Об утверждении Правил проведения профилактических медицинских осмотров женщин репродуктивного возраста за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2005 года N 16. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2005 года N 3425. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 340
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 340.
В соответствии с Планом мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан 13 октября 2004 года № 1050,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения профилактических медицинских осмотров женщин репродуктивного возраста за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета.
2. Департаменту лечебно-профилактической работы, аккредитации и анализа информации (Нерсесов А.В.), направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Административному департаменту (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его опубликование в официальных средствах массовой информации.
4. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы (по согласованию):
1) принять меры по реализации настоящего приказа;
2) информацию о ходе реализации данного приказа представлять в управление охраны здоровья матери и ребенка Департамента лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан ежеквартально не позднее 25-го числа, следующего за отчетным периодом.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра здравоохранения Диканбаеву С.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 января 2005 года N 16
Правила
проведения профилактических медицинских осмотров
женщин репродуктивного возраста
за счет целевых текущих трансфертов
из республиканского бюджета
1.  Планом мероприятий Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы предусмотрено проведение ежегодных профилактических осмотров с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением женщин репродуктивного возраста. Реализация данного мероприятия будет осуществляться поэтапно: в 2005 году женщины 20-34 года; в 2006 году - 15-19 и 35-49 годы.

Республикалық бюджеттен мақсатты ағымдық трансферттердің есебінен ұрпақты болу жасындағы әйелдерді алдын алу медициналық тексеруін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 11 қаңтардағы N 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3425. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 340 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 340 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы N 1050  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған республикалық бюджеттен мақсатты ағымдық трансферттердің есебінен ұрпақты болу жасындағы әйелдерді алдын алу медициналық тексеруін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Емдеу-алдын алу ісі, аккредиттеу және ақпаратты талдау департаменті (Нерсесов А.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Әкімшілік департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Облыстық, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары (келісім бойынша):
1) осы бұйрықты іске асыру жөніндегі шараларды қабылдау;
2) тоқсан сайын келесі есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Емдеу-алдын алу ісі департаментінің ана мен бала денсаулығын сақтау басқармасына осы бұйрықтың орындалуы туралы ақпаратты ұсынсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау вице-министрі С.Ә.Диқанбаеваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2005 жылғы 11 қаңтардағы
N 16 бұйрығымен бекітілді
Республикалық бюджеттен мақсатты ағымдық
трансферттердің есебінен ұрпақты болу жасындағы
әйелдерге алдын алу медициналық тексеруін
жүргізу ережесі
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының іс-шаралар  жоспарымен ұрпақты болу жасындағы әйелдерді кейіннен динамикалық бақылау және сауықтыру арқылы жыл сайынғы алдын алу тексерулері жүргізіледі. Бұл іс-шараларды іске асыру кезең-кезеңмен мына түрде жүзеге асырылады: 2005 жылы 20-34 жастағы әйелдер; 2006 жылы 15-19 және 35-49 жастағы әйелдер.

2. Профилактические медицинские осмотры (далее - осмотры) женщин репродуктивного возраста проводятся с целью выявления патологии репродуктивного тракта, улучшения репродуктивного здоровья женщин, снижения заболеваемости и смертности женщин репродуктивного возраста.
3. Осмотры женщин репродуктивного возраста проводятся врачами акушерами-гинекологами лечебно-профилактических организаций первичной медико-санитарной помощи (женские консультации и кабинеты, семейные врачебные амбулатории (далее - СВА), поликлиники) независимо от форм собственности, имеющие лицензию на указанный вид деятельности.
4. Осмотры могут проводиться как в медицинских организациях, так и по месту работы женщин (с выездом медицинских работников в организации), при наличии договора, с обязательным занесением данных осмотра в учетно-отчетную документацию.
5. Для проведения медицинских осмотров необходимо составление календарного плана и графика, утвержденного первым руководителем лечебно-профилактической организации.
Данный календарный план должен содержать информацию о количестве женщин, подлежащих осмотру, ответственных специалистах, а также предполагаемый перечень предприятий и организаций, где осмотры будут проводиться с выездом специалистов на места.
Координацию работы по проведению осмотров необходимо закрепить за главным акушером-гинекологом управления (департамента) здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.
6. При проведении осмотров на предприятии или в учреждении сроки проведения осмотров необходимо согласовывать с первым руководителем данной организации или учреждения.
7. Профилактическому осмотру женщин предшествует разъяснительная работа о пользе проводимого осмотра, с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением, санитарно-просветительная работа по укреплению и сохранению репродуктивного здоровья женщин.
8. Профилактический осмотр женщин репродуктивного возраста отдаленных и труднодоступных районов сельской местности проводит выездная врачебная бригада центральной районной поликлиники (больницы). Работу врача акушера-гинеколога выездной бригады координирует районный врач акушер-гинеколог. График осмотра женщин доводится до сведения главных врачей участковых больниц, семейных/врачебных амбулаторий, поликлиник и поликлинических отделений центральных районных больниц/районных больниц, заведующих фельдшерскими и фельдшерско-акушерскими пунктами. Фельдшер и акушерка имеют список женщин участка, подлежащих профилактическому осмотру.
9. В перечень обязательных методов обследования при проведении профилактического осмотра женщин входят: осмотр и пальпация молочных желез, осмотр шейки матки в зеркалах, взятие влагалищных мазков для цитологического и бактериоскопического скрининга, бимануальное гинекологическое исследование, а женщинам с 35 лет - маммография.

2. Ұрпақты болу жасындағы әйелдерді алдын алу медициналық тексерулер (бұдан әрі - тексеру) ұрпақты болу трактсының патологиясын анықтау, әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын жақсарту, ұрпақты болу жасындағы әйелдердің аурушаңдығы мен қайтыс болуын төмендету мақсатында жүргізіледі.
3. Ұрпақты болу жасындағы әйелдерді тексеруді меншік нысанына қарамастан, көрсетілген қызметтің түрлеріне лицензиясы бар, бастапқы медициналық-санитарлық көмектің (әйелдер консультациясы мен кабинеттері, отбасылық дәрігерлік амбулатория (бұдан әрі - ОДА), емханалар) емдеу-алдын алу ұйымдарының акушер-гинеколог дәрігерлері жүргізеді.
4. Тексерулер медициналық ұйымдардағыдай, шарт болған жағдайда әйелдердің жұмыс істейтін жері бойынша да (медицина қызметкерлерінің ұйымдарға баруы арқылы) есепке алу-есеп беру құжатына тексеру мәліметтері міндетті түрде енгізіле отырып, жүргізілуі мүмкін.
5. Медициналық тексерулерді жүргізу үшін емдеу-алдын алу ұйымының бірінші басшысы бекіткен күнтізбелік жоспар мен кесте құру қажет.
Бұл күнтізбелік жоспар тексеруге жататын әйелдердің саны, жауапты мамандар, сондай-ақ жұмыс орындарына мамандардың баруы арқылы тексерулер жүргізілетін кәсіпорындар мен ұйымдардың көзделген тізбесі туралы ақпараттан тұруы тиіс.
Тексерулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруді облыстық, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) бас акушер-гинекологтарына бекітіп беру қажет.
6. Тексерулерді кәсіпорындарда немесе мекемелерде жүргізу кезінде тексерулерді жүргізу мерзімдерін бірінші басшымен келісіп алу қажет.
7. Әйелдерді алдын алу тексерулерінің алдында, кейіннен динамикалық бақылау мен сауықтыруды жүргізе отырып, алдын ала тексерудің пайдасы туралы түсіндіру жұмысы, әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын нығайту және сақтау жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысы жүргізіледі.
8. Ауылдық жерлердегі жеке және шалғай аудандардағы ұрпақты болу жасындағы әйелдерді алдын алу тексеруін аудандық орталық емханалардың (ауруханалардың) көшпелі дәрігерлік бригадасы жүргізеді. Көшпелі бригаданың акушер-гинекологы дәрігерінің жұмысын аудандық акушер-гинеколог дәрігері үйлестіреді. Әйелдерді тексеру кестесі учаскелік ауруханалардың, отбасылық/дәрігерлік амбулаториялардың, аудандық орталық ауруханалардың/аудандық ауруханалардың емханалары мен емхана бөлімшелерінің бас дәрігерлеріне, фельдшерлік және фельдшерлік-акушерлік пункттердің меңгерушілеріне хабарланады.
9. Әйелдерді алдын алу тексерулерін жүргізу кезінде тексерулердің міндетті әдістерінің тізбесіне: сүт бездерін тексеру және саусақпен тексеру, айналарда жатыр мойнын тексеру, цитологиялық және бактериоскопиялық скрининг үшін қынап жағындыларын алу, бимунальды гинекологиялық зерттеулер, ал әйелдерге 35 жастан бастап - маммография жүргізу кіреді.

10. В результате профилактического гинекологического осмотра определяют критерии групп здоровья:
1) «Здорова» - в анамнезе отсутствуют жалобы, нарушения менструальной функции с момента ее становления и гинекологические заболевания; при обследовании не изменены органы репродуктивной системы.
2) «Практически здорова» - в анамнезе имеются указания на гинекологические заболевания, оперативные вмешательства, в том числе аборты, нарушения ритма и характера менструации; жалобы на момент профилактического осмотра отсутствуют; при объективном обследовании могут быть анатомические изменения, не вызывающие нарушения функции репродуктивной системы и не снижающие трудоспособности женщины.
3) «Больная» - при объективном обследовании выявлено гинекологическое заболевание, даже при отсутствии жалоб пациентки.
11. Результаты профилактического гинекологического осмотра заносят в «Карту учета профилактических осмотров» (форма № 131\у).
12. При выявлении у женщины патологии репродуктивных органов, данные сведения передаются в территориальную женскую консультацию (кабинет), СВА, поликлинику для дальнейшего оздоровления и диспансерного наблюдения, а при выявлении экстрагенитальной патологии - специалистам по профилю заболевания.
13. Ежеквартально врач акушер-гинеколог, заведующая женской консультацией (кабинетом), СВА, руководитель лечебно-профилактической организации проводят анализ результатов медицинских осмотров и диспансеризации, качества профилактического медицинского осмотра женщин и динамического наблюдения.

10. Алдын алу гинекологиялық тексеруінің нәтижесінде денсаулық тобы критерийі белгіленеді:
1) "Дені сау" - анамнезде шағым жоқ, етеккір пайда болған сәттен бастап, оның функциясы мен гинекологиялық аурулары жоқ; тексеру кезінде ұрпақты болу жүйесі мүшелері өзгермеген;
2) "Іс-жүзінде дені сау" - анамнезде гинекологиялық ауруларға нұсқамалар, операциялық араласулар, оның ішінде түсіктер, етеккірдің ритмі мен сипатының бұзылуы бар; алдын алу тексеруі сәтінде шағым болған жоқ; объективті тексеру кезінде ұрпақты болу жүйесі функциясының бұзылуы мен әйелдердің еңбекке қабілеттілігінің төмендеуін тудыратын анатомиялық өзгерістердің болуы;
3) "Науқас" - объективті тексеру кезінде, тіпті пациенттің көзінше гинекологиялық ауруларын анықтау.
11. Алдын алу гинекологиялық тексерудің нәтижелері "Алдын алу тексерулерді есепке алу картасы" (N 131/у нысаны).
12. Әйелдерден ұрпақты болу мүшелерінің патологиясын анықтаған жағдайда, бұл мәліметтер аумақтық әйелдер консультацияларына (кабинеттеріне), ОДА, емханаға ары қарай сауықтыру және диспансерлік бақылау үшін, ал экстрогенитальды патологияны айқындаған жағдайда, аурулардың бейіні бойынша мамандарға жіберіледі.
13. Акушер-гинеколог дәрігер, әйелдер консультациясының (кабинетінің), ОДА меңгерушісі, емдеу-алдын алу ұйымының басшысы медициналық тексерулер мен диспансерлеудің нәтижелеріне, әйелдерді алдын алу медициналық тексерулері мен динамикалық бақылаудың сапасына тоқсан сайын талдау жүргізеді.