О внедрении новых форм работ в деятельности государственных органов санитарно-эпидемиологической службы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 марта 2006 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 10 апреля 2006 года № 4182. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
В соответствии с пунктом 35 Плана мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2004 года N 1050, в целях внедрения форм работ, предусматривающих обучающие, стимулирующие меры безопасного производства товаров и услуг для малого и среднего бизнеса и других хозяйствующих субъектов, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые формы работ, предусматривающие обучающие и стимулирующие меры безопасного производства товаров и услуг для малого и среднего бизнеса и других хозяйствующих субъектов.
2. Руководителям государственных органов санитарно-эпидемиологического надзора областей, городов Астана и Алматы, на транспорте:
1) обеспечить внедрение форм работ, предусматривающих обучающие и стимулирующие меры безопасного производства товаров и услуг для малого и среднего бизнеса и других хозяйствующих субъектов, утвержденных настоящим приказом;
2) предоставлять информацию по исполнению настоящего приказа ежегодно к 15 июля и 15 января в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.

Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының қызметіне жаңа жұмыс түрлерін енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 23 наурыздағы N 128 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 10 сәуірде тіркелді. Тіркелген N 4182. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы N 1050  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау және дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 35-тармағына сәйкес, шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндірудің және қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыруы шараларын оқып-үйрету, қарастыратын жұмыс нысандарын енгізу мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндірудің және қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыру шараларын қарастыратын жұмыс нысандары бекітілсін.
2. Облыстардың, Алматы және Астана қалалары, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының басшылары:
1) осы бұйрықпен бекітілген шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндіру және қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыру шараларын қарастыратын жұмыс нысандарын енгізуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың орындалуы жөніндегі ақпаратты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне жыл сайын 15 шілдеге және 15 қаңтарға дейін ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінiң  Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 марта 2006 года N 128
Формы работ, предусматривающие обучающие и
стимулирующие меры безопасного производства товаров
и услуг для малого и среднего бизнеса и других
хозяйствующих субъектов
1. Настоящие формы работ, предусматривающие обучающие и стимулирующие меры безопасного производства товаров и услуг (далее - Формы работ) для малого и среднего бизнеса и других хозяйствующих субъектов (далее - субъекты), предназначены для государственных органов санитарно-эпидемиологической службы областей, городов Астана и Алматы, на транспорте.
2. Формы работ включают в себя:
1) организацию постоянно действующих обучающих семинаров для субъектов по соблюдению санитарно-эпидемиологических правил и норм;
2) организацию консультаций субъектам с привлечением специалистов государственных органов санитарно-эпидемиологической службы по разделам гигиены и эпидемиологии по утвержденным графикам;
3) введение ограничения на проверки объектов государственного санитарно-эпидемиологического контроля (далее - объекты), на которых в ходе предыдущих проверок в течение 12 месяцев не выявлялись нарушения законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан, с выдачей Карточки самоконтроля;
4) публикации в средствах массовой информации перечня объектов санитарно-эпидемиологического надзора, на которые введены ограничения на проверки и перечня объектов, на которых выявлены нарушения законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан.
3. Формы работ, перечисленные в пункте 2, должны быть отражены в годовом плане работы государственных органов санитарно-эпидемиологической службы соответствующих территорий, на транспорте.
4. Обучающие семинары для действующих субъектов по соблюдению санитарно-эпидемиологических правил и норм государственных органов санитарно-эпидемиологической службы проводятся ежемесячно.
5. Консультации для субъектов, начинающих свою деятельность в сфере производства товаров и услуг проводятся специалистами государственных органов санитарно-эпидемиологической службы в пределах компетенции не менее 1 раза в неделю по графику, утвержденному приказом Главного государственного санитарного врача соответствующей территории, на транспорте.
6. Введение ограничения на проверки субъектов частного предпринимательства и выдача Карточки самоконтроля проводится по следующим основаниям:

6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап 10 күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2006 жылғы 23 наурыздағы
N 128 бұйрығымен бекітілген
Шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші
субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндірудің және қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыру шараларын
қарастыратын жұмыс нысандары
1. Осы шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндірудің және қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыру шараларын қарастыратын жұмыс нысандары (бұдан әрі - Жұмыс нысандары) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына арналған.
2. Жұмыс нысандары мыналарды қамтиды:
1) субъектілерге үшін үнемі өткізілетін санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды сақтау жөніндегі оқыту семинарларын ұйымдастыруды;
2) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының мамандарын тарта отырып, бекітілген кестелер бойынша субъектілерге гигиена және эпидемиология бөлімдері бойынша консультация беруді ұйымдастыруды;
3) оларда алдындағы тексерулердің барысында 12 ай бойы Қазақстан Республикасы халқының санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманы бұзу анықталмаған мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерін тексеруге шектеу енгізуді;
4) тексеруге шектеу енгізілген мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерінің тізбесін және Республикасы халқының санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманы бұзу анықталған объектілердің тізбесін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды.
3. 2-тармақта аталған жұмыс нысандары мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының жылдық жұмыс жоспарында көрсетілуге тиіс.
4. Жұмыс істейтін субъектілерге арналған мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын сақтау жөніндегі семинарлар ай сайын өткізіледі.
5. Тауарлар өндіру және қызметтер көрсету саласында өз қызметін бастап жатқан субъектілерге арналған консультациялар мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының мамандары өз құзыретінің шегінде аптасына кемінде 1 рет тиісті аумақтың, көліктегі Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері бекіткен кесте бойынша өткізіледі.
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруге шектеу енгізу және Өзіндік бақылау кәртішкесін беру мыналардың негізінде жүргізіледі:

1) отсутствие на объекте государственного санитарно-эпидемиологического контроля в ходе предыдущих проверок (в течение 12 месяцев) нарушений законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан;
2) организация производственного контроля, отвечающего требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм;
3) отсутствие в течение 12 месяцев инфекционной заболеваемости, случаев пищевых отравлений и жалоб, связанных с деятельностью объекта.
7. При наличии оснований для ограничения проверок государственным органом санитарно-эпидемиологической службы на объект выдается Карточка самоконтроля, сроком на 1 год.
Выдача Карточки самоконтроля не отменяет проведение плановой проверки объекта, проводимой 1 раз в год.
8. Карточка самоконтроля отзывается по следующим основаниям:
1) ухудшение санитарно-эпидемиологической ситуации, связанной с деятельностью объекта;
2) выявление на объекте нарушений требований санитарно-эпидемиологических правил и норм, создающих угрозу возникновения и распространения инфекционных заболеваний или отравлений при проведении проверки, в соответствии с пунктом 7 настоящих Форм работ;
3) наличие обоснованных жалоб на деятельность объекта, со стороны физических и юридических лиц, подтвержденных при проверке государственными органами санитарно-эпидемиологической службы соответствующих территорий, на транспорте.
9. Карточка самоконтроля на объект выдается и отзывается приказом главного государственного санитарного врача области, городов Астана и Алматы, на транспорте в пределах подконтрольных территорий на основании пунктов 7 и 8 настоящих Форм работ.
10. В целях контроля за внедрением Формы работ проводится мониторинг в соответствии с приложением 2 к настоящим формам.
Приложение 1
к Формам работ, предусматривающих
обучающие и стимулирующие меры
безопасного производства товаров и услуг
Карточка самоконтроля
На основании приказа Главного государственного санитарного
врача области (городов Астана, Алматы, на транспорте) от
"___"_____200___года №__ на объект (субъект предпринимательства)
________________________________________________________________
(полное наименование хозяйствующего субъекта)
________________________________________________________________
выдана Карточка самоконтроля на ограничение проверок
государственными органами санитарно-эпидемиологического надзора
сроком на 1 год с момента выдачи.
Главный государственный
санитарный врач области,
городов Астана, Алматы,
на транспорте
Приложение 2
к Формам работ, предусматривающих
обучающие и стимулирующие меры
безопасного производства товаров и услуг
Мониторинг за внедрением Форм работ,
предусматривающих обучающие и стимулирующие меры
безопасного производства товаров и услуг для малого и
среднего бизнеса и других хозяйствующих субъектов
За
отчетный
период
Всего
(по нарас-
тающей)
Количество проведенных
семинаров
Количество физических и
юридических лиц, получивших
консультации
Количество объектов
состоящих на контроле
Из них субъектов малого
предпринимательства
Число субъектов малого
предпринимательства и
других хозяйствующих
субъектов, получивших
Карточку самоконтроля
Число субъектов малого и
среднего бизнеса и других
хозяйствующих субъектов, у
которых изъята Карточка
самоконтроля (указать
причину)

1) алдындағы тексерулердің барысында (12 ай бойы) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерінде Қазақстан Республикасы халқының санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманы бұзудың анықталмауы;
2) санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың талаптарына жауап беретін өндірістік бақылауды ұйымдастыру;
3) 12 ай бойы жұқпалы аурулардың, тамақтан улану жағдайларының және объектінің қызметіне байланысты шағымдардың болмауы.
7. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының тексеруін шектеу үшін негіз болса, объектіге 1 жылдан аспайтын мерзімге ғана Өзіндік бақылау кәртішкесі беріледі.
Өзіндік бақылау кәртішкесін беру жылына 1 рет жоспарлы түрде объектіге тексеру жүргізуді тоқтатпайды.
8. Өзіндік бақылау кәртішкесі мынадай негізде кері қайтарып алынады:
1) объектінің қызметіне байланысты санитарлық-эпидемиологиялық ахуалдың нашарлауы;
2) осы Жұмыс нысандарының 7-тармағына сәйкес тексеру жүргізгенде объектіде жұқпалы аурулардың немесе уланулардың пайда болу және таралу қаупін туындататын санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бұзудың анықталуы;
3) аумақтық, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары тексерген кезде расталған, жеке және заңды тұлғалардың тарапынан объектінің қызметіне негізделген шағымдардың болуы.
9. Объектіге Өзіндік бақылау кәртішкесі осы Жұмыс нысандарының 7 және 8-тармақтарының негізінде бақылаудағы аумақтардың шегінде облыстың, Астана және Алматы қалаларының, көліктегі бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің бұйрығымен беріледі және кері қайтарып алынады.
10. Жұмыс нысандарының енгізілуін бақылау мақсатында осы нысандарға 2-қосымшаға сәйкес мониторинг жүргізіледі.
Қауіпсіз тауарлар өндірудің
және қызметтер көрсетудің оқыту,
ынталандыру шараларын қарастыратын
Жұмыс нысандарына 1-қосымша
Өзіндік бақылау кәртішкесі
Облыстың (Астана және Алматы қалаларының, көліктегі) бас
мемлекеттік санитарлық дәрігерінің 2006 жылғы "____" _________ N __
бұйрығының негізінде ______________________________________________
___________________________________________________________________
(шаруашылық жүргізуші субъектінің толық атауы)
___________________________________________________________________
кәсіпкерлік субъектісіне мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау органының тексеруін шектеуге берілген сәттен бастап 1
жылға Өзіндік бақылау кәртішкесі беріледі.
Облыстың, Астана, Алматы
қалаларының, көліктегі бас
мемлекеттік санитарлық дәрігері
Қауіпсіз тауарлар өндірудің
және қызметтер көрсетудің оқыту,
ынталандыру шараларын қарастыратын
Жұмыс нысандарына 2-қосымша
Шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық жүргізуші
субъектілерге арналған қауіпсіз тауарлар өндірудің және
қызметтер көрсетудің оқыту, ынталандыру шараларын
қарастыратын жұмыс нысандарын енгізу мониторингі
Есепті кезең
ішінде
Барлығы
(өсімімен)
Өткізілген семинарлардың саны
Консультация алған жеке және заңды тұлғалардың саны
Бақылауда тұрған объектілердің саны
Олардың ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
Өзіндік бақылау кәртішкесін алған шағын кәсіпкерлік субъектілердің және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілердің
Өзіндік бақылау кәртішкесі кері
қайтарып алынған шағын және орта бизнес және өзге де шаруашылық
жүргізуші субъектілердің саны (себебін көрсету керек)