О решениях XV сессии областного Маслихата "О ставках платежей за загрязнение окружающей среды на 2002 год" от 28.12.01 г. N 4/15 и ХVIII сессии областного Маслихата "О внесении изменений в решение XV сессии областного Маслихата от 28.12.01 г. N 4/15 "О ставках платежей за загрязнение окружающей среды на 2002 год" от 27.06.02 г. N 4/9
Решение V сессии Карагандинского областного Маслихата от 18 марта 2004 года N 81. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 5 апреля 2004 года за N 1472
На основании Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года N 276 "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с принятием Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" N 160-1 от 15 июля 1997 года, статьи 462 Налогового кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 12 июня 2001 года об установлении ставки платы за загрязнение окружающей среды местными представительными органами с 1 января 2002 года и в целях соблюдения принципа обязательности уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" N 148 от 23 января 2001 года, в соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", областной Маслихат РЕШИЛ :
1. Признать утратившим силу решения XV сессии областного Маслихата от 28 декабря 2001 года N 4/15 "О ставках платежей за загрязнение окружающей среды на 2002 год", регистрационный номер в Реестре нормативных правовых актов N 602 от 4 января 2002 года, XVІІІ сессии областного Маслихата от 27 июня 2002 года N 4/9 "О внесении изменений в решение XV сессии областного Маслихата от 28 декабря 2001 года N 4/15 "О ставках платежей за загрязнение окружающей среды на 2002 год", регистрационный номер в Реестре нормативных правовых актов N 854 от 1 июля 2002 года.
2. Установить на 2002 год ставки платежей организациям и предприятиям всех форм собственности за загрязнение окружающей среды согласно приложению N 1, при этом природопользователи, налоговый режим которых установлен в соответствии с контрактами, заключенными с Правительством Республики Казахстан, вносят платежи по ставкам, определенным существующими контрактами.

Облыстық Мәслихаттың 28.12.01 ж. ХV сессиясының N 4/15 "Қоршаған ортаны ластағаны үшiн 2002 жылға арналған төлем ставкалары туралы" және облыстық Мәслихаттың 27.06.02 ж. ХVIII сессиясының N 4/9 "Облыстық Мәслихаттың 28.12.01 ж. ХV сессиясының N 4/15 "Қоршаған ортаны ластағаны үшiн 2002 жылға арналған төлем ставкалары туралы" шешiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" шешiмдерi туралы
Қарағанды облыстық Мәслихатының V сессиясының 2004 жылғы 18 наурыздағы N 81 шешімі. Қарағанды облысының әділет Департаментінде 2004 жылғы 5 сәуірде N 1472 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 желтоқсандағы N 276-ІІ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  кодексінің  (Салық кодексінің) қабылдауына байланысты Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"  Заңының , Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексінің (Салық кодексі) 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қоршаған ортаны ластағаны үшін жергілікті өкілді органдардың төлем ставкаларын бекіту туралы 462-бабы  негізінде және салықты және басқа да міндетті төлемдерді төлеудің міндеттілігі принципін сақтау мақсатында, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының 6-бабы 1-тармағы 2-тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңының  37-бабына сәйкес облыстық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Облыстық Мәслихаттың 2001 жылғы 28 желтоқсандағы XV сессиясының N 4/15 "Қоршаған ортаны ластағаны үшін 2002 жылға арналған төлем ставкалары туралы", 2002 жылғы 4 қаңтардағы нормативтік құқықтық актілердің Реестріндегі тіркеу нөмірі 602 және облыстық Мәслихаттың XVIII сессиясының 2002 жылғы 27 маусымдағы N 4/9 "Облыстық Мәслихаттың 2001 жылғы 28 желтоқсандағы XV сессиясының N 4/15 "Қоршаған ортаны ластағаны үшін 2002 жылға арналған төлем ставкалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы", 2002 жылғы 1 шілдедегі нормативтік құқықтық актілердің Реестріндегі тіркеу нөмірі 854, шешімдері өз күшін жойды деп танылсын.
2. Меншіктің барлық нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындарға қоршаған ортаны ластағаны үшін 2002 жылғы төлемдердің ставкалары N 1 қосымшаға сәйкес бекітілсін, мұнда салықтық режим Қазақстан Республикасының Үкіметі жасаған контрактыға сәйкес белгіленген табиғат пайдаланушылар төлемді тиісті әрекет етуші контрактілерде белгіленген ставкалар бойынша енгізеді.

3. Действие пункта 2 настоящего решения распространяется на уплату ставок платежей за загрязнение окружающей среды с 1 января по 31 декабря 2002 года.
4. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по промышленности, строительству, транспорту, коммунальному хозяйству, аграрным вопросам и экологии (Усатов Н.Е.) и на заместителя акима области (Тунгышбеков С.Т.).
Председатель сессии
Секретарь областного Маслихата
Приложение N 1
к решению V сессии областного
Маслихата N 81 от 18 марта 2004 г.
"О решениях XV сессии областного
Маслихата "О ставках платежей за
загрязнение окружающей среды на
2002 год" от 28.12.01 г. N 4/15 и
ХVIII сессии областного Маслихата
"О внесении изменений в решение
XV сессии областного Маслихата от
28.12.01 г. N 4/15 "О ставках платежей
за загрязнение окружающей среды на
2002 год" от 27.06.02 г. N 4/9"
Установить следующие ставки платежей за выбросы в атмосферу, сбросы в водные объекты загрязняющих веществ и размещение отходов производства и потребления в окружающую среду:
за нормативный выброс одной приведенной тонны загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников в пределах лимита - 150 тенге;
за выброс одной приведенной тонны загрязняющих веществ от стационарных источников сверх установленного лимита - 1500 тенге;
за загрязнение атмосферного воздуха вредными выбросами от передвижных источников (автомашин, дорожно-строительной, сельскохозяйственной и иной техники) - за одну тонну расходуемого автомоторного топлива;
для этилированного бензина - 700 тенге;
для неэтилированного бензина - 300 тенге;
для дизельного топлива - 250 тенге;
для газа - 180 тенге;
за нормативный сброс одной приведенной тонны загрязняющих веществ в водные объекты, в пруды-накопители, поля фильтрации в пределах лимита - 12500 тенге;
за сверхнормативный сброс одной приведенной тонны загрязняющих веществ в водные объекты - 125000 тенге;
за сброс одного кубического метра сточных вод на рельеф местности:
нормативно-очищенных сточных вод - 4,5 тенге;
неочищенных и недостаточно очищенных сточных вод - 9 тенге;
за размещение (хранение, захоронение) отходов производства и потребления в окружающей среде:
нетоксичных отходов (V класс) 1 тонна - 100 тенге
вскрышных пород 1 тонна - 10 тенге, хвостов обогащения, шламов, кеков, шлаков металлургических, золошлаковых отходов 1 тонна - 20 тенге;
промышленных отходов в зависимости от класса токсичности согласно таблице N 1;
отходов сельскохозяйственного производства (навоз, помет птиц):
на необорудованных площадках и накопителях 1 тонна - 1000 тенге;
на оборудованных площадках 1 тонна - 100 тенге;
за размещение твердых бытовых отходов на полигонах твердых бытовых отходов (свалках), в специально отведенных местах для предприятий, организаций, 1 кубический метр - 100 тенге;
за размещение (хранение, захоронение) отходов, являющихся вторичными ресурсами согласно оптово-закупочных цен на вторичное сырье, действующих на момент предъявления платежа.
за неразрешенный, аварийный выброс (сброс) одной приведенной тонны загрязняющих веществ в атмосферу (водные объекты), за неразрешенное размещение, хранение промышленных и бытовых отходов в не отведенных для этих целей местах в десятикратном размере от норматива платы.
в случае загрязнения окружающей среды без оформления в установленном порядке разрешения на выброс (сброс) загрязняющих веществ и размещение отходов производства в окружающей среде, вся масса рассматривается как неразрешенный выброс (сброс) и размещение отходов.
Таблица N 1
Нормативы платы
за размещение отходов, не являющихся вторичными
материальными ресурсами.
Наименование отходов
Единица измерения
Норматив платы (тенге)

3. Осы шешімнің 2 тармағының әрекеті қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкасын төлеуге 2002 жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсанына дейін күшінде болады.
4. Осы шешімнің орындалысын бақылау өнеркәсіп, құрылыс, көлік, коммуналдық шаруашылық, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссияға (Усатов Н.Е.) және облыс әкімінің орынбасарына (Тұңғышбеков С.Т.) жүктелсін.
Сессия төрағасы
Облыстық Мәслихаттың хатшысы
Облыстық Мәслихаттың
2004 жылғы 18 наурыздағы
V сессиясының N 81 "Облыстық
Мәслихаттың 28.12.01 ж. ХV сессиясының
N 4/15 "Қоршаған ортаны ластағаны үшiн
2002 жылға арналған төлем ставкалары
туралы" және облыстық Мәслихаттың
27.06.02 ж. ХVIII сессиясының N 4/9
"Облыстық Мәслихаттың 28.12.01 ж.
ХV сессиясының N 4/15 "Қоршаған ортаны
ластағаны үшiн 2002 жылға арналған
төлем ставкалары туралы" шешiмiне
өзгерiстер енгiзу туралы"
шешiмдерi туралы" шешіміне
N 1 қосымша
Қоршаған орта өндірістік және пайдаланылған заттар қалдықтары мен ластаушы заттардың орынсыз лақтырындысы үшін төлем мөлшері белгіленсін:
ауаға стационарлық көздерден (кесімді шекте) ластаушы заттардың 1 тонна мөлшеріндегі шығарындысы үшін - 150 теңге;
ауаға стационарлық көздерден (кесімі шектен тыс) ластаушы заттардың 1 тонна мөлшеріндегі шығарындысы үшін - 1500 теңге.
Ауаны жылжымалы көздердің (автокөлік, жол-құрылыс, ауыл шаруашылығы және басқада техника) шығарындысымен ластауға пайдаланылған 1 тонна автомоторлық жағармай үшін:
этилді бензині үшін - 700 теңге;
этилді емес бензин үшін - 300 теңге;
дизельдік жағармай үшін - 250 теңге;
газ үшін - 180 теңге.
Су объектілері жинама тоғандарға, фильтрация ауданына стационарлық көздерден (кесімді шекте) ластаушы заттардың 1 тонна мөлшеріндегі лақтырындысы үшін - 12500 теңге;
Су объектілеріне нормативтік шектен тыс ластаушы заттардың 1 тонна мөлшеріндегі лақтырындысы үшін - 125000 теңге;
Жер бедеріне 1 текше метр су ағызғаны үшін;
Қалыпты тазартылған ағын су үшін - 4,5 теңге;
тазартылмаған және толық тазартылмаған ағын су үшін - 9 теңге;
Қоршаған ортаға өндірістік және пайдаланған қалдықтарды сақтағаны, көмгені және жөнсіз тастағаны үшін:
V сыныптық улы емес қалдықтардың 1 тоннасы үшін - 100 теңге;
аршылған жыныстардың 1 тоннасы үшін - 10 теңге;
Кен байыту қалдықтары, металлургиялық шламдар, кектер, боқаттар күлді қождар қалдықтарының, 1 тоннасы үшін - 20 теңге;
N 1 кестеге сәйкес улылық сыныбына байланысты өнеркәсіптік қалдықтар.
Ауыл шаруашылығы өндірісінің қалдықтары (тезек, құс көңі);
жабдықталмаған алаңдар мен жинақтаушылардағы қалдықтардың 1 тоннасы үшін - 1000 теңге;
жабдықталған алаңдардағы қалдықтардың 1 тоннасы үшін - 100 теңге;
Тұрмыстық қатты қалдықтарды тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарында (үйінділерде), кәсіпорындар мен ұйымдарға арналған арнайы белгіленген орындарда орналастырғаны үшін, 1 текше метрі үшін - 100 теңге.
Төлемақы талап етілген сәтте көтерме сауда бағасына сәйкес шикізат көзі ретінде танылатын шикізат көздерінің қалдықтарын орналастыру, сақтау және көміп тастау.
Қалыптан тыс, сонымен қатар рұқсат етілмеген, апаттан пайда болған ауаны (су объектілерін) ластайтын шығарындылар мен төгінділерді, өндірістік және пайдаланылған қалдықтарды жөнсіз орналастырғаны үшін төлем мөлшері 10 еселік көрсеткіші қолданылады.
Белгіленген тәртіппен қоршаған ортаны ластайтын лақтырындыларды, өндірістік және пайдаланылған заттар қалдықтарын рұқсатсыз тастаса, барлығы да рұқсат етілмеген ластайтын лақтырындылар, өндірістік және пайдаланылған заттар қалдықтары болып қаралады.
N 1 кесте
Шикізат материалының көзі болып табылмайтын қалдықтарды орналастыруға алынатын нормативтік төлемдер
Қалдықтар атауы
Өлшем бірлігі
Нормативтіктөлем (теңге)