Об утверждении правил действия капитана судна в случае нападения на судно лиц с целью совершения противоправных действий
Приказ И.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 июня 2005 года N 215-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 13 июля 2005 года N 3727
В соответствии с подпунктом 10) пункта 3  статьи 36  Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила действия капитана судна в случае нападения на судно лиц с целью совершения противоправных действий.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 июня 2005 года N 215-I
Правила
действия капитана судна в случае нападения
на судно лиц с целью совершения
противоправных действий
1. Общие положения
1. Правила действия капитана судна в случае нападения на судно лиц с целью совершения противоправных действий (далее - Правила) определяют порядок принятия необходимых мер капитаном судна в случае нападения на судно с целью совершения противоправных действий для обеспечения безопасности жизни и здоровья пассажиров и экипажа.
2. Настоящие Правила распространяются на всех капитанов судов, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан, за исключением судов, плавающих под флагом Военно-морских сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Капитанам судов, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан необходимо поддерживать надежную связь с капитаном порта и своевременное представлять информацию о всех лицах, принятых на борт судна и не являющихся членами экипажа судна, пассажирами и проводниками перевозимого груза.
2. Необходимые меры, принимаемые капитаном
судна в случае нападения на судно
4. Капитан судна является лицом, ответственным за судно в случае нападения на судно, за управление судном во время нападения на судно, за обеспечение безопасности плавания судна во время нападения на судно, за поддержания порядка на судне, предотвращения причинения вреда судну, находящимся на судне людям, багажу и грузу во время нападения на судно.

Кеме капитанының құқыққа қарсы іс-әрекет жасау мақсатында кемеге адамдардың шабуыл жасау жағдайындағы іс-қимылы ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 22 маусымдағы N 215-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 13 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3727
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 36-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Кеме капитанының құқыққа қарсы іс-әрекет жасау мақсатында кемеге адамдардың шабуыл жасау жағдайындағы іс-қимылы ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрдің міндетін атқарушының
2005 жылғы 22 маусымдағы
N 215-І бұйрығымен бекітілген
Кеме капитанының құқыққа қарсы іс-әрекет жасау
мақсатында кемеге адамдардың шабуыл жасау
жағдайындағы іс-қимылы ережесін бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Кеме капитанының құқыққа қарсы іс-әрекет жасау мақсатында кемеге адамдардың шабуыл жасау жағдайындағы іс-қимылы ережесі (бұдан әрі - Ереже) кеме капитанының құқыққа қарсы іс-әрекет жасау мақсатында кемеге адамдардың шабуыл жасау жағдайында жолаушылар мен экипаждың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар қабылдау тәртібін анықтайды.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Әскери-теңіз күштерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің туын көтеріп жүзетін кемелерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелердің барлық капитандарына таралады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелердің капитандары порт капитанымен сенімді байланысты қамтамасыз ету қажет және кеме бортына қабылданған және кеме экипажының мүшелері, жолаушылары мен тасымалданатын жүктердің серіктері болып табылмайтын барлық тұлғалар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну тиіс.
2. Кемеге шабуыл жасау жағдайында кеме
капитаны қолданатын қажетті шаралар
4. Кеме капитаны кемеге шабуыл жасау жағдайында кеме үшін, кемеге шабуыл жасау кезінде кемені басқару, кемеге шабуыл жасау кезінде кеме жүзуінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, кемеде тәртіп сақталуы, кемеге шабуыл жасау кезінде кемеге, кемедегі адамдарға, багажға және жүкке зиян келтіруді болдыртпау үшін жауапты тұлға болып табылады.

5. Капитан судна проводит мероприятия для отработки навыков действий членов экипажа судна в случае нападения на судно.
6. Капитан судна проводит инструктаж  членов экипажа судна при их выходе в плавание о действиях каждого члена экипажа на случай нападения на судно.
7. Информация о расположении или дислокации ближайших подразделений береговой охраны, постов пограничной службы, территориальных органов внутренних дел по маршруту движения судна предоставляется по требованию капитану судна капитаном порта или территориальным подразделением центрального исполнительного органа, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере внутреннего водного транспорта, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности внутреннего водного транспорта.
8. При выходе в плавание капитан судна назначает ответственное лицо из числа командного состава экипажа судна за безопасность пассажиров, багажа и груза.
9. В случае нападения на судно капитан судна при наличии возможности сообщает в компетентные органы о цели захвата, количестве преступников, вооружение, наличие взрывчатых устройств.
Также капитан судна инструктирует каждого члена экипажа о дальнейших их действиях.
10. При нападении на судно члены экипажа судна извещают пассажиров о случившемся и обеспечивают их нахождение в каютах.
11. При захвате судна капитан судна или же иные члены экипажа по приказу капитана отключают движители судна для предоставления возможности правоохранительным органам провести силовую операцию для освобождения судна.

5. Кеме капитаны кемеге шабуыл жасау жағдайында кеме экипажының мүшелері іс-қимылының дағдыларын пысықтау үшін іс-шаралар өткізеді.
6. Кеме капитаны кемеге шабуыл жасау жағдайында экипаждың әрбір мүшесінің, олар жүзуге шығуда, іс-қимылы туралы кеме экипажының мүшелеріне нұсқаулық өткізеді.
7. Ең жақын жағалау күзеті бөлімшелерінің, шекаралық қызмет бекеттерінің, ішкі істердің аумақтық органдарының кеме қозғалысы бағдарғысы бойынша орналасуы немесе орнығуы туралы ақпаратты кеме капитанының талабы бойынша порт капитаны немесе ішкі су көлігі саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, ішкі су көлігі қызметін үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы органның аумақтық бөлімшесі ұсынады.
8. Жүзуге шығу алдында кеме капитаны кеме экипажының командалық құрамынан жолаушылардың, багаж бен жүктің қауіпсіздігі үшін жауапты тұлғаны тағайындайды.
9. Кемеге шабуыл жасау жағдайында кеме капитаны мүмкіндік бар болса, құзыретті органдарға шабуылдың мақсаты, қарақшылардың саны, қару, жарылғыш құрылғылардың бар болуы туралы хабарлайды.
Сондай-ақ кеме капитаны экипаждың әрбір мүшесіне олардың одан әрі іс-қимылдары туралы нұсқаулық өткізеді.
10. Кемеге шабуыл жасау кезінде кеме экипажының мүшелері жолаушыларды болған оқиға туралы хабардар етеді және олардың каюталарда болуын қамтамасыз етеді.
11. Кемені басып алу кезінде кеме капитаны немесе экипаждың өзге де мүшелері капитанның бұйрығы бойынша құқық қорғау органдар кемені босату үшін күш операциясын жүргізуіне мүмкіншілік беру үшін кеменің қозғалтқыштарын өшіреді.