О Региональной программе по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы по Мангистауской области
Решение Мангистауского областного Маслихата 3 созыва N 6/79 от 30 июня 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции 27 июля 2004 года за N 1724
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6  Закона  Республики Казахстана "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной маслихат решил:
1. Утвердить Региональную программу по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы по Мангистауской области (прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                     Секретарь
областного  маслихата
Утверждена решением областного маслихата
от 30 июня 2004 года N 6/79 "О Региональной
программе по реализации Государственной
программы "Культурное наследие"
на 2004-2006 годы по Мангистауской области"
Региональная программа по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы по Мангистауской области
Содержание
1. Анализ современного состояния проблем в области культурного наследия региона
2. Цель и задачи Программы
3. Основные направления и механизм реализации Программы
3.1. Воссоздание значительных историко-культурных, археологических и  архитектурных памятников национальной истории региона
3.2. Создание целостной системы изучения культурного наследия региона
3.3. Разработка серий изданий национальной научной мысли, культуры и литературы региона
4. Необходимые ресурсы и  источники их финансирования
5. Ожидаемые результаты от реализации Программы
6. План мероприятий по реализации Программы
Паспорт Программы
Наименование   Региональная программа по реализации Государственной программы Республики Казахстан "Культурное наследие" на 2004-2006 годы по Мангистауской области
Основание для разработки    Указ  Президента Республики Казахстан "О Государственной программе "Культурное наследие" на 2004-2006 годы" от 13 января 2004г. N 1277 и пункт 3 Плана мероприятий по реализации Государственной программы "Культурное наследие" от 12 февраля 2004 года  N 171
Основной разработчик   Мангистауское областное управление культуры
Цель   Развитие духовной сферы, обеспечение сохранности и эффективного использования культурного наследия региона
Задачи   Задачами Программы являются:
воссоздание значительных историко-культурных и архитектурных памятников региона;
создание целостной системы изучения культурного наследия, в том числе современной национальной культуры, фольклора, традиций и обычаев региона;
восстановление и перенесение на современные аудионосители фонозаписей выдающихся исполнителей-музыкантов устной профессиональной традиции региона, находящихся в фондах, архивах и хранилищах страны;
пополнение и улучшение качественного состава Национального архивного фонда по Мангистауской области, расширение источниковой базы архивных учреждений области для научных исследований гуманитарного характера
Необходимые ресурсы и источники их финансирования  Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств областного бюджета. Общий объем финансирования - 279,5 млн.тенге, в т.ч.: 2004г. - 3,0 млн.; 2005г. - 101,5 млн.; 2006г - 175,0 млн.тенге
Объем финансирования Программы на 2005-2006 годы  будет уточняться в рамках прогнозных показателей  областного бюджета на соответствующий финансовый год
Ожидаемые результаты   Будут воссозданы свыше 200 значимых памятников истории и культуры;
будут проведены работы по научному исследованию, консервации, благоустройству и туристскому использованию древних и средневековых археологических городищ и поселений региона;
будет расширена культурная инфраструктура, активизируется работа по пропаганде и популяризации историко-культурных ценностей; будут реализованы меры по созданию целостной системы изучения культурного наследия;
будет создан в области центр "Культурное наследие";
будет выпущен сборник "Кырымнын кырык батыры" по варианту Мурын жырау;
будут выпущены книги: "Таспен жазылган тарих", "Мангыстаудын суга катысты жадігерлері", "Мангыстау шежіресі";
будет создана и систематизирована база данных по сбору сказаний, легенд об историко-культурных памятниках и выпущен "Свод историко-культурных памятников Мангистауской области" будут изготовлены копии самых ценных, редких экспонатов прикладного искусства;
будет открыт музей юрты-одного из особо ценных предметов быта казахов;
будут организованы экспедиции в целях изыскания и пополнения фондов изданиями Республики Казахстан и стран СНГ об истории, литературе и культуре региона;
будут организованы выезды в архивы ближнего и дальнего зарубежья для изучения наследия выдающихся ученых, мыслителей прошлого, а также для выявления и приобретения архивных документов (копий), имеющих историческую и культурную ценность для региона;
будут восстановлены и перенесены на современные аудионосители фонозаписи выдающихся исполнителей-музыкантов устной профессиональной традиции региона, находящихся в фондах, архивах и хранилищах страны;
будут выпущены антологии "Мангыстау андері", "Мангыстау куйлері"
Сроки реализации    2004-2006 годы
Введение
Региональная программа по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы" по Мангистауской области (далее - Программа) разработана в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан "О Государственной программе "Культурное наследие" на 2004-2006 годы" от 13 января 2004 года N 1277 и пунктом 3  постановления  Правительства Республики Казахстан "О Плане мероприятий по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы" от 12 февраля 2004 года N 171.

Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың Аймақтық бағдарламасы туралы
Маңғыстау облысы мәслихатының 2004 жылғы 30 маусымдағы N 6/79 шешімі. Маңғыстау облыстық Әділет Департаментінде 2004 жылғы 27 шілдеде N 1724 тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы  заңының  6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат шешім етті:
1. Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың Аймақтық бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Осы шешім жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы                    Облыстық
мәслихаттың хатшысы
"Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006
жылдарға арналған "Мәдени мұра"
Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың
Аймақтық бағдарламасы туралы" облыстық
мәслихаттың 2004 жылғы 30 маусымдағы
N 6/79  шешімімен бекітілді
Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың
Аймақтық бағдарламасы
Мазмұны
1. Өлкедегі мәдени мұра саласындағы проблеманың қазіргі жай-күйіне талдау
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
3.1. Өлкедегі ұлттық тарихтың маңызды тарихи-мәдени, археологиялық және сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту
3.2. Өлкенің мәдени мұрасын зерделеудің тұтастай жүйесін құру
3.3. Өлкедегі ұлттық және ғылыми ой-саланың, мәдениет пен әдебиет басылымдарын әзірлеу
4. Қажетті ресурстар және қаржыландырудың негізгі көздері
5. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
6. Бағдарламаны іске асырудың шаралар жоспары
Бағдарламаның паспорты
Атауы : Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың  Аймақтық бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз:  Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 1277 "2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасы туралы"  Жарлығы  мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 ақпандағы N 171 "2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы"  қаулысының  3-тармағы
Негізгі әзірлеуші:  Маңғыстау облыстық мәдениет басқармасы
Мақсаты:  Рухани саланы дамыту, елдің мәдени мұрасының сақталуы мен  тиімді пайдалануын қамтамасыз ету
Міндеттері:  Бағдарламаның міндеттері:
өлкенің маңызды тарихи-мәдени және сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту;
өлкедегі мәдени мұраны, соның ішінде қазіргі заманғы ұлттық мәдениетті, ауыз әдебиетін, дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды зерделеудің тұтастай жүйесін құру;
елдің қорларында, мұрағаттары мен қоймаларында сақталған өлкенің аса көрнекті ауызекі кәсіби дәстүрде орындаушы - музыканттарының фоножазбаларын қалпына келтіру мен қазіргі заманғы аудиотаспаларға көшіру;
Маңғыстау облысы бойынша Ұлттық мұрағат қорының сапалық құрамын толықтыру және жақсарту, гуманитарлық сипаттағы ғылыми зерттеулер үшін облыстағы мұрағат мекемелерінің дерек көздер базасын кеңейту
Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері:  Бағдарламаны қаржыландыру облыстық бюджеттің есебінен жүзеге асырылатын болады.
Қаржыландырудың жалпы көлемі - 279,5 млн.теңге, оның ішінде: 2004 жылы - 3,0 млн.теңге, 2005 жылы - 101,5 млн. теңге, 2006 жылға - 175,0 млн.теңге. Бағдарламаны қаржыландырудың көлемі 2005-2006 жылдары тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджеттің болжамды  көрсеткіштерінің аясында нақтыланатын болады
Күтілетін нәтижелері:  Өлкедегі тарих пен мәдениеттің 200-ден астам маңызды  ескерткіштері қайта жаңғыртылатын болады;
өлкедегі ежелгі және орта ғасырлық археологиялық кенттер мен қоныстарды ғылыми зерттеу, тұмшалау, абаттандыру және туристік мақсатта пайдалану жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады;
мәдени инфрақұрылым кеңейтіліп, тарихи-мәдени құндылықтарды  насихаттау мен  кеңінен таныстыру жөніндегі жұмыс жанданатын болады;
мәдени мұраны зерделеудің тұтастай жүйесін құру жөніндегі  шаралар іске асырылатын болады;
облыста "Мәдени  мұра" орталығы құрылатын болады;
"Қырымның қырық батыры" дастаны Мұрын жырау вариантымен жарыққа шығатын болады;
"Таспен жазылған тарих", "Маңғыстаудың суға қатысты  жәдігерлері", "Маңғыстау шежіресі" сияқты кітаптар жарыққа шығатын болады;
деректер базасы жасалып, тарихи-мәдени ескерткіштерінің туралы аңыз-әңгімелер жинақталып, олар жүйеге келтіріліп, "Маңғыстау облысының тарихи-мәдени ескерткіштерінің дестесі" кітабы шығарылатын болады;
аса құнды, өте сирек кездесетін ерекше үлгідегі қолданбалы өнер жәдігерлерінің көшірмелері жасақталатын болады;
қазақтың асыл мұрасының бірі - киіз үй мұражайы ашылатын болады;
республика мен ТМД көлеміндегі өлкенің тарихы, әдебиеті мен мәдениеті туралы басылымдарды іздестіріп, жинақтау және қорға алу бағытында экспедициялар  ұйымдастырылады;
аймақтың бұрынғы аса көрнекті ғұлама ғалымдарының, ойшылдарының мұрасын зерделеу, сондай-ақ тарихи және мәдени құндылығы бар мұрағат құжаттарын (көшірмелерді) іздеу және иелікке алу үшін алыс және таяу шетел мұрағаттарына экспедициялар ұйымдастырылады;
еліміздің мұрағаттарында, қорлары мен қоймаларында  сақталған өлкенің көрнекті ауызекі кәсіби дәстүрде орындаушы-музыканттарының фоножазбалары қалпына келтіріліп, қазіргі заманға аудиотаспаларға көшірілетін болады;
"Маңғыстау әндері", "Маңғыстау күйлері" антологиялары жарыққа шығарылатын болады.
Іске асыру мерзімі:  2004-2006 жылдар.
Кіріспе
Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың Аймақтық бағдарламасы  (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 1277  Жарлығы  мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 ақпандағы N 171 "2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы"  қаулысының  3-тармағына сәйкес әзірленді.

1. Анализ современного состояния проблем в области
культурного наследия региона
Современное состояние культурного наследия региона характеризуется посильным обеспечением комплекса мер по сохранению и дальнейшему развитию многовековых традиций, открытием новых памятников истории и культуры, активизацией работ по консервации, реставрации мавзолеев, старинных мечетей, древних городищ, созданием на их базе новых историко-культурных музеев-заповедников.
В настоящее время в регионе насчитывается более 7 тысяч недвижимых памятников истории, археологии, архитектуры и монументального искусства, 59 массовых библиотек, 5 музеев, 1 историко-культурный заповедник, 1 архив.
Сложившаяся ситуация в сфере сохранения и развития культурного наследия региона требует принятия безотлагательных комплексных мер по дальнейшему развитию и активизации деятельности в этом направлении.
Многие исторические, археологические и архитектурные объекты, представляющие огромное значение для национальной истории региона нуждаются в неотложной помощи. Среди них такие уникальные памятники истории и культуры, как мавзолей Кокумбет на полуострове Бузачи Мангистауского района, мавзолей "Оос мола" в западных чинках "Устюрта", некрополи "Масат Ата", "Сисем Ата", мечеть "Шақпақ Ата" Тупкараганского района, уникальные памятники "Тубежік", "Меретсай", "Дікілтас".
Большинство из них до сих пор не защищены от разрушения и уничтожения вследствие урбанизации, индустриализации и технократизации.
В силу специфики организации управления территорией Казахстана в дореволюционный и советский периоды значительная часть исторических документов отложилась в различных архивных учреждениях сопредельных государств. Сами казахстанские архивы имеют недостаточную источниковую базу по истории Казахстана ХІХ века, слабо освещены многие важные события в его истории первых десятилетий ХХ века. В архивных учреждениях области отложились лишь единицы документов ХІХ века. Являясь древней землей, полуостров Мангышлак упоминается в исторических документах еще в ІХ-Х веках, в ХVІІІ веке Мангистау был признан как транзитные ворота между двумя континентами. Документы указанных периодов и более поздних лет отложены в ряде Государственных архивов городов Москвы, Санкт-Петербурга, Оренбурга, Астрахани, Тбилиси, Ашхабада и даже в архивах дальнего зарубежья, а именно в Чехии, Польше, Иран. Поиск и приобретение документов по истории Мангистау пополнит и значительно улучшит качественный состав Национального архивного фонда по Мангистауской области.
В целях воспитания подрастающего поколения в духе казахстанского патриотизма и восполнения пробелов в полноценном изучении исторического, культурного наследия, а также обобщения многовекового духовного опыта казахского народа, становятся особо актуальными вопросы создания развернутых исторических, художественных, научных изданий на государственном языке.
Необходимо обновить фонозаписи выдающихся исполнителей-музыкантов устной профессиональной традиции региона, находящиеся в фондах, архивах и хранилищах страны.
Комплексное решение обозначенных выше проблем в рамках настоящей Программы будет способствовать дальнейшему развитию системы изучения, сохранения и популяризации культурного наследия региона.

1. Өлкенің мәдени мұра саласындағы проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Өлкенің мәдени мұрасының қазіргі жай-күйі сан ғасырлық дәстүрлерді сақтау мен одан әрі дамыту жөніндегі шаралар кешенін қолдан келгенше қамтамасыз етумен, тарих пен мәдениеттің ескерткіштерін ашумен, кесенелерді, ескі мешіттерді, ежелгі кенттер мен қорғандарды тұмшалау мен қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды жандандырумен сипатталады.
Облыста қазіргі уақытта тарихи, археология, сәулет және мүсін өнерінің жылжымайтын ескерткіштері 7 мыңнан астам және 59 көпшілік кітапхана, 5 мұражай, 1 тарихи-мәдени қорық, 1 облыстық мұрағат бар.
Өлкедегі мәдени мұраны қорғау мен дамыту саласында қалыптасқан ахуал осы бағыттағы қызметті одан әрі дамыту мен жандандыруда кезек күттірмейтін кешенді шараларды қолдануды талап етеді.
Өлкенің ұлттық тарихы үшін орасан зор мәні бар көптеген тарихи, археологиялық және сәулет объектілері шұғыл көмекке мұқтаж. Олардың арасында Маңғыстау ауданының Бозашы түбегіндегі Көкімбет төбелі тамы, Үстірттің батыс шыңдарының жиегіндегі "Қос мола" күмбез тамы, "Масат Ата", "Сисем Ата" қорымдары, Түпқараған ауданындағы "Шақпақ Ата" мешіті, Түбежік, Меретсай, Дікілтас секілді тарих пен мәдениеттің қайталанбас ескерткіштері бар.
Олардың көпшілігі осы уақытқа дейін урбанизация, индустриялану және технократизациялану салдарынан болатын бұзылып-бүлінуден қорғалмаған.
Революцияға дейінгі және одақ кезеңіндегі Қазақстан аумағын басқарудың ерекшелігіне байланысты тарихи құжаттардың басым көпшілігі шекаралас мемлекеттер мұрағаттарында қалған. Қазақстан мұрағаттарының өзінде Қазақстанның ХІХ ғасырдағы тарихы жөнінде дереккөздік базасы жеткіліксіз, онда ХХ ғасырдың бірінші онжылдықтар тарихындағы көптеген маңызды оқиғалары жеткілікті қамтылмаған. Облыстың мұрағаттық мекемелерінде ХІХ ғасыр құжаттарының аз ғана бөліктері сақталып қалған. ІХ-Х ғасырдың тарихи құжаттарында көрсетілгендей, Маңғышлақ жартыаралы ежелгі жер бола тұра, ХVІІІ ғасырда Маңғыстау екі құрлық арасын байланыстыратын қақпа ретінде танылды. Көрсетілген кезеңнің және одан кейінгі жылдардың құжаттары Мәскеу, Санкт-Петербург, Орынбор, Астрахань, Тбилиси, Ашхабад қалаларының бірқатар Мемлекеттік мұрағаттарында және алыс шетел мұрағаттарында, атап айтқанда Чехияда, Польшада, Иранда қалған. Маңғыстау тарихы жөніндегі құжаттарды іздеу және иелікке алу Маңғыстау облысы бойынша ұлттық мұрағат қорларының сапалық құрамын толықтырып, біршама жақсартады.
Өскелең ұрпақты қазақстандық отаншылдық рухында тәрбиелеу және тарихи, мәдени мұраны жан-жақты зерделеуде ақтандақтарды жабу мақсатында мемлекеттік тілде тарихи көркем, ғылыми толық басылымдар шығарудың мәселелері өзекті болып отыр.
Республиканың мұрағаттары мен қорларында сақталған өлкенің аса көрнекті ауызекі кәсіби дәстүрде орындаушы - музыканттарының фоножазбаларын заманға лайықты қайта басып шығару қажет.
Осы Бағдарламаның аясында назарға берілген мәселелерді кешенді түрде шешу өлкенің мәдени мұрасын зерделеу, сақтау және кеңінен таныстыру жүйесін одан әрі дамытуға ықпал ететін болады.

2. Цель и задачи Программы
Целью Программы являются развитие духовной сферы, обеспечение сохранности и эффективного использования культурного наследия региона.
Достижение поставленной цели осуществляется решением следующих задач:
воссоздание значительных историко-культурных и архитектурных памятников региона;
создание целостной системы изучения культурного наследия, в том числе современной национальной культуры, фольклора, традиций и обычаев региона;
выявление и приобретение архивных документов (копий), имеющих историческую и культурную ценность для региона.
3. Основные направления и механизм реализации  Программы
Программа будет реализована в период с 2004 по 2006 годы и предусматривает основные направления сохранения и возрождения культурного наследия региона путем:
формирования целостной системы их изучения, осуществления археологических исследований древних и средневековых городищ, поселений, курганов, включения их в систему инфраструктуры туризма;
реставрации, консервации и использования уникальных историко-культурных и архитектурных памятников региона;
создания в Мангистауском историко-культурном заповеднике отдела по охране историко-культурного наследия региона.
3.1. Воссоздание значительных историко-культурных, археологических и архитектурных памятников национальной истории
В целях воссоздания памятников национальной истории будут организованы комплексные научно-культурологические исследования особо значимых памятников "Масат Ата", "Шопан Ата", "Шакпак Ата", также археологические исследования курганов и поселений, как "Улкен кудык", "Кос кудык", "кызыл кала" и других.
Будет осуществлена системная работа по подготовке к изданию Свода памятников истории и культуры Мангистауской области.
3.2. Создание целостной системы изучения культурного наследия казахского народа
Для изучения наследия выдающихся ученых мыслителей региона, а также для выявления и приобретения рукописей раритетных изданий, книг и архивных документов, имеющих историческое значение в культурном наследии казахского народа, будут организованы научно-исследовательские экспедиции для проведения работы в архивах и библиотеках стран ближнего и дальнего зарубежья.
Также предусматривается проведение научных исследований историко-культурных, архитектурных и археологических памятников, имеющих особое значение для национальной культуры.
3.3. Разработка серий изданий национальной и мировой научной мысли, культуры и литературы
Будут выпущены сборник "Кырымнын кырык батыры" по варианту Мурын жырау, книги "Таспен жазылган тарих", "Мангыстаудын суга катысты жадігерлері", "Мангыстау шежіресі".

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты өлкенің рухани саласын дамыту, мәдени мұрасының сақталуын және тиімді пайдалануын қамтамасыз ету.
Алға қойған мақсатқа қол жеткізу мынандай міндеттерді шешу қажет:
өлкенің маңызды тарихи-мәдени және сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту;
өлкедегі мәдени мұраны, соның ішінде қазіргі таңдағы ұлттық мәдениетті, ауыз әдебиетін, дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды зерделеудің тұтастай жүйесін жасау;
өлке үшін тарихи және мәдени құнға ие мұрағаттық құжаттарды (көшірмелерін) табу және сатып алу.
3. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Бағдарлама 2004-2006 жылдар аралығындағы кезеңде іске асырылады және өлкедегі мәдени мұраны сақтау мен өркендетудің негізгі бағыттары:
мәдени мұраны зерделеудің тұтастай жүйесін қалыптастыру, ежелгі және орта ғасырдағы кенттерге, қоныстарға, қорғандарға археологиялық зерттеулер жүргізу, оларды туризм инфрақұрылым жүйесіне енгізу;
өлкенің қайталанбас тарихи-мәдени және сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру, тұмшалау мен пайдалану;
Маңғыстау тарихи-мәдени қорықтан өлкедегі мәдени мұраны қорғау бөлімін ашу.
3.1. Өлкедегі ұлттық тарихтың маңызды тарихи-мәдени, археология және сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту
Өлкедегі ұлттық тарихи ескерткіштерді қайта жаңғырту мақсатында  айрықша мәні бар "Масат Ата", "Шопан Ата", "Шақпақ Ата" ескерткіштеріне кешенді ғылыми-мәдениет тану  зерттеулерін  ұйымдастыру, сондай-ақ "Үлкен құдық", "Қос құдық", "Қызыл қала" және т.б. сияқты қорымдар мен  қоныстарға  археологиялық зерттеулер жүргізу  жүзеге асырылады.
"Маңғыстау облысы тарихы мен мәдениеті ескерткіштерінің дестесі"  кітабын баспаға дайындау және шығару жөнінде жүйелі жұмыс атқарылады.
3.2. Өлкенің мәдени мұрасын зерделеудің тұтастай жүйесін құру
Өлкенің аса көрнекті ғұлама ойшылдарының мұрасын зерделеу үшін, сондай-ақ тарихи және мәдени құндылығы бар мұрағаттық құжаттарды (көшірмелерін) табу және сатып алу үшін алыс және таяу шетел мұрағаттары мен кітапханаларына ғылыми-зерттеу экспедициялары ұйымдастырылады.
Ұлттық мәдениет үшін айрықша мәні бар тарихи-мәдени, сәулет және археология ескерткіштеріне ғылыми зерттеулер жүргізу де көзделеді.
3.3.  Өлкедегі ұлттық және әлемдік ғылыми ой-сана, мәдениет пен әдеби басылымдар сериясын әзірлеу
"Қырымның қырық батыры" дастанын Мұрын жырау вариантымен,    "Таспен жазылған тарих", "Маңғыстаудың суға қатысты жәдігерлері" және  "Маңғыстау шежіресі" кітаптарын жарыққа шығару көзделеді.

4. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств областного бюджета. Общий объем финансирования - 279,5 млн.тенге, в т.ч.: 2004г. - 3,0 млн.; 2005г. - 101,5 млн.; 2006г - 175,0 млн.тенге.
Объем финансирования Программы на 2005-2006 годы будет уточняться в рамках прогнозных показателей областного бюджета на соответствующий финансовый год.
5. Ожидаемые результаты от реализации программы
Будут воссозданы свыше 200 значимых памятников истории и культуры;
будут проведены работы по научному исследованию, консервации, благоустройству и туристскому использованию древних и средневековых археологических городищ и поселений региона;
будет расширена культурная инфраструктура, активизируется работа по пропаганде и популяризации историко-культурных ценностей;
будут реализованы меры по созданию целостной системы изучения культурного наследия;
будет создан в области центр "Культурное наследие";
будет выпущен сборник "Кырымнын кырык батыры" по варианту Мурын жырау;
будут выпущены книги: "Таспен жазылган тарих", "Мангыстаудын суга катысты жадігерлері", "Мангыстау шежіресі";
будет создана и систематизирована база данных по сбору сказаний, легенд об историко-культурных памятниках и выпущен "Свод историко-культурных памятников Мангистауской области";
будут изготовлены копии самых ценных, редких экспонатов прикладного искусства;
будет открыт музей юрты-одного из особо ценных предметов быта казахов;
будут организованы экспедиции в целях изыскания и пополнения фондов изданиями Республики Казахстан и стран СНГ об истории, литературе и культуре региона;
будут организованы выезды в архивы ближнего и дальнего зарубежья для изучения наследия выдающихся ученых, мыслителей прошлого, а также для выявления и приобретения архивных документов (копий), имеющих историческую и культурную ценность для региона;
будут восстановлены и перенесены на современные аудионосители фонозаписи выдающихся исполнителей-музыкантов устной профессиональной традиции региона, находящиеся в фондах, архивах и хранилищах страны;
будет выпущены антологии "Мангыстау ондері", "Мангыстау куйлері".
6. План мероприятий
по реализации региональной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы по Мангистауской области
N
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные  за исполнение (реализацию)
Срок  исполнения (реализа ции)
Предполагаемые расходы млн.тенге
Источник  финансиро вания

4. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Бағдарламаны қаржыландыру облыстық бюджеттің есебінен жүзеге  асырылатын болады.
Қаржыландырудың жалпы көлемі - 279,5 млн.теңге, оның ішінде: 2004 жылы - 3,0 млн.теңге, 2005 жылы - 101,5 млн.теңге, 2006 жылға - 175,0 млн.теңге. Бағдарламаны қаржыландырудың көлемі 2005-2006 жылдары тиісті  қаржы жылына арналған облыстық бюджеттің болжамды көрсеткіштерінің  аясында нақтыланатын болады.
5. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Өлкедегі тарих пен мәдениеттің 200-ден астам маңызды ескерткіштері қайта жаңғыртылатын болады;
өлкедегі ежелгі және орта ғасырлық археологиялық кенттер мен қоныстарды ғылыми зерттеу, тұмшалау, абаттандыру және туристік мақсатта пайдалану жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады;
мәдени инфрақұрылым кеңейтіліп, тарихи-мәдени құндылықтарды насихаттау мен кеңінен таныстыру жөніндегі жұмыс жанданатын болады;
мәдени мұраны зерделеудің тұтастай жүйесін құру жөніндегі шаралар іске асырылатын болады;
облыста "Мәдени мұра" орталығы құрылатын болады;
"Қырымның қырық батыры" дастаны Мұрын жырау вариантымен жарыққа шығатын болады;
"Таспен жазылған тарих", "Маңғыстаудың суға қатысты жәдігерлері", "Маңғыстау шежіресі" сияқты кітаптар жарыққа шығатын болады;
деректер базасы жасалып, тарихи-мәдени ескерткіштер туралы аңыз - әңгімелер жинақталып, олар жүйеге келтіріліп, "Маңғыстау облысының тарихи-мәдени ескерткіштерінің дестесі" кітабы шығарылатын болады;
аса құнды, өте сирек кездесетін ерекше үлгідегі қолданбалы өнер жәдігерлерінің көшірмелері жасақталатын болады;
қазақтың асыл мұрасының бірі - киіз үй мұражайы ашылатын болады;
республика мен ТМД көлеміндегі өлкенің тарихы, әдебиеті мен мәдениеті туралы басылымдарды іздестіріп, жинақтау және қорға алу бағытында экспедициялар ұйымдастырылады;
аймақтағы өткеннің аса көрнекті ғұлама ойшылдарының мұрасын зерделеу үшін, тарихи-мәдени құндылығы бар мұрағаттың құжаттарын (көшірмелерін) табу және сатып алу үшін алыс және таяу шетел мұрағаттарына экспедициялар ұйымдастырылатын болады;
елдің қорларында, мұрағаттары мен қоймаларында сақталған өлкенің аса көрнекті ауызекі кәсіби дәстүрде орындаушы-музыканттарының фоножазбалары қалпына келтіріліп, қазіргі заманға аудиотаспаларға көшірілетін болады;
"Маңғыстау әндері", "Маңғыстау күйлері" антологиялары жарыққа шығарылатын болады.
6. Маңғыстау облысы бойынша 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" Аймақтық бағдарламасын іске асырудың шаралар жоспары
N
Іс  шаралар
Аяқталу  нысаны
Орындалуына (іске асырылуына) жауаптылар
Орындалу (іске асырылу) мерзімі
Болжанып отырған шығыстар, млн.теңге
Қаржылан дыру көзі