О внесении изменений и дополнений в решение Кокшетауского городского маслихата от 9 декабря 2005 года за N С-27/7 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений в городе Кокшетау"
Решение Кокшетауского городского Маслихата от 19 мая 2006 года N С-31/12. Зарегистрировано Управлением юстиции города Кокшетау 3 июля 2006 года N 1-1-48. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 9 декабря 2011 года № С-53/21
Сноска. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.12.2011 № С-53/21
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях приведения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Кокшетауского городского маслихата "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений в городе Кокшетау" от 09 декабря 2005 года N С-27/7, зарегистрированное в управлении юстиции города Кокшетау 04 января 2006 года N 1-1-32, опубликованное в газете "Степной Маяк" от 09 февраля 2006 года за N 6, следующие изменения и дополнения:
1) пункт 1 Правил содержания и защиты зеленых насаждений в городе Кокшетау (далее по тексту - Правила) дополнить подпунктами 14), 15) следующего содержания:
"14) содержание зеленых насаждений - система хозяйственных, агротехнических мероприятий направленных на сохранение и функционирование зеленых насаждений, озелененных территорий и зеленых массивов;
15) специализированная организация - предприятия, занимающиеся созданием, уходом за зелеными насаждениями и имеющие в своем штате рабочих, специалистов этого профиля, специальную технику (автоподъемники, водовозы, буровые установки на базе тракторов или автомашин, погрузочную технику, грузовые автомашины)";
2) подпункт 1) пункта 7 Правил, изложить в следующей редакции:
"1) оформление и выдача разрешений или отказ о выдаче на снос, пересадку, кронировку, санитарную обрезку зеленых насаждений на территории города Кокшетау.";
3) пункт 10 Правил изложить в следующей редакции:
"Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений является реестр зеленых насаждений и дендроплан города Кокшетау, который обновляется 1 раз в 10 лет.";
4) пункт 13 Правил изложить в следующей редакции:
"13. Физические и юридические лица, собственники и арендаторы озелененных территорий обязаны:
обеспечить содержание и защиту зеленых насаждений на своем участке и на прилегающих территориях;
ежегодно направлять в Уполномоченный орган по защите зеленых насаждений, ведущий реестр зеленых насаждений, информацию об изменении (снос, реконструкция, пересадка, посадка) в инвентаризационных материалах зеленых насаждений по установленной форме;
регулярно проводить весь комплекс агротехнических мер, в том числе полив газонов, деревьев и кустарников, борьбу с сорняками, вредителями и болезнями, скашивание газонов в соответствии с инструктивно-методическими указаниями Уполномоченного органа по защите зеленых насаждений города Кокшетау;

Көкшетау қалалық мәслихатының 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N С-27/7 "Көкшетау қаласының жасыл желектерді қорғау және ұстау Ережесін бекіту туралы" шешіміне толықтырулар мен өзгертулер енгізу туралы
Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімі. Көкшетау қаласының әділет басқармасында 2006 жылғы 3 шілдеде N 1-1-48 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № С-53/21 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011.12.09 № С-53/21 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, және Қазақстан Республикасының  қолданыстағы заңнамаларына орай сәйкестікке келтіру  мақсатында, Көкшетау қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Көкшетау қалалық әділет басқармасында 2006 жылдың 4 қаңтарында N 1-1-32 болып тіркелген, 2006 жылдың 09 ақпанында N 6 "Көкшетау" газетінде жарияланған, Көкшетау қалалық мәслихатының 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N С-27/7 "Көкшетау қаласының жасыл желектерді қорғау және ұстау Ережесін бекіту туралы" шешіміне келесі өзгертулер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Көкшетау қаласында жасыл желектерді қорғау және ұстау Ережесінің 1 тармағы (одан әрі Ереже) мынадай мағынада 14), 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) жасыл желектердің  мәні - көгалдандырылған аумақпен жасыл алқаптардағы жасыл желектерді сақтауға бағытталған жұмыстардың агротехникалық шараларының шаруашылық жүйесі;
15) мамандандырылған ұйым - жасыл желектерді жасап, оған күтім көрсететін өзінің штатында осы саланың маманы жұмысшылары бар, арнайы техникалармен жабдықталған (автокөтергіш, сутаситын, трактор негізіндегі бұрғылау қондырғы, автокөліктер, жүк тиейтін техникалар, жүк автокөліктері) кәсіпорын";
2) Ереженің 7 тармағының 1) тармақшасы, мынадай редакцияда баяндалсын:
"1) Көкшетау қаласының аумағында жасыл желектерді санитарлық кесуге, түрлі үлгілерде қысқартуға, қайта отырғызуға, бұзуға немесе бұзбауға рұқсат ету және рәсімдеу";
3) Ереженің 10 тармағы мынадай редакцияда оқылсын:
"Жасыл желектердің есебін бейнелейтін жасыл желектерге тізімдеме және құжат дендроплан болып табылады, ол 10 жыл ішінде 1 рет жаңартылады";
4) Ереженің 13   тармағы мынадай редакцияда баяндалсын:
"13. Жасыл желектерді көгалдандырылған аумақтарды жалға алған және меншік иеліктері, жеке және заңды тұлғалар міндетті:
1) аумағына жататындар жер участкелеріне, өз участкелеріне жасыл желектерді қорғап және ұстауды қамтамасыз етуге;
2) белгіленген үлгі бойынша жасыл желектерді түгендеу материалдарында өзгерістер туралы (бұзу, қайта ретке келтіру, қайта отырғызу, отырғызу) ақпараттарды, жасыл желектердің жетекші кадастырын, жасыл желектер бойынша өкілетті органға жыл сайын жіберіп отыру;
3) Көкшетау қаласының жасыл желектерін қорғау бойынша өкілетті органның нұсқаулық-әдістемелік сілтемелеріне сәйкес газондарды шабу зиянкестер мен аурулар, арамшөптермен күрес, соның ішінде газондармен ағаш және шіліктерді суару, бүкіл кешенді агротехникалық шараларды әрдайым жүргізіп тұру;

4) проводить озеленение и текущий ремонт зеленых насаждений на закрепленной территории по утвержденным дендрологическим проектам, разработанным в соответствии с градостроительными, экологическими, санитарно-гигиеническими нормами за свой счет;
5) снос (пересадку) зеленых насаждений оформлять в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) проводить омолаживающую обрезку деревьев (кронирование), формовочную и санитарную обрезку  древесно-кустарниковой растительности;
7) проводить своевременную обрезку ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) токонесущих проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов. Обрезка ветвей производится по графику, согласованному с владельцами линий электропередачи и под их контролем с соблюдением правил техники безопасности;
8) проводить санитарную очистку территории, удаление поломанных деревьев и кустарников;
9) при посещении парков, садов, скверов, бульваров соблюдать требования по защите зеленых насаждений.
10) При купле, продаже, дарении, передаче в аренду земельных участков, занятых зелеными насаждениями, и других формах земельного оборота, предусмотренных земельным законодательством, к новому собственнику, арендатору переходят права и обязанности по охране и содержанию зеленых насаждений.";
5) пункт 14 Правил дополнить абзацем следующего содержания:
"Специализированные организации проводят снос, посадку, пересадку, кронировку, формовочную, санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности только по письменному разрешению уполномоченного органа с соблюдением градостроительных, экологических, санитарно-гигиенических норм.";
6) пункт 15 Правил изложить в следующей редакции:
"15. Компенсационное восстановление зеленных насаждений за снос, произведенный согласно разрешения уполномоченного органа производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей  для проведения посадок, уполномоченным органом производится расчет восстановительной стоимости зеленых насаждений, оплата которой производится в однократном размере гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.";
7) пункт 16 Правил изложить в следующей редакции:
"16. Компенсационное восстановление зеленых насаждений при несанкционированном сносе производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров в десятикратном размере или определяется восстановительная стоимость зеленых насаждений, оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в двукратном размере в местный бюджет. Размеры восстановительной стоимости сноса зеленых насаждений, перечисляемые в местный бюджет утверждается акиматом города.";

4) Өз есебінен санитарлық-гигиеналық, экологиялық, калақұрылысы нормаларына сәйкес жасалған, дендрологиялық жоба бойынша бекітілген аумақтық жасыл желектердің ағымдағы жөндеуі мен көгалдандыруын жүргізу;
5) жасыл желектерді бұзу (қайта отырғызу) осы  Ережеде көрсетілген тәртіпте рәсімделсін;
6) ағаштарды жасартуға әсері бар, ағаш-шілікті өсімдіктерді кесу жүргізілсін;
7) бақылау аумағында (радиусы 1 метр) ток сымдары өтетін, және көше көрсеткіштерін жауып тұратын, үй нөмірлерін көрсетпейтін бұтақтарды кесу өз уақытында жүргізілсін. Бұталарды кесу кесте бойынша электр желілерінің иелері келісімімен, олардың бақылауы бойынша техника қауіпсіздігінің ережесін сақтай отырып атқарылсын;
8) сынған ағаштармен шіліктерді алып тастау, аумақтың санитарлық тазалауы өткізіліп отырсын;
9) парктерге, бақтарға, скверлерге, алаңдарға барғандар жасыл желектерді қорғау бойынша талаптарды сақтау міндетті;
10) жер учаскелерін жалға беру, алу, сатып алу, беру, сыйға беруде жасыл желектермен бірге кететін жағдайда, басқада айналымдарда көрсетілген жер заңдылықтарына орай, жаңа желіктерге, жалға алушыларға жасыл желектерді сақтау талаптары міндеті мен құқығы бірге өтеді";
5) Ереженің 14 тармағы мынадай мағынадағы абзацпен толықтырылсын:
"Мамандандырылған ұйымдар ағаш-шілікті өсімдіктерді жою, отырғызу, қайта отырғызу, санитарлық, түрлі үлгілерде кесу жұмыстарын тек қана өкілетті органның жазбаша рұқсатымен, санитарлық-гигиеналық, экологиялық  қала құрылысы нормаларын сақтай отырып жүргізіледі.";
6) Ереженің 15 тармағы мынадай редакцияда баяндалсын:
"15. Өкілетті органның рұқсатымен жүргізілген жасыл желектерді бұзғандағы өтемді қалпына келтіру жұмыстары ағаш отырғызу жолымен жүргізіледі, белгіленген жер учаскесі аумағының көлемі үш еселік жапырақты ағаш биіктігі 2 шаршыдан кем емес, ал қылқанды ағаш тұқымы биіктігі 1,5 шаршыдан кем емес. Ағаш отырғызуға бос кеңістік болмаған жағдайда өкілетті орган жасыл желектердің қалпына келтіру құнын бір еселік көлемде жергілікті бюджетке, жеке тұлғалар мен заңды тұлғаларға өтеуді жүргізеді.";
7) Ереженің 16 тармағы мынадай редакцияда баяндалсын:
"16. Жасыл желектерді рұқсат етілмей бұзған жағдайда, өтемді қалпына келтіру, ағаш отырғызу арқылы жапырақты ағаш түрі биіктігі 2 шаршыдан кем емес, ал қылқанды тұқымы биіктігі 1,5 шаршыдан кем емес он есе мөлшерінде, немесе қалпына келтіру құны жасыл желектің, жергілікті бюджетке екі есе мөлшерінде жеке және заңды тұлғалармен өтеу жүргізіледі, бұзылған жасыл желектерді қалпына келтіру құнының мөлшерін жергілікті бюджетке  аудару үшін қала әкімдігі бекітеді.";

8) пункт 21 Правил изложить в следующей редакции:
"21. Снос, пересадка (в состояние зимнего покоя) зеленых насаждений на землях общего пользования оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа, при предоставлении подтверждающих документов на право землепользования или аренды участка.
Учет сухих, усыхающих и больных деревьев и кустарников на землях общего пользования производится Уполномоченным органом по защите зеленых насаждений города Кокшетау по заявлениям граждан и юридических лиц, пользователей, собственников и арендаторов озелененных территорий.";
9) в пункте 28 Правил слова "копия земельно-юридической документации" заменить на слова "копия право устанавливающих документов на земельный участок".
2. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в Управлении юстиции города Кокшетау и вводиться в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 31-й сессии
Кокшетауского городского
маслихата третьего созыва
Секретарь Кокшетауского городского
маслихата третьего созыва

8) Ереженің 21 тармағы мынадай редакцияда баяндалсын:
"21. Бұзу, қайта отырғызу (қысқы тиыштық жағдайында) жалпы пайдаланылатын жерлерде осы Ереже белгілеген тәртіппен, тек өкілетті органның арнайы рұқсатымен жүргізіледі, жер учаскілерін жалға алатын немесе жер пайдалану құқығы туралы құжаттарды берерде осылай дәлелдейді.
Көгалдандырылған аумақтың жалға алушылары, жалпы пайдаланылатын жерлерде иеліктері, пайдаланушылары, азаматтармен заңды тұлғалардың өтініші бойынша Көкшетау қаласының жасыл желектерді қорғау бойынша өкілетті органы, ауырған немесе кеуіп қалған, қу ағаштармен шіліктерді олардың қандай орындарда тұрғанына қарамастан есебі мен таңбалау жұмыстарын жүргізеді.";
9) Ереженің 28 тармағындағы: "жер - заңдылықтары құжаттарының көшірмесі" деген сөз, "жер участкелеріне құқық беретін құжаттар көшірмесі" деген сөзімен ауыстырылсын.
2. Осы шешім Көкшетау әділет Басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енеді және арнайы жарияланғаннан соң 10 күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Үшінші шақырылған Көкшетау
қалалық мәслихатының 31-ші
сессиясының төрағасы
Үшінші шақырылған Көкшетау
қалалық мәслихатының кезекті
хатшысы