О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 274 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета с детализацией счетов для составления Главной бухгалтерской книги банков второго уровня, кредитных товариществ и ипотечных компаний"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 июня 2006 года N 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2006 года N 4285. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 81
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2010 № 81 (вводится в действие с 01.01.2011).
В связи с принятием  Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", а также в целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 274 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета с детализацией счетов для составления Главной бухгалтерской книги банков второго уровня, кредитных товариществ и ипотечных компаний" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1972, опубликованное 23 сентября - 20 октября 2002 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка от 1 сентября 2003 года  N 325 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2516 и от 3 февраля 2005 года  N 22 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3475) внести следующие изменения и дополнения:
в заголовке, преамбуле и пункте 1 слова ", кредитных товариществ" исключить;
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета с детализацией счетов для составления Главной бухгалтерской книги банков второго уровня, кредитных товариществ и ипотечных компаний, утвержденном указанным постановлением:
в правом верхнем углу текста слова "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета с детализацией счетов для составления Главной бухгалтерской книги банков второго уровня" исключить;
в заголовке и по всему тексту слова ", кредитных товариществ", ", кредитных товариществах", ", кредитными товариществами", ", кредитного товарищества", ", кредитные товарищества" исключить;
в главе 1:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң, кредиттiк серiктестiктердiң және ипотекалық компаниялардың бас бухгалтерлік кітабын жасауға арналған Бухгалтерлік есептің толық есепшот жоспарын бекiту туралы" 2002 жылғы 30 шiлдедегi N 274 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 5 маусымдағы N 49 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 10 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4285. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 81 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2010 № 81 (01.01.2011 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының қабылдануына байланысты, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктердегi және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлiк есептi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң, кредиттiк серiктестiктердiң және ипотекалық компаниялардың Бас бухгалтерлiк кiтабын жасауға арналған Бухгалтерлiк есептiң толық есепшот жоспарын бекiту туралы" 2002 жылғы 30 шiлдедегi N 274  қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1972 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2002 жылғы 23 қыркүйек - 20 қазанда жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2516 тiркелген 2003 жылғы 1 қыркүйектегi  N 325 және Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 3475 тiркелген 2005 жылғы 3 ақпандағы  N 22 қаулыларымен бекiтiлген өзгерiстерiмен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
тақырыбындағы, кiрiспесiндегi және 1-тармағындағы ", кредиттiк серiктестiктердiң" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң, кредиттiк серiктестiктердiң және ипотекалық компаниялардың Бас бухгалтерлiк кiтабын жасауға арналған Бухгалтерлiк есептiң толық есепшот жоспарында:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы "Екiншi деңгейдегi банктердiң Бас бухгалтерлiк кiтабын жасауға арналған Шоттары толық көрсетiлген бухгалтерлiк есептiң үлгi есепшот жоспарын бекiту туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
тақырыбындағы және бұдан әрi мәтiн бойынша ", кредиттiк серiктестiктiң", ", кредиттiк серiктестiктердiң", ", кредиттiк серiктестiктердегi", ", кредиттiк серiктестiктер" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тарауда:

в абзаце третьем подпункта 3) пункта 6 предложение второе исключить;
в главе 2:
после счета 1003 233 дополнить следующими счетами:
"1004 000 Наличность в вечерней кассе
1004 131 Наличность в вечерней кассе в тенге
1004 232 Наличность в вечерней кассе в СКВ
1004 233 Наличность в вечерней кассе в ДВВ";
в названии счетов 1054 000, 1204 000, 1259 000, 1319 000, 1329 000, 1428 000, 1876 000, 1877 000, 1878 000 и 2875 000 слова "Специальные резервы" заменить словом "Резервы";
после счета 1264 143 дополнить следующими счетами:
"1264 151 Вклад в тенге, являющийся обеспечением обязательств
банка или ипотечной компании, размещенный в других
финансовых организациях-резидентах
1264 152 Вклад в СКВ, являющийся обеспечением обязательств
банка или ипотечной компании, размещенный в других
финансовых организациях-резидентах
1264 153 Вклад в ДВВ, являющийся обеспечением обязательств банка
или ипотечной компании, размещенный в других финансовых
организациях-резидентах";
после счета 1264 243 дополнить следующими счетами:
"1264 251 Вклад в тенге, являющийся обеспечением обязательств
банка или ипотечной компании, размещенный в других
финансовых организациях-нерезидентах
1264 252 Вклад в СКВ, являющийся обеспечением обязательств
банка или ипотечной компании, размещенный в других
финансовых организациях-нерезидентах
1264 253 Вклад в ДВВ, являющийся обеспечением обязательств
банка или ипотечной компании, размещенный в других
финансовых организациях-нерезидентах";
номера и названия следующих группы счетов и счетов исключить:
"1460 Общие резервы (провизии)
1462 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с банковской
деятельностью
1463 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с небанковской
деятельностью
1464 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам
1465 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков от
кредитной деятельности
1467 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
вкладам, размещенным в других банках
1469 000 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков от
прочей банковской деятельности";
название счета 1660 000 изложить в следующей редакции:
"Создаваемые (разрабатываемые) нематериальные активы";

6-тармақтың 3) тармақшасының үшiншi абзацындағы екiншi сөйлем алынып тасталсын;
2-тарауда:
1003 233 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1004 0 0 0  Кешкi кассадағы қолма-қол ақша
1004 1 3 1  Кешкi кассадағы теңгедегi қолма-қол ақша
1004 2 3 2  Кешкi кассадағы ЕАВ-ғы қолма-қол ақша
1004 2 3 3  Кешкi кассадағы ВБТ-гi қолма-қол ақша";
1054 000, 1204 000, 1259 000, 1319 000, 1329 000, 1428 000, 1876 000, 1877 000, 1878 000 және 2875 000 шоттардың атындағы "арнайы резервтер" деген сөздер "резервтер" деген сөзбен ауыстырылсын;
1264 143 шоттан кейiн мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1264  1 5 1   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент
қаржылық ұйымдарда орналастырылған теңгедегi салым
1264  1 5 2   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент
қаржылық ұйымдарда орналастырылған ЕАВ-ғы салым
1264  1 5 3   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент
қаржылық ұйымдарда орналастырылған ВБТ-гi салым";
1264 243 шоттан кейiн мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1264  2 5 1   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент емес
қаржылық ұйымдарда орналастырылған теңгедегi салым
1264  2 5 2   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент емес
қаржылық ұйымдарда орналастырылған ЕАВ-ғы салым
1264  2 5 3   Банктiң немесе ипотекалық компанияның мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету болып табылатын және басқа резидент емес
қаржылық ұйымдарда орналастырылған ВБТ-гi салым";
мынадай шоттар тобы мен шоттардың нөмiрлерi және аттары алынып тасталсын:
"1460        Жалпы резервтер (провизиялар)
1462 0 0 0  Банктік қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша
шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер(провизиялар)
1463 0 0 0  Банктік емес қызметке байланысты дебиторлық берешек
бойынша шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер
(провизиялар)
1464 0 0 0  Бағалы қағаздар бойынша  шығындарды жабуға арналған
жалпы резервтер (провизиялар)
1465 0 0 0  Кредиттік қызметтен шығындарды жабуға арналған жалпы
резервтер (провизиялар)
1467 0 0 0  Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша
шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер (провизиялар)
1469 0 0 0  Басқа банктік қызметтен болған шығындарды жабуға
арналған жалпы резервтер (провизиялар)";
1660 000 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылатын (әзірленетін) материалдық емес активтер";

после счета 2770 000 дополнить следующим счетом:
"2770 151 Начисленные расходы по административно-хозяйственной
деятельности в тенге с организациями-резидентами,
осуществляющими отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 2874 000 "Общие резервы (провизии) на
покрытие убытков по условным обязательствам" исключить;
номер и название счета 3120 000 "Дополнительные взносы участников кредитного товарищества" исключить;
после счета 3101 000 дополнить следующей группой счетов и счетом:
"3200   Резервы (провизии) на общебанковские риски
3200 000 Резервы (провизии) на общебанковские риски";
в названии счета 4709 000 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после счета 5215 000 дополнить следующим счетом:
"5216 000 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным
вкладам клиентов в аффинированных драгоценных металлах";
после счета 5406 000 дополнить следующим счетом:
"5407 000 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
бессрочным финансовым инструментам";
в названии счетов 5451 000, 5452 000, 5453 000, 5455 000, 5457 000, 5459 000, 5464 000, 5465 000 и 5466 000 слово "специальные" исключить;
номер и название счета 5454 000 "Ассигнования на общие резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках" исключить;
номер и название счета 5456 000 "Ассигнования на общие резервы (провизии) на покрытие убытков от кредитной деятельности" исключить;
номер и название счета 5458 000 "Ассигнования на общие резервы (провизии) на покрытие убытков от прочей банковской деятельности" исключить;
номера и названия следующих счетов:
"5460 000 Ассигнования на общие резервы (провизии) по дебиторской
задолженности, связанной с банковской деятельностью
5461 000 Ассигнования на общие резервы (провизии) по дебиторской
задолженности, связанной с небанковской деятельностью
5462 000 Ассигнования на общие резервы (провизии) по условным
обязательствам
5463 000 Ассигнования на общие резервы (провизии) по ценным
бумагам" исключить;
в названии счета 5709 000 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после счета 5721 000 дополнить следующим счетом:
"5722 000 Социальные отчисления";
после счета 5853 000 дополнить следующим счетом:
"5854 000 Расходы от реализации товарно-материальных запасов";
название счета 6125 000 изложить в следующей редакции:
"Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем";
после счета 6125 000 дополнить следующим счетом:
"6126 000 Условные требования по отзывным займам, предоставляемым
в будущем";

2770 000 шоттан кейiн мынадай шотпен толықтырылсын:
"2770 1 5 1   Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге
асыратын резидент ұйымдармен теңгедегi
әкiмшiлiк-шаруашылық қызмет бойынша есептелген
шығыстар";
2874 000 "Шартты мiндеттемелер бойынша зияндарды жабуға арналған жалпы резервтер (провизиялар)" шоттың нөмiрi және аты алынып тасталсын;
3120 000 "Кредиттiк серiктестiкке қатысушылардың қосымша жарналары" шоттың нөмiрi және аты алынып тасталсын;
3101 000 шоттан кейiн мынадай шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"3200        Жалпы банктiк тәуекелдерге арналған резервтер
(провизиялар)
3200 0 0 0   Жалпы банктiк тәуекелдерге арналған резервтер
(провизиялар)";
4709 000 шоттың атауындағы "және сату үшiн қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5215 000 шоттан кейiн мынадай шотпен толықтырылсын:
"5216 0 0 0   Клиенттердiң тазартылған қымбат металдардағы мерзiмдi
салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5406 000 шоттан кейiн мынадай шотпен толықтырылсын:
"5407 0 0 0   Мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар";
5451 000, 5452 000, 5453 000, 5455 000, 5457 000, 5459 000, 5464 000, 5465 000 және 5466 000 шоттарының атындағы "арнайы" деген сөз алып тасталсын;
5454 000 "Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмiрi және аты алынып тасталсын;
5456 000 "Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмiрi және аты алынып тасталсын;
5458 000 "Өзге банктiк қызмет шығындарын жабуға арналған жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмiрi және аты алынып тасталсын;
мынадай шоттардың нөмiрi және аты алынып тасталсын:
"5460 0 0 0   Банк қызметiмен байланысты дебиторлық берешек бойынша
жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу
5461 0 0 0   Банктiк емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек
бойынша жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу
5462 0 0 0   Шартты мiндеттемелер бойынша арнайы резервтерге
(провизияларға) ақша бөлу
5463 0 0 0   Бағалы қағаздар бойынша жалпы резервтерге
(провизияларға) ақша бөлу";
5709 000 шоттың атындағы "және сату үшiн қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5721 000 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5722 0 0 0   Әлеуметтік аударымдар";
5853 000 шоттан кейiн мынадай шотпен толықтырылсын:
"5854 0 0 0   Тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстар";
6125 000 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Болашақта берiлетiн қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар";
6125 000 шоттан кейiн мынадай шотпен толықтырылсын:
"6126 0 0 0   Болашақта берiлетiн қайтарып алынбайтын заемдар
бойынша шартты талаптар";

2. Настоящее постановление вводится в действие с 01 сентября 2006 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения кредитных товариществ и ипотечных компаний.
5. Банкам второго уровня и ипотечным компаниям в срок до 01 октября 2006 года провести и завершить работу по доработке используемой информационной системы в соответствии с настоящим постановлением.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Таджиякова Б.Ш.
Председатель
Национального Банка

2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгiзiледi.
3. Бухгалтерлiк есеп департаментi (Шалғымбаева H.T.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.} бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен баптап он күндiк мерзiмде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгiне және Қазақстан Республикасының екiнші деңгейдегi банкiлерге жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде оны кредиттiк серiктестiктерге және ипотекалық компанияларға жiберсiн.
5. Екiншi деңгейдегi банктер және ипотекалық компаниялар 2006 жылғы 1 қазанға дейiнгi мерзiмде осы қаулыға сәйкес пайдаланылатын ақпарат жүйесiн пысықтау бойынша жұмысты жүргiзсiн және аяқтасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Б.Ш. Тәжiяқовқа жүктелсiн.
Ұлттық Банкі
Төрағасы