О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 207 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 323. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2004 года N 3311. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 20 (V064068)
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 207 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1906, опубликованное 15-28 июля 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 15 (237)); с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года  N  416  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2638) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 4 слова "вправе обратиться" заменить словами "обращается";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Заявление составляется в произвольной форме и подается с приложением следующих документов:
1) физическим лицом - данные о заявителе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность;
2) юридическим лицом:
данные о заявителе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов заявителя;
копии решения высшего органа заявителя о приобретении права контроля над страховой организацией;
сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой организации, описание источников и сумм денег, используемых для приобретения с приложением копий подтверждающих документов;
финансовый прогноз последствий приобретения права контроля над страховой организацией, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов страховой организации, слиянию страховой организации с другим юридическим лицом или внесению значительных изменений в деятельность или управление страховой организацией (включая бизнес-план и организационную структуру);
годовая финансовая отчетность заявителя с пояснительной запиской к ней за последние два завершенных финансовых года (либо за один завершенный финансовый год с момента образования юридического лица, если этот срок составляет менее двух лет), заверенная аудиторской организацией, а также на конец последнего квартала перед обращением о выдаче разрешения;
документы, подтверждающие отсутствие просроченной и (или) отнесенной за баланс задолженности заявителя перед страховой организацией.
Указанные документы могут представляться на государственном или русском языках. Перевод документов с других языков должен быть нотариально засвидетельствован.";
в пункте 6 слова "должен самостоятельно представить" заменить словами "самостоятельно представляет";
в пункте 7 слова "должен быть рассмотрен" заменить словами "рассматривается";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иеленуге рұқсат беру ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 207 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қазандағы N 323 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3311. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20   қаулысымен .
_____________________________
Cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 207  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1906 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Вестник Национального Банка Казахстана" және "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" басылымдарында 2002 жылғы 15-28 шілде аралығында N 15 (237) жарияланған); Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416  қаулысымен  енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2638 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген Cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесінде:
4-тармақтағы "өтініш білдіруге құқылы" сөздері "өтініш жасайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш еркін нысанда жасалады және оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке тұлға - осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің деректері, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
2) заңды тұлға:
осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің деректері;
жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
сақтандыру ұйымын бақылау құқығын иелену туралы өтініш берушінің жоғарғы органы шешімінің көшірмесі;
сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу мерзімі мен талаптары туралы, сатып алу үшін пайдаланылатын ақша сомасы және оның көздерінің сипаты туралы, растаушы құжаттар қоса берілген мәліметтер;
сатып алғаннан кейін өтініш берушінің болжалды есеп айырысу балансын қосқандағы сақтандыру ұйымының бақылау құқығын иелену зардаптарына, бар болған жағдайдағы өтініш берушінің жоспарлары мен ұсыныстарына, сақтандыру ұйымдарының активтерін сату бойынша,  сақтандыру ұйымының басқа заңды тұлғамен бірігуі немесе  қызметке маңызды өзгерістер енгізу немесе сақтандыру ұйымын басқару (бизнес-жоспарды және ұйымдық құрылымды қосқанда) қаржылық болжам жасау;
Сондай-ақ рұқсат беру туралы өтініш берердің алдындағы тоқсан соңында аудиторлық ұйым қол қойған (не заңды тұлға құрылған сәттен бастап бір аяқталған қаржы жылы үшін, егер осы мерзім екі жылдан кем болмаса) соңғы екі аяқталған қаржы жылы үшін алынған түсіндірме жазбасы қоса берілген өтініш берушінің жылдық есеп беруі;
өтініш берушінің сақтандыру ұйымы алдында мерзімі өткен және (немесе) берешек балансына қойылған берешектердің жоқтығын растайтын құжаттар;
Аталған құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде берілуі мүмкін. Құжаттардың басқа тілдерден аударылуы нотариат арқылы куәландырылуы тиіс.";
6-тармақтағы "дербес ұсынуға тиіс" деген сөздер "дербес беріледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "қарауға тиіс" деген сөздер "қаралады" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Основанием отказа в выдаче разрешения на приобретение права контроля над страховой организацией является финансовая неустойчивость заявителя.";
в пункте 9:
в подпункте 4) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) недостаточность собственного капитала заявителя-юридического лица - для приобретения акций страховой организации в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона.";
пункт 11-1 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"11-1. В случае непредставления в уполномоченный орган лицом, получившим разрешение на право контроля над страховой организацией, указанных в настоящем пункте документов, вышеуказанное разрешение прекращает свое действие по истечении указанного срока.";
в приложении 1:
абзац пятый пункта 10 дополнить словами ", а также ее размер в денежном выражении";
дополнить пунктами 14 и 15 следующего содержания:
"14. Сведения о наличии судимости____________________________
_____________________________________________________________
15. Сведения о привлечении к административной ответственности
за совершение правонарушений, связанных со страховой деятельностью
_____________________________________________________________";
в приложении 2:
дополнить пунктами 6-1, 6-2, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"6-1. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
6-2. Сведения о наличии судимости__________________________
___________________________________________________________
6-3. Сведения о привлечении к административной ответственности
за совершение правонарушений, связанных со страховой деятельностью
___________________________________________________________
6-4. Сведения о представителе заявителя, которому поручается
представление интересов заявителя
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________
(данные документа, удостоверяющие личность)";
абзац пятый пункта 8 дополнить словами ", а также ее размер в денежном выражении".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):

"8. Сақтандыру ұйымын бақылау құқығын иеленуге рұқсат алудан бас тарту негізі - өтініш берушінің қаржылық тұрақсыздығы болып табылады.";
9-тармақта:
4) тармақшадағы  "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мына мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5)  заңды тұлға-өтініш берушінің меншікті капиталының жеткіліксіздігі - Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу үшін.";
11-1 тармақ мына мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"11-1. Сақтандыру ұйымына бақылау жасау құқығына рұқсат алған тұлға уәкілетті органға осы тармақта көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда жоғарыда аталған рұқсат көрсетілген мерзім бойынша өзінің күшін тоқтатады.";
1-қосымшада:
10-тармақтың бесінші абзацы ", сондай-ақ оның ақшалай алғандағы мөлшері" деген сөздермен толықтырылсын;
мына мазмұндағы 14 және 15 тармақтармен толықтырылсын:
"14. Сотталғандығы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
15. Сақтандыру қызметіне орай құқық бұзушылық жасауына байланысты  әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
2-қосымшада:
мына мазмұндағы  6-1, 6-2, 6-3 және 6-4 тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Еңбек жолы туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Жұмыс кезеңі     |      Жұмыс орны        |      Қызметі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6-2. Сотталғандығы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6-3. Сақтандыру қызметіне байланысты құқық бұзушылық жасауына байланысты әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
6-4. Өтініш берушінің мүддесі тапсырылған өтініш беруші өкілі туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжат деректері)";
8-тармақтың бесінші абзацы ", сондай-ақ оның ақшалай алғандағы мөлшері" деген сөздермен толықтырылсын".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күннен өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Сақтандыру рыногының субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (А.А.Қаримуллин):

1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председателя

1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары  Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға