Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 408. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2005 года N 3991. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 225 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК)
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 408 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N  225  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК)
В целях совершенствования регулирования деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Правила осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами согласно  приложению 1  к настоящему постановлению (далее - Правила).
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу  постановление  Правления Агентства от 30 июля 2005 года N 273 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3831).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц в форме ассоциаций "Ассоциация финансистов Казахстана", "Ассоциация управляющих активами", профессиональных участников рынка ценных бумаг, оказывающих услуги по инвестиционному управлению пенсионными активами.

Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 408 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 26 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3991. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 223 қаулысымен.
Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 223  қаулысымен.
______________________________
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеуді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 30 шілдедегі N 273  қаулысының  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3831 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы", "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктеріне, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті көрсететін бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларына жіберсін.

5. Организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительным пенсионным фондам, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами:
1) в срок до 1 января 2007 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями, предусмотренными  пунктом 35  Правил;
2) в срок до 1 января 2008 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями, предусмотренными  пунктом 36  Правил.
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 26 ноября 2005 года N 408
Правила
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению пенсионными активами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 51  Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и устанавливают порядок осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) бэк-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является исполнение сделок с финансовыми инструментами, регистрация совершенных операций во вспомогательном учете на основании первичных документов, полученных от фронт-офиса, учет финансовых инструментов и денег организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;
2) бэк-тестинг - методы проверки эффективности процедур измерения рисков с использованием исторических данных по организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительному пенсионному фонду, обладающему лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, и сравнением рассчитанных результатов с текущими (фактическими) результатами от совершения указанных операций;
3) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;

5. Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар мен жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) 2007 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімге өз қызметін Ереженің 35-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келтірсін;
2) 2008 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімге өз қызметін Ереженің 36-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келтірілсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2005 жылғы 26 қарашадағы
N 408 қаулысының 1-қосымшасы
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  51-бабына  сәйкес әзірленді және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әртараптандыру - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтерін заңнамалармен рұқсат берілген әр түрлі қаржы құралдарына орналастыру;
2) баға тәуекелі - қаржы құралдарының нарықтық құнына әсер ететін, қаржы рыноктарындағы жағдай өзгерген жағдайда туындайтын қаржы құралдары портфелі құнының өзгеруі салдарынан болатын шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
3) бэк-офис - негiзгi функциясы қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді орындау, фронт-офистен алынған бастапқы құжаттар негiзiнде қосалқы есепте жасалған операцияларды тiркеу, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы құралдары мен ақшасын есепке алу болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлiмшесi;

4) гэп - методы измерения процентного риска и риска потери ликвидности на основе сравнения объема активов и обязательств организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, подверженных изменениям ставок вознаграждения или подлежащих погашению в течение определенных сроков;
5) диверсификация - размещение активов организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, в различные финансовые инструменты, разрешенные законодательством;
6) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты заемщиком (эмитентом) основного долга и вознаграждения, причитающихся кредитору (инвестору), в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок (облигации, государственные обязательства и другие), а также по привилегированным акциям (в части фиксированных обязательств по выплате дивидендов). Кредитный риск также включает риск потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
7) операционный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения (несоблюдения) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами требований к организации внутреннего контроля. Операционный риск также включает риски, связанные с возникновением существенных сбоев в операционных (компьютерных) системах, превышения установленных лимитов, мошенничества при совершении операций с ценными бумагами или в ходе работы бэк-офиса, ошибками операторов;
8) правовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, требований законодательства Республики Казахстан либо несоответствия практики организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами его внутренним документам, а в отношениях с нерезидентами Республики Казахстан - законодательств других государств;

4) бэк-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша тарихи деректерді пайдалана және есептелген нәтижелерді көрсетілген операцияларды жасаудың ағымдағы (нақты) нәтижелерімен салыстыра отырып тәуекелдерді өлшеу рәсімдерінің тиімділігін тексеру әдісі;
5) валюталық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталары бағамдарының өзгеруімен байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (шығындардың) қауіптілігі құндылық түріндегі валюталар бойынша позицияларды қайта бағалаудан туындайды;
6) гэп - сыйақы ставкаларының өзгерiсiне ұшыраған немесе белгiлi бiр мерзiм iшiнде өтеуге жататын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтерi мен мiндеттемелерiнiң көлемiн салыстыру негiзiнде процент тәуекелiн және өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелiн өлшеу әдiстерi;
7) елдiң (трансферт) тәуекелi - шет мемлекеттiң немесе шет мемлекет резидентiнiң қаржы тәуекелдерiне қатыссыз себептер жөнiнде мiндеттемелер бойынша төлем қабiлетсiздiгi немесе Ұйымның (Қордың) алдында жауап беру ниетiнiң болмауы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
8) кредиттік тәуекел - бағалы қағаз (облигациялар, мемлекеттік міндеттемелер және басқалар) шығару талаптарымен белгіленген мерзімде, сондай-ақ артықшылықты акциялар бойынша (дивиденд төлеу жөніндегі белгіленген міндеттемелерге қатысты) кредиторға (инвесторға) тиесілі негізгі борыш пен сыйақыны заемшының (эмитенттің) төлемеуі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Кредиттік тәуекелге сондай-ақ своптар, опциондар бойынша және есеп айырысуларды реттеу кезеңінде бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерді әріптестің орындамауына байланысты туындайтын залал тәуекелі кіреді;

9) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
риск возникновения расходов (убытков) из-за несоответствия сроков возврата и погашения размещенных активов и привлеченных обязательств (при фиксированных ставках вознаграждения);
базисный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого и уплачиваемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;
10) риск потери ликвидности - риск, связанный с возможным невыполнением либо несвоевременным выполнением организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами своих обязательств. Риск ликвидности ценных бумаг как активов определяется их способностью быть проданными быстро, с низкими издержками и по приемлемым ценам;
11) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы;
12) система управления рисками - это процесс, включающий четыре основных элемента: оценка риска, измерение риска, контроль риска и мониторинг риска;
13) страновой (трансфертный) риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неплатежеспособности или нежелания иностранного государства или резидента иностранного государства отвечать по обязательствам перед Организацией (Фондом) по причинам, не связанным с финансовыми рисками;
14) стресс-тестинг - методы измерения потенциального влияния на финансовое положение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами исключительных, но возможных событий, которые могут оказать влияние на деятельность организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;

9) құқықтық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын бұзуы не зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры тәжiрибесiнiң оның iшкi құжаттарына сәйкес келмеуi, ал Қазақстан Республикасы резидент еместерiне қатысты басқа мемлекеттер заңдарының талаптарын бұзуы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
10) операция тәуекелi - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі бақылау ұйымына қойылатын талаптарды бұзуы (сақтамауы) салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Операция тәуекелiне сондай-ақ операция (компьютер) жүйелеріндегі елеулі іркілістердің туындауына байланысты тәуекелдер, белгіленген лимиттердің асып кетуі, бағалы қағаздармен немесе бэк-офис жұмысы барысында операторлардың қателерімен операциялар жасаған кездегі алаяқтық жатады;
11) өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелi - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының өз мiндеттемелерiн орындамауы не уақтылы орындамауына байланысты тәуекел. Бағалы қағаздар өтімділігін жоғалту тәуекелі активтер сияқты олардың тез сатылу қабілеттілігімен, төмен шығасылармен және қолайлы бағалар бойынша айқындалады;
12) проценттiк тәуекел - сыйақы ставкаларының қолайсыз өзгеруi салдарынан туындаған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi, оның iшiнде:
орналастырған активтер мен тартылған мiндеттемелердi (белгiленген сыйақы ставкалары кезiнде) қайтару және өтеу мерзiмдерiнiң сәйкес келмеуiнен шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
өзге тең жағдайларда ұқсас баға сипаты бар құралдардың бiрқатары бойынша алынатын және төленетiн сыйақыны есептеу және түзетудiң түрлi әдiстерiн қолдануға байланысты негiзгi тәуекел;
13) рыноктық тәуекел - қаржы рыноктарының қолайсыз қозғалыстарымен байланысты шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Рыноктық тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері рыноктық тәуекелдің көздері болып табылады;
14) стресс-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйіне төтенше, бірақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне әсер етуі мүмкін ықтимал оқиғалардың әлуетті әсер етуін өлшеу әдісі;

15) фронт-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является заключение сделок с финансовыми инструментами;
16) ценовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости финансовых инструментов, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость финансовых инструментов;
17) "stop-loss" - политика установления лимитов, предельно допустимый уровень потерь по операциям с финансовыми инструментами.
Глава 2. Объекты инвестиций
3. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация) и/или накопительный пенсионный фонд, обладающий лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами (далее - Фонд) самостоятельно размещают находящиеся в инвестиционном управлении пенсионные активы каждого отдельного Фонда в финансовые инструменты, в размерах от общего объема пенсионных активов (включая текущий объем инвестиций и остаток денег на инвестиционных счетах Фонда у кастодиана на дату заключения сделки), указанных в  Приложении 1  к настоящим Правилам.
Глава 3. Условия и порядок инвестирования
4. Сделки за счет пенсионных активов совершаются Организацией (Фондом) на основании инвестиционного решения, принятого коллегиальным органом, уполномоченным на принятие инвестиционных решений.
Сделки Организации (Фонда) с негосударственными ценными бумагами на первичном неорганизованном рынке (при их размещении) совершаются Организацией (Фондом) самостоятельно.
Сделки Организации (Фонда) с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке совершаются Организацией (Фондом) исключительно на организованных рынках ценных бумаг, за исключением случая, установленного абзацем четвертым настоящего пункта.
Организация (Фонд) может требовать выкупа имеющихся в инвестиционном портфеле акций у эмитента согласно  статье 27  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
5. При наличии у Фонда лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также на брокерскую и дилерскую деятельность без права ведения счетов клиентов, Фонд оказывает услуги брокера, дилера только в отношении пенсионных активов, находящихся у него в управлении, и собственных активов.
6. Сделки купли-продажи государственных и негосударственных ценных бумаг, совершенные на организованных рынках ценных бумаг с участием пенсионных активов, должны быть заключены методом открытых торгов. Сделки«обратного репо, совершаемые с участием пенсионных активов, могут заключаться на срок не более 30 дней.

15) тәуекелдердi басқару жүйесi - бұл процеске төрт негiзгi элемент кiредi: тәуекелдi бағалау, тәуекелдi өлшеу, тәуекелдi бақылау және тәуекел мониторингi;
16) фронт-офис - негiзгi функциясы қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлiмшесi;
17) "stop-loss" - лимиттерді белгілеу саясаты, қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша залалдың шекті түрде жол берілетін деңгейі.
2-тарау. Инвестиция объектілері
3. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - Ұйым) және/немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрі - Қор) әрбір жеке Қордың инвестициялық басқарудағы зейнетақы активтерін осы Ереженің  1-қосымшасында  көрсетілген зейнетақы активтерінің жалпы көлеміндегі мөлшерде (мәміле жасалған күнге инвестицияның ағымдағы көлемін және Қордың кастодианының инвестициялық шоттарындағы ақша қалдығын қосқанда) қаржы құралдарына дербес орналастырады.
3-тарау. Инвестициялау шарттары және тәртібі
4. Зейнетақы активтері есебінен жасалатын мәмілелерді Ұйым (Қор) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы орган қабылдаған инвестициялық шешім негізінде жасайды.
Ұйымның (Қордың) мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін бастапқы ұйымдаспаған рынокта (оларды орналастыру кезінде) Ұйым (Қор) дербес жасайды.
Ұйымның (Қордың) мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін Ұйым (Қор) қайталама рынокта осы тармақтың төртінші абзацында белгіленген жағдайдан басқа жағдайда тек қана бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында жасайды.
Ұйым (Қор) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  27-бабына  сәйкес эмитенттің инвестициялық портфеліндегі бар акциялары үшін төлем талап етуіне болады.
5. Қордың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті, сондай-ақ клиенттер шоттарын жүргізу құқығы жоқ брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда Қор тек онда басқаруда болған зейнетақы активтеріне және дербес активтерге қатысты брокерлік, дилерлік қызмет көрсетеді.
6. Зейнетақы активтерінің қатысуымен ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногында жасалған мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері ашық сауда-саттық әдісімен жасалуы тиіс. Зейнетақы активтерінің қатысуымен жасалатын "кері репо" мәмілелері 30 күннен аспайтын мерзімге жасалуы мүмкін.

7. Размер инвестиций Организации (Фонда) в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня должен соответствовать ограничениям, установленным для Организации (Фонда) пруденциальными нормативами. Организация (Фонд) не может приобретать негосударственные ценные бумаги, включенные в официальный список организатора торгов, на первичном рынке (при их размещении) в случае, если организатор торгов приостановил торги с данными ценными бумагами.
8. Годовая ставка получаемого вознаграждения по вкладу в банке второго уровня, в который размещаются собственные активы Организации (Фонда) и пенсионные активы Фонда, должна быть не меньше ставки аппроксимированной доходности по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной или иностранной валюте (в зависимости от валюты, к которой привязана ставка по вкладу), за период инвестирования, аналогичный сроку вклада. Указанная аппроксимированная доходность определяется уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) методом логарифмической аппроксимации на основе цен, сложившихся по результатам торгов, проведенных организатором торгов, с государственными ценными бумагами Республики Казахстан:
1) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в национальной валюте, - за недельный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов во вклад;
2) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в иностранной валюте, - за месячный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов во вклад.
Аппроксимированная доходность рассчитывается по следующей формуле:
I = a*ln(x) + b, где x - срок вклада,
где
Ii(t) - доходность, в процентах по имеющимся значениям за исследуемый период;
t - количество дней до погашения;
n - количество значений доходности, использованных при определении коэффициентов уравнения.
9. Указанная в  пункте 8  настоящих Правил аппроксимированная доходность по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной и иностранной валютах, публикуется и обновляется уполномоченным органом еженедельно в первый рабочий день недели в промежутке между 18.00 и 21.00 часами алматинского времени в виде "кривых линий доходности" в разделе "Оценка активов" в сети Интернет на web-сайте уполномоченного органа.
Срок размещения пенсионных активов Фонда во вклад в банке второго уровня не может превышать тридцати шести месяцев. До истечения этого срока сумма вклада и сумма вознаграждения по нему должны быть зачислены на инвестиционные счета Фонда.

7. Ұйымның (Қордың) бір эмитентінің екінші деңгейдегі банктердің біріндегі салымдарға салған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарының инвестиция мөлшері Ұйым (Қор) үшін белгіленген пруденциалдық нормативтердегі белгіленген нормативтерге сәйкес келуі тиіс. Ұйым (Қор) осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты сауда-саттық ұйымдастырушы бастапқы рынокта (оларды орналастыру кезінде) уақытша тоқтатқан жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып ала алмайды.
8. Ұйымның (Қордың) жеке активтері және Қордың зейнетақы активтері орналастырылған екінші деңгейдегі банктердің біріндегі салымдар бойынша алынған сыйақының жылдық мөлшерлемесі салымның осыған ұқсас мерзімімен инвестицияланған кезеңдегі ұлттық немесе шетел валютасымен номинирленген (салым жөніндегі мөлшерлеме тәуелді валютаға қатысты) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілген аппроксимирленген кірістілік ставкасынан төмен болмауы тиіс. Аталған аппроксимирленген кірістілікті қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен сауда-саттық өткізген сауда-саттықты ұйымдастырушының қалыптасқан сауда-саттық нәтижесіне байланысты логарифмдік аппроксимация әдісімен былайша белгілейді:
1) зейнетақылық немесе меншікті активтердің салымға орналастырылған күнінің алдындағы бір апта ішіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютаға номинирленген мемлекеттік бағалы қағаздарына қатыстылығын;
2) зейнетақылық немесе меншікті активтердің салымға орналастырылған күнінің алдындағы бір ай ішіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютаға номинирленген мемлекеттік бағалы қағаздарына қатыстылығын.
Апроксимирленген кірістілік мынадай формула бойынша есептеледі:
I = a*ln(x) + b, мұнда x - салым мерзімі,
мұнда:
Ii(t) - зерттелетін кезеңдегі белгілі мәндер бойынша процентпен кірістілік;
t - өтелгенге дейінгі күн саны;
n - теңестіру коэффициентін анықтаған кезде пайдаланылған кірістілік мәнінің саны.
9. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша номиналы ұлттық немесе шетел валютасымен белгіленген осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген жуықтатылған кірістілікті уәкілетті орган апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні алматы уақытымен 18.00 және 21.00 сағат аралығында "кiрiстiлiктiң қисық сызығы" түрiнде Интернет желiсiнің уәкілетті органның web-cайтындағы "Активтердi бағалау" бөлiмiнде жариялайды және жаңартады.
Ұйымның (Қордың) меншікті активтерін және Қордың зейнетақы активтерін Ұлттық Банкте немесе екінші деңгейдегі банкте салымға орналастыру мерзімі отыз алты айдан аспайды. Осы мерзім өткенге дейін салым сомасы және ол бойынша сыйақы сомасы Қордың инвестициялық шотына есептелуі тиіс.

10. Пенсионные активы, поступающие на инвестиционные счета Фонда в банке-кастодиане, на корреспондентские счета банка-кастодиана данного Фонда в зарубежных банках-кастодианах и на счета банка-кастодиана в иностранных организациях - участниках международных депозитарно-расчетных систем, подлежат инвестированию Организацией (Фондом) в полном объеме за вычетом текущих отчислений в течение семи рабочих дней.
В случае нарушения требования, установленного абзацем первым настоящего пункта, за исключением случая, когда остаток денег на указанных счетах Фонда составляет менее величины, установленной  пунктом 11  настоящих Правил, Организация (Фонд) направляет в течение одного дня с даты нарушения в уполномоченный орган информацию о факте и причинах данного нарушения с приложением плана мероприятий по его устранению.
11. Максимальный размер остатка денег Фонда, предназначенных для инвестирования, включая в совокупности деньги Фонда: на инвестиционных счетах в банке-кастодиане; на корреспондентских счетах банка-кастодиана данного Фонда в зарубежных банках-кастодианах; на счетах банка-кастодиана в иностранных организациях - участниках международных депозитарно-расчетных систем, при котором не требуется Организации (Фонду) направлять информацию в уполномоченный орган о факте и причинах нарушения требования абзаца первого  пункта 10  настоящих Правил, составляет при размере пенсионных активов один миллиард тенге и более, - 1,5% от размера пенсионных активов.
Информация, указанная в абзаце втором  пункта 10  настоящих Правил, должна быть получена уполномоченным органом до истечения срока, определенного в соответствии с абзацем первым пункта 10 настоящих Правил. В случае, если до истечения данного срока осталось менее двух рабочих дней, информация должна содержать объяснение причины ее позднего представления.
12. Организация (Фонд) действует исключительно в интересах вкладчиков Фонда, чьи пенсионные активы были приняты в инвестиционное управление.
Организация (Фонд) не может принимать инвестиционные решения о продаже (покупке) за счет собственных активов и/или покупке (продаже) за счет пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении Организации (Фонда), ценных бумаг с одним национальным идентификационным номером в один и тот же день.
13. В случае, если в результате каких-либо обстоятельств структура портфеля финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов Фонда, перестанет соответствовать условиям, установленным  пунктами 3 и 7  настоящих Правил, Организация (Фонд) незамедлительно прекращает инвестиционную деятельность, усугубляющую такое несоответствие, и в течение одного дня сообщает уполномоченному органу о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.

10. Қордың кастодиан банктегі инвестициялық шотына, осы Қордың шетелдік кастодиандық банктердегі кастодиан банктің корреспонденттік шотына және халықаралық депозитарий-есеп айырысу жүйесіне қатысушы - шетелдік ұйымдардағы кастодиан банктің шотына түсетін зейнетақы активтері жеті жұмыс күні ішінде ағымдағы шегерімдерді шығарып тастағанда толық көлемде Ұйымның (Қордың) инвестициялауы тиіс.
Қордың аталған шотындағы ақша қалдығы осы ереженің 11-тармағымен белгіленген шектен төмен болған жағдайдан басқа жағдайда осы тармақтың бірінші абзацымен белгіленген талаптар бұзылған кезде, Ұйым (Қор) тәртіп бұзылған күннен кейінгі бір күн ішінде уәкілетті органға осы тәртіп бұзуды жоюдың іс-шаралар жоспарын қоса беріп, осы тәртіп бұзу фактісі және себептері туралы ақпарат жібереді.
11. Қордың инвестициялауға арналған ақша қалдығы Қордың жиынтық ақшасын қосқандағы: кастодиан банктегі инвестициялық шоттардағы; осы Қордың шетелдік кастодиан банктеріндегі кастодиан банктің корреспонденттік шоттарындағы; осы Ереженің 10-тармағының бірінші абзацының талаптарын бұзу фактілері мен себептері туралы уәкілетті органға ақпаратты тәртіп бұзылған күннен бастап бір күн ішінде Ұйымнан (Қордан) талап етілмейтін шетелдік ұйымдардың - халықаралық депозитарлық-есеп айырысу жүйесіне қатысушылардың кастодиан банкінің шоттарындағы барынша жоғары мөлшері бір миллиард және одан көп болғанда - зейнетақы активтерінің 1,5% мөлшерін құрайды.
Осы Ереженің 10-тармағының екінші абзацында көрсетілген ақпаратты уәкілетті орган осы Ереженің 10-тармағының бірінші абзацына сәйкес айқындалған мерзім аяқталғанға дейін алуға тиісті. Егер осы мерзім аяқталғанға дейін екі жұмыс күнінен аз қалса, өтініште оны кешіктіріп ұсыну себептері түсіндірілуі тиіс.
12. Ұйым (Қор) зейнетақы активтері инвестициялық басқаруға қабылданған Қор салымшыларының мүдделері үшін ғана әрекет жасайды.
Ұйым (Қор) бірдей ұлттық бірегейлендіру номері бар бағалы қағаздарды Ұйымның (Қордың) инвестициялық басқаруындағы меншікті активтері есебінен және зейнетақы активтері есебінен сатып алу (сату) туралы бір күнде инвестициялық шешім қабылдай алмайды.
13. Егер қандай да болмасын жағдайдың нәтижесінде Қордың зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдары портфелінің құрылымы осы Ереженің 3 және 7-тармақтарында белгіленген жағдайларға сәйкес келмегенде, Ұйым (Қор) мұндай сәйкессіздікті тереңдететін инвестициялық қызметті дереу тоқтатады және бір күннің ішінде уәкілетті органға осы сәйкессіздік фактісі және себептерін оны жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының қосымшасын қоса ұсыну арқылы хабарлайды.

14. Организация (Фонд) деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами осуществляет на основании внутренних документов, определяющих (в том числе):
порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов;
порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления контроля за их совершением;
порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации.
15. Инвестиционные решения в отношении пенсионных активов принимаются на основании рекомендаций для принятия инвестиционных решений (далее - рекомендации).
16. Порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов должен содержать:
1) порядок сбора, обработки и анализа информации для выдачи рекомендаций, предусматривающий:
перечень должностей лиц, уполномоченных на выдачу рекомендаций;
анализ состояния портфеля пенсионных активов;
анализ наличия, условий обращения и доходности финансовых инструментов, в которые предполагается осуществить инвестирование;
анализ рисков, связанных с финансовыми инструментами, в которые предполагается осуществить инвестирование;
анализ соблюдения норм диверсификации, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
анализ иных факторов, существенных для выдачи рекомендаций;
2) порядок регистрации в едином регистрационном журнале рекомендаций и инвестиционных решений, принятых на их основании;
3) перечень должностей лиц, входящих в коллегиальный орган, уполномоченных на принятие инвестиционных решений;
4) порядок принятия инвестиционных решений коллегиальным органом, уполномоченным на принятие инвестиционных решений.
17. Рекомендация должна содержать:
1) дату выдачи и номер рекомендации;
2) перечень (описание) источников информации, использованной для выдачи рекомендации;
3) результаты анализа информации, использованной для выдачи рекомендации;
4) предлагаемые варианты инвестиционного решения;
5) подписи лиц, выдавших рекомендацию.
18. Инвестиционное решение должно содержать:
1) дату принятия и номер инвестиционного решения;
2) дату выдачи и номер рекомендации, на основании которой было принято инвестиционное решение;
3) вид сделки, подлежащей совершению;
4) идентификатор финансового инструмента, по которому должна быть совершена сделка;
5) объем, цену и сумму (диапазон объема, цены и суммы) сделки, подлежащей совершению;
6) сроки совершения сделки;
7) указание на тип рынка (первичный или вторичный), на котором предполагается совершение сделки;
8) наименование посредника (брокера), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового);

14. Ұйым (Қор) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметін мыналарды (оның ішінде):
зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібін;
зейнетақы активтерінің қатысуымен мәміле жасау және оларды аяқтауды жүзеге асыру тәртібін;
деректер мен құпия ақпараттың тұтастығын қамтамасыз етуге ішкі бақылау жасау тәртібін айқындайтын ішкі құжаттар негізінде жүзеге асырады.
15. Зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін берілетін ұсынымдар (бұдан әрі - ұсынымдар) негізінде қабылданады.
16. Зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібінде мыналар:
1) мыналарды көздейтін ұсынымдарды беру үшін ақпаратты жинау, өңдеу және талдау тәртібі болуы тиіс:
ұсынымдарды беретін уәкілетті лауазымды тұлғалардың тізбесі;
зейнетақы активтері портфелінің жай-күйін талдау;
инвестиция жасау болжалданып отырған қаржы құралдарына талдаудың болуы, сұрату және кірістілік талаптары;
инвестиция жасау болжалданып отырған қаржы құралдарына байланысты тәуекелдерді талдау;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген түрлендіру нормаларын сақтауды талдау;
ұсынымдарды беру кезіндегі өзге де маңызды факторларды талдау болуы тиіс;
2) соларды негізге алып қабылданған ұсынымдар мен инвестициялық шешімдердің бірегей тіркеу журналында тіркелу тәртібі;
3) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы органға кіретін лауазымды тұлғалардың тізбесі;
4) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы органның инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібі.
17. Ұсынымда мыналар:
1) берілген күні және ұсыным нөмірі;
2) ұсыным беру үшін пайдаланылған ақпарат көздерінің тізбесі (сипаттамасы);
3) ұсыным беру үшін пайдаланылған ақпаратты талдау нәтижесі;
4) инвестициялық шешімнің ұсынылып отырған нұсқалары;
5) ұсынымды берген тұлғалардың қолдары болуы тиіс.
18. Инвестициялық шешімде мыналар:
1) инвестициялық шешімнің қабылданған күні және нөмірі;
2) негізінде инвестициялық шешім қабылданған ұсынымның берілген күні және нөмірі;
3) аяқталуы тиіс мәміленің түрі;
4) мәміле аяқталуы тиіс қаржы құралын бірегейлендіргіш;
5) аяқталуы тиіс мәміленің көлемі, бағасы және сомасы (көлемінің диапазоны, бағалар және сомалар);
6) мәміленің аяқталу мерзімі;
7) мәміленің аяқталуы болжалданатын рыноктың типін (бастапқы немесе қайталама) көрсету;
8) мәміленің (осындай болған жағдайда) аяқталуы оның көмегі арқылы болжалданатын делдалдың (брокердің) атауы;

9) наименование фонда, за счет пенсионных активов которого предполагается совершение сделки;
10) подписи лиц, принявших инвестиционное решение.
19. Порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления контроля за их совершением должен содержать:
1) порядок взаимодействия с посредником (брокером), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового) с участием пенсионных активов;
2) перечень должностных лиц, осуществляющих контроль за совершением сделок с участием пенсионных активов;
3) порядок осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов;
4) порядок осуществления сверок с банками-кастодианами и фондами;
5) порядок и периодичность проведения структурным подразделением, осуществляющим внутренний аудит, проверок правильности совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления сверок с банками-кастодианами и фондами;
6) порядок ведения внутреннего учета и документооборота.
20. Для осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов подлежат заполнению:
журнал учета заказов на заключение сделок;
журнал учета исполненных и неисполненных сделок;
журнал учета договоров банковского вклада;
журнал регистрации приказов банкам-кастодианам;
журнал регистрации актов сверок с банками-кастодианами и фондами.
Помимо указанных журналов Организация (Фонд) может вести другие дополнительные журналы учета.
21. Порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации должен содержать:
1) перечень информации, относящейся к категории конфиденциальной;
2) порядок составления, оформления, регистрации, учета и хранения документов, содержащих конфиденциальную информацию;
3) порядок допуска к конфиденциальной информации, с указанием должностей, занимающие которые лица допускаются к конфиденциальной информации;
4) порядок обеспечения сохранности электронных массивов данных.
22. Организация (Фонд) может использовать инструменты хеджирования, указанные в  Приложении 2  к настоящим Правилам. Предел использования инструмента хеджирования не должен превышать установленного в  Приложении 2  значения от размера инвестиций в объект хеджирования (базовый актив), установленного в  Приложении 1  к настоящим Правилам, с учетом требования, установленного  пунктом 23  настоящих Правил.
Для целей настоящих Правил под инструментом хеджирования понимаются финансовые инструменты, используемые для осуществления операций хеджирования, указанные в  Приложении 2  к настоящим Правилам.
Под объектом хеджирования (базовый актив) понимаются финансовые инструменты, разрешенные к приобретению за счет пенсионных активов в размере, установленном настоящими Правилами.
Под хеджированием понимается использование одного или нескольких инструментов хеджирования для частичной или полной компенсации изменения справедливой стоимости объекта хеджирования, находящегося в инвестиционном портфеле накопительного пенсионного фонда, или связанных с ним поступлений денег, определенное в соответствии со стандартами бухгалтерского учета.
Решение об осуществлении операций хеджирования принимается коллегиальным органом, уполномоченным на принятие инвестиционных решений. Данное решение должно содержать следующую информацию:

9) мәміленің аяқталуы зейнетақы активтері есебінен болжалданып отырған қордың атауы;
10) инвестициялық шешім қабылдаған тұлғалардың қолы болуы тиіс.
19. Зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасау және олардың аяқталуына бақылау жасау тәртібінде мыналар:
1) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле (осындай болған жағдайда) жасау көмегі арқылы болжалданып отырған делдалмен (брокермен) қарым-қатынас жасау тәртібі;
2) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауды аяқтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың тізбесі;
3) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауды аяқтауға бақылау жасау тәртібі;
4) кастодиан банктермен және қорлармен салыстыруды жүзеге асыру тәртібі;
5) ішкі аудитті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауын аяқтау дұрыстығын тексеру және кастодиан банктермен және қорлармен мәміле жасау дұрыстығын тексеру тәртібі және мерзімділігі;
6) ішкі есеп және құжат айналымын енгізу тәртібі болуы тиіс.
20. Зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауға бақылауды жүзеге асыру үшін мыналарды:
мәміле жасауға қажетті тапсырыстарды есепке алу журналын;
орындалған және орындалмаған мәмілелерді есепке алу журналын;
банк салымының шарттарын есепке алу журналын;
кастодиан банктердің бұйрықтарын тіркеу журналын;
кастодиан банктермен және қорлармен салыстыру актілерін тіркеу журналын толтыруы тиіс.
Осы аталған журналдармен қатар Ұйым (Қор) басқа да қосымша есепке алу журналдарын жүргізуі мүмкін.
21. Деректер мен құпия ақпараттың толықтығын қамтамасыз ету жөніндегі ішкі бақылау тәртібінде мыналар:
1) құпия санатқа жататын ақпараттар тізбесі;
2) құпия ақпарат болып табылатын құжаттарды жасау, ресімдеу, тіркеу, есепке алу және сақтау тәртібі;
3) лауазымды қызметі бойынша құпия ақпаратқа рұқсат берілген тұлғалар көрсетілген құпия ақпаратқа рұқсат беру тәртібі;
4) деректердің электронды массивінің сақталуын қамтамасыз ету тәртібі болуы тиіс.
22. Ұйым (Қор) осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген хеджирлеу құралдарын пайдалануы мүмкін. Хеджирлеу құралын пайдалану шегі осы Ереженің  1-қосымшасымен  белгіленген хеджирлеу объектісіне (базалық актив) салынған инвестиция мөлшерінің мәні осы Ереженің 23-тармағымен белгіленген талаптарды ескере отырып, осы Ереженің  2-қосымшасында  белгіленген мәннен аспауы тиіс.
Осы Ереже мақсаттары үшін хеджирлеу құралы деп осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын қаржы құралдарын түсінуге болады.
Хеджирлеу объектісі (базалық актив) деп осы Ереже белгілеген мөлшердегі зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдарын түсінуге болады.
Хеджирлеу деп жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінде бар немесе осыған байланысты бухгалтерлік есептің стандарттарына сәйкес анықталған ақшаның түсуін хеджирлеу объектісі әділ құнының өзгеруінің ішінара немесе толық өтемақысын хеджирлеудің бір немесе бірнеше құралдарын пайдалануды түсінуге болады.
Хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру туралы шешімді инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы орган қабылдайды. Осы шешімде мынадай ақпарат:

1) номер решения, дату принятия;
2) дату выдачи и номер рекомендации, на основании которой было принято инвестиционное решение;
3) подробное описание инструмента хеджирования с указанием вида, срока его заключения, объема, стоимости (премии), рынка, на котором планируется совершение операции хеджирования, и других характеристик (условий) данного инструмента;
4) ожидаемые результаты от применения данного инструмента хеджирования;
5) оценку риска объекта хеджирования (базисного актива) с указанием его вида (процентный, ценовой, валютный и прочее), а также метода его оценки;
6) объект хеджирования с указанием необходимых реквизитов (национальный идентификационный номер, количество, стоимость, объем, валюта), а также наименования фонда, за счет пенсионных активов которого приобретен данный объект хеджирования;
7) результаты анализа информации, использованной для принятия решения об осуществлении операции хеджирования;
8) подписи лиц, принявших инвестиционное решение.
23. В случае, если для хеджирования одного объекта хеджирования планируется применение нескольких инструментов хеджирования, то в решении указывается каждый вид инструмента хеджирования. При использовании нескольких инструментов хеджирования совокупный предел их использования не должен превышать значения от размера инвестиций в объект хеджирования, установленного в отношении каждого инструмента хеджирования.
24. Все решения, принятые по операциям хеджирования, хранятся в Организации (Фонде) путем отражения в журнале учета инвестиционных решений.
25. После завершения операции хеджирования в соответствующем решении делается отметка о ее завершении и указывается фактический результат от использования данного вида инструмента хеджирования.
26. В случае, если в процессе операции хеджирования существует необходимость изменения вида, срока и других характеристик инструмента хеджирования, то данные меры указываются в соответствующем решении об осуществлении операций хеджирования с указанием сведений, указанных в подпунктах 3), 4), 5) и 7), 8)  пункта 22  настоящих Правил с указанием даты внесения изменения.
27. Учет и отражение операций хеджирования, а также дохода и убытка по ним, в финансовой отчетности Организации (Фонда) осуществляется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
28. В целях подтверждения того, что данная операция относится к операции хеджирования, Организацией (Фондом) к каждому решению об осуществлении операции хеджирования составляется соответствующий расчет, подтверждающий, что совершение данных операций приводит к снижению размера возможных убытков (недополучения дохода) по объекту хеджирования.

1) шешім нөмірі, қабылданған күні;
2) негізінде инвестициялық шешім қабылданған ұсынымның берілген күні және нөмірі;
3) хеджирлеу құралының түрі, оның жасалу мерзімі, көлемі, құны (сыйақылар), хеджирлеу операцияларын жасау жоспарланып отырған рынок көрсетілген хеджирлеу құралының жан-жақты сипаттамасы және осы құралдың басқа да сипаттамалары (талаптары);
4) осы хеджирлеу құралын қолданудан күтіліп отырған нәтижелер;
5) хеджирлеу объектісінің түрін (проценттік, бағалық, валюталық және басқа), сондай-ақ оны бағалау әдістемесін көрсетіп, хеджирлеу объектісінің тәуекеліне (базистік актив) баға беру;
6) қажетті деректемелері көрсетілген (ұлттық бірегейлендіру нөмірі, саны, құны, көлемі, валютасы), сондай-ақ осы хеджирлеу объектісін зейнетақы активтері есебінен сатып алған қордың атауы көрсетілген хеджирлеу объектісі;
7) хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру жөнінде шешім қабылдау үшін пайдаланылған ақпаратты талдау қорытындылары;
8) инвестициялық шешімді қабылдаған тұлғалардың қолы болуы тиіс.
23. Егер бір хеджирлеу объектісін хеджирлеу үшін хеджирлеудің бірнеше құралдарын қолдану жоспарланған болса, онда қабылданған шешімде хеджирлеу құралының әрбір түрі көрсетіледі. Хеджирлеудің бірнеше құралдарын қолдану кезінде оларды пайдаланудың жиынтық шегі әрбір хеджирлеу құралына қатысты белгіленген хеджирлеу объектісіндегі инвестиция мөлшерінің мәнінен аспауы тиіс.
24. Хеджирлеу операциялары бойынша қабылданған барлық шешімдер Ұйымда (Қорда) инвестициялық шешімдерді есепке алу журналында көрсету жолымен сақталады.
25. Хеджирлеу операциялары аяқталған соң тиісті шешіммен оның аяқталғандығы туралы белгі қойылады және осы хеджирлеу құралының түрін пайдаланудың нақты нәтижесі көрсетіледі.
26. Хеджирлеу операциялары процесі жағдайында хеджирлеу құралының түрін, мерзімін және басқа сипаттамаларын өзгерту қажеттігі туған жағдайда, осы шаралар осы Ереженің 22-тармағының 3), 4), 5) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді келтіре отырып, хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру туралы тиісті шешімде көрсетіледі.
27. Хеджирлеу операцияларын, сондай-ақ ол бойынша кірісті және шығынды Ұйымның (Қордың) қаржылық есеп беруінде есепке алу және көрсету қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Осы операцияның хеджирлеу операциясына қатысты екенін растау мақсатында Ұйым (Қор) хеджирлеу операцияларын жүзеге асыратын әр шешімге осы жасалған операциялардың хеджирлеу объектісі бойынша болуы мүмкін шығынның (ала алмаған кіріс) мөлшерін түсіруге алып келетінін растайтын тиісті есеп жасайды.

29. Организация (Фонд) в процессе своей деятельности обеспечивает наличие системы управления рисками в Организации (Фонде).
30. Наличие системы управления рисками в Организации (Фонде) предусматривает соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами к корпоративному управлению, практики проведения операций с финансовыми инструментами, функционированию информационных систем и систем управленческой информации.
31. Организация системы управления рисками и внутреннего контроля обеспечивается соответствием Организации (Фонда) требованиям, указанным в  Приложении 3  к настоящим Правилам.
32. В рамках систем управления рисками, наличие практики проведения операций с финансовыми инструментами обеспечивается соответствием Организации (Фонда) требованиям, указанным в  Приложении 4  к настоящим Правилам.
33. В рамках систем управления рисками наличие обеспечения операционной деятельности Организации (Фонда), функционирования информационных систем и систем управленческой информации допускается при соответствии Организации (Фонда) требованиям, указанным в  Приложении 5  к настоящим Правилам.
34. Организация (Фонд) ежегодно, не позднее 1 июля года, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган подготовленный им отчет по оценке выполнения требований, указанных в  приложениях 3-5  к настоящим Правилам. Данный отчет должен содержать:
1) полный перечень требований и критериев требований к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля;
2) оценку по соответствию Организации (Фонда) каждому требованию и критерию требования к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе подробно определяющую соответствие Организации (Фонда) указанным требованиям;
3) недостатки в системе управления рисками Организации (Фонда), в том числе по требованиям и критериям требований к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля;
4) необходимые мероприятия по устранению недостатков в системе управления рисками и внутреннего контроля.
35. Базовые критерии требований, обязательные для выполнения Организациями (Фондами), определены в  Приложении 6  к настоящим Правилам.
36. Дополнительные критерии требований, обязательные для выполнения Организациями (Фондами), определены в  Приложении 7  к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам осуществления деятельности
по инвестиционному управлению
пенсионными активами
Перечень финансовых инструментов, разрешенных к
приобретению за счет пенсионных активов
1. Перечень финансовых инструментов, в которые Организация (Фонд) могут размещать находящиеся в инвестиционном управлении пенсионные активы каждого отдельного Фонда от общего объема пенсионных активов и требования, предъявляемые к ним
N
Наименование финансового инструмента
Размер инвестиций
1.
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств), за исключением ценных бумаг, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства и вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
не менее 15%
2.
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, выпущенные
местными исполнительными органами
(в том числе эмитированные в
соответствии с законодательством
других
государств), при условии, что
данные ценные бумаги допущены к
обращению в торговых системах
организатора торгов и разрешены
уполномоченным органом к
приобретению за счет
пенсионных активов
не более 5%
3.
Во вклады в банках второго уровня, определенных в соответствии с
условиями пункта 3 настоящего
Приложения (с ограничениями, установленными
пунктами 7 и 8  Правил)
не более 20%
4.
Ценные бумаги иностранных
государств, соответствующие усло-
виям пункта 4 настоящего
Приложения, негосударственные
ценные бумаги иностранных
эмитентов, соответствующие условиямпункта 5 настоящего Приложения,
ценные бумаги международных финансовых
организаций,
определенных пунктом 2 настоящего Приложения, указанные паи иностранных
инвестиционных фондов, в том числе:
не более 40%, в том числе:

29. Ұйым (Қор) өз қызметі процесінде Ұйымдағы (Қордағы) тәуекелдерді басқару жүйесінің болуын қамтамасыз етеді.
30. Ұйымдағы (Қордағы) тәуекелдерді басқару жүйесінің болуы корпоративтік басқаруға, қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізу тәжірибесіне, ақпарат жүйелерінің және басқару ақпараты жүйелерінің қызмет етуіне қойылатын осы Ереже белгілеген талаптарға сәйкестікті көздейді.
31. Тәуекелдерді басқару жүйесін және ішкі бақылауды ұйымдастыру Ұйымның (Қордың) осы Ереженің  3-қосымшасында  көрсетілген талаптарға сәйкестігімен қамтамасыз етіледі.
32. Тәуекелдерді басқару жүйесі шеңберінде қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізу тәжірибесінің болуы осы Ереженің  4-қосымшасында  көрсетілген талаптарға Ұйымның (Қордың) сәйкестігімен қамтамасыз етіледі.
33. Тәуекелдерді басқару жүйесі шеңберінде Ұйымның (Қордың) операциялық қызметінің болуына, ақпарат жүйелері мен басқару ақпараты жүйелерінің қызмет етуіне осы Ереженің  5-қосымшасында  көрсетілген талаптарға Ұйым (Қор) сәйкес келген кезде жол беріледі.
34. Ұйым (Қор) жыл сайын, есептіден кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей, осы Ереженің 3-5-қосымшаларында көрсетілген талаптардың орындалуын бағалау жөніндегі олар дайындаған есепті уәкілетті органға береді. Осы есепте:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің және ішкі бақылаудың болуына қойылатын талаптар мен талап критерийлерінің толық тізбесі;
2) тәуекелдерді басқару жүйесінің және ішкі бақылаудың болуына қойылатын әрбір талап пен талап критерийіне Ұйымның (Қордың) сәйкестігі бойынша бағалау, оның ішінде көрсетілген талаптарға Ұйымның (Қордың) жан-жақты айқындайтын сәйкестігі;
3) Ұйымның (Қордың) тәуекелдерді басқару жүйесіндегі, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесінің және ішкі бақылаудың болуына қойылатын талаптар мен талап критерийлері бойынша кемшіліктер;
4) тәуекелдерді басқару жүйесіндегі және ішкі бақылаудағы кемшіліктерді жою жөніндегі қажетті іс-шаралар болуы тиіс.
35. Ұйымдар (Қорлар) орындауға міндетті талаптардың негізгі критерийлері осы Ереженің  6-қосымшасында  айқындалған.
36. Ұйымдар (Қорлар) орындауға міндетті талаптардың қосымша критерийлері осы Ереженің  7-қосымшасында  айқындалған.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
жүзеге асыру ережесінің
1-қосымшасы
Зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға
рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесі
1. Ұйым (Қор) қаржы құралдарының тізбесіне әрбір жеке Қордың
инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерін зейнетақы
активтерінің және оларға қойылатын талаптардың жалпы көлеміне
байланысты орналастыра алады
N
Қаржы құралдарының атауы
Инвестицияның мөлшері
1.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды қосқанда), сондай-ақ мемлекеттің кепілдігіне шығарылған бағалы қағаздар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
15%-тен кем емес
2.
Осы бағалы қағаздар сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерінде  айналысқа жіберілгендігі және уәкілетті органның зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат еткендігі туралы талабы бойынша, жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандар)
5%-тен астам емес
3.
Осы Қосымшаның 3-тармағының талаптарына сәйкес айқындалған екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға (Ереженің 7 және 8 тармақтарында белгіленген шектеулермен қоса)
20%-тен астам емес
4.
осы Қосымшаның 4-тармағының талаптарына сәйкес келетін шет мемлекеттердің бағалы қағаздары, осы Қосымшаның 5-тармағының талаптарына сәйкес келетін шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары, осы Қосымшаның 2-тармағымен айқындалған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары, оның ішінде  шетелдік инвестициялық қорлардың көрсетілген пайлары:
40%-тен астам емес, оның ішінде:

1)
Ценные бумаги иностранных государств, соответствующие условиям подпункта 1) пункта 4 настоящего Приложения, негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 1)-2) пункта 5 настоящего Приложения;
не более 40%
2)
Ценные бумаги иностранных
государств, соответствующие условиям подпункта 2) пункта 4 настоящего Приложения, негосударственные
ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 3)-4) пункта 5 настоящего Приложения;
не более 30%
3)
Ценные бумаги иностранных
государств, соответствующие условиям подпункта 3) пункта 4 настоящего Приложения,
негосударственные ценные бумаги
иностранных эмитентов,
соответствующие условиям подпунктов5)-6) пункта 5 настоящего
Приложения;
не более 20%
4)
Ценные бумаги иностранных
государств, соответствующие условиям подпункта 4) пункта 4 настоящего Приложения,
негосударственные ценные бумаги
иностранных эмитентов,
соответствующие условиям подпунктов7)-8) пункта 5 настоящего
Приложения;
не более 10%
5)
Паи иностранных инвестиционных фондов, имеющих рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf".
не более 5%
5.
Ипотечные облигации организаций  Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора
торгов
не более 20%
6.
Включенные в официальный список
организатора торгов по категории "А" иные, помимо ипотечных облигаций,
негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, и акции организаций
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по
классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2"
(по классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А"»по национальной шкале
"Standard & Poor's", обращающиеся
на организованных рынках
иностранных государств или
Республики Казахстан, и долговые
ценные бумаги организаций Республики Казахстан, имеющие
рейтинговую оценку не ниже "ВВ"
(по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's"»
и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговуюоценку "А"»
по национальной шкале
Standard & Poor's, обращающиеся на
организованных рынках иностранных
государств или Республики Казахстан
не более 50%
7.
Облигации АО "Банк Развития
Казахстана" и ценные бумаги,
выпущенные под гарантию АО "Банк
Развития Казахстана"
не более 15%
8.
Аффинированные драгоценные металлы,соответствующие международным
стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка
драгоценных металлов (London bullion market association)
и обозначенным в документах данной
ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery")
не более 5%
9.
Инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан
не более 15%
10.
Включенные в официальный список организатора торгов по категории "В" долговые ценные бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, а также включенные в официальный список организатора торгов по категориям "А" или "В" паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая компания которого является резидентом Республики Казахстан
не более 5%

1)
Осы Қосымшаның 4-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін шет мемлекеттердің бағалы қағаздары, осы Қосымшаның 5-тармағының 1)-2) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
40%-тен астам емес
2)
Осы Қосымшаның 4-тармағының 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін шет мемлекеттердің бағалы қағаздары, осы Қосымшаның 5-тармағының 3)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
30%-тен астам емес
3)
Осы Қосымшаның 4-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін шет мемлекеттердің бағалы қағаздары, Осы Қосымшаның 5-тармағының 5)-6) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
20%-тен астам емес
4)
Осы Қосымшаның 4-тармағының 4) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін шет мемлекеттердің бағалы қағаздары, Осы Қосымшаның 5-тармағының 7)-8) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
10%-тен астам емес
5)
"Standard & Poor's principal stability fund ratings" "ВВВm" төмен емес рейтингтік бағасы бар не "Standard & Poor's Fund credit quality ratinges" "ВВВf"  төмен емес рейтингтік бағасы бар шетелдік инвестициялық қорлардың пайлары
5%-тен астам емес
5.
Сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары
20%-тен астам емес
6.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары, ипотекалық облигациялардан басқа, "А" санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілгендер және "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста болатын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста болатын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
50%-тен астам емес
7.
"Қазақстан Даму Банкі" АҚ кепілдігімен шығарылған "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигациялары және бағалы қағаздары
15%-тен астам емес
8.
Лондонның қымбат металдар рыногы қауымдастығының (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін тазартылған қымбат металдар және "Лондондық сапалы жеткізу" стандарты ретінде ("London good delivery") осы қауымдастықтың құжаттарында белгіленген
5%-тен астам емес
9.
Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфроқұрылымдық облигациялары
15%-тен астам емес
10.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылып, "В" санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ "А" және "В" санаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген аралық инвестициялық қорлардың пайлары, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылады
5%-тен астам емес

2. Ценные бумаги, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Международным банком реконструкции и развития;
2) Европейским банком реконструкции и развития;
3) Межамериканским банком развития;
4) Банком международных расчетов;
5) Азиатским банком развития;
6) Африканским банком развития;
7) Международной финансовой корпорацией;
8) Исламским банком развития;
9) Европейским инвестиционным банком.
3. Во вклады в банке, который на дату размещения должен быть банком, чьи ценные бумаги включены в официальный список организатора торгов по категории "А" или дочерним банком-резидентом, родительский банк-нерезидент которого имеет долгосрочный, краткосрочный и индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").
4. Ценные бумаги иностранных государств с учетом ограничений, установленных пунктом 1 настоящего Приложения:
1) ценные бумаги иностранных государств, имеющих долгосрочную рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ААА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ааа" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
2) ценные бумаги иностранных государств, имеющих долгосрочную рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
3) ценные бумаги иностранных государств, имеющих долгосрочную рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
4) ценные бумаги иностранных государств, имеющих долгосрочную рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").
5. Негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов с учетом ограничений, установленных пунктом 1 настоящего Приложения:
1) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ААА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ааа" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");

2. Мынадай халықаралық қаржы ұйымдарымен эмиссияланған бағалы қағаздар:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Еуропа қайта құру және даму банкі;
3) Америка аралық даму банкі;
4) Халықаралық есеп-айырысу банкі;
5) Азия даму банкі;
6) Африка даму банкі;
7) Халықаралық қаржы корпорациясы;
8) Ислам даму банкі;
9) Еуропа инвестициялық банкі.
3. Орналастырылған күнгі банктегі салымы "А" санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздары бар банк немесе "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) санаттарынан төмен емес ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді және дербес рейтингі бар резидент емес бас банктің еншілес резидент банкі болуы тиіс.
4. Осы Қосымшаның 1-тармағымен белгіленген шектеулерді ескере отырып, шет мемлекеттердің бағалы қағаздары:
1) шетел валютасында халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша "ААА" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ааа" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары;
2) шетел валютасында халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша "АА" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Аа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары;
3) шетел валютасында халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша "А" ( "Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары;
4) шетел валютасында халықаралық кредиттік рейтинг шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары.
5. Осы Қосымшаның 1-тармағымен белгіленген шектеулерді ескере отырып шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
1) "ААА" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) немесе "Ааа" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар;