|Жұмыс.|Ба. |Берілген|Шоттың|Есепке  |Шоттың |Со.
N |шінің|құжа.|тар.  |сын.|аванстар|дебеті|алынған |кредиті|ңын
|атауы|тының|дың,  |дағы|--------|бо.   |аванстар|бойынша|дағы
|     |нө.  |қыз.  |қал.|N |N |N |йынша |--------| жиыны |қал.
|     |мірі |мет.  |дық |  |  |  |жиыны |N |N |N |       |дық
|     |     |тердің|    |  |  |  |      |  |  |  |       |
|     |     |атауы |    |  |  |  |      |  |  |  |       |
__________________________________________________________________
А    Б     В     Г      1  2  3  4    5    6  7   8    9     10
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
Тізімдеме аяқталды    200 __ж. "_______" _______________
Орындаушылар:   __________________________ __________________
(Аты-жөні)               (қолы)
__________________________ __________________
(Аты-жөні)               (қолы)

Журнал-ордер N 8 предназначен для учета операций по кредиту счетов 331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению", 332 "Начисленные вознаграждения", 334 "Прочая дебиторская задолженность", 351 "Авансы, выданные под поставку товарно-материальных запасов", 352 "Авансы, выданные под выполнение работ и оказание услуг".
В данном журнале-ордере записи производятся в предназначенные для каждого синтетического счета строки. Суммы операций по кредиту, а также и коды соответствующих корреспондирующих счетов заносятся в графы 1-8. В конце месяца итоговые суммы оборотов по кредиту в разрезе данных синтетических счетов подсчитываются по каждой строке (счету) и заносятся в графу 9 "Итого", которые затем переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере аналитический учет операций осуществляется в разрезе субсчетов к синтетическим счетам 331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению", 332 "Начисленные вознаграждения", 334 "Прочая дебиторская задолженность". Здесь отражаются данные об остатках по счетам на начало и конец месяца, оборотах за месяц по субсчетам и в целом по каждому синтетическому счету.
Ведомость к журналу-ордеру N 8 по авансам выданным предназначена для аналитического учета выданных авансов по каждому синтетическому счету подраздела 35 "Авансы выданные" в разрезе поставщиков или подрядчиков по наименованиям товарно-материальных запасов, выполненных работ или оказанных услуг. В графе 1 показываются остатки выданных на начало месяца авансов. Итоговые суммы выданных (графы 2-4) и зачтенных (графы 6-8) авансов (соответственно дебетовых и кредитовых оборотов по соответствующим синтетическим счетам подраздела 35) отражаются в графах 5 "Итого по дебету счета" и 9 "Итого по кредиту счета". В конце месяца по каждому поставщику или подрядчику подсчитываются остатки на конец месяца и заносятся в графу 10 "Остаток на конец" и по строке "Итого".
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 9
по кредиту счетов
подраздела 61 "Доходы будущих периодов",
подраздела 62 "Расчеты по дивидендам и доходам участников";
подраздела 66 "Авансы полученные";
682 "Задолженность должностным лицам", 683 "Арендные обязательства",
684 "Вознаграждения к оплате", 687 "Прочие" подраздела
68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления"
за _______________________ 200__г.
--------------------------------------------------------------------------
|С кредита счетов подразделов 61 "Доходы будущих перио-|Итого
Код и   |дов", 62 "Расчеты по дивидендам и доходам участников",|
наименование|66 "Авансы полученные", счетов 682 "Задолженность дол-|
счета   |жностным лицам", 683 "Арендные обязательства", 684    |
|"Вознаграждения к оплате", 687 "Прочие" в дебет счетов|
|подразделов:                                          |
|------------------------------------------------------|

N 8 Журнал-ордер 331 "Орнын толтыруға жататын қосылған құн салығы", 332 "Есептелген сыйақылар", 334 "Өзге де дебиторлық борыш", 351 "Тауарлық-материалдық босалқыларды жеткізу үшін берілген аванстар", 352 "Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін берілген аванстар" шоттарының кредиті бойынша операцияларды есептеуге арналған.
Осы журнал-ордерде әрбір синтетикалық шотқа арналған жолдарға жазбалар жүргізіледі. Кредит бойынша операциялардың сомалары, сондай-ақ тиісті корреспонденттік шоттардың кодтары 1-8-бағандарға енгізіледі. Айдың соңында осы синтетикалық шоттар бөлінісінде кредит бойынша айналымдардың жиын сомалары әрбір жол (шот) бойынша есептеледі және 9 "Жиыны" бағанына енгізіледі, олар Бас кітапқа көшіріліп жазылады.
Журнал-ордерде операцияларды талдамалы есепке алу 331 "Орнын толтыруға қосылған құн салығы", 332 "Есептелген сыйақылар", 334 "Өзге де дебиторлық борыш" синтетикалық шоттарына қосалқы шоттар бөлінісінде жүзеге асырылады. Бұл жерде айдың басындағы және соңындағы шоттар бойынша қалдықтар, қосалқы шоттар бойынша және тұтастай алғанда әрбір синтетикалық шот бойынша ай ішіндегі айналымдар туралы деректер көрсетіледі.
Берілген аванстар бойынша N 8 журнал-ордерге тізімдеме тауарлық-материалдық қорлардың, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің атаулары бойынша берушілер немесе мердігерлер бөлінісінде 35 "Берілген аванстар" бөлімшесінің әрбір синтетикалық шоты бойынша берілген аванстарды талдамалы есепке алуға арналған. 1-бағанда айдың басында берілген аванстардың қалдығы көрсетіледі. Берілген (2-4-бағандар) және есепке алынған (6-8-бағандар) аванстардың жиын сомасы (тиісінше 35-бөлімшенің тиісті синтетикалық шоттары бойынша дебеттік және кредиттік айналымдар) 5 "Шоттың дебеті бойынша жиыны" және 9 "Шоттың кредиті бойынша жиыны" бағандарында көрсетіледі. Айдың соңында әрбір беруші немесе мердігер бойынша қалдықтары есептеледі және 10 "Соңындағы қалдық" бағанына және "Жиыны" жолы бойынша енгізіледі.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
61 "Алдағы кезеңдердің кірістері" бөлімшесі,
62 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша
есептеулер" бөлімшесі; 66 "Алынған аванстар" бөлімшесі;
68 "Өзге де кредиторлық борыш және есептеу" бөлімшесі;
682 "Лауазымды тұлғаларға борыш", 683 "Жалгерлік міндеттемелер", 684 "Төлеуге сыйақылар", 687 "Өзгелер" шоттарының кредиті бойынша
200__ж. _______________________ үшін
N 9 Журнал-ордер
__________________________________________________________________
|61 "Алдағы кезеңдердің кірістері"     |
|бөлімшесі, 62 "Қатысушылардың диви.   |
|дендтері мен кірістері бойынша есеп.  |
|теулер" бөлімшесі; 66 "Алынған аванс. |
|тар" бөлімшелері шоттарының, 682 "Ла. |
|уазымды тұлғаларға борыш", 683 "Жал.  |
|герлік міндеттемелер", 684 "Төленуге  |
Шоттардың коды   |сыйақылар", 687 "Өзгелер" шоттарының  |
және атауы     |кредитінен мына бөлімшелер шоттарының |
|дебетіне:                             |Жиыны
|--------------------------------------|

Журнал-ордер N 9 предназначен для учета операций по кредиту синтетических счетов 611 "Доходы будущих периодов", 621 "Расчеты по простым акциям", 622 "Расчеты по привилегированным акциям", 661 "Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов", 662 "Авансы, полученные под выполнение работ и оказание услуг", 682 "Задолженность должностным лицам", 683 "Арендные обязательства", 684 "Вознаграждения к оплате", 687 "Прочие".
Суммы операций по кредиту счетов в корреспонденции с соответствующими счетами по дебету отражаются в графах 1-8. Суммы кредитовых оборотов по каждому синтетическому счету подсчитываются по каждой строке и заносятся в графу 9 "Итого по кредиту". В конце месяца общие суммы кредитовых оборотов по синтетическим счетам переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере аналитический учет операций осуществляется в разрезе субсчетов к синтетическим счетам 611 "Доходы будущих периодов", 682 "Задолженность должностным лицам", 684 "Вознаграждения к оплате" и 687 "Прочие". Здесь отражаются данные об остатках по счетам на начало и конец месяца, оборотах за месяц по субсчетам и в целом по каждому синтетическому счету.
Ведомость к журналу-ордеру N 9 по авансам выданным предназначена для аналитического учета полученных авансов по каждому синтетическому счету подраздела 66 "Авансы полученные" в разрезе покупателей или заказчиков по наименованиям товарно-материальных запасов, выполненных работ или оказанных услуг. В графе 1 по каждому покупателю или заказчику показываются остатки на начало месяца по авансам полученным. Итоговые суммы полученных (графы 2-4) и зачтенных (графы 6-8) авансов (соответственно дебетовых и кредитовых оборотов по соответствующим счетам подраздела 66) отражаются в графах 5 "Итого по дебету счета" и 9 "Итого по кредиту счета". В конце месяца по каждому покупателю или заказчику подсчитываются остатки на конец месяца и заносятся в графу 10 "Остаток на конец" и по строке "Итого".
Итоговые суммы аналитических данных к счетам 661 "Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов" и 662 "Авансы, полученные под выполнение работ и оказание услуг" в ведомости по строкам "Итого" и графам 9 "Итого по дебету счета" должны соответствовать итоговым суммам счетов 661 и 662 по строкам "Итого по счету" и графе 9 "Итого" журнала-ордера N 9.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Ведомость к журналу-ордеру N 9
По полученным авансам
за ___________________ 200__г.
Аналитические данные к счету 661 "Авансы, полученные
под поставку товарно-материальных запасов"
--------------------------------------------------------------------------
N |Наимено-| Номер |Наимено-|Оста-|Полученные |Ито-| Зачтенные |Ито-|Оста-
п/|вание   |платеж-|вание   |ток  |  авансы   |го  |  авансы   |го  |ток
п |покупа- |ного   |товарно-|на   |-----------|по  |-----------|по  |на
|теля    |доку-  |мате-   |нача-|N  |N  |N  |кре-|N  |N  |N  |де- |конец
|        |мента  |риальных|ло   |   |   |   |диту|   |   |   |бету|
|        |       |запасов |     |   |   |   |сче-|   |   |   |сче-|
|        |       |        |     |   |   |   |та  |   |   |   |та  |
--------------------------------------------------------------------------
А |    Б   |   В   |    Г   |  1  | 2 | 3 | 4 |  5 | 6 | 7 | 8 |  9 |  10
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету 662 "Авансы, полученные
под выполнение работ и оказание услуг"
--------------------------------------------------------------------------
N |Наимено-| Номер |Наимено-|Оста-|Полученные |Ито-| Зачтенные |Ито-|Оста-
п/|вание   |платеж-|вание   |ток  |  авансы   |го  |  авансы   |го  |ток
п |заказ-  |ного   |работ,  |на   |-----------|по  |-----------|по  |на
|чика    |доку-  |услуг   |нача-|N  |N  |N  |кре-|N  |N  |N  |де- |конец
|        |мента  |        |ло   |   |   |   |диту|   |   |   |бету|
|        |       |        |     |   |   |   |сче-|   |   |   |сче-|
|        |       |        |     |   |   |   |та  |   |   |   |та  |
--------------------------------------------------------------------------
А |    Б   |   В   |    Г   |  1  | 2 | 3 | 4 |  5 | 6 | 7 | 8 |  9 |  10
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость закончена "_______" ___________________200 __г.
Исполнители: _____________________________________   _____________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
_____________________________________   _____________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
Ведомость к журналу-ордеру N 9 по авансам выданным предназначена для аналитического учета полученных авансов по каждому синтетическому счету подраздела 66 "Авансы полученные" в разрезе покупателей или заказчиков по наименованиям товарно-материальных запасов, выполненных работ или оказанных услуг. В графе 1 по каждому покупателю или заказчику показываются остатки на начало месяца по авансам полученным. Итоговые суммы полученных (графы 2-4) и зачтенных (графы 6-8) авансов (соответственно дебетовых и кредитовых оборотов по соответствующим счетам подраздела 66) отражаются в графах 5 "Итого по дебету счета" и 9 "Итого по кредиту счета". В конце месяца по каждому покупателю или заказчику подсчитываются остатки на конец месяца и заносятся в графу 10 "Остаток на конец" и по строке "Итого".
Итоговые суммы аналитических данных к счетам 661 "Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов" и 662 "Авансы, полученные под выполнение работ и оказание услуг" в ведомости по строкам "Итого" и графам 9 "Итого по дебету счета" должны соответствовать итоговым суммам счетов 661 и 662 по строкам "Итого по счету" и графе 9 "Итого" журнала-ордера N 9.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 10
по кредиту счетов подразделов
11 "Амортизация нематериальных активов",
13 "Износ основных средств",
20 "Материалы",
21 "Незавершенное производство",
31 "Резервы по сомнительным требованиям",
34 "Расходы будущих периодов",
65 "Гарантии и условные обязательства",
68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления",
90 "Основное производство",
91 "Полуфабрикаты собственного производства",
92 "Вспомогательные производства",
93 "Накладные расходы"
за _______________________20____г.
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов |Подраздел 11| Подраздел 13  |Подраздел
|"Амортизация|"Износ основных| 20 "Материалы"
|нематериаль-|   средств"    |
|ных активов"|               |
В дебет счетов              |------------|---------------|----------------
| N  | N | N | N  |  N  | N  | N  | N | N | N
--------------------------------------------------------------------------
А              |  1 | 2 | 3 |  4 |  5  |  6 |  7 | 8 | 9 |10
--------------------------------------------------------------------------
900 "Основное производство"
901 "Материалы"
902 "Оплата труда производ-
ственных рабочих"
903 "Отчисления от оплаты
труда"
904 "Накладные расходы"
910 "Полуфабрикаты собст-
венного производства"
911 "Материалы"
912 "Оплата труда производ-
ственных рабочих"
913 "Отчисления от оплаты
труда"
914 "Накладные расходы"
930 "Накладные расходы"
931 "Материалы"
932 "Оплата труда работ-
ников"
933 "Отчисления от оплаты
труда"
934 "Ремонт основных
средств"
935 "Износ основных средств
и амортизация нематериальных
активов"
936 "Коммунальные услуги"
937 "Арендная плата"
938 "Прочие"
920 "Вспомогательные произ-
водства"
921 "Материалы"
922 "Оплата труда работни-
ков"
923 "Отчисления от оплаты
труда"
924 "Накладные расходы"
930 "Накладные расходы"
931 "Материалы"
932 "Оплата труда
работников"
933 "Отчисления от оплаты
труда"
934 "Ремонт основных
средств"
935 "Износ основных средств
и амортизация нематериальных
активов"
936 "Коммунальные услуги"
937 "Арендная плата"
938 "Прочие"
811 "Расходы по реализации
готовой продукции (товаров,
работ, услуг)"
821 "Общие и административ-
ные расходы"
831 "Расходы в виде вознаг-
раждения"
685 "Начисленная задолжен-
ность по отпускам работ-
ников"
686 "Расчеты по накопитель-
ному пенсионному фонду"
Всего по комплексным статьям
Всего по экономическим
элементам
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы

N 9 Журнал-ордер 611 "Алдағы кезеңдердің кірістері", 621 "Жай акциялар бойынша есеп айырысу", 622 "Басымдық берілген акциялар бойынша есептеулер", 661 "Тауарлық-материалдық қорларды бергені үшін алынған аванстар", 662 "Жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді орындағаны үшін алынған аванстар", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш", 683 "Жалгерлік міндеттемелер", 684 "Төлеуге сыйақылар", 687 "Өзгелер" синтетикалық шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Дебет бойынша тиісті шоттармен корреспонденцияда шоттардың кредиті бойынша операциялардың сомалары 1-8-бағандарда көрсетіледі. Әрбір синтетикалық шот бойынша кредиттік айналымдар сомасы әр жол бойынша есептеледі және 9 "Кредит бойынша жиыны" бағанына енгізіледі. Айдың соңында синтетикалық шоттар бойынша кредиттік айналымдардың жалпы сомасы Бас кітапқа көшіріліп жазылады.
Журнал-ордерде операцияларды талдамалы тіркеу 611 "Алдағы кезеңдердің кірістері", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш", 684 "Төлеуге сыйақылар" және 687 "Өзгелер" синтетикалық шоттарының қосалқы шоттары бөлінісінде жүзеге асырылады. Мұнда айдың басындағы және соңындағы шоттар бойынша қалдықтар, қосалқы шоттар бойынша және тұтастай алғанда әрбір синтетикалық шот бойынша айналымдар туралы деректер көрсетіледі.
Берілген аванстар бойынша N 9 журнал-ордерге тізімдеме тауарлық-материалдық қорлардың, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің атаулары бойынша сатып алушылар немесе тапсырысшылар бөлінісінде 66 "Алынған аванстар" бөлімшесінің әрбір синтетикалық шоты бойынша алынған аванстарды талдамалы есепке алуға арналған. 1-бағанда әрбір сатып алушы мен тапсырысшы бойынша алынған аванстар бойынша айдың басындағы қалдықтар көрсетіледі. Алынған (2-4-бағандар) және есепке алынған (6-8-бағандар) аванстардың жиын сомасы (тиісінше 66-бөлімшенің тиісті синтетикалық шоттары бойынша дебеттік және кредиттік айналымдар) 5 "Шоттың дебеті бойынша жиыны" және 9 "Шоттың кредиті бойынша жиыны" бағандарында көрсетіледі. Айдың соңында әрбір сатып алушы немесе тапсырысшы бойынша қалдықтары есептеледі және 10 "Соңындағы қалдық" бағанына және "Жиыны" жолы бойынша енгізіледі.
Тізімдемедегі "Жиыны" және 9 "Шоттың дебеті бойынша жиыны" бағаны бойынша 611 "Алдағы кезеңдердің табыстары" және 622 "Артықшылығы бар акциялар бойынша есеп айырысу" шоттарына талдамалы деректердің жиын сомасы N 9 журнал-ордердің "Шот бойынша жиыны" жолдары және 9 "Жиыны" бағаны бойынша 661 және 662 шоттардың жиын сомасына сәйкес келуі тиіс.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
N 9 журнал-ордерге тізімдеме
Алынған аванстар бойынша
20____ жылғы ________________
661 "Тауар-материалдық қорларды бергені үшін алынған
аванстар" шотына талдамалы деректер
__________________________________________________________________
N |Сатып|Төлем|Тауар-|Ба. |Алынған |Кре.|Есепке  |Дебет  |Со.
р/р|алу. |құжа.|мате. |сын.|аванстар|дит |алынған |шоты   |ңын.
|шының|тының|риал. |дағы|--------|шоты|аванстар|бойынша|дағы
|атауы|нө.  |дық   |қал.|N |N |N |бо. |--------|жиыны  |қал.
|     |мірі |босал.|дық |  |  |  |йын.|N |N |N |       |дық
|     |     |қылар.|    |  |  |  |ша  |  |  |  |       |
|     |     |дың   |    |  |  |  |жиы.|  |  |  |       |
|     |     |атауы |    |  |  |  |ны  |  |  |  |       |
__________________________________________________________________
А    Б     В     Г      1  2  3  4    5  6  7  8     9      10
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
662 "Жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді орындағаны
үшін алынған аванстар" шотына талдамалы деректер
__________________________________________________________________
N |Тап. |Төлем|Жұмыс. |Ба. |Алынған |Кре.|Есепке  |Дебет  |Со.
р/р|сы.  |құжа.|тардың,|сын.|аванстар|дит |алынған |шоты   |ңын.
|рыс. |тының|қызмет.|дағы|--------|шоты|аванстар|бойынша|дағы
|шының|нө.  |тердің |қал.|N |N |N |бо. |--------|жиыны  |қал.
|атауы|мірі |атау.  |дық |  |  |  |йын.|N |N |N |       |дық
|     |     |лары   |    |  |  |  |ша  |  |  |  |       |
|     |     |       |    |  |  |  |жиы.|  |  |  |       |
|     |     |       |    |  |  |  |ны  |  |  |  |       |
__________________________________________________________________
А    Б     В     Г      1  2  3  4    5  6  7  8     9      10
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
Тізімдеме аяқталды    20 __ж. "_____" _______________
Орындаушылар:   __________________________ __________________
(Аты-жөні)               (қолы)
__________________________ __________________
(Аты-жөні)               (қолы)
N 9 журнал-ордерге берілген аванстар бойынша тізімдеме 66 "Алынған аванстар" бөлімшесінің әрбір синтетикалық шоты бойынша алынған аванстарды тауар-материалдық босалқылардың, атқарылған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің атаулары бойынша сатып алушылар немесе тапсырысшылар кесімінде талдамалы есепке алуға арналған. 1-бағанда әрбір сатып алушы немесе тапсырысшы бойынша алынған аванстар бойынша ай басындағы қалдықтар көрсетіледі. Алынған (2-4-бағандар) және есепке алынған (6-8-бағандар) аванстардың жиынтық сомасы (тиісінше 66 бөлімшесінің тиісті шоттары бойынша дебеттік және кредиттік айналымдары) 5 "Дебет шоты бойынша жиыны" және 9 "Кредит шоты бойынша жиыны" бағандарында көрсетіледі. Ай соңында әрбір сатып алушы немесе тапсырысшы бойынша ай соңындағы қалдықтар есептеледі және "Жиыны" жолы бойынша 10 "Соңындағы қалдықтар" бағанына кіргізіледі.
Тізімдемедегі "Жиыны" жолдары және 9 "Дебет шоты бойынша жиыны" бағандары бойынша 661 "Тауар-материалдық қорларды бергені үшін алынған аванстар" және 662 "Жұмыстарды және көрсетілген  қызметтерді орындағаны үшін алынған аванстар" шоттарына талдамалы деректердің жиынтық сомасы N 9 журнал-ордерінің "Шот бойынша жиыны" жолдары және "Жиыны" бағаны бойынша 661 және 662 шоттарының жиынтық сомасына сәйкес болуы керек.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
11 "Материалдық емес активтердің амортизациясы"
13 "Негізгі құралдардың тозуы"
20 "Материалдар"
21 "Аяқталмаған өндіріс"
31 "Күмәнді талаптар бойынша резервтер"
34 "Алдағы кезеңдердің шығындары"
65 "Кепілдіктер мен шартты міндеттемелер"
68 "Басқа да кредиторлық берешектер және есептеулер"
90 "Негізгі өндіріс"
91 "Өзінде өндірілген жартылай фабрикаттар"
92 "Қосалқы өндірістер"
93 "Үстеме шығыстар"
бөлімшелері шоттарының кредиті бойынша
20 ___ж. ___________________ арналған
N 10 Журнал-ордер
__________________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі |20 "Мате.
Шоттардың кредитінен|дық емес      |қорлардың   |риалдар"
-------------------|    |активтердің   |тозуы"      |бөлімшесі
|    |амортизациясы"|бөлімшесі   |
Шоттардың дебетіне |    |бөлімшесі     |            |
|    |--------------|------------|-------------
|----| N  | N  | N  | N | N | N  |N |N |N | N
__________________________________________________________________
А             1   2    3    4   5   6   7  8  9  10
__________________________________________________________________
900 "Негізгі өндіріс"
901 "Материалдар"
902 "Өндірістегі
жұмысшыларының еңбек
ақысы"
903 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
904 "Құжаттық шығындар"
910 "Өзіндік
өндірістік жартылай
фабрикаттар"
911 "Материалдар"
912 "Өндірістегі
жұмысшыларының еңбек
ақысы"
913 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
914 "Құжаттық шығындар"
930 "Құжаттық шығындар"
931 "Материалдар"
932 "Жұмысшылардың
еңбек ақысы"
933 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
934 "Негізгі құралдарды
жөндеу"
935 "Негізгі құралдардың
тозуы және материалды
емес активтердің
амортизациясы"
936 "Коммуналдық
қызметтер"
937 "Жалгерлік төлем"
938 "Басқалар"
920 "Қосалқы өндірістер"
921 "Материалдар"
922 "Жұмысшылардың
еңбек ақысы"
923 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
924 "Үстеме шығыстар"
930 "Үстеме шығыстар"
931 "Материалдар"
932 "Өндіріс жұмысшыларының
еңбек ақысы"
933 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
934 "Құжаттық шығындар"
935 "Негізгі қорлардың
және материалды
емес активтердің
амортизациясының
тозуы"
936 "Коммуналдық
қызметтер"
937 "Арендалық ақы"
938 "Өзгелер"
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
811 "Тауар өткізуге
байланысты шығыстар
(тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді) өткізу
шығыстары"
821 "Жалпы және
әкімшілік шығыстар"
831 "Сыйақы түріндегі
шығыстар"
685 "Қызметкерлердің
демалыстары бойынша
есептелген борыш"
686 "Жинақтаушы
зейнетақы қоры бойынша
есеп айырысу"
Жинақтаушы баптар
бойынша барлығы
Экономикалық элементтер
бойынша барлығы
__________________________________________________________________

Раздел 1. Затраты отчетного периода
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 21  |Подраздел 31|Подраздел 34| Подраздел 65 |   Подраздел 68
"Незавершенное|"Резервы по |  "Расходы  |"Гарантии и   |"Прочая кредитор-
производство" |сомнительным|   будущих  |   условные   |ская задолжен-
|требованиям"|  периодов" |обязательства"|ность и начисления"
--------------------------------------------------------------------------
N   |   N   |     N      |      N     |  N |  N | N  | N  | N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
11  |   12  |     13     |     14     | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |21
--------------------------------------------------------------------------
А. Производственные расходы
--------------------------------------------------------------------------
|       |            |            |    |    |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
|       |            |            |    |    |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
Б. Расходы периода
--------------------------------------------------------------------------
|       |            |            |    |    |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
|       |            |            |    |    |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Прочие (суммы, отраженные  | 910 | 920 | 930 | N_____|   Итого затрат
в других журналах - ордерах)|     |     |     |       | отчетного периода
----------------------------|     |     |     |       |
N   |   N   |   N  |  N  |     |     |     |       |
--------------------------------------------------------------------------
22  |  23   |  24  | 25  |  26 |  27 |  28 |   29  |        30
--------------------------------------------------------------------------
Раздел 2. Обороты по корреспондирующим счетам
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов |Подраздел 11 | Подраздел 13  |  Подраздел
|"Амортизация |"Износ основных| 20 "Материалы"
|нематериаль- |   средств"    |
|ных активов" |               |
В дебет счетов            |-------------|---------------|----------------
| N | N| N| N | N | N | N | N | N | N | N | N
-------------------------------------------------------------------------
А             | 1 | 2| 3| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |10 |11 | 12
--------------------------------------------------------------------------
126 "Незавершенное строи-
тельство"
201 "Сырье и материалы"
202 "Покупные полуфабри-
каты и комплектующие
изделия, конструкции и
детали"
203 "Топливо"
204 "Тара и тарные мате-
риалы"
205 "Запасные части"
211 "Основное производ-
ство"
212 "Полуфабрикаты соб-
ственного производства"
213 "Вспомогательные
производства"
221 "Готовая продукция"
301 "Счета к получению"
302 "Векселя полученные"
333 "Задолженность
работников и других лиц"
431 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах
в иностранной валюте
внутри страны"
441 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах
в национальной валюте"
451 "Наличность в кассе
в национальной валюте"
681 "Расчеты с персоналом
по оплате труда"
682 "Задолженность
должностным лицам"
801 "Себестоимость реали-
зованной готовой продук-
ции (товаров, работ,
услуг)"
862 "Доходы (убытки) от
стихийных бедствий"
863 "доходы (убытки) от
прекращенных операций"
Итого по разделу 1
Итого по разделу 2
Всего по журналу -
ордеру 10
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------

1-бөлім. Есепті кезеңнің шығындары
__________________________________________________________________
21   |    31    |    34     |       65       |       68
"Аяқтал.|"Күдікті  | "Алдағы   |"Кепілдіктер мен|    "Өзге де
маған   |талаптар  |кезеңдердің|    шартты      |   кредиторлық
өндіріс"|жөніндегі |шығындары" |міндеттемелер"  |  борыш және
бөлім.  |резервтер"|бөлімшесі  |   бөлімшесі    |   есептеу"
шесі    |бөлімшесі |           |                |
--------|----------|-----------|----------------|-----------------
N  | N |     N    |     N     |  N  |  N  |  N |  N | N | N | N
__________________________________________________________________
11  12       13        14        15    16    17  18   19  20  21
__________________________________________________________________
А. Өндірістік шығыстар
__________________________________________________________________
|   |          |           |     |     |    |    |   |   |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Б. Кезең шығыстары
__________________________________________________________________
|   |          |           |     |     |    |    |   |   |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Басқалары (басқа  | 910 | 920 | 930 | N____ | Есепті кезең
журнал-ордерлерде  |     |     |     |       | шығындарының
көрсетілген сомалар)|     |     |     |       |   жиыны
--------------------|     |     |     |       |
N | N  |  N  |  N  |     |     |     |       |
__________________________________________________________________
22  23   24    25     26    27    28    29             30
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2-бөлім. Корреспонденттелетін
__________________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі |20 "Мате.
Шоттардың кредитінен|дық емес      |қорлардың   |риалдар"
-------------------|    |активтердің   |тозуы"      |бөлімшесі
|    |амортизациясы"|бөлімшесі   |
Шоттардың дебетіне |    |бөлімшесі     |            |
|    |--------------|------------|-------------
|----| N | N | N |N |N |N | N |N |N |N |N | N
__________________________________________________________________
А            1   2   3  4  5  6   7  8  9  10 11  12
__________________________________________________________________
126 "Аяқталмаған құрылыс"
201 "Шикізат және
материалдар"
202 "Сатып алынатын
жартылай фабрикаттар
және құрамдық заттар,
конструкциялар мен
тетіктер"
203 "Отын"
204 "Ыдыс және ыдыстық
заттар
205 "Қосалқы бөлшектер"
211 "Негізгі өндіріс"
212 "Өзінде өндірілген
жартылай фабрикаттар"
213 "Көмекші өндіріс"
221 "Дайын өнім"
301 "Алуға арналған
есептеулер"
302 "Алынған вексельдер"
333 "Қызметкерлер мен
басқа да тұлғалардың
борышы"
431 "Ел ішінде шетел
валютасындағы ағымдағы,
корреспонденттік
шоттардағы ақша"
441 "Ұлттық валютада
ағымдағы корреспонденттік
шоттардағы ақша"
451 "Кассадағы ұлттық
валютамен қолға
берілетін ақшалар"
681 "Еңбекақы бойынша
қызметкерлермен есеп
айырысу"
682 "Лауазымды
тұлғаларға борыш"
801 "Сатылған дайын
өнімнің (тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді)
өзіндік құны"
862 "Табиғат апатынан
болған кірістер
(шығындар)
863 "Тоқтатылған
операциялардан
болған кірістер
(шығындар)
1-бөлім бойынша жиыны
2-бөлім бойынша жиыны
10-журнал-ордер бойынша жиыны
__________________________________________________________________
шоттар бойынша айналымдар
__________________________________________________________________

Подраздел 21|Подраздел 31|Подраздел 34| Подраздел 65 |   Подраздел 68
"Незавершен-|"Резервы по |  "Расходы  |"Гарантии и   |"Прочая кредитор-
ное произ-  |сомнительным|   будущих  |   условные   |ская задолжен-
водство"    |требованиям"|  периодов" |обязательства"|ность и начисления"
--------------------------------------------------------------------------
N | N  | N |  N  |  N   |  N  |  N   | N | N | N | N| N | N |N |N |N |N
--------------------------------------------------------------------------
13 | 14 |15 | 16  |  17  | 18  |  19  | 20| 21| 22|23| 24| 25|26|27|28|29
--------------------------------------------------------------------------
|    |   |     |      |     |      |   |   |   |  |   |   |  |  |  |
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------------------------
Прочие (суммы,  |920 "Вспомога-| N____ | N_____ | N______ | Итого
отраженные в других|тельные произ-|       |        |         |
журналах - ордерах)|водства"      |       |        |         |
-------------------|              |       |        |         |
N  | N  | N  | N  |              |       |        |         |
----------------------------------------------------------------------
30 | 31 | 32 | 33 |      34      |   35  |   36   |    37   |  38
----------------------------------------------------------------------
Раздел 3. Расчет затрат отчетного периода
по экономическим элементам
----------------------------------------------------------------------
N   |Наименование показателей|   Материальные |Затраты  |Отчисления
|                        |     затраты    |на оплату|на страхо-
|                        |                |труда    |вание
----------------------------------------------------------------------
А   |            Б           | 1 | 2 | 3  | 4 |    5    |    6
----------------------------------------------------------------------
1   Всего затрат отчетного  |
периода по экономическим|
элементам               |
-------------------------------|--------------------------------------
и|     Стоимость оприходованных|
с| 2   материалов собственного |
к|     производства            |
л|-----------------------------|--------------------------------------
ю| 3   Стоимость списанной на  |
ч|     производственные счета  |
а|     готовой продукции,      |
е|     собственной выработки   |
т|-----------------------------|--------------------------------------
с| 4   Услуги собственного     |
я|     транспорта, списанные   |
|     на счета подраздела 20  |
|     "Материалы"             |
|-----------------------------|--------------------------------------
|  5  Сумма заработной платы, |
|     отнесенная на счета по  |
|     учету материалов        |
-------------------------------|--------------------------------------
6     Затраты на произ-|За    |
водство по эконо-|месяц |
мическим элемен- |      |
там, без внутри- |------|
производствен-   |С на- |
ного оборота     |чала  |

21   |    31    |    34     |       65       |       68
"Аяқтал.|"Күдікті  | "Алдағы   |"Кепілдіктер мен|    "Өзге де
маған   |талаптар  |кезеңдердің|    шартты      |   кредиторлық
өндіріс"|жөніндегі |шығындары" |міндеттемелер"  |  борыш және
бөлім.  |резервтер"|бөлімшесі  |   бөлімшесі    |   есептеу"
шесі    |бөлімшесі |           |                |   бөлімшесі
--------|----------|-----------|----------------|-----------------
N |N |N | N  | N   | N   | N   | N | N  | N | N |N |N |N |N |N |N
__________________________________________________________________
13 14 15  16   17    18    19    20  21  22  23  24 25 26 27 28 29
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Басқалары         |    920    | N____ | N____ | N____ |
(журнал-ордерлерде | "Қосалқы  |       |       |       |
көрсетілген сомалар)|өндірістер"|       |       |       | жиыны
--------------------|           |       |       |       |
N | N  |  N  |  N  |           |       |       |       |
__________________________________________________________________
30  31   32     33      34         35      36      37      38
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3-бөлім. Экономикалық элементтер бойынша
__________________________________________________________________
N  |   Көрсеткіштердің    | Материалдық |Еңбекақы |Сақтандыруға
|         атауы        |  шығындар   | төлеу   |арналған
|                      |             |шығындары|есептеулер
__________________________________________________________________
А  |          Б           | 1 | 2 |3 |4 |    5    |      6
__________________________________________________________________
1   Экономикалық элементтер
бойынша есепті кезең
шығындарының барлығы
2 Жеке өндірістің кіріске
жатқызылған материал.
дарының құны
3 Өндірістік шоттарға
көшіріліп жазылған жеке
өндірудегі дайын
өнімнің құны
4 20 "Материалдар"
бөлімшесінің шоттарына
көшіріліп жазылған жеке
көлік қызметтері
5 Материалдарды есепке
алу жөніндегі шоттарға
жатқызылған жалақы сомасы
6   Өндірісшілік
айналымсыз         ай
экономикалық       ішінде
элементтер
бойынша
өндіріске          жыл
арналған           басынан
шығындар

(1-2,3,4,5)      |года  |
-------------------------------|--------------------------------------
7                             |
-------------------------------|--------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------------------------
Износ средств |      Прочие расходы      |           |   Всего
----------------------------------------------------------------------
7       |  8  |  9  |  10  |  11   |    12     |     13
----------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 10 предназначен для учета затрат на производство продукции (работ, услуг), расходов периода. Основанием для записей в журнал-ордер являются данные ведомостей к журналу-ордеру N 10.
Журнал-ордер состоит из трех разделов. Первый раздел "Затраты отчетного периода" предназначен для учета операций по кредиту счетов подразделов 11 "Амортизация нематериальных активов", 13 "Износ основных средств", 20 "Материалы", 21 "Незавершенное производство", 31 "Резервы по сомнительным требованиям", 34 "Расходы будущих периодов", 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления" и другие в их взаимосвязи со счетами учета затрат отчетного периода.
Кроме этого, здесь же в графах 26-29 отражаются суммы, учитываемые по кредиту счетов 910 "Полуфабрикаты собственного производства", 920 "Вспомогательные производства", 930 "Накладные расходы". Так, по кредиту счета 910 отражается себестоимость готовых полуфабрикатов, переданных в основное производство для дальнейшей переработки, 920 - стоимость материалов, изготовленных вспомогательными производствами для основного производства, а также стоимость услуг, оказанных вспомогательными производствами основному или другим вспомогательным производствам, 930 - распределение накладных расходов.
Дебетуемые счета в первом разделе сгруппированы по направлениям расходов: раздельно отражаются расходы основного производства, вспомогательных производств, расходов периода и др.
Во втором разделе "Обороты по корреспондирующим счетам" отражаются кредитовые обороты по вышеназванным счетам в корреспонденции с дебетом других возможных счетов, помимо счетов учета затрат на производство, расходов периода и т.д.

(1-2,3,4,5)
7
__________________________________________________________________
есепті кезең шығындарын есептеу
__________________________________________________________________
Құралдардың тозуы  | Басқа да шығыстар |           |  Барлығы
__________________________________________________________________
7         |  8 | 9 | 10 | 11  |     12    |    13
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Журнал-ордер аяқталды       20____ж. "____" ______________
Айналымдар сомасының бас кітабында көрсетілген 20___ж. "__"_______
Орындаушылар    ___________________ ______________________
(аты-жөні)            (қолы)
___________________ ______________________
(аты-жөні)            (қолы)
Бас бухгалтер   ___________________ ______________________
(аты-жөні)            (қолы)
N 10 Журнал-ордер кезең шығыстарының өнімдерді (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге арналған шығындарды есепке алуға арналған. Журнал-ордерге жазба енгізуге негіз N 10 журнал-ордерге тізімдемелердің деректері болып табылады.
Журнал-ордер үш бөлімшеден тұрады. Бірінші "Есепті кезеңнің шығындары" бөлімі 11 "Материалдық емес активтердің амортизациясы", 13 "Негізгі қорлардың тозуы", 20 "Материалдар", 21 "Аяқталмаған өндіріс", 31 "Күдікті талаптар жөніндегі резервтер", 34 "Алдағы кезеңдердің шығындары", 67 "Берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу", 68 "Өзге де кредиторлық борыш және есептеу" және басқа бөлімшелер шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Бұдан басқа, осында 26-29-бағандарды 910 "Өзіндік өндірістік жартылай фабрикаттар", 920 "Қосалқы өндірістер", 930 "Құжаттық шығындар" шоттарының кредиті бойынша ескерілетін сомалар көрсетіледі. Осылайша, 910-шоттың кредиті бойынша одан әрі өңдеуге негізгі өндіріске берілген дайын жартылай фабрикаттардың өзіндік құны, 920-негізгі өндіріс үшін қосалқы өндірістерде дайындалған материалдардың құны, сондай-ақ қосалқы өндірістердің негізгі немесе басқа да қосалқы өндірістерге көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
Бірінші бөлімдегі дебеттелетін шоттар шығыстардың бағыттары бойынша топталған: негізгі өндірістің, қосалқы өндірістің шығыстары, кезең шығыстары және басқалары жеке-жеке көрсетіледі.
"Корресспонденттелетін шоттар бойынша айналымдар" екінші бөлімінде өндіруге арналған шығындарды есепке алу шоттарынан, кезең шығыстарынан басқа болуы мүмкін шоттардың дебетімен корреспонденттелетін жоғарыда аталған шоттар бойынша кредиттік айналымдар және т.т. көрсетіледі.

С целью получения всей суммы оборота кредитовых счетов журнала-ордера N 10 во второй раздел (в предусмотренную для этого специальную строку) переносятся соответствующие итоги оборота кредитовых счетов из раздела 1 "Затраты отчетного периода". Итоговая сумма по строке "Всего по журналу-ордеру N 10" должна соответствовать итоговой сумме графы "Всего".
Группировка затрат по экономическим элементам производится в таблице, предусмотренной в разделе 3 "Расчет затрат отчетного периода по экономическим элементам". Основанием для записи в первую строку таблицы служат данные, выведенные по строке "Всего по экономическим элементам" раздела 1 "Затраты отчетного периода". Отдельные показатели таблицы (стр. 2-7) определяются при помощи вспомогательных ведомостей к журналу-ордеру расчетным путем либо по соответствующим первичным документам.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Ведомость N 1
к журналу ордеру N 10
Затраты по цехам NN________ основного производства
(ненужное зачеркнуть)
вспомогательных производств
за_____________________20____г.
--------------------------------------------------------------------------
Кредитуемые счета|Подраздел 11  | Подраздел 13
|"Амортизация  |"Износ основных
|нематериаль-  |   средств"
|ных активов"  |
Дебетуемые счета,                          |--------------|---------------
статьи аналитического учета                | N | N| N | N | N | N | N | N
--------------------------------------------------------------------------
А       |  Б  |         В          | 1 | 2| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
--------------------------------------------------------------------------
1   Сырье
2   Материалы
901 (921)       3   Покупные изделия,
"Материалы"          полуфабрикаты
4   Тара и тарные
материалы
5   Топливо
6
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету    7
901 (921)
--------------------------------------------------------------------------

N 10 журнал-ордердің кредиттік шоттары айналымының барлық сомасын алу мақсатында екінші бөлімге (осы үшін көзделген арнайы жолға) 1 "Есепті кезеңнің шығындары" бөлімінен кредиттік шоттар айналымының тиісті жиыны көшіріліп жазылады. "N 10 журнал-ордер бойынша барлығы" жолы бойынша жиын сомасы "Барлығы" бағанының жиын сомасына сәйкес келуі тиіс.
Экономикалық элементтер бойынша шығындарды топтау 3 "Экономикалық элементтер бойынша есептеу кезең шығындарын есептеу" бөлімінде көзделген кестеде жүргізіледі. Кестенің бірінші жолына жазба жүргізуіне 1 "Есепті кезеңнің шығындары" бөлімінің "Экономикалық элементтер бойынша барлығы" жолы бойынша келтірілген деректер негіз болады. Кестенің (2-7-жол.) жекелеген көрсеткіштері журнал-ордерге қосалқы тізімдемелердің көмегімен есеп айырысу жолымен не тиісті бастапқы құжаттар бойынша анықталады.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есептің тіркелімдері
N 10 журнал-ордерге
N 1 тізімдеме
NN________ негізгі өндірістің (керек емесін сызып тастау)
қосалқы өндірістердің
цехтары жөніндегі шығындар
20____ж. _____________________ үшін
__________________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі
Кредиттелетін шоттар  |дық емес      |құралдардың
|активтердің   |тозуы"
|амортизациясы"|бөлімшесі
Талдамалы есеп                       |бөлімшесі     |
баптарының                           |--------------|--------------
дебеттелетін шоттары                 | N | N | N |N |N |N | N |N
__________________________________________________________________
А      | Б |       В          | 1 | 2 | 3 |4 | 5| 6| 7 |8
__________________________________________________________________
1  Шикізат
2  Материалдар
901 (921)       3  Сатып алынатын
"Материалдар"      бұйымдар, жартылай
фабрикаттар
4  Ыдыс және ыдыстық
материалдар
5  Отын
6
Шот бойынша
жиыны 901 (921) 7

902 (922)      8   Оплата труда рабочих
"Оплата труда    9
производственных  10
рабочих"
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   11
902 (922)
--------------------------------------------------------------------------
903 (923)     12   Отчисления от оплаты
труда
"Отчисления     13
от оплаты      14
труда"       15
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   16
903 (923)
--------------------------------------------------------------------------
Всего прямые расходы
--------------------------------------------------------------------------
1   Сырье
2   Материалы
931          3   Топливо
"Материалы"      4   Запасные части
5   Энергия
6   Инструменты
7
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету    8
931
--------------------------------------------------------------------------
932          9   Оплата труда
"Оплата труда    10
работников"     11
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   12
932
--------------------------------------------------------------------------
933         13   Отчисления от оплаты
"Отчисления           труда
от оплаты       14
труда"        15
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   16
933
--------------------------------------------------------------------------
934         17   Технический осмотр и
"Ремонт основных       уход
средств"      18   Средний ремонт
19   Текущий ремонт
20
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   21
934
--------------------------------------------------------------------------
935 "Износ      22   Износ основных
основных средств       средств
и амортизация    23   Амортизация
нематериальных        нематериальных
активов"           активов
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   24
935
--------------------------------------------------------------------------
25   Расходы на отопление
26   Расходы на освещение
936         27   Плата за воду
"Коммунальные    28
услуги"      29
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   30
936
--------------------------------------------------------------------------
937         31   Плата за аренду
основных средств
"Арендная плата"  32
33
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   34
937
--------------------------------------------------------------------------
35   Командировочные
расходы
36   Потери от простоев
938         37
"Прочие"      38
39
40
41
42
--------------------------------------------------------------------------
Итого по счету   43
938
--------------------------------------------------------------------------
Всего накладные расходы
--------------------------------------------------------------------------
Всего по странице
--------------------------------------------------------------------------
Затраты по цеху N___________
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 20        |     Подраздел 34     |     Подраздел 65
"Материалы"         |   "Расходы будущих   |"Расчеты по внебюджетным
|      периодов"       |       платежам"
--------------------------------------------------------------------------
N  | N  | N  | N | N | N |   N  |   N   |   N   | N  | N  | N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
9  | 10 | 11 | 12| 13| 14|  15  |   16  |   17  | 18 | 19 | 20 | 21 | 22
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 68 "Прочая кредитор-  |Прочие (суммы, отраженные |Итого  |Всего
ская задолженность и начисления"|в других журналах-ордерах)|по цеху|
--------------------------------------------------------------------------
N  | N  | N  | N  | N  | N | N | N  | N  | N  | N | N | N |   N   |  N
--------------------------------------------------------------------------
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28| 29| 30 | 31 | 32 | 33| 34| 35|   36  | 37
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
Затраты по цеху N___________
--------------------------------------------------------------------------

902 (922)       8  Жұмысшылардың
еңбек ақысы
"Өндірістік
жұмысшылардың   9
еңбек ақысы"    10
Шот бойынша
жиыны 902 (922) 11
903 (923)       12 Еңбек ақыдан
бөлінетін
аударымдар
"Еңбек ақыдан
бөлінетін
аударымдар"     13
14
15
Шот бойынша
жиыны 903 (923) 16
Барлық тікелей шығыстар
1  Шикізат
2  Материалдар
931             3  Отын
"Материалдар"   4  Қосалқы бөлшектер
5  Энергия
6  Аспаптар
7
Шот бойынша
жиыны 931       8
932             9  Жұмысшылардың
еңбек ақысы
"Өндіріс
жұмысшыларының  10
еңбек ақысы"    11
Шот бойынша
жиыны 932       12
933             13 Еңбек ақыдан
"Еңбек ақыдан      бөлінетін
бөлінетін          аударымдар
аударымдар"     14
15
Шот бойынша
жиыны 933       16
934             17 Техникалық
тексеру және
кету
"Құжаттық       18 Орташа жөндеу
шығындар"       19 Ағымдағы жөндеу
20
Шот бойынша
жиыны 934       21
935             22 Негізгі
"Негiзгi           құралдардың тозуы
қорлардың және
материалдық     23 Материалды емес
емес               активтердің
активтердiң        амортизациясы
амортизациясы.
ның" тозуы
Шот бойынша     24
жиыны 935
25 Жылуға арналған
шығыстар
26 Жарық түсіруге
арналған шығыстар
936             27 Суға ақы төлеу
"Коммуналдық    28
қызметтер"      29
Шот бойынша     30
жиыны 936
937             31 Негізгі құралдарды
жалға беру үшін
ақы төлеу
"Арендалық      32
ақы"            33
Шот бойынша
жиыны 937       34
35 Іссапар шығыстары
36 Бос тұрып қалудан
түсетін шығындар
938             37
"Өзгелер"       38
39
40
41
42
Шот бойынша
жиыны 938       43
Барлық жүкқұжат шығыстары
Әрбір бет бойынша барлығы
__________________________________________________________________
N___________ цех бойынша шығындар
__________________________________________________________________
20 "Материалдар" |  34 "Алдағы кезең.  | 65 "Кепілдіктермен
бөлімшесі   |  дердің шығындары"  | және мердігерлермен
|     бөлімшесі       | есеп айырысу" бөлімшесі
-------------------|---------------------|------------------------
N |N |N |N |N | N |   N  |   N  |   N   | N  | N  | N  | N  | N
__________________________________________________________________
9 10 11 12 13  14    15     16      17    18   19   20   21  22
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
68 "Өзге де кредиторлық | Басқа да (басқа да   | Цех   |Барлығы
борыш және есептеу"   | журнал-ордерлерде    |бойынша|
бөлімшесі         | көрсетілген сомалар) |жиыны  |
------------------------|----------------------|-------|----------
N| N | N | N  |N |N |N | N |N | N | N | N | N |   N   |    N
__________________________________________________________________
23 24  25  26   27 28 29 30  31 32  33  34  35     36       37
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
N___________ цех бойынша
__________________________________________________________________

Подраздел 11   |     Подраздел 13       |  Подраздел 20 "Материалы"
"Амортизация    |"Износ основных средств"|
нематериальных  |                        |
активов"      |                        |
--------------------------------------------------------------------------
N  | N  | N  | N |  N  |  N  |  N  |  N   | N  | N  | N  | N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
1  | 2  | 3  | 4 |  5  |  6  |  7  |  8   | 9  | 10 | 11 | 12 | 13 | 14
--------------------------------------------------------------------------
вкладной лист
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 34| Подраздел 65  |    Подраздел 68    |  Прочие (суммы,  |Итого
"Расходы   |  "Гарантии и  |"Прочая кредиторская|    отраженные    |по
будущих   |   условные    |  задолженность и   |в других журналах-|цеху
периодов"  | обязательства"|     начисления"    |     ордерах)     |
--------------------------------------------------------------------------
N | N | N  | N |N |N |N |N |N |N |N |N |N |N |N | N | N | N | N |N |  N
--------------------------------------------------------------------------
15|16 | 17 |18 |19|20|21|22|23|24|25|26|27|28|29| 30| 31| 32| 33|34| 35
--------------------------------------------------------------------------
Всего по корреспондирующим счетам
(к переносу в журнал-ордер N 10)
--------------------------------------------------------------------------
Кредитуемые счета|Подраздел 11|Подраздел 13 |Подраздел 20
|"Амортизация|"Износ основ-|"Материалы"
|нематериаль-|ных средств" |
|ных активов"|             |
Дебетуемые счета                |------------|-------------|--------------
| N | N | N  | N |  N | N  | N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
А                | 1 | 2 | 3  | 4 |  5 | 6  |  7 |  8 | 9
--------------------------------------------------------------------------
Прямые расходы:
901 (921) "Материалы"
902 (922) "Оплата труда
производственных рабочих"
903 (923) "Отчисления
от оплаты труда"
Накладные расходы:
931 "Материалы"
932 "Оплата труда работников"
933 "Отчисления от оплаты
труда"
934 "Ремонт основных средств"
935 "Износ основных средств
и амортизация нематериальных
активов"
936 "Коммунальные услуги"
937 "Арендная плата"
938 "Прочие"
--------------------------------------------------------------------------
Всего
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 34  |   Подраздел 65     | Подраздел 68  |Прочие (суммы|Итого
"Расходы будущих|"Гарантии и условные|   "Прочая     |отраженные в |
периодов"    |   обязательства"   | кредиторская  |других журна-|
|                    |задолженность и|лах-ордерах) |
|                    |  начисления"  |             |
-------------------------------------------------------------------|
N  |  N  |  N |  N   |  N   |  N   |  N  |  N  | N |  N  | N | N |
--------------------------------------------------------------------------
10  | 11  | 12 |  13  |  14  |  15  |  16 |  17 | 18| 19  | 20| 21|  22
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость закончена                      "_____"_____________20___г.
В журнал-ордер 10 соответствующие
записи перенесены                        "_____"_____________20___г
Исполнители __________________________  ________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________  ________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Ведомость N 1 к журналу-ордеру N 10 предназначена для учета затрат на производство в разрезе цехов. Для отражения затрат по отдельным цехам используются вкладные листы. При значительном количестве цехов могут открываться ведомости на отдельные группы цехов. Учет затрат в разрезе цехов основного производства и вспомогательных производств осуществляется раздельно.
По каждому отдельному цеху в ведомости отражаются все прямые и накладные расходы, относящиеся к его деятельности. Данные расходы показываются в разрезе статей аналитического учета.
Записи о затратах каждого цеха производятся в разрезе корреспондирующих счетов по соответствующим графам. При этом расходы, уже отраженные в каком-либо журнале-ордере, например расходы, произведенные из кассы, через банк или подотчетных лиц, стоимость услуг сторонних организаций по оказанию коммунальных услуг или осуществлению ремонта основных средств и т.п., а также стоимость готовых изделий, израсходованных на производственные нужды, показываются в ведомости по графе "Прочие (суммы, отраженные в других журналах-ордерах)" на основе листов-расшифровок из соответствующих журналов-ордеров.
Подсчет общей суммы затрат на производство по организации в целом (или по группе цехов, включенных в ведомость) в разрезе корреспондирующих счетов производится в таблице "Всего по корреспондирующим счетам", предусмотренной в ведомости.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Ведомость N 2
у журналу-ордеру N 10
Группировка расходов основного производства
(вспомогательного производства)* по местам возникновения,
а также определение фактической себестоимости готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
за______________________20__г.
_____________________
*ненужное зачеркнуть
--------------------------------------------------------------------------
N  |Наименование |  По дебету счета 900 "Основное производство"   |Итого
п/п|структурного |     (920 "Вспомогательные производства")       |затрат
|подразделения|              с кредита счетов                  |(гр.1 -
|             |------------------------------------------------|гр. 5)
|             |901 (921)| 902 (922)|903 (923)|904 (924)|       |
|             |"Мате-   |"Оплата   |"Отчисле-|"Наклад- |       |
|             |риалы"   |труда     |ния от   |ные рас- |       |
|             |         |производ- |оплаты   |ходы"    |       |
|             |         |ственных  |труда"   |         |       |
|             |         |работни-  |         |         |       |
|             |         |ков"      |         |         |       |
--------------------------------------------------------------------------

11 "Материалдық емес |13 "Негізгі құралдардың|20 "Материалдар"
активтердің амортиза.|   тозуы" бөлімшесі    |    бөлімшесі
циясы" бөлімшесі     |                       |
---------------------|-----------------------|--------------------
N  |  N |  N |  N   |  N  |  N  |  N  |  N  |N |N |N | N | N | N
__________________________________________________________________
1     2    3    4      5     6     7     8   9  10 11  12  13 14
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
шығындар
салым парағы
__________________________________________________________________
34 "Алдағы |65 "Кепілдіктер|    68 "Өзге де     |Басқа да   |Цех
кезеңдердің|мен шартты     |    кредиторлық     |(басқа да  |бо.
шығындары" |міндеттемелер" |    борыш және      |журнал-    |йын.
бөлімшесі  |бөлімшесі      |    есептеу"        |ордерлерде |ша
|               |    бөлімшесі       |көрсетілген|жиы.
|               |                    |сомалар)   |ны
------------|---------------|--------------------|-----------|----
N | N | N  |N|N | N | N | N|N |N |N |N |N |N |N |N |N |N |N | N
__________________________________________________________________
15  16   17 18 19 20  21  22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 36
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Корреспонденттік шоттар бойынша барлығы
(N 10 журнал-ордерге ауыстыруға)
_______________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі |20 "Мате.
Кредиттелетін шоттар|дық емес      |құралдардың |риалдар"
|активтердің   |тозуы"      |бөлімшесі
|амортизациясы"|бөлімшесі   |
Дебеттелетін шоттар     |бөлімшесі     |            |
|--------------|------------|----------
| N  | N  | N  | N | N | N  |N |N |N
_______________________________________________________________
А             1   2    3    4   5   6   7  8  9
_______________________________________________________________
Тікелей шығыстар:
901 (921) "Материалдар"
902 (922) "Өндірістік
жұмысшыларының еңбек
ақысы"
903 (923) "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
Жүкқұжат шығыстары:
931 "Материалдар"
932 "Өндіріс
жұмысшыларының
еңбек ақысы"
933 "Еңбек ақыдан
бөлінетін аударымдар"
934 "Құжаттық шығындар"
935 "Негiзгi құралдардың
және материалды
емес активтердiң
амортизациясының тозуы"
936 "Коммуналдық қызметтер"
937 "Арендалық ақы"
938 "Өзгелер"
Барлығы
_______________________________________________________________
__________________________________________________________________
34 "Алдағы |65 "Кепілдіктер|   68 "Өзге де   |Басқа да    |
кезеңдердің|мен шартты     |   кредиторлық   |(басқа да   |
шығындары" |міндеттемелер" |   борыш және    |журнал-     |Жиыны
бөлімшесі  |бөлімшесі      |   есептеу"      |ордерлерде  |
|               |   бөлімшесі     |көрсетілген |
|               |                 |сомалар)    |
------------|---------------|-----------------|------------|-------
N | N | N  | N  | N  |  N  |   N |  N  |  N  |  N | N | N |
__________________________________________________________________
10  11   12   13   14    15    16    17    18   19   20  21  22
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тізімдеме аяқталды         20___ж. "_____"_____________
10 журнал-ордерге тиісті жазбалар ауыстырылды  20__ж "__"_________
Орындаушылар __________________________   _____________________
(аты-жөні, тегі)              (қолы)
__________________________   _____________________
(аты-жөні, тегі)              (қолы)
N 10 журнал-ордерге N 1 тізімдеме цехтардың бөлінісінде өндіріске арналған шығындарды есепке алуға арналған. Жекелеген цехтар бойынша шығындарды көрсету үшін салым парақтары пайдаланылады. Цехтардың басым саны кезінде цехтардың жекелеген топтарына тізімдемелер ашылуы мүмкін. Негізгі өндіріс және қосалқы өндірістер цехтарының бөлінісінде шығындарды есепке алу бөлектеп жүзеге асырылады.
Тізімдемедегі әрбір жекелеген цех бойынша оның қызметіне жататын барлық тікелей және жүкқұжат шығыстары көрсетіледі. Осы шығыстар талдамалы есепке алу баптарының бөлінісінде көрсетіледі.
Әрбір цехтың шығындары туралы жазбалар тиісті бағандар бойынша корреспонденттік шоттардың бөлінісінде жүргізіледі. Бұл ретте қандай да болмасын журнал-ордерде көрсетіліп қойылған шығыстар, мысалы банк немесе есеп беретін тұлғалар арқылы кассадан жүргізілген шығыстар, коммуналдық қызметтер көрсету немесе негізгі құралдарды жөндеуді жүзеге асыру және т.б. бойынша көлденең ұйымдар қызметінің құны, сондай-ақ өндірістік қажеттіліктерге жұмсалған дайын бұйымдардың құны тиісті журнал-ордерлерден шифрларға топтастыру парақшасының негізінде "Басқа да (басқа да журнал-ордерлерде көрсетілген сомалар)" бағаны бойынша тізімдемеде көрсетіледі.
Тұтастай алғанда (немесе тізімдемеге енгізілген цехтардың тобы бойынша) корреспонденттік шоттардың бөлінісіндегі ұйымдар бойынша өндіріске арналған шығындардың жалпы сомасын есептеу тізімдемеде көзделген "Корреспонденттік шоттар бойынша барлығы" кестесінде жүргізіледі.
Корреспонденттік шоттар бойынша негізгі өндіріс (қосалқы өндірістер) жөніндегі өндіріске арналған шығындар туралы жиынтық деректер "Корреспонденттік шоттар бойынша барлығы" кестесінен N 10 журнал-ордердің бірінші бөліміне ауыстырылады.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
N 10 журнал-ордерге
N 2 тізімдеме
Негізгі өндіріс (қосалқы өндірістер) шығыстарын* пайда болған жерлері бойынша топтау, сондай-ақ дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) нақты өзіндік құнын анықтау
20____жылғы _______________________
___________________________
*керек еместі сызып тастау
__________________________________________________________________
N |Құрылымдық|900 "Негізгі өндіріс" дебет шоты бойынша  |Шығын.
р/р|бөлімшенің|(920 "Қосалқы өндірістер") кредит шотынан |дар
|   атауы  |------------------------------------------|жиыны
|          | 901 |902 (922)|903 (923)|904 (924)|      |(1-топ
|          |(921)|"Өндіріс.|"Еңбек   |"Құжаттық|      |- 5-топ)
|          |"Ма. |жұмысшы. |ақыдан   |шығындар"|      |
|          |те.  |ларының  |бөлінетін|         |      |
|          |риал.|еңбек    |аударым. |         |      |
|          |дар" |ақысы"   |дар"     |         |      |
__________________________________________________________________

А |      Б      |    1    |     2    |    3    |    4    |   5   |   6
--------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
--------------------------------------------------------------------------
Всего по счету 900
"Основное производство"
(920 "Вспомогательные
производства")
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Обороты по |Внутренний обо-|Всего  | Остаток  |Факти- |Пла- |Откло-|Коли-
кредиту    |рот по счету   |затрат |незавер-  |ческая |новая|нение |чество
(списано в |900 "Основное  |за вы- |шенного   |себе-  |себе-|(+,-) |выпу-
уменьшение |производство"  |четом  |производ- |стои-  |стои-|      |щенной
затрат в   |(920 "Вспомога-|списа- |ства      |мость  |мость|      |про-
дебет сче- |тельные произ- |ний и с|          |готовой|     |      |дукции
тов)       |водства") (ис- |учетом |          |про-   |     |      |
|ключено-, при- |внут-  |          |дукции |     |      |
|бавлено+)      |реннего|          |(работ,|     |      |
|               |оборота|          |услуг) |     |      |
-----------|---------------|       |----------|       |     |      |
кор-  |сум-|коли-   |сумма |       |на  |на   |       |     |      |
рес-  |ма  |чество  |      |       |на- |конец|       |     |      |
понди-|    |        |      |       |чало|меся-|       |     |      |
рующий|    |        |      |       |ме- |ца   |       |     |      |
счет  |    |        |      |       |сяца|     |       |     |      |
--------------------------------------------------------------------------
7  | 8  |   9    |  10  |   11  | 12 |  13 |  14   |  15 |  16  | 17
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счета 900 "Основное производство"
(920 "Вспомогательные производства") в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------

А       Б       1       2         3         4        5       6
__________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
__________________________________________________________________
900 "Негізгі
өндіріс" шоты
бойынша барлығы
(920 "Қосалқы
өндірістер")
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кредит бойынша|900 "Негізгі |     Есептен    |Аяқталмаған|Дайын
айналым (шы.  |өндіріс" шоты|шығарылғандарды |өндірістің |өнімнің
ғындарды азай.|бойынша ішкі |шегергенде және |  қалдығы  |(жұмыс.
туға дебет шо.|айналым (920 |ішкі айналымды  |-----------|тардың,
тына есептен  |"Қосалқы өн. |есепке алғанда  |ай   |ай   |қызмет.
шығарылған)   |дірістер")   |     барлығы    |ба.  |со.  |тердің)
--------------|(алынған-,   |                |сында|ңында|негізгі
коррес. |со.  |қосылған+)   |                |     |     |өзіндік
пондент.|масы |-------------|                |     |     |құны
тік шот |     |саны |сомасы |                |     |     |
__________________________________________________________________
7       8     9     10            11         12   13      14
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Жоспарлы өзіндік құны | Ауытқулар (+,-) | Шығарылған өнімнің саны
__________________________________________________________________
15                    16                   17
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
900 "Негізгі өндіріс" (920 "Қосалқы өндірістер") кредит
шотынан дебет шотына
__________________________________________________________________

211 "Основное производство", 212 "Полуфабрикаты собственного производ-
ства", 213 "Вспомогательные производства", 221 "Готовая продукция", 801
"Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг)",
811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)",
821 "Общие и административные расходы", 901 "Материалы", 934 "Ремонт
основных средств", 936 "Коммунальные услуги", 938 "Прочие" и другие
--------------------------------------------------------------------------
N_________ | N_________ | N_________ | N________ | N________ | N_________
--------------------------------------------------------------------------
18  | 19  |  20  |  21 |  22  | 23  |  24 | 25  |  26 | 27  |  28 |  29
--------------------------------------------------------------------------
Ведомость закончена "______"_________________20_____г.
Исполнители: ________________________________    ______________________
(Ф.И.О.)                       (подпись)
________________________________    ______________________
(Ф.И.О.)                       (подпись)
Ведомость N 2 к журналу-ордеру N 10 предназначена для группировки производственных расходов по местам возникновения, а также для определения фактической себестоимости готовой продукции (работ, услуг).
В первые шесть граф ведомости переносятся соответствующие данные из ведомости N 1 к журналу-ордеру N 10, а также из журнала-ордера N 10. Общая сумма расходов основного производства (вспомогательных производств) в разрезе структурных подразделений отражается в графе 7 "Итого затрат".
Суммы, подлежащие списанию в уменьшение производственных затрат, показываются в графе "Обороты по кредиту (списано в уменьшение затрат в дебет счетов)". К примеру, здесь отражаются суммы возвратных отходов, то есть остатков сырья, материалов и т.д., образовавшихся в процессе превращения исходного материала в готовую продукцию и т.п.
В графе "Внутренний оборот по счету 900 "Основное производство" (920 "Вспомогательные производства") (исключено -, прибавлено +)" отражается плановая себестоимость услуг, оказанных одним структурным подразделением другому. Эти данные отражаются в разрезе структурных подразделений соответственно со знаком плюс или минус в зависимости от того, являются ли эти услуги оказанными или полученными.
Общая сумма затрат по отдельным структурным подразделениям за вычетом списаний и с учетом внутреннего оборота отражается по графе 12 "Всего затрат за вычетом списаний и с учетом внутреннего оборота".
Остатки незавершенного производства на начало месяца показываются по данным ведомости за прошлый месяц, а остаток на конец определяется по актам инвентаризации незавершенного производства или учетным данным.

211 "Негізгі өндіріс", 212 "Өзінде өндірілген жартылай
фабрикаттар", 213 "Көмекші өндіріс", 221 "Дайын өнім", 801 "Сатылған дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны", 811 "Тауар өткізуге байланысты шығыстар (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) іске асыру жөніндегі шығыстар", 821 "Жалпы және әкімшілік шығыстар", 901 "Материалдар", 934 "Құжаттық шығындар", 936 "Коммуналдық қызметтер", 938 "Өзгелер" және т.б.
__________________________________________________________________
N________ | N________| N________| N________| N________| N________
___________|__________|__________|__________|__________|__________
18  | 19  | 20  | 21 |  22 | 23 |  24 | 25 |  26 | 27 |  28 |29
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тізімдеме аяқталды         20___ж. "_____"_____________
Орындаушылары: __________________________   _____________________
(аты-жөні, тегі)              (қолы)
__________________________   _____________________
(аты-жөні, тегі)              (қолы)
N 10 журнал-ордерге N 2 тізімдеме өндіріс шығыстарын пайда болған жерлері бойынша топтастыруға, сондай-ақ дайын өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) нақты өзіндік құнын анықтауға арналған.
Тізімдеменің бірінші алты бағандарына N 10 журнал-ордеріне N 1-тізімдемеден, сондай-ақ N 10 журнал-ордерінен тиісті деректер ауыстырылады. Негізгі өндіріс (қосалқы өндірістер) шығыстарының жалпы сомасы құрылымдық бөлімшелер кесімінде 7 "Шығындар жиыны" бағанында көрсетіледі.
Өндіріс шығындарын азайтуға есептен шығарылуға жататын сомалар "Кредит бойынша айналымдар (шығындарды азайтуға дебет шотына есептен шығарылған)" бағанында көрсетіледі. Мысалы, мұнда қайтарымды қалдықтардың сомасы, яғни бастапқы материалды дайын өнімге айналдыру процесінде пайда болған шикізат, материалдар қалдықтары және т.б. көрсетіледі.
"900 "Негізгі өндіріс" (920 "Қосалқы өндірістер") шоты бойынша ішкі айналым" бағанында (алынған-, қосылған +)" бір құрылымдық бөлімшенің екінші бөлімшеге көрсеткен қызметінің жоспарлы өзіндік құны көрсетіледі. Бұл деректер құрылымдық бөлімшелер кесімінде бұл қызметтер көрсетілген бе әлде алынған болып табылатындығына байланысты тиісінше қосу немесе алу белгілерімен көрсетіледі.
Есептен шығарылғандарды шегергенде және ішкі айналымды есепке алғанда жеке құрылымдық бөлімшелер бойынша шығындардың жалпы сомасы 12 "Есептен шығарылғандарды шегергенде және ішкі айналымды есепке алғандағы барлық шығындар" бағанында көрсетіледі.
Ай басындағы аяқталмаған өндіріс қалдығы өткен айдағы тізімдеме деректері бойынша көрсетіледі, ал ай соңындағы қалдық аяқталмаған өндірісті түгендеу кесімдері немесе есепке алу деректері бойынша анықталады.

Для определения фактической себестоимости выпущенной в отчетном месяце продукции (графа 15) к сумме показанной в графе 12 "Всего затрат за вычетом списаний и с учетом внутреннего оборота" прибавляется сумма остатка незавершенного производства на начало месяца и вычитается сумма остатка незавершенного производства на конец месяца.
Организации, ведущие учет готовой продукции по плановой себестоимости, приводят данные о ней в графе 16 "Плановая себестоимость" с выявлением отклонений от фактической себестоимости в графе 17 "Отклонения +,- ".
В графе 18 "Количество выпущенной продукции" приводятся сведения о количестве выпущенной продукции каждым структурным подразделением для определения фактической себестоимости единицы продукции.
Фактическая себестоимость готовой продукции, выполненных работ, оказанных услуг и стоимость незавершенного производства, а при необходимости также и количество выпущенной продукции, отражаются в графах 19-3 "С кредита счета 900 "Основное производство" (920 "Вспомогательные производства")".
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Ведомость N 3
к журналу-ордеру N 10
Расходы периода
за_____________________20____г.
--------------------------------------------------------------------------
Кредитуемые счета |Подраздел 11| Подраздел 13
|"Амортизация|"Износ основных
|нематериаль-|   средств"
|ных активов"|
Виды расходов                               |------------|----------------
| N  | N | N |  N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
А                       | 1  | 2 | 3 |  4  |  5 | 6
--------------------------------------------------------------------------
Заработная плата работников
Отчисления от заработной платы работников
Премии и другие аналогичные выплаты
Расходы по страхованию собственности
Командировочные расходы работников
Амортизационные отчисления основных средств
Расходы по содержанию основных средств
Транспортировка грузов до пункта отправления
Погрузочно-разгрузочные работы
Затраты на маркетинг
Расходы на разработку и издание рекламных
изделий
Расходы по упаковке, погрузке, доставке
товаров
Комиссионные сборы, уплачиваемые сбытовым
и другим посредническим организациям
Расходы на коммунальные услуги
Расходы по содержанию помещений для
хранения товаров в местах их реализации
Итого расходы по реализации готовой
продукции (товаров, работ, услуг)
--------------------------------------------------------------------------
А. Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)
--------------------------------------------------------------------------

Есепті айда шығарылған өнімнің нақты өзіндік құнын анықтау үшін (15-баған) 12 "Есептен шығарылғандарды шегергенде және ішкі айналымды есепке алғандағы барлық шығындар" бағанында көрсетілген сомаға ай басында аяқталмаған өндіріс қалдығының сомасы қосылады және ай соңында аяқталмаған өндіріс қалдығының сомасы алынып тасталады.
Дайын өнімді жоспарлы өзіндік құны бойынша есепке алуды жүргізетін ұйымдар ол туралы деректерді 17 "Ауытқулар +,-" бағанындағы нақты өзіндік құнынан ауытқуларды анықтаумен 16 "Жоспарлы өзіндік құны" бағанында көрсетеді.
18 "Шығарылған өнімнің саны" өнім бірлігінің нақты өзіндік құнын анықтау үшін әрбір құрылымдық бөлімше шығарған дайын өнімнің саны туралы мағлұматтар беріледі.
Дайын өнімнің, атқарылған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің нақты өзіндік құны және аяқталмаған өндірістің құны, ал қажет болған жағдайда шығарылған өнімнің саны да 19-3 "900 "Негізгі өндіріс" (920 "Қосалқы өндірістер") кредит шотынан" бағанында көрсетіледі.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есептің тіркелімдері
N 10 журнал-ордерге
N 3 тізімдеме
кезең шығыстары
20____ж. _____________________ үшін
__________________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі
Кредиттелетін шоттар  |дық емес      |құралдардың
|активтердің   |тозуы"
|амортизациясы"|бөлімшесі
|бөлімшесі     |
|--------------|--------------
Шығыс түрлері                        | N  | N  | N  |  N | N  | N
__________________________________________________________________
А                   | 1  | 2  | 3  | 4  | 5  | 6
__________________________________________________________________
Қызметкерлердің еңбек ақысы
Қызметкерлер еңбек ақысынан аударымдар
Сыйлықтар және басқа да ұқсас төлемдер
Жекеменшікті сақтандыру шығыстары
Қызметкерлердің іс-сапар шығыстары
Негізгі қаражаттың амортизациялық
аударымдары
Негізгі қаражатты ұстау шығыстары
Жөнелту пунктіне дейін жүк тасу
Жүк тиеу-түсіру жұмыстары
Маркетинг шығындары
Жарнама бұйымдарын әзірлеу және
шығару шығыстары
Тауарларды буып-түю, тиеу,
жеткізу шығыстары
Өткізу және басқа делдал ұйымдарға
төленетін комиссиялық алымдар
Коммуналдық қызметтер шығыстары
Тауарларды өткізу орындарында
сақтау шығыстары
Дайын өнімді (тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді) өткізу
шығыстарының жиыны
__________________________________________________________________
А. Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өткізу шығыстары
__________________________________________________________________

Подраздел 20        |     Подраздел 34     |     Подраздел 65
"Материалы"         |   "Расходы будущих   |"Гарантии и условные
|      периодов"       |    обязательства"
--------------------------------------------------------------------------
N  | N  | N  |  N  |  N  |   N  |   N   |   N   | N  | N  | N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
7  | 8  |  9 | 10  | 11  |  12  |   13  |  14   | 15 | 16 | 17 | 18 | 19
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 68 "Прочая кредитор-  |Прочие (суммы, отраженные |   Итого
ская задолженность и начисления"|в других журналах-ордерах)|
--------------------------------------------------------------------------
N  |   N  |  N  |  N  |  N   |    N    |    N   |   N   |
--------------------------------------------------------------------------
20  |  21  | 22  | 23  | 24   |   25    |   26   |  27   |     28
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Кредитуемые счета |Подраздел 11| Подраздел 13
|"Амортизация|"Износ основных
|нематериаль-|   средств"
|ных активов"|
Виды расходов                               |------------|----------------
| N  | N | N |  N  | N  | N
--------------------------------------------------------------------------
А                       | 1  | 2 | 3 |  4  |  5 | 6
--------------------------------------------------------------------------
Оплата труда административного персонала
Оплата труда персонала, занятого в
обслуживающих хозяйствах
Отчисления от оплаты труда административного
персонала и персонала, занятого в
обслуживающих хозяйствах
Расходы на содержание и обслуживание
технических средств управления, узлов
связи, средств сигнализации и др.
технических средств управления не
относящихся к производству
Амортизация основных средств
общехозяйственного назначения
Оплата услуг банка
Командировочные расходы административного
персонала управления
Конторские, типографские, почтово-
телеграфные и телефонные расходы
Представительские расходы
Расходы по аренде основных средств
общехозяйственного назначения
Налоги, сборы и отчисления с имущества,
недвижимости
Расходы за коммунальные услуги
Расходы на охрану, противопожарную
охрану, расходы по проведению
оздоровительных мероприятий и другие
расходы общехозяйственного характера
Расходы на содержание основных средств,
используемых в общехозяйственных целях
Расходы на создание резерва по
сомнительным требованиям
Расходы на создание резервов на
предстоящие расходы
Сверхнормативные потери, порча и
недостачи товарно-материальных запасов
на складах и другие непроизводительные
расходы и потери
Единовременные вознаграждения
Оплата консультационных, аудиторских и
информационных услуг
Судебные издержки
Присужденные или признанные штрафы,
пени, неустойки и другие виды санкций
Убытки от хищений
Итого общие и административные расходы
--------------------------------------------------------------------------
Б. Общие и административные расходы
--------------------------------------------------------------------------
Подраздел 20 "Материалы"   |Подраздел 31 "Резервы по |  Подраздел 34
|сомнительным требованиям"|"Расходы будущих
|                         |    периодов"
--------------------------------------------------------------------------
N  | N  | N  | N  | N  |  N  |            N            |  N  |  N  | N
--------------------------------------------------------------------------
7  | 8  |  9 | 10 | 11 |  12 |           13            | 14  |  15 | 16
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------

20 "Материалдар" |  34 "Алдағы кезең.  | 65 "Кепілдіктер мен
бөлімшесі   |  дердің шығындары"  | шартты міндеттемелер"
|     бөлімшесі       | бөлімшесі
-------------------|---------------------|------------------------
N | N | N | N | N |   N  |   N  |   N   | N  | N  | N  | N  | N
__________________________________________________________________
7   8   9   10 11     12     13    14     15   16   17   18  19
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
68 "Өзге де кредиторлық | Басқалар (басқа       |
борыш және есептеу"   | журнал-ордерлерде кө. |    Жиыны
бөлімшесі         | рініс тапқан сомалар) |
------------------------|-----------------------|
N  | N  | N  | N  | N  |   N   |   N   |   N   |
__________________________________________________________________
20   21   22   23   24     25      26      27          28
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
|11 "Материал. |13 "Негізгі
Кредиттелетін шоттар  |дық емес      |құралдардың
|активтердің   |тозуы"
|амортизациясы"|бөлімшесі
|бөлімшесі     |
|--------------|--------------
Шығыстардың түрлері                  | N  | N  | N  |  N | N  | N
__________________________________________________________________
А                   | 1  | 2  | 3  | 4  | 5  | 6
__________________________________________________________________
Әкімшілік қызметкердің еңбек ақысын
төлеу
Қызмет көрсететін шаруашылықтарда
жұмыс істейтін қызметкердің еңбек
ақысын төлеу
Әкімшілік қызметкердің және қызмет
көрсететін шаруашылықтарда жұмыс
істейтін қызметкердің еңбек ақысын
төлеуден түсетін аударымдар
Басқарудың техникалық құралдарын,
байланыс тораптарын, дабыл беру
құралдарын және өндіріске жатпайтын
басқарудың басқа да техникалық
құралдарын ұстауға және қызмет
көрсетуге арналған шығыстар
Жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі
құралдардың амортизациясы
Банк қызметтеріне ақы төлеу
Басқарудың әкімшілік қызметкерінің
іссапар шығыстары
Кеңсе, типография, почта-телеграф
және телефон шығыстары
Өкілдік шығыстары
Жалпы шаруашылық мақсаттағы
негізгі құралдарды жалға беру
жөніндегі шығыстар
Мүліктен, жылжымайтын мүліктен
түсетін салықтар, алымдар және
аударымдар
Коммуналдық қызметтер үшін
шығыстар
Күзетке, өртке қарсы күзетке
арналған шығыстар, сауықтыру
іс-шараларын өткізу жөніндегі
шығыстар және жалпы шаруашылық
сипаттағы басқа да шығыстар
Жалпы шаруашылық мақсатта
пайдаланылатын негізгі
құралдарды ұстауға
арналған шығыстар
Күмәнді талаптар бойынша
резервті құруға арналған
шығыстар
Алдағы кезеңдегі шығыстарға
резервтерді құруға арналған
шығыстар
Нормативтен тыс шығындар,
қоймалардағы тауар-материалдық
қорлардың бүлінуі мен кемшіндері
және басқа да өндірілмейтін
шығыстар және шығындар
Бір жолғы сыйақылар
Консультациялық, аудиторлық және
ақпараттық қызметтерге ақы төлеу
Сот шығыны
Үкім шығарылған немесе танылған
айыппұлдар, өсімақылар,
тұрақсыздық айыптары және
санкцияның басқа да түрлері
Ұрланған залалдар
Жалпы және әкімшілік шығыстар
жиыны
__________________________________________________________________
Б. Жалпы және әкімшілік шығыстар
__________________________________________________________________
20 "Материалдар"   |31 "Күдікті талаптар |34 "Алдағы кезең.
бөлімшесі     |жөніндегі резервтер" |дердің шығыстары"
|     бөлімшесі       |    бөлімшесі
-----------------------|---------------------|--------------------
N | N | N | N | N | N |         N           |  N |   N   |   N
__________________________________________________________________
7   8   9  10   11 12           13            14     15     16
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Подраздел 65 |       Подраздел 68        |Прочие (суммы, отражен-|Итого
"Расчеты по  |   "Прочая кредиторская    |ные в других журналах- |
внебюджетным  |задолженность и начисления"|ордерах)               |
платежам"   |                           |                       |
-------------------------------------------------------------------|
N  |  N  | N  |  N  |  N  |  N  |  N | N  |   N   |   N   |   N   |
--------------------------------------------------------------------------
17 | 18  | 19 | 20  |  21 | 22  | 23 | 24 |  25   |  26   |   27  | 28
--------------------------------------------------------------------------
В. Расходы по вознаграждениям
--------------------------------------------------------------------------
Кредитуемый счет   |  684 "Вознаграждения к оплате"
Виды расходов                           |
--------------------------------------------------------------------------
А                    |               1
--------------------------------------------------------------------------
Оплата вознаграждений по займам банков
Оплата вознаграждений по займам
поставщиков
Расходы по выплате вознаграждений
по аренде имущества
Итого расходы по вознаграждениям
--------------------------------------------------------------------------
В ведомости N 3 к журналу-ордеру N 10 отражаются расходы, учитываемые на синтетических счетах 811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)", 821 "Общие и административные расходы" и 831 "Расходы в виде вознаграждения".
Порядок записей кредитовых оборотов в ведомости аналогичен порядку, изложенному в пояснениях к ведомости N 1, при этом данные расходы отражаются по их видам.
Суммы расходов периода, подсчитанные в итоговых строках, подлежат переносу по корреспондирующим счетам в соответствующие строки первого раздела журнала-ордера N 10.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 11
по кредиту счетов подразделов
22 "Товары", 30 "Задолженность покупателей и заказчиков",
32 "Дебиторская задолженность дочерних (зависимых)
организаций", 70 "Доход от основной деятельности"
за _______________________ 200__г.
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов|    22 "Товары"    |30 "Задолженность поку-
|                   |пателей и заказчиков"
В дебет счетов                |-------------------|-----------------------
|N__ |N__ |N__ |N__ |N__ |N___ |N___ |N____
--------------------------------------------------------------------------
А               |  1 |  2 |  3 | 4  |  5 |  6  |  7  |  8
--------------------------------------------------------------------------
301 "Счета к получению"
302 "Векселя полученные"
303 "Другая задолженность
покупателей и заказчиков"
311 "Резервы по сомнительным
требованиям"
321 "Задолженность дочерних
организаций"
431 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах в
иностранной валюте внутри
страны"
441 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах в
национальной валюте"
451 "Наличность в кассе в
национальной валюте"
611 "Доходы будущих периодов"
801 "Себестоимость реализо-
ванной готовой продукции
(товаров, работ, услуг)"
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------

65 "Кепілдіктер|68 "Өзге де кредиторлық|Басқа да (басқа|
мен шартты     |  борыш және есептеу"  |да журнал-ор.  |
міндеттемелер" |       бөлімшесі       |дерлерде көрсе.| Жиыны
бөлімшесі      |                       |тілген сомалар)|
----------------|-----------------------|---------------|
N  |  N  | N  | N  | N |  N |  N | N  |  N  |  N | N  |
__________________________________________________________________
17   18   19    20   21  22   23   24   25    26   27    28
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
В. Сыйақылар жөніндегі шығыстар
__________________________________________________________________
Кредиттелетін шот     |  684 "Төлеуге сыйақылар"
|
Шығыстардың түрлері              |
__________________________________________________________________
А                              1
__________________________________________________________________
Банктердің қарыздары бойынша
сыйақыларды төлеу
Берушілердің қарыздары бойынша
сыйақыларды төлеу
Мүлікті жалға беру бойынша
сыйақыларды төлеу жөніндегі
шығыстар
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сыйақылар бойынша шығыстардың жиыны
__________________________________________________________________
N 10 журнал-ордерге N 3 тізімдемеде 811 "Тауар өткізуге байланысты шығыстар (тауарларды, жұмыстарды, қызметтердi) іске асыру жөніндегі шығыстар", 821 "Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар" және 831 "Сыйақы түрiндегi шығыстар" жинақтамалы шоттарында ескерілетін шығыстар көрсетіледі.
Тізімдемедегі кредит айналымдары жазбаларының тәртібі N 1 тізімдемеге түсіндірулерде баяндалған тәртіпке ұқсас, бұл ретте осы шығыстар олардың түрлері бойынша көрсетіледі.
Қорытынды жолдарда есептелген кезең шығыстарының сомалары N 10 журнал-ордердің бірінші бөлімінің тиісті жолдарында корреспонденттік шоттар бойынша ауыстыруға жатады.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есептің тіркелімдері
22 "Тауарлар", 30 "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың берешегі",
32 "Сабақтас (тәуелді) ұйымдардың дебиторлық берешегі",
70 "Негізгі қызметтің кірісі"
бөлімшелері шоттарының кредиті бойынша
N 11 журнал-ордер
200__ж._______________________ үшін
__________________________________________________________________
Шоттардың кредитінен |  22 "Тауарлар" |30 "Сатып алушы.
|                | лар мен тапсы.
Шоттардың дебетіне             |                |  рысшылардың
|                |    берешегі"
|----------------|-----------------
|N__|N__|N__|N___|N__ |N__|N__|N___
__________________________________________________________________
А                 1   2   3   4     5   6   7   8
__________________________________________________________________
301 "Алуға арналған
есептеулер"
302 "Алынған вексельдер"
303 "Сатып алушылар мен
тапсырысшылардың басқа
берешегі"
311 "Күдікті талаптар
жөніндегі резервтер"
321 "Сабақтас ұйымдардың
борышы"
431 "Ел ішінде шетел
валютасындағы ағымдағы,
корреспонденттік
шоттардағы ақша"
441 "Ұлттық валютада
ағымдағы, корреспонденттік
шоттардағы ақша"
451 "Кассадағы ұлттық
валютамен қолға
берілетін ақшалар"
611 "Алдағы кезеңдердің
кірістері"
801 "Сатылған дайын өнiмнiң
(тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердiң) өзiндiк құны
Жиыны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

32 "Дебиторская задолженность   |70 "Доход от основной|          | Итого
дочерних (зависимых) организаций"|   деятельности"     |          |
---------------------------------|---------------------|----------|
N_____ |N____ | N_____ | N_____  |N__ |N___ |N___ |N__ |N__ |N__  |
--------------------------------------------------------------------------
9   |  10  |   11   |    12   | 13 |  14 |  15 | 16 | 17 | 18  |  19
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счетам подразделов
70 "Доход от неосновной деятельности"
Таблица А
--------------------------------------------------------------------------
N  |Счета подраздела| Сальдо  | Оборот за месяц |  Сальдо   |
п/п|                |на начало|                 | на конец  |
|                | месяца  |                 |  месяца   |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |    1    |        2        |     3     |     4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
71 "Возвраты проданных товаров и скидки с продаж, скидки с цены"
Таблица Б
--------------------------------------------------------------------------
N  |Счета подраздела| Сальдо  | Оборот за месяц |  Сальдо   |
п/п|                |на начало|                 | на конец  |
|                | месяца  |                 |  месяца   |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |    1    |        2        |     3     |     4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
80 "Себестоимость реализованной продукции (товаров, работ, услуг)"
Таблица В
--------------------------------------------------------------------------
N  |Счета подраздела| Сальдо  | Оборот за месяц |  Сальдо   |
п/п|                |на начало|                 | на конец  |
|                | месяца  |                 |  месяца   |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |    1    |        2        |     3     |     4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
А. Обобщенные данные
--------------------------------------------------------------------------
|                                   |       Готовая продукция
N  |     Наименование показателей      |----------------------------------
|                                   |  по плановой   | по фактической
|                                   | себестоимости  | себестоимости
--------------------------------------------------------------------------
1   Остаток на начало месяца
2   Поступления
3   Прочие поступления
4   Итого (стр. 1+2+3)
5   Отпущено на сторону
6   Израсходовано без отражения
по реализации
7   % отношения фактической себестои-
мости остатка и поступления к
плановой себестоимости
8   Остаток на конец отчетного периода
(стр.4-стр.5 - стр.6 +стр.7)
--------------------------------------------------------------------------
Б. Аналитические данные по возврату товарно-материальных запасов
--------------------------------------------------------------------------
|     |              |Наименование изделий (шифрами)|Итого |Плановая
|Доку-|              |------------------------------|      |себестои-
|мент |              |     |     |     |     |      |      |мость по
|     |              |-----|-----|-----|-----|------|      |всему
|     |              |          Показатели          |      |возврату
--------------------------------------------------------------------------

32 "Сабақтас(тәуелді)|70 "Негізгі қызметтің|              | Жиыны
ұйымдардың дебиторлық|       кірісі"       |              |
берешегі"       |                     |              |
---------------------|---------------------|--------------|
N__ |N__| N__ |N____ |N___|N___|N____|N____| N____ | N____|
__________________________________________________________________
9  10   11    12     13   14    15   16      17     18     19
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бөлімшелердің шоттарына талдамалы деректер
70 "Негізгі қызметтің кірісі"
А кестесі
__________________________________________________________________
N |Бөлімшенің шоттары|  Айдың  |  Бір  |Айдың аяғындағы|
р/р|                  |басындағы|айдағы |    сальдо     |
|                  |  сальдо |айналым|               |
__________________________________________________________________
А           Б             1         2          3           4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
71 "Сатылған тауарлардың қайтарылуы және сатудан шегерулерi,
бағадан шегерулер"
Б кестесі
__________________________________________________________________
N |Бөлімшенің шоттары|  Айдың  |  Бір  |Айдың аяғындағы|
р/р|                  |басындағы|айдағы |    сальдо     |
|                  |  сальдо |айналым|               |
__________________________________________________________________
А           Б             1         2          3           4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
80 "Сатылған дайын өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердiң) өзiндiк құны"
В кестесі
__________________________________________________________________
N |Бөлімшенің шоттары|  Айдың  |  Бір  |Айдың аяғындағы|
р/р|                  |басындағы|айдағы |    сальдо     |
|                  |  сальдо |айналым|               |
__________________________________________________________________
А           Б             1         2          3           4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
А. Қорытындыланған деректер
__________________________________________________________________
N |  Көрсеткіштердің атауы   |            Дайын өнім
|                          |-----------------------------------
|                          | жоспарлы өзіндік | іс-жүзіндегі
|                          |    құн бойынша   | өзіндік құн
|                          |                  |   бойынша
__________________________________________________________________
1   Айдың басындағы қалдық
2   Түсімдер
3   Өзге де түсімдер
4   Жиыны (1+2+3 бет.)
5   Басқа тарапқа жіберілді
6   Өткізу бойынша көрсетусіз
жұмсалғаны
7   Қалдықтың іс-жүзіндегі
өзіндік құнының %
қатынастары және жоспарлы
өзіндік құнға түсетін
түсімдер
8   Есепті кезеңнің аяғындағы
қалдық (4 бет - 5 бет -
6 бет +7 бет.)
__________________________________________________________________
Б. Тауар-материалдық қорларды қайтару жөнінде талдамалы деректер
__________________________________________________________________
|     |         |   Бұйымдардың атауы   |Жиыны|Барлық қай.
|Құжат|         |      (шифрлармен)     |     |тару бойынша
|     |         |-----------------------|     |жоспарлы
|     |         |   |    |    |    |    |     |өзіндік құн
|     |         |-----------------------|     |
|     |         |      Көрсеткіштер     |     |
__________________________________________________________________

А  |  Б  |       В      |  1  |  2  |  3  |  4  |   5  |   6  |   7
--------------------------------------------------------------------------
количество                                       Х
до          плановая
опла-       себестоимость
ты          реализованных
ТМЗ
стоимость
реализации
--------------------------------------------------------------------------
количество                                       Х
после       плановая
опла-       себестоимость
ты          реализованных
ТМЗ
стоимость
реализации
--------------------------------------------------------------------------
Итого количество__________________
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Журнал-ордер N 11 предназначен для учета операций по кредиту счетов подразделов 22 "Товары", 30 "Задолженность покупателей и заказчиков", 32 "Дебиторская задолженность дочерних (зависимых) организаций" и 70 "Доход от основной деятельности".
В журнале-ордере по строке "Итого" и графе 19 "Итого по кредиту" отражаются итоговые суммы кредитовых оборотов в разрезе синтетических счетов.
В журнале-ордере имеется раздел, предназначенный для аналитического учета доходов и расходов от основной деятельности.
Аналитический учет ведется в разрезе синтетических счетов подразделов 70 "Доход от основной деятельности", 71 "Возвраты проданных товаров и скидки с продаж, скидки с цены" и 80 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг). По каждому синтетическому счету доходов от основной деятельности, возвратов проданных товаров и скидки с продаж, с цены и расходов по основной деятельности и в целом по подразделам 70, 71 и 80 (строка "Итого") отражаются сальдо на начало месяца, оборот за месяц по синтетическим счетам подразделов 70 соответственно - по кредиту, 71 и 80 - по дебету и сальдо по ним на конец месяца (графа 3 "Сальдо на конец месяца"). Данные аналитического учета используются для заполнения таблицы "Расчет чистого дохода".
Для определения фактической себестоимости реализованной готовой продукции, а также оценки остатков готовой продукции на складах на конец месяца по фактической себестоимости предназначена таблица А "Обобщенные данные".
В таблице А "Обобщенные данные" в графе "по плановой себестоимости" по строке 4 "Итого" отражаются: общая сумма остатков готовой продукции на начало месяца, готовой продукции собственного производства и прочих поступлений (излишки, выявленные при инвентаризации и др.) готовой продукции за месяц (строка 1 + строка 2 + строка З), по строкам 5 и 6 - стоимость реализованной (отпущенной на сторону) готовой продукции и израсходованной по другим направлениям использования (на общие и административные нужды, вспомогательные производства, выявленные недостачи и др.).

А     Б       В       1   2    3    4    5    6         7
__________________________________________________________________
саны                                Х
Төлемге       Өткізілген
дейін         тауар-мате.
риалдық
қорлардың
жоспарлы
өзіндік
құны
Өткізудің
құны
саны                                Х
Төлемнен      Өткізілген
кейін         тауар-
материалдық
қорлардың
жоспарлы
өзіндік
құны
Өткізудің
құны
__________________________________________________________________
Жиын саны_________________
Журнал-ордер аяқталды      200__ж. "_____" ____________________
Бас кітапта айналым сомалары көрсетілген 200__ж. "____" __________
Орындаушылар: ______________________________ _________________
(аты-жөні, тегі.)             (қолы)
______________________________ _________________
(аты-жөні, тегі.)             (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________ _________________
(аты-жөні, тегі.)             (қолы)
N 11 журнал-ордер 22 "Тауарлар", 30 "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың берешегі", 32 "Сабақтас (тәуелді) ұйымдардың дебиторлық берешегі" және 70 "Негізгі қызметтің кірісі" бөлімшелері шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде "Жиыны" деген жолда және "Кредит бойынша жиыны" 19-бағанда жинақтамалы шоттардың бөлінісінде кредит айналымдарының қорытынды сомалары көрсетіледі.
Журнал-ордерде негізгі қызметтен түсетін табыстар мен шығыстарды талдамалы есепке алуға арналған бөлім бар.
Талдамалы есеп 70 "Негізгі қызметтің кірісі", 71 "Сатылған тауарлардың қайтарылуы және сатудан шегерулерi, бағадан шегерулер" және 80 "Сатылған дайын өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құны" бөлімшелерінің жинақтамалы шоттарының бөлінісінде жүргізіледі. Негізгі қызметтен түсетін табыстардың, сатылған тауарлардың қайтарылуы және сатудан, бағадан шегерулердің және негізгі қызмет бойынша шығыстардың әрбір жинақтамалы шоты бойынша және тұтастай алғанда 70, 71 және 80 бөлімшелері ("Жиыны" деген жол) бойынша айдың басындағы сальдо, тиісінше кредит бойынша 70 бөлімшелердің жинақтамалы шоттары бойынша бір айдағы айналымдар, 71 және 80 - дебет бойынша және олар бойынша айдың аяғындағы сальдо ("Айдың аяғындағы сальдо" 3-баған) көрсетіледі. Талдамалы есептің деректері "Таза табыс есеп айырысулары" кестесін толтыру үшін пайдаланылады.
Өткізілген дайын өнімнің іс-жүзіндегі өзіндік құнын анықтау, сондай-ақ іс-жүзіндегі өзіндік құны бойынша айдың аяғында қоймалардағы дайын өнімнің қалдықтарын бағалау үшін "Қорытындыланған деректер" А кестесі арналған.
"Қорытындыланған деректер" А кестесінде "Жиыны" 4 деген жол бойынша "жоспарлы өзіндік құн бойынша" бағанында көрсетіледі: айдың басындағы дайын өнім, меншікті өнімнің дайын өнім және бір айдағы (1 жол + 2 жол + 3 жол) дайын өнімнің өзге де түсімдері (түгендеу кезінде айқындалған артықшылықтар және т.б.) қалдығының жалпы сомасы, 5 және 6 жолдары бойынша - өткізілген (басқа тарапқа жіберілген) дайын өнімнің және пайдаланудың басқа да бағыттары бойынша жұмсалған (жалпы және әкімшілік қажеттіліктерге, қосалқы өндірістерге, айқындалған кемшіндерге және т.б.) құны.

Данные строки 7 "Товарно-материальные запасы" переносятся из таблицы Б "Аналитические данные по возврату товарно-материальных запасов" (графа 7) со знаком "плюс".
Процент отклонений фактической себестоимости реализованной готовой продукции от ее плановой себестоимости (строка 8) находится по следующей формуле:
П = ((ОГПф+ПГПф)/(ОГПу + ПГПу))х100%
где П - процент отклонений фактической себестоимости остатка готовой продукции на складах и поступившей из производства готовой продукции от их плановой себестоимости;
ОГПф - остаток готовой продукции на складах в оценке по фактической себестоимости на начало месяца;
ПГПф - поступление готовой продукции из производства по фактической себестоимости в течение месяца;
ОГПу - остаток готовой продукции на складах в оценке по плановой себестоимости на начало месяца;
ПГПу - поступление готовой продукции из производства по плановой себестоимости в течение месяца.
По строке 9 "Остаток на конец отчетного периода" путем умножения остатка готовой продукции по плановой себестоимости на процент отклонений определятся фактическая себестоимость остатка готовой продукции на конец месяца. Аналогично определяется фактическая себестоимость реализованной за месяц готовой продукции, когда количество готовой продукции, реализованной в оценке по плановой себестоимости, корректируется на этот же процент отклонений.
Таблица Б "Аналитические данные по возврату товарно-материальных запасов" предназначена для накапливания информации о количестве, плановой себестоимости и стоимости реализации возвращенных за месяц товарно-материальных запасов в разрезе наименований или групп изделий до и после оплаты.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 12
по кредиту счетов подразделов
10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства",
14 "Инвестиции", 40 "Финансовые инвестиции",
72 "Доход от неосновной деятельности"
за___________________________200__г.
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов|  подраздела 12 "Основные средства"
|---------------------------------------
В дебет счетов                    |N__ |N___ |N__ | N__ |N__ |N___ |N___
--------------------------------------------------------------------------
А                |  1 |  2  |  3 |  4  |  5 |  6  |  7
--------------------------------------------------------------------------
122 "Здания и сооружения"
123 "Машины и оборудование,
передаточные устройства"
131 "Износ зданий и сооружений"
132 "Износ машин и оборудования,
передаточных устройств"
133 "Износ транспортных средств"
134 "Износ прочих основных
средств"
541 "Дополнительный неоплаченный
капитал от переоценки основных
средств"
842 "Расходы по выбытию основных
средств"
845 "Прочие расходы по неосновной
деятельности"
861 "Некомпенсируемые убытки от
стихийных бедствий"
Итого
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов|подраздела 10 "Нематериальные активы"
|---------------------------------------
В дебет счетов                    |  N__  | N___ | N__ | N__ | N__ | N___
--------------------------------------------------------------------------

7 "Тауар-материалдық қорлар" деген осы жолдар "қосу" белгісімен Б "Тауар-материалдық қорларды қайтару жөнінде талдамалы деректер" (7 баған) кестесінен ауыстырылады.
Өткізілген дайын өнімнің іс-жүзіндегі өзіндік құнының ауытқу пайызы оның жоспарлы өзіндік құнынан (8 жол) мынадай формула бойынша орналасқан:
П = ((ДӨҚф + ДӨТф)/( ДӨҚу + ДӨТу))х100%
мұнда П - қоймалардағы дайын өнім және олардың жоспарлы өзіндік құнынан дайын өнім өндірісінен түскен қалдығының іс-жүзіндегі өзіндік құны ауытқуларының пайызы;
ДӨҚф - айдың басында іс-жүзіндегі өзіндік құн бойынша бағалаудағы қоймаларда дайын өнімнің қалдығы;
ДӨТф - бір айдың ішінде іс-жүзіндегі өзіндік құн бойынша өндірістен дайын өнімнің түсуі;
ДӨҚу - айдың басында жоспарлы өзіндік құн бойынша бағалаудағы қоймаларда дайын өнімнің қалдығы;
ДӨТу - бір айдың ішінде жоспарлы өзіндік құн бойынша өндірістен дайын өнімнің түсуі;
"Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық" 9 жол бойынша жоспарлы өзіндік құн бойынша дайын өнімнің қалдығын ауытқу пайызына көбейту арқылы айдың аяғындағы дайын өнім қалдығының іс-жүзіндегі өзіндік құны анықталады. Осыған ұқсас жоспарлы өзіндік құн бойынша бағалаудағы өткізілген дайын өнімнің саны ауытқулардың осы пайызына түзетілсе, бір айда өткізілген дайын өнімнің іс-жүзіндегі өзіндік құны анықталады.
"Тауар-материалдық қорларды қайтару жөнінде талдамалы деректер" Б кестесі атаулардың немесе төлеуге дейін және төлегеннен кейін бұйымдар тобының бөлінісінде бір айда қайтарылған тауар-материалдық қорлардың саны, жоспарлы өзіндік құны және өткізу құны туралы ақпаратты жинақтауға арналған.
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
______________________
ұйым
Бухгалтерлік есептің тіркелімдері
10 "Материалдық емес активтер", 12 "Негізгі құралдар", 14 "Инвестициялар", 40 "Қаржылық инвестициялар", 72 "Негізгі емес қызметтен алынатын кіріс" бөлімшелері шоттарының кредиті бойынша
N 12 журнал-ордер
200__ж._______________________ үшін
__________________________________________________________________
Шоттардың кредитінен | 12 "Негізгі қаражат" бөлімшесінің
|-------------------------------------
Шоттардың дебетіне          |N___ |N___ |N___ |N___|N___|N___|N___
__________________________________________________________________
А                1      2    3     4    5    6   7
__________________________________________________________________
122 "Ғимараттар мен
құрылыс-жайлары"
123 "Машиналар мен жабдықтар,
қосалқы тетіктер"
131 "Ғимараттар мен
құрылыс-жайларының тозуы"
132 "Машиналар мен
жабдықтардың, қосалқы
тетіктердің тозуы"
133 "Көлiк құралдарының тозуы"
134 "Өзге де негiзгi
құралдардың тозуы"
541 "Негізгі құралдарды
қайта бағалаудан алынатын
төленбеген қосымша капитал"
842 "Негiзгi құралдардың
істен шығуы бойынша
шығыстар"
845 "Негiзгi емес қызмет
бойынша өзге де шығыстар"
861 "Табиғат апатынан
болған өтелмеген шығыстар
(шығындар)"
Жиыны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шоттардың кредитінен |  10 "Материалдық емес активтер"
|           бөлімшесінің
|-------------------------------------
Шоттардың дебетіне          |N___ | N___ | N___ | N___| N___| N___
__________________________________________________________________

А                |   1   |   2  |  3  |  4  |  5  |  6
--------------------------------------------------------------------------
111 "Амортизация нематериальных
активов - лицензионные соглашения"
112 "Амортизация нематериальных
активов - программное обеспечение"
113 "Амортизация нематериальных
активов - патенты"
114 "Амортизация нематериальных
активов - организационные затраты"
115 "Амортизация нематериальных
активов - гудвилл"
116 "Амортизация нематериальных
активов - прочие нематериальные
активы"
841 "Расходы по выбытию
нематериальных активов"
Итого
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов|   подраздела 14   |подраздела 40 "Финансовые
|    "Инвестиции"   |      инвестиции"
В дебет счетов             |----------------------------------------------
|N___|N___|N___|N___|N___ |N____ |N___ |N____
--------------------------------------------------------------------------
А             |  1 |  2 |  3 | 4  |  5  |   6  |  7  |   8
--------------------------------------------------------------------------
321 "Задолженность дочерних
организаций"
322 "Задолженность
зависимых организаций"
323 "Задолженность
совместно контролируемых
юридических лиц"
431 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах
в иностранной валюте"
441"Деньги на расчетном
счете"
451"Наличность в кассе
в национальной валюте"
542 "Дополнительный
неоплаченный капитал от
переоценки инвестиций"
843 "Расходы по выбытию
инвестиций, финансовых
инвестиций"
871 "Доход (убыток) от
долевого участия в других
организациях"
Итого
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов|            подраздела 72
|  "Доход от неосновной деятельности"
|---------------------------------------
В дебет счетов                    |N___ | N___ | N___ | N___ | N___ |N___
--------------------------------------------------------------------------
А                |  1  |   2  |   3  |   4  |   5  |  6
--------------------------------------------------------------------------
301 "Счета к получению"
321 "Задолженность дочерних
организаций"
322 "Задолженность зависимых
организаций"
323 "Задолженность совместно
контролируемых юридических лиц"
332 "Начисленные вознаграждения"
401 "Акции"
402 "Облигации"
403 "Прочие финансовые инвестиции"
431 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах в
иностранной валюте внутри страны"
441 "Деньги на текущих,
корреспондентских счетах в
национальной валюте"
451 "Наличность в кассе в
национальной валюте"
542 "Дополнительный неоплаченный
капитал от переоценки инвестиций"
611 "Доходы будущих периодов"
641 "Задолженность дочерним
организациям"
642 "Задолженность зависимым
организациям"
643 "Задолженность совместно
контролируемых юридических лиц"
671 "Расчеты с поставщиками и
подрядчиками"
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счетам подраздела
72 "Доход от неосновной деятельности"
Таблица А
--------------------------------------------------------------------------
N  |Счета подраздела| Сальдо  | Оборот за месяц |  Сальдо   |
п/п|                |на начало|                 | на конец  |
|                | месяца  |                 |  месяца   |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |    1    |        2        |     3     |     4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
84 "Расходы по неосновной деятельности"
Таблица Б
--------------------------------------------------------------------------
N  |Счета подраздела| Сальдо  | Оборот за отчетный |  Сальдо   |
п/п|                |на начало|месяц               | на конец  |
--------------------------------------------------------------------------
А |       Б        |    1    |        2           |     3     |     4
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен         "____"_______________200__г.
В Главной книге суммы оборотов отражены    "____"______________200__г.
Исполнители:     __________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Главный бухгалтер__________________________    _______________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)

А                 1     2     3       4    5     6
__________________________________________________________________
111 "Материалдық емес
активтердің амортизациясы -
лицензиялық келісімдер"
112 "Материалдық емес
активтердiң амортизациясы -
бағдарламалық қамтамасыз ету"
113 "Материалдық емес
активтердiң амортизациясы -
патенттер"
114 "Материалдық емес
активтердiң амортизациясы -
ұйымдастыру шығындары"
115 "Материалдық емес
активтердiң амортизациясы -
гудвилл"
116 "Материалдық емес
активтердiң амортизациясы -
өзге де материалдық емес
активтер"
841 "Материалдық емес
активтердiң шығуы бойынша
шығыстар"
Жиыны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шоттардың кредитінен |14 "Инвестициялар" |  40 "Қаржылық
|    бөлімшесінің   | инвестициялар"
Шоттардың дебетіне        |                   |  бөлімшесінің
|-------------------|-------------------
|N__ |N__ |N__ |N__ |N__ |N__ |N__ |N___
__________________________________________________________________
А              1    2    3    4    5     6    7    8
__________________________________________________________________
321 "Еншілес ұйымдардың
берешегі"
322 "Тәуелді ұйымдардың
берешегі"
323 "Бірлесіп бақыланатын
заңды тұлғалардың берешегі"
431 "Шетел валютасындағы
ағымдағы, корреспонденттік
шоттардағы ақша"
441 "Есеп айырысу
шотындағы ақша"
451 "Ұлттық валюта түріндегі
кассадағы қолда бар ақшалар"
542 "Инвестицияларды қайта
бағалаудан түсетін қосымша
төленбеген капитал"
843 "Инвестициялардың, қаржы
инвестицияларының шығуы
бойынша шығыстар"
871 "Басқа ұйымдарға үлес
қосудан түскен табыс
(шеккен залал)"
Жиыны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шоттардың кредитінен |72 "Негізгі емес қызметтен түсетін
|        табыс" бөлімшесінің
|-------------------------------------
Шоттардың дебетіне          |N___ | N___ | N___ | N___| N___| N___
__________________________________________________________________
А                 1     2     3       4    5     6
__________________________________________________________________
301 "Алуға арналған
есептеулер"
321 "Сабақтас ұйымдардың
борышы"
322 "Тәуелді ұйымдардың
борышы"
323 "Бірлесіп бақыланатын
заңды тұлғалардың борышы"
332 "Есептелген сыйақылар"
401 "Акциялар"
402 "Облигациялар"
403 "Өзге де қаржылық
инвестициялар"
431 "Ел ішінде шетел
валютасындағы ағымдағы,
корреспонденттік шоттардағы
ақша"
441 "Ұлттық валютада ағымдағы
корреспонденттік шоттардағы
ақша"
451 "Кассадағы ұлттық валютамен
қолға берілетін ақшалар"
542 "Инвестицияларды қайта
бағалаудан алынатын
төленбеген қосымша капитал"
611 "Алдағы кезеңдердiң кірістері"
641 "Еншілес ұйымдарға борыш"
642 "Тәуелді ұйымдардың қарыздары"
643 "Бiрлесiп бақыланатын заңды
тұлғаларға борыш"
671 "Төлеуге шоттар"
Жиыны
__________________________________________________________________
Бөлімшенің шоттарына талдамалы деректер
72 "Негізгі емес қызметтен алынатын кіріс"
А кестесі
__________________________________________________________________
N |Бөлімшенің шоттары|  Айдың  |  Бір  |Айдың аяғындағы|
р/р|                  |басындағы|айдағы |    сальдо     |
|                  |  сальдо |айналым|               |
__________________________________________________________________
А           Б             1         2          3           4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
84 "Негізгі емес қызметтер бойынша шығыстар"
Б кестесі
__________________________________________________________________
N |Бөлімшенің шоттары|  Айдың  |Есепті |Айдың аяғындағы|
р/р|                  |басындағы|айдағы |    сальдо     |
|                  |  сальдо |айналым|               |
__________________________________________________________________
А           Б             1         2          3           4
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиыны
__________________________________________________________________
Журнал-ордер аяқталды 200__ж. "___" ___________________________
Бас кітапта айналым сомалары көрсетілген 200__ж. "___" __________
Орындаушылар: _______________________________ ___________________
(аты-жөні, тегі.)              (қолы)
_______________________________ ___________________
(аты-жөні, тегі.)              (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________ ___________________
(аты-жөні, тегі.)              (қолы)

Журнал-ордер N 12 предназначен для учета операций по кредиту синтетических счетов подразделов 10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства", 14 "Инвестиции", 40 "Финансовые инвестиции", 72 "Доход от неосновной деятельности" в корреспонденции с соответствующими счетами Типового плана.
В журнале-ордере для каждого кредитуемого синтетического счета подразделов 10, 12, 14, 40 и 72 предназначены отдельные графы. Типовой перечень синтетических счетов, корреспондирующих по дебету с этими счетами, приведен в графе "А".
В конце месяца по каждому синтетическому счету подсчитываются суммы оборотов по кредиту счетов подразделов 10, 12, 14, 40 и 72 и отражаются по строке "Итого", которые переносятся в Главную книгу.
Журнал-ордер содержит раздел, предназначенный для аналитического учета доходов и расходов от неосновной деятельности. Аналитический учет ведется в разрезе субсчетов к синтетическим счетам подразделов 72 "Доход от неосновной деятельности" и 84 "Расходы по неосновной деятельности". По каждому субсчету синтетических счетов доходов и расходов от неосновной деятельности, отражаются: сальдо на начало месяца, обороты за месяц по субсчетам к счетам подразделов 72 соответственно - по кредиту, 84 - по дебету и сальдо по ним на конец месяца (графа 3 "Сальдо на конец месяца"), данные аналитического учета используются для заполнения таблицы "Расчет чистого дохода".
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 13
по кредиту счетов подразделов
50 "Уставный капитал", 51 "Неоплаченный капитал",
52 "Изъятый капитал", 53 "Дополнительный оплаченный
капитал", 54 "Дополнительный неоплаченный капитал",
55 "Резервный капитал", 56 "Нераспределенный доход
(непокрытый убыток)"
за _______________________ 200__г.
С кредита счетов подраздела 50 "Уставный капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N |Содержание|С кредита счета|Ито-|С кредита счета|Ито-|С кредита    |Ито-
п/|  записи  |501 "Простые   |го  |502 "Привилеги-|го  |счета 503    |го
п |          |акции" в дебет |    |рованные акции"|    |"Вклады и    |
|          |счетов         |    |в дебет счетов |    |паи" в дебет |
|          |               |    |               |    |счетов       |
|          |---------------|    |---------------|    |-------------|
|          |N   |N   |N    |    |N   |N    |N   |    |N   |N  |N   |
--------------------------------------------------------------------------

N 12 журнал-ордер Үлгі жоспарының тиісті шоттарымен хат-хабарда 10 "Материалдық емес активтер", 12 "Негізгі құралдар", 14 "Инвестициялар", 40 "Қаржылық инвестициялар", 72 "Негізгі емес қызметтен алынатын кіріс" бөлімшелерінің жинақтамалы шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде 10, 12, 14, 40 және 72 бөлімшелерінің әрбір кредиттелетін жинақтамалы шоты үшін жекелеген бағандар арналған. Осы шоттармен дебет бойынша байланыстырылатын жинақтамалы шоттардың үлгілік тізбесі "А" бағанында келтірілген.
Әрбір жинақтамалы шот бойынша айдың аяғында 10, 12, 14, 40 және 72 бөлімшелері шоттарының кредиті бойынша айналым сомалары есептеледі және Бас кітапқа ауыстырылатын "Жиыны" деген жолда көрсетіледі.
Журнал-ордер негізгі емес қызметтен түсетін табыстар мен шығыстарды талдамалы есепке алуға арналған бөлімді қамтиды. Талдамалы есепке алу 72 "Негізгі емес қызметтен түсетін табыс" және 84 "Негізгі емес қызметтер бойынша шығыстар" бөлімшелерінің жинақтамалы шоттарына қосалқы шоттардың бөлінісінде жүргізіледі. Негізгі емес қызметтен түсетін табыстар мен шығыстардың жинақтамалы шоттарының әрбір қосалқы шоты бойынша көрсетіледі: айдың басындағы сальдо, тиісінше кредит бойынша 72 бөлімшелердің шоттарына қосалқы шоттар бойынша бір айдағы айналымдар -, 84 - дебет бойынша және олар бойынша айдың аяғындағы сальдо ("Айдың аяғындағы сальдо" 3-баған), талдамалы есептің деректері "Таза табыс есеп айырысулары" кестесін толтыру үшін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
____________________
ұйым
Бухгалтерлік есеп тіркелімі
N 13 журнал-ордеры, 50 "Жарғылық капитал", 51 "Төленбеген капитал",
52 "Қайтарып алынған капитал", 53 "Төленген қосымша капитал",
54 "Төленбеген қосымша капитал", 55 "Резервтік капитал",
56 "Бөлінбеген кіріс (жабылмаған зиян)"
бөлімшелерінің кредит шоттары бойынша
200__ жылғы _______________________
50 "Жарғылық капитал" бөлімшесінің кредит шотынан дебет шоттарына
___________________________________________________________________
N  |Жазбаның|501 "Қарапайым|Жиыны|502 "Ар.  |Жиыны|503 "Салым.|Жиыны
р/р|мазмұны |акциялар" кре.|     |тықшылығы |     |дар мен    |
|        |дит-шотынан   |     |бар акция |     |пайлар"    |
|        |дебет шотына  |     |лар"      |     |кредит     |
|        |              |     |кредит-шо.|     |шотынан    |
|        |              |     |тынан     |     |дебет      |
|        |--------------|     |дебет шо. |     |шотына     |
|        |N | N | N     |     |тына      |     |           |
|        |  |   |       |     |----------|     |-----------|
|        |  |   |       |     |N | N | N |     |N  |N | N  |
___________________________________________________________________

А |    Б     | 1  |  2 |  3  | 4  |  5 |  6  | 7  | 8  |  9 | 10| 11 | 12
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счета 511 "Неоплаченный капитал"
подраздела 51 "Неоплаченный капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержание записи|С кредита счета 511 "Неоплаченный капитал"| Итого
п/п|                 |           в дебет счетов                 |
|                 |------------------------------------------|
|                 |N___ |N___ |N___ |N___|N___|N___|N___|N___|
--------------------------------------------------------------------------
А |         Б       |  1  |  2  |  3  |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |   9
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счета 521 "Изъятый капитал"
подраздела 52 "Изъятый капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержание записи|С кредита счета 521 "Изъятый капитал" в дебет|Итого
п/п|                 |                   счетов                    |
|                 |---------------------------------------------|
|                 | N___ | N___ | N___  | N___  | N___  | N___  |
--------------------------------------------------------------------------
А |        Б        |   1  |   2  |   3   |   4   |   5   |   6   |  7
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счета 531 "Дополнительный оплаченный капитал"
подраздела 53 "Дополнительный оплаченный капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержание записи|С кредита счета 531 "Дополнительный оплаченный|Итого
п/п|                 |         капитал" в дебет счетов              |
|                 |----------------------------------------------|
|                 | N___ | N____ | N____ | N____ | N____ | N____ |
--------------------------------------------------------------------|-----
А |        Б        |   1  |   2   |   3   |   4   |   5   |   6   |  7
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов подраздела 54
"Дополнительный неоплаченный капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержа-|С кредита сче-|Ито-|С кредита сче-|Ито-|С кредита счета |Ито-

А      Б      1  2      3     4    5  6   7     8   9  10  11   12
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
51 "Төленбеген капитал" бөлімшесінің 511
"Төленбеген капитал" кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________
N  |        |511 "Төленбеген капитал" кредит шотынан     |Жиыны
р/р|Жазбаның|дебет шотына                                |
|мазмұны |                                            |
|        |--------------------------------------------|
|        |N___| N___| N___| N___| N___| N___| N___|N__|
___________________________________________________________________
А    Б        1    2     3     4     5     6     7    8     9
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
52 "Қайтарып алынған капитал" бөлімшесінің 521
"Қайтарып алынған капитал" кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________
N  |         |521 "Қайтарып алынған капитал" кредит       |Жиыны
р/р| Жазбаның|шотынан дебет шотына                        |
|мазмұны  |--------------------------------------------|
|         |N___   | N___   | N___ | N__ _  | N___ | N__|
___________________________________________________________________
А     Б         1       2       3       4        5    6      7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
53 "Төленген қосымша капитал" бөлімшесінің 531
"Төленген қосымша капитал" кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________
N  |        |531 "Төленген қосымша капитал" кредит шотынан  |Жиыны
р/р|Жазбаның|дебет шотына                                   |
|мазмұны |-----------------------------------------------|
|        | N___  | N___   | N___   | N___  |N___   |N___ |
___________________________________________________________________
А      Б       1       2       3         4       5      6     7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
54 "Төленбеген қосымша капитал" бөлімшесінің
кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________

п/п|ние за- |та 541 "Допол-|го  |та 542 "Допол-|го  |543 "Дополни-   |го
|писи    |нительный     |    |нительный     |    |тельный неопла- |
|        |неоплаченный  |    |неоплаченный  |    |ченный капитал  |
|        |капитал от пе-|    |капитал от    |    |от переоценки   |
|        |реоценки ос-  |    |переоценки ин-|    |прочих активов" |
|        |новных        |    |вестиций" в   |    |в дебет счетов  |
|        |средств" в де-|    |дебет счетов  |    |                |
|        |бет счетов    |    |              |    |                |
|        |--------------|    |--------------|    |----------------|
|        |N_|N__|N__|N__|    |N__|N__|N_|N__|    |  N__  | N__    |
--------------------------------------------------------------------------
А |   Б    |1 | 2 | 3 | 4 | 5  | 6 | 7 | 8| 9 | 10 |   11  |   12   | 13
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов подраздела 55 "Резервный капитал" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержание записи|С кредита счета 551|Итого|С кредита счета 552|Итого
п/п|                 |"Резервный капитал,|     | "Прочий резервный |
|                 |установленный учре-|     |  капитал" в дебет |
|                 |дительными докумен-|     |       счетов      |
|                 |тами" в дебет сче- |     |                   |
|                 |тов                |     |                   |
|                 |-------------------|     |-------------------|
|                 |N___ |N___ | N___  |     | N___ | N___ |N___ |
--------------------------------------------------------------------------

N  |        |541 "Не.  |Жиы.|542 "Инвести.|Жиы.|543 "Басқа да|Жиыны
р/р|Жазбаның|гізгі қор.|ны  |цияларды     |ны  |активтерді   |
|мазмұны |ды қайта  |    |қайта баға.  |    |қайта        |
|        |бағалаудан|    |лаудан түсе. |    |бағалаудан   |
|        |түсетін   |    |тін қосымша  |    |түсетін      |
|        |қосымша   |    |төленбеген   |    |қосымша      |
|        |төленбеген|    |капитал" кре.|    |төленбеген   |
|        |капитал"  |    |дит шотынан  |    |капитал"     |
|        |кредит шо.|    |дебет шотына |    |кредит       |
|        |тынан де. |    |             |    |шотынан      |
|        |бет шотына|    |-------------|    |дебет шотына |
|        |          |    | N_|N_|N_|N__|    |-------------|
|        |----------|    |   |  |  |   |    |N__    | N___|
|        |N |N |N|N |    |   |  |  |   |    |       |     |
___________________________________________________________________
А      Б    1  2  3  4   5   6  7  8  9    10     11    12   13
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
55 "Резервтік капитал" бөлімшесінің кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________
N  |Жазбаның|551 "Құрылтай  |Жи.|552 "Басқа да     |Жиыны
р/р|мазмұны |құжаттарда     |ыны|резервтік капитал"|
|        |белгіленген    |   |кредит шотынан    |
|        |резервтік      |   |дебет шотына      |
|        |капитал" кре.  |   |                  |
|        |дит шотынан    |   |                  |
|        |дебет шотына   |   |                  |
|        |---------------|   |------------------|
|        |N___| N___| N__|   |N___| N___| N___  |
___________________________________________________________________

А |        Б        |  1  |  2  |   3   |  4  |   5  |   6  |  7  |  8
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
С кредита счетов подраздела 56
"Нераспределенный доход (непокрытый убыток)" в дебет счетов
--------------------------------------------------------------------------
N  |Содержание записи|С кредита счета 561 |Ито-|С кредита счета 562 |Итого
п/п|                 |"Нераспределенный   |го  |"Нераспределенный   |
|                 |доход (непокрытый   |    |доход (непокрытый   |
|                 |убыток) отчетного   |    |убыток) предыдущих  |
|                 |года" в дебет счетов|    |лет" в дебет счетов |
|                 |--------------------|    |--------------------|
|                 |N___ | N___ | N___  |    | N___ | N___ | N___ |
--------------------------------------------------------------------------

А      Б      1   2    3     4    5    6      7       8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
56 "Бөлінбеген кіріс (жабылмаған зиян)" бөлімшесінің кредит шотынан дебет шотына
___________________________________________________________________
N  |        |561 "Есепті жылдың  |Жиыны|562 "Өткен жылдардың|Жиыны
р/р|Жазбаның|бөлінбеген табысы   |     |бөлінбеген табысы   |
|мазмұны |(жабылмаған залалы)"|     |(жабылмаған залалы)"|
|        |кредит шотынан дебет|     |кредит шотынан дебет|
|        |шотына              |     | шотына             |
|        |--------------------|     |--------------------|
|        |  N___|  N___|  N___|     | N___ |  N___| N___ |
___________________________________________________________________

Журнал-ордер N 13 предназначен для учета операций по кредиту счетов подразделов 50 "Уставный капитал", 51 "Неоплаченный капитал", 52 "Изъятый капитал", 53 "Дополнительный оплаченный капитал", 54 "Дополнительный неоплаченный капитал", 55 "Резервный капитал", 56 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток)".
В журнале-ордере по графе "Содержание операции" производятся необходимые записи по операциям, связанным с взносами в уставный капитал, увеличением размера уставного и резервного капитала организации и др., осуществляемым в установленном действующим законодательством порядке.
В журнале-ордере для каждого синтетического счета подразделов 50, 51, 52, 53, 54, 55 и 56 предназначены графы, в которые заносятся коды синтетических счетов, корреспондирующих с данными счетами по дебету. В конце месяца по каждому синтетическому счету подсчитывается оборот по кредиту и заносится в графу "Итого". Суммы оборотов по кредиту (строка "Итого") по каждому синтетическому счету переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере осуществляется аналитический учет наличия и движения собственного капитала организации в разрезе субсчетов.
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 марта 2004 года N 117
_______________________
организация
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 14
по кредиту счетов подразделов
57 "Итоговый доход (убыток)", 71 "Возвраты проданных
товаров и скидки с продаж, скидки с цены",
80 "Себестоимость реализованной готовой продукции
(товаров, работ, услуг)",
81 "Расходы по реализации готовой продукции
(товаров, работ, услуг)",
82 "Общие и административные расходы",
83 "Расходы в виде вознаграждения", 84 "Расходы по неосновной
деятельности", 85 "Расходы по корпоративному подоходному налогу",
86 "Доходы (убытки) от чрезвычайных ситуаций и прекращенных
операций", 87 "Доход (убыток) от долевого участия в других
организациях"
за _______________________ 200__г.
--------------------------------------------------------------------------
С кредита|57 Ито-| 71 "Возвраты |80 "Себестоимость    |81 "Рас-
счетов|говый  |проданных то- |реализованной готовой|ходы по
подразделов|доход  |варов и скидки|продукции (товаров,  |реализа-
|(убы-  |с продаж, а   |работ, услуг)"       |ции го-
|ток)"  |также скидки с|                     |товой
|       |цены"         |                     |продукции
|       |              |                     |(товаров,
|       |              |                     |работ,
|       |              |                     | услуг)"
В дебет счетов     |-------|--------------|---------------------|---------
| N____ | N___ | N___  |N___|N___|N____|N___ | N_____
--------------------------------------------------------------------------
1         |   2   |   3  |   4   |  5 |  6 |  7  |  8  |   9
--------------------------------------------------------------------------
561 "Нераспределен-
ный доход (непок-
рытый убыток) от-
четного года"
Итого по счету 561
562 "Нераспределен-
ный доход (непокры-
тый убыток) преды-
дущих лет"
Итого по счету 562
571 "Итоговый
доход (убыток)"
Итого по счету 571
701 "Доход от реа-
лизации готовой
продукции (товаров,
работ, услуг)"
Итого по счету 701
861 "Некомпенсируе-
мые убытки от сти-
хийных бедствий"
Итого по счету 861
862 "Доходы (убытки)
от стихийных бедст-
вий"
Итого по счету 862
863 "Доходы (убытки)
от прекращенных
операций"
Итого по счету 863
864 "Прочие доходы
(убытки) от чрезвы-
чайных ситуаций и
прекращенных
операций"
Итого по счету 864
871 "Доход (убыток)
от долевого участия
в других организа-
циях"
Итого по счету 871
Всего
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------

N 13 журнал-ордер 50 "Жарғылық капитал", 51 "Төленбеген капитал", 52 "Қайтарып алынған капитал", 53 "Қосымша төленген капитал", 54 "Қосымша төленбеген капитал", 55 "Резервтік капитал", 56 "Бөлінбеген табыс (жабылмаған залал)" бөлімшелерінің кредит шоттары бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде "Операция мазмұны" бағаны бойынша жарғылық капиталға жарналармен, ұйымның жарғылық және резервтік капиталының көбеюімен және т.б. байланысты, қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын операциялар бойынша қажетті жазбалар жүргізіледі.
Журнал-ордерде 50, 51, 52, 53, 54, 55 және 56 бөлімшелерінің әрбір синтетикалық шоттарына бағандар арналған, онда берілген шоттармен дебет бойынша байланыстырылатын синтетикалық шоттардың кодтары кіргізіледі. Ай соңында әрбір синтетикалық шот бойынша кредит бойынша айналым есептеледі және "Жиыны" бағанына кіргізіледі. Әрбір синтетикалық шот бойынша кредит бойынша айналым сомалары ("Жиыны" жолы) Бас кітапқа көшіріледі.
Журнал-ордерде ұйымның жеке капиталының болуына және айналымына субшоттар кесімінде талдамалы есепке алу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2004 жылғы 11 наурыздағы
N 117 бұйрығымен
бекітілген
____________________
ұйым
Бухгалтерлiк есеп тiркелiмi
N 14 журнал-ордер
57 "Жиынтық кiрiс (зиян)", 71 "Сатылған тауарлардың қайтарылуы және сатудан шегерiмдi, бағадан шегерiм", 80 "Сатылған дайын өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құны",
81 "Тауар өткізуге байланысты шығыстар (тауарларды, жұмыстарды, қызметтердi) іске асыру жөнiндегi шығыстары",
82 "Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар", 83 "Сыйақы түрiндегi шығыстар", 84 "Негiзгi емес қызмет бойынша шығыстар", 85 "Корпоративтiк табыс салығы бойынша шығыстар", 86 "Төтенше жағдайлардан және тоқтатылған операциялардан түсетiн табыстар (шеккен залалдар)", 87 "Басқа ұйымдарға үлес қосудан түскен табыс (шеккен залал)" бөлiмшелерiнiң кредит-шоттары бойынша
200__жылғы_____________________
___________________________________________________________________
Бөлімшелердiң|57   |71        |80             |81
кредит       |"Жи. |"Сатылған |"Сатылған дайын|"Тауар өткізуге
шоттарынан   |ынтық|тауарлар. |өнiмнің        |байланысты
|кіріс|дың қайта.|(тауарлардың,  |шығыстар
|(зи. |рылуы және|жұмыстардың,   |(тауарларды,
|ян)" |сатудан   |қызметтердің)  |жұмыстарды,
|     |шегерімді,|өзіндік құны   |қызметтердi) iске
|     |бағадан   |               |асыру жөнiндегi
Дебет шоттарына |     |шегерiм"  |               |шығыстары"
|-----|----------|---------------|-----------------
| N__ | N__| N__ |N__|N__|N__|N__| N__
___________________________________________________________________
1           2     3    4    5   6   7   8    9
___________________________________________________________________
561"Есептi жыл.
дың бөлiнбеген
кiрiсi (жабыл.
маған зиян)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
561-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
562 "Алдағы
жылдардың
бөлiнбеген
кiрiсi
(жабылмаған
зиян)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
562-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
571 "Жиынтық
кiрiс (зиян)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
571-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
701 "Дайын
өнiмдi
(тауарларды,
жұмыстарды,
қызметтерді)
сатудан
алынатын кiрiс"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
701-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
861 "Табиғат
апатынан болған
өтелмеген
шығыстар
(шығындар)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
861-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
862 "Табиғат
апатынан болған
кiрiстер(шығындар)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
862-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
863 "Тоқтатылған
операциялардан
болған кiрiстер
(шығындар)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
863-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
864 "Төтенше
жағдайлардан және
тоқтатылған
операциялардан
болатын өзге де
кiрiстер
(шығындар)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
864-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
871 "Басқа
ұйымдардағы
үлестiк қосудан
алынатын кiрiс
(шығыс)"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
871-шот бойынша
жиыны
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

82 "Общие|83 "Рас-|84 "Расходы по|85 "Расходы|86 "Доходы |87 "Доходы |Ито-
и админи-|ходы в  | неосновной   |по корпора-|(убытки) от|(убытки) от|го
стратив- |виде    |деятельности" |тивному по-|чрезвычай- |долевого   |
ные рас- |вознаг- |              |доходному  |ных ситуа- |участия в  |
ходы"    |ражде-  |              |налогу"    |ций и прек-|других ор- |
|ния"    |              |           |ращенных   |ганиза-    |
|        |              |           |операций"  |циях"      |
---------|--------|--------------|-----------|-----------|-----------|----
N____   |  N___  |N__|N___|N___ | N______   | N_______  |  N______  |
--------------------------------------------------------------------------
10    |   11   |12 | 13 | 14  |     15    |     16    |     17    | 18
--------------------------------------------------------------------------
Таблица 1
Расчет чистого дохода за отчетный период
--------------------------------------------------------------------------
|               СОДЕРЖАНИЕ                | за отчетный| с начала года
|                                         |    месяц   |
--------------------------------------------------------------------------
1.  Доход от реализации (журнал-ордер N 11
таблица А - таблица Б)
2.  Себестоимость реализованной готовой
продукции (журнал-ордер N 11 таблица Б)
3.  Расходы периода всего, в том числе:
а) общие и административные расходы
б) расходы по реализации
в) расходы на выплату вознаграждений
4.  Доход от основной деятельности
(строка 1-строка 2-строка 3)
5.  Доход от неосновной деятельности
(журнал-ордер N 12 таблица А)
6.  Расходы от неосновной деятельности
(журнал-ордер N 12 таблица Б)
7.  Доход от обычной деятельности
(строка 4+строка 5-строка 6)
8.  Подоходный налог (строка 10 таблицы 2)
9.  Доход (убыток) от чрезвычайных ситуаций
и прекращенных операций
10. Чистый доход (строка 7- строка 8 +/-
строка 9)
--------------------------------------------------------------------------
Таблица 2
Расчет корпоративного подоходного налога
--------------------------------------------------------------------------
|               СОДЕРЖАНИЕ                | за отчетный| с начала года
|                                         |    месяц   |
--------------------------------------------------------------------------

82    | 83   |84         |85    |86 "Төтенше|87 "Басқа  |Жиыны
"Жалпы|"Сый. |"Негiзгi   |"Кор. |жағдайлар. |ұйымдардағы|
және  |ақы   |емес       |пора. |дан және   |үлестік    |
әкім. |түрiн.|қызметтер  |тив.  |тоқтатылған|қатысудың  |
шiлік |дегі  |бойынша    |тiк   |операция.  |кірiсi     |
шығыс.|шығыс.|шығыстар"  |табыс |лардан     |(шығын)"   |
тар"  |тар"  |           |салығы|түсетiн    |           |
|      |           |бойын.|кiрiстер   |           |
|      |           |ша шы.|(шығындар)"|           |
|      |           |ғыс.  |           |           |
|      |           |тар"  |           |           |
------|------|-----------|------|-----------|-----------|
N___  | N____|N__|N__|N__| N__  | N____     |  N____    |
___________________________________________________________________
10    | 11   |12 |13 |14 | 15   |   16      |    17     |   18
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1-кесте
Есептi кезеңдегi таза табысты есептеу
___________________________________________________________________
|      Мазмұны                            |Есепті |Жыл басынан
|                                         |айда   | бастап
___________________________________________________________________
1.  Iске асырудан түскен кiрiс (N 11 журнал-
ордер А-кестесi-В-кестесi)
2.  Iске асырылған дайын өнiмнiң өзiндiк құны
(N 11 журнал-ордер В-кестесi)
3.  Кезеңнiң барлық шығыстары, оның iшiнде:
а) жалпы және әкiмшiлiк шығыстар
б) iске асыру бойынша шығыстар
в) сыйақы төлеуге жұмсалған шығыстар
4.  Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс
(1-жол-2-жол-3-жол)
5.  Негiзгi емес қызметтен түсетiн табыс
(N 12 журнал-ордер А-кестесi)
6.  Негiзгi емес қызмет шығыстары
(N 12 журнал-ордер Б-кестесi)
7.  Қарапайым қызметтен түсетiн кiрiс
(4-жол+5-жол-6-жол)
8.  Табыс салығы (2-кестенiң 10-жолы)
9.  Төтенше жағдайлардан және тоқтатылған
операциялардан түсетiн кiрiстер
(шеккен залал)
10. Таза кiрiс (7-жол - 8-жол -+ 9-жол)
___________________________________________________________________
2-кесте
Корпоративтiк табыс салығын есептеу
___________________________________________________________________
|           Мазмұны                             |Есепті |Жыл
|                                               |айда   |басынан
|                                               |       |бастап
___________________________________________________________________