О внесении изменений в совместный Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 марта 2000 года № 120-П и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 марта 2000 года № 82 "Об утверждении "Правил о порядке учета предприятий и судов, изготавливающих рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза, и выдачи Ветеринарного сертификата на данный вид продукции", зарегистрированный за № 1107
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства от 20 апреля 2004 года № 237. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2004 года № 2850. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 18-03/543
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.10.2012 № 18-03/543.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1  Указа  Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" приказываю:
1. Внести в совместный  Приказ  Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 марта 2000 года N 120-П и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 марта 2000 года N 82 "Об утверждении Правил о порядке учета предприятий и судов, изготавливающих рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза и выдачи Ветеринарного сертификата на данный вид продукции", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1107, следующие изменения:
1) Правила о порядке учета предприятий и судов, изготавливающих рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза и выдачи Ветеринарного сертификата на данный вид продукции, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Приказу;
2) в пункте 2:
слова "Комитет лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды" заменить словами "Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства";
слова "Департамента ветеринарного надзора" заменить словами "Департамента ветеринарии";
3) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном Правительством Республики Казахстан порядке направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.";
4) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет рыбного хозяйства (Мусатаев М.Х.) и Департамент ветеринарии (Кожумратов А.А.) Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.".

Қазақстан Республикасы Табиғат ресурстары және қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2000 жылғы 24 наурыздағы N 120-П және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығи Министрінің 2000 жылғы 29 наурыздағы N 82 "Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы елдері үшін балық өнiмiн экспорттауға дайындайтын кәсіпорындар мен кемелерді есептеу және осы өнiм түрiне Ветеринарлық сертификат беру тәртібі туралы Ережесін бекіту туралы" N 1107 тiркелген бірлескен бұйрығына өзгерiс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 237 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2850. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 18-03/543 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.25 № 18-03/543 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 28 тамыздағы N 931 "Мемлекеттiк басқару жүйесiн одан әрi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы"  Жарлығының 1 тармағының 2-тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу Реестрiнде N 1107 нөмiрмен тiркелген Қазақстан Республикасы Табиғат ресурстары және қоршаған ортаны қорғау Министрiнiң 2000 жылғы 24 наурыздағы N 120-П және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрiнiң 2000 жылғы 29 наурыздағы N 82 "Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы елдерi үшiн балық өнiмiн экспорттауға дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi есептеу және осы өнiм түрiне Ветеринарлық сертификат беру тәртiбi туралы Ережесiн бекiту туралы" бiрлескен  бұйрығына мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
1) Еуропа Одағы елдерi үшiн балық өнiмiн экспорттауға дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi есептеу және осы өнiм түрiне Ветеринарлық сертификат беру тәртiбi туралы көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Ережесi осы бұйрықтың 2-қосымшасына сай жаңа редакцияда мазмұндалсын;
2) 2 тармақта:
"Табиғат ресурстарын және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитетi" сөзi "Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Балық шаруашылығы комитетi" сөзiмен ауыстырылсын;
"Beтеринарлық бақылау департаментi" сөзi "Ветеринария департаментi" сөзiмен ауыстырылсын;
3) 3-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Балық шаруашылығы комитетi Қазақстан Республикасының Үкiметiмен бекiтiлген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн";
4) 4-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Балық шаруашылығы комитетiне (Мұсатаев М.Х.) және Ветеринария департаментiне (Мыңжанов М.Т.) жүктелсiн".

2. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации в Министерстве юстиции
Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 237
"О внесении изменений в совместный
Приказ Министра природных ресурсов
и охраны окружающей среды Республики
Казахстан от 24 марта 2000 года
N 120-П и Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 29 марта 2000 года N 82
"Об утверждении "Правил о
порядке учета предприятий и судов,
изготавливающих рыбную продукцию для
экспорта в страны Европейского Союз,
и выдачи Ветеринарного сертификата
на данный вид продукции"
Утверждены
совместным приказом Министра
природных ресурсов и
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 24 марта 2000 года N 120-П
и Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 марта 2000 года N 82
"Об утверждении Правил о порядке
учета предприятий и судов,
изготавливающих рыбную продукцию
для экспорта в страны
Европейского Союза, и выдачи
Ветеринарного сертификата на
данный вид продукции"
ПРАВИЛА
учета предприятий и судов Республики Казахстан, изготавливающих
рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза и выдачи
Ветеринарного сертификата на данный вид продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают единый порядок присвоения учетного номера предприятиям и судам Республики Казахстан (далее - Предприятия), изготавливающим рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза и выдачи Ветеринарного сертификата на данный вид продукции, разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О ветеринарии"; Директив и Решений Европейского Союза, касающихся рыбной продукции.
Рыбная продукция, предназначенная для экспорта в страны Европейского Союза должна отвечать всем требованиям Директивы 91/493/ЕЕС и другим требованиям Европейского Союза (далее - ЕС) к данной продукции.
2. Инспекционная проверка Предприятий включает в себя:
проверку функционирования на Предприятии системы внутреннего контроля;
проверку внедрения Предприятиями принципов анализа опасностей и критических точек контроля (НАССР - Hazard Analysis Critical Control Pоints) (далее - ХАССП), изложенных в директиве Совета Европейского сообщества 93/43;
проверку практического применения принципов хорошей лабораторной практики (GLP - Good Laboratory Practice) (далее - ХЛП) лабораториями внутреннего контроля Предприятий;
определение рейтинга санитарного соответствия Предприятий на основе оформления контрольной таблицы.
Для обеспечения проведения инспекционной проверки руководители Предприятий предоставляют соответствующие документы и обеспечивают:
свободный доступ в служебные и производственные помещения;
возможность привлечения специалистов данного Предприятия и использования технических средств;
отбор проб образцов сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, воды, продукции, изготавливаемой для экспорта, их доставку и исследование в аккредитованных лабораториях ветеринарно-санитарной экспертизы.

2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Министр
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Министрiнiң 2004 жылғы 20 сәуiрдегi N 237
"Қазақстан Республикасы Табиғат ресурстары
және қоршаған ортаны қорғау Министрiнiң
2000 жылғы 24 наурыздағы N 120-П және
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Министрiнiң 2000 жылғы 29 наурыздағы N 82
"Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы
елдерi үшiн балық өнiмiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi
есептеу және осы өнiм түрiне
Ветеринарлық сертификат беру тәртiбi туралы
Ережесiн бекiту туралы" N 1107 тiркелген
бiрлескен бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы"
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Табиғат ресурстарын
және қоршаған ортаны қорғау Министрінің
2000 жылғы 24 наурыздағы N 120-П және
Қазақстан Республикасы - Ауыл шаруашылығы
Министрiнiң 2000 жылғы 29 наурыздағы N 82
"Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы
елдерi үшiн балық өнiмiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi
есептеу және осы өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi туралы Ережесiн
бекiту жайлы" бiрлескен бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы елдерi үшін балық өнiмiн экспорттауға дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi есептеу және осы өнiм түрiне ветеринарлық сертификат беру тәртiбi туралы
Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы елдерi (ЕО) үшін балық өнiмдерiн дайындайтын және осы өнiм түрiне Ветеринарлық сертификат беретiн, кәсiпорындар мен кемелерге (ары қарай - кәсiпорын) есептiк нөмiр берудiң бiрыңғай тәртiбiн анықтайды және Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы"  Заңына , балық өнiмдерiне қатысты ЕО-ның директивалары мен шешiмдерiне сәйкес жасалынды.
ЕО елдерiне экспорттауға арналған балық өнiмдерi 91/493/EEС Директиваларының барлық талаптарына және ЕО осы өнiмге байланысты басқа да талаптарына жауап беруi керек.
2. Кәсiпорынды инспекциялық тексеру өзiне:
кәсiпорынның iшкi бақылау жүйесiнiң қызмет етуiн тексерудi;
93/43 Еуропалық қауымдастық Кеңесi директиваларында мазмұндалған кәсiпорынның қауiптi және сындарлы бақылау нүктелерiне талдау принциптерiн ендiруiн (НАССР - Hazard Analysis Critical Control Points) (ары қарай - ХАССП) тексерудi;
Кәсiпорынның жеке бақылау зертханасы арқылы жақсы зертханалық тәжiрибе (GLP - Good Laboratory Practice) (ары қарай - ЖЗТ) принциптерiн іс жүзiнде пайдалану тәртiбiн тексерудi;
бақылау таблицасын ресiмдеу негiзiнде Кәсiпорындардың санитарлық сәйкестi рейтангiсiн анықтауды қосады.
Инспекциялық тексерудi өткiзудi қамтамасыз ету үшiн кәсiпорын жетекшісі тиiстi құжаттарды тапсырады және қамтамасыз етедi:
өндiрiстiк және қызмет орындарына еркiн кiруiн;
осы Кәсiпорынның мамандарын тарту мүмкiндiгiн және техникалық құралдарын пайдалануын;
экспортқа шығару үшiн дайындалатын өнiм, су, көмекшi материалдарды жартылай өнiмдi, шикiзат үлгiсiн тексеруге алуды оларды жеткiзуге және арнайы дайындалған ветеринарлы-санитарлы сараптау зертханада зерттеуiн.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ХАССП - концепция, предусматривающая систематическую оценку и управление опасными факторами, существенно влияющими на безопасность продукции.
2) система ХАССП - совокупность организационной структуры, документов, производственных процессов и ресурсов, необходимых для реализации ХАССП.
3) опасность - потенциальный источник вреда здоровью человека.
4) критическая контрольная точка - место проведения контроля для идентификации опасного фактора.
5) внутренний контроль - проверка, проводимая персоналом Предприятия, в котором осуществляется инспекционная проверка.
6) акт экспертизы - документ, выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы объектов государственного   ветеринарного надзора, удостоверяющий их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, а также рекомендующий их использование.
7) лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы - юридическое лицо или специализированное подразделение юридического лица, осуществляющее ветеринарно-санитарную экспертизу продуктов и сырья животного происхождения, реализуемых на рынках и (или) в других местах;
8) ветеринарные документы - ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарное свидетельство, ветеринарный сертификат, ветеринарная справка, выдаваемые ветеринарными инспекторами на объекты государственного ветеринарного надзора.
3. Основные требования к предприятиям для получения учетного номера
4. Предприятия должны соблюдать все требования Ветеринарно-санитарных правил и норм для предприятий по производству и реализации рыбной продукции, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 1999 года N 181.
5. Предприятия должны обеспечить введение и функционирование системы внутреннего контроля.
6. Предприятия должны внедрить принципы ХАССП, а также ХЛП лабораториями внутреннего контроля предприятий и представить документы, подтверждающие внедрение данных систем.
4. Перечень документов, представляемых предприятиями
для присвоения учетного номера
7. Для получения учетного номера Предприятием, претендующим на экспорт рыбной продукции в страны ЕС должны представляться следующие документы:
1) заявка на присвоение учетного номера для экспорта рыбной продукции в страны ЕС по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам;
2) ветеринарно-санитарное заключение главного государственного ветеринарного инспектора области о соблюдении на предприятии требований ветеринарно-санитарных правил и норм согласно Приложению 2 к настоящим Правилам;

2. Осы Ережеде пайдаланылған негiзгi түсiнiктер
3. Осы Ережеде мынадай түсiнiктер пайдаланылады:
1) ХАССП - (қауiптi және бақылаудың сындарлы нүктелерiне талдау) өнiмнiң қауiпсiздiгiне елеулi әсер ететiн қауiптi факторларды басқару мен жүйелі бағалауды қарастыратын концепция;
2) ХАССП жүйесi - ХАССП-ны iске асыру үшiн қажетті ұйымдастырушылық құрылымның, құжаттардың, өндiрiстiк процестiң және қорлардың жиынтығы;
3) қауiптiлiк - адам денсаулығына зиянның қарымды көзi;
4) бақылаудың сындарлы нүктесi - қауiптi факторды сәйкестендiру үшін бақылау өткiзу орны;
5) iшкi бақылау - Кәсiпорын қызметкерлерiмен өткiзiлетiн инспекциялық тексерудi жүзеге асыратын тексеру;
6) сараптау актiсi - ветеринарлық зертхананың мемлекеттiк бақылау объектiлерiне ветеринарлық-санитарлық сараптау немесе диагностиканың нәтижесi бойынша оның Қазақстан Республикасы заңнама талаптарына сәйкестiгiн дәлелдейтiн, сондай-ақ оларды пайдалануға ұсынатын құжат;
7) ветеринарлық-санитарлық сараптау зертханасы - базарларда және (немесе) басқа жерлерде таратылатын жануарлардың шикiзаты мен өнiмдеріне ветеринарлық-санитарлық сараптау жүргiзушi заңды тұлға немесе заңды тұлғаның мамандандырылған бөлiмшесi;
8) ветеринарлық құжаттар - мемлекеттiк ветеринарлық объектiлеріне ветеринария саласында уәкiлеттi мемлекеттiк органның белгiлеген тәртiбімен ветеринарлық инспекторлары беретiн ветеринарлық-санитарлық қорытынды, ветеринарлық куәлiк, ветеринарлық сертификат, ветеринарлық анықтама.
3. Есептiк нөмiр алу үшiн кәсiпорындарға қойылар негiзгi талаптар
4. Кәсiпорын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 1999 жылғы 1 қарашадағы N 181 бұйрығымен бекiтiлген балық өнiмдерiн өндiру мен тарату жөнiндегi кәсiпорындар үшiн Ветеринарлық-санитарлық ережелер мен нормалардың барлық талаптарын орындауы тиiс.
5. Кәсiпорын iшкi бақылау жүйесiн ендiру мен қызмет iстеуiн қамтамасыз етуi тиiс.
6. Кәсiпорын ХАССП принциптерiн, сондай-ақ кәсiпорынның жеке бақылау зертханалары арқылы ЖЗТ-ендiруi керек және осы жүйелердi ендiрiудi растайтын құжаттарды тапсырады.
4. Есептiк нөмiр алу үшiн берiлетiн құжаттар тiзiмi
7. Балық өнiмдерiн EO елдерiне экспорттауға талапкер кәсiпорындар есептік нөмiр алу үшiн келесi құжаттар беруi тиiс:
1) осы Ереженiң 1 қосымшасына сай EO елдерiне балық өнiмдерiн экспорттау үшiн есептiк нөмiр алуға кәсiпорынның өтiнiмі;
2) осы Ереженiң 2 қосымшасына сай облыстың бас мемлекеттік инспекторының кәсiпорында ветеринарлық-санитарлық ереже мен нормалардың сақталуы туралы ветеринарлық-санитарлық қорытындысы;

3) Документы, подтверждающие функционирование на предприятии системы внутреннего контроля согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Присвоение учетных номеров
8. Предприятие подает заявку в территориальные управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Министерство) на получение ветеринарно-санитарного заключения о выполнении требований ветеринарно-санитарных правил и норм.
9. Главный государственный ветеринарный инспектор области (города) в течение 10 дней составляет ветеринарно-санитарное заключение.
10. Предприятие представляет документы по перечню, предусмотренному в главе 4 настоящих Правил в Министерство на присвоение учетного номера для экспорта рыбной продукции в страны ЕС.
11. Министерством создается комиссия из числа специалистов Комитета рыбного хозяйства и Департамента ветеринарии Министерства (далее - Комиссия).
12. После получения заявки в течение 20 дней Комиссия с выездом на предприятие проводит инспекционную проверку внедрения Предприятием принципов ХАССП, практического применения принципов ХЛП лабораториями собственного контроля предприятий и определяет рейтинг санитарного соответствия Предприятий на основе оформления контрольной таблицы согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
13. По результатам инспекционной проверки Комиссия вносит в Комитет рыбного хозяйства письменное предложение о присвоении учетного номера или мотивированный отказ.
14. Комитет рыбного хозяйства Министерства в течение 5 дней после проведения инспекционной проверки рассматривает представленные документы и по согласованию с Департаментом ветеринарии присваивает предприятию учетный номер, который направляется в Комиссию ЕС (далее - KEС) для внесения в реестр.
15. После получения подтверждения от КЕС о внесении Предприятия в реестр предприятий, осуществляющих экспорт рыбной продукции в страны ЕС, Комитет рыбного хозяйства выдает Предприятию подтверждение, удостоверяющее получение учетного номера, по форме согласно Приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае отклонения заявки Комитет сообщает об этом Предприятию в течение 5 дней с обоснованием отклонения.
6. Выдача Ветеринарного сертификата на продукцию,
экспортируемую в страны Европейского Союза
16. Ветеринарный сертификат по форме согласно Приложению 6 к настоящим Правилам, выдается на каждую партию продукции ветеринарными инспекторами зональных Управлений государственного ветеринарного надзора на границе и транспорте взамен на ветеринарное свидетельство. Ветеринарное свидетельство выдается ветеринарными инспекторами территориальных управлений Министерства в порядке, установленном законодательством, на основании акта экспертизы ветеринарных лабораторий по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
Ветеринарно-санитарную экспертизу рыбной продукции, а также воды, используемой в технологическом процессе, могут проводить только ветеринарные лаборатории, аттестованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3) осы Ереженiң 3 қосымшасына сай кәсiпорындағы iшкi бақылау жүйесiн ұйымдастыру мен қызмет iстеуi жөнiндегi құжаттар.
5. Есеп нөмiрiн берудiң тәртiбi
8. Кәсiпорын ветеринарлық-санитарлық ережесi мен нормасы талаптарының орындалуы жөнiнде арнайы қорытынды алу үшiн Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы шаруашылығы министрлiгiнiң аймақтық басқармасына өтiнiм бередi.
9. Облыстық (қалалық) бас ветеринарлық инспектор 10 күн ішінде ветеринарлық-санитарлық қорытынды жасайды.
10. Кәсiпорын осы Ереженiң 4 бөлiмiнде тiзбеде көрсетiлген құжаттарды, ЕО елдерiне балық өнiмiн экспорттау үшiн есептiк нөмiр алуға Министрлiкке жiбередi.
11. Министрлiк Балық шаруашылығы комитетi мен Ветеринарлық департаментi қызметкерлерi мамандарынан комиссия (ары қарай - Комиссия) құрады.
12. Өтiнiм алғаннан кейiн 20 күн iшiнде Комиссия кәсiпорынға шығу арқылы кәсiпорынның ХАССП принциптерiнiң ендiрiлуiн, кәсiпорынның жеке бақылау зертханасы арқылы, ЖЗТ-тың iс жүзiнде қолдануына инспекторлық тексеру жүргiзедi және Осы Ереженiң 5 қосымшасына сәйкес бақылау таблицасын ресiмдеу негiзiнде балық өңдеу кәсiпорынның санитарлық сәйкестiгiнiң рейтингiсiн анықтайды.
13. Комиссия инспекторлық тексерудiң қорытындысы бойынша Балық шаруашылығы комитетiне есептiк нөмiр беру немесе бермеу туралы жазбаша түсiндiрiлген ұсыныс жасайды.
14. Министрлiктiң Балық шаруашылығы комитетi 5 күн көлемiнде инспекторлық тексеруден кейiн келiп түскен құжаттарды қарайды және Ветеринарлық департаментiнiң келiсiмiмен кәсiпорынға EO Комиссия (ары қарай - ЕОК) тiзiлiмiне тiркеу үшiн жiберiлетiн есеп нөмерiн бередi.
15. Балық шаруашылығы комитетi ЕОК-дан Кәсiпорынды EO елдерiне балық өнiмiн экспортқа шығаратын кәсiпорын реестрiне тiркеу туралы растама алған соң кәсiпорынға есеп нөмiрiн алғанын растайтын осы Ереженiң 7 қосымшасына сай растама бередi.
Өтiнiмнен ауытқушылық болған жағдайда Комитет Кәсiпорынға ол жайлы 5 күн iшiнде ауытқушылықты негiздеп хабарлайды.
6. Еуропа Одағы елдерiне экспортталатын өнiмге Ветеринарлық сертификат беру
16. Ветеринарлық сертификат әрбiр экспортталатын өнiмге қолданыстағы заңнамалар тәртiбiмен осы Ереженiң 6 қосымшасындағы үлгiге сай, шекара мен көлiктерде ветеринарлық бақылаудың мемлекеттiк басқармасының аймақтық, ветеринарлық инспекторлары ветеринарлық куәлiкпен ауыстыру арқылы беріледі. Ветеринарлық куәлiк Министрлiктiң аймақтық басқармасының ветеринарлық инспекторымен 4 қосымшадағы үлгiге сай ветеринарлық зертхананың актiсi негiзiнде белгiленген заңнамалық тәртiппен берiледi.
Балық өнiмдерiне, сондай-ақ технологиялық процеске пайдаланылған суларға ветеринарлық-санитарлық сараптауды белгiленген заңнамалық тәртіппен аттестацияланған ветеринарлық зертханалар ғана жүргізе алады.

7. Заключительные положения
17. В случае невыполнения предприятием требований ветеринарно-санитарных правил и выявления ненадлежащего функционирования систем внутреннего контроля на предприятии, ХАССП и ХЛП Комитет рыбного хозяйства по согласованию с Департаментом ветеринарии, вправе лишить
предприятие учетного номера.
Приложение 1
к Правилам учета предприятий
и судов Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную
продукцию для экспорта в страны
Европейского Союза
и выдачи Ветеринарного сертификата
на данный вид продукции
ЗАЯВКА
на присвоение учетного номера предприятию для экспорта
рыбной продукции в страны Европейского Союза
1.  Наименование рыбообрабатывающего предприятия и его адрес
или наименование судна и его тип
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2. Наименование организации, в систему которой входит
рыбообрабатывающее предприятие или судно, ее адрес или наименование
судовладельца и его адрес_____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Краткая характеристика предприятия или судна: вновь построено
или модернизировано.
Указать номер предприятия или судна (если имеется производство
консервов, пресервов и икры).
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
4. Вид экспортируемой рыбной продукции
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Руководитель
Личная подпись      (расшифровка
подписи)
Печать
Приложение 2
к Правилам учета предприятий и
судов Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную
продукцию для экспорта в страны
Европейского Союза
и выдачи Ветеринарного сертификата
на данный вид продукции
Ветеринарно-санитарное заключение
Главный государственный ветеринарный инспектор области (города) выдает ветеринарно-санитарное заключение:
1. О соответствии схемы технологического процесса на предприятии установленным нормам. При этом в обязательном порядке надо указать:
наличие производственных и вспомогательных помещений;
порядок расположения и технические параметры оборудования и машин;
действующую технологическую схему (внесение добавок, продолжительность процесса);
технические параметры технологического процесса (температура, продолжительность);
порядок внутрицеховой и внутризаводской транспортировки продукта;
наличие чистых и грязных зон;
действующий порядок очистки и дезинфекции оборудования;
уровень осуществления гигиенических мероприятий на предприятии, в бытовых помещениях и прилегающей территории;
порядок соблюдения личной гигиены персонала;
условия хранения и реализации продукции.

7. Қорытынды ережелер
17. Кәсiпорынның ветеринарлық-санитарлық ереже талаптарын орындамағаны және кәсiпорында iшкі бақылау жүйесiнiң, ХАССП пен ЖЗТ, толық еместiгi анықталған жағдайда Балық шаруашылығы комитетi Ветеринариялық департаментiнiң келiсiмi бойынша кәсiпорынды есептiк нөмiрiнен айыруға құқылы.
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
1 қосымша
Еуропа Одағы елдерiне балық өнiмiн экспорттау үшiн кәсiпорынға есептiк нөмiр алуға
Өтiнiм
1. Балық өңдеушi кәсiпорын аты және мекен-жайы немесе кеменiң аты мен түрi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Балық өңдеушi кәсiпорын немесе кеме кiретiн ұйымның аты, оның мекен-жайы немесе кеме иесiнiң аты мен мекен-жайы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Кәсiпорын немесе кеменiң қысқаша мiнездемесi: жаңа соғылған немесе жетiлдiрiлген
Кәсiпорын немесе кеменiң нөмiрiн көрсету (eгep консервiлер, пресервтер, уылдырық өндiретiн болса).
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Экспортталатын балық өнiмiнiң түрлерi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жетекшi
Жеке қолы               (қолдың таратылуы)
Мөр
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
2 қосымша
Ветеринарлық-санитарлық қорытынды
Облыстың (қаланың) Бас мемлекеттiк ветеринарлық инспекторының ветеринарлық-санитарлық қорытынды бередi:
1. Кәсiпорындағы технологиялық процестiң сызбалық көрiнiсiнiң орнатылған нормаға сәйкестiгi туралы. Мұнымен қоса мiндеттi түрде мынаны көрсетуi керек:
өндiрiстiк орын мен қосымша құрылыстың бар саны;
машинаның және жабдықтың орналасуы мен техникалық параметр тәртiбi;
қызмет iстеп тұрған технологиялық сызба (қосымша ендiру, процестiң ұзақтығы);
технологиялық процестiң техникалық параметрi (температурасы, ұзақтығы);
өнiмдi цех iшi мен зауыт iшiнде тасымалдау тәртiбi;
таза және лас аймақтың бар саны;
жабдықтарды тазалау мен уытсыздандырудың қызмет iстеп тұрған тәртiбi;
кәсiпорында тұрмыстық орындар мен қосымша аймақта гигиеналық шараларды жүзеге асыру деңгейi;
қызметкерлердiң жеке гигиенаны сақтау тәртiбi;
өнiмдi сақтау мен өткiзу жағдайы.

2. О выполнении предприятием требований, изложенных в "Ветеринарно-санитарных правилах и нормах для предприятий по производству и реализации рыбной продукции", утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 01.11.1999 г. N 181.
3. О внедрении предприятием принципов ХАССП, практического применения принципов ХЛП лабораториями собственного контроля предприятий
________________________________________________________________________
При выдаче заключения указывают вид продукции
Приложение 3
к Правилам учета предприятий и
судов Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную
продукцию для экспорта в страны
Европейского Союза и выдачи
Ветеринарного сертификата
на данный вид продукции
Документы, подтверждающие функционирование
на предприятии системы внутреннего контроля
1. Копия приказа руководителя предприятия о создании группы контроля качества экспортной продукции.
2. Состав группы с указанием ответственного за качество продукции и список группы, подтверждающий квалификацию в области микробиологического, санитарно-технического контроля и технологии производства пищевой продукции.
3. Описание продукта:
состав;
свойства, физико-химические и микробиологические;
способ обработки;
оформление и упаковка;
срок годности;
технологическая схема (внесение добавок, продолжительность процесса).
4. Справка о предназначении продукта для непосредственного употребления или для дальнейшего производства.
5. Перечень видов риска в технологической схеме производства продукции и мер по их устранению.
6. Технологическая схема наблюдения и контроля за критическими точками.
7. Книги по функционированию на предприятии принципов ХАССП, практического применения принципов ХЛП лабораториями собственного контроля предприятий
Приложение 4
к Правилам учета предприятий и
судов Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную
продукцию для экспорта в страны
Европейского Союза
и выдачи Ветеринарного
сертификата
на данный вид продукции
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном,
см. бумажный вариант
Штамп             Кому_______________________________________________
Ветеринарной      Ф.И.О. физического или наименование юридического лица,
лаборатории       владельца материала
___________________________________________________
адрес______________________________________________
Акт экспертизы N __________________________________
Дата поступления материала "____" ___________ 200__ г.
Номер регистрации сопроводительного документа в ветеринарной лаборатории
N___
Наименование и характеристика материала_______________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Общее количество груза_____________ отобрана проба_____
шт. тонн. лит.               шт.
Страна производитель, дата изготовления, срок годности________________
______________________________________________________________________
Примененные контрольные материалы (диагностикумы)_____________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Методы и описание хода исследований:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Результат экспертизы__________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Заключение____________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Дата выдачи акта экспертизы "__" ______ 200_ г,
Срок действия акта экспертизы "__" ____ 200_ г.
Руководитель ветеринарной лаборатории________________________________
Ф.И.О., подпись
Заведующий отделом___________________________________________________
Ф.И.О., подпись
Ветеринарный специалист, исполнитель_________________________________
Ф.И.О., подпись
Приложение 5
к Правилам учета предприятий
и судов Республики
Казахстан, изготавливающих
рыбную продукцию для
экспорта в страны
Европейского Союза и выдачи
Ветеринарного сертификата на
данный вид продукции
Контрольная таблица определения рейтинга
санитарного соответствия рыбообрабатывающих предприятий
Данное приложение является основной частью инспекции компетентным органом предприятий на соответствие требованиям ХАССП, его обязательное применение входит в список документов, предоставляемых ЕС при экспорте рыбной продукции.
Название и адрес инспектируемого рыбообрабатывающего предприятия:
Номер телефона:
Дата инспектирования:
Данные о владельце предприятия:
Ф.И.О. инспектора и его статус:
Ф.И.О. сопровождающего инспектора:
Виды производимой продукции:
-----------------------------------------------------------------------
Классификация дефектов   | Максимальные точки   |  Точки дефицита
|назначенного дефицита |    инспектора
-----------------------------------------------------------------------
1            |            2         |          3
-----------------------------------------------------------------------

2. Кәсiпорынның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң 1999 жылғы 1 қарашадағы N 181 "Балық өнiмдерiн өндiру мен тарату жөнiндегi кәсiпорындар үшiн ветеринарлық-санитарлық ереже мен нормаларда" айтылған талаптардың орындалуы туралы.
3. Кәсiпорындардың ХАССП принциптерiн ендiру мен ХЛП принциптерiн кәсiпорынның жеке бақылау зертханалары арқылы тәжiрибеде пайдалануы туралы.
______________________________________
Қорытынды берерде өнiм түрiн көрсетедi
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
3 қосымша
Кәсiпорындарда iшкi бақылау жүйесiнiң қызметiн дәлелдейтiн құжаттар
1. Кәсiпорын жетекшiсiнiң экспортталатын өнiм сапасын бақылайтын топ құру жайлы бұйрық көшiрмесi.
2. Өнiм сапасына жауаптыны көрсеткен топ құралы және микробиологиялық, тазалық-техникалық бақылау мен тамақ өнiмдерiн өндiру технологиясы жөнiнде мамандығын растайтын топтың тiзiмi.
3. Өнiмдi сипаттау:
құрамы;
физика-химиялық және микробиологиялық қасиетi;
өңдеу тәсiлi;
ресiмдеу мен орау;
жарау мерзiмi;
технологиялық сызба (қосымша ендiру, процестiң ұзақтығы).
4. Өнiмнiң тiкелей тұтыну үшiн арналғандығы немесе одан ары қарай өндiру жайлы анықтама.
5. Өнiм өндiру технологиялық үлгiсiндегi қауiп түрлерi тiзбесi мен оларды жою шаралары.
6. Сындарлы нүктелерге бақылау мен қадағалаудың технологиялық үлгiсi.
7. Кәсiпорында ХАССП принциптерiнiң қызмет iстеуi ЖЗТ принциптерiнiң жеке зертханасы арқылы iс жүзiнде пайдалану жөнiндегi кiтап.
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
4 қосымша
Кiмге __________________________________
Ветеринарлық                        заңды тұлғаның аталуы, жеке
зертхананың                      тұлғаның аты-жөнi, материалдың
мөртабаны                              иесiнiң аты-жөнi
Мекен-жайы ____________________
Сараптау актiсi N____
Материалдың / өнiмнiң жеткiзiлген айы, күнi, жылы ________________
Ветеринарлық зертхананың серiктестiрiлген құжаттарды тiркеу нөмiрi____
Материалдың аталуы және сипаттамасы ______________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жүктiң жалпы саны ________________ сынама алынды ____________
шт. тонн. лит.                    шт.
Өндiрген ел, өндiрiлген уақыты, сақталу мерзiмi __________________
Қолданған бақылау материалдары (диагностикумдар) _________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексерудiң тәсiлдерi және орындау барысы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сараптаудың қорытындысы __________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұжырым __________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сараптама актiсi берiлген айы, күнi "___"_________ 200 ж.
Сараптама актiсiнiң жарамды мерзiмi "___"_________ 200 ж.
Ветеринариялық зертхананың жетекшiсi _____________________________
аты-жөнi, қолы
Бөлiм меңгерушiсi ________________________________________________
аты-жөнi, қолы
Орындаушы, ветеринариялық маман __________________________________
аты-жөнi, қолы
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
5 қосымша
Балық өңдеу кәсiпорындарында санитарлық сәйкестiк рейтингiсiн анықтайтын бақылау таблицасы
Бұл қосымша құзырлы ұйымның кәсiпорынды ХАССП талаптарына сәйкестiгiн инспекциялаудың негiзгi бөлiгi болып табылады, оны мiндеттi пайдалану балық өнiмiн ЕО елдерiне экспорттауда жiберiлетiн құжаттар тiзiмiне кiредi.
Инспектордың тексерiлушi балық өңдеушi кәсiпорынның атауы мен мекен-жайы:
Телефон нөмiрi:
Инспекция жасалу мерзiмi:
Кәсiпорын иесi туралы мәлiмет:
Инспектордың аты-жөнi мен статусы:
Инспекторды алып жүрушiнiң аты-жөнi:
Өндiрiлiлетiн өнiм түрлерi:
__________________________________________________________________
Ақаулардың топтастырылуы      | Тағайындалған |Инспектордың
| тапшылықтың ең| тапшылық
|жоғарғы нүктесi|  нүктесi
__________________________________________________________________
1                           2            3
__________________________________________________________________

1. Недвижимость
1. Неправильно установленное             4
оборудование, загрязнение
остатками производства,
отходами и мусором.
2. Пыльные дороги, лужайки,              4
парковочные места.
3. Неправильная дренажная                3
система.
4. Санитарное состояние                  4
предприятия.
2. Сырье
1. Фальсифицированное.               критическая
2. Следы разложения.                 критическая
3. Упаковочный материал не               4
соответствует санитарным
нормам.
3. Постройка здания
1. Дизайн, материалы,                    4
конструкция стен, полов,
потолков не отвечают
санитарным нормам и стандартам.
2. Протекание потолков,             Критическая
используемых в помещениях,
где хранится рыба.
3. Двери и окна не защищены               4
специальными сетками или
другими средствами защиты от
насекомых, грызунов и
других животных.
4. Нет защиты от насекомых,           Критическая
(противомоскитных сеток).
5. Воздушные занавеси, если               3
они используются, не соответствуют
требованиям санитарных норм.
6. Двери не самозакрывающиеся и           3
не открываются наружу.
7. Производственное помещение             4
выходит прямо в жилой район,
гараж, склад.
8. Из-за неправильного размещения      Критическая
производственных цехов происходит
случайный перенос с поверхностей
несъедобных продуктов на съедобные.
4. Освещение
1. Не эффективное освещение.              5
2. Лампы, особенно в производственных     5
помещениях не безопасного вида или не
имеют защитных ограждений.
5. Вентиляция
1. Скопление конденсата в                 5
производственных и складских
помещениях.
2. Наличие плесени в                      3
производственных и складских
помещениях.
3. Наличие неприятных запахов.            5
4. Нет очистительных фильтров        Критическая
вентиляционной системы.
6. Обеспечение водой
1. Неправильное обеспечение               5
горячей и холодной водой.
2. Нелегко доступное                      4
3. Нет водоочистительных фильтров.    Критическая
4. Сертификаты безопасности воды;     Критическая
если обеспечение воды является
небезопасным.
5. Морская и озерная вода             Критическая
используется не по назначению.
6. Водосбросные сооружения не         Критическая
используются по назначению.
7. Лед
1. Сделан из воды не                  Критическая
соответствующей требованиям.
2. Хранится не в соответствии         Критическая
с санитарными нормами.
3. Используется больше одного         Критическая
раза.
8. Утилизация отходов
1. Неправильная утилизация                  5
жидких отходов.

1. Қозғалмайтын мүлiк
1. Жабдықтардың дұрыс қойылмауы,
өндiрiс қалдықтарымен, жарамды
қалдықтар мен қоқыстармен кiрленуi          4
2. Шаң жолдары, шалшықтар,
тұрақ орындары                              4
3. Құрғату жүйесiнiң дұрыс еместiгi         3
4. Кәсiпорынның санитарлық жағдайы          4
2. Шикi зат
1. Алдамшылық                             сындарлы
2. Бұзылу iздерi                          сындарлы
3. Орау материалдары санитарлық
нормаға сәйкестендiрiлмеген                 4
3. Ғимараттың соғылуы
1. Дизайны, материалдары, қабырғалар
құрылысы, еденi, төбесi санитарлық
нормалар мен стандартқа жауап бермейдi      4
2. Балық сақтауға пайдаланатын
орындарда төбесiнен су ағады              сындарлы
3. Есiк және терезелер арнайы
сеткалармен немесе жәндiктерден,
кемiрушiлер мен басқа да жануарлардан
қорғау құралдарымен қорғалмаған             4
4. Жәндiктерден қорғану жоқ (майда
шыбындарға қарсы сетка)                   сындарлы
5. Ауа перделерi, оларды қолданар
жағдайда санитарлық нормаға сәйкес
келмейдi                                    3
6. Есiктер өздiгiнен жабылмайды және
сыртқа қарай ашылмайды                      3
7. Өндiрiстiк орындар гараж, қойма
тұрғын үй ауданына қарай тура шығады        4
8. Өндiрiстiк цехтарының дұрыс
орналаспауынан жеуге жарамсыз
өнiмдердiң үстiнен жарайтындарға
кездейсоқтық ауысулар жүрiп жатады        сындарлы
4. Жарықтану
1. Тиiмсiз жарықтанған                      5
2. Лампалар, әсiресе өндiрiс
орындарындағы қауiпсiздендiрiлмеген
немесе қорғаушылары жоқ                     5
5. Желдеткiш
1. Өндiрiс және қойма орындарында
конденсаттардың жиналуы                     5
2. Өндiрiс және қойма орындарында
көгерулердiң нақты болуы                    3
3. Жаман иiстердiң болуы                    5
4. Желдеткiш жүйесiнiң тазалағыш
фильтрлерiнiң жоқтығы                     сындарлы
6. Сумен қамтамасыз ету
1. Ыстық және суық сумен дұрыс
қамтамасыз етiлмеуi                         5
2. Оңайшылықпен қол жетпеуi                 4
3. Су тазалағыш сүзгiштерiнiң жоқтығы     сындарлы
4. Судың қауiпсiздiк сертификаты, егер
сумен қамту қауiптi болса                 сындарлы
5. Теңiз және көл сулары мақсатсыз
пайдаланылды                              сындарлы
6. Cу жiбергiш құрылымдар мақсатқа сай
пайдаланылмайды                           сындарлы
7. Мұз
1. Талапқа сәйкестендiрiлмеген судан
жасалған                                  сындарлы
2. Санитарлық нормаға
сәйкестендiрiлмей сақталады               сындарлы
3. Бiр реттен көп пайдаланылады           сындарлы
8. Қалдықтарды кәдеге жарату
1. Сұйық қалдықтардың кәдеге дұрыс
жаратылмауы                                 5

2. Сухие отходы хранятся в                  3
не подходящем контейнере и в
не подходящем месте на
территории завода.
3. Отходы в не подходящем                   3
контейнере и не закрыты.
4. Утилизация отходов происходит            4
без соблюдения санитарных норм и
несвоевременно.
9. Расположение туалетных помещений
1. Недостаточное количество                 5
туалетов.
2. Отсутствие туалетной бумаги.             5
3. Двери не закрываются, не плотные,        5
или выходят сразу в цех. Находятся
в антисанитарном состоянии, требуют
ремонта.
4. Отсутствие табличек с информацией        3
о мытье рук.
5. Отсутствие горячей воды.                 4
6. Отсутствие мыла.                         5
7. Отсутствие сушилки для рук.              5
8. Отсутствие мусорных ящиков.              4
9. Нет выходного отверстия наружу.          5
10. Оборудование и посуда
1. Соприкасающиеся с продуктами         Критическая
предметы сделаны из токсичного
подвергающемуся коррозии материала.
2. Весы, столы для филе, весовые            5
столы, упаковочные столы и другое
оборудование сделаны из
подвергающемуся коррозии материала.
3. Конструкция оборудования такая,          5
что ее трудно мыть и дезинфицировать.
4. Конструкция такая, что она не            5
позволяет легко мыть посуду,
проводить ее инспекцию.
5. Оборудование, контейнеры и посуда        5
устаревшие.
11. Уборка, очистка и санация
1. Недостаточное промывание и санация       5
посуды, предметов, соприкасающихся с
продукцией.
2. Некачественные методы очистки         Критическая
3. Химикаты, используемые при очистке        5
неправильно промаркированы или
складированы.
4. Использование запрещенных             Критическая
химикатов для очистки и дезинфекции.
5. Помещения приемки, производства и        4
хранения cырья и готового продукта,
содержатся в антисанитарных условиях.
12. Методы
1. Методы из-за которых происходит       Критическая
заражение.
2. Методы, приводящие к порче               5
продукта.
13. Санитарный контроль
1. Отсутствие внутренней                    5
санитарной программы.
2. Санитарный контроль сырья                5
не достаточно защищает продукт.
3. Санитарный контроль готового        Критическая
сырья не достаточно защищает
продукт.
4. Результаты контроля и теста         Критическая
не переданы инспекторам.
14. Контроль насекомых, птиц и животных
1. Птицы и животные не удалены              5
с территории завода.
2. Контроль насекомых и вредителей          5
не эффективен.
3. Средства борьбы с вредителями и      Критическая
насекомыми не одобрены компетентным
органом Казахстана.

2. Құрғақ қалдықтар сәйкес келмейтiн
контейнерде сақталады және
сәйкестендiрiлмеген зауыт аумағында         3
3. Қалдықтар контейнерге тура келмейдi
және жабылмаған                             3
4. Қалдықтарды кәдеге жарату санитарлық
нормаларды сақтамай және дер кезiнде
жүргiзiлмейдi                               4
9. Әжетхана орындарының орналасуы
1. Әжетханалар санының жетiспеушiлiгi       5
2. Әжетханалық қағаздардың жоқтығы          5
3. Есiктерi жабылмайды, не толық
жабылмайды немесе тура цехқа қарай шығады
Антисанитарлық жағдайда, жөндеудi қажет
етедi                                       5
4. Қол жуу туралы хабар тақтасының жоқтығы  3
5. Ыстық су жоқтығы                         4
6. Сабынның жоқтығы                         5
7. Қол кептiрушiнiң жоқтығы                 5
8. Қоқыс жәшiгiнiң жоқтығы                  4
9. Сыртқа шығу тесiгiнiң жоқтығы            5
10. Жабдықтар мен ыдыстар
1. Өнiмге тиетiн құралдардың уытты
татбасуға бейiм материалдан жасалған      сындарлы
2. Таразы балық етiне арналған үстел,
таразы үстелi, орау үстелi және басқа
жабдықтар татбасуға бейiм материалдардан
жасалған                                    5
3. Жабдықтар құрылысы оларды жууға және
дезинфекциялауға қолайсыз жасалған          5
4. Құрылысы сондай - онда ыдыстарды жеңiл
жууға, оны инспекциялауға мүмкiндiк
бермейдi                                    5
5. Жабдықтар, контейнерлер және ыдыстар
ескiрген
11. Жинау, тазалау және сауықтыру
1. Ыдыстардың жеткiлiксiз шайылуы мен
өнiмге тиетiн құралдардың сауықтырылмауы    5
2. Тазалаудың сапасыз әдiстерi            сындарлы
3. Тазалауға пайдаланылатын химикаттар
дұрыс белгiленбеген немесе жиналмаған       5
4. Тазалау мен дезинфекциялауға тыйым
салынған химикаттарды пайдалануы          сындарлы
5. Қабылдау, өндiрiс және шикiзат пен
дайын өнiмдi сақтау орындары
антисанитариялық жағдайда                   4
12. Әдiстер
1. Жұқтыруға әкелiп соғатын әдiстер       сындарлы
2. Өнiмдi бүлдiруге әкеп соғатын әдiстер    5
13. Санитарлық бақылау
1. Iшкi санитарлық бақылау
бағдарламасының жоқтығы                     5
2. Шикiзатқа санитарлық бақылау өнiмдi
жеткiлiксiз қорғайды                        5
3. Дайын өнiмге санитарлық бақылау өнiмдi
жеткiлiксiз қорғайды                      сындарлы
4. Бақылау мен тестiлеу нәтижелерi
инспекторларға берiлмеген                 сындарлы
14. Жәндiктерге, құстар мен жануарларға бақылау
1. Құстар мен жануарлар зауыт аумағынан
алыстатылмаған                              5
2. Жәндiктер мен зиянкестерге бақылау
тиiмсiз                                     5
3. Зиянкестер мен жәндiктермен күрес
құралы Қазақстанның құзыреттi
органдарымен мақұлданбаған                сындарлы

4. Неправильное использование           Критическая
и хранение средств борьбы с
вредителями и насекомыми.
15. Холодильное оборудование
1. Не достаточно охлаждает сырье        Критическая
и готовую продукцию.
2. Оборудование не хранит продукцию     Критическая
в замороженном состоянии.
3. Дизайн оборудования вызывает         Критическая
заражение продукта.
4. Отсутствие термометра в                    5
рефрижераторном помещении.
5. Морозильные установки в              Критическая
холодильном отделении не имеют
средств контроля, обеспечивающих
содержание в оптимальной
температуре.
16. Складские помещения
1. Не исключена возможность             Критическая
порчи продукции.
2. Содержатся в антисанитарных                5
условиях, требуют ремонта.
3. Не используются подстилки,                 5
полки, шкафы под продукцию, для
предотвращения порчи.
17. Автомобили и транспорт
1. Конструкция их такая, что           Критическая
возможна порча и заражение
продукта.
2. Неправильно используются,                  3
в антисанитарном состоянии.
3. Нет температурных условий           Критическая
40 о C, или меньше для охлаждения
продукции.
4. Нет температурных условий           Критическая
0 о С, или меньше для мороженной
продукции.
18. Персонал
1. Больной персонал, работающий        Критическая
на заводе, может вызвать
заражение других работников и
продукции.
2. Руководство не требует справку      Критическая
о состоянии здоровья работников.
3. Специальный персонал носит          Критическая
одежду, не отвечающую требованиям
гигиены.
4. Специальный персонал не             Критическая
моет руки.
5. Специальный персонал не снимает           5
украшения (кольца и т.д.) во время
работы с продукцией.
6. Специальный персонал, носящий             5
перчатки, не проводит их
санобработку.
7. Специальный персонал не носит             5
шапки, кепки, платки.
8. Специальный персонал хранит вещи          5
в неподходящем месте, курит и
принимает пищу на рабочем месте.
9. Специальный персонал не принимает     Критическая
мер по предотвращению обсеменения
продуктов микроорганизмами.
19. Обучение и тренинг
1. Персонал, ответственный за                5
санитарию не обладает определенными
знаниями и опытом.
2. Работники и контролеры не                 5
проходят повышение квалификации.
20. ХАССП
1. Детальное применение                  Критическая
принципов ХАССП.
2. Правильное ведение записей            Критическая
по системе ХАССП.

4. Зиянкестер мен жәндiктермен күрес
құралының дұрыс пайдаланбауы мен
сақталуы                                  сындарлы
15. Мұздатқыш жабдықтары
1. Шикiзат пен дайын өнiмдi жеткiлiксiз
мұздатады                                 сындарлы
2. Жабдықтар өнiмдi тоңазытылған қалыпта
сақтамайды                                сындарлы
3. Жабдық дизайны өнiмнiң бүлiнуiне
әкеледi                                   сындарлы
4. Рефрижераторлық орындарда
термометрдiң жоқтығы                        5
5. Мұздатқыш қондырғыларының тоңазытқыш
бөлiмiнде оңтайлы температураны
сақтауды қамтамасыз ететiн бақылау
құралының болмауы                         сындарлы
16. Қойма орындары
1. Өнiмнiң бұзылмау мүмкiндiгi
шығарылмаған                              сындарлы
2. Антисанитарлық жағдайда сақталған,
жөндеудi қажет етедi                        5
3. Бұзылудан сақтандыру үшiн өнiмнiң
астына төсегiштер, полкалар, шкафтар
пайдаланылмайды                             5
17. Автомобильдер мен көлiктер
1. Олардың құрылысы сондай - оларда
өнiмнiң бұзылуы мен жұғуы мүмкiн          сындарлы
2. Дұрыс пайдаланбайды, антисанитарлық
жағдайда                                    3
3. 40 о C температуралық жағдай жоқ
немесе өнiмдi салқындату үшiн төмен       сындарлы
4. 0 о C температуралық жағдай жоқ
немесе мұздатылған өнiм үшiн төмен        сындарлы
18. Қызметкерлер
1. Зауыттағы жұмыс iстеушi
қызметкерлердiң көптiгi басқа
қызметкерлер мен өнiмге жұғуды
әкелуi мүмкiн                             сындарлы
2. Басшылар жұмысшылардың денсаулығы
жайлы анықтаманы талап етпейдi            сындарлы
3. Арнаулы қызметкерлер гигиеналық
талаптарға жауап бермейтiн киiм киедi     сындарлы
4. Арнаулы қызметкерлер қолдарын жумайды
5. Арнаулы қызметкерлер өнiммен жұмыс
кезiнде сәндiк бұйымдарын (сақина т.б.)
шешпейдi                                    5
6. Қолғаппен жүретiн арнаулы қызметкерлер
олары санитарлық өңдеуден өткiзбейдi        5
7. Арнаулы қызметкерлер орамал, бас
киiмдер кимейдi                             5
8. Арнаулы қызметкерлер өз заттарын сай
келмейтiн орындарда сақтайды, жұмыс
орындарында темекi шегедi, тамақ iшедi      5
9. Арнаулы қызметкерлер өнiмдердi
микроорганизмдермен ұрықтандыруды
болдырмау жөнiнде шараларды қолданбайды   сындарлы
19. Оқу және тренинг
1. Тазалыққа жауапты қызметкер нақты
бiлiм мен тәжiрибенi меңгермеген            5
2. Жұмысшылар мен бақылаушылар мамандық
жетiлдiруден өтпеген                        5
20. ХАССП
1. ХАССП принциптерiн детальдi
пайдалану                                 сындарлы
2. ХАССП жүйесi жөнiнде дұрыс жазбалар
ендiру                                    сындарлы

21. Надзор и контроль
1. Ответственность за                    Критическая
обеспечение соответствия
персонала требованиям данного
документа не определена точно
для соответствующего персонала.
22. ХАССП
1. Детальное применение                  Критическая
системы ХАССП.
2. Преданность руководства               Критическая
предприятия.
3. Наличие координатора и                Критическая
команды ХАССП.
4. Определение анализа опасности.        Критическая
5. Определение КТК.                      Критическая
6. Внедренный ХАССП, используемый
и контролируемый.                        Критическая
7. Соответствующее ведение записей       Критическая
системы ХАССП.
ВСЕГО                             Сумма II раздела - сумма
III раздела* 100 / сумма II
раздела
Рейтинг санитарного соответствия          Исчисления    Установленный
рейтинг
Если меньше 70, то продукция не отвечает требованиям ветеринарно-санитарных нормативов.
Приложение 6
к Правилам учета предприятий
и судов Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную
продукцию для экспорта в
страны Европейского Союза
и выдачи Ветеринарного
сертификата на данный вид
продукции.
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ministry of
Agriculture of the Republic
of Kazakhstan
Компетентный орган страны экспортера
Competent institution of the exporting country
ВЕТЕРИНАРНЫЙ СЕРТИФИКАТ
VETERINARY CERTIFICATE
НА ПРОДУКТЫ РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА И АКВАКУЛЬТУРЫ,
ЭКСПОРТИРУЕМЫХ ИЗ ПРЕДПРИЯТИЙ, ПОДТВЕРЖДЕННЫХ
ЕВРОПЕЙСКИМ СОЮЗОМ
FOR FISHERY AND AQUACULTURE PRODUCTS, EXPORTED
FROM ESTABLISHMENTS APPROVED BY EU
ө./No.
(Дата/Date)
(Место выдачи/Issued at)
Страна отправитель:
Exporting country: __________________________________________________
Ответственная служба:
Competent authority: ________________________________________________
1. Установление тождественности продуктов
Identification of the fishery products
Описание продуктов из рыбных животных (1):
Description of fishery/aquaculture products (1):
Вид (научное название):
Species (sсientific name): _____________________
Вид поставки и обработка продуктов (2):
Presentation of product and type of treatment (2):______
Код ТНВЭД (если есть):
Code number (where available):_______________
Упаковка:
Type of packages: _________________________
Число упаковок:
Number of packages :_______________
Масса нетто:
Net weight: _________________________\_____
Температура складирования и транспортировки:
Requisite storage and transport temperature: ____
2 Происхождение продуктов
Origin of products
Название предприятия, транспорта или холодильника и ЕС, подтвержденный номер:
Name and EU approval number of establishments, factory vessel: ______
Предназначение продуктов
Destination of products
Продукты отправляются из:
The products are dispatched from: _____________
(Место отправления/place of dispatch)
в:/to:_______________________________________________________________
(Страна и место назначения/country and place of destination)
транспортным средством:
by the following means of transport: Ref.Trailer Nr.:________________
Адрес и название отправителя:
Name and address of consignor: ______________________________________
Адрес и название получателя:
Name and address of consignee:_______________________________________
II. Подтверждение здоровья
Health attestation
Государственный ветеринарный врач подтверждает, что продукты рыбного хозяйства:
The official veterinarian hereby certifies that the fishery or aquaculture products specified above:

21. Қадағалау мен бақылау
1. Қызметкердiң осы құжат талаптарына
сәйкестiгiн қамтамасыз ету жауапкершілігi
тиiстi қызметкер үшiн нақты анықталмаған  сындарлы
22. ХАССП
1. ХАССП принциптерiн детальдi пайдалану  сындарлы
2. Кәсіпорын басшысының берiлгендiгi      сындарлы
3. Координатор мен команданың нақты
барлығы                                сындарлы
4. Қауiптілiктi анықтау талдауы           сындарлы
5. КТК анықтау                            сындарлы
6. Ендiрiлген ХАССП, пайдаланылулы және
бақылаулы                                 сындарлы
7. ХАССП жүйесiн жазуды ендiрудiң
сәйкестiгi                                сындарлы
Барлығы                                   II бөлiм
сомасы -
III бөлiм
сомасы*
100/II
бөлiм
сомасы
Санитарлық рейтингiнің сәйкестiгi         есептеу      Белгiленген
рейтинг
Егер 70-тен кем болса, онда өнiм ветеринарлық-санитарлық нормалар талабына жауап бермеген болады.
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
6 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Сараптау жағының өкiлеттi органы
Ветеринарлық сертификат
Еуропа орталығымен мақұлданған, кәсіпорыннан экспортталатын балық шаруашылық өнімдері мен авакультураларға
N__________
___________
(мерзімі)
________________
(Берілген орны)
I. Жiберуші жақ: ___________________________________________________
Жауапты қызметші: ________________________________________________
1. Өнiмнiң тепе-теңдiгiн анықтау
Балық жануарлары өнiмiн тiзбелеу (1): ____________________________
Түрi (ғылыми аталуы): ____________________________________________
Жеткiзу мен өнiмдi өңдеу түрi (2): _______________________________
Коды ТНВЭД (егер болса): _________________________________________
Орау түрi: _______________________________________________________
Орау бiрлiгiнiң саны: ____________________________________________
Таза салмағы: ____________________________________________________
Сақтау мен тасымалдау температурасы: _____________________________
2. Балық өнiмiнiң шығуы
Кәсiпорынның, көлiктiң немесе мұздатқыштың атауы және EO растаған нөмiрi: __________________________________________________________
Өнiм арналған
Өнiм _____________________________________________________________
(жiберушiнiң орны)
нен: _____________________________________________________________
(ел және жiберiлген орны)
көлiк құралымен жiберiлдi: _______________________________________
Жiберушiнiң мекен-жайы мен атауы: ________________________________
Қабылдаушының мекен-жайы мен атауы: ______________________________
II. Денсаулығын растау
Мемлекеттiк ветеринарлық дәрiгер, балық өнiмiнiң:

1. Отловлены и содержаны на судах согласно требованиям директивы 92/48ЕЕС Совета ЕС.
Have been caught and handled on board vessels in accordance with the health rules laid down by Directive 92/48/EEC.
2. Продукты рыбного хозяйства должны быть выгружены, содержаны, если надо упакованы, подготовлены, обработаны, заморожены, отморожены и складированы, соблюдая гигиенические нормы, указанные в приложении директивы 91/493/ЕЕС Совета ЕС, в главах 2, 3 и 4.
Were landed, handled and where appropriate packaged, prepared, processed, frozen, thawed and stored hygienically in compliance with the requirements laid down in Chapters II, III and IV of the Annex to Directive 91/493/EEC.
3. Исследованы как указано в приложении директивы 91/493/ЕЕС Совета ЕС в главе 5.
Have undergone health controls in accordance with Chapter V of the Annex to Directive 91/493/EEC.
4. Упакованы, обозначены, складированы и транспортированы согласно требованиям VI, VII и VIII главы в приложении директивы 91/493/ЕЕС Совета ЕС.
Are packaged, marked, stored and transported in accordance with Chapters VI, VII and VIII of to Annex to the directive 91/493/EEC.
5. He изготовлены из ядовитых или имеющих биотоксины рыб.
Do not come from toxic species or species containing biotoxins.
6. Были оценены органолептически, выполнены паразитологические, химические и микробиологические исследования, установленные категориям рыб согласно директиве 91/493/ЕЕС Совета ЕС и ее внедряющим решениям.
Have satisfactory undergone the organoleptic, parasitological, chemical and microbiological checks laid down for certain categories of fishery products by Directive 91/493/EEC and in the implementing decisions thereto.
Ниже подписавшийся государственный ветеринарный врач подтверждает, что он ознакомился с директивами 91/493/ЕЕС, 92/48/ЕЕС Совета ЕС и решением Совета ЕС 2002/862/СЕ.
The undersigned official veterinarian hereby declares that he is aware of the provisions of Directive 91/493/EEC, Directive 92/48/EEC, 2002/862/CE.
_______________________   _____________________  ______________________
Должность, заполнявшего    Подпись/Signature (3)  Имя,Фамилия /Full name)
лица
Position)
Печать/Stamp (3)
ненужное зачеркнуть /delete where applicable
(1) живые, охлажденные, заморожены, соленые, копченые, консервированные и
др./live, refrigerated, frozen, salted, smoked, preserved, etc.
(2) цвет подписи и печати должен отличаться от цвета текста/ the stamp
and signature must be in color different from that of the printing.
Приложение 7
к Правилам учета предприятий и судов
Республики Казахстан,
изготавливающих рыбную продукцию для
экспорта в страны Европейского Союза
и выдачи Ветеринарного сертификата
на данный вид продукции
КОМИТЕТ РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА
МИНИСТЕРСТВА СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
о присвоении учетного номера на право экспорта
рыбной продукции в страны Европейского Союза
Настоящее подтверждение выдано_________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
изготавливающего рыбную продукцию _____________________________________
(указать вид рыбной продукции)
в том, что в соответствии с "Правилами учета предприятий и судов Республики Казахстан, изготавливающих рыбную продукцию для экспорта в страны Европейского Союза и выдачи Ветеринарного сертификата на данный вид продукции", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от "_"______ 200_ г.N_____, ему присвоен учетный номер на право экспорта рыбной продукции в страны ЕС от "_" _______200 г.
Председатель Комитета рыбного хозяйства
________________________          _____________________________________
(подпись)                                    (Ф.И.О.)
М.П.

1. Аулану мен кемеде сақталуы ЕО Кеңесiнiң 92/48EEC директиваларының талаптарына сәйкестiгiн растайды.
2. Балық өнiмдерi ЕО Кеңесiнiң 91/493/EEC директиваларының 2, 3 және 4 бөлiмдерiнiң қосымшаларында көрсетiлген гигиеналық нормаларды сақтай отырып түсiрiлген, сақталған, егер керек болса оралған, дайындалған, өңделген, мұздатылған, ерiтiлген және жиналған болуы керек.
3. ЕО Кеңесiнiң 91/493/EEC директиваларының 5 бөлiмi қосымшаларында көрсетiлгендей зерттелген.
4. EO Кеңесiнiң 91/493/EEC директиваларының қосымшаларында VI, VII және VIII бөлiмдерiнiң талаптарына сәйкес оралған, белгiленген, жиналған және тасымалданған.
5. Улы немесе биотоксиндi балықтардан дайындалмаған.
6. Органолептикалық бағаланды, EO Кеңесiнiң 91/493/EEC директивалары және оның енгiзiлген шешiмдерiне сәйкес бекiтiлген балық категорияларына паразитологиялық, химиялық және микробиологиялық зерттеулер орындалды.
Төмендегi қол қойған мемлекеттiк ветеринарлық дәрiгер EO Кеңесiнiң 91/493/EEC, 92/48/EEC директивалары мен EO Кеңесiнiң 2002/862/СЕ шешiмдерiмен танысқанын растайды.
Толтырушы тұлғаның
лауазымы                Қолы (3)           Аты-жөнi
Mөp (3)
Керек емесiн сызып қой
(1) тiрi, салқындатылған, мұздатылған, тұздалған, кептiрiлген, консервiленген және басқа.
(2) қол мен мөрдiң түсi мәтiн түсiнен ерекше бiлiнiп тұруы керек.
Қазақстан Республикасының
Еуропа Одағы елдерi үшiн
балық өнiмдерiн экспорттауға
дайындайтын кәсiпорындар мен
кемелердi есептеу және осы
өнiм түрiне Ветеринарлық
сертификат беру тәртiбi
туралы Ережесiне
7 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті Балық өнiмдерiн Еуропа Одағы елдерiне экспорттауға құқық алу үшiн есептiк нөмiр берудi
РАСТАУ
Осы растама ________________________________________________
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
балық өнiмiн дайындаушы __________________________________________
__________________________________________________________________
(балық өнiм түрiн көрсету)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң 2004 жылғы "__"___________N________ бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының Еуропа Одағы елдерi үшiн балық өнiмдерiн экспорттауға дайындайтын кәсiпорындар мен кемелердi есептеу және осы өнiм түрiне Ветеринарлық сертификат беру Ережесiне" сәйкес оған балық өнiмдерiн EO елдерiне экспорттауға құқық алуға 200__ж. "__"___________ есептік нөмiр ____________ берiлдi.
Балық шаруашылығы
комитетiнiң төрағасы
__________________             ________________________
(қолы)                          (Аты-жөнi)
М.О.