О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2005 года N 3514. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 19 февраля 2005 года N 36 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 25 марта 2006 года N 87   (вводится в действие с 1 июня 2006 года).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых организаций в Республике Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)       ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации", (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 3351), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 3:
в подпункте 1):
слово "двадцати" заменить словом "пятнадцати";
в подпункте 2)
в абзаце втором слово "десяти" заменить словом "пятнадцати";
в абзаце четвертом слово "пяти" заменить словом "десяти";
в абзаце пятом слово "десяти" заменить словом "двадцати";
в абзаце шестом слово "десяти" заменить словом "пятнадцати";
в подпункте 3) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 36 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 25 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3514. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу мерзімін 3-тармақтан қараңыз ).
________________________________
Қазақстан Республикасында сақтандыру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3351 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта:
3-тармақта:
1) тармақшада:
"жиырма" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
екінші абзацта "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) суммарный размер займов страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", не должен превышать десяти процентов от суммы активов страховой организации.";
в пункте 4:
в подпункте 5) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) займы страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни" - в объеме ста процентов от суммы основного долга.";
в пункте 9:
в подпункте 9) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) займы страхователям (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни").";
в Приложении 1:
в Отчете о выполнении пруденциальных нормативов по состоянию на "___" ________200_года:
в графе "Наименование показателя":
дополнить строкой, порядковый номер 9.1., следующего содержания:
9.1.
Займы страхователям в объеме 100% от суммы основного долга (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни")
100%
в строке, порядковый номер 10., слова "ВА - (сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.) заменить словами "ВА - (сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1.)";
в строке, порядковый номер 14., слова "А - (сумма строк 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 11., 12., 13.)" заменить словами "А - (сумма строк 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1., 11., 12., 13.)";
в Расчете нормативов диверсификации активов:
в графе "Наименование показателя":
в строке, порядковый номер 1., слова "не менее 20%" заменить словами "не менее 15%";
в строке, порядковый номер 2., слова "не более 10%" заменить словами "не более 20%";
в строке, порядковый номер 3., слова "не более 10%" заменить словами "не более 15%";
дополнить строкой 5. следующего содержания:
5.
Суммарный размер займов страхователям (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни") (НД8) - не более 10% от суммы активов по балансу
в пояснениях к Расчету нормативов диверсификации активов:
слова "(НД2) - не более 10%" заменить словами "(НД2) - не более 15%";
слова "(НД4) - не более 5%" заменить словами "(НД4) - не более 10%".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

"4) "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларына берілетін заемның жиынтық мөлшері сақтандыру ұйымы активтері сомасының он процентінен аспауы тиіс.";
4-тармақта:
5) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларына берілетін заем - негізгі борыш сомасының жүз проценті мөлшерінде.";
9-тармақта:
9) тармақшадағы "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) сақтанушыларға берілген заемдар ("өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін).";
1-қосымшада:
200__ жылғы "_____" ___________ жағдай бойынша пруденциалдық нормативтердiң орындалуы туралы есепте:
"Көрсеткіштің атауы" бағанында:
мынадай мазмұндағы 9.1 деген реттік нөмірмен, жолмен толықтырылсын:
9.1.
Негізгі борыш сомасының 100%
көлемінде сақтанушыларға берілген
заемдар ("өмірді сақтандыру"
саласында қызметін жүзеге асыратын
сақтандыру ұйымдары үшін)
100%
реттік нөмірі 10, жолда "(жолдар сомасы 1.1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.)" деген сөздер "(жолдар сомасы 1.1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 14, жолда "(жолдар сомасы 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 11., 12., 13.)" деген сөздер "(жолдар сомасы 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1., 11., 12., 13.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Активтердi диверсификациялау нормативтерiнiң есебiнде:
"Көрсеткіштің атауы" бағанында:
реттік нөмірі 1, жолда "20 %-нен кем емес" деген сөздер "15 %-нен кем емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 2, жолда "10 %-тен аспаса" деген сөздер "20 %-тен аспаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 3, жолда "10 %-нен жоғары емес" деген сөздер "15 %-нен жоғары емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-жолмен толықтырылсын:
5
Сақтанушыларға берілген заемдардың жиынтық
мөлшері ("өмірді сақтандыру" саласында
қызметін жүзеге асыратын сақтандыру
ұйымдары үшін) (НД8) - баланс бойынша
активтер сомасының 10%-нен астам емес
Активтердi диверсификациялау нормативтерiнiң есебiне берілген түсініктемелерде:
"НД2 - "10%-нен аспайтын" деген сөздер "15%-нен аспайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"НД4 - "5%-тен аспайтын" деген сөздер "10%-нен аспайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.

3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель

3. Сақтандыру рыногының субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылық байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары К.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға