Об утверждении Правил предоставления прав на земельные участки в городе Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 9 июня 2006 года N 3/780. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 7 июля 2006 года за N 707. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 29 марта 2007 года N 2/425
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 29 марта 2007 года N 2/425.
В целях упорядочения процедуры оформления прав на земельные участки в городе Алматы и в соответствии с Земельным  кодексом  Республики Казахстан,  законом  Республики Казахстан «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», Акимат города Алматы  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления прав на земельные участки в городе Алматы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Алматы Заяц Я.И.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня государственной регистрации.
Аким города Алматы          И. Тасмагамбетов
Секретарь Акимата           К. Тажиева
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 9 июня 2006 года N 3/780
Правила
предоставления прав на земельные участки в городе Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления прав на земельные участки в городе Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан в целях установления единого порядка предоставления гражданам и юридическим лицам прав на земельные участки в городе Алматы, а также процедуры взаимодействия государственных органов в процессе оформления предоставленных прав на земельные участки.
2. Понятия и термины
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и термины:
Акимат  - местный исполнительный орган города Алматы;
выбор земельного участка  - определение земельного участка с установлением его целевого назначения и режима использования;
ДГП «АлматыгорНПЦзем»  - дочернее государственное предприятие по городу Алматы республиканского государственного предприятия «Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства», являющееся специализированным государственным предприятием, ведущим государственный земельный кадастр;
застройщик (инвестор)  - физическое или юридическое лицо, имеющее намерение приобрести земельный участок для инвестиционной деятельности;
земельная комиссия  - комиссия, рассматривающая вопросы, связанные с предоставлением прав на земельные участки и изъятием, в том числе путем выкупа, земельных участков (права землепользования) для государственных надобностей. Комиссия создана постановлением Акимата от 12 апреля 2005 года № 2/211 «О некоторых вопросах деятельности уполномоченных государственных органов города Алматы в области регулирования земельных правоотношений»;
орган архитектуры  - уполномоченный орган Акимата по архитектуре и градостроительству;
орган по земельным отношениям  - уполномоченный орган Акимата по управлению земельными отношениями;
предприятие по изъятию -  государственное   коммунальное специализированное предприятие, осуществляющее деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии или являющихся функцией государства (в том числе производство работ по изъятию земель для государственных надобностей), за исключением контрольных и надзорных функций;
оценщик  - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности;
регистрирующий орган  - уполномоченный орган по регистрации прав на недвижимое имущество.

Алматы қаласында жер учаскелеріне құқық беру Ережесін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 3/780 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2006 жылғы 7 шілдеде N 707 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 29 наурыздағы N 2/425 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 29 наурыздағы N 2/425 қаулысымен.
Алматы қаласында жер учаскелеріне құқық беру рәсімінің үдірісін ретке келтіру мақсатында және Қазақстан Республикасының Жер кодексіне , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңына сәйкес, Алматы қаласының Әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылған Алматы қаласында жер учаскелеріне құқық беру Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкімінің бірінші орынбасары Я. Заяцқа жүктелсін.
3. Осы қаулы күшіне мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап енеді.
Алматы қаласының әкімі      И.Тасмағамбетов
Әкімдік хатшысы             К. Тажиева
Алматы қаласында жер учаскелеріне құқық беру
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласында жер учаскелеріне құқық беру туралы осы Ереже (әрі қарай - Ереже) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Алматы қаласында азаматтар мен заңды тұлғаларға жер учаскелеріне құқық берудің бірыңғай тәртібін белгілеу мақсатында, сонымен қатар жер учаскелеріне құқық беруді ресімдеу кезінде мемлекеттік органдардың өзара бірлесіп іс-әрекет жасауын  белгілеу мақсатында дайындалған.
2. Ұғымдар және терминдер
2. Осы Ережеде төмендегі ұғымдар және терминдер қолданылады:
Әкімдік - Алматы қаласының жергілікті атқарушы органы;
жер учаскесін таңдау - нысаналы мақсатын және  пайдалану тәртібін белгілеумен жер учаскесін анықтау;
"АлматықалжерҒӨО" ЕМК - "Жер ресурстары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік ғылыми-өндірістік орталық" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Алматы қаласы бойынша мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін, мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын еншілес мемлекеттік кәсіпорны;       салушы (инвестор) - инвестициялық қызмет үшін жер учаскесін алуға ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
жер комиссиясы - жер учаскелеріне құқық беруге, жер учаскелерін алып қоюға, соның ішінде жер учаскелерін (жер пайдалану құқығын) мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алуға байланысты мәселелерді қарау комиссиясы. Комиссия әкімдіктің 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 2/211 "Жер құқығы қатынастарын реттеу саласында Алматы қаласының мемлекеттік өкілетті органдарының қызметтерінің кейбір мәселелері туралы" қаулысымен құрылды;
сәулет органы - әкімдіктің сәулет және қала құрылысы жөніндегі өкілетті органы;
жер қатынастары жөніндегі орган - әкімдіктің жер қатынастарын басқару жөніндегі өкілетті органы;
алып қою жөніндегі кәсіпорын - бақылау мен тексеруден басқа, мемлекеттік монополияға енгізілген немесе мемлекеттің қызметі болып табылатын (соның ішінде мемлекеттік қажеттіліктер үшін жерлерді алу жөніндегі жұмыстар өндірісі) салаларда қызметтер атқаратын арнайы мамандандырылған мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын;
баға белгілеуші - бағалау қызметін жүзеге асыруға арнайы лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға;
тіркеуші орган - жылжымайтын мүлік құқығын тіркеу жөніндегі өкілетті орган.

В настоящих Правилах также используются понятия, используемые в Земельном кодексе Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года № 1140 «Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка».
3. Способы предоставления прав на земельные участки
3. Предоставление прав на земельные участки осуществляется следующими способами:
1) путем предоставления прав физическим и юридическим лицам на земельные участки, находящиеся в государственной собственности, без проведения торгов;
2) путем продажи прав на земельные участки, находящиеся в государственной собственности на торгах в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года № 1140 «Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка»;
3) путем предоставления прав на земельные участки для строительства объектов с предполагаемым изъятием, в том числе путем выкупа, земельных участков у собственников и землепользователей.
4. Предоставление прав на земельные участки, находящиеся в
государственной собственности, без проведения торгов
§ 1.Предоставление прав на земельные участки гражданам Республики
Казахстан и негосударственным юридическим лицам
4. Предоставление прав на земельные участки, находящиеся в государственной собственности, в собственность (землепользование) граждан Республики Казахстан и негосударственных юридических лиц, имеющих право на приобретение земельных участков в частную собственность (землепользование), осуществляется:
1) бесплатно (безвозмездно) в случаях, предусмотренных Земельным кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) на возмездной основе без проведения торгов.
5. Лицо, заинтересованное в предоставлении права на земельный участок (далее - заявитель), обращается с письменным заявлением (ходатайством) в Акимат с приложением следующих документов:
1) для индивидуального жилищного строительства:
нотариально засвидетельствованные копии удостоверения личности или паспорта, свидетельства налогоплательщика;
справка о регистрации в городе Алматы (при предоставлении нотариально засвидетельствованной копии паспорта);
справка о наличии или отсутствии у гражданина земельных участков, права на которые были предоставлены для индивидуального жилищного строительства;
справка о наличии или отсутствии у гражданина частного домостроения;
2) для строительства объектов:
юридические лица:
нотариально засвидетельствованные копии устава, свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика;
справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности;
физические лица:
нотариально засвидетельствованные копии удостоверения личности или паспорта, свидетельство налогоплательщика;

Осы Ережеде Қазақстан Республикасының Жер кодексіндегі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 қарашадағы N 1140 "Жер учаскелерін жалдау құқығы немесе жер учаскесін сатып алу жөніндегі сауда-саттықтарды (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу Ережелерін бекіту туралы" қаулысындағы ұғымдар қолданылды.
3. Жер учаскелеріне құқық беру тәсілдері
3. Жер телімдеріне құқық беру төмендегі тәсілдермен жүргізіледі:
1) мемлекеттік меншіктегі жер телімдеріне құқықты жеке және заңды тұлғаларға сауда-саттықсыз беру жолымен;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 қарашадағы N 1140 "Жер телімдерін жалдау құқығы немесе жер телімін сатып алу жөніндегі сауда-саттықтарды (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу Ережелерін бекіту туралы" қаулысына сәйкес мемлекеттік меншіктегі жер телімдердің құқығын сауда-саттық жолымен сату;
3) меншік иелерінен және жер пайдаланушылардан объектілер құрылысы үшін алып қою болжамымен, соның ішінде сатып алу жолымен жер телімдерін беру жолымен.
4. Сауда-саттықты өткізусіз, мемлекеттік меншіктегі
жер телімдеріне құқық беру
§ 1. Қазақстан Республикасы азаматтарына және мемлекеттік
емес заңды тұлғаларға жер телімдеріне құқық беру
4. Мемлекеттік меншіктегі жер телімдеріне Қазақстан Республикасының азаматтарына меншікке (жер пайдалануға) және жер телімдерін алуға құқығы бар мемлекеттік емес заңды тұлғаларға жеке меншікке (жер пайдалануға) құқық беру төмендегідей жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасы Жер кодексінде және басқа да заң актілерінде қарастырылған жағдайларда тегін (өтеусіз);
2) сауда-саттықсыз өткізу негізінде.
5. Жер теліміне құқық алуға мүдделі тұлға (әрі қарай - өтінім беруші), әкімдікке жазбаша түрде арызға  (өтінішке) қоса тіркелген төмендегі құжаттармен келеді:
1) жеке тұрғын үй құрылысы үшін:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің көшірмелері;
Алматы қаласында тіркеуге алынғаны туралы анықтама (төлқұжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін берген жағдайда);
азаматқа жеке тұрғын үй құрылысы үшін берілген жер телімінің барын немесе жоқтығын растайтын анықтама;
азаматтың жеке үй құрылысының барын немесе жоқтығын растайтын анықтама;
2) объектілер құрылысы үшін
заңды тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, салық төлеуші куәлігінің көшірмелері;
қарыздарының жоқтығы жайлы салық төлеу органының анықтамасы;
жеке тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің көшірмелері;

3) для дополнительного предоставления земель под развитие существующего объекта недвижимости:
юридические лица:
нотариально засвидетельствованные копии устава, свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, акта на право частной собственности на земельный участок либо акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования;
справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности;
физическим лицам:
нотариально засвидетельствованные копии удостоверения личности или паспорта, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, акта на право частной собственности на земельный участок либо акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования;
справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности;
6. В заявлении (ходатайстве) указывается: цель использования земельного участка; его предполагаемые размеры; местоположение; испрашиваемое право пользования земельным участком с указанием реквизитов (адрес, телефон) заявителя.
7. По поручению Акимата орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует заявление (ходатайство) заинтересованного лица и направляет копии ходатайства:
в орган архитектуры для определения возможности удовлетворения заявленного ходатайства (предварительного выбора земельного участка);
в ДГП «АлматыгорНПЦзем» для получения в установленном порядке информации о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
8. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней представляет в орган по земельным отношениям заключение о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению.
К заключению прилагаются необходимые материалы для предоставления права на земельный участок (опорный план с градостроительными регламентами, ограничениями, красными линиями, координатами земельного участка).
Передаваемые материалы, а также заключение по оформляемому земельному участку о возможности его использования по заявленному целевому назначению заверяются подписью первого руководителя и печатью органа архитектуры.
9. ДГП «АлматыгорНПЦзем» в установленном порядке представляет в орган по земельным отношениям сведения о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
ДГП «АлматыгорНПЦзем» также передает ситуационную схему местоположения испрашиваемого земельного участка из автоматизированной информационной системы Государственного земельного кадастра.
Передаваемые материалы заверяются подписью первого руководителя и печатью ДГП «АлматыгорНПЦзем».

3) бар жылжымайтын объектілерді дамыту үшін қосымша жер телімдерді беру:
заңды тұлғалар :
нотариалды куәландырылған жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе өтеулі (өтеусіз) ұзақ мерзімге (қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актілерінің көшірмелері;
қарыздарының жоқтығы жайлы салық төлеу органының анықтамасы.
Жеке тұлғаларға:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе өтеулі (өтеусіз) ұзақ мерзімге (қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актілерінің көшірмелері;
қарыздарының жоқтығы жайлы Салық төлеу органының анықтамасы.
6. Арызда (өтініште): жер телімінің пайдалану мақсаты; оның болжамды өлшемі, орналасқан жері; өтінім берушінің (мекен-жайы, телефоны) реквизиттерін көрсету арқылы сұралған жер телімінің пайдалану құқығы көрсетіледі.
7. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта мүдделі тұлғаның арызын (өтінішін) тіркеп өтініштің көшірмесін:
сәулет органына берілген өтінішті қанағаттандыру мүмкіндігін анықтау үшін (жер телімін алдын-ала таңдау үшін);
сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілері бары немесе жоқтығы туралы белгіленген тәртіпте ақпаратты алу үшін "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на жібереді.
8. Сәулет органы жер қатынастары жөніндегі органға мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта сұралған жер телімінің пайдалану мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындысын береді.
Жер теліміне құқық беру үшін қажетті материалдар (қала құрылысы регламенттерімен тірек жоспары, шектеулері, қызыл жолақтары, жер телімінің координаттары) қорытындыға қоса тіркеледі.
Берілетін материалдар, сонымен қатар пайдалану мақсаты бойынша оны пайдалану мүмкіндігі туралы ресімделетін жер телімінің қорытындысына сәулет органының бірінші басшысының қолы және мөрі қойылады.
9. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілері бары немесе жоқтығы туралы мәліметті белгіленген тәртіпте жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
Сондай-ақ, "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінің орналасқан жерінің хал ахуалдық кестесін Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен береді.
Берілетін материалдарға "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ның бірінші басшысының қолы, мөрі қойылады.

10. Орган по земельным отношениям в   срок не более двух рабочих дней   готовит   заключение и вносит материалы по земельному участку на Земельную комиссию для рассмотрения и подготовки заключения.
11. Земельная комиссия в срок не более пяти рабочих дней дает заключение о возможности предоставления заявленного права на земельный участок или об отказе.
Решение Земельной комиссии оформляется протоколом.
12. Орган по земельным отношениям в   срок не более двух рабочих дней, при положительном заключении Земельной комиссии, передает копии материалов Заявителю для составления землеустроительного проекта, а в случае отрицательного заключения готовит проект постановления Акимата с мотивированным отказом (копия постановления Акимата об отказе в предоставлении права на земельный участок вручается заявителю в семидневный срок после принятия решения).
13. Заявитель в   срок не более двадцати рабочих дней   обеспечивает разработку землеустроительного проекта.
Для выполнения землеустроительного проекта он самостоятельно определяет организацию, имеющую соответствующую лицензию. В составе проекта уточняется местоположение, площадь представляемого земельного участка, его границы, смежные собственники земельного участка и землепользователи, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка.
Разработанный в установленном порядке проект Заявитель представляет в орган по земельным отношениям для утверждения и дальнейшего оформления права на земельный участок.
14. Орган по земельным отношениям в срок не более пяти рабочих дней   готовит   проект постановления Акимата о предоставлении соответствующего права на землю с определением делимости (неделимости) земельного участка и вносит его в Акимат.
Проект постановления Акимата согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы, органом архитектуры.
15. Акимат в   срок не более пяти рабочих дней   принимает постановление, 5 экземпляров постановления Акимата с материалами направляет в орган по земельным отношениям.
16. Орган по земельным отношениям в срок не более пяти рабочих дней с момента принятия постановления Акимата заключает договор купли-продажи или договор временного землепользования и вместе с экземпляром постановления вручает его Заявителю и представляет их в ДГП «АлматыгорНПЦзем».
17. ДГП «АлматыгорНПЦзем» в установленном порядке формирует материалы для составления земельно-кадастрового дела, включая материалы установления границ земельного участка на местности, готовит правоудостоверяющий документ на земельный участок и направляет в орган по земельным отношениям для его подписания вместе с земельно-кадастровым делом.
Орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует подписанный правоудостоверяющий документ и вручает его Заявителю под роспись в журнале регистрации после проведения им оплаты за земельный участок, возмещения потерь сельскохозяйственного или лесохозяйственного производства (в случае предоставления сельскохозяйственных угодий или земель лесного фонда), подтвержденный налоговым органом, а земельно-кадастровое дело передает ДГП «АлматыгорНПЦзем» для ввода в автоматизированную систему государственного земельного кадастра и архивирования.

10. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі екі жұмыс күннен кем емес уақытта қорытынды әзірлейді және жер телімдері туралы материалдарды қарау және қорытынды дайындау үшін жер комиссиясына енгізеді.
11. Жер комиссиясы мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта сұралған жер теліміне құқық беру мүмкіндігі немесе құқық беруден бас тарту туралы қорытындысын береді.
Жер комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді.
12. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі екі жұмыс күннен кем емес уақытта жер комиссиясының қанағаттандырылған қорытындысын берген жағдайда, жерге орналастыру жобасын дайындау үшін өтінім берушіге материалдардың көшірмесін береді,ал қанағаттандырылмаған қорытындысы шыққан жағдайда, оның дәлелді себептерін көрсете отырып, құқық беруден бас тарту туралы әкімдіктің қаулысының жобасын дайындайды (жер теліміне құқық беруден бас тарту туралы қаулысының көшірмесі өтінім берушіге қаулы қабылданғаннан кейін жеті күн мерзімде тапсырылады).
13. Өтінім беруші мерзімі жиырма жұмыс күннен кем емес уақытта жерге орналастыру жобасын дайындауды қамтамасыз етеді.
Жерге орналастыру жобасын орындау үшін ол өз еркімен тиісті лицензиясы бар мекемені анықтайды. Жоба құрамында берілетін жер телімінің орналасқан жері, аумағы, оның шекарасы, сабақтас жер телімінің меншік иелері және жер пайдаланушылары, сонымен қатар шектеулері және сервитуттары нақтыланады.
Өтінім беруші белгіленген тәртіпте жасалған жобаны одан әрі жер телімі құқығын ресімдеу және бекіту үшін жер қатынастары жөніндегі органға береді.
14. Жер қатынастары жөніндегі орган бес жұмыс күні  ішінде жер телімінің бөлінетіндігін (бөлінбейтіндігін) анықтау арқылы жер теліміне тиісті құқық беру туралы әкімдіктің қаулысының жобасын дайындайды және әкімдікке енгізеді.
Әкімдік қаулысының жобасы жер қатынастары мәселесіне жетекшілік ететін Алматы қаласы Әкімінің орынбасарымен, Алматы қаласы Әкімі аппаратының заң бөлімімен, сәулет органымен келісіледі.
15. Әкімдік мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта қаулы қабылдап, әкімдік қаулысының материалдарымен бірге 5 данасын жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
16. Жер қатынастары жөніндегі орган бес жұмыс күннен кем емес уақытта әкімдіктің қаулысы қабылданғаннан бастап, сатып алу-сату шарты немесе уақытша жер пайдалану шартын жасасып және оны қаулының данасымен өтінім берушінің қолына тапсырып, оны "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на ұсынады.
17. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны белгіленген тәртіпте жер-кадастрлық ісін дайындау үшін жер телімінің шекарасын анықтау материалдарын қосып, материалдарды жинақтап және жер теліміне құқық беретін құжаттарын дайындап, жер қатынастары жөніндегі органға жер-кадастрлық ісімен бірге қол қою үшін жібереді.
Жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кеш емес уақытта қол қойылған құқығын куәландыратын құжаттарын тіркейді және өтініш берушіге жер телімінің төлемақысын төлегеннен кейін,салық органымен расталған ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығының шығынын өтегеннен кейін (ауыл шаруашылық алқаптары немесе орман қоры жерлері берілген жағдайда)тіркеу журналына қол қойдырады, ал жер-кадастрлық ісін "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған жүйесіне және мұрағаттауға енгізу үшін жібереді.

18. Государственная регистрация права на земельный участок в регистрирующем органе производится в установленном законодательством порядке.
§ 2. Предоставление прав на земельные участки, на
которых объекты недвижимости находятся на праве
собственности либо праве хозяйственного
ведения или оперативного управления
19. Право собственности либо право хозяйственного ведения или право оперативного управления на объекты недвижимости влечет за собой соответственно в установленном законодательством Республики Казахстан порядке право собственности либо право постоянного землепользования или право временного долгосрочного землепользования на земельный участок, который занят указанными объектами недвижимости, кроме случаев, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан.
20. Лицо, заинтересованное в предоставлении права на земельный участок, на котором расположен принадлежащий ему на праве собственности либо праве хозяйственного ведения или оперативного управления объект недвижимости, обращается с письменным заявлением (ходатайством) в Акимат с приложением следующих документов:
юридическое лицо:
нотариально засвидетельствованные копии устава, свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, правоустанавливающих документов на объект недвижимости;
справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности;
физическое лицо:
нотариально засвидетельствованные копии удостоверения личности или паспорта, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, правоустанавливающих документов на объект недвижимости.
21. В заявлении (ходатайстве) указывается: испрашиваемое право на земельный участок, его местоположение и размеры с указанием реквизитов (адрес, телефон) заявителя.
22. По поручению Акимата орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует заявление (ходатайство) заинтересованного лица и направляет копии ходатайства:
в орган архитектуры для определения возможности удовлетворения заявленного ходатайства;
в ДГП «АлматыгорНПЦзем» для получения в установленном порядке информации о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
23. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней представляет в орган по земельным отношениям заключение о возможности удовлетворения заявленного ходатайства.
К заключению прилагаются необходимые материалы для предоставления права на земельный участок (опорный план с градостроительными регламентами, ограничениями, красными линиями, координатами земельного участка).
Передаваемые материалы, а также заключение по оформляемому земельному участку о возможности удовлетворения заявленного ходатайства заверяются подписью первого руководителя и печатью органа архитектуры.

18. Жер телімінің құқығын мемлекеттік тіркеу қолданылып жүрген белгіленген заң тәртібінде тіркеуші органда тіркеледі.
§ 2. Меншік құқығындағы, не шаруашылық жүргізу
немесе оралымды басқару құқығындағы жылжымайтын мүлік
объектілерінің жер телімдеріне құқық беру
19. Жылжымайтын мүлік объектілеріне меншік құқығы не шаруашылық жүргізу құқығы немесе оларды оралымды басқару құқығы Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамасында көзделгенге сәйкес, аталған жылжымайтын мүлік объектілері орналасқан жер телімідерінде Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделгеннен басқа тиісінше меншік құқығына тұрақты жер пайдалану құқығына немесе уақытша ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығына ұласады.
20. Меншік құқығындағы, не шаруашылық жүргізу немесе оралымды басқару құқығындағы жылжымайтын мүлік объектілерінің жер телімдеріне құқық алуға мүдделі тұлға әкімдікке жазбаша түрде арызға (өтінішке) қоса тіркелген  келесі құжаттармен келеді:
заңды тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жылжымайтын мүлік объектісіне  құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
қарыздарының жоқтығы жайлы салық органының анықтамасы.
Жеке тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері.
21. Арызда (өтініште) көрсетілетіндер: сұралған жер телімінің пайдалану құқығын, оның орналасқан жерін, өлшемін, өтінім берушінің реквизиттерін (мекен-жайы, телефоны) көрсету арқылы.
22. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта мүдделі тұлғаның арызын (өтінішін) тіркеп және өтініштің көшірмесін:
сәулет органына берілген өтінішті қанағаттандыру мүмкіндігін анықтау үшін;
"АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ға сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілерінің бары немесе жоқтығы туралы мәліметті алу үшін жібереді.
23. Сәулет органы жеті жұмыс күннен кем емес уақытта жер қатынастары жөніндегі органға жер теліміне берілген өтініштің орындалу мүмкіншілігі туралы қорытындыны береді.
Қорытындыға жер теліміне құқық берілетін қажетті материалдар қоса беріледі (қала құрылыс регламентімен қоса тіректі жоспар, шектеулерімен, қызыл жолақтарымен, жер телімінің сипаттамасы).
Берілетін материалдар, сондай-ақ берілген жер телімі жөніндегі өтініштің қанағаттандыру мүмкіндігі туралы ресімделетін жер телімі бойынша қорытындысын бірінші басшының және сәулет органының мөрімен расталады.

24. ДГП «АлматыгорНПЦзем» в установленном порядке представляет в орган по земельным отношениям сведения о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
ДГП «АлматыгорНПЦзем» также передает ситуационную схему местоположения испрашиваемого земельного участка из автоматизированной информационной системы Государственного земельного кадастра.
Передаваемые материалы заверяются подписью первого руководителя и печатью ДГП «АлматыгорНПЦзем».
25. Дальнейшая процедура предоставления и оформления прав на земельные участки осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 10-18 настоящих Правил.
5. Предоставление прав на земельные участки для
строительства объектов с выкупом земельных участков у
собственников и землепользователей
Сноска. Глава 5 в редакции  постановления  Акимата города Алматы от 12 сентября 2006 года N 6/1086.
26. Предоставление физическим и юридическим лицам прав на земельные участки для строительства объектов, являющихся основаниями для выкупа земельных участков для государственных надобностей (далее - Объекты) осуществляется в следующем порядке.
1. Порядок подачи ходатайства о предоставлении
соответствующего права на земельный участок
27. Лицо, заинтересованное в предоставлении соответствующего права на земельный участок для строительства Объекта, далее по тексту - Застройщик (инвестор), обращается с письменным заявлением (ходатайством) в Акимат с приложением следующих документов:
1) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) нотариально засвидетельствованную копию статистической карточки;
3) нотариально засвидетельствованную выписку из устава или учредительных документов, содержащую сведения об учредителе или составе учредителей, либо нотариально засвидетельствованную выписку из реестра держателей акций, выданную не позднее 15 календарных дней, предшествующих дате подачи заявления (ходатайства);
4) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии или наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды более чем за три месяца, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи с печатью данного налогового органа.
5) в случае, если потенциальный застройщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то оригинал или нотариально засвидетельствованная копия справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный нерезидент не состоит на  налоговом учете;

24. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілерінің бары немесе жоқтығы туралы мәліметті белгіленген тәртіпте жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
Сондай-ақ, "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінің орналасқан жерінің хал ахуалдық кестесін Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен береді.
Берілетін материалдарға "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ның бірінші басшысының қолымен және мөрімен расталады.
25. Жер телімдеріне құқықты ресімдеу жұмыстарын одан әрі жалғастыру осы Ереженің 10-18 тармақтарында қарастырылған тәртіпте жүргізіледі.
5. Жер телімдерінің меншік иелерінен және жер пайдаланушылардан, сатып алумен объектілер құрылысы үшін жер телімдеріне құқық беру
26. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерді сатып алу үшін негіз болатын объектілер құрылысы (одан әрі - Объектілер) үшін жеке және заңды тұлғаларға жер телімдеріне құқық беру төмендегі тәртіпте жүргізіледі.
1. Жер теліміне тиісті құқық беру туралы
өтінішті беру тәртібі
27. Объект құрылысы үшін жер теліміне тиісті құқық алуға мүдделі тұлға одан әрі мәтін бойынша Салушы (инвестор) әкімдікке төмендегі құжаттарды қоса тіркеп, жазбаша түрде арыз (өтініш) жазады:
1) нотариалды куәландырылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің көшірмесі;
2) нотариалды куәландырылған есеп картасының көшірмесі;
3) нотариалды куәландырылған жарғысынан немесе құрылтайшы құжаттарынан немесе құрылтайшылардың құрамы жайлы мәліметтердің көшірмесі, немесе арыз (өтініш) берген мерзімнен 15 күнтізбеден кем емес уақытта берілген акция ұстаушыларының тіркеуінен нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) тиісті салық төлеу органынан қарыздарының жоқтығы немесе бары жайлы анықтама үлгісінің түпнұсқасы, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы бойынша үш ай мерзімінен асатын Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі кейінге қайтарылып, төленбеген қарыздар болған жағдайда аталған салық төлеу органының қол қою құқығы бар тұлға немесе бірінші басшысының қолы және мөрі қойылады;
5) егер де мүмкіндігі бар салушы Қазақстан Республикасының резиденті болмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген болса, аталған резидент емес субъекті салық төлеу есебінде тұрмайды деген Қазақстан Республикасы салық органының анықтамасының түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін береді;

28. В заявлении (ходатайстве) указывается:
местоположение и предполагаемые размеры земельного участка;
испрашиваемое право пользования;
цель использования земельного участка;
информация о планируемом объекте строительства;
согласие застройщика (инвестора) оплатить расходы по оценке земельного участка и находящегося на нем недвижимого имущества, выкупу земельного участка, сносу находящегося на нем недвижимого имущества, регистрации документов в органе, регистрирующем право на недвижимое имущество.
§ 2. Определение возможности удовлетворения
заявленного ходатайства
29. По поручению Акимата орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует заявление (ходатайство) застройщика (инвестора) и направляет копии ходатайства:
в орган архитектуры для определения возможности удовлетворения заявленного ходатайства (предварительного выбора земельного участка);
в ДГП "АлматыгорНПЦзем" для получения в установленном порядке информации о собственниках (землепользователях) испрашиваемого земельного участка, а также о других субъектах земельных правоотношений.
30. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней представляет в орган по земельным отношениям заключение о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению.
К заключению прилагаются необходимые материалы для предоставления права на земельный участок (опорный план с градостроительными регламентами, ограничениями, красными линиями, координатами земельного участка).
Передаваемые материалы, а также заключение по оформляемому земельному участку о возможности его использования по заявленному целевому назначению заверяются подписью первого руководителя и печатью органа архитектуры.
31. ДГП "АлматыгорНПЦзем" в   установленном порядке представляет в орган по земельным отношениям информацию о собственниках (землепользователях) испрашиваемого земельного участка, а также о других субъектах земельных правоотношений.
ДГП "АлматыгорНПЦзем" также передает ситуационную схему местоположения испрашиваемого земельного участка из автоматизированной информационной системы Государственного земельного кадастра.
Передаваемые материалы заверяются подписью первого руководителя и печатью ДГП "АлматыгорНПЦзем".
32. Земельная комиссия определяет возможность использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с Генеральным планом города Алматы, иными нормативно-правовыми и распорядительными актами и в течение пяти дней дает соответствующее заключение.

28. Арызда (өтініште) көрсетілетіндер:
жер телімінің орналасқан жері және оның болжамды өлшемдері;
сұралған пайдалану құқығы;
жер телімінің пайдалану мақсаты;
жоспарланған нысан құрылысы туралы ақпарат;
салушының (инвестордың) жер телімін және сол жерде орналасқан жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша шығындарды төлеуге, жер телімін сатып алуға, сол жерде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзуға, тіркеу органында жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеуге байланысты шыққан шығындарды өтеуге келісімі тіркеледі.
2. Берілген өтінішті қанағаттандыру мүмкіндігін анықтау
29. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күнінен кем емес уақытта салушының (инвестордың) арызын (өтінішін) тіркеп, өтініштің көшірмесін жібереді:
сәулет органына берілген өтінішті қанағаттандыру мүмкіндігін анықтау үшін (жер телімін алдын-ала таңдау үшін);
сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілері бары немесе жоқтығы туралы белгіленген тәртіпте ақпаратты алу үшін "АлматықалжерҒӨО" МЕК-на жібереді.
30. Сәулет органы жер қатынастары жөніндегі органға мерзімі жеті жұмыс күнінен аспайтын уақытта сұралған жер телімінің пайдалану мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындысын береді.
жер теліміне құқық беру бойынша қажетті материалдар (қала құрылысы регламентімен тірек жоспары, шектеулері, қызыл сызықтары, жер телімінің координаттары) қорытындыға қоса тіркеледі.
Берілетін материалдар, сонымен қатар пайдалану мақсаты бойынша оны пайдалану мүмкіндігі туралы ресімделетін жер телімінің қорытындысына сәулет органының бірінші басшысының қолы қойылып, мөрі басылады.
31. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілері туралы мәліметті белгіленген тәртіпте жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
Сондай-ақ, "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен сұралған жер телімінің орналасқан жерінің хал ахуалдық кестесін береді.
Берілетін материалдар "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ның бірінші басшысының қолымен және мөрімен расталады.
32.Жер комиссиясы Алматы қаласының Бас жоспарына, басқа да нормативтік-құқықтық және нұсқау беру актілеріне сәйкес жер телімін аталған мақсатқа сәйкес пайдалану мүмкіндігін анықтап, бес жұмыс күні ішінде тиісті қорытынды береді.

33. При положительном решении Земельная комиссия направляет в орган по земельным отношениям свое заключение о выкупе земельного участка для государственных надобностей за счет средств застройщика (инвестора) с предоставлением ему соответствующего права на землю.
При отрицательном заключении орган по земельным отношениям готовит проект постановления Акимата с мотивированным отказом, которое вручается застройщику (инвестору) в семидневный срок.
34. Срок действия заключения Земельной комиссии четыре месяца, по истечении которого, если застройщиком (инвестором) не заключены договоры с Акимом города Алматы о реализации Генерального плана города Алматы, и с предприятием по изъятию о работах по изъятию (выкупу) земельного участка для государственных надобностей, заключение Земельной комиссии может быть отменено протокольным решением  Земельной комиссии.
§ 3. Проведение подготовительных мероприятий
35. При положительном заключении Земельной комиссии органом по земельным отношениям в течение пяти рабочих дней готовится проект постановления Акимата города Алматы о подготовительных мероприятиях по выкупу земельного участка для государственных надобностей и проект договора между застройщиком (инвестором) и Акимом города Алматы о реализации Генерального плана города Алматы.
36. Постановление Акимата должно содержать поручения:
органу по земельным отношениям:
сбор информации о наличии у собственника и землепользователя документов, удостоверяющих их право на недвижимое имущество и  земельный участок, уточнение в натуре (на местности) фактических границ и площади земельного участка;
получение в установленном порядке в регистрирующем органе сведений о наличии и состоянии недвижимого имущества на выкупаемом земельном участке.
37. После вынесения постановления Акимата города Алматы о подготовительных мероприятиях и подписания договора между застройщиком (инвестором) и Акимом города Алматы о реализации Генерального плана города Алматы заключается договор между застройщиком (инвестором) и предприятием по изъятию на проведение работ по выкупу земельных участков для государственных надобностей.
38. Принятое постановление Акимата о подготовительных мероприятиях направляется в орган по земельным отношениям, который силами предприятия по изъятию проводит обследование земельного участка и находящегося на нем недвижимого имущества в присутствии собственника или землепользователя, составляет акт обследования и осуществляет сбор и подготовку материалов для определения рыночной стоимости земельных участков и расположенных на нем объектов недвижимости.
§ 4. Принятие постановления Акимата о выкупе земельных
участков для государственных надобностей

33. Оң шешімі қабылданған жағдайда, Жер комиссиясы жер қатынастары жөніндегі органға жерге тиісті құқықты беру арқылы салушының (инвестордың) қаражаты есебінен мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін сатып алу туралы өзінің қорытындысын жібереді.
Оңды емес қорытынды қабылданған жағдайда - жеті күн ішінде оның дәлелді себептері көрсетілген, әкімдіктің бас тарту туралы қаулысының жобасын жер қатынастары жөніндегі орган дайындап, салушыға (инвесторға) береді.
34. Жер комиссиясының қорытындысының мерзімі төрт ай, осы мерзім өткенге дейін Алматы қаласы Әкімімен Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыру туралы шарт жасалмаған жағдайда, келісуші жақтар мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін алу (сатып алу) жөнінде шарттар жасалмаған жағдайда, жер комиссиясының қорытындысы жер комиссиясының шешімінің хаттамасымен бұзылады.
3. Дайындық шараларын жүргізу
35. Жер комиссиясының оң қорытындысы болған жағдайда жер қатынастары жөніндегі орган Алматы қаласы әкімдігінің мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін сатып алу жөніндегі дайындық шаралары туралы қаулысының жобасын және Салушымен (инвестормен) және Алматы қаласының Әкімі арасындағы Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыру жөніндегі шарт жобасын бес жұмыс күндік мерзімде дайындайды.
36. Әкімдіктің қаулысы келесі тапсырмалардан тұруы тиіс:
жер қатынастары жөніндегі органға;
меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жер теліміне және жылжымайтын мүліктің құқығын куәландыратын құжаттарының барлығы жайында мәлімет жинауға;
жер телімінің аумағын және нақты шекарасын (жеріне барып) анықтауға;
сатып алынатын жер теліміндегі жылжымайтын мүліктің бары және жағдайы туралы мәліметтерді белгіленген тәртіпте тіркеуші органнан алуға.
37.Алматы қаласы әкімдігінің дайындық шаралары туралы қаулысын шығарғаннан кейін және Алматы қаласы Әкімі мен Салушы (инвестор) арасындағы Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыру туралы шартқа қол қойылғаннан кейін Салушымен (инвестормен) және алу жөніндегі кәсіпорын арасында мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін сатып алу жөнінде шарт жасалады.
38. Әкімдіктің қабылдаған дайындық шаралары туралы қаулысы жер қатынастары жөніндегі органға жіберіліп, меншік иесінің немесе жер пайдаланушының қатысуымен жер телімін және сол жердегі жылжымайтын мүлікті тексеру жұмыстарын алу жөніндегі кәсіпорынның күшімен жүргізіп, жер телімінің және ондағы жылжымайтын мүліктің нарықтық құнын анықтау үшін мәліметтерді жинақтап, дайындайды және тексеру актісін құрастырады.
4. Әкімдіктің мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер
телімдерін сатып алу туралы қаулысын қабылдау

39. По окончании проведения подготовительных мероприятий орган по земельным отношениям в течение пяти рабочих дней готовит проект постановления Акимата о выкупе земельных участков для государственных надобностей у собственников (землепользователей) и вносит его   в Акимат.
Проект постановления Акимата согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы, органом архитектуры, предприятием по изъятию.
40. В проекте постановления указывается:
наименование юридического или физического лица, у которого производится выкуп земельных участков для государственных надобностей, с указанием площади и месторасположения выкупаемых участков;
поручение органу по земельным отношениям:
об уведомлении собственников (землепользователей) земельных участков о предстоящем выкупе;
заключить договора с собственниками (землепользователями) земельных участков об условиях выкупа;
зарегистрировать прекращение права собственности (землепользования) и факт сноса в регистрирующем органе;
прочие условия.
41. Акимат в срок не более пяти рабочих дней принимает постановление, экземпляры постановления Акимата с материалами направляет в орган по земельным отношениям.
42. На основании постановления Акимата орган по земельным отношениям в срок не позднее, чем за три месяца,  письменно уведомляет собственников и негосударственных землепользователей о предстоящем выкупе.
43.Орган по земельным отношениям после подписания постановления о выкупе земельных участков для государственных надобностей у собственников (землепользователей) вправе затребовать от застройщика (инвестора) подтверждение финансовой готовности в виде:
- в случае финансирования выкупа земельных участков для государственных надобностей за счет собственных средств застройщика (инвестора) предоставить копии бухгалтерского баланса, отчет о доходах и расходах, декларацию совокупного годового дохода за последний год с отметкой Налогового комитета;
- в случае финансирования за счет привлеченных средств - письмо из обслуживающего банка (или другого финансового института) о намерении финансирования выкупа земельного участка с копией протокола кредитного комитета.
§ 5. Определение цены за земельные участки, выкупаемые
для государственных надобностей, либо прав
на них и находящегося на них недвижимого имущества
44. Определение оценщика, который будет производить оценку земельных участков, выкупаемых для государственных надобностей, и находящегося на них недвижимого имущества, за счет средств застройщика (инвестора), осуществляется путем конкурса, проводимого органом по земельным отношениям. Оценщик должен иметь лицензию на проведение оценочной деятельности.

39. Дайындық шаралары біткеннен кейін жер қатынастары жөніндегі орган бес жұмыс күні ішінде меншік иелерінен (жер пайдаланушылардан) мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерді сатып алу туралы әкімдіктің қаулысының жобасын дайындайды.
Әкімдік қаулысының жобасы Алматы қаласы әкімінің жер қатынастары мәселелерін реттейтін орынбасарымен, Алматы қаласының әкімі аппаратының заң бөлімімен, сәулет органы мен алу жөніндегі кәсіпорынмен келістіріледі.
40. Қаулы жобасында көрсетілетіндер:
сатып алынатын телімдерінің орналасқан жері және аумағы көрсетіліп, мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін сатып алатын жеке немесе заңды тұлғаның аталуы;
жер қатынастары жөніндегі органға тапсырма;
меншік иелеріне (жер пайдаланушыларға) болашақта сатып алынатын жер телімдері туралы ескерту жайлы;
меншік иелерімен (жер пайдаланушылармен) жер телімдерін сатып алу жағдайлары жайлы шарт жасасу;
меншік (жер пайдалану) құқығының тоқтатылуы және бұзылу фактісін тіркеу органында тіркету;
басқа да жағдайлар.
41. Әкімдік мерзімі бес жұмыс күнінен аспайтын уақытта қаулы қабылдап, әкімдік қаулысының даналарының материалдарымен бірге жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
42. Жер қатынастары жөніндегі орган әкімдік қаулысының негізінде мерзімі үш айдан кем емес уақытта меншік иесіне және мемлекеттік емес жер пайдаланушыға болашақта жер телімінің алынатыны туралы жазбаша ескерту жібереді.
43. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін (жер пайдалану құқығын) сатып алу туралы қаулысына қол қойылғаннан кейін жер қатынастары жөніндегі органның салушыдан (инвестордан) қаржылық дайындығын растайтын келесі құжаттарды талап етуге құқығы бар:
- мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін (жер пайдалану құқығын) сатып алуды салушы (инвестор) өз қаражаты есебінен қаржыландыратын жағдайда есеп балансының көшірмесі, кірістері және шығыстары туралы есебінің көшірмелері, Салық комитетінің тіркеу белгісімен соңғы жылдың жылдық кірістер жиынтығының декларациясы;
- басқа да тартылған қаражат есебінен қаржыландыратын жағдайда - қызмет көрсететін банкіден (немесе басқа қаржы институтынан) несие комитетінің хаттамасының көшірмесі мен жер телімін сатып алуды қаржыландыру ниеті туралы хат.
§ 5. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынатын жер
телімдерінің немесе сол жерде орналасқан жылжымайтын
мүліктің құқығын немесе бағасын анықтау
44. Салушының (инвестордың) қаржысы есебінен мемлекеттік қажеттіліктер үшін алынатын (сатып алынатын) жер телімдерін және сол жерде орналасқан жылжымайтын мүлікті бағалайтын бағалаушыны анықтау, жер қатынастары жөніндегі орган өткізетін конкурсты өткізу жүзеге асырылады. Бағалаушының бағалау қызметін жүргізуі үшін лицензиясы болуы қажет.

45. Оценщик, определенный путем конкурса, в течение двадцати дней осуществляет оценку земельного участка, находящегося на нем недвижимого имущества и определяет выкупную цену этого имущества. В исключительных случаях срок проведения оценки может быть продлен.
46. Цена за выкупаемый для государственных надобностей земельный участок должна включать в себя рыночную стоимость земельного участка или прав на него и находящегося на нем недвижимого имущества, включая фруктовые деревья и многолетние насаждения, а также стоимость затрат, связанных с освоением земельного участка, его эксплуатацией, проведением защитных мероприятий, повышением плодородия почвы, с учетом их инфляции, все убытки, причиненные собственнику или землепользователю в связи с выкупом земельного участка, включая убытки в результате досрочного прекращения обязательств перед третьими лицами, упущенную выгоду.
47. Застройщик (инвестор) подтверждает готовность выплаты собственникам и землепользователям цены за выкупаемые для государственных надобностей земельные участки и недвижимое имущество, расположенное на них.
48. В случае согласия собственника недвижимости с ценой за выкупаемый земельный участок предприятие по изъятию заключает договор с каждым из собственников недвижимости, об условиях компенсации убытков собственнику объекта недвижимости, подлежащего сносу или переносу.
В договоре указываются конкретные условия и сроки отселения, переноса существующих строений, инженерных коммуникаций, зеленных насаждений, обязательства застройщика (инвестора) по возмещению всех убытков, связанных со сносом недвижимости.
§ 6. Оплата собственнику цены за земельные участки, выкупаемые
для государственных надобностей. Снос недвижимого имущества
49. Оплата установленной цены за земельные участки, выкупаемые для государственных надобностей, собственнику (землепользователю) производится застройщиком (инвестором) в порядке, установленном заключенным договором или иным достигнутым соглашением с собственником (землепользователем).
С согласия собственников земельных участков допускаются иные способы предоставления компенсации.
50. В случае недостижения соглашения с собственником (землепользователем) о цене за выкупаемый земельный участок либо других условиях выкупа, Акимат инициирует подачу иска в суд о выкупе земельного участка для государственных надобностей. Иск подается от имени Акимата города. Представительство в суде осуществляется уполномоченными лицами по доверенности, выданной Акимом.
51. На основании договора о выкупе земельного участка или решения суда предприятие по изъятию регистрирует в регистрирующем органе прекращение права собственности на земельный участок и находящееся на нем имущество.

45. Конкурс өткізу жолымен анықталған бағалаушы жиырма күн мерзім ішінде жер телімдерін, сол жерде орналасқан жылжымайтын мүліктерді бағалауды жүзеге асырады және осы мүліктің сатып алу бағасын анықтайды. Ерекше жағдайларда бағалауды жүргізу мерзімі ұзартылуы мүмкін.
46. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімін сатып алу бағасының ішіне жер телімінің нарықтық бағасын немесе сол жердегі жылжымайтын мүліктің және оның құқығын, көп жылғы және жеміс беретін ағаштарды, сонымен қатар жер телімін игеруге байланысты, оны пайдалануға, қорғау шараларын өткізуді, топырақтың құнарлығын көтеруге жұмсалған барлық шығындарды, инфляцияны ескере отырып қосқанда, жер телімін сатып алуға байланысты меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға, үшінші тұлғалар алдындағы міндеттер мерзімінен бұрын тоқтаған жағдайдағы шығындар, жіберілген пайдалар кіреді.
47. Салушы (инвестор) меншік иелеріне немесе жер пайдаланушыларға мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынатын жер телімдерінің және сол жерде орналасқан жылжымайтын мүліктердің сатып алу бағасын төлеуге дайындығын растайды.
48. Жылжымайтын мүлік меншік иесі жер телімінің сатып алу бағасымен келіскен жағдайда, бұзуға немесе бірақ көшіруге жататын жылжымайтын мүлік меншік иелерінің төлеп-өтеу шарттарын алу жөнінде кәсіпорын арқылы әрқайсысымен шарт жасасады.
Жылжымайтын мүліктерді бұзуға байланысты барлық шығындардың орнын толтыру жөніндегі салушының (инвестордың) міндеттері, көшірудің нақты шарттары және мерзімі, бар құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды, жасыл екпелерді көшіру шартта көрсетіледі.
6. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынатын
жер телімінің бағасын меншік иесіне төлеу.
Жылжымайтын мүлікті бұзу.
49. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынатын жер телімінің белгіленген бағасын меншік иесіне (жер пайдаланушыға) төлеу, салушы (инвестор) меншік иесімен (жер пайдаланушымен) жасалған шарт немесе басқа да қол жеткізілген келісіммен бекітілген тәртіпте жүргізіледі.
Жер телімдерінің меншік иелерінің келісімімен төлемнің басқа да тәсілдерін қолдануға жол беріледі.
50. Меншік иесімен (жер пайдаланушымен) жер телімінің сатып алу бағасымен немесе сатып алудың басқа да шарттарымен келіспеген жағдайда әкімдік жер телімін мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алу туралы сотқа шағым береді. Шағым қала әкімдігі атынан беріледі. Сотта өкілдікті әкім берген сенім хат бойынша өкілетті тұлғалар жүргізеді.
51. Алу жөніндегі кәсіпорын жер телімін сатып алу туралы шарты немесе сот шешімі негізінде тіркеу органында жер телімінің және сол жердегі жылжымайтын мүліктің меншік құқығын тоқтатуын тіркейді.

52. Снос находящегося на земельном участке недвижимого имущества производится на основании договора о выкупе земельного участка после оплаты цены за выкупаемый земельный участок или на основании вступившего в силу решения суда в срок, оговоренный в договоре подряда.
53. Выполнение работ по сносу недвижимого имущества, находящегося на земельном участке, осуществляется за счет средств застройщика (инвестора) предприятием по изъятию либо застройщиком (инвестором) самостоятельно, при условии согласования с заинтересованными структурами.
54. О произведенном сносе находящегося на земельном участке недвижимого имущества составляется акт, подписываемый представителями застройщика (инвестора) и предприятием по изъятию.
55. В случае отказа застройщика (инвестора) от предоставленного ему для строительства Объекта земельного участка, а также в случае отмены заключения Земельной комиссии, невыполнения условий застройщиком (инвестором) договоров о реализации Генерального плана города Алматы и о проведение работ по выкупу земельных участков для государственных надобностей,  Акимат вправе предоставить данный земельный участок иному лицу, подавшему заявление на получение земельного участка при условии возмещения предыдущему застройщику (инвестору) всех затрат, связанных с выкупом земельного участка для государственных надобностей.
§ 7. Оформление правоустанавливающих и правоудостоверяющих
документов на предоставленный земельный участок
56. После регистрации в регистрирующем органе прекращение права собственности (землепользования) на изъятый земельный участок, орган по земельным отношениям силами предприятия по изъятию обеспечивает застройщику (инвестору) разработку землеустроительного проекта в установленном порядке.
57. Дальнейшая процедура оформления прав на земельные участки осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 14-18 настоящих Правил.
6. Порядок оформления прав на земельный участок в связи с
изменением его целевого назначения
58. Порядок оформления прав на земельный участок в связи с изменением его целевого назначения осуществляется в следующей последовательности.
59. Лицо, заинтересованное в изменении целевого назначения земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности, постоянного землепользования, праве временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования, обращается с письменным заявлением (ходатайством) в Акимат с приложением следующих документов:
юридическое лицо:
нотариально засвидетельствованные копии устава, свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, акта на право частной собственности на земельный участок либо акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования;
справка налогового органа об отсутствии налоговой задолженности;
физическое лицо:
нотариально засвидетельствованные копии удостоверения личности или паспорта, свидетельства налогоплательщика, свидетельства о государственной регистрации права на недвижимое имущество, акта на право частной собственности на земельный участок либо акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования.

52. Жер теліміндегі жылжымайтын мүлікті бұзу жер телімінің сатып алу төлем ақысын төлегеннен кейін жер телімін сатып алу шарты негізінде немесе мердігерлік шартта айқындалған мерзімде күшіне енген сот шешімі негізінде жүзеге асырылады.
53. Жер телімінің және сол жер телімінде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзу жұмыстарын алу жөніндегі кәсіпорын салушының (инвестордың) қаржысы есебінен немесе мүдделі құрылымдардың келісімімен салушы (инвестор) өз бетінше іске асырады.
54. Жер теліміндегі жылжымайтын мүліктің бұзылғаны туралы акт дайындалып, оған салушы (инвестор) және алу жөніндегі кәсіпорынның өкілдерінің қолдары қойылады.
55. Егер де салушы (инвестор) өзіне нысан құрылысы үшін берілген жер телімінен бас тартқан жағдайда, сонымен қатар Жер комиссиясының қорытындысы бұзылған жағдайда, Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыру туралы шартының және мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін сатып алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу жағдайларын салушы (инвестор) орындалмағанда, әкімдік осы жер телімін, жер телімін алуға өтінім берген өзге тұлғаға беруге құқылы, егер алдыңғы салушыға (инвесторға) мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімін сатып алуына байланысты барлық шығындардың орнын толтырса.
7. Берілген жер теліміне құқық беретін және
құқығын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
56. Алынған жер теліміне меншік құқығының (жер пайдаланудың тоқтағанын) тіркеу органында тіркеткеннен кейін, жер қатынастары жөніндегі орган алу жөніндегі кәсіпорынның күшімен салушыға (инвесторға) жерге орналастыру жобасын белгіленген тәртіпте әзірлеуді қамтамасыз етеді.
57. Одан әрі жер телімдерінің құқығын ресімдеу шаралары осы Ереженің 14-18 тармақтарында қарастырылған тәртіпте жүргізіледі.
Ескерту. 5 тарау жаңа редакцияда жазылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 12 қыркүйектегі N 6/1086 қаулысымен.
6. Пайдалану мақсатын өзгертуге байланысты жер
телімінің құқығын ресімдеу тәртібі
58. Пайдалану мақсатын өзгертуге байланысты жер телімінің құқығын ресімдеу тәртібі төмендегі реттілікпен  жүргізіледі.
59. Меншігінде тұрақты жер пайдалану құқығындағы, өтеулі (өтеусіз) ұзақ мерзімге (қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығындағы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгертуге мүдделі тұлға әкімдікке жазбаша түрде арызға (өтінішке) қоса тіркелген төмендегі құжаттармен келеді:
заңды тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе өтеулі (өтеусіз) ұзақ мерзімге (қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актілерінің көшірмелері;
қарыздарының жоқтығы жайлы салық төлеу органының анықтамасы;
жеке тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе өтеулі (өтеусіз) ұзақ мерзімге (қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актілерінің көшірмелерін.

60. В ходатайстве об изменении целевого назначения земельного участка с оформлением соответствующего права на земельный участок указывается: испрашиваемое изменение целевого назначения земельного участка и право пользования, его местоположение и размеры с указанием реквизитов (адрес, телефон) заявителя.
61. По поручению Акимата, орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует ходатайство и направляет его в орган архитектуры для подготовки заключения о возможности изменения целевого назначения земельного участка в соответствии с Генеральным планом города, его территориальным зонированием с учетом существующих градостроительных регламентов.
62. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней направляет в орган по земельным отношениям соответствующее заключение: о возможном изменении целевого назначения участка либо мотивированный отказ в изменении целевого назначения участка.
63. Орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует заключение органа архитектуры и представляет его в Земельную комиссию для рассмотрения и подготовки соответствующего заключения.
64. Земельная комиссия в срок не более пяти рабочих дней дает заключение о возможности изменения целевого назначения земельного участка с предоставлением на него соответствующего права.
Решение Земельной комиссии оформляется протоколом.
65. Орган по земельным отношениям в срок не более пяти рабочих дней ,  при положительном заключении Земельной комиссии, готовит проект постановления акимата об изменении целевого назначения земельного участка с предоставлением соответствующего на него права, а в случае отрицательного заключения, орган по земельным отношениям готовит проект постановления акимата с мотивированным отказом. Копия постановления акимата об отказе в удовлетворении заявленного ходатайства вручается заявителю в   семидневный срок после его принятия.
66. Орган по земельным отношениям в срок не более трех рабочих дней вносит проект постановления акимата об изменении целевого назначения земельного участка с предоставлением соответствующего на него права в Акимат.
Проект постановления согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы, органом архитектуры.
67. Акимат в срок не более пяти рабочих дней принимает постановление акимата, подписывает вышеуказанные договоры и направляет в орган по земельным отношениям.
68. Орган по земельным отношениям в срок не более пяти рабочих дней, с момента принятия постановления Акимата, заключает договор купли-продажи земельного участка или о предоставлении соответствующего права землепользования и вместе с экземпляром постановления акимата вручает его Заявителю и представляет их в ДГП «АлматыгорНПЦзем» для внесения соответствующих изменений в земельно-кадастровое дело.

60. Жер теліміне тиісті құқықты ресімдеу арқылы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту туралы өтініште: сұралған жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту және пайдалану құқығы, өлшемі және оның орналасқан жері, өтінім берушінің реквизиттері (мекен-жайы, телефоны).
61. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта өтінішті тіркейді және сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының) және сәулет органына берілген өтінішті бар қала құрылысы кесімдерін ескере отырып, оны аумаққа бөлу, қаланың Бас жоспарына сәйкес жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы қорытындыны дайындау үшін жібереді.
62. Сәулет органы жер қатынастары жөніндегі органға мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы немесе дәлелді себептерін көрсетіп телімнің пайдалану мақсатын өзгертудің болмайтындығы жайлы тиісті қорытындысын жібереді.
63. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі екі жұмыс күннен кем емес уақытта тиісті қорытындыны тіркейді және тиісті қорытындыны дайындау және қарау үшін жер комиссиясына ұсынады.
64. Жер комиссиясы мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта оған тиісті құқықты беру арқылы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы қорытындысын береді.
Жер комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді.
65. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта Комиссияның қанағаттандырылған қорытындысын берген жағдайда, жер теліміне тиісті құқықты беру арқылы пайдалану мақсатын өзгерту туралы әкімдіктің қаулы жобасын дайындайды, ал қанағаттандырылмаған қорытындысы шыққан жағдайда, жер қатынастары жөніндегі орган оның дәлелді себептерін көрсетіп, әкімдіктің бас тарту туралы қаулысының жобасын дайындайды. Берілген өтінішті қанағаттандырудан бас тарту жайлы әкімдіктің қаулысының көшірмесі өтінім берушіге қаулы қабылданғаннан кейін жеті күн мерзімде тапсырылуы тиіс.
66. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі үш жұмыс күннен кем емес уақытта тиісті құқық беру арқылы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту туралы әкімдіктің қаулысының жобасын әкімдікке енгізеді.
Әкімдіктің қаулысының жобасы жер қатынастары мәселесіне жетекшілік ететін Алматы қаласы Әкімінің орынбасарымен, Алматы қаласы Әкімі аппаратының заң бөлімімен, сәулет органымен келісіледі.
67. Әкімдік мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта әкімдіктің қаулысын қабылдап, жоғарыда аталған шарттарға қол қойып жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
68. Жер қатынастары жөніндегі орган әкімдіктің қаулысы қабылданғаннан бастап, бес жұмыс күннен кем емес уақытта тиісті жер пайдалану құқығын беру туралы және жер телімін сатып алу-сату шартын жасайды және әкімдіктің қаулысының данасымен бірге оны өтінім берушіге береді және оларды "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на  жер-кадастрлық іске тиісті өзгерістер енгізу үшін ұсынады.

69. ДГП «АлматыгорНПЦзем» в установленном порядке формирует материалы для земельно-кадастрового дела, готовит в установленном порядке правоудостоверяющий документ на земельный участок и направляет его в орган по земельным отношениям для подписания вместе с земельно-кадастровым делом.
70. Орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует подписанный правоудостоверяющий документ и вручает его Заявителю под роспись в журнале регистрации.
7. Порядок оформления договора купли-продажи земельного
участка, находящегося в государственной собственности
71. Взаимодействие уполномоченных государственных органов города Алматы при оформлении договора купли-продажи земельного участка, предоставленного на основании постановления акимата города Алматы, осуществляется в нижеописанном порядке.
72. Ходатайство об оформлении договора купли-продажи земельного участка, предоставленного на основании постановления акимата города Алматы, подается в орган по земельным отношениям.
В ходатайстве указывается номер и дата постановления акимата города Алматы о предоставлении права на земельный участок, финансовая состоятельность.
73. Орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует ходатайство и направляет его в ДГП «АлматыгорНПЦзем» для определения земельного участка на соответствие учетным данным государственного земельного кадастра, а также подготовки акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
В необходимых случаях направляет запрос в орган архитектуры для получения информации о резервировании данного земельного участка, для строительства объектов административного и социального значения.
74. ДГП «АлматыгорНПЦзем» в установленном порядке направляет в орган по земельным отношениям акт пофакторного обследования и акт кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка вместе с земельно-кадастровым делом.
75. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней регистрирует заключение ДГП «АлматыгорНПЦзем», утверждает акт кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и после уведомления Заявителя о месте и дате подписания договора купли-продажи земельного участка заключает совместно с Заявителем договор купли-продажи земельного участка, а земельно-кадастровое дело передает ДГП «АлматыгорНПЦзем» для ввода в автоматизированную систему государственного земельного кадастра и архивирования.
8. Взаимодействие уполномоченных государственных органов
по обеспечению соблюдения земельного законодательства
76. Настоящий раздел устанавливает порядок обеспечения уполномоченными органами города Алматы в сфере управления земельными отношениями, а также архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, охраны и правопорядка, охраны окружающей среды, пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического надзора (далее - уполномоченные государственные органы) соблюдения законодательства по использованию и охране земель.

69. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны белгіленген тәртіпте жер-кадастрлық істі құрастырып, жер теліміне құқық беретін құжаттарды белгіленген тәртіпте дайындап, жер қатынастары жөніндегі органға жер-кадастрлық ісімен бірге қол қою үшін жібереді.
70.Жер қатынастары жөніндегі орган бес жұмыс күннен кем емес уақытта қол қойылған құқығын куәландыратын құжаттарын тіркейді және тіркеу журналына өтінім берушіге қол қойдырып, тапсырады.
7. Мемлекеттік меншіктегі жер теліміне сатып
сатып алу-сату шартын ресімдеу тәртібі
71. Алматы қаласындағы мемлекеттік өкілетті органдарының Алматы қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде берілген жер теліміне сатып алу-сату шартын ресімдеу кезінде өзара бірлесіп, іс-әрекет жасауы төмендегі төмендегі жазылған ретте жүргізіледі.
72. Алматы қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде берілген жер теліміне сатып алу-сату шартын ресімдеу туралы өтініші жер қатынастары жөніндегі органға беріледі.
Өтініште Алматы қаласы әкімдігінің жер теліміне құқық беру туралы қаулысының нөмірі, мерзімі, қаржылық жағдайы көрсетіледі.
73. Жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта өтінішті тіркеп және "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на жер телімінің мемлекеттік жер-кадастрлық мәліметінің тіркеу сәйкестігін анықтау, сонымен қатар жер телімінің жер-кадастрлық (бағалау) құны актісін дайындау үшін жібереді.
Қажетті жағдайларда сәулет органына әкімшілік және/немесе әлеуметтік маңызы бар құрылыс үшін осы жер телімін резервке қою туралы ақпарат алуға сұрау жібереді.
74. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны белгіленген тәртіпте жер қатынастары жөніндегі органға нақты зерттеу актісін және жер телімінің кадастрлық (бағалау) құны актісін жер-кадастрлық ісімен бірге жібереді.
75. Жер қатынастары жөніндегі орган жеті жұмыс күннен кем емес уақытта "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ның қорытындысын тіркейді, жер телімінің кадастрлық (бағалау) құны актісін бекітіп, өтінім берушімен бірге жер телімін сатып алу-сату шартын бірлесіп жасап, ал жер-кадастрлық ісін "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған жүйесіне және мұрағаттауға енгізу үшін береді.
8. Жер заңдылықтарын сақтауды қамтамасыз
ету бойынша мемлекеттік өкілетті органдарының өзара
бірлесіп, іс-әрекет жасауы
76. Бұл бөлім жер қатынастары саласындағы Алматы қаласының өкілетті органдарымен, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтері, қорғау және құқық тәртібі, қоршаған ортаны қорғау, өрт сөндіру қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау (әрі қарай - мемлекеттік өкілетті органдар) жерді пайдалану мен қорғау заңдылықтарын сақтауды қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.

77. Алматинское городское территориальное управление по управлению земельными ресурсами Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами (далее - ТУЗР) при выявлении фактов нарушений земельного законодательства в порядке осуществления государственного контроля за использованием и охраной земель принимает меры по их устранению в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
78. В целях скоординированных действий по недопущению самовольного занятия земельных участков, соблюдению прав собственников земельных участков и землепользователей ТУЗР своевременно обеспечивает материалами проведенных проверок уполномоченные государственные органы для использования при исполнении возложенных на них функций.
79. При установлении уполномоченными государственными органами нарушений земельного законодательства, каждый такой факт незамедлительно доводится до ТУЗР для принятия соответствующих мер.

77. Жер ресурстарын басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Агенттігінің жер ресурстарын басқару жөніндегі Алматы қаласы бойынша аумақтық басқармасына (әрі қарай - АЖРБ) жерлерді пайдалану және қорғауға мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібіндегі жер заңдылықтарын бұзу фактілерін анықтаған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдылықтарында көзделген тәртіпте оларды болдырмау шараларын қабылдайды.
78. Жер телімдерін өз бетінше алуға жол бермеу, жер телімдерінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың құығын сақтау бойынша іс-әрекеттерді біріктіру мақсатында, мемлекеттік өкілетті органдардың өзіне жүктелген қызметтерін орындау барысында пайдалану үшін АЖРБ-сы жүргізілген тексеру материалдармен өз уақытысында қаматамасыз етеді.
79. Қолданылып жүрген жер заңдылықтарын бұзуға жол берген әрбір фактілерді мемлекеттік өкілетті органдар анықтаған жағдайда, тиісті шара қабылдау үшін АЖРБ-на шұғыл түрде жеткізіп отырады.