Об утверждении Правил устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов
Приказ Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 июня 2005 года № 208-a. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 13 июля 2005 года № 3728. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с момента его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 15 июня 2005 г. N 208-a
Правила
устройства временных приспособлений и наплавных
сооружений для причаливания, швартовки и стоянки
судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки
на суда и высадки с судов пассажиров,
погрузки, выгрузки и хранения грузов
1. Общие положения
1. Правила устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
2. Правила определяют требования к временным приспособлениям и наплавным сооружениям для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов.

Кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң айлаққа келуiне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және сақтау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 15 маусымдағы N 208-"а" Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 13 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3728. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 9-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң айлаққа келуiне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және сақтау ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Су көлiгi департаментi (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу үшiн ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация вице-министрi Т.Б.Әбiлғазинге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған сәтiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникация
министрiнiң
2005 жылғы 15 маусымдағы
N 208-А бұйрығымен
бекiтiлген
Кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң
айлаққа келуiне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына
арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды
орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және
кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және
сақтау ережесiн бекiту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң айлаққа келуiне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды орналастыру, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және сақтау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң айлаққа келуi, арқандап байлануы және тоқтап тұруы арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды орналастыруға, жолаушыларды кемелерге отырғызу және кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және сақтауға қойылатын талаптарды айқындайды.

3. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность на внутренних водных путях Республики Казахстан.
4. Правила не распространяются на суда, плавающие под флагом Военно-Морских Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
5. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) временные приспособления и наплавные сооружения (далее - сооружения) - инженерные гидротехнические сооружения в составе порта или пристани, предназначенные для безопасной стоянки, грузовой обработки и обслуживания судов (дебаркадеры, причальные понтоны, плавучие гостиница, общежития, дома отдыха, рестораны, плавучие мастерские, насосные станции);
2) швартовка - действия по подходу и креплению судна к причалу, пирсу или другому судну.
2. Требования к устройству временных приспособлений
и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и
стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки
на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки,
выгрузки и хранения грузов
6. Для организации обслуживания судов, плотов и пассажиров, выгрузки грузов и багажа в транзитных, промежуточных и конечных пунктах перевозок применяются сооружения.
7. Сооружения могут быть металлическими, железобетонными, композитными.
8. Для обслуживания пассажиров сооружения должны быть оборудованы:
1) спасательными, сигнальными и противопожарными средствами;
2) швартовыми приспособлениями с носа и кормы судна и с упорными приспособлениями со стороны берега;
3) буксирными кнехтами с кормы и носа судна;
4) прочными и безопасными сходнями, огражденными поручнями высотой 110 сантиметров со средним прутком, шириной не менее 1 метра с сооружения на судно и не менее 2 метров с сооружения на берег;
5) приспособлениями для посадки и высадки инвалидов на инвалидных колясках;
6) оборудованием и устройствами для перегрузочных работ с необходимым комплексом приспособлений и инвентаря;
7) громкоговорящей связью, телефонами;
8) судовой мачтой, оборудованной приспособлениями для подъема и опускания, несения сигнальных огней, антенной и молниеотводом;
9) посадочными площадками с устройством в корпусе сооружения на уровне посадочной площадки теплохода, посадочной эстакадой на уровне основной палубы теплохода. В любых случаях угол наклона трапов не должен превышать 30 градусов к горизонту;
10) устройствами для подключения электроприборов и берегового электроснабжения отстаивающихся судов;

3. Ереже Қазақстан Республикасының iшкi су жолдарында қызмет ететiн барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4. Ереже Қазақстан Республикасы Әскери-теңiз күштерiнiң және Қазақстан Республикасының Ұлттық Қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң туын көтерiп жүзушi кемелерге қолданылмайды.
5. Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылды:
1) уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстар (бұдан әрi - құрылыстар) - кемелердiң қауiпсiз тоқтап тұруына, жүгiн өңдеуге және кемелерге қызмет көрсетуге арналған (дебаркадерлер, айлақтық понтондар, жүзбелi қонақ үйлер, жатақханалар, демалыс үйлерi, мейрамханалар, жүзбелi шеберханалар, сорғы станциялары) порттың немесе айлақтың құрамындағы инженерлiк гидротехникалық құрылыстар;
2) арқандап байлау - кеменiң айлаққа, пирсқа немесе басқа кемеге жақындап келуi және кеменi осыларға бекiту жөнiндегi iс-қимылдар.
2. Кемелердiң, салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң
айлаққа келуiне, арқандап байлануына және тоқтап тұруына
арналған уақытша құрылғылар мен жүзбелi құрылыстарды
орналастыруға, жолаушыларды кемелерге отырғызу және
кемелерден түсiру, жүктердi тиеу, түсiру және сақтауға
қойылатын талаптар
6. Тасымалдаудың транзиттiк, аралық және соңғы пункттерiнде кемелерге, салдарға және жолаушыларға қызмет көрсетудi, жүк пен багажды түсiрудi ұйымдастыру үшiн құрылыстар қолданылады.
7. Құрылыстар металл, темiр бетонды, композиттi болуы мүмкін.
8. Жолаушыларға қызмет көрсету үшiн құрылыстар мыналармен:
1) құтқару, сигнал беру және өртке қарсы құралдармен;
2) кеменiң алдыңғы және артқы жағынан арқанмен байлау құрылғыларымен және жағалау жағынан тiреуiш құрылғылармен;
3) кеменiң алдыңғы және артқы жағынан тiркеп сүйреу кнехтарымен;
4) енi құрылғыдан кемеге дейiн кемiнде 1 метр және енi құрылғыдан жағаға дейiн 2 метр орташа шыбықпен, биiктiгi 110 см тұтқалармен қоршалған берiк және қауiпсiз басқыштармен;
5) мүгедектiк арбашалардағы мүгедектердi отырғызу және түсiру Құрылғыларымен;
6) қажеттi құрылғылары мен мүкәммалы бар жүк тиеу жұмыстары үшiн жабдықтарымен және құрылғылармен;
7) дауыс зорайтқыш байланыспен, телефондармен;
8) сигнал оттарын көтеру және түсiру, атқару үшiн құрылғылармен, антеннамен және "жай тартқышпен" жабдықталған кеме мачтасымен;
9) теплоходтың отырғызу алаңы деңгейiндегi құрылыстың корпусындағы құрылғысы, теплоходтың негiзгі палубасы деңгейiндегi отырғызу эстакадасы бар отырғызу алаңдарымен жабдықталуы тиiс. Кез келген жағдайда траптың көкжиекке көлбеу бұрышы 30 градустан аспауы тиiс;
10) тұрыстағы кемелердiң электр құралдарын және жағалаудан электрмен жабдықтауды қосуға арналған құрылғылармен;

11) надежным заземляющим устройством.
9. Подъездные пути к сооружениям должны быть оборудованы твердым покрытием с бордюрами, достаточной шириной проезжей части для разъезда встречного автотранспорта, местом для стоянки автотранспорта, освещением по периметру, местом сбора мусора, а в крупных пассажирских портах дополнительно - водопроводом и канализацией.
10. В промежуточных остановочных пунктах могут устанавливаться причальные косяковые понтоны.
Косяковые понтоны должны устанавливаться в наиболее удобных глубоких местах для безопасной швартовки судов при посадке и высадке пассажиров, надежно закреплены швартовыми тросами, и не иметь водотечности.
11. Грузопассажирские сооружения должны быть оборудованы устройствами для перегрузочных работ с необходимым комплектом приспособлений и инвентаря, складскими площадками для временного хранения груза и багажа, закрытыми помещениями для грузов.
12. В пунктах погрузочно-разгрузочных работ должны применяться плавучие понтоны между берегом и судном. В этом случае погрузочная механизация располагается на берегу или непосредственно на судне.
13. Сооружения, на которых смонтированы насосы для погрузочно-разгрузочных работ нефтеналивных грузов, должны располагаться ниже населенных пунктов на расстоянии не менее 250 метров от жилых и производственных зданий, от общих мест погрузки и стоянки судов.

11) жерге тұйықтағыш сенiмдi құрылғымен жабдықталуы тиiс.
9. Құрылыстарға кiрме жолдар жиегi бар қатты жамылғымен, қарсы келе жатқан автокөлiктiң жүрiп-тұруы үшiн жүру бөлiгiнiң жеткiлiктi енiмен, автокөлiк тұратын орынмен, периметрi бойынша жарықталумен, қоқыс жинау орнымен, ал iрi жолаушылар портында қосымша су құбырымен және кәрiздермен жабдықталуға тиiс.
10. Аралық аялдау пункттерiнде айлақтық жақтау понтондар орнатылуы мүмкiн.
Жақтау понтондары жолаушыларды отырғызу және түсiру кезiнде кемелердiң қауiпсiз арқандап байлануы үшiн неғұрлым қолайлы терең орындарға орнатылуы, арқандап байлау тростарымен сенiмдi бекiтiлуi және су өткiзбейтiндей болуы тиiс.
11. Жүк-жолаушы құрылыстары құрылғылар мен мүкәммалдың қажеттi жинақтамасы бар тиеу жұмыстары үшiн құрылғылармен, жүк пен багажды уақытша сақтау үшiн қойма алаңдарымен, жүктер үшiн жабық үй-жайлармен жабдықталуы тиiс.
12. Тиеу-түсiру жұмыстары пунктерiнде кеме мен жағалау арасында жүзбе понтондар қолданылуы тиiс. Бұл жағдайда тиеу механикаландырылуы жағалауда немесе тiкелей кемеде орналасады.
13. Мұнай құйылған жүктердi тиеу-түсiру жұмыстары үшiн сорғылар орнатылған құрылыстар елдi мекендерден төмен, тұрғын және өндiрiстiк ғимараттарынан, тиеудiң жалпы орындарынан және кемелер тұрағынан кемiнде 250 метр қашықтықта орналасуы тиiс.