Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон
Решение Таразского городского маслихата третьего созыва от 23 ноября 2004 года N 8-5 (очередная восьмая сессия). Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 28 декабря 2004 года за N 1536. Утратило силу решением маслихата Жамбылской области от 28 августа 2014 года № 32-4
Сноска. Утратило силу решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 28.08.2014 № 32-4.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 16 ноября 1999 года "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1996 года N 437 "О переходе на новые принципы оплаты содержания жилья и коммунальных услуг", приказом N 31-П от 13 февраля 2002 года Министра труда и социальной защиты населения "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года N 949 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон малообеспеченным гражданам согласно приложения.
2. Признать утратившим силу решение Таразского городского маслихата N 20-9 от 12 сентября 2002 года "Об утверждении Положения о порядке предоставления жилищного пособия на содержание жилья (кроме индивидуального жилого дома) и оплату коммунальных услуг для отдельных категорий граждан", зарегистрированное в Департаменте юстиции Жамбылской области 24 октября 2002 года за N 756.
3. Настоящее решение приобретает юридическую силу с момента государственной регистрации, вводится в действие по истечению 10 дней со дня опубликования, распространяется на отношения, возникшие с 9 сентября 2004 года.
Председатель сессии                        Секретарь
городского маслихата                       городского маслихата
Ускумбаева  Д.                             Байшигашев У.
Приложение
к решению сессии N 8-5 Таразского
городского маслихата третьего
созыва от 23 ноября 2004 года
"Об утверждении Правил
предоставления жилищной помощи и
компенсации повышения тарифов
абонентской платы за телефон"
Правила
предоставления жилищной помощи и компенсации повышения тарифов  абонентской платы за телефон малообеспеченным гражданам

Тұрғын үй көмегін беру және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу Ережелерін бекіту туралы
Үшінші шақырылған Тараз қалалық мәслихатының 2004 жылғы 23 қарашадағы N 8-5 (кезекті сегізінші сессия) шешімі. Жамбыл облыстық әділет Департаментінде 2004 жылғы 28 желтоқсанда N 1536 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қаласы мәслихатының 2014 жылғы 28 тамыздағы № 32-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қаласы мәслихатының 28.08.2014 № 32-4 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 1999 жылғы 16 қарашадағы "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 12 сәуірдегі "Тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметін көрсетуге ақы төлеудің жаңа принциптеріне көшу туралы" N 437 қаулысына, Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-Б "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын белгілеудің ережесін бекіту туралы" бұйрығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі "Телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 949 қаулысына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үй көмегін беру және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу Ережелері қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. 2002 жылдың 24 қазанында Жамбыл облысының Әділет Департаментінде N 756 тіркелген Тараз қалалық мәслихатының 2002 жылғы 12 қыркүйегіндегі "Азаматтардың жекеленген санаттарына тұрғын үйді ұстауға (жекеменшік үйлерден басқа) және коммуналдық қызметтерге төлеу үшін тұрғын үй жәрдем ақысын беру тәртібі туралы Ережені бекіту туралы" N 20-9 шешімінің күші жойылды деп табылсын.
3. Осы шешім мемлекеттік тіркеуден өткен кезден бастап заңды күшіне енеді, жарияланған күннен 10 күн өткеннен кейін іске қосылады, 2004 жылдың 9 қыркүйегінде туындалған қатынастарға таратылады.
Қалалық мәслихаттың                        Қалалық мәслихат
сессиясының төрайымы                       хатшысы
Д. Өскембаева                              Ө. Байшіғашев
Үшінші шақырылған
Тараз қалалық мәслихатының
2004 жылғы 23 қарашадағы "Тұрғын
үй көмегін беру және телефон
үшін абоненттік ақы тарифтерінің
арттырылуына өтемақы төлеу Ережесін
бекіту туралы" N 8-5 сессиясының шешіміне
қосымша
Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үй көмегін беру және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу
ЕРЕЖЕЛЕРІ

Глава 1. Жилищная помощь и компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года и "О внесении изменений в некоторые акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" от 16 ноября 1999 года, постановлениями Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1996 года за N 437 "О переходе на новые принципы оплаты содержания жилья и коммунальных услуг" и от 9 сентября 2004 года N 949 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон" и приказом N 31-П от 13 февраля 2002 года Министра труда и социальной защиты населения "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи".
2. Жилищная помощь и компенсация повышения тарифов за повышение абонентской платы за телефон социально-защищаемым категориям граждан, являющихся абонентами городских сетей телекоммуникаций (далее - компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон) являются одной из форм социальной защиты населения.
3. Жилищная помощь предоставляется семье (лицу), постоянно проживающей в городе Тараз и являющейся собственником или нанимателем (арендатором) жилища, в том числе из государственного фонда, а также лицам, проживающим в домах, находящихся в ведении организации, учреждений и предприятий в случае, если расходы на оплату содержания жилья (кроме содержания индивидуального дома) и коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами и нормативов потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышает долю предельно- допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 30 процентов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
4. Оплата за содержание жилья, коммунальных услуг и услуг связи сверх установленной нормы производится гражданами на общих основаниях.
5. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон - денежная компенсация, входящая в состав жилищной помощи по оплате содержания жилища и потребления коммунальных услуг, предназначенная для возмещения затрат повышения тарифов абонентской платы за телефон и определяемая как разница между действующим тарифом и тарифом, сложившимся по состоянию на сентябрь 2004 года.

1-тарау. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы
1. Бұл Ереже Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" және 1999 жылғы 16 қарашадағы "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 1996 жылғы 12 сәуірдегі "Тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметін көрсетуге ақы төлеудің жаңа принциптеріне көшу туралы" N 437 қаулысына, және Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-Б "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын белгілеудің ережесін бекіту туралы" бұйрығына және 2004 жылғы 9 қыркүйектегі "Телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 949 қаулысына сәйкес жасалынады.
2. Қалалық телекоммуникациялар желісінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік қорғалатын азаматтарға тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу (бұдан әрі - телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу) халықты әлеуметтік қорғаудың бір түрі болып табылады.
3. Тұрғын үй көмегі қалада тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иесі немесе жалға алушы (жалдаушы), соның ішінде мемлекеттік тұрғын үй қорында, сондай-ақ ұйымдар, мекемелер және кәсіпорындардың қарауындағы үйлерінде тұратын тұлғаларға, егер тұрғын үйді ұстау өтемақы шығындары (жекеменшік үйлерден басқа) және тұрғын үй алаңы нормасының шегіндегі коммуналдық тұтыну, қамтамасыз ететін коммуналдық қызметті тұтыну нормативтері және өтемақы шаралары осы мақсаттағы жол беруге болатын шекті шығындардың үлесі отбасы бюджетінен жоғары болған жағдайда беріледі. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну ақысын төлеуге жол беруге болатын шекті шығындардың өтем ақысының үлесі отбасының жиынтық табысының 30 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
<*> Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен
4. Белгіленген нормадан жоғары тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызмет және байланыс қызметтерін тұтыну үшін ақы төлеу азаматтарымен жалпы негіздерде жүргізіледі.
5. Телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу - тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға төлеу жөніндегі тұрғын үй көмегін құрамына кіретін, телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу шығындарын өтеуге арналған және қолданылып жүрген тариф пен 2004 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша қалыптасқан тариф арасындағы айырма ретінде белгіленетін ақшалай өтемақы.

6. Абонентам городских сетей телекоммуникаций (далее - абонент) компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон осуществляется путем включения разницы увеличения абонентской платы за телефон в сумму расходов на содержание жилья и потребления коммунальных услуг.
7. Абонент - физическое лицо, пользователь услугами связи городских сетей телекоммуникаций на основании договора об оказании таких услуг при выделении для этих целей абонентского номера или кода идентификации.
Для начисления компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон абонент обращается в уполномоченный орган по месту жительства, с необходимыми документами для назначения жилищной помощи.
Глава 2. Условия назначения жилищной помощи и компенсации
повышения тарифов абонентской платы за телефон
8. При начислении жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон в составе семьи учитываются: супруги, их дети и родители, другие родственники и лица, проживающие совместно с собственниками (нанимателями) жилья и оплачивающие за содержание жилья, коммунальные услуги и услуги связи по единому лицевому счету, а также лица, совместно проживающие с умершим собственником (квартиры, дома) до истечения срока наследства (до 6-и месяцев), опекаемые несовершеннолетние дети, состоящие на учете по адресу, сохраненному за ними квартиры (дома) до совершеннолетия.
9. Не имеют право на получение жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе по вопросам занятости в качестве безработных за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до 3 лет, а также занятых воспитанием четырех и более детей - до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет).
10. Семьи (лица), претендующие на назначение жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон или их получающие предоставляют следующие документы:
1) заявление;
2) паспорт или удостоверение личности;
3) документы о праве собственности на жилье (квартиры, дома) - один раз в год, до следующей перерегистрации или при каких либо изменениях;
4) информационную справку о составе семьи - один раз в год, до следующей перерегистрации или при каких либо изменениях;

6. Қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне (бұдан әрі абонент) телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы, телефон үшін абоненттік ақының арттырылған айырмасын тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шығыстардың сомасына қосу жолымен жүзеге асырылады.
7. Абонент - қалалық телекоммуникация желілерінің байланыс қызметтерін, осы мақсаттар үшін абоненттік нөмір немесе сәйкестендіру коды бөлінген осындай қызметтер көрсету туралы шарт негізінде пайдаланушы жеке тұлға.
Телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысын есептеу үшін, абонент тұрғын үй көмегін тағайындауға қажетті құжаттармен тұрғылықты тұратын жері бойынша уәкілетті органға өтінішпен барады.
2-тарау. Тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын беру шарттары
8. Тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын есептегенде, отбасы құрамына мыналар кіреді: ерлі-зайыптылар, олардың балалары және ата-аналары, басқада туысқандары және тұлғалар, тұрғын үй иесімен (жалға алушысымен) бірге тұратын және бір жеке есеп шотқа тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметке және байланыс қызметіне төленетін, сондай-ақ қайтыс болған иесімен (пәтерлер, үйлер) бірге тұрған тұлғалар, мұрагерлік құқы анықталғанша (6 айға дейін), жасы кәмелетке толғанға дейін оның атында сақталған пәтерлер (үйлер), осы мекен-жайда есепте тұрған қамқоршылықтағы жасы кәмелетке толмаған балалар.
9. Егер күтуді қажет етеді деп танылған мүгедектерді күтуді жүзеге асырушы немесе 3 жасқа дейінгі (бір және одан да көп баланы) тәрбиелеумен айналысатын, сондай ақ төрт және одан да көп баланы - кіші баласы бірінші сыныпты бітіргенше (бірақ 9 жастан үлкен емес) тәрбиелеумен айналысатындарды есепке алмағанда, отбасында еңбекке жарамды, алайда жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және еңбекпен қамту уәкілетті органдарында тіркелмеген тұлғалар болса, ол отбасыларының тұрғын үй көмегі мен телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы алуға құқығы жоқ.
10. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын тағайындауға үміткер отбасы (жеке тұлға) немесе оларды алушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) арыз;
2) тұл құжат немесе жеке куәлігі;
3) меншігіндегі тұрғын үй (пәтер, үй) құқығы туралы құжат - жылына бір рет немесе келесі қайта тіркеуге дейін немесе қандай да болсын өзгерістер болғанда;
4) отбасының құрамы туралы ақпараттық анықтама - жылына бір рет немесе келесі қайта тіркеуге дейін немесе қандай да болсын өзгерістер болғанда;

5) справку о доходах семьи, фактически полученных в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения;
6) письменное подтверждение (объяснение) самостоятельно занятых граждан своих доходов, фактически полученных в денежной форме или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения;
7) документы, подтверждающие трудовую деятельность или справку из уполномоченного органа по вопросам занятости для безработных (ежеквартально);
8) справку из управления юстиции города Тараза (форма N 8 для неполных семей);
9) документы, подтверждающие факт того, что заявитель является абонентом городской сети телекоммуникаций (договор либо квитанция-счет за услугу телекоммуникации);
10) копии личных лицевых счетов заявителей, открытых в филиалах Народного банка.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
11. В случае возникновения сомнений в достоверности предоставленной информации, государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Тараза", вправе запрашивать, а юридические и физические лица обязаны предоставлять информацию о доходах семьи, расходах на жилье и другие сведения, влияющие на размер жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
12. Получатели жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон должны в течение 10 дней информировать государственное учреждение "Управление труда, занятости и социальной защиты населения акима города Тараз" о любых изменениях формы собственности своего жилья, состава семьи и ее совокупного дохода, об отказе от услуг городской сети связи.
13. За предоставление в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Тараза" заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенных или незаконных сумм жилищной помощи собственник или наниматель (арендатор) лишается права на получение жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).

5) алдындағы тоқсанды қарау үшін, тоқсандағы нақты ақшалай алынған немесе заттай отбасының табысы туралы анықтамасы;
6) еңбекпен өз бетінше қамтылған азаматтардың өтініш берген тоқсанның алдындағы өзінің ақшалай немесе заттай түрде алынған табысы туралы жазбаша дәлелдемесі (түсінігі);
7) еңбек қызметімен қамтылғанын растайтын құжат немесе уәкілетті органнан жұмыссыз ретінде тіркелген анықтамасы (тоқсан сайын);
8) Тараз қаласы әділет басқармасынан анықтама (толық емес отбасыларына N№8 үлгісі);
9) телекоммуникация желісінің абоненті болып табылатын фактіні растайтын (келісім шарт немесе түбіртек - телекоммуникация көрсеткен қызметтері үшін есеп) құжаты;
10) халық банкі филиалдарында ашылған арызданушылардың жеке есеп шоттарының көшірмесі.
<*> Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен
11. Ақпараттың растығына күдік туған жағдайда "Тараз қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі сұрау салуға құқылы, ал заңды және жеке тұлғалар отбасының табысы, тұрғын үй шығындары, тұрғын үй көмегінің және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысының мөлшерінің есептелуіне ықпал ететін ақпараттарды және тағы басқа да мәліметтерді беруге міндетті.
<*> Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен
12. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын алушылар қандай да болсын өз тұрғын үй меншігі нысандарының, отбасы құрамының және оның жиынтық табысының өзгерістері туралы, сондай-ақ қалалық байланыс желісінің қызметінен бас тартқаны туралы, 10 күн ішінде "Тараз қаласының әкімінің еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесіне хабарлауы тиіс.
13. "Тараз қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне, тұрғын үй көмегінің сомасына заңсыз немесе артық тағайындалуына әсер ететін мәлімет тапсырған, тұрғын үй иесі немесе жалға алушы (жалдаушы) бір жылға дейін тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын алу құқығынан айырылады, ал заңсыз алынған тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысының сомасы орнатылған заңдылықтар негізінде қайтарылуға жатады.
<*> Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен

14. За неправильное оформление документов, согласно которому жилищная помощь и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон были назначены незаконно, должностные лица, виновные в этом, несут ответственность в порядке, установленном законодательством.
15. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилье (помещение) в аренду утрачивают право на получение жилищной помощи.
Глава 3. Социальные нормы и нормативы по предоставлению помощи на содержание жилья и коммунальных услуг
16. Тарифы на коммунальные услуги и услуги связи, утвержденные Департаментом агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий по Жамбылской области, являются основанием для начисления жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон.
17. В соответствии с пунктом 1 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" за норму площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, принять полезную площадь квартиры (дома), эквивалентную норме предоставления государственного жилья на каждого члена семьи, но не менее однокомнатной квартиры для одиноко проживающих граждан. В случае проживания в одной квартире несколько семей или граждан, имеющих отдельные лицевые счета по оплате за жилье и коммунальные услуги, нормы площади жилья не могут быть менее отдельной жилой площади;
Сноска. Пункт 17 в редакции - решения Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Глава 4. Исчисление совокупного дохода семьи
18. При начислении жилищной помощи в расчет принимаются доходы за квартал семьи (лица), предшествующий месяцу обращения за назначением жилищной помощи. Совокупный доход семьи определяется "Правилами определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи", утвержденными приказом Министерства труда и социальной защиты населения от 13 февраля 2002 года N 31-П.
Глава 5. Назначение жилищной помощи и компенсации повышения
тарифов абонентской платы за телефон
19. Решение о назначении или об отказе жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон принимается в течение 10 дней со дня принятия документов.
20. Жилищная помощь назначается каждый год в первом и четвертом кварталах. Назначение жилищной помощи осуществляется с месяца обращения, но не ранее возникновения права на его получение, на срок до конца текущего квартала, а компенсация повышения тарифа абонентской платы за телефон назначается в течение года с месяца обращения, но не ранее возникновения права получения.
Месяцем обращения считается месяц подачи заявления с приложением необходимых документов.
Размер жилищной помощи рассчитывается, как разница между суммой, начисленной по тарифам за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно-допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели и плюс размер компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон. Размер жилищной помощи в части повышения тарифов абонентской платы за телефон не может превышать разницу увеличения абонентской платы за телефон.
При изменении предельно-допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, доходов семьи, а также ставок и тарифов на коммунальные услуги и услуги связи производится перерасчет ранее назначенной жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон.
Сведения о доходах предоставляются ежеквартально. Регистрация получателей жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон производится после предоставления заявления и других документов, перечисленных в пункте 10 настоящего Положения.

14. Құжаттарды дұрыс емес рәсімдегені үшін, тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы заңсыз тағайындалғанда, осыған кінәлі лауазымды тұлғалар, орнатылған заңдылықтар негізінде жауап береді.
15. Жеке меншігінде біреуден артық тұрғын жайы (үйі, пәтері) болса немесе тұрғын үйін (алаңдарын) жалға тапсырғандар тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқығын жоғалтады.
3-тарау. Тұрғын үй күтуге және коммуналдық қызметке көмек беру жөніндегі әлеуметтік мөлшері мен нормативтер
16. Қазақстан Республикасының табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Жамбыл облысы бойынша департаментімен бекітілген коммуналдық және байланыс қызметтерінің тарифтері тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын есептеу негізі болып табылады.
17. Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 75 бабының 1 тармағына сәйкес, тұрғын үй алаңының өтемдік қамсыздандыру өлшемінің қалпы үшін отбасының әрбір мүшесіне мемлекеттік тұрғын жай берген пәтердің (үйдің) салыстырмалы қалыптық пайдалы алаңы қабылданған бірақ жеке тұрушы азамат үшін бір бөлмелі пәтерден кем емес қабылдансын. Бір пәтерде тұрғын үй мен коммуналдық қызметтерін төлеу бойынша жеке есеп шоттары бар бірнеше отбасы немесе азаматтар тұрған жағдайда, тұрғын жайдың қалыптық алаңы жеке тұрғын алаңынан кем болмауы тиіс.
<*> Ескерту. 17-тармаққа жаңа редакцияда - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен
4-тарау. Отбасы табысының кіріс жиынтығын есептеу
18. Тұрғын үй көмегін есептелгенде есепке отбасының арыз берген айының алдындағы тоқсанның табысы алынады. Отбасының жиынтық табысы Қазақстан Республикасы Еңбек жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 13 ақпан 2002 жылғы N 31-Б бұйрығымен бекітілген "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын белгілеу ережесі" бойынша анықталады.
5-тарау. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын тағайындау
19. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын тағайындау немесе бас тарту туралы шешім, құжат қабылданған күннен бастап 10 күннің ішінде қабылданады.
20. Тұрғын үй көмегі жыл сайын бірінші және төртінші тоқсандарда тағайындалады. Тағайындау арыз берген айынан бастап бірақ олардың құқығы келген мерзімінен ерте емес ағымдағы тоқсанның аяғына дейін жүзеге асырылады, ал телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысы жыл бойы, бірақ олардың құқығы келген мерзімінен ерте емес.
Қажетті құжаттармен бірге арыз берген ай өтініш берген айы деп есептелінеді.
Тұрғын үй көмегінің мөлшері, телефон үшін абоненттік өтемақы тарифтерінің көлемінің арттырылуының қосындысы және осы мақсаттарға отбасының шығаратын шығындарының деңгейі және өтем ақы шараларын қамтамасыз ететін, нормалар шегіндегі коммуналдық қызмет тұтынуы мен тұрғын үйді ұстау тарифтері жөніндегі есептелінген сомалардың арасындағы айырмамен есептеледі. Тұрғын үй көмегінің абоненттік ақы тарифінің арттырылу бөлігіндегі мөлшері телефон үшін абоненттік ақының көбеюі айырмасынан асырылмайды.
Тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметтерін тұтыну үшін ақы төлеу шегі сондай-ақ коммуналдық қызметтердің тарифтік мөлшерлері және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы өзгерген жағдайда бұрынғы тағайындалған тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысы қайта есептеледі.
Табыс туралы мәлімет тоқсанына бір рет тапсырылады. Тұрғын үй көмегі және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын алушылар арыз бен басқа да осы Ереженің 10 бөлігіндегі көрсетілген құжаттар тапсырғаннан соң тіркеледі.

21. Семьям, имеющим на момент обращения за назначением жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон задолженность по оплате содержания жилья и коммунальных услуг и услуг связи, назначение жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон производится независимо от долга.
Глава 6. Финансирование и выплата жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон
22. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет средств местного бюджета, а компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон из средств республиканского бюджета.
23. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Тараз" перечисляет суммы начисленной жилищной помощи по письменному заявлению получателей на счета соответствующих поставщиков, а компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон на лицевые счета, открытые в филиалах Народного банка.
Сноска. Пункт 23 в редакции - решения Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
24. Поставщики коммунальных, эксплуатационных услуг и услуг связи зачисляют поступившие суммы жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон на лицевые счета получателей.
25. В случае возникновения неординарных ситуаций, решение вопроса о назначении жилищной помощи и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон выносится на рассмотрение специальных комиссий конфликтных и нестандартных ситуаций, созданных приказом начальника государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ акимата города Тараз".
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 16.11.2005 N 17-13 (порядок введения в действие см. в пункте 2).

21. Тұрғын үй көмегін тағайындау өтініші берген мерзімінің тұрғын үйді ұстау және оның коммуналдық шығындарының және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы қарызына байланыссыз тағайындалады.
6-тарау. Тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысы
22. Тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен, ал телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысы республикалық бюджеттен жүргізіледі.
23. "Тараз қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі тұрғын үй көмегін алушылардың өтініштері бойынша тиісті қызмет көрсететін жеткізушілердің есеп шотына, ал телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын Халық банкінің филиалдарындағы жеке шотына аударады.
<*> Ескерту. 23-тармаққа жаңа редакцияда - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен
24. Коммуналдық, қызметті пайдалану және байланыс қызметтерін көрсетуші мердігерлер тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысының түскен сомасын алушылардың жеке есеп шоттарына аударады.
25. Қалыптан тыс жағдайлар болған кезде, тұрғын үй көмегін және телефон үшін абоненттік ақы тарифтері арттырылуының өтемақысын тағайындау туралы мәселесін шешу үшін "Тараз қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі бастығының бұйрығымен құрылған даулы және қалыптан тыс жағдайларды қарастыратын арнайы комиссиясының қарауына ұсынылады.
<*> Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 16 қарашадағы N 17-13 шешімімен