О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату коммунальных услуг
Решение Есильского районного маслихата от 15 января 2004 года N 29. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 17 февраля 2004 года за N 1154. Утратило силу - решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 14 октября 2005 года N 141
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 14.10.2005 N 141
На основании Закона Республики Казахстан N 477-1 от 16 ноября 1999 года "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату коммунальных услуг.
2. Настоящее решение вступает в силу после регистрации в управлении юстиции и опубликования в районной газете "Ишим".
Председатель сессии районного маслихата
Секретарь районного  маслихата
Утверждены
решением сессии районного маслихата
от 15 января 2004 года N 29 "О Правилах
предоставления малообеспеченным
гражданам жилищной помощи на содержание
жилья и оплату коммунальных услуг"
ПРАВИЛА
предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи
на содержание жилья и оплату коммунальных услуг
1. Жилищная помощь - компенсация, предоставляемая малообеспеченным слоям населения для возмещения затрат по оплате содержания жилья и потребления коммунальных услуг.
2. Жилищная помощь предоставляется физическим лицам постоянно проживающим, на момент назначения пособия, в районе и являющимся собственниками (нанимателями, арендаторами) жилья в том случае, если расходы на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, и нормативов потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 30%.
3. Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
4. Лица имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры ,дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищной  помощи.
5. Не имеют права на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не учатся, не служат в армии, не работают, не зарегистрированы в службе занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными  нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте 1,5 лет.

Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтердің төлеміне тұрғындық жәрдем берудің ережесі туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихатының 2004 жылғы 15 қаңтардағы N 29 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 17 ақпанда N 1154 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихатының 2005 жылғы 14 қазандағы N 141 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл аудандық мәслихатының 2005.10.14 N 141 Шешімімен
1999 жылдың 16 қарашасындағы N 477-1 "Халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізінде, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтердің төлеміне тұрғындық жәрдем берудің ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім облыстық әділет басқармасында тіркеліп, аудандық "Есіл" газетінде жарияланғаннан кейін күшіне енеді.
Аудандық мәслихаттың сессиясының төрағасы
Аудандық мәслихаттың хатшысы
Бекiтiлді
аудандық мәслихаттың
2004 жылғы 15 қаңтардағы
"Аз қамтамасыз етiлген азаматтарға
тұрғын үй ұстауға және коммуналдық
қызметтердiң тұтыну ақысын төлеуге
тұрғын үй көмегiн берудiң ережесi
туралы" N 29»шешiмiмен
Аз қамтамасыз етiлген азаматтарға тұрғын үй ұстауға
және коммуналдық қызметтердiң тұтыну ақысын төлеуге
тұрғын үй көмегiн берудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Тұрғын үй көмегiне - тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтiң тұтыну ақысын төлеуге, сондай-ақ мемлекеттiк тұрғын үй қорынан жалға пәтер алу шығындарының орнын толтыру үшiн халықтың аз қамтамасыз етiлген жiгiне берiлетiн өтемақы.
2. Егер өтемақылық шаралармен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй нормалары және коммуналдық қызметтi тұтынуға жұмсалатын төлемдер, отбасы бюджетiнде осы мақсатпен жұмсалатын шығындар үлесiнен артатын болса тұрғын үй көмегi, осы көмек (жалдаушы, жалға алушы) болып табылатын тұлғаларға берiледi. Тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтердi тұтынуға жұмсалатын шығындардың үлесi. Есiл ауданының тұрғындарына отбасының жиынтық табысының 30 % мөлшерiнде белгiленедi.
3. Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтi тұтынуға белгiленген нормалардан артық төлемдер жалпы негiзiнде жүргiзiледi.
4. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын үйi (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үй жайларды жалға тапсырған немесе қайта жалға берген тұлғалар тұрғын үй көмегiн алу құқығын жоғалтады.
5. Егер отбасында күту қажет деп танылған мүгедектердi күтетiн немесе жас шамасы 1,5 жасқа дейiнгi бала (бiреу және одан да көп) күтiп отырған тұлғаны есептемегенде, жұмыс iстеуге қабiлеттi, бiрақ жұмыс iстемейтiн, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтiн және жұмыспен қамту қызметiнде тiркелмеген тұлғалар болса, онда отбасыларының тұрғын үй жәрдемiн алуға құқығы жоқ.

6. Жилищная помощь лицам, проживающим в благоустроенном секторе, представляется в безналичной форме и зачисляется по заявлениям получателей жилищной помощи на счета услугодателей как уменьшение платежа за содержание жилья и коммунальных услуг по сравнению с суммой, начисленной собственнику (нанимателю, арендатору) жилья. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за жилье и коммунальные услуги.
7. Жилищная помощь назначается на текущий квартал. Документы для назначения принимаются до 25 числа последнего месяца текущего квартала, доходы исчисляются за предыдущий квартал. Перерегистрация получателей жилищных пособий аналогична первоначальной процедуре оформления.
8. Получатели жилищной помощи должны в течении 10 дней информировать отдел труда, занятости и социальной защиты населения о любых изменениях формы собственности своего жилья, составе семьи и ее совокупного дохода, а также о случаях неверного начисления пособия.
9. Решение о назначении жилищной помощи принимается при предъявлении документов, удостоверяющих личности всех членов семьи, на основании заявления нанимателя (собственника) жилья и прилагаемых к нему документов: справок о составе семьи, о наличии собственности жилья, размере общей площади жилья предоставляемую центром по недвижимости, расходов по оплате содержания жилья и коммунальных услуг, совокупном доходе семьи.
10. По результатам рассмотрения представленных документов составляется двухсторонний договор между отделом труда, занятости и социальной защиты населения и заявителем, куда вносится расчет начисления жилищной помощи. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у собственника жилья.
Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
11. В случае сомнения в достоверности информации, отдел труда, занятости и социальной защиты населения вправе запрашивать информацию о доходах лица, подавшего заявление на получение жилищной помощи.
Все дееспособные члены семьи собственника (нанимателя, арендатора) жилья, подавшего заявление на получение жилищного пособия, должны подписать специальное разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам как подтверждение согласия на выдачу сведений о его доходах.
12. Размер помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя, арендатора) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.

6. Жайлы секторда тұратын тұлғаларға тұрғын үй көмегi пәтер иесiне (жалдаушыға, жалға алушыға) пәтердi ұстауға және коммуналдық қызметке есептелген сомамен салыстырғанда төлемдi кемiту түрiнде, қолма-қолсыз ақша нысанында өтiнiштерi бойынша қызмет көрсетушiлердiң жеке шоттарына аудару арқылы берiледi. Тұрғын үй көмегiнiң көлемi пәтер және коммуналдық қызмет үшiн iс жүзiнде есептелген төлем сомасынан артық бола алмайды.
7. Тұрғын үй көмегi ағымдағы тоқсанға тағайындалады көмек тағайындауға қажеттi құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының 25-шi жұлдызына дейiн қабылданады, алдында өткен тоқсанның табыстары есепке алынады. Тұрғын үй көмегiн алушыларды қайта тiркеу ресiмдеудiң алғашқы үрдісімен бiрдей.
8. Тұрғын үй көмегiн алушылар өз пәтерiнiң меншiк нысанының, отбасы құрамының және жиынтық табысының кез-келген өзгерiстерi туралы 10 күн iшiнде еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiне хабарлауға тиiс.
9. Тұрғын үй көмегiн тағайындау туралы шешiм барлық отбасы  мүшелерiн жеке куәлендіретін құжаттар берген жағдайда пәтер жалдаушының (иесiнiң) өтiнiшi және оған қоса берiлген мынадай құжаттар: отбасы құрамы, жылжымайтын мүлiк орталығы беретiн меншiкте тұрғын үй бар-жоғы, тұрғын үйдiң пайдалы алаңының көлемi, тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметке төлем жөнiндегi шығындар отбасының жиынтық табысы туралы анықтамалар негiзiнде қабылданады.
10. Табыс етiлген құжаттарды қарастыру нәтижесi бойынша тұрғын үй көмегiнiң есептелуi енгiзiлген еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмi мен өтiнiш берушiнiң арасында екi жақтық келiсiм-шарт жасалады. Шарт екi данада жасалады, оның бiреуi тұрғын үйдiң меншiк иесiнде сақталады. Аталған шарт тұрғын үй көмегiн беру үшiн негiз болып табылады.
11. Ақпараттың дұрыстығына күдiк туған жағдайда, еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмi тұрғын үй көмегiн алуға өтiнiш берген тұлғаның табысы туралы ақпарат сұрауға құқылы.
Тұрғын үй көмегiн алуға өтiнiш берген пәтер иесiнiң (жалдаушының, жалға алушының) отбасындағы барлық iс-әрекетке қабiлеттi мүшелерi, өздерiнiң табыстары туралы жеке және заңды тұлғалардан айқындаушы ақпарат алуға келiсiмдерiн растайтын рұқсатқа қолдарын қоюлары тиiс.
12. Көмектiң мөлшерi өтемақылық шаралармен қамтамасыз етiлетiн нормалар шектерiндегi тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызметтi тұтыну үшiн меншiк иесiнiң нақты төлемi мен отбасының осы мақсатқа жұмсалатын шығындарының ең жоғарғы шектеулi деңгейiнiң арасындағы айырмашылығы ретiнде есептеледi.

13. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, доходов семьи, фактических расходов и тарифов на коммунальные услуги производится перерасчет ранее назначенной помощи. Выплата жилищной помощи осуществляется за счет средств районного бюджета.
14. Отдел труда, занятости и социальной защиты населения имеет право приостанавливать и отменять назначение жилищной помощи гражданам, предоставившим заведомо недостоверные документы и не оплатившим в течение предыдущих 3 месяцев фактические расходы на содержание жилья и за коммунальные услуги.
15. В случае смерти собственника или одного из собственников квартиры, жилищную помощь назначать в течение 6 месяцев со дня смерти собственника, до вступления в право на наследство, членам их семей проживающим в квартире в пределах нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг.

13. Тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызмет төлемiне отбасының мүмкiн шығындарының ең жоғарғы шектеулi үлесi, отбасының табысы, коммуналдық қызметке тарифтер мен нақты шығындар өзгерген жағдайда бұрынғы тағайындалған көмек қайта есептеледi. Тұрғын үй көмегiн төлеу аудандық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
14. Еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмi тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтер үшiн алдындағы үш айдың нақты шығындарын төлемегені үшiн және бiле тұра жалған құжаттарды берген азаматтарға тұрғын үй көмегiн тағайындауды тоқтата тұруға және алып тастауға құқылы.
15. Пәтер иесiнiң немесе пәтер иесiнiң қайтыс болған жағдайында, осы пәтердiң тұрғын үй алаңының нормалары және коммуналдық қызметтi тұтыну нормативтерi шегiнде тұратын отбасы мүшелерi мұрагерлiк құқығына енгiзiлгенше тұрғын үй көмегi тағайындалады.