Об утверждении Положения об организациях образования с особым режимом содержания
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2005 года N 3511. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 375
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 17.09.2013 № 375 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  статьи 14 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях образования с особым режимом содержания.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Испусинова С.Б.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента опубликования.
4. Областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) образования довести данный приказ до районных, городских отделов и организаций образования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
Министр
"Согласовано"                    "Согласовано"
Министр внутренних дел           Министр здравоохранения
Республики Казахстан             Республики Казахстан
25 марта 2005 г.                 19 февраля 2005 г.
Утверждено
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 февраля 2005 года N 68
Положение
об организациях образования с особым режимом содержания 1. Общие положения
1. Положение об организациях образования с особым режимом содержания (далее - Положение) разработано в целях реализации пункта 10  статьи 14 Закона Республики Казахстан «О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности».
2. Организация образования с особым режимом содержания является учебно-воспитательным или лечебно-воспитательным учреждением системы образования Республики Казахстан и создается в целях обеспечения воспитания, обучения и социальной реабилитации несовершеннолетних в возрасте от одиннадцати до восемнадцати лет, совершивших общественно опасные деяния, содержащие признаки преступления, освобожденных от уголовной ответственности.
3. Организации образования с особым режимом содержания осуществляют деятельность в соответствии с  Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан  «Об образовании» ,   «О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности»,  «О правах ребенка в Республике Казахстан», настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами, направленными на обеспечение прав и интересов несовершеннолетних.

Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 68 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3511. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 375 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 17.09.2013 № 375 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiп отырған Ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымы туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Мектепке дейiнгi және орта бiлiм департаментi (С.Б.Есбосынова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық жарияланған сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi.
4. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының бiлiм департаменттерi (басқармалары) аталған бұйрықты аудандық, қалалық бөлiмдерiне және бiлiм беру ұйымдарына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н.Шәмшидиноваға жүктелсiн.
Министр
"Келісілді"                 "Келісілді"
Қазақстан Республикасы      Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі         Денсаулық сақтау министрі
2005 жылғы 25 наурыздағы    2005 жылғы 19 ақпандағы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2005 жылғы 5 ақпандағы
N 68 бұйрығымен бекітілген
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 10-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінің оқу-тәрбие немесе емдеу-тәрбие беру мекемелері болып табылады және қылмыстық белгілері бар қоғамға қауіпті іс-әрекет жасаған, қылмыстық жауапкершіліктен босатылған он бір жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандарды тәрбиелеуді, оқытуды және әлеуметтік оңалтуды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
3. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы қызметін Қазақстан
Республикасының Конституциясына , " Білім туралы ", "Кәмелетке
толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы", "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, осы Ережеге және кәмелетке толмағандардың
құқықтары мен мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырады.

4. Основными задачами организаций образования с особым режимом содержания являются:
1) социальная адаптация и реабилитация воспитанников;
2) предупреждение правонарушений, безнадзорности, беспризорности и антиобщественных действий среди несовершеннолетних, выявление и устранение причин и условий им способствующих;
3) обеспечение защиты прав и законных интересов несовершеннолетних;
4) формирование законопослушного поведения несовершеннолетних;
5) обеспечение непрерывности и единства процесса обучения и воспитания.
2. Порядок создания организаций образования с особым режимом содержания
5. Организации образования с особым режимом содержания создаются для подростков в возрасте от 11 до 18 лет, отдельно для лиц мужского и женского пола.
6. Организации образования с особым режимом содержания должны иметь комплекс зданий и сооружений, обеспечивающих учебно-воспитательный процесс: учебные и жилые помещения для воспитанников, пищеблок, помещение для медицинского пункта с изолятором, клуб, спортивную площадку, учебно-производственные мастерские, учебно-опытное сельское или садоводческое хозяйство.
7. Деятельность медицинского пункта с изолятором регулируется руководством организации образования с особым режимом содержания и местным органом государственного управления здравоохранением. При необходимости организация образования с особым режимом содержания использует помощь профильных медицинских учреждений местных органов государственного управления здравоохранением.
8. Организация образования с особым режимом содержания является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
3. Управление организациями образования
с особым режимом содержания
9. Управление организациями образования с особым режимом содержания осуществляется на принципах коллегиальности. Непосредственное управление организациями образования с особым режимом содержания осуществляет директор, который назначается и освобождается управлениями (департаментами) образования областей, городов Астаны и Алматы.
10. Коллегиальное управление организацией образования с особым режимом содержания осуществляет совет общественности, в состав которого входят педагогические работники, воспитанники 5-11 классов, родители или лица, их заменяющие и представители общественности. Порядок выбора совета общественности и организация его деятельности определяется уставом организации образования с особым режимом содержания.

4. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының негізгі міндеттері:
1) тәрбиеленушілердің әлеуметтік бейімденуі мен оңалуы;
2) кәмелетке толмағандардың арасында құқық бұзушылықтардан, қадағалаусыз және панасыз қалудан және қоғамға жат қылықтардан сақтануда, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды табу және болдырмауда мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
3) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
4) кәмелетке толмағандардың заңға бағыну мінез-құлықтарын қалыптастыру;
5) оқу мен тәрбие процесінің үздіксіздігі мен біртұтастығын қамтамасыз ету.
2. Ерекше режимде ұстайтын білім беру
ұйымын құру тәртібі
5. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы 11 жастан 18 жасқа дейінгі жасөспірімдер үшін ер балалар мен қыз балаларға жеке құрылады.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
6. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында оқу-тәрбие процесін қамтамасыз ететін үй-жайлар мен ғимараттар:
тәрбиеленушілерге арналған оқу және тұрғын үйлер, тағам блогі, изолятормен қоса медициналық пунктке арналған үй-жай, клуб, спорт алаңы, оқу-өндірістік шеберханалар, ауылдық оқу-тәжірибе немесе бау-бақша шаруашылығы болады.
7. Изоляторымен қоса медициналық пункттің қызметі білім беру және денсаулық сақтау уәкілетті органдары бекіткен белгіленген тәртіппен регламенттеледі. Қажет болған жағдайда ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы денсаулық сақтау органдарының бейінді медициналық мекемелерінің көмегін пайдаланады.
8. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдық құқықтық заңды тұлға болып табылады, мөртаңбасы және мемлекеттік тілдегі өзінің атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес банктерде шоттары болады.
3. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын басқару
9. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын басқару алқалылық принциптерде жүзеге асырылады. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын тікелей басқаруды директор жүзеге асырады.
10. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын алқалық басқаруды сайланған орган - кеңес жүзеге асырады, оның құрамына педагог қызметкерлер, 5-11 сынып тәрбиеленушілері, ата-аналар немесе оларды ауыстыратын тұлғалар және жұртшылық өкілдері кіреді. Қоғамдық кеңесті сайлау тәртібі және оның жұмысы ұйымның жарғысымен айқындалады.

11. Помощник директора организации образования с особым режимом содержания по режиму, старший дежурный по режиму и дежурный по режиму назначаются директором организации образования с особым режимом содержания из числа лиц, имеющих педагогическое или юридическое образование и опыт работы с детьми.
Численность старших дежурных и дежурных по режиму определяется из расчета 10 процентов от количества учащихся.
12. Старший воспитатель назначается директором организации образования с особым режимом содержания на каждые четыре класса (воспитательные группы) из числа лиц с высшим педагогическим образованием, положительно зарекомендовавших себя в качестве руководителя детского коллектива.
13. Мастер по труду или мастер производственного обучения должен иметь высшее или среднее профессиональное образование и опыт работы по соответствующей профессии.
14. Заведующий медицинским пунктом, медицинский персонал организации образования с особым режимом содержания в соответствии со штатным расписанием назначаются директором организации по согласованию с местным органом государственного управления здравоохранением соответствующей административно-территориальной единицы.
15. Психолог назначается директором организации образования с особым режимом содержания из числа лиц, имеющих высшее образование, получивших специальную подготовку по детской возрастной и педагогической психологии, психодиагностике и психокоррекции.
16. В соответствии с законодательством Республики Казахстан организации образования с особым режимом содержания разрабатывают свой устав, в котором определяются полномочия совета общественности, а также иные вопросы, не противоречащие действующему законодательству и необходимые для осуществления ее деятельности.
4. Порядок приема и выпуска воспитанников организаций
образования с особым режимом содержания
17. Сбор документов, необходимых для помещения несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, обеспечивают органы внутренних дел.
18. Несовершеннолетний может быть направлен в организацию образования с особым режимом содержания на срок от шести месяцев до двух лет.
19. Условия содержания несовершеннолетних в организациях образования с особым режимом содержания определяются:
1) охраной территории, включающей личную безопасность воспитанников и их максимальную защищенность от негативного влияния;
2) распорядком дня, системой учебной, воспитательной работы и организацией досуга, обеспечивающих занятость воспитанников;
3) круглосуточным наблюдением и контролем за поведением воспитанников, в том числе во время, отведенное для сна;

11. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының режим бойынша директорының көмекшісін, режим бойынша аға кезекші мен режим бойынша кезекшіні педагогикалық немесе заң білімі бар және балалармен жұмыс тәжірибесі бар тұлғалар арасынан арнаулы ұйымның директоры тағайындайды.
Аға кезекшілер мен режим бойынша кезекшілердің саны оқушылар санының 10 пайызы есебінен анықталады.
12. Аға тәрбиешіні әрбір төрт сыныпқа (тәрбиелеу топтарына) балалар ұжымының іскер басшысы деп өзін ұсынымдаған жоғары педагогикалық білімі бар тұлғалар арасынан ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының директоры тағайындайды.
13. Еңбек шеберінің немесе өндірістік оқыту шеберінің жоғары немесе кәсіптік орта білімі, жоғары өндірістік білікті және тиісті кәсібі бойынша жұмыс тәжірибесі болуы қажет.
14. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының медициналық пунктінің меңгерушісін және медициналық қызметкерді штаттық кестеге сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының келісімімен ұйымның директоры тағайындайды.
15. Психологты жоғары білімі бар, балалардың жастық және педагогикалық психология, психодиагностика және психотүзеу бойынша арнайы дайындық алған адамдар арасынан арнаулы білім беру ұйымының директоры тағайындайды.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы өзінің жарғысын әзірлейді, онда кеңестің өкілеттілігі, сондай-ақ қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтін және оның қызметін жүзеге асыруға қажетті өзге де мәселелер айқындалады.
4. Арнаулы білім беру ұйымдарына тәрбиеленушілерді
қабылдау, оқуын бітірту тәртібі
17. Кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына орналастыруға қажетті құжаттарды жинауды ішкі істер органдары қамтамасыз етеді.
18. Кәмелетке толмаған бала ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына алты айдан екі жылға дейінгі мерзімге жіберілуі мүмкін.
19. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында кәмелетке толмағандарды ұстаудың жағдайы мыналармен:
1) тәрбиеленушілердің жеке бастарының қауіпсіздігін және оларды теріс қылықтардан барынша қорғауды қосатын көрсетілген мекеменің аумағын қорғаумен;
2) күн тәртібімен, оқу, тәрбие жұмысының жүйесімен және тәрбиеленушілердің пайдалы жұмыспен қамтамасыз ететін бос уақытын ұйымдастырумен;
3) тәбиеленушілердің мінез-құлқына тәулік бойы, оның ішінде ұйқыға бөлінген уақытта бақылау жасаумен;

4) ограничением свободного входа на территорию организации посторонних лиц и исключением самовольного ухода из него воспитанников.
20. В организацию образования с особым режимом содержания не могут быть помещены несовершеннолетние, имеющие заболевания, препятствующие их содержанию и обучению в указанных учреждениях.
21. Оформление личных дел несовершеннолетних, направляемых в организации образования с особым режимом содержания, осуществляется в соответствии с Перечнем документов для формирования личных дел несовершеннолетних, направляемых в организации образования с особым режимом содержания (приложение 1 к настоящему Положению).
22. Зачисление в организации образования с особым режимом содержания оформляется приказом директора либо должностным лицом, исполняющим его обязанности.
23. Доставка несовершеннолетних в организацию образования с особым режимом содержания осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке через Центры временной изоляции и адаптации несовершеннолетних, находящихся в ведении органов внутренних дел.
24. Несовершеннолетние, поступающие в организацию образования с особым режимом содержания, при необходимости проверки на наличие инфекционных заболеваний могут размещаться в карантинном отделении под наблюдением медицинских работников на срок до 7 суток.
Определение класса, в котором должен обучаться несовершеннолетний, производится на основании имеющихся документов об образовании, а при их отсутствии или в спорных ситуациях - по результатам проверки знаний.
25. Администрация организации образования с особым режимом содержания в течение десяти суток со дня поступления несовершеннолетнего письменно извещает об этом родителей или лиц, их заменяющих, органы опеки и попечительства, комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав, и сообщает свой юридический адрес.
В случае самовольного ухода воспитанника за пределы территории организации образования с особым режимом содержания администрация немедленно информирует об этом органы внутренних дел по месту нахождения указанного учреждения, по месту жительства несовершеннолетнего и принимает непосредственное участие в их розыске и возвращении.
26. Выпуск воспитанника из организации образования с особым режимом содержания осуществляется приказом директора по окончанию срока, определенного судом.
Пребывание несовершеннолетнего в организации образования с особым режимом содержания может быть прекращено досрочно в связи с достижением им совершеннолетия, а также, если на основании представления администрации организации суд придет к выводу, что несовершеннолетний для своего исправления больше не нуждается в применении данной меры.

4) ұйымның аумағына бөтен адамдардың келуіне шектеу жасаумен және одан тәрбиеленушілердің өз бетімен кетіп қалуын болдырмаумен анықталады.
20. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына оларды бағып-күтуге және оқытуға кедергі болатын аурулары бар кәмелетке толмағандар аталған мекемелерге орналастырылмайды.
21. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберілетін кәмелетке толмағандардың жеке істерін ресімдеу ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберілетін кәмелетке толмағандардың жеке істерін қалыптастыру үшін құжаттар тізбесіне (осы Ереженің 1-қосымша) сәйкес жүзеге асырылады.
22. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына қабылдау директордың бұйрығымен немесе оның міндетін атқарушы лауазым иесімен ресімделеді.
23. Кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын ұйымға жеткізу белгіленген тәртіппен ішкі істер органдарының қарамағындағы Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталығы арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
24. Жұқпалы аурулардың барлығына тексеріс жүргізудің қажеттілігі болған кезде ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына түсетін кәмелетке толмағандарды карантиндік бөлімшеге медициналық қызметкерлердің бақылауымен 7 күндік мерзімге орналастыруға болады.
Кәмелетке толмағандар оқитын сыныпты анықтау бар білімі туралы құжаттардың негізінде, ал олар жоқ болған жағдайда немесе даулы жағдайларда олардың білімін тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
25. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының әкімшілігі кәмелетке толмағандарды қабылдаған күннен бастап он күн ішінде осы туралы ата-анасын немесе оларды ауыстыратын тұлғаларды, қамқоршылық және қорғаншылық органдарын, кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны жазбаша түрде хабардар етіп, өзінің заңды мекен-жайын хабарлауы қажет.
Тәрбиеленушінің ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының аумағынан өз бетімен кетіп қалған жағдайда мекеменің әкімшілігі осы туралы аталған мекеменің тұрғылықты жеріндегі, кәмелетке толмағанның тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдарын жедел түрде хабардар етеді және оларды іздеуге және қайтаруға тікелей қатысады.
26. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымынан тәрбиеленушіні оқытып шығарту сот белгілеген мерзім аяқталғаннан кейін директордың бұйрығымен жүзеге асырылады.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағанның болуы оның кәмелетке толғанына байланысты мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін, сондай-ақ ұйым әкімшілігінің ұсынысы негізінде сот аталған шараны қолдануда кәмелетке толмағандар түзеу мекемесінде болуға мұқтаж емес деген ұйғарымға келеді.

27. Срок пребывания несовершеннолетнего в организации образования с особым режимом содержания, определенный судом, может быть продлен только в случаях:
1) необходимости завершения несовершеннолетним общеобразовательной или профессиональной подготовки, но не более чем до достижения им совершеннолетия;
2) совершения общественно опасного деяния до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность.
28. Вопрос об условиях воспитания, обучения и содержания воспитанников в организации образования с особым режимом содержания не реже одного раза в квартал изучается региональной комиссией по делам несовершеннолетних и защите их прав совместно с органами образования с последующим рассмотрением материалов проверки на заседании комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав.
29. Администрация организации образования с особым режимом содержания не позднее чем за один месяц до предполагаемого выпуска воспитанника направляет в комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства воспитанника извещение о его выпуске из указанного учреждения, а также характеристику на несовершеннолетнего и рекомендации о необходимости проведения с ним в дальнейшем индивидуальной профилактической работы и оказания ему содействия в трудовом и бытовом устройстве.
30. Несовершеннолетние, выбывающие из организаций образования с особым режимом содержания досрочно или в связи с истечением срока, определенного судом, направляются к месту их дальнейшего устройства в сопровождении родителей или лиц, их заменяющих, а в случае невозможности их прибытия - в сопровождении работников организации образования с особым режимом содержания за счет средств организаций образования с особым режимом содержания.
31. Несовершеннолетние, выбывающие из организации образования с особым режимом содержания в связи с достижением совершеннолетия, направляются к месту постоянного проживания самостоятельно за счет средств организаций образования с особым режимом содержания.
32. Выпускники-сироты и выпускники, оставшиеся без попечения родителей, независимо от возраста, отправляются к месту дальнейшего устройства в сопровождении работников организации образования с особым режимом содержания за счет средств организации образования с особым режимом содержания.
33. Во всех случаях выбытия администрация организации образования с особым режимом содержания бесплатно выдает выпускникам комплект сезонной одежды и обуви, бывший в их пользовании в период нахождения в данном учреждении, совершеннолетним воспитанникам выдаются заработанные ими деньги.
Выпускникам из числа детей - сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, оказывается материальная помощь в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

27. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында кәмелетке толмағандардың сот белгілеген болу мерзімі мынадай жағдайларда ғана:
1) кәмелетке толмағандарға жалпы білім беретін немесе кәсіби даярлықты аяқтау қажет болғанда бірақ ол кәмелетке толғанға дейін ғана;
2) кәмелеттік жасқа толғанға дейін ол жастан бастап қылмыстық жазаға тартылатын қоғамға қауіпті іс-әрекет жасағаны үшін ұзартылуы мүмкін.
28. Тәрбиеленушілерді ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында тәрбиелеу, оқыту және ұстау жағдайлары туралы мәселені тоқсанына кемінде бір рет кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның отырысында тексеріс материалдарын кейін қараумен қоса білім беру органдарымен бірлесіп кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік комиссия зерделейді.
29. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының әкімшілігі тәрбиеленушіні күтілген бітіртіп шығаруға дейін кешіктірмей бір ай бұрын тәрбиеленушінің тұрғылықты жеріндегі кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға оның аталған мекемені бітіріп шыққаны туралы хабарламаны, сондай-ақ кәмелетке толмағанға мінездеме және онымен одан әрі жеке алдын алу жұмыстарын жүргізудің және оның еңбекпен қамтылуына және тұрмыстық жағдайына жәрдем көрсету қажеттілігі туралы ұсыным жібереді.
30. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымынан мерзімінен бұрын немесе сот белгілеген мерзімнің аяқталуына байланысты кететін кәмелетке толмағандар ата-анасының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың алып жүруімен одан әрі орналасу жеріне жіберіледі, ал олар келе алмаған жағдайда - ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының қаражаттары есебінен ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының қызметкері алып жүреді.
31. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымынан кәмелетке толғандығына байланысты кететін кәмелетке толмағандар тұрақты тұратын жеріне өз бетімен ұйымның қаражаты есебінен жіберіледі.
32. Жетім бітірушілер және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар жастарына қарамастан ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының қызметкерінің алып жүруімен ары қарай орналасатын жеріне ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымның қаражаты есебінен жіберіледі.
33. Кетудің барлық жағдайларында ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының әкімдігі бітірушілерге аталған мекемеде болған кезеңде олар бұрын пайдаланған маусымдық киімдер мен аяқ-киімдердің комплектісін тегін береді және оларға тапқан ақшаларын береді.
Жетім балалардың және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың арасынан шыққан бітірушілерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға сәйкес материалдық көмек көрсетіледі.

34. При выпуске воспитанников из организаций образования с особым режимом содержания сопровождающим их лицам выдаются: принадлежащие несовершеннолетнему вещи, деньги, личные документы, свидетельство или справка об образовании и трудовой подготовке, характеристика, выписка из медицинской карты с обязательным отражением сведений о проведенных прививках и об эпидемиологическом окружении.
Сопровождающим несовершеннолетних работникам специальной организации образования оплачиваются командировочные расходы и выдаются продукты питания на время следования к месту его жительства.
35. Администрация организации образования с особым режимом содержания запрашивает письменное подтверждение органов внутренних дел по месту жительства несовершеннолетнего о факте его прибытия.
5. Организация учебно-воспитательного процесса
36. Учебно-воспитательная работа в организациях образования с особым режимом содержания осуществляется в соответствии с учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования.
Учебная нагрузка, режим занятий воспитанников определяются утверждаемыми организациями образования положениями, подготовленными на основе государственных общеобязательных стандартов, учебных планов и рекомендаций органов здравоохранения и образования.
37. Для воспитанников с пробелами в знаниях применяется программа выравнивания знаний, утвержденная педагогическим советом организаций образования с особым режимом содержания. Занятия по самоподготовке проводятся под руководством педагогов в специально отведенные распорядком дня часы.
38. Обучение и воспитание воспитанников организаций образования с особым режимом содержания проводится дифференцированно с учетом их возрастных и индивидуальных особенностей с обязательным разнопрофильным производительным и общественно-полезным трудом, широкой и разнообразной сетью кружков.
39. Привлечение воспитанников к мероприятиям, не связанным с учебно-воспитательным процессом и социальной реабилитацией, запрещается.
40. Трудовое обучение и воспитание в организации образования с особым режимом содержания является одним из средств перевоспитания детей и подростков и осуществляется в учебно-производственных мастерских, учебно-опытном участке и подсобном хозяйстве с учетом возраста и физического развития детей от двух до четырех часов в день.
41. В процессе профессионального обучения воспитанники могут выполнять производственные заказы, отвечающие требованиям учебных программ.
42. Профессиональная практика воспитанников организации образования с особым режимом содержания организуется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Профессиональную практику воспитанники проходят в учебно-производственных мастерских организации образования с особым режимом содержания или на производстве.

34. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымын бітірушілер бітіріп шыққан кезде оларды алып жүретін адамдарға: іссапар шығыстарына және оның тұратын жеріне жетуге дейінгі уақыттағы тағам өнімдеріне жұмсалатын қаражат, жасөспірімге тиесілі заттарын, ақша, жеке құжаттарын, білімі және еңбек даярлығы туралы куәлік немесе анықтама, мінездеме, егілген егілімдері туралы және эпидемиологиялық
ортасы туралы мәліметтері бар міндетті медициналық картасынан көшірме беріледі.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының кәмелетке толмағандарды алып жүретін қызметкерлеріне іссапар шығыстары төленеді және баратын жеріне дейінгі уақытта тамақтануы үшін азық-түлік беріледі.
35. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының әкімшілігі кәмелетке толмағанның тұратын жеріндегі ішкі істер органдарынан олардың келгендігі фактісі туралы жазбаша растауды сұратады.
5. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
36. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымындағы оқу-тәрбие жұмысы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары негізінде әзірленген оқу жоспарлары мен бағдарламаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Тәрбиеленушілердің оқу жүктемесі, сабақтар режимі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары, денсаулық сақтау және білім беру органдарының оқу жоспарлары мен ұсынымдары негізінде дайындалған білім беру ұйымдары бекітетін ережелермен анықталады.
37. Үлкен педагогикалық қараусыз жүрген тәрбиеленушілер үшін ерекше режимде ұстайтын ұйымның педагогикалық кеңесі бекіткен білімін теңестіру бағдарламасы қолданылады. Өз бетінше даярлық сабақтары педагогтардың басшылығымен күн тәртібінде арнаулы бөлінген сағатта жүргізіледі.
38. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының тәрбиеленушілерін оқыту және тәрбиелеу сараланып олардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, міндетті әртүрлі бейінді өндірістік және қоғамға пайдалы еңбекпен, үйірмелердің көп және әртүрлі желілерімен жүргізіледі.
39. Оқу-тәрбие процесімен және әлеуметтік оңалтумен байланысты емес іс-шараларға тәрбиеленушілерді тартуға тиым салынады.
40. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымындағы еңбекке баулу мен тәрбиелеу балалар мен жасөспірімдерді қайта тәрбиелеу құралдарының бірі болып табылады. Олар оқу-өндірістік шеберханаларында және оқу-тәжірибелік  ауыл шаруашылығында балалардың жастары мен физикалық дамуын ескере отырып, күніне екі сағаттан төрт сағатқа дейінгі шекте жүзеге асырылады.
41. Өндірістік оқыту процесінде тәрбиеленушілер оқу бағдарламаларының талаптарына жауап беретін өндірістік тапсырыстар орындауларына болады.
42. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің өндірістік практикасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады. Тәрбиеленушілердің өндірістік практикасы ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының оқу-өндірістік шеберханаларында немесе өндірісте өтеді.

43. За продукцию, изготовленную подростками в процессе профессионального обучения, а также за работу, выполненную в период профессиональной практики, несовершеннолетним начисляется денежная сумма, которая перечисляется на лицевой счет воспитанников и выдается по мере необходимости в установленном порядке.
44. Воспитанники организаций образования с особым режимом содержания, получившие основное общее или среднее общее образование, получают документ государственного образца о соответствующем уровне образования, который хранится в личных делах и выдается им на руки под расписку при выпуске из специальной организации образования. Остальным воспитанникам при выпуске выдается табель с указанием оценок по всем предметам.
45. В организациях образования с особым режимом содержания устанавливаются следующие меры поощрения:
1) объявление благодарности устно или в приказе, который приобщается в личное дело воспитанника;
2) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
3) награждение грамотой, подарком, премией;
4) занесение на Доску почета;
5) сообщение родителям, лицам, их заменяющим, либо по месту прежней учебы о хорошем поведении воспитанника и его успехах в учебе и труде;
6) присуждение лучшему классу или группе вымпела, грамоты или ценного подарка;
7) присвоение звания «Лучший по профессии».
46. За нарушение режима и правил поведения к несовершеннолетним могут применяться следующие меры взыскания:
1) предупреждение;
2) объявление выговора устно или в приказе директора организации образования с особым режимом содержания перед строем воспитанников;
3) обсуждение на общем собрании несовершеннолетних, группы или класса, на педагогическом совете организации образования с особым режимом содержания;
4) внеочередное дежурство по уборке помещений и территории организации образования с особым режимом содержания (за исключением мест общественного пользования) в свободное от учебы время до отхода ко сну (не более одного часа).
Применение мер взыскания, не предусмотренных настоящим Положением, не допускается.
47. Правом применения мер поощрения и взыскания, перечисленным в пунктах 45, 46 Положения пользуются директор и его заместители. Учителя и воспитатели могут применять меры взыскания и поощрения в виде устной благодарности, предупреждения или устного выговора.
48. Администрация организаций образования с особым режимом содержания может предоставлять кратковременный отпуск воспитанникам сроком до 7 суток (не считая дороги) в случае смерти, тяжелой болезни родителей или лиц, их заменяющих, близких родственников. Выезд к месту проведения отпуска осуществляется в сопровождении родителей несовершеннолетнего, его законных представителей либо работников организации образования с особым режимом содержания.

43. Өндірістік оқыту процесінде жасөспірімдер дайындаған өнім үшін, сондай-ақ өндірістік практикасы кезеңінде орындалған жұмыс үшін кәмелетке толмағандарға тәрбиеленушілердің жеке есеп шотына аударылатын ақшалай сома аударылады және белгіленген тәртіппен қажеттілігіне қарай беріледі.
44. Жалпы негізгі немесе жалпы орта білім алған ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының тәрбиеленушілері тиісті білім деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатты алады, ол жеке істерінде сақталады және ерекше режимде ұстайтын ұйымдарын бітірген кезде қолхат жаздырып оларға қолдарына береді. Қалған тәрбиеленушілерге бітірген кезде барлық пәндер бойынша бағалары көрсетілген табель беріледі.
45. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында көтермелеудің мынадай шаралары белгіленеді:
1) ауызша алғыс айту немесе тәрбиеленушінің жеке ісіне тігілетін бұйрық шығару;
2) бұрын қолданылған шараны уақытынан бұрын алып тастау;
3) грамотамен, сыйлықпен, сыйақымен наградтау;
4) құрмет тақтасына енгізу;
5) тәрбиеленушінің жақсы мінез-құлқы және оның оқудағы және еңбектегі жетістіктері туралы ата-анасына немесе бұрынғы оқыған жеріне хабарлау;
6) үздік сыныпқа немесе топқа жалауша, грамота немесе бағалы сыйлық беру;
7) "Кәсібі бойынша үздік" атағын беру.
46. Режимді және жүріп-тұру ережелерін бұзғаны үшін кәмелетке толмағандарға мынадай жаза қолданылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) тәрбиеленушілерді қатарға тұрғызып қойып, ауызша сөгіс немесе арнаулы ұйым директорының бұйрығы жарияланады;
3) ерекше режимде ұстайтын ұйымның педагогикалық кеңесінде кәмелетке толмағандардың жалпы жиналасында топтарды немесе сыныпты талқылау;
4) ұйықтағанға дейін (бір сағаттан аспауы қажет) оқудан бос уақытта ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының үй-жайы мен аумағын (қоғамдық пайдалану жерінен басқа) жинауға кезектен тыс кезекшілікке қою.
Осы Ережеде көзделмеген жаза шарасын қолдануға болмайды.
47. Тәрбиеленушіге Ереженің 45 және 46-тармақтарында санамаланған көтермелеу мен жаза қолданудың құқығы директорға немесе оның орынбасарына берілген.
48. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы әкімшілігінің ата-аналары немесе оларды ауыстыратын адамдар, жақын туыстары қайтыс болған, ауыр науқас жағдайында тәрбиеленушілерге 7 тәулікке дейінгі мерзімде (жолда жүрген уақытын санамағанда) қысқа мерзімді демалыс беруге құқығы бар. Демалыс өткізу жеріне дейін кәмелетке толмағанды ата-анасы, оның заңды өкілдері немесе арнаулы білім беру ұйымының қызметкерлері алып жүруді жүзеге асырады.

49. Директор организации образования с особым режимом содержания, его заместители, учителя, воспитатели поддерживают систематическую связь с родителями несовершеннолетних или лицами, их заменяющими, путем переписки, личных бесед, проведения родительских собраний.
50. Воспитанникам разрешается переписка, получение передач, посылок, бандеролей (с соблюдением перечня разрешенных вещей и продуктов), денежных переводов в установленном законодательством порядке.
Расходование учащимися денежных средств допускается по разрешению и под контролем воспитателей организации образования с особым режимом содержания.
51. При наличии данных о нахождении предметов, запрещенных к хранению, администрация организации образования с особым режимом содержания производит проверку вещей учащегося, поступающих посылок, бандеролей, передач.
52. В период субботников, генеральных уборок, работ по самообслуживанию на территории организации образования с особым режимом содержания не допускается привлечение учащихся для уборки мест, опасных для здоровья воспитанников, а также мест общественного пользования.
6. Материально-техническая база
53. Организации образования с особым режимом содержания представляют статистическую отчетность о результатах своей деятельности по формам, утвержденным законодательством Республики Казахстан.
54. Документация организаций образования с особым режимом содержания ведется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Положению об организациях
образования с особым
режимом содержания
Перечень
документов для формирования личных дел
несовершеннолетних, направляемых в
организации образования с особым режимом содержания
1. Решение суда о направлении несовершеннолетнего в организацию образования с особым режимом содержания с указанием срока пребывания.
2. Удостоверение личности или свидетельство о рождении для лиц, не достигших 16 лет (копии).
3. Приписное свидетельство (для лиц призывного возраста).
4. Личное дело учащегося общеобразовательной школы, школы-интерната, детского дома, профессиональной школы.
Справка об окончании класса школы или курса профшколы, табель успеваемости за последний или текущий год либо свидетельство об окончании основной школы, профессиональной школы.
5. Характеристика несовершеннолетнего на момент определения его в организацию образования с особым режимом содержания с последнего места учебы.
6. Справка о месте жительства, занимаемой жилплощади и составе семьи, справки с места работы родителей или лиц их заменяющих.
7*. Медицинская карта ребенка - форма № 026/У и вкладной лист к медицинской карте амбулаторного больного - форма № 025-1/У.

49. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының директоры, оның орынбасарлары, мұғалімдер, тәрбиешілер кәмелетке толмағандардың ата-анасымен немесе оларды ауыстыратын адамдармен хат алмасу, жеке әңгімелесу, ата-аналар жиналысын өткізу жолымен жүйелі байланыста болады.
50. Тәрбиеленушілерге белгіленген тәртіппен хат алмасу, беріп жіберген затты алу, сәлемдеме бандерольдер (рұқсат етілген заттар мен өнімдердің тізбесін сақтай отырып), ақшалай аударылымдар заңнамада белгіленген тәртіппен рұқсат етіледі.
Оқушыларға ақша қаражаттарын жұмсау ерекше режимде ұстайтын ұйым тәрбиешісінің рұқсаты бойынша және бақылауымен жүргізіледі.
51. Сақтауға болмайтын заттардың тұрған жері туралы мәлімет бар болғанда ұйымның әкімшілігі оқушылардың заттарын, келіп түсетін сәлемдемелерді, бандеролдерді, сәлем-сауқатты тексеруге құқылы.
52. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының аумағындағы сенбіліктер, аумақты басты жинау, өз-өзіне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар кезеңінде оқушыларды тәрбиеленушілердің денсаулығына қауіпті жерлерді, қоғамдық пайдалану жерлерін жинауға пайдалануға тиым салынады.
6. Материалдық-техникалық база
53. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасы бекіткен нысандар бойынша өз қызметінің нәтижелері туралы статистикалық есеп береді.
54. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының құжаттамасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру
ұйымы туралы ережеге 1-қосымша
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына
жіберілетін кәмелетке толмағандардың жеке істерін
қалыптастыруға арналған құжаттардың тізбесі
1. Келу мерзімін көрсете отырып, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына кәмелетке толмағанды жіберу туралы соттың шешімі.
2. 16 жасқа толмаған тұлғалардың тууы туралы жеке куәлігі немесе куәлігі (көшірмесі).
3. Тіркелу куәлігі (әскерге шақыру жасындағы тұлға үшін).
4. Жалпы білім беретін мектептің, мектеп-интернаттың, балалар үйінің, кәсіптік мектептің оқушыларының жеке істері.
Мектеп сыныбын немесе кәсіптік мектептің курсын бітіргені туралы анықтама, соңғы немесе ағымдағы жылға үлгерім табелі немесе негізгі мектепті, кәсіптік мектепті бітіргені туралы куәлік.
5. Кәмелетке толмағанның ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына баратын болып белгіленген сәттен бастап, соңғы оқыған жерінен оған берілетін мінездеме.
6. Тұрғылықты жерінен, тұрып жатқан тұрғын алаңы және отбасы құрамы туралы анықтама, ата-анасының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың жұмыс орнынан анықтама.
7. * Баланың медициналық картасы - N 026/У нысаны және амбулаториялық аурудың медициналық картасына қоса салынатын парақ - N 025-1/У нысаны.

8. Карта профилактических прививок - форма № 063/У и данные лабораторных анализов давностью не более одного месяца до направления в специальные организации образования.
9. Справки врача-психоневролога (для мальчиков и девочек), врача-гинеколога (для девочек), врача-дерматовенеролога (для мальчиков и девочек старше 14 лет).
10. Справка врача об отсутствии инфекционных заболеваний, если подросток, подлежащий направлению в организацию образования с особым режимом содержания, содержался в ЦВИАРНе. В случае обнаружения у данного подростка заболевания, являющегося противопоказанием для определения его в организацию образования с особым режимом содержания, задерживается до излечения.
11. Заключение врача о возможности содержания несовершеннолетнего в организации образования с особым режимом содержания выносится на основании медицинского освидетельствования и изучения документов, перечисленных в пунктах 9, 10, 11.
* Примечание: медицинская карта ребенка постепенно заменяется Паспортом здоровья ребенка (учетная форма № 026/у-З)

8. Алдын алу екпелердің картасы - N 063/У нысаны және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына жіберуден кемінде бір ай бұрынғы зертханалық анализдердің мәліметтері.
9. Дәрігер-психоневрологтің (қыз балалар мен ұл балалар үшін), дәрігер-гинекологтің (қыз балалар үшін), дәрігер-дермато-венерологтің (ұл балалар мен 14 жастан жоғары қыз балалар үшін) анықтамасы.
10. Егер ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберілуге жататын жасөспірім ЦВИАРН-де ұсталған болса, жұқпалы аурулардың жоқтығы туралы дәрігердің анықтамасы. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына бекітілуге қарама-қайшы келмейтін аталған жасөспірімде ауру табылған жағдайда ол емделіп болғанға дейін кідіреді.
11. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына кәмелетке толмағанды ұстаудың мүмкіндігі туралы дәрігердің тұжырымы медициналық куәландыру және 9, 10, 11-тармақтарда санамаланған  құжаттарды зерделеу негізінде шығарылады.
* Ескерту : баланың медициналық картасы баланың денсаулық паспортымен ауыстырылады (N 02/у-3 есепке алу нысаны)