О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 апреля 2006 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2006 года № 4234. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года N 72-I "Об утверждении Правил выдачи и ведения судовых документов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3479, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 1 февраля 2006 года N 16 (996)), следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи и ведения Судового журнала, утвержденных указанным приказом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В графе 1.5 указывается число пассажиров (по учету экипажа или по данным берега), количество и наименование груза на судне на момент отправления из данного пункта остановки.";
дополнить пунктами 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 и 45 следующего содержания:
"33. В таблице 4 "Навигационные сведения, события, действия" записываются данные о состоянии навигационной обстановки в сроки, указанные в графе 4.1.
34. В графе 4.2 записывается пройденное расстояние.
35. В графе 4.3 записываются сведения о состоянии навигационной обстановки.
При плавании во льдах записываются вход в лед и выход из него, характер и сплоченность льда, получаемые распоряжения и метеообстановка.
В случае транспортного происшествия с судном, подробно записываются: название места; обстоятельства и характер транспортного происшествия, его последствия; состояние судна и механизмов после транспортного происшествия; действия экипажа по предотвращению транспортного происшествия и ликвидации его последствий. При столкновении с другим судном также записываются обстоятельства сближения и предпринятые маневры уклонения; название столкнувшегося судна и пункт приписки, названия пунктов его отправления и назначения, характер его повреждений. При ледовом повреждении судна - дополнительно характер ледовой обстановки.
При тревоге (учении) записывается ее вид, время объявления и окончания.
36. В таблице 5 "Работа главных двигателей" фиксируются моменты пуска и остановки главных двигателей, а также продолжительность их работы. Кратковременные остановки двигателей не фиксируются.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 103 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 19 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4234. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының23-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кеме құжаттарын беру және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 10 ақпандағы N 72-І (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3479 нөмірмен тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 1 ақпандағы 16 (996) нөмірінде жарияланған)  бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме журналын беру және жүргізу ережесінде:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. 1.5-бағанда жолаушылар саны (экипажды есепке алу немесе жағалау мәліметтері бойынша) және осы аялдау пунктінен жөнелтілген сәттегі кемедегі жүктің саны мен атауы көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 және 45-тармақтармен толықтырылсын:
"33. "Навигациялық мәліметтер, оқиғалар, әрекеттер" деген 4-кестеде 4.1-бағанда көрсетілген мерзімдегі навигациялық ахуалдың жай-күйі туралы деректер жазылады.
34. 4.2-бағанда жүріп өткен қашықтық жазылады.
35. 4.3-бағанда навигациялық ахуалдың жай-күйі туралы мәліметтер жазылады.
Мұздарда жүзуі кезінде мұзға кіруі және одан шығуы, мұздың сипаты мен тығыздығы, алынған өкімдер мен метеожағдайы жазылады.
Кемеде көлік оқиғасы болған жағдайда: көлік оқиғасының орны, мән-жайы және сипаты, оның салдары, кеме мен механизмдердің көлік оқиғасынан кейінгі жағдайы; экипаждың көлік оқиғасын болдырмау және оның салдарын жою жөніндегі іс-әрекеті толық жазылады. Басқа кемемен соқтығысқан кезде, сондай-ақ, жақындасу жағдайы, бұрылып кету үшін алдын ала жасаған маневрлері, соқтығысқан кеменің атауы және тіркелген бекеті, шыққан және баратын бекеті, зақымдану сипаты жазылады. Кеме мұздан зақымданған кезде - мұз жағдайының сипаты қосымша жазылады.
Дабыл (жаттығу) кезінде оның түрі, жариялану уақыты мен аяқталуы жазылады.
36. "Бас қозғалтқыштардың жұмысы" деген 5-кестеде бас қозғалтқышты іске қосудың және тоқтатудың сәттері, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі. Қозғалтқыштардың қысқа уақытқа тоқтауы тіркелмейді.

37. Моменты пуска двигателей указываются в графах 5.1 и 5.4, моменты остановок - в графах 5.2 и 5.5, а продолжительность работы - в графах 5.3 и 5.6.
38. В предпоследней строке граф 5.3 и 5.6 указывается общее время работы двигателей за данные сутки, а в последней строке - за данный календарный месяц (нарастающим итогом).
39. В таблице 6 "Режим работы главных двигателей" записываются показания контрольных приборов главных двигателей судна. Записи выполняются не реже, чем через 4 часа, вписываемые кратно целому часу в графу 6.2.
В графе 6.3 записывается частота вращения двигателей (в об/мин).
40. Давление масла (в единицах градуировки приборов) до фильтра указывается в графе 6.4, а после фильтра - в графе 6.5.
41. Температура (в  о С) масла после двигателя записывается в графе 6.6, воды на выходе - в графе 6.7, отходящих газов (общая) - в графе 6.8.
42. В таблице 7 "Работа вспомогательных двигателей" фиксируются случаи пуска и остановки вспомогательных двигателей, а также продолжительность их работы.
43. В первой строке таблицы 7 указываются номера дизель генераторов (в последних двух графах этой строки могут быть записаны номера четвертого и пятого дизель генераторов или же повторены номера тех дизель генераторов, которые запускались в данные сутки повторно).
44. Во второй строке таблицы 7 отмечаются моменты пуска дизель генераторов, а в третьей строке - моменты их остановки (кратковременные запуски дизель генераторов не фиксируются).

37. 5.1 және 5.4-бағандарда қозғалтқыштарды іске қосудың сәттері, 5.2 және 5.5-бағандарда - тоқтатудың сәттері, ал 5.3 және 5.6-бағандарда - жұмыстың ұзақтығы көрсетіледі.
38. 5.3 және 5.6-бағандардағы соңғы жолдың алдындағы жолға қозғалтқыштардың осы тәуліктегі, ал соңғы жолға - осы күнтізбелік айдағы (өсу қорытындысымен) жалпы жұмысының уақыты көрсетіледі.
39. "Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі" деген 6-кестеде кеменің бас қозғалтқыштарының бақылау аспаптарының көрсетулері жазылады. 6.2-бағанға жазылатын бүтін сағатқа еселенген жазба әрбір төрт сағаттан сиретпей орындалады.
6.3-бағанда қозғалтқыштардың айналу жиілігі (айн/мин) жазылады.
40. Сүзгіге дейінгі майдың қысымы (аспаптарды бөліктеу бірлігінде) 6.4-бағанда көрсетіледі, ал сүзгіден кейінгісі - 6.5-бағанда көрсетіледі.
41. 6.6-бағанда қозғалтқыштан кейінгі майдың, 6.7-бағанда - шығудағы судың, 6.8-бағанда - шығатын газдардың (жалпы) температурасы (С 0 ) жазылады.
42. "Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы" деген 7-кестеде көмекші қозғалтқыштарды іске қосудың және тоқтатудың жағдайлары, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі.
43. 7-кестенің бірінші жолында дизель генераторларының нөмірі көрсетіледі (осы жолдың соңғы екі бағанында төртінші және бесінші дизель генераторларының нөмірлері жазылуы немесе осы тәулікте қайтадан іске қосылған дизель генераторларының нөмірлері қайталануы мүмкін).
44. 7-кестенің екінші жолда дизель генераторларын іске қосудың сәттері, ал үшінші жолда - оларды тоқтатудың сәттері (дизель генераторларының қысқа уақытқа қосылулары тіркелмейді) белгіленеді.

45. В предпоследней строке таблицы 7 указывается время работы каждого дизель генераторов за данные сутки, а в последней строке заданный календарный месяц (нарастающим итогом).";
в  Приложении к Правилам выдачи и ведения Судового журнала, утвержденным указанным приказом:
графу 1.5 таблицы 1 изложить в следующей редакции:
"Число пассажиров, количество и наименование груза";
в таблице 2:
графу 2.5 после слов "атм.давление" дополнить словами ", мм.рт.ст";
графу 2.6 после слова "температура" дополнить обозначением ",  о С";

45. 7-кестенің соңғысының алдындағы жолда осы тәуліктегі әрбір дизель генераторының жұмыс уақыты, ал соңғы жолында тапсырма берілген күнтізбелік ай (өсу қорытындысымен) көрсетіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме журналын беру және жүргізу ережесіне қосымшада:
1-кестенің 1.5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушылар саны, жүктің мөлшері мен атауы";
2-кестеде:
2.5-баған "атм. қысым" деген сөздерден кейін ", мм сынап бағанасы," деген сөздермен толықтырылсын;
2.6-баған "температура" деген сөзден кейін ", С 0 " деген белгімен толықтырылсын;

дополнить таблицами 4, 5, 6 и 7 следующего содержания:
Навигационные сведения, события, действия (таблица 4)
время
км
Другие сведения
4.1
4.2
4.3
Работа главных двигателей (таблица 5)
Левый
Правый
Пуск
остановка
работа
пуск
остановка
работа
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
За сутки
За сутки
За месяц
За месяц
Режим работы главных двигателей (таблица 6)
дви-
гатель
часы
частота
вращения
(в об/мин)
Давление масла
Температура
на выходе (в  о С)
до
фильт-
ра
после
фильт-
ра
масла
воды
газов
(общая)
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
6.6
6.7
6.8
левый
правый
Работа вспомогательных двигателей (таблица 7)
Дизель
генераторы
N 1
N 2
N 3
пуск
остановка
За сутки
За месяц
в  Правилах выдачи и ведения Машинного журнала, утвержденных указанным приказом:
пункты 28, 29 и 30 исключить.
2. Внести в  приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года N 73-I "Об утверждении Перечня, Правил выдачи и ведения судовых документов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3480, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 1 февраля 2006 года N 16 (996)), следующие изменения:
в  Перечне судовых документов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Судно должно иметь следующие судовые документы:
1) судовое свидетельство, которое подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно;
2) свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну (для судов, зарегистрированных в реестре арендованных иностранных судов);
3) свидетельство о годности судна к плаванию с указанием его класса или с классификационным свидетельством;
4) судовой журнал (вахтенный журнал) для самоходных судов;
5) судовая роль (для самоходных судов) - список членов экипажа судна, составляемый капитаном судна;
6) радиожурнал (если судно имеет судовую радиостанцию);
7) разрешение судовой станции (если судно имеет судовую радиостанцию);
8) машинный журнал (для судна с механическим двигателем, эксплуатируемого членами экипажа судна без совмещения должностей);
9) единая книга осмотра судна;
10) санитарно-эпидемиологическое заключение и санитарный паспорт на судно;
11) пожарное свидетельство (акт осмотра);
12) свидетельство о предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и мусором;
13) свидетельство о минимальном составе экипажа судна.".
3. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мустафин К.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.

мынадай мазмұндағы 4, 5, 6, 7-кестелермен толықтырылсын:
Навигациялық мәліметтер, оқиғалар, әрекеттер (4-кесте)
уақыты
км
Басқа да мәліметтер
4.1
4.2
4.3
Бас қозғалтқыштардың жұмысы (5-кесте)
Сол жақ
Оң жақ
іске
қосу
тоқтату
жұмысы
іске
қосу
тоқтату
жұмысы
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
Тәулігінде
Тәулігінде
Айында
Айында
Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі (6-кесте)
қозғалт-
қыш
сағаты
айналу
жиілігі
(айн/
мин)
Майдың қысымы
Шығу кезіндегі
температура (С 0 )
сүзгіге
дейінгі
сүзгіден
кейінгі
май
су
газдар
(жал-
пы)
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
6.6
6.7
6.8
сол жақ
оң жақ
Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы(7-кесте)
Дизель
генераторлары
N 1
N 2
N 3
Іске қосу
Тоқтату
Тәулігінде
Айында
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Машина журналын беру және жүргізу ережесінде:
28, 29 және 30-тармақтар алынып тасталсын.
2. "Кеме құжаттарының тізбесін, кеме құжаттарын беру және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 10 ақпандағы N 73-І (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3480 нөмірімен тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 1 ақпандағы 16 (996) нөмірінде жарияланған)  бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме құжаттарының тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеменің мынадай кеме құжаттары болуы тиіс:
1) кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайтын кеме куәлігі;
2) шетелдік кемеге (жалға алынған шетел кемелерінің тізілімінде тіркелген кемелер үшін) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлік;
3) кеменің жүзуге жарамдылығы туралы, оның сыныбы немесе сыныптау куәлігі көрсетілген куәлігі;
4) өздігінен жүзетін кемелер үшін кеме журналы (вахталық журнал);
5) кеме рөлі (өздігінен жүзетін кемелер үшін) - кеме капитаны жасаған кеме экипажы мүшелерінің тізімі;
6) радиожурнал (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
7) кеме станциясының рұқсаты (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
8) машина журналы (қызметтерді қоса атқарусыз, кеме экипажының мүшелері пайдаланатын механикалық қозғалтқышы бар кеме үшін);
9) кемені қарап шығудың бірыңғай кітабы;
10) санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды және кемеге санитарлық паспорт;
11) өрт қауіпсіздігі куәлігі (қарап шығу актісі);
12) кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлік;
13) кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік.".
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.С.Мұстафин) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр

4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр