Об утверждении Инструкции по проведению доклинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года N 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 15 марта 2005 года N 3493. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2009 года N 745
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 19.11.2009 N 745 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с  Законом Республики "О лекарственных средствах", а также с целью гармонизации с международными правилами и нормами, устанавливающими качество и безопасность лекарственного средства, и единого подхода к проведению доклинических исследований,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению доклинических испытаний и (или) исследований биологически активных веществ в Республике Казахстан.
2. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Пак Л.Ю.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения Аканова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 февраля 2005 года N 51
Инструкция
по проведению доклинических испытаний и (или)
исследований биологически активных веществ в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Инструкция по проведению доклинических испытаний и (или) исследований биологически активных веществ (далее - доклинические исследования) в Республике Казахстан (далее - Инструкция) разработаны с учетом норм и правил, применяемых в международной практике, с целью создания единых требований к проведению и документальному оформлению доклинических исследований биологически активных веществ (далее - вещества), являющихся потенциальными лекарственными средствами, с целью обеспечения качества и достоверности результатов доклинических исследований в Республике Казахстан.
2. В Инструкции используются следующие понятия:
1) аудит текущих (завершенных) доклинических исследований - сравнение первичных данных с данными промежуточного или заключительного отчета, с целью определения достоверности и точности отображения полученных данных (без анализа и оценки полученных результатов), а также подтверждения того, что исследование выполнено в соответствии с протоколом;

Қазақстан Республикасында Биологиялық белсенді заттардың клиникаға дейінгі сынақтарын және (немесе) зерттеулерін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 14 ақпандағы N 51 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 15 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3493. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 19 қарашадағы N 745 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.19 N 745 бұйрығымен.
"Дәрілік заттар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес, сондай-ақ дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін және клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізудің бірыңғай тәсілін белгілейтін халықаралық құқықтармен және нормалармен үйлестіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында Биологиялық белсенді заттардың клиникаға дейінгі сынақтарын және (немесе) зерттеулерін жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті (Л.Ю. Пак) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберетін болсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдық-құқықтық жұмыстар департаменті (Д.В. Акрачкова) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткізілгеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіпте оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министр А.А. Ақановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны ресми тіркелген күннен бастап қолданысқа енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
2005 жылғы 14 ақпандағы
N 51 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасында биологиялық белсенді
заттардың клиникаға дейінгі сынақтарын және (немесе)
зерттеулерін жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында биологиялық белсенді заттардың клиникаға дейінгі сынақтарын және (немесе) зерттеулерін (әрі қарай - клиникаға дейінгі зерттеулер) жүргізу жөніндегі нұсқаулығы (әрі қарай - Нұсқаулық) халықаралық практикада қолданылатын нормалар мен ережелерді ескере отырып, Қазақстан Республикасында клиникаға дейінгі зерттеулер нәтижелерінің сапасы мен нақтылығын қамтамасыз ету мақсатында ықтимал дәрілік заттар болып табылатын, биологиялық белсенді заттардың клиникаға дейінгі зерделенуін жүргізуге және құжатпен ресімдеуге бірыңғай талаптар қою мақсатында әзірленген.
2. Ережелерде мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) клиникаға дейінгі зерттеулердің ағымдағы (аяқталған) аудиті - алынған деректердің дұрыстығы мен бейнелену дәлдігін анықтау (алынған нәтижелердің талдауынсыз және бағалануынсыз), сондай-ақ зерттеу хаттамаға сәйкес орындалғанын бекіту мақсатында алғашқы деректердің аралық немесе қорытынды есептің деректерімен салыстырылуы;

2) вещество для сравнения (контрольное вещество) - химическое вещество или смесь веществ, используемые для сравнения с испытываемым веществом;
3) выборочный контроль результатов доклинических исследований - проведение сличительных доклинических исследований по отдельным показателям, с использованием методов и моделей, заявленных в регистрационных документах производителя;
4) доклинические исследования - химические, физические, биологические, микробиологические, фармакологические, токсикологические и другие экспериментальные научные исследования или серия исследований по изучению испытываемого вещества с целью изучения специфического действия и/или безопасности для здоровья человека;
5) заказчик доклинических исследований (далее - заказчик) - юридическое или физическое лицо, которое организует проведение исследования и финансирует его;
6) исполнитель доклинических исследований (далее - исполнитель) - учреждение или группа учреждений, имеющие соответствующую квалификацию персонала, материальную базу, а также условия, необходимые для проведения исследований в целом или его отдельных фаз;
7) исследуемое вещество - вещество или смесь веществ, различного происхождения, подлежащее доклиническому исследованию;
8) исходные данные - все первичные рабочие записи, поправки, зарегистрированные и задокументированные данные лабораторных испытаний, результаты визуальных наблюдений или заверенные их копии;
9) категория доклинического исследования - вид (виды) доклинических исследований;
10) краткосрочные биологические испытания - испытания, включающие определение острой токсичности, исследование мутагенных свойств, аллергенности и, при необходимости, пирогенности и местно-раздражающего действия;
11) материалы доклинического исследования - комплект документов, включающий протоколы доклинических исследований, отчет о результатах доклинических исследований по химическим, физическим, биологическим, микробиологическим, фармацевтическим, фармакологическим, токсикологическим и другим экспериментальным исследованиям, литературные данные относительно состава, показателей качества, методов контроля качества, свойств, специфической активности и безопасности лекарственного средства, необходимый для оценки продукции при регистрации или перерегистрации;
12) многоцентровые доклинические исследования - исследования, которые осуществляются в нескольких учреждениях по проведению доклинических исследований, по единому протоколу;
13) тест-системы - биологические (животные, растения, микроорганизмы, а также клеточные, субклеточные) химические или физические информационные системы или их комбинации, которые используются в испытаниях. Тест-системы могут включать также сложные экологические системы;

2) салыстыруға арналған зат (бақылау заты) - сыналатын затпен салыстыру үшін пайдаланылатын химиялық зат немесе заттар қоспасы;
3) клиникаға дейінгі зерттеулер нәтижелерін іріктеп бақылау - өндірушінің тіркеу құжаттарында мәлімделген тәсілдер мен модельдер пайдаланыла отырып, жекелеген көрсеткіштер бойынша клиникаға дейінгі салыстырмалы зерттеулер жүргізу;
4) клиникаға дейінгі зерттеулер - химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық және басқа экспериментальды ғылыми зерттеулер немесе адам денсаулығы үшін спецификалық әсерді және/немесе қауіпсіздікті зерделеу мақсатында сыналушы затты зерделеу жөніндегі зерттеулер сериясы;
5) клиникаға дейінгі зерттеулердің тапсырыс берушісі (әрі қарай - тапсырыс беруші) - сынақтың жүргізілуін ұйымдастыратын және оны қаржыландыратын заңды немесе жеке тұлға;
6) клиникаға дейінгі сынақтардың орындаушысы (әрі қарай - орындаушы) - қызметшілердің тиісті біліктілігі, материалдық базасы, сондай-ақ зерттеулерді тұтастай немесе оның жекелеген фазаларын жүргізу үшін қажетті жағдайлары бар мекеме немесе мекемелер тобы;
7) сыналатын зат - клиникаға дейінгі сынаққа жататын түрлі тектегі зат немесе заттар қоспасы;
8) бастапқы деректер - барлық алғашқы жұмыс жазбалары, түзетулер, зертханалық сынақтардың тіркелген және құжаттандырылған деректері, көзбен бақылау нәтижелері немесе олардың куәландырылған көшірмелері;
9) клиникаға дейінгі зерттеудің санаты - клиникаға дейінгі зерттеулер түрі (түрлері);
10) қысқа мерзімді биологиялық зерттеулер - жедел уыттылықты анықтау қамтылатын сынақтар, мутагендік қасиеттерді, аллергендікті және қажет болған жағдайда пирогендікті және жергілікті тітіркендіргіш әсерді зерттеу;
11) клиникаға дейінгі сынақтар материалдары - клиникаға дейінгі сынақтар хаттамаларын қамтитын құжаттар жиынтығы, химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық, фармацевтикалық, фармакологиялық, токсикологиялық және басқа экспериментальдық зерттеулер жөніндегі клиникаға дейінгі зерттеулер нәтижелер туралы есеп, тіркеу немесе қайта тіркеу кезінде өнімді бағалау үшін қажет дәрілік заттың сапасына, сапа көрсеткіштеріне, сапасын, қасиеттерін, спецификалық белсенділігі мен қауіпсіздігін бақылау тәсілдеріне қатысты әдеби деректер;
12) көпорталықтың клиникаға дейінгі зерттеулер - бірыңғай хаттама бойынша клиникаға дейінгі сынақтарды жүргізу жөніндегі бірнеше мекемеде жүзеге асырылатын зерттеулер;
13) тест жүйелер - биологиялық (жануарлар, өсімдік, микроорганизмдер, сондай-ақ клеткалық, субклеткалық), химиялық немесе физикалық жүйелер немесе олардың сынақтарда пайдаланылатын қосындылары. Тест-жүйелер сонымен бірге күрделі экологиялық жүйелерді қамтамасыз етуі мүмкін;

14) ответственный исполнитель - лицо, имеющее соответствующую квалификацию и опыт проведения доклинических исследований, отвечающее за создание и утверждение проекта протокола исследования, проведение доклинических исследований или отдельных фаз, а также за окончательные выводы и достоверность полученных результатов, полноту и правильность оформления отчетных документов по проведенным исследованиям;
15) отчет о результатах доклинических исследований - предоставленные в письменной форме результаты доклинического исследования (испытания) и их анализ;
16) проверка деятельности учреждений по проведению доклинических исследований (далее - Проверка) - процедура официальной проверки уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) учреждений по проведению доклинических исследований на предмет соответствия его персонала, помещений, оснащенности приборами и аппаратурой, обеспечения лабораторными животными требованиям методического уровня, предъявляемым к учреждениям, включенным в Перечень учреждений с правом проведения доклинического исследования лекарственных средств;
17) протокол доклинического исследования - документ, определяющий полный объем доклинического исследования;
18) руководитель исследования - лицо, имеющее соответствующую квалификацию и опыт проведения доклинических исследований, отвечающего за полноту, достоверность и правильность выполнения доклинических исследований в целом;
19) стандартные операционные процедуры (далее по тексту - СОП) - подробные письменные инструкции, обеспечивающие единообразие выполнения определенных функций или лабораторных процедур;
20) учреждение по проведению доклинических исследований (далее - Учреждения) - организация, лаборатория, независимо от организационно-правовой формы, имеющая необходимую материально-техническую базу, квалифицированный персонал, помещения и устройства, необходимые для проведения доклинических исследований.
2. Проведение доклинических исследований
3. Уполномоченный орган выдает разрешение на проведение доклинических исследований, на основании заявления Заказчика в произвольной форме.
4. Доклинические исследования осуществляются на договорных условиях между Заказчиком и Исполнителем.
5. Договор о проведении доклинических исследований должен содержать:
1) объемы и сроки проведения доклинических исследований;
2) общую стоимость программы доклинических исследований и условия оплаты.
6. Для проведения доклинического исследования Заказчик предоставляет Исполнителю необходимые материалы, испытываемое вещество, при необходимости, вещество для сравнения, документацию, с указанием температурного режима, условий и сроков хранения испытываемого вещества, данные по стабильности, информацию о растворителях и процедурах растворения, о мерах по обеспечению безопасности работы, а также если необходимо, устройства для введения вещества.
Вещества должны поступать в упаковке, обеспечивающей защиту от загрязнения и порчи при транспортировании и хранении.
Вещества передаются по акту передачи с указанием: наименования, количества, номера серии или партии, условий хранения и сроков годности. Исполнитель отвечает за надлежащий прием, хранение, использование и уничтожение или передачу остатков испытываемого вещества заказчику.

14) жауапты орындаушы - тиісті біліктілігі мен клиникаға дейінгі сынақтарды жүргізу тәжірибесі бар, зерттеу хаттамасының жобасын жасау және бекіту, клиникаға дейінгі сынақтардың немесе жекелеген фазаларының жүргізілуі үшін, сондай-ақ алынған нәтижелердің түпкілікті қорытындылары мен дұрыстығы, сынақтарды жүргізу жөніндегі есеп құжаттары ресімделуінің толықтығы мен дұрыстығы үшін жауап беретін адам;
15) клиникаға дейінгі сынақтар нәтижелері туралы есеп - клиникаға дейінгі зерттеулердің (сынақтардың) жазбаша нысанда ұсынылған нәтижелері мен оларды талдау;
16) клиникаға дейінгі сынақтарды жүргізу жөніндегі мекемелер қызметін тексеру (әрі қарай - Тексеру) - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның (әрі қарай - Уәкілетті) Клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізу жөніндегі мекемелерді әрі қарай - Мекемелерді) оның қызметкерлерінің, үй-жайларының, аспаптар және аппаратуралармен жарақтандырылуының, зертханалық жануарлармен қамтамасыз етілуінің Дәрілік заттардың клиникаға дейінгі зерттеуін жүргізу құқығы бар мекемелерге қойылатын әдістемелік талаптар деңгейіне сәйкестігі тұрғысында ресми тексеру процедурасы;
17) клиникаға дейінгі сынақтардың хаттамасы - клиникаға дейінгі зерттеудің толық көлемін айқындайтын құжат;
18) зерттеу басшысы - тиісті біліктілігімен клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізудің тәжірибесі бар, тұтастай алғанда клиникаға дейінгі зерттеулердің толықтығы, сенімділігі мен дұрыстығы үшін дербес жауапкершілікте болатын адам;
19) стандартты операциялық процедура (әрі қарай мәтін бойынша - СОП) жүргізілетін зертханалық процедуралар егжей-тегжейлі көрсетілген құжаттар;
20) клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізу жөніндегі мекеме (әрі қарай - Мекеме) - ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан қажетті материалдық-техникалық базасы, білікті қызметкерлері, үй-жайлары және клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізу үшін қажетті құрылғылары бар ұйым, зертхана.
2. Клиникаға дейінгі сынақтарды жүргізу
3. Уәкілетті орган ырықты нысанда Тапсырыс берушінің өтініші негізінде клиникалық сынақтар жүргізуге рұқсат береді.
4. Клиникаға дейінгі зерттеулер Тапсырыс беруші мен орындаушы арасындағы шарт талаптарында жүзеге асырылады.
5. Клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізу туралы шарт:
1) клиникаға дейінгі зерттеулер көлемі мен жүргізу мерзімдерін;
2) клиникаға дейінгі зерттеулер бағдарламаларының жалпы құны мен ақы төлеу шарттарын қамтуға тиіс.
6. Клиникаға дейінгі зерттеулердің жүргізілуі үшін Тапсырыс беруші Орындаушыға қажетті материалдарды, сыналатын затты, қажет болғанда салыстыруға арналған затты, сыналатын заттың температуралық режимі, сақтау шарттары мен мерзімдері көрсетілген құжаттаманы, тұрақтылығы жөніндегі деректерді, еріткіштері мен еріту процедурасы, жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы ақпаратты, сондай-ақ қажет болғанда затты енгізуге арналған құрылғыларды береді.
Заттар тасымалдау және сақтау кезінде ластану мен бүлінуден қорғалуын қамтамасыз ететін орамында түсуі тиіс.
Заттар атауы, көлемі, саны, сериясының немесе тобының нөмірі, сақтау шарттары мен мерзімдері көрсетіле отырып, өткізу актісі бойынша беріледі.
Орындаушы сыналатын заттың тиісті қабылдануына, сақталуына және қалдықтарының жойылуына немесе тапсырысшыға берілуіне жауап береді.

7. Руководителем исследования назначается ответственный исполнитель.
8. При проведении доклинических исследований ответственный исполнитель руководствуется СОП, протоколом доклинического исследования, методическими руководствами, требованиями настоящей инструкции, законодательства Республики Казахстан и международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
9. Для каждого вида (или категории) исследования до его начала, ответственный исполнитель разрабатывает протокол доклинического исследования, согласно приложениям 1,2 к настоящей Инструкции, который согласовывается с руководителем исследования и заказчиком.
10. В согласованный протокол доклинического исследования разрешается вносить изменения до их практической реализации.
11. Изменения вносятся без исправления оригинальных данных и должны быть пронумерованы, датированы с указанием причин внесения, заверены подписью руководителя исследования и ответственного исполнителя.
Внесенные изменения доводятся до сведения лиц, получивших первоначальный протокол доклинического исследования.
12. Вся информация, получаемая во время исследования, должна поступать по описи, быть подписана и датирована ответственным лицом, получающим данные.
13. При проведении исследования исходные данные должны находится на месте проведения исследования.
14. Записи исходных данных должны давать возможность воспроизведения исследований, определения всех действий, которые выполнялись в ходе испытаний.
15. При проведении многоцентровых испытаний протокол доклинического исследования должен содержать также информацию:
1) о руководителе исследования, ответственных исполнителях;
2) об адресе Учреждений;
3) о проведенных совместных исследованиях (методах и статистических показателях);
4) данных, полученных в результате проведения исследования каждым учреждением, включенным в многоцентровые испытания;
5) о соответствии полученных данных требованиям протокола доклинического исследования.
16. При проведении доклинического исследования каждое испытываемое вещество и вещество сравнения должны быть соответствующим образом обозначены (код, химический абстрактный номер (ХАН), название или другое).
17. В рамках каждого испытания необходимо обозначать каждую партию испытываемого вещества и вещества сравнения, а также иметь информацию о стабильности при данных условиях хранения.
18. Для каждой партии исследуемого вещества, а также вещества сравнения, должна быть документированная информация об их тождественности.
19. По результатам проведенного доклинического исследования, в соответствии с требованиями настоящей Инструкции ответственный исполнитель составляет отчет о результатах доклинических исследований согласно приложению 3 настоящей Инструкции, и передает их Заказчику.

7. Зерттеу басшысы болып жауапты орындаушы тағайындалады.
8. Жауапты орындаушы клиникаға дейінгі сынақтардың жүргізілуі кезінде СОП-ты, клиникаға дейінгі зерттеулер хаттамасын, әдістемелік басшылықтарды, осы Ережелердің талаптарын, Қазақстан Республикасының заңнамасын және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық конвенция басшылыққа алады.
9. Зерттеудің әр түрі (немесе санаты) үшін ол басталғанға дейін жауапты орындаушы осы Нұсқаулықтың 1, 2 қосымшасына сәйкес клиникаға дейінгі зерттеу хаттамасын әзірлейді, ол зерттеу басшысымен және тапсырыс берушімен келісіледі.
10. Келісілген клиникаға дейінгі зерттеу хаттамасына олардың практикалық іске асырылуына дейін өзгерістер енгізілуіне рұқсат беріледі.
11. Өзгерістер түпнұсқа деректері түзетусіз енгізіледі және енгізу себептері көрсетіле отырып нөмірленуі, мерзімделуі, зерттеуші басшысының жауапты орындаушының қолымен куәландырылуы қажет.
Енгізілген өзгерістер клиникаға дейінгі сынақтың бастапқы хаттамасын алған адамдардың назарына жеткізіледі.
12. Зерттеу кезінде алынатын барлық ақпаратты деректер алатын жауапты адам құжаттандырып қолын қоюы және мерзімін көрсетуі қажет.
13. Бастапқы деректер зерттеу жүргізілуі кезінде сынақ жүргізілетін жерде болуы қажет.
14. Бастапқы деректердің жазбалары зерттеулердің қайта жүргізілуі, сынақтар барысында орындалған барлық әрекеттердің анықталу мүмкіндігін беруі керек.
15. Сонымен бірге көпорталықтық сынақтар жүргізілуі кезінде клиникаға дейінгі сынақ хаттамасы:
1) зерттеудің басшысы, жауапты орындаушылар туралы;
2) зерттеулерді жүргізуші Мекеменің мекен-жайы туралы;
3) бірлескен зерттеулер жүргізілуі туралы (тәсілдер мен статистикалық көрсеткіштер);
4) көпорталықтық сынақтарға енгізілген зерттеуді әр мекеменің жүргізуі нәтижесінде алынған деректер туралы;
5) алынған деректердің клиникаға дейінгі зерттеу хаттамасының талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
16. Клиникаға дейінгі сынақ жүргізілуі кезінде сыналатын әр зат пен салыстыру затына тиісті қалыппен белгі соғылуы қажет (код, химиялық абстрактылық нөмірі (ХАН), атауы немесе басқалары).
17. Әр сынақ шеңберінде сыналатын заттың әр тобы мен салыстырмалы зат белгіленуі қажет, сондай-ақ сақтаудың осы шарттарында тұрақтылық туралы ақпарат болуы керек.
18. Зерттелетін әр заттың тобы, сондай-ақ салыстыру заты үшін олардың ұқсастығы жөнінде құжатталған ақпарат болуы керек.
19. Осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жүргізілген клиникаға дейінгі зерттеулердің нәтижелері бойынша жауапты орындаушы осы Ережелердің 3 қосымшасына сәйкес клиникаға дейінгі зерттеулердің нәтижелері туралы есеп әзірлейді және оларды Тапсырыс берушіге береді.

20. Отчет о результатах доклинических исследований формируется по каждому проведенному исследованию. В отчете должно быть представлено заключение о безопасности исследуемого вещества (лекарственного средства) и отображены все возможные стороны потенциального действия исследуемого вещества (лекарственного средства), основанные на данных проведенных исследований.
21. Отчеты ответственного исполнителя о проведении исследований должны быть подписаны и датированы им.
22. Корректировка и дополнения к отчету о результатах испытания должны проводиться в форме поправок. Они должны четко определять причины корректировки и дополнений, подписываться и датироваться руководителем исследования и руководителем учреждения Исполнителя.
23. Исполнителем формируется два идентичных пакета документов по проведенным исследованиям, состоящих из:
1) договора между Заказчиком и Исполнителем;
2) протоколов доклинических исследований и поправок к ним;
3) образцов исследуемого вещества;
4) образцов упаковки лекарственного средства, которое исследуется;
5) актов проверок проведения доклинического исследования Заказчиком (если такие проверки проводились);
6) исходных данных;
7) отчетов о результатах испытаний.
24. Один экземпляр пакета документов передается Заказчику, другой остается у Исполнителя.
25. Документы хранятся у Исполнителя и у Заказчика в течение 15 лет с даты подачи заявки на регистрацию.
26. Условия хранения документов должны обеспечивать ограниченный доступ.
27. Сотрудники, принимающие участие в проведении доклинического исследования, должны соблюдать конфиденциальность в отношении любых данных, полученных в ходе доклинического исследования.
3. Определение учреждений для проведения доклинических исследований
28. Для внесения Учреждения в Перечень, Учреждение подает в уполномоченный орган:
1) заявление утвержденного образца согласно приложению 4 к настоящей Инструкции с указанием категорий заявленных доклинических исследований согласно приложению 5 к настоящей Инструкции;
2) учредительные документы;
3) заключение о соответствии Учреждения (персонала, помещений, оснащенности приборами и аппаратурой, обеспечения лабораторными животными), заявляемым категориям доклинических исследований (далее - Заключение), выданное Республиканским государственным предприятием "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Национальный центр) с приложением документов, указанных в пункте 29 настоящей Инструкции.

20. Клиникаға дейінгі сынақтар нәтижелері туралы есеп жүргізілген әр зерттеу бойынша қалыптастырылады. Есепте зерттелетін заттың (дәрілік заттың) қауіпсіздігі туралы қорытынды болуы және зерттелетін заттың (дәрілік заттың) жүргізілген зерттеулердің деректеріне негізделген әлеуетті әсерінің барлық ықтимал жақтары көрсетілуге тиіс.
21. Жауапты орындаушының зерттеулер жүргізілуі туралы есептеріне олар қол қойып мерзімін көрсетуі керек.
22. Зерттеудің нәтижелері туралы есепке түзету және толықтырулар енгізу түзетулер нысанында жүргізілуі қажет. Олар түзету мен толықтырулар себептерін дәл көрсетуі керек, оларға зерттеу басшысы мен Орындаушы мекемесінің басшысы қол қойып, мерзімін көрсетеді.
23. Орындаушы жүргізілген сынақтар бойынша екі ұқсас пакетті қалыптастырады, олар:
1) Тапсырыс беруші мен Орындаушы арасындағы шарттан;
2) клиникаға дейінгі зерттеулер хаттамалары мен оларға түзетулерден;
3) зерттелетін заттың үлгілерінен;
4) зерттелетін дәрілік зат орамының үлгілерінен;
5) тапсырыс берушінің клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізуін тексеру актілерінен (егер мұндай тексерулер жүргізілген болса);
6) бастапқы деректерден;
7) зерттеулер нәтижелері туралы есептерден тұрады.
24. Құжаттар пакетінің бір данасы Тапсырыс берушіге беріледі, басқасы Орындаушыда қалады.
25. Орындаушы мен Тапсырыс беруші құжаттарды тіркеуге өтініш берген мерзімнен бастап 15 жыл ішінде сақтайды.
26. Құжаттарды сақтау шарттары шектеулі қол жетімділікті қамтамасыз етуі тиіс.
27. Клиникаға дейінгі зерттеуге қатысушы қызметкерлер клиникаға дейінгі зерттеу барысында алынған кез-келген деректер жөнінде құпиялылықты сақтаулары тиіс.
3. Клиникаға дейінгі зерттеулерді жүргізу үшін
мекемелерді анықтау және тексеру тәртібі
28. Мекемені тізбеге енгізу үшін Мекеме уәкілетті органға:
1) осы Нұсқаулыққа 5 қосымшаға сәйкес клиникаға дейінгі сынақтардың мәлімделген санаттары көрсетіле отырып, осы Нұсқаулыққа 4 қосымшаға сәйкес бекітілген үлгідегі өтініш;
2) Мекеменің құрылтай құжаттарын;
3) Мекеменің клиникаға дейінгі зерттеулердің мәлімделген санаттарына (қызметшілердің, үй-жайлардың, аспаптармен және аппаратурамен жарақтандырылудың, зертханалық жануарлармен қамтамасыз етудің) сәйкестігі туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау Ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорыны берген қорытындысын, осы Нұсқаулықтың 29 тармағында көрсетілген құжаттармен қоса береді.

29. Учреждением для получения Заключения подается в Национальный центр заявление и следующие документы:
сведения об обеспеченности персоналом для проведения заявленных категорий исследований согласно приложению 6 к настоящей Инструкции;
сведения о производственных помещениях согласно приложению 7 к настоящей Инструкции;
сведения об оснащенности приборами и аппаратурой, необходимыми для выполнения заявленных категорий исследований, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;
сведения об обеспеченности лабораторными животными, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
перечень используемых методов, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции;
перечень стандартных операционных процедур в части токсикологических исследований, согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
30. Национальный центр осуществляет оценку поданных документов и их соответствие фактическим данным, и выдает Заключение в срок до 45 календарных дней, со дня подачи заявления и пакета документов. При выявлении несоответствий, поданным сведениям и документам, устанавливаются сроки их устранения.
31. Национальный центр может запросить у Учреждения разъяснения или уточнения по конкретным положениям, в представленных документах. Время, необходимое для их подготовки, не входит в срок проведения оценки документов. Если Учреждение течение 30 календарных дней не предоставляет запрошенные дополнительные материалы или письмо с обоснованием продления сроков, необходимых для их подготовки, то заявление на получение Заключения отклоняется. О принятом решении письменно сообщается Учреждению.
32. Национальным центром составляется Заключение в 2 экземплярах. Один экземпляр Заключения остается в Учреждении.
33. На основании представленного пакета документов, установленных пунктом 29 настоящей Инструкции, уполномоченный орган принимает решение о внесении Учреждения в Перечень.
34. В случае отказа, Учреждение может обратиться повторно о внесении в Перечень в установленном настоящей Инструкцией, порядке.
35. В случае необходимости, комиссия назначает выборочный контроль результатов доклинических исследований на основании договора с Заказчиком. Расходы по проведению выборочного контроля оплачиваются Заказчиком.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Согласовано
Заказчик______________________
Ф.И.О. должность
______________________________
подпись
«___»_______________200__г.
Согласовано
Руководитель
исследования__________________
Ф.И.О. должность
_____________________________
подпись
«___»_______________200__г.
Протокол № ____
доклинического исследования безопасности лекарственного средства
________________________________________________________
наименование
Референтное вещество____________________________________
Заказчик________________________________________________
________________________________________________________
название учреждения, адрес
Исполнитель_____________________________________________
________________________________________________________
название учреждения, адрес
Наименование испытания__________________________________
Срок исполнения: дата начала испытания__________________
дата завершения испытания_______________________________
Ответственный исполнитель_______________________________
В работе принимали участие (с указанием обязанностей):__
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Общая информация об исследовании
1. Название исследования.

29. Мекеме Қорытындыны алу үшін Ұлттық орталыққа өтініш пен мына құжаттарды:
осы Нұқсаулыққа 6 қосымшаға сәйкес сынақтардың мәлімделген санаттарын жүргізу үшін қызметшілермен қамтамасыз етілуі жөніндегі мәліметтерді;
осы Нұқсаулыққа 7 қосымшаға сәйкес өндірістік үй-жайлар туралы мәліметтерді;
осы Нұқсаулыққа 8 қосымшаға сәйкес зерттеулердің мәлімделген санаттарын орындау үшін қажетті аспаптармен және аппаратурамен жарақтандырылу жөніндегі мәліметтерді;
осы Нұқсаулыққа 9 қосымшаға сәйкес зертханалық жануарлармен қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтерді;
осы Нұқсаулыққа 10 қосымшаға сәйкес пайдаланылатын тәсілдер тізбесін;
осы Нұқсаулыққа 11 қосымшаға сәйкес токсикологиялық зерттеулер бөлігінде стандартты операциялық процедуралар тізбесін ұсынады.
30. Ұлттық орталық берілген құжаттар мен олардың нақты деректерге сәйкестігін бағалауды жүзеге асырады және өтініш пен құжаттар пакеті берілген күннен бастап 45 күнтізбелік күнге дейінгі мерзім ішінде Қорытындыны береді. Берілген мәліметтер мен құжаттарға сәйкессіздік анықталғанда оларды жою мерзімдерін белгілейді.
31. Ұлттық орталық Мекемеден ұсынылған құжаттардағы нақты ережелер жөнінде түсіндірме немесе анықтама сұрата алады. Дайындық үшін қажетті уақыт құжаттар сараптамасының жүргізу мерзіміне кірмейді. Егер Мекеме 30 күнтізбелік күн ішінде сұратылған қосымша материалдарды немесе оларды дайындау үшін қажетті мерзімдердің ұзартылуы негізделген хатты ұсынбайтын болса, онда Қорытындыны алу өтінішінен бас тартылады. Қабылданған шешім туралы Мекемеге жазбаша хабарланады.
32. Ұлттық орталық 2 Қорытындыны жасайды. Қорытындының бір данасы Мекемеде қалады.
33. Осы Нұсқаулықтың 29 тармағында белгіленген құжаттар пакетінің ұсынылуы негізінде уәкілетті орган Мекемені Тізбеге енгізу туралы шешім қабылдайды.
34. Бас тартылған жағдайда Мекеме Осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіпте Тізбеге енгізу туралы қайта жүгінуге құқылы.
35. Қажет болған жағдайда комиссия Тапсырыс берушімен шарт негізінде клиникаға дейінгі зерттеулердің нәтижелерін іріктеп бақылауды тағайындайды. Іріктеп бақылауды жүргізу жөніндегі шығындарды Тапсырыс беруші төлейді.
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 1 қосымша
Келiсiлдi                         Келiсiлдi
Тапсырыс берушi ____________      Зерттеу басшысы _________________
Т.А.Ә. қызметi                        Т.А.Ә. қызметi
____________________________      _________________________________
қолы                                     қолы
200__ ж. "___" _____________      200__ ж. "___" _____________
Дәрiлiк заттың қауiпсiздiгiн клиникаға
дейiнгi зерттеу N хаттамасы
___________________________________________________________________
атауы
Референттiк зат ___________________________________________________
Тапсырыс берушi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
мекеменiң аты, мекен-жайы
Орындаушы _________________________________________________________
___________________________________________________________________
мекеменiң аты, мекен-жайы
Сынақтың атауы ____________________________________________________
Орындау мерзiмi: сынақтың басталу мерзiмi _________________________
сынақтың аяқталу мерзiмi __________________________________________
Жауапты орындаушы _________________________________________________
Жұмысқа қатысушылар мiндеттерi көрсетiлiп _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1. Зерттеу жөнiндегi жалпы ақпарат
1. Зерттеу атауы.

2. Методика изучения, используемые аппаратура и реактивы.
3. Вид животных, которые использовались в исследованиях, их количество.
4. Вид наркоза.
5. Пути введения лекарственных средств, дозы.
6. Способ гуманного умерщвления животных после проведения исследований.
7. Детальный план проведения исследования, с указанием продолжительности этапов и сроков.
Содержание
1. Цель исследования.
2. Задача исследования.
3. Вещество, которое изучается.
4. Вещество для сравнения.
5. Обоснование избранной схемы исследования.
6. Характеристика подопытных животных.
7. Материалы исследования:
1) описание препарата, которое изучается;
2) условия хранения исследуемого лекарственного средства;
3) условия передачи, учета и возвращения лекарственного средства.
8. Структура исследования:
1) общий план исследования;
2) критерии включения, исключения и выбытия животных из исследования.
9. Схема применения исследуемого вещества:
1) способ и пути введения;
2) способ и пути введения вещества для сравнения.
10. Методы, которые используются при проведении исследования.
11. Оценка эффективности исследуемого вещества.
12. Этические и правовые нормы доклинического изучения исследуемого вещества.
13. Использование полученной информации и право на публикацию результатов проведенных исследований.
14. Поправки к протоколу доклинического исследования специфической активности исследуемого вещества.
15. Обработка результатов исследования.
16. Составление отчета.
17. Использованная литература.
Лабораторные животные и условия их содержания
Вид -
Порода -
Пол -
Масса тела -
Общее количество -
Источник получения -
Дата получения -
Период акклиматизации -
Индивидуальная идентификация -            (СОП № ______)
Метод распределения по группам -          (СОП № ______)
Количество животных в клетке -
Размеры клетки -
Материал клетки -
Основной рацион -
Источник воды -
Температура воздуха -
Влажность воздуха -
Дозы и условия введения вещества ______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________
План исследования
№ п/п
Экспериментальная группа
Доза мг/кг
Номера
Самцов
Самок
(контроль)
Обоснование доз_________________________________________________
________________________________________________________________
Условия эксперимента
Частота введений -
Путь введения -
Способ введения                  (СОП №______)
Подготовка препарата для введения -
Режим дозирования -
Носитель (растворитель) -
Интегральные показатели
Параметры
Сроки наблюдения
Выживание
Ежедневно
Масса тела (СОП №__)

2. Зерделеу әдiстемесi, пайдаланылатын аппаратура мен реактивтер.
3. Сынақтарға пайдаланылған жануарлар түрi, олардың саны.
4. Наркоз түрi.
5. Дәрiлiк заттарды енгiзу жолдары, мөлшерлер.
6. Зерттеулер жүргiзiлгеннен кейiн жануарларды адамгершiлiк
жансыздандыру тәсiлi.
7. Кезеңдер мен мерзiмдердiң ұзақтығы көрсетiле отырып,
зерттеулердi жүргiзудiң егжей-тегжейлi мерзiмдерi.
3. Мазмұны
1. Зерттеу мақсаты.
2. Зерттеу мiндетi.
3. Зерделенiп жүрген зат.
4. Салыстыруға арналған зат.
5. Зерттеудiң таңдалған сызбасының дәйектелуi.
6. Тәжiрибедегi жануарлар сипаттамасы.
7. Зерттеу материалдары:
1) зерделенiп жүрген препарат сипаттамасы;
2) зерттелетiн дәрiлiк затты сақтау шарттары;
3) дәрілік затты беру, есепке алу және қайтару шарттары.
8. Зерттеу құрылымы:
1) зерттеудiң жалпы жоспары;
2) жануарларды зерттеуге енгiзу, шығару және аластау өлшемдерi.
9.  Зерттелетiн затты қолданудың сызбасы :
1) енгiзу тәсiлi мен жолдары;
2) затты салыстыру үшiн енгiзу тәсілі мен жолдары.
10. Зерттеудi жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тәсілдер.
11. Зерттелетiн зат тиiмділігiн бағалау.
12. Зерттелетiн заттың клиникаға дейiнгi зерделенуiнiң этикалық
және құқықтық нормалары.
13. Алынған ақпараттың пайдаланылуы және жүргiзiлген зерттеулер
нәтижелерiн жариялау құқығы.
14. Зерттелетiн заттың спецификалық белсендiлiгінiң клиникаға
дейiнгi зерттелуiнiң хаттамасына түзетулер.
15. Зерттеу нәтижелерiн өңдеу.
16. Есептi әзiрлеу.
17. Пайдаланылған әдебиет.
Зертханалық жануарлар мен оларды ұстау шарттары
Түрі -
Тұқымы -
Жынысы -
Дене салмағы -
Жалпы саны -
Алу көзi -
Алынған мерзiмi -
Акклиматизация кезеңi -
Дербес сәйкестендіру                 (СОП N ____)
Топта бойынша бөлу тәсiлi -          (СОП N ____)
Клеткадағы жануарлар саны -
Клетка көлемдерi -
Клетка материалы -
Негiзгi рацион -
Су көзi -
Ауа температурасы -
Ауа ылғалдылығы -
Мөлшерлерi мен затты енгiзу шарттары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Зерттеу жоспары
Р/к
N
Эксперимент-
тiк топ
Мөлшер
мг/кг
Нөмiрлерi
Еркектерi
Ұрғашылары
1.
2.
3.
4.
5.
6. (бақылау)
Мөлшерлердiң негiзделуi __________________________________________
__________________________________________________________________
Сараптама шарттары
Енгiз жиiлiгi -
Енгiзу жолы -
Енгiзу тәсiлi -          (СОП N ____)
Препаратты енгiзу үшiн дайындау -
Мөлшерлеу режимi -
Таратушы (еріткіш) -
Интегральдық көрсеткiштер
Параметрлері
Қадағалау мерзімдері
Өміршеңдік
Күн сайын
Дене салмағы (СОП N ____)

1,3,7, 14-й день
Потребление пищи (СОП №______)
7 и 14-й день
Клинические наблюдения (СОП №_)
Ежедневно
Другие показатели
В случае необходимости
Патоморфологические исследования
Параметры
Сроки наблюдения
Эфтаназия (СОП №_)
14-й день
Макроскопические наблюдения разреза (СОП №_)
14-й день
Коэффициенты массы внутренних органов (СОП №_)
14-й день
Специальные исследования
В случае необходимости
Статистическая обработка данных
Параметры токсичности_____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Масса тела________________________________________________________
Масса внутренних органов__________________________________________
Процедура случайной выборки_______________________________________
__________________________________________________________________
Ответственные исполнители___________________         ____________
Ф.И.О. занимаемая должность,         подпись
Приложение 2
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Согласовано
Заказчик______________________
Ф.И.О. должность
______________________________
подпись
«___»_______________200__г.
Согласовано
Руководитель
исследования__________________
Ф.И.О. должность
_____________________________
подпись
«___»_______________200__г.
Протокол № ____
доклинического исследования специфической
активности лекарственного средства
________________________________________________________
название
Референтное вещество____________________________________
Заказчик________________________________________________
________________________________________________________
полное наименование организации, адрес
Руководитель____________________________________________
Ф.И.О., должность
Исполнитель_____________________________________________
________________________________________________________
полное наименование организации, адрес
Руководитель учреждения ________________________________
Ф.И.О., должность, личная подпись
Ответственный исполнитель ______________________________
________________________________________________________
Ф.И.О., должность, личная подпись
Наименование испытания__________________________________
Срок исполнения: дата начала испытания__________________
дата завершения испытания_______________________________
Информация об участниках исследования
Место проведения исследования___________________________
________________________________________________________
адрес, телефон, факс, E mail,
Ответственный исполнитель   ____________________________
адрес, телефон, факс, E mail,
Заказчик _______________________________________________
________________________________________________________
адрес, телефон, факс, E mail,
Общая информация об исследовании

1, 3, 7, 14-ші күн
Тамақ тұтыну (СОП N ____)
7 және 14-ші күн
Клиникалық қадағалаулар
(СОП N ____)
Күн сайын
Басқа көрсеткіштер
Қажет болған жағдайда
Патоморфологиялық зерттеулер
Параметрлері
Қадағалау мерзімдері
Эфтаназия (СОП N ____)
14-ші күн
Кесу макроскопиялық
қадағалануы (СОП N ____)
14-ші күн
Ішкі мүшелер салмағының
коэффициенттері (СОП N ___)
14-ші күн
Арнайы зерттеулер
Қажет болған жағдайда
Деректердi статистикалық өңдеу
Уыттылық параметрлерi ____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дене салмағы _____________________________________________________
Ішкі мүшелер салмағы _____________________________________________
Кездейсоқ таңдау процедурасы _____________________________________
__________________________________________________________________
Жауапты орындаушылар ________________________      _______________
Т.А.Ә. атқаратын қызметі           Қолы
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 2 қосымша
Келiсiлдi                         Келiсiлдi
Тапсырыс берушi ____________      Зерттеу басшысы _________________
Т.А.Ә. қызметi                        Т.А.Ә. қызметi
____________________________      _________________________________
қолы                                     қолы
200__ ж. "___" _____________      200__ ж. "___" _____________
Дәрiлiк заттың спецификалық белсендiлiгiнiң
клиникаға дейiнгi зерттелуiнiң N__ хаттамасы
___________________________________________________________________
атауы
Референттiк зат ___________________________________________________
Тапсырыс берушi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Ұйымның толық атауы, мекен-жайы
Басшы _____________________________________________________________
Т.А.Ә. қызметi
Орындаушы _________________________________________________________
ұйымның толық атауы, мекен-жайы
Мекеме басшысы ____________________________________________________
Т.А.Ә. қызметi, жеке қолы
Жауапты орындаушы _________________________________________________
___________________________________________________________________
Т.А.Ә. қызметi, жеке қолы
Сынақ атауы _______________________________________________________
Орындалу мерзiмi: сынақтың басталу мерзiмi ________________________
Сынақтың аяқталу мерзiмi __________________________________________
Зерттеуге қатысушылар жөнiндегi ақпарат
Зерттеудiң жүргiзiлу орны _________________________________________
___________________________________________________________________
мекен-жайы, телефон, факс, E mail,
Жауапты орындаушы _________________________________________________
мекен-жайы, телефон, факс, E mail,
Тапсырыс берушi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
мекен-жайы, телефон, факс, E mail,
Зерттеу жөнiндегi жалпы ақпарат

1. Название исследования.
2. Методика изучения, используемые аппаратура и реактивы.
3. Вид животных, которые использовались в исследованиях, их количество.
4. Вид наркоза.
5. Пути введения лекарственных средств, дозы.
6. Способ гуманного умерщвления животных после проведения исследований.
7. Детальный план проведения исследования, с указанием продолжительности этапов и сроков.
Содержание
Цель исследования.
Задача исследования.
Вещество, которое изучается.
Вещество для сравнения.
Обоснование избранной схемы исследования.
Характеристика подопытных животных.
Материалы исследования:
1) описание препарата, которое изучается;
2) условия хранения исследуемого лекарственного средства;
3) условия передачи, учета и возвращения лекарственного средства.
Структура исследования:
4) общий план исследования;
5) критерии включения, исключения и выбытия животных из исследования.
Схема применения исследуемого вещества:
6) способ и пути введения;
7) способ и пути введения вещества для сравнения.
Методы, которые используются при проведении исследования.
Оценка эффективности исследуемого вещества.
Этические и правовые нормы доклинического изучения исследуемого вещества.
Использование полученной информации и право на публикацию результатов проведенных исследований.
Поправки к протоколу доклинического исследования специфической активности исследуемого вещества.
Обработка результатов исследования.
Составление отчета.
Использованная литература.
Ответственные исполнители___________________         ____________
Ф.И.О. занимаемая должность,         подпись
Приложение 3
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Отчет о результатах доклинических исследований
Название и адрес лаборатории, проводившей исследования__________
________________________________________________________________
Дата начала исследований________________________________________
Дата завершения исследований____________________________________
Цель и задачи исследований______________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Название исследуемого вещества (химическая формула, характеристики
(стабильность, чистота, однородность, состав, др.))_____________
________________________________________________________________
Название контрольного вещества (химическая формула, характеристики
(стабильность, чистота, однородность, состав, др.)) ____________
Обоснования относительно количественного и качественного состава
вещества, выбора композиции, составных веществ и пояснения относительно
вспомогательных веществ.
Обоснования показателей качества и методов контроля, данные о стабильности.
В случае воспроизведенного лекарственного средства - данные относительно идентичности состава лекарственного средства и препарата сравнения, а также обоснования изменений состава вспомогательных веществ, если такие изменения имели место.
Физико-химические свойства, которые влияют на биодоступность:
- кристаллическая форма и коэффициент растворимости или другие данные относительно растворимости действующих веществ;
- рекомендованный размер кристаллов (частичек) действующих и вспомогательных веществ;
- состояние сольватации;
- коэффициент распределения масло/вода (для препаратов, которые используются в форме раствора, приводятся данные только по этому пункту).
Для твердых форм приводятся данные относительно высвобождения и растворимости активных ингредиентов, полученных in vitro при моделировании среды желудка и кишок. В случае необходимости, такие данные приводятся и для других форм, кроме растворов. В первую очередь, это касается воспроизведенных лекарственных средств, для которых приводятся эти данные в сравнении с таковыми для образца препарата, который воссоздается.
Данные фармакокинетики и фармакодинамики.
Методы исследований______________________________________
_______________________________________________________________
- зарегистрированные данные;
- данные измерительных приборов;
- результаты статистического анализа;
- результаты наблюдений с подписью ответственного исполнителя.
Данные об объектах исследований (вид, линия, штамм, количество животных или других единиц, пол, возраст, масса тела, источник снабжения, методы распределения по группам, процедура идентификации, факторы окружающей среды и условия содержания животных)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дозы ____________________________________________________
Пути, способы, периодичность и продолжительность введения
исследуемого и контрольного веществ____________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Результаты испытаний, содержащие в зависимости от объема исследований данные:
- токсичности, в зависимости от дозы и пола;
- сроков гибели или умерщвления на терминальной стадии;
- клинических проявлений токсичности;
- сроков возникновения токсических проявлений и их продолжительности;
- употребление пищи и массы тела;
- результатов офтальмологических исследований;
- гематологических показателей;
- биохимических параметров сыворотки крови и мочи;
- результатов морфологического осмотра;
- гистопатологических наблюдений.
Выводы_____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение с результатами проведенной проверки хода выполнения исследования.
Заключение об обеспечении контроля качества с указанием дат проведенных проверок и дат выявления, каких либо фактов несоответствия, о котором был уведомлен руководитель лаборатории и ответственный исполнитель.
Краткая аннотация.
Список использованной литературы.
Информация о месте хранения проб, образцов________________
________________________________________________________________
Подписи:
Руководитель учреждения Исполнителя______________ ________
Ф.И.О.      подпись
Ответственный исполнитель________________________ ________
Ф.И.О., должность      подпись
Руководитель испытательной лаборатории___________ ________
Ф.И.О., должность подпись
Приложение 4
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Кому:  Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Заявление
Прошу включить в Перечень _______________________________________
_________________________________________________________________
наименование учреждения
_________________________________________________________________
подразделение
_________________________________________________________________
ведомственная принадлежность, адрес, телефон, E mail
на проведение выборочного контроля результатов доклинических исследований
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
категория исследования
Руководитель подразделения_______________________________________
_________________________________________________________________
Ф.И.О., ученая степень, ученое звание, должность
Руководитель________________                    _________________
Ф.И.О.                            подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 5
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Категории доклинических исследований

1. Зерттеу атауы.
2. Зерделеу әдiстемесi, пайдаланылатын аппаратура мен реактивтер.
3. Сынақтарға пайдаланылған жануарлар түрi, олардың саны.
4. Наркоз түрi.
5. Дәрілік заттарды енгiзу жолдары, мөлшерлер.
6. Зерттеулер жүргiзiлгеннен кейiн жануарларды адамгершiлiк
жансыздандыру тәсiлi.
7. Кезеңдер мен мерзiмдердiң ұзақтығы көрсетiле отырып,
зерттеулердi жүргiзудiң егжей-тегжейлi мерзiмдерi.
Мазмұны
Зерттеу мақсаты.
Зерттеу мiндетi.
Зерделенiп жүрген зат.
Салыстыруға арналған зат.
Зерттеудiң таңдалған сызбасының дәйектелуi.
Тәжiрибедегi жануарлар сипаттамасы.
Зерттеу материалдары:
1) зерделеніп жүрген препарат сипаттамасы;
2) зерттелетiн дәрiлiк затты сақтау шарттары;
3) дәрілік затты беру, есепке алу және қайтару шарттары.
Зерттеу құрылымы:
4) зерттеудiң жалпы жоспары;
5) жануарларды зерттеуге енгiзу, шығару және аластау өлшемдерi.
Зерттелетiн затты қолданудың сызбасы
6) енгiзу тәсiлi мен жолдары;
7) затты салыстыру үшiн енгiзу тәсiлi мен жолдары.
Зерттеудi жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тәсiлдер.
Зерттелетiн зат тиiмдiлiгін бағалау.
Зерттелетiн заттың клиникаға дейiнгі зерделенуiнiң этикалық және
құқықтық нормалары.
Алынған ақпараттың пайдаланылуы және жүргізiлген зерттеулер
нәтижелерiн жариялау құқығы.
Зерттелетiн заттың спецификалық белсендiлiгінiң клиникаға дейiнгi
зерттелуiнiң хаттамасына түзетулер.
Зерттеу нәтижелерiн өңдеу.
Есептi әзiрлеу.
Пайдаланылған әдебиет.
Жауапты орындаушылар __________________________    _______________
Т.А.Ә. атқаратын қызметi          Қолы
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 3 қосымша
Клиникаға дейiнгi зерттеулер нәтижелерi туралы есеп
Зерттеудi жүргiзген зертхананың атауы мен мекен-жайы ______________
___________________________________________________________________
Зерттеудiң басталу мерзiмi ________________________________________
Зерттеудiң аяқталу мерзiмi ________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Зерттелетін заттың атауы (химиялық формуласы, сипаттамасы
(тұрақтылығы, тазалығы, бiртектiлiгi, құрамы, басқалары)) _________
___________________________________________________________________
Бақылау затының атауы (химиялық формуласы, сипаттамасы
(тұрақтылығы, тазалығы, бiртектілігi құрамы, басқалары)) __________
___________________________________________________________________
Заттың сандық және сапалық құрамына, композицияны таңдауға,
құрамдас заттарға қатысты дәйектеме және қосалқы заттарға қатысты
түсiндiрмелер.
Бақылау сапасы мен тәсiлдерінің көрсеткiштерiн дәйектеу,
тұрақтылық туралы деректер.
Қайта жаңғыртылған дәрілік зат жағдайында - дәрілік заттың
құрамы мен салыстыру препаратының сәйкестiлігiне қатысты деректер,
сондай-ақ егер мұндайлар орын алған болса, қосалқы заттар құрамының
өзгерiстерiн негiздеу.
Биожетімділiкке әсер ететiн физико-химиялық қасиеттер:
- кристалдық нысаны және epiгіштік коэффициентi немесе әсер
етушi заттың ерiгіштiгіне қатысты басқа да деректер;
- әсер етушi және қосалқы заттар кристалдарының (бөлiктердiң)
ұсынылған көлемi;
- сольватация жағдайы;
- майды/суды бөлу коэффициентi (ерiтiндi нысанында
пайдаланылатын препараттар үшiн, деректер осы тармақ бойынша ғана
келтiрiледi).
Асқазан мен iшек орталарын модельдендiру кезiнде in vitro
алынған белсендi ингредиенттердiң босап шығуы мен ерiгiштiгiне
қатысты деректер келтiрiледi. Қажет болған жағдайда мұндай деректер
ерiтiндiлердi қоспағанда, басқа нысандар үшiн де келтiрiледi. Бұл ең
алдымен қайтадан өндiрiлген дәрілiк заттарға қатысты, бұл деректер
олар үшiн қайта құрылатын препараттың үлгiсi үшiн осындайлармен
салыстырылуда келтiрiледi.
Фармакокинетика мен фармакодинамикасының деректерi
Зерттеулер тәсiлдерi ________________________________________
___________________________________________________________________
- тiркелген тәсiлдер;
- өлшеу аспаптарының деректерi;
- статистикалық талдау нәтижелерi;
- жауапты орындаушының қолы бар қадағалау нәтижелерi.
Зерттеу объектілерi жөнiндегi деректер (жануарлардың немесе
басқа бiрлiктердiң түрi, желiсi, штаммдары, саны, жынысы, жасы, дене
салмағы, жабдықталу көзi, топтар бойынша бөлу тәсiлдерi,
сәйкестендiру процедурасы, қоршаған орта факторларымен жануарларды
ұстау шарттары)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мөлшерлер ___________________________________________________
Зерттелетiн және бақылау заттарын енгiзу жолдары, тәсiлдерi,
мерзiмдiлiгі мен ұзақтығы _________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Зерттеулер көлемiне байланысты:
- уыттылықтың, мөлшер мен жынысқа байланысты;
- өлу немесе терминальдық сатыда жансыздандыру мерзiмдерiнiң;
- уыттылықтың клиникалық көрiнiстерiнiң;
- уыттылық көрiнiстерiнiң пайда болуының және олардың ұзақтығының
мерзiмдерi;
- тамақ қабылдаудың және дене салмағының;
- офтальмологиялық зерттеулер нәтижелерiнiң;
- гематолозерттеулердің;
- қан сарысуы мен несептiң биологиялық параметрлерiнiң;
- морфологиялық тексеру нәтижелерiнiң;
- гистапатологиялық қадағалаулардың деректерi қамтылған сынақтар
нәтижелерi.
Қорытындылар ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Зерттеулердiң орындалу барысына жүргiзiлген тексеру
нәтижелерiнiң қорытындысы.
Жүргiзiлген тексерулер мен зертхана басшысы мен жауапты
орындаушы хабардар етiлген сәйкессiздiктiң қандай да бiр
фактiлерiнiң анықталған мерзiмi көрсетiлген сапа бақылауын
қамтамасыз ету жөнiндегi қорытынды.
Қысқаша аннотация.
Пайдаланылған әдебиет тiзiмi.
Сынамалардың, үлгiлердiң сақталу орны туралы
ақпарат _______________
___________________________________________________________________
Қолы:
Орындаушы мекемесiнiң басшысы _______________      __________
Т.А.Ә.             қолы
Жауапты орындаушы _____________________       _______________
Т.А.Ә.                   қолы
Сынақ зертханасының басшысы _______________      ____________
Т.А.Ә.               қолы
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 4 қосымша
Кiмге:  Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi
Өтiнiш
Тiзбеге клиникаға дейiнгi сынақтар нәтижелерiн iрiктеп бақылауды
жүргiзу үшiн ______________________________________________________
___________________________________________________________________
мекеменiң аты
___________________________________________________________________
бөлiмше
___________________________________________________________________
ведомстволық бағыныстылығы, мекен-жайы телефон, E mail
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
зерттеу санаты
қосуыңызды сұраймын
Бөлiмше басшысы ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Т.А.Ә. ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы, қызметi
Басшы _____________________      ____________
Т.А.Ә.                  қолы
M.O
Мерзiмi 200__ ж. "___" ____________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 5 қосымша
Клиникаға дейiнгi зерттеулер санаттары

1. Токсикологические:
1) острая токсичность
2) токсичность при повторных введениях (подострая, субхроническая, хроническая)
3) кумулятивное действие
4) местнораздражающее действие
5) аллергенность
6) иммуннотоксичность
7) тератогенность
8) мутагенность
9) эмбриотоксичность
10) гонадотоксичность
11) канцерогенность
12) пирогенность
2. Общефармакологические.
3. Специфические фармакологические (указать клинико-фармакологическую группу).
4. Фармакокинетические.
5. Химические, физические, биологические, микробиологические и другие научные исследования доклинических испытаний лекарственных средств.
Приложение 6
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Сведения об обеспеченности персоналом для
проведения заявленной категории доклинических исследований
Ф.И.О.
Долж-
ность
Образова-
ние, специаль-
ность
Ученая степень по специаль-
ности
Категория доклини-
ческого исследо-
вания
Стаж работы по профилю исследо-
вания
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 7
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Сведения о производственных помещениях
Назначение помещения
Специальное или приспо-
собленное
Площадь
кв.м
Температура
ҮС и влажность
Примечание
Для проведения экспериментальных исследований обязательно наличие вивария, организация и функционирование которого соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан.
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 8
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Сведения об оснащенности приборами и аппаратурой
№ п/п
Наимено-
вание прибора
Завод-
ской и инвен-
тарный номера
Марка  изго-
товителя
Основные техни-
ческие харак-
теристики
Срок эксп-
луата-
ции
Оценка
состояния
(№ доку-
мента
метроло-
гической поверки, периоди-
чность)
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 9
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Сведения об обеспеченности лабораторными животными
Виды
животных
Организация -
поставщик животных
Организация - поставщик кормов
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 10
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Перечень используемых методов
№ п/п
Название метода
Ссылка на
литературный источник
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.
Приложение 11
к Инструкции по проведению
доклинических испытаний и (или)
исследований биологически
активных веществ в
Республике Казахстан
Перечень стандартных операционных процедур
(для токсикологических исследований)
п/п
Название стандартной
операционной процедуры
Руководитель_______________________         _________________
Ф.И.О.                           подпись
МП
Дата «___»________200__г.

1. Токсикологиялық:
- жедел токсикологиялық
- қайталап енгiзiлу кезiндегi уыттылық (жедел алды, субхроникалық, созылмалы)
- жинақталу әсерi
- жергiлiктi тiтiркендiргіш әсерi
- аллергендiк
- иммуноуыттылық
- тератогендiк
- мутагендiк
- эмбриоуыттылық
- гонадоуыттылық
- канцерогендiк
- пирогендiк
2. Жалпы фармакологиялық
3. Спецификалық фармакологиялық (клиникалық фармакологиялық тобын көрсету керек)
4. Фармакокинетикалық
5. Дәрілік заттардың клиникаға дейiнгi сынақтарының  химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық және басқа ғылыми зерттеулерi
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 6 қосымша
Клиникаға дейінгі зерттеулердің
мәлімделген санаттары үшін қызметшілермен
қамтамасыз етілу жөніндегі мәліметтер
Т.А.Ә
Қызметі
Білімі,
маман-
дығы
Мамандығы
бойынша
ғылыми
дәрежесі
Клиникаға
дейінгі
зерттеулер
санаты
Зерттеу
бейіні
бойынша
жұмыс
стажы
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
Мерзімі 200__ж. "___" __________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 7 қосымша
Өндірістік үй-жайлар туралы мәліметтер
Үй-жайдың
белгіленуі
Арнайы немесе
бейімделген
Аумағы
шаршы, м
Температура,  о С
және ылғалдылығы
Ескерту
Экспериментальдық зерттеу жүргізу үшін виварийдің, ұйымдастырудың
және қызмет істеудің болуы міндетті, ол Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес келуге тиіс.
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
М.О.
Мерзімі 200__ж. "___" __________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 8 қосымша
Аспаптар мен және аппаратурамен
жарақтандыру жөніндегі мәліметтер
Р/к
N
Аспаптың
атауы
Зауыттық
және мү-
кәммалдық
нөмірі
Дайын-
даушы
таңбасы
Негізгі
техни-
калық
сипат-
тамасы
Пайда-
лану
мер-
зімі
Жағдайды
бағалау (ме-
трологиялық
тексеру
құжатының,
мерзімделі-
гінің N)
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
М.О.
Мерзімі 200__ж. "___" __________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 9 қосымша
Зертханалық жануарлармен қамтамасыз
етілу жөніндегі мәліметтер
Жануарлар түрі
Жануарларды жеткізуші
ұйым
Жем-шөпті жеткізуші
ұйым
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
М.О.
Мерзімі 200__ж. "___" __________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 10 қосымша
Пайдаланылатын тәсілдер тізбесі
Р/к
N
Тәсілдің атауы
Әдеби көзге сілтеме
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
М.О.
Мерзімі 200__ж. "___" __________
Қазақстан Республикасында
биологиялық белсендi заттардың
клиникаға дейiнгi сынақтарын
және (немесе) зерттеулерiн
жүргiзу жөнiндегi 11 қосымша
Стандартты операциялық процедуралар тізбесі
(токсикологиялық зерттеулер үшін)
Р/к
N
Стандартты операциялық процедураның атауы
Басшы ___________________      _______________
Т.А.Ә.                   қолы
М.О.
Мерзімі 200__ж. "___" __________