О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июля 2002 года N 475 "Об утверждении Правил патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности", зарегистрированный за N 1938
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 августа 2004 года N 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2004 года N 3026. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2013 года № 53 ДСП
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28.10.2013 № 53 ДСП.
В целях приведения в соответствие со  статьей 3 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июля 2002 года N 475 "Об утверждении Правил патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1938, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 43-44, стр.725), следующие   изменения и дополнения
в заголовке слова "Правил патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности" заменить словами "Инструкции об организации патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности";
в пункте 1 слова "прилагаемые Правила" заменить словами "прилагаемую Инструкцию";
в подпунктах 1 и 2 пункта 2 слова "настоящих Правил", "требований Правил" заменить словами "настоящей Инструкции", "требований Инструкции";
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) обеспечить дежурные части циркулярной радиосвязью для одновременного оповещения всех нарядов комплексных сил полиции, а также службы медицинской скорой помощи, такси, частных охранных организаций;";
в Правилах патрульно-постовой службы органов внутренних дел по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности, утвержденных указанным приказом:
в заголовке и в абзаце первом преамбулы слово "Правила" заменить словом "Инструкция";
в абзацах втором и третьем преамбулы слова "настоящими Правилами", заменить словами "настоящей Инструкцией";
в пункте 1 слова "настоящие Правила" заменить словами "настоящая Инструкция";
по всему тексту слова "подразделений полиции особого назначения", "подразделения полиции особого назначения", "подразделениях полиции особого назначения", "ППОН" заменить соответственно словами "специальных отрядов быстрого реагирования", "специальные отряды быстрого реагирования", "специальном отряде быстрого реагирования", "СОБР";
в пункте 6 слова ((далее - полиция "Кузет) исключить;
в пункте 11 слова "полиции "Кузет"" заменить словами "специализированной службы охраны органов внутренних дел";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

N 1938 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Тәртіпті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 5 шілдедегі N 475 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 2 тамыздағы N 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3026. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 28 қазандағы № 53 қбпү бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.10.2013 № 53 қбпү бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 3-бабына сәйкестендіру мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Тәртіпті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 5 шілдедегі N 475  бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде N 1938 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 43-44, 725 бет) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбындағы "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі "Тәртіпті" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіпті сақтау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Нұсқаулығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
Бұйрықтың 1-тармағында "Тәртібі" деген сөздер "Нұсқаулығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 тармақтың 1 және 2 тармақшаларындағы "осы Тәртіпті", "Тәртібінің талаптарын" деген сөздер "осы Нұсқаулықты", "Нұсқаулығының талаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 тармақ мынадай мазмұндағы 6-1 тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) полицияның кешенді күштерінің барлық нарядтарын, сондай-ақ жедел жәрдемді, таксиді, жеке күзет ұйымдарын бір мезгілде хабардар ету үшін кезекші бөлімдер циркулярлық радиобайланыспен қамтамасыз етілсін";
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіпті сақтау мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі тәртіпте:
Атауындағы кіріспенің бірінші абзацындағы "Тәртіп" деген сөз "Нұсқаулық" деген сөзбен ауыстырылсын.
Кіріспенің 2 және 3 абзацтарындағы "осы Тәртіпті" деген сөз "осы Нұсқаулықты" деген сөздермен ауыстырылсын.
1-тармақтағы "Тәртіптер" деген сөз "осы Нұсқаулық" деген сөзбен ауыстырылсын.
"полицияның ерекше мақсаттағы бөлімшелерінен", "полицияның ерекше мақсаттағы бөлімшелері", "полицияның ерекше маңызды істер жөніндегі бөлімшелері", "ПЕМБ" деген сөз тіркестері "жылдам қимылдайтын арнайы жасақтарынан", "жылдам қимылдайтын арнайы жасақтары", "ЖҚАЖ" деген сөз тіркестерімен ауыстырылсын;
6-тармақта (бұдан әрі - полиция "Күзет") сөздері алынып тасталсын;
11-тармақта "полиция "Күзет" сөздері "ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметі" сөздерімен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Воинские соединения, части оперативного назначения (далее - ЧОН) и специальные моторизованные части (далее - СМЧ) внутренних войск МВД Республики Казахстан по согласованию с командующим внутренними войсками МВД Республики Казахстан, начальниками ГУВД-УВД городов и областей привлекаются для несения патрульно-постовой службы в общественных местах и на улицах, участвуют в обеспечении общественного порядка и безопасности при проведении общественно-политических, спортивно-массовых, культурно-зрелищных мероприятий и возникновении чрезвычайных ситуаций";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Начальники ГУВД-УВД являются старшими оперативными начальниками в отношении командиров подразделений и частей ВВ, дислоцирующихся на соответствующей территории, выделяемых в установленном порядке в их временное подчинение для несения патрульно-постовой службы. В зависимости от оперативной обстановки, от обеспеченности личным составом и материально-техническими средствами, начальники горрайлинорганов внутренних дел во взаимодействии с командирами выделенных им воинских подразделений и частей организуют использование ЧОН и СМЧ в охране общественного порядка и борьбе с преступностью как самостоятельно, так и путем совместного патрулирования.";
абзац первый пункта 14 после слов "виды нарядов:" дополнить словами "передвижной пункт полиции,";
пункт 14 дополнить подпунктом 1-1), следующего содержания:
"1-1) передвижной пункт полиции (далее - ППП) - специальный наряд полиции на оборудованном автобусе, несущий патрульную службу на закрепленной территории. ППП предназначаются для проведения профилактических мероприятий на отдаленных и криминогенных патрульных участках, а также при осложнении оперативной обстановки;";
подпункт 3) пункта 14 после слов "общественного порядка" дополнить словами "Посты оборудуются как модульные (переносные), так и стационарные";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Участковый инспектор полиции в пределах своей компетенции отвечает за состояние охраны общественного порядка на закрепленном за ним участке. Он обязан докладывать начальнику и дежурному горрайлиноргана об изменении оперативной обстановки на участке и вносить предложения о наиболее целесообразной расстановке и использовании сил и средств, участвующих в охране общественного порядка. В случае отсутствия на обслуживаемой территории комплексных сил полиции, осуществлять охрану общественного порядка с другими подразделениями ОВД.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"12. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Ішкі әскерлерінің әскери құрамалары, жедел мақсаттағы бөлімдері (бұдан әрі - ЖМБ) мен арнайы моторланған бөлімдері (бұдан әрі - АМБ) Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Ішкі әскерлер қолбасшысының, қалалар мен облыстардағы ІІББ-ІІБ бастықтарының келісімі бойынша қоғамдық орындар мен көшелерде патрульді-бекеттік қызметті атқаруға тартылады, қоғамдық-саяси, бұқаралық-спорттық, мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізу кезінде және төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіпті сақтауға және қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тартылады;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ІІББ-ІІБ-нің бастықтары бекітілген тәртіппен өздерінің қарамағына патрульді-бекеттік қызметті атқаруға уақытша бөлінген тиісті аумақта орналасқан Ішкі әскерлер бөлімшелері мен бөлімдерінің командирлеріне қатысты жедел аға бастықтар болып табылады. Жедел жағдайға, жеке құраммен және материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етілуіне қарай полицияның қалалық, аудандық органдарының бастықтары осы әскери бөлімдердің командирлерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ЖМБ мен АМБ-ны қоғамдық тәртіпті сақтауға және қылмысқа қарсы күресте дербес те, бірлесіп патрульдеу жолымен де пайдалануды ұйымдастырады";
14-тармақтың бірінші абзацы "патруль" деген сөзден кейін ", жылжымалы полиция пункті" деген сөздермен толықтырылсын;
14-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жылжымалы полиция пункті (бұдан әрі - ЖПП) - бекітілген секторда патрульдік қызмет атқаратын автомобильдегі арнайы полиция наряды. ЖПП (жабдықталған автобустар) шалғай және криминогендік патрульдік учаскелерде, сондай-ақ жедел жағдай шиеленіскен жағдайда профилактикалық іс-шаралар жүргізуге арналған";
14-тармақтың 3) тармақшасы "жер учаскесі." деген сөздерден кейін "Бекеттер модульді (көшпелі) болып та, тұрақты болып та жабдықталады" деген сөйлеммен толықтырылсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Учаскелік полиция инспекторы өз құзыреті шегінде оған бекітілген учаскедегі қоғамдық тәртіпті сақтау жағдайына жауап береді. Ол учаскедегі жедел жағдайдың өзгеруі туралы қалалық, аудандық, желілік органның бастығы мен кезекшісіне баяндауға және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын күштер мен құралдарды неғұрлым мақсатқа сай орналастыру және пайдалану туралы ұсыныстар енгізуге міндетті. Қызмет көрсетілетін аумақта полицияның кешенді күштері болмаған жағдайда, қоғамдық тәртіпті сақтауды ішкі істер органдарының басқа бөлімшелерімен бірге жүзеге асырады";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. Оперативное управление патрульными нарядами в период несения службы возлагается на дежурные части горрайлинорганов и центры оперативного управления (далее - ЦОУ), с использованием инспекторов (навигаторов) по координации деятельности комплексных сил полиции";
в пунктах 50, 68, 70, 79, 111 и 151 слова "настоящих Правил" заменить словами "настоящей Инструкции";
главу 5. Несение патрульно-постовой службы дополнить параграфом §   3-1 следующего содержания:
"§   3-1. Особенности применения конного патруля
127-1. В подразделениях патрульной службы ОВД сотрудниками полиции используются лошади в обеспечении общественного порядка на участках, где по природным условиям применение автотранспортных средств затруднено или невозможно, а именно в курортных, дачных районах и зонах массового отдыха граждан, в осеннее и весеннее бездорожье, а также при проведении общественно-политических, культурно-массовых и спортивных мероприятий.
127-2. Служебная лошадь закрепляется за полицейским-кавалеристом приказом начальника органа внутренних дел.
127-3. Служебные лошади содержатся в конюшнях органов внутренних дел. В целях оперативного перемещения конных патрулей к месту несения службы используются специально оборудованные грузовые автомобили (скотовозы).
127-4. В неблагоприятную погоду во избежание резкого охлаждения при длительных остановках, лошадей следует по возможности располагать за естественными укрытиями или покрывать их попонами и от перегревания в жаркий день под деревьями, в тени.
127-5. В пути следования и по прибытию на указанный маршрут патруль ведет наблюдение и при необходимости делает остановки в местах возможного совершения преступлений и правонарушений для принятия мер по их пресечению и прекращению нарушений общественного порядка; патрулирование на маршруте осуществляется силами не менее двух всадников.
127-6. При задержании лиц, подозреваемых в совершении преступления, а также нарушителей общественного порядка, патрульные должны принимать меры предосторожности, исключающие возможность травмирования граждан, находящихся в непосредственной близости к лошадям.
127-7. При неповиновении законным требованиям сотрудников полиции или оказании сопротивления патрульным нарядам со стороны нарушителей правопорядка и лиц, подозреваемых в совершении преступления, по радиосвязи вызывается помощь и в строгом соответствии с законодательством Республики Казахстан применяются специальные средства и табельное оружие.

"30. Қызмет өткеру кезінде патрульдік нарядтарды жедел басқару полицияның кешенді күштерінің қызметін үйлестіру жөніндегі инспекторларды пайдалана отырып, қалалық, аудандық, желілік органдардың кезекші бөлімдеріне және жедел басқару орталықтарына (бұдан әрі - ЖБО) жүктеледі";
50, 68, 70, 79, 111 және 151-тармақтардағы "осы Тәртіптердің", "Тәртіптің" деген сөздер "осы Нұсқаулықтың" деген сөздермен ауыстырылсын.
"Патрульді-бекеттік қызмет атқару" деген 5 тарау мынадай мазмұндағы & 3-1 параграфпен толықтырылсын:
"& 3-1. Атты патрульді қолдану ерекшеліктері
127-1. Ішкі істер органдарының патрульдік қызмет бөлімшелерінде аттар табиғи жағдайлары бойынша автокөлік құралдарын қолдану қиынға соғатын немесе мүмкін емес учаскелерде, дәлірек айтқанда курорттық, саяжай аудандары мен көпшілік демалатын аймақтарда, күз және көктем уақытында жол болмағанда, сондай-ақ қоғамдық-саяси, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шаралар өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
127-2. Қызметтік ат ішкі істер органы бастығының бұйрығымен кавалерист-полицей қызметкерлеріне бекітіліп беріледі.
127-3. Қызметтік аттар ішкі істер органдарының ат қораларында ұсталады. Атты патрульді қызмет өткеру орнына жедел жеткізу мақсатында арнайы жабдықталған жүк тасымалдайтын (мал тасымалдайтын) автомобильдер пайдаланылады.
127-4. Қолайсыз ауа-райында ұзақ аялдамалар жасау кезінде тез салқындап қалмас үшін мүмкіндігінше аттарды табиғи жаппалармен немесе оларды жамылғы көрпелермен жабу керек және ыстық күндері ыстықтап кетпес үшін ағаштың түбіне, көлеңкелерге қою керек.
127-5. Жолда және белгіленген бағытқа келіп жеткен соң, патруль бақылау жүргізеді және қажет болған жағдайда қылмыс жасалуы мүмкін болатын жерлерде олардың жолын кесу және қоғамдық тәртіпті бұзуды тоқтату шараларын қолдану үшін аялдамалар жасайды; бағыттағы патрульдеу кемінде екі атты полиция қызметкерінің күшімен жүзеге асырылады.
127-6. Қылмыстың жасалуына күдікті, сондай-ақ қоғамдық тәртіпті бұзған адамдарды ұстау кезінде патурльшілер аттарға тікелей жақын жерде тұрған азаматтардың жарақат алуына жол бермейтін сақтық шараларын қолданулары керек; ұстауды жүзеге асыру үшін атты патрульші атынан түсіп, шылбырын оның атына ие болып, әрі жағдайды бақылап тұратын қосшысына береді, содан соң ұсталған адамды автомобильдің келіп тоқтауына қолайлы ашық жерге жаяу алып шығады.
127-7. Қоғамдық тәртіпті бұзушылар мен қылмыстың жасалуына күдікті адамдар патруль нарядтарына бағынбаған немесе қарсылық көрсеткен жағдайда наряд радио байланысы арқылы көмек шақырады және қатаң түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы құралдар мен табельдік қару қолданады.

127-8. В целях пресечения массовых беспорядков и группового хулиганства конные патрули применяются для выполнения задач по перекрытию улиц и переулков, рассредоточению толпы и задержанию организаторов, активных участников беспорядков по указанию старшего начальника.
127-9. Конному патрулю во время несения службы запрещается:
1) пристегивать лиц, совершивших правонарушения, к конскому снаряжению изделием БР (браслет) или с помощью иных средств;
2) применять тактику наезда лошадью на граждан в местах массового отдыха с целью изъятия задерживаемого лица;
3) находясь верхом на лошади, применять табельное оружие и изделие ПР-73 (палка резиновая) в местах скопления граждан;
4) превышать установленный аллюр, если это не вызывается служебной необходимостью;
5) самовольно отклоняться от назначенного маршрута и изменять порядок несения службы, если это не вызывается служебной необходимостью;
6) передавать кому-либо закрепленную лошадь для использования не в служебных целях;
7) оставлять без присмотра задержанных лиц в непосредственной близости к лошади.";
в приложениях 1-10 к Правилам патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности, утвержденных указанным приказом слова "к Правилам" заменить словами "к Инструкции";
в подпункте 2 приложения 8 к Правилам патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и безопасности, утвержденных указанным приказом:
в абзаце втором слово "Правила" заменить словом "Инструкция";
абзац седьмой исключить.
2. Председателям Комитетов, начальникам Департаментов, самостоятельных Управлений Министерства, Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, главных управлений внутренних дел - управлений внутренних дел областей, управлений внутренних дел на транспорте организовать изучение настоящего приказа личным составом служб и подразделений и обеспечить его исполнение.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра внутренних дел генерал-лейтенанта полиции Отто И.И. и Департамент общественной безопасности Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Алпысбаев Г.А.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр

127-8. Жаппай тәртіпсіздіктер мен топтасқан бұзақылықтың жолын кесу үшін атты патрульдер көшелер мен тұйық көшелерді жабу, тобырды бұзып жару және ұйымдастырушылар мен тәртіпсіздікке белсене қатысушыларды ұстау жөніндегі міндеттерді атқаратын патрульдік нарядтарға қосылады және аға бастықтың нұсқауы бойынша ғана қолданылады.
127-9. Атты патрульге қызмет өткеру уақытында:
1) құқық бұзушылық жасаған адамдарды БР (білезік) бұйымдарымен немесе өзге де құралдар көмегімен аттың ер-тұрманына байлап қоюға;
2) ұсталатын адамды алып шығу мақсатында көпшілік демалатын орындарда азаматтарды атпен басып өту тактикасын қолдануға;
3) азаматтар көп жиналатын жерлерде ат үстінде тұрып табельді қару немесе ПР-73 бұйымын (резеңке таяқ) қолдануға;
4) егер қызметтік қажеттілік талап етпейтін болса, белгіленген желе жортудан асыруға;
5) егер мұны қызметтік қажеттілік талап етпейтін болса, аттың жүрісін белгіленген бағытын өз еркімен ауыстыруға және қызмет өткеру тәртібін өзгертуге;
6) қызметтік мақсаттан тыс пайдалану үшін бекітілген атын басқа біреуге беруге;
7) атқа тікелей жақын жерде ұсталған адамдарды назарынан тыс қалдыруға тыйым салынады";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіпті сақтау мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Тәртіпке 1-10 қосымшаларда "Тәртіпке" деген сөз "Нұсқаулыққа" деген сөзбен ауыстырылсын.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіпті сақтау мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Тәртіпке 8-қосымшаның 2-тармақшасында:
2-абзацтағы "Ережелер" деген сөз "Нұсқаулықтар" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-абзац алынып тасталсын.
2. Министрлік Комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің, дербес басқармаларының, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер бас басқармаларының, облыстардағы ішкі істер бас басқармалары - ішкі істер басқармаларының, көліктегі ішкі істер басқармаларының бастықтары қызметтер мен бөлімшелер жеке құрамының осы бұйрықты зерделеуін ұйымдастырсын және оның орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер бірінші вице-министрі полиция генерал-лейтенанты И.И. Оттоға және Қоғамдық қауіпсіздік департаментіне (Ғ.А. Алпысбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр