Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузов по внутренним водным путям Республики Казахстан, учета реализуемых грузов и расчетов за них
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2005 года № 224-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 5 августа 2005 года № 3775. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перевозок пассажиров и багажа по внутренним водным путям Республики Казахстан;
2) Правила перевозок грузов по внутренним водным путям Республики Казахстан, учета реализуемых грузов и расчетов за них.
2. Департаменту водного транспорта (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июня 2005 г. N 224-I
Правила перевозок пассажиров и багажа по
внутренним водным путям Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров и багажа разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и определяют порядок перевозки пассажиров и багажа внутренним водным транспортом Республики Казахстан.
2. Действие настоящих Правил распространяются на всех лиц, осуществляющих перевозку пассажиров и багажа.
2. Перевозка пассажиров и багажа
3. Перевозка пассажиров и багажа по внутренним водным путям Республики Казахстан производятся на основании договора перевозки пассажиров и багажа.
4. Перевозка пассажиров в зависимости от ее условий, продолжительности, протяженности и качества, представляемых перевозчиком, подразделяется на следующие виды:
1) транспортные;
2) туристские;
3) экскурсионные.
5. Договор перевозки пассажира и багажа оформляется соответственно проездным билетом и багажной квитанцией по форме согласно  приложениям 1 и  2 к настоящим Правилам.
Договор перевозки пассажира по экскурсионным и туристским маршрутам может оформляться в форме путевки или билета на перевозку групп пассажиров согласно  приложению 3 к настоящим Правилам.

Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау, сатылатын жүктерді есепке алу мен олар үшін есеп айырысу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 224-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 5 тамызда тіркелді. Трікеу N 3775. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау ережесі;
2) Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жүктерді тасымалдау, сатылатын жүктерді есепке алу мен олар үшін есеп айырысу ережесі бекітілсін.
2. Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 224-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша
жолаушылар мен багажды тасымалдау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушылар мен багажды тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ішкі су көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау тәртібін реттейді.
2. Осы Ереженің күші жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын барлық тұлғаларға таралады.
2. Жолаушылар мен багажды тасымалдау
3. Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жолаушылар мен багажды тасымалдау шартының негізінде жүргізіледі.
4. Жолаушыларды тасымалдау, тасымалдаушы ұсынатын оның шарттарына, ұзақтығына, ұзындығына және сапасына байланысты мынадай түрлерге бөлінеді:
көліктік;
туристік;
экскурсиялық.
5. Жолаушылар мен багажды тасымалдау шарты тиісінше осы  Ережеге 1 және  2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жол жүру билетімен және багаж түбіртегімен ресімделеді.
Экскурсиялық және туристік бағдарғылар бойынша жолаушыны тасымалдау шарты осы Ережеге  3-қосымшаға сәйкес жолаушылар тобын тасымалдауға арналған жол құжаты немесе билет нысанында ресімделуі мүмкін.

6. Дети, следующие без сопровождения и оказавшиеся без билетов, передаются в ближайшем порту (пристани) дежурному органов внутренних дел.
7. Плата за проезд пассажира и за провоз его багажа, за исключением ручной клади в пределах установленной нормы, которая провозится пассажиром бесплатно, определяется соглашением сторон или перевозчиком при проезде пассажира и провозе его багажа транспортом общего пользования.
8. Продажа билетов осуществляется через билетные кассы речных вокзалов, а в случае отсутствия билетных касс на промежуточных остановочных пунктах маршрута перевозчиком при условии наличия свободных мест для сидения на судне, а также до нормы заполняемости пассажирского судна при осуществлении перевозок пассажиров и багажа на расстояние не более 50 км.
9. В билетных кассах речных вокзалов наряду с текущей продажей осуществляется предварительная продажа билетов.
За предварительную продажу билетов взимается плата (далее - комиссионный сбор) в соответствии с установленным администрацией речных вокзалов или перевозчиком тарифом. Уплата комиссионного сбора подтверждается квитанцией, в которой указывается наименование получателя комиссионного сбора и дата выдачи квитанции. Записи производятся разборчиво, а дата выдачи проставляется компостером или штемпелем.
10. В кассах предварительной продажи реализация билетов начинается за 7 суток и заканчивается за сутки до отправления судна.
11. В кассах текущей продажи реализация билетов начинается за сутки до отправления и заканчивается за 5 минут до отправления судна.
12. Комиссионный сбор взимается независимо от имеющихся прав на льготный проезд.
13. Комиссионный сбор возмещению не подлежит.
14. В случае утери билета и обращения пассажира в кассу речного вокзала или к перевозчику не позднее 3 часов до отправления судна и факт приобретения билета пассажиром подтвержден перевозчиком, речным вокзалом, билет подлежит восстановлению без взимания платы.
15. При возврате пассажиром приобретенного билета в кассу речного вокзала до отправления судна ему возвращается уплаченная стоимость билета за вычетом предусмотренных администрацией речных вокзалов или перевозчиком сборов.
16. При возврате билетов в случае опоздания пассажира на судно, возмещается сумма, равная 50 процентам от стоимости билета.
17. За задержку отправления пассажирского судна или прибытие его в порт назначения с опозданием (за исключением перевозок в городском и пригородном сообщении, а также на переправах) перевозчик уплачивает пассажиру штраф в размере трех процентов провозной платы за каждый час задержки или опоздания, если перевозчик не докажет, что такая задержка или прибытие с опозданием произошли вследствие непреодолимой силы.
Сумма взысканного штрафа не может превышать размер провозной платы.

6. Ілеспесіз жол жүрген және билетсіз қалған балалар ең жақын портта (айлақта) ішкі істер органдарының кезекшісіне тапсырылады.
7. Жолаушының жүргені үшін және оның багажын тасымалдау үшін ақыны, жолаушы тегін алып жүретін, белгіленген норма шегіндегі қол жүгін қоспағанда, тараптар келісу бойынша немесе жолаушының жүруі және оның багажын жалпы пайдаланымдағы көлікпен тасымалдау кезінде тасымалдаушы белгілейді.
8. Билеттерді сату өзен вокзалдарының билет кассаларында жүзеге асырылады, ал кемеде отыру үшін бос орындар бар шартында бағдарғының аралық аялдау пункттерінде билет кассалары болмау, сондай-ақ 50 км аспайтын қашықтыққа жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жолаушылар кемесінің нормаға дейін толтырылу жағдайында тасымалдаушы жүзеге асырады.
9. Өзен вокзалдарының билет кассаларында ағымдағы сатумен бірге билеттерді алдын ала сату жүзеге асырылады.
Билеттерді алдын ала сату үшін өзен вокзалдарының әкімшілігі немесе тасымалдаушы белгілеген тарифке сәйкес төлем (бұдан әрі - комиссиялық алым) алынады. Комиссиялық алымды төлеу комиссиялық алымды алушының атауы мен түбіртек берілген күн көрсетілген түбіртекпен расталады. Жазулар анық жазылады, ал билет беру күні компостермен немесе штемпельмен қойылады.
10. Алдын ала сату кассаларында билеттерді сату 7 тәулік бұрын басталады және кеме жөнелтілуіне бір тәулік қалғанға дейін аяқталады.
11. Ағымдағы сату кассаларында билеттерді сату кеме жөнелтілуіне дейін бір тәулік бұрын басталады және кеме жөнелтілуіне бес минут қалғанға дейін аяқталады.
12. Комиссиялық алым жеңілдікпен жүруге құқықтың бар болуына қарамастан өндіріліп алынады.
13. Комиссиялық алым өтеуге жатпайды.
14. Билет жоғалған және жолаушының өзен вокзалы әкімшілігіне немесе тасымалдаушыға кеме жөнелтілуіне дейін кемінде 3 сағат бұрын хабарлау және жолаушының билет сатып алуын тасымалдаушы, өзен вокзалы растаған факті жағдайында, билет төлем алусыз қайта берілуге жатады.
15. Жолаушы сатып алған билетін өзен вокзалы кассасына немесе тасымалдаушыға кеме жөнелтілуіне дейін қайтару кезінде оған өзен вокзалы әкімшілігі немесе тасымалдаушы көздеген алымдарды алумен билеттің төленген құны қайтарылады.
16. Жолаушы кемеге кешігіп келу жағдайында билеттерді қайтару кезінде билет құнынан 50 пайызға тең сома қайтарылады.
17. Жолаушылар кемесі жөнелтілуінің кідірісі немесе оның бару портына кешігіп келгені үшін (қалалық және қаламаңындық қатынастағы тасымалды қоспағанда), егер тасымалдаушы кідіріс немесе кешігіп келу оған байланысты емес іс-қимылдар салдарынан болғанын дәлелдемесе, тасымалдаушы кідіріс және кешігіп келудің әрбір сағаты үшін тасымал төлемінің үш пайыз мөлшерінде жолаушыға айыппұл  төлейді.
Өндіріліп алған сома тасымал төлемінің мөлшерінен аспау тиіс.

18. В случае отказа пассажира от поездки из-за задержки отправления судна в пункте отправления ему возвращается уплаченная стоимость проезда в полном размере.
19. При прекращении поездки пассажиром в результате болезни, подтвержденного документом лечебного учреждения, перевозчик продлевает срок действия пассажирского билета на время болезни или при сдаче билета возвращает провозную плату за не пройденную судном часть пути.
20. В случае невозможности движения судна по маршруту по техническим причинам, проданные пассажирам билеты действительны для осуществления поездки на судне, предоставленном перевозчиком для замены неисправного судна, или другом судне этого же маршрута.
21. Пассажир при посадке на судно предъявляет надлежащим образом оформленный билет и документ, удостоверяющий личность.
22. При несоответствии фамилии пассажира в документе, удостоверяющем его личность, фамилии, указанной в предъявляемом билете, при отсутствии или исправлении фамилии в билете пассажир к посадке на судно не допускается.
23. Пассажир может сдать к перевозке багаж заблаговременно.
24. К перевозке принимаются вещи и предметы, которые по своим размерам, упаковке и свойствам могут быть без затруднения погружены и размещены на судне.
25. Каждое место багажа должно быть приспособлено или иметь устройства, позволяющие переносить его при погрузке, перегрузке и выгрузке. Тара или упаковка должна обеспечивать сохранность вещей на все время перевозки.
26. Видео- и аудиоаппаратура и другая оргтехника, требующая особой осторожности, при перевозке без перегрузки в пути следования принимаются в упаковке, обеспечивающей сохранность, а к перевозке с перегрузкой - только в твердой упаковке (ящики и решетка).
27. При оформлении перевозки видео- и аудиоаппаратуры и другой оргтехники на их упаковке сверху или на одной из боковых стенок наносится соответствующая надпись "Осторожно, телевизор" или "Осторожно, компьютер".
28. При предъявлении к перевозке багажа в неисправной упаковке перевозчик может отказать в приеме его к перевозке.
29. Багаж, упаковка которого имеет такие недостатки, которые не вызывают опасений утраты или порчи багажа, может приниматься к перевозке с отметкой об этих недостатках в перевозочных документах.
30. Багаж по прибытии в порт или пункт назначения выдается получателю по предъявлении багажной квитанции и документа, удостоверяющего личность.
31. Порт или пункт назначения в случае неприбытия багажа, о выдаче которого пассажиром (получателем) предъявлено требование, на оборотной стороне багажной квитанции, после истечения срока доставки, делает отметку "Багаж не прибыл", ставит штемпель с обозначением года, месяца и числа и получает от пассажира (получателя) заявление, в котором указан его адрес для посылки ему уведомления о прибытии багажа. Плата в этом случае за уведомление не взыскивается.

18. Кеме жөнелтілуінің кідірісінен жолаушы жол жүруден бас тарту жағдайында оған жөнелту пунктінде төленген жол жүру құны толық мөлшерде қайтарылады.
19. Емдеу мекемесінің құжатымен расталған ауру нәтижесінде жолаушы жол жүруді аяқтау кезінде тасымалдаушы ауру уақытына жолаушы билеті күшінің мерзімін ұзартады немесе билетті қайтару кезінде кеме жүрмеген жол бөлігі үшін тасымал төлемін қайтарады.
20. Техникалық себептер бойынша кеме қозғалысы бағдарғы бойынша мүмкін болмау жағдайында жолаушыларға сатылған билеттер жарамсыз кемені ауыстыру үшін тасымалдаушы ұсынған кемеде немесе осы бағдарғының басқа кемесінде жол жүруді жүзеге асыру үшін жарамды.
21. Жолаушы кемеге отырғызу кезінде тиісті ресімделген билетті және тұлғасын куәландыратын құжатты ұсынады.
22. Жолаушының оның тұлғасын куәландыратын құжаттағы тегі ұсынылған билетте көрсетілген тегіне сәйкес келмеген кезде, билетте тегі болмаған немесе түзетілген кезде жолаушы кемеге отырғызуға жіберілмейді.
23. Жолаушы багажды тасымалдауға күні бұрын тапсыруы тиіс.
24. Тасымалдауға өз көлемдері, орамасы және қасиеттері бойынша қиындықсыз тиелуі және кемеге орналастырылуы мүмкін заттар мен бұйымдар қабылданады.
25. Багаждың әрбір орны бейімделген болуы немесе оны тиеу, қайта тиеу және түсіру кезінде тасымалдауға мүмкіндік беретін құрылғысы болуы тиіс. Ыдысы немесе орамасы барлық тасымалдау уақытында заттардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
26. Бейне- және дыбыс аппаратурасы және ерекше сақтықты талап ететін басқа да ұйымдастыру ісі техникасы жол үстінде қайта тиеусіз тасымалдау кезінде сақталуы қамтамасыз етілетін орамада, ал қайта тиеу арқылы тасымалауға тек қатты орамада қабылданады (жәшіктер және торлар).
27. Бейне- және дыбыс аппаратурасын және басқа да ұйымдастыру ісі техникаларын тасымалдауды ресімдеу кезінде олардың орамасына үстінен немесе бүйір қабырғасының біріне "Абайлаңыз, телевизор" немесе "Абайлаңыз, компьютер" деген тиісті жазу жазылады.
28. Багажды ақаулы орамада тасымалдауға ұсынған кезде тасымалдаушы оны тасымалдауға қабылдаудан бас тартуы мүмкін.
29. Орамы багаждың жоғалуына немесе бүлінуіне қауіп тудырмайтын ақаулары бар багаж тасымалдау құжаттарында осы кемшіліктер туралы белгі соғылу арқылы тасымалдауға қабылдануы мүмкін.
30. Багаж портқа немесе жеткізу пунктіне келген кезде багаж түбіртегін және тұлғасын куәландыратын құжатты ұсынуы бойынша алушыға беріледі.
31. Порт немесе жеткізу пункті берілуі туралы жолаушы (алушы) талап еткен багаж келмеген жағдайда, багаж түбіртегінің екінші жағында, жеткізу мерзімі өткеннен кейін "Багаж келмеді" деген жазу жазады, жылы, айы және күні белгіленген мөртабан соғады және жолаушыдан (алушыдан) багаждың келуі туралы оған хабарлама жіберу үшін мекен-жайы көрсетілген өтінішін алады. Бұл жағдайда хабарлама үшін ақы өндіріп алынбайды.

32. О прибытии найденного багажа порт или пункт назначения посылает в день его прибытия пассажиру (получателю) уведомление.
33. Если порт или пункт назначения не уведомит пассажира о прибытии найденного багажа, то он лишается права получить плату за просроченные дни хранения багажа до отправки уведомления.
34. Срок доставки багажа определяется временем следования в порт или пункт назначения согласно расписанию движения судна, с которым отправлен багаж.
35. Багаж, не востребованный получателем в течение 3 месяцев, может быть реализован в установленном порядке. Сумма, вырученная от продажи невостребованного багажа, в установленном законодательством порядке поступает в доход перевозчика.
36. Жалобы, поступившие от пассажиров по вопросам обеспечения перевозок, перевозчик рассматривает в трехдневный срок, по истечении которых письменно уведомляет заявителя о результатах рассмотрения жалобы и о принятых мерах.
37. Перевозчик освобождается от ответственности за утрату, порчу и недостачу багажа в случае, если докажет, что утрата, порча и недостача произошла не по его вине.
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
Пассажирский билет
Судно
Судно
Порт отправления
Порт отправления
Порт назначения
Порт назначения
Каюта N
Место N
Каюта N
Место N
Цена
Цена
Дата отправления
Дата отправления
Серия билета ___ N _____________
Приложение 2
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
Багажная квитанция
Судно
Судно
Порт (пристань) отправления
Порт (пристань) отправления
Порт (пристань) назначения
Порт (пристань) назначения
Цена
Цена
Дата отправления
Дата отправления
Серия квитанции ____ N ______________
Приложение 3
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
Путевка (групповой билет)
Судно
Судно
Цель перевозки
Цель перевозки
Порт отправления
Порт отправления
Порт назначения
Порт назначения
Количество пассажиров
Количество пассажиров
Каюта N
Место N
Каюта N
Место N
Цена
Цена
Дата отправления
Дата отправления
Серия путевки (группового билета) ____ N ______________
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июня 2005 г. N 224-I
Правила перевозок грузов по внутренним водным
путям Республики Казахстан, учета реализуемых грузов
и расчетов за них
1. Общие положения
1. Правила перевозок грузов по внутренним водным путям Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок перевозки грузов внутренним водным транспортом.
2. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в области внутреннего водного транспорта.

32. Табылған багаждың келгендігі туралы порт немесе жеткізу пункті ол келген күні жолаушыға (алушыға) хабарлама жібереді.
33. Егер порт немесе жеткізу пункті табылған багаждың келгені туралы жолаушыны хабардар етпесе, онда ол хабарлама жіберілгенге дейінгі багажды сақтаудағы мерзімі өткен күндер үшін ақы алу құқығынан айрылады.
34. Багажды жеткізу мерзімі багаж жөнелтілген кеменің қозғалыс кестесіне сәйкес портқа немесе жеткізу пунктіне жүріп келу уақытымен анықталады.
35. Алушы 6 ай ішінде талап етпеген багаж белгіленген тәртіппен іске асырылуы тиіс. Талап етілмеген багажды сатудан түскен сома белгіленген тәртіппен тасымалдаушының кірісіне түседі.
36. Жолаушыдан, жүк жөнелтушіден, жүк алушыдан тасымалдауды қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі түскен арыздарды тасымалдаушы үш күндік мерзімде қарайды, ол өткеннен кейін өтініш берушіні арызды қарау нәтижелері және қабылданған шаралар туралы жазбаша хабардар етеді.
37. Тасымалдаушы багаждың жоғалуы, бүлінуі және жетіспеуі үшін, егер жоғалу, бүліну және жетіспеу оның кінәсынан болмағанын дәлелдесе, жауапкершіліктен босатылады.
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жолаушылар
мен багажды тасымалдау ережесіне
1-қосымша
Жолаушы билеті
Кеме
Кеме
Шығу порты
Шығу порты
Бару порты
Бару порты
N ______ каюта
N ______ орын
N ______ каюта
N ______ орын
Бағасы
Шығатын күні
Бағасы
Шығатын күні
Билет сериясы ____ N _________
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жолаушылар
мен багажды тасымалдау ережесіне
2-қосымша
Багаж түбіртегі
Кеме
Кеме
Шығу порты (айлағы)
Шығу порты (айлағы)
Бару порты (айлағы)
Бару порты (айлағы)
Бағасы
Бағасы
Шығатын күні
Шығатын күні
Түбіртек сериясы  ____ N _________
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жолаушылар
мен багажды тасымалдау ережесіне
3-қосымша
Жолдама (топқа арналған билет)
Кеме
Кеме
Тасымал мақсаты
Тасымал мақсаты
Шығу порты
Шығу порты
Бару порты
Бару порты
Жолаушылар саны
Жолаушылар саны
N ______ каюта
N ______ орын
N ______ каюта
N ______ орын
Бағасы
Шығатын күні
Бағасы
Шығатын күні
Билет сериясы ____ N _________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 224-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша
жүктерді тасымалдау, сатылатын жүктерді және
олар үшін есеп айырысуларды есепке алу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Жүктерді ішкі су жолдарымен тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) жүктерді ішкі су көлігімен тасымалдау тәртібін анықтайды.
2. Осы Ереже ішкі су көлігі саласында қызметін жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғаларға таралады.

3. Перевозка грузов осуществляется путем составления договора перевозки грузов между перевозчиком и грузоотправителем (грузополучателем), в соответствии с которым перевозчик обязуется доставить в сохранности груз в установленные договором сроки, а грузоотправитель (грузополучатель) предъявить груз в обусловленном объеме и произвести плату за перевозку.
Договором перевозки грузов устанавливаются также и другие условия организации перевозки грузов.
2. Предъявление и прием грузов для перевозки
4. Прием груза к перевозке производится на причалах по транспортной накладной согласно  приложению 1 и иным перевозочным документам.
5. Перевозка грузов может осуществляться судовыми, сборными и мелкими отправками.
Судовой отправкой считается партия груза одного наименования или однородного массового груза (уголь одной марки, соль одного сорта и другие), предъявленного к перевозке по одной и более транспортным накладным в одном пункте отправления в один порт (пристань) назначения или в один пункт для передачи смежному виду транспорта в количестве, достаточном для полной загрузки судна, если не требуется отделять в судне одну партию груза от другой.
Сборной отправкой считается предъявляемая к перевозке по одной транспортной накладной партия груза весом более 20 тонн, но в недостаточном количестве для полной загрузки судна. Отправка считается сборной, когда:
1) судно загружается полностью грузами разного наименования или грузами одного наименования, но в разные пункты назначения;
2) по требованию грузоотправителя и с согласия перевозчика ему предоставляется судно для загрузки грузами в разных пунктах отправления в один пункт назначения или передачи смежному виду транспорта;
3) загружается целое судно однородным грузом в один пункт назначения, но разным грузополучателям с отделением одной партии груза другой;
4) одним грузоотправителем предъявляется партия груза разного наименования с общим весом более 20 тонн по одной транспортной накладной, в один пункт назначения, независимо от того, что вес отдельных наименований грузов может быть менее 20 тонн.
Мелкой отправкой считается партия груза, предъявляемого к перевозке по одной транспортной накладной, весом менее 20 тонн.
6. Грузы, нуждающиеся в таре (упаковке) для предохранения их от утраты, недостачи, порчи и повреждения при перевозке, предъявляются к перевозке в исправной таре (упаковке), обеспечивающие их полную сохранность.
7. Грузоотправитель до предъявления груза к перевозке обеспечивает транспортабельность и сохранность его в пути следования. Подготовка груза к перевозке должна учитывать требования максимального использования грузоподъемности и грузовместимости транспортных средств и удобства погрузочно-разгрузочных работ.

3. Жүктерді тасымалдау тасымалдаушы мен жүк жөнелтуші (жүк алушы) арасында жүктерді тасымалдау шартын жасау арқылы жүзеге асырылады, шартқа сәйкес тасымалдаушы шартта белгіленген мерзімдерде жүкті сақталу түрінде жеткізуге, ал жүк жөнелтуші (жүк алушы) жүкті келісілген көлемде беруге және тасымалдау үшін ақы төлеуге міндеттенеді.
Жүктерді тасымалдау шартында жүктердің тасымалын ұйымдастырудың басқа да жағдайлары белгіленеді.
2. Тасымалдау үшін жүктерді ұсыну және қабылдау
4. Жүкті тасымалдауға қабылдау  1-қосымшаға және өзге де тасымалдау құжаттарына сәйкес көліктік жол құжаты бойынша айлақтарда жүргізіледі.
5. Жүктерді тасымалдау кемелік, жиналма және ұсақ жөнелтімдермен жүзеге асырылуы мүмкін.
Бір жөнелту пунктінде бір және одан астам жол құжаттары бойынша бір бару портына (айлаққа) немесе, егер кемеде жүктің бір партиясын екіншіден бөлуге талап етілмесе, кемені толық тиеу үшін жеткілікті санда көліктің аралық түріне беру үшін бір пунктке тасымалдауға ұсынған бір атаудағы жүктің немесе бір түрдегі көпшілік жүк партиясы (бір маркалы көмір, бір сұрыпты тұз және басқалары) кемелік жөнелтім болып есептеледі.
Тасымалдауға бір жол құжаты бойынша ұсынылатын, салмағы 20 тоннадан астам, бірақ кеменің толық тиелуіне жеткіліксіз сандағы жүк партиясы жиналма жөнелтім болып есептеледі. Жөнелтім жиналма мынадай жағдайларда болады, егер:
1) кеме толығымен әртүрлі атаудағы жүктермен немесе бір атаудағы жүктермен тиелгенде, бірақ әртүрлі бару пункттеріне;
2) жүк жөнелтушінің талабы бойынша және тасымалдаушының келісімі бойынша оған жүктерді әртүрлі жөнелту пункттерінде тиеу үшін бір бару пунктіне немесе көліктің аралық түріне тапсыру үшін кеме беріледі;
3) бір бару пунктіне бір атаудағы жүкпен тұтастай кемені тиеу, бірақ бір жүк партиясын екіншісіден бөлумен бөлек жүк алушыларға;
4) бір жүк жөнелтуші бір бару пунктіне, жекелеген жүк атауларының салмағы 20 тоннадан кем болуына қарамастан, бір жол құжаты бойынша жалпы салмағы 20 тоннадан асатын әртүрлі атаудағы жүкті ұсынғанда.
Бір жол құжаты бойынша тасымалдауға салмағы 20 тоннадан кем ұсынылған жүк партиясы ұсақ жөнелтім болып табылады.
6. Тасымалдау кезінде жоғалу, жетіспеу, бүліну және бұзылудан сақтау үшін ыдысты (ораманы) талап ететін жүктер олардың толық сақталуын қамтамасыз ететін жарамды ыдыста (орамада) ұсынылады.
7. Жүк жөнелтуші жүкті тасымалдауға ұсынуға дейін жол жүруде оның тасымалдауға жарамдылығын және сақталуын қамтамасыз етеді. Жүкті тасымалдауға дайындау көлік құралдарының жүк көтерімі мен жүк сыйымдылығының және тиеу-түсіру жұмыстарының барынша пайдалануының талаптарын ескеру тиіс.

8. Груз принимается к перевозке по наружному осмотру тары (упаковки) или самого груза, если он перевозится без тары (упаковки). Осмотром устанавливается исправность тары (упаковки), пригодность к перевозке, наличие маркировок, оттисков пломб и соответствие их данным, указанным в транспортной накладной.
Если при наружном осмотре будут замечены недостатки, вызывающие опасения утраты, порчи, недостачи или повреждения груза в пути, груз к перевозке не принимается до приведения его состояния, обеспечивающей сохранность груза.
Все незначительные недостатки (тара (упаковка), бывшая в употреблении, ржавчина на грузе, деформация и другие) отмечаются грузоотправителем в транспортной накладной.
9. Вес груза определяется взвешиванием на весах, подсчетом общего веса, указанного на грузовых местах. Способ определения веса указывается в транспортной накладной и в акте погрузки-разгрузки груза.
10. Завоз груза по одной транспортной накладной на склад порта (пристани) грузоотправитель осуществляет в течении одного дня. Завоз груза в более длительный срок допускается по согласованию с перевозчиком.
11. В пунктах, где нет причалов порта (пристаней), прием грузов к перевозке производится капитаном судна на борту судна.
12. Перевозчики могут принимать грузы к перевозке с условием хранения их на складах портов (пристаней) и в судах в пунктах отправления или в пунктах перевалки до открытия навигации.
13. В транспортной накладной на грузы, принятые к перевозке до открытия навигации, кроме календарного штемпеля, делается отметка: "Груз принят на условиях хранения и отгрузки после открытия навигации".
Прием на хранение до открытия навигации опасных, скоропортящихся и подверженных замерзанию грузов не допускается.
3. Оформление транспортной накладной и
перевозочных документов
14. Транспортная накладная является основным перевозочным документом предъявляемая грузоотправителем вместе с грузом.
15. Транспортная накладная заполняется грузоотправителем на каждую партию груза, направляемые одному грузополучателю и в один пункт назначения.
16. По одной транспортной накладной не допускается оформление перевозки:
1) скоропортящихся грузов;
2) грузов, хранение которых по их свойствам не допускается с другими грузами;
3) грузов навалочных или насыпных с тарно-штучными грузами.
17. Транспортная накладная заполняется ясно и отчетливо шариковой ручкой, чернилами, на компьютере и подписывается грузоотправителем.
Подчистки и помарки в транспортной накладной не допускаются. Изменения и дополнения сведений, внесенных в транспортную накладную перевозчиком после выдачи грузоотправителю квитанции, оговариваются и заверяются перевозчиком подписью и календарным штемпелем.
Все приложения к транспортной накладной должны быть прочно подшиты к верхней части ее оборотной стороны.

8. Жүк тасымалдауға ыдысты (ораманы) немесе, егер ол ыдыссыз (орамасыз) тасымалданса, сырттан көру бойынша қабылданады. Көру арқылы ыдыстың (ораманың) жарамдылығы, тасымалдауға жарамдылығы, таңбалардың, қойылған пломбалар орнының бар болуы және олардың жол құжатында көрсетілген деректерге сәйкестігі анықталады.
Егер, сырттан көру кезінде жолда жүктің жоғалу, бүліну, жетіспеу немесе бұзылу қауіпін тудыратын жетіспеушіліктер айқындалса, жүк оның сақталуын қамтамасыз ететін жай-күйге келтіруге дейін тасымалдауға қабылданбайды.
Барлық шамалы ақаулықтарды (пайдаланымда болған ыдыс (орама), жүктегі тот, ақау және басқалар) жүк жөнелтуші жол құжатында белгілейді.
9. Жүк салмағы жүк орындарында көрсетілген жалпы салмақты есептеумен таразыда өлшеу арқылы анықталады. Салмақты анықтау тәсілі жол құжаты мен жүкті тиеу-түсіру актісінде көрсетіледі.
10. Порт (айлақ) қоймасына бір жол құжаты бойынша жүкті әкелуді жүк жөнелтуші бір күн ішінде жүзеге асырады. Жүкті анағұрлым ұзақ мерзімде әкелуге тасымалдаушымен келісу бойынша рұқсат етіледі.
11. Порттың айлақтары жоқ пункттерде жүкті тасымалдауға қабылдауды кеме капитаны кеме бортында жүргізеді.
12. Тасымалдаушылар навигация ашылуына дейін жүктерді порт (айлақ) қоймаларында және жөнелту пункттеріндегі немесе қайта тиеу пункттеріндегі кемелерде оларды сақтау шартымен тасымалдауға қабылдау мүмкін.
13. Навигацияның ашылуына дейін тасымалдауға қабылданған жүктердің жол құжатында күнтізбелік штемпельден басқа "Жүк навигацияның ашылуынан кейін сақтау мен тиеу шартында қабылданды" деген белгі қойылады.
Навигацияның ашылуына дейін сақтауға қауіпті, тез бүлінетін және мұздануы мүмкін жүктерді қабылдауға рұқсат етілмейді.
3. Жол құжатын және тасымалдау құжаттарын ресімдеу
14. Жол құжаты жүк жөнелтуші жүкпен бірге ұсынатын негізгі тасымалдау құжаты болып табылады.
15. Жол құжатын жүк жөнелтуші бір жүк алушыға және бір бару пунктіне жіберілетін жүктің әрбір партиясына толтырады.
16. Бір жол құжаты бойынша мыналарды:
1) тез бүлінетін жүктерді;
2) олардың қасиеттері бойынша басқа жүктермен сақталуы рұқсат етілмейтін жүктерді;
3) ыдысты-даналы жүктермен ақтара тиеу немесе үйінді жүктерді тасымалдауды ресімдеу рұқсат етілмейді.
17. Жол құжаты қаламмен, сиямен, компьютерде ашық және анық толтырылады және оған жүк жөнелтуші қол қояды.
Жол құжатында тазартулар мен түзетулер жасауға жол берілмейді. Жүк жөнелтішуге түбіртекті бергеннен кейін тасымалдаушы жол құжатына енгізген мәдіметтердің өзгерістері мен толықтырулары келісіледі және тасымалдаушының қолымен және күнтізбелік штемпельмен расталады.
Жол құжатына барлық қосымшалар оның теріс бетінің үстіңгі бөлігіне берік тігілу тиіс.

18. При составлении транспортной накладной грузоотправителем заполняются следующие графы:
1) "Порт (пристань) отправления" и "Порт (пристань) назначения)" - указываются соответственно точные названия портов отправления и назначения;
2) "Грузоотправитель" и "Грузополучатель" - указывается соответственно полное наименование грузоотправителя и грузополучателя;
3) "Надписи и знаки отправителя" - указываются отличительные знаки или порядковые номера, нанесенные на грузовые места;
4) "Количество мест" - указывается количество мест груза отдельно по каждому наименованию груза и по каждому виду тары (упаковки) и общее количество мест;
5) "Итого мест (прописью)" - указывается общее количество мест прописью;
6) "Тара (упаковка)" - указывается, вид тары (упаковки). При предъявлении груза к перевозке навалом или насыпью указывается "навалом" или "насыпью";
7) "Наименование груза" указывается точное и полное наименование груза;
8) "Вес груза определен грузоотправителем" указывается грузоотправителем вес навалочных и насыпных грузов и вес брутто тарно-штучных грузов.
9) "Погрузка ____________, Разгрузка _____________" -
средствами                    средствами
указывается, в случае необходимости, чьими средствами произведена погрузка - разгрузка груза.
19. При составлении транспортной накладной перевозчиком заполняются следующие графы:
1) "Транспортная накладная N" - указывается номер транспортной накладной;
2) "Ввоз груза разрешен на ____ число  ____ мес" - заполняется при предъявлении груза через склады порта (пристани);
3) "Отправка" - указывается, какой отправкой (судовой, сборной или мелкой) принимается груз к перевозке;
4) "Судно" - указывается точное наименование, номер и тип (самоходное или несамоходное) судна, на которое отгружен груз;
5) "Расстояние перевозки" - указывается фактическое расстояние по водному пути между пунктами отправления и назначения и расчетное, принимаемое для исчисления провозной платы;
6) "Вес груза определен перевозчиком" - указывается вес навалочных и насыпных грузов и вес брутто тарно-штучных грузов, определенный перевозчиком;
7) "Норма загрузки судна" - заполняется на основании технических норм загрузки судна;
8) "Платежи" - указывается соответственно в столбцах "В пунктах отправления и назначения" размеры провозной платы, а также сборов за погрузку, разгрузку, хранение и других операций, если они начисляются при данной перевозке;
9) "Получено при отправлении или при доставке" - указывается прописью сумма, взысканная с грузоотправителя, которая удостоверяется подписью перевозчика.

18. Жол құжатын жасау кезінде жүк жөнелтуші мынадай бағандарды толтырады:
1) "Жөнелту порты (айлағы)" және "Бару пункті (айлағы)" - тиісінше жөнелту және бару порттарының нақты аттары көрсетіледі;
2) "Жүк жөнелтуші" және "Жүк алушы" - тиісінше жүк жөнелтуші мен жүк алушының толық атауы көрсетіледі;
3) "Жөнелтушінің жазулары мен белгілері" - жүк орындарына белгіленген айырма белгілері немесе реттік нөмірлер көрсетіледі;
4) "Орын саны" - жүктің әрбір атауы бойынша және ыдыстың (ораманың) әрбір түрі бойынша жеке жүк орындарының саны және жалпы орын саны көрсетіледі;
5) "Орындардың жиынтығы (ашып жазу)" - ашып жазумен орындардың жалпы саны көрсетіледі;
6) "Ыдыс (орама)" - ыдыстың (ораманың) түрі көрсетіледі. Жүкті ақтара тиеу немесе үйінді тасымалдауға ұсыну кезінде "ақтара тиеу" немесе "үйінді" деп көрсетіледі;
7) "Жүк атауы" - жүктің нақты және толық атауы көрсетіледі;
8) "Жүк салмағын жүк жөнелтуші белгілеген" - жүк жөнелтуші ақтара тиеу және үйінді жүктердің салмағын және ыдысты-даналы жүктердің брутто салмағын көрсетеді;
9) "_______________ тиеу, ______________________ түсіру" -
құралдармен
құралдармен қажет болған жағдайда жүкті тиеу-түсіру кімнің құралдарымен жүргізілгені көрсетіледі.
19. Жол құжатын жасау кезінде тасымалдаушы мынадай бағандарды толтырады:
1) "N ______ жол құжаты" - жол құжатының нөмірі көрсетіледі;
2) "Жүкті әкелу _______ айының ____ күніне рұқсат берілді" - порт (айлақ) қоймалары арқылы жүкті ұсыну кезінде толтырылады;
3) "Жөнелту" - жүктің тасымалдауға жөнелтімнің қай түрімен (кемелік, жиналма және ұсақ) қабылдануы көрсетіледі;
4) "Кеме" - жүк тиелген кеменің нақты атауы, нөмірі және үлгісі (өздігінен жүзетін немесе өздігінен жүзбейтін) көрсетіледі;
5) "Тасымалдау қашықтығы" - су жолы бойынша жөнелту және бару пункттері арасындағы іс жүзіндегі және тасымал ақысын есептеу үшін алынатын есептік қашықтық;
6) "Жүк салмағын тасымалдаушы белгілеген" - тасымалдаушы ақтара тиеу және үйінді жүктердің салмағын және ыдысты-даналы жүктердің брутто салмағын көрсетеді;
7) "Кемені толтыру нормасы" - кемені толтырудың техникалық нормалары негізінде толтырылады;
8) "Төлемдер" - тиісінше "Жөнелту және бару пункттерінде" деген бағандарда тасымал ақысының, сондай-ақ, тиеу, түсіру, сақтау және, егер олар осы тасымалдау кезінде есептелетін болса, басқа да операциялардың мөлшері көрсетіледі;
9) "Жөнелту немесе жеткізу кезінде алынды" - тасымалдаушы қол қойып растаған, жүк жөнелтушіден алынған толық жазылған сома көрсетіледі.

20. После приема груза к перевозке и уплаты грузоотправителем (грузополучателем) всех платежей на транспортной накладной, в верхней части ее оборотной стороны ставится календарный штемпель порта (пристани) отправления с обозначением даты оформления перевозки. Там же проставляется календарный штемпель порта (пристани) назначения о прибытии груза.
4. Погрузка и разгрузка груза
21. Погрузка в суда и разгрузка из судов грузов производятся на причалах портов (пристаней).
22. В соответствии с договором перевозки грузов грузоотправитель в назначенное время предъявляет груз для погрузки на судно.
23. Владельцем порта (пристани) при получении груза для погрузки (разгрузки) составляется акт погрузки (разгрузки) груза согласно приложению 2.
Погрузка грузов осуществляется в соответствии с техническими условиями погрузки грузов и крепления в судне.
5. Определение веса груза по осадке груза
24. Вес груза по осадке судна определяется по разнице его водоизмещении с грузом и порожнем с учетом изменения за время грузовых операций количества балласта, судовых запасов (топливо, смазка, питьевая вода", подсланевых и хозяйственных фекальных вод
G=(D r -g r )-(D 0 -g 0 ), где G - вес груза, т;
g 0 и g r - суммарное количество балласта, судовых запасов подсланевых и хозяйственных вод соответственно в порожнем и груженом состоянии, т;
D 0 и D r - водоизмещение порожнего и груженого судна, т.
25. Водоизмещение судна в зависимости от средней осадки определяется по грузовой шкале, составленных с учетом натурных обмеров осадок.
26. Замеры осадки судна в порожнем и груженом состоянии перед началом и после окончания грузовых операций производятся в трех местах по каждому борту по маркам углублений: в носовой части судна, средней и кормовой.
Средняя осадка определяется делением на 8 суммы всех замеров, причем значения осадок судна в средней части (у миделя) удваиваются.
27. Вес балласта, а при необходимости и топлива, до и по окончании загрузки или разгрузки судна определяется по результатам замеров уровней заполнения цистерн и соответствующим калибровочным таблицам. Вес запасов, в том числе топлива и вес подсланевых и хозяйственных вод, учитывается только в случаях забора их за время перегрузочных операций или сдачи на очистительные станции подсланевых и фекальных вод.
6. Перевозка скоропортящихся грузов
28. К скоропортящимся грузам относятся грузы, при перевозке которых требуется поддержание определенного режима или принятия мер защиты от действия на них высоких или низких температур.
29. Скоропортящиеся грузы должны предъявляться к перевозке в транспортабельном состоянии. Тара (упаковка) должна быть исправной, прочной, чистой и не иметь следов течи. По требованию перевозчика грузоотправитель предъявляет стандарты и технические условия для проверки состояния груза.
Скоропортящиеся грузы, должны подаваться к перевозке в пакетированном виде или в контейнере.

20. Жүк тасымалдауға қабылданғаннан және жүк жөнелтуші (жүк алушы) барлық төлемдерді төлегеннен кейін жол құжатының теріс жағының үстіңгі бөлігіне тасымалдау ресімделу күні көрсетіліп, порттың (айлақтың) күнтізбелік штемпелі қойылады. Осы жерге жүктің келуі туралы бару портының (айлақтың) күнтізбелік штемпелі қойылады.
4. Жүкті тиеу және түсіру
21. Жүкті кемеге тиеу және кемеден түсіру порттардың (айлақтардың) кеме тұрақтарында жүргізіледі.
22. Жүкті тасымалдау шартына сәйкес жүк жөнелтуші көрсетілген уақытта кемеге тиеу үшін жүкті ұсынады.
23. Порт (айлақ) иесі тиеу (түсіру) үшін жүкті алу кезінде 2-қосымшаға сәйкес жүкті тиеу (түсіру) актісін жасайды.
Жүкті тиеу жүкті тиеу және кемеде бекітудің техникалық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Жүктің шөгуі бойынша жүк салмағын анықтау
24. Кеменің шөгуі бойынша жүк салмағы оның жүкпен бірге су шығаруы мен жүк операциялар кезінде балласт, слань астындағы және шаруашылық фекалдық сулардың кеме қоры санының, (отын, жағар май, ас суы) өзгеруін ескерумен бос болу айырмашылығы бойынша анықталады:
G = (Dr - gr) - (D0 - g0),
бұл жерде G - жүк салмағы, т;
gr және g0 - тиісінше бос және тиелген жай-күйдегі балластың, слань астындағы және шаруашылық фекалдық сулар кеме қорының сомалық саны, т;
Dr және D0 - бос және тиелген кеменің су шығаруы, т.
25. Орташа шөгуге байланысты кеменің су шығаруы шөгудің натуралық өлшеуді ескерумен жасалған жүк шкаласы бойынша анықталады.
26. Жүк операциялары алдында және соңында бос және тиелген жай-күйде кеме шөгуін өлшеу әрбір борт бойынша тереңдік маркалары бойынша үш жерде: кеменің алдыңғы, орта және артқы бөлігінде жүргізіледі.
Орта шөгу барлық өлшеудің сомасын ге бөлумен анықталады, бұл ретте кеменің орта бөлігіндегі (мидельдегі) шөгу мәндері екі есе өседі.
27. Балластың, ал керек жағдайда отынның да салмағы кемеге жүкті тиеу мен түсіруге дейін мен аяқталу бойынша цистерналар толу деңгейлерін өлшеу нәтижелері және тиісті түзету кестелер бойынша анықталады. Қор салмағы, соның ішінде отынның және слань астындағы мен шаруашылық сулардың салмағы оларды қайта тиеу операциялары кезінде алу немесе слань астындағы мен фекалдық суларды тазарту станцияларына тапсыру жағдайында ғана ескеріледі.
6. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау
28. Тез бүлінетін жүктерге оларды тасымалдау кезінде белгіленген режимді ұстауды немесе оларды жоғары немесе төмен температуралардың әсерінен қорғау шараларын қабылдауды талап ететін жүктер жатады.
29. Тез бүлінетін жүктер тасымалдауға жарамды жай-күйде ұсынылу тиіс. Ыдыс (орама) жарамды, берік, таза болуы және ағын іздері жоқ болмау тиіс. Тасымалдаушының талабы бойынша жүк жөнелтуші жүктің жай-күйін тексеру үшін стандарттар мен техникалық шарттарды ұсынады.
Тез бүлінетін жүктер тасымалдауға пакеттелген түрде немесе контейнерде әкеліну тиіс.

30. Грузоотправитель при перевозке скоропортящихся грузов вместе с транспортной накладной предъявляет документы, подтверждающие их качество и срок годности.
31. Скоропортящиеся грузы принимаются к перевозке с учетом времени подхода судов для их погрузки.
32. Скоропортящиеся грузы не принимаются к перевозке, если указанный на документе срок транспортабельности меньше срока доставки груза, установленного настоящими Правилами или оговоренные сторонами.
Не принимаются к перевозке скоропортящиеся грузы с явными признаками порчи (загнивание, плесень, мокрые пятна, затхлый запах, брожение, ослизнение, следы течи тары (упаковки) и другие), которые могут быть обнаружены внешним осмотром.
Внутритарное качественное состояние груза и его товарная сортность при приеме к перевозке не проверяется.
33. При отсутствии в порту (пристани) складских помещений, оборудованных для хранения скоропортящихся грузов, грузоотправители и грузополучатели подвозят грузы своим транспортом к судну и, соответственно, получают их у борта судна.
34. Скоропортящиеся грузы перевозятся на судах, оснащенных рефрижераторными установками, а также на других судах, специально для этого оборудованных.
35. Допускается перевозка скоропортящихся грузов (кроме мороженых - мяса, субпродуктов, эндокринного сырья, рыбы, рыбного филе, плодов и овощей, яичных продуктов; охлажденных - мяса, рыбы, переложенной льдом, творога и творожной массы, яиц после хранения их в холодильниках; мяса остывшего; молока и сливок свежих, сметаны, масла сливочного и топленого) на необорудованных, преимущественно самоходных судах. О возможности перевозки скоропортящихся грузов в таких судах должно быть указано в документах, удостоверяющих качество грузов.
По требованию грузоотправителя перевозчик предъявляет журнал температур на рефрижераторном судне, а при необходимости выдает выписку из него.
36. Грузовые помещения на судах, предназначенных для перевозки скоропортящихся грузов, должны быть тщательно очищены, проветрены, а в необходимых случаях подвергнуты санитарной обработке.
37. До погрузки мороженых и охлажденных грузов трюмы рефрижераторов следует охлаждать на 2 0 С ниже температуры, установленной для перевозки обычных грузов. Погрузка таких грузов в судах осуществляется непосредственно с холодильников, специальных вагонов или автотранспорта без хранения на причалах. В таком же порядке производится разгрузка судов в пунктах назначения.
38. Разгрузка и выдача скоропортящихся грузов в пунктах назначения должно производиться преимущественно перед другими грузами.

30. Жүк жөнелтуші тез бүлінетін жүктерді тасымалдау кезінде көлік жүкқұжатымен бірге олардың спасы мен пайдалану мерзімін растайтын құжаттарды ұсынады.
31. Тез бүлінетін жүктер тасымалдауға оларды тиеу үшін кеменің келу уақытын ескерумен қабылданады.
32. Егер құжатта көрсетілген тасымалдауға жарамдылық мерзімі осы Ережеде белгіленген немесе тараптар келісілген жүктерді жеткізу мерзімінен аз болса, тез бүлінетін жүктер тасымалдауға қабылданбайды.
Тасымалдауға сырттан тексеру кезінде айқындалуы мүмкін, бүлінудің айқын көрсеткіштері бар (шіру, зең, сулы дақтар, көгерген иіс, ашу, шырыштану, ыдыстан (орамадан) ағу іздері және басқалары) тез бүлінетін жүктер тасымалдауға қабылданбайды.
Жүктің ыдыс ішіндегі сапалық жай-күйі және оның тауарлық сұрыпы тасымалдауға қабылдау кезінде тексерілмейді.
33. Портта (айлақта) тез бүлінетін жүктерді сақтау үшін жабдықталған қоймалық үй-жайлар болмаған кезде жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар жүктерді кемеге өз көлігімен әкеледі және, тиісінше, оларды кеме бортында алады.
34. Тез бүлінетін жүктер рефрижераторлық қондырғылармен жабдықталған кемелерде, сондай-ақ тасымалдау үшін арнайы жабдықталған басқа да кемелерде тасымалданады.
35. Тез бүлінетін жүктерді (мұздатылғандардан басқа - ет, қосалқы азық-түлік, эндокриндік шикізат, балық, балық еті, жеміс пен көкөніс, жұмыртқа өнімдері; салқындатылғандардан басқа - мұзбен аралас ет, балық, сүзбе мен сүзбе өнімдері, оларды тоңазытқышта сақтағаннан кейін жұмыртқа; суытылған ет; сүт және кілегей, қаймақ, сары және қорытылған май) жабдықталмаған, басым өздігінен жүзетін кемелерде тасымалдау мүмкін. Осындай кемелерде тез бүлінетін жүктерді тасымалдау мүмкіндігі туралы жүктердің сапасын куәландыратын құжаттарда көрсетілуі тиіс.
Жүк жөнелтушінің талабы бойынша тасымалдаушы рефрижераторлық кемедегі температуралар журналын ұсынады, ал қажет болғанда одан көшірмені береді.
36. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау үшін арналған кемелердегі жүк үй-жайлары ұқыпты түрде тазалану, желдетілу, ал қажетті жағдайларда санитарлық тазартылу тиіс.
37. Мұздатылған және салқындатылған жүктерді тиеуге дейін рефрижераторлардың трюмдерін қарапайым жүктерді тасымалдау үшін белгіленген температурадан 2 0 C төмен салқындату қажет. Кемелерде мұндай жүктерді тиеу тікелей тоңазытқыштардан, арнайы вагондардан немесе автокөліктен кеметұрағында сақталусыз жүзеге асырылады. Осы тәртіппен бару пункттерінде кемелерден жүк түсіру де жүргізіледі.
38. Бару пункттерінде тез бүлінетін жүктерді түсіру мен беру басқа жүктер алдында басым жүргізілу тиіс.

39. После разгрузки скоропортящихся грузов трюмы судов должны быть очищены от мусора, в необходимых случаях - промыты горячей водой, проветрены и санитарно обработаны, а внутренняя обшивка корпуса и пиллерсы обтерты сухими тряпками. После перевозки мяса и рыбных продуктов промывка трюмов обязательна.
7. Сроки доставки грузов
40. Сроки доставки грузов исчисляются с 24 часов дня приема груза к перевозке.
При приеме груза к перевозке до назначенного дня погрузки, срок доставки исчисляется с 24 часов дня, в которой этот груз должен быть погружен, о чем делается отметка в транспортной накладной.
41. Срок доставки грузов исчисляется за все расстояние от пунктам отправления до пункта назначения.
При перевозке грузов по внутренним водным путям, в пределах которых установлены разные сроки доставки, общий срок доставки определяется как сумма сроков, исчисленных отдельно для каждого участка.
42. Срок доставки грузов, определенный с учетом дополнительного времени, округляется до целых суток. При этом остаток менее 0,5 суток не принимается во внимание, а равный или более 0,5 суток принимается за целые сутки. Время прибытия груза в пункт назначения удостоверяется наложением на транспортной накладной соответствующего штемпеля.
43. Сроки доставки грузов определяются из расчета одни сутки на каждое начавшееся расстояние в километрах (норма пробега).
44. Сроки доставки грузов, исчисленные по установленным нормам, увеличиваются:
1) на 2 суток - на накопление и отправление грузов, перевозимых мелкими отправками весом до 20 тонн по одной транспортной накладной;
2) на 2 суток - на накопление и формирование состава при перевозке нефтеналивных грузов в несамоходных судах, а также в самоходных судах, работающих с приставками.
8. Переадресовка грузов
45. Под переадресовкой в настоящих Правилах понимается изменения пунктов назначения грузов, принятых к перевозке и находящихся в порту (на пристани) отправления, в пути следования или в пункте назначения. Действие настоящих Правил не распространяется на изменение грузополучателя без изменения пункта назначения и на переотправку груза, выгруженного в первоначальном пункте назначения.
46. Не допускается задержка судов в пути в ожидании разрешения на переадресовку, кроме случаев аварий и аварийных происшествий.
47. Переадресовка грузов производится по требованию грузоотправителя (грузополучателя).
При этом грузоотправителем (грузополучателем) подается письменное заявление перевозчику, в котором должны быть указаны:
1) наименование и вес груза;
2) номер транспортной накладной и номер судна;

39. Тез бүлінетін жүктерді түсіруден кейін кеме трюмдері қоқыстан тазартылуы, қажетті жағдайларда - ыстық сумен жуылуы, желдетілуі және санитарлық өңделуі, ал корпустың ішкі қапталуы мен пиллерстер - құрғақ сүлгімен сүртілуі тиіс. Ет және балық өнімдерін тасымалдаудан кейін трюмдер міндетті түрде жуылуы тиіс.
7. Жүктерді жеткізу мерзімдері
40. Жүктерді жеткізу мерзімдері жүкті тасымалдауға қабылдау күнінің 24 сағатынан бастап есептеледі.
Жүкті тасымалдауға белгіленген тиеу күніне дейін қабылдау кезінде жеткізу мерзімі осы жүк тиелу тиіс күннің 24 сағатынан бастап есептеледі, ол туралы көлік жүкқұжатына белгі қойылады.
41. Жүктерді жеткізу мерзімі жөнелту пунктінен бару пунктіне дейінгі барлық қашықтық үшін есептеледі.
Шегінде жеткізудің әртүрлі мерзімдері белгіленген ішкі су жолдары бойынша жүктерді тасымалдау кезінде жеткізудің жалпы мерзімі әрбір учаске үшін бөлек есептелген мерзімдер сомасы ретінде белгіленеді.
42. Қосымша уақытты ескерумен белгіленген жүктерді жеткізу мерзімі тұтас тәулікке дейін алынады. Бұл ретте 0,5 кем тәулік қалдығы назарға алынбайды, ал тең немесе тәуліктен 0,5 астам қалдық бір тұтас тәулік ретінде қабылданады. Бару пунктіне жүк келу уақыты көлік жүкқұжатына тиісті штемпель басумен расталады.
43. Жүктерді жеткізу мерзімдері километрде (жол жүру нормасы) әрбір басталған қашықтыққа бір тәулік есебінен белгіленеді.
44. Белгіленген нормалар бойынша есептелген жүктерді жеткізу мерзімдері:
1) бір көлік жүкқұжаты бойынша салмағы 20 тоннаға дейін ұсақ жөнелтімдермен тасымалданатын жүктерді жинауға және жөнелтуге - 2 тәулікке;
2) өздігінен жүзбейтін кемелерде, сондай-ақ приставкалармен жұмыс істейтін өздігінен жүзетін кемелерде мұнай құю жүктерін тасымалдау кезінде құрамды жинауға және құруға - 2 тәулікке ұзартылады.
8. Жүктерді қайта жөнелту
45. Осы Ережеде қайта жөнелтуді тасымалдауға қабылданған және жөнелту пунктіндегі (айлақтағы), жолдағы немесе бару пунктіндегі жүктердің бару пункттерінің өзгеруі білдіреді. Осы Ереженің күші бару пунктіне өзертусіз жүк жөнелтушінің өзерісіне және алғашқы бару пунктінде түсірілген жүкті қайта жөнелтуге тарамайды.
46. Авария және авариялық оқиғалар болған жағдайларды қоспағанда, қайта жөнелтуге рұқсатты күту үшін кемелерді жолда ұстауға рұқсат берілмейді.
47. Жүктерді қайта жөнелту жүк жөнелтушінің (жүк алушының) талабы бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте жүк жөнелтуші (жүк алушы) тасымалдаушыға мыналар көрсетілуі тиіс жазбаша өтінімін береді:
1) жүктің атауы мен салмағы;
2) көлік жүкқұжатының нөмірі мен кеме нөмірі;

3) отправитель груза и порт (пристань) отправления;
4) порт (пристань) первоначального назначения;
5) порт (пристань) нового назначения и наименование нового получателя;
6) причины переадресовки.
48. Для дальнейшей перевозки переадресованных грузов составляется новая транспортная накладная.
49. Переадресовка грузов вследствие аварий или аварийных происшествий, а также в целях предупреждения скопления или простоя судов может осуществляться с согласия грузоотправителя (грузополучателя).
Переадресовка грузов в этих случаях оформляется по первоначальным транспортным документам.
В транспортной накладной исправляется порт (пристань) назначения или грузополучатель и, кроме того, на обороте транспортной накладной делается отметка о переадресовке.
9. Хранение и выдача грузов
50. Грузы, принятые портами (пристанями) к перевозке или прибывшие в порты (пристани) для выдачи получателям, а также транзитные грузы, когда они перегружаются из судна в судна, из судна в вагон или из вагона в судно, размещаются для краткосрочного хранения в крытых складах или на открытых площадках.
51. В навигационный период не допускается хранение в оперативных складах портов (пристаней) грузов, которые подлежат перевозке в судах, а также грузов, нуждающихся в сортировке, упаковке, маркировке. Скоропортящиеся грузы, требующие соблюдения особого температурного режима могут храниться в складах портов (пристаней) не более сроков, установленных для их вывоза.
52. Грузы, принятые к перевозке без необходимости накопления их до момента отправления, хранятся в порту (пристани) бесплатно. Грузы, сданные к перевозке ранее назначенного дня погрузки или до открытия навигации, хранятся на условиях, установленных договором перевозки груза.
53. В пунктах назначения, прибывшие и выгруженные в склады и на причалы портов (пристаней) грузы должны быть вывезены грузополучателями в следующие предельные сроки:
1) в течение 4 часов:
цветы живые, срезанные;
грибы свежие;
вишня, черешня и другие свежие ягоды, персики;
мясные грузы (в том числе битая птица, дичь свежая, битая, мясопродукты), сбой животных и внутренние органы животных;
молоко (кроме сгущенного) и сливки свежие;
рыба (живая, свежая, мороженая), рыбопродукты свежие и мороженые;
рыба горячего копчения;
икра живая рыбоводная и мальки;
раки и устрицы живые, крабы-моллюски;
лед;
дрожжи;
взрывчатые, ядовитые и отравляющие грузы;
2) в течение 8 часов:
овощи свежие, кроме арбузов, картофеля, свеклы и капусты;
виноград, груши, абрикосы и другие фрукты, кроме персиков;
молочные продукты, кроме молока свежего;
маргарин;

3) жүк жөнелтуші және жөнелту порты (айлағы);
4) алғашқы бару пункті (айлағы);
5) жаңадан бару порты (айлағы) және жаңа алушының атауы;
6) қайта жөнелту себептері.
48. Қайта жөнелтілетін жүктерді әрі қарай тасымалдау үшін жаңа көлік жүкқұжаты жасалады.
49. Авария немесе авариялық оқиғалардың салдарынан, сондай-ақ кемелердің жиналуы мен тұрып қалуын алдын алу мақсатында жүктерді қайта жөнелту жүк жөнелтушінің (жүк алушының) келісімімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Осы жағдайларда жүктерді қайта жөнелту алғашқы көлік құжаты бойынша ресімделеді.
Көлік жүкқұжатында бару пункті (айлағы) немесе жүк жөнелтушінің атауы түзетіледі және, одан басқа көлік жүкқұжатының теріс жағында қайта жөнелту туралы белгі қойылады.
9. Жүктерді сақтау мен беру
50. Порттар (айлақтар) тасымалдауға қабылдаған немесе алушыларға беру үшін портқа (айлаққа) келген жүктер, сондай-ақ кемеден кемеге, кемеден вагонға немесе вагоннан кемеге қайта тиелетін транзиттік жүктер қысқа мерзімді сақталу үшін жабық қоймаларда немес ашық алаңдарда орналстырылады.
51. Навигациялық кезеңде порттардың (айлақтардың) жедел қоймаларында кемелерде тасымалдауға жататын жүктерді, сондай-ақ сұрыптауды, орауды, таңбалауды талап ететін жүктерді сақтауға рұқсат берілмейді. Ерекше температуралық режимнің сақталуын талап ететін тез бүлінетін жүктер порттардың (айлақтардың) қоймаларында оларды шығару үшін белгіленген мерзімдерден асырылмай сақталуы мүмкін.
52. Жүктерді жөнелту сәтіне дейін жинау қажеттілігісіз қабылданған олар портта (айлақта) тегін сақталады. Тиеудің белгіленген күнінен бұрын тасымалдауға немесе навигацияның ашылуына дейін тапсырылған жүктер жүктерді тасымалдау шартында белгіленген шарттарда сақталады.
53. Бару пункттеріне, қоймаларға және порттардың (айлақтардың) кеме тұрақтарына келген және түсірілген жүктерді жүк жөнелтушілер мынадай шекті мерзімдерде шығару тиіс:
1) 4 сағат ішінде:
жаңа кесілген гүлдер;
жаңа жиналған саңырауқұлақтар;
шие, қара шие және басқа да жаңа піскен жидектер, шабдалы;
ет жүктері (соның ішінде тазартылған құс, жаңа ауланған, тазартылған дала құсы, ет өнімдері), сойылған май және малдың ішкі органдары;
сүт (қоюландырылғаннан басқа) және кілегей;
балық (тірі, жаңа ауланған, мұздатылған), балық өнімдері жаңа ауланған және мұздатылған;
ыстық қақталған балық;
балықтың тірі уылдырығы және құртшабақтар;
тірі шаян мен устрицалар, крабтар-моллюскілер;
мұз;
ашытқы;
жарылғыш, улы және уландыратын жүктер;
2) 8 сағат ішінде:
қарбыз, картоп, қызылша және капустаны қоспағанда, жаңа піскен көкөністер;
жүзім, алмұрт, өрік және шабдалының қоспағанда басқа жемістер;
жаңа сауылған сүтті қоспағанда, сүт тағамдары;
маргарин;

3) в течение 12 часов:
растения живые, кроме цветов;
животные и птицы живые;
икра паюсная, зернистая, частиковая;
рыба малосольная, соленостью 8-12%;
пиво, спички;
4) в течение 24 часов:
опасные грузы, кроме взрывчатых, ядовитых, отравляющих и спичек;
арбузы, тыква, картофель, свекла и капуста;
кожа, шкура, пушнина невыделанная;
спирт винный;
напитки безалкогольные;
табак, известь, утильсырье и очесы;
продукты химической промышленности;
фосфор;
5) в течение 48 часов:
овощи и грибы соленые, квашеные, моченые, вяленые, а также повидло и пюре из овощей;
фрукты и ягоды вяленые, маринованные, моченые, повидло, пюре и тесто фруктовые и ягодные, варенье фруктовое и ягодное;
рыба и рыбопродукты соленые, копченые, куреные, вяленые, маринованные, сушеные, кроме указанных выше;
кондитерские и мучные изделия;
цемент;
вещества землеудобрительные;
6) в течение 5 суток:
прочие грузы, кроме перечисленных выше и домашних вещей;
7) в течение 30 суток:
домашние вещи.
54. Сроки хранения и вывоза грузов исчисляются с момента разгрузки груза средствами перевозчиками.
55. Грузы, выгруженные средствами грузополучателя на своих причалах, считаются принятыми грузополучателем с момента окончания разгрузки.
56. Грузы, принятые на хранение портом (пристанью) должны быть складированы с соблюдением следующих правил:
1) все места одной отправки укладываются в штабель, марками наружу так, чтобы их было видно и можно было легко установить принадлежность груза к данной отправке и подсчитать количество грузовых мест; отдельные отправки должны быть отделены друг от друга;
2) высота штабеля принимается с учетом свойств груза, прочности тары (упаковки) и допустимой нагрузки на квадратный метр складской площади;
3) в складах и на площадках должны быть оставлены проходы:
между штабелями - шириной не менее 1 метра и у дверей склада - равные ширине дверей; между штабелями и стенкой склада - 0,5 метра;
4) при укладке грузов в складах и на открытых площадках должны оставаться свободными пожарные и железнодорожные проезды и проходы, обеспечивающие также свободное перемещение и маневрирование средств внутрипортовой механизации (электротележки, штабелеукладчики, автокары и другие);
5) необходимо группировать грузы при хранении по их однородности, направлениям и владельцам в целях улучшения обслуживания грузополучателей и удобства производства работ.
57. Порты (пристани) для предупреждения порчи грузов периодически проводят инвентаризацию грузов.

3) 12 сағат ішінде:
гүлдерді қоспағанда тірі өсімдіктер;
тірі жануарлар мен құстар;
түйірсіз, түйірлі, бөлшектенген уылдырық;
аз тұздалған балық, тұздылығы 8-12%;
сыра, сіріңке;
4) 24 сағат ішінде:
жарылғыш, улы, уландыратын жүктерді және сіріңкені қоспағанда қауіпті жүктер;
қарбыз, асқабақ, картоп, қызылша және капуста;
тері, өңделмеген жүн;
шарап спирті;
алкогольсіз сусындар;
темекі, әк, утильшикізат және таралған жүн;
химия өнеркәсібінің өнімдері;
фосфор;
5) 48 сағат ішінде:
тұздалған, ашытылған, сулатылған, қақталған көкөніс пен саңырауқұлақтар, сондай-ақ повидло мен көкөністен жасалған пюре;
қақталған, маринадталған, сулатылған жемістер мен жидектер, жеміс пен жидектен жасалған повидло, пюре және ашытылған нан, жеміс пен жидектен жасалған қайнатпа;
жоғарыда көрсетілгеннен басқа тұздалған, сүрленген, қақталған, маринадталған, кептірілген балық пен балық өнімдері;
кондитерлік және ұн тағамдары;
цемент;
топырақты құнарландыратын заттар;
6) 5 тәулік ішінде:
жоғарыда көрсетілген және үй заттарын қоспағанда, өзге де жүктер;
7) 30 тәулік ішінде:
үй заттары.
54. Жүктерді сақтау мен шығару мерзімдері тасымалдаушылардың құралдарымен жүкті түсіру сәтінен бастап есептелінеді.
55. Жүк жөнелтуші құралдарымен өз айлақтарында түсірілген жүктер түсіру аяқталған сәттен бастап жүк жөнелтуші қабылдады деп есептеледі.
56. Порт (айлақ) сақтауға қабылдаған жүктер мынадай ережелердің сақталуымен қоймаға түсірілу тиіс:
1) бір жөнелтімнің барлық орындары штабельге, таңбаларды көру және жүктің осы жөнелтімге тиістілігін жеңіл белгілеу мен жүк орындары санын есептеу үшін олар сыртқа шығарылып орналастырылады; жекелеген жөнелтімдер бір бірінен бөлек болуы тиіс;
2) штабель биіктігі жүк қасиеттерін, ыдыстың (ораманың) және қоймалық алаңның шаршы метріне деген рұқсат етілетін жүктеменің беріктігін ескерумен қабылданады;
3) қоймалар мен алаңдарда өтулер қалдырылу тиіс: штабель арасында - ені 1 метрден кем емес және қойма есігі алдында - есіктердің еніне тең; штабельдер мен қойма қабырғасы арасында - 0,5 метр;
4) жүктерді қоймалар мен ашық алаңдарда орналастыру кезде өрт сөндіру және темір жол өткелдері және портішілік механизация құралдарының (электр арбалар, штабель салушылар, автокарлар мен басқалар) еркін жүруі мен маневрлеуін де қамтамасыз ететін өтулері бос болу тиіс;
5) жүктерді жүк алушыларға қызмет көрсетуді жақсарту және жұмыс өндірісінің қолайлығы мақсатында оларды сақтау кезде олардың біртұтастығы, бағыты мен иелері бойынша топтау қажет.
57. Порттар (айлақтар) жүктер бүлінуінің алдын алу үшін кезең-кезеңмен жүктерді түгендеуді жүргізеді.

10. Учет реализуемых грузов и расчетов за них
58. Реализация грузов производится перевозчиком, в случаях:
1) невозможности хранения грузов, требующих особых условий их хранения (скоропортящиеся);
2) если груз был принят для перевозки до наступления срока прекращения обязательного приема груза для перевозки и судно было задержано в пути в связи с длительным препятствием продолжению рейса, за исключением причин, указанных в пункте 1 статьи 60 Закона, перевозчиком принимаются меры по согласованию с грузоотправителем, грузополучателем;
3) если груз принят для перевозки после наступления срока прекращения обязательного приема груза для перевозки и задержан в пути в связи с длительным препятствием продолжению рейса, за исключением причин, указанных в  пункте 1 статьи 60 Закона, и от грузоотправителя, грузополучателя в течение четырех суток не поступило распоряжения о том, как поступить с грузом.
59. Реализация груза производится перевозчиком самостоятельно или через торговые организации.
60. Передача грузов торговым организациям производится через склады реализации невостребованных грузов.
Скоропортящиеся грузы, реализуются непосредственно портами (перевозчиком) у которых находятся эти грузы.
61. Перевозка грузов к месту реализации производится в порядке досылок до пункта реализации и приложением первоначальной транспортной накладной.
62. Грузы передаются или реализуются по оценке, производимой комиссией в составе представителя перевозчика и грузоотправителя (грузополучателя). Об оценке груза составляется акт за подписью членов комиссии.
63. Оценка грузов производится по рыночным ценам с учетом налоговых платежей предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
64. Суммы денежных средств (далее - суммы), вырученные от реализации грузов в пути следования или портами (пристанями), вносятся на условиях депозита на имя нотариуса для выплаты грузополучателю, указанному в транспортной накладной (в случае подтверждения им об оплате стоимости груза), которому эти грузы не были доставлены или грузоотправителю.
Доказательством оплаты груза получателем может служить оплаченный счет поставщика или другой документ подтверждающий это.
Из этих сумм денежных средств удерживаются платежи, причитающиеся в пользу перевозчика, в частности расходы по реализации, дополнительным перевозкам и другие.
65. При невозможности перечислить указанную сумму грузоотправителю (грузополучателю) эта сумма по истечению срока, установленного для предъявления претензий о возмещении стоимости груза, не доставленного по назначению, остается у перевозчика.
В случае последующего возмещения в претензионном или судебном порядке грузоотправителю (грузополучателю) стоимости груза, перевозчик выплачивает эту сумму за счет собственных средств.

10. Сатылатын жүктерді және олар үшін
есеп айырысуларды есепке алу
58. Жүктерді сатуды тасымалдаушы мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) жүктерді сақтауға ерекше жағдайларды талап ететін жүктерді (тез бүлінетін) сақтау мүмкіншілігі болмаса;
2) егер жүк тасымалдау үшін жүкті тасымалдау үшін міндетті қабылдаудың мерзімі аяқталғанға дейін қабылданса және, Заңның  60-бабының 1-тармағында көрсетілген себептерді қоспағанда, рейс орындалуының ұзақ кідіргісіне байланысты кеме жолда тоқтатылса, тасымалдаушы жүк жөнелтушімен, жүк алушымен келісім бойынша шара қабылдайды;
3) егер жүк тасымалдау үшін жүкті тасымалдау үшін міндетті қабылдаудың мерзімі аяқталғанға дейін қабылданса және, Заңның  60-бабының 1-тармағында көрсетілген себептерді қоспағанда, рейс орындалуының ұзақ кідіргісіне байланысты жолда ұсталынса және төрт тәулік ішінде жүк жөнелтушіден, жүк алушыдан жүкпен не істеу керектігі туралы өкім түспесе.
59. Жүкті сату тасымалдаушы дербесе немесе сауда ұйымдары арқылы жүргізіледі.
60. Сауда ұйымдарына жүктерді тапсыру алынбаған жүктерді сату қоймалары арқылы жүргізіледі.
Тез бүлінетін жүктерді осы жүктер орналасқан порттар (тасымалдаушылар) тікелей сатады.
61. Сату орнына жүктерді тасымалдау сату пунктіне қосымша жіберу ретінде және алғашқы көлік жүкқұжатын қоса берумен жүргізіледі.
62. Жүктер құрамында тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінің (жүк алушының) өкілі бар комиссия белгілеген баға бойынша тапсырылады немесе сатылады. Жүктің бағасы туралы комиссия мүшелерінің қолы қойылған акті жасалады.
63. Жүктерді бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салық төлемдерін ескерумен нарықтық баға бойынша жүргізіледі.
64. Жолда немес порттар (айлақтар) жүктерді сатудан түскен ақша қаражатының сомалары (бұдан әрі - сомалар) осы жүктер оған жеткізілмеген, көлік жүкқұжатында көрсетілген жүк алушыға (егер ол жүк құнын төлегенін дәлелдесе) немесе жүк жөнелтушіге төлеу үшін тасымалдаушының депозиттік шоттарына аударылады.
Тасымалдаушының төленген шоты немесе оны растайтын басқа да құжат алушының жүк төлемін төлегенінің дәлелі бола алады.
Ақша қаражатының осы сомаларынан тасымалдаушының пайдасына тиесілі, атап айтқанда сату, қосымша тасымалдар жөніндегі және басқа шығыстар, төлемдер алынады.
65. Көрсетілген соманы жүк жөнелтушіге (жүк алушыға) аудару мүмкіншілігі болмаса, осы сома бару пунктіне жеткізілмеген жүктің құнын өтеу туралы арыздарды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін тасымалдаушыда қалады.
Егер талап-қуыным немесе сот тәртібімен жүк жөнелтушіге (жүк алушыға) жүктің құны кейінінен өтелсе, тасымалдаушы осы соманы меншікті қаражат есебінен төлейді.

66. Суммы, вырученные от реализации невостребованных грузов, при невозможности их перечисления грузовладельцу остаются у перевозчика на покрытие расходов за погрузочно-разгрузочные работы, хранение и другие работы, связанные с реализацией грузов.
11. Порядок составления актов
67. В зависимости от обстоятельств, при перевозках составляются коммерческие акты согласно приложению 2 и акты общей формы согласно приложению 3.
68. Коммерческий акт составляется в следующих случаях:
1) несоответствия фактического наименования груза, массы груза, количества грузовых мест данным, указанным в перевозочном документе;
2) утраты, недостачи или повреждении (порчи) груза;
3) обнаружения груза без перевозочных документов, а также перевозочных документов без груза;
4) возвращения перевозчику похищенного груза.
Данные в коммерческих актах указываются на основании перевозочных документов, отвесов, результатов лабораторных анализов и других.
69. Акты общей формы составляются в случае удостоверения обстоятельств, не предусмотренных пунктом 68 настоящих Правил.
Акт общей формы подписывается лицами, участвовавшими в удостоверении обстоятельств, послуживших основанием для составления акта, но не менее чем двумя лицами.
Стороны, участвующие в составлении акта, могут отказаться от его подписания. При несогласии с содержанием акта стороны излагают в нем свое мнение.
70. Акты составляются немедленно по обнаружению обстоятельств, требующих составления акта.
К составлению коммерческого акта привлекаются: лицо, обнаружившее неисправность груза, грузополучатель (если неисправность обнаружена в его присутствии) или представитель другого вида транспорта, принимающий груз от порта (пристани) или судна, а также капитан порта или владелец пристани, лицо, на ответственности находился груз.
71. В случае, если груз полностью или частично поврежден или испорчен, грузополучатель может до вывоза груза из порта (пристани) потребовать определения степени порчи или повреждения груза (назначения экспертизы) и составления коммерческого акта.
72. Обстоятельства, вызвавшие составление акта, должны быть описаны с точным изложением всех фактических данных без внесения в описание предположений, догадок, выводов или заключений.
73. Коммерческий акт составляется в трех экземплярах на компьютере, шариковой ручкой или чернилами четко без помарок и подчисток. Все дополнения или исправления при его составлении должны быть оговорены и скреплены подписями лиц, участвующих в составлении акта.
Первый экземпляр передается перевозчику, второй выдается грузополучателю по его требованию или приобщается к перевозочному документу, а третий - хранится у капитана порта.
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
учета реализуемых грузов и
расчетов за них
Транспортная накладная №N
Ввоз груза разрешен на
"__" число_____месяц
Расстояние перевозки:
Фактическое________ км
Погрузка назначена на
"__" число________ месяц
Начальник порта _________
(подпись)
Отправка
Судно ___________________
(наименование, номер)
Порт (пристань) отправления
Порт (пристань) назначения
Отправитель (полное
наименование)
Получатель (полное
наименование)
Надписи и
знаки
Приложение 2
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
учета реализуемых грузов и
расчетов за них
Коммерческий акт
Дата ________
N ___________
Пункт погрузки ______________________________
Пункт назначения ____________________________
Отправитель груза ___________________________
Получатель груза  ___________________________
Дата выдачи груза получателю ________________
N транспортной накладной ____________________
Результат проверки груза
Марки,
знаки
Число
мест
Род
упаковки
Наименование
груза
Масса груза
по
заяв-
лению
отпра-
вителя
по
заяв-
лению
пере-
возчика
по документам значится
в действительности оказалось
Подробное описание обнаруженного при проверке груза
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Подписи __________________ Должность _____________________
__________________           _____________________
__________________           _____________________
Приложение 3
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа по внутренним водным путям
Республики Казахстан
учета реализуемых грузов и
расчетов за них
Акт общей формы №N _______
дата _________
Отправитель груза
Получатель груза
судно
дата
склад
дата
Пункт погрузки
Пункт выгрузки
количество экземпляров
Марки
и номера
Наимено-
вание
груза и род
упаковки
Коли-
чество
мест
Масса по
транспортной
накладной
Транс-
портная
наклад-
ная N
Причина составления настоящего акта
Подписи

66. Алынбаған жүктерді сатудан түскен сомалар оларды жүк иесіне аудару мүмкіншілігі болмау кезінде тиеу-түсіру жұмыстары, сақтау және жүктерді сатуға байланысты басқа жұмыстардың шығыстарын жабу үшін тасымалдаушыда қалады.
11. Актілер жасау тәртібі
67. Жағдайға қарай, тасымалдау кезінде  2-қосымшаға сәйкес коммерциялық актілер және  3-қосымшаға сәйкес жалпы нысандағы актілер жасалады.
68. Коммерциялық акті:
1) тасымалдау құжатында көрсетілген деректерге жүктің іс жүзіндегі атауы, жүк массасы, жүк орындарының саны сәйкес болмау;
2) жүк жоғалу, жетіспеу немесе бұзылу (бүліну);
3) жүкті тасымалдау құжаттарсыз, сондай-ақ тасымалдау құжаттарын жүксіз анықтау;
4) ұрланған жүкті тасымалдаушыға қайтару жағдайында жасалады.
Коммерциялық актілердегі деректер тасымалдау құжаттарының, өлшеулердің, зертханалық анализдер нәтижелерінің және басқалардың негізінде көрсетіледі.
69. Жалпы нысандағы актілер осы Ереженің 68-тармағында көзделмеген жайларды куәландыру жағдайында жасалады.
Жалпы нысандағы актіге актіні жасау үшін негіз болған жайларды куәландыруға қатысқан тұлғалар, бірақ екі тұлғадан кем емес, қол қояды.
Актіні жасауға қатысатын тараптар оған қол қоюдан бас тартуы мүмкін. Актінің мазмұнымен келіспеу кезінде тараптар оған өзінің пікірін жазады.
70. Акті жасауды талап ететін жайлар анықталу бойынша актілер дер уақытта жасалады.
Коммерциялық актіні жасауға жүк ақаулығын анықтаған тұлға, жүк алушы (егер ақаулық оның көзінше анықталса) немесе порттан (айлақтан) немесе кемеден жүк қабылдайтын басқа да көлік түрінің өкілі, сондай-ақ порт капитаны немесе айлақ иесі, жүк жауапкершілігінде болған тұлға тартылады.
71. Егер жүк тұтастай немесе ішінара бұзылса немесе зақымдалса, жүк алушы жүкті порттан (айлақтан) шығарғанға дейін жүк бүлінуі немесе зақымдануы деңгейін анықтауды (сараптама жасауды) және коммерциялық актіні жасауды талап етуі мүмкін.
72. Акті жасауға себеп болған жайлар сипаттамаға жорамалдарды, болжамдарды, қортындылар мен нәтижелерді енгізусіз іс жүзіндегі барлық деректерді нақты жазумен сипатталуы тиіс.
73. Коммерциялық акті үш данада, компьютерде теріліп, қаламмен немесе сиямен қателер мен түзетулерсіз нақты жазылып, жасалады. Оны жасау кезінде барлық толықтырулар мен түзетулер жазылу және актіні жасауға қатысқан тұлғалардың қолдарымен бекітілуі тиіс.
Бірінші дана тасымалдаушыға беріледі, екіншісі жүк жөнелтушіге оның талабы бойынша беріледі немесе тасымалдау құжатына қоса беріледі, ал үшіншісі - порт капитанында сақталады.
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жүктерді
тасымалдау, сатылатын жүктерді
және олар үшін есеп айырысуларды
есепке алу ережесіне
1-қосымша
N_________көлік жүкқұжаты
Жүкті әкелу______айының "_______"
рұқсат етілді
Тасымалдау қашықтығы:
Іс жүзінде__________км
Жүкті тиеу________айының "_______"
белгіленді
Порт бастығы_________________
(қолы)
Жөнелту______________________
Кеме_________________________
(атауы, нөмірі)
Жөнелту порты (айлығы)
Бару порты (айлығы)
Жөнелтуші (толық атуы)
Алушы (толық атуы)
Жазулар мен
белгілер
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жүктерді
тасымалдау, сатылатын жүктерді
және олар үшін есеп айырысуларды
есепке алу ережесіне
2-қосымша
Коммерциялық акт
Күні_______
N__________
Тиеу порты_______________________________
Түсіру порты_____________________________
Жүк жөнелтуші____________________________
Жүк алушы________________________________
Жүкті алушыға беру күні__________________
Көлік жүкқұжатының N_____________________
Жүкті тексеру нәтижесі
Марка-
лар,
белгілер
Орындар
саны
Орама
түрі
Жүк
атауы
Жүк массасы
жөнелту-
шінің
өтініші
бойынша
тасымал-
даушының
өтініші
бойынша
құжаттар бойынша белгіленгені
іс жүзіндегі анықталғаы
Жүк тексеру кезінде анықталғанның толық сипаттамасы
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Қолы  __________________  Лауазымы __________________
__________________           __________________
__________________           __________________
Қазақстан Республикасының ішкі
су жолдары бойынша жүктерді
тасымалдау, сатылатын жүктерді
және олар үшін есеп айырысуларды
есепке алу ережесіне
3-қосымша
Жалпы нысандағы акті N_______
күні________
Жүк жөнелтуші
Жүк алушы
кеме
күні
қойма
күні
Тиеу порты
Түсіру порты
Дана саны
Маркалар
мен
нөмірлер
Жүк атауы
және орама
түрі
Орындар
саны
Көлік
жүкқұ-
жаты
бойын-
ша
масса
Көлік
жүк құжаты
N
Осы актіні жасау себебі
Қолы