О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 158 "Об утверждении Правил проведения аттестации физических лиц для работы на рынке ценных бумаг, выдачи квалификационных свидетельств, а также приостановления действия или отзыва квалификационных свидетельств"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N 158. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2005 года за N 3716. Утратило силу - постановлением Правления Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 124
Извлечение из постановления Правления Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
от 30 апреля 2007 года N 124
... ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу:
...
2) постановление Правления Агентства от 28 мая 2005 года N 158 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 158 "Об утверждении Правил проведения аттестации физических лиц для работы на рынке ценных бумаг, выдачи квалификационных свидетельств, а также приостановления действия или отзыва квалификационных свидетельств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3716, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 15 сентября 2005 года, N 169).
...
Председатель
_________________________________________________________
В целях совершенствования системы подготовки и аттестации специалистов для работы на рынке ценных бумаг, повышения эффективности государственного регулирования отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года N 158 "Об утверждении Правил проведения аттестации физических лиц для работы на рынке ценных бумаг, выдачи квалификационных свидетельств, а также приостановления действия или отзыва квалификационных свидетельств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2954, опубликованное в 2004 году в журнале "Финансовый вестник" N 8), следующие дополнения и изменения:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін жеке тұлғаларды аттестациядан өткізу, біліктілік куәліктерін беру, сонымен қатар біліктілік куәліктерінің қолданысын тоқтата тұру немесе қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 158 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 158 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 5 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3716. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі төрағасының 2007.04.30. N 124 қаулысымен.
----------- Қаулыдан үзінді ------------
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Мыналардың:
...
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін жеке тұлғаларды аттестациядан өткізу, біліктілік куәліктерін беру, сонымен қатар біліктілік куәліктерінің қолданысын тоқтата тұру немесе қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 158 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 158 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3716 тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2005 жылғы 15 қыркүйекте жарияланған, N 169) күші жойылды деп танылсын;
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
...
Төраға
----------------------------
Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандарды дайындау және аттестациядан өткізу жүйесін жетілдіру, бағалы қағаздар рыногында қалыптасып отырған қатынастарды мемлекеттік реттеудің тиімділігін көтеру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін жеке тұлғаларды аттестациядан өткізу, біліктілік куәліктерін беру, сонымен қатар біліктілік куәліктерінің қолданысын тоқтата тұру немесе қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 158  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2954 тіркелген, "Қаржы хабаршысы" журналында N 8 басылымында 2004 жылы жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Действующие квалификационные свидетельства, выданные до введения в действие настоящего постановления, подлежат замене с выдачей квалификационных свидетельств на государственном и русском языках по форме согласно приложению 3 к Правилам.";
в Правилах проведения аттестации физических лиц для работы на рынке ценных бумаг и выдачи квалификационных свидетельств, а также приостановления действия или отзыва квалификационных свидетельств специалистов, утвержденных указанным постановлением:
второе предложение пункта 3 исключить;
абзац второй подпункта 2) пункта 5 дополнить словами ", с установлением срока для прохождения повторной аттестации;";
подпункт 3) пункта 10 дополнить словами "(дата выдачи указанной справки не может быть более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления)";
в пункте 11 слова "и аттестации в целях подтверждения квалификации" исключить;
пункт 16 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Количество вопросов теста по первой и второй категориям должно быть не менее пятидесяти.";
в пункте 17:
в подпункте 1) слова "письменное тестирование" заменить словами "компьютерное тестирование";
в подпункте 2) слова "устный экзамен" заменить словами "письменное тестирование в форме задач";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Количество вопросов компьютерного теста должно быть не менее тридцати, письменного теста - не менее пяти.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Вопросы для тестирования утверждаются первым руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим.";
третье и четвертое предложения пункта 20 исключить;
пункты 21-24 изложить в следующей редакции:
"21. Письменное тестирование претендентов на получение квалификационных свидетельств по третьей категории осуществляется путем решения претендентом (обладателем квалификационного свидетельства) задач в письменном виде.
22. Проверка правильности ответов письменного теста осуществляется не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии.
23. К письменному тестированию по третьей категории допускается претендент (обладатель квалификационного свидетельства), правильно ответивший на вопросы компьютерного теста, составляющие семьдесят и более процентов от общего количества вопросов теста.
Претендент (обладатель квалификационного свидетельства), не допущенный по результатам компьютерного тестирования к письменному тестированию, признается неаттестованным.
24. Претендент на получение квалификационного свидетельства по третьей категории, правильно решивший задачи, составляющие семьдесят и более процентов от общего количества задач, признается аттестованным.";
второе предложение пункта 25 изложить в следующей редакции:
"При аттестации по третьей категории общее время, отведенное на компьютерный тест, рассчитывается из расчета один вопрос - одна минута, на письменное тестирование отводится не более пятидесяти минут.";
пункт 27 дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Протокол аттестации подписывается не менее чем тремя членами Аттестационной комиссии и ее секретарем.";
первое предложение пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Претендент, признанный неаттестованным по результатам аттестации на получение квалификационного свидетельства, может пройти повторную аттестацию не ранее чем через месяц со дня проведения аттестации, по результатам которой он был признан неаттестованным, но не более трех раз в год.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген қолданыстағы біліктілік куәліктер Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тіліндегі біліктілік куәліктерін берумен ауыстырылуы тиіс.";
Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін жеке тұлғаларды аттестациядан өткізу, біліктілік куәліктерін беру, сонымен қатар көрсетілген қаулысында бекітілген мамандардың біліктілік куәліктерінің қолданысын тоқтата тұру немесе қайтарып алу ережесінде:
3-тармақтағы екінші сөйлем алып тасталсын;
5-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацы ", қайтадан аттестациядан өту үшін мерзімін белгілеуімен" деген сөздермен толықтырылсын;";
10-тармақтың 3) тармақшасы "(көрсетілген анықтамадағы күн өтініш берген күннің алдында 3 (үш) айдан астам болмауы керек)" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақтағы "және біліктілігін растау мақсатында аттестациядан өту" деген сөздер алып тасталсын;
16-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бірінші және екінші санат бойынша тестідегі сұрақтар саны елуден кем болмауы тиіс";
17-тармақта:
1) тармақшадағы "жазбаша тестілеу" деген сөздер "компьютерлік тестілеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "ауызша емтихан" деген сөздер "тапсырмалар нысанындағы жазбаша тестілеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Компьютерлік тестідегі сұрақтар саны отыздан кем болмауы, жазбаша тестіде - бестен кем болмауы тиіс.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тестілеуге арналған сұрақтарды уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары бекітеді.";
20-тармақтың үшінші және төртінші сөйлемдері алып тасталсын;
21-24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Үшінші санат бойынша біліктілік куәліктерін алу үшін үміткерлерді жазбаша тестілеуді жазбаша нысанда үміткер (біліктілік куәлігін иеленуші) тапсырмаларды шешу арқылы жүзеге асырады.
22. Жазбаша мәтінінің жауаптарының дұрыстығын Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі тексереді.
23. Үшінші санат бойынша жазбаша тестілеуге тест сұрақтарының жалпы санының жетпіс не одан астам процентін құрайтын компьютерлік тестідегі сұрақтарға дұрыс жауап берген үміткер (біліктілік куәлігін иеленуші) жіберіледі.
Компьютерлік тест нәтижелері бойынша жазбаша тестілеуге жіберілмеген үміткер (біліктілік куәлігін иеленуші) аттестацияланбаған деп танылады.
24. Үшінші санат бойынша біліктілік куәліктерін алу үшін тапсырмалардың жалпы санының жетпіс не одан астам процентін құрайтын тапсырмаларды дұрыс шешкен үміткер аттестацияланды деп танылады.";
25-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Үміткерлерді үшінші санат бойынша аттестациялау барысында компьютерлік тестіге берілетін бір сұраққа - бір минут есебінен есептеледі, жазбаша тестілеуге елу минуттан аспауы тиіс.
27-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Аттестациялаудың хаттамасына аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі және оның хатшысы қол қояды.";
28-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай  редакцияда жазылсын:
"28. Аттестацияланбады деп танылған үміткер өзі аттестацияланбады деп танылған нәтижелер бойынша аттестация өткізілген күннен бастап кемінде бір айдан кейін қайтадан аттестациядан өте алады, бірақ жылына үш реттен аспауы тиіс";

пункты 29, 30, 31, 32 исключить;
пункт 43 дополнить словами "в установленный срок";
приложение 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам проведения аттестации
физических лиц для работы
на рынке ценных бумаг и выдачи
квалификационных свидетельств, а
также приостановления действия или
отзыва квалификационных свидетельств
КВАЛИФИКАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
N __________
_________ категории
прописью
Настоящее свидетельство выдано
_______________________________________________
(фамилия, имя и отчество аттестованного лица в дательном падеже)
в том, что ему (ей) решением Аттестационной комиссии уполномоченного
органа от "___" ________ 200__года разрешен допуск к выполнению
работ по ___________________________________________________________
(заключению сделок с ценными бумагами или исполнению и регистрации
сделок с ценными бумагами или управлению инвестиционным портфелем).
Квалификационное свидетельство является бессрочным.
Председатель
Аттестационной комиссии       (подпись) (фамилия и инициалы)
(оттиск печати уполномоченного органа)                город Алматы.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения саморегулируемых организаций, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Ассоциация Учебных центров".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

29, 30, 31, 32-тармақтар алып тасталсын;
43-тармақ "белгіленген мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
3-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар рыногындағы
жұмыс үшін жеке тұлғаларды
аттестациядан өткізу,
біліктілік куәліктерін беру,
сонымен қатар біліктілік
куәліктерінің қолданысын
тоқтата тұру немесе қайтарып
алу ережесіне 3-қосымша
________________ санатты
(жазумен)
N _____
БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІ
Осы куәлік ______________________________________________ берілген,
(аттестациядан өткен тұлғаның барыс септігіндегі аты-жөні)
оған уәкілетті орган Аттестациялық комиссияның 200____ жылғы
"____"__________ шешімімен _________________________________ бағалы
қағаздармен мәмілелер жасау немесе бағалы қағаздармен жасалған
мәмілелерді орындау және тіркеу немесе бағалы қағаздар портфелін
басқару жөніндегі жұмыстарды орындауға рұқсат берілді.
Біліктілік куәлігі мерзімсіз болып табылады.
Аттестациялық
комиссияның төрағасы                     (қолы) (аты-жөні)
(Уәкілетті органның мөр таңбасы)         Алматы қаласы.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны өзін-өзі реттейтін ұйымдарға, "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы", "Оқу орталығының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға