О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года N 153. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2006 года N 4383. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 (вводится в действие с 01.03.2017)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4158), следующие дополнения и изменения:
в Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении, утвержденной указанным постановлением:
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Юридические лица, государственные пакеты акций (долей участия) которых находятся в собственности акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" или акционерного общества "Фонд устойчивого развития "Казына", не признаются группой заемщиков в соответствии с требованиями пункта 7 настоящей Инструкции.";
в пункте 14:
в абзаце первом слова "не более трех месяцев" заменить словами "до трех месяцев включительно";
после абзаца первого дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, указанные в подпунктах 5)-7) настоящего пункта, не включаемые в расчет высоколиквидных активов, включаются в расчет размера активов, если обязательства, по которым указанные ценные бумаги являются обеспечением, включаются в расчет размера обязательств.";
в подпункте 3) слова ", за исключением ценных бумаг, проданных ипотечной организацией на условиях их обратного выкупа или переданных в залог" исключить;
в подпункте 4) букву "А" заменить буквами и знаком "ВВВ-";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

"Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 153 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу 4383. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 308 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеп отыратын нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулық:
Мына мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі)""Самұрық" " қазақстанның мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі холдингі" немесе""Қазына" тұрақты даму қоры" акционерлік қоғамдарының үлесінде болатын заңды тұлғалар осы Нұсқаулықтың 7-тармағының талаптарына сәйкес заемшылар тобы деп танылмайды.";
14-тармақта:
бірінші абзацтағы""үш айдан аспайтын" деген сөздер""үш айға дейінгі мерзімді қосқанда" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзацтан кейін мына мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар, сондай-ақ жоғары өтімді активтер есебіне қосылмайтын, осы тармақтың 5)-7) тармақтарында көрсетілген бағалы қағаздар активтер мөлшері есебіне енгізіледі, ал егер аталған бағалы қағаздар қамтамасыз ету болып табылатын міндеттемелер болса, онда міндеттемелер мөлшері есебіне енгізіледі.";
3) тармақшадағы""қайта сатып алу немесе кепілге беру шарты бойынша сатқандарынан басқа... бағалы қағаздар" деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақшадағы ""А" деген әріп ""ВВВ-" деген әріптерімен және белгіcімен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"5) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) облигации следующих международных финансовых организаций:
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
7) облигации иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов, за исключением ценных бумаг, проданных ипотечной организацией на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 18:
в подпункте 1) цифру "15" заменить цифрой "12,5";
в подпункте 3) цифру "30" заменить цифрой "25";
в приложении 1:
в Таблице активов ипотечной организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
после строки 28 дополнить строкой 28-1 следующего содержания:
"
28-1
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию:
отношение суммы предоставлен-
ного ипотечного жилищного
займа к стоимости залога не
превышает 50 % от стоимости
залога
25
";
строки 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"
29
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию: отношение
суммы предоставленного ипотечного
жилищного займа к стоимости
залога не превышает 60 % от
стоимости залога
50
30
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию -
отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к
стоимости залога не превышает 70
% от стоимости залога
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие одному из
следующих условий:
отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к
стоимости залога не превышает 85
% от стоимости залога и кредитный
риск по которым застрахован
страховой организацией в размере
превышения отношения суммы
ипотечного жилищного займа к
стоимости обеспечения над 70
процентами;
отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа на
приобретение жилья, построенного
в рамках реализации
Государственной программы
развития жилищного строительства
в Республике Казахстан на
2005-2007 годы, утвержденной
постановлением Правительства
Республики Казахстан от 28 июня
2004 года N 715, к стоимости
залога не превышает 90 % от
стоимости залога и кредитный риск

"5)""А"-дан төмен емес (""Standard & Poor's" және""Fitch"" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша") немесе""А3"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша") төмен емес шетел валютасындағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары;";
мына мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) Мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының облигациялары:
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation);
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Еуропа инвестициялық банкі (the European Investment Bank);
Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank);
Еуропалық Кеңестің Даму банкі (the Council of Europe Development Bank);
7)""А"-дан төмен емес ("Standard & Poor's" және""Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша") немесе""А3"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша") төмен емес рейтингі бар шетел эмитенттерінің облигациялары.
Ипотекалық ұйымның бағалы қағаздарды кері сатып алу, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілге беру немесе өзге жағдаймен ауыртпашылыққа душар болу... шарты бойынша сатылған бағалы қағаздардан басқа жоғары өтімді активтер есебіне енгізілетін, осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар.";
18-тармақта:
1) тармақшадағы""15" деген сан "12,5" деген санмен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы""30" деген сан "25" деген санмен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген ипотекалық ұйым активтерінің кестесінде:
28-жолдан кейін мынадай мазмұндағы 28-1-жолмен толықтырылсын:
"28-1
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 50%-нен аспайды
25
";
29 және 30 жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
""
29
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 60%-нен аспайды
50
30
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары - берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 70%-нен аспайды
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:

по которым гарантирован Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70 процентами, либо в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 85 процентами и кредитный риск по которым застрахован страховой организацией в размере превышения отношения суммы ипотечного
жилищного займа к стоимости
обеспечения над 70 процентами;
75
";
после строки 56 дополнить строкой 56-1 следующего содержания:
"
56-1
Прочие ипотечные жилищные займы
125
";
абзацы первый - четвертый подпункта 3) пункта 5 Пояснений
к расчету активов ипотечной организации, взвешенных по степени
риска вложений, исключить;
в приложении 4:
в Дополнительных данных для расчета пруденциальных нормативов:
в признаках 8008 и 8009 слова "не более трех месяцев"
заменить словами "до трех месяцев включительно";
признаки 8036 и 8037 изложить в следующей редакции:
"
8036
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию:
отношение суммы
предоставленного
ипотечного жилищного
займа к стоимости залога
не превышает 50 % от
стоимости залога
8037
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию:
отношение суммы
предоставленного
ипотечного жилищного
займа к стоимости залога
не превышает 60 % от
стоимости залога
";
после признака 8071 наименованию признака "Возможные
(условные) обязательства по размещению ипотечной организацией
в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 года"
присвоить признак 8071-1;
признаки 8088 и 8089 заменить признаками 8078 и
8079 соответственно;
дополнить признаками 8080 и 8081 следующего содержания:
"
8080
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие условию -
отношение суммы
предоставленного ипотечного
жилищного займа к стоимости
залога не превышает 70 % от
стоимости залога
Ипотечные жилищные займы,
соответствующие одному из
следующих условий:
отношение суммы
предоставленного ипотечного
жилищного займа к стоимости
залога не превышает 85 % от
стоимости залога и
кредитный риск по которым
застрахован страховой
организацией в размере
превышения отношения суммы
ипотечного жилищного займа
к стоимости обеспечения над
70 процентами;
отношение суммы
предоставленного ипотечного
жилищного займа на
приобретение жилья,
построенного в рамках
реализации Государственной
программы развития
жилищного строительства в
Республике Казахстан на
2005-2007 годы,
утвержденной постановлением
Правительства Республики
Казахстан от 28 июня 2004
года N 715, к стоимости
залога не превышает 90 % от
стоимости залога и
кредитный риск по которым
гарантирован Акционерным
обществом "Казахстанский
фонд гарантирования
ипотечных кредитов" в
размере превышения
отношения суммы ипотечного
жилищного займа к стоимости
обеспечения над 70
процентами, либо в размере
превышения отношения суммы
ипотечного жилищного займа
к стоимости обеспечения над
85 процентами и кредитный
риск по которым застрахован
страховой организацией в
размере превышения
отношения суммы ипотечного
жилищного займа к стоимости
обеспечения над 70
процентами

Берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы және қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының қатысы арту мөлшерімен сақтандыру ұйымы сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 85 %-нен аспайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында тұрғызылған тұрғын үй сатып алуға берілген ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының кепіл құнына қатысы және""Қазақстан ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі кепілдік берген кредиттік тәуекел не 85 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі және сақтандыру ұйымы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшерінде сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 90%-нен аспайды
75
";
56-жолдан кейін мына мазмұндағы 56-1-жолмен толықтырылсын:
"56-1
Басқа ипотекалық тұрғын үй заемдары
125";
Салымдар тәуекелі дәрежесі бойынша мөлшерленген ипотекалық ұйымдардың активтер есебіне Түсіндірудің 5-тармағының 3) тармақшасының бірінші-төртінші абзацтары алып тасталсын;
4-қосымшада:
Пруденциалдық нормативтердің есебі үшін берілген қосымша деректерде:
8008 және 8009 деген белгілердегі""үш айдан кем емес" деген сөздер""үш айға дейін қоса алғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8036 және 8037 деген белгілер мынадай редакцияда жазылсын:
"8036
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 50%-нен аспайды
8037
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 60%-нен аспайды
";
8071 белгісінен кейінгі белгінің""1 жылдан кем өтеу мерзімі бар болашақ заемдар мен салымдарды ипотекалық ұйымға орналастыру жөніндегі мүмкін (шартты) міндеттемелер" атауына 8071-1 белгісі берілсін;
тиісінше 8088 және 8089 белгілері "8078" және "8079" белгілерімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8080 және 8081 белгілермен толықтырылсын:
"8080
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары - берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 70%-нен аспайды
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
Берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы және қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының қатысы арту мөлшерімен сақтандыру ұйымы сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 85% аспайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында соғылған тұрғын үй сатып алуға берілген ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының кепіл құнына қатысы және""Қазақстан ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі кепілдік берген кредиттік тәуекел не 85 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі және сақтандыру ұйымы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшерінде сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 90%-нен аспайды;

8081
Прочие ипотечные жилищные
займы
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, ипотечных организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Узбекова Г.Н.
Председатель

8081
Басқа ипотекалық тұрғын үй заемдары
";
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттіктің мүдделi бөлiмшелерiне, ипотекалық ұйымдарға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жiберсiн.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға