О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 "Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1189
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 302. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года № 3221. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 172
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 262 "Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1189, опубликованное 17-30 июля 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 15 (186), с изменениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 октября 2000 года N 377, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1302) следующие изменения и дополнения:
в названии и пунктах 1-3 слова "о порядке размещения" заменить словами "по размещению";
в Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы, утвержденной указанным постановлением:
в названии и приложениях 1, 2 слова "о порядке размещения" заменить словами "по размещению";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " О банках и  банковской деятельности в Республике Казахстан", " О государственном  регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в целях регулирования деятельности банков второго уровня, направленных на минимизацию рисков от проводимых банками операций, и детализирует условия размещения банками второго уровня, за исключением банков, учредителем которых является Правительство Республики Казахстан, собственных и привлеченных средств во внутренние активы.";
в пункте 1:
слова "оплаченного уставного капитала, субординированного" заменить словами "среднемесячной величины уставного капитала, среднемесячной величины субординированного";
в пункте 2:
в абзаце первом и далее по тексту слова "депозиты" и "кредиты" заменить словами "вклады" и "займы";

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1189 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3221. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1189 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 15 (186) басылымдарында 2000 жылғы 17-30 шілдеде жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1302 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 9 қазандағы N 377  қаулысымен енгізілген өзгерістермен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында және 1-3-тармақтардағы "орналастыру тәртібі туралы" деген сөздер "орналастыру жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықта:
атауында және 1, 2-қосымшаларда "орналастыру тәртібі туралы" деген сөздер "орналастыру жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулық банктер жүргізіп отырған операциялардың тәуекелін барынша азайтуға бағытталған екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мақсатында "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі туралы", " Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктердің меншікті және тартылған қаражатын ішкі активтерге орналастыру шарттарын нақтылайды.";
1-тармақта:
"төленген жарғылық капиталдың, реттелген" деген сөздер "жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшерінің, орташа айлық мөлшерінің реттелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацта және бұдан әрі мәтін бойынша "депозиттер" және "кредиттер" деген сөздер "салымдар" және "заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Среднемесячные величины уставного капитала и субординированного долга банка рассчитываются как отношение суммы уставного капитала и субординированного долга по состоянию за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней соответствующего отчетного периода.";
в пункте 4:
слова "в Национальный Банк необходимые сведения не позднее 10 числа" заменить словами "в уполномоченный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, необходимые сведения не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня";
знак "N" исключить;
в правом верхнем углу приложений 1 и 2 знак "N", слова ", утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 г. N 262" исключить;
в приложении 1:
в Расчете среднемесячной величины внутренних активов и коэффициента размещения части средств во внутренние активы на "__"________ 200_года:
строку 1.1.1. изложить в следующей редакции:
"1.1.1. требования к Национальному Банку Республики Казахстан (в том числе наличные деньги)";
строку 1.1.3. изложить в следующей редакции:
"1.1.3. требования к Правительству и местным исполнительным органам Республики Казахстан";
строку 1.1.5. исключить;
строку 1.2.3. изложить в следующей редакции:
"Правительству и местным исполнительным органам Республики Казахстан";
строку 1.3.1. изложить в следующей редакции:
"1.3.1. Национального Банка Республики Казахстан";
строку 1.3.3. изложить в следующей редакции:
"Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
строку 1.4.1. изложить в следующей редакции:
"1.4.1. Национального Банка Республики Казахстан";
строку 1.4.3. изложить в следующей редакции:
"Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
слова "Величина фактически оплаченного уставного капитала" заменить словами "Среднемесячная величина уставного капитала";
в приложении 2:
в Расчете среднемесячной величины внутренних обязательств на "__"________ 200_года:
строку 2.1.3. изложить в следующей редакции:
"2.1.3. Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
дополнить строкой 2.1.6. следующего содержания:
"2.1.6. Национального Банка Республики Казахстан";
строку 2.2.3. изложить в следующей редакции:
"2.2.3. Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
дополнить строкой 2.2.5. следующего содержания:
"2.2.5. Национального Банка Республики Казахстан";
строку 2.5.3. изложить в следующей редакции:
"2.5.3. Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
в строке 3. знак "*" исключить;
строку 3.3. изложить в следующей редакции:
"3.3. акции у Правительства Республики Казахстан";
в последней строке слова "субординированного долга и оплаченного" заменить словами "среднемесячной величины субординированного долга и среднемесячной величины";

мынадай мазмұндағы 3-1 тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банктің жарғылық капиталының орташа айлық мөлшері және реттелген борышы есепті кезеңнің әрбір жұмыс күнінің жағдайы бойынша жарғылық капитал мен реттелген борыш сомасының тиісті есепті кезеңнің жұмыс күндерінің санына қатынасы ретінде есептеледі.";
4-тармақта:
"10-нан кешіктірмей қажетті мәліметтерді Ұлттық Банкке" деген сөздер "бесінші жұмыс күнінің Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей қажетті материалдарды қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"N" белгісі алынып тасталсын;
1 және 2-қосымшалардың жоғары оң бұрышында "N" деген белгі, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысымен бекітілген" деген сөздер алынып тасталсын;
1-қосымшада:
200___жылғы "____" ____________ ішкі активтердің орташа айлық мөлшерінің және ішкі активтерге қаражаттың бір бөлігін орналастыру коэффициентінің есебінде:
1.1.1. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1.1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар (оның ішінде қолма-қол ақша)";
1.1.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1.3. Қазақстан Республикасының Үкіметіне және жергілікті атқарушы органдарына қойылатын талаптар";
1.1.5. жолы алынып тасталсын;
1.2.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
1.3.1. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1.3.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің";
1.3.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
1.4.1. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1.4.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің";
1.4.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
"нақты төленген жарғылық капиталдың мөлшері" деген сөздер жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-қосымшада:
200___жылғы "____" ______________ ішкі міндеттемелердің орташа айлық мөлшерінің есебіндегі:
2.1.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
мынадай мазмұндағы 2.1.6. жолмен толықтырылсын:
"2.1.6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің";
2.2.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2.3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
мынадай мазмұндағы 2.2.5. жолмен толықтырылсын:
"2.2.5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің";
2.5.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2.5.3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының";
3-жолда "*" деген белгі алынып тасталсын;
3.3. жол мынадай редакцияда жазылсын:
"3.3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің акциялары";
соңғы жолдағы "Реттелген борыштың және төленген" деген сөздер "Реттелген борыштың орташа айлық мөлшерінің және орташа айлық мөлшерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "* - в соответствующих ячейках графы 5 и 6 следует указать остатки за последний рабочий день отчетного месяца." исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции  Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

"* - 5 және 6 бағанның тиісті ұяларында есеп беретін айының соңғы жұмыс күнінің қалдығын көрсету керек." деген сөздер алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалардың бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға