Об утверждении Правил распределения полос радиочастот для радиослужб, а также выделения и присвоения радиочастот (радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам всех назначений на территории Республики Казахстан
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 15 июля 2004 года N 146-п и Министра обороны Республики Казахстан от 30 июля 2004 года N 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2004 года N 3042
В целях упорядочения процедур распределения полос радиочастот для радиослужб, а также выделения и присвоения радиочастот (радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам всех назначений на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения полос радиочастот для радиослужб, а также выделения и присвоения радиочастот (радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам всех назначений на территории Республики Казахстан.
2. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи в установленном законодательством порядке внести настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-Министра обороны Республики Казахстан Дарбекова Б.К. и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Председатель Агентства                Министр обороны
Республики Казахстан               Республики Казахстан
по информатизации и связи
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 16 июля 2004 года N 146-п
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 июля 2004 года N 413
"Об утверждении Правил распределения
полос радиочастот для радиослужб, а также
выделения и присвоения полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов) радиоэлектронным
средствам всех назначений на территории
Республики Казахстан"
Правила
распределения полос радиочастот для радиослужб,
а также выделения и присвоения полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам всех назначений на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения полос радиочастот для радиослужб, а также выделения и присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам (далее - РЭС) всех назначений на территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер жолағын тарату, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) бөлу және меншіктеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 15 шілдедегі N 146-б, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2004 жылғы 30 шілдедегі N 413 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 тамызда тіркелді. Тіркеу 3042
Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер жолағын тарату рәсімдерін ретке келтіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) бөлу және меншіктеу мақсатында бұйырамыз:
1. Қоса беріліп отырған Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер жолағын тарату, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) бөлу және меншіктеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге енгізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бірінші қорғаныс вице-министрі Б.К.Дарбековке және Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігінің төрағасының орынбасары А.К.Жұмағалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
"Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер
жолағын тарату, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының аумағында барлық
мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға
радиожиіліктер (радиожиілік арналарын)
бөлу және меншіктеу ережесін бекіту
туралы" Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі
агенттігі 2004 жылғы 15 шілдедегі
N 146 бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің 2004 жылғы 30 шілдедегі
N 413 бұйрығымен бекітілген
Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер жолағын тарату,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) бөлу және меншіктеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Радиоқызметтер үшін радиожиіліктер жолағын тарату, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдарға (бұдан әрі - РЭҚ) радиожиіліктер (радиожиілік арналар) бөлу және меншіктеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді.

2. Настоящие Правила определяют:
1) условия распределения полос радиочастот;
2) процедуру согласования и международной координации присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС всех назначений;
3) процедуру представления заявок на присвоение и выделение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра (далее - РЧС) и эксплуатацию РЭС, учета присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов).
3. Основные понятия:
1) высокочастотные устройства - оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
2) заявители - физические и юридические лица, включая иностранных, подавшие заявку на получение лицензии для предоставления услуг связи и/или разрешения на использование РЧС и эксплуатацию РЭС;
3) использование РЧС - обладание разрешением на использование РЧС для оказания услуг радиосвязи и иных, не запрещенных законодательством целей и/или работа передающих (приемных) РЭС на излучение (прием) на присвоенных им полосах частот, радиочастотах (радиочастотных каналах);
4) радиочастотные органы - государственные органы, уполномоченные осуществлять распределение, выделение и присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), а также контроль за их использованием в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи" (Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи (далее - уполномоченный орган в области связи) и Министерство обороны Республики Казахстан (далее - центральный исполнительный орган военного управления Республики Казахстан);
5) полоса радиочастот категории правительственного назначения - полоса радиочастот, предназначенная для преимущественного использования РЭС правительственного назначения (далее - "ПР");
6) полоса радиочастот категории гражданского назначения - полоса радиочастот, предназначенная для преимущественного использования РЭС гражданского назначения (далее - "ГР");
7) полоса радиочастот категории совместного использования РЭС правительственного и гражданского назначения - полоса радиочастот, предназначенная для совместного использования РЭС правительственного и гражданского назначения (далее - "СИ");
8) пользователь радиочастотного спектра (далее - РЧС) - физическое или юридическое лицо, которому присвоена (назначена) полоса частот или радиочастота (радиочастотный канал);
9) присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) - разрешение на использование РЧС, выдаваемое соответствующим радиочастотным органом пользователю РЧС на использование указываемой в этом разрешении полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с применением РЭС;

2. Осы Ереже:
1) радиожиіліктер жолағын тарату шарттарын;
2) барлық мақсаттағы радиоэлектронды құралдар үшін радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеуді келісу және халықаралық үйлестіру рәсімдерін;
3) радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) бөлуге және меншіктеуге өтінімдер тапсыру, радиожиілік спектрін (бұдан әрі - РЖС) пайдалануға және РЭҚ қолдануға рұқсаттар беру, жиіліктер, радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеуді есепке қою рәсімдерін белгілейді.
3. Негізгі түсініктер:
Осы Ережеде мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) жоғарғы жиілікті құрылғылар - радиобайланыс саласында қолдануды қоспағанда өнеркәсіптік, ғылыми, медициналық және басқа мақсаттарда радиожиілікті энергияны өндіруге және жергілікті пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
2) өтініш берушілер - шетелдіктерді қоса алғанда, байланыс қызметтерін ұсынуға лицензия мен РЖС пайдалануға және/немесе РЭҚ қолдануға рұқсат алуға өтінім берген жеке және заңды тұлғалар;
3) РЖС пайдалану - радиобайланыс қызметтерін және өзге де заңнамада тыйым салынбаған мақсаттар үшін РЖС пайдалану рұқсатына иелік ету және/немесе меншіктелген радиожиіліктерде (радиожиілік арналарында) таратқыш (қабылдағыш) РЭҚ сәуле шығаруға (қабылдауға) арналған жұмысы;
4) радиожиілікті органдар - Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережеге сәйкес барлық мақсаттағы РЭҚ қолдануды және РЖС пайдалануды реттеуді жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі (бұдан әрі - байланыс саласындағы уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі - қорғаныс саласындағы уәкілетті орган);
5) үкіметтік санаттағы радиожиіліктер жолағы - радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың басымдық құқығымен үкіметтік мақсаттағы (бұдан әрі - "ҮК") РЭҚ пайдаланатын радиожиіліктер жолағы;
6) азаматтық санаттағы радиожиіліктер жолағы - радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың басымдық құқығымен азаматтық мақсаттағы РЭҚ пайдаланатын радиожиіліктер жолағы (бұдан әрі - "АЗ");
7) бірігіп пайдаланатын санаттағы радиожиіліктер жолағы - радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалану құқығын үкіметтік және азаматтық мақсаттағы РЭҚ тең құқықпен пайдаланатын радиожиіліктер жолағы (бұдан әрі - "БП");
8) пайдаланушы - жиіліктер жолағы және РЖС (радиожиілік арналары) пайдалануға берілген (тағайындалған) жеке және заңды тұлғалар;
9) радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу - Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Ережеде белгіленген шарттар сақталғанда құзыретті органдар нақты РЭҚ радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) пайдалануға жеке және заңды тұлғаларға беретін рұқсат;

10) распределение полос частот - запись, определенной категории полосы частот, с целью ее использования одной или несколькими радиослужбами, в Таблице распределения полос радиочастот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне от 3 кГц до 400 ГГц (далее - Таблица);
11) радиопомеха - воздействие электромагнитной энергии, вызванное одним или несколькими излучениями, в том числе радиацией или индукцией, на прием в системе радиосвязи, проявляющееся в любом ухудшении качества, ошибках или потерях информации;
12) разрешение на использование РЧС - документ, выданный уполномоченным органом в области связи или центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан, на основании которого осуществляется присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) РЭС владельцу лицензии для предоставления услуг связи или физического (юридического) лица, предполагающего использовать РЧС для осуществления внутрипроизводственной деятельности;
13) Регламент радиосвязи Международного союза электросвязи (далее - РР МСЭ) - международный документ, регламентирующий использование РЧС и эксплуатацию РЭС во всех трех Районах, в том числе в Районе 1, к которому относится Республика Казахстан;
14) решение Государственной межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан (далее - Комиссия по радиочастотам) о выделении полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) - решение о целесообразности использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для внедрения новых технологий и стандартов РЭС гражданского назначения, а также для разработки (модернизации) и производства РЭС гражданского назначения на территории Республики Казахстан;
15) РЭС - техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств, либо их комбинации, включая вспомогательное оборудование;
16) РЭС гражданского назначения - РЭС, эксплуатируемые физическими и юридическими лицами в различных отраслях экономики и/или для удовлетворения потребностей граждан в услугах связи;
17) РЭС правительственного назначения - РЭС, эксплуатируемые для осуществления функций правительственных и государственных органов, к которым относятся Служба охраны Президента Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация" (в части средств обеспечения полетов и управлением воздушным движением), Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция);

10) жиіліктер жолағын тарату - Қазақстан Республикасының Радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц дейін радиожиіліктер жолағын тарату кестесінде (бұдан әрі - Кесте) бір немесе бірнеше радиоқызметтердің оны қолдануы мақсатында жиіліктің белгілі бір жолағын жазу;
11) радиобөгеуіл - радиобайланыс жүйесінде қабылдаудың сапасын нашарлататын, ақпараттың қателігіне және жоғалуына әкеп соғатын бір немесе бірнеше сәуле шығарулар, соның ішінде радиация немесе индукция, туғызатын электр магниттік энергияның әсері;
12) РЖС пайдалануға рұқсат - байланыс қызметтерін ұсыну үшін лицензия иесіне және ішкіөндірістік қызметті жүзеге асыру үшін РЖС көзделген жеке (заңды) тұлғаға жиілік белдеулері, радиожиіліктерін (радиожиілік арналарын) меншіктеуі негізіндегі байланыс саласындағы уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының әскери басқармасының орталық атқару органымен берілген құжат;
13) Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламенті - барлық Аудандарда РЖС пайдалануды және РЭҚ қолдануды регламенттеуші халықаралық құжат. Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне (бұдан әрі - ХЭО РР) сәйкес әлем үш Ауданға бөлінген. Қазақстан Республикасы 1 Ауданға жатады;
14) радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу туралы Радиожиіліктер жөніндегі комиссияның шешімі - азаматтық мақсаттағы РЭҚ стандарттары мен жаңа технологияларды ендіру үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық мақсаттағы РЭҚ әзірлеу (жаңғырту) және өндіру үшін радиожиіліктерді (радиожиілікті арналарын) пайдаланудың дұрыстығы туралы шешім;
15) РЭҚ - радиотолқындарды таратуға және (немесе) қабылдауға арналған бір немесе бірнеше радиотаратушы және (немесе) радиоқабылдаушы құрылғылардан, қосалқы жабдықтардан тұратын радиоэлектронды құрал;
16) азаматтық мақсаттағы РЭҚ - экономиканың түрлі саласында немесе байланыс қызметтеріне азаматтардың сұранымдарын қанағаттандыру үшін жеке және заңды тұлғалар пайдаланатын РЭҚ;
17) үкіметтік мақсаттағы РЭҚ - Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі, "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорны, Қазақстан Республикасының Экономикалық және жемқорлық қылмыспен күрес жөніндегі агенттігі (қаржылық полиция) пайдаланатын РЭҚ;

18) централизованное (децентрализованное) присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) - процедуры, определяющие порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС радиочастотными органами в установленном законодательством порядке;
19) электромагнитная совместимость - способность нескольких РЭС одновременно функционировать в условиях эксплуатации с требуемым качеством и не создавать радиопомех другим РЭС.
2. Регулирование РЧС радиочастотными органами
4. В целях более эффективного использования полос радиочастот, распределенных в соответствии с Таблицей, а также сокращения срока присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения, радиочастотные органы могут совместно разрабатывать территориальные планы распределения полос радиочастот категории "СИ" и "ПР" для РЭС гражданского назначения. В дальнейшем уполномоченный орган в области связи производит присвоения радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения на определенной территории Республики Казахстана в полосах категории "СИ" на основании утвержденных территориальных планов без дополнительного согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
Территориальные планы присвоений полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) могут, по мере необходимости, периодически корректироваться и уточняться с учетом изменившихся условий использования РЧС. Уточнения и изменения в территориальные планы полос частот, присвоений радиочастот (радиочастотных каналов) вносятся по согласованию с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
5. Уполномоченный орган в области связи осуществляет централизованное и децентрализованное присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения, проводит согласование с Республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация" (только для воздушных радиослужб) и с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан, организует и обеспечивает проведение работ по международной координации и регистрации в МСЭ полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения, которым такая процедура определена международными договорами и/или РР МСЭ. После проведения процедуры присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) уполномоченный орган в области связи в установленном законодательством порядке выдает разрешения на использование РЧС и эксплуатацию РЭС гражданского назначения.
Уполномоченный орган в области связи осуществляет присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в полосах радиочастот категории "ГР" (в категориях "СИ" и "ПР" - только после согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан) для РЭС гражданского назначения посольств, официальных представительств иностранных государств, а также РЭС гражданского назначения, предназначенных для обеспечения пребывания в Республике Казахстан иностранных правительственных делегаций. В указанных случаях, разрешения на использование РЧС для РЭС гражданского назначения выдаются в установленном порядке через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
В полосах радиочастот категории "ГР" уполномоченный орган в области связи (в категориях "СИ" и "ПР" - только после согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан) выдает физическим и юридическим лицам, в том числе иностранным, временные разрешения на использование РЧС на период проведения выставок, ярмарок, спортивных соревнований, испытаний РЭС гражданского назначения, пусконаладочных, научно-исследовательских и экспериментальных работ и др. Временные разрешения выдаются на срок не более шести месяцев.

18) орталықтандырылған (орталықтандырылмаған) радиожиілік (радиожиілік арналарын) меншіктеу - заңнамада белгіленген тәртіппен құзыретті органдар РЭҚ үшін радиожиілік (радиожиілік арналарын) меншіктеу тәртібін белгілейтін рәсімдер;
19) электр магниттік сыйысушылық - қолдану жағдайларында талап етілетін сапамен бірнеше РЭҚ бір мезгілде жұмыс істеу және басқа РЭҚ-қа бөгеуіл жасамау қабілеттілігі.
2. Радиожиліктік органдардың РЖС-ді реттеуі
4. Кестеге сәйкес таратылған радиожиіліктер жолағын одан да тиімді пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеу мерзімін қысқарту мақсатында құзыретті органдар азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін "БП" және "ПР" санаттағы радиожиіліктер жолағын таратудың аумақтық жоспарларын бірлесіп әзірлей алады. Одан әрі байланыс саласындағы уәкілетті орган қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен қосымша келісусіз бекітілген аумақтық жоспарлар негізінде Қазақстан Республикасының белгілі бір аумағында "БП" санаттағы жолақтарда азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүргізеді.
Радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеудің аумақтық жоспарлары қажет болған жағдайда, РЖС пайдаланудың өзгерген шарттарын ескере отырып дүркін-дүркін түзетілуі және нақтылануы мүмкін. Радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеудің аумақтық жоспарларына өзгерістер мен нақтылаулар қорғаныс саласындағы уәкілетті органның келісімімен енгізіледі.
5. Байланыс саласындағы уәкілетті орган азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін орталықтандырылған және орталықтандырылмаған радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырады, қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен және "Қазаэронавигация" РМК (әуе және ғарыштық радиоқызметтер үшін) келісуді жүргізеді, Халықаралық келісімдермен және/немесе ХЭО мұндай рәсім белгіленген азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) ХЭО тіркеу және халықаралық үйлестіру жөніндегі жұмысты жүргізуді қамтамасыз етеді.
Радиожиіліктер (радиожиілікті арналар) меншіктеу рәсімін жүргізгеннен кейін байланыс саласындағы уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен азаматтық мақсаттағы РЭҚ қолдануға және РЖС пайдалануға рұқсаттар береді.
Байланыс саласындағы уәкілетті орган "АЗ" санаттағы радиожиіліктер жолағында ("БП" және "ҮК" санаттарында - тек қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін) елшіліктердің, шет елдік мемлекеттердің ресми өкілдіктерінің азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында шетелдік үкіметтік делегациялардың болуын қамтамасыз етуге арналған азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырады. Көрсетілген жағдайларда азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсат Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы беріледі. "АЗ" санаттағы радиожиіліктер жолағында ("БП" және "ҮК" санаттарында - тек қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін) уәкілетті орган жеке және заңды тұлғаларға, соның ішінде шетелдіктерге көрмелер, жәрмеңкелер, спорттық жарыстар, азаматтық мақсаттағы РЭҚ сынақтарын, жүргізу-сынау, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік жұмыстар және т.б. жүргізу кезеңіне РЖС пайдалануға уақытша рұқсаттар береді. Уақытша рұқсаттар алты айға дейінгі мерзімге беріледі.

6. Центральный исполнительный орган военного управления Республики Казахстан осуществляет присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС правительственного назначения, используемых государственными органами, находящимися на радиочастотном обеспечении центрального исполнительного органа военного управления Республики Казахстан. Перечень государственных органов, находящихся на радиочастотном обеспечении центрального исполнительного органа военного управления Республики Казахстан, определяется Комиссией по радиочастотам.
7. Радиочастотные органы обеспечивают:
1) рассмотрение обращений заявителей на присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС с учетом настоящих Правил, а также других нормативных правовых актов, регулирующих использование РЧС;
2) присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения или представление обоснованных отказов в использовании запрашиваемых полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
3) ведение учета присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения;
4) взаимодействие с государственными органами при решении вопросов присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения;
5) содействие максимальному удовлетворению спроса на РЧС за счет его рационального и эффективного использования;
6) контроль за соблюдением пользователями установленных условий использования присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), решений Комиссии по радиочастотам, настоящих Правил и иных нормативных правовых актов, регулирующих использование РЧС и эксплуатацию РЭС;
7) внедрение в Республике Казахстан новых технологий радиосвязи в соответствии с РР МСЭ, Таблицей и с учетом международного опыта и тенденций развития телекоммуникаций;
8) своевременное оповещение пользователей о введении временных запретов на применение РЭС различного назначения и осуществление контроля их исполнением;
9) организацию и проведение работы по выявлению источников радиопомех РЭС различного назначения и принятие в пределах своей компетенции необходимых мер по их устранению;
10) проверку технических параметров РЭС, влияющих на их электромагнитную совместимость (далее - ЭМС) с другими РЭС различного назначения.
Проверка технических параметров РЭС правительственного назначения должна проводиться с соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
8. Радиочастотные органы, осуществляющие в пределах своих полномочий присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), могут:

6. Қорғаныс саласындағы уәкілетті орган қорғаныс саласындағы уәкілетті органның радиожиілікті қамтамасыз етуіне жататын мемлекеттік органдар пайдаланатын үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырады. Қорғаныс саласындағы уәкілетті органның радиожиілікті қамтамасыз етуіне жататын мемлекеттік органдардың тізбесін Радиожиіліктер жөніндегі комиссия белгілейді.
7. Радиожиіліктік органдар мыналарды қамтамасыз етеді:
1) осы Ережені, сондай-ақ РЖС пайдалануды реттейтін басқа да нормативтік құқықтық кесімдерді ескере отырып, РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуге өтініш берушілердің өтініштерін қарауды;
2) түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді немесе сұралып отырған радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға негізді бас тартуларды ұсынуды;
3) түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді есепке алуды жүргізуді;
4) түрлі мақсаттағы РЭҚ (ЖЖҚ) үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу мәселелерін шешу кезінде мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды;
5) оңтайлы және тиімді пайдалану есебінен РЖС сұранымды барынша қанағаттандыруға қолдау көрсетуді;
6) пайдаланушылардың меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың белгіленген шарттарын, Радиожиіліктер жөніндегі комиссия шешімдерін, осы Ережені және РЖС пайдалануды және РЭҚ қолдануды реттейтін басқа да нормативтік құқықтық кесімдерді сақтауына бақылау жасауды;
7) ХЭО РР, Кестеге сәйкес және телекоммуникацияларды дамытудың халықаралық тәжірибесі мен үрдісін ескере отырып, Қазақстан Республикасында радиобайланыстың жаңа технологияларын ендіруді;
8) пайдаланушыларды түрлі мақсаттағы РЭҚ қолдануға уақытша тыйым салынғаны туралы уақтылы хабарландыруды және оның орындалуын бақылауды жүзеге асыруды;
9) түрлі мақсаттағы РЭҚ радиобөгеуіл көздерін анықтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды және жүргізуді және өзінің құзыреті шегінде оларды жою жөнінде қажетті шаралар қабылдауды;
10) түрлі мақсаттағы РЭҚ электр магниттік сыйысушылығына (бұдан әрі - ЭМС) әсер етуші РЭҚ техникалық параметрлерін тексеруді.
Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ техникалық параметрлерін тексеру   мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаумен жүргізілуі тиіс.
8. Өздерінің өкілеттіктері шегінде радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырушы радиожиілікті органдар мыналарға құқылы:

1) запрашивать у пользователей РЧС (заявителей) и у изготовителей (производителей) РЭС информацию о РЭС, необходимую для оценки ЭМС с другими РЭС, норм частотно-территориального разноса (далее - ЧТР) и определять на этой основе возможности присвоения запрашиваемых полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для этих РЭС. Пользователи РЧС (заявители) и изготовители (производители) РЭС предоставляют указанную информацию радиочастотным органам;
2) проводить технические совещания и привлекать специалистов научно-исследовательских (проектных) организаций с целью решения вопросов по использованию РЧС. На совещания могут приглашаться представители пользователей РЧС (заявителей);
3) вносить рекомендации заявителям, планирующим эксплуатацию РЭС в конкретном регионе, по проведению исследований и испытаний, необходимых для оценки ЭМС, разработки норм ЧТР между РЭС и определения на этой основе возможности присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
4) приостанавливать эксплуатацию РЭС и ВЧУ в случае их несоответствия установленным стандартам и техническим нормам, создания угрозы безопасности гражданам, окружающей среде, а также при выполнении особо важных работ и мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Условия распределения полос частот для
радиослужб Республики Казахстан, выделения
и присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС
различного назначения
9. Распределение полос частот осуществляется в соответствии с Таблицей, в которых диапазон радиочастот от 3 кГц до 400 ГГц разбивается на полосы радиочастот, распределяемых наземным, воздушным, морским и космическим радиослужбам.
Изменения и дополнения в Таблицу вносятся Комиссией по радиочастотам в соответствии с РР МСЭ и утверждаются Правительством Республики Казахстан по мере необходимости, но не реже одного раза в пять лет.
10. Выделение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для внедрения новых технологий и стандартов РЭС, а также для разработки (модернизации) и производства РЭС гражданского назначения на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Решением Комиссии по радиочастотам.
11. Заявка на выделение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для внедрения новых технологий и стандартов РЭС, а также для разработки (модернизации) и производства РЭС на территории Республики Казахстан должна содержать заявление и приложения, оформленные в установленной форме. Форма и перечень документов, предоставляемых заявителем, определяется уполномоченным органом в области связи.
При присвоении полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения учитываются:

1) РЭҚ әзірлеушілер (өндірушілер) мен пайдаланушылардан (өтініш берушілерден) басқа РЭҚ-пен ЭМС бағалау, жиілікті-аумақтық тарату (бұдан әрі - ЖАТ) нормалары үшін қажетті РЭҚ туралы ақпарат сұрауға және осының негізінде бұл РЭҚ үшін сұралып отырған радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу мүмкіндігін анықтауға. РЭҚ әзірлеушілері (өндірушілері) мен пайдаланушылары (өтініш берушілері) көрсетілген ақпаратты құзыретті органдарға тапсырады;
2) техникалық мәжілістер өткізуге және РЖС пайдалану жөніндегі мәселелерді шешу мақсатында ғылыми-зерттеу (жобалау) ұйымдарының мамандарын тартуға. Мәжілістерге пайдаланушылардың (өтініш берушілердің) өкілдері шақырылуы мүмкін;
3) нақты бір аймақта РЭҚ қолдануды жоспарлап отырған өтініш берушіге РЭҚ арасында ЭМС бағалау, ЖАТ нормаларын әзірлеу үшін қажетті зерттеулер мен сынақтар жүргізу және осының негізінде радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу мүмкіндігін анықтау жөнінде ұсынымдар енгізуге;
4) белгіленген стандарттарға және техникалық нормаларға сәйкес келмеген, азаматтарға, қоршаған ортаға қауіпі төнген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аса маңызды жұмыстарды және шараларды жүзеге асыру кезінде РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануын тоқтата тұру.
3. Қазақстан Республикасының радиоқызметтері
үшін РЖС жолағын тарату, түрлі мақсаттағы РЭҚ
үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу
және меншіктеу шарттары
9. Радиожиіліктерді тарату радиожиіліктер ауқымы 3 кГц-тен 400 ГГц дейінгі жерүстілік, әуе, теңіздегі және ғарыштық радиоқызметтеріне таратылатын, радиожиіліктер жолағына бөлінетін Кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
Радиожиіліктер жөніндегі комиссия ХЭО РР сәйкес қажетіне қарай Кестеге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді, оларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бес жылда бір рет бекітеді.
10. Қазақстан Республикасының аумағында РЭҚ жаңа технологиялары мен стандарттарын енгізу, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы РЭҚ әзірлеу (жаңғырту) және өндіру енгізу үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу Радиожиіліктер жөніндегі комиссияның шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Қазақстан Республикасының аумағында РЭҚ жаңа технологиялары мен стандарттарын енгізу, сондай-ақ РЭҚ әзірлеу (жаңғырту) және өндіру үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлуге өтінім белгіленген нысанда ресімделген өтініш пен қосымшаларды қамтуы тиіс. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың нысаны мен тізбесін байланыс саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
Түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу кезінде мыналар ескеріледі:

1) загруженность РЧС, наличие свободных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и сложившаяся электромагнитная обстановка в конкретном населенном пункте (регионе), где планируется использование РЭС;
2) присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения, произведенные по заявкам на координацию от сопредельных государств и/или внесенные в Международный Справочный Регистр МСЭ и их использование действующими РЭС;
3) необходимость международной координации присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) с сопредельными государствами в случаях, определенных РР МСЭ;
4) нормы ЧТР, условия и ограничения использования РЧС и РЭС, устанавливаемые радиочастотными органами.
12. Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) РЭС различного назначения осуществляются централизованно или децентрализовано.
Централизованное присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения осуществляется в случаях:
1) когда зона действия РЭС охватывает территорию нескольких областей Республики Казахстан;
2) необходимости международной координации;
3) работа РЭС имеет общегосударственное значение.
Децентрализованное присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) РЭС гражданского назначения осуществляется, когда зона действия РЭС ограничивается территорией одной области.
13. Перечень РЭС гражданского назначения, которым присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) осуществляются централизованно или децентрализовано, а также процедура присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в конкретных диапазонах частот определяется радиочастотными органами.
Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС правительственного назначения определяет уполномоченный орган в сфере обороны.
14. Процедура присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) заключается в экспертизе представленной заявки на полноту и правильность оформления, проведении согласования и, при необходимости, процедуры международной координации.
15. Присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) производится на основе расчетов ЭМС РЭС различного назначения, работающих в совмещенных полосах частот, расположенных в заданном районе в пределах координационных зон, с применением норм ЧТР.
Разработка норм ЧТР и осуществление расчета ЭМС между РЭС гражданского назначения обеспечиваются акционерным обществом "Республиканский центр космическая связь и ЭМС РЭС" после оплаты заявителями.
Центральный исполнительный орган военного управления Республики Казахстан может привлекать научно-исследовательские (проектные) организации для разработки норм ЧТР и осуществления расчета ЭМС между РЭС различного назначения.

1) РЖС жүктемесінің толықтығы, бос радиожиіліктердің (радиожиілік арналарын) болуы және РЭҚ пайдалану жоспарланып отырған нақты елді мекендегі (аймақтағы) қалыптасқан электр магниттік жағдай;
2) шектес мемлекеттердің үйлестіруге арналған өтінімдері бойынша жасалған және/немесе ХЭО Халықаралық Анықтамалық Тіркеліміне енгізілген түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу және оларды қолданыстағы РЭҚ пайдалануы;
3) ХЭО РР белгілеген жағдайларда шектес мемлекеттермен радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді халықаралық үйлестіру қажеттілігі;
4) құзыретті органдар белгілейтін РЖС және РЭҚ пайдаланудың ЖАҚ нормалары, шарттары мен шектеулері.
12. Түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған түрде жүзеге асырылады.
Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) орталықтандырылған түрде меншіктеу мына жағдайларда жүзеге асырылады:
1) РЭҚ іс-қимыл аймағы Қазақстан Республикасының бірнеше облыстары аумағын қамтитын жағдайда;
2) халықаралық үйлестіру қажеттілігі;
3) РЭҚ жұмысы жалпы мемлекеттік маңызға ие болғанда.
РЭҚ іс-қимыл аймағы бір облыс аумағымен шектелгенде, азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) орталықтандырылмаған түрде меншіктеу жүзеге асырылады.
13. Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған түрде жүзеге асырылатын азаматтық мақсаттағы РЭҚ Тізбесін, сондай-ақ нақты жиіліктер жолағында радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу рәсімін құзыретті органдар белгілейді.
Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу тәртібін қорғаныс саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
14. Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу рәсімі ресімдеудің толықтығына және дұрыстығына ұсынылған өтінім сараптамасына, келісу жүргізуге, және қажет болған жағдайда халықаралық үйлестіруге негізделеді.
15. Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу берілген ауданның үйлестіру аймағы шегінде орналасқан қатар қолданылған жиіліктер жолағында ЖАТ нормаларын қолданумен жұмыс істейтін түрлі мақсаттағы РЭҚ ЭМС есептесулері негізінде жүргізіледі.
Азаматтық мақсаттағы РЭҚ арасында ЖАТ нормаларын және ЭМС есеп айырысуы әдісін әзірлеуді өтініш берушілер қамтамасыз етеді. Азаматтық және үкіметтік мақсаттағы РЭҚ арасында ЖАТ нормаларын және ЭМС есеп айырысуы әдістемесін әзірлеу үшін қорғаныс саласындағы уәкілетті органның ғылыми-зерттеу (жобалау) ұйымдары тартылуы мүмкін.

16. Присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) уполномоченным органом в области связи для РЭС гражданского назначения производится не позднее двухмесячного срока со дня поступления заявки установленного образца. Отказ заявителю в выдаче разрешения на использование РЧС для РЭС гражданского назначения дается уполномоченным органом в области связи в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О связи".
В случае проведения согласования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) с радиочастотными органами, срок проведения согласования должен составлять не более тридцати дней с момента получения запроса, при этом срок рассмотрения заявки может быть продлен на время проведения необходимых согласований, но не более тридцати дней. При проведении международной координации радиочастот с сопредельными государствами (в приграничных зонах Республики Казахстан) в соответствии с РР МСЭ - срок рассмотрения заявления может быть продлен, но не более чем на четыре месяца, о чем заявитель должен быть заблаговременно уведомлен в письменной форме.
Присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан для РЭС правительственного назначения производится в месячный срок со дня подачи заявления заявителем.
17. Полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) для РЭС гражданского назначения наземных радиослужб присваиваются по территориальному признаку.
18. Нормы ЧТР для каждого типа РЭС разрабатываются акционерным обществом "Республиканский центр космическая связь и ЭМС РЭС" и после утверждения их Комиссией по радиочастотам могут применяться любым пользователем. По мере необходимости нормы ЧТР корректируются с учетом изменений технических параметров РЭС. Контроль за соблюдением утвержденных норм ЧТР осуществляют радиочастотные органы.
19. Присвоение РЧС заявителям для использования РЭС гражданского назначения осуществляется следующим образом:
1) правом приоритета пользуется тот заявитель, который первый представил заявку в установленном порядке на присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов). Все последующие заявители могут получить разрешения на использование РЧС, если есть свободные полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы), не занятые действующими РЭС или планируемыми к использованию РЭС, которым полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) уже присвоены;
2) РЧС может присваиваться заявителям путем проведения конкурса и/или аукциона. Организацию и проведение конкурса и/или аукциона производит уполномоченный орган в области связи, исходя из Решений Комиссии по радиочастотам. Победители конкурса и/или аукциона приобретают право на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

16. Байланыс саласындағы уәкілетті орган азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді өтініш берген күннен бастап алпыс күн ішінде жүргізеді. Өтініш берушіге азаматтық қолданыстағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсаттың берілмейтіні туралы байланыс саласындағы уәкілетті орган "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бас тартады.
Қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен және басқа негізгі пайдаланушылармен үйлестіру немесе шектес мемлекеттермен (Қазақстан Республикасының шекаралық аймақтарында) халықаралық үйлестіру жүргізген жағдайда, ХЭО РР сәйкес радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу рәсімінің мерзімі бір айдан артық емес уақытқа ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш беруші алдын ала жазбаша нысанда хабарландырылуы тиіс.
Қорғаныс саласындағы уәкілетті орган үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді өтініш берген күннен бастап бір айлық мерзімде жүргізеді.
17. Жер үстілік радиоқызметтердің азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуі аумақтық белгісі бойынша жүргізіледі.
18. Әрбір РЭҚ үлгісі үшін ЖАТ нормаларын мұндай жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми-зерттеу (жобалау) ұйымдары әзірлейді және оларды Радиожиіліктер жөніндегі комиссия бекіткеннен кейін кез келген пайдаланушы қолдана алады. Қажет болуына қарай ЖАТ нормалары РЭҚ техникалық параметрлерінің өзгерісін ескере отырып, түзетіледі. Бекітілген ЖАТ нормаларының сақталуын бақылауды құзыретті органдар жүзеге асырады.
19. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ пайдалану үшін пайдаланушылар арасында РЖС бөлу мынадай тәсілмен жүзеге асырылады:
1) радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуге белгіленген тәртіппен бірінші болып өтінім тапсырған өтініш беруші басымдық құқығымен пайдаланады. Одан кейінгі барлық өтініш берушілер, егер қолданыстағы РЭҚ пайдаланбайтын немесе радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктелген РЭҚ пайдалануға жоспарланғаннан басқа бос радиожиіліктер (радиожиілікті арналар) болса ғана рұқсат алуы мүмкін;
2) РЖС пайдаланушылар арасында аукцион өткізу жолымен бөліне алады. Конкурсты немесе аукционды ұйымдастыруды және өткізуді Радиожиіліктер жөніндегі комиссияның шешімдеріне сүйене отырып, байланыс саласындағы уәкілетті орган жүргізеді. Аукционның жеңімпаздары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалану құқығына ие болады.

20. Для осуществлении присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения предусмотрен следующий порядок и условия согласования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в полосах, отнесенных к категориям "ПР", "ГР", "СИ".
В полосах частот категории "ПР" РЭС правительственного назначения пользуются преимущественным правом использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов). Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в указанных полосах для РЭС правительственного назначения осуществляет центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан. Порядок использования радиочастот (радиочастотных каналов) в этих полосах для РЭС гражданского назначения определяется Комиссией по радиочастотам и утверждается решением Правительства Республики Казахстан. В соответствии с данными решениями уполномоченный орган в области связи осуществляет присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в указанных полосах конкретным РЭС гражданского назначения.
В полосах частот категории "ГР" РЭС гражданского назначения пользуются преимущественным правом использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов). В этих полосах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения производятся уполномоченным органом в области связи без согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан. Порядок использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в этих полосах для РЭС правительственного назначения определяется Комиссией по радиочастотам и утверждается Правительством Республики Казахстан. В соответствии с данным решением уполномоченный орган военного управления осуществляет присвоения радиочастот (радиочастотных каналов) конкретным РЭС правительственного назначения в указанных полосах.
В полосах частот категории "СИ" полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) используются совместно РЭС правительственного и гражданского назначения. Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в данных полосах для РЭС гражданского назначения производятся уполномоченным органом в области связи после согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан и на условиях совместного использования этих полос частот, определяемых в Таблице Комиссией по радиочастотам и утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан.
В отдельных случаях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и при наличии согласованных планов территориального распределения полос радиочастот, а также в других случаях, определяемых Комиссией по радиочастотам и утверждаемых радиочастотными органами, присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения на определенной территории производятся центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан без согласования.

20. Түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асыру үшін "ҮК", "АЗ", "БП" санаттарына жатқызылған жолақтарда радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) келістірудің мынадай тәртібі мен шарттары көзделген.
"ҮК" санаттағы радиожиілік жолағында үкіметтік мақсаттағы РЭҚ радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың басым құқығын пайдаланады. Көрсетілген жолақтарда үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді қорғаныс саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін бұл жолақтардағы радиожиіліктерді пайдалану тәртібін
радиожиіліктер жөніндегі комиссия белгілейді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен бекітіледі. Бұл шешімдерге сәйкес байланыс саласындағы уәкілетті орган көрсетілген белдеулерде азаматтық мақсаттағы нақты РЭҚ-қа радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырады.
"АЗ" санаттағы радиожиілік жолағында азаматтық мақсаттағы РЭҚ радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың басым құқығын пайдаланады. Бұл жолақтарда азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді қорғаныс саласындағы уәкілетті органның келісімінсіз байланыс саласындағы уәкілетті орган жүргізеді. Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін бұл жолақтардағы радиожиіліктерді пайдалану тәртібін Радиожиіліктер жөніндегі комиссия белгілейді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен бекітіледі. Бұл шешімге сәйкес қорғаныс саласындағы уәкілетті орган үкіметтік мақсаттағы нақты РЭҚ-қа радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырады.
"БП" санаттағы радиожиілік жолағында үкіметтік және азаматтық мақсаттағы РЭҚ радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдаланудың тең құқығын пайдаланады. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін бұл жолақтарда радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді, Радиожиіліктер жөніндегі комиссия Кестеде белгілеген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген бұл жиіліктер белдеуін бірлесе пайдалану шарттарында, байланыс саласындағы уәкілетті орган қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келіскеннен кейін жүргізеді.
Жекелеген жағдайларда, мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және радиожиіліктер жолағын аумақтық таратудың келісілген жоспары бар болған жағдайда, сондай-ақ Радиожиіліктер жөніндегі комиссия белгілеген және құзыретті органдар бекіткен басқа жағдайларда, барлық мақсаттағы РЭҚ үшін белгіленген аумақта радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді қосымша келіссіз құзыретті органдар жүргізеді.

21. Присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС осуществляется на первичной или вторичной основе.
На вторичной основе присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС осуществляется по следующим основаниям:
1) результаты согласования центрального исполнительного органа военного управления Республики Казахстан полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения получены на вторичной основе;
2) получение заключения экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования РЭС на вторичной основе;
3) при технологической необходимости использования идентичных радиочастот при взаимном согласии пользователей радиочастотного спектра.
В остальных случаях присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС осуществляется на первичной основе.
Пользователи РЧС, которым полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) присвоены на вторичной основе:
4) не должны причинять радиопомех эксплуатации РЭС, которым полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) присвоены или могут быть присвоены на первичной основе;
5) не могут требовать защиты от радиопомех со стороны РЭС, которым полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) уже присвоены или могут быть присвоены на первичной основе;
6) могут требовать защиты от радиопомех со стороны РЭС, которым полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) присвоены или могут быть присвоены на вторичной основе.
22. Присвоенные полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) не могут быть изменены без согласия пользователя РЧС, которому было дано разрешение на их использование.
Присвоенные полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) для РЭС гражданского назначения могут быть изменены только в интересах обеспечения государственного управления, обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка, а также при чрезвычайных ситуациях и бедствиях в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. При смене пользователя РЧС, которому ранее были присвоены полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы), новый пользователь должен получить в установленном законодательством порядке новое разрешение на использование РЧС.
Присвоенные полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) для РЭС различного назначения без изменений и дополнительных согласований могут быть переоформлены на новое юридическое лицо в случае, если оно является правопреемником реорганизованного юридического лица, и при этом не изменились технические параметры, условия работы и назначение РЭС. При этом переоформлению на новое юридическое лицо подлежат разрешения на использование РЧС и эксплуатацию РЭС, а также решение Комиссии по радиочастотам, в случае если оно было ранее принято в отношении данного юридического лица.
При изменении места установки, технических параметров, назначения РЭС его пользователь должен получить новое разрешение на использование РЧС и эксплуатацию РЭС в установленном порядке.
24. Временные присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения, используемых при проведении научно-исследовательских и экспериментальных работ, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан уполномоченным органом области связи в полосах радиочастот категории "ГР" (в категориях "СИ" и "ПР" только после согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан) на срок не более шести месяцев.
4. Порядок подачи заявки на присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов)
25. Заявка должна содержать заявление и приложения, оформленные в установленном порядке. Форма и перечень документов, предоставляемых заявителем, определяется соответствующим радиочастотным органом.
Не допускается представление заявок лицами, выполняющими функции посредника от имени или по поручению заявителей. Для подготовки необходимых заявочных материалов заявители могут привлекать научно-исследовательские (проектные) или консультационные организации.
Заявители несут ответственность за полноту и достоверность информации и технических данных, представляемых в заявках. Заявки, оформленные с нарушением предъявляемых требований, не принимаются к рассмотрению, о чем заявитель уведомляется письменно с указанием причин.
26. Заявки на присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения направляются в двух экземплярах в территориальный орган уполномоченного органа в области связи по месту использования РЧС.
В случае централизованного присвоения, один экземпляр остается в территориальном органе, а второй направляется в уполномоченный орган в области связи.

21. РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу бірінші немесе екінші негізде жүзеге асырылады.
Екінші негізде радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеген РЭҚ пайдаланушылары:
1) бірінші негізде радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеген немесе меншіктелуі мүмкін РЭҚ қолдануға радиобөгеуіл туғызбауы тиіс;
2) бірінші негізде радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеген немесе меншіктелуі мүмкін РЭҚ тарапынан болатын радиобөгеуілдерден қорғануды талап ете алмайды;
3) екінші негізде радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеген немесе меншіктелуі мүмкін РЭҚ тарапынан болатын радиобөгеуілдерден қорғауды талап ете алады.
22. Меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) оны пайдалануға рұқсат берілген пайдаланушының келісімінсіз өзгерту мүмкін емес.
Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін меншіктелген радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) тек мемлекеттік басқаруды, қорғанысты, ұлттық қауіпсіздікті және құқық қорғауды қамтамасыз ету мүддесінде, сондай-ақ төтенше жағдайларда және апаттарда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзгертілуі мүмкін.
23. Бұрын радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеген РЭҚ пайдаланушы өзгерген жағдайда, жаңа пайдаланушы РЖС пайдалануға жаңа рұқсатты заңнамада белгіленген тәртіппен алуы тиіс.
Егер жаңа заңды тұлға қайта құрылған заңды тұлғаның заңды мұрагері болып табылатын жағдайда, және бұл жағдайда РЭҚ мақсаты, жұмыс істеу шарттары және техникалық параметрлері өзгермеген болса, онда оған түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін меншіктелген радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) өзгеріссіз және қосымша келісулерсіз қайта ресімделуі мүмкін. Бұл жағдайда РЖС пайдалануға және РЭҚ қолдануға рұқсаттар, сондай-ақ егер бұрындары ол осы заңды тұлғаға қатысты қабылданған болса, Радиожиіліктер жөніндегі Комиссия шешімі жаңа заңды тұлғаға қайта ресімдеуге жатады.
РЭҚ мақсаты, техникалық параметрлері, орнатылған орны өзгергенде оны пайдаланушы РЖС пайдалануға және РЭҚ қолдануға заңнамада белгіленген тәртіппен жаңа рұқсат алуы тиіс.
24. Өтініш беруші азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік жұмыстар жүргізгенде пайдаланатын радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) "АЗ" санаттағы радиожиіліктер жолағында ("БП" және "ҮК" санаттарда тек қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін) алты айдан артық емес мерзімге уақытша меншіктеуді байланыс саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Радиожиіліктер (радиожиілік арналарын)
меншіктеуге өтінім беру тәртібі. Өтініш берушілердің құқықтары мен міндеттері
25. Өтінімде белгіленген тәртіппен ресімделген өтініш пен қосымша болуы тиіс. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесін және нысанын тиісті құзыретті орган белгілейді.
Өтініш берушінің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша делдалдық функцияны орындаушы адамдарға өтінім беруге рұқсат етілмейді. Қажетті өтінімдік материалдарды дайындау үшін өтініш берушілер ғылыми-зерттеу (жобалау) немесе консультациялық ұйымдарды тарта алады.
Өтініш берушілер өтінімдерде ұсынылатын ақпараттың және техникалық деректердің толықтығына және шындығына жауап береді. Қойылған талаптар бұзыла отырып ресімделген өтінімдер қарауға қабылданбайды, және бұл туралы себептері көрсетіле отырып өтініш берушіге хабарланады.
26. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуге өтінімдер екі дана болып РЖС пайдалану орны бойынша байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына жіберіледі.
Орталықтандырылған меншіктеу жағдайында бір дана аумақтық органда қалады, ал екіншісі байланыс саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.

27. Заявки на дополнительные присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для расширения действующих сетей радиосвязи или изменения технических характеристик РЭС, условий эксплуатации представляются заявителями в таком же порядке и по такой же форме, как и при первоначальном обращении.
28. Заявители должны:
1) до представления заявки ознакомиться с требованиями настоящих Правил и иными нормативными правовыми актами, касающихся сертификации РЭС и лицензирования деятельности в области телекоммуникаций;
2) представлять радиочастотным органам информацию о РЭС, необходимую для оценки ЭМС с другими РЭС и нормах ЧТР;
3) для оформления разрешений на эксплуатацию РЭС представить заключение санитарного надзора о безопасности размещения радиоэлектронных передающих устройств в данном месте;
4) предоставлять дополнительную информацию, запрашиваемую радиочастотными органами при рассмотрении заявок.
29. Заявители могут:
1) обращаться в радиочастотный орган по вопросам рассмотрения представленной заявки;
2) повторно представить в радиочастотный орган заявку на присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
3) принимать участие в технических совещаниях, проводимых радиочастотными органами для решения вопросов, касающихся присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и определения условий их использования.
5. Порядок согласования и международной координация
присвоений полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов) для РЭС
30. Планируемые присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) подлежат согласованию радиочастотными органами в случаях, предусмотренных главой 3 настоящих Правил. Ответственность за соблюдение порядка согласования несут радиочастотные органы, осуществляющие присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского или правительственного назначения. До завершения процедуры согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) не могут использоваться.
31. Учет полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) осуществляется по согласованию между радиочастотными органами. В учетных данных присвоений полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) должны быть указаны сведения о проведении согласования.
32. Согласование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения проводится уполномоченным органом в области связи с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан (кроме полос частот категории "ГР").
33. Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения воздушных радиослужб, планируемых в полосах частот категории "ГР", в установленном порядке производятся уполномоченным органом в области связи после согласования с республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация".
Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС правительственного назначения, планируемых в полосах частот категории "ПР" производятся центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан без согласования с уполномоченным органом в области связи.
Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения, планируемых в полосах частот категорий "ПР" и "СИ", производятся уполномоченным органом в области связи после согласования с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан, и только для РЭС гражданского назначения воздушных радиослужб дополнительно проводится согласование с республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация".
Присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС правительственного назначения, планируемых в полосах частот категории "СИ", производятся центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан в соответствии с требованиями законодательства о государственных секретах.

27. Қолданыстағы радиобайланыс желілерін кеңейту немесе РЭҚ техникалық сипаттамаларын, қолдану шарттарын өзгерту үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) қосымша меншіктеуге өтінімдерді өтініш берушілер бастапқы өтініш берген тәртіппен және нысанда ұсынады.
28. Өтініш берушілер:
1) өтінім беруге дейін осы Ереженің және телекоммуникация саласындағы лицензия қызметіне және РЭҚ сертификаттауға қатысты өзге де нормативтік құқықтық кесімдердің талаптарымен танысуға;
2) құзыретті органдарға басқа РЭҚ-ты ЭМС-пен бағалауға қажетті РЭҚ және ЖАҚ нормалары туралы ақпарат тапсыруға;
3) радиоэлектрондық құралдарды пайдалануға рұқсаттар ресімдеу үшін радиоэлектронды хабар таратушы құрылғыны осы жерде орналастырудың қауіпсіздігі туралы санитарлық қадағалау қорытындысын ұсынуға;
4) өтінімдерді қарау кезінде құзыретті органдар сұрайтын қосымша ақпаратты ұсынуға қажет.
29. Өтініш берушілер:
1) ұсынылған өтінімді қарау мәселелері жөнінде құзыретті органға өтініш беруге;
2) радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуге құзыретті органға қайта өтінім беруге;
3) радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуге және оларды пайдалану шарттарын белгілеуге қатысты мәселелерді шешу үшін құзыретті органдар өткізетін техникалық кеңестерге қатыса алады.
5. РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді келісу және халықаралық үйлестіру тәртібі
30. Жоспарланып отырған радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеу осы Ереженің 3-бөлімінде көзделген жағдайларда тиісті құзыретті органдармен келісуге жатады. Азаматтық және үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді жүзеге асырушы құзыретті органдар келісу тәртібін сақтауға жауапты болып табылады. Келісу рәсімі аяқталғанға дейін радиожиіліктердің (радиожиілік арналарын) іске қосылуы мүмкін емес.
31. Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) есепке алу құзыретті органдар арасындағы келісім бойынша жүзеге асырылады. Радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді есепке алу деректерінде келісу жүргізілгені туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.
32. Қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) келісуді байланыс саласындағы уәкілетті орган ("АЗ" санатындағы жиіліктер жолағын қоспағанда) жүргізеді.
33. "АЗ" санатындағы жиіліктер жолағында жоспарланып отырған әуе қызметтерінің азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (санатындағы) меншіктеуді "Қазаэронавигация" РМК келіскеннен кейін, байланыс саласындағы уәкілетті орган белгіленген тәртіппен жүргізеді.
"ҮК" санатындағы жиіліктер жолағында жоспарланып отырған үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді байланыс саласындағы уәкілетті органның келісуінсіз қорғаныс саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
Қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келіскеннен кейін "ҮК" және "БП" санаттарындағы жиіліктер жолағында жоспарланып отырған азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді байланыс саласындағы уәкілетті орган жүргізеді және тек әуе радиоқызметтерінің азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін "Қазаэронавигация" РМК қосымша келісу жүргізеді.
"БП" санатындағы жиіліктер жолағында жоспарланып отырған үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарына сәйкес қорғаныс саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.

34. Радиочастотные органы в течение пятнадцати дней должны представить положительный или мотивированный отрицательный ответ, либо мотивированное письмо о причинах задержки рассмотрения запроса.
В случае, если на этапе согласования присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) возникает необходимость проведения дополнительных исследований или испытаний, срок рассмотрения запроса на согласование продлевается еще на пятнадцать дней, о чем информируется радиочастотный орган, направивший материалы на согласование.
35. Срок реализации (ввода в действие) присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и срок, в течение которого может использоваться произведенное присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), определяет радиочастотный орган, выдавший соответствующее разрешение. При продлении срока действия ранее согласованного присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) - повторное согласование не требуется.
36. Согласование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС, используемого в конкретной радиосети (радиолинии), не может быть распространено на другой тип РЭС или на другую радиосеть (радиолинию), принадлежащую одному и тому же физическому или юридическому лицу, если изменились условия согласования (характеристики РЭС, применяемые антенны, топология построения сети и др.).
37. Согласование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), требующих проведения процедуры международной координации, осуществляется до проведения упомянутой координации. Если в процессе координации возникает необходимость изменения номиналов присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) или условий их использования, то эти изменения должны быть согласованы радиочастотными органами.
38. Выполнение процедуры международной координации полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС различного назначения обязательно, если:
1) использование данного присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) может причинить радиопомехи какой-либо радиослужбе сопредельного государства;
2) полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) планируются для международной радиосвязи;
3) заявитель претендует на международное признание использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов).
39. Необходимость проведения процедуры международной координации и регистрации в Бюро радиосвязи МСЭ присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС гражданского назначения определяет уполномоченный орган в области связи по результатам рассмотрения материалов, представленных заявителем. Процедура и сроки ее проведения определяются в соответствии с РР МСЭ.
Необходимость проведения процедуры международной координации и регистрации в Бюро радиосвязи МСЭ присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для РЭС правительственного назначения определяет центральный исполнительный орган военного управления Республики Казахстан.

34. Құзыретті органдар он бес күн ішінде оң немесе дәлелді теріс жауабын, не өтінішті қараудың кешігу себептері туралы дәлелді хатын ұсынуы тиіс.
Егер радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) келісу кезеңінде қосымша зерттеулер немесе сынақтар жүргізу қажеттілігі туындаған жағдайда, келісуге сұраусалуды қарау мерзімі тағы он бес күнге ұзартылады және бұл туралы келісуге материалдарды жіберген құзыретті органға хабарланады.
35. Меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) іске асыру (іске қосу) мерзімін және жүргізілген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді пайдалануы мүмкін уақыт аралығын тиісті рұқсатты берген уәкілетті орган белгілейді. Бұрын келісілген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеудің қолданыс мерзімі ұзартылған жағдайда - қайта келісу талап етілмейді.
36. Нақты радиожеліде (радиоторапта) пайдаланатын РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) келісу, егер келісу шарттары өзгерсе (РЭҚ сипаттамалары, қолданылатын антенналар, желіні құру топологиясы және басқа), бір жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға тиісті басқа түрдегі РЭҚ-қа немесе басқа радиожеліге (радиоторапқа) тарала алмайды.
37. Халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізуді талап ететін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) келісу айтылған үйлестіру жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады. Егер үйлестіру кезінде радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді немесе оларды пайдалану шарттарын өзгерту қажеттілігі туындайтын болса, онда бұл өзгерістер құзыретті органдармен келісуі тиіс.
38. Түрлі мақсаттағы РЭҚ үшін радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) халықаралық үйлестіру рәсімін орындау міндетті, егер:
1) радиожиіліктердің (радиожиілік арналарын) бұл меншіктеуін пайдалану шекаралас мемлекеттің қандай да бір радиоқызметіне радиобөгеуілдер келтіретін болса;
2) радиожиіліктер (радиожиілік арналар) халықаралық радиобайланыс үшін жоспарланса;
3) өтініш беруші радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануды халықаралық тануға үміткер болса.
39. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) ХЭО Радиобайланыс бюросына тіркеуді және халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу қажеттілігін өтініш беруші ұсынған материалдарды қарау нәтижесі бойынша байланыс саласындағы уәкілетті орган белгілейді. Оны өткізу мерзімі және рәсімі ХЭО РР сәйкес белгіленеді.
Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) ХЭО Радиобайланыс бюросына тіркеуді және халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу қажеттілігін қорғаныс саласындағы уәкілетті орган белгілейді.

6. Порядок выдачи разрешений на использование РЧС
и учета присвоений полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)
40. Разрешение на использование РЧС для РЭС гражданского назначения выдается уполномоченным органом в области связи после внесения владельцами РЭС гражданского назначения платы за использование РЧС, с учетом требований пункта 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О связи".
41. Форма разрешения на использование РЧС для РЭС правительственного назначения устанавливается центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
Форма разрешения на использование РЧС для РЭС гражданского назначения устанавливается уполномоченным органом в области связи.
42. Выдача разрешения на использование РЧС РЭС гражданского назначения производится уполномоченным органом в области связи по результатам рассмотрения заявок, и в необходимых случаях, международной координации радиочастот (радиочастотных каналов).
43. Расчет и согласование с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан и международная координация радиочастот для целей телевизионного и радиовещания производится уполномоченным органом в области связи по заявке уполномоченного государственного органа по делам средств массовой информации с приложением необходимых для проведения расчета данных.
Разрешение на использование РЧС для целей телевизионного и (или) радиовещания выдается уполномоченным органом в области связи по согласованию с уполномоченным государственным органом по делам средств массовой информации при наличии лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания.
44. Право на использование присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) не может быть передано другим физическим или юридическим лицам. Не допускается продажа и постоянное бессрочное присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) РЭС пользователей.
45. При выдаче разрешения на использование РЧС владелец РЭС должен быть предупрежден о праве государства вводить временные ограничения (запреты) на использование присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) при проведении специальных мероприятий или чрезвычайных ситуациях, а также о порядке введения этих ограничений.
46. Разрешение на эксплуатацию РЭС гражданского назначения уполномоченный орган в области связи выдает после проведения приемосдаточных испытаний, подтверждающих технические параметры и режимы работы РЭС на присвоенных полос частот, радиочастотах (радиочастотных каналах).
47. Радиочастотные органы ведут учет (реестр частот) произведенных ими присвоений полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), в случаях внесения изменений в ранее выданные разрешения на использование РЧС или аннулирования этих разрешений, своевременно проводят корректировку учетных данных.

6. РЖС (ЖЖҚ) пайдалануға рұқсат беру және радиожиіліктер (радиожиілік арналарын) меншіктеуді есепке алу тәртібі
40. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсатты азаматтық мақсаттағы РЭҚ иелері РЖС пайдаланғаны үшін төлем енгізгеннен кейін, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 12 бабының 6 тармағын ескеріп, байланыс саласындағы уәкілетті орган береді.
41. Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсат нысанын қорғаныс саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсат нысанын байланыс саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
42. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсатты өтінімдерді және қажет болған жағдайларда радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) халықаралық үйлестіруді қарау нәтижелері бойынша байланыс саласындағы уәкілетті орган береді.
43. Теле- және радиохабарларын тарату РЭҚ үшін РЖС пайдалануға рұқсат бұқаралық ақпарат құралдары және баспасөз ісі жөніндегі уәкілетті органмен келісілгеннен кейін беріледі.
44. Меншіктелген радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалану құқығы басқа жеке және заңды тұлғаларға берілуі мүмкін емес. РЭҚ пайдаланушыларға радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) мерзімсіз меншіктеуге және сатуға рұқсат етілмейді.
45. РЖС пайдалануға рұқсат берілу кезінде РЭҚ иесі мемлекеттің арнайы іс-шаралар жүргізуі немесе төтенше жағдайлар кезінде, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді пайдалануға уақытша шектеулер (тыйымдар) енгізу құқығы туралы, сондай-ақ бұл шектеулерді енгізу тәртібі туралы ескертілуі тиіс.
46. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ қолдануға рұқсатты меншіктелген радиожиіліктерде (радиожиілік арналарын) РЭҚ жұмыс тәртібін және техникалық параметрлерін растайтын қабылдау-тапсыру сынақтарын жүргізгеннен кейін байланыс саласындағы уәкілетті орган береді.
47. Радиожиіліктік органдар олар жасаған радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) меншіктеуді есепке алуды (жиіліктер тізілімі) жүргізеді, РЖС пайдалануға бұрындары берілген рұқсаттарға өзгерістер енгізілген немесе бұл рұқсаттар жойылған жағдайда есептік деректерді түзетуді уақытылы жүргізеді.