Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм Санитарно-эпидемиологические требования к авиационно-техническим базам гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 507. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2004 года N 2977. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2010 года N 586
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 03.08.2010 N 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10)  статьи 7  Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к авиационно-техническим базам гражданской авиации".
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И. о. Министра
Согласован
председатель Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
8 июля 2004 года
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
28 июня 2004 года N 507
"Об утверждении санитарно-
эпидемиологических правил и
норм "Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим
базам гражданской авиации"
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к авиационно-техническим
базам гражданской авиации"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы (далее - санитарные правила) предназначены для проектируемых, строящихся, реконструируемых и эксплуатируемых авиационно-технических баз гражданской авиации (далее - АТБ).
2. Руководители организаций и физические лица обеспечивают соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) авиационно-технические базы - организации, предназначенные для выполнения комплекса работ по техническому обслуживанию, текущему ремонту, доработкам конструкции воздушных судов, ремонту технологического оборудования и оснастки, сбору и расшифровке полетной информации;

"Азаматтық авиацияның авиациялық-техникалық базаларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 507 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 2 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2977. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 3 тамыздағы N 586 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.08.03 N 586 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған "Азаматтық авиацияның авиациялық-техникалық базаларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрлігі
Азаматтық авиация
комитетінің төрағасы
_________________________
2004 жылғы 8 шілде
"Азаматтық авиацияның
авиациялық-техникалық
базалары жөніндегі
санитарлық-эпидемиологиялық
ереже мен нормаларды бекіту
туралы" Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 28 маусымдағы
N 507 бұйрығымен бекітілген
"Азаматтық авиацияның авиациялық-техникалық
базаларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары   1. Жалпы ереже
1. Осы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ережелер) құрылысы жобаланатын, салынатын, қайта құрастырылатын және пайдаланылып жатқан авиациялық-техникалық базаларға (бұдан әрі - АТБ) арналған.
2. Ұйымдардың басшылары мен жеке тұлғалар осы санитарлық ережелердің талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
3. Осы санитарлық ережелерде төмендегідей терминдер мен анықтамалар қолданылды:
1) авиациялық-техникалық базалар - техникалық қызмет көрсетуге, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге, ауа кемелерінің құрастыруын жетілдіруге, технологиялық құрал жабдықтарын және жабдықтау материалдарын жөндеуге, жинау мен ұшу ақпаратының мағынасын түсіндіруге байланысты кешенді жұмыстарды орындауға арналған ұйымдар;

2) абсорбционные фильтры - фильтры, изготовленные из материала способного поглощать вещества из газовой или жидкой среды;
3) ангар - сооружение для хранения, технического обслуживания и ремонта самолетов и вертолетов;
4) доводочные работы - заключительная работа по приведению какого-либо агрегата, изделия в рабочее состояние на соответствие технических условий;
5) герметики - композиции на основе полимеров, которые наносят на болтовые, клепанные и другие соединения с целью обеспечения их непроницаемости;
6) орехо-песко-струйная очистка деталей - очистка деталей от лакокрасочных покрытий, коррозии с применением песка и скорлупы ореха;
7) трассировка - монтажная схема электропроводов.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к
размещению зданий, сооружений и содержанию территории АТБ
4. На каждой АТБ должен быть санитарный паспорт.
5. В состав авиационно-технических баз, в зависимости от группы, входят:
1) цех периодического технического обслуживания воздушных судов;
2) цех оперативного технического обслуживания воздушных судов;
3) цех (участок) лабораторной проверки и текущего ремонта авиационного и радиоэлектронного оборудования (далее - АиРЭО);
4) цех текущего ремонта авиационной техники;
5) цех (участок) главного механика;
6) цех подготовки производства;
7) цех обслуживания бытового оборудования;
8) подразделение эксплуатации средств для сбора и обработки полетной информации (далее - ПЭССОПИ) или участок обработки (расшифровки) и анализа полетной информации (далее - УОАПИ);
9) участок (лаборатория) диагностики технического состояния авиатехники;
10) участок парашютных и аварийно-спасательных средств.
6. Территория АТБ в части благоустройства, размещения и содержания зданий и сооружений производственного и санитарно-бытового назначения, размеров санитарно-защитных зон, организации складского хозяйства и транспортных операций должна соответствовать требованиям действующих строительных норм и правил (далее - СНиП) и нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее - НПА).
7. При выборе участка расположения АТБ на территории эксплуатационной организации следует предусматривать:
1) соблюдение требований к ограничению шумового воздействия от воздушных судов и другой авиационной техники на селитебные территории;

2) сіңіретін сүзгілер - газды немесе сұйық ортадан сіңіру қабілеті бар материалдардан жасалған сүзгілер;
3) ангар - ұшақтар мен тік ұшақтарға техникалық қызмет көрсетіп және жөндеу жұмыстарын жүргізуге, сақтауға арналған имараттар;
4) жетілдіру жұмыстары - техникалық жағдайға сай жұмысшы жағдайының өнімін қандай да бір агригатқа келтіру жөніндегі қорытынды жұмыс;
5) тұмшалаушылар - болттарды, тойтарылған шегелерді және басқа да судың кіруін болдырмауды қамтамасыз ету мақсатындағы байланыстырғыш заттардың, полимерлер негізінде жасалған құрылымдары;
6) бөлшектерді жаңғақ-құм қосылған су ағынымен тазалау - лакты-бояумен жабылған бөлшектерді және оларды тотығудан тазалау үшін жаңғақ қабығымен құм қосылған сумен тазалау;
7) трассировка - электр сымдарының монтаждау сызбасы.
2. АТБ аумағындағы ғимараттарды, имараттарды
орналастыруға және оларды күтіп-ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Әрбір АТБ-ның санитарлық-техникалық жағдай туралы төл құжаты болуы керек.
5. Қай топқа жататынына байланысты авиациялық техникалық базалардың құрамына мыналар кіреді:
1) ауа кемелерін мерзімді техникалық жөндеуден өткізетін цех;
2) ауа кемелерін жедел техникалық жөндеуден өткізетін цех;
3) авиациялық және радиоэлектронды құралдарына зертханалық тексеріс және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізетін цех (учаске) (бұдан әрі - АжРЭҚ);
4) авиациялық техникаға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізетін цех;
5) бас механиктің цехы (учаскесі);
6) өндірісті жұмысқа дайындау цехы;
7) тұрмыстық құрал-жабдықтардың қызмет көрсету цехы;
8) ұшу барысында түскен ақпаратты жинайтын және өңдейтін құралдарды пайдалану (бұдан әрі - ҰБТАЖӨҚЛБ) немесе ұшу барысында түскен ақпаратты өңдеу (мағынасын шешу) және талдау бөлімшесі (бұдан әрі - ҰБТАӨЖТ);
9) авиациялық техникалардың техникалық жағдайын анықтайтын учаске (зертхана);
10) парашюттер мен апаттан құтқаратын құралдарды сақтайтын учаске.
6. АТБ-ның аумағы көгалдандыру жағынан, өндірістік және санитарлық-тұрмыстық жағдайға арналған ғимараттар мен имараттарды орналастыру және оларды күтіп ұстау, санитарлық қорғау аумағының мөлшері, шаруашылықтың қоймасын ұйымдастыру және көлікпен қамтамасыз ету жұмыстары қолданыстағы құрылыс нормалары және ережелерінің (бұдан әрі - ҚНжЕ) және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің (бұдан әрі - НҚА) талаптарына сай жүргізуі керек.
7. АТБ орналастыру учаскесін таңдағанда, онда орналасатын ұйымның аумағында мыналар қарастырылуы керек:
1) ауа кемелерінен және басқа да авиациялық техникадан шығатын шу селитебті аумаққа аз таралу талаптарын сақтау;

2) размещение зданий и сооружений АТБ от источников электромагнитных излучений (радиолокационных станций) на расстоянии, определенном в соответствии с действующими НПА, регламентирующими требования по защите населения от воздействия электромагнитного поля радиотехнических установок;
3) возможность снабжения доброкачественной водой в требуемом количестве;
4) возможность сбора, отведения и очистки сточных вод.
8. На территории АТБ размещаются:
1) производственное здание;
2) предангарная площадка;
3) ангар (ангарная секция) для технического обслуживания воздушных судов;
4) здание цеха (отдела, участка) главного механика;
5) здание цеха (участка, лаборатории) лабораторной проверки и ремонта авиационного и радиоэлектронного оборудования; подразделения эксплуатации технических средств сбора и обработки полетной информации или участка обработки и анализа полетной информации; участка (лаборатории) диагностики технического состояния авиатехники (допускается данные помещения размещать в основном производственном здании при соблюдении требований, изложенных в настоящих санитарных правилах);
6) площади специального назначения для доводочных работ и опробования авиадвигателей воздушных судов, мойки и удаления обледенения воздушных судов, хранения и ремонта средств механизации технического обслуживания воздушных судов и специального автотранспорта АТБ;
7) здание для текущего обслуживания и ремонта авиахимической аппаратуры, площадки специального назначения для дегазации и мойки воздушных судов и авиахимической аппаратуры (только для АТБ, обслуживающих воздушные суда, занятые на авиационно-технических работах);
8) площадки временного хранения специальных жидкостей, отходов и цветных металлов, порожней тары из-под специальных жидкостей.
9. Площадки специального назначения для доводочных работ и опробования авиадвигателей воздушных судов с торцевых сторон зданий и сооружений на расстоянии не менее 300 метров.
Площадки специального назначения для дегазации и мойки воздушных судов и авиахимической аппаратуры должны располагаться на расстоянии не менее 200 метров от зданий и сооружений АТБ и на расстоянии не менее 300 метров от административных и общественных зданий аэропорта с подветренной стороны.
10. Места хранения специальных жидкостей должны располагаться на расстоянии не менее 300 метров от производственных, административных и общественных зданий аэропорта.
11. Площадки временного хранения отходов, цветных металлов, порожней тары из-под специальных жидкостей должны располагаться на расстоянии не менее 50 метров от зданий и сооружений АТБ и на расстоянии не менее 200 метров от административных и общественных зданий аэропорта.

2) АТБ-ның ғимараттары мен имараттары электромагниттік көздерден (радиолокациялық стансалардан) радиотехникалық қондырғыларын электромагниттік өрісінен халықты қорғау талаптары орындалатындай қашықтықта орналасып қолданыстағы НҚА сай болуы керек;
3) керек мөлшерде сапалы сумен қамтамасыз ету мүмкіндігін;
4) қалдық суларды жинау, бұрып жіберу тазалау мүмкіндіктерін.
8. АТБ-ның аймағында мыналар орналасады:
1) өндірістік ғимараттар;
2) ангар алдындағы алаңшалар;
3) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ангары (ангарлық бөлім);
4) бас механиктің цех ғимараты (бөлім, учаске);
5) зертханалық тексеріс және авиатехникалық, радиоэлектронды құрылғыларды жөндеу цехының (бөлімінің, зертханасының) ғимараты; ұшу ақпаратын жинау мен өңдеу техникалық орталығын пайдалану бөлімі немесе ұшу ақпаратын өңдеу мен талдау учаскесі; авиатехниканың техникалық жағдайының диагностикалық учаскесі (зертхана) (мұндай үй-жайларды, осы ережелерде көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда негізгі өндірістік ғимараттарда орналастыруға болады);
6) Ауа кемелерінің жұмыстарын аяғына дейін жеткізуге және авиадвигательдеріне сынақ жүргізуге, жууға және ауа кемелерін мұздан тазалауға, ауа кемелерінің техникалық көмек көрсету механизмдерін жөндеу мен сақтауға және АТБ арнаулы автокөліктеріне арналған арнайы алаң;
7) авиахимиялық аппараттарды жөндеу және ағымдық қызмет көрсетуге арналған ғимарат, ауа кемелерін және авиахимиялық аппараттарды дегазациялауға, жууға арналған арнайы алаңдар (тек, авиациялық-техникалық жұмыстарды жүргізіп, ауа кемелеріне қызмет көрсететін АТБ-лар үшін);
8) Арнайы сұйықтардан босатылған бос ыдыстарды, қалдықтар мен түсті металлдарды және арнайы сұйықтарды сақтауға арналған алаңдар.
9. Ауа кемелерінің авиадвигательдеріне сынақ жүргізу және оның жұмыстарын аяғына дейін жеткізу жұмыстарын жүргізу үшін негізгі ғимараттар мен имараттардың артқы жағында, 300 метрден кем емес қашықтықтағы арнайы белгіленген алаңдар.
Ауа кемелерін және авиахимиялық аппараттарды дегазациялауға, жууға арналған арнайы алаңдар негізгі ғимараттар мен имараттардан 200 метрден кем емес, ал аэропорт әкімшілігінің және қоғамдық ғимараттардың ық жағында 300 метрден кем емес қашықтықта орналасуы керек.
10. Арнайы сұйықтарды сақтау орны әуежайдағы өндірістік, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарынан 300 метрден кем емес қашықтықта орналасуы керек.
11. Арнайы сұйықтардан босатылған бос ыдыстарды, қалдықтар мен түсті металдарды және арнайы сұйықтарды сақтауға арналған алаңдар АТБ ғимараты мен имаратынан 50 метрден кем емес, ал әуежайдың әкімшілік және қоғамдық ғимаратынан 200 метрден кем емес қашықтықта орналасуы керек.

12. На территории АТБ не допускается устраивать склады горюче-смазочных материалов и хранилища с выделением вредных газов, организовывать производства и создавать склады материалов, загрязняющих территорию.
13. Помещения агрегатных и зарядки аккумуляторов, мойки и очистки фильтров, мойки барабанов колес, ремонта чехлов и другого инвентаря из стеклоткани, армирования щеток электромеханизмов, сварочных и малярных работ должны размещаться у наружных стен зданий и сооружений АТБ с подветренной стороны.
14. При проектировании АТБ, расположенных в северных строительно-климатических зонах, должна применяться максимальная блокировка с устройством крытых переходов и галерей ангара (производственного здания, здания цеха главного механика, санитарно-бытовых помещений), а также ограничивать длину стен зданий с наветренной стороны (по зимней розе ветров) и не предусматривать в них окон, дверей и ворот.
15. Территория АТБ должна быть озеленена лиственными и хвойными деревьями.
16. Трассировку и прокладку трубопроводов наружных сетей водоснабжения, канализации, теплоснабжения, следует проводить с учетом возможности обеспечения уборки территории АТБ и подъездных путей.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к производственным
зданиям и сооружениям АТБ
17. Объемно-планировочные и конструктивные решения производственных зданий и сооружений АТБ должны соответствовать требованиям действующих СНиП.
18. В изолированных помещениях должны размещаться следующие участки: ПЭССОПИ (УОАПИ), зарядки аккумуляторов, мойки и очистки фильтров и барабанов колес, орехоструйной и пескоструйной очистки деталей и агрегатов авиатехники, ремонта изделий из стеклоткани, армирования щеток электромеханизмов, сварочных и малярных работ, спектрального анализа горюче-смазочных материалов, проверки расходомеров топлива, зарядки самолетных огнетушителей, печатно-множительных.
19. Механические, слесарно-клепальные и другие участки, работа и технологическое оборудование которых сопровождается повышенными уровнями шума, должны размещаться в изолированных помещениях с облицованными звукоизолирующими стеновыми ограждениями.
20. Ультразвуковые генераторы и преобразователи должны устанавливаться в изолированных помещениях с дистанционным наружным управлением и блокировкой, обеспечивающими их отключение при открывании дверей помещений. Разрешается размещение ультразвуковых генераторов и преобразователей в общем помещении при отделении их перегородками, изготовленными из звукопоглощающих материалов, на всю высоту помещения.

12. АТБ-ның аумағында жанар-жағар май және зиянды газ бөлетін қоймаларды орналастыруға, аумақты ластайтын материалдық қоймаларды, өндірістерді ұйымдастыруға болмайды.
13. Аккумуляторларды агрегаттайтын, зарядтайтын, жуатын, сүзгілерді жуып, тазалайтын, доңғалақтардың барабанын тазалайтын, шыныдан жасалған матадан кресло, басқа да жабдықтардың қаптарын, электрлі механизмдердің шөткелерін, электрлік жолмен пісіру, сырлау жұмыстарын жүргізетін құралдарын армирлағанда (күшейткенде) керекті үй-жайлар негізгі ғимараттар мен имараттардың ық жағында орналасуы керек.
14. Солтүстік климаттық құрылыс аумағында орналасатын АТБ-ны жобалау кезінде, ангарлер мен ғимараттарға (өндірістік ғимараттар, бас механик ғимаратының цехына, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар) баратын жолдар жабық өткізгіш дәліз арқылы жалғастырылуы, салынатын ғимараттардың жел жақтағы қабырғаларының ұзындығын шектеуі керек (қысқы жел розасына қарап) және оларда терезелер мен есіктер және қақпалар қарастырылмауы керек.
15. АТБ-ның аумағы жапырақты және қылқан жапырақты ағаштарды егу арқылы көгалдандырылуы керек.
16. Сумен қамтамасыз ету, канализация, ыстық сумен, жер беті немесе жер асты арқылы газбен қамтамасыз ету жүйесінің сыртқы торабының бағытын анықтап, құрылысын жүргізу кезінде, АТБ-ның аумағын механикаландырылған жолмен жинап-тазалау жұмыстарын жүргізуге ыңғайлылық туғызатындай етіп, оларға келетін жолдарға бөгет болмайтындай етіп жоспарлау керек.
3. АТБ-ның өндірістік ғимараттары мен имараттарына
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
17. АТБ-ның өндірістік ғимараттары мен имараттарының көлемді-жоспарлы және құрылымды шешімі ҚНжЕ талаптарына сәйкес болуы керек.
18. Жекеленген үй-жайларда мынандай учаскелер орналасуы керек: ҰБТАЖӨҚЛБ (ҰБТАӨЖТ), аккумуляторларға қуат беретін, сүзгілерді, доңғалақтардың барабандарын жуып тазалайтын, авиа-техниканың бөлшектері мен агрегаттарын жаңғақ және құм айдау арқылы тазалау, шыныдан тоқылған бұйымдарды, электромеханизмдерінің, пісіру сырлау жұмыстарының шөткелерін армирлайтын, жанар-жағар майларды спектральдық тексерістерден, отын шығынын тексеретін құралдарды, ұшақ от өшіргіштерін толтыратын және басу, көбейту құралдары тұратын үй-жайлар.
19. Технологиялық құрал жабдықтардың жұмысы шу деңгейінің жоғарлығымен жүретін механикалық, слесарьлық-майыру және басқа да учаскелері оңашаланған үй-жайларда орналасып, дыбыс өткізбейтіндей әрлендірілген қабырғалармен қоршалуы керек.
20. Ультрадыбыстық генераторлар және дыбыс өзгерткіштер оңашаланған үй-жайларда орналасып, үй-жайға кіретін есікті ашқанда оларды алыстан басқарып, сөндіретін қондырғылармен жабдықталуы керек. Ультрадыбысты генераторларды және дыбыс өзгерткіштерді ортақ үй-жайларды орналастыру олар орналасқан үй-жайдың биіктігіне сай дыбыс өткізбейтін материалдармен жабылған жағдайда рұқсат беріледі.

21. При высоте помещения более 3 метров ультразвуковое оборудование должно размещаться в кабинах (боксах) или ограждаться экранами (кожухами).
22. Звукоизолирующие ограждения должны быть изолированы от пола резиновыми прокладками, изготовленными из неметаллических материалов, дюралюминия или листовой стали, с облицовкой звукоизолирующими материалами типа рубероида, технической резины, пластмассы.
23. Компрессорные станции и установки должны размещаться в отдельных зданиях или сооружениях. Разрешается их размещать на первом этаже производственных зданий АТБ при наличии звукоизолирующих стеновых ограждений и потолка.
24. Помещения ремонта и проверки радиооборудования должны быть экранированными и размещаться не ниже второго этажа или в отдельном здании или сооружении. Соседние с ними помещения должны покрываться поглощающими материалами, не ионизирующими излучения. В случаях одностороннего направленного излучения допускается применение поглощающих покрытий только соответствующих участков стен, пола и потолка.
25. На окнах зданий и сооружений АТБ, обращенных к антеннам радиолокационных станций, должны устанавливаться металлические решетки или радиозащитные стекла.
26. В ангарах (ангарных секциях) должно предусматриваться естественное освещение в верхней части стен. Площадь световых проемов должна составлять не менее 25 процентов (далее - %) от площадки ангара.
27. Ангарные ворота должны иметь механизированное открытие (закрытие) с возможным применением ручного привода. Верхняя часть ворот должна быть остекленной.
28. В северных строительно-климатических зонах, входы в производственные здания и сооружения должны быть с двойными тамбурами при глубине каждого отделения тамбура не менее 1,2 метра.
29. В помещениях эксплуатации установок ПЭССОПИ (УОАПИ) стены должны быть отделаны звукопоглощающими материалами (гипсовые перфорированные плиты с последующей шпаклевкой на основе поливинилацетатной эмульсии и окраской эмалевыми красками).
30. Во всех помещениях ПЭССОПИ (УОАПИ), где проводятся работы с электромеханической бумагой необходимо:
1) стены, двери, оконные и дверные рамы, подоконники покрывать эмалевыми красками с предварительным нанесением шпаклевки, разведенной поливинилацетатной эмульсией;
2) полы должны быть покрыты керамической плиткой, линолеумом или другими легкомоющимися материалами. Использование деревянных полов (доски, паркет) без верхнего защитного покрытия не допускается.
31. Поверхность полов помещений ангаров (ангарных секций) должны быть доступными для очистки от грязи, пролитых специальных жидкостей и горюче-смазочных материалов.

21. Үй-жайдың биіктігі 3 метрден биік болғанда, ультрадыбыс құралдары кабинада (бокста) орналасып немесе қорғағыш экрандармен қоршалуы керек.
22. Дыбыс өткізбейтін қоршаулар рубероид, техникалық резеңкемен, пластмассалардан жасалып, дыбыс өткізбейтін материалдармен жабылған металл емес материалдардан, дюралюминиден немесе жайма болаттан еденнен резеңке төсеніштер арқылы оқшаулануы керек.
23. Компрессорлық станциялар және қондырғылар жеке тұрған ғимараттарда немесе имараттарда орналасуы керек. Егер қабырғалары мен төбесі дыбыс өткізбейтін заттармен жабылған болса, оларды АТБ-ның өндірістік ғимаратына орналастыруға рұқсат беріледі.
24. Жөндеу жұмыстарын жүргізетін және радиоқұрылымдарын тексеретін үй-жайлар экрандалған және екінші қабаттан төмен емес немесе жеке ғимараттар мен имараттарда орналасуы керек. Олармен көршілес үй-жайлардың қабырғасы дыбыс өткізбейтін материалдармен жабылуы керек. Егер дыбыс бір бағытта шығарылатын болса, онда сол қабырғаның тиісті учаскесі, едені және төбесі дыбыс өткізбейтін материалмен жабылуы керек.
25. АТБ-ның ғимараттары мен имараттарының радиолокациялық станцияларының антеннасына қараған жақтағы терезелеріне радиотолқыннан қорғайтын шыны салынып, металды тормен жабылады.
26. Ангарларда (ангарлық бөлімдерде) төбесінен түсетін табиғи жарық көздері қарастырылуы керек. Жарық түсетін жерлердің алаң мөлшері ангар алаңының 25 пайызын (бұдан әрі - %) құрауы керек.
27. Ангарлардың қақпасы механикаландырылған жолмен ашылып, қолмен ашу мүмкіндігі де қарастырылуы керек. Қақпаның жоғарғы жағы шынымен жабылуы керек.
28. Солтүстік-климаттық аумақта өндірістік ғимараттар мен имараттарға кіретін орын екі кіреберіспен жасақталып, әрбір кіре берістің ұзындығы 1,2 метрден кем болмауы керек.
29. ҰБТАЖӨҚЛБ (ҰБТАӨЖТ) үй-жайларының қабырғалары дыбыс өткізбейтін материалдардан жасалуы керек (поливинилацетаттың сулы ерітіндісімен өңделіп, эмальданған бояулармен сырлануы негізінде шпаклевкаланған гипсті плиталар).
30. Электромеханикалық қағаздармен жұмыс жүргізілетін ҰБТАЖӨҚЛБ (ҰБТАӨЖТ)-ның барлық үй-жайларында мыналарды орындау керек:
1) қабырғалары, есіктері, терзелер мен есіктердің жақтаулары, алдын ала поливинилацетаттың сулы ерітіндісімен еселенген шпаклевка жағылғаннан кейін терезе астындағы ернеу эмальды бояумен сырлануы керек;
2) едендер керамикалық тақтайшалармен, линолеуммен немесе басқа да оңай жуылатын материалдармен жабылуы керек. Ағаштан жасалған (тақтай, паркет) еденнің үстінде қорғайтын зат болмаса, оны пайдалануға болмайды.
31. Ангарларға (ангарлық бөлімдерге) арналған үй-жайдың еденінің беті кірден, төгілген арнайы сұйықтардан және жанар-жағар май материалдарынан оңай тазалау үшін тегіс және бүдірсіз болуы керек.

32. У входов в производственные здания и сооружения АТБ должны быть металлические решетки и приспособления для очистки обуви, оборудованные опорными перилами или поручнями.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к
производственным процессам и оборудованию
33. Производственные процессы и оборудование должны соответствовать требованиям действующих НПА.
34. Организация технологических процессов и эксплуатация оборудования должны быть направлены на исключение или снижение воздействия вредных производственных факторов на организм работающих (приложение 1 к настоящим санитарным правилам). Изменения технологических процессов и модернизация оборудования не должны ухудшать состояния производственной среды.
35. Допустимые уровни звукового давления в октавных полосах частот, уровни звука и эквивалентные уровни звука в децибелах (далее - дБ) для производственных операций на рабочих местах в производственных помещениях и на территории АТБ должны соответствовать нормативам согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам.
36. Оборудование, генерирующее шум выше предельно допустимых уровней следует группировать и устанавливать в отдельной части помещения, отделенной от общего помещения участка звукоизолирующими и экранирующими перегородками.
37. В цехе лабораторной проверки и ремонта АиРЭО оборудование, генерирующее при работе высококачественный шум и ультразвук выше предельно допустимых уровней, размещается в звукоизолирующие кожухи.
38. Ванны ультразвуковой очистки фильтров, деталей и агрегатов авиатехники оборудуются устройствами автоматического отключения ультразвуковых генераторов и преобразователей при открывании крышек ванн.
39. Пульты и органы управления ультразвуковых генераторов и преобразователей, имеющих звукоизолирующие кожухи, могут не укрываться звукопоглощающими материалами для обеспечения к ним свободного доступа.
40. Уровни звукового давления на рабочих местах обслуживания ультразвуковых установок должны соответствовать требованиям действующих стандартов.
41. Компрессоры, насосы, кузнечные молоты, прессы и другое оборудование, передающие вибрацию на рабочие места, должны устанавливаться на отдельных фундаментах или поддерживающих конструкциях с виброизоляцией (виброгасящие настилы, коврики).
42. Оборудование, являющееся источником выделений в воздух вредных химических веществ и влаги (баки, ванны) должны иметь закрытый слив.
43. Приготовление в помещениях рабочих растворов красителей и специальных жидкостей, эпоксидных смол и клеев, герметиков и других веществ, выделяющих вредные или неприятно пахнущие вещества, производится только в вытяжных шкафах или под вытяжными зонтами.

32. АТБ-ның өндірістік ғимараттары мен имараттарына кіретін жерде аяқ киімді тазалауға арналған металдан жасалынған торлар, еңкейіп сүрту үшін тұтқалармен жабдықталған болуы керек.
4. Өндірістік үрдістер мен құрал-жабдықтарға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
33. Өндірістік үрдістер мен құрал-жабдықтар өндірістік қолданыстағы НҚА талаптарына сай болуы керек.
34. Технологиялық үдерістерді және құрал-жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру кезінде зияны өндірістік факторлардың адам организміне әсер ететін мөлшерін кемітуге бағытталуы керек (осы санитарлық ережелерге 1-қосымша). Технологиялық үдірістерге енетін өзгерістер және құрал-жабдықтарды жетілдіру өндірістік ортаның жағдайын жақсартуға бағытталуы керек.
35. Дыбыс қысымының октавалық жолақтағы жиілігі, дыбыс деңгейі және өндірістік операция жүргізгендігі өндірістік жұмыс орындарындағы дыбыс деңгейі децибелдарда (бұдан әрі - дБ) (А) эквивалентті болып, АТБ-ның аумағында осы санитарлық ережелерге 2-ші қосымшада көрсетілген рұқсат етілген норматив деңгейіне сай болуы керек.
36. Рұқсат етілген деңгейден жоғары шу шығаратын құрал-жабдықтарды дыбыстан оқшауландыру мен экрандалатын аралық учаскесінің жалпы үй-жайынан бөлек, үй-жайдың жеке бөлігінде топтастыру және орналастыру керек.
37. Зертханалық тексеріс жүргізетін, жұмыс барысында жоғарғы сапалықта шу, ультрадыбыс шығаратын АиРЭО құралдарына жөндеу жүргізетін цехтағы құрал-жабдықтар рұқсат етілген деңгейден жоғары шу шығаратын болса, онда оларды дыбыс өткізбейтін жапқышы бар жерде орналастыруы керек.
38. Сүзгілерді ультрадыбыс арқылы тазалайтын ванналарда, олардың қақпағын ашқан кезде автоматты түрде ультрадыбыс генераторын және дыбыс өзгертетін құралды өшіретін құрылым қарастырылуы керек.
39. Дыбыс өткізбейтін жапқышпен жабылған ультрадыбыстың генераторлары мен дыбыс өзгертетін құралдардың басқару органдары мен пультін дыбыс өткізбейтін материалдармен жаппай-ақ, оларға оңай келу үшін ашық қалдыруға рұқсат етіледі.
40. Ультрадыбыс қондырғыларын басқаратын жұмыс орнындағы дыбыс қысымының деңгейі стандарттың талаптарға сай болуы керек.
41. Жұмыс орындарында діріл тудыратын компрессорлар, сорғылар, ұсталық балғалар, пресстер және басқа да құрал-жабдықтар арнайы фундаменттерге қойылып немесе дірілді оқшаулайтын (дірілді басатын төсегіштер мен кілемшелер) қондырғыларға орналасуы керек.
42. Ауаға зиянды химиялық заттар мен сұйық (бактар, ванналар) шығаратын құрал-жабдықтардың құю орындары жабық болуы керек.
43. Үй-жайларда бояғыштың және арнайы сұйықтардың, эпоксидті шайырлардың, желімдердің, тұмшалаушылардың жұмысшы ерітінділерін және басқа да зиянды заттар немесе қолайсыз иіс шығаратын өнімдерін дайындайтын үй-жайларда сорып шығаратын шкафтар немесе олар, сорып шығаратын шатыр астында орналасуы керек.

44. Рабочие столы (верстаки) для раскроя стеклоткани или для ремонта изделий из стекломатериалов должны оборудоваться бортовыми сборниками для обрезков и отходов, иметь гладкую прочную поверхность легко очищаемую от стеклянной пыли. Уборка столов производится влажным способом с предварительной очисткой при помощи пневматических отсосов. Сухая уборка не допускается.
45. Использованная ветошь и загрязненные обтирочные материалы собираются, складываются в металлические ящики с крышками и по окончании рабочей смены удаляются с рабочих мест в специально отведенные места.
46. Нормы напряженности электрической и магнитной составляющих полей, плотности потока энергии, энергетической нагрузки принимаются в соответствии с требованиями действующих стандартов.
47. В цехах (участках, лабораториях) ремонта и проверки АиРЭО принимаются волноводные ответвители, ослабители и поглотители мощности, имитаторы цели и другие устройства, снижающие электромагнитные поля радиочастот до предельно допустимых величин.
48. При проверке радиолокационных устройств, излучающих волны сверх высокой частоты (далее - СВЧ), антенные устройства отгораживаются от рабочих мест экранами из металлических решеток (сеток) или экранами из других материалов с поглощающими покрытиями.
49. При выполнении работ с устройствами, являющимися источниками ионизирующего излучения, обеспечиваются требования действующих НПА.
50. В ангарах, цехах и участках АТБ предусматриваются подъемные механизмы для транспортировки и подъема (спуска) агрегатов и деталей силовых установок массой более 20 килограммов.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к
основным рабочим местам
51. Антропометрические и физиологические характеристики рабочих мест в АТБ, требования к размещению органов управления и средствам отображения информации должны соответствовать требованиям действующих стандартов.
52. Конструкция рабочих мест, их оборудование и оснащение должны обеспечивать возможность выполнения работ в пределах соответствующих зон моторного поля в положении сидя или стоя, либо в том и другом положении в зависимости от особенностей трудового процесса, применяемого технологического оборудования и размеров рабочей зоны.
53. Рабочее место максимально защищается от воздействия вредных факторов производственной среды (приложения 3, 4 к настоящим санитарным правилам) и обеспечивает достаточный обзор оборудования и контролируемой зоны обслуживания.
54. Размещение основного и вспомогательного оборудования должно обеспечивать достаточные по размерам проходы и свободное пространство для выполнения производственных операций и передвижения работающего в зоне обслуживания рабочего места.

44. Шыныдан жасалған матаны пішуге арналған немесе шыныдан жасалған бұйымдарды жөндейтін жұмыс үстелдері, кесуге арналған борттық құрал-жабдықтармен жабдықталуы керек, оның беті берік бұдырсыз болып, шыны тозаңынан оңай тазаланатындай тегіс болуы керек. Мұндай үстелдердің үстін пневматикалық жолмен сору арқылы тазалануы керек. Құрғақ түрде тазалауға болмайды.
45. Пайдаланылған шүберектерді ластанған сүрту материалдары бір жерге жиналып, қақпақты темір жәшіктерге салынуы керек, одан соң қақпағы жабылып, жұмыс ауысымы аяқталған соң жұмыс орнынан алынып, арнайы жерге апарып тасталынуы керек.
46. Электрлі және магнитті өрістердің нормалық кернеуі, энергия ағымының тығыздығы, энергетикалық жүктеме стандартының талаптарына сай жүргізілуі керек.
47. АиРЭО-ға жөндеу және тексеру жұмыстарын жүргізетін цехтарда (учаскелерде, зертханаларда) толқынды қуатты азайтып, жуытатын басқа да қондырғылар қарастырылып, олар электромагниттік өрісті радиожилігін рұқсат етілген деңгейге дейін төмендетуі керек.
48. Өте жоғарғы жиіліктегі (бұдан әрі - ӨЖЖ) радиолокациялық құрылымдарды, антенналық құрылымдарды тексергенде жұмыс орындарынан металдан жасалған тор-экран, басқа да дыбыс жуытатын жапқыштармен жабылған экран арқылы бөлінуі керек.
49. Ионды сәуле көздері болып табылатын құрылымдармен жұмыс атқарғанда қолданыстағы НҚА-нің талаптарына сай болатындай етіп қорғану керек.
50. АТБ-ның ангарларында, цехтарында және учаскелерінде тасымалдау жұмыстарын жүргізу үшін және жүк көтеретін (түсіретін) механизмдер және салмағы 20 кг көп күш қондырғыларының бөлшектері қарастырылуы керек.
5. Негізгі жұмыс орындарына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
51. АТБ-дағы жұмыс орындарының антропометриялық және физиологиялық сипаттары, басқару органдарын және ақпарат құралдарын орналастыруға қойылатын талаптар стандарт талаптарына сай келуі керек.
52. Жұмыс орындарының конструкциялық құрылымы, олардағы құрал-жабдықтармен жабдықталуы матор орналасқан зонадағы еңбек үдерісінің ерекшеліктеріне қарай және пайдаланатын технологиялық құралдың және еңбек ету аумағының мөлшеріне қарай жұмыстарды отырып немесе тұрып істеуге мүмкіндік беруі керек.
53. Жұмыс орны өндірістік ортаның зиянды факторларынан (3-4 қосымша) мұқият қорғалуы және бақыланатын аумақтағы құрал-жабдықтарды дұрыс көре алатындай болып орналасуы керек.
54. Негізгі және қосымша құрал-жабдықтарды орналастыру кезінде жұмыс аумағында жүріп тұруға керекті және өндірістік операцияларды оңай орындау үшін үлкен орын қарастырылуы керек.

55. В цехах (участках, лабораториях), где работа выполняется преимущественно сидя, рабочие стулья (кресла) должны быть подъемно-поворотными, обеспечивающими выполнение трудовых операций в рациональной позе. Покрытие сидений, спинок, съемных чехлов и других элементов рабочего стула (кресла) должно быть полумягким с нескользкой поверхностью, воздухопроницаемым, легко очищаемым от загрязнения, подвергаться химической чистке и стирке.
6. Санитарно-эпидемиологические требования
к отоплению и вентиляции
56. Отопление и вентиляция в помещениях АТБ осуществляются в соответствии с требованиями действующих СНиП.
57. Вентиляция помещений АТБ должна обеспечивать содержание вредных химических веществ и пыли в воздухе рабочей зоны, не превышающее предельно допустимые концентрации.
58. Температуру, скорость движения и относительную влажность воздуха в помещениях АТБ следует принимать согласно приложению 5 к настоящим санитарным правилам.
59. Нагревательные приборы в производственных помещениях с пылевыделением (пескоструйной и орехоструйной очистки деталей, армирования щеток, монтажа колес, столярных) должны иметь гладкую поверхность, допускающую легкую очистку.
60. В производственных помещениях с объемом на одного работающего менее 20 метров кубических предусматривается подача наружного воздуха в количестве не менее 30 метров кубических в час на каждого работающего, а в помещениях с объемом более 20 метров кубических на каждого работающего - не менее 20 метров кубических в час.
61. В воздухе, поступающем внутрь помещений, содержание вредных веществ не должна превышать 30% предельно допустимой концентрации. Применение рециркуляции воздуха для вентиляции, воздушного отопления и кондиционирования воздуха в помещениях не допускается.
62. Для исключения притока воздуха в помещения без выделения вредных веществ и пыли из соседних помещений с их выделением (аккумуляторные, очистка и мойка деталей и фильтров, малярные, сварочные и столярные работы, приготовление растворов специальных жидкостей, эпоксидных клеев и герметиков, армирование щеток, использование электрохимической бумаги, зарядка бортовых огнетушителей, ремонт расходомеров и приборов контроля работы авиадвигателей, спектральный анализ горюче-смазочных материалов, пошив и ремонт изделий из стекломатериалов) объем удаляемого воздуха из помещений с выделениями вредных веществ и пыли должен превышать объем подаваемого воздуха на 20%.
63. От технологического оборудования, являющегося источником выделения в воздух вредных веществ и пыли предусматривается местная вытяжная вентиляция.

55. Жұмысты негізінен отырып орындайтын цехтардағы (учаскелердегі, зертханалардағы) жұмыс орындықтары (креслолары) жұмыс операцияларын оңтайлы кейіпте орындау үшін көтеріліп бұрылатындай болуы керек. Орындықтардың отыратын жерінің, арқалығының жапқыштары жартылай жұмсақ, тайматындай, ауа өткізетін жеңіл тазаланатын затпен қапталуы керек.
Жағу-майлау материалдарымен және басқа да арнайы сұйықтықтармен жұмыс істейтін адамдар үшін жапқыштар алынып, салатындай болып, химиялық жолмен тазалауға, жууға болатын материалдардан дайындалуы керек.
6. Жылу және желдету жүйелеріне қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
56. АТБ-ның үй-жайларында жылу беру және желдету жұмыстары қолданыстағы НҚА-нің талаптарына сай жүргізілуі керек.
57. АТБ-ның үй-жайларын желдету барысында жұмыс аумағындағы ауадағы химиялық заттарды және тозаңдарды ұстап қалып, бекіткен шектен аспауды қамтамасыз етуі керек.
58. АТБ-ның үй-жайларындағы ауаның температурасы, қозғалу жылдамдығы, салыстырмалы ылғалдылығы осы санитарлық ережелерге 5-қосымшада берілген санитарлық ережеге сай болуы керек.
59. Тозаң бөліп (құм және жаңғақ ағыны арқылы бөлшектерді тазалайтын, шөткелерді армирлайтын, доңғалақтарды жөндейтін, ағаш шеберінің цехында) шығаратын өндірістік үй-жайлардағы жылыту құралдарының беті оңай тазалану үшін тегіс болуы керек.
60. Өндірістік үй-жайларда бір адамға шаққанда ауа 20 м 3 келетін жағдайда сыртқы ауаның берілуі бір адам үшін 30 м 3 құрау керек. Егер үй-жайдағы ауаның мөлшері әрбір адамға 20м 3 кем болса, онда сыртқы ауаның берілуі 20 м 3 кем болмауы керек.
61. Үй-жайға келіп түсетін ауадағы зиянды заттардың қанықпасы рұқсат етілген деңгейдің 30 пайызынан аспауы керек. Үй-жайларды желдету жүйесінде ауаны қайта қолдану, ауамен жылыту, ауаны тоңазыту жұмыстары жүргізілмейді.
62. Көрші үй-жайлардан (аккумуляторлық цех, фильтрлер мен бөлшектерде тазалап жуатын, сырлау, пісіру, ағаш шебері жұмыс істейтін, арнайы сұйықтықтың ерітіндісін, эпоксидті желімді, тұмшалаушыларды дайындайтын, шөткелерді армирлайтын, электро химиялық қағаздарды пайдаланатын, борттағы өрт сөндіргіштерді толтыратын, шығын өлшегіштерді жөндейтін және автодвигательдердің жұмысын тексеретін құралдарды, жанар-жағар май материалдарына спектральдық тексеріс жүргізетін және шыныдан жасалған материалдарға жөндеу, тігін жұмыстарын жүргізетіндер) келетін ауада зиянды заттар мен тозаң болмау үшін ауадағы зиянды заттардың, тозаңның үй-жайдан шығарылатын ауа көлемі келетін ауа көлемінен 20 пайызға көп болуы керек.
63. Зиянды заттарды және тозаңдарды ауа бөліп шығарудың көзі болып табылатын технологиялық құралдар тұрған жерде сорып шығаратын жергілікті желдету жүйесі қарастырылуы керек.

64. Рабочие столы для обработки полетной информации с использованием электрохимической бумаги и столы (верстаки) для работ с изделиями из стекломатериалов оборудуются местной вытяжной вентиляцией в виде боковых отсосов.
65. Системы местной вытяжной вентиляции и местных откосов не допускается соединять с системами общеобменной вытяжной вентиляции.
66. У ангарных ворот, расположенных во всех климатических зонах, предусматривают воздушно-тепловые завесы, обеспечивающие снижение температуры воздуха во время открывания ворот ангара не ниже 5 о  С.
67. В северных строительно-климатических зонах у ворот и дверей (при отсутствии тамбуров и шлюзов) производственных зданий предусматривают воздушно-тепловые завесы, обеспечивающие снижение температуры подаваемого воздуха на время открывания ворот или дверей в помещениях не ниже плюс 12 о  С.
68. Система местной вытяжной вентиляции должна быть оборудована фильтрационными устройствами в следующих помещениях с выделениями вредных химических веществ и пыли:
1) аккумуляторные, химической и ультразвуковой промывки деталей и фильтров, спектрального анализа горюче-смазочных материалов, проверки расходомеров и приборов контроля работы авиадвигателей, приготовления специальных жидкостей, эпоксидных клеев и герметиков - фильтрами волокнистыми;
2) столярные, армирования щеток, ремонта изделий из стекломатериалов, орехо- и пескоструйной очистки деталей, заточные станки - циклонами или групповыми;
3) сварочные - скрубберами центробежными или абсорбционными фильтрами;
4) малярные, приготовления растворов красок и растворителей, обработки и расшифровки полетной информации с использованием электрохимической бумаги, печатно-множительные установки - гидрофильтрами или термокаталическими реакторами.
69. Выброс удаляемого из помещений с вредными веществами и пылью вентиляционного воздуха в атмосферу без предварительной очистки не допускается.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к освещению
70. Естественное и искусственное освещение в производственных помещениях и искусственное освещение на территории АТБ должно соответствовать требованиям действующих СНиП и НПА.
71. Для рабочих поверхностей при искусственном освещении в помещениях АТБ в зависимости от производственных процессов нормируются минимальные значения освещенности в соответствии с приложением 6 к настоящим санитарным правилам.
72. Средняя горизонтальная освещенность рабочих зон на территории перрона не менее - 20 люкс (далее - лк); площадок специального назначения - 10 лк; стоянок воздушных судов - 5 лк.

64. Электрохимиялық қағаздарды пайдалана отырып, ұшу барысындағы ақпаратты өңдейтін жұмысшы үстел және шыны материалдармен жұмыс істеуге арналған үстел тұрған үй-жайы бүйірден шығатын жергілікті желдету жүйесімен қамтамасыз етілуі керек.
65. Сорып-желдету мен сорып жарықша жүйесін жалпы-көлемді желдеткіштерге қосуға болмайды.
66. Барлық климаттық аумақтарда орналасқан ангарлардың қақпаларының алдында жылыту перделерін қарастыру керек, оған берілетін ауаның температурасы мен көлемі сондай есеппен алынуы керек, қақпаны ашқан кезде ангардың ішінде ауаның температурасы 5 0 С төмен түспейтіндей.
67. Солтүстіктік климаттық-құрылыстық аумақтардағы өндірістік ғимараттардың қақпалары мен есіктерінің алдында (кіре берісі мен дәлізі болмаған жағдайда) жылыту перделері қарастырылуға тиіс, оларға берілетін ауаның көлемі мен температурасын сондай есеппен алу керек, қақпаны немесе есікті ашқан кезде үй-жайдың ішіндегі ауаның температурасы 12 0 С төмен түспеуі керек.
68. Химиялық зиянды заттар және тозаң бөлінетін үй-жайдың ішіндегі жергілікті сорып-желдету жүйесін сүзгіш құрылғылармен жабдықтау қажет:
1) аккумоляторлық, бөлшектерді және сүзгіштерді химиялық және ультрадыбыспен жуатын, жанар-жағар материалдарына спектральдық талдау, шығысты өлшегіштерді және авиадвигательдерінің жұмысын бақылайтын құралдарды тексеретін, арнайы сұйықтықтарды, эпоксидті желімдер және тығыздағыштарды-талшықты сүзгілермен;
2) ұстаханалар, шөткелерді арматуралайтын, әйнекті материалдардан жасалған бұйымдарды жөндейтін, бөлшектерді жаңғақты - және құмбүркішпен тазартатын, құйынды немесе топтық-жонғыш станоктармен;
3) пісіруші-скруберрлермен немесе абсорбционды сүзгілермен;
4) сырлайтын, сырларды еріткіштерді және ертінділерді дайындайтын, электрохимиялық қағазды пайдалана отырып ұшақтық ақпараттарды өңдейтін, айырып оқитын, басып шығару-көбейту қондырғылары-гидросүзгіштер немесе термокаталикалық реакторлармен.
69. Құрамында зиянды заттары және тозаңы бар ауаны үй-жайдан желдеткіш арқылы атмосфераға алдын-ала тазартылмаған күйінде шығаруға рұқсат етілмейді.
7. Жарыққа қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
70. АТБ-ның өндірістік үй-жайларын және аумағын табиғи және жасанды жарықпен қамтамасыз ету қолданыстағы ҚНжЕ мен НҚА талаптарына сай болуы керек.
71. АТБ үй-жайларындағы жасанды жарықтандыру жағдайындағы жұмысшы беттері үшін өндірістік үрдістерге байланысты осы санитарлық ережелерге 6 қосымшаға сәйкес жарықтандырудың төменгі мәні нормаланады.
72. Аумақтағы жұмысшы зонасының орташа жазықтық жарықталуы кем дегенде болуға тиіс: перронда - 20 люкс (бұдан әрі - лк); арнайы пайдаланылатын алаңдарда - 10 лк; әуе кемелері тоқтайтын алаңдарда - 5 лк.

73. Средний уровень горизонтальной освещенности технических зон стоянок воздушных судов, перрона, площадок специального назначения, где не производится обслуживание воздушных судов (участки между стоянками самолетов, вертолетов, служебные подъездные пути), должен быть не менее 50% от среднего уровня освещенности, указанного в пункте 74 настоящих санитарных правил.
74. Для проведения технического обслуживания воздушных судов на перроне, местах стоянки и площадок специального назначения необходимо предусматривать местное освещение от передвижных и переносных осветительных устройств и дежурное (аварийное) освещение с минимальной горизонтальной освещенностью 1 лк.
75. Аварийное освещение производственных помещений должна составлять 5% нормируемой освещенности при системе общего освещения, но не менее 2 лк.
76. Эвакуационное освещение следует предусматривать в проходах, на лестницах и в помещениях, где работает производственное оборудование, при этом освещенность на полу и на ступенях лестниц должна составлять 0,5 лк.
77. Для обеспечения нормируемых значений освещенности выбор осветительных приборов для общего и местного освещения следует производить в соответствии с требованиями действующих СНиП.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к средствам индивидуальной защиты
78. Средства индивидуальной защиты должны применяться при проведении таких работ, при которых безопасность труда не может быть обеспечена конструкцией оборудования, организацией производственных процессов и средствами коллективной защиты.
79. Работники АТБ должны обеспечиваться средствами индивидуальной защиты.
80. Работники АТБ при получении специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты проходят инструктаж о порядке пользования ими и ознакамливаются с требованиями по уходу за ними.
81. Средства индивидуальной защиты, выдаваемые работникам, должны соответствовать фактическим условиям труда, размеру, росту и другим антропометрическим данным работника.
82. В АТБ должна быть организована своевременная химчистка, стирка, дегазация и ремонт выданных работникам средств индивидуальной защиты. Одежда, загрязненная специальными жидкостями, предварительно подвергается дегазации и обезвреживанию, после чего сдается в химчистку и стирку отдельно от незагрязненной специальной одежды (далее - спецодежда).
83. Чистка и дезинфекция дежурных средств индивидуальной защиты проводится работниками самостоятельно после окончания работы или при передаче их другому работнику.

73. Әуе кемелері тұрағының, перронның, әуе кемелеріне қызмет көрсетілмейтін, арнайы қолданылатын алаңның (ұшақтар, вертолеттер тұрағының аралары, қызметтік кіретін жолдар) жазықтық жарықталуының орташа деңгейі осы санитарлық ережелердің 74 тармағында көрсетілген орташа жарықтандыру деңгейінің 50% кем болмауға тиіс.
74. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету үшін перронда, тұрақтарда және арнайы қолданылатын алаңда, атқарылатын жұмыс сипатына қарай жарықтандырылуы жалпы жарықтандырудан жеткіліксіз болғанда, жергілікті жылжымалы, тасымалдамалы жарықтандыру құрылғыларын және жазықтық бетте жарықтандыруы 1 лк кем болмайтын кезекші жарықтандыру көзін қосу қажет.
75. Өндірістік үй-жайларды апаттық жағдайларда жарықтандыру қарастырылуы керек, егер жарықтың сөніп қалуы жарылыс немесе өрт қаупін тудыратын болса, бұл жағдайда жұмысшы бетін жарықтандыру жалпы жарықтандыру жүйесінің нормадағы 5% құрауға тиіс, бірақ 2 лк кем болмауы керек.
76. Өткелдерде, баспалдақтарда және әлі жұмысын тоқтатпаған өндірістік жабдықтар орналасқан үй-жайларда эвакуациялауға арналған жарықтандыру қарастырылуы керек, бұл жағдайда едендегі және баспалдақтардағы жарықтандыру 0,5 лк құрауы керек.
77. Жарықтандырудың нормадағы мәнін қамтамасыз ету үшін жалпы және жергілікті жарықтандыруға арналған жарықтандыру құралдарын қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай іріктеуді қамтамасыз етуі керек.
8. Жеке қорғау құралдарына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
78. жеке қорғау құралдары жабдықтың конструкциясы, өндірістік үрдісті ұйымдастыру және ұжымдық қорғану құралдары еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ете алмаған жағдайда қолдануы тиіс.
79. АТБ қызметкерлері жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі керек.
80. АТБ қызметкерлеріне арнайы киімдер, арнайы аяқ киім және басқа да жеке қорғану құралдары берілген кезде оларды қолдану туралы нұсқау беріліп және оларды қалай күтіп кию жөніндегі талаптармен таныстырылуға тиіс.
81. Қызметкерлерге берілетін жеке қорғану құралдары нақты жұмыс жағдайларына, қызметкердің бойына денесінің көлеміне және басқа антропометрикалық көрсеткіштеріне сәйкес келуі керек.
82. АТБ-да қызметкерлерге берілген жеке қорғану құралдарын химиялық тазартудан өткізу, жуу, газдан арылту және жөндеуден өткізу уақытында ұйымдастырылуы керек. Арнайы сұйықтықтармен ластанған киімдер алдын ала газдан тазартылып, залалсыздандырылып, содан кейін ғана ластанбаған арнайы киімдерден бөлек химиялық тазартуға және жууға берілуге тиіс.
83. Кезекпен пайдаланылатын жеке қорғану құралдарын тазарту және залалсыздандыру жұмыс аяқталғаннан кейін немесе басқа қызметкерге өткізетін кезде қызметкерлердің өздері жасауға тиіс.

84. Ремонт средств индивидуальной защиты должен обеспечивать восстановление их защитных свойств.
85. Спецодежда и специальная обувь хранятся в отдельных, индивидуальных, закрывающихся шкафах в гардеробных.
86. Для защиты кожи рук от воздействия вредных веществ применяются защитные дерматологические средства (по нормам расхода за смену в зависимости от вида работ из расчета 5 грамм на 1 раз).
87. Лица, работающие в организациях АТБ, проходят предварительные и периодические медицинские осмотры в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
9. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-бытовому обеспечению
88. Санитарно-бытовое обеспечение работников осуществляется в соответствии с требованиями действующих СНиП и НПА.
89. Тип и число гардеробных, шкафов, количество душевых сеток и кранов, наличие специальных бытовых помещений и устройств (помещения сушки, химчистки, стирки спецодежды, обогревания или охлаждения работников) определяются в соответствии с группами производственных процессов.
90. При проектировании и строительстве АТБ предусматриваются помещения для медико-профилактического обслуживания работников (здравпункт, помещения для отдыха в рабочее время, комнаты психологической разгрузки) и помещения для объектов общественного питания (столовая, буфет).
91. Помещения для обогревания (охлаждения) и отдыха в рабочее время для работающих на открытом воздухе предусматриваются в производственных помещениях АТБ. В случаях, когда основные рабочие места работающих на открытом воздухе удалены от производственных зданий более чем на 150 метров, предусматриваются помещения для обогревания (охлаждения), отдыха, приема пищи в отдельно стоящих вспомогательных зданиях (сооружениях).
92. Помещения для обогревания оборудуются устройствами для лучистого обогрева, сушки спецодежды и обуви. Помещения для охлаждения оборудуются бытовыми кондиционерами.
93. Помещения для приема пищи оборудуются умывальником, стационарным кипятильником, электрической плитой и холодильником.
94. Работники АТБ обеспечиваются питьевой водой, соответствующей требованиям действующих НПА.
95. В помещениях для обогревания (охлаждения), отдыха в рабочее время, приема пищи в отдельно стоящих вспомогательных зданиях (сооружениях) питьевая вода доставляется в закрытых емкостях (сосудах) с кранами фонтанчикового типа или используется вода, расфасованная в емкости. Температура питьевой воды должна быть не выше плюс 20 о С и не ниже плюс 8 о  С.

84. Жеке қорғану құралдарын жөндеуден өткізу оның қорғаушы және гигиеналық қасиеттерін қамтамасыз етуі керек.
85. Арнайы киімдер, арнайы аяқ киімдер жеке, есігі жабылатын, киім ілетін шкафтарда бөлек сақталуы керек.
86. Қолдың терісін зиянды заттардың әсерінен қорғау мақсатында қорғаушы дерматологиялық заттар қолданылуға тиіс (ауысымдағы жұмыс түріне байланысты қолдану нормасы 1 ретке 5 грамм).
87. АТБ ұйымдарында жұмыс істеушілер жұмысқа қабылданар алдында алдын ала және кейін кезеңмен халықтың санитарлық салауаттылығы саласындағы өкілетті органмен белгіленген тәртіпте медициналық тексерістен өтуге тиіс.
9. Санитарлық-тұрмыстық жағдайды қамтамасыз етуге
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
88. Қызметкерлерді санитарлық-тұрмыстық жағдаймен қамтамасыз ету қолданыстағы ҚНжЕ мен НҚА талаптарына сай жүзеге асырылуы тиіс.
89. Киім ілетін гардероб үлгілері, шкафтардың саны мен түрлері, себезгі торлар және шүмектердің саны, арнайы тұрмыстық үй-жайлар және құрылғылар (арнайы киімдерді кептіретін, химиялық тазартудан өткізетін, жуатын, жұмыскерлердің жылынуына және салқындауына арналған үй-жайлар) өндірістік үрдістер топтарына сәйкес анықталады.
90. АТБ нысандарын және құрылысына жобалау жүргізу барысында қызметкерлерге медициналық-алдын-алу қызметін көрсетуге арналған (емдеу пункті, жұмыс уақытында дем алуға арналған үй-жай, жүйкені дем алдыруға арналған бөлме) және қоғамдық тамақтандыруға арналған үй-жайлар (асхана, буфет) қарастырылуы керек.
91. Ашық ауада жұмыс істейтін жұмыскерлерге жұмыс уақытында жылынуға (салқындатуға) және дем алуға арналған үй-жайлар АТБ-ның өндірістік үй-жайларында қарастырылуға тиіс. Егер ашық ауада жұмыс істеушілердің негізгі жұмыс орны өндірістік ғимараттан 150 м артық қашықтықта болса, онда жылынуға (салқындауға) және дем алуға, тамақтануға арналған үй-жайлар бөлек тұрған қосалқы ғимаратта қарастырылуы керек.
92. Жылытуға арналған үй-жайлар арнайы киімдер мен аяқ киімдерді кептіруге болатындай, жылу шығаратын құрылғылармен жабдықталуы керек. Салқындатуға арналған үй-жайлар тұрмыстық кондиционерлермен жабдықталуға тиіс.
93. Тамақтануға арналған үй-жай қол жуғышпен, станционарлы қайнатқышпен, электр плитасымен, тоңазытқышпен жабдықталуы керек.
94. АТБ қызметкерлері НҚА талаптарына сай ауызсумен қамтамасыз етіледі.
95. Бөлек орналасқан қосалқы ғимараттардағы жұмыс уақытында жылынуға (салқындатуға), тамақ ішуге арналған үй-жайларға ауызсу беті жабық бұрқақ үлгісінде шүмегі бар ыдыстармен жеткізіледі немесе сыйымдылықтарға құйылған су қолданылады. Ауыз суға қолданылатын судың температурасы 20 С жоғары және 8 С төмен болмауға тиіс.

10. Санитарно-эпидемиологические требования по
санитарной охране окружающей среды
96. Для снижения уровней шума и уменьшения выделения в атмосферу вредных веществ от работающих авиадвигателей предусматривается буксировка воздушных судов на перроне и на местах стоянок специальным транспортом.
97. Запуск и опробование авиадвигателей производится на площадках специального назначения или на местах стоянок, оборудованных струеотклоняющими и шумозаглушающими устройствами, расположенными так, чтобы продольная ось воздушного судна была перпендикулярна к производственным зданиям.
98. Наружная мойка воздушных судов производится на площадках специального назначения и местах стоянок, оборудованных устройствами для сбора и удаления отходов (смывов) специальных жидкостей.
99. Проверка и настройка бортовых радиолокационных устройств, производится на площадках специального назначения или на местах стоянок при ориентации излучающих антенных устройств на летное поле и установки антенных устройств с положительным углом наклона ("вверх").
100. Отвод загрязненных сточных (бытовых, производственных и поверхностных стоков) вод осуществляется в соответствии с действующими ведомственными нормами технологического проектирования авиационно-технических баз в аэропортах.
101. На территории АТБ следует предусматривать места сбора твердых производственно-бытовых отходов, исходя из среднесуточной нормы накопления: для АТБ 1-й и 2-й групп - 02 килограмма на человека умноженное на час (кг/чел х час), для АТБ 3-5-й групп - 0,35 килограмма на человека умноженное на час.
Приложение 1
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим
базам гражданской авиации"
Перечень процессов, операций, оборудования, являющихся
источниками вредных производственных факторов
_________________________________________________________________________
Наименование процессов, операций, |  Вредные производственные факторы
оборудования              |
__________________________________|______________________________________
Работа на перроне, местах стоянок  Шум, ультразвук, вредные вещества
воздушных судов                    (пары бензина, керосина, углерода
оксид, азота оксиды, аэрозоли масел,
пыль)
Работа на местах стоянок и         Шум, ультразвук, вредные вещества
площадках специального назначения  (пары керосина, углерода оксид,
при запуске и опробовании          азота оксиды, фенол, аэрозоли масел,
авиадвигателей и вспомогательных   формальдегид, продукты деструкции
силовых установок воздушных судов  масел, пыль)
Заправка воздушных судов горюче-   Вредные химические вещества
смазочными материалами,            (пары топлива: углеводороды
специальными жидкостями            алифатические, алициклические,
ароматические, нефтяные, терпеновые;
аэрозоли минеральных и синтетических
масел; аэрозоли рабочих жидкостей)
Обработка воздушных судов          специальная противообледини-
тельная жидкость
Обработка и заправка бортовых      специальная жидкость, используемая
санузлов                           при обработке и заправке бортовых
санузлов
Мойка (наружная) воздушных судов   специальные моющие жидкости
Работа на площадках специального
назначения и на местах стоянок
воздушных судов при проверке
(в том числе и при помощи
самолетных передвижных             Электромагнитные излучения:
лабораторий) бортовых              в диапазоне 06-300,0 мегагерц (далее -
радиотехнических средств:          МГц)
радиостанций                    в диапазоне 0,3-300,0 гигагерц (далее -
радиолокационных станций        ГГц)
Окраска воздушных судов на         Вредные химические вещества (ацетон,
предангарной площадке              толуол, эпихлоргидрин, этилацетат)
Мойка фильтров, деталей            Шум, вредные химические вещества
(химическая)                       (пары бензина, толуол, бензол,
моноэтаноламин, аэрозоль)
Мойка фильтров (ультразвуковая)    Ультразвук, шум, вредные химические
вещества (те же, что и при химической
мойке)
Расконсервация деталей воздушных   Вредные химические вещества (пары
судов, переборка тормозов и т.п.   бензина, толуол, ацетон, бутилацетат,
этилацетат)
Армирование щеток, изготовление    Вредные химические вещества
резиновых изделий                  (углеводороды, пыль графитовая,
канифоль)
Клепальные работы                  Шум, вибрация (локальная)
Столярные работы с применением     Шум, вибрация (локальная), вредные
эпоксидных клеев                   вещества (пыль древесная,
эпихлоргидрин)
Резка и обработка органического    Вредные химические вещества
стекла                             (аэрозоль органического стекла), шум
Сварочные работы                   Шум, вредные химические вещества
(марганца оксиды, азота оксиды)
Ремонт и наладка радиотехнических  Ультразвук, электромагнитные
средств в цехе АиРЭО:              излучения в диапазонах:
радиостанций                    0,06-300 МГц
радиолокационных станций        0,3-300 ГГц
шум, рентгеновское излучение
Ремонт и наладка пилотажно-        Шум, ультразвук, вредные химические
навигационного, электро-           вещества (пары керосина, графитовая
и других видов бортового           пыль, канифоль, свинец)
оборудования в цехе и
на участках АиРЭО
Заправка бортовых огнетушителей    Шум, вредные химические вещества
(этиленгликоль, углеводорода двуокись,
фреон)
Работа в ПЭССОПИ (УОАПИ) с         Шум, вредные химические вещества
электрохимической бумагой          (формальдегид, фенол, этиленгликоль)
Работа на стенде по                Шум, вредные химические вещества
спектральному анализу масел        (озон)
Очистка специальной жидкостью      Шум, вредные химические вещества
(углерода оксид, азота оксиды,
углеводороды, формальдегид, эфиры)
Зарядка аккумуляторов              Вредные химические вещества
(аэрозоли щелочи и кислот)
Работа в насосных и компрессорных  Шум, вибрация (общая)
Раскрой и пошив изделий из         Шум, вредные химические вещества (пыль
стекловолокна                      стекловолокна)
Работа на токарных, фрезерных,     Шум
сверлильных и других станках в
механических участках
Обслуживание изотопных источников  Ионизирующее излучение
Средства неразрушающего контроля   Шум, ультразвук, электромагнитные
поля
_________________________________________________________________________
Приложение 2
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим
базам гражданской авиации"
Допустимые уровни звукового давления, уровни звука и
эквивалентные уровни звука для производственных операций
на рабочих местах в помещениях и на территории АТБ
__________________________________________________________________________
Вид трудовой      |  Уровни звукового давления в дБ в      |Уровни звука и
деятельности,     |         октавных полосах со            |эквивалентные
рабочее место     |        среднегеометрическими           |уровни звука
|            частотами, Гц               |дБ(А)
|                                        |
|________________________________________|

10. Қоршаған ортаны санитарлық қорғауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
96. Шудың деңгейін төмендетуге және жұмыс істеп тұрған авиадвигательдерден атмосфераға бөлінетін зиянды заттарды азайту үшін перрондағы және тұрақтағы әуе кемелерін арнайы көлікпен тіркеп сүйреу қарастырылады.
97. Авиадвигательдерді іске қосу және сынақтан өткізу ағынды бұратын және шуды басатын құрылғылармен жабдықталып, әуе кемесінің көлденең осі өндірістік ғимаратқа тік орналасатындай арнайы қолданылатын алаңдарда немесе тұрақтарда жүргізіледі.
98. Әуе кемелерінің сыртын жуу жуындылар мен арнайы сұйықтықтардың қалдықтарын жинап жоятын құрылғылармен жабдықталған арнайы қолданылатын алаңдарда және тұрақ орындарында жүргізілуге тиіс.
99. Борттағы радиолокациялық құрылғыларды тексеру және күйіне келтіру жазғы алаңда сәуле шығарушы антенналық құрылғылардың және антенналық құрылғыларды оң бұрышпен "жоғары" қаратып орнату арқылы бағдар беру барысында арнайы қолданылатын алаңдарда немесе тұрақтарда жүргізілуі керек.
100. Ластанған жуынды суларды (тұрмыстық, өндірістік және ағынды сулар) ағызу әуежайдағы авиациялық-техникалық баздарды технологиялық жобалаудың қолданыстағы ведомстволық нормаларына сәйкес жүргізіледі.
101. АТБ аумағында, орташа тәулік нормасының жинақталуына сәйкес, қатты өндірістік-тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған орын қарастыру керек: АТБ 1-ші, 2-ші топтары үшін 0,2 кг/адам*сағ., АТБ 3-5-ші топтары үшін - 0,35 кг/адам*сағ.
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 1 қосымша
Зиянды өндірістік факторлардың көзі болып табылатын үрдістердің, операциялардың, жабдықтардың тізбесі
___________________________________________________________________
Үрдістердің, операциялардың,   |  Зиянды өндірістік факторлар
жабдықтардың атаулары        |
___________________________________________________________________
Перронда, әуе кемелерінің тұрағы    ШУ, ультрадыбыс, зиянды
орындарында жүргізілетін жұмыстар   заттар (бензиннің буы, керосин,
көміртегі оксиді, азот оксиді,
майдың аэрозолдары, тозаң)
Тұрақ орындарында және арнайы       ШУ, ультрадыбыс, зиянды
алаңдарда әуе кемелерінің           заттар (керосин буы, көміртегі
авиақозғалтқыштарын және қосалқы    оксиді, азот оксиді, майдың
күш өндіретін қондырғыларын іске    аэрозолдары, формальдегид,
қосу және сынақтан өткізуге         майдың бұзылуынан пайда болған
байланысты жұмыстар                 өнімдер, тозаң)
Әуе кемелерін жанар-жағар           Зиянды химиялық заттар (отынның
майларымен, арнайы сұйықтықтармен   булары: алифаттық, алициклдық,
жабдықтау                           иісі бар, мұнайлық, терпендік
көмірсутектер; минералдық және
синтетикалық майлардың
аэрозолдары; жұмысшы
сұйықтықтарының аэрозолдары)
Әуе жай кемелерінің сыртын мұз      Арнайы сұйықтық (этиленгликоль)
қатырмайтын сұйықтықпен өңдеу
Борттағы санитарлық тораптарды      Арнайы сұйықтығы (фенол)
жуу және тазарту
Әуе кемелерінің сыртын жуғыш        Арнайы сұйықтықтар: (фенол,
заттарды қолданып жуу               моноэтаноламин)
Арнайы алаңдарда және әуе
кемелерінің тұрағында борттағы      Электромагнитті сәуле бөлу:
радиотехникалық құралдарды тексеру  - 06-300,0 мегегерц (бұдан
барысында атқарылатын жұмыстар      әрі - МГц) диапазонында
(оның ішінде жылжымалы              - 03-300,0 гигагерц (бұдан әрі
самолеттік зертханалардың           - ГГц) диапазонында
көмегімен):
радиостанцияның
радиолокациялық станцияның
Ангардың алдындағы алаңда әуе       Зиянды химиялық заттар (ацетон,
кемелерін сырлау                    толуол, эпихлоргидрин,
этилацетат)
Бөлшектер мен сүзгіштерді жуу       Шу, зиянды химиялық заттар
(химиялық)                          (бензиннің буы, толуол,
бензол, моноэтаноламин)
Сүзгіштерін жуу (ультрадыбыстық)    Ультрадыбыс, шу, зиянды
химиялық заттар (сол, химиялық
жууда қолданылатын заттар)
Әуе кемелерінің бөлшектерін         Зиянды химиялық заттар
іске қайта қосуға дайындау,         (бензиннің буы, ацетон, толуол,
тежегіштерді бөлшектеп ажырату      бутилацетат), Этилацетат
және с.с.
Шөткелерді арматуралау, резеңке     Зиянды химиялық заттар
бұйымдарды дайындау                 (көмірсутегі, графитті канифоль
тозаңы)
Майыстыру жұмыстары                 Шу, діріл (жергілікті)
Эпоксидті желімді қолдана           Шу, діріл (жергілікті), зиянды
отырып атқарылатын ұсталық          заттар (ағаш тозаңы,
жұмыстар                            эпихлоргидрин)
Органикалық әйнекті кесу және       Зиянды химиялық заттар
өңдеу                               (органикалық әйнектің тозаңы),
шу
Пісіру жұмыстары                    Шу, зиянды химиялық заттар,
(марганец оксиді,азот оксиді)
АжРЭО цехында радиотехникалық       Ультрадыбыс, мына диапазондарда
құралдарды жөндеу және іске қосу    электромагнит сәулесінің
бөлінуі:
-06-300,0 МГц диапазонында
-03-300,0 ГГц диапазонында
Пилоттық-навигациялық, электрлік    Шу, ультрадыбыс, зиянды
және борттық басқа жабдықтар        химиялық заттар (керосин
түрлерін цехтарда және АжРЭО        буы, графиттік тозаң, канифоль,
учаскелерінде жөндеу және іске қосу  қорғасын)
Борттағы өртсөндіргіштерді толтыру  Шу, зиянды химиялық заттар
(этиленгликоль, қос тотықты
көмірсутегі, фреон)
Электрохимиялық қағазбен ҰБТАЖӨҚЛБ  Шу, зиянды химиялық заттар
(ҰБТАӨЖТ) - атқарылатын жұмыстар   (формальдегид, фенол,
этиленгликоль)
Майды спектральды сараптау          Шу, зиянды химиялық заттар
бойынша МФС стендінде жұмыс істеу   (озон)
Шу, зиянды химиялық заттар
стендтерде арнайы сұйықтықпен      (көміртегі оксиді, азот оксиді,
тазарту                             көмірсутегі, формальдегид,
эфирлер)
Аккумоляторды зарядтау              Шу, зиянды химиялық заттар
(сілтілер және қышқылдар
аэрозолдері)
Сорғылар мен компрессорларда        Шу, діріл ( жалпы)
жұмыс істеу
Әйнекті талшықтардан бұйымдарды     Шу, зиянды химиялық заттар
пішіп және тігу                     (әйнекті талшықтардың тозаңы)
Механикалық учаскелердегі жонғыш,   Шу
фрезерлік, тескіш және басқа
станоктардағы жұмыс
изотопты көздермен жұмыс            Иондалған сәуле бөлу
істеу
Бұзбайтын бақылау құралдары         Шу, электродыбыс, электромагнит
өрісі
___________________________________________________________________
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 2 қосымша
АТБ аумағында және үй-жайлардағы, жұмыс орнындағы
өндірістік операциялар жүргізу кезінде пайда болатын дыбыс қысымының, дыбыс деңгейінің және баламалы дыбыс деңгейінің рұқсат етілген мөлшері
___________________________________________________________________
Қызмет түрлері,  |    дБ берілген, орташа геометриялық   |дБ(А)
жұмыс орны     |   жиліктегі октавалық жолақтардағы    |дыбыс
|     дыбыс қысымының деңгейі, Гц       |деңгейі
|---------------------------------------| және

|31,5|63 |125|250|500|1000|2000|4000|8000|
__________________|____|___|___|___|___|____|____|____|____|______________
Помещения инженер-  93   79  70  63  58  55   52   50   49   60
но-технического
состава АТБ,
технологического
конструкторского
бюро
Цех АиРЭО;
электро-
лаборатория,
лаборатория
проверки приборов
контроля
двигателей,         103   91  83  77  73  70   68   66   64   75
продувка сжатым
воздухом
Приборная
лаборатория:
проверка
мембранно-
анероидных
приборов,
навигационного
кислородного
оборудования;
помещения
лабораторий:
радиосвязного и
радиолокационного
оборудования,
пилотажно-
навигационного
оборудования,
АСУ, бортовых
систем регистрации
параметрической
речевой             96   83  74  68  63  60   57   55   54   65
информации,
средства
объективного
контроля
("черный ящик")
Помещения ЭССОПИ    86   71  61  54  49  45   42   40   38   50
(УОАПИ)
Эксплуатация        96   83  74  68  63  60   57   55   54   65
установок
Лаборатория
диагностики:
помещения
рекламации,
параметров, сбора
информации,         93   79  70  63  58  55   52   50   49   60
неразрушающих
методов контроля
Помещения           96   83  74  68  63  60   57   55   54   65
спектрального
анализа масла
Лаборатория
печатно-
множительная,
помещения           96   83  74  68  63  60   57   55   54   65
комплектовок,
складов
Цех обслуживания
бытового
оборудования,
аккумуляторная,
агрегатные,         103  91  83  77  73  70   68   66   64   75
компрессорные,
прачечная,
химчистка
Мойка воздушных     107  95  87  82  78  75   73   71   69   80
судов, цех
главного механика,
кузница
Помещения зарядки   103  91  83  77  73  70   68   66   64   75
бортовых
огнетушителей
Цех текущего
ремонта,
сварочные,
малярные,
слесарные,
столярные работы,
все виды работ в
ангаре, в кабинах
воздушных судов,
на тепловых         107  95  87  82  78  75   73   71   69   80
обдувочных
машинах, перроне,
местах стоянок
воздушных судов,
предангарной
площадке,
площадках
специального
назначения для
запуска и
опробования
авиадвигателей
__________________________________________________________________________
Приложение 3
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования к авиационно-
техническим базам гражданской авиации"
Перечень физических вредных производственных факторов в АТБ
__________________________________________________________________________
Наименование вредных|Вид трудовой деятельности, помещение, рабочее место
факторов            |
____________________|_____________________________________________________
Повышенный уровень   Техническое обслуживание воздушных судов на перроне и
шума                 местах стоянок; опробование авиадвигателей и
вспомогательных силовых установок на площадках
специального назначения; работа на тепловых
обдувочных машинах; проверка преобразователей и
генераторов электротока; в помещениях механических и
слесарных участках в компрессорных; работа с
клепальными молотками; в столярных; работа на
печатно-множительных установках; в помещениях
эксплуатации и расшифровки полетной
информации; в самолетных передвижных лабораториях
Повышенный уровень   Техническое обслуживание воздушных судов при
ультразвука          работающих вспомогательных силовых установках;
работа на тепловых обдувочных машинах; работа на
ультразвуковых установках по очистке и мойке деталей
и фильтров; работа с радиолокационной аппаратурой
Повышенный уровень   Работа на тепловых обдувочных машинах; в
общей вибрации       компрессорных; в кузнечно-прессовых; в самолетах
передвижных лабораториях
Повышенный уровень   Работа с ручным пневмоинструментом: клепальными
локальной вибрации   молотками, пневмодрелями; работа на
деревообрабатывающих станках; циркулярных пилах,
электрорубанках, рейсмусовых станках, работа на
кузнечных молотах и прессах
Повышенные или       Во всех производственных помещениях с обязательным
пониженные           контролем в помещениях проверки и ремонта анероидно-
температура,         мембранных приборов, малярных и столярных работ при
относительная        термосушке изделий, в кузнечных, в ангарах
влажность и
подвижность
воздуха
Недостаточная        Во всех помещениях с обязательным контролем: на
освещенность         территории перрона, местах стоянок и площадках
рабочей зоны         специального назначения; в помещениях; цеха АиРЭО,
ПЭССОПИ (УОАПИ), механических, слесарных и
столярных участков, пошива инвентаря и изделий,
лаборатории диагностики, в ангарах
Повышенный уровень   Ремонт и проверка радиостанций и радиолокационных
электромагнитных     устройств в цехе АиРЭО; проверка бортовых
излучений            радиостанций и радиолокационных устройств на
площадках специального назначения и местах стоянки
воздушных судов; работа на перроне, местах стоянок
воздушных судов, на предангарной площадке
(СВЧ-излучения от обзорных, курсоглиссадных и
метеорологических радиолокационных станций
аэропорта)
Повышенный уровень   Техническое обслуживание бортовых изотопных датчиков
ионизирующих         на местах стоянок воздушных судов, предангарной
излучений            площадке и в ангаре; в помещениях хранения бортовых
изотопных датчиков; настройка и проверка
радиолокационных устройств в помещениях цеха АиРЭО
(рентгеновское излучение от радиоламп)
__________________________________________________________________________
Приложение 4
к санитарно-эпидемиологическим правилам и
нормам "Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим базам
гражданской авиации"
Перечень и характеристика основных вредных
химических веществ в воздухе рабочей зоны
_________________________________________________________________________
Наименование вредного вещества                  |  ПД К, |   Класс
|  мг/м |  опасности
________________________________________________|________|_______________

|31,5|63|125|250|500|1000|2000|4000|8000|балама.
|    |  |   |   |   |    |    |    |    |лы ды.
|    |  |   |   |   |    |    |    |    |быстың
|    |  |   |   |   |    |    |    |    |деңгейі
___________________________________________________________________
1           2   3  4    5   6   7    8    9   10    11
___________________________________________________________________
АТБ, ТКБ инженерлік-
техникалық құрамына
бөлінген үй-жайлар   93  79  70  63  58   55   52   50   49   60
АиРЭО цехы;
электрозертханасы
двигателдерде
бақылауға арналған
аспаптарды тексе.
рудің аспаптар
зертханасы, қы.
сылған ауамен
тазалау             103  91  83  77  73   70   68   66   64   75
Аспаптық зертхана:
мембраналық
анеройдтық аспап.
тарды, навигациялық
құрал-жабдықтарды,
оттегілік құрал-
жабдықтарды;
зертхананың
үй-жайлары: радио.
байланыс және радио.
локациялық құрал-
жабдықтар, пило.
таждық навигациялық
құрал-жабдықтар,
БАЖ, сөйлесу пара.
метрін тіркейтін
борттық жүйе, ОБҚ    96  83  74  68  63   60   57   55   54   65
ПЭССОПИ (УОАПИ)
Үй-жайы              86  71  61  54  49   45   42   40   38   50
қондырғыны
пайдалану            96  83  74  68  63   60   57   55   54   65
Анықтау зертханасы:
рекламация, пара.
метрлер үй-жайы,
ақпарат жинау,
бақылау әдісін
жоймайтын            93  79  70  63  58   55   52   50   49   60
Майды спектральдік
тексеруден өткізетін
үй-жай               96  83  74  68  63   60   57   55   54   65
Басып шығару,
көбейту зертханасы,
дайындау жұмыстарын
жүргізетін үй-
жайлар, қоймалар     96  83  74  68  63   60   57   55   54   65
Тұрмыстық құрал-
жабдықтарды пайда.
лану цехы, аккуму.
ляторлық агрегаттық
компрессорлық кір
жуатын орын, химия.
лық тазалау орны    103  91  83  77  73   70   68   66   64   75
Ауа кемелерін жуу
орны, бас механик
пен ұстаның цехы    107  95  87  82  78   75   73   71   69   80
Борттық өрт сөндір.
гіштерге арналған
үй-жай              103  91  83  77  73   70   68   66   64   75
Ағымдағы жөндеу
жұмыстарын, пісіру,
сырлау слесарлық
ағаш жұмыстарын,
ангардағы барлық
жұмыстары, ауа
кемесінің кабинасын.
дағы, жылумен үрлеу
машиналармен, пер.
рондағы, ауа кемелері
тұратын орындағы,
ангар алдындағы
алаңда двигатель.
дерді жұмысқа қосу
және тексеруге
керекті алаңдар     107  95  87  82  78   75   73   71   69   80
___________________________________________________________________
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 3 қосымша
АТБ-дағы физикалық зиянды өндірістік факторлардың тізімі
___________________________________________________________________
Зиянды факторлардың атауы | Еңбек қызметінің түрлері, үй-жайлар,
|           жұмыс орны
___________________________________________________________________
Жоғарғы шу деңгейі          Ауа кемелеріне перронда және тұрған
жерлерінде техникалық қызмет жасау;
авиа двигательдерді, қосымша күш
қондырғыларын арнайы адамдарды жұмысқа
қосу; жылыту машиналарындағы жұмыс;
электр тоғының генераторлары және
оларды өзгертетіндерді тексеру;
механикалық үй-жайларда слесарлық
учаскелердегі компрессор орналасқан
жерде; ағаш өңдеу орнында; басу, көбейту
қондырғыларындағы жұмыс "Луч"
қондырғысын пайдаланатын үй-жайларда
және ұшу барысында алынған ақпараттарды
өңдеу; самолеттердегі жылжымалы
зертханаларда;
Жоғарғы ультрадыбыс деңгейі  қосымша күш қондырғылары істейтін әуе
кемесіне техникалық қызмет көрсету;
жылыту машиналарындағы жұмыс;
сүзгіштерді, бөлшектерді тазалау, жуу
жұмыстарын ультрадыбыстық қондырғыда
жүргізу; радиолокациялық аппаратпен
жұмыс істеу;
Жоғарғы жалпы діріл деңгейі  қол пневмоқұралдарымен жұмыс істеу;
майырғыш балғамен жұмыс істеу;
ұста-пресс қызметінде; самолеттердегі
жылжымалы зертханаларда;
Жоғарғы жергілікті діріл    қол пневмоқұралдарымен жұмыс істеу;
деңгейі                     майырғыш балғамен жұмыс істеу; ағаш
өңдеу станоктарында, айналмалы
араларды, электро сүргілерді, рейсмус
станкаларында жұмыстар ұста балғасы мен
пресстердегі
Температураның жоғарлауы    Барлық өндірістік үй-жайлар міндетті
немесе төмендеуі,           түрде анероидты мембраналық аспап
салыстырмалы ылғалдылық     орналасқан үй-жайды тексеру және
ауаның қозғалысы            жөндеу; сырлау және ағаш өңдеу
жұмысында бұйымдарды ыстықтай
кептіргенде, ұста дүкенінде, ангарларда
Еңбек ету аумағын           Барлық үй-жайларда міндетті түрде
жеткіліксіз жарықтандыру    бақылау жасау; перрондардың, тұрақ
аумағында, арнайы алаңдарда; АиРЭО,
ПЭССОПИ (УОАПИ) үй-жайларында,
цехтарында, механикалық, слесарлық және
ағаш жөндеу учаскелерін, керек
жарақтармен бұйымдарды тігу орнында,
зертханалық анықтау орнында, ангарларда
Электромагниттік сәуленің   АиРЭО цехындағы радиостанцияларды,
жоғарғы деңгейі             радиолокациялық құрылымдарды жөндеу,
тексеру; ауа кемесі тұратын жерде
арнайы алаңдарда борттық радиостанция
мен радиолокациялық құрылымдарды
тексеру; ауа кемесі тұратын жердегі,
перрондардағы, ангар алдындағы алаңдағы
жұмыстар; (аэропорттағы курсоглисадты
және метрологиялық, радиолокациялық
станциялардағы ӨЖЖ сәуле көзі)
Иондағыш сәуле көздерінің   Борттағы изотоптық дачиктерге, ауа
жоғарғы деңгейі             кемесі тұратын жерде, ангар алдындағы
алаңында және ангарда техникалық қызмет
көрсету; борттық изотоптық дачиктерді
сақтайтын үй-жайларды; АиРЭО цехының
үй-жайында радиолокациялық құрылымдарды
(ГМИ тектес радиошамнан шығатын рентген
сәулесі) тексеру және қалыпқа келтіру
___________________________________________________________________
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 4 қосымша
Жұмыс аумағындағы ауадағы негізгі зиянды
химиялық заттардың сипаттары мен тізімі
___________________________________________________________________
Зиянды заттардың атауы         |   ҚРШмг/м 3   | Қауіпсіздік
|             |    сыныбы
___________________________________________________________________
Азот тотығы (авиадвигательдерден

Азота оксиды (выхлопные газы авиадвигателей)      5,0         III
Ацетон                                            200,0       IV
Аэрозоли масел авиационных минеральных, нефтяных  5,0         III
топливо, обезжиривание деталей                    100,0       IV
Бензол                                            5,0         II
Бутилацетат                                       200,0       IV
Дибутилфенилфосфат                                0,1         II
Диоктилсебацинат                                  10,0        III
Дихлордифторметан (фреон-12)                      3000        IV
Дихлортетрафторэтан (фреон-114)                   3000        IV
Кислота азотная (травление деталей,               5,0         II
обезжиривание)
Кислота соляная (травление деталей, пайки)        5,0         II
Кислота серная (наполнитель аккумуляторов)        1,0         II
Керосин (в пересчете на С) авиационный,           300,0       IV
осветительный, технический (топливо,
растворитель многоцелевой)
Ксилол нефтяной (компонент растворителей и        50,0        III
разбавителей:
Метиленхлорид                                     50,0        IV
Метилхлороформ  (растворитель                      2,0         III
масложировых загрязнений авиадвигателей)
Моноэтаноламин                                    0,5         II
a - Нафтол (антиокислительная присадка к          0,5         II
специальным жидкостям):
Нефрас-С 50/170 (растворитель нефтяной)           300,0       IV
Озон (образуется при работе радиолокационных      0,1         I
установок при их настройке)
Пыль древесная (с примесью диоксида кремния       6,0         IV
менее 2%) (работа на деревообрабатывающих
станках в столярных)
Пыль, содержащая искусственные минеральные        2,0         III
волокна (ремонт и пошив изделий из стекловолокна)
Сольвент-нафта (в пересчете на С)                 100,0       IV
(разбавитель ЛКМ)
Свинец (паяльные работы)                          0,01        I
Сернистый ангидрид (приготовление электролитов)   10,0        III
Спирт бутиловый                                   10,0        III
Спирт изобутиловый                                10,0        III
Спирт метиловый (метанол)                         5,0         III
Спирт фурфуриловый                                0,5         II
Спирт этиловый                                    1000        IV
Толуол                                            50,0        III
Трикрезилфосфат                                   0,5         II

шығатын газдар)                               5,0         ІІІ
Ацетон                                      200,0         ІV
Минералды, мұнайлы майдың аэрозолдары         5,0         ІІІ
отын, бөлшектерді
майландырмайтын заттар)                     100,0         ІV
Бензол                                        5,0         ІІ
Бутилацетат                                 200,0         ІV
Дибутилфенилфосфат (арнайы сұйық)             0,1         ІІ
Диоктилсебацинат                             10,0         ІІІ
Дихлордифторметан (фреон-12)               3000,0         ІV
Дихлордифторметан (фреон-114)              3000,0         ІV
Азот қышқылы (бөлшектерді даттан,
майдан тазалау)                               5,0         ІІ
Азот қышқылы (бөлшектерді
дәнекерлегенде даттан тазалау)                5,0         ІІ
Күкірт қышқылы (аккумуляторды
толтыру үшін)                                 1,0         ІІ
Авиациялық жарықтандыруға арналған,
техникалық керосин (С-пен есептегенде),
(отын, көп арналы еріткіш)                  300,0         ІV
Мұнай ксилолы                                50,0         ІІІ
Метилхлорид                                  50,0         ІV
Метилхлороформ (авиадвигательдердің
майлы ластануын кетіретін ерітінді)           2,0         ІІІ
Моноэтаноламин                                0,5         ІІ
а-нафтол (арнайы сұйықтықтарға
арналған тоттандырмайтын зат)                 0,5         ІІ
Нефрас С-50/170 (мұнайды, ЛКМ-ді ерітуші)   300,0         ІV
Озон (радиолокациялық қондырғылар жұмыс
істегенде және олардың толқынын
анықтағанда)                                  0,1         І
Ағаш тозаңы (кремний диоксидінің мөлшері
2 пайыздан кем болғанда) (ағаш өңдейтін
станоктардағы жұмыстарға байланысты)          6,0         ІV
Жасанды минералды талшықтары бар
тозаң (шыны талшықты бұйымдарды
жөндеп тіккенде)                              2,0         ІІІ
Сольвент-нафта (С-пен есептегенде)
(ЛКМ-ді еселегіш)                           100,0         ІV
Қорғасын (дәнекерлеу жұмыстары үшін)          0,001       І
Күкіртті ангидрид (электролиттерді
дайындау үшін)                               10,0         ІІІ
Бутил спирті                                 10,0         ІІІ
Изобутил спирті                              10,0         ІІІ
Метил (метанол) спирті                        5,0         ІІІ
Фурфурил спирті                               0,5         ІІ
Этил спирті - гидросұйықтықтың құрамы      1000,0         ІV
Толуол                                       50,0         ІІІ
Үшкрезилфосат
(авиациялық майларының жапқышы)               0,5         ІІ
Үшхлорэтилен (еріткіш, авиадвигательдер

Трихлорэтилен (растворитель, обезжиривание        10,0        III
деталей и авиадвигателей)
Триэтаноламин                                     5,0         III
Уайт-спирит (в пересчете на С) (растворитель      300,0       IV
многоцелевой)
Углерода оксид (выхлопные газы авиадвигателей)    20,0        IV
Фенол (компонент спецжидкости; компонент          0,3         II
моющих средств: креолина фенольного
каменноугольного)
Формальдегид (выхлопные газы авиадвигателей,      0,5         II
выделяется при обработке ЭХВ)
Щелочи едкие (растворы в пересчете на NaOH)       0,5         II
(наполнитель аккумуляторов; компонент моющих
средств)
Эпихлоргидрин (составляющая эпоксидных смол,      1,0         II
клея)
Этилацетат (компонент растворителей)              200,0       IV
Этиленгликоль (компонент спецжидкостей)           5,0         III
Этилцеллозоль (компонент спецжидкостей)           10,0        III
__________________________________________________________________________
Приложение 5
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим
базам гражданской авиации"
Оптимальные и допустимые нормы микроклимата в помещениях АТБ
__________________________________________________________________________
Помещение  |Период  | Температура, 0 С  | Относительная   |  Скорость
| года   |                 |  влажность,%    |движения, м/с
|        |_________________|_________________|________________
|        | опти-  |допусти-|  опти- |допусти-| опти- |допусти-
|        |мальная |мая     | мальная|мая     |мальная|мая
____________|________|________|________|________|________|_______|________
1. Помещения:холодный  21-23    20-24    40-60   Допусти-  0,1    До 0,2
начальника   теплый    22-24    21-28    40-60   мые нор-  0,2    До 0,3
АТБ,                                             мы отно-
начальников                                      сительной
цехов, смен,                                     влажности
участков,                                        воздуха
инженерно-
технического
состава,
технологичес-
кого
конструктор-
ского бюро
2. Ангар     холодный  17-19    15-21    40-60             0,2    До 0,4
теплый   20-22    16-27    40-60             0,3    До 0,5
3. Цех       холодный  21-23    20-24    40-60             0,1    До 0,2
оперативного теплый    22-24    21-28    40-60             0,2    До 0,3
технического
обслуживания
воздушных
судов
4. Цех       холодный  21-22    20-24    40-60             0,1    До 0,3
проверки и   теплый    22-24    21-28    40-60             0,2    До 0,3
ремонта
АиРЭО:
электро-
лаборатория;
лаборатории:
АСУ;
радио-
связного,
радиолока-
ционного
оборудова-
ния;
пилотажно-
навигацион-
ных
приборов,
кислородная;
бортовая
система
регистрации
полетной
информации;
контроля
работы
двигателей;
приборная

мен бөлшектерді майдан тазалағыш)            10,0         ІІІ
Үшэтаноламин                                  5,0         ІІІ
Уайт-спирт (С-пен есептегенде)
(көп ауқымды еріткіш)                       300,0         ІV
Көміртегі оксиді (авиадвигательдерден
шығатын газ)                                 20,0         ІV
Фенол (СТ-2 арнайы сұйықтықтың құрамы;
таскөмірлі фенол креолинінен шығатын
жуғыш заттардың құрамына кіреді)              0,3         ІІ
Формальдегид (авиадвигательдерден шығатын
газ, ЭХВ-на өңдегенде шығады)                 0,5         ІІ
Күйдіргіш сілтілер (NаОН есептегенде)
(аккумуляторларды толтыруға; жуғыш
заттардың құрамына)                           0,5         ІІ
Эпилхлоргидрин (эпоксидті шайыр мен
желімнің құрамына кіреді)                     1,0         ІІ
Этилацетат                                  200,0         ІV
Этиленгликоль                                 5,0         ІІІ
Этилцеллозоль                                10,0         ІІІ
___________________________________________________________________
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 5 қосымша
АТБ үй-жайларындағы микроклиматтың
оңтайлы және рұқсат етілген нормалары
___________________________________________________________________
Үй-жайлар   |Жыл |Температурасы,|Салыстырмалы  |Ауаның қозғалу
|мез.|     С        |ылғалдылық, % |жылдамдығы, м/с
|гіл.|--------------|--------------|---------------
|дері|Оңтай.|Рұқсат |Оңтай.|Рұқсат |Оңтай.|Рұқсат
|    |лысы  |етілген|лысы  |етілген|лысы  |етілген
___________________________________________________________________
1. АТБ-ның бас.  Суық  21-23  20-24  40-60  Ауаның   0,1   0,2
тығына, цехтар.  жылы  22-24  21-28  40-60  салыс.   0,2   дейін
дың, ауысымның,                             тырмалы        0,3
участоктердің,                                             дейін
инженерлік-тех.
никалық және
ТКБ-ның бастық.
тарына арналған
үй-жайлар
2. Ангар         Суық  17-19  15-21  40-60           0,2   0,4
Жылы  20-22  16-27  40-60           0,3   дейін
0,5
дейін
3. Ауа кемеле.   Суық  21-23  20-24  40-60           0,1   0,2
ріне техникалық  жылы  22-24  21-28  40-60           0,2   дейін
қызмет көрсете.                                            0,3
тін оперативті                                             дейін
цех
4. АиРЭО цехта.   Суық  21-22  20-24  40-60          0,1   0,3
рын тексеру және  жылы  22-24  21-28  40-60          0,2   дейін
жөндеу: электро.                                           0,3
зертханалар:                                               дейін
БАЖ-дың радио.
байланыстың
радиолокациялық
қондырғылардың,
пилотаждық-нави.
гациялық құрал.
дардың, оттегі,
БСРПРИ, двига.
телдердің жұмы.
сына бақылау
жасайтын, аспап.
тар орналасқан
зертханаларын

5. Цех       холодный  18-20    17-23    40-60             0,2    До 0,3
текущего     теплый    21-23    18-27    40-60             0,3    До 0,4
ремонта
воздушных
судов
6. Цех       холодный  18-20    17-23    40-60             0,2    До 0,4
главного     теплый    21-23    18-27    40-60             0,3    До 0,5
механика:
механический
участок;
ремонта
наземного
оборудования
и электро-
оборудования;
ремонта      холодный  17-19    15-21    40-60             0,2    До 0,3
самоходных   теплый    20-22    16-27    40-60             0,3    До 0,4
механизмов;
сварочная;
зарядки
бортовых
огне-
тушителей;
аккумулятор-
ная;
компрес-
сорная,
кузница
7. Цех       холодный  21-23    20-24    40-60             0,1    До 0,2
обслуживания теплый    22-24    21-28    40-60             0,2    До 0,3
бытового
оборудования
Группы по    холодный  18-20    17-23    40-60             0,2    До 0,3
доставке     теплый    21-23    18-27    40-60             0,3    До 0,4
мягкого
имущества
на борт
воздушного
судна
8. Под-      холодный  22-24    21-25    40-60             0,1    До 0,2
разделение   теплый    23-25    22-28    40-60             0,2    До 0,3
эксплуата-
ции средств
и сбора
полетной
информации
(участок
обработки и
анализа
полетной
информации):
группа
расшифровки
и анализа
эксплуатации
установок    холодный  21-23    20-24    40-60             0,1    До 0,2
теплый    22-24    21-28    40-60             0,2    До 0,3
9. Лабора-   холодный  21-23    20-24    40-60             0,1    До 0,2
торная       теплый    22-24    21-28    40-60             0,2    До 0,3
диагностика:
группа
спектраль-
ного
анализа
масла;
неразрушаю-
щих методов
контроля
группы       холодный  22-24    21-25    40-60             0,1    До 0,2
рекламации,  теплый    23-25    22-28    40-60             0,2    До 0,3
параметров,
сбора
информации
__________________________________________________________________________
Приложение 6
к санитарно-эпидемиологическим правилам и
нормам "Санитарно-эпидемиологические
требования к авиационно-техническим базам
гражданской авиации"
Нормы искусственной освещенности на рабочих местах
__________________________________________________________________________
Рабочие места (помещения) и |Разряд и  |      Освещенность, лк
производственные процессы   |подразряд |__________________________________
|зрительных|При комби-| При     |При общем
|  работ   |нированном| общем   |в системе
|          |освещении |освещении|комбиниро-
|          |          |         |ванного
|          |          |         |освещения
____________________________|__________|__________|_________|_____________
Ангар (ангарная секция):

5. Ауа кемеле.   Суық  18-20  17-23  40-60           0,2   0,3
ріне ағымдағы    жылы  21-23  18-27  40-60           0,3   дейі
жөндеу жұмыста.                                            0,4
рын жүргізетін                                             дейін
цех
6. Бас механик.  Суық  18-20  17-23  40-60           0,2   0,4
тің цехындағы:   Жылы  21-23  18-27  40-60           0,3   дейін
механикалық                                                0,5
участке, жер                                               дейін
үстіндегі құрал
жабдықтарды,
электрлі құрал.
дарды; өзі жүре. Суық  17-19  15-21  40-60           0,2   0,3
тін механизм.    жылы  20-22  16-27  40-60           0,3   дейін
дерді жөндейтін;                                           0,4
пісіру, борттағы                                           дейін
өрт сөндіргіш.
терді толтыра.
тын, аккумулятор.
ларды зарядтай.
тын; компрессор.
лық және ұста
цехтарында
7. Тұрмыстық құ. Суық  21-23  20-24  40-60           0,1   0,2
рал-жабдықтарды  жылы  22-24  21-28  40-60           0,2   дейін
жөндейтін цех                                              0,3
дейін
Ауа кемесінің    Суық  18-20  17-23  40-60           0,2   0,3
бортына жұмсақ   жылы  21-23  18-27  40-60           0,3   дейін
ұйымдарды таси.                                            0,4
тын топ                                                    дейін
8. Ұшу барысында Суық  22-24  21-25  40-60           0,1   0,2
ақпарат жинайтын жылы  23-25  22-28  40-60           0,2   дейін
құралдарды пай.                                            0,3
даланатын және                                             дейін
жинайтын бөлімше
(ұшу барысындағы
ақпаратқа талдау
және өңдеу жүр.  Суық  21-23  20-24  40-60           0,1   0,2
гізетін участке) жылы  22-24  21-28  40-60           0,2   дейін
қондырғыны пай.                                            0,3
далану кезінде                                             дейін
талдау жасайтын
топ
9. Бақылау әді.  Суық  21-23  20-24  40-60           0,1   0,2
сін бұзбайтын,   жылы  22-24  21-28  40-60           0,2   дейін
майды спектр.                                              0,3
альдық жолмен                                              дейін
тексеру арқылы
зертханалық
жолмен анықтай.
тын топ
Ақпарат жинай.   Суық  22-24  21-25  40-60           0,1   0,2
тын, рекламация  жылы  23-25  22-28  40-60           0,2   дейін
мен параметрлер.                                           0,3
ді анықтайтын                                              дейін
топ
___________________________________________________________________
"Азаматтық авиацияның авиациялық-
техникалық базаларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 6 қосымша
Жұмыс орындарындағы жасанды жарықтандырудың нормасы
___________________________________________________________________
Жұмыс орнындағы (үй-жайлар)|Көзбен |       Жарықтандыру, лк
және өндірістік үдерістер  |көру   |--------------------------------
|арқылы |Жарықтандыру|Жалпылай|қосарлан.
|істелі.|қосарланған |жарық.  |дырылған
|нетін  |   түрде    |танды.  |жарық жү.
|жұмыс. |  болғанда  |рылғанда|йесі жал.
|тардың |            |        |пыланды.
|разряды|            |        |рылғанда
___________________________________________________________________
Ангар (ангарлық секция):
самолет қанатының биіктік
деңгейінде, самолеттің,

на высоте крыла самолета,     IV в        400       200       150
на фюзеляже самолета,
вертолета на полу             V б         200       150       150
Цех периодического            III б       1000      300       150
технического обслуживания
воздушных судов: монтаж
(демонтаж) авиадвигателей
Монтаж (демонтаж) шасси,      IV б        500       200       150
колес
Цех текущего ремонта          II в        2000      500       200
воздушных судов:
агрегатная, орехо- и
пескоструйной очистки
деталей, ультразвуковой
промывки фильтров,
армирования щеток,
слесарные работы
ремонта кресел, бортовой      III         750       300       150
посуды, монтажные работы
химической промывки           IV в        400       200       150
фильтров, деталей;
малярные работы
столярные работы              V а         300       150       150
Цех главного механика:        II в        2000      500       200
механический участок
ремонта наземного             III в       750       300       150
электрооборудования
ремонта наземного             IV б        500       200       150
оборудования и
самоходных механизмов
зарядки бортовых              IV в        400       200       150
огнетушителей
помещение дежурного           IV г        300       150       150
персонала
компрессорная, кузница        VII          -        200        -
Цех проверки и ремонта
АиРЭО:приборная лаборатория   1 б         4000      1250      400
лаборатории радиосвязного,    II в        2000      500       200
радиолокационного,
кислородного оборудования;
АСУ; бортовая система
регистрации полетной
информации; пилотажно-
навигационных приборов
электролаборатория            III б       1000      300       150
лаборатория контроля работы   III в       750       300       150
двигателей; помещение
изделия -020; экранная
комната
Подразделение                 II г        1000      300       150
эксплуатации средств и
сбора объективной полетной
информации: расшифровка и
анализ
эксплуатация установок       III в       750       300       150
Лаборатория диагностики:      II в        2000      500       200
помещения спектрального
анализа масла; неразрушающих
методов контроля
помещения сбора информации;   III в       750       300       150
рекламации; параметров
Цех подготовки производства:  III б       1000      300       150
помещения ремонта чехлов и
другого инвентаря
помещение комплектовки        V б         200       150       150
Цех обслуживания бытового
оборудования: помещения
ремонта и пошива ковров,      III б       1000      300       150
подголовников и другого
инвентаря
помещение прачечной,          V б         200       150       150
химической чистки
Участок бортовых
(парашютных) аварийных        III в       750       300       150
спасательных средств

тікұшақтың фюзеляжында,      ІV в       400        200      150
еденде                       V б        200        150      150
Ауа кемелеріне кезеңді
техникалық қызмет
көрсететін цехта:
авиадвигательдерді
алып, салу                   ІІІ б      1000       300      150
Шассилер мен доңғалақ.
тарды алып, салу             ІV б       500        200      150
Ауа кемелеріне ағымдағы
техникалық қызмет көрсе.
тетін цехта: агрегаттық,
бөлшектерді жаңғақ, құм
үрлеу арқылы тазалайтын,
сүзгіштерді ультрадыбыс
арқылы тазалайтын, шөт.
келерді армирлайтын,
слесарлық жұмыстарды
жүргізетін цехта             ІІ в       2000       500      200
Креслоларды, борттағы
ыдыстарды жөндейтін,
басқа да жұмыстар жүр.
гізілетін орында             ІІІ        750        300      150
Сүзгіштерді химиялық
жолмен тазалайтын,
сырлау жұмыстарын
жүргізетін орын              ІV в       400        200      150
Ағаш шеберінің цехында       V а        300        150      150
Бас механик цехында:
механикалық участке          ІІ в       2000       500      200
Жер бетіндегі электро.
құралдарды жөндеу орны       ІІІ в      750        300      150
Жер бетіндегі өзі жүретін
құралдарды жөндеу орны       ІV б       500        200      150
Борттағы өрт сөндіргіш.
терді толтыру                ІV в       400        200      150
Кезекші қызметкер
отыратын үй-жай              ІV г       300        150      150
Компрессорлар, ұста орыны    VІІ          -        200       -
АиРЭО жұмысын тексеретін,
жөндейтін цех: аспап
зертханасы                   1 б        4000       1250     400
Радиобайланыс, радиоло.
кациялық, оттегі құрал-
жабдықтары орналасқан
зертхана; БАЖ, БСРПРИ;
пилотажды-навигациялық
құралдар орны                ІІ в       2000       500      200
Электрзертханасы             ІІІ б      1000       300      150
Двигательдердің жұмысына
бақылау жасайтын зертхана;
020 бұйымына арналған
үй-жай, экранды бөлме        III в      750        300      150
Ұшу туралы дұрыс ақпарат
жинайтын құралдарды
пайдаланатын бөлімше;
талдау және мағынасын ашу    ІІ г       1000       300      150
қондырғыны пайдаланатын
орын                         III в        750        300      150
Анықтау зертханасы: майға,
спектральдық талдау
жасайтын үй-жай; бақылау
әдісін бұзбайтын             ІІ в       2000       500      200
Ақпарат, рекламация
параметрлер дәлдігін
жинайтын үй-жай              III в        750        300      150
Кресло жапқыштарын және
басқа да керек жарақтарды
жөндейтін және дайындайтын
цех                          III б        1000       300      150
Ұшу барысындағы керек
жарақты дайындайтын үй-жай   V б        200        150      150
Тұрмыстық қызметке керекті
заттарды жинақтаушы цех:
кілемдерді, бас қоятын
орынды және басқа керек
жарақтарды тігіп,
жөндейтін үй-жай             III б        1000       300      150
Кір жуатын, химиялық
тазалау жұмыстарын
жүргізетін үй-жай            V б        200        150      150
Апат кезінде құтқаруға
арналған борттық құрал
жабдықтарды (парашюттерді)
жинайтын участке             III в        750        300      150
Пісіру жұмыстарына

Помещения сварочных работ     IV б        500       200       150
Аккумуляторная                IV а        750       300       150
Помещение начальников АТБ,
цехов; смен; участков;
инженерно-технического        II в        2000      500       200
состава; технологического
конструкторского бюро
__________________________________________________________________________
Примечание: на всех рабочих местах и во всех помещениях АТБ плоскость нормирования освещенности и высота плоскости от пола принимается Г-0,8.

арналған үй-жай              ІV б       500        200      150
Аккумуляторлық цех           ІV а       750        300      150
АТБ, цехты, ауысымның,
учаскенің, инженерлік-
техникалық құрамының және
ТКБ бастықтарына арналған
үй-жай                       ІІ в       2000       500      200
___________________________________________________________________
Ескерту:
АТБ-ның барлық үй-жайларында және барлық жұмыс орындарында жарықтандырудың нормасының және еденнен биіктік деңгейі Г-0,8 тең болуы керек.