О Среднесрочном плане социально-экономического развития Алматинской области на 2005-2007 годы
Решение Алматинского областного Маслихата от 14 января 2005 года N 14-98. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 21 февраля 2005 года за N 1900. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата N 16-105 от 29 декабря 2009 года
Сноска. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата N 16-105 от 29 декабря 2008 года.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Алматинский областной Маслихат РЕШИЛ:
Утвердить Среднесрочный план социально-экономического развития Алматинской области на 2005-2007 годы согласно Приложения.
Отменить решение Алматинского областного Маслихата N 13-79 от 21 декабря 2004 года "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Алматинской области на 2005-2007 годы".
Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного Маслихата по вопросам бюджета, финансов и тарифной политики (Хасенов М.С.).
Председатель сессии
областного Маслихата                    М.Тазабеков
Секретарь
областного Маслихата                    А.Сыдык
Приложение к решению
Алматинского областного
Маслихата N 14-98
от 14 января 2005 г.
Среднесрочный план
социально-экономического развития
Алматинской области на 2005-2007 годы
Талдыкорган
1. Введение
Среднесрочный план социально-экономического развития Алматинской области предусматривает прогноз важнейших показателей социально-экономического развития области на 2005-2007 годы.
Реализация Плана обеспечивается местными органами управления в соответствии с принятыми государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами развития.
Выполнение намеченных Планом мер придаст поступательный и целенаправленный характер развитию экономики области для достижения целей, поставленных Главой государства в Стратегии "Казахстан-2030" и Стратегическом плане развития области до 2010 года.
2. Анализ развития экономики в 2003 году
В области произведено промышленной продукции в действующих ценах на 133,4 млрд. тенге, индекс физического объема к 2002 году составил 114,5%. В общем объеме производства продукции 77,6% приходится на обрабатывающую промышленность, 20,7% - на производство и распределение электроэнергии, газа и воды, 1,7% - на горнодобывающую отрасль.
Валовой продукции сельского хозяйства произведено на 80,2 млрд. тенге или 102,9% к соответствующему периоду 2002 года.
Объем инвестиций в основной капитал в январе-декабре 2003 года (с учетом дооценки) составил 49,0 млрд. тенге или 156,2% к 2002 году.

Алматы облысының 2005-2007 жылдарға арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының Ортамерзiмдi жоспары туралы
Алматы облыстық Мәслихатының 2005 жылғы 14 қаңтардағы N 14-98 шешімі. Алматы облыстық Әділет Департаментінде 2005 жылғы 21 ақпанда N 1900 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының  6 бабына сәйкес Алматы облыстық Мәслихат  ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Алматы облысының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған Ортамерзiмдi жоспары қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Алматы облыстық Мәслихаттың 2004 жылғы 21 желтоқсандағы "Алматы облысының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған Ортамерзiмдi жоспары туралы" N 13-79 шешiмi жойылсын.
Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық Мәслихаттың бюджет, қаржы және тарифтік саясат мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына (М.С.Хасенов) жүктелсiн.
Облыстық Мәслихат
сессиясының төрағасы
Облыстық Мәслихаттың хатшысы
Алматы облысы Мәслихатының
2004 жылғы 14 қаңтардағы
N 14-98 шешіміне қосымша
Алматы облысының әлеуметтік-экономикалық
дамуының 2005-2007 жылдарға арналған
орта мерзімді жоспары
1. Кiрiспе
Алматы облысының әлеуметтiк-экономикалық дамуының ортамерзiмдiк жоспары облыстың әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған маңызды көрсеткiштерiнiң болжамын көздейдi.
Жоспарды iске асыру қабылданған мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк даму бағдарламаларына сәйкес қамтамасыз етiледi.
Жоспарда белгiленген шараларды орындау, Елбасының "Қазақстан - 2030" Стратегиясында және облысты дамытудың 2010 жылға дейiнгi стратегиялық жоспарында алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн облыс экономикасын дамытуға мақсатты сипат бередi.
2. 2003 жылы экономиканы дамытудың талдауы
Облыста өнеркәсiп өнiмi қолданылып жүрген бағамен 133,4 млрд. теңгеге өндiрiлiп, 2002 жылға өнiмнiң нақты көлемiнiң индексi 114,5%-ды құрады. Өнiм өндiрудiң жалпы көлемiнде 77,6% өңдеушi өнеркәсiптiң, 20,7% - электр қуатын, газ және суды өндiру мен бөлу, 1,7% - тау-кен өндiру саласының үлесiне тидi.
Ауыл шаруашылығының жалпы өнiмi 80,2 млрд. теңгеге өндiрiлдi немесе 2002 жылдың сәйкес мерзiмiне 102,9%.
Негiзгi капиталға инвестиция көлемi 2003 жылғы қаңтар - желтоқсан айларында (бағалауға дейiнгiнi ескере отырып) 49,0 млрд. теңгенi құрады немесе 2002 жылдың сәйкес мерзiмiне 156,2%.

Из общего объема инвестиций 31,6 млрд. тенге (64,4%в общем объеме инвестиций) составляют собственные средства предприятий, 6,9 млрд. тенге (14%) - иностранные инвестиции, 5 млрд. тенге (10,2%) - средства республиканского бюджета, 5,5 млрд. тенге (11,2%) - средства местного бюджета.
В 2003 году было завершено строительство 10 объектов образования на сумму 1793,8 млн. тенге, произведены капитальный ремонт зданий, кровли, систем отопления 139 объектов на общую сумму 1052,2 млн. тенге. В целом на строительство и капитальный ремонт было выделено 2846 млн. тенге, в том числе из республиканского бюджета 1087,4 млн. тенге .
3. Цели, задачи и приоритеты развития на 2005-2007 годы
В качестве стратегической цели в Среднесрочном плане определено - стать регионом производителем конкурентоспособных товаров и услуг.
Приоритетами социально-экономического развития на 2005-2007 годы определены:
1) формирование конкурентоспособного на внутреннем и внешнем рынках промышленного сектора экономики;
2) обеспечение продовольственной безопасности области на основе формирования эффективной системы агропромышленного комплекса;
3) развитие села;
4) комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающих доступность жилья широким слоям населения;
5) создание многочисленного среднего класса предпринимателей, производящих высококачественную продукцию и обеспечивающих занятость населения;
6) развитие транспортно-коммуникационного комплекса;
7) развитие системы образования области, как неотъемлемой части национальной системы образования;
8) улучшение здоровья населения путем обеспечения доступности медицинской и лекарственной помощи;
9) снижение масштабов бедности и безработицы;
10) развитие туризма и спорта;
11) сохранение и развитие историко-культурного наследия, социокультурной инфраструктуры и развитие профессионального искусства и народного творчества;
12) реализация мероприятий по охране, защите, восстановление, рациональному использованию природных ресурсов и охране окружающей среды.
4. Развитие произведенного капитала
1) Индустриально-инновационное развитие
Индустриальное развитие области будет направлено на:
кластерный подход к формированию промышленности в целях создания цепочки добавленной стоимости;
модернизацию и техническое перевооружение;
развитие инновационной инфраструктуры.
Получит развитие механизм оздоровления предприятий путем перепрофилирования, сегментации малоэффективных предприятий легкой промышленности, машиностроительного комплекса, создание на их базе мелких и конкурентоспособных производств.

Инвестицияның жалпы көлемiнен 31,6 млрд.теңге (инвестицияның жалпы көлемiнде 64,4%) кәсiпорынның өз қаражаттары, 6,9 млрд. теңге (14%) - шетелдiк инвестициялар, 5 млрд. теңге (10,2%) - республикалық бюджеттiң қаражаты, 5,5 млрд. теңге (11,2%) - жергiлiктi бюджеттiң қаражаты.
2003 жылы бiлiм беру саласының 10 объектiсiнiң құрылысы 1793,8 млн. теңге сомаға аяқталды, 139 объектiнiң, ғимараттарды, олардың шатырын, жылу жүйелерiн жөндеуге жалпы сомасы 1052,2 млн. теңге жұмсалды. Тұтастай алғанда құрылыс және күрделi жөндеуге 2846 млн. теңге, оның iшiнде республикалық бюджеттен 1087,4 млн. теңге бөлiндi.
3. 2005-2007 жылдарға арналған мақсаттары,
мiндеттерi және басымдықтары
Стратегиялық жоспарда стратегиялық мақсат ретiнде бәсекеге қабiлеттi тауарлар мен қызмет көрсетулердi өндiрушi өңiр болу айқындалған.
Әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2005-2007 жылдарға арналған басымдықтары болып төмендегiлер анықталды:
1) iшкi және сыртқы нарықта экономиканың бәсекеге қабiлеттi өнеркәсiп секторын қалыптастыру;
2) агроөнеркәсiп кешенiнiң тиiмдi жүйесiн құру негiзiнде облыста азық-түлiк қауiпсiздiгін қамтамасыз ету;
3) селоны (ауылды) дамыту;
4) халықтың тұрғын үйге қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн тұрғын үй құрылысын дамыту проблемасын кешендi шешу;
5) жоғары сапалы өнiм өндiретiн және халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ететiн, кәсiпкерлердiң көптеген орта тобын құру;
6) көлiк - коммуникациялық кешендi дамыту;
7) бiлiмнiң ұлттық жүйесiнiң ажырағысыз бөлiгi ретiнде, облыста бiлiм жүйесiн дамыту;
8) дәрiгерлiк және дәрiлiк көмектiң қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету жолымен халықтың денсаулығын жақсарту;
9) кедейлiк және жұмыссыздық ауқымын азайту;
10) туризм мен спортты дамыту;
11) тарихи-мәдени мұраларды, әлеуметтiк - мәдени инфрақұрылымдарды сақтау және дамыту, кәсiби өнер мен халық шығармашылығын дамыту;
12) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және қоршаған ортаны қорғау, қалпына келтiру жөнiндегi шараларды iске асыру.
4. Өндiрiлген капиталды дамыту
1) Индустриялық-инновациялық даму
Облыстың индустриялық дамуы мыналарға бағытталады:
қосымша құнның бiрыңғай тiзбегiн құру мақсатында өнеркәсiптi қалыптастыруға кластерлiк әдiс;
жетiлдiру және техникалық қайта жарақтандыру;
инновациялық инфрақұрылымды дамыту.
Тиiмдiлiгi аз жеңiл өнеркәсiп орындарын, машина жасау кешенiн сегменттеу, қайта бейiмдеу, олардың базасында ұсақ және бәсекеге қабiлеттi өндiрiс орындарын құру жолымен кәсiпорындарды сауықтыру тетiгiн дамытуды қолға алу.

Будет осуществляться ускоренный переход к международным стандартам управления качеством и проведение сертификации производимой продукции. Намечено удвоить количество предприятий работающих по внедрению международных стандартов качества ИСО 9000 и 14000.
Машиностроение и металлообработка
Отрасль формируют 14 предприятий. На долю машиностроительных и металлообрабатывающих предприятий приходится 7,0 % товарной продукции.
Намечено осуществлять трансферт технологий: по производству сельхозтехники и запасных частей на базе АО "Мирас" (плуги к тракторам, культиваторы, сеялки и т.д.); применять прогрессивные методы высокоточной обработки и повысить качество продукции на металлообрабатывающем заводе "Арсенал" ЗАО "Голд Продукт", на заводе электропогружных насосов.
Текстильная и швейная промышленность
В области действуют 2 предприятия по переработке шерсти общей мощностью 4000 тонн в год и 5 средних швейных и трикотажно-швейных фабрик.
Основными направлениями развития отрасли будут финансовое оздоровление предприятий, повышение их конкурентоспособности за счет модернизации. В СП "Архар Вул" будет осуществляться производство топса по технологии английских фирм.
Химическая промышленность
Отрасль представлена 13 малыми и средними предприятиями.
Развитие получит фармацевтическая отрасль области. Планируется открыть крупный фармацевтический завод, способный выпускать более 350 наименований лекарств, освоить 32 наименования лекарственных препаратов на СП "Екафарма", довести до 200 - на ТОО "Леовит", ТОО "Эйкос-Фарм".
Намечено увеличение объемов продаж косметических изделий и моющих средств в АО "Уркер косметик", "Volvox Invest Company", изготовленных по итальянской, венгерской и немецкой технологиям, полипропиленовых мешков в ТОО "Трилис пластик", полимерных труб в ЗАО "Полимер" для сокращения импорта.
Стекольная и фарфоровая промышленность
Стекольную отрасль представляет завод "Южный 1,2" ОАО "Стекольной компании САФ".
Производство стеклотары явилось толчком к созданию партнерских компаний по добыче и производству: кварцевого песка, кальцинированной соды, доломита, известняка, полевого шпата и другие. На стекольном заводе "САФ" запланировано освоение экспортоориентированного производства с использованием итальянской и российской технологий изготовления стекольной тары классического типа (бордо, рейнские и т.д.), различных эксклюзивных бутылок, банок для консервирования, соков. Развитие САФ способствует формированию и развитию кластера "виноделия".
Промышленность строительных материалов

Сапаны басқарудың халықаралық стандартына тездетiп өту және өндiрiлген өнiмдi сертификаттау жүзеге асырылатын болады. ИСО 9000 және 14000 халықаралық сапа стандартын енгiзу бойынша жұмыс iстейтiн кәсiпорындар санын екi есеге арттыру көзделдi.
Машина жасау және металл өңдеу
Саланы 14 кәсiпорын қалыптастырады. Машина жасау және металл өңдеушi кәсiпорындар үлесiне тауарлы өнiмнiң 7,0%-ы тиедi.
"Мирас" АҚ-ы базасында ауылшаруашылығы техникалары мен қосалқы бөлшектер өндiру (тракторларға соқалар, культиваторлар (қопсытқыш), дән сепкiштер және т. б.); өңдеудiң прогрессивтi әдiстерiн қолдану және "Голд Продукт" ЖАҚ-ның "Арсенал" металл өңдеу зауытында, тереңнен су тартатын насостар зауытында өнiмнiң сапасын көтеру жөнiнде технологиялар трансфертiн жүзеге асыру көзделдi.
Тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi
Облыста жүн өңдеу жөнiнде жалпы қуаты жылына 4000 тн. болатын 2 кәсiпорын және 5 орта тiгiн, тоқыма-тiгiн фабрикалары жұмыс iстейдi.
Саланы дамытудың негiзгi бағыты кәсiпорындарды қаржылық сауықтыру, жетiлдiру есебiнен олардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеру болып табылады. "Архар Вул" БК-да ағылшын фирмалары технологиясы бойынша топса өндiру жүзеге асырылады.
Химия өнеркәсiбi
Салада 13 шағын және орта кәсiпорындар бар.
Облыста фармацевтика саласы дамитын болады. Дәрi-дәрмектiң 350-ден астам түрiн шығаратын iрi дәрi-дәрмек (фармацевтика) зауытын ашу жоспарланады, "Екафарма" БК-да дәрi-дәрмектiң 32 түрiн шығаруды игеру, "Леовит" ЖШС-де, "Эйкос - Фарм" ЖШС-де - 200-ге дейiн жеткiзу көзделедi.
"Уркер Косметик", "Volvox Invest Company" АҚ-да итальян, венгер және немiс технологиялары бойынша дайындалған косметикалық бұйымдар мен жуғыш заттар, "Трилис пластик" ЖШС-де полипропилен мөшектер, "Полимер" ЖАҚ-да импортты қысқарту үшiн полимерлiк құбырлар сату көлемiн арттыру көзделдi.
Шыны және фарфор өнеркәсiбi
Шыны шығару саласы "Южный 1,2", "САФ шыны компаниясы" ААҚ-ның зауытымен танылады.
Шыны ыдыстарды өндiру әрiптестiк компаниялар құруға түрткi болды: кварцтық құм, кальциленген сода, доломит, әк тас, дала шпаты және т. б. "Саф" шыны зауытында итальян және ресей технологиясын пайдалана отырып, шыны ыдыстардың шетелге шығаруға бейiмделген классикалық түрiн (бордо, рейнский және т. б.), шырындарды консервiлеу үшiн банкiлер шығару жоспарланды. САФ-тың дамуы "шарап жасау" кластерiн қалыптастыруға және дамытуға себепшi болды.
Құрылыс материалдар өнеркәсiбi

Структура кластера пока еще фрагментирована, но интенсивно развивается. Действуют 8 кирпичных заводов, 23 предприятия по производству различных строительных материалов.
Область располагает необходимыми сырьевыми ресурсами для развития данной отрасли. В г.Текели планируется освоение и переработка мрамора, мраморизованных известняков, реализация проекта ТОО "Мрамор Тас" по производству сухих строительных смесей, строительство камнеобрабатывающего завода ТОО "Казцинк Гранит", производство облицовочного кирпича в ТОО "Строитель" и ТОО "Iso blok".
В г.Капшагай немецкой фирмой "КНАУФ" реализуется проект по техническому перевооружению АО "Гипс" для получения высококачественных гипсокартонных листов. В ТОО "Каро" планируется строительство завода по производству стеновых блоков и облицовочных плиток, в ТОО "Темир" - производство сантехнических изделий, в ТОО "АЗОК Имсталькон" - металлочерепицы. ЗАО "Казахстанская строительная компания" и ЗАО "Полимер" (пос. Заречный) имеют мощности по увеличению производства строительных материалов, полимерных труб и фитингов.
С учетом развития кооперационных связей с регионами все это позволит создать межрегиональный кластер по производству всего спектра стройматериалов и замкнуть цикл сдачи объектов "под ключ" за счет собственных ресурсов.
Пищевая промышленность
В пищевой промышленности отмечается слабое внутрикластерное взаимодействие.
В отрасли приоритетным направлением является реализация проектов по углубленной переработке сельскохозяйственного сырья. Планируется:
обеспечить загрузку мощностей завода ТОО "Акжол" на переработку 20 тыс. тонн плодоовощной продукции;
строительство цехов по переработке плодов в г.Текели за счет инвестиций ОАО "Казцинк";
организовать переработку картофеля в Кербулакском районе;
открытие завода по переработке кукурузы на крахмалопродукты (глюкозные сиропы и кукурузные корма) производственной мощностью 100 тонн переработки зерна в сутки на станции Шамалган (ТОО "Алтын Нан");
наращивание объемов переработки мяса птицы планируется за счет увеличения загрузки имеющихся мощностей, в том числе: АО "Алматы кус", АО "БеНТ", ТОО "Балапан", ТОО "Руби Роз Агрикол" и ряда других;
формирование и развитие кластера виноделия, укрепление торговых марок "Иссыкские вина", "Тургенские вина", "Казахстанские" и других, с учетом новых посадок французских сортов винограда: "Мерло", "Каберне Франк", Шардоне", "Каберне Совиньон".
Ожидается дальнейший рост производства сахара, в том числе за счет полной загрузки мощностей сахарных заводов и увеличения производства сахарной свеклы. Сохранится динамика роста производства табачных изделий, соков натуральных, напитков, минеральной воды и другой плодоовощной продукции.
Для дальнейшего развития отрасли с учетом приоритетов программы индустриально-инновационного развития области будут реализованы продуктовые программы "Производство сахарной свеклы и сахара в Алматинской области" и "Молочный пояс Казахстана".
Электротехническая промышленность
Приоритетным направлением в развитии отрасли будет внедрение итальянской и немецкой технологий производства аккумуляторов на базе ОАО "Кайнар", осуществлено ускоренное промышленное освоение современных технологических разработок по производству аккумуляторов нового поколения в ТОО СП "Ерка", освоение новых видов никель-кадмиевых батарей в ТОО "Ника", производство электронных счетчиков нового поколения. Намечается увеличение производства кабельно-проводниковой продукции в ЗАО "Азия-Электрик".
Бумажная промышленность
В бумажной промышленности приоритетным направлением будет использование современных многоцветных ротогравюрных машин для производства сигаретных пачек в ТОО "Алкан Пэкиджип". Переоснащение действующих типографий лучшим российским и немецким технологическим оборудованием, для выпуска этикетировочных и других упаковочных материалов. Использование итальянской технологии переработки макулатуры и новых технологий для производства высококачественной бумаги в ЗАО "Казахстан кагазы".
Электроэнергетика
Развитие отрасли будет направлено на достижение энергетической независимости области на основе освоения потенциала гидро- и ветроэнергоресурсов.
Банком развития Казахстана намечено финансирование проекта "Объединенный проект по строительству Талаптинской и Шаныракской ГЭС" . Через Инновационный фонд - реализация 2 проектов ПК "Энергокомплекс" - "Строительство ветростанции "Жетысу ВЭС" в Шелекском коридоре" и "Строительство ветроэлектростанции в Джунгарских воротах".
Инновационная политика
Реализация инновационной политики предполагает тесную взаимосвязь инновационных процессов в промышленности с инновациями в аграрном секторе экономики. Планируется дать импульс развитию биотехнологий, инновационных производств.
Одним из направлений деятельности будет осуществление ряда мер обучающего и обеспечивающего характеров через создание регионального технопарка и региональной сети информационно-консалтинговых центров.
Прогнозируемые результаты

Кластер құрылымы әлi де болса "фрагменттi" бiрақ интенсивтi дамуда. әртүрлi құрылыс материалдарын өндiру жөнiнде 23 кәсiпорын, 8 кiрпiш зауыты жұмыс iстейдi.
Осы саланы дамыту үшiн облыста қажеттi шикiзат ресурстары бар. Текелi қаласында мәрмәр тастарын, өндiру жөнiндегi жобасын iске асыру "Казцинк Гранит" ЖШС-i тас өңдеу мәрмәрланған әк тастарды игеру және қайта өңдеу, "Мәрмәр Тас" ЖШС-нiң құрғақ құрылыс қоспалар зауытының құрылысы, "Строитель" ЖШС-i және "Iso blok" ЖШС-де қаптайтын кiрпiш өндiру жөнiнде жоспарланады.
Қапшағай қаласында "КНАУФ" немiс фирмасымен жоғары сапалы "гипсокартон" беттерiн алу үшiн "Гипс" АҚ техникалық қайта жарақтандыру жөнiндегi жоба iске асырылады. "Темiр" ЖШС-де - сантехникалық бұйымдар өндiру, "Имсталькон АЗОК" ЖШС-де - металл черепицалар шығару жоспарланды. "Қазақстан құрылыс компаниясы" ЖАҚ-ы мен "Полимер" ЖАҚ-да (Заречный пос.) құрылыс материалдарын, полимерлiк құбырлар мен "фитингтер" өндiрудi арттыру жөнiнде қуаттар бар.
Мұның бәрi облыста барлық құрылыс материалдарының спектрiн өндiру жөнiнде кластер құруға мүмкiндiк бередi және өзіндік есебінен объектілерді тапсыру циклын (топтамасын) "кілтке" құлыптау.
Тамақ өнеркәсiбi
Тамақ өнеркәсiбiнде әлсiз iшкi-кластерлiк өзара iс-қимыл байқалады.
Бұл салада басымды бағыт ауылшаруашылығы шикiзаттарын терең өңдеу жөнiндегi жобаларды iске асыру болып табылады. Төмендегi жұмыстар:
20 мың тонна жемiс-көкөнiс өнiмдерiн өңдейтiн "Ақжол" ЖШС-i зауытының қуатын толық пайдалану;
"Казцинк" ААҚ-ның инвестициясы есебiнен Текелi қаласында жеміс-жидек өңдеу жөніндегі цехтардың құрылысын салу;
Кербұлақ ауданында картоп өңдеуді ұйымдастыру;
Шамалған стансасындағы ("Алтын Нан" ЖШС-i) жүгеріні өңдеу жөніндегi тәулiгiне 100 тонна астық өндiру қуаттылығы бар зауытына крахмал өнімдерін өндiрудi (глюкоза шәрбаты мен жүгері азығы) жүктеу;
қолда бар қуаттарды нығайту арқылы құс етiн өңдеу көлемiн өсiру, оның iшiнде "Алматы құс" АҚ-ы, "Бент" АҚ-ы, "Когер Лтд" ЖШС-i, "Руби Роз Агрикол" ЖШС-i және басқа да бiрқатар кәсiпорындар;
шарап дайындау кластерiн құру және дамыту, жүзiмнiң жаңа француз сорттарын "Мерло", "Каберне Франк", "Шардоне", "Кабарне Совиньон" отырғызу арқылы "Есік шарабы," "Түрген шарабы", "Қазақстан" және т. б. түрлерiнiң сауда маркаларын нығайту.
Қант зауыттарының қуатын толық пайдалану мен қант қызылшасы өндiрiсiн арттыру арқылы қант өндiрудi одан әрi өсiру көзделуде. Темекi өнiмдерiн, табиғи шырындар, сусындар, минералды сулар және басқа да жемiс-көкөнiс өнiмдерiн өндiрудiң өсу динамикасы сақталады.
Облыстың индустриялық - инновациялық даму бағдарламасының басымдықтарын ескере отырып, саланы одан әрi дамыту үшiн "Алматы облысында қант қызылшасы мен қант өндiру" және "Жүзім мен шарап өңдеуді дамыту" азық-түлiк бағдарламалары iске асырылады.
Электротехникалық өнеркәсiп
Саланы дамытуда басымды бағыт "Қайнар" ААҚ базасында аккумулятор өндiрудiң итальян және немiс технологияларын енгiзу болып табылады. "Ерка" БК ЖШС-де аккумуляторлардың жаңа түрлерiн өндiру жөнiнде қазiргi заманғы технологиялық әзiрленiмдердi жеделдетiп өнеркәсiптiк игеру жүзеге асырылады. "Азия-Электр" ЖАҚ-да кабель-өткiзгiштер өндiрудi арттыру көзделедi.
Қағаз өнеркәсiбi
Қағаз өнеркәсiбiнде басымды бағыт "Алкан Пэкиджип" ЖШС-де сигарет қорапшаларын өндiру үшiн қазiргi заманғы түрлi түстi "ротогравюрлiк" машиналарды пайдалану. Этикеттендіру және басқа да орауыш материалдарын шығару үшін әрекеттегі баспаханаларды ең жақсы ресей және неміс технологиялық жабдықтарымен қайта жабдықтау. "Қазақстан қағазы" ЖАҚ-да жоғары сапалы қағаздарды өндiру үшiн макулатура және жаңа технологияларды өңдеудiң итальян технологиясын пайдалану.
Электр энергетикасы
Саланы дамыту су және жел энергиясы ресурстарының әлеуетiн игеру негiзiнде облыстың энергетикалық тәуелсiздiгін қол жеткiзуге бағытталады.
Қазақстанның Даму Банкi "Талапты және Шаңырақ ГЭС-ның құрылысы бойынша бiрiккен жоба" жобасын қаржыландыруды көздеуде. Инновациялық қор арқылы - "Энергокомплекс" ӨК-ның 2 жобасы - "Шелек дәлiзiнде" "Жетiсу ЖЭС" жел станциясының құрылысы және "Жоңғар қақпасында жел электр станциясының құрылысы".
Инновациялық саясат
Инновациялық саясатты iске асыру экономиканың аграрлық секторы инновациясымен өнеркәсiптiң инновациялық процестерiнiң өзара тығыз байланысын көздейдi. Биотехнологиялар, инновациялық өндiрiстердi дамытуға импульс беру жоспарланады.
Қызметтiң негiзгi бағыттарының бiрi-өңiрлiк технопарктер мен өңiрлiк ақпараттық-консалтингтiк орталықтар құру арқылы бiрқатар оқыту және қамтамасыз ету шаралары жүзеге асырылады.
Болжанатын нәтижелер

Реализация намеченных мероприятий позволит обеспечить рост объема промышленного производства в 2007 году к 2004 году на 18,6%.
2) Инвестиционная политика
В 2005-2007 годы основным направлением инвестиционной политики будет являться увеличение объема прямых и иностранных инвестиций в приоритетные сектора экономики региона: на развитие перерабатывающей отрасли промышленности, малой энергетики, туризм.
Приоритетными направлениями использования государственных инвестиций в предстоящие 3 года будут здравоохранение, образование и водоснабжение, преимущественно в части развития сельской местности.
В сфере образования предполагается строительство общеобразовательных школ за счет республиканского бюджета в сумме 1145,4 млн. тенге. На строительство объектов здравоохранения предусмотрено выделение 920,9 млн. тенге из республиканского бюджета.
Реконструкция объектов водоснабжения будет профинансирована за счет республиканского бюджета в объеме 1026,3 млн. тенге.
В рамках индустриально-инновационного развития будут реализованы проекты ТОО "КипроКер" (производство строительных материалов из керамзита) стоимостью 3,8 млн. долларов США за счет средств банков второго уровня и ТОО "Мрамор Тас" (производство микрокальцита) стоимостью 1,2 млн. долл. США с участием АО "Инвестиционная компания "Инвестиционный фонд Казахстана". АО "Банк развития Казахстан" будет прокредитован проект "Объединенный проект строительства Талаптинской и Шаныракской ГЭС" ТОО "Шанырак ГЭС" на общую сумму 12,0 млн. долларов США. В предстоящие три года будет расширена деятельность АО "Казахстан Кагазы" по производству бумаги и гофрокартона.
Инвестиции в основной капитал в 2005 году прогнозируются в объеме 66,6 млрд. тенге, в 2006 году - до 69,5 млрд. тенге и в 2007 году - 72,7 млрд. тенге или 127,1% к уровню 2004 года.
Развитие жилищного строительства
В области разработан проект Программы развития жилищного строительства на 2005-2007 годы. В этот период будет введено 762,5 тыс. кв.м. жилья, в том числе ввод жилья по годам составит: 2005 год - 190,5 тыс. кв.м., 2006 год - 254,0 тыс. кв.м. и 2007 год - 318,0 тыс. кв.м. За эти годы ожидается обеспечить жильем около 9,5 тыс. семей.
3) Агропродовольственная политика
Будет продолжена работа по совершенствованию структуры посевных площадей. Приоритетное направление будет уделено производству экономически выгодных культур, таких как соя, кукуруза, рис, сахарная свекла, овощи, картофель.
За счет элитно-семеноводческих хозяйств области хозяйствующие субъекты всех форм собственности будут обеспечены семенами высших репродукций в потребном количестве.
В целях снижения и стабилизации цен на сельскохозяйственную продукцию будет продолжено эффективное использование Шенгельдинского, Кызылагашского, Жоламанского и СПКВ "Жаланаш" массивов орошения для производства экономически выгодных культур, условия которых позволяют их выращивать.

Көзделген шараларды iске асыру өнеркәсiп өндiрiсiнiң көлемiн 2007 жылы 2004 жылға қарағанда 18,6%-ға өсiрудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
2) Инвестициялық саясат
2005-2007 жылы инвестициялық саясаттың негiзгi бағыты - өңiрдiң басымды экономика секторына тiкелей және шетел инвестициясының көлемiн арттыру болып табылады: өңдеушi өнеркәсiп саласына, шағын энергетика, ауыл шаруашылығы.
Мемлекеттiк инвестицияларды пайдаланудың басымды бағыттары алдағы 3 жылда денсаулық сақтау, бiлiм және сумен жабдықтау, әсiресе ауылдың жерлердi дамытуға көңiл бөлу басты назарда болады.
Бiлiм саласында республикалық бюджет есебiнен 1145,4 млн. теңге сомада жалпы бiлiм беретiн мектептер салу көзделуде. Денсаулық сақтау объектiлерiнiң құрылысына республикалық бюджет есебiнен 920,9 млн. теңге бөлiндi.
Сумен жабдықтау объектiлерiн қайта жабдықтау республикалық бюджет есебiнен 1026,3 млн. теңге сомада қаржыландырылады.
Индустриалды-инновациялық даму шеңберiнде "Кипро Кер" ЖШС-нiң (керамзиттен құрылыс материалдарын өндiру) екiншi деңгейлi банктер қаражатының есебiнен 3,8 млн. АҚШ доллары құнымен және "Қазақстанның Инвестициялық қоры Инвестициялық компаниясы" АҚ-ның қатысуымен "Мәрмәр Тас" ЖШС-i (микрокальцит өндiру) 1,2 млн. АҚШ доллары құнымен жобалар жүзеге асырылады. "Қазақстанның Даму банкi" АҚ-ы "Шаңырақ ГЭС" ЖШС-i "Талапты және Шаңырақ ГӘС-i құрылысының бiрiккен жобасы" жобасына жалпы сомасы 12,0 млн. АҚШ доллары көлемiнде кредит бередi. Алдағы үш жылда "Қазақстан қағазы" АҚ-ның қағаз және "гофрокартон" өндiру жөнiндегi қызметi ұлғайтылады.
2005 жылы негiзгi капиталға инвестиция тарту 66,6 млрд. теңге көлемде, 2006 жылы - 69,5 млрд. теңгеге дейiн және 2004 жылдың 127,1% деңгейiне қарсы 2007 жылы - 72,7 млрд. теңге көлемiнде болжанады.
Тұрғын үй құрылысын дамыту
Облыста 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасының жобасы әзірленді. Осы кезеңде 762,5 мың ш. м. тұрғын үй пайдалануға беріледі, оның ішінде жылдар бойынша: 2005 жылы - 190,5 мың ш. м., 2006 жылы - 254,0 мың ш. м. және 2007 жылы - 318,0 мың ш. м. Осы жылдар ішінде 9,5 мыңға жуық отбасы тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
3) Агроазық - түлік саясаты
Егістік жерлердің құрылымын жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Басымды бағыт - экономикалық тиімді дақылдар, соя, жүгері, күріш, қант, қызылшасы, көкөніс, картоп сияқты дақылдарды егуге ерекше көңіл бөлінеді.
Облыстың элиталық - тұқым шаруашылықтары есебінен меншіктің барлық түріндегі шаруашылық субъектілері қажетті мөлшерде жоғары репродукциялы тұқыммен қамтамасыз етіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдеріне бағаны төмендету және тұрақтандыру мақсатында Шеңгелді, Қызылағаш, Жоламан және "Жалаңаш" суландыру алаптарын экономикалық пайдалы дақылдар өндіру үшін тиімді пайдалану жалғастырылады.

Намечается восстановление площадей виноградников, садов, возрождению былой славы яблок сорта "Апорт" В 2004-2005 годах будет посажено садов на площади 412 га, из них сорта "Апорт" - на 211 га, виноградников - на 152 га. На 2006-2007 годы намечается ежегодная посадка новых садов на площади 250 га и новых виноградников на площади - 200 га.
За счет улучшения агротехники, обновления посадок, намечено производство винограда в 2007 году довести до 22 тыс. тонн, добиться роста урожайности и более полной загрузки производственных мощностей винзаводов.
Будет продолжена работа по сохранению генофонда высокопродуктивных племенных животных и воспроизводству стада, с учетом увеличения поголовья скота и его продуктивности, приоритетными остаются молочное и мясное скотоводство, дальнейшее совершенствование селекционно-племенной работы.
Реализация программы технической политики предусматривает создание и обновление парка машинно-технологических станций с использованием механизма лизинга.
При поддержке Министерства сельского хозяйства РК на базе Аксуского сахарного завода прогнозируется создание современной машинно-технологической станции. Это позволит поднять производство сахарной свеклы на 18-20% по сравнению с прошлыми годами.
На предстоящие 2005-2007 годы будет продолжено целевое финансирование бюджетных программ на развитие сельского хозяйства.
На 2005 год прогнозируется финансирование в рамках Агропродовольственной программы в сумме 5259,7 млн. тенге. На 2006-2007 годы намечается направить средства в сумме 8558 млн. тенге.
В целях дальнейшего развития сети сельских кредитных товариществ, как финансовых учреждений на селе к 2007 году во всех районах области намечено создание сельских кредитных товариществ.
Объем валовой продукции сельского хозяйства на 2005 год намечен в объеме - 96,7 млрд. тенге или прирост составит к 2004 году 5,1%, в 2007 году - 113,8 млрд. тенге или 23,8%.
5.Развитие природного капитала
1) Развитие горнодобывающего комплекса и использование его ресурсов
В отрасли будет проведена модернизация действующих и разработка перспективных месторождений и участков недр общераспространенных полезных ископаемых.
Будет продолжена реализация программы ОАО "Казцинк" по созданию новых альтернативных производств в г.Текели в целях компенсации потерь объемов производства и рабочих мест из-за закрытия рудника "Текели".
В ТОО "ГРК "Коксу" намечается освоение шунгита в качестве композиционных материалов для производства шин, в фармацевтике и в процессе водоочистки. В ТОО "Талдыкоргантемир" планируется увеличение производства сухой смеси сульфата натрия, ТОО "Жартас" - баритового утяжелителя, ТОО "Каратал ЛТД" - соли и хлорида натрия.
Также планируется увеличение добычи песка природного, известняка и гипса, бурого угля.

Жүзімдіктер, бақтар, даңқты "Апорт" алмасын егуді қалпына келтіру көзделеді 2004-2005 жылдары 412 гектарға бақтар отырғызылады, оның ішінде "Апорт" - 211 га, жүзімдіктер - 152 га. 2006-2007 жылдары жыл сайын 250 га жерге бақтар және 200 га жерге жаңа жүзімдіктер отырғызу көзделеді.
Агротехникалық шараларды жақсарту есебінен 2007 жылы жүзім өндіру 22 мың тоннаға дейін жеткізілуге, түсімділікті өсіруге және шарап зауыттарының өндірістік қуатын толық пайдалануға қол жеткізіледі.
Мал басының және оның өнімділігін арттыруды ескере отырып, жоғары өнімді асыл тұқымды малдардың генофондын сақтау жалғастырылады, сәттік және еттік ірі қара, селекциялық - асылдандыру жұмыстарын одан әрі жетілдіру басымды күйінде қалады.
Техникалық саясат бағдарламасын іске асыру, лизинг тетігін пайдалана отырып, машина - технологиялық станциялар паркін құру және жаңартуды көздейді.
ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің қолдауымен Ақсу қант зауыты базасында қазіргі заманға сай машина - технологиялық станция құру болжануда. Бұл өткен жылмен салыстырғанда қант қызылшасын өндіруді 18-20%-ға көтеруге мүмкіндік береді.
Алдағы 2005-2007 жылдары ауыл шаруашылығын дамытуға бюджеттік бағдарламаларды мақсатты қаржыландыру жалғастырылатын болады.
2005 жылы Агроазық-түлік бағдарламасы шеңберінде 5259,7 млн. теңге сомада қаржыландыру болжанады. 2006-2007 жылдары 8558 млн. теңге сомада қаржы жіберу көзделеді.
Ауылдық кредиттік серіктестіктер жүйесін одан әрі дамыту мақсатында, ауылдағы қаржы мекемелері ретінде, 2007 жылға облыстың барлық аудандарында ауылдық кредиттік серіктестіктер құру көзделді.
2005 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 96,7 млрд. теңге немесе өсім 2004 жылға қарағанда 5,1%, 2007 жылы - 113,8 млрд. теңге немесе 23,8%-ды құрады.
5. Табиғи капиталдың дамуы
1) Тау-кен өндіру кешенін дамыту және оның ресурстарын пайдалану
Салада болашағы бар кен орындары мен көпшілікке кең таралған пайдалы қазбалар учаскелері жетілдіріледі.
"Текелі" кенішінің жабылуына байланысты өндірістің және жұмыс орындарының шығынын өтеу мақсатында Текелі қаласында жаңа балама өндіріс орындарын құру жөнінде "Казцинк" ААҚ-ның бағдарламасын іске асыру жалғастырылатын болады.
"Көксу ГРК" ЖШС-де шин өндірісі үшін композициялық материал ретінде, фармацевтикада су тазалауға шунгитті игеру көзделеді. "Талдықорған темір" ЖШС-де сульфат натрийдің құрғақ қоспасын, "Жартас" ЖШС-де - барит ауырлатқыш, "Қаратал ЛТД" ЖШС-де - тұз және натрий хлоридін өндіруді арттыру жоспарланады.
Сондай-ақ, табиғи құм, әктас және гипс, көмір өндіруді арттыру жоспарланады.

За счет принимаемых мер планируется увеличить объем производства в отрасли в 2007 году к 2004 году на 12,5%.
2) Охрана окружающей среды
В области принимаются меры по снижению выбросов вредных веществ в атмосферу и сокращению вредного воздействия человека на окружающую среду.
Для создания благоприятной экологической среды в области будет осуществляться работа по следующим направлениям: создание условий для стабильного финансирования экологических программ и экономического стимулирования природоохранной деятельности; строительство и реконструкция полигонов твердых бытовых отходов; паспортизация техногенных образований, составление схемы расположения техногенных образований, их ликвидация, переработка и рекультивация; восстановление межхозяйственных и водохозяйственных оросительных систем, паспортизация и учет подземных вод; защита лесов от болезней и вредителей, сокращение вырубки лесов и увеличение создания лесонасаждений, перевод производства выращивания посадочного материала на рыночную основу; воспроизводство рыбных ресурсов, развитие товарного рыболовства, сохранение биоразнообразия рыбных ресурсов и проведение мероприятий по восстановлению численности промысловых видов рыб.
В результате принятых мер в области будет отстроено 3 полигона ТБО в городах Талдыкорган, Талгар, Капшагай, проведена работа по захоронению радиоактивных отвалов уранового месторождения в Панфиловском районе.
Будет осуществлено лесовосстановление на площади 2700 га. В 2007 году площадь лесов, подлежащая обработке от вредителей и болезней, сократится на 42%. Зарыбление водоемов области перспективными видами рыбы будет доведено до 6800,0 тыс. штук мальков в год.
6. Внешнеэкономическая деятельность
Внешнеторговый оборот области за 2003 год составил 562,2 млн. долларов США и по сравнению с 2002 годом увеличился на 62,6%, в том числе экспорт - 82,6 млн. долларов США, импорт - 479,6 млн. долларов США.
В области будет продолжена работа над проектами строительства "Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" на границе с КНР. Подписан договор по установлению побратимских отношений между г.Талдыкорган и г.Анталья (Турция) и Соглашение о научно-техническом, торгово-экономическом и культурном сотрудничестве между Алматинской областью и г.Анталья.
В целом объем внешнеэкономического товарооборота области в 2007 году по сравнению с 2004 годом возрастет на 23,4%.
7. Развитие человеческого капитала
1) Образование
В области действует 748 государственных учреждений среднего общего образования, численность учащихся в них составила 341407 человек.

Қабылданған шаралар есебінен бұл салада өндіріс көлемін 2007 жылы 2004 жылға қарағанда 12,5%-ға арттыру жоспарланды.
2) Қоршаған ортаны қорғау
Облыста атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын азайту және қоршаған ортаға адамның зиянды әсерін қысқарту жөнінде шаралар қабылданады.
Облыста қолайлы экологиялық орта құру үшін мынадай бағыттар бойынша жұмыстар жүзеге асырылатын болады: экологиялық бағдарламаларды тұрақты қаржыландыру үшін жағдай жасау және табиғатты қорғау қызметін экономикалық ынталандыру; қалдықтарды басқарудың қазіргі заманғы жүйесімен, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының құрылысы және оларды қайта жаңартуды қамтамасыз ету; техногендік заттарды паспорттандыру, техногендік пайда болған заттардың орналасу, олардың жойылуы, қайта өңдеу, қопсыту сызбасын жасау; санитарлық кесу, елді мекендерді көгалдандыру, орман ағаштары көшеттерін егуді қайта жандандыру; балық ресурстарының әртүрлілігін сақтау және балықтың кәсіптік түрлерінің санын қалпына келтіру жөнінде шаралар жүргізу.
Облыста қабылданған шаралар нәтижесінде Талдықорған, Талғар, Қапшағай қалаларында қатты тұрмыстық қалдықтардың 3 полигоны салынады, Панфилов ауданында уран кен орнының радиоактивті үйінділерін көму жұмыстары жүргізіледі.
2700 га алаңда орманды қалпына келтіру жұмыстары жүзеге асырылады. 2007 жылы зиянкестер мен ауруға қарсы өңдеуге жататын орман алқаптары 42%-ға қысқартылады. Облыстың суаттарын балықтандыру жылына 6800,0 мың дана шабақтарға дейін жеткізіледі.
6. Сыртқы экономикалық қызмет
Облыстың сыртқы сауда айналымы 2003 жылы 562,2 млн. АҚШ долларын құрады, бұл 2002 жылмен салыстырғанда 62,6%-ға артты, оның ішінде экспорт - 82,6 млн. АҚШ доллары, импорт - 479,6 млн. АҚШ долларын құрады.
Облыста ҚХР-мен шекарада "Хоргос" шекаралық ынтымақтастықтың халықаралық орталығы құрылысының жобасымен жұмыс жалғастырылады. Талдықорған қаласы мен Анталья қаласы (Түркия) арасында туыстық қарым-қатынас орнату және Алматы облысы мен Анталья қаласы арасында ғылыми-техникалық, сауда - экономикалық және мәдени ынтымақтастық туралы Келісім жөніндегі шартқа қол қойылды.
Тұтастай алғанда, облыстың сыртқы экономикалық тауар айналымының көлемі 2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда - 23,4%-ға өседі.
7. Адамзат капиталының дамуы
1) Білім
Облыста 748 орташа жалпы білім беретін мемлекеттік мекеме жұмыс істейді, олардағы оқушылар саны 341407 адам.

427 школ области или 58,4% от их общего количества подключены к сети Интернет.
В области действует 4 самостоятельных и 3 филиала высших учебных заведений, в которых обучается 11 тысяч студентов.
За 2005 - 2007 годы намечено построить 24 школы на общую сумму 3463,5 млн. тенге, из которых 6 новых и 18 взамен существующих. Из 6 школ 4 будут построены в населенных пунктах, где нет школ.
В 2005 году на строительство 5 школ из республиканского бюджета выделено 853,0 млн. тенге. Начнется строительство школы в с.Коктобе Енбекшиказахского района с завершением объекта в 2006 году.
За счет средств местного бюджета запланировано строительство 6 объектов.
За 2005-2007 годы планируется отремонтировать 171 объектов образования, на что запланировано 2,2 млрд. тенге, в том числе 2005 году - 643,8 млн. тенге на 53 объекта.
В 2006-2007 годы намечается открыть 2 интерната, планируется приобрести оборудование на общую сумму 1758,2 млн. тенге, в том числе оборудование для лингафонных кабинетов, столярных и слесарных мастерских, мастерских, обслуживающих труд, физического воспитания, кабинетов химии, биологии, физики, библиотек, различные пособия и оборудование для классов разных ступеней и предшкольного класса.
Количество государственных и частных ВУЗов останется на уровне 2004 года. Количество студентов в 2007 году в достигнет 10,6 тыс. студентов, из которых 7,8 тыс. человек обучаться в государственном ВУЗе.
2) Развитие системы подготовки специалистов со среднетехническим образованием и рабочих кадров.
В системе начального и среднего профессионального образования функционируют 26 профессионально-технических школ с численностью учащихся 6598 человек и 30 колледжей с численностью 12225 человек. В целях приближения системы обучения к сельским жителям открыты 1 негосударственная профессиональная школа, 1 филиал профессиональной школы, 4 негосударственных колледжа.
В целях обеспечения качества подготовки будут приняты меры по укреплению материально-технической базы, внедрены новые технологии обучения. Информатизация образования позволит выйти на международные глобальные коммуникационные сети.
В 2007 году количество государственных профессиональных школ достигнет 23, количество государственных и частных колледжей останется на прежнем уровне. В 2007 году количество обучающихся в учебных заведений начального и среднего профессионального образования увеличится на 7,9% и достигнет 21,8 тыс. учащихся. Одной из мер стимулирования студентов будет выделение средств из республиканского бюджета на увеличение размера стипендий обучающимся в средних профессиональных учебных заведениях.

Облыстағы 427 мектеп немесе олардың жалпы санынан 58,4%-ы Интернет жүйесіне қосылған.
Облыста 4 дербес және 3 жоғары оқу орнының филиалы бар, онда 11 мың студент оқиды.
2005-2007 жылдары 3463,5 млн. теңге сомаға 24 мектеп салынады, олардың ішінде 6 жаңа, 18-і жаңартылады. Мектеп жоқ елді мекендерде жоспарланған 6 мектептен 4-і салынады.
2005 жылы республикалық бюджеттен 5 мектептiң құрылысына 853,0 млн. теңге бөлiндi. Еңбекшiқазақ ауданының Көктөбе ауылында мектеп құрылысы басталып, 2006 жылы пайдалануға берiледi.
Жергiлiктi бюджеттiң есебiнен 6 объектiнiң құрылысы жоспарланды.
2005-2007 жылдары 171 бiлiм беру объектiлерiн жөндеуге 2,2 млрд. теңге, оның iшiнде 2005 жылы 53 объектiге 643,8 млн. теңге бөлу жоспарланды.
2006-2007 жылдары 2 интернат ашу көзделедi, құрал-жабдықтар 1758,2 млн. теңге сомаға, оның iшiнде лингафон кабинетi, ағаш ұстасы және дәнекерлеу шеберханасы, еңбек, дене тәрбиесi шеберханалары, химия, биология, физика кабинеттерi, кiтапханалар, түрлi және мектепалды сыныптар үшiн әртүрлi оқулықтар мен құрал-жабдықтар сатып алу жоспарланады.
Мемлекеттiк және жеке жоғары оқу орындарының саны 2004 жылғы деңгейде қалады. Студенттер саны 2007 жылы 10,6 мыңға жетедi, олардың iшiнде 7,8 мың адам мемлекеттiк жоғары оқу орнында оқиды.
2) Орта техникалық бiлiммен мамандар және жұмысшы кадрлерiн дайындау жүйесiн дамыту
Бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру жүйесiнде 6598 оқушылар санымен 26 кәсiби-техникалық мектеп және 12225 адам санымен 30 колледж жұмыс iстейдi. Ауыл тұрғындарына оқыту жүйесiн жақындату мақсатында 1 мемлекеттiк емес кәсiптiк мектеп, 1 кәсiби мектеп бөлiмшесi (филиалы), 4 мемлекеттiк емес колледж ашылған.
Дайындық сапасын қамтамасыз ету мақсатында материалдық-техникалық базаны нығайту жөнiнде шаралар қабылданып, оқытудың жаңа технологиясы енгiзiледi. Бiлiмдi ақпараттандыру халықаралық коммуникациялық жүйеге толық шығуға мүмкiндiк бередi.
2007 жылы мемлекеттiк кәсiптiк мектептер саны 23-ке жеткiзiледi, мемлекеттiк және жеке меншiк колледждер саны бұрынғы деңгейде қалады. 2007 жылы бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орындарында оқитындар саны 7,9%-ға артып, 21,8 мың оқушыға жеткiзiледi.

3) Повышение благосостояния населения
Среднедушевой номинальный денежный доход населения области в среднем в месяц за 2003 составил 6505 тенге и увеличился по сравнению с 2002 годом на 19,5%. Реальные доходы за этот же период возросли на 12,1%. При этом величина прожиточного минимума достигла 4973 тенге против 4621 тенге в 2002 году.
На 2004-2006 годы предусмотрено создать 11329 рабочих мест, что приведет к росту занятости населения, а значит и росту доходов.
Повышение оплаты труда наемных работников будет достигаться в рамках трехстороннего соглашения между Акимом области, профсоюзами и работодателями, путем заключения коллективных договоров.
В области среднемесячная номинальная заработная плата на одного работника в 2007 году составит 21218 тенге и возрастет по сравнению с 2004 годом на 17%.
4) Развитие малого предпринимательства и создание среднего класса
По итогам 2003 года действовали 4001 малых предприятий с численностью работающих 40,3 тыс. человек.
Объем произведенной ими продукции (работ, услуг) составил 71,9 млрд. тенге.
Для создания благоприятных условий в развитии малого и среднего бизнеса будет продолжена работа по следующим направлениям:
повышение конкурентоспособности собственной продукции, приведение технических и технологических стандартов производства, контроля качества продукции в соответствие с международными стандартами;
передача субъектам малого предпринимательства пустующих помещений;
создание условий для развития инновационных и наукоемких производств, приобретение оборудования и технологий по лизингу, широкое распространение франчайзинговых отношений;
использование 3-х уровневой системы кредитования малого предпринимательства;
развитие микрокредитования на селе и привлечение средств неправительственных и международных организаций;
усиление роли неправительственных организаций, активизация деятельности объектов инфраструктуры предпринимательства в вопросах поддержки и защиты малого предпринимательства.
В 2007 году увеличится к 2004 году: количество действующих предприятий - на 13,2%, численность работающих в них - на 10,7%, доход от реализации товаров, услуг - на 13,8%.
5) Снижение бедности и безработицы
За 2003 год создано 13954 новых рабочих мест. За отчетный период трудоустроено 14487 человек, на оплачиваемые общественные работы направлено 13010 человек. Привлеченным на общественные работы из местного бюджета выплачено 222,1 млн. тенге.
Численность безработных на 1 января 2004 года составила 10229 человек, уровень безработицы по фиксированному рынку труда - 1,3%.

3) Халықтың тұрмыс деңгейiн көтеру
Облыс халқының орташа жан басына шаққандағы номиналды ақшалай табысы 2003 жылы орта есеппен айына 6505 теңгенi құрады және 2002 жылмен салыстырғанда 19,5%-ға артты.
Осы мерзiмде нақты табыс 12,1%-ға үстi. Ең төмен күнкөрiс деңгейi 2002 жылғы 4621 теңгенiң орнына 4973 теңгеге жеттi.
2004-2006 жылдары 11329 жұмыс орнын құру көзделдi, бұл халықтың еңбекпен қамтылуын, яғни табысты да өсiруге қол жеткiздi.
Облыс Әкiмi, кәсiподақтар мен жұмыс берушiлер арасындағы үшжақты келiсiм шеңберiнде коллективтiк шарт жасасу жолымен жалдамалы жұмысшылардың еңбегiне ақы төлеудi арттыруға қол жеткiзiледi.
Облыста 2007 жылы бiр қызметкерге орташа айлық номиналды жалақы 21218 теңгенi құрайды, 2004 жылмен салыстырғанда 17%-ға артады.
4) Шағын кәсiпкерлiктi дамыту және орта класты құру
2003 жылдың қорытындысы бойынша жұмыс iстейтiн 40,3 мың адам санымен 4001 шағын кәсiпорын жұмыс iстейдi.
Оларда өндiрiлген өнiм (жұмыстар, қызмет көрсетулер) - 71,9 млрд. теңгенi (46,4%) құрады.
Шағын және орта бизнестi дамытуға қолайлы жағдай жасау үшiн төмендегi бағыттар бойынша жұмыс жалғастырылады:
өз өнiмдерiмiздiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, өндiрiстiң техникалық және технологиялық стандарттарын енгiзу, өнiм сапасының халықаралық стандарттарға сәйкес келуiне бақылау жасау;
бос тұрған бөлмелердi шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне беру;
инновациялық және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiс орындарын дамыту үшiн жағдай жасау, лизинг бойынша құрал-жабдықтар мен технологиялар сатып алу, франчайзингтiк қарым-қатынасты кеңiнен тарату;
шағын кәсiпкерлiкке кредит берудiң 3-деңгейлiк жүйесiн пайдалану;
ауылда (селода) шағын кредит берудi дамыту және оған үкiметтiк емес ұйымдар мен халықаралық қаражаттарын тарту;
шағын кәсіпкерлікті қолдау мен қорғау мәселелерінде кәсіпкерлік инфраструктура объектілерінің қызметін белсендіру, үкіметтік емес ұйымдардың ролін нығайту.
2007 жылы 2004 жылға қарағанда жұмыс iстейтiн кәсiпорындар саны - 13,2%-ға; олардағы адамдар саны - 10,7%-ға, тауарлар, қызмет көрсетулердегi сатудан түскен табыс - 13,8%-ға өседi.
5) Кедейлiк және жұмыссыздықты төмендету
2003 жылы 13954 жұмыс орны құрылды. Есептi кезеңде 14487 адам жұмысқа тұрғызылды, ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарға 13010 адам жiберiлдi. Жұмысқа тартылғандарға жергiлiктi бюджеттен 222,1 млн. теңге төлендi.
2004 жылдың 1-қаңтарына жұмыссыздар саны 10229 адамды құрады, еңбек рыногы бойынша жұмыссыздық деңгейi - 1,3%.

За 2003 год по области постоянная адресная социальная помощь выплачена 129945 получателям на сумму 1148,9 млн. тенге. На развитие личного подсобного хозяйства 21225 получателям выделено 198,3 млн. тенге.
Будет продолжена реализация Программы по снижению бедности по Алматинской области на 2003-2005 годы, направленная на улучшение материального положения малоимущих слоев населения, создание условий для эффективной занятости населения, улучшение доступности базового образования и услуг здравоохранения, повышение адресности социальной помощи и существенное сокращение масштабов безработицы.
Будут проводиться ярмарки вакансий, расширяться занятость на общественных работах, их виды и эффективность, приняты меры по повышению уровня трудоустройства прошедших обучение безработных.
По сравнению с 2004 годом экономически активное население области в 2007 году увеличится на 5,7 тыс. человек или на 0,7%, занятое население - на 12,9 тыс. человек или на 1,8% при снижении числа безработных на 7,2 тыс. человек или на 11,3%. Уровень общей безработицы снизится с 8,0% в 2004 году до 7,1% в 2007 году.
Численность лиц, проживающих ниже черты бедности, в 2007 году снизится до 43,6 тыс. человек или почти в двое.
6) Социальное обеспечение населения
С 1 июня 2003 года в области осуществлено дифференцированное повышение размеров пенсионных выплат в зависимости от трудового вклада пенсионеров. В результате перерасчета число пенсионеров, получающих минимальную пенсию, уменьшилось на 27%, а количество получающих максимальную пенсию, напротив, возросло в 14 раз. Среднегодовой размер пенсии за 2003 год достиг 6551 тенге против 5253 тенге в 2002 году.
Из областного бюджета в 2003 году выплачено специальных государственных пособий на сумму 1322,0 млн. тенге. В среднем на каждого человека сумма доплаты спецпособий составила в месяц 1213 тенге.
По состоянию на 1 января 2004 года в области проживает 50489 инвалидов или около 3,2% от всего населения. В рамках программы поддержки и реабилитации инвалидов из областного бюджета в текущем году выделено 17,6 млн. тенге для приобретения 355 путевок и 171 кресел-колясок.
Будет продолжена реализация Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы, направленной на социальную и медицинскую поддержку инвалидов.
По выполнению Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" на 2005 год вводится 351 единица работников социальной помощи на дому.
В 2005 году на обустройство переходов, пандусов, установку специальных светофоров с синхронным звуковыми сигналами планируется бюджетом области 800,0 тыс. тенге.

2003 жылы облыс бойынша тұрақты атаулы әлеуметтiк көмек 129945 алушыға 1148,9 млн. теңге сомада төлендi. Жеке қосалқы шаруашылықтарды дамытуға 21225 алушыға 198,3 млн. теңге бөлiндi.
Алматы облысы бойынша 2003-2005 жылдарға арналған кедейлiктi төмендету жөнiндегi Бағдарламаны iске асыру жалғастырылады. Ол халықтың аз қамтылған тобының материалдық жағдайын жақсартуға, халықтың тиiмдi жұмыспен қамтылуы үшiн жағдай жасауға, базалық бiлiм беру мен денсаулық сақтау қызметiне қол жетiмдiлiктi жақсартуға, атаулы әлеуметтiк көмектi көтеру және жұмыссыздың ауқымын қысқартуға бағытталады. Бос жұмыс орындары жәрмеңкесi өткiзiледi, қоғамдық жұмыстарда еңбекпен қамту, олардың түрлерi және тиiмдiлiгi ұлғайтылады. Оқудан өткен жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру деңгейiн көтеру жөнiнде шаралар қабылданады.
2004 жылмен салыстырғанда облыстың экономикалық белсендi халқы 2007 жылы 5,7 мың адамға немесе 0,7%-ға үстi, жұмыспен қамтылғандар 7,2 мың адамға немесе 11,3%-ға, жұмыссыздар санын төмендеуiне байланысты 12,9 мың адам немесе 1,8%. Жалпы жұмыссыздық деңгейi 2004 жылғы 8,0%-дан 2007 жылы 7,1%-ға дейiн төмендейдi.
Кедейлiк шегiнен төмен тұратын адамдар саны 2007 жылы 63700 адамға дейiн немесе 28%-ға дейiн азаяды.
6) Халықты әлеуметтiк қамтамасыз ету
Облыста 2003 жылғы 1 маусымнан зейнеткерлердiң еңбек жинақтарына байланысты зейнетақы төлемдерi көлемiн арттыру жүзеге асырылады. Қайта есептеу нәтижесiнде ең төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер саны 27%-ға азайды, ал жоғары зейнетақы алатындар саны, керiсiнше 14 есе үстi. 2003 жылы зейнетақының орташа жылдың мөлшерi 2002 жылғы 5253 теңгенiң орнына 6551 теңгеге жеттi.
2003 жылы облыстық бюджеттен арнайы мемлекеттiк жәрдемақы 1322,0 млн. теңге сомада төлендi. Орта есеппен әрбiр адамға қосымша арнайы жәрдемақы сомасы айына 1213 теңгенi құрады.
2004 жылдың 1 қаңтарына облыста 50489 мүгедек тұрады немесе жалпы халықтың 3,2%-на жуығы. Ағымдағы жылы облыстық бюджеттен мүгедектердi қолдау және оңалту бағдарламасы шеңберiнде 355 жолдама және 171 мүгедектер арбасын алу үшiн 17,6 млн. теңге бөлiндi.
Мүгедектердi әлеуметтiк және медициналық қолдауға бағытталған, 2002-2005 жылдарға арналған мүгедектердi оңалту Бағдарламасын iске асыру жалғастырылады.
Қазақстан Республикасының "Мүмкiндiгi шектеулi балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық коррекциялық қолдау туралы" Заңын орындау мақсатында 2005 жылға арналған үйде қызмет көрсететiн әлеуметтiк көмек қызметкерлерiнiң 351 бiрлiгi енгiзiлдi.
2005 жылы облыс бюджетінен 800,0 мың. теңгеге үйлесiмдi дыбысты сигналдарымен арнайы светофорларын, пандустар, өту жолдарын орнату жоспарланады.

Среднемесячный размер пенсий в 2007 году увеличится до 9101 тенге или на 17,9% по сравнению с 2004 годом. Средний размер социальных пособий возрастет на 57,3% и составит 6256 тенге.
7) Здравоохранение
В 2003 году медицинскую помощь населению области оказывали 219 самостоятельных амбулаторно-поликлинических организаций, 136 фельдшерско-акушерских пунктов, 231 фельдшерских пунктов и 83 больничных организаций.
В 50 населенных пунктах с населением 50 и более человек были открыты фельдшерские пункты без отдельного помещения, отделение для лечения больных мультирезистентной формой туберкулеза, дополнительно выделены 96,75 штатных должностей.
Был проведен капитальный ремонт 16 объектов здравоохранения на 413,2 млн. тенге за счет средств областного бюджета. Приобретено медицинское оборудование на сумму 92 млн. тенге, начал функционировать аппарат искусственной почки в областной больнице.
340 учреждений первичного звена телефонизированы, открыто 304 аптечных учреждений непосредственно в первичном звене здравоохранения.
В результате, снизился уровень заболеваемости туберкулезом с 123,2 до 120,8 на 100 тыс. человек, смертность от туберкулеза - с 11,3 до 10,4, уровень заболеваемости вирусным гепатитом - почти в 2 раза с 84,7 до 48,7.
До конца 2004 года планируется открыть 5 ФАП (12,5 штатных единиц с общей суммой 4,8 млн. тенге) и 14 ФП с помещением (21 штатных единиц с общей суммой 7,3 млн. тенге).
В 2005 году за счет средств местного бюджета будет открыт областной эндокринологический диспансер на 50 коек. За счет средств республиканского бюджета в 2005 году планируется завершить строительство родильных домов в г.Жаркент Панфиловского района на 60 коек с женской консультацией на 300 посещений в смену и г.Есик Енбекшиказахского района на 100 коек.
Планируется провести капитальный ремонт объектов здравоохранения на сумму 382 млн. тенге.
Будут продолжены меры по укреплению материально-технической базы учреждений здравоохранения. Планируется провести капитальный ремонт объектов здравоохранения в 2006 г. на 438,0 млн. тенге, в 2007 г. -  на 592,0 млн. тенге за счет средств областного бюджета.
8) Развитие культуры, туризма и спорта
Культура.
В области имеется 364 организаций культуры, из них 134 - государственных. По сравнению с 2002 годом сеть государственных учреждений культуры уменьшилась на 6 единиц.
Был проведен капитальный ремонт 19 объектов культуры на общую сумму 264 млн. тенге. На обновление и укрепление материально-технической базы учреждений культуры было выделено 41 млн. тенге. Начата компьютеризация библиотек и домов культуры области на сумму 2 млн. тенге.
Для достижения полноценного функционирования социокультурной инфраструктуры области предусматривается последовательное совершенствование деятельности объектов культуры и оснащение их современной техникой и оборудованием.

2007 жылы зейнетақының орташа айлық мөлшерi 9101 теңгеге дейiн немесе 2004 жылмен салыстырғанда 17,9%-ға артады. Әлеуметтiк жәрдемақының орташа мөлшерi 57,3%-ға өсiп, 6256 теңгенi құрайды.
7) Денсаулық сақтау
2003 жылы облыс халқына 219 дербес амбулаториялық-поликлиникалық ұйымдар медициналық көмек көрсетедi. Сондай-ақ, 136 фельдшерлiк-акушерлiк пункттер, 231 фельдшерлiк пункттер және 83 аурухана ұйымдары қызмет көрсеттi.
50-ден астам халқы бар 50 елдi мекендерде арнайы салынбаған фельдшерлiк пункттер, туберкулез ауруларын емдеу үшiн бөлiмдер ашылды. қосымша 96,75 штат лауазымы бөлiндi.
Облыстық бюджеттiң қаражаты есебiнен 413,2 млн. теңгеге 16 денсаулық сақтау объектiлерiне күрделi жөндеу жүргiзiлдi. Медициналық құрал-жабдықтар 92 млн. теңгеге сатып алынды. Облыстық ауруханада жасанды бүйрек аппараты жұмыс iстей бастады.
340 мекемеге телефон жүргiзiлдi, 304 дәрiхана ашылды.
Соның нәтижесiнде туберкулезбен науқастану деңгейi 100 мың адамға 123,2-ден 120,8-ге дейiн төмендедi. Туберкулезден өлу - 11,3-тен 10,4-ке дейiн, вирусты гепатитпен науқастану деңгейi - 2 есе, 84,7-ден 48,7-ге дейiн төмендедi.
Жыл соңына дейiн 5 ФАП (12,5 штат бiрлiгiмен жалпы сомасы 4,8 млн. теңге) және 14 ФП (21 штат бiрлiгiмен жалпы сомасы 7,3 млн. теңге) ашу жоспарланды.
2005 жылы жергiлiктi бюджет есебiнен 50 орындық облыстық эндокринологиялық диспансер ашылды. 2005 жылы республикалық бюджет есебiнен Панфилов ауданының Жаркент қаласында бiр ауысымда 300 адам қарайтын әйелдерге кеңес беру (консультациясы) орнымен, 60 орындық және Еңбекшiқазақ ауданының Есiк қаласында 100 орындық перзентхана үйлерiнiң құрылысын аяқтау жоспарланды.
Денсаулық сақтау объектiлерiн 382,0 млн. теңге сомаға күрделi жөндеуден өткiзу жоспарланады.
Денсаулық сақтау мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi шаралар жалғастырылатын болады. Денсаулық сақтау объектiлерiне 2006 жылы 438,0 млн. теңгеге, 2007 жылы - облыстық бюджеттiң қаражаты есебiнен 592,0 млн. теңгеге күрделi жөндеу жүргiзу жоспарланады.
8) Мәдениет, туризм және спортты дамыту
Мәдениет
Облыста 364 мәдениет ұйымдары бар, олардың iшiнде 134-i мемлекеттiк. 2002 жылмен салыстырғанда мемлекеттiк мәдениет мекемелерiнiң жүйесi 6 бiрлiкке азайды.
19 мәдениет объектiлерi 264 млн. теңге сомаға күрделi жөндеуден өткiзiлдi. Мәдениет мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын жаңарту және нығайтуға 41 млн. теңге бөлiндi. Кiтапханалар мен мәдениет үйлерiн 2 млн. теңге сомаға компьютерлендiру басталды.
Облыстың әлеуметтiк-мәдени инфрақұрылымдарының толық жұмыс iстеуiне қол жеткiзу үшiн мәдениет мекемелерiнiң қызметiн жетiлдiру және оларды қазiргi заманғы техникалар және құрал-жабдықтармен жарақтандыру көзделедi.

В 2005 году планируется увеличить количество государственных организаций за счет перевода из частной собственности 5 Домов культуры и 5 библиотек, будут открыты историко-краеведческие музеи в Жамбылском, Каратальском районах и г.Капшагай.
В рамках программы развития сельских территорий на 2004-2006 годы будет произведен капитальный ремонт 27 объектов на общую сумму 390,3 млн. тенге.
Общее количество организаций культуры в 2007 году по сравнению с 2004 годом увеличится на 9 единиц или на 2,5% и составит 374.
Туризм.
В 2003 году в области туристскую деятельность осуществляли 29 фирм. Ими было обслужено 21,3 тыс. человек, что на 46,6% больше 2002 года. Доход области от деятельности туристских фирм увеличился в 1,6 раза и составил за 2003 год 33,6 млн. тенге.
Одним из основных путей является реализация программы развития туризма в Алматинской области на 2004-2005 годы, в рамках которой предусмотрены освоение новых туристских районов с природным и историко-культурным потенциалом, развитие сельского туризма, дальнейшее развитие въездного и внутреннего туризма, поддержка малого предпринимательства по оказанию услуг в сфере туризма, подготовка и повышение квалификации туристских кадров.
В 2007 году ожидается рост числа туристов по въездному и внутреннему туризму в 1,7 раза.
Спорт.
В 2003 году по области насчитывалось 2826 спортивных сооружений против 2797 в 2002 году.
В 2006 году планируется открытие Базы Олимпийской подготовки в Талгарском районе.
Будет построена новая ДЮСШ в Кербулакском районе, планируется отремонтировать учебно-спортивные базы ДЮСШ п.Жансугурова и г.Капшагая, провести капитальный ремонт стадиона "Жетысу" и спорткомплекса "Оркен", завершить строительство ипподрома.
В результате принятых мер, в 2007 году по сравнению с 2004 годом число спортивных сооружений увеличится на 10 единиц и составит 2840, возрастет число людей, занимающихся спортом, на 0,9% и составит 281,8 тыс. человек.
8. Территориальное развитие и инфраструктура
1) Демография и рациональное размещение населения
Среднегодовая численность населения области за 2003 год составила 1566,8 тыс. человек.
Общий коэффициент рождаемости составил 17,6 родившихся на 1000 человек населения против 15,2 в 2002 году. Естественный прирост за 2003 год составил 13039 человек против 9963 человек за 2002 год.
За 2003 год в область прибыло 37765 человек, выбыло 38210 человек, отрицательное сальдо миграции составило -445 человек против -4238 человек в 2002 году, т.е. уменьшилось почти в 10 раз.
За 2005-2007 годы в области будут построены новые здания для 3 роддомов в Енбекшиказахском, Панфиловском и Саркандском районах. Согласно трехлетнему плану будут отремонтированы 38 объектов здравоохранения, 14 объектов образования в сельской местности.

2005 жылы мемлекеттiкке жеке меншiктен 5 мәдениет үйлерi мен 5 кiтапханаларды көшiру есебiнен мемлекеттiк ұйымдар санын арттыру жоспарланады. Жамбыл, Қаратал аудандарында және Қапшағай қаласында тарихи-өлкетану мұражайлары ашылады.
Ауылдық аумақтарды дамыту бағдарламасы шеңберiнде 2004-2006 жылдары 27 объектiге жалпы сомасы 390,3 млн. теңгеге күрделi жөндеу жүргiзiледi.
2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда мәдениет ұйымдарының жалпы саны 9 бiрлiкке немесе 2,5%-ға артып, 374-ке жеткiзiледi.
Туризм
2003 жылы облыста 29 фирмада туристiк қызмет жүзеге асырылды. Олармен 21,3 мың адамға қызмет көрсетiлдi, бұл 2002 жылғыдан 46,6%-ға көп. Облыста туристiк қызмет көрсетуден түскен табыс көлемi 1,6 есе артты, 2003 жылы 33,6 млн. теңгенi құрады.
Алматы облысында 2004-2005 жылдарға арналған туризмдi дамыту бағдарламасын iске асыру негiзгi жолдардың бiрi болып табылады. Оның шеңберiнде табиғи және тарихи-мәдени әлеуетiмен жаңа туристiк аудандарды игеру, ауыл (село) туризмiн дамыту, келу және iшкi туризмдi одан әрi дамыту, туризм саласында қызмет көрсету жөнiнде шағын кәсiпкерлiктi қолдау, туристiк кадрлердi дайындау және олардың бiлiктiлiгiн көтеру көзделедi.
2007 жылы келу және iшкi туризм бойынша туристердiң санын 1,7 есеге өсiру күтiледi.
Спорт
2003 жылы облыста (2002 жылғы 2797-ге қарсы) 2826 спорт құрылыстары есепте тұрды.
2006 жылы Талғар ауданында Олимпиядалық ойындарға дайындық Базасын ашу жоспарланады.
Кербұлақ ауданында жаңа "ДЮСШ" ашылады, Жансүгiров поселкесi мен Қапшағай қаласында балалар мен жасөспiрiмдерге арналған спорт мектебiнiң оқу базасын жөндеу жоспарланады, "Жетiсу" стадионы мен "Өркен" спорт кешенiн күрделi жөндеуден өткiзу, ипподром құрылысын аяқтау жоспарланады.
Қабылданған шаралар нәтижесiнде, 2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда спорт құрылыстарының саны 10 бiрлiкке артып, 2840-ты құрады. Спортпен айналысатын адамдар саны 0,9%-ға өсiп, 281,8 мың адамды құрады.
8. Аумақтық даму және инфрақұрылымдар
1) Демография және халықты ұтымды орналастыру
2003 жылы облыс халқының орташа жылдық саны 1566,8 мың адамды құрады.
Туудың жалпы коэффициентi 2002 жылғы 15,2-нiң орнына 1000 адамға туылған бала саны 17,6. 2003 жылы табиғи өсiм 2002 жылғы 9963 адамның орнына 13039 адамды құрады.
2003 жылы облысқа 37765 адам көшiп келдi, 38210 адам кетiп, көшi-қонның терiс сальдосы 2002 жылғы 4238 адамның орнына - 445 адам немесе 10 есеге азайды.
2005-2007 жылдары облыста, Еңбекшiқазақ, Панфилов және Сарқан аудандарында 3 перзентхана үйлерi үшiн жаңа ғимараттар салынады. 3-жылдық жоспарға сәйкес 38 денсаулық сақтау, ауылдық жерлерде 14 бiлiм объектiлерiне жөндеу жүргiзiледi.

Численность населения в 2007 году по сравнению с 2004 годом увеличится на 0,9% и составит 1590,1 тыс. человек.
2) Развитие социальной сферы и инфраструктуры села
В области разработана Программа развития сельских территорий на 2004-2006 годы. В рамках программы будут приняты меры для  выравнивание условий жизнеобеспечения путем реализации комплекса мер, направленных на государственную поддержку сельских населенных пунктов, роста сельскохозяйственного производства и расширения сферы экономической деятельности, развития производственной и социальной инфраструктуры, обеспечения экологической безопасности.
Образование.
Для развития сети сельских общеобразовательных школ в 2005-2007 годы будут приняты следующие меры:
строительство школ в 4 сельских населенных пунктах (СНП) по 1 приоритету "Обеспечение потребности в ученических местах населенных пунктов, не имеющих школ" в 2005 году за счет республиканского бюджета на сумму 557,6 млн. тенге;
строительство школ взамен аварийных в 2006 году за счет республиканского бюджета в 3 сельских населенных пунктах на 347,7 млн. тенге и в 2007 году в 1 населенном пункте на 102,6 млн. тенге;
капитальный ремонт за счет местного бюджета в 14 СНП объектов образования находящихся в аварийном состоянии.
Здравоохранение.
Для развития сельского здравоохранения будут приняты следующие меры:
строительство в 2005 году за счет республиканского бюджета 2 родильных домов на 120 коек;
в 2007 году планируется строительство 4 туберкулезных больниц на общую сумму 1125,4 млн. тенге из республиканского бюджета;
капитальный ремонт 73 объектов здравоохранения, находящихся в аварийном состоянии.
Водоснабжение.
Для обеспечения сельского населения области питьевой водой предусмотрено строительство и реконструкция систем водоснабжения за счет республиканского бюджета в 2005 году в 9 СНП на 894,7 млн. тенге, в 2006 году в 7 населенных пунктах на 289,7 млн. тенге и в 2007 году в 7 СНП на 440,0 млн. тенге.
Дороги.
Для развития сельских дорог в предстоящие 3 года предусмотрено: капитальный ремонт за счет средств местного бюджета 526,3 км дорог, средний ремонт 760 км и текущий ремонт 6296,7 км.
3) Развитие транспорта и связи
За 2003 год объем перевозок предприятиями автомобильного транспорта общего пользования составил 81,9 млн. тонн грузов, что составляет 113,5% к 2002 году. Грузооборот транспорта общего пользования составил 3179 млн. тонн/км.
Перевозка пассажиров составила 276 млн. человек (108,3% к 2002 году).
В сфере автомобильного транспорта в ближайшие три года намечается создать условия для справедливой конкуренции и регулирования развития рынка транспортных услуг, эффективное функционирование автомобильных дорог области и обеспечение безопасности на транспорте.

2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда халық саны 0,9%-ға артып, 1590,1 мың адамды құрады.
2) Ауылдың әлеуметтiк саласын және инфрақұрылымдарды дамыту
Облыста 2004-2006 жылдарға арналған ауылдық аумақтарды дамыту бағдарламасы әзiрленген. Бағдарлама шеңберінде ауылға орналастыруды оңтайландыру негiзiнде ауылды (селоны) тiршiлiкпен қамтамасыз етудiң қалыпты жағдайларын құру, ауылдық елдi мекендердi мемлекеттiк қолдауға бағытталған, кешендi шараларды iске асыру жолымен ауылдың тұрмыс-тiршiлiгiн теңестiру, ауыл шаруашылығы өндiрiсiн өсiру және экономикалық қызмет саласын ұлғайту, өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымдарды дамыту, экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету шаралары қабылданады.
Бiлiм
2005-2007 жылдары ауылдық жалпы бiлiм беретiн мектептер жүйесiн дамыту үшiн мынадай шаралар қабылданды:
4 елдi мекенде 1 басымдық бойынша "Мектебi жоқ елдi мекендердiң оқушы орындарына қажеттiлiгiн қамтамасыз ету" 2005 жылы республикалық бюджет есебiнен 557,6 млн. теңге сомада мектеп салу;
2006 жылы 3 елдi мекенде республикалық бюджеттiң есебiнен 347,7 млн. теңге сомаға апатты жағдайдағы мектептердiң орнына мектеп салу және 2007 жылы 1 елдi мекенде 102,6 млн. теңгеге салынады;
апатты жағдайдағы бiлiм объектiлерiн 14 елдi мекенде жергiлiктi бюджет есебiнен күрделi жөндеуден өткiзу.
Денсаулық сақтау
Денсаулық сақтауды дамыту үшiн мынадай шаралар қабылданатын болады:
2005 жылы республикалық бюджеттiң есебiнен 120 орындық 2 перзентхана үйi салынады;
2007 жылдары республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1125,4 млн. теңге 4 туберкулез ауруханасының құрылысын салу жоспарланады;
апатты жағдайдағы 73 денсаулық сақтау объектiлерiн күрделi жөндеуден өткiзу.
Сумен жабдықтау
Облыстың ауыл халқын ауыз сумен қамтамасыз ету үшiн республикалық бюджеттiң есебiнен 2005 жылы 9 АЕМ-де 894,7 млн. теңге сомаға сумен жабдықтау жүйелерiн салу және қайта жаңарту, 2006 жылы 7 елдi мекенде 289,7 млн. теңге және 2007 жылы 7 АЕМ-де 440,0 млн. теңге көзделдi.
Жолдар
Алдағы 3 жылда ауылдық жолдарды дамыту үшiн жергiлiктi бюджет есебiнен 526,3 км жолды күрделi жөндеуден, 760 км - орташа, 6296,7 км жолды ағымдағы жөндеуден өткiзу көзделдi.
3) Көлiк және байланысты дамыту
2003 жылы жалпы пайдаланудағы автомобиль көлiгi кәсiпорындарымен жүк тасымалдау көлемi 81,9 млн. тоннаны құрады, бұл 2002 жылға 113,5%. Жалпы пайдаланудағы көлiктiң жүк айналымы 3179 млн. тонна/км.
Жолаушылар тасымалдау 276 млн. адам (2002 жылға 108,3%).
Жуық арадағы үш жылда автомобиль көлiгi саласында әдiлеттi конкуренция және көлiк қызметi рыногын дамытуды реттеу, облыста автомобиль жолдарының тиiмдi жұмыс iстеуi және көлiкте қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн жағдай жасау көзделедi.

В 2005-2007 годы планируется обновить подвижной состав за счет собственных средств перевозчиков на 812 единиц автобусов, открыть дополнительно 62 пригородных маршрутов.
На ремонт автомобильных дорог общего пользования республиканского значения предусмотрено 1116,3 млн. тенге. Это автодороги Алматы - Усть-Каменогорск и Алматы - граница с Кыргызстаном, а также текущий ремонт, содержание и озеленение.
ОАО "Авиакомпания "Жетысу" планирует открыть новые авиарейсы Талдыкорган - Алматы - Астана - Талдыкорган, Талдыкорган - Урумчи и Талдыкорган - Новосибирск.
В сфере связи в 2004 году будут реализованы проекты модернизации телекоммуникационной сети в 7 районных центрах и 20 сельских АТС, построена цифровая радиорелейная линия связи на участке Капшагай - Баканас а также проложены волоконно-оптические линии связи на участках Талдыкорган - Жансугурово, Талдыкорган - Сарканд, Талдыкорган - Ушарал;
Продолжится модернизация почтовой отрасли на базе современных информационных, почтовых и банковских технологий. Будут модернизированы отделения почтовой связи.
В 2007 году намечается перевезти 295,5 млн. пассажиров, пассажирооборот в 2007 году к 2004 году увеличится на 14,1%. Объем перевозок грузов в 2007 году к 2004 году увеличится на 22,7%.
Количество установленных телефонных аппаратов населения увеличится в 2007 году к 2004 году на 13,1%.
Объем представляемых почтовых услуг возрастет в 2007 году по сравнению с  2004 годом на 10,7%.
9. Программы развития и их финансирование
Начиная с 2003 года, перечень действующих и разрабатываемых региональных программ утверждается в составе Среднесрочного плана. Это позволяет осуществлять разработку только тех программных документов, которые соответствуют приоритетам Среднесрочного плана и ресурсная часть которых гармонизирована с бюджетными программами.
На 1 декабря 2004 года действуют 23 программы и 8 находятся в стадии разработки.
Совершенствование программно-целевого метода реализации социально-экономической политики в 2005-2007 годах будет обеспечиваться за счет интеграции программ развития в более крупные и комплексные по своему назначению, исходя из наличия одной-двух программ на отрасль или сферу деятельности. Ужесточение требований к программным документам будет направлено также на усиление их комплексности, системности и результативности.
Общий объем финансирования из республиканского и местного бюджетов по заявленным на реализацию программам в 2005 году составляет 31,8 млрд. тенге, в том числе на действующие приходится 26,3 млрд. тенге, на разрабатываемые - 5,5 млрд. тенге.
Достижение конечных результатов от реализации программ будет обеспечиваться путем осуществления полноценного и достоверного анализа эффективности их реализации, то есть путем проведения внутренней и внешней оценки результативности программ. Решение о целесообразности дальнейшей реализации программ и дальнейшего выделения средств будет основываться на результатах анализа проведенных оценок.
Перечень действующих и разрабатываемых региональных программ
N
Наимено-
вание
Пр о граммы
Цель
програм мы
Пери-
од реа-
лиза-
ции
Ответствен ные за испо л нение
Предпо-
лагае-
мые
расходы
(млн.
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
в а ния
Норм.
правовой
акт по
утвержд е-
нию
Программы
Раздел
инди-
к атив-
ного
плана
1
2
3
4
5
6
7
8
9

2005-2007 жылдары жүк тасымалдаушылардың өз қаражаты есебiнен 812 бiрлiк автобусты жаңарту, қосымша 62 қала маңына баратын маршруттар ашу жоспарланады.
Республикалық маңыздағы жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын жөндеу үшiн 1116,3 млн. теңге қаралды. Бұл жолдар Алматы - Өскемен және Алматы - Қырғызстанмен шекаралас, сондай-ақ ағымдағы жөндеу, қамсыздандыру және көгалдандыру.
"Авиакомпания "Жетiсу" ААҚ-ы Талдықорған - Алматы - Астана - Талдықорған, Талдықорған - Үрiмшi және Талдықорған - Новосибирск жаңа авиарейстерін ашуды жоспарлап отыр.
Байланыс саласында 2004 жылы 7 аудан орталығы мен 20 ауылдық АТЖ-де телекоммуникация жүйесiн жетiлдiру жобалары iске асырылады. Қапшағай - Бақанас учаскесiнде байланыстың сандық радиорелелiк желiсi, сондай-ақ Талдықорған - Жансүгiров, Талдықорған - Сарқан, Талдықорған - Үшарал учаскелерiнде байланыстың талшықты - оптикалық желiсi салынды.
Қазiргi заманғы ақпараттық, пошта және банк технологиялары базасында пошта саласын жетiлдiру жалғастырылады. Пошта байланысы бөлімдері жетілдіріледі.
2007 жылы 295,5 млн. жолаушылар тасу көзделедi, 2007 жылы 2004 жылға қарағанда жолаушылар айналымы 14,1%-ға артады. Жүк тасу көлемi 2007 жылы 2004 жылға қарағанда 22,7%-ға артады.
Пошта қызметiнiң көлемi 2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда 10,7%-ға өседi.
9. Даму бағдарламалары және оларды қаржыландыру
2003 жылдан бастап әзiрленген өңiрлiк бағдарламалар тiзбесi ортамерзiмдi жоспар құрамында бекiтiледi. Бұл ортамерзiмдi жоспардың басымдықтарына сәйкес келетiн, тек сол бағдарламалық құжаттарды әзiрлеудi жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi. Олардың ресурстық бөлiгi бюджеттiк бағдарламалармен үйлестiрiлген.
2004 жылдың 1 маусымына 23 бағдарлама бар, 8 бағдарлама әзiрлеу сатысында тұр.
2005-2007 жылдары әлеуметтiк-экономикалық саясатты iске асырудың бағдарламалық-мақсаттық әдiсiн жетiлдiру қызмет саласын немесе салаға бір-екі бағдарламалардан даму бағдарламаларын неғұрлым iрi және өзiнiң саласы бойынша кешендi түрде бiрiктiру есебiнен қамтамасыз етiледi. Бағдарламалық құжаттарға талапты күшейту, сондай-ақ олардың кешендiлiгiн, жүйелiлiгiн және нәтижелiлiгiн күшейтуге бағытталады.
2005 жылы бағдарламаларды iске асыруға республикалық және жергiлiктi бюджеттен жалпы қаржыландыру көлемi 31,8 млрд. теңгенi құрады, оның iшiнде қолданыстағыларға 26,3 млрд. теңге, қараудағыға - 5,5 млрд. теңге жiберу көзделдi.
Бағдарламаны iске асырудан соңғы нәтижелерге қол жеткiзу, оларды iске асыру тиiмдiлiгiнiң толық және нақты талдауын жүзеге асыру жолымен, немесе бағдарламалардың нәтижелiлiгiне iшкi және сыртқы бағалау жүргiзу жолымен қамтамасыз етiлетiн болады. Бағдарламаларды одан әрi iске асырудың мақсатқа сәйкестiгi туралы шешiм және қаражаттарды одан әрi бөлу жүргiзiлген бағалаудың нәтижесiне негiзделедi.
Қолданыстағы және өңделудегi өңiрлiк
бағдарламалардың тiзiмi
Бағдарла
маның
атауы
Бағдарла
маның мақсаты
Жүзе
ге асыру кезе
ңi
Орында
луына жауапты
лар
1
2
3
4
5