О Правилах проведения спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участия в международных спортивных соревнованиях
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 21 июля 2004 года № 06-2-2/229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2004 года № 3030. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 декабря 2012 года № 446
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 25.12.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1999 года N 1755 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту" и в целях урегулирования порядка проведения спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участия сборных команд по видам спорта в международных спортивных соревнованиях приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участия в международных спортивных соревнованиях (далее - Правила).
2. Спортивным организациям Республики Казахстан, финансируемым из бюджета руководствоваться в работе настоящими Правилами.
3. Управлению организационной и планово-финансовой работы (Алимбекова Г.С.) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Председателя
Утверждены
Приказом и.о Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 21 июля 2004 года N 06-2-2/229
"О Правилах проведения спортивных мероприятий в
Республике Казахстан и участия в международных
спортивных соревнованиях"
Правила проведения спортивных мероприятий в Республике
Казахстан и участия в международных спортивных соревнованиях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участия в международных спортивных соревнованиях (далее - Правила) разработаны в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1999 года N 1755 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту" и устанавливают порядок проведения спортивных мероприятий (далее - соревнования) в области физической культуры и спорта.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
чемпионат Республики Казахстан - соревнования по виду спорта среди сильнейших спортсменов (команд), возраст которых определяется положением о соревнованиях, приводящие к распределению мест среди участников;
первенство Республики Казахстан - соревнования по виду спорта среди спортсменов (команд), возраст которых определяется положением о соревнованиях, приводящие к распределению мест среди участников;
международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее 5 (пяти) государств;
официальные международные соревнования - состязания, включенные в календарь спортивно-массовых мероприятий международных федераций по видам спорта;
комплексные соревнования (мероприятия) - соревнования по нескольким видам спорта среди спортсменов (команд), приводящие к распределению мест среди спортсменов и подведению комплексного зачета среди команд;
комплексная научная группа - группа научных сотрудников, создаваемая для проведения наблюдений за спортсменами, который оказывает методическую помощь в подготовке спортсменов и осуществляет контроль за функциональным и техническим уровнем их подготовленности.

Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорт жарыстарына қатысудың ережесі туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 06-2-2/229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3030. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 446 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 25.12.2012 № 446 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 қарашадағы N 1755  қаулысына сәйкес және Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен спорт түрлері бойынша құрама командалардың халықаралық спорт жарыстарына қатысу тәртібін реттеу мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорт жарыстарына қатысудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының бюджеттен қаржыландырылатын спорт ұйымдары өз жұмыстарында осы Ережені басшылыққа алсын.
3. Ұйымдастыру және қаржы жұмыстарын жоспарлау басқармасы (Г.С.Әлімбекова) белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Төрағаның м.а.
Қазақстан Республикасы Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а. "Қазақстан
Республикасында спорттық
іс-шаралар өткізу мен
халықаралық спорт жарыстарына
қатысудың ережесі туралы"
2004 жылғы 21 шілдедегі
N 06-2-2/229 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорт жарыстарына қатысудың ережесі 1. Жалпы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорт жарыстарына қатысудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 қарашадағы N 1755  қаулысына сәйкес әзірленді және дене шынықтыру және спорт саласында спорттық іс-шаралар (бұдан әрі - жарыстар) өткізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
Қазақстан Республикасының чемпионаты - үздік спортшылар (командалар) арасында, қатысушылардың жасына шек қойылмайтын және орындарды бөлісетін спорт түрі бойынша өткізілетін жарыстар;
Қазақстан Республикасының біріншілігі - қатысушыларының жасы жарыс ережелерімен анықталатын және спортшылар (командалар) арасында орындар бөлісетін спорт түрінен өткізілетін жарыстар;
халықаралық жарыстар - кемінде 5 (бес) мемлекеттің өкілдерінің қатысуымен спортшылар (командалар) арасында спорт түрінен өтетін жарыстар;
ресми халықаралық жарыстар - спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялардың бұқаралық-спорттық іс-шаралар күнтізбесіне енген жарыстар;
кешенді жарыстар (іс-шаралар) - спортшылар (командалар) арасында бірнеше спорт түрі бойынша орындарды бөлісетін және командалар арасында кешенді сынақ өткізетін жарыстар;
Кешенді ғылыми топ - спортшыларды даярлауда әдістемелік көмек көрсету және спортшыларға бақылау жүргізу үшін ғалым мамандардан құрылған спортшылардың функционалдық және техникалық деңгейін бақылауды жүзеге асыратын ұжым.

3. Организаторами соревнований являются физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области физической культуры и спорта. Время проведения соревнований определяется организаторами соревнований (далее - организаторы).
4. Соревнования проводятся в соответствии с правилами проведения соревнований по виду спорта, утверждаемые общественными объединениями по виду спорта (далее - федерации) и согласованные с уполномоченным органом по физической культуре и спорту (далее - уполномоченный орган). Для проведения определенного соревнования организаторами утверждается регламент (положение) соревнования (далее - регламент), в котором предусматриваются условия проведения, состав участников, источники финансирования.
5. Участниками соревнований являются: спортсмены, тренеры, тренеры-врачи, тренеры-массажисты, психологи, администраторы, руководители и представители команд или групп спортсменов, руководители спортивных школ и их заместители, а в случаях, предусмотренных в регламенте о соревновании или учебно-тренировочном сборе по виду спорта другие специалисты, необходимые для обслуживания соревнования (механики, ремонтировщики, конюхи, аккомпаниаторы).
6. Судьями спортивных соревнований являются лица, обслуживающие соревнования в месте их проведения, в составе судейской коллегии (бригады) в количестве, установленном регламентом о данном соревновании в соответствии с правилами их проведения по данному виду спорта.
7. Соревнования (приложение 1) проводятся в соответствии с годовым календарным планом, утверждаемые уполномоченным органом и территориальными исполнительными органами по физической культуре и спорту, в пределах выделенных средств, которым предусматриваются:
вид спорта, наименование спортивных мероприятий;
сроки и место проведения;
участвующие организации;
численный состав (одной команды, спортсменов, тренеров и судьи);
проводящие организации.
8. На основании утвержденного календарного плана спортивных мероприятий, организатором соревнования утверждается регламент соревнования, которым предусматриваются:
цели и задачи;
система его проведения;
место и время проведения соревнований;
участвующие организации;
численный состав спортсменов, других участников и судей;
пол и год рождения спортсменов;
система оценки результатов;
медико-санитарное обеспечение и техника безопасности;
количественный состав судейской коллегии;
порядок и срок подачи заявок;
условия приема участников и судей;
порядок награждения победителей и призеров соревнований;
порядок подачи протестов и их рассмотрение;
день приезда и день отъезда участников соревнований и спортивных судей.

3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар жарыс ұйымдастырушылары болып табылады. Жарыстың өтетін уақытын жарысты ұйымдастырушылар (бұдан әрі - ұйымдастырушылар) анықтайды.
4. Жарыстар спорт түрлерінен қоғамдық бірлестіктер (бұдан әрі - федерациялар) бекіткен және дене шынықтыру мен спорт жөніндегі уәкілетті органмен келісілген спорт түрлері бойынша жарыстар өткізудің ережесіне сәйкес жүргізіледі. Ұйымдастырушылар белгілі бір жарысты өткізу үшін жарыстың (бұдан әрі - регламент) регламентін (ережесін) бекітеді, онда өткізу шарты, қатысушылар құрамы, қаржыландыру көздері көзделеді.
5. Мыналар спорттық іс-шараларға қатысушылар болып табылады: спортшылар, жаттықтырушылар, жаттықтырушы-дәрігерлер, психологтар, әкімшілер, команданың немесе спортшылар тобының жетекшілері мен өкілдері, спорт мектептерінің басшылары мен олардың орынбасарлары жарыстар мен спорт түрлерінен өткізілетін оқу-жаттығу жиындары туралы Регламентте (Ережеде) көрсетілген жағдайларда қажетті механиктер, жөндеушілер, атбегілер, сүйемелдеушілер және басқа да қатысушылар.
6. Жарысты өткізу орындарында қызмет ететін осы спорт түрінен белгіленген Регламенттің (Ереженің) ережелеріне сәйкес төрешілер алқасының (бригадасының) құрамындағы адамдар осы спорт жарысының төрешілері болып табылады.
7. Спорт жарыстары (1-қосымша) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органның және аумақтық атқару органдарының бекіткен күнтізбелік жоспарына сәйкес өткізіледі және бөлінген қаражаттың шегінде мыналар көзделеді:
спорт түрі, спорттық іс-шараның атауы
өтетін орны мен уақыты
қатысушы ұйымдар
сандық құрам (бір команданың, спортшылардың, жаттықтырушылар мен төрешілердің)
өткізуші ұйымдар.
8. Спорттық іс-шаралардың бекітілген күнтізбелік жоспарының негізінде жарысты өткізуші спорт ұйымының басшысы (немесе оның орынбасары) жарыс туралы Регламентті (Ережені) бекітеді, онда мыналар көзделуі қажет:
жарыстың мақсаты мен міндеті;
оны өткізу жүйесі;
қатысатын ұйымдар;
спортшылар құрамы мен басқа да қатысушылардың, төрешілердің саны;
спортшылардың жынысы мен туған жылы;
нәтижелерді бағалау жүйесі;
медико-санитарлық қамтамасыз ету мен техника қауіпсіздігі;
төрешілер алқасының сандық құрамы;
өтінімдерді берудің мерзімі мен тәртібі;
қатысушылар мен төрешілерді қабылдау шарттары;
наразылық беру және оны қарау тәртібі;
жарыстың өтетін орны мен уақыты;
жарысқа қатысушылар мен төрешілердің келу және қайту күндері.

9. Соревнования по характеру их проведения могут быть:
личными, по итогам, которых определяются места, занятые отдельными спортсменами (по полу, возрасту, спортивной квалификации);
лично-командными, по итогам, которых, помимо личного первенства, определяются места, занятые командами-участницами;
командными, по итогам, которых определяются только места, занятые командами-участницами;
классификационными, по итогам, которых определяются выполнение спортсменами разрядных норм и требований Спортивной классификации;
отборочными, квалификационными, по итогам, которых формируются сборные команды по видам спорта, и производится допуск спортсменов и команд к следующему этапу спортивных соревнований.
Соревнования могут проводиться как комплексные в виде Олимпиад, Игр, Спартакиад, Универсиад и по видам спорта в виде чемпионатов, первенств (чемпионаты по возрастным группам спортсменов), розыгрышей кубков, турниров, матчевых и товарищеских встреч между командами.
10. Организаторы соревнований должны:
при разработке календарных планов и регламентов о проведении соревнований в каждом отдельном случае выбирать наиболее экономную систему их проведения;
обеспечивать минимальные переезды спортсменов и спортивных команд;
строго соблюдать установленные требования к уровню спортивной квалификации спортсменов;
проводить соревнования в соответствии с календарными планами учебно-тренировочных сборов, соревнований и их регламентами;
рационально использовать средства на организацию и проведение соревнований, материальное обеспечение участников и спортивных судей.
11. Победители соревнований, проводимых на территории Республики Казахстан, награждаются призами (вещевыми, денежными) в размерах, устанавливаемых приказом уполномоченного органа и (или) решением территориальных исполнительных органов. Количество памятных призов устанавливается регламентом о проведении соревнования. Расходы на приобретение призов устанавливаются за счет средств, предусмотренных на проведение спортивно-массовых мероприятий.
12. Республиканские и основные международные соревнования должны быть включены в календарный план спортивно-массовых, оздоровительных мероприятий и основных республиканских и международных соревнований, утверждаемый уполномоченным органом.
Областные спортивно-массовые соревнования, в том числе и международные, проводимые на территории определенной области включаются в календарный план областных спортивно-массовых мероприятий, утверждаемый территориальным исполнительным органом в области физической культуры и спорта.
Районные спортивно-массовые соревнования включаются в календарный план районных спортивно-массовых мероприятий, утверждаемый районным исполнительным органом в области физической культуры и спорта.

9. Жарыстар өткізу сипатына қарай:
- жекелеген спортшылардың (жынысына, жасына, спорттық біліктілігіне қарай) иеленетін орындарын анықтайтын жекелей;
- жеке біріншіліктен басқа оған қатысушы командалардың орнын анықтайтын жекелей-командалық;
- спортшылардың разрядтық нормалары мен бірыңғай жіктеме талаптарын орындауды анықтайтын жіктеу;
- нәтижелері бойынша спорт түрлерінен құрама командаларды жасақтайтын және спортшылар мен командаларды спорт жарыстарының келесі кезеңіне жіберуге рұқсат беретін іріктеу, біліктілік жарыстары болуы мүмкін.
Сондай-ақ, спорт жарыстары Олимпиада, Ойындар, Спартакиадалар, Универсиадалар түріндегі кешенді және спорт түрлерінен чемпионаттар, біріншіліктер (спортшылардың жас топтары бойынша чемпионаттар), Кубокты ұтысқа салу, турнирлер, командалар арасындағы матчтық және жолдастық кездесулер түрінде өткізілуі мүмкін.
10. Жарысты ұйымдастырушылар:
- спорт жарыстарын өткізу жөніндегі күнтізбе жоспарлар мен Регламентті (Ережені) әзірлеу кезінде әрбір жеке жағдайда оларды өткізудің неғұрлым үнемді жүйесін таңдауы;
- спортшылар мен спорт командаларын ең жақын жолдармен қамтамасыз етуі;
- спортшылардың спорттық біліктілігіне қойылатын талаптарды  қатаң сақтауы;
- оқу-жаттығу жиындарының, жарыстардың күнтізбе жоспарына және олардың Регламентіне (Ережесіне) сәйкес спорттық іс-шаралар өткізуі;
- спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуге бөлінген қаражатты тиімді пайдалануы, қатысушылар мен спорт төрешілерін материалдық қамтамасыз етуі қажет.
11. Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін жарыстардың жеңімпаздары Уәкілетті органның бұйрығымен және (немесе) жергілікті атқару органдарының шешімімен бекітілген мөлшердегі жүлделермен (заттай, ақшалай) марапатталады. Ескерткіш жүлделер саны жарысты өткізу туралы Регламентпен (Ережемен) белгіленеді. Жүлделерді алуға кететін шығыстар бұқаралық спорттық іс-шараларды өткізуге көзделген қаражаттың есебінен бөлінеді.
12. Республикалық және халықаралық негізгі жарыстар уәкілетті орган бекітетін спорттық-бұқаралық, сауықтыру іс-шараларының және негізгі республикалық және халықаралық жарыстардың күнтізбелік жоспарына енгізілуі қажет.
Белгілі бір облыс аумағында өткізілетін облыстық бұқаралық, соның ішінде халықаралық спорт жарыстары дене шынықтыру және спорт саласындағы аумақтық атқару органы бекітетін спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізіледі.
Аудандық спорттық бұқаралық жарыстар дене шынықтыру және саласындағы аудандық атқару органы бекітетін спорттық бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарына енгізіледі.

13. Участие в соревнованиях, проводимых в городах, районах, областях и на республиканском уровне, регулируется регламентом соревнований, включенных в соответствующий календарный план в пределах выделенных средств. Состав спортсменов, тренеров, судей, участвующих в соревнованиях, в том числе в комплексных: Спартакиадах, Играх, Универсиадах утверждается соответственно уполномоченным органом и территориальным исполнительным органом по физической культуре и спорту. Состав обслуживающего персонала на соревнования определяется организатором соревнования, исходя из производственной необходимости.
14. Участие в международных соревнованиях регулируется регламентом соревнований, включенных в календарный план, утвержденный уполномоченным органом и областным (города республиканского значения) исполнительным органом по физической культуре и спорту, в пределах выделенных средств.
Состав спортсменов, тренеров и судей, участвующих в международных соревнованиях, в том числе комплексных: Олимпийские, Азиатские, Центрально-Азиатские, Восточно-Азиатские, утверждается руководителем уполномоченного органа на основании регламента соревнований. Состав обслуживающего персонала на эти соревнования определяется решением руководителя уполномоченного органа на основании регламента соревнований и производственной необходимости (создание оптимальных условий для качественного выступления спортсменов).
В целях осуществления пропаганды достижений спорта в состав делегаций могут быть включены представители средств массовой информации. Для оказания практической помощи спортсменам и получения необходимой информации об уровне их квалификации и перспективах дальнейшего развития мастерства спортсменов, в состав делегаций могут быть включены руководители местных исполнительных органов по физической культуре и спорту и других спортивных организаций, внесших большой вклад в подготовку спортсменов к данным соревнованиям. По требованию Международного Олимпийского Комитета в состав делегации на соревнования, проводимые МОК или под его патронажем могут быть включены представители Национального Олимпийского Комитета и республиканских федераций по видам спорта, в том числе и судьи международной категории.
15. В целях повышения спортивного мастерства и успешного выступления на соревнованиях для спортсменов, включенных в состав команд и готовящихся к участию в соревнованиях, могут проводиться учебно-тренировочные сборы.
Численный состав спортсменов и продолжительность сборов регламентируется классификацией учебно-тренировочных сборов (приложение 2).

13. Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органның және жергілікті атқару органдарының бекіткен күнтізбелік жоспарларына сәйкес бөлінген қаржының шегінде қалаларда, аудандарда, облыстарда және республикалық деңгейде өтетін жарыстарға қатысу жарыс регламентіне (ережесіне) сәйкес реттеледі.
Осы жарыстарға, соның ішінде кешенді Спартакиадаларға, Ойындарға, Универсиадаларға қатысатын спортшылардың, жаттықтырушылардың, төрешілердің құрамын дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган және тиісті жергілікті атқару органы бекітеді. Тиісті дене шынықтыру және спорт жөніндегі орган басшысы өндірістік қажеттілікті ескере отырып, осы жарыстарда қызмет көрсететін қызметшілердің құрамын бекітеді.
14. Халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу уәкілетті орган және дене шынықтыру және спорт жөніндегі облыстық (республикалық маңыздағы қалалық) атқару органы бекіткен күнтізбелік жоспарға қосылған жарыс регламентіне (ережесіне) сай бөлінген қаражат шегінде реттеледі.
Халықаралық, соның ішінде кешенді: олимпиялық, Азиялық, Орталық Азия, Шығыс Азия және басқа да спорттық іс-шараларына қатысатын спортшылардың, жаттықтырушылардың, төрешілердің құрамын жарыс регламенті (ережесі) негізінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган басшысы бекітеді. Жарыстың регламенті (ережесі) негізінде және өндірістік қажеттілікке (спортшылардың сапалы қатысуына ықтимал жағдайлар жасау) үшін уәкілетті орган басшысының шешімімен осы жарыстарда қызмет көрсететін қызметшілердің құрамы анықталады. Спорттық жетістіктерді насихаттауды жүзеге асыру үшін делегация құрамына бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қосылуы мүмкін. Спортшыларға практикалық нақты көмек көрсету және олардың біліктілік деңгейі мен шеберлігін одан әрі дамыту үшін ақпарат алу мақсатында дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқару органының және осы жарысқа спортшыларды даярлауға үлес қосқан басқа да спорт ұйымдарының басшылары делегация құрамына алынады. Халықаралық Олимпиада Комитетінің (ХОК) талаптарына сай ХОК өткізетін немесе соның қолдауымен өтетін жарыстардың делегация құрамына Ұлттық Олимпиада Комитетінің (ҰОК) және спорт түрлерінен республикалық федерациялардың өкілдері, соның ішінде халықаралық дәрежедегі төрешілер де қосылуы мүмкін.
15. Команда құрамына алынған және жарысқа қатысуға дайындалушы спортшылардың спорт шеберлігін арттыру және спорт жарыстарында табысты өнер көрсетуі үшін оқу-жаттығу жиындары өтуі мүмкін.
Спортшылардың құрамы және жиындардың ұзақтығы оқу-жаттығу жиындарының сыныптамасымен (2-қосымша) реттеледі.

16. Учебно-тренировочные сборы проводятся в соответствии с утвержденным годовым календарным планом в пределах выделенных средств, который предусматривает:
вид спорта, наименование учебно-тренировочного сбора;
сроки и место проведения;
участвующие организации;
численный состав (одной команды, спортсменов, тренеров и другие участники);
проводящие организации.
17. На основании календарного плана спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов составляется финансовый календарь на проведение спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участие в международных спортивных мероприятиях (приложение 3).
18. Учебно-тренировочные сборы, основной объем работы которых составляет тактическая и спортивно-техническая подготовка спортсменов, относятся к категории сборов по подготовке непосредственно к спортивным соревнованиям.
19. Учебно-тренировочные сборы по общей физической подготовке, восстановительные, по проведению обследования спортсменов (комплексных углубленных медицинских) относятся к специальным сборам.
20. Спортивные организации, проводящие учебно-тренировочные сборы должны:
утверждать планы теоретических и практических занятий, воспитательной работы, индивидуальные планы подготовки спортсменов, планы работы комплексной научной группы, медицинского обеспечения и мероприятий по соблюдению безопасности занятий;
уделять особое внимание качеству проведения учебного процесса, совершенствованию технического и тактического мастерства спортсмена, организации воспитательной работы, соблюдению дисциплины среди участников, сохранности имущества;
выделять квалифицированных тренеров, врачей, массажистов, а также другой необходимый обслуживающий персонал;
обеспечить питанием, командировочными расходами, медико-биологическими и восстановительными средствами;
обеспечить спортивными сооружениями и базами, необходимым инвентарем и оборудованием;
выдавать материально-ответственному лицу учебно-тренировочных сборов доверенность на ведение финансово-хозяйственной деятельности при их проведении на спортивных базах, неподведомственных этим спортивным организациям;
обеспечивать строгое соблюдение правил по технике безопасности;
утверждать персональные списки спортсменов и других участников учебно-тренировочного сбора;
осуществлять разовое страхование при подготовке национальных сборных команд Республики Казахстан к официальным международным соревнованиям.
По результатам учебно-тренировочного сбора для проведения анализа в соответствующую спортивную организацию направляется информация об итогах сбора.

16. Оқу-жаттығу жиындары бекітілген жылдық күнтізбелік жоспарға және мынадай тармақтарға сәйкес бөлінген қаражат шегінде өткізіледі:
спорттың түрі, оқу-жаттығу жиынының атауы
өтетін орны мен уақыты
қатысушы ұйымдар
сандық құрамы (бір команданың, спортшылардың, жаттықтырушылар мен төрешілердің)
өткізуші ұйымдар
17. Спорт жарыстары мен оқу-жаттығу жиындарының күнтізбелік жоспарының негізінде Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізудің және халықаралық спорттық іс-шараларға қатысудың қаржылық күнтізбесі (3-қосымша) жасалады.
18. Негізгі жұмыс көлемі спортшыларды тактикалық және спорттық техникалық дайындау болып табылатын оқу-жаттығу жиындары спорт жарыстарына тікелей даярлау жөніндегі жиындардың санатына жатады.
19. Жалпы дене дайындығы бойынша спортшыларға тексеру жүргізу жөніндегі (тереңдетілген медициналық кешенді) қалпына келтіру оқу-жаттығу жиындары арнаулы жиындарға жатады.
20. Оқу-жаттығу жиындарын өткізетін спорт ұйымдары:
теориялық және практикалық сабақтардың, тәрбие жұмыстарының, спортшыларды даярлаудың дербес жоспарларын, кешенді ғылыми топтың жоспарын, медициналық қамтамасыз ету және сабақта қауіпсіздікті сақтау шараларының жоспарын бекітуі;
оқу процесін өткізудің сапасына басты назар аударуы, спортшылардың техникалық және тактикалық шеберлігін жетілдіруі, тәрбие жұмысын ұйымдастыруы, қатысушылар арасында тәртіпті сақтауы, мүлікті сақтауы;
білікті жаттықтырушыларды, дәрігерлерді, массажшыларды, сондай-ақ басқа да қажетті қызмет көрсетушілерді анықтауы;
тамақпен, іссапар шығыстарымен, медико-биологиялық және қалпына келтіру құралдарымен қамтамасыз етуі;
спорт ғимараттарымен және базалармен, қажетті мүкәммалдармен және жабдықтармен қамтамасыз етуі;
оқу-жаттығу жиындарындағы материалдық жауапты адамға осы ұйымға ведомстволық бағыныстағы спорт базаларында өткізу кезінде қаржы-шаруашылық қызметті жүргізу үшін сенімхат беруі;
техника қауіпсіздігі жөніндегі ережелерді қатаң сақтауы;
спортшылардың және басқа оқу-жаттығу жиындарына қатысушылардың дербес тізімін бекітуі;
Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасын ресми халықаралық жарыстарға даярлау кезінде бір мәрте сақтандыруды жүзеге асыруы қажет.
Оқу-жаттығу жиындарының нәтижелері бойынша талдау жүргізу үшін тиісті спорттық ұйымға жиын нәтижелері туралы ақпарат жіберіледі.

21. Спортивные организации, проводящие спортивные соревнования и учебно-тренировочные сборы в соответствии с финансовым календарем на проведение спортивных мероприятий и календарным планом проведения соревнований и учебно-тренировочных сборов, утверждают сметы на проведение каждого спортивного мероприятия в отдельности в соответствии с нормами расходования средств.
2. Порядок покрытия расходов на проведение
спортивных мероприятий
22. При проведении спортивных мероприятий спортивные организации в соответствии с регламентом могут нести расходы:
1) организации, проводящие соревнования:
аренда спортивных сооружений;
оплата работы и командирования судей;
награждение;
типографские и канцелярские расходы;
рекламная продукция;
транспортные расходы;
медицинское обеспечение, оплата обслуживающему персоналу по подготовке и проведению мест соревнований;
обеспечение сопровождения государственной автоинспекции и общественного порядка во время соревнований;
питание и размещение участников соревнований, в случае, если это предусмотрено регламентом соревнования.
При проведении комплексных и международных спортивных мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан, могут предусматриваться расходы по оплате режиссерско-постановочной группы, материальному обеспечению торжественного открытия и закрытия мероприятий (реквизиты, костюмы, инвентарь, оборудование, световое и звуковое сопровождение, оформление мест соревнований);
2) организации, командирующие на соревнования:
по проезду, выплате суточных за время нахождения в пути спортсменов и других участников;
по обеспечению участников жилым помещением, питанием или суточными за время нахождения на соревнованиях, спортивной экипировкой и парадной формой (на комплексных соревнованиях), страхованию спортсменов, на заявочные взносы, аренду спортсооружения и спортивного инвентаря, командированию судей в случае, если эти расходы предусмотрены в регламенте проведения соревнований;
оформление выездных документов в случае проведения соревнований за пределами республики (визы, анкеты, консульский сбор и т.д.);
на разовое страхование спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан при участии в официальных международных соревнованиях, согласно регламента игр;
на карманные расходы (на Олимпийских и Азиатских, Восточно-Азиатских играх) спортсменам, тренерам, судьям и обслуживающему персоналу, в случае отсутствия расходов на питание (суточные) или когда выделенные средства на суточные меньше, чем установленные Правительством Республики Казахстан нормы;
на представительские расходы (на Олимпийских и Азиатских, Восточно-Азиатских и Центрально-Азиатских играх).

21. Спорт жарыстары мен оқу-жаттығу жиындарын өткізуші спорт ұйымдары спорттық іс-шараларды өткізудің қаржылық күнтізбесіне және жарыстар мен оқу-жаттығу жиындарын өткізудің күнтізбелік жоспарына сәйкес әрбір спорттық іс-шараны жеке өткізу үшін нормаға сәйкес қаржы шығыстарының сметасын бекітеді.
2. Спорттық іс-шаралардың шығыстарын жабу тәртібі
22. Спорт ұйымдары спорттық іс-шараларды өткізу кезінде Регламентке (Ережеге) сәйкес мынадай шығыстар жұмсауы мүмкін:
жарысты өткізуді ұйымдастырушылар:
спорт ғимараттарын жалға алу;
төрешілердің жұмысына және іссапарына ақы төлеу;
марапаттау;
баспаханалық және кеңселік шығыстар;
көлік шығыстары;
медициналық қамтамасыз ету, жарысқа дайындалу және өткізу орындарда қызметшілерге ақы төлеу;
МАИ-дың ілесуін қамтамасыз ету және жарыс кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау;
егер жарыс Регламентімен (Ережемен) көзделген болса, жарысқа қатысушыларды тамақтандыру мен орналастыру.
Қазақстан Республикасының аумағында кешенді және халықаралық спорттық іс-шаралар өткізу кезінде режиссерлік-қойылым топтарына ақы төлеу, іс-шараның салтанатты ашылуы мен жабылуын (реквизиттер, киімдер, мүкәммалдар, жабдықтар, жарықпен және дыбыспен әрлеу, жарыстың орнын безендіру) материалдық қамтамасыз етуге шығыстар көзделуі мүмкін.
Жарысқа іссапарға жіберуші ұйымдар:
Жолақысы, спортшылардың және басқа қатысушылардың жолда болған уақытына төленетін тәулікақы бойынша;
спорт жарыстарында болған уақытта қатысушыларды тұрғын үй-жаймен, тамақпен және тәулікақымен, спорттық киіммен және шерулік киіммен (кешенді жарыстарда) қамтамасыз ету, спортшыларды сақтандыру, өтінім жарналары, спорт ғимаратын және спорттық мүкәммалды жалға алу, егер жарысты өткізу Регламентінде бұл шығыстар көзделсе, онда төрешілерді іссапарға жіберу бойынша;
жарыс республикадан тыс жерде өтетін болса шығу құжаттарын ресімдеу (визалар, сауалнамалар, консульдық алым және т.б.);
ойындардың Регламентіне (Ережесіне) сәйкес, ресми халықаралық жарыстарға Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командасының қатысуы кезінде спортшыларды бір мәрте сақтандыру үшін;
спортшыларға, жаттықтырушыларға, төрешілер мен қызмет көрсетуші қызметшілерге егер тамақтануға (тәулікақы) немесе тәулікақыда қалталық шығыстар үшін (Олимпиада және Азия, Шығыс Азия ойындарында) қаражат қаралмаса, немесе тәулікақыға бөлінген қаражат Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормадан аз болса;
өкілдік шығыстар үшін (Олимпиада және Азия, Шығыс Азия және Орталық Азия ойындарында).

23. При проведении международных соревнований в пределах Республики Казахстан, а также открытых чемпионатов Республики Казахстан все расходы, связанные с материальным обеспечением участников, несут спортивные организации, направляющие команды на эти соревнования, если иное не предусмотрено регламентом соревнований.
24. В случаях, когда уполномоченный орган поручает спортивным организациям проведение отдельных республиканских соревнований, в частности по футболу, хоккею и другим видам спорта и при участии в некоторых международных соревнованиях, регламентом соревнований могут быть предусмотрены заявочные взносы c обоснованием расчетов указанных сумм.
Заявочные взносы перечисляются федерацией или уполномоченным органом и (или) местными территориальными органами по физической культуре и спорту на цели, в размерах и в сроки, предусмотренные регламентом проведения соревнований этих спортивных организаций.
25. В целях более рационального использования средств и сокращения расходов на спортивные мероприятия (аренда спортивных сооружений, спортивное оборудование, медицинское обслуживание, содержание обслуживающего персонала) организации могут кооперировать государственные и общественные средства при проведении спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов, с согласия и по решению каждой участвующей в данном мероприятии государственной или общественной организации.
Порядок кооперирования средств согласовывается между организациями, учитывается при разработке и утверждении календарных планов и регламента о проведении соревнования.
26. При проведении учебно-тренировочных сборов для подготовки к участию в соревнованиях все расходы, связанные с материальным обеспечением участников сборов, несут спортивные организации, проводящие эти сборы. Дополнительно на учебно-тренировочные сборы могут привлекаться спортсмены и тренеры за счет командирующих спортивных организаций по согласованию с проводящей организацией.
Расходы на проведение учебно-тренировочных сборов включают в себя:
проезд, выплата суточных за время нахождения в пути спортсменов и других участников;
обеспечение участников жилым помещением, питанием или суточными за время нахождения на сборах, страхование спортсменов, аренда спортсооружения и спортивного инвентаря;
транспортные расходы и (или) горюче-смазочные материалы;
медицинское обеспечение;
обеспечение медико-биологическими препаратами и восстановительными средствами;
доставка необходимого инвентаря и оборудования;
оформление выездных документов в случае проведения сбора за пределами республики (визы, анкеты, консульский сбор);
разовое страхование при подготовке национальных сборных команд Республики Казахстан к официальным международным соревнованиям.

23. Қазақстан Республикасының шегіндегі халықаралық жарыстарды өткізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ашық чемпионаттарында қатысушыларды материалдық қамтамасыз етумен байланысты барлық шығыстарды егер жарыс Регламентімен (Ережесімен) өзгеше көзделмесе, онда командаларды сол жарыстарға жіберуші спорт ұйымдары көтереді.
24. Уәкілетті орган жекелеген, атап айтқанда футболдан, хоккейден және басқа спорт түрлерінен республикалық жарыстар өткізуді спорт ұйымдарына тапсырған жағдайда және кейбір халықаралық жарыстарға қатысу кезінде жарыс Регламентіне (Ережесіне) көрсетілген соманы есептеудің негіздемесімен бірге өтінімдік жарналар қарастыруы мүмкін.
Федерациялар немесе Уәкілетті орган (немесе) дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқару органы осы спорт ұйымдарының жарысты өткізу Регламентінде (Ережесінде) көзделген мақсаттарға, көлемде және мерзімде өтінім жарналарын аударады.
25. Спорттық іс-шараларға (спорт ғимараттарын, спорт жабдықтарын жалға алу, медициналық қамтамасыз ету, қызмет көрсетуші қызметшілерді ұстау) арналған қаражатты неғұрлым тиімді пайдалану және шығыстарды қысқарту мақсатында осы іс-шараға қатысушы әрбір мемлекеттік немесе қоғамдық ұйымның келісімі және шешімі бойынша мемлекеттік және қоғамдық қаражат кооперациялануы мүмкін.
Кооперациялау тәртібін ұйымдар өзара келіседі, күнтізбелік жоспарлар мен іс-шараны өткізу туралы Регламентті (Ережені) әзірлеу мен бекіту кезінде ескереді.
26. Спорт жарыстарына қатысу үшін оқу-жаттығу жиындарын өткізу кезіндегі жиынға қатысушыларды материалдық қамтамасыз етумен байланысты барлық шығыстарды сол жиындарды өткізетін спорт ұйымдары көтереді. Оқу-жаттығу жиындарына қосымша өткізуші ұйымның келісімі бойынша спорт ұйымдарын жіберушілердің есебінен спортшылар мен жаттықтырушылар тартылуы мүмкін.
Оқу-жаттығу жиындарын өткізу шығыстары мыналарды біріктіреді:
Жолақы, спортшылардың және басқа қатысушылардың жолда болған уақытына төленетін тәулікақы;
жиындарда болған уақытта қатысушыларды тұрғын үй-жаймен, тамақпен және тәулікақымен, спортшыларды сақтандыру, спорт ғимараттары мен спорттық мүкәммалды жалға алу;
көлік шығыстары және (немесе) ЖЖМ;
медициналық қамтамасыз ету;
медико-биологиялық препараттармен және қалпына келтіру құралдарымен қамтамасыз ету;
қажетті мүкәммалдар мен жабдықтар жеткізу;
жиындар республикадан тыс жерде өтетін болса шығу құжаттарын ресімдеу (визалар, сауалнамалар, консульдық алым);
ресми халықаралық жарыстарға Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командасының қатысуы кезінде спортшыларды бір мәрте сақтандыру.

3. Порядок направления участников и спортивных судей
на спортивные мероприятия
27. Командирование участников на спортивные мероприятия, в том числе и спортивных судей для обслуживания соревнований, осуществляется спортивными организациями на основании приказа (или вызова), согласно регламента о соревновании.
28. Днем выезда на спортивные мероприятия считается день отправления поезда, автобуса или другого транспортного средства из места постоянной работы или жительства направляемого, а днем приезда - день прибытия указанного транспорта на место постоянной работы или жительства.
При отправлении транспорта до 24 часов включительно, днем отъезда считаются текущие сутки, а с нуля часов и позднее - последующие сутки.
Если станция отправления поезда (пристань или аэродром) находятся за чертой населенного пункта, учитывается время, необходимое для проезда до станции, пристани, аэропорта.
29. При направлении команд или групп для участия в соревнованиях или учебно-тренировочных сборах в пределах территории республики выписывается одно командировочное удостоверение на руководителя команды (представителя, тренера) с указанием "Выдано ________________ с командой (группой) ___________ чел, согласно прилагаемому списку".
В списке указывается полное наименование спортивного мероприятия и все участники. Командировочное удостоверение и список подписываются руководством спортивной организации и скрепляются печатью.
30. Участникам соревнований, которые оставлены вышестоящей организацией для продолжения участия в учебно-тренировочном сборе или соревнованиях, выдается отдельное командировочное удостоверение.
31. Если проведение соревнований и учебно-тренировочных сборов продолжительностью свыше одних суток, связано с освобождением участников и спортивных судей от их основной работы, им за дни соревнований и сборов, за время проезда к месту соревнований и сборов и обратно, сохраняется средняя заработная плата из расчета получаемой по месту основной постоянной работы.
32. Работникам спортивных организаций, проводящим спортивные мероприятия, привлекаемых на соревнования и учебно-тренировочные сборы в качестве участников и спортивных судей, средний заработок может сохраняться по месту постоянной работы.
33. Оплата труда спортивных судей и медицинских работников, обслуживающих спортивные мероприятия производится в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими".

3. Қатысушылар мен спорт төрешілерін спорттық
іс-шараларға жіберу тәртібі
27. Спорттық іс-шараларға қатысушыларды, соның ішінде спорт жарыстарына қызмет ету үшін спорт төрешілерін іссапарға жіберу жарыс туралы Регламентке (Ережеге) сәйкес бұйрықтың (немесе шақыртудың) негізінде спорт ұйымдары жүзеге асырады.
28. Спорттық іс-шараларға шығу күні деп жіберілушінің поездың, автобустың немесе басқа көлік құралдарының тұрақты жұмыс орнынан немесе тұратын жерінен шыққан күні есептеледі, ал келген күні болып көрсетілген көліктің тұрақты жұмыс немесе тұратын орнына келген күні есептеледі.
Көліктің 24 сағатқа дейін жөнелген уақытын қосқанда шығу күні деп ағымдағы тәуліктер, нөл сағаттан бастап және одан кейін келесі тәулік есептеледі.
Егер поезд жүретін станса (пристань немесе әуежай) тұрғылықты мекеннің сыртында орналасса, онда стансаға, пристаньға, әуежайға дейінгі жолға кететін қажетті уақыт есептеледі.
29. Республика аумағы шегінде жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысу үшін командаларды немесе топтарды жіберу кезінде команда басшысына (өкіліне, жаттықтырушыға) "қоса берілетін тізімге сай, командасымен (тобымен) ___________________________________ жолдасқа берілді" деп көрсетіле отырып, бір іссапар куәлігi беріледі.
Тізімде спорттық іс-шараның және барлық қатысушылардың толық атауы көрсетіледі. Спорт ұйымының басшысы іссапар куәлігіне және тізімге қол қояды және мөр басады.
30. Жоғары тұрған ұйым оқу-жаттығу жиындарында немесе жарыстарда қатысуды жалғастыру үшін қалдырылған спорттық іс-шараларға қатысушыларға жеке іссапар куәлігі беріледі.
31. Егер бір тәуліктен астам уақыттағы жарыстарды және оқу-жаттығу жиындарын өткізу қатысушыларды және спорт төрешілерін олардың негізгі жұмысынан босатумен байланысты болса, оларға жарыстар мен жиындар кезінде, жарыстар мен жиындарға бару және қайту жолына олардың негізгі жұмыс орнынан алатын орташа жалақысы сақталып өтеледі.
32. Спорттық іс-шараларды өткізуші спорт ұйымдарының штаттағы қызметкерлеріне, жарысқа және оқу-жаттығу жиындарына тартылған қатысушылар мен төрешілерге орташа жалақысы тұрақты жұмыс орны бойынша сақталады.
33. Спорттық іс-шараларға қызмет етуші спорт төрешілері мен медицина қызметкерлеріне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қаңтардағы "Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметші емес қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" N 41  қаулысына сәйкес жүргізіледі.

34. Выплата членам судейской коллегии производится за обслуживание каждого дня соревнований.
Основанием для выплаты судьям за обслуживание соревнований служит приказ организатора соревнований, на основании списка членов судейской коллегии, подписанного главным судьей и главным судьей-секретарем.
Выплата судьям за обслуживание соревнований производится по месту их проведения в соответствии со сметой организатора соревнований.
Выплата судьям за обслуживание соревнований производится независимо от других видов предоставляемого им материального обеспечения, предусмотренного настоящими Правилами.
35. Привлечение временных работников при проведении спортивных мероприятий (бухгалтеров, рабочих, машинисток) производится на договорной основе.
36. При направлении участников и судей на соревнования разрешается приобретение им билетов на проезд авиа, железнодорожным и другими видами транспорта по безналичному расчету или возмещение стоимости проезда в оба конца на основании предоставленных проездных документов, если иное не предусмотрено нормативными правовыми актами.
В отдельных случаях при непредставлении проездных документов, стоимость проезда между местом постоянной работы или жительства и местом проведения спортивных мероприятий может возмещаться участнику и спортивному судье, с разрешения руководителя направляющей организации, на основании заверенных авиакомпанией копий билетов или по минимальной стоимости проезда транспортом.
Иногородним судьям спортивных соревнований и иногородним участникам учебно-тренировочных сборов билеты на обратный проезд приобретают организаторы соревнований (в случае, если эти расходы предусмотрены сметой данных мероприятий, утвержденной приказом) и выдаются им по ведомости под расписку.
В ведомости должны регистрироваться номер и серия выданного билета, номер поезда или рейса самолета, станция или аэропорт назначения, дата отправления, стоимость билета.
Ведомость не является основанием для списания затрат, билеты должны возвращаться в организацию, приобретавшую или оплатившую билет.
При проезде к месту проведения спортивных мероприятий в поездах и обратно в плацкартном, купейном или мягком вагонах, расходы за пользование постельными принадлежностями возмещаются на основании предъявленной квитанции.
37. Внутригородской транспорт (за исключением такси) для проезда к местам соревнований, тренировок, проживания, питания и вокзалам может предоставляться в организованном порядке спортивной организацией, проводящей соревнования или сборы.
38. В тех случаях, когда при проезде команды на соревнования и обратно участники оплачивают наличными деньгами стоимость провоза багажа (спортивное имущество, инвентарь), нахождение его в камере хранения, эти расходы могут возмещаться им спортивной организацией, направившей их на спортивные мероприятия на основании предъявленной квитанции.

34. Бас төрешілер алқасының мүшелеріне жарыстың әр күніне қызмет еткені үшін ақы төленеді.
Төрешілердің жарыста көрсеткен қызметі үшін бас төреші мен бас хатшы-төреші қол қойған, төрешілер алқасы мүшелері тізімінің негізінде өткізуші ұйымның бұйрығы оларға ақы төлеуге негіздеме болады.
Төрешілерге ақы төлеу жарысты өткізуші спорт ұйымының сметасына сәйкес жарыстар өтетін жерлерде қызмет көрсеткені үшін төленеді.
Спорт жарыстарына қызмет көрсеткені үшін төрешілерге ақы төлеу осы Ережеде көзделген оларға көрсетілетін материалдық қамтамасыз етудің басқа түрлеріне қарамастан жүргізіледі.
35. Спорттық іс-шараларды өткізу кезінде уақытша қызметкерлерді (есепшілерді, жұмысшыларды, машинисткаларды) жұмысқа тарту шарт негізінде (еңбек шарты) төленеді.
36. Қатысушылар мен төрешілерді спорттық іс-шараларға жіберу кезінде аудару есебінен әуе, темір жол және басқа көлік түрлеріне билеттер сатып алуға рұқсат беріледі немесе жолақы құжаттарын тапсырудың негізінде екі бағытқа кеткен жолақы құны егер нормативтік құқықтық актілермен өзгеше көзделмесе өтеледі.
Жолақы құжаттары тапсырылмаған жекелеген жағдайларда, жарысқа жіберуші ұйым басшысының рұқсатымен авиакомпаниялар куәландырған билеттердің көшірмелеріне сай немесе көлікпен жүрудің ең төменгі құны бойынша қатысушыға және спорт төрешісіне тұрақты жұмысы немесе тұратын жері мен спорттық іс-шараларды өткізетін жерлер арасындағы жол құны өтелуі мүмкін.
Спорттық іс-шараларды (егер бұл шығыстар бұйрықпен бекітілген осы іс-шаралардың сметасында көзделсе) өткізетін спорт ұйымдары өзге қалалардан келген спорт жарыстарының төрешілеріне және оқу-жаттығу жиындарының өзге қатысушыларына қайтуға билеттер сатып алады және қолхатпен ведомость бойынша береді.
Берілген билеттің нөмірі мен сериясы, поездың немесе ұшақ рейсінің нөмірі, баратын станциясы немесе әуежайы, жүретін күні, билеттің құны ведомоста тіркелуге тиіс.
Ведомость жұмсалымдарды тізімнен шығаруға негіз болып табылмайды, билеттер сатып алған немесе ақысын төлеген ұйымдарға қайтарылуы қажет.
Поездарда төсек-орындарды пайдаланудың шығыстары плацкарт, купе немесе жұмсақ вагондармен барғанда, спорттық іс-шаралардың өтетін жерлерге баруы мен кері қайту кезінде тапсырылған түбіртектің негізінде өтеледі.
37. Жарыстарды немесе жиындарды өткізетін спорт ұйымдары ұйымдасқан түрде жарыстарға, жаттығуларға, жүріп-тұратын, тамақтану орындары мен вокзалдарға бару үшін қала ішіндегі көлікті (таксиден басқа) ұсынады.
38. Қатысушылар командалардың спорттық іс-шараларға баруы мен кері қайтуы кезінде теңдеме жүктің (спорттық мүлік, мүкәммал) алып жүру құнын, сақтау камерасындағы құнын қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда, бұл шығыстар оларды спорттық іс-шараларға жіберген спорт ұйымының тапсырған түбіртегінің негізінде өтеледі.

39. При проведении спортивных мероприятий с выездом продолжительностью более одних суток, участникам и судьям этих мероприятий выдаются суточные:
спортсменам и другим участникам за время нахождения в пути (в дни спортивных мероприятий они обеспечиваются денежными средствами в размере действующих норм расходов на бесплатное питание);
спортивным судьям, за время нахождения в пути и на спортивных мероприятиях.
При участии в международных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах за пределами Республики Казахстан суточные выплачиваются из расчета норм для каждой страны, установленных  постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2003 года N 148 "О мерах по упорядочению расходования валютных средств на заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов".
4. Обеспечение участников спортивных мероприятий
жилым помещением
40. Участники районных, межрайонных, городских, областных, республиканских и международных соревнований и участники учебно-тренировочных сборов обеспечиваются средствами на проживание по предъявлению подтверждающего документа.
41. При вынужденных остановках в пути следования на соревнования и обратно и пересадках с ожиданием следующего транспорта в течение ночи или более суток расходы по найму жилого помещения, подтвержденные соответствующими документами, возмещаются участникам и судьям соревнований.
42. Организациям, направляющим команды на спортивные мероприятия, разрешается бронирование мест в гостиницах для размещения участников и судей соревнований не более чем за одни сутки до установленного срока их приезда.
43. Дополнительные платные услуги, оказываемые в гостиницах (пользование телевизором, холодильником) участникам мероприятий могут оплачиваться по предъявлению документов в пределах сметной документации.
5. Дополнительные условия материального обеспечения
участников спортивных мероприятий и других работников,
обслуживающих спортивные мероприятия
44. Установленные настоящими Правилами порядок оплаты жилого помещения и нормы расходов на обеспечение питанием тренеров, врачей, массажистов в период проведения международных и республиканских соревнований, а также учебно-тренировочных сборов по подготовке к международным и республиканским соревнованиям, распространяются на работников комплексных научных групп, постоянно находящихся со спортсменами в период проведения этих сборов и соревнований. В состав комплексных научных групп, утверждаемых Уполномоченным органом по физической культуре и спорту, включаются педагоги, биологи, биохимики, биомеханики, психологи, инженеры и другие специалисты, необходимые для научно-методического и медицинского обеспечения подготовки спортсменов в период учебно-тренировочных сборов и участия в соревнованиях.

39. Ұзақтығы бір тәуліктен асатын спорттық іс-шараларға барған кезде осы іс-шараларға қатысушыларға және төрешілерге Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген, қызметтік іссапарлар туралы ережеге сәйкес мынадай есеппен тәуліақылар беріледі:
- спортшылар мен басқа да қатысушыларға жолда болған уақытына (спорттық іс-шаралар өтетін күндері олар тегін тамақтану үшін шығыстардың қолданыстағы мөлшерінде ақшалай қаражатпен қамтамасыз етіледі);
- спорт төрешілеріне жолда және спорттық іс-шараларда болған кезінде тәулікақы беріледі.
Қазақстан Республикасынан басқа жерлердегі халықаралық жарыстарға және оқу-жаттығу жиындарына қатысу кезінде әрбір ел үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар есебінен тәулікақы төленеді.
4. Спорттық іс-шараларға қатысушыларды
тұрғын жаймен қамтамасыз ету
40. Ауданаралық, қалалық, облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға және оқу-жаттығу жиындарына қатысушылар растайтын құжаттарды ұсына отырып, күнделікті тұру үшін қаражатпен қамтамасыз етіледі.
41. Жарысқа қатысушылар мен төрешілерге спорттық іс-шараларға бару және қайту жолдарында ықтиярсыз аялдау және түні бойы немесе бір тәуліктен аса келесі көлікті күту кезінде тиісті растау құжаттары болған жағдайда, олардың үй-жай жалдауға кеткен шығыстары өтеледі.
42. Спорттық іс-шараларға командаларды жіберетін ұйымдарға белгіленген мерзімге бір тәуліктен аспайтын уақытқа олардың келуіне дейін жарысқа қатысушыларды және төрешілерді орналастыру үшін қонақ үйлерде орындар ұстауға рұқсат етіледі.
43. Іс-шараларға қатысушыларға қонақ үйлерде көрсетілетін қосымша ақылы қызметтер (теледидар, тоңазытқыш пайдалану) құжаттарды тапсыруы бойынша сметалық құжаттар шегінде төленуі мүмкін.
5. Спорттық іс-шараларға қатысушыларды және оларға қызмет көрсетуші басқа да қызметкерлерді материалдық қамтамасыз етудің қосымша шарттары
44. Осы Ережеде белгіленген халықаралық және республикалық жарыстарды, сондай-ақ халықаралық және республикалық жарыстарға дайындалуға арналған оқу-жаттығу жиындарын өткізу кезінде жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-дәрігерлердің үй-жай ақысының тәртібі және тамақпен қамтамасыз ету шығыстарының нормалары осы жиындар мен жарыстар өткізу кезінде спортшылармен тұрақты бірге болатын Республикалық спорттық медицина орталығында құрылған ғылыми кешенді топтардың қызметкерлеріне де қолданылады. Уәкілетті орган бекітетін кешенді ғылыми топтардың құрамына оқу-жаттығу жиындарын өткізу және жарыстарға қатысу кезінде спортшыларды ғылыми-әдістемелік және медициналық қамтамасыз ету үшін қажетті педагогтар, биологтар, биохимиктер, биомеханиктер, психологтар, инженерлер және басқа да мамандар кіреді.

45. При проведении учебно-тренировочных сборов по подготовке национальных сборных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям по художественной и спортивной гимнастике, фигурному катанию на коньках, конным видам спорта, порядок оплаты жилого помещения и нормы расходов на обеспечение питанием, установленные для тренеров и других участников учебно-тренировочных сборов по подготовке к международным соревнованиям, распространяются также на хореографов, аккомпаниаторов, конюхов, количество которых устанавливается приказом организации, в пределах ассигнований выделенных на эти цели.
46. В случаях, когда команды-участницы спортивного мероприятия не имеют закрепленных, постоянно работающих с ними врачей и массажистов и обслуживаются специально выделяемыми на период проведения спортивного мероприятия врачами и массажистами, питание и оплата жилого помещения в период участия их в спортивном мероприятии производится по нормам, установленным для других участников соревнований.
47. При проведении межобластных матчевых встреч материальное обеспечение участников и судей осуществляется в порядке, установленном для спортивных областных соревнований.
48. При проведении межгородских матчевых встреч, матчевых встреч между физкультурно-спортивными коллективами материальное обеспечение участников и судей спортивных соревнований осуществляется в порядке, установленном для спортивных городских соревнований.
49. Материальное обеспечение членов Главной судейской коллегии, кроме предоставления суточных, осуществляется в течение всего периода судейской работы по обслуживанию соревнований, включая подготовительный и заключительный периоды.
Период судейской работы по обслуживанию соревнований Главной судейской коллегии включает в себя:
до начала выступления спортсменов (дни работы в составе мандатной комиссии, проверку готовности мест соревнований, спортивных снарядов, спортивного инвентаря, судейской аппаратуры, приборов и оборудования на соответствие их правилам проведения соревнований);
в период выступления спортсменов (все дни соревнований);
по окончании выступления спортсменов (дни работы в составе апелляционного жюри, дни работы по подведению итогов соревнований, утверждению результатов выступления спортсменов, оформлению и выдаче документации спортивным организациям и командам, представлению итогов соревнований проводящей организации).
50. При вызовах в отдельных случаях одиночных спортсменов в возрасте до 16 лет на международные и республиканские соревнования, учебно-тренировочные сборы и другие спортивные мероприятия разрешается направлять для их сопровождения тренера, инструктора или другого представителя направляющей спортивной организации к месту проведения мероприятия и обратно с оплатой расходов за счет этой организации.

45. Қазақстан Республикасының құрама командаларын көркем және спорттық гимнастика, конькимен мәнерлеп сырғанау, ат спорты түрлерінен халықаралық жарыстарға дайындау үшін оқу-жаттығу жиындарын өткізу кезінде халықаралық жарыстарға дайындайтын оқу-жаттығу жиындарының жаттықтырушылары мен басқа да қатысушылар үшін тұрғын үй ақысын төлеу тәртібі мен тамақтану шығыстарының нормалары, осы мақсаттарға бөлінген қаржының шегінде ұйымның бұйрығына сәйкес белгіленеді. Бұл сондай-ақ хореографтарға, сүйемелдеушілерге, ат баптаушыларға да (олардың санын ұйым анықтайды) қолданылады.
46. Спорттық іс-шараға қатысушы командалар өздеріне бекітілген, тұрақты жұмыс істейтін жаттықтырушы-дәрігерлер және массажшы-жаттықтырушылар болмаған және спорт іс-шарасын өткізу кезеңінде арнайы бөлінген дәрігерлер мен массажшылар қызмет ететін жағдайларда, олардың спорт іс-шарасына қатысу кезеңіндегі тамақтануының және тұрғын-жайының ақысы жаттықтырушы-дәрігерлер мен массажшы-жаттықтырушылар үшін белгіленген нормалар бойынша төленеді.
47. Облысаралық матчтық кездесулер өткізу кезінде қатысушылар мен төрешілерді материалдық қамтамасыз ету облыстық спорттық жарыстар үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
48. Қалааралық матчтық кездесулер, дене шынықтыру және спорт ұжымдары арасында матчтық кездесулер өткізу кезінде қатысушылар мен төрешілерді материалдық қамтамасыз ету қалалық спорт жарыстары үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
49. Бас төрешілер алқасының мүшелерін тәулікақы беруден басқасымен материалдық қамтамасыз ету дайындық пен қорытынды кезеңдерді қоса алғанда, жарыстарға қызмет ету бойынша төрешілік етудің бүкіл кезеңінде жүзеге асырылады.
Бас төрешілер алқасының жарыстарға қызмет ету жөніндегі төрешілік жұмысына мыналар кіреді:
Спортшылар жарысқа қатысқанға дейін (мандат комиссиясының құрамындағы жұмыс күндері, жарыс өтетін орындардың, спорттық жарақтардың, спорттық мүкәммалдардың, төрешілік аппаратураның жарыс ережесіне сәйкестігін тексеру);
Спортшылардың қатысу кезеңінде (жарыстың барлық күндері);
Спортшылар жарысқа қатысып болғаннан кейін (шағым арыздарды қарайтын қазылар құрамындағы жұмыс күндері, жарыс қорытындыларын шығару, спортшылардың қатысу нәтижелерін бекіту, спорт ұйымдары мен командаларға құжаттамалар ресімдеу мен беру, жарысты өткізуші ұйымға қорытынды тапсыру).
50. Жекелеген жағдайларда 16 жасқа дейінгі спортшыларды халықаралық және республикалық жарыстарға, оқу-жаттығу жиындарына және басқа да спорттық іс-шараларға шақыру кезінде оларды жарыс өтетін жерлерге апару үшін жіберуші спорт ұйымының есебінен оның нұсқаушысын немесе басқа өкілді жіберуге рұқсат беріліп, шығыстары төленеді.

51. Спортсмены-участники городских, областных, республиканских и международных (в пределах Республики Казахстан) соревнований и учебно-тренировочных сборов по подготовке к международным и республиканским соревнованиям, проводимых по утвержденным календарным планам и связанных с большой и продолжительной нагрузкой (дальние проплывы на дистанцию не менее 10 км, лыжные гонки на дистанцию не менее 30 км, велопробеги на дистанцию не менее 50 км, пешие и скоростные переходы на дистанцию не менее 30 км), обеспечиваются дополнительным специальным питанием из расчета до 20% от установленной суточной нормы питания.
Спортивные организации и федерации при проведении соревнований и учебно-тренировочных сборов (предусмотренных классификацией) по подготовке к соревнованиям по лыжному спорту, велогонкам на шоссе, марафонскому бегу, бегу и спортивной ходьбе на длинные дистанции создают пункты специального питания (бульоны, какао, чай, молоко, соки, напитки с глюкозой и аскорбиновой кислотой, фрукты).
Количество и расположение пунктов специального питания для приема пищи на дистанции по согласованию с врачами определяют Главные судейские коллегии в соответствии с правилами соревнований.
Стоимость специального питания в сумме на всей дистанции не может превышать 20% установленной нормы питания на спортсмена-участника в сутки.
Приложение 1
к Правилам проведения спортивных
мероприятий в Республике Казахстан
и участия в международных спортивных
соревнованиях, утвержденных приказом
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 21 июля 2004 г. N 06-2-2/229
Классификация основных соревнований
__________________________________________________________________________
N |  Наименование    | Периодичность | Кто        | Кто       |Примечания
п/п|  соревнований    | проведения    | проводит   | участвует |
--------------------------------------------------------------------------
1 |        2         |      3        |     4      |       5   |     6
--------------------------------------------------------------------------
Международные соревнования
--------------------------------------------------------------------------
1. Комплексные
спортивно-массовые
мероприятия:
- Олимпийские игры   Один раз в   Международный  Олимпийская  Зимние и
четыре года  Олимпийский    сборная      летние
комитет (МОК)  команда      игры
- Азиатские игры     Один раз в   Олимпийский    Национальная Зимние и
четыре года  Азиатский      сборная      летние
комитет (ОАК)  команда      игры
- Региональные       Один раз     Под патронажем Национальная Центрально-
игры               в два года   МОК            сборная      Азиатские,
команда      Восточно-
Азиатские,
Афро-
Азиатские,
стран СНГ
и т.д.
- Всемирная          Один раз в   Международный  Студенческая Зимняя и
Универсиада        четыре года  студенческий   сборная      летняя
союз           команда
- Всемирные          Один раз в   Под патронажем Юношеская
юношеские игры       четыре года  МОК            сборная
команда
- Параолимпийские    Один раз в   Пара-          Сборная      Зимние и
игры                 четыре года  олимпийский    команда      летние
комитет        инвалидов    игры
Под патронажем Сборная      Зимние и
МОК            команда      летние
- Специальные        Один раз в   Специальный    инвалидов    игры
Олимпийские игры     четыре года  Олимпийский
комитет
(Спешилолим-
пикс)

51. Бекітілген күнтізбелік жоспар бойынша өткізілетін және үлкен әрі ұзақ жүктемемен байланысты қалалық, облыстық, республикалық және халықаралық (Қазақстан Республикасының ішіндегі) (кемінде 10 км қашықтыққа алысқа жүзу, кемінде 30 км қашықтыққа шаңғы жарысы, кемінде 50 км қашықтыққа арналған веложарыстар, кемінде 30 км қашықтыққа дейінгі жаяу жарыс және жылдам асулар) жарыстарға, халықаралық және республикалық жарыстарға дайындық бойынша оқу-жаттығу жиындарына қатысушы спортшылар белгіленген тәуліктік тамақтану нормасының 20%-не дейінгі есеппен қосымша арнайы тамақпен қамтамасыз етіледі.
Жарыстарды, шаңғы спортынан және тас жолдағы велосипед жарыстарын, марафондық жүгіруге, жүгіруге және алыс қашықтыққа спорттық жаяу жүруге дайындыққа арналған оқу-жаттығу жиындарын (сыныптамада көзделген) өткізу кезінде спорт ұйымдары мен спорт қоғамдары арнайы тамақтану (сорпа, какао, шәй, сүт, шырындар, глюкозалы және аскорбин қышқылды сусындар, жеміс-жидектер және басқалар) орындарын ашады.
Ара қашықтықтар кезінде ас қабылдауға арналған арнайы тамақтану орындарының санын және олардың орналасуын дәрігерлермен келісе отырып, жарыс ережелеріне сәйкес бас төрешілер алқасы айқындайды.
Бүкіл қашықтықтағы арнайы тамақтанудың бағасы қатысушы спортшыларға бір тәулікке белгіленген тамақтану нормасының 20%-нен аспауы қажет.
Қазақстан Республикасы Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а. 2004 жылғы
21 шілдедегі N 06-2-2/229
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
спорттық іс-шаралар өткізу мен
халықаралық спорт жарыстарына
қатысу ережесіне 1-қосымша
Негізгі жарыстардың сыныптамасы
___________________________________________________________________
Р\с| Жарыстың атауы |Өту кезеңі|Кім өткізеді|  Кімдер  | Ескерту
N |                |          |            | қатысады |
___________________________________________________________________
1          2             3          4            5         6
___________________________________________________________________
Халықаралық жарыстар
___________________________________________________________________
1. Кешенді спорттық-
бұқаралық
іс-шаралар:
Олимпиадалық      Төрт жылда Халықаралық  Олимпиада. Қысқы және
ойындар           бір рет    Олимпиада    лық құрама жазғы
комитеті     команда    ойындар
Азия ойындары     Төрт жылда Азияның      Ұлттық     Қысқы және
бір рет    Олимпиада    құрама     жазғы
комитеті     команда    ойындар
Аймақтық ойындар  Екі жылда  Халықаралық  Ұлттық     Орталық
бір рет    Олимпиада    құрама     Азия, Шығыс
комитетінің  команда    Азия,
қолдауымен              Афро-Азия,
Тәуелсіз
мемлекеттер
достығы
елдері
Дүниежүзілік      Екі жылда  Халықаралық  Студент.   Қысқы және
Универсиада       бір рет    студенттер   тердің     жазғы
одағы        құрама
командасы
Дүниежүзілік      Төрт жылда Халықаралық  Жасөспі.
жасөспірімдер     бір рет    Олимпиада    рімдер
ойындары                     комитетінің  құрама
қолдауымен   командасы
Параолимпиялық    Төрт жылда Параолимпия. Мүгедектер Қысқы және
ойындар           бір рет    лық комитет  құрама     жазғы
командасы  ойындар
Арнайы олимпия.   Төрт жылда Арнайы       Мүгедектер Қысқы және
лық ойындар       бір рет    олимпиялық   құрама     жазғы
комитет      командасы  ойындар
(спешиал
олимпикс)

2. Чемпионаты мира      Ежегодно*    Международные  Национальная *В
по видам спорта                   Федерации по   сборная      отдель-
для всех возрастных               видам спорта   команда      ных видах
групп                                                         могут
прово-
диться
раз в
два,три,
четыре
года сог-
ласно
правил
между-
Согласно                                 народных
регламенту                               федераций
по видам
спорта
- Отборочные                      Международные  Олимпийская  К зимним
турниры к                         федерации по   сборная      и летним
Олимпийским играм                 видам спорта   команда      играм,
по игро-
вым видам
спорта
- Отборочные         Согласно     Международные  Национальная По игро-
турниры к            регламенту   федерации по   сборная      вым видам
чемпионатам мира                  видам спорта   команда      спорта
3. Чемпионаты Азии                   Азиатские      Национальная
по видам спорта                   федерации      сборная
для всех                          по видам       команда
возрастных групп     Ежегодно     спорта
4. Кубок мира                        Международные
- этапы Кубка мира   Согласно     федерации      Национальная
- соревнования       регламенту   по видам       сборная
Гран-при                          спорта         команда
5. Кубок Азии                        Азиатские
- этапы Кубка Азии   Согласно     федерации      Национальная
- соревнования       регламенту   по видам       сборная
Гран-при                          спорта         команда
6. Международные
соревнования
(турниры):                        Международные  Сильнейшие   Соревно-
- международные                   федерации по   спортсмены   вания
соревнования                      видам спорта,  республики,  (турнир)
(турниры)            Cогласно     страна         области,     включены
категории "А"        регламенту   организатор    города,      в кален-
спортивные   дарь
клубы        между-
народных
федераций
по видам
спорта,
респуб-
ликанский
календарь
- международные      Согласно     Международные, Сильнейшие   При
соревнования         регламенту   республикан-   спортсмены   участии
(турниры)                         ские, област-  республики,  не менее
ные, городские области,     5 (пяти)
спортивные     города,      стран
организации    спортивные
клубы
- международные      Согласно     Международные, Сильнейшие   При
матчевые встречи,    регламенту   республикан-   спортсмены   участии
открытые турниры                  ские, област-  республики,  менее
ные, городские области,     5 (пяти)
спортивные     города,      стран
организации    спортивные
клубы
--------------------------------------------------------------------------
Республиканские соревнования
--------------------------------------------------------------------------
1. Комплексные
спортивно-массовые
мероприятия:
- Спартакиада        Один раз     Центральный    Сборные      Летняя,
Республики           в четыре     уполномоченный команды      зимняя
Казахстан            года         орган          областей
городов
Алматы,
Астаны
- Игры народного     Один раз     Центральный    Сборные
спорта Республики    в четыре     уполномоченный команды
Казахстан            года         орган          областей
городов
Алматы,
Астаны
- Спартакиада        Один раз     Министерство   Сборные      Летняя,
школьников           в два года   образования    команды      зимняя
Республики                        РК             областей
Казахстан                                        городов
Алматы,
Астаны
- Сельские           Один раз     Центральный    Сборные
спортивные игры      четыре       уполномоченный команды
"Ак бидай"           года         орган          областей
- Спартакиада        Один раз     Центральный    Сборные
ветеранов            в четыре     уполномоченный команды
Республики           года         орган          областей
Казахстан                                        городов
Алматы,
Астаны

2. Спорт түрінен     *жыл сайын Спорт түрле. Ұлттық     *спорт
барлық жастағы    Регламент. рінен халы.  құрама     түрлерінен
топтарға арналған ке сәйкес  қаралық фе.  команда    халықаралық
әлем чемпионат.              дерациялар              федерация.
тары                                                 лардың
ережесіне
сәйкес
жекелеген
спорт
түрлері
бойынша
екі, үш,
төрт жылда
бір рет
өтуі мүмкін
олимпиадалық      Регламент. Спорт түрле. Олимпиа.   жазғы және
ойындарға дейінгі ке сәйкес  рінен халы.  далық      қысқы
іріктеу турнир.              қаралық фе.  құрама     ойындардың,
лері                         дерациялар   команда    спорттың
ойын түрле.
рі бойынша
әлем чемпионат.   Регламент. Спорт түрле. Ұлттық     Спорттың
тарына дейінгі    ке сәйкес  рінен халы.  құрама     ойын түрле.
іріктеу ойындары             қаралық фе.  команда    рі бойынша
дерациялар
3. Спорт түрлерінен  Жыл сайын  Спорт түрле. Ұлттық
барлық жастағы               рінен Азия   құрама
топтарға арналған            федерация.   команда
Азия чемпионаты              лары
4. Әлем кубогы Азия  Регла.     Спорт түр.   Ұлттық
кубогының кезең.  ментке     лерінен      құрама
дері Гран-при     сәйкес     халықаралық  команда
жарыстары                    федерациялар
5. Азия кубогы Азия  Регла.     Спорт түр.   Ұлттық
Кубогының кезең.  ментке     лерінен      құрама
дері Гран-при     сәйкес     Азия феде.   команда
жарыстары                    рациялары
6. Халықаралық
жарыстар
(турнирлер):
"А" санатты       Регламент. Спорт түрле. Республи.  Жарыстар
халықаралық       ке сәйкес  рінен халы.  каның      (турнир)
жарыстар                     қаралық фе.  облыстың,  спорт түр.
(турнирлер)                  дерациялар,  қаланың    лерінен
ұйымдасты.   ең мықты   халықаралық
рушы ел      спортшы.   федерация.
лары,      лардың
спорт      күнтізбесі.
клубтары   не, респу.
бликалық
күнтізбеге
енгізілген
халықаралық       Регламент. халықаралық, Республи.  Кемінде
жарыстар          ке сәйкес  республика.  каның,     5 (бес)
(турнирлер)                  лық облыс.   облыстың,  елдің
тық, қалалық қаланың    қатысуымен
спорт        мықты
ұйымдары     спортшыла.
ры, спорт
клубтары
халықаралық       Регламент. халықаралық, Республи.  Кемінде
матчтық кезде.    ке сәйкес  республика.  каның,     5 (бес)
сулер, ашық                  лық, облыс.  облыстың,  елдің
турнирлер                    тық, қалалық қаланың    қатысуымен
спорт        мықты
ұйымдары     спортшыла.
ры, спорт
клубтары
___________________________________________________________________
Республикалық жарыстар
___________________________________________________________________
1. Кешенді спорттық
бұқаралық іс-
шаралар:
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Орталық     Облыс.     Жазғы, қысқы
бликасының спар.  бір рет    уәкілетті   тардың,
такиадасы                    орган       Алматы,
Астана қа.
лаларының
құрама ко.
мандалары
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Орталық     Облыс.
бликасының        бір рет    уәкілетті   тардың
халықтық спорт               орган       Алматы
ойындары                                 және
Астана қа.
лаларының
құрама ко.
мандалары
Қазақстан Респу.  Екі жылда  ҚР-ның      Облыс.
бликасының        бір рет    Білім       тардың,
оқушылар спарта.             министрлігі Астана       Жазғы,
киадасы                                  және Алматы  қысқы
қалаларының
командалары
"Ақ бидай" ауыл   Төрт жылда Орталық     Облыстардың
спорты ойындары   бір рет    атқарушы    құрама
орган       командалары
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Орталық     Облыстар.
бликасының        бір рет    атқарушы    дың, Астана
ардагерлер спар.             орган       мен Алматы
такиадасы                                қалаларының
құрама
командалары
Барлық жастағы    Жыл сайын  Орталық     Облыстар.    Жазғы,
топтарға арналған            уәкілетті   дың, Астана  қысқы
Қазақстан Респу.             орган       мен Алматы
бликасының чем.                          қалаларының
пионаттары                               құрама
командалары

2. Чемпионаты           Ежегодно     Центральный    Сборные      Летний,
Республики                        уполномоченный команды      зимний
Казахстан по всем                 орган          областей
видам спорта для                                 городов
всех возрастных                                  Алматы,
групп                                            Астаны
3. Кубки Республики     Ежегодно     Центральный    Сборные
Казахстан по всем                 уполномоченный команды
видам спорта                      орган          областей
городов
Алматы,
Астаны
4. Республиканские      Согласно     Центральный    Сборные
турниры              календарю    уполномоченный команды
спортивно-   орган          областей
массовых                    городов
мероприятий                 Алматы,
Астаны
5. Матчевые встречи     Согласно     Центральный    Согласно
календарю    уполномоченный Регламенту
спортивно-   орган
массовых
мероприятий
6. Чемпионаты ЦС ФСО    Согласно     Центральные    Команды      Летний,
профсоюзов, ЦС ДСО   календарю    советы         участницы в  зимний
по всем видам        спортивно-   профсоюзов,    соответствии
спорта для всех      массовых     спортивных     с календарным
возрастных групп     мероприятий  организаций    планом
--------------------------------------------------------------------------
Областные соревнования
--------------------------------------------------------------------------
1. Комплексные
спортивно-массовые
мероприятия:
- Спартакиада        Один раз     Областной      Сборные      II этап
Республики           в четыре     уполномоченный команды      летняя,
Казахстан            года         орган          районов      зимняя
- Игры народного     Один раз     Областной      Сборные      II этап
спорта Республики    в четыре     уполномоченный команды
Казахстан            года         орган          районов
- Спартакиада        Один раз     Областной      Сборные      II этап
школьников           в два года   департамент    команды      летняя,
Республики                        образования    районов      зимняя
Казахстан
- Сельские           Один раз     Областной      Сборные      II этап
спортивные игры      в четыре     уполномоченный команды
"Ак бидай"           года         орган          районов
- Спартакиада        Один раз     Областной      Сборные      II этап
ветеранов            в четыре     уполномоченный команды
Республики           года         орган          районов
Казахстан
2. Чемпионаты областей  Ежегодно     Областной      Сборные      Зимний,
по всем видам                     уполномоченный команды      летний
спорта для всех                   орган          районов
возрастных групп

2. Спорттың барлық   Жыл сайын  Орталық     Облыстар.    Жазғы,
түрлерінен                   уәкілетті   дың, Алматы  қысқы
Қазақстан Респу.             орган       мен Астана
бликасының                               қалаларының
Кубоктары                                құрама
командалары
3. Спорттың барлық   Жыл сайын  Орталық     Облыстардың,
түрлерінен                   уәкілетті   Алматы мен
Қазақстан Респу.             орган       Астана қала.
бликасының Кубогы                        ларының құрама
командалары
4. Республикалық     Бұқаралық  Орталық     Облыстардың,
турнирлер         спорттық   уәкілетті   Астана мен
іс-шара.   орган       Алматы қала.
лардың                 ларының құрама
күнтіз.                командалары
бесіне
сәйкес
5. Матчтық           Бұқаралық- Орталық     Регламентке
кездесулер        спорттық   уәкілетті   сәйкес
іс-шара.   орган
лардың
күнтіз.
бесіне
сәйкес
6. Кәсіподақтардың,  Бұқаралық- Кәсіподақ.  Күнтізбелік  Жазғы,
қоғамдардың,      спорттық   тардың,     жоспарға     қысқы
ведомстволардың   іс-шара.   спорт ұйым. сәйкес
Спорт түрлерінен  лардың     дарының     қатысушы
барлық жастағы    күнтіз.    орталық     командалар
топтарға арналған бесіне     кеңесі
чемпионаттары     сәйкес
___________________________________________________________________
Облыстық жарыстар
___________________________________________________________________
1. Кешенді спорттық
бұқаралық
іс-шаралар:
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Облыстық    Аудандардың  ІІ кезең
бликасының        бір рет    уәкілетті   құрама       жазғы,
Спартакиадасы                орган       командалары  қысқы
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Облыстық    Аудандардың  ІІ кезең
бликасы халықта.  бір рет    уәкілетті   құрама
рының спорт                  орган       командалары
ойындары
Қазақстан Респу.  Екі жылда  Облыстық    Аудандардың  ІI кезең
бликасының        бір рет    білім де.   құрама       жазғы,
Оқушылар                     партаменті  командалары  қысқы
спартакиадасы
"Ақ бидай" ауыл   Төрт жылда Облыстық    Аудандардың  ІІ кезең
спорты ойындары   бір рет    уәкілетті   құрама
орган       командалары
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Облыстық    Аудандардың  ІІ кезең
бликасының        бір рет    уәкілетті   құрама
ардагерлер                   орган       командалары
спартакиадасы
2. Барлық жастағы    Жыл сайын  Облыстық    Аудандардың  Қысқы,
топтарға арналған            уәкілетті   құрама       жазғы
спорттың барлық              орган       командалары
түрінен облыс
чемпионаттары

3. Областные турниры,   Согласно     Областной      Согласно
матчевые встречи     календарю    уполномоченный Регламенту
спортивно-   орган
массовых
мероприятий
4. Областные            Согласно     Областные      Команды      Летний,
чемпионаты ЦС ФСО    календарю    советы         участницы в  зимний
профсоюзов, ЦС ДСО   спортивно-   профсоюзов,    соответствии
по всем видам        массовых     спортивных     с календарным
спорта для всех      мероприятий  организаций    планом
возрастных групп
--------------------------------------------------------------------------
Районные соревнования
--------------------------------------------------------------------------
1. Комплексные
спортивно-массовые
мероприятия:
- Спартакиада        Один раз     Районный       Сборные      I этап
Республики           в четыре     уполномоченный команды      летняя,
Казахстан            года         орган          КФК          зимняя
- Игры народного     Один раз     Районный       Сборные
спорта Республики    в четыре     уполномоченный команды
Казахстан            года         орган          КФК
- Спартакиада        Один раз     Департамент    Сборные      I этап
школьников           в два года   образования    команды      летняя,
Республики                                       СШ           зимняя
Казахстан
- Сельские           Один раз     Районный       Сборные
спортивные игры      в четыре     уполномоченный команды
"Ак бидай"           года         орган          КФК
- Спартакиада        Один раз     Районный       Сборные
ветеранов            в четыре     уполномоченный команды
Республики           года         орган          КФК
Казахстан
2. Соревнования в КФК,  Согласно     Советы КФК,    Все желающие
спортивных школах,   календарю    спортивные
учебных заведениях,  спортивно-   школы
организациях,        массовых
учреждениях          мероприятий
__________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения спортивных
мероприятий в Республике Казахстан
и участия в международных спортивных
соревнованиях, утвержденных приказом
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 21 июля 2004 г. N 06-2-2/229
Классификация учебно-тренировочных сборов
__________________________________________________________________________
N |  Наименование   | Кто проводит  | Продолжи-  | Кто       | Максималь-
п/п|  сборов         | сборы         | тельность  | участвует | ное число
|                 |               | сбора      | в сборе   | участников
|                 |               |            |           | сбора
--------------------------------------------------------------------------
I. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к
международным соревнованиям
--------------------------------------------------------------------------

3. Облыстық турнир.  Спорттық-  Облыстық    Регламентке
лер, матчтық      бұқаралық  уәкілетті   сәйкес
кездесулер        іс-шара.   орган
лардың
күнтіз.
бесіне
сәйкес
4. Кәсіподақтардың,  Спорттық-  Кәсіпо.     Күнтізбелік  Жазғы,
қоғамдардың,      бұқаралық  дақтардың   жоспарға     қысқы
ведомстволардың   іс-шара.   облыстық    сәйкес
спорт түрлерінен  лардың     кеңесі,     қатысушы
барлық жастағы    күнтіз.    спорт       командалар
топтарға арналған бесіне     ұйымдары
облыстық          сәйкес
чемпионаттары
___________________________________________________________________
Аудандық жарыстар
___________________________________________________________________
1. Кешенді спорттық-
бұқаралық
іс-шаралар:
- Қазақстан       Төрт жылда Аудандық    Дене шынық.  І кезең
Республикасының   бір рет    уәкілетті   тыру ұйым.   қысқы,
Спартакиадасы                орган       дарының      жазғы
құрама ко.
мандалары
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Аудандық    Дене шынық.
бликасының        бір рет    уәкілетті   тыру ұйым.
халықтық спорт               орган       дарының
ойындары                                 құрама ко.
мандалары
Қазақстан Респу.  Екі жылда  Білім де.   Орта мек.    І кезең
бликасының оқушы. бір рет    партаменті  тептердің    жазғы,
лар спартакиадасы                        құрама ко.   қысқы
мандалары
"Ақ бидай" ауыл   Төрт жылда Аудандық    Дене шынық.
спорты ойындары   бір рет    уәкілетті   тыру ұйым.
орган       дарының
құрама ко.
мандалары
Қазақстан Респу.  Төрт жылда Аудандық    Дене шынық.
бликасының арда.  бір рет    уәкілетті   тыру ұйым.
герлер спарта.               орган       дарының
киадасы                                  құрама ко.
мандалары
2. Дене шынықтыру    Спорттық-  Дене шынық. Барлық
ұйымдарының,      бұқаралық  тыру ұйым.  тілек
спорт мектепте.   іс-шара.   дарының,    білдірушілер
рінде, оқу орын.  лардың     спорт мек.
дарында, ұйым.    күнтіз.    тептерінің
дарда, мекеме.    бесіне     кеңестері
лерде өтетін      сәйкес
жарыстар
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а. 2004 жылғы
21 шілдедегі N 06-2-2/229
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
спорттық іс-шаралар өткізу мен
халықаралық спорт жарыстарына
қатысу ережесіне 2-қосымша
Оқу-жаттығу жиындарының сыныптамасы
___________________________________________________________________
Р/с|Жиындардың атауы| Жиындарды | Жиынның  | Жиынға  |Жиынға қаты.
|                | өткізетін | ұзақтығы | қатысу. |сушылардың
|                |   ұйым    |          | шылар   |ең көп саны
___________________________________________________________________
1. Халықаралық жарыстарға дайындау жөніндегі оқу-жаттығу жиындары
___________________________________________________________________

1.1 Учебно-            Центральный     До 24 дней   Члены      Устанавли-
тренировочные      и областной                  сборных    ваются
сборы членов       (городской                   команд     центральным
сборных команд     республиканского             Республики областным
Республики         значения)                    Казахстан  (городским
Казахстан по       исполнительные                          республикан-
подготовке         органы по                               ского значе-
непосредственно    физической                              ния) испол-
к чемпионатам      культуре и                              нительными
мира, Европы,      спорту                                  органами по
Азии, Азиатским,                                           физической
Олимпийским,                                               культуре
Параолимпийским                                            и спорту
играм и другим
международным
соревнованиям
1.2 Учебно-            Организации,    До 24 дней   Команды,   Не более
тренировочные      направляющие                 участвую-  двойного
сборы сборных      команды для                  щие в этих состава
команд по          участия в этих               между-     спортсменов,
подготовке         международных                народных   допускаемых
непосредственно    соревнованиях                соревнова- к участию в
к Универсиаде,                                  ниях       соревнова-
спартакиадам и                                             ниях по
чемпионатам мира,                                          всем видам
Европы и Азии                                              единоборств-
среди студентов,                                           более трой-
чемпионатам МССЖ                                           ного состава
1.3 Специальные        Центральный     До 18 дней   Сборные    Устанавлиа-
учебно-            и областной                  команды    ваются
тренировочные      (городской                   Республики центральным
сборы членов       республиканс-                Казахстан  областным
сборных команд     кого значения)                          (городским
Республики         исполнительные                          республикан-
Казахстан,         органы по                               ского значе-
связанные с        физической                              ния) испол-
подготовкой к      культуре и                              нительными
международным      спорту                                  органами по
соревнованиям                                              физической
(для общей                                                 культуре и
физической                                                 спорту
подготовки,
проведения
обследований
спортсменов,
восстановительные)
1.4 Учебно-            Организации,    До 18 дней    Команды-  Состав,
тренировочные      направляющие                  участницы допускаемый
сборы по подго-    команды на                    между-    к участию в
товке непосред-    международные                 народных  соревнова-
ственно к другим   соревнования                  соревно-  ниях,
международным      в соответствии                ваний,    увеличенный
соревнованиям      с планом                      преду-    на 30
(официальным,      спортивных                    смотрен-  процентов
товарищеским)      международных                 ных пла-
связей                        ном
между-
народных
спортивных
связей
--------------------------------------------------------------------------
II. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к
республиканским соревнованиям
--------------------------------------------------------------------------
2.1. Учебно-           Областные       До 21 дней    Сборные   Не более
тренировочные     (городские                    команды   двойного
сборы для под-    республикан-                  областей, состава
готовки не-       ского значения)               гг.       спортсменов,
посредственно     исполнительные                Алматы,   допускаемых
в Спартакиаде     органы по                     Астаны    в соревно-
Республики        физической                              ваниях по
Казахстан         культуре и                              всем видам
(комплексная)     спорту                                  единоборств-
более трой-
ного состава
2.2. Учебно-           Организации,    До 21 дней    Команды-  Не более
тренировочные     направляющие                  участницы двойного
сборы для         команды                       соревно-  состава
подготовки        для участия в                 ваний     спорт-
непосредственно   соревнованиях                 чемпио-   сменов,
к соревнованиям   чемпионата                    ната и    допускае-
чемпионата и      и Кубка                       розыгрыша мых к
розыгрыша Кубка   Республики                    Кубка     участию в
Республики        Казахстан,                    Респуб-   соревно-
Казахстан         проводимых                    лики      ваниях,
по планам                     Казахстан по всем
Уполномоченного                         видам едино-
органа по                               борств -
физической                              более
культуре                                тройного
и спорту                                состава
2.3. Учебно-           Организации,    До 18 дней    Команды-  Не более
тренировочные     направляющие                  участницы полу-
сборы для подго-  команды для                   республи- торного
товки непосредст- участия в                     канских   состава
венно к другим    республикан-                  соревно-  спорт-
республиканским   ских сорев-                   ваний и   сменов,
соревнованиям и   нованиях и                    первенств допускаемых
первенствам       первенствах                   Респуб-   к участию
республики        республики,                   лики      в соревно-
проводимых                    Казахстан ваниях,
по планам                               по всем
Уполномоченного                         видам
органа по                               единоборств-
физической                              более трой-
культуре и                              ного
спорту                                  состава

1.1 Қазақстан Рес.   Дене шынық. 24 күнге  Қазақстан  Дене шынық.
публикасының     тыру мен    дейін     Республи.  тыру және
құрама коман.    спорт жө.             касы құ.   спорт жөнін.
далары мүшелерін ніндегі ор.           рама ко.   дегі орталық
тікелей әлем,    талық және            мандала.   және облыстық
Еуропа, Азия     облыстық              рының      (республика.
чемпионаттарына, (республи.            мүшелері   лық маңыздағы
Олимпиадалық,    калық ма.                        қалалық) ат.
параолимпиялық   ңыздағы                          қарушы орган.
ойындарға және   қалалық)                         дар белгілейді
басқа халықара.  атқару
лық жарыстарға   органдары
дайындау жөнін.
дегі оқу-жаттығу
жиындары
1.2 Тікелей универ.  Осы халық.  24 күнге  Осы халы.  Жарыстарға
сиадаға, сту.    аралық жа.  дейін     қаралық    жіберілетін
денттер арасын.  рыстарға              жарыстарға саны екі
дағы әлем,       қатысу үшін           қатысушы   құрамнан, ал
Еуропа және Азия команда.              командалар спорттың
чемпионаттарына, ларды жібе.                      жекпе-жек
МССЖ чемпинатта. ретін                            түрлері
рына дайындау    ұйымдар                          бойынша үш
жөніндегі оқу-                                    құрамнан
жаттығу жиындары                                  аспайтын
спортшылар
1.3 Қазақстан Респу.   Дене шы.  18 күнге  Қазақстан  Дене шынық.
бликасының құрама  нықтыру   дейін     Республи.  тыру мен
командалары мүше.  және                касының    спорт жөнін.
лерін халықаралық  спорт               құрама     дегі орталық
жарыстарға дайын.  жөніндегі           коман.     және облыстық
даумен байланысты  орталық             далары     (республи.
арнайы оқу-жаттығу және об.                       калық маңыз.
жиындары (жалпы    лыстық                         дағы қалалық)
дене дайындығы,    уәкілетті                      атқару
спортшыларды       органдар                       органдары
тексеру, қалпына
келтіру үшін)
1.4 Басқа халықаралық  халықа.   18 күнге  Халықара.  Жарыстарға
жарыстарға (ресми, ралық     дейін     лық спорт. қатысуға
жолдастық) тікелей спорттық            тық байла. жіберілетін
дайындау жөніндегі байланыс.           ныстардың  құрам 30
оқу-жаттығу        тардың              жоспарында пайызға
жиындары           жоспарына           көзделген  көбейген
сәйкес              халықара.
команда.            лық жарыс.
ларды               тарға қа.
халықа.             тысушы ко.
ралық жа.           мандалар
рыстарға
жіберетін
ұйымдар
___________________________________________________________________
ІІ. Республикалық жарыстарға дайындау жөніндегі оқу-жаттығу жиындары
___________________________________________________________________
2.1 Тікелей Қазақстан  Дене      21 күнге  Облыстар.  Жарыстарға
Республикасының    шынықтыру дейін     дың,       жіберілетін
Спартакиадасына    және                Астана     саны екі
(кешенді) дайын.   спорт жө.           және       құрамнан
дауға арналған     ніндегі             Алматы     аспайтын, ал
оқу-жаттығу        облыстық            қ.қ.       спорттың
жиындары           (респу.             құрама     жекпе-жек
бликалық            коман.     түрлері
маңыздағы           далары     бойынша үш
қалалық)                       құрамнан
атқару                         аспайтын
органдары                      спортшылар
2.2 Қазақстан Респу.   Команда.            Қазақстан  Жарыстарға
бликасының чемпио. ларды дене          Республи.  спортшылардың
наттары мен        шынықтыру           касының    саны екі
Кубокты ұтысқа     және спорт          чемпионат. құрамнан
салу жарыстарына   жөніндегі           тары мен   аспайтын, ал
тікелей дайындау   уәкілетті           Кубокта.   спорттың
үшін оқу-жаттығу   органның            рына қа.   жекпе-жек
жиындары           жоспары             тысушы     түрлері
бойынша             командалар бойынша саны
өтетін чем.                    үш құрамнан
пионаттар                      аспайтын
мен Қазақ.                     құрамалар
стан Рес.
публикасының
Кубогына
қатысуға
жіберетін
ұйымдар
2.3 Басқа республи.    Дене шы.  18 күнге  Республи.  Жарыстарға
калық жарыстар     нықтыру   дейін     калық жа.  жіберілетін
мен республика     және                рыстар мен спортшылардың
біріншіліктеріне   спорт жө.           Қазақстан  саны екі
тікелей дайында.   ніндегі             Республи.  құрамнан
луға арналған      уәкілетті           касының    аспайтын, ал
оқу-жаттығу        органның            біріншілі. спорттың
жиындары           жоспары             гіне қаты. жекпе-жек
бойынша             сушы ко.   түрлері
өткізіле.           мандалар   бойынша үш
тін рес.                       құрамнан
публикалық                     аспайтын
жарыстар                       құрамалар
мен бірін.
шіліктерге
қатысу
үшін ко.
мандаларды
жіберуші
ұйымдар

2.4  Специальные       Организации,    До 18 дней    Команды-  Не более
учебно-           направляющие                  участницы двойного
тренировочные     команды на                    республи- состава,
сборы, связанные  республикан-                  канских   допускаемых
с подготовкой к   ские соревно-                 соревно-  к участию
республиканским   вания                         ваний     в соревно-
соревнованиям                                             ваниях, по
всем видам
единоборств-
тройной
состав
- для общей
физической
подготовки                        До 18 дней
- для проведения
обследований
спортсменов                       До 7 дней
- восстанови-
тельные сборы                     До 12 дней
__________________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения спортивных
мероприятий в Республике Казахстан
и участия в международных спортивных
соревнованиях, утвержденных приказом
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 21 июля 2004 г. N 06-2-2/229
Финансовый календарь на проведение спортивных мероприятий
в Республике Казахстан и участие в международных
спортивных соревнованиях
__________________________________________________________________________
N |  Наименование  |Сроки и   |  Количество    |  Тенговые расходы
п/п|  мероприятий   |место     |  участников    |
|                |проведения|------------------------------------------
|                |          |Спорт-|Тренеры  |З/плата|Начисле-|Питание
|                |          |смены |другие   |судьям,|ние на  |
|                |          |      |участники|рабочим|з/плату |
--------------------------------------------------------------------------
1 |       2        |    3     |   4  |     5   |    6  |    7   |    8
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
тенговые расходы
__________________________________________________________________________
Меди-   |Призы,     |Проезд, | Проезд,   | Аренда     | Услуги  | Услуги
каменты,|медали,    |сут.    | сут.      | спортивных | связи по| Авто-
фарма-  |грамоты и  |прожива-| прожив.   | сооружений | острой  | транс-
кологи- |дипломы    |ние     | визы за   | и инвентаря| необхо- | порта
ческие  |участникам |внутри  | пределами |            | димости |
средства|спорт.мер.,|страны  | страны,   |            |         |
|канцеляр-  |        | аэропорт- |            |         |
|ские       |        | ские      |            |         |
|товары     |        | сборы,    |            |         |
|           |        | оплата за |            |         |
|           |        | багаж,    |            |         |
|           |        | таможенные|            |         |
|           |        | и другие  |            |         |
|           |        | расх.(по  |            |         |
|           |        | необходи- |            |         |
|           |        | мости)    |            |         |
--------------------------------------------------------------------------
9    |     10    |   11   |    12     |     13     |    14   |    15
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
тенговые расходы            | Итого    | Валютные | Всего
---------------------------------| расходов | расходы  | расходов
Типографские | Представительские| в тенге  |          | в тенге
и прочие     | расходы (по      |          |          |
расходы      | решению Уполн.   |          |          |
(страховка   | органа)          |          |          |
и т.д.)      |                  |          |          |
--------------------------------------------------------------------------
16       |        17        |    18    |    19    |       20
--------------------------------------------------------------------------

2.4 Республикалық      Команда.  18 күнге  Республи.  Жарыстарға
жарыстарға дайын.  ларды     дейін     калық жа.  жіберілетін
далумен байланысты респуб.             рыстарға   спортшылардың
арнайы оқу-жаттығу ликалық             қатысушы   саны екі
жиындары           жарыстар.           командалар құрамнан
ға жібе.                       аспайтын, ал
ретін                          спорттың
ұйымдар                        жекпе-жек
түрлері
бойынша үш
құрамнан
аспайтын
құрамалар
- жалпы дене дайын.           18 күнге
дығына арналған               дейін
- спортшыларды тек.           7 күнге
серуге арналған               дейін
- қалпына келтіру             12 күнге
жиындары                      дейін
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а. 2004 жылғы
21 шілдедегі N 06-2-2/229
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
спорттық іс-шаралар өткізу мен
халықаралық спорт жарыстарына
қатысу ережесіне 3-қосымша
Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуға арналған қаржылық күнтізбе:
__________________________________________________________________
N |Іс-шараның| Өтетін |Қатысушылардың саны|  Теңгелік шығыстар
р/с|  атауы   |орны мен|-------------------|----------------------
|          | мерзімі|спорт.|Жаттықтыру. |Төреші. |Жалақы|тамақ
|          |        |шылар |шылар, басқа|лердің, |аудару|
|          |        |      |қатысушылар |жұмыс.  |      |
|          |        |      |            |шылардың|      |
|          |        |      |            |жалақысы|      |
__________________________________________________________________
1       2         3      4          5          6       7     8
__________________________________________________________________
Теңгелік шығыстар
__________________________________________________________________
Дәрі-  |Бұқ. Спорт |Ел   |Елден тыс |Спорт ғи. |Байланыс |Авто.
дәрмек, |шараларға  |ішін.|жердегі   |мараттарын|қызметі  |көлік
фармако.|қатысушыға |дегі |жолақы,   |және мүкә.|(шұғыл   |қызметі
логиялық|жүлделер,  |жол. |тәулікақы,|ммалдарды |қажет    |
құралдар|медальдар, |ақы, |әуежай    |жалға алу |болғанда)|
|грамоталар,|тәу. |алымдары, |          |         |
|дипломдар, |лік. |жүкақы,   |          |         |
|   кеңсе   |ақы  |кедендік  |          |         |
|тауарлары  |     |басқа     |          |         |
|           |     |шығыстар  |          |         |
|           |     |(қажетіне |          |         |
|           |     |  қарай)  |          |         |
__________________________________________________________________
9          10     11      12           13      14      15
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Теңгелік шығыстар        |Шығыстардың|Валюталық | Барлық
--------------------------------|жиынтығы   | шығыстар | шығыстар
Баспаханалық| өкілдік шығыстар  |теңгемен   |          | теңгемен
және басқа |(уәкілетті органның|           |          |
шығыстар  |   шешімі бойынша) |           |          |
__________________________________________________________________
16               17              18         19         20
__________________________________________________________________