Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу инновационного патента и патента на изобретение
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года N 52-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2007 года N 4642. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года N 136
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 23.04.2010 N 136 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с пунктом 4  статьи 17 Закона Республики Казахстан "Патентный закон" и в целях реализации  Закона Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 237-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу инновационного патента или патента на изобретение.
2. Признать утратившими силу приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года  N 418 "Об утверждении Инструкции по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу предварительного патента и патента на изобретение и заявки на выдачу патента на полезную модель" и приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 сентября 2004 года  N 56-п "Об утверждении Инструкции по составлению и оформлению заявки на выдачу предварительного патента, патента на изобретение и промышленные образцы, патента на полезные модели" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3118, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 г., N 2, ст. 13).
3. Управлению по реализации государственной политики в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Баржаксы Н.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа на государственную регистрацию.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Бекенова С.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан

Өнертабысқа инновациялық патентке немесе патентке өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 52-н.қ. Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 2007 жылғы 30 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4642 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 136 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.04.23 N 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы»"Патент заңы" туралы Заңының  17-бабының 4-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 2 наурыздағы N 237-III "Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"  Заңын іске асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Өнертабысқа инновациялық патентке немесе патентке өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрінің 1999 жылғы 28 желтоқсандағы  N 418 "Өнертабысқа патенттердi және алдын-ала патенттер беру өтiнімдерiн және пайдалы модельдерге патент беру өтiнiмдерiн әзiрлеу, ұсыну және қарау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрағасының 2004 жылғы 24 қыркүйектегі  N 56-п "Өнертабысқа және өнеркәсіптік үлгілерге алдын ала патентке, патентке, пайдалы модельдерге патентке өтінімді жасау және ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3118 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 2, 13-құжат) бұйрықтарының күштері жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру басқармасы (Н.Б. Баржақсы) заңда көрсетілген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының орынбасары С.Е. Бекеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігінің Зияткерлік меншік
құқығы комитеті төрағасының

от 24 апреля 2007 года N 52-ОД
Инструкция
по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу
инновационного патента или патента на изобретение
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Патентный закон" от 16 июля 1999 года (далее - Закон) и детализирует деятельность по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу инновационного патента или патента на изобретение.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия и термины:
1) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;
2) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных государственной монополии (оказание услуг в области охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов);
3) заявка - заявка на выдачу инновационного патента или патента на изобретение;
4) конвенционная заявка - заявка, поданная в соответствии с   Парижской конвенцией по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года;
5) международная заявка - заявка, поданная в соответствии с  Договором о патентной кооперации (РСТ) от 19 июня 1970 года;
6) евразийская заявка - заявка, поданная в соответствии с  Евразийской патентной конвенцией от 9 сентября 1994 года.
Глава 2. Составление, оформление и подача заявки на выдачу
инновационного патента или патента на изобретение
1. Общие требования к заявке
3. Право на подачу заявки на изобретение в соответствии с пунктом 1  статьи 10 Закона имеют автор изобретения, работодатель, их правопреемник или совместно перечисленные лица при условии согласия между ними (далее - Заявитель).
4. Автор изобретения - физическое лицо, творческим трудом которого оно создано, имеет право на подачу заявки и получение инновационного патента или патента в следующих случаях:
если изобретение не является служебным;
если изобретение является служебным, но договором между автором и работодателем предусмотрено право автора на получение инновационного патента или патента или если работодатель в течение четырех месяцев с даты уведомления его автором о созданном служебном изобретении не подаст в экспертную организацию, не передаст право на подачу заявки другому лицу и не сообщит автору о сохранении изобретения в тайне.
Подтверждения права на подачу заявки каким-либо документом не требуется.
5. В соответствии с пунктом 2  статьи 17 Закона заявка должна содержать следующие документы:
заявление о выдаче инновационного патента или заявление о выдаче патента с указанием авторов изобретения и лиц, на имя которых испрашивается инновационный патент или патент, а также их местожительства или местонахождения;
описание изобретения, раскрывающее его с полнотой, достаточной для осуществления специалистом в соответствующей области знаний;
формулу изобретения, определяющую объект изобретения и выражающую его сущность. Формула должна быть ясной, точной и основываться на описании;
чертежи и иные материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
реферат;
доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя.

2007 жылғы 24 сәуірдегі N 52-н.қ.
бұйрығымен бекітілген
Өнертабысқа инновациялық патент немесе патент беруге
арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі
нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының 1999 жылғы
16 шілдедегі "Патент заңы" (бұдан әрі - Заң) Заңына сәйкес әзірленді және инновациялық патент және өнертабыс патентін беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау   бойынша қызметті нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта келесі негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жататын салалардағы (өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласында қызмет көрсету) қызметті жүзеге асыратын, уәкілетті органға ведомстволық қарасты ұйым;
өтінім - инновациялық патент және өнертабыс патентін беруге арналған өтінім;
конвенциялық өтінім - 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншікті қорғау жөніндегі Париж конвенциясына сәйкес берілген өтінім;
халықаралық өтінім - 1970 жылғы 19 маусымдағы Патент кооперация (РТС) туралы нөмірішарына сәйкес берілген өтінім;
евразиялық өтінім - 1994 жылғы 9 қыркүйектегі Еуразиялық патент конвенциясына сәйкес берілген өтінім.
2-тарау. Өнертабысқа инновациялық патент немесе патент
беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және беру 1. Өтінішке қойылатын жалпы талаптар
3.   Заңының  10-бабы 1-тармағына сәйкес өнертабыстың авторы, жұмыс беруші, олардың құқықтық мирасқорлары немесе аталған тұлғалардың аралығында өзара келісімі болған жағдайда өнертабысқа өтінім беруге құқылы (бұдан әрі - өтінім беруші).
4. Өнертабыстың авторы - шығармашылық еңбек еткен жеке тұлға, келесі жағдайларда инновациялық патент және өнертабыс патентін беруге арналған өтінімді беруге және алуға құқығы бар:
егер өнертабыс қызметтік болып табылмаса;
егер өнертабыс қызметтік болып табылса, бірақ автор мен жұмыс берушінің арасындағы келісімімен инновациялық патентті және патентті алуға автордың құқығы көзделген жағдайда, сондай-ақ автордың жаңадан жасалған қызметтік өнертабысы туралы хабарлаған күнінен бастап жұмыс беруші төрт ай ішінде сараптама жасау ұйымына бермесе, басқа тұлғаға өтінімді беру құқығын бермесе және авторға өнертабыстың құпиясын сақтау туралы хабарламаса.
Өтінімді беру құқығын қандай да бір құжатпен растау талап етілмейді.
5. Заңның  17-бабының 2-тармағына сәйкес өтінімде келесі құжаттар болуы тиіс:
өнертабыс авторлары және инновациялық патент немесе патент сұратылып отырған тұлғалардың атын көрсете отырып, инновациялық патентті беру туралы өтінім немесе патент беру туралы өтінім, сондай-ақ олардың тұрғылықты жері немесе орналасқан орны;
тиісті білім саласында маманмен жүзеге асырылатын өнертабыстың жеткілікті толық ашылған сипаттамасы;
оның мәнін білдіретін және өнертабыс нысанын анықтайтын өнертабыс формуласы. Формула түсінікті, нақты болуы керек және сипаттамаға негізделуі тиіс;
сызбалар мен өзге де материалдар, егер олар өнертабыс мәнін түсінуге қажетті болса;
реферат;
іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда - сенімхат.

6. Документы, прилагаемые к заявке:
1) документ, подтверждающий оплату подачи заявки в установленном размере.
При оплате в размере, меньшем установленного, кроме документа, подтверждающего оплату, представляется также документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера. Указанные документы могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца;
2) копия первой заявки в соответствии с пунктом 2  статьи 20 Закона к заявке с испрашиванием конвенционного приоритета, которая представляется не позднее шести месяцев с даты поступления конвенционной заявки в экспертную организацию. Если первых заявок несколько, прилагаются копии всех этих заявок.
В случае подачи конвенционной заявки другим заявителем прилагается разрешение заявителя первой заявки на использование права приоритета.
При испрашивании конвенционного приоритета по заявке, поступившей по истечении двенадцати месяцев с даты подачи первой заявки, но не позднее двух месяцев по истечении двенадцатимесячного срока, к заявке прилагается документ с указанием не зависящих от заявителя обстоятельств, воспрепятствовавших подаче заявки в указанный двенадцатимесячный срок, и документа, подтверждающего наличие этих обстоятельств, если нет оснований предполагать, что они известны экспертной организации.
Просьба об установлении конвенционного приоритета может быть представлена при подаче заявки (приводится в соответствующей графе заявления о выдаче инновационного патента или заявления о выдаче патента) или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию;
3) документ о депонировании в официальной уполномоченной на это коллекции-депозитарии прилагается к заявке на изобретение, которое относится к новому штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных. Этот документ (заверенная копия паспорта о депонировании) может быть представлен одновременно с заявкой или не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию. Дата депонирования должна предшествовать дате приоритета изобретения;
4) к заявке, содержащей перечень последовательностей нуклеотидов и/или аминокислот, прилагается машиночитаемый носитель информации (дискета) с записью копии того же перечня последовательностей, удовлетворяющей требованиям стандарта ST.25 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее - ВОИС), и подписанное заявителем заявление относительно того, что информация, представляемая в машиночитаемой форме, идентична перечню последовательностей, представляемому в печатной форме;

6. Өтінімге қоса берілетін құжаттар:
1) белгіленген мөлшерде өтінім беруге ақы төленгенін растайтын құжат.
Белгіленген мөлшерден аз төленген жағдайда, төлемді растайтын құжаттан басқа, сондай-ақ оның мөлшерін азайту негізін растайтын құжат тапсырылады. Аталған құжаттар өтініммен бірге немесе өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде тапсырылуы мүмкін. Тиісті төлем төленген жағдайда бұл мерзім ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспауы керек;
2) алғашқы өтінім көшірмесі, Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес өтінімге конвенциялық басымдығын сұратумен тіркеледі, ол конвенциялық өтінім сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап алты айдан кешіктірілмей тапсырылады. Егер алғашқы өтінімдер бірнешеу болса, осы өтінім көшірмелерінің барлығы тіркеледі.
Конвенциялық өтінімді басқа өтінім беруші берген жағдайда басымдық құқығын пайдалануға алғашқы өтінімге өтінім берушінің рұқсаты қоса беріледі.
Алғашқы өтінім берілген күннен бастап он екі ай мерзім өткен соң, бірақ он екі айлық мерзім өткеннен кейін екі айдан кешікпей түскен өтінім бойынша конвенциялық басымдық сұрату кезінде өтінімге, көрсетілген он екі айлық мерзімде өтінім берушіге қатысты емес кедергі болған жағдай көрсетілген құжат және, осы жағдайдың болғанын растайтын құжат, ол туралы сараптама жасау ұйымы хабардар деген негіз болмаса, қоса беріледі.
Конвенциялық басымдықты анықтау туралы өтінім өтінім беру кезінде (өтінімнің тиісті бағанында инновациялық патент немесе патент беру туралы келтіріледі) немесе өтінім сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап екі ай ішінде тапсырылуы мүмкін;
3) депозиттеу туралы құжат, оған ресми уәкілетті коллекция-депозитарийда микроорганизмнің жаңа штаммына, өсімдіктер мен жануарлардың жасаушасына жататын өнертабысқа берілген өтінімге қоса беріледі. Бұл құжат (депозиттеу туралы төлқұжаттың расталған көшірмесі) өтініммен бір мезгілде немесе өтінім сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей тапсырылуы мүмкін. Депозиттеу күні өнертабыс басымдығы күнінен алда болуға тиіс;
4) нуклеотидтер мен/немесе аминқышқылдары тізбегінің тізілімі бар өтінімге Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (бұдан әрі - ДЗМҰ) ST.25 стандарты талаптарын қанағаттандыратын, сол тізбек тізілімінің көшірмесі бар машина оқитын ақпарат көзі (дискета), және машина оқитын нысанда берілген ақпараттың қағазға басылған нысанға сәйкестігіне қатысты өтінім берушінің қолы қойылған өтінім беріледі;

5) подача заявки в письменном виде может сопровождаться приложением ее копии на машиночитаемом носителе. При этом заявителем представляется декларация об идентичности текста в печатном виде и на машиночитаемом носителе.
7. Заявление о выдаче инновационного патента или заявление о выдаче патента представляется на государственном или русском языке. Прочие документы заявки представляются на государственном, русском или другом языке. Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод на государственный или русский язык. Перевод должен быть представлен в течение двух месяцев после поступления в экспертную организацию заявки, содержащей документы на другом языке, а при условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца. В случае непредставления перевода в установленный срок заявка признается неподанной в соответствии с пунктом 2  статьи 16 Закона.
8. Заявление о выдаче инновационного патента или заявление о выдаче патента представляется в четырех экземплярах, описание изобретения, формула изобретения, чертежи и иные материалы, необходимые для понимания сущности изобретения, а также реферат, составленные на государственном или русском языке, представляются в трех экземплярах. Те же документы, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре, а перевод их на государственный или русский язык - в трех экземплярах.
Остальные документы и перевод их на государственный или русский язык, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре.
2. Заявка на изобретение
9. Заявка на изобретение в соответствии с пунктом 2  статьи 6 Закона может быть подана на техническое решение в любой области, относящееся к продукту, способу, а также применению известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению.
Продуктом как объектом изобретения является, в частности, устройство, вещество, биотехнологический продукт, в том числе штамм микроорганизма, культура клеток растений или животных.
1) к устройствам как объектам изобретения относятся конструкции и изделия.
Для характеристики устройств используются, в частности, следующие признаки:
наличие конструктивного (конструктивных) элемента (элементов);
наличие связи между элементами;
взаимное расположение элементов;
форма выполнения элемента (элементов) или устройства в целом, в частности, геометрическая форма;
форма выполнения связи между элементами;
параметры и другие характеристики элемента (элементов) и их взаимосвязь;
материал, из которого выполнен элемент (элементы) или устройство в целом;
среда, выполняющая функцию элемента.

5) жазбаша түрде берілген өтінімге машинаоқитын ақпарат көзіндегі оның көшірмелері қоса берілуі мүмкін. Бұл ретте өтінім беруші мәтіннің баспа түрі мен ақпарат көзіндегі сәйкестігі туралы ресми мәлімдеме береді.
7. Инновациялық патент беру немесе патент беру туралы өтінім мемлекеттік немесе орыс тілінде тапсырылады. Өтінімнің өзге құжаттары мемлекеттік, орыс немесе басқа тілде тапсырылады. Егер өтінімнің өзге құжаттары басқа тілде тапсырылса, өтінімге мемлекеттік немесе орыс тіліндегі қоса беріледі. Сараптама жасау ұйымына құжаттары басқа тілдегі өтінім түскен соң, екі ай ішінде өтінім беруші аударманы тапсыруға тиіс, ал тиісті ақысы төленсе, бұл мерзім ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспауға тиіс.  Белгіленген уақытта аударма берілмесе, Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес өтінім берілмеген болып танылады.
8. Инновациялық патент беру немесе патент беру туралы өтінім төрт данада, өнертабыс мәнін түсінуге қажетті өнертабыс сипаттамасы, өнертабыс формуласы, сызбалар және өзге материалдар, сондай-ақ мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылған реферат үш данада тапсырылады. Басқа тілде толтырылған сол құжаттар бір данада, ал олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасы үш данада тапсырылады.
Қалған құжаттар және олардың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы, егер олар басқа тілде толтырылса, бір данада тапсырылады.
2. Өнертабысқа өтінім
9. Заңның  6-бабының 2-тармағына сәйкес өнімге, тәсілге қатысты кез келген саладағы техникалық шешімге, сондай-ақ белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа бағыт бойынша немесе жаңа өнімді белгілі бағытта қолдануға берілуі мүмкін.
Өнертабыс нысаны ретінде өнім болып табылатындар, атап айтқанда, құрылғы, зат, биотехнологиялық өнім, соның ішінде микроорганизмнің штаммы, өсімдіктер мен жануарлар жасушасы.
1) өнертабыс нысаны ретінде құрылғыға конструкциялар мен бұйымдар жатады.
Құрылғыны сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
құрылым (құрылымдар) элементінің (элементтерінің) бар болуы;
элементтер арасындағы байланыстың бар болуы;
элементтердің өзара орналасуы;
элемент (элементтер) немесе құрылғының тұтастай орындалу нысаны, атап айтқанда, геометриялық нысаны;
элементтер арасындағы өзара байланысты жасау нысаны;
элементтің (элементтердің) өлшемдері мен басқа сипаттары және олардың өзара байланысы;
элемент (элементтер) немесе тұтастай құрылғы;
элемент қызметін атқаратын орта.

2) к веществам как объектам изобретения относятся:
химические соединения;
композиции (составы, смеси);
продукты ядерного превращения.
Для характеристики химических соединений используются, в частности следующие признаки:
для низкомолекулярных соединений с установленной структурой - качественный состав (атомы определенных элементов), количественный состав (число атомов каждого элемента), связь между атомами и взаимное их расположение в молекуле, выраженное химической структурной формулой;
для высокомолекулярных соединений с установленной структурой - структурная формула элементарного звена макромолекулы, структура макромолекулы в целом (линейная, разветвленная), количество элементарных звеньев или молекулярная масса, молекулярно-массовое распределение, геометрия и стереометрия макромолекулы, ее концевые и боковые группы, для сополимеров - дополнительно соотношение сомономерных звеньев и их периодичность;
для соединений с неустановленной структурой - физико-химические и иные характеристики (в том числе признаки способа получения), позволяющие отличить данное соединение от других.
Для характеристики композиций используются, в частности, следующие признаки:
качественный состав (наличие ингредиентов);
количественный состав (содержание ингредиентов);
структура композиции;
структура ингредиентов.
Для характеристики композиций неустановленного состава могут использоваться их физико-химические, физические и утилитарные показатели и признаки способа получения.
Для характеристики веществ, полученных путем ядерного превращения, используются, в частности, следующие признаки:
качественный (изотоп (изотопы) элемента) и количественный (число протонов и нейтронов) составы;
основные ядерные характеристики: период полураспада, тип и энергия излучения (для радиоактивных изотопов).
3) к биотехнологическим продуктам как объектам изобретения относятся продукты, выделенные из их природного окружения или полученные иными способами.
К биотехнологическим продуктам в качестве объектов изобретений относятся:
живые объекты, в частности растения, животные, кроме объектов, указанных в  статье 2 и пункте 3  статьи 6 Закона, и микроорганизмы, клетки растений и животных и другие элементы, выделенные из организмов растений и животных или полученные иными способами, штаммы микроорганизмов, культуры клеток растений или животных;
неживые объекты, в частности гормоны, цитокины, ферменты, антигены, антитела, последовательности нуклеиновых кислот, плазмиды, векторы и т.д., выделенные из растений, животных или микроорганизмов или полученные иными способами.
Признаки, используемые для характеристики биотехнологических продуктов, относящихся к живым объектам
Для характеристики растений и животных используются, в частности, следующие признаки:
назначение;
происхождение и способ получения;
таксономическая принадлежность;
полезное свойство;
особенности генотипа и/или фенотипа;
особенности генетической конструкции, которую содержит растение или животное;
особенности структурных элементов растения или животного;
сведения о полезном веществе, которое продуцирует растение или животное, и уровень продуктивности;
особенности размножения;
стабильность сохранения полезного свойства.
Для характеристики штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных могут быть использованы, в частности, следующие признаки:
назначение;
происхождение (источник получения, родословная штамма, характеристика исходных или родительских штаммов);
таксономическая принадлежность;
культурально-морфологические признаки;
физиолого-биохимические признаки;
цитологические признаки;
молекулярно-биологические признаки;
маркерные признаки (генетические, иммунологические, биохимические, физиологические);
онкогенность (для штаммов и клеток медицинского и ветеринарного назначения);
данные о контаминации;
биотехнологическая характеристика: название и свойства полезного вещества, продуцируемого штаммом или культурой, уровень активности (продуктивности) и способы ее определения;
сведения о стабильности сохранения полезного свойства при длительном культивировании;
вирулентность, иммуногенность, антигенная структура, чувствительность к антибиотикам, антагонистические свойства (для штаммов и культур медицинского и ветеринарного назначения);
особенности размножения;
принцип гибридизации (для штаммов гибридных микроорганизмов);
сведения о криоконсервации.
Для характеристики культур клеток растений или животных дополнительно используются, в частности, следующие признаки:
число пассажей;
кариологическая характеристика;
ростовые (кинетические) характеристики;
характеристика культивирования в организме животного (для гибридов);
способность к морфогенезу (для клеток растений).
Для характеристики консорциумов микроорганизмов, клеток растений или животных, дополнительно к перечисленным выше признакам, используются, в частности, следующие признаки:
факторы и условия адаптации и селекции;
таксономический состав;
соотношение и заменяемость индивидуальных компонентов;
делимость;
культурально-морфологические, цитологические, физиолого-биохимические и иные признаки индивидуальных компонентов;
стабильность и/или конкурентоспособность;
физиологические особенности консорциума в целом.
Признаки, используемые для характеристики биотехнологических продуктов, относящихся к неживым объектам
Для характеристики биотехнологических продуктов, относящихся к неживым объектам, используются, в частности, следующие признаки:
для продуктов с установленной или частично установленной структурой - структурная формула или особенности строения, в том числе последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот, последовательность аминокислот для белков, полипептидов, пептидов, наличие и порядок расположения составных элементов, в том числе регуляторных и кодирующих областей, сайтов и маркеров для плазмид, векторов, генетических конструкций, рекомбинантных и гибридных молекул;
для продуктов с неустановленной структурой физико-химические и иные свойства, в том числе признаки способа получения, позволяющие идентифицировать эти продукты, в частности отличать их от других известных продуктов.
Для всех биотехнологических продуктов указываются осуществляемая ими функция или вид активности и происхождение.

2) өнертабыс нысаны ретіндегі заттарға жататындар:
химиялық қосылыстар;
композициялар (құрамдар, қоспалар);
ядролық айналу өнімдері.
Химиялық қосылыстардың сипаттамасы ретінде келесі белгілер пайдаланылады:
құрылымы белгіленген төменгі молекулярлық қосылыстар үшін - сапалық құрамы (нақты элементтердің атомдары), сандық құрамы (әрбір элементтің атомдар саны), атомдар арасындағы байланыс және химиялық құрылымдық формулада берілген олардың молекулада өзара орналасуы;
құрылымы белгіленген жоғары молекулярлық қосылыстар үшін - макромолекула элементарлық тізбегінің құрылымдық формуласы,  макромолекуланың тұтас құрылымы (желілік, тарамдалған), қарапайым тізбектердің саны немесе молекулярлық масса, молекулярлық-массалық бөлу, макромолекуланың геометриясы және стереометриясы, олардың шеттік және бүйірлік топтары, полимерлестер үшін - қосымша мономерлес топтардың арақатысы және олардың мерзімділігі;
құрылымы анықталмаған қосылыстар үшін - осы қосылысты басқалардан ажыратуға қажетті физика-химиялық және өзге де сипаттар (оның ішінде алу тәсілі белгілері).
Композицияны сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
сапалық құрам (ингредиенттердің бар болуы);
сандық құрам (ингредиенттердің мазмұны);
композиция құрылымы;
ингредиенттер құрылымы.
Құрылымы анықталмаған композицияны сипаттау үшін олардың физика-химиялық, физикалық және пайдалы көрсеткіштері мен алу тәсілі белгілері пайдаланылуы мүмкін.
Ядроға айналдыру жолымен алынған заттарды сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
сапалық (элемент изотопы (изотоптары) және сандық (протондар мен нейтрондар саны) құрамдары;
негізгі ядролық сипаттамалар: жартылай ыдырау кезеңі, сәулелендірудің үлгісі мен энергиясы (радиоактивті изотоптар үшін).
3) өнертабыс нысаны ретіндегі биотехнологиялық өнімдерге табиғи қоршаған ортадан шыққан немесе басқа тәсілдермен алынған өнімдер жатады.
Тірі нысандар, атап айтқанда, өсімдіктер, жануарлар, Заңның  2-бабында және  6-бабының 3-тармағында көрсетілгендерден басқа және микроорганизмдер, өсімдіктер мен жануарлардың жасушасы және өсімдіктер мен жануарлардың ағзасынан бөлінген немесе басқа тәсілдермен алынған басқа элементтер, микроорганизмдердің штаммы, өсімдіктер мен жануарлардың жасушасы;
тірі емес нысандар, атап айтқанда, өсімдіктерден, жануарлардан не микроорганизмдерден немесе басқа тәсілмен алынған  гормондар, цитокиндер, ферменттер, антигендер, антиденелер, нуклеин қышқылдарының тізбегі, плазамидтер, векторлар тұрады.
тірі нысандарға жататын биотехнологиялық өнімдерге пайдаланылатын белгілер.
Өсімдіктер мен жануарларды сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
мақсаты;
шығу тегі және алу тәсілі;
таксономикалық тәнділігі;
пайдалы қасиеті;
генотип және/немесе фенотиптің ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануардың генетикалық конструкция ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануардың құрылымдық элементтерінің ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануарды продуцирует пайдалы зат туралы мәліметтер, және өнімділік деңгейі;
көбею ерекшеліктері;
пайдалы қасиетті сақтау тұрақтылығы.
Микроогранизмдер штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушалар культурасын сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
мақсаты;
шығу тегі (алу тәсілі, тектілік штаммасы, бөліну көзі немесе ата-аналық штаммаларының сипаттамасы);
таксономикалық тәнділігі;
культуралдық-морфологиялық белгілері;
физиологиялық-биохимиялық белгілері;
цитологиялық белгілері;
молекулярлық-биологиялық белгілер;
маркерлік белгілері (генетикалық, иммунологиялық, биохимиялық, физиологиялық);
онкогенділігі (медициналық және ветеринарлық саладағы штаммдар мен жасушалар үшін);
контаминация туралы деректер;
биотехнологиялық сипаттама: штамм немесе дақылмен өңделген пайдалы заттың атауы мен қасиеті, белсенділік (өнімділік) деңгейі және оны анықтайтын тәсілдер;
ұзақ пайдалану кезіндегі пайдалы қасиеттің сақталу тұрақтылығы туралы мәліметтер;
вируленттілік, иммуногендік, антигендік құрылым, антибиотиктерге сезімталдық, қарама-қайшы қасиеттер (медициналық және ветеринарлық саладағы штаммдар мен жасушалар үшін);
көбею ерекшеліктері;
гибридтеу қағидаты (гибридті микроорганизмдер штаммдары үшін);
криоконсервация туралы мәліметтер.
Өсімдіктер немесе жануарлар жасушалары өскіндерінің сипаттау үшін қосымша үшін келесі белгілер пайдаланылады:
пассаждар саны;
кардиологиялық сипаттамасы;
өсу (кинетикалық) сипаттамалары;
жануар организмінде өсіру (гибрид үшін) сипаттамасы;
морфогенезге қабілеттілігі (өсімдіктер жасушалары үшін).
Микроорганизмдер консорциумының, өсімдіктер немесе жануарлар жасушалары өсімдіктерінің сипаттамасы үшін жоғарыда аталған белгілерге қосымша келесі белгілер пайдаланылады:
бейімдеу және селекция факторы мен жағдайы;
таксономикалық құрам;
жеке компоненттердің сәйкестілігі мен алмастырғыштылығы;
культуралдық-морфологиялық белгілері, цитологиялық белгілері, физиологиялық-биохимиялық және жеке компоненттердің басқа да белгілері;
тұрақтылығы және/немесе бәсекеге қабілеттілігі;
консорциумның жалпы физиологиялық ерекшеліктері.
Тірі емес нысандарға жататын биотехнологиялық өнімдерге пайдаланылатын белгілер.
Тірі емес нысандарға жататын биотехнологиялық өнімдерді сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
құрылымы белгіленген немесе жартылай белгіленген өнімдер үшін - құрылымдық формула немесе құрылым ерекшеліктері, соның ішінде нуклеин қышқылы (мысалы, гендер, ген фрагменттері) үшін нуклеотидтердің бірізділігі, белоктар, полипептидтер, пептидтер үшін аминоқышқылдардың бірізділігі, құрама элементтердің болуы мен орналасу тәртібі, соның ішінде реттейтін және код беретін салалар, сайттер және плазмид, вектор, генетикалық конструкция, рекомбинант және гибридтік молекулалар үшін;
құрылымы белгіленбеген өнімдер үшін физика-химиялық және өзге қасиеттері, соның ішінде осы өнімдерді теңдестіретін алу тәсілінің белгілері оларды басқа белгілі өнімдерден айырады.
Биотехнологиялық өнімдердің барлығы үшін олардың жасайтын қызметі немесе белсенділік түрі мен шыққан тегі көрсетіледі.

4) способом как объектом изобретения является процесс выполнения действий над материальным объектом с помощью материальных объектов.
Для характеристики способа используются, в частности, следующие признаки:
наличие действия или совокупности действий;
порядок выполнения таких действий во времени (последовательно, одновременно, в различных сочетаниях и тому подобное);
условия осуществления действий, режим;
использование веществ (исходного сырья, реагентов, катализаторов и так далее), устройств (приспособлений, инструментов, оборудования и так далее), штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных.
5) объекты изобретения - применение известных продукта или способа по новому назначению и применение нового продукта по определенному назначению.
К применению известных продукта или способа по новому назначению как объекту изобретения относится их использование в соответствии с иной предназначенностью.
К применению по новому назначению относится первое применение веществ (природных и искусственно полученных) для удовлетворения общественной потребности, то есть установление утилитарного назначения природных веществ, веществ, полученных в эксперименте, отходов производства и так далее, для которых такое назначение не было определено.
Для характеристики применения известных ранее продукта или способа, по новому назначению или применения нового продукта по определенному назначению используется краткая характеристика применяемого объекта, достаточная для его идентификации, и указание этого нового назначения.
10. В соответствии с пунктом 3  статьи 6 Закона не признаются изобретениями:
открытия, научные теории и математические методы;
методы организации и управления хозяйством;
условные обозначения, расписания, правила;
правила и методы выполнения умственных операций, проведения игр;
программы для вычислительных машин и алгоритмы как таковые;
проекты и схемы планировки сооружений, зданий, территорий;
предложения, касающиеся лишь внешнего вида изделий;
предложения, противоречащие общественным интересам, принципам гуманности и морали.
Охрана иных объектов интеллектуальной собственности (селекционных достижений, топологий интегральных микросхем, товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров и других) регулируется законодательными актами Республики Казахстан.
11. Требование единства изобретения.
В соответствии с пунктом 1  статьи 17 Закона заявка должна относиться к одному изобретению или группе изобретений, связанных между собой настолько, что они образуют единый изобретательский замысел.
Единство изобретения признается соблюденным, если:
в формуле изобретения охарактеризовано одно изобретение;
в формуле изобретения охарактеризована группа изобретений:
одно из которых предназначено для получения (изготовления) другого (устройство или вещество и способ получения (изготовления) устройства или вещества в целом или их части);
одно из которых предназначено для осуществления другого (например, способ и устройство для осуществления способа в целом или одного из его действий);
одно из которых предназначено для использования другого (в другом) (например, способ и вещество, предназначенное для использования в способе; способ или устройство и его часть; применение устройства или вещества по новому или по определенному назначению и способ с их использованием в соответствии с этим назначением; применение устройства или вещества по новому или определенному назначению и устройство или композиция, составной частью которых они являются);
относящихся к объектам одного вида (несколько устройств, несколько веществ) одинакового назначения, обеспечивающих получение одного и того же технического результата (варианты).

4) материалдық объектілердің көмегімен материалдық объектілерге іс-әрекеттердің орындалу үдерісі өнертабыс объектісінің тәсілі болып табылады.
Тәсілді сипаттау үшін келесі белгілер пайдаланылады:
іс-әрекеттердің бар болуы немесе іс-әрекеттер жиынтығы;
осындай іс-әрекеттердің уақыт ішіндегі орындалу тәртібі (бірізділікті, бір уақытта, әр түрлі тіркесімде);
іс-әрекеттерді жасау шарты, тәртібі;
заттектерді (әуелгі шикізатты, реагенттерді, катализаторларды), құрылғыларды (приспосболени, аспаптар, жабдықтар), микроорганизмдердің штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өскіндерін пайдалану.
5) өнертабыс объектілері - белгілі өнім немесе тәсілді жаңа бағытта қолдануға және жаңа өнімді белгілі бағытта қолдану.
Өнертабыс объектісі ретінде бұрыннан белгілі өнім немесе тәсілді жаңа бағытта қолдануға оларды тиісінше өзге бағытта пайдалану жатқызылады.
Жаңа бағытта қолдануға қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін заттектердің (табиғи және жасанды түрде алынған) алғашқы қолданылуы, яғни мұндай бағыты айқындалмаған табиғи заттектердің, экспериментте алынған заттектердің, өндіріс қалдықтарының қайта пайдалану бағытын белгілеу теңестіріледі.
Бұрыннан белгілі өнім немесе тәсілді жаңа бағыттағы жаңа өнімнің қолданылуын сипаттау үшін қолданылатын объектінің оны теңестіру үшін қажетті қысқаша сипаттамасы және осы жаңа бағытты көрсету пайдаланылады.
10. Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес мыналар:
жаңалықтар, ғылыми теория мен математикалық әдістер;
шаруашылықты ұйымдастыру мен басқару әдістері;
шартты белгілер, кестелер, ережелер;
ақыл-ой операцияларын атқарудың, ойын жүргізудің ережелері мен әдістері;
есептегіш машиналарға арналған бағдарламалар және сондайлық алгоритмдер;
құрылыстар, ғимараттар, аумақтар жоспарлануының жобалары мен схемалары;
бұйымның сыртқы түріне ғана қатысты ұсыныстар;
қоғамдық мүдделерге, ізгілік және моральдық қағидаттарға қайшы келетін ұсыныстар өнертабыстар болып танылмайды.
Өзге де зияткерлік меншік объектілерін (селекциялық жетістіктерді, интегралдық микросхемалар топологияларын, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, тауар шығарылған жерлердің атауларын) қорғау өзге заң актілерімен реттеледі.
11. Өнертабыс бірлігін талап ету.
Заңның 17-бабының 1-тармағына сәйкес өтінім өзара байланысы соншалықты, ортақ өнертабыс мәнін құрайтын бір өнертабысқа немесе өнертабыстар тобына қатысты болуға тиіс.
Егер:
өнертабыс формуласында бір өнертабыс сипатталса;
өнертабыс формуласында өнертабыстар тобы сипатталса;
бірі екіншісін алуға (даярлауға) бағытталған (мысалы, құрылғы немесе заттекті және құрылғыны немесе заттекті тұтастай немесе олардың бөлігін алу (даярлау) тәсілі);
бірі екіншісін жүзеге асыру үшін бағытталған (мысалы, тәсіл және тәсілді тұтастай жүзеге асыратын құрылғы немесе оның іс-әрекетінің бірі);
бірі екіншісін (екіншісінде) пайдалануға бағытталған (мысалы, тәсілде пайдалануға бағытталған тәсіл мен заттек; тәсіл немесе құрылғы және оның бөлігі; құрылғыны немесе заттекті жаңа бағыты бойынша қолдану және оларды осы бағытына сәйкес пайдалану тәсілі; құрылғыны немесе заттекті жаңа бағыты бойынша қолдану және олар құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғы немесе композиция);
бір бағыттағы объектілерге жататын (бірнеше құрылғылар, бірнеше заттектер) бір ғана техникалық нәтиже (нұсқаларды) алуды қамтамасыз ететін біркелкі болса,  өнертабыс бірлігі сақталған болып танылады.

3. Содержание документов заявки
12. Заполнение заявления о выдаче инновационного патента или заявления о выдаче патента.
1) заявление о выдаче инновационного патента или заявление о выдаче патента (далее - Заявление) представляется при подаче заявки на выдачу инновационного патента или подаче заявки на выдачу патента соответственно и представляется по форме ИЗ-1И.П. или ИЗ-1П. ( приложения 1 и  2 к настоящей Инструкции), наименования, граф которых идентичны.
Если какие-либо сведения нельзя разместить полностью в соответствующих графах, их приводят по той же форме на дополнительном листе с указанием в соответствующей графе заявления: "смотреть Приложение к заявлению" (в соответствующей клетке графы "Перечень прилагаемых документов" проставляется знак "Х").
2) графы заявления "Дата поступления", графы под кодами 21, 22, 85, расположенные в его верхней части, предназначены для заполнения экспертной организацией после поступления заявки и заявителем не заполняются.
3) графы под кодами 86 и 87, расположенные над словом "Заявление", заполняются заявителем в случае перевода на национальную фазу в Республике Казахстан международной заявки, содержащей указание Республики Казахстан, а графы под кодами 96 и 97 - в случае преобразования евразийской заявки в национальную заявку Республики Казахстан в соответствии со  статьей 16 Евразийской патентной конвенции.
В графе под кодом 86 в соответствующей клетке проставляется знак "X" и приводятся регистрационный номер международной заявки, дата международной подачи, установленные получающим ведомством.
В графе под кодом 87 приводятся номер и дата международной публикации международной заявки.
В графе под кодом 96 приводятся регистрационный номер евразийской заявки и дата ее подачи, установленные получающим ведомством.
В графе под кодом 97 приводится номер и дата публикации евразийской заявки.
4) в графе по кодом 71, содержащей просьбу о выдаче инновационного патента или патента на изобретение, после слов "на имя заявителя (заявителей)" приводятся сведения о заявителе (заявителях), на имя которого (которых) испрашивается инновационный патент или патент: фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу об официальной регистрации (для резидентов Республики Казахстан копия документа прилагается), а также сведения об их соответственно местожительстве, местонахождении, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лиц указываются также и в транслитерации на государственном или русском языке. Сведения о местожительстве заявителей, являющихся авторами изобретения, приводятся в графе рядом с графой под кодом 72 на второй странице заявления.
Для иностранных юридических или физических лиц, находящихся или проживающих за пределами Республики Казахстан, на имя которых испрашивается инновационный патент или патент на изобретение, указывается код страны по стандарту ВОИС SТ.3 (если он установлен).
Если заявителей несколько, указанные сведения приводятся для каждого из них.

3. Өтінім құжаттарының мазмұны
12. Инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімді толтыру:
1) инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінім (бұдан әрі - өтінім) инновациялық патент беруге арналған өтінімді бергенде немесе патент беруге арналған өтінім бергенде беріледі және ӨН-1 Ө.П. немесе ӨН-1 П. нысанында тапсырылады, бұлардағы бағандардың атаулары бір біріне сәйкес болады (осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшалары).
Егер қандай да болмасын мәліметтерді тиісті бағандарға сыйғызу мүмкін болмаса, оларды қосымша парақта өтінімнің тиісті бағанына мына нысанда келтіреді: "өтінімге Қосымшаны қараңыз" ("Тіркелген құжаттар тізімі" бағанының тиісті бөлігіне "Х" таңбасы қойылады);
2) өтінімнің "Түскен күні" бағандары, оның жоғары бөлігіне орналасқан 21, 22, 85 кодтар астындағы бағандарын өтінім түскеннен кейін сараптама жасау ұйымы толтырады, оны өтінім беруші толтырмайды;
3) "Өтінім" сөзінің тікелей үстіне орналасқан 86 және 87-ші код астындағы бағандар Қазақстан Республикасының нұсқауын қамтитын халықаралық өтінімдер Қазақстан Республикасының ұлттық фазасына ауыстырылған жағдайда, ал 96 және 97-ші код астындағы бағандар Еуразиялық патент конвенциясының 16-бабына сәйкес еуразиялық өтінім Қазақстан Республикасының ұлттық өтініміне айналдырылған жағдайда толтырылады.
86-код астындағы бағандағы тиісті торға "Х" белгісі қойылады және алатын ведомствомен белгіленген халықаралық өтінімнің тіркеу нөмірі, халықаралық берілу күні келтіріледі.
87-код астындағы бағанда халықаралық өтінімнің халықаралық жарияланған күні мен нөмірі көрсетіледі.
96-код астындағы бағанда еуразиялық өтінімнің тіркеу нөмірі мен алатын ведомствомен белгіленген беру күні көрсетіледі;
97-код астындағы бағанда евразиялық өтінімнің жарияланған күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінім білдірілген 71-кодты бағанда "өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына" деген сөзден кейін алдын ала патент және патент сұратылып отырған өтінім беруші (өтінім берушілер) туралы мәліметтер келтіріледі: жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), оның үстіне тегі атының алдында көрсетіледі немесе ресми тіркеу туралы құжатқа сәйкес (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін құжаттың көшірмесі қоса беріледі) заңды тұлғаның толық ресми атауы, сондай-ақ елдің ресми атауы мен толық пошта мекен-жайын қоса отырып, тиісінше олардың тұрғылықты жері, орналасқан орны туралы мәліметтер келтіріледі. Шетелдік аттар және заңды тұлғалардың атаулары, сондай-ақ мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі транслитерациямен көрсетіледі. Өнертабыстар авторлары болып табылатын өтінім берушілердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер өтінімнің екінші бетіндегі 72-кодтың астындағы бағанда келтіріледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын немесе жүрген аттарына инновациялық патент немесе патент сұралатын шетелдік заңды және жеке тұлғалар үшін елінің коды ДЗМҰ SТ.3 стандарты бойынша (егер ол белгіленсе) көрсетіледі.
Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, көрсетілген мәліметтер олардың әрқайсысы үшін келтіріледі;

5) графа, содержащая просьбу об установлении приоритета, заполняется только тогда, когда испрашивается приоритет более ранний, чем дата подачи заявки в экспертную организацию в соответствии с пунктами 2-5  статьи 20 Закона. В этом случае простановкой знака "X" в соответствующих клетках отмечаются основания для испрашивания приоритета и указываются: номер заявки, на основании которой или дополнительных материалов к которой испрашивается приоритет, и дата испрашиваемого приоритета (дата подачи заявки или дополнительных материалов к ней).
Если приоритет испрашивается на основании нескольких заявок, указываются номера всех заявок и, в соответствующих случаях, несколько дат испрашиваемого приоритета. При испрашивании конвенционного приоритета указывается код страны подачи первой заявки по стандарту ВОИС SТ.3.
6) в графе под кодом 54 приводится название заявляемого изобретения (группы изобретений), которое должно совпадать с названием, приводимым в описании изобретения. В случае включения в название изобретения специального названия в соответствующей клетке знаком "X" отмечается соблюдение требования пункта 4  статьи 9 Закона.
7) в графе "адрес для переписки" приводятся полный почтовый адрес на территории Республики Казахстан и имя или наименование адресата, которые должны удовлетворять обычным требованиям быстрой почтовой доставки. В качестве адреса для переписки может быть указан адрес местожительства заявителя (одного из заявителей) - физического лица, проживающего в Республике Казахстан, или адрес местонахождения в Республике Казахстан заявителя - юридического лица, либо адрес местонахождения представителя заявителя (заявителей), или иной адрес на территории Республики Казахстан.
8) в графе под кодом 74 приводятся сведения о представителе заявителя (заявителей), в том числе патентном поверенном (патентных поверенных). В случае назначения патентного поверенного до подачи заявки указываются его фамилия, имя и отчество (если оно имеется), регистрационный номер в уполномоченном органе, адрес местожительства, номер телефона, факса (если они имеются). В случае назначенного представителя указываются фамилия, имя и отчество (если оно имеется) для физического лица и официальное наименование для юридического лица, адрес местожительства (местонахождения) в Республике Казахстан, номер телефона, факса (если они имеются). Если заявителей несколько и заявка подается не через патентного поверенного, в качестве представителя может быть выбран один из заявителей.
9) графа "Перечень прилагаемых документов" на второй странице заявления заполняется путем простановки знака "X" в соответствующих клетках и указания количества экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых не предусмотрен формой заявления ("другой документ"), указывается конкретно их назначение.

5) басымдықты белгілеу туралы өтінімді қамтитын баған Заңның
20-бабының 2-5-тармақтарына сәйкес сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күннен бұрынырақ басымдық сұратылған кезде ғана толтырылады. Мұндай жағдайда "Х" белгісін қоюмен тиісті торда басымдық сұратуға негізі ескеріліп, негізінде басымдық сұратылып отырған өтінім нөмірі немесе қосымша материалдар және басымдық сұратылған күні (өтінім берілген күні немесе оған қосымша материалдар) көрсетіледі.
Егер басымдық бірнеше өтінімдер негізінде сұратылса, барлық өтінімдердің нөмірлері және тиісті жағдайларда сұратылған басымдықтың бірнеше күні көрсетіледі. Конвенциялық басымдық сұратылған жағдайда ДЗМҰ SТ.3. стандарты бойынша берген елдің коды көрсетіледі;
6) 54-кодтың астындағы бағанда өтінім берілген өнертабыстың (өнертабыс тобы) атауы келтіріледі, бұл өнертабыс сипаттамасында аталған атаумен сәйкес келуге тиіс. Өнертабыс атауына арнаулы атау енгізілген жағдайда тиісті торға "Х" белгісімен Заңның 9-бабының 4-тармағы талаптарының сақталуы ескеріледі;
7) "хат-хабар жазысуға арналған мекен-жай" бағанында Қазақстан Республикасы аумағындағы толық почта мекен-жайы және адресаттың аты немесе атауы келтіріледі, олар почталық тез жеткізілімнің қарапайым талаптарын қанағаттандыру керек. Хат-хабар жазысатын мекен-жай ретінде Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлғаның - өтінім берушінің (өтінім берушілердің бірінің) тұрғылықты жеріндегі мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасындағы заңды тұлғаның тұратын жерінің мекен-жайы яки өтінім беруші (өтінім берушілер) өкілі тұратын жерінің мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасы аумағындағы өзге мекен-жайы көрсетілуі мүмкін;
8) 74-код астындағы бағанда өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілдері, оның ішінде патенттік сенім білдірілген өкіл (патенттік сенім білдірілген өкілдер) туралы мәліметтер келтіріледі. Патенттік сенім білдірілген өкілдің өтінім берілгенге дейін белгіленген жағдайда тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), уәкілетті органда тіркелген нөмірі, тұрғылықты мекен-жайы, телефон, факс нөмірі (бар болса) көрсетіледі. Өкіл тағайындалған жағдайда жеке тұлға үшін тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және заңды тұлға үшін Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекен-жайы, телефон, факс нөмірі (бар болса) көрсетіледі. Егер өтінім берушілер бірнешеу болса және патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы берілмегенде, өкіл ретінде өтінім берушілердің бірі таңдап алынуы мүмкін;
9) өтінімнің екінші бетіндегі "Қоса беріліп отырған құжаттардың тізімі" бағаны тиісті торына "Х" белгісін қою жолымен және даналар саны мен тіркелген құжаттардың әр данасындағы парақтар саны көрсетіле отырып толтырылады. Түрлері өтінім нысанында қарастырылмаған ("басқа құжат") қоса берілетін құжаттардың нақты бағыты көрсетіледі;

10) в графе "основание для возникновения права на подачу заявки и получение инновационного патента или патента" простановкой знака "X" отмечается соответствующее основание (основания) для подачи заявки и получения инновационного патента или патента. Указанная графа не заполняется, когда заявителем является автор, или, если заявителей несколько, их состав совпадает с составом авторов.
11) в графе под кодом 72 приводятся сведения об авторе (авторах): фамилия, имя и отчество (если оно имеется), в графе рядом с графой под кодом 72 - полный почтовый адрес местожительства, для иностранцев указывается только код страны по стандарту ВОИС SТ.3.
12) в графе, расположенной справа от графы под кодом 72, приводится подпись автора и дата в том случае, когда автор является заявителем, или если автор переуступил право на подачу заявки и получение инновационного патента или патента заявителю.
В случае смерти автора до подачи заявки проставляется подпись наследника и дата. Представлять какие-либо официальные документы, подтверждающие право на наследство, на стадии подачи заявки не требуется.
13) графа, расположенная непосредственно под графой, имеющей код 72, заполняется только тогда, когда автор (авторы) просит (просят) не упоминать его (их) в качестве такового (таковых) при публикации сведений о выдаче инновационного патента или патента. В этом случае приводятся фамилия, имя и отчество (если оно имеется) каждого из авторов, не пожелавших быть упомянутыми при публикации, и их подписи.
14) заполнение граф заявления, указанных в подпунктах 12) -13) настоящего пункта Инструкции, может быть заменено представлением одновременно с заявлением документов, содержащих сведения и подписи, предусмотренные этими графами.
15) заполнение последней графы заявления "Подпись" обязательно в тех случаях, когда заявителем указано лицо, не являющееся автором. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности; подпись скрепляется печатью этого юридического лица. Если заявителей несколько, заявление подписывает каждый из заявителей.
При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный.
16) подписи в графах заявления, указанные в подпунктах 14) и 15) настоящего пункта Инструкции, расшифровываются указанием фамилий и инициалов подписывающего лица.
17) каждый дополнительный лист (приложения к заявлению), на котором представлены те или иные сведения, относящиеся к заявлению, подписывается в таком же порядке.

10) "инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінім беру және алу құқығы пайда болу негізі" бағанына "Х" белгісін қоюмен алдын ала патент және патентке өтінім беру және алу үшін тиісті негіз (негіздер) белгіленеді. Көрсетілген баған өтінім беруші автор немесе өтінім берушілер бірнешеу болып, олардың құрамы авторлар құрамымен сәйкес келгенде толтырылмайды;
11) 72 код астындағы бағанда автор (авторлар) туралы мәліметтер: тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), 72 код астындағы бағанның жанындағы бағанға тұрғылықты жерінің толық пошталық мекен-жайы келтіріледі, шетелдіктер үшін ДЗМҰ SТ.3. стандарты бойынша елдің коды көрсетіледі;
12) 72-кодтың астындағы бағанның оң жағына орналасқан бағанда автор инновациялық патент немесе патентке өтінім беруші болып табылса, немесе егер автор өтінім беру мен алу құқығын өтінім берушіге берген жағдайда автордың қолы мен күні қойылады.
Өтінім берілгенге дейін автор қайтыс болған жағдайда күні мен мұрагердің қолы қойылады. Өтінім беру кезеңінде мұрагерлік құқықты растайтын қандай да болмасын ресми құжаттар талап етілмейді;
13) 72 код бағаны астындағы баған автор (авторлар) инновациялық патент немесе патентке өтінім туралы мәліметтер жарияланымы кезінде өзін (өздерін) осылай атамауды өтінген жағдайда ғана толтырылады. Мұндай жағдайда жарияланым кезінде атамауды өтінген авторлардың әрқайсысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және олардың қолдары келтіріледі;
14) Нұсқаулықтың осы тармағының 12)-13) тармақшаларында көрсетілген өтінім бағанын толтыру осы бағанмен қарастырылған мәліметтер мен қолдары бар құжаттарды өтініммен бір мезгілде тапсырумен алмастырылуы мүмкін;
15) егер өтінім беруші ретінде автор болып табылмайтын тұлға көрсетілсе, өтінімнің "Қолы" деген соңғы бағанын күнін көрсете отырып толтыру міндетті. Өтінімге заңды тұлғаның атынан ұйымның басшысы немесе, заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттарымен оған уәкілетті адам лауазымын көрсете отырып қолын қояды, қолы осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі. Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, өтінімге өтінім берушілердің әрқайсысы қол қояды.
Өтінім патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы берілген кезде өтінімге патенттік сенім білдірілген өкіл қол қояды.
16) Нұсқаулықтың осы тармағының 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген өтінім бағанындағы қолдарды қойған адамдардың тегі мен аты-жөні ашып көрсетіледі;
17) өтінімге қатысты кез келген өзге мәліметтер ұсынылған әрбір қосымша параққа (өтінімге қосымша) осындай тәртіппен қол қойылады;

18) заявление и приложения к нему не должны содержать исправлений и подчисток. В случае наличия указанных недостатков запрашивается правильно оформленное заявление или приложение к нему.
13. Описание изобретения должно раскрывать изобретение с полнотой, достаточной для его осуществления специалистом в соответствующей области знаний.
14. Структура описания.
1) описание начинается с названия изобретения, которое в случае подачи заявки на русском языке должно быть указано и на государственном языке (а в случае установления рубрики действующей редакции Международной патентной классификации (далее - МПК), к которой относится заявляемое изобретение, - также индекса этой рубрики) и содержит следующие разделы:
2) область техники, к которой относится изобретение;
3) уровень техники;
4) сущность изобретения;
5) перечень фигур чертежей и иных материалов (если они прилагаются);
6) сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения.
Не допускается замена раздела описания отсылкой к источнику, в котором содержатся необходимые сведения (литературному источнику, описанию в ранее поданной заявке, описанию к охранному документу).
15. Название изобретения, как правило, характеризует его назначение и излагается в единственном числе. Исключение составляют названия, которые не употребляются в единственном числе, или названия изобретений, относящихся к химическим соединениям, охватываемым общей структурной формулой.
В название изобретения, относящегося к химическому соединению, включается его наименование по одной из принятых в химии номенклатур или наименование группы (класса), к которой оно относится; может быть приведено также указание на конкретное назначение соединения.
В название изобретения, относящегося к способу получения вещества - смеси неустановленного состава, включается указание на его назначение или вид биологической активности этого вещества.
Для биологически активных веществ может быть приведено указание на вид биологической активности, а для биотехнологических продуктов - на выполняемую функцию.
В название изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, включаются родовое и видовое (в соответствии с требованиями международной номенклатуры) название биологического объекта на латинском языке с указанием назначения штамма.
В название изобретения, относящегося к культуре клеток растений или животных включается название культуры клеток и назначение.
Название изобретения, относящегося к применению по новому назначению известных продукта или способа, а также нового продукта по определенному назначению составляется по правилам, принятым для соответствующего объекта, и характеризует его назначение.
Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для получения (изготовления), осуществления или использования другого, содержит полное название одного изобретения и сокращенное - другого. Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для использования в другом, содержит полные названия изобретений, входящих в группу.
Название группы изобретений, относящихся к вариантам, содержит название одного изобретения группы, дополненное указываемым в скобках словом "варианты".

18) өтінім мен оның қосымшаларында түзетулер мен өшірулер болмауға тиіс. Аталған кемшіліктер болған жағдайда өтінімді немесе оған қосымшаны дұрыс рәсімдеу талап етіледі.
13. Өнертабыс сипаттамасы өнертабысты тиісті білім саласындағы маманмен жүзеге асыру үшін толық, жеткілікті түрде ашылуға тиіс.
14. Сипаттаманың құрылымы:
1) сипаттама өнертабыс атауынан басталады, онда өтінім орыс тілінде берілген жағдайда, мемлекеттік тілде де көрсетілуі керек (өтінім берілген өнертабыс қатысты болатын Халықаралық патенттік сыныптаманың (бұдан әрі ХПС) қолданылып жүрген редакциясының айдарын, сондай-ақ осы айдар индексін белгілеген жағдайда) және келесі бөлімдерді қамтиды;
2) өнертабыс қатысты болатын техника саласы;
3) техника деңгейі;
4) өнертабыстың мәні;
5) сызба сұлбаларының және өзге материалдардың (егер олар қоса тіркелсе) тізбесі;
6) өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер.
Сипаттама бөлімін қажетті мәліметтері бар (әдеби дереккөзге, бұрын берілген өтінім сипаттамасына, қорғау құжатына сипаттамаға) көзге сілтеме жасаумен алмастыруға жол берілмейді.
15. Өнертабыстың атауы, әдетте, оның мақсатын сипаттайды және жекеше түрде беріледі. Жеке түрде қолданылмайтын атаулар, немесе химиялық қосылыстарға жататын өнертабыстар атаулары айрықша болып табылады.
Нақты химиялық қосылыстарға жататын өнертабыс атауында оның атауы химияда қабылданған номенклатуралардың бірі бойынша немесе соған жататын топ (сынып) атауы бойынша енгізіледі; қосылыстың нақты бағытына көрсеткіш келтірілуі мүмкін.
Құрамы анықталмаған заттек - қоспа алу тәсіліне жататын өнертабыс атауына оның мақсатына сілтеме немесе осы заттың биологиялық белсенділік түрі енгізіледі.
Биологиялық белсенді заттектер үшін биологиялық белсенділік түрі, ал биотехнологиялық өнімдерге - атқаратын қызметіне сілтеме енгізіледі.
Микроорганизмдер штаммына қатысты өнертабыстар атауына штаммның мақсаты көрсетілген латын тіліндегі биологиялық объекттің тұқымдық және түрлік (халықаралық номенклатура талаптарына сәйкес) атаулары енгізіледі.
Өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларына жататын өнертабыстардың атауына жасуша культурасының атауы мен мақсаты енгізіледі.
Өнім немесе тәсілдің жаңа бағыты бойынша, сондай-ақ жаңа өнімнің белгіленген мақсатта қолданылуына қатысты өнертабыс атауы тиісті объекті үшін қабылданған ереже бойынша жасалады және оның мақсатын сипаттайды.
Бірі екіншісін алуға (даярлауға), жүзеге асыруға немесе пайдалануға арналған объектілерге жататын өнертабыстар тобының атауында бір өнертабыстың толық атауы және басқасының қысқартылған атауы болады. Бірі екіншісінде пайдалануға арналған объектілерге жататын өнертабыстар тобының атауында топқа кіретін өнертабыстардың толық атауы болады.
Нұсқаларға жататын өнертабыстар тобының атауында жақшада "нұсқалар" сөзімен топтың бір өнертабысының толықтырылған атауы болады.

Автор имеет право на присвоение объекту промышленной собственности своего имени или специального названия, если при этом не нарушаются права третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки в соответствии с пунктом 4  статьи 9 Закона.
16. В разделе описания "Область техники, к которой относится изобретение" указывается область применения изобретения; в случае если таких областей несколько, указываются преимущественные.
17. Раздел описания "Уровень техники", включает следующее:
1) сведения об известных заявителю аналогах изобретения с выделением из них аналога, наиболее близкого к изобретению по совокупности существенных признаков (прототипа);
2) в качестве аналога изобретения указывается средство того же назначения, известное из сведений, ставших общедоступными до даты приоритета изобретения, характеризуемое совокупностью признаков, сходной с совокупностью существенных признаков изобретения;
3) при описании каждого из аналогов приводятся библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки, характеризующие аналог, с выделением при этом тех из них, которые совпадают с существенными признаками заявляемого изобретения, а также указываются известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата;
4) если изобретение относится к способу получения смеси неустановленного состава с конкретным назначением или видом биологической активности, в качестве аналога указывается способ получения смеси с таким же назначением или такой же биологической активностью;
5) если изобретение относится к способу получения нового химического соединения приводятся сведения о способе получения его известного структурного аналога;
6) при описании аналогов изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту, приводятся сведения об известных продуктах с той же функцией; при описании наиболее близкого аналога изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных - продуценту вещества, приводятся сведения об известном продуценте этого вещества и о продуцируемом веществе;
7) если изобретение относится к применению известных продукта или способа по новому назначению или продукта по определенному назначению, то к его аналогам относятся известные продукты или способы этого же назначения;
8) при описании группы изобретений сведения об аналогах приводятся для каждого изобретения в отдельности.
18. Раздел описания "Сущность изобретения".
1) В этом разделе раскрывается сущность изобретения, выраженная в совокупности существенных признаков, достаточной для достижения обеспечиваемого изобретением технического результата;

Егер Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар таңбаларына үшінші тұлғаның құқығына нұқсан келтірілмесе, автор өнеркәсіптік меншік объектісіне өз атын немесе арнаулы атау беруге Заңның  9-бабының 4-тармағына сәйкес құқылы.
16. Сипаттаманың "Өнертабысқа жататын техника саласы" бөлімінде өнертабыстың қолданылу саласы көрсетіледі; мұндай салалар бірнешеу болса, басымдары көрсетіледі.
17. Сипаттаманың "Техника деңгейі" бөлімінде:
1) мәнді белгілерінің жиынтығы жөнінен өнертабысқа неғұрлым жақын баламасын (прототипті) бөліп ала отырып, өтінім берушіге белгілі өнертабыс баламалары туралы мәліметтер;
2) өнертабыс баламасы ретінде өнертабыстың мәнді белгілерінің жиынтығына ұқсас, белгілер жиынтығымен сипатталатын өнертабыс басымдығы күніне дейін көпшілікке қол жетерліктей болған мәліметтерден белгілі сол мақсаттың амалы;
3) әрбір баламаны сипаттау кезінде өтінім берілген өнертабыстың мәнді белгілеріне ұқсас келетіндерді бөліп ала отырып, баламаны сипаттайтын белгілерді, оның ашылған ақпарат көзіндегі библиографиялық мәліметтері келтіріледі, сондай-ақ қажетті техникалық нәтижелерді алуға кедергі келтіретін өтінім берушіге белгілі себептер;
4) егер өнертабыс нақты мақсатты немесе биологиялық белсенді түрде анықталмаған құрамда қоспалар алу тәсіліне жататын болса, балама ретінде осындай мақсаттағы немесе осындай биологиялық белсенді қоспа алу тәсілі;
5) егер өнертабыс жаңа дербес химиялық қосылыстар тәсіліне жататын болса, оның белгілі құрылымдық баламасын алу тәсілі туралы мәліметтер;
6) биотехнологиялық өнімге жататын өнертабыстың неғұрлым жақын баламасын сипаттау кезінде сондай мақсаттағы заттар туралы мәліметтер келтіріледі; микроорганизм штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларына - заттектің продуцентіне жататын өнертабыстың неғұрлым жақын баламасын сипаттау кезінде осы заттектің белгілі продуценті туралы және заттектің өсіндісі туралы мәліметтер келтіріледі;
7) егер өнертабыс бұрыннан белгілі жаңа бағыт бойынша қолданылуға жататын өнім не тәсіл, немесе нақты мақсаттағы өнім болса, онда осы мақсаттағы белгілі өнімдер мен тәсілдер оның баламаларына жатқызылады;
8) өнертабыстар тобы сипатталған кезде баламалар туралы мәліметтер әрбір өнертабыс үшін жеке келтіріледі.
18. Сипаттаманың "Өнертабыстың мәні" бөлімінде:
1) өнертабыстың мәні өнертабыстың техникалық нәтижесін қамтамасыз етуге жеткілікті маңызды белгілер жиынтығын;

2) признаки, относятся к существенным, если они влияют на достигаемый технический результат, то есть находятся в причинно-следственной связи с указанным результатом;
3) подробно раскрывается задача, на решение которой направлено заявляемое изобретение, с указанием технического результата, который может быть получен при осуществлении изобретения;
4) приводятся все существенные признаки, характеризующих изобретение, выделяются признаки, отличительные от наиболее близкого аналога, при этом указывается совокупность признаков, обеспечивающая получение технического результата во всех случаях, на которые распространяется испрашиваемый объем правовой охраны, и признаки, характеризующие изобретение лишь в частных случаях, в конкретных формах выполнения или при особых условиях его использования;
5) не допускается замена характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором раскрыт этот признак;
6) технический результат представляет собой характеристику технического эффекта, свойства, явления и тому подобное, которые могут быть получены при осуществлении (изготовлении) или использовании средства, воплощенного в изобретении;
7) если изобретение обеспечивает получение нескольких технических результатов (в том числе в конкретных формах его выполнения или при особых условиях использования), рекомендуется их указать;
8) технический результат может выражаться, например, в уменьшении крутящего момента, в снижении коэффициента трения, в предотвращении заклинивания, снижении вибрации, повышении противоопухолевой активности, локализации действия лекарственного препарата, в устранении дефектов структуры литья, в улучшении контакта рабочего органа со средой, в снижении просачивания жидкости, в улучшении смачиваемости, в предотвращении растрескивания.
Получаемый результат не считается имеющим технический характер, в частности, если он:
проявляется только вследствие особенностей восприятия человека с участием его разума;
достигается лишь благодаря соблюдению определенного порядка при осуществлении тех или иных видов деятельности на основе договоренности между ее участниками или установленных правил;
заключается только в получении той или иной информации и достигается только благодаря применению математического метода, программы для электронной вычислительной машины или используемого в ней алгоритма;
обусловлен только особенностями смыслового содержания информации, представленной в той или иной форме на каком-либо носителе;
заключается в занимательности и зрелищности;
9) если при создании изобретения решается задача только расширения арсенала технических средств определенного назначения или получения таких средств впервые, технический результат может заключаться в реализации этого назначения (в создании средства, реализующего это назначение), и специального его указания не требуется, достаточно привести лишь разъяснения о том, что предлагаемое изобретение расширяет арсенал средств такого же назначения;

2) егер қол жеткізілетін техникалық нәтижеге ықпалын тигізсе, яғни көрсетілген нәтижемен себеп-салдарлы байланыста болса маңыздыларға жататын белгілерді қамтиды;
3) өнертабысты жүзеге асыру кезінде алынуы мүмкін техникалық нәтижесі көрсетіліп, шешіміне өтінім берілген өнертабыс бағытталатын нақты белгіленген мәселе көрсетіледі;
4) өнертабысты сипаттайтын барлық маңызды белгілері келтіріледі, неғұрлым жақын баламаның айырықша ерекшеліктері айқындалады, мұндайда сұратылған құқықтық қорғау көлемі таралатын барлық жағдайда техникалық нәтижесін алуды қамтамасыз ететін белгілер жиынтығы және өнертабысты тек жекелеген жағдайларда сипаттайтын, нақтылы орындау нысандарында немесе оны пайдаланудың ерекше жағдайларындағы белгілері көрсетіледі;
5) белгі сипатын осы белгі ашылған ақпарат көзіне сілтеме жасап алмастыруға жол берілмейді;
6) техникалық нәтиже өнертабыс болып табылатын құралдарды жүзеге асыру (даярлау) немесе пайдалану кезінде алынуы мүмкін техникалық тиімділік, қасиет, құбылыс сипатын білдіреді;
7) егер өнертабыс бірнеше техникалық нәтижелер алуды қамтамасыз ететін болса (оның ішінде оны орындаудың нақты нысандары немесе пайдаланудың ерекше жағдайлары кезінде) оларды көрсету ұсынылады;
8) техникалық нәтиже, атап айтқанда, айналыс сәтін азайту, үйкеліс коэффициентін төмендету, сыналанып қалудың алдын алу, теңселуді төмендету, ісікке қарсы белсенділікті арттыру, дәрілік препараттың күшін жою, құю құрылымы кемістігін болдырмау, жұмыс органының ортамен байланысын жақсарту, сұйықтықтың сіңуін төмендету, ылғалдануын жақсарту, жарылуының алдын алуда байқалуы мүмкін.
Алынатын нәтиже, егер, атап айтқанда:
адамның санасымен қабылдау ерекшелігінің салдарынан жеткізілсе;
оған қандай да бір қызметті оған қатысушылар арасындағы нөмірі негізінде жүзеге асыру кезінде белгілі бір ретпен немесе белгіленген тәртіпті сақтай отырып соның арқасында қол жеткізілсе;
егер ол қандай да бір ақпаратты алудан тұрса және оған тек қана математикалық әдісті, электрондық есептеу машинасына арналған бағдарламаны немесе онда пайдаланатын алгоритмді қолдану арқасында қол жеткізілсе;
ол тек қана қандай да бір нысанда кез келген тасушыда ұсынылған мағыналық мазмұнының ерекшеліктеріне байланысты болса;
ол қызықты және көріністілі болса техникалық сипатта емес болып табылады;
9) егер өнертабыс жасау кезінде тек белгілі бағыттағы техникалық құралдар арсеналын кеңейту немесе осындай құралдарды алғаш алу міндеті ғана шешілетін болса, техникалық нәтиже осы мақсатты іске асырумен тұйықталуы мүмкін (осы мақсатты іске асыратын құрал жасауда), және оны арнап көрсету талап етілмейді, тек ұсынылып отырған өнертабыс осындай мақсат құралдары арсеналын кеңейтеді деген түсінік келтірілсе жеткілікті;

10) для группы изобретений указанные сведения, в том числе и о техническом результате, приводятся для каждого изобретения в отдельности;
11) при описании каждого штамма микроорганизма, культуры клеток растений или животных дополнительно указываются признаки, которыми объект отличается от исходных или близкородственных штаммов;
12) последовательность нуклеотидов или аминокислот в случае использования ее для характеристики изобретения, представляется путем указания номера последовательности в перечне последовательностей в виде "SEQ ID NO " с приведением соответствующего свободного текста, если характеристика последовательности в перечне последовательностей дана с использованием такого текста;
13) при описании изобретения, относящегося к применению известных продукта или способа, по новому назначению, приводятся характеристика этого известного объекта и библиографические данные источника информации, в котором он описан, указываются его известное и новое назначения; если изобретение охарактеризовано в виде применения нового продукта по определенному назначению кроме признаков применяемого объекта и назначения приводятся сведения о его свойствах, обусловивших такое назначение.
19. В разделе "Перечень фигур чертежей и иных материалов", кроме перечня фигур, приводится краткое указание на то, что изображено на каждой из них. Если представлены иные материалы, поясняющие сущность изобретения, приводится краткое пояснение их содержания.
20. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения.
В этом разделе раскрывается возможность осуществления изобретения с реализацией указанного заявителем назначения и возможность получения указанного в разделе "Сущность изобретения" технического результата.
Возможность осуществления изобретения, сущность которого характеризуется с использованием признака, выраженного общим понятием, в частности, представленного на уровне функционального обобщения, подтверждается либо описанием непосредственно в материалах заявки средства для реализации такого признака или методов его получения, либо указанием на известность такого средства или методов его получения;
При использовании для характеристики изобретения количественных признаков, выраженных в виде интервала значений, указывается на возможность получения технического результата в этом интервале.
21. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к устройству.
Для изобретения, относящегося к устройству, приводится описание его конструкции (в статическом состоянии) со ссылками на фигуры чертежей. Цифровые обозначения конструктивных элементов в описании должны соответствовать цифровым обозначениям их на фигуре чертежа в полном объеме.
После описания конструкции устройства описывается его действие (работа) или способ использования со ссылками на фигуры чертежей, а при необходимости - на иные поясняющие материалы (эпюры, временные диаграммы и так далее).
Если устройство содержит элемент, охарактеризованный на функциональном уровне, и описываемая форма реализации предполагает использование программируемого (настраиваемого) многофункционального средства, то представляются сведения, подтверждающие возможность выполнения таким средством конкретной предписываемой ему в составе данного устройства функции. В случае если в числе таких сведений приводится алгоритм, в частности, вычислительный, его предпочтительно представлять в виде блок-схемы, или, если это возможно, соответствующего математического выражения.

10) өнертабыстар тобы үшін көрсетілген мәліметтер, оның ішінде техникалық нәтиже туралы да, әрбір өнертабыс үшін жеке келтіріледі;
11) әрбір микроорганизмдер штаммын, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын сипаттау кезінде ол түпкі немесе жақын тұқымдас штаммдардан ерекшеленетін белгілері қосымша көрсетіледі;
12) нуклеотидтер не аминқышқылдарының бірізділігі өнертабыс сипаттамасына пайдаланған жағдайда, бірізділік тізіліміндегі "SEQ ID NO..." түрінде, егер осындай мәтін бірізділік тізілімінде пайдаланылса, тиісті бос мәтінді келтіріп нөмірі көрсетіліп беріледі;
13) белгілі өнім немесе тәсілді жаңа бағыт бойынша қолдануға жататын өнертабысты сипаттау кезінде осы белгілі объектінің сипаты және ол сипатталған ақпарат көзінің библиографиялық мәліметтері келтіріліп, оның белгілі және жаңа бағыты көрсетіледі; егер өнертабыс жаңа өнімді нақты мақсат бойынша қолдану түрінде сипатталса, қолданылатын объект пен мақсаттан басқа осындай мақсатты туғызатын оның қасиеттері туралы мәліметтер келтіріледі.
19. Сипаттаманың "Сызба сұлбаларының және өзге материалдардың тізбесі" бөлімінде сұлбалар тізбесінен басқа олардың әрқайсысында не бейнеленгеніне қысқаша сілтеме беріледі. Егер өнертабыс мәнін түсіндіретін өзге материалдар ұсынылса, олардың мазмұндарына қысқаша түсінік келтіріледі.
20. Өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер.
Бұл бөлімде өтінім беруші көрсеткен бағытта іске асырумен өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігі және "Өнертабыстың мәні" бөлімінде көрсетілген техникалық нәтиже алу мүмкіндігі көрсетіледі.
Мәні жалпы түсінікте айтылған белгіні пайдаланумен сипатталатын атап айтқанда, функционалдық жинақтау деңгейінде ұсынылған өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігі осы белгіні іске асыру не оны алу әдістеріне арналған құралдардың өтінім материалдарында тікелей сипатталуымен немесе осы құралдың белгілігі не оны алу әдістері көрсетіле отырып расталады.
Өнертабысты сипаттау үшін аралық мәнді түрде айқындалатын сандық белгілерді пайдалану кезінде осы аралықтағы техникалық нәтиже алу мүмкіндігі көрсетіледі.
21. Құрылғыға қатысты өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
Құрылғыға жататын өнертабысқа сызба сұлбаларына сілтемемен оның конструкциясының (статикалық жағдайда) сипаттамасы келтіріледі. Сипаттамадағы құрылымдық элементтердің цифрлы белгісі олардың сызба сұлбаларындағы цифрлы белгілеріне толық көлемде сәйкес келуге тиіс;
Құрылғы конструкциясы сипаттамасынан кейін оның әрекеті (жұмысы) немесе сызба сұлбаларына сілтемемен пайдаланылу тәсілі сипатталады, қажет болған жағдайларда өзге де түсіндіруші материалдары (эпюра, уақытша диаграмма) келтіріледі;
Егер құрылғыда функционалды деңгейде сипатталған элемент болса, және сипатталатын нысан бағдарламаланған (күйіне келтірілген) көп функциялды құралдарды пайдалануды көздесе, онда аталған функция құрылғысы құрамында оған нақты телінген осындай құралмен атқару мүмкіндігін растайтын мәліметтер ұсынылады. Егер мұндай мәліметтер қатарында, атап айтқанда, есептеуіш алгоритм келтірілсе, оны блок-тәсіл түрінде немесе, егер бұл мүмкін болса, тиісті математикалық көрінісінде келтірген жөн.

22. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к веществу:
1) для изобретения, относящегося к химическому соединению с установленной структурой, приводятся структурная формула, доказанная известными методами, физико-химические константы, описывается способ, которым соединение получено, и показывается возможность использования изобретения по указанному назначению. Для биологически активного соединения приводятся также показатели количественных характеристик активности и токсичности, а в случае необходимости - избирательности действия и другие показатели;
2) если изобретение относится к средству для лечения, диагностики или профилактики определенного состояния или заболевания людей или животных, в описании приводятся, в частности сведения о влиянии этого средства на определенные звенья физиологических или патологических процессов или о связи с ними;
3) если новое химическое соединение получено с использованием штамма микроорганизма, культуры клеток растений или животных, приводятся сведения о способе биосинтеза с участием этого штамма, культуры клеток, данные о них и сведения о депонировании;
4) если изобретение относится к группе (ряду) химических соединений, с установленной структурой, описываемых общей структурной формулой, подтверждается возможность получения всех соединений группы (ряда) путем приведения общей схемы способа получения, а также примера получения конкретного соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами - примеров, достаточных для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами;
5) для полученных соединений приводятся также их структурные формулы, подтвержденные известными методами, физико-химические константы, доказательства возможности реализации указанного назначения с подтверждением такой возможности в отношении некоторых соединений с разными по химической природе радикалами;
6) если изобретение относится к промежуточному соединению, показывается также возможность его переработки в известный конечный продукт, либо возможность получения из него нового конечного продукта с конкретным назначением или биологической активностью;
7) для изобретений, относящихся к новому химическому соединению с неустановленной структурой или смеси неустановленного состава и/или структуры, указываются данные, необходимые для отличия данного соединения или смеси от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения тех соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение;

22. Затқа жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
1) белгіленген құрылымды химиялық қосылыстарға жататын өнертабыстар үшін белгілі әдістермен дәлелденген, қосылыстар жасалған құрылымдық формула, физика-химиялық константалар келтіріледі, және аталған мақсат бойынша өнертабысты пайдалану мүмкіндігі көрсетіледі. Биологиялық белсенді қосылыстар үшін, сондай-ақ сандық белсенділік сипат көрсеткіштері және улылығы, ал қажет болған жағдайларда - таңдалған әрекеттер мен басқа да көрсеткіштер келтіріледі;
2) егер өнертабыс адамдар немесе жануарлардың белгілі бір ауруларын емдеу, диагностикалау немесе алдын алуға арналған құралға жататын болса, сипаттамада осы құралдың ықпалын түсіндіретін анықталған факторлар туралы мәліметтер, ал мұндай мәліметтер болмаған жағдайларда - аталған ауруды емдеуге, диагностикалауға немесе алдын алуға оның жарамдылығын растайтын сенімді көрсеткіштер келтіріледі;
3) егер жаңа дербес химиялық қосылыстар микроорганизмдер штаммы, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын пайдалану арқылы алынса, осы штаммның қатысуымен биосинтез тәсілі туралы мәліметтер, ол жөніндегі көрсеткіштер және оны депозиттеу туралы мәліметтер келтіріледі;
4) егер өнертабыс жалпы құрылымдық формуламен сипатталған жаңа дербес химиялық қосылыстар тобына (қатарына) жататын болса, барлық қосылыстар топтарын (қатарын) алу тәсілінің жалпы схемасын, сондай-ақ нақты қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалын, ал егер топқа (қатарға) түрлі химиялық табиғи радикалдар қосылса, осы түрлі радикалдармен қосылыстар алу мүмкіндігін растауға жеткілікті мысалдарды келтіру жолымен алу мүмкіндігі расталады;
5) алынған қосылыстар үшін, сондай-ақ белгілі әдістермен расталған олардың құрылымдық формулалары, физика-химиялық константалары, химиялық табиғаты әртүрлі радикалдар бойынша кейбір қосылыстарға қатысты мүмкіндігін растаумен көрсетілген мақсатын іске асыру мүмкіндігінің дәлелі келтіріледі;
6) егер өнертабыс аралық қосылыстарға жататын болса оның белгілі ақырғы өнімге ұқсатылуы, не одан нақты мақсатты немесе биологиялық белсенділікті жаңа ақырғы өнім алу мүмкіндігі көрсетіледі;
7) анықталмаған құрылымды жаңа химиялық қосылыстарға немесе анықталмаған құрамды қоспа және/немесе құрылымға жататын өнертабыстар үшін осы қосылыстарды немесе қоспаларды басқаларынан ажыратуға қажетті көрсеткіштер келтіріледі. Қосылыстар немесе қоспалар алу үшін бастапқы реагенттер туралы мәліметтер, сондай-ақ өтінім беруші көрсеткен осы қосылыстар немесе қоспалардың, атап айтқанда, осы мақсатын белгілейтін қасиеттері туралы мәліметтердің мақсатын іске асыру мүмкіндігін растайтын көрсеткіштер келтіріледі;

8) если изобретение относится к композиции (смеси, раствору, сплаву, стеклу и тому подобное), приводятся примеры, в которых указываются ингредиенты, входящие в состав композиции, их характеристика и количественное соотношение. Описывается способ получения композиции, а если она содержит в качестве ингредиента новое вещество, описывается способ его получения;
9) в приводимых примерах содержание каждого ингредиента указывается в таком единичном значении, которое находится в пределах указанного в формуле изобретения интервала значений (при выражении количественного соотношения ингредиентов в формуле изобретения в процентах (по массе или по объему) суммарное содержание всех ингредиентов, указанных в примере, равняется 100%).
23. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту, а именно к живому объекту:
1) для изобретения, относящегося к растению или животному, раскрывается происхождение растения или животного и способ их получения, а также подтверждается возможность его использования по заявленному назначению и наличие у растения или животного того полезного свойства, ради которого осуществлялось получение этого растения или животного; приводятся признаки, позволяющие идентифицировать растение или животное. Такие же требования предъявляются к потомству растения или животного, а также к их отдельным частям (элементам);
2) если задачей при создании растения или животного является получение с его помощью какого-либо продукта (вещества), то приводятся сведения, подтверждающие, что такой продукт (такое вещество) действительно были получены и обладают заданными свойствами. При необходимости приводятся сведения об уровне продуктивности;
3) для изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных указываются номенклатурные данные и происхождение штамма, данные о количественном и качественном составах питательных сред (посевной и ферментационной), условиях культивирования (температура, рН, удельный массоперенос О2, освещенность и так далее), времени ферментации, характеристике биосинтеза, полезных (целевых) продуктах, о выходе продукта, уровне активности (продуктивности) и способах ее определения (тестирования). Раскрывается способ выделения и очистки целевых продуктов (для продуцентов новых целевых продуктов, например, антибиотиков, ферментов, моноклональных антител и так далее);
4) для консорциумов микроорганизмов, клеток растений или животных указываются следующие данные: метод проверки наличия компонентов, метод выделения (селекции) и признаки, по которым велась селекция, стабильность консорциума как такового при длительном культивировании, устойчивость к заражению посторонними микроорганизмами;

8) егер өнертабыс композицияға (қоспа, ерітінді, балқыма, шыны) жататын болса оның композициялық құрамына кіретін ингредиенттер, олардың сипаты және цифрлық арақатысы көрсетілген мысалдар келтіріледі. Композиция, егер ол ингредиент ретінде жаңа заттекке иеленсе, оны алудың тәсілі сипатталады;
9) келтірілген мысалдарда әрбір ингредиенттің мазмұны өнертабыстың аралық маңызды формуласында көрсетілген шегінде болады (өнертабыс формуласындағы ингредиенттердің цифрлық арақатысы пайызында (массасы немесе көлемі жөнінде) мысалда көрсетілген барлық ингредиенттердің жиынтық мазмұны 100%-ға теңеледі).
23. Биотехнологиялық өнімге, атап айтқанда, тірі объектіге жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
1) өсімдік немесе жануарға жататын өнертабыстар үшін өсімдіктердің немесе жануарлардың шығу тегі мен оларды алу тәсілі ашылады, сондай-ақ оны өтінім берілген мақсатта пайдалану мүмкіндігі және өсімдік немесе жануарда сол пайдалы қасиеттің бар болуы расталады; өсімдік немесе жануарды сәйкестіруге болатын белгілер келтіріледі. Осындай талаптар өсімдік немесе жануардың ұрпағына, сондай-ақ олардың жеке бөліктеріне (элементтеріне) қойылады;
2) егер өсімдік немесе жануарды жасаған кезде оны қандай да бір өнім (заттек) көмегімен алуға мақсат қойылса, онда сол өнімнің (сол заттектің) рас алынғаны және қойылған қасиеттердің бар екендігін растайтын мәліметтер келтіріледі. Қажет болған жағдайда өнімділік деңгейі туралы мәліметтер келтіріледі.
3) микроорганизм штаммасына жататын өнертабыстар үшін номенклатуралық деректер және штаммның шығу тегі, қоректену ортасының сандық және сапалық құрамдары туралы деректер (себілетін және ферментациялық), өсіру жағдайлары (температурасы, рН, О2 үлесті масса ауысымы, жарықтылығы) ферментация уақыты, биосинтез сипаты, пайдалы (мақсатты) өнімдер, өнімнің шығуы туралы, белсенділік (өнімділік) деңгейі және оны айқындау (тесттеу) тәсілдері көрсетіледі. Мақсаттық өнімдерді бөліп алу және тазарту тәсілі ашылады (жаңа мақсаттық өнімдер продуценттері үшін, мысалы, антибиотиктер, ферменттер, моноклональды антиденелер);
4) микроорганизмдер, өсімдіктер мен жануарлар жасушалары консорциумдары үшін келесі деректер келтіріледі: компоненттер бар-жоғын тексеру әдісі, осы бойынша селекция жүргізілген бөліну (селекция) және белгілер әдісі, ұзақ өсіру кезіндегі консорциум тұрақтылығы, бөтен микроорганизмдер залалдарына төзімділік;

5) возможность осуществления изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных либо к способу, в котором он используется, подтверждается описанием способа получения штамма, культуры клеток растений или животных представлением сведений о депонировании (названия коллекции-депозитария и регистрационного номера, присвоенного коллекцией депонированному объекту), дата которого должна предшествовать дате приоритета изобретения;
6) депонирование для целей патентной процедуры считается осуществленным, если штамм микроорганизма, культура клеток растений или животных, консорциум помещен в международную или казахстанскую коллекцию, гарантирующую поддержание жизнеспособности объекта в течение, по меньшей мере, срока действия патента.
24. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту, а именно к неживому объекту:
1) для всех биотехнологических продуктов указываются осуществляемая ими функция или вид активности, происхождение, раскрывается способ, которым эти продукты получены, и подтверждается возможность их использования по заявленному назначению;
2) для продуктов с установленной или частично установленной структурой, кроме того, приводятся структурная формула или особенности строения, в том числе, последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот, последовательность аминокислот для белков, полипептидов, пептидов, наличие и порядок расположения составных элементов, в том числе регуляторных и кодирующих областей, сайтов и маркеров для плазмид, векторов, генетических конструкций, рекомбинантных и гибридных молекул;
3) для продуктов с неустановленной структурой приводится набор признаков, позволяющий их идентифицировать, в частности отличить от других известных продуктов;
4) для моноклональных антител приводятся сведения о способе их получения, в частности, о гибридоме, продуцирующей антитела, в том числе, представляется свидетельство о ее депонировании. Для продуктов медицинского и ветеринарного назначения приводятся сведения о токсичности, пирогенности, противопоказаниях или иных ограничениях;
5) если изобретение относится к группе новых продуктов, имеющих общий структурный элемент (элементы), подтверждается возможность получения входящих в группу продуктов путем раскрытия общего способа их получения, а также представления примеров получения конкретных соединений группы. В частности, если изобретение относится к нуклеиновой кислоте или белку (полипептиду, пептиду) с определенной последовательностью нуклеотидов или аминокислот, а также к их вариантам, образующимся в результате вставок, делеций или замещений нуклеотидов или аминокислот, приводятся сведения о локализации таких вставок, делеций и замещений с указанием продуктов, которые при этом образуются, и подтверждается, что полученные таким образом продукты будут обладать тем же самым видом активности и аналогичной функцией, что и исходный продукт;

5) микроорганизмдер штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларына не оның пайдаланылатын тәсіліне жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігі штамм алу тәсілінің сипатталуымен расталады, күні өнертабыстың басымдық күнінің алдынан келетін депозиттеу туралы (депозитарий-коллекция атауы және депозиттелген объектіге берілген тіркеу нөмірі) мәліметтер ұсынылады;
6) егер микроорганизмдер штаммы кем дегенде патент қызметі мерзіміне объектінің өмірлік қабілетін қолдауға кепілдік беретін халықаралық немесе қазақстандық коллекцияға орналастырылса, патент рәсімі мақсаттарына арналған депозиттеу жүзеге асырылды болып есептеледі.
24. Биотехнологиялық өнімге, атап айтқанда, тірі емес объектіге жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер.
1) барлық биотехнологиялық өнімдер үшін олардың қызметі немесе белсенділік түрі, шығу тегі мен оларды алу тәсілі ашылады, және мәлімделген мақсатта пайдалану мүмкіндігі расталады.
2) құрылымы анықталған немесе жартылай анықталған өнімдер үшін, сонымен қатар құрылыстың, соның ішінде нуклеин қышқылы (мысалы, гендер, ген фрагменттері) үшін нуклеотидтердің тізбегі, белоктар, полипептидтер, пептидтер үшін аминқышқылдарының тізбегі, құрамды, соның ішінде реттейтін және код саласындағы элементтердің, плазмид, векторлар, генетикалық конструкциялар, ремкомбинаттық және гибридтік молекулалар үшін сайттар мен маркерлердің бар болуы және орналасу тәртібі келтіріледі.
3) құрылымы анықталмаған өнімдер үшін оларды теңестіруге болатын, атап айтқанда басқа белгілі өнімдерден айыратын белгілер жиынтығы келтіріледі.
4) моноклондық антиденелер үшін оларды алу тәсілі, атап айтқанда, антиденені өңдейтін гибридом туралы, соның ішінде оны депозиттеу туралы куәлік беріледі. Медициналық және мал дәрігерлік өнімдер үшін улылығы, пирогенділігі, жақпауы немесе басқа шектілімдер туралы мәліметтер беріледі.
5) егер өнертабыс жалпы құрылымдық элементі (элементтері) бар жаңа өнімдер тобына жатса, оларды алудың жалпы тәсілін ашу арқылы өнім тобын алу мүмкіндігі, сондай-ақ топтың нақты қосындыларын алу үлгілері расталады. Атап айтқанда, егер өнертабыс нуклеотидтері немесе аминоқышқылдарының тізбегі белгіленген нуклеин қышқылына немесе белокқа (полипептидке, пептидке), сондай-ақ қоспа, делеция немесе нуклеотидтерді не аминоқышқылдарды алмастыру нәтижесінде пайда болған олардың нұсқаларына жатса, осындайда пайда болатын қоспалардың, делециялардың алмастырулардың таралмауы туралы мәліметтер, өнімдері көрсетіле отырып беріледі, және осындай тәсілмен алынған өнімдер алғашқы өнім сияқты белсенділік пен соған  ұқсас қызмет түрлеріне қабілетті болады.

6) для гибридизующихся последовательностей нуклеиновых кислот указываются условия гибридизации и степень (процент) гибридизации. При этом раскрывается способ оценки степени гибридизации, приводятся примеры конкретных последовательностей, которые в указанной степени гибридизуются с исходной, и сведения, подтверждающие функциональные особенности таких последовательностей;
7) для гомологичных и комплементарных последовательностей нуклеиновых кислот, белков, полипептидов и пептидов указывается степень (процент) гомологии или комплементарности. При этом также раскрывается способ оценки степени гомологии или комплементарности, приводятся примеры конкретных последовательностей, которые в указанной степени гомологичны или комплементарны исходной, и сведения, подтверждающие функциональные особенности таких последовательностей;
8) для группы изобретений, включающей промежуточный и конечный продукты, раскрывается способ получения из указанного промежуточного продукта конечного продукта с определенными свойствами и видом активности.
25. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к способу:
1) для изобретения, относящегося к способу, в примерах указываются последовательность действий (приемов, операций) над материальным объектом, а также условия проведения действий, конкретные режимы (температура, давление), используемые при этом средства (устройства, вещества и штаммы), если это необходимо. Если способ характеризуется использованием средств, известных до даты приоритета, достаточно эти средства указать. При использовании неизвестных средств приводится их характеристика и в случае необходимости прилагается графическое изображение;
2) при использовании в способе новых веществ раскрывается способ их получения;
3) для изобретения, относящегося к способу получения группы (ряда) химических соединений, описываемых общей структурной формулой, приводится пример получения этим способом соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами, приводится такое количество примеров, которое достаточно для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами. Для полученных соединений, входящих в группу (ряд), приводятся структурные формулы, подтвержденные известными методами, и физико-химические характеристики. В описании указываются также сведения о назначении и биологической активности новых соединений;
4) для изобретений, относящихся к способам получения химических соединений с неустановленной структурой или смесей неустановленного состава, указываются данные, необходимые для отличия данных соединений от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения этих соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение;

6) нуклеин қышқылдарының будандық тізбектері үшін будандастыру түрі мен будандастыру деңгейі (пайызы) көрсетіледі. Бұл ретте будандастыру дәрежесін бағалау тәсілі ашылады, көзбен будандасатын нақты тізбектердің үлгілері беріледі, және осындай бірізділіктердің қызметтік ерекшеліктерін растайтын мәліметтер келтіріледі.
7) нуклеин қышқылының, белоктардың, полипептидтер мен пептидтердің гомологиялық және комплементарлық тізбегі үшін гомология немесе комплементарлықтың дәрежесі (пайызы) көрсетіледі. Бұл ретте гомология немесе комплементарлықтың дәрежесін бағалау тәсілі ашылады, аталған дәрежеде алғашқы көзбен гомологиялы немесе комплементарлы нақты тізбектердің үлгісі беріледі, және осындай бірізділіктердің қызметтік ерекшеліктерін растайтын мәліметтер келтіріледі.
8) аралық және соңғы өнімді білдіретін өнертабыс тобы үшін аталған аралық өнімнен қасиеттері мен белсенділік түрі анықталған соңғы өнімді алу тәсілі ашылады.
25. Тәсілге жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер.
1) тәсілге жататын өнертабыстар үшін мысалдарда материалдық объектіге әрекет тіркестігі (әдістер, операциялар), сондай-ақ әрекет өткізу жағдайы, нақты режимдер (температура, қысым), егер бұл қажет болса мұндайда пайдаланылатын құрылғы, заттектер және штаммдар көрсетіледі. Егер тәсіл басымдық күніне дейінгі белгілі құралдарды (құрылғы, заттектер және штаммдар) пайдаланумен сипатталса, осы құралдарды көрсету жеткілікті. Белгісіз құралдарды пайдалану кезінде олардың сипаты келтіріледі және қажетті жағдайларда графикалық кескіндемесі тіркеледі;
2) тәсілде жаңа заттарды пайдалану кезінде оларды алу тәсілі ашылады;
3) жалпы құрылымдық формуламен сипатталған жаңа химиялық қосылыстар тобын (қатарын) алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін осы тәсілмен қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалы келтіріледі, ал егер топқа (қатарға) химиялық табиғат бойынша сан түрлі радикалдар қосылыстары кірсе, осы түрлі радикал қосылыстар алу мүмкіндігін растауға жеткілікті мысалдар көлемі келтіріледі. Топқа (қатарға) кіретін қосылыстар алу үшін физика-химиялық сипаттағы белгілі әдістермен расталған құрылымдық формулалар келтіріледі. Сипаттамада сондай-ақ мақсаты немесе жаңа қосылыстардың бағыты немесе биологиялық белсенділігі туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) анықталмаған құрылымды химиялық қосылыстар немесе анықталмаған құрылымды және/немесе құрамды қоспалар алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін осы қосылысты басқаларынан ажыратуға қажетті мәліметтер көрсетіледі. Қосылыстар немесе қоспалар алу үшін бастапқы реагенттер туралы мәліметтер, сондай-ақ өтінім беруші көрсеткен осы қосылыстар немесе қоспалар мақсатын, атап айтқанда, осы мақсат ескерілетін қасиеттер туралы мәліметтер, іске асыру мүмкіндігін растайтын деректер келтіріледі;

5) для изобретения, относящегося к способу получения биотехнологического продукта, подтверждается, что полученный продукт действительно обладает заданными свойствами и может быть использован по указанному назначению, приводятся признаки, позволяющие идентифицировать продукт, в соответствующих случаях - структурная формула, особенности строения и состава, а также иные признаки в зависимости от вида продукта;
6) для изобретения, относящегося к способу получения группы биотехнологических продуктов, имеющих общий структурный элемент (элементы), приводится такое количество примеров, которое достаточно для подтверждения возможности получения всех продуктов группы, при этом подтверждается, что все полученные биотехнологические продукты обладают одним видом активности и осуществляют одну и ту же функцию;
7) при использовании в способе неизвестных штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных приводятся сведения об их депонировании или описание способа получения штамма или культуры клеток, достаточное для осуществления изобретения;
8) для изобретения, относящегося к способу получения изделия, элемент которого или само изделие изготовлены из материала неустановленных состава и/или структуры, приводятся данные о материале и свойствах материала и эксплуатационных характеристиках элемента и/или изделия в целом;
9) для изобретения, относящегося к способу лечения, диагностики, профилактики состояния или заболевания людей или животных, приводятся сведения о выявленных факторах, объясняющих влияние его использования на этиопатогенез заболевания, или другие достоверные данные, подтверждающие его пригодность для лечения, диагностики или профилактики указанного состояния или заболевания (полученные, в частности в эксперименте на адекватных моделях или иным путем).
26. В сведениях, подтверждающих возможность осуществления изобретения, относящегося к применению известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению, приводятся сведения, подтверждающие возможность реализации ими этого назначения.
27. Назначение формулы изобретения и требования, предъявляемые к ней:
1) формула изобретения предназначается для определения объема правовой охраны, предоставляемой инновационным патентом или патентом;
2) формула изобретения должна определять объект изобретения и выражать сущность изобретения;
3) формула изобретения должна быть ясной, точной, основываться на описании и характеризовать изобретение понятиями, содержащимися в описании;
4) формула изобретения признается выражающей его сущность, если она содержит совокупность его существенных признаков, достаточную для достижения указанного заявителем технического результата;

5) биотехнологиялық өнімді алу тәсіліне жататын өнертабыс үшін алынған өнім берілген қасиеттерге шынымен қабілетті екендігі және белгіленген мақсат бойынша пайдаланатындығы расталады, өнімді теңдестіретін белгілер келтіріледі, тиісті жағдайларда - құрылымдық формуласы, құрылысы мен құрамының ерекшеліктері, сондай-ақ өнімді түріне қарай басқа да белгілері беріледі;
6) жалпы құрылымдық элемент (элементтері) бар биотехнологиялық өнім тобын алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін топтың барлық өнімдерін алу мүмкіндігін растайтын үлгілер саны келтіріледі, бұл ретте алынған барлық өнімдер биотехнологиялық белсенділіктің бір түріне қабілетті және сол бір қызметті жүзеге асыратыны расталады;
7) белгісіз микроорганизмдер штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушасын көбейту тәсілін пайдаланғанда, оларды депозиттеу немесе өнертабысты жүзеге асыруға жеткілікті штамм немесе жасуша дақылын алу тәсілі туралы мәліметтер келтіріледі;
8) элементі немесе бұйымның өзі анықталмаған құрамнан және құрылымнан даярланған бұйымды алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін материалдың қасиеттері және пайдалану сипаттары және/немесе тұтастай бұйым туралы көрсеткіштер келтіріледі;
9) адамдар немесе жануарлар ауруларын емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін аурулардың этиопатогенезіне ықпал жасайтын немесе аталған ауруларды емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсіліне жарамдылығын растайтын сенімді көрсеткіштер келтіріледі (барабар модельдерге тәжірибе жасау арқылы немесе басқа жолмен алынған).
26. Жаңа мақсатта қолдануға жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтерде олардың осы мақсатта іске асырылу мүмкіндігін растайтын мәліметтер келтіріледі.
27. Өнертабыс формуласының мақсаты және оған қойылатын талаптар.
1) өнертабыс формуласы инновациялық патент немесе патентпен берілетін құқықтық қорғау көлемін анықтауға арналады;
2) өнертабыс формуласы толығынан сипаттамаға негізделуге тиіс, яғни өнертабысты оның сипаттамасындағы түсініктермен сипаттауы керек;
3) өнертабыс формуласы анық, дәлелді болу керек, сипаттамаға негізделеді және сипаттамадағы бар ұғымдармен өнертабысты бейнелеуі керек;
4) өнертабыс формуласы, егер ол өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижеге жетуге жеткілікті маңызды белгілерінің жиынтығы болса, оның мәнін көрсетеді болып танылады;

5) признаки изобретения выражаются в формуле изобретения таким образом, чтобы обеспечить возможность их идентифицирования, то есть однозначного понимания специалистом на основании уровня техники их смыслового содержания;
6) характеристика признака в формуле изобретения не может быть заменена отсылкой к источнику информации, в котором этот признак раскрыт. Замена характеристики признака отсылкой к описанию или чертежам заявки допускается лишь в том случае, когда без такой отсылки признак невозможно охарактеризовать, не нарушая требования об его идентификации. В этих случаях, в частности, могут быть использованы выражения: "как, показано на фигуре", "как описано в части описания". Ссылки на чертежи могут быть использованы при характеристике объектов, отличающихся формой выполнения, которая не может быть описана словесно или математически, а также в случаях, когда объектом изобретения являются химические вещества, свойства которых могут быть описаны лишь с помощью графиков и диаграмм или биотехнологические продукты, словесная характеристика которых затруднительна или приводит к чрезмерному загромождению формулы изобретения. В частности, если для характеристики изобретения используются последовательности нуклеотидов и/или аминокислот, то в формуле изобретения допускается отсылка их к номеру в перечне последовательностей в виде "SEQIDNO:" или на соответствующий графический материал;
7) признак изобретения целесообразно характеризовать общим понятием (выражающим функцию, свойство), охватывающим разные частные формы его реализации, если именно характеристики, содержащиеся в общем понятии, обеспечивают в совокупности с другими признаками получение указанного заявителем технического результата;
8) признак может быть выражен в виде альтернативы при условии, что такой признак при любом допускаемом указанной альтернативой выборе в совокупности с другими признаками изобретения обеспечивают получение одного и того же технического результата;
9) использование в формуле изобретения условных наименований продуктов, веществ и тому подобное допускается, если иная форма описания этого объекта затруднительна, и при условии, что они общепризнаны и имеют точное значение.
28. Структура формулы изобретения.
Формула изобретения может быть однозвенной и многозвенной и включать, соответственно, один или несколько пунктов.
29. Однозвенная формула изобретения применяется для характеристики одного изобретения совокупностью существенных признаков, не имеющей развития и/или уточнения применительно к частным случаям его выполнения или использования.

5) өнертабыс белгілері өнертабыс формуласында оларды ұқсастыру мүмкіндігін, яғни олардың мәндік мазмұнының белгілі техникалық деңгейі негізінде маманның біртекті түсінуін қамтамасыз ететіндей болып көрсетіледі;
6) өнертабыс формуласындағы белгі сипатын ақпарат көзіне сілтемемен алмастыруға болмайды. Белгі сипатын сипаттама немесе өтінім сызбаларына сілтемемен алмастыруға, оның ұқсастығы туралы талаптарға нұқсан келтірмей белгіге мұндай сілтемесіз сипаттау мүмкін болмаған жағдайларда ғана жол берілуі мүмкін. Мұндай жағдайларда, атап айтқанда, "...сұлбада көрсетілгендей...", "сипаттама... бөлігінде... сипатталғандай..." деген сөздер пайдаланылуы мүмкін. Сызбаларға сілтеме сөзбен немесе математикалық тәсілмен сипатталуға келмейтін, орындалу нысанымен ерекшеленетін объектілерді сипаттау кезінде, сондай-ақ өнертабыс объектісі қасиеттері тек кестелер және диаграммалар немесе биотехнологиялық өнімдер көмегімен ғана сипатталуы мүмкін химиялық заттар болып табылатын жағдайларда пайдаланылуы мүмкін, олардың ауызша мінездемесі қиындау және өнертабыс формуласын ыбырсытып жібереді. Атап айтқанда, егер өнертабыс сипаттамасы үшін нуклеотидтер мен/немесе аминоқышқылдар тізбегі пайдаланылса, өнертабыс формуласында тізбектер тізілімінде олардың мына түрде "SEQIDNO:" нөміріне немесе тиісті графикалық материалына сілтеме жасауға болады;
7) өнертабыс белгісін егер ортақ ұғымдағы сипаттамалар өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтиже алуды басқа да белгілер жиынтығымен қамтамасыз етсе, оны іске асырудың түрлі нысандарын қамтитын ортақ ұғыммен (функциясын, қасиетін білдіретін) сипаттау орынды;
8) егер мұндай белгі, көрсетілген баламамен жол берілетін кез келген таңдау кезінде өнертабыстардың басқа да белгілер жиынтығымен бір ғана техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етсе, белгі баламалы түрде көрсетілуі мүмкін;
9) осы объектіні сипаттаудың өзге нысаны қиындық келтірсе, және олар жалпыға белгілі және нақты маңызға ие болса, өнертабыс формуласында өнімдердің, заттектердің шартты атауларын пайдалануға жол беріледі.
28. Өнертабыс формуласының құрылымы.
Формула біртізбекті және көптізбекті болуы және тиісінше бір немесе бірнеше тармақты құрауы мүмкін.
29. Біртізбекті өнертабыс формуласы оны орындау немесе пайдаланудың жекелеген жағдайларына қатысты дамыту және/немесе анықтауы жоқ маңызды белгілер жиынтығымен бір өнертабысты сипаттау үшін қолданылады.

30. Требования к многозвенной формуле изобретения:
1) многозвенная формула применяется для характеристики одного изобретения с развитием и/или уточнением совокупности его признаков применительно к частным случаям выполнения или использования изобретения или для характеристики группы изобретений;
2) многозвенная формула, характеризующая одно изобретение, имеет один независимый пункт и следующий (следующие) за ним зависимый (зависимые) пункт (пункты);
3) многозвенная формула, характеризующая группу изобретений, имеет несколько независимых пунктов, каждый из которых характеризует одно из изобретений группы. При этом каждое изобретение группы может быть охарактеризовано с привлечением зависимых пунктов, подчиненных соответствующему независимому;
4) пункты многозвенной формулы нумеруются арабскими цифрами последовательно начиная с (1), в порядке их изложения.
31. При изложении формулы, характеризующей группу изобретений, соблюдаются следующие правила.
Независимые пункты, характеризующие отдельные изобретения, как правило, не содержат ссылок на другие пункты формулы (такая ссылка допустима лишь в случае, когда она позволяет изложить данный независимый пункт без полного повторения в нем содержания другого пункта).
Зависимые пункты группируются вместе с тем независимым пунктом, которому они подчинены, включая случаи, когда для характеристики разных изобретений группы привлекаются зависимые пункты одного и того же содержания.
32. Требования к пункту формулы.
1) пункт формулы, как правило, состоит из ограничительной части, включающей признаки изобретения, совпадающие с признаками наиболее близкого аналога, в том числе родовое понятие, отражающее назначение, с которого начинается изложение формулы, и отличительной части, включающей признаки, которые отличают изобретение от наиболее близкого аналога;
2) при составлении пункта формулы после изложения ограничительной части вводится словосочетание "отличающийся тем, что", непосредственно после которого излагается отличительная часть;
3) пункт формулы излагается в виде одного предложения.
33. Формула изобретения составляется без разделения пункта на ограничительную и отличительную части, если она характеризует:
1) химическое соединение;
2) штаммы микроорганизмов, культуры клеток растений или животных;
3) применение известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению;
4) изобретение, не имеющее аналогов.
34. Требования к независимому пункту формулы:
1) независимый пункт формулы изобретения должен относиться только к одному изобретению. Он характеризует изобретение совокупностью его признаков, определяющей объем испрашиваемой правовой охраны, и излагается в виде логического определения объекта изобретения;

30. Көптізбекті өнертабыс формуласына қойылатын талаптар.
1) формула өнертабысты орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларына немесе өнертабыстар тобын сипаттауға қатысты оның белгілер жиынтығын дамыту және/немесе анықтаумен бір өнертабысты сипаттау үшін қолданылады;
2) бір өнертабысты сипаттайтын көптізбекті формуланың бір тәуелсіз тармағы және келесі оған тәуелді тармағы (тармақтары) болады;
3) өнертабыстар тобын сипаттайтын формуланың бірнеше тәуелсіз тармақтары болады, олардың әрқайсысы өнертабыстар тобының біреуін сипаттайды. Бұл ретте топтың әрбір өнертабысы тиісті тәуелсізге бағынышты тәуелді тармақтарды тартумен сипатталуға тиіс;
4) көптізбекті формула тармақтары (1)-ден бастап, мазмұндалу тәртібімен бірінен соң бірі араб цифрларымен нөмірленуге тиіс.
31. Өнертабыстар тобын сипаттайтын формулаларды орналастырған кезде келесі ережелер сақталады.
Жекелеген өнертабыстарды сипаттайтын тәуелсіз тармақтарда, әдетте, формуланың басқа тармақтарына сілтемелер болмайды (мұндай сілтемеге тек осы тәуелсіз тармақты ондағы басқа тармақпен толық қайталамаған жағдайда ғана жол беріледі);.
Түрлі өнертабыстар топтарын сипаттау үшін бір ғана мазмұнды тәуелді тармақтар келтірілетін жағдайларды қоса отырып, тәуелді тармақтар өздері бағынышты тәуелсіз тармақтармен топтасады.
32. Формула тармағына қойылатын талаптар.
1) формула тармағы, әдетте, неғұрлым жақын ұқсас белгілері сәйкес келетін өнертабыс белгілерінен тұратын шектеу бөлімінен, оның ішінде формула баяндалуы басталатын бағыттағы тектік ұғымнан және өнертабысты неғұрлым жақын баламасынан ажырататын белгілер кіретін ерекшелік бөлімінен тұрады;
2) формула тармағын жасау кезінде шектеу бөлімі баяндалған соң ".......мен ерекшеленетін" деген сөз тіркесі келтіріліп, бұдан кейін тікелей ерекшелік бөлімі келтіріледі;
3) формула тармағы бір сөйлеммен мазмұндалады.
33. Өнертабыс формуласы:
1) химиялық қосылыстар;
2) микроорганизмдер штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының көбейтілуі;
3) бұрыннан белгілі өнім немесе тәсілді жаңа мақсатта немесе жаңа өнімді белгіленген мақсатта қолдану;
4) баламасы жоқ өнертабыс ретінде сипатталса, шектеулі және ерекшелік бөлімдері тармақтарына бөлінбей құрастырылады.
34. Формуланың тәуелсіз тармағына қойылатын талаптар.
1) өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағы бір ғана өнертабысқа қатысты болуға тиіс. Ол өнертабысты құқықтық қорғау сұралып отырған көлемін айқындайтын оның белгілер жиынтығымен сипаттайды және өнертабыс объектісін логикалық анықтау түрінде көрсетеді;

2) независимый пункт формулы не признается относящимся к одному изобретению, если содержащаяся в нем совокупность признаков:
включает выраженные в виде альтернативы признаки, не обеспечивающие получение одного и того же технического результата, либо выраженные в виде альтернативы группы признаков, каждая из которых включает несколько функционально самостоятельных признаков (узел или деталь устройства; операция способа, вещество, материал, приспособление, применяемое в способе; ингредиент композиции), в том числе, когда выбор той или иной альтернативы для какого-либо из таких признаков зависит от выбора, произведенного для другого (других) признака (признаков);
включает характеристику изобретений, относящихся к объектам разного вида, или совокупности средств, каждое из которых имеет собственное назначение, без реализации указанной совокупностью средств общего назначения.
35. Требования к зависимому пункту формулы:
1) зависимый пункт формулы изобретения содержит развитие и/или уточнение совокупности признаков изобретения, приведенных в независимом пункте, признаками, характеризующими изобретение лишь в частных случаях его выполнения или использования;
2) ограничительная часть зависимого пункта формулы состоит из родового понятия, отражающего назначение изобретения, изложенного, как правило, сокращенно по сравнению с приведенным в независимом пункте, и ссылки на независимый пункт и/или зависимый (зависимые) пункт (пункты), к которому (которым) относится данный зависимый пункт.
При подчиненности зависимого пункта нескольким пунктам формулы ссылки на них указываются с использованием альтернативы;
3) если для характеристики изобретения в частном случае его выполнения или использования наряду с признаками зависимого пункта необходимы лишь признаки независимого пункта, используется подчиненность этого зависимого пункта непосредственно независимому пункту.
Если для указанной характеристики необходимы и признаки одного или нескольких других зависимых пунктов формулы, используется подчиненность данного зависимого пункта независимому через соответствующие зависимые пункты;
зависимый пункт формулы изобретения должен быть изложен таким образом, чтобы при этом не происходили замена или исключение признаков изобретения, охарактеризованного в том пункте формулы, которому он подчинен, а также не должен включать признаки, совокупность которых имеет характер, указанный в пункте 37 настоящей Инструкции;
если зависимый пункт формулы изобретения сформулирован так, что имеет место замена или исключение признаков независимого пункта, не может быть признано, что данный зависимый пункт совместно с независимым, которому он подчинен, характеризует одно изобретение.

2) Егер ондағы белгілер жиынтығы:
бір ғана техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етпейтін белгілер баламасы түрінде көрінсе, не әрқайсысы бірнеше функционалды дербес белгілер құрайтын белгілердің баламалық түрінде көрінсе (құрылғының торабы немесе бөлшегі; тәсіл операциясы, заттек, материал, тәсілде қолданылатын айлабұйым; композиция ингредиенті), оның ішінде қандай да болмасын осындай белгілерге арналған баламаның таңдауы басқа (басқалар) белгісіне (белгілеріне) жүргізілген таңдауға тәуелді болса;
әртүрлі объектілерге немесе әрқайсысы көрсетілген ортақ мақсаттағы құралдар жиынтығын іске асырусыз дербес мақсатты құралдар жиынтығына жататын өнертабыстар сипаттамасы енетін болса, онда формуланың тәуелсіз тармағы бір өнертабысқа қатысты болып танылмайды.
35. Формуланың тәуелді тармағына қойылатын талаптар.
1) тармақ тәуелсіз тармақта келтірілген өнертабысты тек оны орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларын сипаттайтын өнертабыс белгілері жиынтығының дамуын және/немесе анықталуын қарастырады;
2) тармақтың шектеулі бөлігі әдетте тәуелсіз тармақта келтірілгенмен салыстырғанда қысқаша мазмұндалған өнертабыс мақсатын көрсететін тектік ұғымнан және осы тәуелді тармақ жататын тәуелсіз тармақ және/немесе тәуелді тармақтан (тармақтардан) тұрады.
Тәуелді тармақ формуланың бірнеше тармағына бағынысты болғанда оларға сілтемелер баламаларды пайдаланумен көрсетіледі;
3) егер жекелеген жағдайларда оны орындау немесе пайдалануда өнертабысты сипаттау үшін тәуелді тармақ белгілерімен қатар тек тәуелсіз тармақ белгілері қажет болса, осы тәуелді тармақтың тәуелсізге бағыныстылығы тиісті тәуелді тармақтар арқылы пайдаланылады;
Егер аталған сипатқа формуланың бір немесе бірнеше тәуелді тармақтарының белгілері қажет болса, осы тәуелді тармақтың тәуелсіз тармаққа бағыныстылығы тиісті тәуелді тармақтар арқылы пайдаланылады;
өнертабыстың тәуелді тармақ формуласының сол тармағында сипатталған өнертабыс белгілері алмастырылмайтындай немесе алып тасталмайтындай баяндалуға тиіс, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың
37-тармағында көрсетілген сипатты жиынтық белгілер кірмеуі керек;
егер формуланың тәуелді тармағы тәуелсіз тармақ белгілерін алмастыратын немесе алып тастайтындай мазмұндалса, осы тәуелді тармақ өзі бағынатын тәуелсізбен бір өнертабысты сипаттайды болып танылуы мүмкін емес.

36. Особенностью формулы изобретения, относящегося к устройству, является, то, что признаки устройства излагаются в формуле так, чтобы характеризовать его в статическом состоянии.
При характеристике выполнения конструктивного элемента устройства допускается указание на его подвижность, на возможность реализации им определенной функции.
37. Особенности формулы изобретения, относящегося к веществу:
1) в формулу изобретения, характеризующую химическое соединение с установленной структурой любого происхождения, включаются наименование соединения по одной из принятых в химии номенклатур или обозначение соединения и его структурная формула (назначение соединения может не указываться);
2) в случае химического соединения с неустановленной структурой в формуле изобретения приводятся наименование, содержащее характеристику назначения соединения, физико-химические и иные характеристики, позволяющие отличить данное соединение от других, в частности признаки способа его получения;
3) в формуле изобретения, относящегося к композиции, приводятся ее наименование с указанием назначения, входящие в композицию ингредиенты и, при необходимости, количественное содержание ингредиентов;
если формула изобретения, характеризующая композицию, содержит признаки, относящиеся к количественному содержанию ингредиентов, то они выражаются в любых однозначных единицах, как правило, двумя значениями, характеризующими минимальный и максимальный пределы содержания (нижний и верхний);
4) допускается указание содержания одного из ингредиентов композиции одним значением, а содержания остальных ингредиентов - в виде интервала значений по отношению к этому единичному значению;
допускается указание количественного содержания антибиотиков, ферментов, анатоксинов в составе композиции в иных единицах, чем единицы остальных компонентов композиции;
если изобретение, относящееся к композиции, характеризуется введением дополнительного ингредиента, в формулу перед указанием соответствующего отличительного признака включается словосочетание "дополнительно содержит";
для композиций, назначение которых определяется только активным началом, а другие компоненты являются нейтральными носителями из круга традиционно применяющихся в композициях этого назначения, допускается указание в формуле только этого активного начала и его количественного содержания в составе композиции, в том числе в форме "эффективное количество";
другим вариантом характеристики такой композиции может быть указание в ней, кроме активного начала, других компонентов (нейтральных носителей) в форме обобщенного понятия "целевая добавка". В этом случае указывается количественное соотношение активного начала и целевой добавки;
если в качестве признака изобретения указано известное вещество сложного состава, допускается использование его специального названия с указанием функции или свойства этого вещества и его основы. В этом случае в описании изобретения приводится источник информации, в котором это вещество описано.

36. Құрылғыға жататын өнертабыс формуласының ерекшеліктері құрылғы белгілері формулада оның статистикалық жағдайын сипаттайтындай баяндалады.
Құрылғының конструкциялық элементін орындауды сипаттау кезінде оның жылжымалылығын, оның белгілі функцияны іске асыру мүмкіндігін (мысалы, бекіту мүмкіндігімен тежеу мүмкіндігі) көрсетуге болады.
37. Заттекке жататын өнертабыс формуласының ерекшеліктері:
1) кез келген текті дербес химиялық қосылыстарды сипаттайтын өнертабыс формуласына қосылыстың химияда қабылданған номенклатуралардың бірі бойынша атауы немесе қосылыстың белгісі және оның құрылымдық формуласы енгізіледі (қосылыстың мақсатын көрсетпеуге болады);
2) анықталмаған құрылымға қосылу үшін өнертабыс формуласына осы қосылыстарды басқаларынан айыруға қажетті физика-химиялық және өзге сипаттамалар, атап айтқанда, оны алудың тәсілі енгізіледі;
3) композицияны сипаттайтын өнертабыс формуласына оған кіретін ингредиенттер, және қажет болған жағдайларда ингредиенттердің сандық мазмұнына жататын белгілер енгізіледі;
егер композицияны сипаттайтын формуланың ингредиенттердің сандық мазмұнына жататын белгілері болса, онда олар мазмұнның (төменгі және жоғарғы) ең аз және ең көп шегін сипаттайтын кез келген бір маңызды, әдетте, екі маңызды бірлікте көрінеді;
4) композиция ингредиенттерінің бірінің мазмұны бір маңызда көрсетілуіне болады, ал қалған ингредиенттер мазмұны - осы жалғыз маңызды қақындағы маңыздар аралығы түрінде көрінеді;
композиция құрамындағы антибиотиктер, ферменттер, анатоксиндер бірлік мазмұны композицияның қалған компоненттер бірлігінен өзге бірліктерде көрсетілуі мүмкін;
егер композицияға жататын өнертабыс қосымша ингредиент енгізілуімен сипатталса, формулаға тиісті ерекшелік белгілерінің алдынан "қосымшасы бар" деген сөз тіркесі енгізіледі;
мақсаты белсенді бастаумен айқындалатын, ал басқа компоненттері осы мақсаттағы композицияларда дәстүрлі қолданылатын шеңбердің бейтарап тасушылары болып табылатын композициялар үшін формулада тек осы белсенді бастау және композиция құрамындағы оның цифрлық мазмұны, оның ішінде "тиімді саны" нысанында көрсетуге болады;
мұндай композиция сипатының басқа нұсқасында белсенді бастаудан өзге, "мақсаттық қосымша" жинақты ұғымы нысанында басқа компоненттер (бейтарап тасушылар) көрсетілуі мүмкін. Мұндай жағдайда белсенді бастау мен мақсаттық қосымшаның цифрлық ара қатысы көрсетіледі;
егер өнертабыс белгісі ретінде күрделі құрамды белгілі заттек көрсетілсе, функциясын немесе осы заттың қасиетін және оның негізін көрсетіп оның арнаулы атауын пайдалануға жол беріледі. Мұндай жағдайда өнертабыс сипаттамасында осы заттек сипатталған ақпарат көзі келтіріледі.

38. Особенности формулы изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту:
1) в формулу изобретения, характеризующую продукты, относящиеся к неживым объектам с установленной или частично установленной структурой, включаются структурная формула или иные признаки, позволяющие установить строение таких продуктов, в частности последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот (генов, фрагментов генов) и последовательность аминокислот для белков, полипептидов и пептидов;
2) для продуктов, относящихся к неживым объектам с неустановленной структурой, в формулу изобретения включается набор физико-химических и иных свойств, позволяющих идентифицировать указанные продукты, в частности отличить их от других известных продуктов. К таким признакам относятся, например, признаки способа получения продукта;
3) в обоих этих случаях указываются осуществляемая функция или вид активности и происхождение продукта;
4) в одном независимом пункте формулы изобретения в качестве одного изобретения может быть приведено несколько биотехнологических продуктов, если они имеют одинаковую функцию или вид активности, общее происхождение и общий существенный структурный элемент (элементы). Объединение продуктов в один пункт формулы изобретения на основании только одной активности не допускается;
5) в формулу изобретения, характеризующую продукты, относящиеся к живым объектам, включаются признаки, позволяющие идентифицировать указанные продукты, в том числе признаки, характеризующие способ получения продукта, его происхождение, описание входящего в его состав генетического элемента, полезные свойства и другие признаки;
6) в формулу изобретения, характеризующую штамм микроорганизма, культуры клеток растений или животных включаются родовое и видовое названия штамма на латинском языке в соответствии с требованиями международной номенклатуры, или название клеток растений или животных, а также название или аббревиатура официальной коллекции-депозитария, регистрационный номер, присвоенный коллекцией депонированному объекту, и его назначение.
39. Особенностью формулы изобретения, относящегося к способу, является, то, что признаки способа, характеризующие действия над материальным объектом, излагаются с использованием для этой цели глаголов в действительном залоге, в изъявительном наклонении, в третьем лице, во множественном числе (нагревают, увлажняют, прокаливают).
40. В случаях, когда объектом изобретения является применение известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению используется формула следующей структуры.
"Применение (приводится название или характеристика известного продукта, способа, или нового продукта) в качестве (приводится назначение применяемого объекта)".

38. Биотехнологиялық өнімге жататын өнертабыс формуласының ерекшеліктері:
1) анықталған немесе жартылай анықталған құрылымды тірі емес объектілерге жататын өнімдерді сипаттайтын өнертабыс формуласына құрылымдық формула және осындай өнімдердің құрылысын, атап айтқанда нуклеин қышқылдары (гендер, ген фрагменттері) үшін нуклеотидтердің тізбегі және белоктар, полипептидтер мен пептидтер үшін аминоқышқылдардың тізбегін анықтайтын басқа белгілер енгізіледі;
2) құрылымы анықталмаған тірі емес объектілерге жататын өнімдерді сипаттайтын өнертабыс формуласына аталған өнімдерді теңдестіре алатын, атап айтқанда басқа белгілі өнімдерден айыратын физика-химиялық және өзге қасиеттерінің жиынтығы енгізіледі. Осындай белгілерге, мысалы, өнімді алу тәсілінің белгілері жатады.
3) осы екі жағдайда да өнімнің атқаратын қызметі немесе белсенділік түрі көрсетіледі;
4) өнертабыс формуласының бір тәуелсіз тармағында бір өнертабыс ретінде бірнеше биотехнологиялық өнімдер келтірілуі мүмкін, егер олар біркелкі қызмет немесе белсенділік түріне, шығу тегіне және ортақ мәнді құрылымдық элементке (элементтерге) ие болса. Өнімдердің өнертабыс формуласының бір тармағына бір ғана белсенділік негізінде бірлесуіне жол берілмейді.
5) тірі объектілерге жататын өнімдерді сипаттайтын өнертабыс формуласына аталған өнімдерді теңдестіретін, соның ішінде өнімді алу тәсілін, оның шығу тегін, оның құрамына енетін гендік элементті, пайдалы қасиеттер мен басқа белгілерді сипаттайтын белгілер енгізіледі;
6) микроорганизм штаммын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушасының көбейуін сипаттайтын өнертабыс формуласына штамм тегінің және түрінің атауы латын тілінде халықаралық номенклатура талаптарына сәйкес, немесе өсімдіктер немесе жануарлардың атауы, сондай-ақ ресми коллекция-депозитарийдың аббревиатурасы немесе қысқарған атауы, депозиттелген объектіге коллекциядан берілген тіркеу нөмірі және штаммның мақсаты енгізіледі.
39. Тәсілге жататын өнертабыс формуласының ерекшелігі - материалдық объектінің іс-әрекеттерін сипаттайтын тәсіл белгілерін осы мақсатта сабақты етіс, ашық рай, үшінші жақта, көпше түрінде (жылытады, дымқылдатады, қыздырады) қолданып мазмұндайды.
40. Белгілі өнім немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша өнертабыс объектісі ретінде қолдануға келесі құрылымды формула пайдаланылады:
...ретінде (белгілі өнім, тәсіл, немесе жаңа өнімнің атауы немесе сипаты) қолдану (қолданылатын объектінің жаңа мақсаты келтіріледі)".

41. Чертежи и иные материалы:
1) чертежи и иные материалы представляются в случае, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
2) поясняющие материалы могут быть оформлены в виде графических изображений (схем, рисунков, графиков, эпюр, осциллограмм), фотографий и таблиц;
3) рисунки представляются в том случае, когда невозможно проиллюстрировать изобретение чертежами или схемами;
4) фотографии представляются как дополнение к графическим изображениям. В исключительных случаях, например, для иллюстрации этапов выполнения хирургической операции, фотографии могут быть представлены как основной вид поясняющих материалов;
чертежи, схемы и рисунки представляются на отдельных (отдельном) листах (листе), в правом верхнем углу которых (которого) приводится название изобретения;
представляемые чертежи и иные материалы следует согласовать с текстом описания. На все обозначения, содержащиеся на чертежах, должна быть ссылка в описании.
42. Требования к реферату.
Реферат представляет собой краткую информацию об изобретении, то есть сокращенное изложение содержания описания изобретения, включающее название, характеристику области техники, к которой относится изобретение, и/или области применения, если это неясно из названия, характеристику сущности изобретения с указанием достигаемого технического результата, описанной путем свободного изложения формулы, предпочтительно такого, при котором сохраняются все существенные признаки каждого независимого пункта.
При необходимости в реферат включают чертеж или химическую формулу. Чертеж, включаемый в реферат, представляют на отдельном листе в таком же количестве экземпляров, как и текст реферата, в том числе и в случае, когда он идентичен одной из фигур чертежей, иллюстрирующих описание.
Реферат может содержать дополнительные сведения, в частности, указание на наличие и количество зависимых пунктов формулы, графических изображений, таблиц.
Рекомендуемый объем текста реферата - до 1000 печатных знаков.
43. Доверенность на представительство перед уполномоченным органом и экспертной организацией должна отвечать следующим требованиям:
1) доверенность совершается в письменной форме и не требует нотариального заверения;
2) доверенность выдается (подписывается) заявителем. Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это учредительными документами, с указанием должности подписавшего лица, и скрепляется печатью этого юридического лица;
3) в доверенности должно быть дано точное указание поручаемых действий, которые может производить представитель от имени заявителя; доверенность должна содержать дату ее выдачи, без которой она считается недействительной;

41. Сызбалар және өзге материалдар:
1) сызбалар және өзге материалдар егер олар өнертабыс мәнін түсіну үшін қажет болған жағдайда ұсынылады;
2) түсіндіруші материалдар графикалық кескіндемелер (нобай, сурет, графика, эпюр, осциллограмм), фотосуреттер және кестелер түрінде ресімделуі мүмкін;
3) өнертабысты сызбалармен немесе нобаймен бейнелеу мүмкін болмаған жағдайларда суреттер ұсынылады;
4) фотосуреттер графикалық кескіндемелерге қосымша ретінде ұсынылады. Айрықша жағдайларда, мысалы, хирургиялық операциялар жасау кезеңдерін бейнелеу үшін фотосуреттер түсіндіруші материалдардың негізгі түрі ретінде ұсынылуы мүмкін;
сызбалар, нобайлар және суреттер жеке (жекелеген) парақта (парақтарда) ұсынылып, оң жақ жоғарғы бұрышында өнертабыстың атауы келтіріледі;
ұсынылған сызбалар мен өзге де материалдар сипаттама мәтінімен келістірілуге тиіс. Сызбалардағы барлық белгілерге сипаттамада сілтеме болуға тиіс.
42. Рефератқа қойылатын талаптар.
Реферат өнертабыстар туралы ақпарат болып табылады, яғни атауын, өнертабыс жататын техника саласының сипаттамасын қамтитын өнертабыс сипаттамасының қысқаша баяндалған мазмұнын құрайды және/немесе егер бұл атауынан анық болмаса, әрбір тәуелсіз тармағының барлық маңызды белгілері сақталатындай формуланы еркін баяндау жолымен сипатталатын қол жеткен техникалық деңгейі көрсетілген өнертабыс мәнінің сипаттамасы кіреді.
Қажет болған жағдайларда рефератқа сызба немесе химиялық формула кіреді. Рефератқа кірген сызба сипаттамада көрсетілген сызбалардың бір сұлбасымен ұқсас болған жағдайда реферат мәтіні сияқты дана санымен жеке парақта тапсырылады.
Рефератта қосымша мәліметтер болуы мүмкін, атап айтқанда, формуланың тәуелді тармақтарының бар-жоғы мен саны, графикалық кескіндемелер, кестелер.
Реферат мәтінінің көлемі - 1000 баспа таңбаға дейін болуға тиіс.
43. Уәкілетті орган мен сараптама жасау ұйымы алдындағы өкілдікке сенімхат келесі талаптарға жауап беруі керек:
1) сенімхат қарапайым жазба нысанында жүргізіледі және нотариалдық растауды талап етпейді;
2) сенімхатты өтінім беруші береді (қолын қояды). Заңды тұлға атынан берілетін сенімхатқа оның басшысы немесе қол қойған адамның лауазымы көрсетіле отырып, бұған құрылтайшы құжаттарымен уәкілеттік алған өзге тұлғаның қолы қойылып, осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі;
3) сенімхатта өтінім беруші атынан өкіл жүргізе алатын тапсырылған іс-әрекеттер нақты көрсетілуге тиіс, сенімхатта оны жүргізетін күні көрсетілуге тиіс, онсыз заңды болып танылмайды;

4) в доверенности должно быть указано место ее выдачи;
5) срок действия доверенности не может превышать трех лет. Если срок действия в доверенности не указан, она сохраняет силу в течение года со дня ее выдачи. Срок действия доверенности, выданной за пределами Республики Казахстан без указания срока ее действия, определяется по праву страны, где выдана доверенность;
6) доверенность, выдаваемая физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическими лицами, может быть выдана только на имя физического лица зарегистрированного в уполномоченном органе в качестве патентного поверенного;
7) доверенность может быть выдана на имя нескольких патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, при этом представительство может осуществляться любым из них. Если их действия противоречат друг другу, об этом сообщается заявителю, а совершение действий приостанавливается до одобрения их заявителем;
8) физическое лицо, которому выдана доверенность, должно лично осуществлять те действия, на которые оно уполномочено. Передоверие возможно только в случае предоставления ему такого полномочия выданной доверенностью. В этом случае в экспертную организацию представляется нотариально удостоверенная доверенность, выданная в порядке передоверия, и доверенность, на основании которой она выдана. При этом срок действия доверенности, выданной в порядке передоверия, не может превышать срока действия первоначальной доверенности, на основании которой она выдана;
9) действие доверенности прекращается вследствие: истечения срока доверенности;
осуществления действий, не предусмотренных доверенностью;
отмены доверенности лицом, выдавшим ее;
отказа лица, которому выдана доверенность;
прекращения юридического лица, от имени которого выдана доверенность;
смерти лица, выдавшего доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим;
ликвидации юридического лица, на имя которого выдана доверенность;
смерти гражданина, которому выдана доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим.
44. С прекращением доверенности теряет силу передоверие.
Лицо, выдавшее доверенность, в случае ее отмены должно известить об этом уполномоченный орган и экспертную организацию.
4. Требования к оформлению заявки
45. Заявка не должна содержать выражений, чертежей, рисунков, фотографий и иных материалов, противоречащих морали и общественному порядку; пренебрежительных высказываний по отношению к продукции или технологическим процессам, а также заявкам или охранным документам других лиц, высказываний или сведений, явно не относящихся к изобретению либо не являющихся необходимыми для признания документов заявки соответствующими требованиям настоящей Инструкции.

4) сенімхатта оның берілген орны көрсетілуге тиіс;
5) сенімхаттың іс-әрекет мерзімі үш жылдан аспауға тиіс. Егер сенімхатта іс-әрекет мерзімі көрсетілмесе, ол берілген күннен бастап бір жыл бойына күшін сақтайды. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде іс-әрекет мерзімі көрсетілмей берілген сенімхаттың іс-әрекет мерзімі сенімхат берілген елдің құқығы бойынша айқындалады;
6) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдік заңды тұлғалар берген сенімхат тек уәкілетті органда патенттік сенім білдірілген өкіл ретінде тіркелген жеке тұлғаға ғана берілуі мүмкін;
7) сенімхат уәкілетті органда тіркелген бірнеше патенттік сенім білдірілген өкілдердің атына берілуі мүмкін, мұндайда өкілдікті бұлардың кез келгені атқарады. Егер олардың іс-әрекеттері бір-бірлерімен қайшы келсе, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады, ал атқарылған іс-әрекеттер өтінім беруші мақұлдағанға дейін тоқтатылады;
8) сенімхат берілген жеке тұлға өкілдік алған іс-әрекеттерді өзі жеке басымен жүзеге асыруға тиіс. Сенімнің ауысуы сенімхатпен өкілеттілік берілген жағдайда ғана мүмкін болады. Мұндай жағдайда сараптама жасау ұйымына сенімнің ауысуы тәртібінде берілген нотариалды расталған сенімхат және оны беруге негізделген сенімхат тапсырылады. Мұндайда сенімнің ауысуы тәртібінде берілген сенімхаттың іс-әрекет мерзімі соның негізінде берілген бастапқы сенімхаттың іс-әрекет мерзімінен аспауы керек;
9) сенімхаттың іс-әрекеті төменгі жағдайларда тоқтатылады:
сенімхат мерзімі біткенде;
сенімхатта қарастырылған іс-әрекеттерді жүзеге асырған соң;
сенімхат берген тұлға оны жойған соң;
сенімхат берілген тұлға бас тартқан кезде;
атынан сенімхат берілген заңды тұлғаның қызметі тоқтаған кезде;
сенімхат берген тұлға қайтыс болған жағдайда, оны қабілеттіліксіз, қабілеттілігі шектеулі немесе хабарсыз кеткен болып таныған жағдайда;
атына сенімхат берілген заңды тұлға жойылғанда;
атына сенімхат берілген азамат қайтыс болғанда, оны қабілеттіліксіз, қабілеттілігі шектеулі немесе хабарсыз кеткен болып таныған жағдайда.
44. Сенімхат тоқтатылуымен бірге сенімнің ауысуы да күшін жояды.
Сенімхатты берген тұлға оны тоқтатқан жағдайда ол туралы уәкілетті органға және сараптама жасау ұйымына хабарлауға міндетті.
4. Өтінімді ресімдеуге қойылатын талаптар
45. Өтінімде адамгершілікке және қоғамдық тәртіпке қайшы келетін ұғымдар, сызбалар, суреттер, фотосуреттер және өзге де материалдар болмауға тиіс; өнімдер немесе технологиялық процестер хақында, сондай-ақ басқа тұлғалардың өтінімдері немесе қорғау құжаттарына менсінбеушілік сөздер, өнертабысқа не осы Нұсқаулықтың тиісті талаптарына өтінімдер құжаттарын тану үшін қажетті болып табылмайтын сөздерге немесе мәліметтерге жол берілмейді.

46. Требования к терминологии и обозначению.
В формуле изобретения, описании и поясняющих его материалах, а также в реферате используются стандартизированные термины и сокращения, а при отсутствии - общепринятые в научной и технической литературе.
При использовании терминов и обозначений, не имеющих широкого применения в литературе, их значения поясняются в тексте при первом употреблении.
Все условные обозначения расшифровываются, в описании и в формуле соблюдается единство терминологии, то есть одни и те же признаки в тексте описания и в формуле называются одинаково. Требование единства терминологии относится также к размерностям физических единиц и к используемым условным обозначениям.
Название изобретения при необходимости может содержать символы латинского алфавита и арабские цифры. Употребление символов иных алфавитов, специальных знаков в названии изобретения не допускается.
Физические величины выражаются предпочтительно в единицах действующей Международной системы единиц.
47. Пригодность для репродуцирования:
1) все документы оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование;
2) каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
48. Документы заявки выполняются на прочной, белой, гладкой, неблестящей бумаге.
49. Требования к отдельным листам, их размерам:
1) каждый документ заявки начинается на отдельном листе. Листы имеют формат 210 х 297 мм. Минимальный размер полей листов, содержащих описание, формулу, реферат, составляет, мм:
верхнее - 20,
правое и нижнее - 20,
левое - 25.
Минимальный размер полей листов, содержащих чертежи, составляет, мм:
верхнее - 25,
левое - 25,
правое - 15,
нижнее - 10.
2) формат фотографий выбирается таким, чтобы он не превышал установленные размеры листов документов заявки. Фотографии малого формата представляются наклеенными на листы бумаги с соблюдением установленных требований к формату и качеству листа.
50. Листы, начиная со второго, в каждом документе заявки нумеруются арабскими цифрами.
51. Требования к написанию текста:
1) документы печатаются шрифтом черного цвета. Тексты описания, формулы и реферата печатаются через полтора или два интервала с высотой заглавных букв не менее 2,1 мм;
2) графические символы, латинские наименования, латинские и греческие буквы, математические и химические формулы или символы могут быть вписаны чернилами, пастой или тушью черного цвета. Не допускается смешанное написание формул в печатном виде и от руки.
52. В описании, формуле изобретения и реферате могут быть использованы химические формулы:

46. Терминология мен белгіге қойылатын талаптар.
Өнертабыс формуласында, сипаттамада және оны түсіндіруші материалдарда, сондай-ақ рефератта стандартталған терминдер мен қысқартулар, ал олар болмаған жағдайда жалпыға ортақ ғылыми және техникалық әдебиеттерде жалпы қабылданғандары пайдаланылады;
Әдебиетте кеңінен қолданылмайтын терминдер мен белгілерді пайдалану кезінде олардың маңызы алғашқы қолданылу мәтінінде түсіндіріледі;
Барлық шартты белгілер ашық көрсетіледі, сипаттамада және формулада терминология бірлігі сақталады, яғни сипаттама мәтініндегі және формуладағы бір белгілер бір атаумен аталынады. Терминология бірлігі талаптары физикалық бірлік өлшемдеріне және белгілерді пайдалануға да қатысты болады;
Өнертабыс атауында қажет болған жағдайларда латын әліпбиі мен араб сандарының нышандары болуы мүмкін. Өнертабыс атауында өзге әліпби нышандарын, өнертабыс атауында арнайы таңбаларды қолдануға жол берілмейді.
Физикалық көлемдер қолданылып жүрген Халықаралық бірліктер жүйесі бірліктерімен белгіленгені жөн.
47. Репродукциялауға жарамдылық:
1) барлық құжаттар оларды тікелей репродукциялауға боларлықтай етіп ресімделеді;
2) әрбір парақ аздау бетіндегі жолдарға параллель күйде бір жағынан ғана пайдаланылады.
48. Өтінім құжаттары берік, ақ, тегіс, жылтыр емес қағазда орындалады.
49. Жеке парақтарға, олардың көлеміне қойылатын талаптар:
1) өтінімнің әрбір құжаты жеке парақта басталады. Парақтың көлемі 210 х 297 мм болады. Сипаттаманы, формуланы, рефератты қамтитын парақ бетінің ең кіші көлемі:
жоғары жағы - 20,
оң және төменгі жағы - 20,
сол жағы - 25 мм.
Сызбалардан тұратын парақ бетінің ең кіші көлемі:
жоғары жағы - 25,
сол жағы - 25,
оң жағы - 15,
төменгі жағы - 10 мм;
2) фотосурет мөлшері белгіленген өтінім құжаттарының парақтары көлемінен аспайтындай етіп таңдалады. Шағын көлемді фотосуреттер белгіленген талаптар сақтала отырып, қағаз парағына желімделіп беріледі.
50. Өтінімнің әрбір құжатындағы екінші және келесі парақтары араб сандарымен нөмірленеді.
51. Мәтінді жазуға қойылатын талаптар.
1) құжаттар қара түсті шрифтпен басылады. Сипаттама, формула және реферат мәтіндері 2,1 мм кем емес бас әріптер биіктігімен арасында екі интервал қалдырып басылады;
2) графикалық нышандар, латын атаулары, латын және грек әріптері, математикалық және химиялық формулалар немесе нышандар қара түсті сиямен, пастамен немесе тушьпен жазылуы мүмкін. Формулаларды баспа түрінде және қолдан жазып араластыруға жол берілмейді.
52. Сипаттамада, өнертабыс формуласында және рефератта.

1) при написании структурных химических формул следует применять общеупотребительные символы элементов и четко указывать связи между элементами и радикалами;
2) формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется номер проставлять после каждой формулы на границе правого поля.
53. Перечень последовательностей нуклеотидов и/или аминокислот, представляемый в печатной форме, должен быть оформлен в соответствии со стандартом ВОИС ST.25.
54. В описании, формуле изобретения и реферате могут быть использованы математические выражения (формулы) и символы:
1) форма представления математического выражения не регламентируется;
2) все буквенные обозначения, имеющиеся в математических формулах, расшифровываются.
Разъяснения к формуле следует писать столбиком и после каждой строки ставить точку с запятой. Расшифровка буквенных обозначений дается по порядку их применения в формуле;
3) математические знаки: >, <, =, +, - и другие используются только в математических формулах, а в тексте их следует писать словами (больше, меньше, равно и т.п.);
4) для обозначения интервалов между положительными величинами допускается применение знака "-:-" (от и до). В других случаях следует писать словами: "от" и "до", при обозначении интервала температур рекомендуется применение знака (...);
5) при процентном выражении величин знак процента (%) ставится после числа. Если величин несколько, то знак процента ставится перед их перечислением и отделяется от них двоеточием;
перенос в математических формулах допускается только по знаку;
формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется проставлять номер после каждой формулы на границе правого поля.
55. Требования к графическим изображениям:
1) графические изображения (чертежи, схемы, графики, рисунки и тому подобное) выполняются черными нестираемыми четкими линиями одинаковой толщины по всей длине, без растушевки и раскрашивания;
2) масштаб и четкость изображения выбираются такими, чтобы при фотографическом репродуцировании можно было бы различить все детали;
3) цифры и буквы не следует помещать в скобки, кружки и кавычки. Высота цифр и букв выбирается не менее 3,2 мм;
4) каждое графическое изображение независимо от его вида нумеруется арабскими цифрами как фигура (фигура 1, фигура 2) в порядке единой нумерации, в соответствии с очередностью упоминания их в тексте описания. Если описание поясняется одной фигурой, то она не нумеруется;
5) на одном листе может быть расположено несколько фигур, при этом они четко отделяются друг от друга. Если фигуры, расположенные на двух и более листах, представляют части единой фигуры, они размещаются так, чтобы эта фигура могла быть скомпонована без пропуска какой-либо части любой из фигур, изображенных на разных листах;

1) құрылымдық химиялық формулаларды жазу кезінде элементтердің жалпыға ортақ қолданылатын нышандарының қолданылуы және элементтер мен радикалдар арасындағы байланыстар нақты көрсетілуі қажет;
2) мәтінге енгізу реті бойынша нөмірленетін формулалар пайдаланылуы мүмкін. Нөмірді әрбір формуладан кейін оң жолақтың шегінде қою ұсынылады.
53. Басылым нысанында берілетін нуклеотидтер және/немесе аминоқышқылдар тізбегінің тізімі BOИC ST.25 стандартына сәйкес ресімделуі керек.
54. Сипаттамада, өнертабыс формуласы мен рефератта математикалық көрсеткіштер (формулалар) және нышандар пайдаланылуы мүмкін, бұл ретте:
1) математикалық көрсеткіштер нысанын беру регламенттелмейді;
2) математикалық формулалардағы барлық әріптік белгілердің мағыналары ашылады.
Формулаға түсініктерді бағанмен жазып, әрбір жолдан кейін нүктелі үтір қойылады. Әріптік белгілердің ашылуы олардың формулада қолданылуы ретімен беріледі;
3) математикалық белгілер: >, <, =, +, -  және басқалар тек математикалық формулада қолданылады, ал мәтінде оларды сөздермен жазу керек (артық, кем, тең);
4) оң өлшемдер арасындағы аралықтарды белгілеу үшін (:) (бастап және дейін) таңбасын қолдануға болады. Басқадай жағдайларда "бастап" және "дейін" деген сөздермен жазу керек, температура аралықтарын белгілеу кезінде (...) белгісін қолданған жөн;
5) пайыздық көрсеткен кезде пайыздың өлшемдік таңбасы (%) саннан кейін қойылады. Егер өлшем бірнеше болса, онда пайыздық таңба олардың алдынан қойылады және олардан қос нүктемен бөлінеді;
математикалық формулалардағы тасымалға тек таңба бойынша ғана жол беріледі;
формулалар оларды мәтінге енгізу реті бойынша нөмірленеді. Нөмірді әрбір формуладан кейін оң жолақтың шегінде қою ұсынылады.
55. Графикалық кескіндемелерге қойылатын талаптар.
1) графикалық кескіндемелер (сызбалар, нобайлар, графиктер, суреттер) ұзын бойына біркелкі қалыңдықта өшпейтін қара нақты сызықтармен, бояумен және бояусыз орындалады;
2) кескіндеме көлемі және айқындығы фотографиялық көшірмелеу кезінде барлық бөлшектерін айыруға боларлықтай таңдап алынады;
3) цифрлар мен әріптерді жақшаға, тырнақшаға, шеңберге алуға болмайды. Цифрлар мен әріптердің биіктігі 3,2 мм кем таңдалмайды;
4) әрбір графикалық кескіндеме оның түріне қарамастан араб цифрларымен сұлба ретінде (1-сұлба, 2-сұлба) нөмірлеудің бірыңғай тәртібімен, сипаттама мәтінінде аталу кезегіне сәйкес нөмірленеді. Егер сипаттама бір сұлбамен ғана берілсе, онда ол нөмірленбейді;
5) бір парақта бірнеше сұлба орналастырылуы мүмкін, мұндайда олар бір-бірінен нақты бөлініп тұрады. Егер екі және одан да көп парақтарда орналастырылған сұлбалар тұтас сұлба бөлшектерін құраса, олар түрлі парақтарда кескінделген кез келген сұлбалардың қандай да бір бөлігін қалдырып кетпей жинақталуы тиіс;

6) отдельные фигуры располагаются на листе или листах так, чтобы листы были максимально насыщенными и изображение можно было читать при вертикальном расположении длинных сторон листа;
7) чертежи выполняются по правилам изготовления технических чертежей;
8) предпочтительным является использование на чертеже прямоугольных (ортогональных) проекций (в различных видах, разрезах и сечениях); допускается также использование аксонометрической проекции;
9) разрезы выполняются наклонной штриховкой, которая не препятствует ясному чтению ссылочных обозначений и основных линий;
10) каждый элемент на чертеже выполняется пропорционально всем другим элементам за исключением случаев, когда для четкого изображения элемента необходимо различие пропорций;
11) чертежи выполняются без каких-либо надписей, за исключением необходимых слов, таких, как "вода", "пар", "открыто", "закрыто", "А-А" (для обозначения разреза) и тому подобное;
12) размеры на чертежах не указываются. При необходимости они приводятся в описании;
изображенные на чертеже элементы обозначаются арабскими цифрами в соответствии с описанием изобретения;
13) одни и те же элементы, представленные на нескольких фигурах, обозначаются одной и той же цифрой. Не следует обозначать различные элементы, представленные на различных фигурах, одинаковой цифрой. Обозначения, не упомянутые в описании, не проставляются в чертежах;
14) если графическое изображение представляется в виде схемы, то при ее выполнении применяются стандартизированные условные графические обозначения;
15) допускается на схеме одного вида изображать отдельные элементы схем другого вида. Если схема представлена в виде прямоугольников в качестве графических обозначений элементов, то кроме цифрового обозначения непосредственно в прямоугольник вписывается и наименование элемента. Если размеры графического изображения элемента не позволяют этого сделать, наименование элемента допускается указывать на выносной линии (при необходимости, в виде подрисуночной надписи, помещенной в поле схемы);
16) чертежи, схемы, рисунки не приводятся в описании и формуле изобретения.
56. Библиографические данные источников информации указываются таким образом, чтобы источник информации мог быть по ним обнаружен.
57. Оформление копии перечня последовательностей нуклеотидов и/или аминокислот в машиночитаемой форме.
Копия перечня последовательностей нуклеотидов и/или аминокислот, представляемая в машиночитаемой форме (на дискете), должна быть идентична перечню, представленному в печатной форме.
Копия перечня последовательностей в машиночитаемой форме, позволяющая осуществить ее распечатку, должна размещаться в одном файле, предпочтительно на одной дискете. Данные, записанные на дискете, подготавливаются с использованием кодовых страниц 1251 для Windows или 866 для MS DOS (предпочтительно с помощью текстового редактора версии не ниже Word 6 для Windows).
Сжатие файла допустимо при условии, что сжатый файл представлен в виде самораспаковывающегося архива.
Дискета должна иметь прикрепленный к ней постоянным образом ярлык, на котором напечатаны или написаны от руки печатными буквами имя заявителя, название изобретения, дата, на которую произведена запись, названия операционной системы и текстового редактора, с помощью которого создан файл.

6) жекелеген сұлбалар парақта немесе парақтарда барынша қанық орналастырылып және кескіндеме парақтың ұзын жағынан тік орналасқан жағдайда оқылатындай болуы керек;
7) сызбалар техникалық сызбалар даярлау ережелері бойынша орындалады;
8) сызбада тік бұрышты (ортогоналды) проекцияны (әрқилы түрде, кесінділерде және жармаларда) пайдалану жөн болып табылады; сондай-ақ аксонометрлік проекцияны пайдалануға да жол беріледі;
9) кесінділер сілтемелік белгілер мен негізгі сызықтарды анық оқуға кедергі жасамайтындай көлбеу сызбалармен орындалады;
10) сызбадағы әрбір элемент, оны нақты кескіндеуге пропорциялар айырмашылығы қажет болатын жағдайларды есептемегенде, барлық басқа элементтерге тепе-тең орындалады;
11) сызбалар "су", "бу", "ашық", "жабық", "А-А" (кесіндіні белгілеу үшін) деген қажетті сөздерден басқа қандай да болмасын жазбаларсыз орындалады;
12) сызбаларда көлемі көрсетілмейді. Қажет болса олар сипаттамада келтіріледі;
сызбалардағы кескінделген элементтер өнертабыс сипаттамасына сәйкес араб цифрларымен белгіленеді;
13) бірнеше сұлбаларда ұсынылған бірдей элементтер бірдей цифрмен белгіленеді. Әртүрлі сұлбаларда ұсынылған әртүрлі элементтерді бір ғана цифрмен белгілеуге болмайды. Сипаттамада аталмаған белгілер сызбаларда келтірілмейді;
14) егер графикалық кескіндеме нобай түрінде ұсынылса, онда оны орындау кезінде стандартталған графикалық белгілер қолданылады;
15) тәсімнің бір түрінде нобайдың басқа түрдегі жекелеген элементтерді кескіндеуге болады (мысалы, электрлік нобайда кинематикалық және гидравликалық тәсімді). Егер нобай элементтердің графикалық белгілері ретінде тік бұрыштар түрінде ұсынылса, онда цифрлық белгілерден басқа тік бұрышқа тікелей элемент атауына жазылады. Егер элементтің графикалық кескіндеме мөлшерлері оған мүмкіндік бермесе, элемент атауы шығармалы сызықта көрсетуге (қажет болған жағдайда, нобай бетінде орналасқан сурет астындағы жазу түрінде) болады;
16) сызбалар, тәсімдер, суреттер өнертабыстың сипаттамасы мен формуласында келтірілмейді.
56. Ақпараттар көздерінің библиографиялық деректері олар бойынша ақпарат көзі айқындалатындай етіп көрсетіледі.
57. Нуклеотид және/немесе аминоқышқылдар тізбегінің тізілім көшірмесін машина оқитын нысанда ресімдеу.
Нуклеотид және/немесе аминоқышқылдар тізбегінің тізілім көшірмесін машина оқитын нысандағы (дискетадағы) көшірмесі басылым нысанындағы тізілімге сайма сай болуы керек.
Басылып шығарылатын машина оқитын нысандағы тізбектің тізілім көшірмесі бір файлға, бір дискетада орналасуы керек. Дискетаға жазылған деректер Windows үшін 1251 немесе MSDOS үшін 866 кодтық беттер пайдаланып әзірленеді (мәтіндік редактордың көмегімен Windows үшін Word 6 кем емес).
Файлды тығыздау тек, егер де файл өз бетімен ашылатын мұрағат ретінде берілсе ғана жол беріледі.
Дискетада тұрақты жабыстырылған жазба қағаз болуы керек, онда өтінім берушінің аты, өнертабыстың атауы, жазылған күні, файл жасалған операциялық жүйе мен мәтіндік редактордың атауы басылып жазылады немесе бас әріптермен қолдан жазылған жазу болады.

Глава 3. Ведение дел по получению инновационного
патента или патента на изобретение
58. Назначение представителя.
1) для подачи заявки, ведения переписки по заявке после ее подачи и защиты своих интересов при рассмотрении заявки заявитель может назначить представителя с выдачей ему доверенности, оформленной в соответствии с  пунктом 43 настоящей Инструкции.
В соответствии с пунктом 2  статьи 36 Закона физические лица, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица либо их патентные поверенные ведут дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением инновационного патента или патента, только через патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, если иной порядок не установлен международным соглашением Республики Казахстан.
Если наряду с указанными лицами заявителем по заявке является физическое лицо, проживающее в Республике Казахстан или юридическое лицо, имеющее местонахождение на территории Республики Казахстан, возможно ведение дел по получению инновационного патента или патента не через патентного поверенного при условии, что для переписки указан адрес на территории Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением инновационного патента или патента, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Для иных заявителей в качестве представителя может быть указан, в частности, один из заявителей, если их несколько, автор изобретения, патентный поверенный или иное лицо.
2) доверенность или ее копия представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства и приобщается к заявке. В случае назначения представителя до подачи заявки доверенность представляется не позднее двух месяцев с даты поступления заявки.
Любое действие представителя, на которое он уполномочен доверенностью, или любое действие экспертной организации по отношению к нему имеет те же последствия, что и действия заявителя или по отношению к заявителю.
В случае если надлежащим образом оформленная доверенность своевременно не представлена, совершенные представителем действия считаются недействительными и не принимаются во внимание.
До представления надлежащим образом оформленной доверенности совершаемые представителем действия считаются недействительными и не принимаются во внимание.
3) назначение представителя может быть отменено заявителем или его правопреемником путем подачи письменного заявления в экспертную организацию.

3-тарау. Инновациялық патент немесе өнертабыс патентін алу жөніндегі істерді жүргізу
58. Өкілді тағайындау.
1) өтінім беру үшін, өтінімді берген соң өтінім бойынша хат жазысу үшін және өтінімді қараған кезде өз мүдделерін қорғау үшін  өтінім беруші өкілді осы Нұсқаулықтың 43-тармағымен көзделген сенімхат беру арқылы тағайындай алады.
Заңның 36-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын, немесе заңды шетелдік тұлғалар не олардың патенттік сенім білдірілген өкілдері өтінім бойынша іс жүргізуді және инновациялық патентке немесе патентке байланысты істерді, егер басқа тәртіп Қазақстан Республикасының халықаралық нөмірімен орнатылмаса, тек уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы жүргізе алады.
Егер аталған тұлғалармен бірге Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлға немесе Қазақстан Республикасы аумағында тұрғылықты жері бар заңды тұлға өтінім бойынша өтінім беруші болып табылса, бұл ретте Қазақстан Республикасы аумағындағы мекен-жай көрсетілген жағдайда, инновациялық патент немесе патентті алу бойынша істерді жүргізу патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы жүргізілмеуі мүмкін.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлғалар, өтінім бойынша іс жүргізуге және инновациялық патент немесе патент алуға байланысты істерді патенттік сенім білідірілген өкілсіз Қазақстан Республикасы жерінде хат-хабармен алмасу үшін мекен-жайын көрсеткен жағдайда жүргізе алады.
Басқа өтінім берушілерге өкіл ретінде өтінім берушілердің біреуі, егер олар бірнешеу болса, өнертабыстың авторы, патенттік сенім білдіруші немесе өзге тұлға бола алады.
2) сенімхат немесе оның көшірмесі өтініммен бірге немесе іс жүргізу барысында беріледі және өтінімге қоса тіркеледі. Өтінімді бергенге дейін өкіл тағайындалған жағдайда сенімхат өтінімнің түскен күнінен бастап екі айдан кешіктірілмей беріледі.
Өкілдің сенімхатпен уәкілетті етілген кез келген іс-әрекеті, немесе сараптама жасау ұйымының оған қатысты іс-әрекеті өтінім берушінің іс-әрекетіне не өтінім берушіге қатысты салдарға әкеп соғады.
Егер тиісті нысанда ресімделген сенімхат уақытында берілмесе, онда өкілмен жасалған іс-әрекет заңсыз деп танылып, назарға алынбайды.
Тиісті нысанда ресімделген сенімхат берілгенге дейін өкілмен жасалынған іс-әрекеттер жарамсыз болып табылады және назарға алынбайды.
3) өтінім беруші немесе оның құқықтың мұрагері сараптама жасау ұйымына жазбаша өтінім беру арқылы өкілдің тағайындалуын тоқтата алады.

59. Ведение переписки с экспертной организацией:
1) переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности;
2) материалы представляются в экспертную организацию непосредственно или направляются почтой;
3) материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя или его представителя. Если заявителем является юридическое лицо, материалы от его имени подписываются в порядке, указанном в абзаце первом подпункта 15)  пункта 12 настоящей Инструкции;
4) материалы без указания номера заявки, возвращаются без рассмотрения, если номер не удается установить косвенным образом;
5) материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом;
6) производство в экспертной организации ведется на государственном или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на ином языке, должен быть приложен их перевод на государственный или русский язык. До представления перевода в установленные сроки материалы, представленные на ином языке, не принимаются во внимание, о чем заявитель уведомляется;
7) материалы, представленные в экспертную организацию с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление;
8) материалы могут быть переданы факсимильной связью. Оригиналы материалов заявки, переданных по факсу, должны быть представлены в течение одного месяца с даты поступления их по факсу вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим материалы, поступившие ранее по факсу. При соблюдении этого условия датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу. Если оригиналы материалов поступили по истечении указанного срока или материалы, поступившие по факсу, не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу материалов в дальнейшем во внимание не принимаются. До представления оригиналов материалы, касающиеся заявки, переданные по факсу, считаются не поступившими. Если какие-либо материалы заявки, поступившие по факсу, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы могут считаться поступившими на дату получения факса при изъятии заявителем нечитаемой части;
9) материалы, имеющие гриф секретности, направляются с использованием специальной связи.
60. Внесение исправлений и уточнений в документы заявки:

59. Сараптама жасау ұйымымен хат жазысу.
1) хат жазысу өтінім берушімен немесе оның уәкілетті өкілімен әрбір өтінім бойынша жеке түрде жүргізіледі.
2) материалдар сараптама жасау ұйымына тікелей немесе почта арқылы жіберіледі.
3) өтінімді берген соң жіберілген материалдарда өтінім берушінің немесе оның өкілінің нөмірі мен қолы болуы керек. Егер өтінім беруші заңды тұлға болып табылса, оның атынан берілген материалдар осы Нұсқаулықтың 12-тармағының 15) тармақшасындағы бірінші абзацта көрсетілген тәртіп бойынша жазылады.
4) өтінімнің нөмірі көрсетілмеген материалдар, егер нөмірді басқа түрде анықтай алмағанда, қаралмай, қайтарылып беріледі.
5) өтінім бойынша өндіріс үдерісінде жіберілген материалдар Заңмен белгіленген мерзім ішінде беріледі.
6) сараптама жасау ұйымында іс жүргізу мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі. Өтінім берушімен өзге тілде берілген материалдарға мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы қоса берілуі керек. Өзге тілде берілген материалдарға белгіленген мерзімге дейін аударма берілмегенше, олар назарға алынбайды, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жасалады.
7) сараптама жасау ұйымына берілген жеткілікті ресімделмеген, оқуға қиын материалдар қаралмайды. Осындай материалдарды берген тұлғаға тиісті хабарлама жіберіледі.
8) материалдар факсимильдік байланыс арқылы беріле алынады. Өтінім материалдарының факс арқылы жіберілген түпнұсқалары олардың факс арқылы түскен күнінен бастап бір ай ішінде бұрын факспен келген құжаттарға сәйкес ілеспе хатпен бірге жіберіледі. Осы талаптардың орындалғанында материалдардың келіп түскен күні болып олардың факспен келіп түскен күні саналады. Егер материалдардың түпнұсқалары көрсетілген мерзімнен кейін келіп түссе, немесе факспен келіп түскен материалдар түпнұсқаға сәйкес келмесе, материалдар олардың түпнұсқалары келіп түскен күннен саналады, ал факс арқылы келіп түскен материалдардың мазмұны содан кейін назарға алынбайды. Факс арқылы берілген, өтінімге қатысты материалдар түспеген болып саналады. Егер факспен келген өтінімнің кейбір материалдары не олардың бөлігі оқылмаса не алынбаса, тиісті материалдар түпнұсқаның келіп түскен күнінен бастап саналады. Өтінім беруші оқылмайтын бөлігін алып тастағанда, факс келіп түскен күннен бастап саналуы мүмкін.
9) құпия белгісі бар материалдар арнайы байланыс түрін пайдалану арқылы жіберіледі.
60. Өтінім құжаттарына түзетулер мен анықтауларды енгізу.

1) исправление и уточнение документов заявки осуществляется путем представления заменяющих листов. Заменяющие листы представляются для каждого экземпляра соответствующего документа на государственном или русском языке или перевода документа на государственный или русский язык и должны удовлетворять требованиям  пунктов 45 -57 настоящей Инструкции. Если после внесения изменений текст на заменяющем листе занимает неполную страницу или текст, занимавший прежде одну страницу, выходит за ее пределы, необходимо представить также замену последующих листов. При представлении заменяющих листов приводятся краткие пояснения предлагаемых изменений в сопроводительном письме к заменяющим листам. Если изменения вносятся по инициативе заявителя, пояснения приводятся в письме заявителя, к которому прилагается документ, подтверждающий оплату в установленном размере. За внесение изменений в документы заявки по инициативе заявителя в течение двух месяцев с даты поступления заявки оплата не взимается;
2) если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и исправление документа не приведет к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов;
3) изменения, касающиеся имени заявителя, представителя заявителя при том, что он остался прежним лицом, наименования заявителя в результате реорганизации юридического лица и/или адреса заявителя, а также адреса для переписки, указанного в заявлении на выдачу инновационного патента или патента, производятся по письменному ходатайству заявителя с указанием регистрационного номера заявки с приложением документа, подтверждающего изменение имени или наименования заявителя и/или его адреса, и документа об оплате за соответствующее изменение;
4) в соответствии со  статьей 21 Закона заявитель имеет право внести в документы заявки исправления и уточнения до принятия по заявке соответствующего решения.
Изменения, касающиеся указания заявителя при уступке права на получение охранного документа или в результате изменения наименования заявителя, а также исправления ошибок технического характера в документах заявки могут быть произведены до даты регистрации изобретения в соответствующем Государственном реестре при условии соответствующей оплаты.
Поправка является очевидной, если из общеизвестных знаний для специалиста следует, что ничего кроме предложенной поправки не могло быть предпринято.

1) өтінімнің құжаттарын түзету мен анықтаулар парақтарды ауыстыру арқылы жүзеге асырылады. Ауыстырылатын парақтар тиісті құжаттың әрбір данасы үшін мемлекеттік немесе орыс тілінде немесе құжатты мемлекеттік не орыс тіліндегі аударма арқылы беріледі және Нұсқаулықтың 45-57-тармақтарының талаптарына жауап беруі керек.  Егер өзгерістерді енгізгеннен кейін мәтін парақта жартылай немесе, бұрын бір парақ болған мәтін одан асып кетсе, онда басқа парақтарды да ауыстыру қажет. Ауыстырылған парақ беттерін бергенде, ұсынылған ауыстырылатын парақ беттеріне ілеспе хатпен қысқаша түсініктеме беріледі. Егер өзгерістер өтінім берушінің бастамасымен болса, түсініктемелер өтінім берушінің хатында беріледі, оған белгіленген мөлшердегі төлемнің жасалғаны туралы құжат қоса беріледі. Өтінім құжаттарына өтінім берушінің бастамасы бойынша өтінім түскен күннен бастап екі айдың ішінде жасалынған өзгертулерге төлем алынбайды.
2) егер түзетулер жаңылыс басылуға, библиографиялық деректерді көрсеткенде қате жіберуге байланысты болғанда және құжаттың түзетілуі қалпына қайта келтіруге қатысты ешқандай келеңсіз жағдайларға әкеп соқпаса, өтінім берушінің хатында парақтарды ауыстырмай түзетулерді енгізу қажеттілігі көрсетіледі.
3) өтінім берушінің, өтінім беруші өкілінің атына қатысты өзгертулер, бұл ретте ол сол тұлға ретінде қалды, заңды тұлғаның қайта құрылуына байланысты және/немесе өтінім берушінің мекен-жайы, сондай-ақ инновациялық патент немесе патент беру өтінімінде көрсетілген хат алысатын мекен-жайға байланысты өзгертулер өтінім берушінің тіркеу нөмірін көрсете отырып жүргізіледі, өтінім берушінің атын немесе атауын және/немесе оның мекен-жайының өзгертілгенін растайтын құжат қоса беріледі, және тиісті өзгертулер үшін төлем жүргізгені туралы құжат беріледі.
4) Заңның  21-бабына сәйкес өтінім беруші өтінім бойынша тиісті шешімдер қабылданғанға дейін өтінім құжаттарына түзетулер мен анықтаулар енгізуге құқылы.
Қорғау құжатын алу құқығын басқаға беруге байланысты өтінім берушінің нұсқауларына байланысты немесе өтінім берушінің атауын өзгерту нәтижесіндегі өзгертулер, сондай-ақ өтінім құжаттарындағы техника сипатындағы қателерді түзету тиісті төлем жүргізілгенде тиісті Мемлекеттік тізілімде өнертабыстың тіркелу күніне дейін жасалуы керек.
Егер ұсынылған түзетуден басқа барлығына белгілі әдістерді іске қолдануға мүмкін болмаса, түзету айқын болып табылады.

61. Передача права на получение инновационного патента или патента.
На любой стадии рассмотрения заявки, но до даты регистрации изобретения в соответствующем государственном реестре заявитель может передать право на получение инновационного патента или патента на изобретение иному лицу по договору, заключенному в письменной форме, который подлежит государственной регистрации в уполномоченном органе. При этом к оформлению документов и порядку регистрации договора предъявляются требования Инструкции по регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности, утвержденной приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республик Казахстан от 24 апреля 2007 года N 58-о.д. (далее - Ин). Кроме указанных в Инструкции по регистрации документах прилагается новое заявление о выдаче инновационного патента или патента Республики Казахстан на изобретение.
62. Внесение изменений в состав авторов:
1) под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении о выдаче инновационного патента или патента;
2) изменения в состав авторов вносятся путем подачи нового заявления о выдаче инновационного патента или патента, оформленного в соответствии с  пунктом 12 настоящей Инструкции;
3) одновременно с новым заявлением о выдаче инновационного патента или патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем, и в случае исключения из состава авторов и исключаемым автором (только для национальных авторов и авторов изобретений по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого должна быть нотариально заверена. Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки;
4) если в случае включения в состав авторов к дате подачи нового заявления на выдачу инновационного патента или патента невозможно получить подпись автора, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за границу согласие на внесение изменений от его имени может подписать доверенное лицо, представив соответствующим образом оформленный документ, удостоверяющий такое право. Таким документом может быть доверенность с точным указанием поручаемых действий на имя патентного поверенного, зарегистрированного в Уполномоченном органе, или доверенность, выданная другому лицу, легализованная в консульском учреждении Республики Казахстан, кроме случаев, когда легализация не требуется в силу международных договоров Республики Казахстан или на условии взаимности;
в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить он может быть признан по суду безвестно отсутствующим в соответствии со  статьей 28 Гражданского кодекса Республики Казахстан, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим, которое принимается во внимание при решении вопроса по существу;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства;

61. Инновациялық патент немесе патент алу құқығын беру.
Өтінімді қараудың кез келген кезеңінде, бірақ өнертабысты тиісті мемлекеттік тізімге тіркеу күніне дейін, өтінім беруші өнертабысқа инновациялық патент немесе патент алу құқығын басқа тұлғаға жазбаша нысанда жасалған нөмірі бойынша бере алады, ол уәкілетті органда мемлекеттік тіркелуге жатады. Бұл ретте құжаттардың ресімделуі мен тіркелу тәртібіне Қазақстан Республикасы әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 58-н.қ. бұйрығымен бекітілген Өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқығын беру жөніндегі келісімдерді тіркеу туралы нұсқаулықтың (бұдан әрі - Тіркеу нұсқаулығы) талаптары қойылады. Тіркеу нұсқаулықта көрсетілген құжаттардан басқа өнертабысқа Қазақстан Республикасының инновациялық патенті немесе патентін беру туралы жаңа өтінім қоса беріледі.
62. Авторлар құрамына өзгерістер енгізу.
1) инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімде көрсетілген авторды құрамға енгізу немесе құрамнан шығару авторлардың құрамын өзгерту болып танылады.
2) осы Нұсқаулықтың 12-тармағына сәйкес ресімделген инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтінім беру арқылы авторлардың құрамына өзгерістер енгізіледі.
3) инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтініммен бірге еркін түрде жазылған авторлар құрамына тиісті өзгертулер енгізу туралы өтінім өтінімнің нөмірі мен берілген күнін көрсетіп беріледі. Өтінімге өтінім беруші қол қойып береді, және авторлар құрамынан шығарылған жағдайда - шығарылатын автордың қолы нотариалды куәландырылуы керек (тек ұлттық авторлар мен өтінім бойынша өнертабыс авторлары, үкімет аралық келісімдердің деректеріне сәйкес). Шығарылатын автордың нөмірі жеке хатпен өтінімнің тіркелген нөмірі мен күні көрсетіліп ресімделеді.
4) егер инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтінім берілген күні авторлардың құрамына енгізілген жағдайда бұрын берілген өтінімде көрсетілген автордың қолын алу мүмкін болмаса, онда өтінімге келесі тәртіпте ресімделген жазбаша нөмірі қоса беріледі:
автор қайтыс болған жағдайда немесе оны қайтыс болды болып жариялағанда, өзгерістерді енгізу нөміріне оның атынан  мұрагері қол қояды, ол мұраға өз құқығын заңды түрде дәлелдеуі керек, мұрагерлік құқығы туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін береді;
автор шетелге кеткен жағдайда, өзгерістерді енгізу нөміріне оның атынан сенімді өкілі қолын қояды, осындай құқықты куәландыратын тиісті түрде ресімделген құжатты береді. Осындай құжат ретінде патенттік сенім білдірушінің атына тапсырылған іс-әрекеттің нақты түрлері көрсетілген, Уәкілетті органда тіркелген сенімхат, немесе Қазақстан Республикасының халықаралық нөмірі тарымен ресмилену талап етілмеген жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының консулдық мекемесінде ремиленген басқа тұлғаға немесе өзара қарым-қатынасында берілген сенімхат бола алады;
автордың жүрген жері туралы мәліметтің болмаған жағдайында және оларды алуға мүмкін емес болғанда, ол Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің  28-бабына сәйкес сот шешімі бойынша хабар-ошарсыз кеткен болып танылады, және мүдделі тарап автордың хабар-ошарсыз кеткенін тану туралы  сот шешімінің көшірмесін береді, ол мәселенің мәні шешілгенде назарға алынады;
авторды іс әрекетке қабілетсіз немесе іс әрекетке қабілеттілігі шектеулі болып танығанда оның атынан өзгерістер енгізуге нөмірге қамқорлық немесе қорғаушы белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесін берген қамқоршы немесе қорғаушы қолын қояды.

5) граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных, зарегистрированных в Уполномоченном органе, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий;
6) изменения в состав авторов вносятся при наличии документа, подтверждающего оплату внесения изменений;
7) если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2) - 6) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
63. Внесение изменений в состав заявителей:
1) под изменением состава заявителей понимается частичное изменение состава заявителей путем включения дополнительного лица в состав или исключение лица из состава заявителей, ранее указанных в заявлении о выдаче инновационного патента или патента;
2) изменения в состав заявителей вносятся путем подачи нового заявления о выдаче инновационного патента или патента. При подаче нового заявления с изменениями в составе заявителей подписи авторов на новом заявлении не обязательны;
3) одновременно с новым заявлением о выдаче инновационного патента или патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки, а также с указанием оснований для испрашиваемых изменений. Ходатайство должно быть подписано заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении о выдаче инновационного патента или патента, в порядке, установленном  пунктом 10 настоящей Инструкции. Подпись исключаемого заявителя - физического лица должна быть нотариально заверена (только для национальных заявителей и заявителей по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями);
4) при замене умершего заявителя, указанного в заявлении о выдаче инновационного патента или патента, наследником под ходатайством необходима подпись указанного наследника, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
5) если невозможно получить подпись заявителя - физического лица, указанного в первоначально поданном заявлении, то применяются положения подпункта 3)  пункта 60 настоящей Инструкции;

5) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын азаматтар, және шетелдік заңды тұлғалар авторлар құрамына өзгерістерді енгізуге құжаттарды уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірушілер арқылы береді, бұл ретте патенттік сенім білдірушіге берілген сенімхатта аталған іс-әрекеттерді орындауға тапсырма болу керек.
6) өзгерістерді енгізудің төлемін растайтын құжаттың бар болғанында, авторлардың құрамына өзгерістер енгізіледі.
7) егер 2)-6) тармақшалардағы аталған құжаттардың болмағанда, және/немесе берілген құжаттар осы тармақшалардағы талаптарға сай болмаса, өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішіндегі мерзімде жоқ немесе түзетілген құжаттарды жіберу ұсынылады.
Сұралған құжаттарды бермеген жағдайда, жаңа берілген өтінім берілмеген болып табылады және өзгерістер енгізілмейді, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
63. Өтінім берушілердің құрамына өзгерістер енгізу.
1) инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімде бұрын көрсетілген өтінім берушілердің құрамына қосымша тұлғаны енгізу немесе құрамнан тұлғаны шығару арқылы өтінім берушілердің құрамын өзгерту немесе жартылай өзгерту болып табылады.
2) өтінім берушілердің құрамына өзгерістер инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтінім беру арқылы енгізіледі. Өтінім берушілердің құрамындағы өзгерістері бар жаңа өтінімді бергенде авторлардың қолы міндетті емес.
3) инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтініммен бірге еркін түрде жазылған өтінім берушілердің құрамына тиісті өзгертулер енгізу туралы өтінім өтінімнің нөмірі мен берілген күнін көрсетіп беріледі. Өтінімді өтінім беруші (өтінім берушілер) инновациялық патент немесе патент беру туралы Нұсқаулықтың 10-тармағымен белгіленген тәртіпте қол қойып береді. Шығарылатын өтінім беруші-жеке тұлғаның қолы нотариалды куәландырылуы керек (тек ұлттық өтінім берушілер мен үкіметаралық нөмірлердің деректеріне сәйкес өтінім берушілер үшін).
4) инновациялық патент немесе патент беру туралы жаңа өтінімде көрсетілген өтінім берушінің орнын мұрагермен ауыстырғанда, аталған мұрагердің қолы өтінімнің соңында көрсетіледі, ол өзінің мұрагерлік құқығын заңды түрде дәлелдеуі керек.
5) егер алғашқы өтінімде көрсетілген өтінім берушінің-жеке тұлғаның қолын алуға мүмкіндік болмаса, осы Нұсқаулықтың 60-тармағының 3) тармақшасындағы ереже қолданылады.

6) при внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица (слияния, разделения, выделения, преобразования) ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта);
7) при внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав;
8) если при ликвидации юридического лица не произошла передача права на получение инновационного патента или патента или невозможно получить подпись ликвидированного юридического лица, то подпись под ходатайством за данное юридическое лицо не требуется. При этом заинтересованная сторона представляет документ, доказывающий факт ликвидации юридического лица и отсутствия передачи соответствующих прав;
9) граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных, зарегистрированных в Уполномоченном органе, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий;
10) если изменения в состав заявителей вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче инновационного патента или патента прилагается документ об оплате;
11) если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2) - 9) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
64. Ознакомление заявителя с материалами заявки.
Заявитель (его представитель) может ознакомиться с поданной им заявкой и материалами, относящимися к ней, как непосредственно в экспертной организации, согласовав предварительно дату и время ознакомления, так и путем запроса копий заявки, относящихся к ней материалов или их частей.
65. Ознакомление с материалами, указываемыми экспертизой в процессе рассмотрения заявки.
В соответствии с пунктом 12  статьи 22 Закона заявитель может запросить у экспертной организации копии материалов, указанных в запросе, заключении экспертной организации или отчете об информационном поиске. Копии патентных материалов направляются в течение месяца с даты получения запроса заявителя.

6) өтінім берушілердің құрамына өзгерістерді заңды тұлғаның қайта құрылуына (қосылу, бөліну, бөлініп шығу, қайта құрылуға) байланысты енгізгенде, өтінімге және жаңа өтінімге құқықтың сол түрі бойынша мұрагерлігін растайтын құжатты берген (бөлінетін баланс немесе тапсыру кесімінен үзінді) оның құқықтық мирасқоры қолын қояды.
7) заңды тұлғаның таратылуына байланысты өзгерістер енгізгенде өтінім мен жаңа өтінімді құқықтың берілгенін растайтын құжатпен тиісті құқыққа ие болған тұлға қолын қояды.
8) егер заңды тұлғаны таратқан кезде инновациялық патент немесе патентті алуға құқы тапсырылмаса немесе таратылған заңды тұлғаның қолын алу мүмкін болмаса, онда өтінім астына аталған заңды тұлғаның қолы талап етілмейді. Бұл ретте мүдделі тарап заңды тұлғаның таратылған фактісін дәлелдейтін және тиісті құқықтардың тапсырылмағаны туралы құжатты береді.
9) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын азаматтар, және шетелдік заңды тұлғалар өтінім берушілердің құрамына өзгерістерді енгізуге құжаттарды Уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірушілер арқылы береді, бұл ретте патенттік сенім білдірушіге берілген сенімхатта аталған іс-әрекеттерді орындауға тапсырма болу керек.
10) егер өтінім түскен күннен бастап екі ай өткен соң өтінім берушілердің құрамына өзгерістер енгізілсе, инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімге төлем туралы құжат қоса беріледі.
11) егер осы тармақтың 2)-9) тармақшалардағы аталған құжаттардың болмағанда, және/немесе берілген құжаттар осы тармақшалардағы талаптарға сай болмаса, өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішіндегі мерзімде жоқ немесе түзетілген құжаттарды жіберу ұсынылады.
Сұралған құжаттарды бермеген жағдайда, жаңа берілген өтінім берілмеген болып табылады және өзгерістер енгізілмейді, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
64. Өтінім берушіні өтінімнің материалдарымен таныстыру.
Өтінім беруші (оның өкілі) берілген өтінім және оған қатысты материалдармен тікелей сараптама жасау ұйымында танысудың күні мен уақытын келісе отырып, сондай-ақ өтінімнің, оған қатысты материалдардың немесе олардың бөліктерінің көшірмесіне сұраным жасау арқылы таныса алады.
65. Өтінімді қарау процесінде сараптамамен көрсетілген материалдармен танысу.
Заңның 22-бабының 12-тармағына сәйкес өтінім беруші сараптама жасау ұйымынан сұранымда көрсетілген материалдардың көшірмесін, сараптама жасау ұйымының қорытындысын немесе Ақпараттық іздестіру туралы есепті сұрай алады. Патенттік материалдардың көшірмесі өтінім берушінің сұранымы алынған күннен бастап бір айдың ішінде жіберіледі.

66. Рассмотрение заявки с участием заявителя.
Рассмотрение вопросов, связанных с заявкой, с участием заявителя проводится по предложению экспертной организации или просьбе заявителя после того, как обе стороны ознакомлены с этими вопросами. Вопросы экспертизы могут быть изложены в запросе, в котором дополнительно сообщается о целесообразности встречи, вопросы заявителя - в просьбе о ее проведении.
В случае запроса ответ на него представляется заявителем в установленный Законом срок независимо от того, намерен ли заявитель принять участие в рассмотрении заявки.
Дата и время рассмотрения заявки предварительно согласовываются. В случае изменения обстоятельств сторона, не имеющая возможности участвовать в рассмотрении заявки в назначенное время, немедленно извещает об этом другую сторону.
Если экспертная организация или заявитель считают совместное рассмотрение заявки преждевременным или нецелесообразным, предложения экспертной организации или просьба заявителя могут быть отклонены с приведением соответствующих доводов.
При прибытии заявителя в экспертную организацию без предварительного согласования в удовлетворении его просьбы о рассмотрении заявки с его участием может быть отказано.
В рассмотрении заявки может принять участие представитель заявителя, уполномоченный им на это, при соблюдении условий  пункта 58 настоящей Инструкции.
Лицо, не являющееся единственным заявителем, может участвовать в рассмотрении заявки в отсутствии других заявителей лишь при наличии доверенности на представительство.
Рассмотрение заявки с участием заявителя осуществляется путем переговоров или на экспертном совещании.
Переговоры проводятся в случае, если вопросы могут быть разрешены непосредственно экспертом и заявителем; экспертное совещание - если для разрешения вопросов требуется участие со стороны экспертизы ряда специалистов.
По результатам переговоров или экспертного совещания составляется протокол по установленной форме в двух экземплярах, содержащий сведения об участниках, доводы и предложения, приводимые сторонами, и выводы о дальнейшем делопроизводстве.
В протоколе могут быть приведены:
новая редакция формулы изобретения, предложенная заявителем (его представителем);
заявление об отзыве заявки;
вопросы экспертизы, требующие письменных разъяснений.
Протокол подписывается всеми участниками рассмотрения. Один экземпляр приобщается к материалам заявки, другой передается заявителю (его представителю).
При отсутствии согласия по обсуждаемым вопросам в протоколе могут быть зафиксированы особые мнения участников рассмотрения. Экземпляр протокола, передаваемый заявителю (его представителю), содержащий соответствующие выводы, может заменить уведомление о прекращении делопроизводства (в случае отзыва заявки) или запрос экспертизы, что оформляется соответствующей записью в нем.
Протокол может заменить ответ заявителя на запрос экспертизы (если при этом не нарушаются установленные сроки для представления ответа). В этом случае в протокол вносится соответствующая запись.
Внесение изменений, приведенных в протоколе, в документы заявки осуществляется в порядке, предусмотренном  пунктом 60 Инструкции.

66. Өтінімді өтінім берушінің қатысуымен қарау.
Өтінім берушінің қатысуымен өтінімге байланысты мәселелерді қарау сараптама жасау ұйымының ұсынысы бойынша немесе өтінім берушінің өтінімі бойынша екі тараптың сол мәселелермен таныс болғанынан кейін жүргізіледі. Сараптама мәселелері сұранымда көрсетілуі мүмкін, онда қосымша кездесудің мақсатқа сәйкестігі туралы, өтінім берушінің мәселелері - оны өткізу туралы өтінімі хабарланады.
Сұраным болған жағдайда өтінім беруші оған жауапты Заңмен бекітілген мерзім ішінде береді, бұл өтінім берушінің өтінімді қарауға қатыса алу ниетіне байланысты емес.
Өтінімді қараудың күні мен уақыты алдын ала келісіледі. Жағдай өзгергенде, өтінімді қарауға қатыса алмайтын тарап бұл туралы басқа жаққа дереу хабарлайды.
Егер сараптама жасау ұйымы немесе өтінім беруші бірлескен қарауды мезгілсіз немесе мақсатсыз болып санаса, сараптама жасау ұйымы немесе өтінім берушінің өтінімі тиісті дәлелдерді келтіріп қабылдамайды.
Өтінім беруші сараптама жасау ұйымына өзінің қатысуымен өтінімді қарау туралы өтініммен алдын ала келіспей келгенде оны қабылдамауы мүмкін.
Өтінімді қарауға өтінім берушінің уәкілетті етілген өкілі осы Нұсқаулықтың 58-тармағының талаптары сақталған жағдайда қатыса алады.
Жалғыз өтінім беруші болып табылмайтын тұлға басқа өтінім берушілер болмаған жағдайда тек өкілдікке сенімхаты бар болғанда ғана қатыса алады.
Өтінім берушінің қатысуымен өтінімді қарау келіссөздер немесе сараптама кеңесін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Келіссөздер, егер мәселелер сараптамашы және өтінім берушімен тікелей шешілгенде; сараптама кеңесі - егер сараптама тарапынан кейбір мамандардың қатысуымен мәселелерді шешу қажет болғанда жүргізіледі.
Келіссөздер немесе сараптама кеңестерінің нәтижелері бойынша белгілі нысан бойынша екі дана хаттама жасалады, онда қатысушылар туралы мәліметтер, тараптармен келтірілген дәлелдер мен ұсыныстар, және бұдан арғы іс жүргізу туралы мәліметтер болады.
Хаттамада:
өтінім берушімен (оның өкілімен) ұсынылған өнертабыстың формуласының жаңа редакциясы;
өтінімді қайтарып алу туралы өтінім;
жазбаша түсініктемелерді талап ететін сараптама мәселелері келтіріледі.
Хаттамаға талқылаудың барлық қатысушылары қолын қояды. Бір дана өтінімнің материалдарына тіркеледі, екіншісі өтінім берушіге (оның өкіліне) беріледі.
Талқыланып жатқан мәселелер бойынша нөмірінің болмаған жағдайында талқылаудың қатысушыларының ерекше пікірі жазылуы мүмкін. Өтінім берушіге (оның өкіліне) берілетін, тиісті қорытындысы бар хаттаманың данасы іс жүргізуді тоқтату туралы хабарламаны немесе сараптама сұранымын ауыстыра алады (өтінімді қайтарып алған жағдайда), бұл туралы онда тиісті жазба ресімделеді.
Хаттама өтінім берушінің сараптамаға жасаған сұранымына жауап ретінде беріле алынады (егер бұл ретте жауап қайтарудың белгіленген мерзімі бұзылмаса). Бұл ретте хаттамаға тиісті жазба енгізіледі.
Хаттамада келтірілген өзгерістерді өтінімнің құжаттарына енгізу осы Нұсқаулықтың 60-тармағымен көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.

67. Исчисление сроков.
Сроки для совершения процедурных действий по получению инновационного патента или патента определяются периодом времени, в течение которого может быть совершено действие.
Если срок выражен словосочетанием "в течение (не позднее) (до истечения)... с даты...", его исчисление начинается со дня, следующего за указанной датой. Окончание срока истекает в соответствующее число последнего месяца срока. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается первый, следующий за ним рабочий день. Если окончание срока приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, срок истекает в последний день этого месяца.
Материалы, сданные в организацию связи не позднее, чем в последний день срока, считаются направленными в срок.
68. Продление срока представления запрашиваемых документов и дополнительных материалов:
1) в соответствии с пунктами 3 и 8  статьи 22 и пунктом 3   статьи 22-1 Закона срок представления заявителем запрашиваемых документов и дополнительных материалов может быть продлен при подаче соответствующего ходатайства;
2) указанный срок может быть продлен экспертной организацией не более чем на 12 месяцев с даты его истечения (в том числе и в случае, если ходатайство подавалось неоднократно) при рассмотрении заявки на выдачу патента и не более чем на три месяца с даты его истечения при рассмотрении заявки на выдачу инновационного патента;
3) к ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату продления срока в установленном размере. Если такой документ не представлен, ходатайство считается неподанным, о чем заявитель уведомляется;
4) ходатайство о продлении срока представляется в произвольной форме в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса или с даты направления копий противопоставленных заявке материалов, запрошенных заявителем в соответствии с пунктом 8  статьи 22 Закона в течение двух месяцев с даты направления ему запроса экспертной организации;
5) о продлении срока представления запрашиваемых документов и дополнительных материалов заявитель уведомляется;
6) при несоблюдении срока представления ходатайства оно не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
69. Восстановление пропущенного срока при рассмотрении заявки.
Могут быть восстановлены следующие сроки, пропущенные заявителем:
1) срок представления исправленного или отсутствовавшего документа по запросу на стадии формальной экспертизы при рассмотрении заявки на выдачу патента на изобретение;
2) срок представления дополнительных материалов по запросу на стадии экспертизы заявки по существу;
3) срок представления возражения на отрицательное заключение по результатам экспертизы по существу;
4) срок представления документа, подтверждающего оплату экспертизы заявки по существу, по заявке, поданной на выдачу патента;
5) срок представления документа, подтверждающего оплату за подготовку документов к выдаче патента и публикацию сведений о его выдаче.

67. Мерзімдерді санау.
Инновациялық патент немесе патентті алу бойынша процедуралық іс-әрекеттерді жасау мерзімдері уақыт кезеңімен анықталады, сол мерзім ішінде іс-әрекет жасалуы мүмкін.
Егер мерзім "... күннен бастап ... ішінде (кешіктірмей) (өткенге дейін)" сөз тіркестерімен білдірілсе, аталған күннен кейінгі келесі күннен бастап есептеледі. Мерзімнің аяқталуы мерзімнің соңғы айының тиісті күні аяқталады. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс емес күніне келсе, мерзімнің аяқталу күні болып одан кейінгі жұмыс күнінің бірінші күні саналады. Егер мерзімнің аяқталуы сол айдың ішіндегі тиісті санның жоқ күніне келіп түссе, мерзім сол айдың соңғы күні аяқталады.
Мерзімнің соңғы күні байланыс ұйымына тапсырылған материалдар уақытында жіберілген болып саналады.
68. Сұратылған құжаттар мен қосымша материалдарды тапсыру мерзімін ұзарту.
1) Заңның 22-бабының 3 және 8-тармақтары мен 22-1-бабының
3-тармағына сәйкес сұралған құжаттар мен қосымша материалдарды өтінім берушімен тапсыру мерзімі тиісті өтінімді бергенде ұзартыла алынады.
2) аталған мерзім патент беруге арналған өтінімді қарағанда оның өтіп кеткен күнінен бастап 12 айдан аспайтын мерзімге (соның ішінде егер өтінімхат бірнеше рет берілсе де) және инновациялық патент беруге арналған өтінімді қарағанда оның өтіп күнінен бастап 3 айдан аспайтын мерзімге сараптама жасау ұйымымен ұзартыла алынады.
3) өтінімхатқа белгіленген мөлшерде мерзімді ұзарту төлемін растайтын құжат қоса беріледі. Егер осындай құжат тапсырылмаса, өтінімхат берілмеді болып саналады, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
4) мерзімді ұзарту туралы өтінімхат еркін нысанда өтінім берушіге сұранымды жіберген күннен бастап немесе Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес сараптама жасау ұйымымен оған өтінімді жіберген күннен бастап екі ай ішінде өтінім берушімен сұратылған өтінім материалдарына қарсы қойылған көшірмелерді жіберген күннен бастап үш айдың ішінде жіберіледі.
5) сұратылған материалдарды және қосымша материалдарды тапсыру мерзімін ұзарту туралы өтінім берушіге хабарлама жасалады.
6) егер өтінімхатты ұсыну мерзімі сақталмаған жағдайда ол қанағаттандырылмайды және бұл жөнінде өтінім берушіге хабарлама жасалады.
69. Өтінімді қараудың өтіп кеткен мерзімін қалпына келтіру.
Өтінім берушімен өткізіліп алынған келесі мерзімдер қалпына келтіріледі:
өнертабысқа патент беру өтінімін қарағанда заңды сараптама сатысында өтінім бойынша түзетілген немесе жоқ құжатты тапсыру мерзімі;
мәні бойынша өтінімнің сараптама сатысында өтінім бойынша қосымша материалдарды тапсыру мерзімі;
мәні бойынша сараптама нәтижесі жөнінде кері қорытындыға қарсылықтарды тапсыру мерзімі;
патент беруге арналған өтінімнің мәні бойынша сараптаманың төлемін растайтын құжатты тапсыру мерзімі;
патент беруге және оның берілгені туралы мәліметтерді басылымға дайындаған құжаттардың төлемін растайтын құжатты тапсыру мерзімі.

Ходатайство о восстановлении пропущенного срока по подпунктам 1)-4) настоящего пункта подается заявителем в произвольной форме вместе с документами или дополнительными материалами по запросу экспертизы или с ходатайством о продлении срока их представления, если возможность продления предусмотрена Законом, не позднее двенадцати месяцев со дня истечения пропущенного срока с указанием уважительных причин, по которым был пропущен срок.
Ходатайство о восстановлении пропущенного срока по подпункту 5) настоящего пункта может быть подано в течение шести месяцев с даты истечения установленного срока оплаты.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере.
При непредставлении документа, подтверждающего оплату в установленном размере, в указанный срок ходатайство признается не поданным, о чем заявитель уведомляется.
О восстановлении пропущенного срока заявитель уведомляется.
Если установлено, что не соблюдено хотя бы одно из требований, указанных в настоящем пункте, ходатайство не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
70. Отзыв заявки.
1) в соответствии со  статьей 27 Закона заявитель вправе отозвать заявку.
Заявление об отзыве заявки в произвольной форме может быть подано не позднее даты регистрации изобретения в соответствующем Государственном реестре изобретений Республики Казахстан.
При поступлении такого заявления в установленный срок заявителю направляется уведомление об отзыве заявки.
2) после направления заявителю уведомления об отзыве заявки делопроизводство в отношении этой заявки прекращается.
Отозванная заявка не имеет правовых последствий и никакие юридически значимые действия по ней не могут быть более совершены (экспертиза такой заявки не проводится, инновационный патент или патент не выдается, она не может быть преобразована в заявку на полезную модель) и права заявителя не могут в дальнейшем основываться на этой заявке (в частности, при подаче последующей заявки нельзя испросить приоритет по дате поступления отозванной заявки или дате поступления дополнительных материалов к ней); отозванная заявка не включается в уровень техники в процессе экспертизы других заявок при проверке новизны в соответствии с подпунктом 2)  пункта 95 настоящей Инструкции.
Просьба заявителя считать недействительным его заявление об отзыве заявки, поступившая после направления заявителю уведомления об отзыве заявки, не может быть удовлетворена.
Положения подпункта 2) настоящего пункта действуют также и в отношении заявок, считающихся отозванными.

Өтінім беруші осы тармақтың 1)-4) тармақшасында көрсетілген өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтінімхатты еркін түрде құжаттармен немесе сараптаманың сұранымы бойынша қосымша материалдармен не оларды тапсырудың мерзімін ұзарту туралы өтінім хатпен, егер ұзарту мүмкіндігі Заңмен көзделсе, бірге өтіп кеткен мерзімнің күнінен бастап он екі айдан кешіктірмей, өтіп кеткен мерзімнің дәлелді себептерін көрсетіп тапсырады.
Өтіп кеткен мерзімді осы тармақтың 5) тармақшасы бойынша қалпына келтіру туралы өтінімхат белгіленген төлем мерзімі өткен күннен бастап алты ай ішінде берілуі мүмкін.
Өтінімхатқа белгіленген мөлшерде тиісті төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
Белгіленген мөлшердегі төлемді растайтын құжаттың берілмеген жағдайында өтінімхат берілмеген болып танылады, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
Өтіп кеткен мерзімнің қалпына келтірілгені туралы өтінім берушіге хабарлама жасалады.
Егер осы тармақта көрсетілген талаптардың біреуі сақталмаса, өтінімхат қаралмайды, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
70. Өтінімді қайтарып алу.
1) Заңның  27-бабына сәйкес өтінім беруші өтінімді қайтарып алуға құқылы.
Өнертабыс өтінімін қайтарып алу туралы өтінім Қазақстан Республикасы Өнертабыстарының мемлекеттік тізіліміне тіркелген күнінен кешіктірілмей берілуі керек.
Осындай өтінім түскенде, өтінім берушіге белгіленген мерзімде өтінімді қайтарып алу туралы хабарлама жіберіледі.
2) өтінім берушіге өтінімді қайтарып алу туралы хабарлама жіберілген соң, сол өтінімге қатысты іс жүргізу тоқтатылады.
Қайтарылып алынған өтінімнің ешқандай құқықтық салдары болмайды, демек олар бойынша заңды ешқандай іс-әрекеттер жасалмайды (осындай өтінімдерге сараптама жасалмайды, инновациялық патент немесе патент берілмейді, ол пайдалы модель өтініміне ауыстырыла алынбайды) және өтінім берушінің құқықтары әрі қарай осы өтінімге негізделе алмайды (атап айтқанда, келесі өтінімді бергенде қайтарылып алынған өтінімнің күні немесе қосымша материалдардың келіп түскен күні бойынша басымдықтарды сұратуға болмайды); Нұсқаулықтың 95-тармағының 2) тармақшасына сәйкес басқа өтінімдерде жаңалықты тексерудегі сараптама үдерісіндегі техника деңгейіне енгізілмейді.
Өтінімді қайтарып алу туралы хабарламаны өтінім берушіге жіберілген соң келіп түскен өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу туралы өтінімін жарамсыз болып тану туралы өтінімі қанағаттандырыла алынбайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасындағы ережелер қайтарылып алынған өтінімдерге қатысты бірдей қолданылады.

Глава 4. Рассмотрение заявки на выдачу инновационного
патента или патента на изобретение
1. Поступление заявки в экспертную организацию. Установление даты
подачи заявки. Порядок обращения с документами заявки
71. Регистрация поступивших документов заявки.
1) поступившие в экспертную организацию документы заявки регистрируются с простановкой даты их поступления, если они содержат, как минимум, заявление о выдаче инновационного патента или патента на изобретение.
О факте поступления документов заявки заявитель уведомляется путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления), или уведомления.
2) вся исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется только в один адрес, при этом: если в графе "адрес для переписки" заявления указан адрес для иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа "адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан.
3) при отсутствии перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки или в более поздний срок, не превышающий двух месяцев, при соответствующей оплате, подтверждаемой представлением документа об оплате. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении перевода в указанные сроки заявка признается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается.
4) зарегистрированные документы заявки возврату не подлежат.
5) если после регистрации заявки, не являющейся заявкой на секретное изобретение, будет установлено, что содержащиеся в ней сведения составляют государственную тайну, принимаются меры к засекречиванию заявки в установленном порядке.
72. Уведомление о невозможности предоставления изобретению правовой охраны в соответствии с Законом.

4-тарау. Өнертабысқа инновациялық патент немесе патент беруге арналған өтінімді қарастыру 1. Сараптама жасау ұйымына өтінімнің түсуі. Өтінімнің берілген күнін анықтау. Өтінім құжаттарымен жұмыс істеу тәртібі
71. Келіп түскен өтінім құжаттарын тіркеу.
1) сараптама жасау ұйымына келіп түскен өтінімнің құжаттары, егер онда кем дегенде инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінім болғанда, олардың келіп түскен күні көрсетіліп тіркеледі.
Өтінім құжаттарының түскені туралы сараптама жасау ұйымымен қойылған деректері (тіркеу нөмірі және түскен күні) бар өтінімнің бір данасы немесе хабарлама жіберу арқылы өтінім беруші хабарландырылады.
2) сараптама жасау ұйымының барлық шығыс құжаттары тек бір мекен-жай бойынша жіберіледі, бұл ретте: егер өтінімнің "хат-хабар жазысуға арналған мекен-жай" бағанында өтінім берушінің немесе өтінім берушілердің біреуінің мекен-жайынан басқа мекен-жай көрсетілсе, егер олар бірнеше болса не өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілінің мекен-жайы болса, онда хат-хабар өтінім берушінің мекен-жайына немесе, егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - өтінімде бірінші көрсетілген өтінім берушіге, бұл ретте, егер барлық өтінім берушілер Қазақстан Республикасының аумағында тұрса немесе жүрсе, онда Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе жүрген, бірінші болып көрсетілген өтінім берушінің атына жіберіледі;
егер өтінімнің "хат-хабар жазысуға арналған мекен-жай" бағаны толтырылмаса, онда хат-хабар өтінім берушінің мекен-жайына немесе, егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе жүрген өтінімде бірінші көрсетілген өтінім берушінің атына, егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса немесе жүрмесе, атына жіберіледі;
3) өтінім құжаттарының мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы болмаса, егер олар өзге тілде берілсе, өтінім берушіге өтінім берген күннен бастап екі ай ішінде немесе кешірек, екі айдан аспайтын мерзімде тиісті төлем жасалғаны туралы құжаттың расталғанында аударманы тапсыру туралы хабарлама жасалады. Белгіленген мерзім ішінде аударма тапсырылмаған жағдайда, өтінім берілмеген болып танылады және ол бойынша іс жүргізілмейді.
4) өтінімнің тіркелген құжаттары қайтарылуға жатпайды.
5) егер құпия емес болып табылатын өнертабыс өтінімін тіркеген соң, онда мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтердің бар екені анықталса, онда өтінімді белгіленген тәртіпте құпияландыру шаралары қолданылады.
72. Өнертабысқа Заңға сәйкес құқықтық қорғауды бере алмау туралы хабарлама.

Если заявленное изобретение в установленном порядке будет признано секретным, заявитель уведомляется о невозможности предоставления изобретению правовой охраны в соответствии с пунктом 6  статьи 5 Закона.
73. Проверка оплаты подачи заявки.
Зарегистрированные документы заявки на выдачу инновационного патента или патента на изобретение проверяются на наличие документа, подтверждающего оплату подачи заявки в установленном размере.
При отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера в случае оплаты в размере, меньшем установленного, заявитель уведомляется о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (документов) и/или документа о доплате до установленного размера, которые могут быть представлены в течение двух месяцев с даты поступления документов заявки или, при условии соответствующей оплаты, в более поздний срок, не превышающий двух месяцев.
Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении указанных документов об оплате в установленный срок и в установленном размере, заявка признается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается.
74. Установление даты подачи заявки.
1) в соответствии с пунктом 3  статьи 17 Закона дата подачи заявки устанавливается по дате поступления в экспертную организацию заявки, содержащей заявление о выдаче охранного документа (инновационного патента или патента) на изобретение, описание изобретения и чертежи, если в описании на них имеется ссылка.
При неодновременном представлении указанных документов датой подачи заявки считается дата поступления последнего из них.
В качестве заявления о выдаче охранного документа для целей установления даты подачи заявки наряду с заявлением, могут быть признаны документ или несколько документов, представленные на государственном или русском языке и содержащие явное или подразумеваемое указание на то, что эти и другие поступившие вместе с ними документы в совокупности (далее - первоначальные документы) следует рассматривать как заявку на выдачу инновационного патента или патента на изобретение, а также указания, позволяющие установить, кто является заявителем и как связаться с ним.
2) если первоначально поступившие документы не удовлетворяют требованиям подпункта 1) настоящего пункта заявителю направляется запрос с предложением устранить эти недостатки в течение трех месяцев с даты направления запроса;
3) при поступлении запрошенных материалов, устраняющих отмеченные недостатки заявки, дата подачи заявки устанавливается по дате их поступления;

Егер мәлімделген өнертабыс белгіленген тәртіпте құпиялы болып табылса, Заңның 5-бабының 6-тармағына сәйкес өнертабысқа құқықтық қорғау берілмеуі туралы өтінім берушіге хабарлама жасалынады.
73. Берілген өтінімнің төлемін тексеру.
Инновациялық патент немесе өнертабыс патентін беру өтінімдерінің тіркелген құжаттарында өтінім беруге белгіленген мөлшерде ақы төленгенін растайтын құжаттың болуы тексеріледі. Осындай құжаттың және белгіленген мөлшерден кем төлем жасалғанда, оның мөлшерiн азайту негiздемесiн растайтын құжаттың болмағанында, өтінім берушіге жоқ құжаттың (құжаттардың) және/немесе белгіленген мөлшерге дейінгі төлемнің жүргізілгені туралы құжатты тапсыру туралы хабарлама жасалады, олар өтінім құжаттарының келіп түскен күнінен бастап екі ай ішінде немесе, тиісті төлем жасалғанда, екі айдан аспайтын кешірек мерзімде тапсырылады.
Сонымен қатар төлем жөнiндегi аталған құжаттардың белгiленген мерзiм мен белгіленген мөлшерде тапсырылмаған жағдайында өтiнiм берiлмеген болып есептеледi және ол бойынша іс жүргізілмейтіні туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі.
74. Өтінімнің берілген күнін анықтау.
1) Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабысқа, өнертабыс сипаттамасы мен сызбаларға, егер сипаттамада оларға сілтеме болса қорғау құжатын (инновациялық патент немесе патент) беру туралы өтінімі бар өтінімнің сараптама жасау ұйымына келіп түскен күні бойынша өтінімнің берілген күні анықталады. Аталған құжаттарды бір уақытта бермегенде, олардың ең соңғысының келіп түскен күні өтінімнің берілген күні болып саналады.
Өтініммен бірге өтінімнің берілген күнін анықтау мақсатында қорғау құжатын беру туралы өтінім ретінде мемлекеттік немесе орыс тілінде берілген және олармен бірге келіп түскен осы және басқа құжаттарды (бұдан әрі - бастапқы құжаттар) инновациялық патент немесе өнертабыс патентіне өтінім беру ретінде тура немесе жанама нұсқауы бар, сондай-ақ өтінім берушісінің кім екенін және онымен қалай байланысуды анықтайтын құжат болып танылады.
2) егер бастапқы келіп түскен құжаттар осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарын қанағаттандырмаса, өтінім берушіге сұраным жіберілген күннен бастап үш ай ішінде осы кемшіліктерді жою ұсынысы бар сұраным жіберіледі.
3) өтінімдегі кемшіліктердің жойылғанын көрсететін материалдардың келіп түскенінде, олардың келіп түскен күні өтінімнің берілген күні болып белгіленеді.

4) при непредставлении в случае, предусмотренном подпунктом 2) настоящего пункта, в срок, указанный в этом подпункте, запрашиваемых материалов заявка признается не поданной. Заявителю направляется уведомление о признании заявки не поданной.
75. Конфиденциальность заявки.
Сведения о заявке с момента поступления ее в экспертную организацию до публикации сведений о выдаче инновационного патента или патента считаются конфиденциальными и не подлежат незаконному разглашению.
76. Заверенная копия первой заявки.
При патентовании в зарубежных странах изобретения, заявка на которое подана в экспертную организацию, по просьбе заявителя экспертная организация выдает заверенную копию первой заявки не ранее, чем через три месяца после ее подачи в экспертную организацию. К просьбе заявителя должен быть приложен документ о соответствующей оплате. По разрешению экспертной организации заверенная копия первой заявки может быть выдана ранее указанного срока.
Для этого заявитель представляет в экспертную организацию ходатайство в произвольной форме о выдаче заверенной копии первой заявки ранее установленного срока.
2. Формальная экспертиза заявки
77. Условия проведения формальной экспертизы заявки.
Формальная экспертиза заявки на выдачу патента на изобретение проводится после установления даты подачи заявки в соответствии с  пунктом 74 настоящей Инструкции.
78. Содержание формальной экспертизы заявки.
При проведении формальной экспертизы заявки проверяются:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней;
соответствие оплаты установленным размерам;
соблюдение установленных требований к документам заявки, включая соблюдение требования единства изобретения без анализа существа изобретения;
соблюдение порядка ведения делопроизводства по заявке в случаях, предусмотренных пунктом 3  статьи 36 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия патентного поверенного;
соблюден ли установленный порядок представления дополнительных материалов;
правильность классифицирования изобретения по МПК, осуществленного заявителем (или производится такое классифицирование, если оно отсутствует).
79. Запрос отсутствующих или исправленных документов заявки.
Если в процессе формальной экспертизы заявки установлено, что заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков, приведением необходимых аргументов правового характера и предложением представить отсутствующие или исправленные документы в течение трех месяцев с даты его направления в соответствии с пунктом 3  статьи 22 Закона. Отсутствующая (отсутствующие) копия (копии) первой (первых) заявки (заявок) в случае испрашивания конвенционного приоритета может быть представлена в течение шести месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Основанием для запроса являются:

4) осы тармақтың 2) тармақшасымен көзделген мерзімде сұралған материалдар келіп түспеген жағдайда, өтінім берілмеген болып саналады. Өтінім берушіге өтінімнің берілмеді болып танылғаны туралы хабарлама жіберіледі.
75. Өтінімнің құпиялылығы.
Өтінім туралы мәліметтер сараптама жасау ұйымына келіп түскен кезінен бастап инновациялық патент немесе патент беру туралы мәліметтердің жарияланымға дейінгі мерзімді құпия болып саналады және заңсыз түрде жариялауға жатпайды.
76. Бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі.
Өнертабысқа патент бергенде, шет елдерінде сараптама жасау ұйымына берілген өтінімге өтінім берушінің өтінімі бойынша сараптама жасау ұйымы бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін сараптама жасау ұйымына оның берілген күнінен бастап үш айдан кейін береді. Өтінім берушінің өтініміне тиісті төлем туралы құжат қоса беріледі. Сараптама жасау ұйымының рұқсаты бойынша бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі көрсетілген мерзімнен бұрын берілуі мүмкін. Бұл үшін өтінім беруші сараптама жасау ұйымына бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін белгіленген мерзімнен бұрын беру туралы еркін түрде жазылған өтінімхат береді.
2. Өтінімнің ресми сараптамасы
77. Өтінімге ресми сараптама жүргізудің шарттары.
Өнертабысқа патент беруге арналған өтінімнің ресми сараптамасы Нұсқаулықтың 74-тармағына сәйкес өтінімнің берілген күні анықталғаннан бастап жүргізіледі.
78. Өтінімнің ресми сараптамасының мазмұны.
Өтінімге ресми сараптама жүргізгенде:
өтінімде болуы керек немесе оған қоса берілетін құжаттардың болуы;
белгіленген мөлшердегі тиісті төлемдер;
өтінім құжаттарына белгіленген талаптардың сақталуы, соның ішінде өнертабыстың мәнін талдамай өнертабыс бірлігінің талаптарын сақтау;
Заңның 36-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайларда өтінім бойынша іс жүргізу тәртібін сақтау, соның ішінде патенттік сенім білдірушінің өкілеттігін куәландыратын сенімхаттың болуы және оның дұрыс ресімделуі;
қосымша материалдарды берудің белгіленген тәртібінің сақталуы;
өтінім берушімен жүргізілген өнертабыстың ХПЖ бойынша жіктелудің дұрыстығы (немесе осындай жіктелу жүргізіліп жатса, егер ол жоқ болса) тексеріледі.
79. Өтінімнің жетіспейтін немесе түзетілген құжаттарын сұрату.
Егер ресми сараптама үдерісінде өтінім құжаттарының талаптары бұзыла отырып ресімделгені анықталса, өтінім берушіге анықталған кемшіліктері көрсетілген, заң сипатындағы қажетті дәлелдерді келтіріп және жетіспейтін немесе түзетілген құжаттарды осындай хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішінде табыс етуді ұсынылған сұраным Заңның 22-бабы 3-тармағына сәйкес жіберіледі. Бірінші өтінімнің (өтінімдердің) жетіспеген көшірмесі (көшірмелері) конвенциялық басымдықты сұратқан жағдайда сараптама жасау ұйымына өтінімнің келіп түскен күнінен бастап алты ай ішінде берілуі мүмкін.
Сұраным негіздемелері болып табылатындар:

1) отсутствие в заявке одного из документов, предусмотренных  пунктами 5   и 6 настоящей Инструкции;
2) нарушение требований к оформлению доверенности на представителя;
3) представление документов заявки в количестве экземпляров, меньшем установленного;
4) необходимость назначения патентного поверенного в случае подачи заявки физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическими лицами не через патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, если международным соглашением Республики Казахстан не установлен порядок, предусматривающий такую подачу;
5) отсутствие в заявлении о выдаче патента необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
6) необходимость выяснения вопросов, связанных с оплатой;
7) выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки);
8) необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки, если в название изобретения включено специальное название;
9) наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте);
10) отсутствие в формуле изобретения указания объекта изобретения, для которого испрашивается правовая охрана;
11) наличие в формуле изобретения вместо признаков объекта соответствующего вида только данных о его эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при его осуществлении и/или использовании;
12) нарушение требования  пункта 32 настоящей Инструкции об изложении пункта формулы в виде одного предложения;
13) нарушение требования подпункта 5)  пункта 25 настоящей Инструкции об изложении в формуле изобретения признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
14) наличие в зависимых пунктах многозвенной формулы изобретения признаков, обусловливающих противоречие изобретения общественным интересам, принципам гуманности и морали, в соответствующих частных случаях его выполнения или использования;
15) нарушение требования  пункта 34 настоящей Инструкции, согласно которому независимый пункт формулы должен относиться только к одному изобретению;

1) осы Нұсқаулықтың 5-тармағымен және 6-тармағымен көзделген құжаттардың біреуінің өтінімде болмауы;
2) өкілге сенімхатты ресімдеудің талаптарын бұзу;
3) өтінім құжаттарының даналарын белгіленген мөлшерден кем тапсырғанда;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын жеке тұлғалар, немесе уәкілетті органда патенттік сенім білдірушілер арқылы емес тіркелген шетелдік заңды тұлғалармен өтінім берілген жағдайда, егер Қазақстан Республикасының халықаралық нөмірімен осындай тапсырудың тәртібі белгіленбесе, патенттік сенім білдірушіні тағайындау қажеттігі;
5) патент беру өтінімінде осы Нұсқаулықпен көзделген қажетті мәліметтердің, деректемелердің, қолдардың, мөр бедерлемесінің, сондай-ақ өтінімде келтірілген мәліметтерді нақтылау қажеттілігінің болмауы;
6) төлемге байланысты мәселелерді анықтау қажеттілігі;
7) құжаттарды ресімдегенде тікелей көшірмеге кедергі болатын кемшіліктерді анықтау (парақ форматы, шеткі мөлшер талаптарын бұзу, баспа сапасы, өтінім материалдарын оқу қиындығы);
8) егер өнертабыс атауын арнайы атау енгізілсе, Қазақстан Республикасында қорғалатын үшінші тұлғалардың құқығын бұзуға байланысты мәселелерді айқындау қажеттілігі;
9) өтінімде жалпыға қол жетімді болып табылмайтын ақпарат көздеріне сілтемесі болғанда, не ондағы қандай да бір мәліметтерді жариялауға мүмкін емес нұсқаудың болуы (патент туралы мәліметтерді жариялағанда аты аталғанын қаламаған авторлар туралы мәліметтерді санамағанда);
10) құқықтық қорғау сұралып отырған өнертабыс объектісінің өнертабыс формуласында көрсетілмеуі;
11) өнертабыс формуласында объектінің тиісті түрінің белгілерінің орнына тек оны жүзеге асыру кезінде және/немесе пайдаланғанда орын алғанда пайдалану көрсеткіштері мен тұтынушы қасиеттері, тиімділігі мен құбылыстары туралы деректердің болуы;
12) формула тармағын бір сөйлем түрінде мазмұндау туралы осы Нұсқаулықтың 32-тармағындағы талаптың бұзылуы;
13) теңдестіруді қамтамасыз ететін өнертабыс белгілерінің формуласында мазмұндау туралы Нұсқаулықтың 25-тармағындағы 5) тармақша талаптарының бұзылуы;
14) оның орындалуы немесе пайдаланылуының жеке жағдайларында қоғамдық мүдделерге, адамгершілік және моральдік қағидаларға қайшы келетін белгілердің көп тізбекті өнертабыс формуласындағы тәуелді тармақтарында болуы;
15) осы Нұсқаулықтың 34-тармағындағы талаптардың бұзылуы, оған сәйкес формуланың тәуелсіз тармағы тек бір өнертабысқа қатысты болу керек;

16) наличие в формуле изобретения зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
17) несоответствие документов заявки друг другу (в частности, название изобретения, приведенное в заявлении, не соответствует названию, приведенному в описании; чертежи не соответствуют описанию изобретения);
18) нарушение требований  пункта 42 настоящей Инструкции к реферату;
19) нарушение требований  пункта 46 настоящей Инструкции об использовании в описании, формуле изобретения и реферате общепринятой терминологии, и о соблюдении единства терминологии в тексте материалов заявки;
20) необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
21) наличие других нарушений требований настоящей Инструкции к описанию, формуле и реферату, устанавливаемых без анализа существа заявленного изобретения (группы изобретений).
В запросе заявителю может быть предложено представить уточненные описание и формулу, относящуюся к одному изобретению либо к группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
Исправленный заявителем документ, содержащий наряду с исправлениями, внесенными в соответствии с запросом, также исправления по инициативе заявителя, представляется с соблюдением условий  пункта 104 настоящей Инструкции.
Ответ на запрос экспертизы должен быть представлен не позднее трех месяцев с даты его направления.
Этот срок может быть продлен по просьбе заявителя не более, чем на 12 месяцев при условии соответствующей оплаты.
Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы или ходатайство о продлении срока их представления с соблюдением условий  пункта 68 настоящей Инструкции, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.
Делопроизводство может быть продолжено в случае восстановления экспертной организацией пропущенного срока согласно  пункту 69 настоящей Инструкции.
80. Классифицирование предмета заявки.
С целью соотнесения предмета заявки с той или иной отраслью техники экспертная организация классифицирует заявленное изобретение в соответствии с МПК.
Классифицирование осуществляется:
при проведении формальной экспертизы;
при проведении информационного поиска и/или экспертизы заявки по существу.
Классифицирование проводится в соответствии с правилами, установленными Введением в МПК.
При классифицировании основанием для выбора классификационного индекса является формула заявленного изобретения.
Для более полного понимания сущности изобретения привлекаются описание и чертежи.
Если заявка охватывает несколько объектов, относящихся к разным рубрикам МПК, устанавливаются все соответствующие классификационные индексы. При этом выбор первого индекса определяется названием изобретения.
Классификационные индексы, установленные на стадии формальной экспертизы, могут быть изменены в процессе проведения экспертизы заявки по существу.

16) өнертабыс формуласындағы тәуелсіз тармақтың болуы, ол сол формуланың өзіне тәуелді болатын тармағындағы белгінің (белгілердің) алынып тасталуын немесе ауыстырылуын болжайды;
17) өтінім құжаттарының бір-біріне сәйкес келмеуі (атап айтқанда, өтінімдегі өнертабыстың атауы сипаттамадағы атауға сәйкес келмейді; сызбалар өнертабыстың сипаттамасына сәйкес келмейді);
18) рефератқа қойылған осы Нұсқаулықтың 42-тармағындағы талаптардың бұзылуы;
19) өнертабыс формуласында, сипаттамасында және рефератта жалпы қолданылатын терминологияның пайдаланылуы туралы, және өтінім материалдары мәтінінде терминология бірлігін сақтау туралы осы Нұсқаулықтың 46-тармағындағы талаптардың бұзылуы;
20) өтінімде сұралған бұрынғы басымдыққа байланысты мәселелерді анықтау қажеттілігі;
21) мәлімделген өнертабыстың (өнертабыс тобының) мәнді талдауысыз анықталған сипаттамасына, формуласына және рефератқа қойылған осы Нұсқаулықтың басқа талаптарының бұзылуы.
Сұранымда бір өнертабысқа немесе бірыңғай жасампаздық ойды білдіретін өнертабыс тобына жататын нақтыланған сипаттама мен формуланы тапсыруды өтінім берушіге ұсынылады.
Сұранымға сәйкес енгізілген түзетулері, сондай-ақ өтінім берушінің бастамасы бойынша жасалған түзетулері бар өтінім берушімен түзетілген құжат Нұсқаулықтың 104-тармағындағы талаптарды сақтай отыра беріледі.
Сараптаманың сұранымына жасалған жауап оның жіберілген күнінен бастап үш айдан кешіктірілмей берілуі керек. Бұл мерзім өтінім берушінің өтінімі бойынша тиісті төлем жүргізілгенде 12 айдан аспай ұзартылуы мүмкін. Өтінімнің сараптамасы сұранымға жауап алғанша тоқтатыла тұрады.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылып отырған құжаттарды немесе осы Нұсқаулықтың 68-тармағындағы талаптарды сақтай отыра олардың мерзімін ұзарту туралы өтінімхатты тапсырмаса, өтінім шақырылып алынған болып саналады, бұл туралы өтінім берушіге хабарлама жіберіледі. Сараптама жасау ұйымы өтіп кеткен мерзімді қалпына келтірген жағдайда, іс жүргізу Нұсқаулықтың 69-тармағына сәйкес әрі қарай жалғастырылады.
80. Өтінім мәнін жіктеу.
Өтінім мәнін техниканың сол немесе өзге саласына сәйкестіру мақсатында сараптама жасау ұйымы мәлімделген өнертабысты ХПЖ-ға сәйкес жіктейді.
Жіктеу:
ресми сараптама жүргізгенде;
ақпараттық іздестіру және/немесе мәні бойынша өтінім сараптамасын жүргізгенде жүзеге асырылады.
Жіктеу ХПЖ-ның Кіріспесімен белгіленген тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Жіктеу жүргізгенде мәлімделген өнертабыстың формуласы жіктеу индексін таңдау үшін негіздеме болып табылады. Өнертабыстың мәнін толық түсіну үшін сипаттама мен сызбалар қолданылады. Егер өтінім ХПЖ-ның әр түрлі тақырыптарына жататын бірнеше объектілерді қамтыса, онда барлық тиісті жіктеу индекстері белгіленеді. Бұл ретте бірінші индекстің таңдауы өнертабыстың атауымен анықталады.
Ресми сараптама сатысында анықталған жіктеу индекстері өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізгенде өзгертілуі мүмкін.

81. Уведомление о несоответствии документов и исправленных или уточненных материалов установленным требованиям.
1) если в результате рассмотрения заявки без анализа существа заявленных изобретений установлено, что заявка подана с нарушением требования единства изобретения, заявителю направляется уведомление об этом и предлагается в течение трех месяцев с даты его направления сообщить, какое из изобретений должно рассматриваться, и, при необходимости, внести уточнения в материалы заявки.
Соблюдение требования единства изобретения проверяется по отношению к первоначальной формуле изобретения или, если она изменялась, - по отношению к последней предложенной заявителем в установленном порядке формуле.
Если заявитель не сообщит в установленный срок, какое из изобретений (или группы изобретений, отвечающих требованию единства, если такая группа содержится в числе заявленных изобретений) следует рассматривать, и не представит уточненные документы, экспертиза проводится только в отношении изобретения, указанного в формуле первым (или тех из заявленных изобретений, указанных в формуле первыми, которые образуют группу, отвечающую требованию единства изобретения).
2) если дополнительные материалы в целом или в части изменяют сущность заявленного изобретения и/или представлены с несоблюдением условий, предусмотренных  пунктом 104 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется о том, что они не могут быть приняты во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части.
В том случае, когда установлено, что дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие документы заявки, представлены с нарушением требований  пункта 60 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется об этом.
В том случае, когда в материалах заявки допущены также и иные нарушения требований настоящей Инструкции, являющиеся основанием для запроса, уведомления об этих нарушениях могут быть приведены в запросе.
82. Уведомление о положительном результате формальной экспертизы.
Если заявка содержит все необходимые документы и соблюдены установленные к ним требования, заявитель уведомляется о положительном результате формальной экспертизы.
3. Экспертиза заявки по существу
83. Содержание экспертизы заявки по существу.
При экспертизе заявки по существу проводят:
установление приоритета изобретения в соответствии с пунктами 2-6  статьи 20 Закона;
проверку формулы изобретения в соответствии с пунктом 92 настоящей Инструкции;
проверку соответствия дополнительных материалов, если такие материалы представлены заявителем в соответствии с пунктом 8  статьи 22 Закона;
информационный поиск в отношении изобретения, охарактеризованного в формуле для определения уровня техники;
проверку соответствия изобретения установленным Законом условиям патентоспособности с вынесением решения о выдаче патента или об отказе в выдаче патента либо решения о признании заявки отозванной.

81. Өтінімдер мен түзетілген немесе айқындалған материалдардың белгіленген талаптарға сәйкессіздігі туралы хабарлама.
1) егер мәлімделген өнертабыстардың мәндік талдауысыз өтінімді қарастыру нәтижесінде өтінімнің өнертабыс бірлігін бұза отырып берілгені анықталса, өтінім берушіге бұл туралы хабарлама жасалады және оны жіберген күннен бастап үш айдың ішінде өнертабыстың қайсысы қаралу керектігін, және қажет болғанда, өтінім материалдарына нақтылауды енгізу хабарланады.
Өнертабыстың бірлік талаптарын сақтау өнертабыстың алғашқы формуласына қатысы бойынша немесе, егер ол өзгертілсе, өтінім берушімен бекітілген тәртіпте ұсынылған соңғысына қатысы бойынша тексеріледі.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде өнертабыстың (немесе бірлік талабына сай өнертабыс тобын, егер осындай топ мәлімделген өнертабыстардың ішінде болса) қайсысын қарау керектігін хабарламаса, және нақтыланған құжаттарды тапсырмаса, сараптама тек формулада бірінші болып көрсетілген өнертабысқа (немесе формулада бірінші болып көрсетілген, топты құрайтын өнертабыс бірлігінің талаптарына сай өнертабыстарға) қатысты жүргізіледі.
2) егер қосымша материалдар мәлімделген өнертабыс мәнін толығымен немесе ішінара өзгертсе және/немесе Нұсқаулықтың 104-тармағымен көзделген талаптарды сақтамай тапсырылса, сараптама жүргізгенде олардың толығымен немесе тиісті бөлігінде назарға алынбауы мүмкіндігі туралы өтінім берушіге хабарланады.
Бұл ретте, өтінімнің құжаттарын түзететін немесе нақтылайтын қосымша материалдар осы Нұсқаулықтың 60-тармағының талаптарын бұзып берілгені анықталса, өтінім беруші бұл туралы хабарланады.
Өтінім материалдарында сұранымға негіз болатын Нұсқаулықтың өзге талаптарының бұзылғаны болған жағдайда, осы бұзушылықтар туралы хабарламалар сұранымда келтіріледі.
82. Ресми сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарлама.
Егер өтінімде барлық қажетті құжаттар болса және оларға қойылған талаптар сақталса, өтінім беруші ресми сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарландырылады.
3. Өтінімге мәні бойынша сараптама жасау
83. Өтінімге мәні бойынша сараптаманың мазмұны.
Өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізгенде:
Заңның  20-бабының 2-6-тармақтарына сәйкес өнертабыс басымдығын анықтайды;
Нұсқаулықтың 92-тармағына сәйкес өнертабыстың формуласын тексереді;
қосымша материалдардың тексеріледі, егер осындай құжаттар өтінім берушімен Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес тапсырылса;
техника деңгейін анықтау үшін формулада сипатталған өнертабысқа қатысты ақпараттық іздестіру жүргізіледі;
патент беру не патент беруден бас тарту туралы шешімді немесе өтінімнің қайта шақырылып алынғаны туралы шешімнің Заңмен бекітілген патент қабілеттілігінің тарына өнертабыстың сәйкестігін тексеру жүргізу.

84. Условия проведения экспертизы заявки по существу.
Экспертиза заявки по существу проводится при условии завершения формальной экспертизы с положительным результатом и при представлении документа, подтверждающего оплату проведения экспертизы заявки по существу. Размер оплаты устанавливается, исходя из количества независимых пунктов формулы изобретения, рассматриваемой при экспертизе заявки по существу.
Если оплата за проведение экспертизы заявки по существу произведена в размере, меньшем установленного, то заявитель уведомляется о необходимости в трехмесячный срок с даты направления уведомления привести в соответствие сумму оплаты и количество независимых пунктов формулы. В течение трех месяцев с даты направления такого уведомления заявитель должен либо представить измененную формулу изобретения, из которой исключены пункты для приведения в соответствие с произведенной оплатой либо осуществить доплату до установленного размера.
Если в установленный срок необходимые документы не представлены заявителем, либо представленные документы не позволяют признать сумму оплаты соответствующей количеству независимых пунктов формулы, заявитель дополнительно уведомляется о необходимости выполнения указанных выше действий с учетом возможности восстановления пропущенного срока и соответствующей оплаты.
Установление приоритета изобретения.
Приоритет устанавливается в соответствии с пунктами 1-6   статьи 20 Закона.
Установление приоритета по дате подачи заявки.
В соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона приоритет устанавливается по дате подачи заявки на изобретение.
85. Установление приоритета по дате более ранней, чем дата подачи заявки.
При испрашивании заявителем приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в экспертную организацию, проверяется соблюдение заявителем условий, указанных в пунктах 2-6  статьи 20 Закона.
86. Условия установления конвенционного приоритета.
При испрашивании конвенционного приоритета в соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона проверяются:
имеют ли лица (лицо), указанные в заявлении, право подать конвенционную заявку;
соблюдение заявителем срока для испрашивания конвенционного приоритета (не более двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию);
наличие копии первой заявки и соблюдение срока ее представления (не более шести месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию). Если первых заявок несколько, указанные условия должны быть соблюдены в отношении копии каждой заявки;
соблюдение заявителем двенадцатимесячного срока, считая с даты подачи первой заявки, в течение которого конвенционная заявка должна поступить в экспертную организацию. Если заявка поступила позднее указанного срока, но до истечения двух месяцев с даты его окончания, проверяется, названы ли заявителем не зависящие от него обстоятельства, воспрепятствовавшие подаче заявки в указанный двенадцатимесячный срок, и устанавливается необходимость их документального подтверждения, если такое подтверждение отсутствует.

84. Өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізудің шарттары.
Ресми сараптама оң нәтижемен аяқталған жағдайда және өтінімге мәні бойынша сараптамаға ақы төленген жағдайда өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізіледі. Өтінімге мәні бойынша сараптама жасау кезінде өнертабыс формуласының тәуелсіз тармақ саны нәтижесінен төлем мөлшері анықталады.
Егер өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізгені үшін төлем белгіленген мөлшерден кем болса, өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш айлық мерзім ішінде төлем сомасы мен формуланың тәуелсіз тармақтарының санын сәйкестіру қажеттігі туралы хабарлама жіберіледі. Осындай хабарламаның жіберілген күнінен бастап үш ай ішінде өтінім беруші жүргізілген төлемге сәйкестіру үшін тармақтары алынып тасталған өнертабыстың өзгертілген түрін тапсыруы керек немесе белгіленген мөлшердегі төлемді толықтырады.
Егер өтінім берушімен қажетті құжаттар белгіленген мерзімде тапсырылмаса, немесе тапсырылған құжаттар формуланың тәуелсіз тармақтарының санына сәйкес төлем сомасын таныта алмаса, өтінім берушіге өтіп кеткен мерзім мен тиісті төлемді қалпына келтіруді ескере отырып жоғарыда аталған іс-әрекеттерді орындау қажеттігі туралы қосымша хабарландырылады.
Өнертабыстың басымдығын белгілеу.
Басымдық Заңның 20-бабының 1-6-тармақшаларына сәйкес белгіленеді.
Өтінім берілген күн бойынша басымдықты белгілеу.
Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес басымдық өнертабысқа өтінiм берiлген күн бойынша белгiленедi.
85. Өтінім берілген күннен басқа бұрын берілген күні бойынша басымдықты белгілеу.
Өтінім беруші сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күннен басқа бұрын берілген күн бойынша басымдықты сұратса, өтінім берушімен Заңның 20-бабының 2-6-тармақтарында көрсетілген талаптардың сақталуы тексеріледі.
86. Конвенциялық басымдықты белгілеу шарттары.
Конвенциялық басымдық сұралғанда Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес мыналар тексеріледі:
өтінімде көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) конвенциялық өтінімді беруге құқығының болуы;
конвенциялық басымдықты сұрағанда өтінім берушімен мерзімнің сақталуы (сараптама жасау ұйымына өтінімнің түскен күнінен бастап екі айдан асырмай);
бірінші өтінімнің көшірмесінің болуы және оны тапсыру мерзімін сақтау (сараптама жасау ұйымына өтінімнің түскен күнінен бастап алты айдан асырмай). Егер бірінші өтінімдер бірнешеу болса, аталған тар өтінімнің әрбір көшірмесіне қатысты сақталуы керек;
Бірінші өтінімнің берілген күнін санағанда он екі ай мерзімді өтінім берушімен сақталуы, осы мерзім ішінде конвенциялық өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түсуі керек. Егер өтінім аталған мерзімнен кеш, бірақ оның аяқталған күнінен бастап екі айға дейін түссе, аталған он екі ай мерзім ішінде өтінім беруге кедергі болған, оған бағынышты емес жағдайларды өтінім берушімен аталғаны тексеріледі, және олардың құжатпен расталу қажеттілігі, егер осындай растау жоқ болса, белгіленеді.

87. Условия установления приоритета по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке.
При испрашивании приоритета изобретения по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке того же заявителя в соответствии с пунктом 3  статьи 20 Закона проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в экспертную организацию в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления экспертной организации о невозможности принятия во внимание дополнительных материалов в связи с признанием их изменяющими сущность заявленного изобретения;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в дополнительных материалах, по дате поступления которых испрашивается приоритет (с учетом содержания заявки, по которой эти материалы были представлены).
88. Условия установления приоритета по дате подачи более ранней заявки того же заявителя.
При испрашивании приоритета изобретения по дате подачи в экспертную организацию более ранней заявки того же заявителя в соответствии с пунктом 4  статьи 20 Закона проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в экспертную организацию в течение двенадцати месяцев с даты подачи более ранней заявки на изобретение или в течение шести месяцев с даты подачи более ранней заявки на полезную модель;
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна быть подана тем же заявителем, что и более ранняя заявка на изобретение или полезную модель, или его правопреемником;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в более ранней заявке на изобретение или полезную модель;
по ранее поданной заявке не должен испрашиваться более ранний приоритет.
При испрашивании приоритета на основании нескольких ранее поданных заявок соблюдение указанных требований устанавливается в отношении каждой из них.
При испрашивании указанного приоритета более ранняя заявка (или все заявки, если их несколько) считается отозванной (отозванными), о чем заявитель уведомляется.
89. Условия установления приоритета изобретения по выделенной заявке.
При испрашивании заявителем приоритета изобретения по выделенной заявке по дате подачи в экспертную организацию раскрывающей данное изобретение первоначальной заявки того же заявителя в соответствии с пунктом 5  статьи 20 Закона проверяется соблюдение следующих требований:
Выделенная заявка должна поступить в экспертную организацию до принятия по первоначальной заявке на изобретение или полезную модель решения об отказе в выдаче патента, возможности обжалования которого исчерпаны (в период существования возможности продолжения делопроизводства по заявке), или до даты регистрации изобретения или полезной модели в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан в случае принятия по первоначальной заявке решения о выдаче патента на изобретение или полезную модель:
изобретение, заявленное в выделенной заявке, должно быть раскрыто в первоначальной заявке, а если заявка выделена из конвенционной заявки и приоритет испрашивается по дате ее приоритета, то - в первой заявке.

87. Бұрын берілген өтінімге қосымша материалдардың келіп түскен күні бойынша басымдықты белгілеу шарттары.
Сол өтінім берушінің бұрын берілген өтініміне қосымша материалдардың келіп түскен күні бойынша басымдықты сұрағанда Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес келесі талаптардың сақталуы тексеріледі:
осындай басымдық бойынша сұралып отырған өтінім қосымша материалдар мәлімделген өнертабыстың мәнін өзгертедi болып танылуына байланысты оларды назарға алу мүмкiн еместiгi туралы сараптама жасау ұйымының хабарламасы жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiм ішінде сараптама жасау ұйымына келіп түсуі керек;
мәлімделген өнертабыс қосымша материалдарда ашылуы керек, олардың келіп түскен күні бойынша басымдық сұралады (өтінімнің мазмұны ескеріледі, сол бойынша осы материалдар беріледі).
88. Сол бір өтінім берушінің бұрын берілген өтінім күні бойынша басымдықты белгілеу шарттары.
Сол өтінім берушінің сараптама жасау ұйымына неғұрлым бұрын берiлген өтінімнің күні бойынша басымдық сұралғанда, келесі талаптардың сақталуы тексеріледі Заңның 20-бабының 4-тармағына сәйкес:
осындай басымдық бойынша сұралып отырған өтінім өнертабысқа неғұрлым бұрын берілген өтінімнің күнінен бастап он екі ай ішінде немесе пайдалы модельге өтінімнің неғұрлым бұрын берілген күнінен бастап алты ай ішінде келіп түсуі керек;
осындай басымдық бойынша сұралып отырған өтінім неғұрлым бұрын берілген өнертабыс немесе пайдалы модельге өтінім сияқты сол өтінім берушімен немесе оның құқықтық мирасқорымен берілуі керек;
өнертабыс немесе пайдалы модельге неғұрлым бұрын берілген өтінімде мәлімделген өнертабыс ашылуы керек;
бұрын берілген өтінім бойынша неғұрлым бұрын берілген басымдық сұралмауы керек.
Бұрын берілген өтінімдердің негізінде басымдықты сұрағанда аталған талаптардың сақталуы олардың әрбіріне қатысты белгіленеді.
Аталған басымдықты сұрағанда неғұрлым бұрын берілген өтінім (немесе барлық өтінімдер, егер олар бірнешеу болса) қайтадан шақырылып алынған (алынғандар) болып саналады, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.
89. Бөлектенген өтінім бойынша өнертабыстың басымдығын белгілеу шарттары.
Сол өтінім берушінің алғашқы өтінімінің сараптама жасау ұйымына берген күні бойынша осы өнертабысын ашатын бөлектенген өтінімі бойынша өнертабыс басымдығын өтінім беруші сұрағанда, келесі талаптардың сақталуы тексеріледі Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес:
бөлектенген өтiнiм сараптама жасау ұйымына өнертабыс немесе пайдалы модельге бастапқы өтінім бойынша шағым беруге мүмкіндіктері тәмәмдалған (демек өтінім бойынша іс жүргізуді жалғастыру мүмкіндігі кезеңінде), патент беруден бас тарту туралы шешімді қабылдағанға дейін, немесе өнертабысқа немесе пайдалы модельге патент беру туралы шешімді бастапқы өтінім бойынша қабылдаған жағдайда, өнертабыстың не пайдалы модельдің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімінде тіркелген күніне дейін   түсуі керек;
Бөлектенген өтінім бойынша мәлімделген өнертабыс бастапқы өтінімде, ал егер өтінім конвенциялық өтінімнен бөлінсе және басымдық оның басымдық күні бойынша сұралса, онда бірінші өтінімде ашылуы керек.

90. Условия установления нескольких приоритетов.
В том случае, когда заявителем испрашивается несколько приоритетов, в зависимости от указанных заявителем оснований для испрашивания таких приоритетов устанавливается соблюдение им соответствующих условий из перечисленных в  пунктах 86 -  89 настоящей Инструкции.
Так, если в отношении изобретения, охарактеризованного в независимом и зависимом пунктах формулы, испрашиваются разные конвенционные приоритеты на основании двух первых заявок, имеющих разные даты подачи согласно пункту 2  статьи 20 Закона, то при установлении соблюдения заявителем требований, указанных в пункте 86 настоящей Инструкции, проверяются наличие копий двух первых заявок, соблюдение двенадцатимесячного срока в отношении дат подачи двух первых заявок.
91. Проверка соблюдения условий установления приоритета изобретения.
1) при проверке соблюдения условий установления приоритета изобретения в соответствии с  пунктами 87 -89 настоящей Инструкции устанавливается, не является ли заявка, на основании которой испрашивается приоритет, или заявка, к которой поданы дополнительные материалы, являющиеся основанием для такого испрашивания, отозванной или считающейся отозванной. Если заявка считается отозванной, заявитель уведомляется о необходимости восстановления пропущенного срока в соответствии с  пунктом 69 настоящей Инструкции.
При проверке соблюдения заявителем сроков, указанных как условие установления испрашиваемого приоритета, следует руководствоваться  пунктом 67 настоящей Инструкции.
1) при установлении соблюдения заявителем требования, связанного с раскрытием заявленного изобретения в ранее поданных материалах (ранее поданной заявке, дополнительных материалах), являющихся основанием для испрашивания приоритета, проверяется, указаны ли в этих материалах (в описании, формуле ранее поданной заявки, в текстовой части дополнительных материалов) все признаки, включенные в формулу заявленного изобретения;
2) при соблюдении заявителем требований, указанных в пунктах 86-90 настоящей Инструкции, в отношении заявленного изобретения устанавливается испрашиваемый приоритет;
3) в том случае, когда приоритет изобретения испрашивается по заявке, выделенной из конвенционной заявки, при соблюдении требований пункта 89 настоящей Инструкции, приоритет изобретения устанавливается по дате приоритета конвенционной заявки. При этом датой подачи выделенной заявки считается дата подачи конвенционной заявки в экспертную организацию;
4) при несоблюдении заявителем требований из указанных в пунктах 86-90 настоящей Инструкции, приоритет изобретения устанавливается (с предварительным уведомлением об этом заявителя) по дате подачи заявки в экспертную организацию в соответствии с пунктом 1  статьи 20 Закона.
Если указанные требования не соблюдены в отношении изобретения, охарактеризованного в одном из пунктов многозвенной формулы, приоритет по дате подачи заявки в экспертную организацию устанавливается только для этого изобретения.

90. Бірнеше басымдықтарды белгілеу шарттары.
Өтінім берушімен бірнеше басымдықтар сұралған жағдайда, осындай басымдықтарды сұрау үшін өтінім берушімен көрсетілген негіздемелерге байланысты осы Нұсқаулықтың 86-89-тармақтарында аталған тиісті талаптардың сақталуы белгіленеді.
Сонымен, формуланың тәуелсіз және тәуелді тармақтарында сипатталған өнертабысқа қатысты берілген күндері әр түрлі алғашқы екі өтінімнің негізінде әр түрлі конвенциялық басымдықтар сұралса Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес, осы Нұсқаулықтың 86-тармағында көрсетілген талаптардың өтінім берушімен сақталуы белгіленгенде бірінші екі өтінімнің көшірмелері, бірінші екі өтінімнің күндеріне қатысты он екі айлық мерзімнің сақталуы тексеріледі.
91. Өнертабыс басымдығын белгілеу талаптарын сақталуын тексеру.
1) өнертабыс басымдығын белгілеу талаптарын сақталуын тексергенде, осы Нұсқаулықтың 87-89-тармақтарына сәйкес басымдықты сұрағанда негіз болған, егер өтінім қайта шақырылып алынған болып саналса, өтінім беруші Нұсқаулықтың 69-тармағына сәйкес өткізіліп алынған мерзімді қалпына келтіру қажеттігі туралы хабарланады.
Сұралған басымдықты белгілеу ретінде көрсетілген мерзімді өтінім берушімен сақталуын тексергенде, Нұсқаулықтың 67-тармағын басшылыққа алу керек.
Басымдықты сұратуға негіз болатын алдында берілген материалдарға (алдында берілген өтінімдер, қосымша материалдар) ұсынылған өнертабысты ашумен байланысты талаптарды өтініш беруші орындаған жағдайда, осы материалдарда (сипаттамасында, алдында берілген өтінім формуласында, қосымша материалдардың текстілік бөлігінде) мәлімделген өнертабыстың формуласына қосылған барлық белгілердің көрсетілгендігі тексеріледі.
2) осы Нұсқаулықтың 86-90-тармақтарында көрсетілген талаптардың өтінім берушімен сақталғанда мәлімделген өнертабысқа қатысты сұралған басымдық белгіленеді.
3) өнертабыс басымдығы конвенциялық өтінімнен бөлінген өтінім бойынша сұралғанда, осы Нұсқаулықтың 89-тармағының талаптары сақталғанда, өнертабыс басымдығы конвенциялық өтінімнің басымдық күні бойынша белгіленеді. Бұл ретте бөлектенген өтінімнің берілген күні болып сараптама жасау ұйымына конвенциялық өтінімнің берілген күні саналады.
4) Нұсқаулықтың 86-90-тармақтарында көрсетілген талаптардың ішінен біреуі сақталмағанда, Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес сараптама жасау ұйымына өтінім берген күн бойынша өнертабыстың басымдығы белгіленеді (бұл туралы өтінім берушіге алдын ала хабарлама жасалынады).
Егер аталған талаптар формуланың көптізбекті тармақтарының бірінде сипатталған өнертабысқа қатысты сақталмаса, сараптама жасау ұйымына өтінім беру күні бойынша басымдық тек осы өнертабыс үшін белгіленеді.

92. Проверка формулы изобретения.
1) проверка проводится в отношении формулы изобретения, принятой к рассмотрению по результатам формальной экспертизы, а если она изменялась заявителем после завершения формальной экспертизы - то в отношении измененной формулы при условии соблюдения требований  пункта 101 настоящей Инструкции. В том случае, когда при проведении формальной экспертизы заявки было установлено нарушение требования единства изобретения, и заявитель в установленный срок сообщил, какое изобретение подлежит рассмотрению в рамках поданной заявки, проверка осуществляется в отношении формулы этого изобретения.
Если в установленный срок сообщение от заявителя не поступило, проверка проводится в отношении изобретения, указанного в формуле первым.
2) при проверке формулы изобретения устанавливается наличие в ней всех существенных признаков заявленного изобретения, совокупность которых достаточна для получения указанного заявителем технического результата согласно подпункту 4)  пункта 25 настоящей Инструкции.
Если существенный признак, без которого технический результат (никакой из результатов, если заявитель указал их несколько) не достигается, не включен в независимый пункт формулы изобретения, но содержится в описании или в зависимом пункте формулы, заявителю предлагается включить такой признак в независимый пункт формулы. При этом приводятся доводы, подтверждающие необходимость этого признака для достижения технического результата. Такие доводы могут основываться на раскрытой в описании причинно-следственной связи между признаками и техническим результатом или на проведенном экспертизой теоретическом анализе заявленного изобретения.
В том случае, когда устанавливается, что независимый пункт рассматриваемой формулы, содержит несущественные признаки или признаки, характеризующие лишь частные формы выполнения или использования заявленного изобретения, может быть запрошено мнение заявителя о целесообразности сохранения такой редакции формулы изобретения.
3) при проверке формулы изобретения устанавливается, соблюдено ли условие подпункта 5)  пункта 27 настоящей Инструкции.
Если установлено, что указанное условие не соблюдено (признак охарактеризован понятиями, не обеспечивающими возможность его идентификации), экспертиза вправе запросить у заявителя сведения, подтверждающие то, что в отношении признака, содержащегося в формуле изобретения, имеется возможность понимания специалистом на основании уровня техники его смыслового содержания.
Если для соблюдения указанного условия необходима корректировка признака на основе описания изобретения, заявителю предлагается осуществить такую корректировку.
Если указанное условие соблюдено, но для характеристики признака использована устаревшая терминология либо не соответствующая принятой в данной области техники, заявителю необходимо будет внести соответствующую корректировку в формулу изобретения.
Если заявитель отказывается скорректировать формулу изобретения, то при дальнейшем рассмотрении заявки такой признак или использованные для его характеристики понятия, включенные в формулу изобретения, во внимание не принимаются.

92. Өнертабыс формуласын тексеру.
1) ресми сараптама нәтижесі бойынша қарауға қабылданған өнертабыс формуласына қатысты тексеріс жүргізіледі, ал егер ол ресми сараптама аяқталған соң өтінім берушімен өзгертілсе - онда осы Нұсқаулықтың 101-тармағында көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда (қосымша материалдарды тексеру) өзгертілген формулаға қатысты жүргізіледі. Өтінімге ресми сараптама жүргізген кезде өнертабыс бірлігі талаптары бұзылғаны анықталған болса және өтінім беруші белгіленген мерзімде қандай өнертабыс берілген өтінім шектігінде қарауға жататынын хабарлағанда, тексеріс осы өнертабыстың формуласына қатысты жүргізіледі.
Егер белгіленген мерзім ішінде өтінім берушіден өтінім түспесе, тексеріс формулада бірінші көрсетілген өнертабысқа қатысты жүргізіледі.
2) өнертабыс формуласын тексергенде мәлімделген өнертабыстың барлық мәнді белгілерінің болуы анықталады, олардың жиынтығы өтінім берушімен осы Нұсқаулықтың 25-тармағының 4) тармақшасына сәйкес аталған техникалық нәтижені алуға жеткілікті.
Егер мәнді белгі, онсыз техникалық нәтиже (егер өтінім беруші бірнешеу етіп көрсетсе, нәтижелердің ешқайсысы) алынбайды, өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағына енгізілмесе, бірақ сипаттамада немесе формуланың тәуелсіз тармағында көрсетілсе, өтінім берушіге формуланың тәуелсіз тармағына осындай белгіні енгізу ұсынылады. Бұл ретте техникалық нәтижеге жету үшін осындай белгінің қажеттігін растайтын дәлелдер келтіріледі. Осындай дәлелдер белгілер мен техникалық нәтиже арасындағы ашық себеп-салдар сипаттамасына немесе мәлімделген өнертабыс сараптамамен жүргізілген теориялық талдауына негізделе алынады.
Қаралып отырған формуланың тәуелсіз тармағы мәнсіз белгілерді немесе мәлімделген өнертабыстың орындалуы немесе пайдаланудың тек жеке нысандарын сипаттайтын белгілерін көрсетсе, өнертабыс формуласының осындай редакцияда сақталу сәйкестігі туралы пікірі өтінім берушіден сұралады.
3) өнертабыс формуласын тексергенде осы Нұсқаулықтың 27-тармағының 5) тармақшасының талабы сақталғаны белгіленеді.
Егер аталған талаптың сақталмағаны анықталса (белгі оны сәйкестіруге мүмкіндік бермейтін ұғымдармен сипатталған), сараптама өтінім берушіден өнертабыс формуласында белгіге қатысты оның мәндік мазмұнында техника деңгейі негізінде маманмен түсіну мүмкіндігін растайтын мәліметтерді сұрауға құқылы.
Егер аталған талапты сақтау үшін өнертабыс сипаттамасы негізінде белгіні түзету қажет болса, өтінім берушіге осындай түзетуді жүргізу ұсынылады.
Егер аталған талап сақталса, бірақ белгінің сипаттамасы үшін қабылданған сол техника саласына сәйкес емес немесе ескірген терминология қолданылса, өтінім берушіге өнертабыс формуласына тиісті түзетулерді енгізу ұсынылады.
Егер өтінім беруші өнертабыс формуласын түзетуден бас тартса, онда өтінімді әрі қарай қарағанда осындай белгі немесе өнертабыс формуласына енгізілген оны сипаттауға қолданылған ұғымдар назарға алынбайды.

4) если формула изобретения включает признак, выраженный общим понятием, устанавливается правомерность его использования.
В том случае, когда экспертизой выявляются такие частные формы реализации признака, которые подпадают под это общее понятие, но не обеспечивают (в совокупности с другими существенными признаками) получение указанного заявителем технического результата, заявителю приводятся соответствующие доводы и предлагается их опровергнуть либо скорректировать формулу на основе описания изобретения.
5) если в заявке приведена однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом, проверяется, охарактеризовано ли в такой формуле одно изобретение.
В том случае, когда установлено нарушение указанных требований, заявителю в направляемом запросе сообщается об этом и предлагается скорректировать формулу для устранения выявленного нарушения. При этом указывается также на необходимость соблюдения требования единства в скорректированной формуле и доплаты в случае включения в скорректированную формулу новых независимых пунктов на изобретение, ранее не представленных отдельными независимыми пунктами, либо в случае отказа скорректировать формулу - указания изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению.
Если основанием для указанного вывода явилось несоблюдение заявителем условий использования для характеристики признака альтернативных понятий, показывается характер допущенного нарушения с указанием конкретных альтернативных характеристик (всех или некоторых из приведенных заявителем), в отношении которых такое нарушение установлено.
6) если заявителем предложена многозвенная формула, содержащая несколько независимых пунктов, проводится анализ каждого из них (совместно с подчиненными им зависимыми пунктами, если таковые имеются) в соответствии с изложенным в подпункте 5) настоящего пункта.
В отношении многозвенной формулы, каждый независимый пункт которой (совместно с подчиненными ему зависимыми пунктами, если они имеются) характеризует только одно изобретение, устанавливается, представляют ли включенные в нее изобретения группу изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
7) условие единого изобретательского замысла признается соблюденным, если охарактеризованные в независимых пунктах изобретения соотносятся между собой так, как указано в  пункте 11 настоящей Инструкции.
8) при проверке правильности отнесения изобретений, охарактеризованных в независимых пунктах, к вариантам устанавливается, совпадают ли указанные заявителем назначения изобретений и технические результаты.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным, если для каждого из изобретений группы (или одного из них) указано несколько технических результатов, а совпадение установлено лишь в отношении некоторых из числа указанных технических результатов.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным и в том случае, когда, кроме общей для всех изобретений характеристики технического результата, формулировка одного из них дополнительно включает указание на какую-то специфическую особенность.
При установлении несоблюдения заявителем требования единства изобретения заявитель уведомляется в порядке, приведенном в  пункте 81 настоящей Инструкции.
Если при анализе формулы изобретения, представленной заявителем выявлены ее несоответствия установленным требованиям, но это не препятствует проверке патентоспособности заявленного изобретения, то все вопросы, связанные с корректировкой формулы изобретения, выясняются с заявителем после получения предварительного вывода о патентоспособности изобретения, охарактеризованного такой формулой.

4) егер өнертабыс формуласында жалпы ұғыммен берілген белгі болса, оны пайдалану заңдылығы белгіленеді.
Осы жалпы ұғымға кіретін, бірақ өтінім берушімен көрсетілген техникалық нәтижені алуды қамтамасыз етпейтін белгінің осындай жеке нысандарын іске асыру (басқа да маңызды белгілермен бірге) сараптамамен анықталған жағдайда, өтінім берушіге тиісті дәлелдер келтіріледі және өнертабыс сипаттамасы негізінде оларды әшкерелеуді немесе түзетуді ұсынады.
5) егер өтінімде бір тізбекті формула немесе көп тізбекті бір тәуелсіз тармағы бар формула келтірілсе, онда осындай формуладағы өнертабыстың сипатталғаны тексеріледі.
Аталған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда, өтінім берушіге жіберілетін сұранымда бұл туралы хабарланады және айқындалған жолсыздықтарды жою үшін формуланы түзету ұсынылады. Бұл ретте түзетілген формуладағы бірлік талаптарын сақтау қажеттілігі мен өнертабыстың жеке тәуелсіз тармақтарымен бұрын берілмеген жаңа тәуелсіз тармақтарын түзетілген формуласына енгізген жағдайда қосымша төлем жүргізу, немесе формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда - әрі қарай қаралуға жататын өнертабыс көрсетіледі.
Егер балама ұғымдар белгісін сипаттау үшін пайдалану тары өтінім берушімен сақталмағаны аталған қорытынды үшін негіздеме болып табылса, осындай жолсыздық анықталған нақты балама (өтінім берушімен келтірілген барлық немесе кейбір) сипаттамалары  көрсетілген жолсыздықтың сипаты беріледі.
6) егер өтінім берушімен бірнеше тәуелсіз тармақтары бар көп тізбекті формула ұсынылса, олардың әрбіріне (оларға тәуелді бағынышты тармақтармен бірге, егер ондай болса) осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес талдау жүргізіледі.
Бірыңғай шығармашылық ойды құрайтын өнертабыс тобына енгізілген өнертабыстың көп тізбекті, әрбір тәуелсіз тармағы (оларға тәуелді бағынышты тармақтармен бірге, егер ондай болса) тек бір ғана өнертабысты сипаттайтын формулаға қатыстылығы анықталады.
7) егер тәуелсіз тармақтарда сипатталған өнертабыстар осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілгендей өзара бір біріне сәйкес болса, бірыңғай шығармашылық ойдың бірлігі сақталды болып танылады.
8) тәуелсіз тармақтарда сипатталған өнертабыстардың нұсқаларға қатысын тексергенде, өтінім берушімен көрсетілген өнертабыстардың қызметі мен техникалық нәтижесі анықталады.
Егер өнертабыс тобының әрбіріне (немесе олардың біреуіне) бірнеше техникалық нәтиже белгіленсе, ал көрсетілген техникалық нәтижелердің тек кейбіреуіне қатысты дәл келуі анықталса, техникалық нәтижелердің тура дәл келу талабы сақталды болып саналады.
Техникалық нәтиже тұжырымдамасының біреуі қандай да бір ерекше қосымша нұсқауды енгізген жалпыға бірдей барлық өнертабыстар сипаттамасынан басқа жағдайда да техникалық нәтиженің сәйкес келу талабы бұзылған жоқ болып танылады. (мысалы, "үйкелістің төмендеуі" және "жоғары дымқылдықта үйкелістің төмендеуі").
Өнертабыс бірлігі талабын өтінім берушімен сақталмауы анықталғанда, өтінім берушіге осы Нұсқаулықтың 81-тармағында келтірілген тәртіп бойынша хабарлама жіберіледі.
Егер өтінім берушімен тапсырылған өнертабыс формуласын талдау кезінде оның белгіленген талаптарға сәйкес еместігі, бірақ мәлімделген өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексеруге кедергі болмайтыны анықталғанда, онда өнертабыстың формуласын түзетуге байланысты барлық сұрақтар осындай формуламен сипатталған өнертабыстың патентке қабілеттілігі туралы алдын ала қорытындыны алған соң өтінім берушімен айқындалады.

В отношении формулы, измененной заявителем по запросу экспертизы или по собственной инициативе, проводится проверка в соответствии с подпунктами 2) - 6) настоящего пункта.
Для проверки патентоспособности изобретения принимается формула с изменениями, подтвержденными заявителем.
9) в том случае, когда при проверке в соответствии с изложенным в подпункте 5) настоящего пункта установлено, что однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом относится к более чем одному изобретению и заявитель отказывается скорректировать формулу, продолжение экспертизы заявки возможно лишь при указании заявителем изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению, и оценка патентоспособности осуществляется в отношении только этого изобретения.
10) при проведении проверки, предусмотренной подпунктом 6) настоящего пункта, применяются соответственно положения подпункта 9) настоящего пункта.
93. Проверка патентоспособности изобретения.
1) проверка патентоспособности заявленного предложения начинается с установления того, может ли оно быть признано относящимся к изобретениям в соответствии с пунктом 2  статьи 6 Закона и обеспечивает ли оно получение такого результата, который мог бы быть отнесен к техническому результату.
Проверяется также, не относится ли заявленное предложение к числу решений, не признаваемых патентоспособными согласно пункту 3  статьи 6 Закона.
При предполагаемом отнесении заявленного предложения к исключенным из охраны заявителю направляется запрос с изложением соответствующих доводов.
Заявленное предложение, в отношении которого не сделан вывод, что оно относится к исключенным из охраны, проверяется на соответствие условиям промышленной применимости, новизны и изобретательского уровня.
2) в том случае, когда в рассматриваемой формуле содержится альтернативное понятие, проверка патентоспособности проводится в отношении каждой совокупности признаков, включающей одно из таких понятий.
Если вывод о не патентоспособности получен в отношении одной из указанных совокупностей, то в дальнейшем рассмотрение заявки осуществляется в соответствии с подпунктом 5)  пункта 102 настоящей Инструкции.
3) особенности проверки патентоспособности в случаях, когда заявка содержит многозвенную формулу (как с одним, так и с несколькими независимыми пунктами), указаны в пункте 97 настоящей Инструкции.
4) при установлении даты раскрытия информации, относящейся к конкретному источнику, применяется положения  пункта 118 настоящей настоящей Инструкции.
При проверке патентоспособности заявленного изобретения в уровень техники не включаются источники, содержащие информацию, относящуюся к изобретению, раскрытую автором, заявителем или любым лицом, получившим от них прямо или косвенно эту информацию, таким образом, что сведения о сущности изобретения стали общедоступными, если заявка на изобретение подана в экспертную организацию не позднее шести месяцев с даты раскрытия информации.
По результатам проверки патентоспособности выносится решение о выдаче патента или об отказе в выдаче патента.

Сараптама сұранымы бойынша өтінім берушімен немесе өз бастамашалығымен өзгертілген формулаға қатысты тексеріс осы тармақтың 2)-6) тармақшаларына сәйкес жүргізіледі.
Өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексеру үшін өтінім берушімен расталған өзгерістері бар формула қабылданады.
9) егер осы тармақтың 5) тармақшасында айтылғандай бір тізбекті формула немесе бір тәуелсіз тармағы бар көп тізбекті формула бір ғана емес өнертабысқа қатысты болса және өтінім беруші формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда, өтінімнің сараптамасы тек өтінім берушімен әрі қарай қарауға жататын өнертабысты көрсеткен жағдайда ғана жалғастырылады, және патентке қабілеттілігін бағалау тек осы өнертабысқа қатысты жүргізіледі.
10) осы тармақтың 6) тармақшасында көзделген тексерісті жүргізгенде осы тармақтың 9) тармақшасындағы ереже қолданылады.
93. Өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексеру.
1) мәлімделген ұсыныстың патентке қабілеттілігін тексеру Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес өнертабыстарға қатыстылығын анықтаудан басталады, демек техникалық нәтижеге жататын осындай нәтижені алуды ол қамтамасыз етеді ме.
Сонымен қатар мәлімделген ұсыныс 6-баптың 3-тармағына сәйкес патентке қабілеттілігі танылмаған шешімдер қатарына жатпайтындығы тексеріледі.
Мәлімделген ұсыныс қорғаудан алынып тасталғаны жорамалданғанда, өтінім берушіге тиісті дәлелдер мазмұндалған сұраным жіберіледі.
Қорғаудан шығарылғаны туралы қорытындысы жасалмаған мәлімделген ұсыныстың өнеркәсіпте қолдану тарына, жаңашылдыққа және өнертабыстық деңгейіне сәйкестігі тексеріледі.
2) қаралып жатқан формулада балама ұғым болған жағдайда, патентке қабілеттілік осындай ұғымдары бар әрбір белгілер жиынтығына қатысты жүргізіледі.
Егер патентке қабілетсіздігі туралы қорытынды аталған жиынтықтардың біреуіне қатысты алынса, өтінімнің әрі қарай қаралуы Нұсқаулықтың 102-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
3) өтінімде көп тізбекті формула (бір немесе бірнеше тәуелсіз тармақтарымен) болған жағдайда, патентке қабілеттілік ерекшеліктері осы Нұсқаулықтың 97-тармағында көрсетілген.
4) нақты дереккөзге қатысы бар ақпаратты ашу күні анықталған жағдайда осы Нұсқаулықтың 118-тармағының талаптары қолданылады.
Мәлімделген өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексергенде, өнертабысқа қатысты, осы ақпаратты тура немесе жанама алған автормен, өтінім берушімен не кез келген тұлғамен ашылған, сонымен, өнертабыс мәні туралы мәліметтер жалпыға қол жетімді болғаны туралы ақпарат көздері техника деңгейіне енгізілмейді, егер өнертабысқа өтінім сараптама жасау ұйымына ақпараттың ашылған күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей берілсе.
Патентке қабілеттілігін тексеру нәтижелері бойынша патент беру туралы немесе патент беруден бас тарту туралы шешім қабылданады.

94. Проверка промышленной применимости.
1) в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона изобретение является промышленно применимым, если оно может быть использовано в промышленности, сельском хозяйстве, здравоохранении и других отраслях деятельности.
2) при установлении возможности использования изобретения проверяется, содержат ли материалы заявки указание назначения заявленного объекта изобретения.
Проверяется также, описаны ли в материалах заявки средства и методы, с помощью которых возможно осуществление изобретения в том виде, как оно охарактеризовано в любом из пунктов формулы изобретения. При отсутствии таких сведений в материалах заявки допустимо, чтобы указанные средства и методы были описаны в источнике, ставшем общедоступным до даты приоритета изобретения.
Кроме того, проверяется, действительно ли возможна реализация указанного заявителем назначения в случае осуществления изобретения по любому из пунктов формулы.
3) если установлено, что на дату приоритета изобретения соблюдены все указанные требования, изобретение признается соответствующим условию промышленной применимости.
При несоблюдении хотя бы одного из указанных требований делается вывод о несоответствии изобретения условию промышленной применимости. В этом случае заявителю может быть направлен запрос с изложением соответствующих доводов и, с предложением высказать свое мнение относительно этих доводов и скорректировать формулу изобретения (если, по мнению экспертизы, материалы заявки допускают такую корректировку, в результате которой указанный вывод может быть изменен). При этом в запросе могут быть приведены конкретные рекомендации по корректировке формулы.
4) в отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию промышленной применимости, проверка новизны и изобретательского уровня не проводится.
95. Проверка новизны.
1) в соответствии с пунктом  1 статьи 6 Закона изобретение является новым, если оно неизвестно из сведений об уровне техники.
Проверка новизны изобретения проводится в отношении всей совокупности признаков, содержащихся в независимом пункте формулы изобретения.
2) заявка на изобретение или полезную модель с более ранней датой приоритета включается с этой даты в уровень техники (только для проверки новизны) при соблюдении совокупности следующих условий:
заявка подана в Республике Казахстан, в том числе заявка международная, по которой установлена дата международной подачи и в которой содержится указание Республики Казахстан, а также евразийская заявка, в отношении которой соблюдены условия  главы 6 настоящей Инструкции;
заявка подана другим лицом (состав заявителей отличается от состава заявителей данной заявки);
заявка не отозвана и не считается отозванной.
В уровень техники с даты приоритета включаются также все изобретения и полезные модели, запатентованные (в том числе и тем же лицом) в Республике Казахстан, то есть зарегистрированные в соответствующих Государственных реестрах Республики Казахстан.
Заявка с более ранней датой приоритета включается в уровень техники в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату ее подачи. Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом включается в уровень техники в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке).
Запатентованные в Республике Казахстан изобретения и полезные модели включаются в уровень техники только в отношении формулы, с которой состоялась регистрация изобретения или полезной модели в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.

94. Өнеркәсіптік жарамдығын тексеру.
1) Заңның 6-бабының 1-тармақшасына сәйкес, егер өнертабыс өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, денсаулық сақтауда және басқа қызмет салаларында қолданыла алса, ол өнеркәсіпте жарамды болып табылады.
2) өнертабысты пайдалану мүмкіндігі анықталғанда, өтінім материалдарындағы өнертабыстың мәлімделген объектісінің мақсаты көрсетілгені тексеріледі.
Сондай-ақ өтінім материалындағы өнертабыс формуласының кез келген тармағында сипатталған түрі бойынша өнертабысты жүзеге асыратын құралдар мен әдістердің сипаттамасы тексеріледі. Өтінім материалдарында осындай мәліметтердің болмағанында, өнертабыс басымдығының жалпыға қол жетімді болған күніне дейін аталған құралдар мен әдістер деректемеде сипатталуы мүмкін.
Сонымен қатар формуланың кез келген тармағы бойынша өнертабысты жүзеге асырған жағдайда өтінім берушімен көрсетілген мақсатты іске асыру мүмкіндігі тексеріледі.
3) егер өнертабыстың басымдық күніне барлық аталған талаптардың сақталғаны анықталғанда, өнертабыстың өнеркәсіпте қолданылу тарына сәйкестігі танылады.
Аталған талаптардың біреуінің орындалмағанында, өнертабыстың өнеркәсіпте қолданылу тарына сәйкес еместігі туралы қорытынды жасалады. Бұл жағдайда өтінім берушіге тиісті дәлелдері келтірілген сұраным және осы дәлелдерге қатысты өз пікірін айту мен өнертабыс формуласын түзету бойынша ұсыныс жіберіледі (егер сараптаманың пікірі бойынша, өтінім материалдары осындай түзетуді енгізуге болатын, соның нәтижесінде аталған қорытынды өзгеруі мүмкін болса). Бұл ретте сұранымда формуланы түзету бойынша нақты ұсыныстар келтірілуі мүмкін.
4) өнеркәсіптік қолдану тарына сәйкес емес болып табылған өнертабысқа қатысты жаңашылдық және шығармашылық деңгейі бойынша тексеріс жүргізілмейді.
95. Жаңашылдықты тексеру.
1) Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес, егер өнертабыс техника деңгейі туралы мәліметтерде белгісіз болса, ол жаңа болып табылады.
Өнертабыстың жаңашылдығын тексеру өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағындағы барлық белгілер жиынтығына қатысты жүргізіледі.
2) басымдығы неғұрлым бұрын берілген күні бар өнертабыс немесе пайдалы модельге өтінім сол күннен бастап келесі талаптардың жиынтығын орындаған жағдайда техника деңгейіне енгізіледі:
өтінім Қазақстан Республикасында берілген, соның ішінде халықаралық өтінім, ол бойынша халықаралық берілген күні анықталады және онда Қазақстан Республикасының нұсқауы көрсетіледі, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 6-тарауындағы талаптардың орындалуы сақталған евразиялық өтінім;
өтінім басқа тұлғамен берілген (өтінім берушілердің құрамы осы өтінім берушілердің құрамынан өзгешелеу);
өтінім қайта шақырылып алынбаған және қайта шақырылып алынған болып саналмайды.
Басымдық күнінен бастап техника деңгейіне сондай-ақ Қазақстан Республикасында патенттелген (соның ішінде сол тұлғамен) барлық өнертабыстар мен пайдалы модельдер енгізіледі (Қазақстан Республикасының тиісті Мемлекеттік тізілімінде тіркелген).
Басымдықтың бұрын берілген күні бар өтінім сипаттама мен формулаға қатысты техника деңгейіне енгізіледі. Егер осы күн қаралып жатқан өтінімнің басымдық күнінен кеш болса, басымдығы ерте берілген өтінім басымдықты анықтауға негіз болған материалдардың мазмұнына сәйкес келетін мазмұны бөлігіндегі техника деңгейіне енгізіледі (бірінші өтінім, бұрын берілген өтінім, осы өтінімнің қосымша материалдары).
Қазақстан Республикасында патенттелген өнертабыстар және пайдалы модельдер тек Қазақстан Республикасының тиісті Мемлекеттік тізілімінде өнертабыс немесе пайдалы моделдің тіркелуі бірге жасалған формулаға қатысты техника деңгейіне енгізіледі.

3) изобретение не признается соответствующим условию новизны, если в уровне техники выявлено средство, которому присущи признаки, идентичные всем признакам, содержащимся в рассматриваемой формуле изобретения, включая характеристику назначения.
Если заявленное изобретение относится к применению известного продукта или способа по новому назначению, то оно не признается соответствующим условию новизны при обнаружении источника информации, из которого известно применение того же продукта или способа по указанному заявителем назначению.
4) в том случае, когда выявленным в уровне техники источником информации, из которого известно рассматриваемое изобретение, является заявка с более ранним приоритетом, устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной.
Заявителю рассматриваемого изобретения сообщается о наличии такой заявки (без указания ее заявителя и раскрытия содержания) и о возможности отложить рассмотрение его заявки до наступления определенности по заявке с более ранним приоритетом.
При несогласии заявителя отложить рассмотрение заявки устанавливается несоответствие заявленного изобретения условию новизны.
Если установлено, что изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, соответствует условию новизны, то анализ уровня техники в отношении зависимых пунктов не проводится.
В том случае, когда не признано новым изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с подпунктом 1) пункта 97 настоящей Инструкции.
При установлении отсутствия новизны изобретения, охарактеризованного формулой, не содержащей зависимых пунктов, заявителю может быть направлен запрос с изложением доводов экспертизы и с предложением представить свое мнение относительно этих доводов и при необходимости - скорректированную на основании материалов заявки формулу изобретения.
В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию новизны, проверка изобретательского уровня не проводится.
96. Проверка изобретательского уровня.
1) в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона изобретение имеет изобретательский уровень, если оно для специалиста явным образом не следует из сведений об уровне техники.
2) изобретение признается не следующим для специалиста явным образом из сведений об уровне техники, в частности, в том случае, когда не выявлены решения, имеющие признаки, совпадающие с его отличительными признаками, или такие решения выявлены, но не подтверждена известность влияния отличительных признаков на указанный заявителем технический результат.
Проверка соблюдения указанных условий включает:
определение наиболее близкого аналога в соответствии с   пунктом 17 настоящей Инструкции;
выявление признаков, которыми заявленное изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, отличается от наиболее близкого аналога (отличительных признаков);
выявление из уровня техники решений, имеющих признаки, совпадающие с отличительными признаками рассматриваемого изобретения.
3) не признаются соответствующими условию изобретательского уровня изобретения, основанные, в частности:
на дополнении известного средства какой-либо известной частью (частями), присоединяемой (присоединяемыми) к нему по известным правилам, для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно таких дополнений;
на замене какой-либо части (частей) известного средства другой известной частью для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно такой замены;
на исключении какой-либо части средства (элемента, действия) с одновременным исключением обусловленной ее наличием функции и достижением при этом обычного для такого исключения результата (упрощение, уменьшение массы, габаритов, материалоемкости, повышение надежности, сокращение продолжительности процесса);
на увеличении количества однотипных элементов, действий для усиления технического результата, обусловленного наличием в средстве именно таких элементов, действий;
на выполнении известного средства или его части (частей) из известного материала для достижения технического результата, обусловленного известными свойствами этого материала;
на создании средства, состоящего из известных частей, выбор которых и связь между которыми осуществлены на основании известных правил, рекомендаций, и достигаемый при этом технический результат обусловлен только известными свойствами частей этого средства и связей между ними;
на применении известного продукта или способа по определенному назначению, если возможность реализации этого назначения обусловлена его известными свойствами, структурой, выполнением, и известно, что именно такие свойства, структура, выполнение необходимы для реализации этого назначения.
Не могут быть признаны соответствующими изобретательскому уровню также изобретения, основанные на изменении количественного признака (признаков), представлении таких признаков во взаимосвязи либо изменении ее вида, если известен факт влияния каждого из них на технический результат и новые значения этих признаков или их взаимосвязь могли быть получены исходя из известных зависимостей, закономерностей.
4) Условию изобретательского уровня соответствуют, в частности:
способ получения новых химических соединений (класса, группы) с установленной структурой;
способ получения известных химических соединений (класса, группы) с установленной структурой, если он основан на новой для данного класса или группы соединений реакции или на известной для данного класса или группы соединений реакции, условия проведения которой неизвестны;
композиция, состоящая, по крайней мере, из двух известных ингредиентов, обеспечивающая синергетический эффект, возможность достижения которого не вытекает из уровня техники (т.е. проявляющая свойства обоих ингредиентов, но количественные показатели хотя бы одного из этих свойств выше показателей свойств отдельного ингредиента);
химическое соединение, подпадающее под общую структурную формулу группы известных соединений, но не описанное как специально полученное и исследованное, и при этом проявляющее новые неизвестные для этой группы свойства в качественном или количественном отношении (селективное изобретение).

3) егер техника деңгейінде қаралып жатқан өнертабыс формуласында барлық белгілерге тән белгісі бар, соның ішінде мақсаты да бірдей құрал табылса, өнертабыс жаңашыл талабына сәйкес емес болып табылады.
Егер мәлімделген өнертабыс белгілі өнімге немесе жаңа мақсаттағы тәсілге қолданылса, онда ол өтінім берушімен көрсетілген мақсат бойынша өнім немесе тәсілдің қолданылуы мәлім болған ақпарат көзін тапқанда, жаңашыл талабына сәйкес емес болып табылады.
4) техника деңгейінде ақпарат көзі ретінде басымдығы бұрын берілген өтінімнен қаралып жатқан өнертабыс мәлім болғанда, өтінім қайта шақырылып алынбаған немесе қайта шақырылып алынған емес болып саналады.
Қаралып жатқан өнертабыстың өтінім берушісіне осындай өтінімнің бар екендігі туралы (оның өтінім берушісін көрсетпей және мәнін ашпай) және оның өтінімін қарауды неғұрлым ерте басымдығы бар өтінім бойынша анықталғанша кейін қалдыру мүмкіндігі туралы хабарлайды.
Өтінім беруші өтінімді қарауды кейінге қалдыруға келіспеген жағдайда, мәлімделген өнертабыстың жаңашыл талабына сәйкес еместігі белгіленеді.
Егер тәуелді тармақтары бар формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабыс жаңашыл талабына сәйкес екені анықталса, онда техника деңгейінің талдауы тәуелді тармақтарға қатысты жүргізілмейді.
Егер тәуелді тармақтары бар формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабыс жаңа болып табылмаса, өтінімнің әрі қарай қаралуы Нұсқаулықтың 97-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
Тәуелді тармақтары жоқ формуламен сипатталған өнертабыстың жаңашылдығы жоқ екені анықталғанда, өтінім берушіге сараптаманың дәлелдері келтірілген және осы дәлелдерге қатысты өз пікірін айту ұсынылған және қажет болғанда - өтінім материалдарының негізінде өнертабыс формуласын түзету туралы сұраным жіберіледі.
Жаңашыл талабына сәйкес еместігі анықталған өнертабысқа қатысты өнертабыстық деңгейдің тексерісі жүргізілмейді.
96. Өнертабыстық деңгейді тексеру.
1) Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес, егер маман үшiн ол техника деңгейi туралы мәлiметтерден айқын кездеспейтiн болса, өнертабыс өнертабыстық деңгейде болады.
2) егер, атап айтқанда, айыратын белгілеріне сәйкес келетін белгілері бар шешімдер айқындалмаса, немесе осындай шешімдер айқындалған, бірақ айырмашылық белгілердің өтінім берушімен аталған техникалық нәтижеге ықпалы расталмаса, маман үшiн ол техника деңгейi туралы мәлiметтерден айқын кездеспейтiн болып табылады.
Аталған талаптардың сақталуын тексеруге мыналар енгізіледі:
осы Нұсқаулықтың 17-тармағына сәйкес ең жақын баламасын анықтау;
формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған мәлімделген өнертабыстың ең жақын баламасынан айырмашылығы бар белгілерін (ерекше белгілерін) айқындау;
техника деңгейінен қаралып жатқан өнертабыстың ерекше белгілеріне сәйкес келетін белгілері бар шешімдерді айқындау.
өнертабыстық деңгейінің талаптарына сәйкес емес болып танылған өнертабыстар, атап айтқанда мынаған негізделген:
қосылатынның қандай да бір белгілі бөлігіне (бөліктеріне) қосымша болатын белгілі құралға;
техникалық нәтижеге жету үшін белгілі ереже бойынша (қосылатын), оған қатысты тек осындай қосымшалардың ықпалы белгіленеді;
белгілі құралдың қандай да бір бөлігін (бөліктерін) басқа белгілі бөлікпен техникалық нәтижеге жету үшін ауыстыру, оған қатысты осындай ауыстырудың ықпалы белгіленген;
құралдың (элементтің, әрекеттің) қандай да бір бөлігін оның атқарып отырған қызметімен бірге алып тастау және бұл ретте әдетте осындай нәтижеге жету (ықшамдау, массаны, габаритті, материал көлемін кеміту, сенімділікті арттыру, үдеріс ұзақтығын азайту);
бір типті элементтердің, әрекеттердің құралда болуы ескертілген техникалық нәтижені күшейту үшін осындай элементтердің, әрекеттердің санын көбейту;
белгілі құралды немесе оның бөлігін (бөліктерін) белгілі материалдан, осы материалдардың белгілі қасиеттерімен ескерілген техникалық деңгейге жету үшін орындау;
белгілі ереже, ұсыныстар негізінде таңдауы мен байланысы жүргізілген белгілі бөліктерден тұратын құралды жасау, және бұл ретте алынатын техникалық нәтиже тек осы құралдың белгілі бөліктерінің қасиеттерімен және өзара байланысымен сәйкестелген;
белгілі өнімді немесе тәсілді белгілі мақсат бойынша қолдану, егер осы мақсатты іске асыру мүмкіндігі оның белгілі қасиеттерімен, құрылымымен, орындалуымен келісілсе, және осындай қасиеттер, құрылымдар, орындалулар осы мақсатты іске асыру үшін қажет болса.
Сандық белгілерінің өзгерісіне, осындай белгілердің өзара байланысына не оның түрінің өзгеруіне негізделген өнертабыстар шығармашылық деңгейге сәйкес емес болып табылады, егер техникалық нәтижеге олардың әрбірінің ықпал ету дәлелі белгілі болса және осы белгілердің жаңа мағыналары немесе олардың өзара байланысы белгілі заңдылықтардан алынғаны мәлім болса.
шығармашылық деңгей талабына сәйкес келеді, атап айтқанда:
белгіленген құрылымды жаңа химиялық қосылыстарды (сыныптарды, топтарды) алу тәсілі;
белгіленген құрылымды белгілі химиялық қосылыстарды (сыныптарды, топтарды) алу тәсілі, егер ол сол сыныптағы немесе топтағы жаңа қосылыстар реакциясына немесе сол сынып немесе топ үшін белгілі;
қалай болғанда да белгілі екі ингредиенттен тұратын, қол жеткізу мүмкіндігі техника деңгейінен шықпайтын (яғни екі ингредиенттің қабілетін көрсететін, бірақ осы қабілеттердің тым болмаса бірінің сандық көрсеткіштері жеке ингредиент қабілетінің көрсеткішінен жоғары) синергетикалық әсерді қамтамасыз ететін композиция;
белгілі қосындылар тобының жалпы құрылымдық формулаға түсетін, бірақ арнайы алынған немесе зерттелген ретінде түсіндірілмеген және зерттелмеген, бұл ретте осы топ үшін саны немесе сапасы жағынан жаңа белгілі қабілеттерді көрсететін химиялық қосылыстар (селективті өнертабыс).

5) изобретательскому уровню из-за его кажущейся простоты и раскрытия в материалах заявки механизма достижения технического результата, если такое изобретение не рассматривается, как не соответствующее раскрытие стало известно не из уровня техники, а только из материалов заявки.
6) известность влияния отличительных признаков заявленного изобретения на технический результат может быть подтверждена как одним, так и несколькими источниками информации. Допускается привлечение аргументов, основанных на общеизвестных в конкретной области техники знаниях, без указания каких-либо источников информации. Однако это не освобождает экспертизу от обязанности указать такие источники при дальнейшем рассмотрении заявки, если на этом будет настаивать заявитель.
7) подтверждения известности влияния отличительных признаков на технический результат не требуется, если в отношении этих признаков такой результат не определен заявителем или в случае, когда установлено, что указанный им технический результат не достигается.
8) если заявленное изобретение, охарактеризованное в многозвенной формуле, содержащей зависимые пункты, признано соответствующим условию изобретательского уровня в отношении независимого пункта, дальнейшая проверка в отношении зависимых пунктов формулы не проводится.
9) если установлено, что изобретение по независимому пункту формулы, имеющей зависимые пункты, не соответствует условию изобретательского уровня, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с подпунктом 1) пункта 97 настоящей Инструкции.
10) если установлено отсутствие изобретательского уровня изобретения, охарактеризованного формулой, не имеющей зависимых пунктов, заявителю может быть направлен запрос с изложением соответствующих доводов и предложением представить свое мнение относительно этих доводов и, при необходимости, скорректированную формулу изобретения.
97. Особенности проверки патентоспособности изобретения, охарактеризованного многозвенной формулой
1) если изобретение охарактеризовано многозвенной формулой, содержащей зависимые пункты, и получен вывод о непатентоспособности в отношении независимого пункта ввиду отсутствия новизны или изобретательского уровня, заявителю сообщается об этом и предлагается высказать мнение о целесообразности дальнейшего рассмотрения заявки с представлением, в случае подтверждения такой целесообразности, скорректированной формулы изобретения. В том случае, когда экспертизе известны источники информации, которые могли бы быть приняты во внимание при условии включения содержания зависимых пунктов в независимый пункт, заявителю может быть сообщено об этом.

5) техникалық нәтижеге қол жеткізу тетігі мәлімдеме  материалдарындағы өнертабыстық деңгейдің сырттай солай болып көрінетін қарапайымдылығы мен ашықтығынан, егер мұндай Өнертабыс сәйкес емес ашу ретінде қаралмаса ол техникалық деңгейден емес, ал тек қана өтінім материалдарынан белгілі болса оның деңгейіне.
6) техникалық нәтижеге мәлімделген өнертабыстың ерекшелік белгілерінің әсер ету белгілігі бір және бірнеше ақпарат көздерімен растала алады. Техниканың нақты саласындағы жалпыға мәлім білімге негізделген аргументтерді, қандайда бір ақпарат көздерін көрсетпей тартуға жол беріледі. Алайда, егер өтінім беруші мұны талап етпесе, бұл мәлімдемені одан әрі қарау кезінде осындай көздерді көрсету міндетінен сараптаманы босатпайды.
7) егер осы белгілерге қатысты мұндай нәтижені өтінім беруші белгілемесе немесе ол көрсеткен техникалық нәтижеге қол жеткізілмейтіні белгіленген жағдайда техникалық нәтижеге арналған өнертабыстың ерекше белгілерінің әсер ету белгілігін растау талап етілмейді.
8) егер тәуелді тармақтары бар көп буынды формулада сипатталған мәлімделген өнертабыс, тәуелсіз тармаққа қатысты өнертабыстық деңгейдің талаптарына сәйкес болып танылса, формуланың тәуелсіз бөлімдеріне қатысты одан әрі тексеру жүргізілмейді.
9) егер тәуелсіз тармақтары бар формуланың тәуелсіз тармағы жөніндегі өнертабыс өнертабыстық деңгейдің талаптарына сәйкес еместігі белгіленсе, мәлімдемені одан әрі қарау осы Нұсқаулықтың 97-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
10) егер тәуелді тармақтары жоқ формуламен сипатталған өнертабыстың өнертабыстық деңгейінің жоқтығы белгіленсе өтінім берушіге тиісті дәлелдерді баяндалған және осы дәлелдерге қатысты өз пікірін беру ұсынылған сұраным және қажет болғанда өнертабыстың түзетілген формуласы жіберілуі мүмкін.
97. Көп буынды формуламен сипатталған өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексерудің ерекшеліктері.
1) егер өнертабыс тәуелді тармақтары бар көп буынды формуламен сипатталса, жаңашылдықтың немесе өнертабыстық деңгейдің болмауынан тәуелді тармаққа қатысты патентке қабілетсіздігі туралы қорытынды алынса, бұл туралы өтінім берушіге хабар беріледі және осындай мақсатқа сәйкестілігі расталған жағдайда өнертабыстың түзетілген формуласын ұсына отырып өтінімді одан әрі қараудың мақсатқа сай екендігі туралы пікірін айту ұсынылады. Сараптамаға тәуелді тармақтардың мазмұны тәуелсіз тармаққа енгізілген жағдайда көңіл аударылуы мүмкін ақпарат көздері белгілі болған жағдайда бұл туралы өтінім берушіге хабар берілуі мүмкін.

2) в том случае, когда установлена патентоспособность изобретения в отношении независимого пункта формулы, имеющей зависимые пункты, проверяется, что содержащаяся в этих пунктах характеристика признаков изобретения не препятствует осуществлению изобретения или реализации указанного заявителем назначения. Кроме того, проверяется, не противоречит ли общественным интересам, принципам гуманности и морали изобретение, охарактеризованное с привлечением признаков зависимых пунктов.
При положительном результате проверки в отношении всех названных условий изобретение, охарактеризованное многозвенной формулой, имеющей зависимые пункты, признается патентоспособным и выносится заключение о выдаче патента в соответствии с пунктом 99 настоящей Инструкции.
При отрицательном результате проверки в отношении любого из условий заявителю сообщается об этом в запросе и предлагается представить доводы, опровергающие вывод экспертизы, либо скорректировать или исключить такие зависимые пункты из формулы изобретения.
3) если заявлена группа изобретений, проверка патентоспособности проводится в отношении каждого из входящих в нее изобретений. Патентоспособность группы может быть констатирована только тогда, когда патентоспособны все изобретения группы.
Если установлено, что патентоспособны не все изобретения группы, то заявителю сообщается об этом и предлагается представить свое мнение относительно приведенных доводов и, при необходимости, исключить из формулы независимые пункты, в которых охарактеризованы непатентоспособные изобретения, либо представить эти пункты в скорректированном виде.
4) если заявителем в изложенных выше случаях представляется измененная формула изобретения, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с положениями настоящей Инструкции в отношении изобретения (изобретений), охарактеризованного (охарактеризованных) в этой формуле.
В том случае, когда заявитель, не представив доводов, опровергающих вывод экспертизы, или измененную формулу, настаивает на выдаче патента с первоначальной формулой (формулой, в отношении которой проводилась экспертиза), дальнейшее рассмотрение заявки не проводится и выносится заключение об отказе в выдаче патента в соответствии с пунктом 99 настоящей Инструкции.
98. Запрос дополнительных материалов.
1) в соответствии с пунктом 8  статьи 22 Закона запрос дополнительных материалов, в том числе измененной формулы изобретения, направляется заявителю в случае, если без таких материалов невозможно проведение экспертизы заявки по существу, включая принятие решения.

2) тәуелді тармақтары бар формуланың тәуелсіз формуласына қатысты өнертабыстың патентке қабілеттілігі белгіленген жағдайда осы тармақтардағы өнертабыс белгілерінің сипаттамасы өнертабысты жүзеге асыруға немесе өтінім беруші көрсеткен тағайындауды іске асыруға кедергі жасамайтыны тексеріледі.
Барлық аталған шарттарға қатысты тексерудің оң нәтижесі кезінде тәуелді тармақтары бар көп буынды формуламен сипатталған өнертабыс патентке қабілетті болып танылады және Нұсқаулықтың 99-тармағына сәйкес патент беру туралы қорытынды шығарылады.
Шарттардың кез-келгеніне қатысты тексерудің теріс нәтижесі кезінде өтінім берушіге бұл туралы сұранымда хабарланады және сараптаманың қорытындысын жоққа шығаратын дәлелдер ұсыну не болмаса түзету немесе өнертабыс формуласынан мұндай тәуелді тармақтарды алып тастау ұсынылады.
3) егер өнертабыстардың тобы мәлімделсе, патентке қабілеттілікті тексеру оған енетін әрқайсысына қатысты өткізіледі. Топтың патентке қабілеттілігі топтың барлық өнертабыстары патентке қабілетті болғанда ғана констатацияланады.
Егер топтың барлық өнертабыстары патентке қабілетті емес екендігі белгіленсе, онда өтінім берушіге бұл туралы хабарланады және келтірілген дәлелдерге қатысты өз пікірін беру, қажет болғанда формуладан патентке қабілетті емес өнертабыстар сипатталған тәуелсіз тармақтарды алып тастау, не болмаса бұл тармақтарды түзетілген түрде беру ұсынылады.
4) егер өтінім беруші жоғарыда баяндалған жағдайларда өнертабыстың өзгертілген формуласын ұсынса, мәлімдемені одан әрі қарау осы Нұсқаулықтың ережелеріне сәйкес осы формулада сипатталған өнертабысқа (өнертабыстарға) қатысты жүргізіледі.
Өтінім беруші сараптаманың қорытындысын жоққа шығаратын дәлелдерді немесе өзгертілген формуланы ұсынбастан алғашқы формуласы (сараптама жүргізілген формуласы) бар патент беруді талап еткен жағдайда мәлімдеме одан әрі қаралмайды және Нұсқаулықтың 99-тармағына сәйкес патент беруден бас тарту туралы қорытынды шығарылады.
98. Қосымша материалдарға сұрау салу.
1) Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес қосымша материалдарын, оның ішінде өнертабыстың өзгертілген формуласын сұрау салу егер бұл материалдарсыз шешім қабылдауды қосқанда шын мәнінде мәлімдемеге сараптама өткізу мүмкін болмағанда өтінім берушіге жіберіледі.

2) основаниями для запроса могут являться, в частности, следующие обстоятельства:
необходимость выяснения вопросов, связанных с правильностью оплаты;
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам ее проверки в соответствии с  пунктом 92 настоящей Инструкции;
необходимость решения вопросов, связанных с установлением приоритета, в частности, с раскрытием заявляемого изобретения в первой заявке при испрашивании конвенционного приоритета;
необходимость решения вопросов, связанных с проверкой патентоспособности заявленного изобретения в соответствии с пунктом 93 настоящей Инструкции;
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения;
необходимость решения вопросов, связанных с рассмотрением заявок на тождественные объекты промышленной собственности, имеющие одну и ту же дату приоритета в соответствии с   пунктом 100 настоящей Инструкции.
В случае установления патентоспособности изобретения (изобретений), рассмотренного (рассмотренных) в соответствии с подпунктами 9) и 10)  пункта 93 настоящей Инструкции, заявителю в направляемом запросе сообщается об этом и вновь предлагается скорректировать формулу путем исключения из нее характеристики изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) не проводилась оценка патентоспособности, или путем выделения этого изобретения (каждого из таких изобретений) в независимый пункт с соответствующей оплатой. При этом заявитель уведомляется, что в случае непредставления им в установленный срок запрошенных материалов или ходатайства о продлении указанного срока с соответствующей оплатой заявка в соответствии с пунктом 8  статьи 22 Закона будет считаться отозванной.
В том случае, когда заявитель настаивает на включении в формулу изобретения, в отношении которого получен вывод о патентоспособности, неидентифицируемого или отсутствующего в первоначальных материалах заявки признака или признака, характеристика которого заменена отсылкой к источнику информации, или на включении нового независимого пункта, предложенного заявителем после подачи заявки и не принятого во внимание, заявителю направляется запрос с предложением представить формулу, не содержащую указанных признака и/или пункта; при этом заявителю также сообщается, что в случае непредставления запрашиваемого материала заявка будет считаться отозванной.
В направляемом заявителю запросе наряду с изложением обстоятельств, послуживших препятствием для проведения (или завершения) экспертизы по существу, приводятся все вопросы, замечания и предложения, возникшие при рассмотрении заявки, в том числе по основаниям, указанным в  пункте 79 настоящей Инструкции.
Приводимое в запросе мнение экспертизы по какому-либо вопросу подкрепляется аргументами технического или правового характера. При необходимости приводятся ссылки на техническую литературу, на положения Закона, настоящей Инструкции и других нормативных документов.
При направлении заявителю предложений, связанных с корректировкой формулы, таких как уточнение характеристики существенного признака, исключение из формулы несущественного признака, целесообразно указать на правовые последствия такой корректировки и отказа от нее.
В том случае, когда в запросе приводится ссылка на источник информации, должны быть указаны все его библиографические данные, необходимые для обнаружения этого источника, а также другие данные (страница, абзац, номер фигуры графических изображений), необходимые для обнаружения в источнике тех сведений, которые были приняты во внимание при рассмотрении заявки.
В том случае, когда основанием для запроса является необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения и уточнения формулы требуют соответствующей корректировки описания и/или чертежей, заявителю может быть предложено, представить уточненное описание и/или чертежи (или заменяющие листы) в трехмесячный срок с даты направления такого предложения.
Такое же предложение может быть сделано при наличии в описании и/или чертежах недостатков, в том числе и ранее указанных экспертизой, но не устраненных заявителем.

2) сұрау салу үшін, атап айтқанда, мына жағдайлар негіз болып табылады:
төлеудің дұрыстығымен байланысты мәселелерді анықтау қажеттілігі;
осы Нұсқаулықтың 92-тармағына сәйкес оны тексерудің нәтижесі бойынша өнертабыстың формуласын нақтылау қажеттілігі;
басымдықты белгілеумен, атап айтқанда тұжырымдамалық басымдықты сұрау салынған кезде бірінші мәлімдемеде мәлімделген өнертабысты ашумен байланысты мәселелерді шешу қажеттілігі;
осы Нұсқаулықтың 93-тармағына сәйкес мәлімделген өнертабыстың патентке қажеттілігін тексерумен байланысты мәселелерді шешу қажеттілігі;
мәлімделген өнертабыстың патентке қажеттілігін тексеру нәтижесі бойынша өнертабыстың формуласын анықтау қажеттілігі;
осы Нұсқаулықтың 100-тармағына сәйкес басымдық күні бірдей өнеркәсіп меншігінің тепе-тең объектілеріне арналған мәлімдемені қараумен байланысты мәселелерді шешу қажеттілігі.
Осы Нұсқаулықтың 93-тармағының 9) және 10)-тармақшаларына сәйкес қаралған өнертабыстың (өнертабыстардың) патентке қабілеттілігі белгіленген жағдайда өтінім берушіге жіберілетін сұрау салуда бұл туралы хабарланады және патентке қабілеттілігін бағалау өткізілмеген өнертабыстың сипаттамасын одан алып тастау жолымен немесе осы өнертабысты (осындай өнертабыстың әрқайсысын) тәуелсіз тармаққа тиісті ақы төлей отырып бөлу жолымен формуланы қайтадан түзету ұсынылады. Бұл ретте өтінім берушіге белгіленген мерзімде сұрау салынған материалдарды немесе тиісті ақы төлей отырып көрсетілген мерзімді ұзарту туралы өтінімхатты ұсынбаған жағдайда Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес мәлімдеме қайтарып алынған болып есептелетіні туралы хабарланады.
Өтінім беруші сәйкестендірілмеген немесе белгі мәлімдемесінің немесе белгінің алғашқы материалдарында болмаған сипаттамасы ақпарат көзіне жіберумен ауыстырылған, патентке қабілеттілігі туралы шешім алынған өнертабысты формулаға қосуды немесе мәлімдемені бергеннен кейін өтінім беруші ұсынған назарға алынбаған жаңа тәуелсіз тармақты енгізуді талап еткен жағдайда өтінім берушіге көрсетілген белгіні және/немесе тармақты қамтымаған формуланы беру ұсынысы бар сұрау салуды жібереді; бұл ретте өтінім берушіге сонымен қатар сұрау салынған материалды ұсынбаған жағдайда мәлімдеме қайтарып алынған болып есептелетіні хабарланады.
Өтінім берушіге жіберілетін сұрау салуда шын мәнінде сараптаманы өткізу (немесе аяқтау) үшін кедергі болған жағдайларды баяндаумен қатар, өтінімді қарау кезінде, оның ішінде осы Нұсқаулықтың 79-тармағында көрсетілген негіздер бойынша туындаған барлық мәселелер, ескертулер мен ұсыныстар келтіріледі.
Сұрау салуда келтірілген қандайда-бір мәселе жөніндегі сараптаманың пікірі техникалық немесе құқықтық сипаттағы аргументтермен бекітіледі. Қажет болғанда техникалық әдебиетке, Заңның және осы Нұсқаулықтың және басқа да нормативтік құжаттардың ережелеріне сілтемелер келтіріледі.
Өтінім берушіге маңызды белгінің сипаттамасын нақтылау, формуладан маңызды емес белгілерді алып тастау формуланы түзетумен байланысты ұсыныстарды жіберу кезінде осындай түзетудің және одан бас тартудың құқықтық салдарларына назар аудару мақсатқа сай.
Сұрау салуда ақпарат көзіне сілтеме келтірілген жағдайда оның дереккөзін табу үшін қажетті барлық библиографиялық мәліметтері, сондай-ақ өтінімді қарау кезінде назарға алынған мәліметтерді (беті, абзацы, графикалық бейнелер сұлбасының нөмірі) дереккөзден табу үшін қажетті басқа да мәліметтер көрсетілуі керек.
Мәлімделген өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексерудің нәтижесі бойынша өнертабыстың формуласын нақтылау қажеттігі сұрау салу үшін негіз болып табылғанда және формуланы нақтылау сипаттаманы және/немесе сызбаны сәйкесінше түзетуді талап еткенде өтінім берушіге нақтыланған сипаттаманы және/немесе сызбаны (немесе ауыстыратын парақтарды) осындай ұсынысты жіберу күнінен бастап үш ай мерзімде беру ұсынылуы мүмкін.
Осындай ұсыныс сипаттамада және/немесе сызбада кемшіліктер, оның ішінде сараптама бұрын көрсеткен, бірақ өтінім беруші жоймаған кемшіліктер бар болған кезде жасалуы мүмкін.

99. Заключение о выдаче патента.
Если в результате экспертизы заявки по существу будет установлено, что заявленное предложение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны соответствует условиям патентоспособности изобретения, определенным  статьей 6 Закона, экспертной организацией выносится в соответствии с пунктом 9  статьи 22 Закона заключение о выдаче патента с формулой изобретения, согласованной с заявителем.
Положительное заключение экспертной организации направляется в уполномоченный орган для принятия решения о выдаче патента, о котором (в случае принятия такого решения) заявитель уведомляется.
В течение двух месяцев с даты направления экспертной организацией заявителю уведомления о принятии уполномоченным органом решения о выдаче патента заявитель представляет в экспертную организацию документ, подтверждающий соответствующую оплату за подготовку к выдаче патента и публикацию. При непредставлении указанного документа заявка считается отозванной и делопроизводство по заявке приостанавливается, о чем заявитель уведомляется. Делопроизводство по заявке может быть восстановлено при выполнении условий  пункта 69 Инструкции. Заявитель также уведомляется о необходимости оплаты государственной пошлины за выдачу патента, документ об оплате которой он представляет в экспертную организацию.
Заключение об отказе в выдаче патента.
Экспертная организация выносит заключение об отказе в выдаче патента в следующих случаях:
1) при установлении несоответствия заявленного изобретения, выраженного формулой, предложенной заявителем, хотя бы одному условию патентоспособности.
2) в том случае, когда заявителем после ознакомления его с обстоятельствами, послужившими причиной для отказа в выдаче патента, были представлены доводы относительно патентоспособности заявленного изобретения, не изменившие однако вывода экспертизы, в заключении приводится анализ указанных доводов.
3) если установлено, что заявленное изобретение, охарактеризованное в многозвенной формуле, имеющей один независимый пункт и зависимые пункты, не соответствует одному из условий патентоспособности в отношении независимого пункта, и заявитель отказывается скорректировать этот пункт формулы.
4) в том случае, когда установлена патентоспособность изобретения, охарактеризованного в независимом пункте формулы, не имеющей других независимых пунктов, а характеристика изобретения, содержащаяся в зависимых пунктах, препятствует осуществлению изобретения или реализации указанного заявителем назначения, и заявитель отказывается скорректировать либо исключить из формулы такие зависимые пункты.

99. Патентті беру туралы қорытынды.
Егер өтінім сараптамасының нәтижесінде шын мәнінде мәлімделген ұсыныс өтінім беруші сұраған құқықтық қорғау көлемде заңның 6-бабында белгіленген өнертабыстың патентке қабілеттілігі тарына сәйкестігі анықталса, Сараптама жасау ұйымы Заңның 22-бабының 9-тармағына сәйкес өтінім берушімен келісілген өнертабыс формуласы бар патентті беру туралы қорытынды шығарады.
Сараптама жасау ұйымының оң қорытындысы өкілетті органға патентті беру туралы шешім қабылдау үшін жіберіледі, ол туралы (осындай шешім қабылданған жағдайда) өтінім берушіге хабарланады.
Сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге өкілетті органның патент беру туралы шешім қабылдағаны туралы хабарландыру хатты жіберген күннен бастап екі ай ішінде өтінім беруші сараптама жасау ұйымына патент беруге және жариялауға дайындығы үшін тиісті ақы төлегенін растайтын құжатты ұсынады. Көрсетілген құжатты ұсынбаған кезде өтінім қайтарып алынған болып есептеледі және өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, ол туралы өтінім берушіге хабарланады. Өтінім бойынша іс жүргізу осы Нұсқаулықтың 69-тармағының талаптары орындалған кезде қалпына келтірілуі мүмкін. Өтінім беруші сонымен қатар патент беру үшін мемлекеттік бажды төлеу қажеттігі туралы хабарланады, төлеу туралы құжатты ол өкілетті органға ұсынады.
Патент беруден бас тарту туралы қорытынды.
Сараптама жасау ұйымы патентті беруден бас тарту туралы қорытындыны мына жағдайларда шығарады:
1) өтінім беруші ұсынған формуламен көрсетілген, мәлімделген  өнертабыстың патентке қабілеттіліктің тым болмағанда бір талабына сәйкес еместігі белгіленген кезде;
2) өтінім беруші патент беруден бас тарту үшін себеп болған жағдайлармен ол танысқаннан кейін мәлімделген өнертабыстың патентке қабілеттілігіне қатысты, бірақ сараптаманың қорытындысын өзгертпеген дәлелдер ұсынылған жағдайда, қорытындыда көрсетілген дәлелдердің талдауы келтіріледі;
3) егер бір тәуелсіз өнертабысы және тәуелді тармақтары бар көп буынды формулада сипатталған, мәлімделген өнертабыс тәуелсіз тармаққа қатысты патентке қабілеттілік талаптарының біреуіне сәйкес еместігі, өтінім беруші формуланың осы тармағын түзетуден бас тартуы анықталса;
4) басқа тәуелсіз тармақтары жоқ формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабыстың патентке қабілеттілігі белгіленген, ал тәуелсіз тармақтардағы өнертабыстың сипаттамасы өнертабысты жүзеге асыруға немесе өтінім беруші көрсеткен мақсатты іске асыруға кедергі жасаған, өтінім беруші осындай тәуелді тармақтарды түзетуден не болмаса формуладан алып тастаудан бас тартқан жағдайда;

5) в том случае, когда формула имеет один независимый пункт и он не включает содержащийся в описании существенный признак изобретения, в силу чего изобретение, охарактеризованное таким образом, не соответствует какому-либо условию патентоспособности и заявитель отказывается от включения указанного признака в формулу.
6) если установлено, что одно из заявленных изобретений, охарактеризованных в формуле непатентоспособно и заявитель отказывается скорректировать или исключить из формулы характеристику этого изобретения.
При этом в заключении подтверждается патентоспособность другого (других) изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) получен такой вывод.
100. Особенности рассмотрения заявки на изобретение при установлении наличия другой заявки на тождественное изобретение или полезную модель, имеющие ту же дату приоритета.
Изобретения (или изобретение и полезная модель) признаются тождественными, если полностью совпадают содержания независимых пунктов формул.
Если установлена патентоспособность изобретения по рассматриваемой заявке, но имеется другая не отозванная или не считающаяся отозванной заявка на тождественное изобретение или полезную модель, имеющая ту же самую дату приоритета, то заключение о выдаче патента выдается по заявке, по которой доказана более ранняя дата ее отправки в экспертную организацию, а при совпадении этих дат - по заявке, имеющей более ранний регистрационный номер экспертной организации.
101. Проверка дополнительных материалов.
Проверка дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации в соответствии с пунктом 8  статьи 22 Закона или по инициативе заявителя в соответствии со  статьей 21 Закона, включает следующее:
1) при поступлении дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки и представленных по инициативе заявителя, проверяется соблюдение заявителем срока представления таких материалов и наличие документа, подтверждающего соответствующую оплату в установленном размере.
В случае представления указанных дополнительных материалов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки и непредставления вместе с ними документа, подтверждающего соответствующую оплату, эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется. Такое уведомление может быть включено в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
2) в отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Указанные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
При проверке соблюдения заявителем установленных сроков следует руководствоваться  пунктом 67 настоящей Инструкции.
Если установлено, что заявитель представил дополнительные материалы с нарушением указанных сроков (и эти сроки не продлевались в соответствии с  пунктом 68 настоящей Инструкции), заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.

5) формулада бір тәуелсіз тармақ болған және ол сипаттамадағы өнертабыстың айырықша белгіні енгізбеген, осылайша сипатталған содан кейін өнертабыс, патентке қабілеттіліктің қандай да бір талабына сәйкес келмеген және өтінім беруші көрсетілген белгіні формулаға енгізуден бас тартқан жағдайда;
6) егер формулада сипатталған мәлімделген өнертабыстардың бірі патентке қабілетті еместігі анықталса және өтінім беруші Осы өнертабыстың сипаттамасын түзетуден немесе формуладан алып тастаудан бас тартса.
Бұл ретте қорытындыда осындай шешім алынған басқа өнертабыстың (өнертабыстардың) патентке қабілеттілігі расталғанда.
100. Сондай басымдық күні бар ұқсас өнертабысқа немесе пайдалы моделге арналған басқа мәлімдеменің бар болуы анықталған кезде өнертабысқа арналған мәлімдемені қарау ерекшеліктері.
Егер формулалардың тәуелсіз тармақтарының мазмұны толығымен сәйкес келсе, өнертабыстар (немесе өнертабыс және пайдалы модель) ұқсас болып танылады.
Егер қаралып жатқан мәлімдеме бойынша өнертабыстың патентке қабілеттілігі анықталса, бірақ басқа қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелмейтін ұқсас өнертабысқа немесе пайдалы модельге арналған, сондай басымдық күні бар өтінім бар болса, онда өтінімді сараптама жасау ұйымына жіберудің бастапқы күні дәлелденсе, ал осы күндер өтінім бойынша сәйкес келсе, сараптама жасау ұйымының бұрынғы тіркеу нөмірі бар өтінім бойынша патентті беру туралы қорытынды беріледі.
101. Қосымша материалдарды тексеру.
Заңның  22-бабының 8-тармағына сәйкес сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша немесе 21-бапқа сәйкес өтінім берушінің бастамасы бойынша өтінім беруші берген қосымша материалдары тексеруге мыналар енгізіледі:
1) өтінімнің құжаттарын түзейтін немесе нақтылайтын (яғни олардың мазмұнына енгізуге жататын) және өтінім берушінің бастамасы бойынша ұсынылған қосымша материалдар келіп түскен кезде өтінім берушінің осындай материалдарды ұсыну мерзімін сақтауы және белгіленген мөлшерде тиісті төлемді растайтын құжаттардың бар болуы тексеріледі.
Көрсетілген қосымша материалдар өтінім келіп түскен күннен екі ай өткеннен кейін ұсынылған және онымен бірге тиісті төлем ақыны растайтын құжат ұсынылмаған жағдайда, бұл материалдар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды, бұл туралы өтінім беруші хабарландырылады. Осындай хабарлама өтінім берушіге жіберілетін сараптаманың кезекті құжатының мазмұнына енгізілуі мүмкін.
2) өтінім беруші сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша берген қосымша материалдарға қатысты өтінім берушінің белгіленген мерзімдері сақтауы тексеріледі.
Көрсетілген материалдар өтінім берушіге сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде берілуі керек.
Өтінім берушінің белгіленген мерзімдерді сақтауын тексеру кезінде Нұсқаулықтың 67-тармағын басшылыққа алу қажет.
Егер өтінім беруші қосымша материалдарды белгіленген мерзімдерді бұза отырып ұсынғаны анықталса (және бұл мерзімдер осы Нұсқаулықтың 68-тармағына сәйкес ұзартылмаса), өтінім қайтарып алынған болып есептеледі, бұл туралы өтінім беруші хабарландырылады.

3) при поступлении дополнительных материалов, представленных заявителем по собственной инициативе или по запросу экспертной организации и принятых к рассмотрению, проверяется, не изменяют ли они сущность заявленного изобретения. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленного изобретения, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу изобретения не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были раскрыты в них на дату, на которую в экспертную организацию поступили заявление на выдачу патента, описание изобретения и чертежи (если в описании имеются ссылки на них) или в формуле, если она была представлена.
Если в первоначальных материалах заявки признак изобретения был выражен общим понятием без раскрытия частных форм его выполнения, то представление такой формы выполнения в дополнительных материалах с отнесением ее к признаку, подлежащему включению в формулу изобретения, является основанием для признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленного изобретения, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
Если заявленное изобретение относится к применению известных продукта или способа по новому назначению, то изменяющими сущность признаются дополнительные материалы, содержащие указание иного, чем в описании и формуле назначения известного объекта, или иных признаков, используемых для характеристики известного объекта.
В том случае, когда заявка относится к группе изобретений, признаками какого-либо изобретения группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этому изобретению группы.
Исключение составляет группа изобретений, одно из которых предназначено для использования в другом. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одного изобретения, предназначенного для использования в другом, считаются и признаками этого другого изобретения.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленном изобретении, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность изобретения. К таким сведениям могут быть отнесены, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления изобретения, примеры реализации изобретения, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы.
Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу изобретения, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки.
Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.

3) өз бастамасы бойынша немесе сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша өтінім беруші берген және қарауға қабылданған қосымша материалдар келіп түскен кезде олар мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертпеуі тексеріледі. Егер қосымша материалдарда формулаға енгізуге жататын өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ белгілерді қамтыса, олар мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертуші ретінде танылады.
Егер белгілер өтінім беруші берген формулада қамтылған жағдайда ғана емес, сонымен қатар өтінім беруші осындай енгізуге көрсеткенде олар өнертабыстың формуласына енгізуге жатады болып есептеледі.
Қосымша материалдарда келтірілген және формулаға енгізуге жататын белгілер егер олар сараптама жасау ұйымына келіп түскен патент беруге арналған өтінімнің бастапқы материалдарындағы күнде, өнертабыстың бейнеленуі мен сызбасында (егер сипаттамада оларға сілтеме келтірілген болса) немесе формулада ашылмаса, егер бастапқы материалдар ұсынылса, белгілер онда болмаған болып саналады.
Егер өтінімнің бастапқы материалдарында өнертабыстың белгісі оны орындаудың жеке нысандарын ашпай жалпы түсінікпен берілсе, онда орындаудың осындай нысандарын қосымша материалдарда оны өнертабыстың формуласына енгізілуі тиіс белгіге жатқызып ұсыну қосымша материалдарды мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертетін тану үшін негіз болып табылады.
Тек техника деңгейіне, оның ішінде жақын баламасына қатысты сипаттамада айтылған белгілер өтінімнің бастапқы материалдарында мәлімделген өнертабыстың белгілеріне жатпайды.
Егер мәлімделген өнертабыс белгілі өнімді немесе амалды жаңа тағайындау бойынша қолдануға жатқызылса, онда белгілі объектінің сипаттаудағыдан және формуласындағыдан гөрі басқаны көрсетуді немесе белгілі объектінің сипаттамасы үшін пайдаланылатын өзге де белгілерді қамтыған қосымша материалдар мағынасын өзгертетін болып танылады.
Өтінім өнертабыстың тобына қатысты болған жағдайда, осы топтың өнертабысына қатысты сипаттамада айтылған белгілер өтінімнің бастапқы материалдарында қамтылған қандай да бір өнертабыс тобының белгілері болып есептеледі.
Бірі басқа топта пайдалану үшін тағайындалған өнертабыстар тобының орны ерекше. Бұл ретте бастапқы материалдардағы бір өнертабыстың басқасында пайдалану үшін тағайындалған белгілері, осы басқа өнертабыстың белгілері болып та есептеледі.
Өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ мәлімделген өнертабыс туралы мәліметті қамтыған, формулаға енгізілуі тиіс белгілерге жатпайтын қосымша материалдар өнертабыстың мағынасын өзгертетін болып есептелмейді. Мұндай мәліметтерге, атап айтқанда өнертабысты жүзеге асыру тары туралы мәліметтер, өнертабысты іске асыру мысалдары, қосымша техникалық нәтиже алу мүмкіндігіне, нақтыланған графикалық материалдарға көрсету туралы жаңа (қосымша) мәліметтер жатқызылуы мүмкін.
Өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ, өнертабыстың формуласына енгізуге жататын белгілермен қоса, сонымен қатар өтінімді қарау үшін қажетті өзге мәліметтер көрсетілген белгілерді қамтитын бөлікте ғана мағынасын өзгертетін болып танылады.
Өзге мәліметтер сараптаманы өткізу кезінде ескеріледі.

4) при проверке измененной заявителем формулы изобретения, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленному (заявленным) изобретению (изобретениям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение изобретения, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленному изобретению, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются.
Изменение формулы изобретения признается относящимся к заявленному изобретению также в случаях:
изменения лишь указания вида объекта, заявляемого в качестве изобретения, если вновь указанный вид в большей степени, чем первоначальный, соответствует характеру признаков, содержащихся в первоначальной формуле изобретения;
замены первоначального объекта изобретения "применение по новому назначению" на объект указанного нового назначения, если установлено, что заявлено применение объекта, сведения о котором не стали общедоступными до даты приоритета;
замены первоначально указанного объекта изобретения на объект изобретения "применение по новому назначению", если из общедоступных до даты приоритета сведений установлена известность средства, отличающегося от заявленного лишь назначением.
5) в том случае, когда дополнительные материалы содержат измененную формулу изобретения, устанавливается, предусматривают ли изменения формулы включение в нее одного или нескольких независимых пунктов изобретения, не выделенных в качестве таковых в рассматриваемой формуле, и представлен ли вместе с такими дополнительными материалами документ, подтверждающий соответствующую оплату с учетом сроков их представления.
При непредставлении указанного документа вместе с дополнительными материалами изменения формулы при рассмотрении заявки во внимание не принимаются.
Изменения формулы изобретения, не относящиеся к заявленному изобретению, во внимание не принимаются, о чем заявитель уведомляется.
6) в случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.
7) в том случае, когда заявителем запрашивались копии материалов, противопоставленных заявке, дополнительные материалы могут быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю указанных копий при условии, что они были запрошены заявителем в течение двух месяцев с даты направления ему запроса экспертизы.

4) өтінім беруші өзгерткен өнертабыстың қосымша материалдарында ұсынылған формуланы тексеру кезінде өзгерістердің мәлімделген өнертабысқа (өнертабыстарға) жататындығы анықталады.
Өнертабыстың мақсатын көрсететін бастапқы түрлік түсінікті басқасымен ауыстырған кезде, егер көрсетілген түсініктер шамалас, бағынысты қатынаста болса немесе бір-бірін қиып өтсе, яғни олардың көлемі толық немесе бірен-саран ұқсас болса, формуланың өзгертілуі мәлімделген өнертабысқа жатады болып танылады.
Өнертабыстың формуласын ауыстыру сонымен қатар өнертабыс ретінде мәлімделген объект түрін көрсету ғана өзгерген жағдайда, егер жаңадан көрсетілген түр бастапқыға қарағанда көп дәрежеде өнертабыстың бастапқы формуласындағы белгілердің сипатына сәйкес келсе, мәлімделген өнертабысқа жатады болып танылады.
Егер басымдық күніне дейін объектіні қолдану туралы мәліметтер көпшілікке қол жетімді болмауы мәлімделгені анықталса, өнертабыстың бастапқы объектісін "жаңа мақсат бойынша қолдану", көрсетілген жаңа мақсаттың объектісіне ауыстыру.
Егер басымдық күніне дейін көпшілікке қол жетімді мәліметтерден мәлімделгеннен мақсатымен ғана ерекшеленетін құралдардың белгілігі анықталса, өнертабыстың бастапқыда көрсетілген объектісін "жаңа мақсат бойынша қолдану" өнертабыстың объектісіне ауыстыру.
5) қосымша материалдар өнертабыстың өзгертілген формуласын қамтыған жағдайда, оған енгізілген өнертабыстың қаралатын формулада ондай ретінде бөлініп алынбаған бір немесе бірнеше тәуелсіз тармақтарын енгізу формуланың өзгертудің көзделгені және осындай қосымша материалдармен бірге олардың ұсынылу мерзімдерін ескере отырып, тиісті төлемді растайтын құжатын ұсынылғаны анықталады.
Көрсетілген құжат қосымша материалдармен бірге ұсынылмаған кезде өтінімді қарау кезінде формуланың өзгертілуі назарға алынбайды.
Мәлімделген өнертабысқа жатпайтын өнертабыс формуласының өзгертілуі назарға алынбайды, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.
6) қосымша материалдар мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертетін болып танылған жағдайда өтінім берушіге (оған жіберілетін сараптама құжатында) қосымша материалдарға енгізілген мәліметтердің қайсысы сараптаманың осындай шешімі үшін негіз болғаны хабарланады.
7) өтінім беруші өтінімге қарама-қайшы қойылған материалдардың көшірмелерін сұратқан жағдайда, қосымша материалдар өтінім берушіге сараптаманың сұрау салуы жіберілген күннен бастап екі ай ішінде ол сұратқан жағдайда көрсетілген көшірмелерді өтінім берушіге жіберген күннен бастап үш ай ішінде ұсынылуы мүмкін.

102. Преобразование заявки.
1) в соответствии со  статьей 28 Закона заявка на изобретение может быть преобразована в заявку на выдачу патента на полезную модель до вынесения заключения на выдачу патента на изобретение.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании, представленного по форме ИЗ-ПМ-1 ( приложение 3 к настоящей Инструкции), проверяется правильность его оформления, а также устанавливается, представлено ли оно до вынесения заключения о выдаче патента на изобретение и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю сообщается об этом.
Одновременно с ходатайством о преобразовании и документом, об оплате в установленном размере представляется заявление о выдаче патента на полезную модель, оформленное в соответствии с Инструкцией по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на полезную модель в 4 экземплярах.
При поступлении ходатайства после вынесения заключения о выдаче патента заявитель уведомляется о том, что преобразование заявки не может состояться.
При непредставлении документа об оплате вместе с подачей ходатайства последнее считается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на изобретение, и в ее отношении в дальнейшем применяются положения  глав 2 4 настоящей Инструкции.
Ходатайство должно быть оформлено в соответствии с установленными требованиями и представлено с соблюдением установленного пунктом 1  статьи 28 Закона срока, а также вместе с ним представляется документ об оплате в установленном размере. Заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании, и что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии с положениями Инструкции по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу патента на полезную модель.
2) в том случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку на изобретение, либо измененная формула изобретения, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов.
3) преобразование не проводится в отношении заявок на изобретения, отозванных или считающихся отозванными.
4) если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной в соответствии с пунктом 3  статьи 22 Закона, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 13  статьи 22 Закона и  пунктом 69 настоящей Инструкции.

102. Өтінімнің қайта өзгертілуі.
1) Заңның  28-бабына сәйкес өнертабысқа арналған өтінім өнертабысқа патент беруге арналған қорытынды шығарылғанға дейін пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімге қайта өзгертілуі мүмкін.
ӨН-ПМ-1 нысаны бойынша (осы Нұсқаулыққа 3-қосымша) ұсынылған осындай қайта өзгерту туралы өтінімхат келіп түскен кезде оны ресімдеудің дұрыстығы тексеріледі, сондай-ақ оның өнертабысқа патент беру туралы шешім шығарылғанға дейін ұсынылғаны және өтінімхатқа белгіленген мөлшерде тиісті төлем туралы құжаттың қоса берілгені анықталады.
Өтінімхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделмеген жағдайда өтінім берушіге бұл туралы хабарланады.
Қайта өзгерту туралы өтінімхатпен және белгіленген мөлшерде төлем туралы құжатпен бір уақытта Пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ресімделген пайдалы модельге патент беру туралы өтінім 4 данада ұсынылады.
Өтінімхат патент беру туралы қорытынды шығарылғаннан кейін келіп түскен кезде өтінім берушіге өтінімді қайта өзгертуге болмайтындығы туралы хабарланады.
Төлем туралы құжат өтінімхатты берумен бірге ұсынылмаған кезде соңғысы ұсынылмаған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.
Қайта өзгертілмеген өтінім, өнертабысқа арналған өтінім болып қалады және оған қатысты одан әрі Нұсқаулықтың 2-4 бөлімдерінің ережелері қолданылады.
Егер өтінімхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделгені, Заңның 28-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімді сақтай отырып ұсынылғаны және онымен бірге белгіленген мөлшерде ақы төленгені туралы құжаттың ұсынылғаны анықталса, өтінім беруші өтінімнің қайта өзгертілгені туралы, сондай-ақ өтінімді одан әрі қарау Пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулықтың қосымшаларына сәйкес жүргізілетіндігі туралы хабарланады.
2) өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхат берілген күнге өтінім беруші өнертабысқа берілген өтінімді түзететін немесе нақтылайтын қосымша материалдарды не болмаса өнертабыстың өзгертілген формуласын қайта өзгерту туралы өтінімхат қаралғанға дейін ұсынған жағдайда осы материалдарды тексеру жүргізіледі.
3) қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелетін өнертабысқа арналған өтінімдерге қатысты қайта өзгерту жүргізілмейді.
4) егер қайта өзгерту туралы өтінімхат Заңның 22-бабының 3-тармағына сәйкес қайтарып алынған болып есептелетін өтінім бойынша келіп түссе және өтінімхатпен бірге өткізіп алынған мерзімді қалпына келтіру туралы өтініммен ұсынылса, соңғысы Заңның 22-бабының 13-тармағына және осы Нұсқаулықтың 69-тармағына сәйкес қаралады.

5) при поступлении от заявителя до направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки просьбы считать неподанным его ходатайство преобразование считается несостоявшимся, о чем заявитель уведомляется.
6) просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки неподанным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на изобретение в заявку на полезную модель, не является основанием для обратного преобразования заявки.
4. Проведение экспертизы заявки на выдачу
инновационного патента на изобретение
103. Условия проведения экспертизы заявки на выдачу инновационного патента.
Экспертиза заявки на выдачу инновационного патента на изобретение проводится после установления даты подачи заявки в соответствии с  пунктом 74 настоящей Инструкции при соблюдении положений, содержащихся в  пунктах 71   и 73 настоящей Инструкции.
Содержание экспертизы заявки на выдачу инновационного патента.
При проведении экспертизы заявки проверяются:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней, предусмотренных пунктом 2  статьи 17 Закона;
соответствие оплаты установленным размерам;
соблюдение установленных требований к документам заявки согласно пунктам 12-57 настоящей Инструкции;
соблюдение требования единства изобретения в соответствии с   пунктом 11 настоящей Инструкции;
отнесение заявленного решения к охраняемому объекту в качестве изобретения;
установление даты приоритета;
проведение проверки локальной новизны заявленного решения;
проверка заявленного решения на промышленную применимость;
соблюдение порядка ведения делопроизводства по заявке в случаях, предусмотренных пунктом 3  статьи 36 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия патентного поверенного;
проверка дополнительных материалов в соответствии с  пунктом 104 настоящей Инструкции;
правильность классифицирования изобретения по МПК, осуществленного заявителем (или производится такое классифицирование, если оно отсутствует).
104. Запрос отсутствующих или исправленных документов заявки на выдачу инновационного патента.
Если в процессе экспертизы заявки установлено, что заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков, приведением необходимых аргументов правового характера и предложением представить отсутствующие или исправленные документы в установленные Законом сроки в соответствии с пунктом 3  статьи 22-1 Закона. Отсутствующая (отсутствующие) копия (копии) первой (первых) заявки (заявок) в случае испрашивания конвенционного приоритета может быть представлена в течение шести месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Основанием для запроса являются:

5) өтінім берушіге болған өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхат жіберілгенге дейін одан оның өтінімхатын берілмеген болып есептеу өтінімі келіп түскен кезде қайта өзгертілмеген болып есептеледі, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
6) өтінім берушіге өнертабысқа арналған өтінімнің пайдалы модельге арналған өтінімге қайта өзгертілгені туралы хабарлама жіберілгеннен кейін келіп түскен оның өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхатты берілмеген болып есептеу туралы өтінімі өтінімді қайтадан өзгерту үшін негіз болмайды.
4. Өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінімге сараптама жүргізу
103. Инновациялық патент беруге арналған өтінімге сараптама жүргізу шарттары.
Өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінім сараптамасы осы Нұсқаулықтың 74-тармағына сәйкес өтінімді беру күні анықталғаннан кейін Нұсқаулықтың 71 және 73-тармақтарындағы ережелер сақталған кезде жүргізіледі.
Инновациялық патент беруге арналған өтінім сараптамасының мазмұны.
Өтінім сараптамасын жүргізу кезінде мыналар:
Заңның 17-бабының 2-тармағында көзделген өтінімдегі немесе оған қоса берілетін құжаттардың бар болуы;
белгіленген мөлшерде төлемнің сәйкестігі;
өтінім құжаттарына белгіленген талаптардың осы Нұсқаулықтың
12-57-тармақтарына сәйкес сақталуы;
осы Нұсқаулықтың 11-тармағына сәйкес өнертабыс бірлігі талаптарының сақталуы;
мәлімделген шешімнің өнертабыс ретінде қорғалатын объектіге қатыстылығы;
басымдық күнінің белгіленуі;
мәлімделген шешімге локальдық жаңалықтың тексерілуі;
мәлімделген шешімнің өнеркәсіптік қолданылуының тексерілуі;
патенттік сенім білдірілген өкілдің құзыретін растайтын сенімхаттың бар болуы мен оның ресімделуінің дұрыстығын қоса алғанда, Заңның  36-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда өтінім бойынша іс жүргізу тәртібінің сақталуы;
осы Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес қосымша материалдардың тексерілуі;
Халықаралық патент сыныптама бойынша арыз берілу жүзеге асырған (немесе егер ол жоқ болса осындай сыныптау жүргізіледі) өнертабысты сыныптаудың дұрыстығы тексеріледі.
104. Инновациялық патент беруге арналған өтінімнің жоқ немесе түзетілген құжаттарын сұрау салу.
Егер өтінімді сараптау рәсімінде өтінім оның құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып, ресімделгені анықталса, өтінім берушіге табылған кемшіліктер көрсетілген, құқықтық сипаттағы қажетті аргументтер келтірілген және Заңның 22-1-бабының 3-тармағына сәйкес Заңда белгіленген мерзімдерде жоқ немесе түзетілген құжаттарды беру ұсынылған сұрау салу жіберіледі. Бірінші өтінімнің (өтінімдердің) жоқ көшірмесі (көшірмелері) конвенциялық басымдық сұратылған жағдайда сараптама жасау ұйымына өтінім келіп түскен күннен бастап алты ай ішінде ұсынылуы мүмкін.
Сұрау салу үшін мыналар негіз болып табылады:

1) отсутствие в заявке, по крайней мере, одного из документов, предусмотренных  пунктами 5   и 6 настоящей Инструкции;
2) отсутствие в заявлении о выдаче инновационного патента необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати (когда он необходим), предусмотренных настоящей Инструкцией;
3) необходимость выяснения вопросов, связанных с оплатой;
4) выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки);
5) необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки, если в название изобретения включено специальное название;
6) наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений об инновационном патенте);
7) нарушение требования подпункта 3)  пункта 32 настоящей Инструкции об изложении пункта формулы в виде одного предложения;
8) отсутствие в формуле изобретения указания объекта изобретения, для которого испрашивается правовая охрана;
9) наличие в формуле изобретения вместо признаков объекта соответствующего вида только данных о его эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при его осуществлении и/или использовании;
10) нарушение требования подпункта 5)  пункта 27 настоящей Инструкции об изложении в формуле изобретения признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
11) нарушение требования  пункта 34 настоящей Инструкции, согласно которому независимый пункт формулы должен относиться к одному изобретению;
12) наличие в формуле изобретения зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
13) необходимость выяснения вопросов, связанных с предполагаемым отсутствием у технического решения "локальной новизны";
14) необходимость выяснения вопросов, связанных с предполагаемым отсутствием у технического решения критерия патентоспособности "промышленная применимость";
В запросе заявителю может быть предложено, представить уточненное описание и формулу, относящуюся к одному изобретению либо к группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел с соответствующей доплатой, если она окажется необходимой.
Исправленный заявителем документ, содержащий наряду с исправлениями, внесенными в соответствии с запросом, также исправления по инициативе заявителя, представляется с соблюдением  пункта 104 настоящей Инструкции.
Ответ на запрос экспертизы должен быть представлен не позднее трех месяцев с даты его направления. Этот срок может быть продлен по просьбе заявителя не более чем на три месяца при условии соответствующей оплаты. Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос экспертизы.
Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы в полном объеме или ходатайство о продлении установленного срока с соблюдением условий  пункта 66 Инструкции, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. При непредставлении ответа в полном объеме, не позволяющем завершить делопроизводство по заявке на выдачу инновационного патента, заявитель во втором запросе уведомляется о правовых последствиях такого непредставления. Срок, пропущенный заявителем, восстановлению не подлежит.

1) өтінімде осы Нұсқаулықтың 5 және 6-тармақтарында көзделген ең болмаса бір құжаттың болмауы;
2) инновациялық патент беру туралы өтінімде осы Нұсқаулықта көзделген қажетті мәліметтердің, реквизиттердің, қолдардың, мөрдің баспа-таңбасының (ол қажет болғанда) болмауы;
3) төлеммен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі;
4) құжаттарды ресімдеуде оларды тікелей көшіруге кедергі жасайтын кемшіліктердің (парақ форматына, жолдардың көлемдеріне қойылатын талаптардың бұзылуы, өтінім материалдарының оқылуын ауырлататын мөрдің сапасы);
5) егер өнертабыстың атауы арнайы атауларға енгізілсе, Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар белгілеріне арналған үшінші тұлғалар құқықтарының бұзылу мүмкіндігімен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі;
6) өтінімде көпшілікке қол жетімді болып табылмайтын көздерге сілтемелердің не болмаса ондағы мәліметтерді жариялаудың мүмкін еместігіне көрсетудің (инновациялық патент туралы мәліметті жариялау кезінде авторлар ретінде көрсетілгісі келмеген авторлар туралы мәліметті қоспағанда) бар болуы;
7) осы Нұсқаулықтың 32-тармағының 3) тармақшасының бір ұсыныс түрінде формуланың тармағын баяндау туралы талабының бұзылуы;
8) өнертабыс формуласында құқықтық қорғау сұратылған өнертабыс объектісінің көрсетілмеуі;
9) өнертабыс формуласында объект белгілерінің орнына оның пайдаланушылық көрсеткіштері мен тұтынушылық қасиеттері, оны жүзеге асыру және/немесе пайдалану кезінде орын алған әсері мен құбылыстары туралы тиісті мәліметтердің бар болуы;
10) осы Нұсқаулықтың 27-тармағы 5) тармақшасының өнертабыс формуласында олардың сәйкестендірілу мүмкіндігін қамтамасыз ететін белгілердің баяндалуы туралы талаптарының бұзылуы;
11) формуланың тәуелсіз тармағы бір өнертабысқа жатуы тиіс осы Нұсқаулықтың 34-тармағы талаптарының бұзылуы;
12) өнертабыс формуласында өзі бағынысты формула тармағының белгісін жоюды немесе ауыстыруды болжайтын тәуелсіз тармақтың бар болуы;
13) техникалық шешімде "локальдық жаңалықтың" болжалды болмауымен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі;
14) техникалық шешімде "өнеркәсіптік қолданушылық" атты патентке қабілеттілік өлшемінің болжалды болмауымен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі.
Өтінім берушіге сауал салуда егер қажет болғанда тиісті қосымша ақы төленген бірыңғай өнертабыстық ойды құрайтын бір өнертабысқа не болмаса өнертабыс тобына жататын нақтыланған сипаттаманы және формуланы беру ұсынылуы мүмкін.
Түзетулермен қатар сұрау салуға сәйкес, сондай-ақ өтінім берушінің бастамасы бойынша енгізілген түзетулері бар өтінім беруші түзеткен құжат Нұсқаулықтың 104-тармағы сақталып ұсынылады.
Сараптаманың сұрау салуына жауап ол жіберілген күннен бастап үш айдан кешіктірілмей ұсынылуы керек. Бұл мерзім өтінім берушінің сұрауы бойынша тиісті ақы төленген жағдайда кемінде үш айға ұзартылуы мүмкін. Өтінім сараптамасы сараптаманың сұрау салуына жауап алынғанға дейін тоқтатылады.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылған материалдарды толық көлемде немесе Нұсқаулықтың 66-бабының тарын сақтай отырып, белгіленген мерзімді ұзарту туралы өтінімхатты ұсынбаса, өтінім қайтарып алынған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады. Инновациялық патент беруге арналған өтінім бойынша іс жүргізуді аяқтауға мүмкіндік бермейтін жауапты толық көлемде ұсынбаған кезде, екінші сұрау салуда өтінім беруші осындай ұсынбаудың құқықтық салдарлары туралы хабарландырылады. Өтінім беруші өткізіп алған мерзім қалпына келтіруге жатпайды.

105. Классифицирование предмета заявки.
Классифицирование заявки на выдачу инновационного патента осуществляется в соответствии с  пунктом 80 Инструкции.
106. Проверка соблюдения требования единства изобретения.
Формула изобретения, представленная заявителем, проверяется на соответствие требованию единства изобретения на основании пункта 1  статьи 22-1 Закона.
1) если в заявке приведена однозвенная формула или многозвенная с одним независимым пунктом, проверяется, охарактеризовано ли в такой формуле одно изобретение в соответствии с  пунктами 34   и 35 настоящей Инструкции.
В том случае, когда установлено нарушение указанных требований, заявителю в направляемом запросе сообщается об этом и предлагается скорректировать формулу для устранения, выявленного нарушения. При этом указывается также на необходимость соблюдения требования единства в скорректированной формуле, а в случае отказа скорректировать формулу - указания изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению.
Если основанием для указанного вывода явилось несоблюдение заявителем условий использования для характеристики признака альтернативных понятий, показывается характер допущенного нарушения с указанием конкретных альтернативных характеристик (всех или некоторых из приведенных заявителем), в отношении которых такое нарушение установлено.
2) если заявителем предложена многозвенная формула, содержащая несколько независимых пунктов, проводится анализ каждого из них (совместно с подчиненными им зависимыми пунктами, если таковые имеются) в соответствии с изложенным в подпункте 4) настоящего пункта.
В отношении многозвенной формулы, каждый независимый пункт которой (совместно с подчиненными ему зависимыми пунктами, если они имеются) характеризует только одно изобретение, устанавливается, представляют ли включенные в нее изобретения группу изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
Условие единого изобретательского замысла признается соблюденным, если охарактеризованные в независимых пунктах изобретения соотносятся между собой так, как указано в  пункте 11 настоящей Инструкции.
При проверке правильности отнесения изобретений, охарактеризованных в независимых пунктах, к вариантам устанавливается, совпадают ли указанные заявителем назначения изобретений и технические результаты.
При установлении несоблюдения заявителем требования единства изобретения заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления ему соответствующего уведомления сообщить, какое из изобретений должно рассматриваться, и при необходимости внести уточнения в документы заявки. Другие изобретения, вошедшие в документы первоначальной заявки, могут быть оформлены выделенными заявками, приоритет которых устанавливается в соответствии с пунктом 5  статьи 20 Закона.
Если заявитель в установленный срок не сообщит, какое из изобретений необходимо рассматривать, и не представит уточненные документы, рассмотрение заявки проводится только в отношении изобретения, указанного в формуле первым, а также других изобретений, связанных с первым настолько, что они удовлетворяют требованию единства изобретения.

105. Өтінім мәнін жіктеу.
Инновациялық патент беруге арналған өтінімді жіктеу осы Нұсқаулықтың 80-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
106. Өнертабыс бірлігі талаптарының сақталуын тексеру.
Өтінім беруші ұсынған өнертабыс формуласы заңның 22-1-бабының 1-тармағының негізінде өнертабыс бірлігі талаптарына сәйкестігіне тексеріледі.
1) егер өтінімде бір буынды немесе бір тәуелсіз тармағы бар көп буынды формула келтірілсе, осы Нұсқаулықтың 34 және 35-тармақтарына сәйкес осындай формулада бір өнертабыстың сипатталғаны тексеріледі.
Көрсетілген талаптардың бұзылуы анықталған жағдайда жіберілетін сұрау салуда өтінім берушіге бұл туралы хабарланады және анықталған тәртіп бұзушылықты жою үшін формуланы түзету ұсынылады. Бұл ретте сонымен қатар түзетілген формулада бірлік талаптарын сақтау, ал бас тартылған жағдайда одан әрі қаралуы тиіс формуланы - өнертабыс нұсқауын түзету қажеттігі көрсетіледі.
Егер көрсетілген шешім үшін өтінім берушінің баламалы түсініктердің белгілерін сипаттамаға арналған пайдалану тарын сақтамау негіз болып табылса, осындай бұзушылық белгіленген нақты баламалы сипаттамалар (өтінім беруші келтірген барлық немесе бірнеше сипаттама) көрсетіле отырып, жіберілген тәртіп бұзушылықтың сипаты көрсетіледі.
2) егер өтінім беруші бірнеше тәуелсіз тармақтары бар көп буынды формуланы ұсынса, осы тармақтың 4) тармақшасында баяндалғанға сәйкес олардың әрқайсысына (оларға бағынысты тәуелді тармақтармен бірге, егер ондай бар болса) талдау жүргізіледі.
Бір өнертабысты ғана сипаттайтын әр тәуелсіз тармақ (оған бағынысты тәуелді тармақтармен бірге, егер олар бар болса) көп буынды формулаға қатысты оған енгізілген өнертабыстың бірыңғай шығармашылық ойды құрайтын өнертабыс тобы болып табылатыны анықталады.
Егер өнертабыстың тәуелсіз тармақтарында сипатталған өнертабыстар осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілгендей бір-бірімен өзара қатынаста болса бірыңғай шығармашылық ойдың тары сақталды болып танылады.
Тәуелсіз тармақтарда сипатталған өнертабыстың нұсқаларға дұрыстығын тексеру кезінде өтінім беруші көрсеткен өнертабыстың мақсаты мен техникалық нәтижелерінің сәйкестігі анықталады.
Өтінім беруші өнертабыс бірлігінің талаптарын сақтамауы белгіленген кезде тиісті хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай мерзімде қай өнертабыстың қаралуы керектігін хабарлау және қажет болғанда өтінім құжаттарына нақтылау енгізу ұсынылады. Бастапқы өтінімнің құжаттарына енген басқа өнертабыстар басымдығы Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес белгіленетін бөлек өтінімдермен ресімделуі мүмкін.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде өнертабыстың қайсысын қарау қажеттігін хабарламаса және нақтыланған құжаттарды ұсынбаса, өтінімді қарау формулада бірінші болып көрсетілген өнертабысқа ғана, сондай-ақ өнертабыс бірлігін қанағаттандыратын біріншімен соншалықты байланысты басқа да өнертабыстарға қатысты жүргізіледі.

3) в том случае, когда при проверке формулы установлено, что однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом относится к более чем одному изобретению и заявитель отказывается скорректировать формулу, продолжение экспертизы заявки возможно лишь при указании заявителем изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению при экспертизе на выдачу инновационного патента.
4) если при проведении проверки многозвенной формулы с несколькими независимыми пунктами обнаружено, что она не представляет собой группу изобретений, объединенных единым изобретательским замыслом в соответствие с пунктом 11 настоящей Инструкции, дальнейшая экспертиза заявки на выдачу инновационного патента осуществляется лишь в отношении изобретения, выбранного для рассмотрения заявителем в соответствии с положениями подпункта 2) настоящего пункта, либо, в случае непредставления заявителем уточненных материалов, в отношении изобретения, указанного в формуле первым.
107. Проверка отнесения заявленного предложения к решениям, не признаваемым изобретениями.
Отнесение заявленного предложения к числу не признаваемых изобретениями проверяется на основании пункта 3  статьи 6 Закона и   пункта 10 настоящей Инструкции.
Если заявленное предложение неявно относится к исключенным из охраны, заявителю направляется запрос с изложением соответствующих доводов.
В том случае, когда заявитель не представляет ответ на запрос экспертизы, либо установлено, что заявленное решение явным образом относится к числу неохраноспособных в соответствии с пунктом 10 настоящей Инструкции, рассмотрение заявки проводится в соответствии с  пунктом 117 настоящей Инструкции.
108. Установление приоритета изобретения.
При испрашивании заявителем приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в экспертную организацию, проверяется соблюдение заявителем условий, указанных в пунктах 2-6  статьи 20 Закона и установление приоритета изобретения осуществляется согласно положениям настоящей Инструкции.
109. Проверка промышленной применимости.
Проверка промышленной применимости заявленного решения проводится на основании пункта 1 статьи 22-1 Закона и осуществляется в соответствии с положениями, содержащимися в подпунктах 1)-3)  пункта 94 настоящей Инструкции.
В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие заявленного решения на выдачу инновационного патента условию промышленной применимости проверка локальной новизны не проводится.
110. Проверка локальной новизны.
1) проверка локальной новизны заявленного решения осуществляется на основании пункта 1  статьи 22-1 Закона, согласно которому проверка проводится в отношении запатентованных в Республике Казахстан изобретений, полезных моделей, патентов, выданных на основании международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, опубликованных евразийских заявок, неотозванных заявок других заявителей, поданных в экспертную организацию до даты приоритета рассматриваемой заявки.
Проверка локальной новизны изобретения осуществляется в отношении всей совокупности признаков, содержащихся в независимом пункте формулы изобретения.

3) формуланы тексеру кезінде бір тәуелсіз тармағы бар бір буынды формула немесе көп буынды формула бір өнертабыстан көбіне жататындығы анықталған және өтінім беруші формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда, өтінім беруші инновациялық патент беруге арналған сараптама кезінде одан әрі қарауға жататын өнертабысты көрсеткен кезде ғана өтінім сараптамасының жалғастырылуы мүмкін.
4) егер бірнеше тәуелсіз тармақтары бар көп буынды формуланы тексеру кезінде, оның Нұсқаулықтың 11-тармағына сәйкес бірыңғай шығармашылық оймен біріктірілген өнертабыс тобын білдірмейтіндігі анықталса, инновациялық патент беруге арналған өтінімді одан әрі сараптау осы тармақтың 2) тармақшасының ережесіне сәйкес, не болмаса өтінім беруші формулада бірінші көрсетілген өнертабысқа қатысты нақтыланған материалдарды ұсынбаған жағдайда өтінім беруші қарау үшін таңдаған өнертабысқа ғана жүргізіледі.
107. Мәлімделген ұсыныстың өнертабыстар болып танылмайтын шешімдерге қатыстылығын тексеру.
Мәлімделген ұсынысты өнертабыстар болып танылмайтындарға жатқызу Заңның 6-бабының 3-тармағы және осы Нұсқаулықтың 10-тармағы негізінде тексеріледі.
Егер мәлімделген ұсыныс қорғаудан алынып тасталғандарға анық жатқызылмаса, өтінім берушіге тиісті дәлелдемелер баяндалған сұрау салу жіберіледі.
өтінім беруші сараптаманың сұрау салуына жауап ұсынбаған, не болмаса мәлімделген шешім осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес сөзсіз қорғау қабілетсіздердің қатарына жататыны анықталған жағдайда өтінімді қарау осы Нұсқаулықтың 117-тармағына сәйкес жүргізіледі.
108. Өнертабыстың басымдылығын белгілеу.
Өтінім беруші сараптама жасау ұйымына   өтінім беру күнінен бұрынғы күн бойынша басымдылықты сұратқан кезде   өтінім берушінің Заңның 20-бабының 2-6-тармақтарында көрсетілген шарттарды сақтауы тексеріледі және өнертабыстың басымдылығын белгілеу осы Нұсқаулықтың ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
109. Өнеркәсіптік қолдануды тексеру.
Мәлімделген шешімнің өнеркәсіптік қолданылуын тексеру Заңның 22-бабының 1-тармағына сәйкес жүргізіледі және осы Нұсқаулықтың 94-тармағының 1)-3) тармақшаларындағы ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Инновациялық патент беруге арналған мәлімделген шешімнің өнеркәсіптік қолдану тарына сәйкес еместігі анықталған өнертабысқа қатысты локальдық жаңалықты тексеру жүргізілмейді.
110. Локальдық жаңалықты тексеру.
1) мәлімделген шешімнің локальдық жаңалығы Қазақстан Республикасында патенттелген өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық нөмірі-тар, мәлімделген еуразиялық өтінімдер, қаралып жатқан өтінімнің басымдық күніне дейінгі сараптама жасау ұйымына берілген басқа өтінім берушілердің қайтарылмаған өтінімдері негізінде берілген патенттерге, қатысты тексеру жүргізілетін Заңның 22-1-бабы 1-тармағының негізінде тексеріледі.
Өнертабыстың локальдық жаңалық тексеру өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағындағы белгілердің барлық жиынтығына қатысты жүзеге асырылады.

2) запатентованные в Республике Казахстан изобретения и полезные модели принимаются во внимание при проверке локальной новизны только в отношении формулы, с которой состоялась регистрация изобретения (на выдачу инновационного патента или патента) или полезной модели в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.
Заявка на изобретение или полезную модель с более ранней датой приоритета учитывается при проверке локальной новизны при соблюдении совокупности следующих условий:
заявка подана в Республике Казахстан, в том числе международная, по которой установлена дата международной подачи и в которой содержится указание Республики Казахстан, а также евразийская заявка, в отношении которой соблюдены условия  главы 6 настоящей Инструкции;
заявка подана другим лицом (состав заявителей отличается от состава заявителей данной заявки);
заявка не отозвана и не считается отозванной.
Заявка на изобретение или полезную модель с более ранней датой приоритета учитывается при проверке локальной новизны в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату ее подачи. Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом принимается во внимание в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке).
Опубликованные евразийские заявки учитываются в отношении опубликованной формулы/реферата и описания.
3) изобретение не признается соответствующим условию локальной новизны, если при проверке выявлено средство, которому присущи признаки, идентичные всем признакам, содержащимся в рассматриваемой формуле изобретения, включая характеристику назначения.
Если заявленное изобретение относится к применению известного продукта или способа по новому назначению, то оно не признается соответствующим условию локальной новизны при обнаружении источника информации, из которого известно применение того же продукта или способа по указанному заявителем назначению.
4) при выявлении заявки с более ранним приоритетом (в качестве противопоставляемого по локальной новизне источника информации) устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной.
Заявитель рассматриваемого изобретения уведомляется о наличии такой заявки (без указания ее заявителя и раскрытия содержания) и о возможности ознакомиться с ее содержанием в случае, если сведения о ней не опубликованы, непосредственно в экспертной организации.
Копии опубликованных заявок (заявки РСТ и евразийские) направляются для ознакомления заявителю вместе с уведомлением.

2) Қазақстан Республикасында патенттелген өнертабыстар (инновациялық патентті немесе патентті беруге) немесе пайдалы модельдер тек қана тиісті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімде тіркелген формулаға қатысты локалдық жаңалықты тексеру кезінде назарға алынады.
Бұрынғы басымдық күні бар өнертабысқа немесе пайдалы модельге арналған өтінім локальдық жаңалықты тексеру кезінде мынадай тардың жиынтығын сақтау кезінде ескеріледі:
өтінім Қазақстан Республикасында берілсе, оның ішінде халықаралық беру күні белгіленген халықаралық өтінім, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 6-бөлімінің тары сақталған еуразиялық өтінім;
өтінімді басқа адам берсе (өтінім берушілердің құрамы осы өтінімді берушілердің құрамынан ерекшеленеді);
өтінім қайтарып алынбаса және қайтарып алынды болып есептелмесе.
Бұрынғы басымдық күні бар өнертабысқа немесе пайдалы модельге арналған өтінім осы өтінімдегі сипаттама мен формулаға қатысты локальдық жаңалықты оның берілген күніне тексеру кезінде ескеріледі. Егер бұл күн қаралып жатқан өтінім күнінен тым кеш болса, онда бұрынғы басымдылығы бар өтінім басымдықты белгілеу үшін негіз (бірінші өтінім, бұрын берілген өтінім, осы өтінімге қосымша материалдар) болған материалдардың мазмұнымен сәйкес келетін оның мазмұны бөлігінде назарға алынады.
Жарияланған еуразиялық өтінімдер жарияланған формулаға/рефератқа және сипаттамаға қатысты ескеріледі.
3) егер тексеру кезінде тағайындау сипаттамасын қоса алғанда өнертабыстың қаралып жатқан формуласындағы барлық белгілерге сәйкес белгілер тән құралдар анықталса, өнертабыс локальдық жаңалығына сәйкес болып есептелмейді.
Егер мәлімделген өнертабыс жаңа мақсат бойынша белгілі өнімді немесе амалды қолдануға жатса, онда ол өтінім беруші көрсеткен мақсат бойынша сол өнімді немесе амалды қолдану белгілі болған ақпарат көзі табылған кезде локальдық жаңалық тарына сәйкес емес танылады.
4) бұрынғы басымдылығы бар өтінім анықталған кезде (ақпарат көзінің локальдық жаңалығы бойынша қарама-қарсы қойылушы ретінде) өтінімнің қайтарып алынбағаны анықталады және қайтарып алынған болып есептеледі.
Қаралып жатқан өнертабыстың өтінім берушісі осындай өтінімнің (оның өтінім берушісі көрсетілмеген және мазмұны ашылмаған) бар екендігі туралы және егер сараптама жасау ұйымында ол туралы мәлімет жарияланбаған жағдайда оның мазмұнымен танысу мүмкіндігі туралы хабарландырылады.
Жарияланған өтінімдердің көшірмелері (РСТ және еуразиялық өтінімдер) өтінім берушіге танысу үшін хабарламамен бірге жіберіледі.

5) если установлено что изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, соответствует условию локальной новизны, то проверка в отношении зависимых пунктов не проводится.
6) в том случае, когда установлено несоответствие локальной новизне изобретения, охарактеризованного в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, заявителю сообщается об этом и предлагается высказать мнение о целесообразности дальнейшего рассмотрения заявки с представлением, в случае подтверждения такой целесообразности, скорректированной формулы изобретения. При этом, если экспертизе известны источники информации, которые могли бы быть приняты во внимание при условии включения содержания зависимых пунктов в независимый пункт, заявителю может быть сообщено об этом.
7) проверка локальной новизны заявленной группы изобретений проводится в отношении каждого из входящих в группу изобретений. Если установлено, что локальной новизной обладают не все изобретения группы, заявителю сообщается об этом и предлагается представить свое мнение относительно приведенных доводов, и, при необходимости, исключить из формулы независимые пункты, в которых охарактеризованы изобретения, не обладающие локальной новизной, либо представить эти пункты в скорректированном виде.
111. Проверка дополнительных материалов.
1) при поступлении дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки (т.е. подлежащих включению в их содержание) и представленных по инициативе заявителя в соответствии со  статьей 21 Закона, проверяется соблюдение заявителем срока представления таких материалов и наличие документа, подтверждающего соответcтвующую оплату в установленном размере в случае представления указанных материалов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки;
2) в случае представления указанных дополнительных материалов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки и непредставления вместе с ними документа, подтверждающего соответствующую оплату, эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется. Такое уведомление может быть включено в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
В отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Указанные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
При проверке соблюдения заявителем установленных сроков следует руководствоваться  пунктом 67 Инструкции.

5) егер формуланың тәуелсіз формуласында сипатталған тәуелді тармақтары бар өнертабыс локальдық жаңалық тарына сәйкес болса, онда тәуелді тармақтарға қатысты тексеру жүргізілмейді.
6) формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған тәуелді тармақтары бар өнертабыстың локальдық жаңалыққа сәйкес еместігі анықталған жағдайда өтінім берушіге бұл туралы хабарланады және өнертабыстың түзетілген формуласы осындай мақсатқа сай болуды растаған жағдайда өтінімді ұсына отырып, одан әрі қараудың мақсатқа сай екендігі туралы пікірін айту ұсынылады. Бұл ретте егер сараптамаға тәуелді тармақтардың мазмұнын тәуелсіз тармақтарға енгізу кезінде назарға алынуы мүмкін ақпарат көздері белгілі болса, өтінім берушіге бұл туралы хабарлануы мүмкін.
7) өнертабыстың мәлімделген тобының локальдық жаңалығын тексеру өнертабыс тобына енетін әр топқа қатысты жүргізіледі. Егер топтың өнертабыстарының барлығында локальдық жаңалықтың болмайтыны анықталса, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады және келтірілген дәлелдемелерге қатысты өз пікірін беру қажет болғанда формуладан локалдық жаңалығы жоқ өнертабыс сипатталған тәуелсіз тармақтарды алып тастау, не болмаса осы тармақтарды түзетілген түрінде беру ұсынылады.
111. Қосымша материалдарды тексеру.
1) өтінімнің құжаттарын түзететін немесе нақтылайтын (яғни олардың мазмұнына енгізуге жататын) және Заңның 21-бабына сәйкес өтінім берушінің бастамасы бойынша ұсынылған қосымша құжаттар келіп түскен кезде өтінім берушінің осындай материалдарды беру мерзімінің сақталуы және белгіленген мөлшердегі төлемді растайтын құжаттың бар болуы көрсетілген құжаттар өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай өткеннен кейін ұсынылған жағдайда тексеріледі.
2) көрсетілген материалдарды өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай өткеннен кейін ұсынылған және онымен бірге тиісті төлемді растайтын құжат ұсынылмаған жағдайда бұл материалдар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады. Осындай хабарлама өтінім берушіге жіберілетін сараптаманың кезекті құжатының мазмұнына енгізілуі мүмкін.
Өтінім беруші сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша ұсынған қосымша материалдарға қатысты өтінім берушінің оларды берудің белгіленген мерзімдерін сақтауы тексеріледі.
Көрсетілген материалдар өтінім берушіге сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде берілуі керек.
Өтінім берушінің белгіленген мерзімдерді сақтауын тексеру кезінде Нұсқаулықтың 67-тармағын басшылыққа алу керек.

3) если установлено, что заявитель представил дополнительные материалы с нарушением указанных сроков (и эти сроки не продлевались в соответствии с  пунктом 68 настоящей Инструкции), заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.
4) при поступлении дополнительных материалов, представленных заявителем по собственной инициативе или по запросу экспертной организации, проверяется, не изменяют ли они сущность заявленного изобретения. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленного изобретения, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу изобретения не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были раскрыты в них на дату, на которую в экспертную организацию поступили заявление на выдачу инновационного патента, описание изобретения и чертежи (если в описании имеются ссылки на них) или в формуле, если она была представлена.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленного изобретения, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
Если заявленное изобретение относится к применению известных устройства, способа, вещества или штамма по новому назначению, то изменяющими сущность признаются дополнительные материалы, содержащие указание иного, чем в описании и формуле назначения известного объекта, или иных признаков, используемых для характеристики известного объекта.
В том случае, когда заявка относится к группе изобретений, признаками какого-либо изобретения группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этому изобретению группы.
Исключение составляет группа изобретений, одно из которых предназначено для использования в другом. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одного изобретения, предназначенного для использования в другом, считаются и признаками этого другого изобретения.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленном изобретении, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность изобретения. К таким сведениям могут быть отнесены, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления изобретения, примеры реализации изобретения, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы.
Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу изобретения, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки.
Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.

3) егер өтінім беруші қосымша материалдарды көрсетілген мерзімдерді (бұл мерзімдер осы Нұсқаулықтың 68-тармағына сәйкес ұзартылмаса) бұза отырып, өтінім қайтарып алынған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.
4) өз бастамасы бойынша немесе сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша өтінім беруші ұсынған қосымша материалдар келіп түскен кезде олардың мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертпейтіндігі тексеріледі. Егер қосымша материалдарда формулаға енгізуге жататын өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ белгілер болса, олар мәлімделген өнертабыстың мағынасын өзгертуші болып танылады.
Белгілер өтінім беруші берген нақтыланған формулада болған жағдайда ғана емес, сонымен қатар өтінім беруші осындай енгізуге көрсеткенде де олар өнертабыстың формуласына енгізуге жататындар болып есептеледі.
Егер белгілер сараптама жасау ұйымына инновациялық патент беруге арналған өтінім, өнертабыстың бейнеленуі мен сызбалары (егер сипаттамада оларға сілтеме жасалса) келіп түскен күнде немесе егер ұсынған болса формулада ашылмаса, қосымша материалдарда келтірілген және формулаға енгізуге жататын олар өтінімнің бастапқы материалдарында болмаған болып танылады.
Сипаттамада тек қана техникалық деңгейге, оның ішінде жақын баламаға қатысты айтылған белгілер өтінімнің бастапқы материалдарындағы мәлімделген өнертабыс белгілеріне жатпайды.
Егер мәлімделген өнертабыс белгілі құрылғыны, амалды, немесе штаммды жаңа мақсат бойынша қолдануға қатысты болса, онда белгілі объектінің немесе белгілі объектіні сипаттау үшін пайдаланылатын өзге де белгілерді тағайындау сипаттамасы мен формуласындағыдан гөрі өзге нұсқауды қамтитын қосымша материалдар мәнін өзгертетін болып танылады.
Өтінім өнертабыс тобына қатысты болған жағдайда, дәл осы топтың өнертабысына қатысты сипаттамада айтылған белгілер өтінімнің бастапқы материалдарындағы топтың қандай да бір өнертабысының белгілері болып есептеледі.
Біреуі басқа өнертабыста пайдалану үшін арналған өнертабыс тобының орны ерекше. Бұл ретте бастапқы материалдардағы басқа өнертабыста пайдалануға арналған бір өнертабыс белгілері осы басқа өнертабыстьың белгілері де болып есептеледі.
Өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ мәлімделген өнертабыс туралы мәліметті қамтитын, формулаға енгізілуі тиіс белгілерге қатысты емес қосымша материалдар өнертабыстың мәнін өзгертетін болып есептелмейді. Осындай мәліметтерге өнертабысты жүзеге асыру тары туралы жаңа (қосымша) мәліметтер, өнертабысты іске асыру мысалдары, қосымша техникалық нәтиже алу мүмкіндігіне нұсқау, нақтыланған графикалық материалдар жатқызылуы мүмкін.
Өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ өнертабыс формуласына енгізуге жататын белгілермен қатар, сонымен қатар өтінімді қарау үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын қосымша материалдар көрсетілген белгілерді қамтитын бөлікте ғана мәнін өзгертетін болып танылады.
Өзге де мәліметтер сараптама жүргізу кезінде ескеріледі.

5) при проверке измененной заявителем формулы изобретения, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленному (заявленным) изобретению (изобретениям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение изобретения, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленному изобретению, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются.
Изменение формулы изобретения признается относящимся к заявленному изобретению также в случаях:
изменения лишь указания вида объекта, заявляемого в качестве изобретения, если вновь указанный вид в большей степени, чем первоначальный, соответствует характеру признаков, содержащихся в первоначальной формуле изобретения или первичном описании.
формирования нового независимого пункта (или нескольких таких пунктов) в результате устранения недостатков;
замены первоначального объекта изобретения "применение по новому назначению" на объект указанного нового назначения;
замены первоначально указанного объекта изобретения на объект изобретения применение по новому назначению.
Изменения формулы изобретения, не относящиеся к заявленному изобретению, во внимание не принимаются, о чем заявитель уведомляется.
В случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.
112. Положительное заключение экспертной организации на инновационный патент.
Если в результате экспертизы будет установлено, что заявка относится к объектам, охраняемым в качестве изобретений, документы соответствуют установленным требованиям и заявка характеризует предложение, отвечающее условию локальной новизны и промышленной применимости, выносится положительное заключение экспертной организации на инновационный патент с формулой, согласованной с заявителем.
Положительное заключение экспертной организации направляется в уполномоченный орган для принятия решения о выдаче инновационного патента, о котором (в случае принятия такого решения) заявитель уведомляется.
В течение двух месяцев с даты направления экспертной организацией заявителю уведомления о принятии уполномоченным органом решения о выдаче инновационного патента заявитель представляет в экспертную организацию документ, подтверждающий соответствующую оплату за подготовку к выдаче инновационного патента и публикацию. При непредставлении указанного документа заявка считается отозванной и делопроизводство по заявке приостанавливается. Делопроизводство по заявке может быть восстановлено при выполнении условий  пункта 69 Инструкции. Заявитель также уведомляется о необходимости оплаты госпошлины за выдачу инновационного патента, документ об оплате которой он представляет в уполномоченный орган.

5) қосымша материалдарда ұсынылған өтінім беруші өзгерткен өнертабыс формуласын тексеру кезінде өзгерістердің мәлімделген өнертабысқа (өнертабыстарға) жататындығы анықталады.
Егер көрсетілген түсініктердің мәні мен маңызы, бағынысты қатынаста болса немесе қиып өтсе, яғни олардың көлемі толық немесе бөліктерінде үйлессе, бірдей өнертабыстың мақсатын көрсететін бастапқы тектік түсінікті басқа түсінікпен ауыстыру кезінде формуланың өзгеруі мәлімделген өнертабысқа жатады болып танылады.
Өнертабыс формуласын өзгерту мынадай жағдайларда мәлімделген өнертабысқа қатысты болып танылады:
егер жаңадан көрсетілген объектінің түрі бастапқыдан гөрі өнертабыстың бастапқы формуласында немесе алғашқы сипаттамада қамтылған белгілердің сипатына айтарлықтай сәйкес келсе, өнертабыс ретінде мәлімделген объект түрінің нұсқауын ғана өзгерту;
кемшіліктер нәтижесінде жаңа тәуелсіз тармақты (немесе осындай бірнеше тармақты) қалыптастыру;
өнертабыстың бастапқы "жаңа мақсат бойынша қолдану" объектісін көрсетілген жаңа мақсат объектісіне ауыстыру;
өнертабыстың алғашқыда көрсетілген объектісін өнертабыстың "жаңа мақсат бойынша қолдану" объектісіне ауыстыру.
Мәлімделген өнертабысқа жатпайтын өнертабыс формуласын өзгерту назарға алынбайды, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.
Қосымша материалдар мәлімделген өнертабыстың мәнін өзгертетін болып танылған жағдайда өтінім берушіге (оған жіберілетін кезекті құжатта) қосымша материалдарға енгізілген қандай мәліметтер сараптаманың осындай шешіміне негіз болғаны хабарланады.
112. Сараптама жасау ұйымының инновациялық патентке арналған оң қорытындысы.
Егер сараптама нәтижесінде өтінім өнертабыс ретінде қорғалатын объектілерге жататыны, құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігі және өтінім локальдық жаңалық пен өнеркәсіптік қолдануына жауап беретін ұсынысты сипаттайтыны анықталса, сараптама жасау ұйымының өтінім берушімен келісілген формуласы бар инновациялық патентке арналған оң қорытындысы шығарылады.
Сараптама жасау ұйымының оң қорытындысы өкілетті органға инновациялық патент беру туралы шешім қабылдау үшін жіберіледі, бұл туралы (осындай шешім қабылданған жағдайда) өтінім берушіге хабарланады.
Сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге өкілетті органның инновациялық патент беру туралы шешім қабылдағаны туралы хабарламаны жіберген күннен бастап, өтінім беруші екі ай ішінде сараптама жасау ұйымына инновациялық патент беруге дайындау және жариялау үшін тиісті төлемді растайтын құжатты ұсынады. Көрсетілген құжат ұсынылмаған кезде өтінім қайтарып алынған болып есептеледі және өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады. Өтінім бойынша іс жүргізу осы Нұсқаулықтың 69-тармағының тарын орындаған кезде қалпына келтірілуі мүмкін. Өтінім беруші инновациялық патент беруге мемлекеттік бажды төлем қажеттігі туралы хабарландырылады, төлем туралы құжатты ол құзыретті органға ұсынады.

113. Отрицательное заключение экспертной организации на инновационный патент.
Если в результате экспертизы на выдачу инновационного патента установлено, что:
заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве изобретений;
заявитель не представил измененную формулу изобретения после уведомления его о том, что предложенная формула содержит признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве изобретения, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве изобретения, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства изобретения;
заявка содержит предложение, не отвечающее условию локальной новизны и промышленной применимости в соответствии с пунктом 1  статьи 22-1 Закона, заявителю направляется отрицательное заключение экспертной организации на инновационный патент.
В случае несогласия заявителя с приведенными доводами экспертизы он может подать в уполномоченный орган возражение на отрицательное заключение экспертной организации в шестимесячный срок с даты его направления. Возражение должно быть рассмотрено аппеляционным советом в двухмесячный срок с даты его поступления.
114. Особенности рассмотрения заявки на изобретение при установлении наличия другой заявки на тождественное изобретение или полезную модель, имеющие ту же дату приоритета.
Заявка на выдачу инновационного патента при установлении наличия другой заявки на тождественное изобретение или полезную модель, имеющие ту же дату приоритета, рассматривается в соответствии с положением, содержащимся в пункте  103 Инструкции.
115. Преобразование заявки.
1) в соответствии со  статьей 28 Закона заявка на выдачу инновационного патента на изобретение может быть преобразована в заявку на полезную модель.
2) при поступлении ходатайства о таком преобразовании, представленного по форме ИЗ-ПМ-1 ( приложение 3 к Инструкции), проверяется правильность его оформления, а также устанавливается, представлено ли оно до выдачи соответствующего заключения экспертной организации по заявке на выдачу инновационного патента на изобретение и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
3) в том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю сообщается об этом.
4) одновременно с ходатайством о преобразовании и документом об оплате в установленном размере представляется заявление о выдаче патента на полезную модель, оформленное в соответствии с Инструкцией по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на полезную модель в 4 экземплярах.
При поступлении ходатайства после выдачи соответствующего заключения экспертной организацией по заявке на выдачу инновационного патента на изобретение заявитель уведомляется о том, что преобразование заявки не может состояться.
При непредставлении документа об оплате вместе с подачей ходатайства последнее считается не поданным, о чем заявитель уведомляется.

113. Сараптама жасау ұйымының инновациялық патентке арналған теріс қорытындысы.
Егер инновациялық патент беруге арналған сараптама нәтижесінде:
өтінім өнертабыс ретінде қорғалмайтын объектілерге жататыны;
өтінім беруші ұсынылған формула өтінімнің бастапқы материалдарында болмаған немесе өнертабыс ретінде айдар ілетін объектіден басқа белгілерді қамтитыны, сонымен қатар өнертабыс ретінде қорғалатын объектілерге жатпайтыны немесе оған қатысты өнертабыс бірлігі талаптарының бұзылуына байланысты қаралмаған ұсыныс сипаттайтыны туралы хабарландырылғаннан кейін өнертабыстың өзгертілген формуласын ұсынбағаны;
өтінім Заңның 22-1-бабының 1-тармағына сәйкес локальдық жаңалықтың және өнеркәсіптік қолданудың тарына жауап бермейтін ұсынысты қамтитыны анықталса, өтінім берушіге сараптама жасау ұйымының инновациялық патентке арналған теріс қорытындысы жіберіледі;
өтінім беруші сараптаманың келтірген дәлелдемелерімен келіспеген жағдайда ол өкілетті органға сараптама жасау ұйымының теріс қорытындысы жіберілген күннен бастап алты ай мерзімде оған наразылығын білдіре алады. Аппеляциялық кеңес қарсылық келіп түскен күннен бастап екі ай мерзімде оны қарауы керек.
114. Сондай басымдық күні бар ұқсас өнертабысқа немесе пайдалы модельге арналған басқа өтінімнің бар болуы анықталған кезде өнертабысқа арналған өтінімді қарау ерекшеліктері.
Инновациялық патент беруге өтінім басымдық күні бар ұқсас өнертабысқа немесе пайдалы модельге берілген басқа өтінім бар болса, онда осы Нұсқаулықтың 103-тармағында қарастырылған ережелерге сәйкес қаралады.
115. Өтінімді қайта өзгерту.
1) Заңның 28-бабына сәйкес өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінім пайдалы модельге арналған өтінімге қайта өзгертілуі мүмкін.
2) ӨН-ПМ-1 нысаны бойынша (осы Нұсқаулыққа 3-қосымша) ұсынылған осындай қайта өзгерту туралы өтінімхат келіп түскен кезде оны ресімдеудің дұрыстығы тексеріледі, сондай-ақ оның өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған сараптама жасау ұйымының тиісті қорытындысы берілгенге дейін ұсынылғаны және өтінімхатқа белгіленген мөлшерде тиісті төлем туралы құжаттың қоса берілгені анықталады.
3) өтінімхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделмеген жағдайда өтінім берушіге бұл туралы хабарланады.
4) қайта өзгерту туралы өтінімхатпен және белгіленген мөлшерде төлем туралы құжатпен бір уақытта Пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ресімделген пайдалы модельге патент беру туралы өтінім 4 данада ұсынылады.
Өтінімхат инновациялық патент беруге арналған сараптама жасау ұйымының тиісті қорытындысы берілгеннен кейін келіп түскен кезде өтінім берушіге өтінімді қайта өзгертуге болмайтындығы туралы хабарланады.
Төлем туралы құжат өтінімхатты берумен бірге ұсынылмаған кезде соңғысы ұсынылмаған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады.

Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на выдачу инновационного патента на изобретение, и в ее отношении в дальнейшем применяются положения  глав 2 4 Инструкции .
Если установлено, что ходатайство оформлено в соответствии с установленными требованиями, представлено с соблюдением установленного пунктом 1  статьи 28 Закона срока и вместе с ним представлен документ об оплате в установленном размере, заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании, а также о том, что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии с положениями Инструкции по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу патента на полезную модель.
В том случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку на выдачу инновационного патента на изобретение, в том числе измененная формула изобретения, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов в соответствии с  пунктом 104 Инструкции.
Преобразование не проводится в отношении заявок на изобретения, отозванных или считающихся отозванными.
При поступлении от заявителя до направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки просьбы считать не поданным его ходатайство преобразование считается несостоявшимся, о чем заявитель уведомляется.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки не поданным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на выдачу инновационного патента на изобретение в заявку на полезную модель, не является основанием для обратного преобразования заявки.
5) в соответствии с пунктом 8  статьи 22-1 Закона заявитель на любой стадии рассмотрения заявки на выдачу инновационного патента или третьи лица после публикации сведений о выдаче инновационного патента, но не позднее трех лет с даты подачи заявки в случае продления срока действия инновационного патента согласно пункта 3  статьи 5 Закона могут подать ходатайство о проведении экспертизы по существу. Ходатайство представляется по форме ИЗ-2 ( приложение 8 настоящей Инструкции).
5. Проведение информационного поиска
116. Условия проведения информационного поиска.
1) в соответствии с пунктом 7  статьи 22-1 Закона может быть проведен информационный поиск для определения уровня техники, в сравнении с которым может быть осуществлена оценка патентоспособности изобретения. Информационный поиск проводится по ходатайству заявителя на любой стадии рассмотрения заявки, а по ходатайству патентообладателя или третьего лица - после опубликования сведений о выдаче инновационного патента при условии соответствующей оплаты. Ходатайство о проведении информационного поиска представляется по форме ИЗ-ПМ-4 ( приложение 4 к настоящей Инструкции).

Қайта өзгертілмеген өтінім, өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінім болып қалады және оған қатысты одан әрі осы Нұсқаулықтың 2-4 тарауларының ережелері қолданылады.
Егер өтінімхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделгені, Заңның 28-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімді сақтай отырып ұсынылғаны және онымен бірге белгіленген мөлшерде ақы төленгені туралы құжаттың ұсынылғаны анықталса, өтінім беруші өтінімнің қайта өзгертілгені туралы, сондай-ақ өтінімді одан әрі қарау Пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулықтың қосымшаларына сәйкес жүргізілетіндігі туралы хабарланады.
Өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхат берілген күнге өтінім беруші өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінімді түзететін немесе нақтылайтын қосымша материалдарды, оның ішінде өнертабыстың өзгертілген формуласын қайта өзгерту туралы өтінімхат қаралғанға дейін ұсынған жағдайда осы материалдарды тексеру Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелетін өнертабысқа арналған өтінімдерге қатысты қайта өзгерту жүргізілмейді.
Өтінім берушіге болған өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхат жіберілгенге дейін одан оның өтінімхатын берілмеген болып есептеу өтінімі келіп түскен кезде қайта өзгертілмеген болып есептеледі, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
Өтінім берушіге өнертабысқа инновациялық патент беруге арналған өтінімнің пайдалы модельге арналған өтінімге қайта өзгертілгені туралы хабарлама жіберілгеннен кейін келіп түскен оның өтінімді қайта өзгерту туралы өтінімхатты берілмеген болып есептеу туралы өтінімі өтінімді қайтадан өзгерту үшін негіз болмайды.
5) Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес өтінім беруші инновациялық патент беруге арналған өтінімді қараудың кез-келген сатысында немесе үшінші тұлғалар инновациялық патент беру туралы мәлімет жарияланғаннан кейін өтінім берілген күннен бастап үш жылдан кешіктірмей инновациялық патенттің қолдану мерзімі ұзартылған жағдайда Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес мәні бойынша сараптама өткізу туралы өтінімхат бере алады. Өтінімхат ӨН-2 нысаны бойынша (Нұсқаулықтың 8-қосымшасы) ұсынылады.
5. Ақпараттық іздестіруді жүргізу
116. Ақпараттық іздестіруді жүргізу шарттары.
1) Заңның 22-1-бабының 7-тармағына сәйкес өнертабыстың патентке қабілеттігін бағалау жүргізілуі мүмкін   техника деңгейін анықтау үшін ақпараттық іздестіру жүргізілуі мүмкін. Ақпараттық іздестіру өтінім берушінің өтінімхаты бойынша өтінімді қараудың кез-келген сатысында, ал патент иеленушінің немесе үшінші тұлғалардың өтінімхаты бойынша - инновациялық патент беру туралы мәлімет жарияланғаннан кейін тиісті төлем төленген кезде жүргізіледі. Ақпараттық іздестіру жүргізу туралы өтінімхат ӨН-ПМ-4 нысаны бойынша (осы Нұсқаулыққа 4-қосымша) ұсынылады.

2) в том случае, когда заявленное предложение охарактеризовано таким образом, что понимание невозможно или есть основания для отнесения его к объектам, не признаваемым изобретениями в соответствии с пунктом 3  статьи 6 Закона, в связи с чем требуется обращение к заявителю, проведение информационного поиска соответственно продлевается.
Информационный поиск в указанных выше случаях не проводится, если после обращения к заявителю сохранились указанные выше особенности характеристики заявленного предложения.
3) патентообладатель уведомляется о поступлении ходатайства о проведении информационного поиска от третьего лица.
4) если ходатайство о проведении информационного поиска поступило по заявке, которая отозвана или считается отозванной, или если после поступления ходатайства о проведении информационного поиска по заявке в результате экспертизы принимается решение об отказе в выдаче инновационного патента, то заявителю, подавшему ходатайство, сообщается о невозможности его удовлетворения.
5) по завершении информационного поиска, проведенного по ходатайству заявителя, патентообладателя или третьего лица, отчет о нем направляется лицу, подавшему ходатайство. Если информационный поиск проведен по ходатайству, поданному третьим лицом, то отчет об информационном поиске направляется также патентообладателю.
6) в том случае, когда на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска уже подано аналогичное ходатайство либо уже проведен или проводится информационный поиск, лицу подавшему такое ходатайство, сообщается об указанных обстоятельствах и об условиях предоставления ему копии отчета об информационном поиске в соответствии с подпунктом 4)  пункта 120 настоящей Инструкции.
117. Предмет информационного поиска.
1) информационный поиск проводится на основании формулы изобретения с учетом описания и чертежей (если таковые имеются), а также с учетом возможных допустимых изменений формулы изобретения в соответствии с  пунктом 104 настоящей Инструкции.
2) исправления, уточнения и изменения документов заявки учитываются при проведении информационного поиска, если они внесены заявителем в установленном порядке до даты подачи соответствующего ходатайства.
Если на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска заявитель в установленный срок не ответил на сообщение о нарушении требования единства, информационный поиск проводится по изобретению (группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел), указанному (указанным) в формуле первым (первыми). Информационный поиск по другим изобретениям может быть проведен при условии дополнительной оплаты, о чем экспертная организация извещает лицо, подавшее ходатайство о проведении информационного поиска.

2) мәлімделген ұсыныс түсінікті етіп сипатталмаған немесе оны Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабыстар болып танылмайтын объектілерге жатқызу үшін негіз болған жағдайда, осыған орай өтінім берушіге өтінім жасау талап етіледі, сәйкесінше ақпараттық іздестіру жүргізу ұзартылады.
Егер өтінім берушіге өтінім жасағаннан кейін мәлімделген ұсыныс ерекшелігінің жоғарыда көрсетілген ерекшеліктері сақталса, жоғарыда көрсетілген жағдайларда ақпараттық іздестіру жүргізілмейді.
3) патент иеленуші үшінші тұлғадан ақпараттық іздестіру жүргізу туралы өтінімхаттың келіп түскені туралы хабардар етіледі.
4) егер қайтарып алынған немесе қайтарып алынды болып есептелетін өтінім бойынша ақпараттық іздестіру жүргізу туралы өтінімхат келіп түссе немесе егер өтінім бойынша ақпараттық іздестіруді жүргізу туралы өтінімхат келіп түскеннен кейін сараптама жасау нәтижесінде инновациялық патент беруден бас тарту туралы шешім қабылданса, онда өтінімхат берген өтінім берушіге оны қанағаттандырудың мүмкін емес екендігі хабарланады.
5) өтінім берушінің, патент иеленушінің немесе үшінші тұлғаның өтінімхаты бойынша жүргізілген ақпараттық іздестіру аяқталғаннан кейін ол туралы есеп өтінімхатты берген адамға жіберіледі. Егер ақпараттық іздестіру үшінші тұлға берген өтінімхат бойынша жүргізілсе, онда ақпараттық іздестіру туралы есеп сонымен қатар патент иеленушіге жіберіледі.
6) ақпараттық іздестіруді жүргізу туралы өтінімхат келіп түскен күнге балама өтінімхат берілсе не болмаса ақпараттық іздестіру жүргізіліп болған немесе жүргізіліп жатқан жағдайда осындай өтінімхат берген адамға көрсетілген жағдайлар туралы және осы Нұсқаулықтың 120-тармағының 4) тармақшасына сәйкес оған ақпараттық туралы есептің көшірмесін ұсынудың тары туралы хабарланады.
117. Ақпараттық іздестірудің мәні.
1) ақпараттық іздестіру өнертабыстың формуласы негізінде сипаттама мен сызбалар (егер осындайлар бар болса) ескеріле отырып, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес өнертабыс формуласының болуы мүмкін өзгерістері ескеріле отырып жүргізіледі.
2) егер өтінім беруші өтінім құжаттарының түзетілуін, нақтылануын және өзгертілуін тиісті өтінімхатты беру күніне дейін белгіленген тәртіппен енгізе, олар ақпараттық іздестіруді жүргізу кезінде ескеріледі.
Егер ақпараттық іздестіруді жүргізу туралы өтінімхат келіп түскен күнге өтінім беруші белгіленген мерзімде бірлік талаптарының бұзылуы туралы хабарламаға жауап бермесе, ақпараттық іздестіру формулада бірінші болып көрсетілген өнертабыс (бірыңғай өнертапқыштық ойды құрайтын өнертабыс тобы) бойынша жүргізіледі. Басқа өнертабыстар бойынша ақпараттық іздестіру қосымша төлем төленген кезде жүргізілуі мүмкін, бұл туралы сараптама жасау ұйымы ақпараттық іздестіруді жүргізу туралы өтінімхатты ұсынған тұлғаға хабарлайды.

118. Уровень техники.
При определении уровня техники общедоступными считаются сведения, содержащиеся в источнике информации, с которым любое лицо может ознакомиться само, либо о содержании которого ему может быть законным путем сообщено.
Датой, определяющей включение источника информации в уровень техники, является:
для опубликованных описаний к охранным документам - указанная на них дата публикации;
для отечественных печатных изданий и печатных изданий бывшего СССР - указанная на них дата подписания в печать;
для отечественных печатных изданий и печатных издания бывшего СССР, на которых не указана дата подписания в печать, а также для иных печатных изданий - дата выпуска их в свет, а при отсутствии возможности ее установления - последний день месяца или 31 декабря указанного в издании года, если время выпуска в свет определяется соответственно лишь месяцем или годом;
для депонированных рукописей статей, обзоров, монографий и других материалов - дата их депонирования;
для отчетов о научно-исследовательских работах, пояснительных записок к опытно-конструкторским работам и другой конструкторской, технологической и проектной документации, находящейся в органах научно-технической информации, - дата их поступления в эти органы;
для нормативно-технической документации - дата ее регистрации в уполномоченном на это органе;
для материалов диссертаций и авторефератов диссертаций, изданных на правах рукописи, - дата их поступления в библиотеку;
для принятых на конкурс работ - дата их выкладки для ознакомления, подтвержденная документами, относящимися к проведению конкурса;
для визуально воспринимаемых источников информации (плакаты, модели, изделия и т.п.) - документально подтвержденная дата, с которой стало возможно их обозрение:
для экспонатов, помещенных на выставке, - документально подтвержденная дата начала их показа;
для устных докладов, лекций, выступлений - дата доклада, лекции, выступления, если они зафиксированы аппаратурой звуковой записи или стенографически в порядке, установленном действовавшими на указанную дату правилами проведения соответствующих мероприятий;
для сообщений по радио, телевидению, кино - дата такого сообщения, если оно зафиксировано на соответствующем носителе информации в установленном порядке, действовавшем на указанную дату;
для сведений о техническом средстве, ставших известными в результате его использования, - документально подтвержденная дата, с которой эти сведения стали общедоступными.
Для сведений, полученных в электронном виде - через Интернет, через он-лайн доступ, отличный от сети Интернет, и CD и DVD-ROM дисков - либо дата публикации документов, ставших доступными с помощью указанной электронной среды, если она на них проставлена, либо, если эта дата отсутствует, - дата помещения сведений в эту электронную среду при условии ее документального подтверждения.

118. Техника деңгейі.
Техника деңгейін айқындау кезінде кез-келген тұлға өзі танысуы не болмаса оның мазмұны туралы оған заңды түрде хабарлануы мүмкін ақпарат көзінде қамтылған мәліметтер көпшілікке қол жетімді мәліметтер болып есептеледі.
Мыналар:
қорғалатын құжаттарға жарияланған сипаттамалар үшін - оларда көрсетілген жариялау күні;
отандық баспалар мен бұрынғы КСРО-ның баспалары үшін - оларда көрсетілген басылымға қол қою күні;
отандық баспалар мен бұрынғы КСРО-ның баспалары үшін - басылымға қол қою күні көрсетілмеген, сондай-ақ өзге де баспалар үшін - жарыққа шыққан күні, ал оны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде - айдың соңғы күні немесе егер жарыққа шыққан уақыты сәйкесінше аймен немесе жылмен айқындалатын болса, баспада көрсетілген жылдың 31 желтоқсаны;
аманатталған қолтаңбалар, мақалалар, шолулар, монографиялар және басқа да материалдар үшін - оларды аманаттау күні;
ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы есептер, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға және ғылыми-техникалық ақпарат органдарындағы басқа да конструкторлық, технологиялық және жобалық құжаттарға арналған түсіндірме жазбалар үшін - олардың осы органдарға келіп түскен күні;
нормативтік-техникалық құжаттама үшін - осыған өкілетті органда оның тіркелген күні;
диссертациялардың материалдары және қолтаңба құқығында басылған диссертациялардың авторефераттары үшін - олардың кітапханаға келіп түскен күні;
байқауға қабылданған жұмыстар үшін - байқауды өткізуге жататын құжаттармен расталған олардың таныстыру үшін қалап шығарылған күні; көзбен шолып қабылданатын ақпарат көздері үшін (плакаттар, модельдер, бұйымдар) - олардың көрінісі мүмкін болған құжатпен расталған күн;
көрмеде орналастырылған экспонаттар үшін - құжатпен расталған оларды көрсетудің басталу күні;
ауызша баяндамалар, дәрістер, сөйлейтін сөздер үшін - егер баяндама, дәріс, сөйлейтін сөз дыбыс жазу аппаратурасымен немесе тиісті іс-шараларды өткізу ережелерінде көрсетілген күнде қолданыста болған белгіленген тәртіпте стенографиялық түрде жазылып алынса олардың күні;
радио, теледидар, кино бойынша хабарламалар үшін - егер осындай хабарлама көрсетілген күнде қолданыста болған белгіленген тәртіппен тиісті ақпарат тасығышқа жазылып алынса, оның күні;
техникалық құралды пайдалану нәтижесінде белгілі болған ол туралы мәлімет үшін - осы мәліметтер көпшілікке қол жетімді болған құжаттармен расталған күні;
Электронды түрде - Интернет арқылы, Интернет желісінен үздік он-лайн кіру құқығы арқылы және CD мен DVD-ROM дискілері арқылы алынған мәліметтер үшін - не болмаса көрсетілген электрондық ортаның көмегімен қолайлы болған құжаттардың жариялану күні, егер ол оларда қойылса не болмаса егер осы күн жоқ болса - ол құжатпен расталған жағдайда осы электрондық ортаға мәліметтерді орналастыру күні ақпарат көзінің техника деңгейіне енгізілгенін айқындайтын күн болып табылады.

119. Область и объем поиска.
В качестве характеристики области поиска (совокупность разделов науки и техники, информация по которым просматривается для установления уровня техники по данной заявке) используются индексы рубрик МПК.
При определении области поиска учитываются объект изобретения в целом и его функционально самостоятельные признаки согласно подпункту 2)  пункта 34 Инструкции, отличительные от наиболее близкого аналога. При определении области поиска учитываются также функционально самостоятельные признаки, общие для изобретения и наиболее близкого аналога, если имеются относящиеся к ним отличительные признаки, не являющиеся функционально самостоятельными. Поиск этих признаков проводится как в известных объектах, так и в их частях безотносительно к назначению этих объектов и их частей.
Экспертная организация обеспечивает проведение информационного поиска в объеме, включающем:
официальные бюллетени охранных документов Республики Казахстан;
описания к охранным документам Республики Казахстан;
официальные бюллетени федерального органа исполнительной власти Российской Федерации по интеллектуальной собственности, а также бывшего патентного ведомства СССР;
описания к охранным документам бывшего СССР и Российской Федерации;
описания к евразийским патентам;
опубликованные заявки на выдачу патентов Российской Федерации на изобретения и патентов и свидетельств Российской Федерации на полезные модели;
опубликованные заявки на выдачу евразийских патентов;
патентную документацию США, Великобритании, Германии, ФРГ. Франции, Японии (в объеме рефератов на русском и английском языках), Швейцарии (на французском и немецком языках), Австрии, Австралии и Канады, а также патентную документацию Европейского патентного ведомства, ВОИС, Африканской организации интеллектуальной собственности и Африканской региональной организации промышленной собственности;
непатентную литературу по списку, опубликованному Международным бюро ВОИС, с ретроспективой не менее пяти лет.
Любые общедоступные документы могут быть включены в объем информационного поиска.
При проведении информационного поиска в объем поиска для целей проверки новизны заявленного изобретения включаются также, при условии их более раннего приоритета, все поданные в Республике Казахстан другими лицами заявки на изобретения и полезные модели (кроме отозванных).
Информационный поиск не прекращается и проводится до конца в полном объеме, даже если в процессе поиска обнаружено средство того же назначения, характеризующееся признаками, идентичными всем признакам изобретения, в отношении которого проводится поиск. Количество выявленных в процессе поиска аналогов должно определяться из условия наиболее полной и содержательной информации об уровне техники без явного повторения и не нужного дублирования информации.

119. Іздестіру саласы мен көлемі.
Іздестіру саласын сипаттама ретінде (осы өтінім бойынша техника деңгейін анықтау үшін ақпарат қарастырылатын ғылым мен техника бөлімдерінің жиынтығы) ХПС айдарының индекстері пайдаланылады.
Іздестіру саласын айқындау кезінде өнертабыс толығымен және аса жақын баламадан ерекшеленетін оның функционалдық дербес белгілері осы Нұсқаулықтың 34-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ескеріледі. Егер функционалдық дербес болып табылмайтын оларға қатысты ерекшелік белгілері бар болса, іздестіру саласын айқындау кезінде сонымен қатар өнертабыс үшін жалпы және ең жақын баламаның функционалдық дербес белгілері ескеріледі. Осы белгілерді іздестіру белгілі объектілерде сияқты, осы объектілердің және оның бөлшектерінің мақсатына қатыссыз олардың бөлшектерінде де жүргізіледі.
Сараптама жасау ұйымы өзіне мыналарды:
Қазақстан Республикасы қорғау құжаттарының ресми бюллетеньдерін;
Қазақстан Республикасының қорғау құжаттарына арналған сипаттамаларды;
зияткерлік меншік жөніндегі Ресей Федерациясы федеральдық атқарушылық билік органының, сондай-ақ бұрынғы КСРО-ның патент ведомствосының ресми бюллетеньдерді;
бұрынғы КСРО және Ресей Федерациясының қорғау құжаттарына арналған сипаттамаларды;
еуразиялық патенттерге арналған сипаттамаларды;
өнертабыстарға Ресей Федерациясының патенттерін, және пайдалы модельдерге Ресей Федерациясының патенттері мен куәліктерін беруге мәлімделген өтінімдерді;
еуразиялық патенттерді беруге мәлімделген өтінімдерді;
АҚШ-тың, Ұлыбританияның, Германияның, ФРГ-ның, Францияның, Жапонияның (рефераттар көлемінде орыс және ағылшын тілдерінде), Швейцарияның (француз және неміс тілдерінде), Австрияның, Австралияның және Канаданың патенттік құжаттамасын, сондай-ақ Еуропалық патент ведомствосының, ДСМҰ-ның, Африкалық зияткерлік меншік және Африкалық өнеркәсіптік меншік өңірлік ұйымының патенттік құжаттамасын;
халықаралық ДСМҰ бюросы жариялаған кемінде бес жыл өткенді шолатын патентсіз әдебиетті тізім бойынша енгізетін көлемде ақпараттық іздестіру жүргізуді қамтамасыз етеді.
Кез-келген көпшілікке қол жетімді құжаттар ақпараттық іздестірудің көлеміне енгізілуі мүмкін.
Ақпараттық іздестіруді жүргізу кезінде іздестіру көлеміне мәлімделген өнертабыстың жаңалығын тексеру мақсатында сонымен бірге олардың ең бұрынғы басымдылығы жағдайында, Қазақстан Республикасында басқа тұлғалар берген өнертабысқа және пайдалы модельге арналған барлық өтінімдер (қайтарып алынғандардан басқа) енгізіледі.
Ақпараттық іздестіру тоқтатылмайды және аяғына дейін тіпті егер іздестіру процесінде іздестіру жүргізілетін өнертабыстың барлық белгілеріне ұқсас белгілермен сипатталатын сол мақсаттағы құрал табылса да толық көлемде жүргізіледі. Іздестіру процесінде анықталған баламалардың саны ақпаратты анық қайталамаса және қажеті жоқ қайталаусыз техника деңгейі туралы аса толық және мазмұнды жағдайынан айқындалуы керек.

120. Отчет об информационном поиске и порядок ознакомления с результатами поиска.
1) в отчете о поиске указываются:
номер заявки, по которой проведен поиск;
дата подачи заявки в экспертную организацию;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, установленный (установленные) при классифицировании заявленного изобретения;
название изобретения, в отношении которого проведен информационный поиск;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, характеризующий (характеризующие) область поиска;
приводимые в виде библиографических данных ссылки на документы, на их конкретные части, относящиеся к предмету информационного поиска. Если ссылка относится не ко всем пунктам формулы изобретения, указываются соответствующий ей конкретный пункт или пункты формулы. Особо отмечаются документы, опубликованные ранее даты поступления заявки в экспертную организацию, но позже даты приоритета, если по заявке испрашивается более ранний приоритет;
дата завершения информационного поиска.
2) копии документов, указанных в отчете о поиске, за исключением копий заявок, сведения о которых недоступны для ознакомления третьим лицам, предоставляются при условии соответствующей оплаты.
3) один экземпляр копии отчета об информационном поиске, проведенном по ходатайству третьего лица, направляется патентообладателю.
4) любое лицо может получить копию отчета о проведенном по заявке информационном поиске при условии соответствующей оплаты.
5) из направляемых заявителю, патентообладателю или третьему лицу экземпляров отчета об информационном поиске или его копии изымаются библиографические данные заявок, включенных в объем поиска в соответствии с подпунктом 4)  пункта 123 настоящей Инструкции.
6. Регистрация в Государственном реестре изобретений
Республики Казахстан и выдача инновационного патента или патента
121. Регистрация в Государственном реестре изобретений Республики Казахстан.
На основании решения о выдаче инновационного патента или патента и при представлении документов, подтверждающих соответствующую оплату за подготовку к выдаче охранного документа и публикацию сведений о его выдаче, а также уплату государственной пошлины за выдачу, в соответствующем Государственном реестре изобретений Республики Казахстан (далее - Госреестр) делается запись о регистрации инновационного патента или патента с присвоением им соответствующих номеров.
В случае вынесения решения о выдаче патента по заявке, изначально поданной на выдачу инновационного патента, и при представлении документов, подтверждающих соответствующие оплаты, патент регистрируется в Госреестре под тем же номером, что и инновационный патент.
В Госреестре регистрируются все изменения правового статуса инновационного патента или патента после их выдачи.
Экспертная организация вносит в Госреестр сведения о последующих изменениях правового статуса инновационного патента и патента после их выдачи на основании решений апелляционного совета, судебных органов, уведомлений уполномоченного органа или экспертной организации и ходатайств патентообладателей (их правопреемников или представителей).
При условии соответствующей оплаты любое заинтересованное лицо по ходатайству может получить сведения по инновационному патенту или патенту, содержащиеся в Госреестре.

120. Ақпараттық іздестіру туралы есеп және іздестірудің нәтижесімен таныстыру тәртібі.
1) іздестіру туралы есепте:
іздестіру жүргізілген өтінім нөмірі;
сараптама жасау ұйымына өтінімді беру күні;
мәлімделген өнертабысты жіктеу кезінде белгіленген ХПС айдарының (айдарларының) индексі (индекстері);
ақпараттық іздестіру жүргізілген өнертабыстың атауы;
іздестіру саласын сипаттайтын ХПС айдарының (айдарларының) индексі (индекстері);
библиографиялық мәліметтер түрінде жүргізілетін құжаттарға, ақпараттық іздестірудің затына жататын олардың нақты бөлшектеріне арналған сілтемелер. Егер сілтемелер өнертабыс формуласының барлық тармақтарына жатпаса, оған сәйкес формуланың тармағы немесе тармақтары көрсетіледі. Өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бұрын, бірақ егер өтінім бойынша ең бұрынғы басымдық сұратылса, жарияланған құжаттар ерекше белгіленеді;
ақпараттық іздестіруді аяқтау күні көрсетіледі.
2) ол туралы мәліметтер үшінші тұлғалардың танысуы үшін көпшілікке қол жетімді емес өтінімдердің көшірмелерін қоспағанда іздестіру туралы есепте көрсетілген құжаттардың көшірмелері тиісті төлем жағдайында беріледі.
3) үшінші тұлғаның өтінімхаты бойынша жүргізілген ақпараттық іздестіру туралы есеп көшірмесінің бір данасы патент иеленушіге жіберіледі.
4) кез келген адам тиісті төлем төлеген кезде өтінім бойынша жүргізілген ақпараттық іздестіру туралы есептің көшірмесін ала алады.
5) өтінім берушіге, патент иеленушіге немесе үшінші тұлғаға жіберілетін ақпараттық есеп туралы есептің даналарынан немесе оның көшірмелерінен осы Нұсқаулықтың 123-бабының 4) тармақшасына сәйкес іздестіру көлеміне енгізілген өтінімдердің библиографиялық деректері алынады.
6. Қазақстан Республикасының өнертабыстарын Мемлекеттік тізілімге тіркеу және инновациялық патентті немесе патентті беру
121. Қазақстан Республикасының өнертабыстарын Мемлекеттік тізілімге тіркеу.
Инновациялық патентті немесе патентті беру туралы шешімнің негізінде қорғау құжатын беруге дайындалуы және оның берілгені туралы мәліметтерді жариялауы үшін тиісті төлемді, сондай-ақ мемлекеттік бажды төлегенін растайтын құжатты ұсынған кезде Қазақстан Республикасы өнертабыстарының тиісті Мемлекеттік тізілімде (бұдан әрі - Мемтізілім) инновациялық патенттің немесе патенттің оларға тиісті нөмірлер беріле отырып тіркелгені туралы жазылады.
Бастапқыда инновациялық патент берілген өтінім бойынша патент беру туралы шешім шығарылған жағдайда және тиісті төлемді растайтын құжаттарды ұсынған кезде патент Мемтізілімде инновациялық патенттегі нөмірмен тіркеледі.
Мемтізілімде инновациялық патент немесе патент берілгеннен кейін олардың құқықтық мәртебесінің барлық өзгерістері тіркеледі.
Сараптама жасау ұйымы Мемтізілімге апелляциялық кеңестің, сот органдарының шешімдері, уәкілетті органның немесе сараптама жасау ұйымының хабарламаның және патент иеленушілердің өтінімхаттарының (олардың құқықтық мирасқорлары немесе өкілдері) негізінде инновациялық патент немесе патент берілгеннен кейін олардың құқықтық мәртебесінің кейінгі өзгерістері туралы мәліметтерді енгізеді.
Тиісті төлем төленген жағдайда кез-келген мүдделі тұлға өтінімхат бойынша Мемтізілімдегі инновациялық патент немесе патент бойынша мәліметтерді алуға болады.

122. Инновационный патент или патент и порядок их выдачи
1) на основании внесенных в Госреестр сведений Уполномоченный орган выдает инновационный патент и патент (охранный документ).
Охранный документ заполняется на государственном и русском языках.
В охранном документе указываются:
номер охранного документа;
название изобретения;
патентообладатель - фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица и полное наименование юридического лица, код страны местожительства или местонахождения иностранного патентообладателя по стандарту ВОИС ST. 3;
автор (авторы) - фамилия, имя и отчество (если оно имеется), код страны местожительства иностранного автора по стандарту ВОИС ST. 3;
регистрационный номер и дата подачи заявки в экспертную организацию;
приоритет, если он отличается от даты подачи заявки.
В охранный документ вносится запись на русском языке: "Сведения о внесении изменений приводятся на отдельном листе в виде Приложения к настоящему инновационному патенту (или к патенту)" и в переводе на государственный язык.
Охранный документ выдается одновременно с публикацией в официальном бюллетене сведений об инновационном патенте или патенте.
2) при наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается охранный документ, выдается один охранный документ.
Автору изобретения, не являющемуся патентообладателем, выдается официальное удостоверение, подтверждающее его авторство.
3) охранный документ с описанием изобретения и удостоверения авторов в комплекте направляются заказным почтовым отправлением в юридический адрес патентообладателя или адрес представителя (патентного поверенного) в соответствии с выданной последнему доверенностью, либо по письменной просьбе - в иной адрес, указанный заявителем (патентообладателем). Заявитель обязан до выдачи охранного документа уведомить уполномоченный орган или экспертную организацию об изменении адреса местожительства или местонахождения для направления охранного документа.
Охранный документ может быть вручен лично:
патентообладателю - физическому лицу при предъявлении удостоверения личности;
представителю патентообладателя (физического лица или юридического лица) на основании выданной доверенности на получение.
Охранные документы иностранных патентообладателей и удостоверения авторов к ним вручаются патентному поверенному, зарегистрированному в уполномоченном органе на основании выданной доверенности.
Если заявление о выдаче инновационного патента или патента подано совместно несколькими лицами, проживающими или находящимися на территории Республики Казахстан, то охранный документ и удостоверения авторов вручаются или направляются патентообладателю, проживающему или находящемуся на территории Республики Казахстан, указанному первым.
Если заявление о выдаче инновационного патента или патента подано совместно несколькими лицами, из которых не все проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то охранный документ и удостоверения авторов вручаются или направляются национальному патентообладателю, указанному первым.

122. Инновациялық патент немесе патент және оларды беру тәртібі.
1) Мемтізілімге енгізілген мәліметтер негізінде уәкілетті орган инновациялық патентті немесе патентті береді (қорғау құжаты).
Қорғау құжаты мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
Қорғау құжатында:
қорғау құжатының нөмірі;
өнертабыстың атауы;
патент иеленуші - жеке тұлғаның тегі, аты мен әкесінің аты (егер ол болса) және заңды тұлғаның толық атауы, ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша шетелдік патент иеленушінің елдің, тұрғылықты немесе тұратын жерінің коды;
автор (авторлары) - тегі, аты және әкесінің аты (егер ол болса), ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша шетелдік автордың елінің, тұрғылықты жерінің коды;
тіркеу нөмірі және сараптама жасау ұйымына өтінім беру күні;
егер ол өтінім беру күнінен ерекшеленсе, басымдық көрсетіледі.
Қорғау құжатына орыс тілінде және мемлекеттік тілге аударылғанда: "Өзгерістер енгізу туралы мәліметтер жеке парақта осы инновациялық патентке (немесе патентке) қосымша түрінде келтіріледі" деген жазу енгізіледі.
Қорғау құжаты ресми бюллетеньде инновациялық патент немесе патент туралы мәліметтерді жариялаумен бір уақытта беріледі.
2) қорғау құжаты бірнеше адамның атына сұратылған кезде, бір қорғау құжаты беріледі.
Патент иеленуші болып табылмайтын өнертабыс авторына оның авторлығын растайтын ресми куәлік беріледі.
3) өнертабыстың сипаттамасы бар қорғау құжаты авторлардың куәліктері комплектіде тапсырысты пошта жіберуші патент иеленушінің заңды мекен-жайына немесе өкілдің (патенттік сенім білдірілген өкіл) мекен-жайына соңғысына берілген сенімхатқа сәйкес, не болмаса жазбаша өтінімі бойынша өтінім беруші (патент иеленуші көрсеткен) - басқа мекен-жайға жіберіледі. Арыз беруші қорғау құжаты берілгенге дейін уәкілетті органды немесе сараптама жасау ұйымын қорғау құжатын жіберу үшін тұрғылықты жерінің немесе тұратын жерінің мекен-жайы өзгергені туралы хабардар етуге міндетті.
Қорғау құжаты:
патент иеленушіге жеке тұлғаға - жеке куәлігін ұсынғанда;
патент иеленушінің өкіліне (жеке немесе заңды тұлға) - қорғау құжатын алуға берілген сенімхат негізінде берілуі мүмкін.
Қорғау құжаттары мен олардың шетелдік патент иеленуші авторлардың куәліктері уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілге тапсырылады.
Егер инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімді Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе келген бірнеше адам бірге берсе, онда қорғау құжаты мен авторлардың куәліктері бірінші болып көрсетілген патент иеленушіге тапсырылады немесе жіберіледі.
Егер инновациялық патент немесе патент беру туралы өтінімді барлығы бірдей Қазақстан Республикасының аумағында тұрмайтын немесе келмеген бірнеше адам бірге берсе, онда қорғау құжаты мен авторлардың куәліктері бірінші болып көрсетілген ұлттық патент иеленушіге тапсырылады немесе жіберіледі.

4) о последующих изменениях (включая сведения о зарегистрированных договорах), дополнениях, уточнениях или исправлениях, касающихся охранного документа, о продлении срока действия инновационного патента и восстановлении действия патента, после их записи в Госреестре, уполномоченный орган выдает Приложение к охранному документу. В Приложении делается запись на русском и государственном языках "Данное Приложение является неотъемлемой частью инновационного патента (или патента)".
Приложение также заполняется на государственном и русском языках.
Изменения в наименование и адрес патентообладателя производятся по письменному ходатайству с указанием номера охранного документа, приложением документа об оплате и документа, подтверждающего соответствующие изменения.
Официальные документы, представляемые представителями иностранных заявителей (патентообладателей), удостоверяются путем проставления апостиля на соответствующих документах.
5) в случае утери или приведения в негодность подлинника охранного документа выдается дубликат охранного документа по заявлению патентообладателя, его правопреемника, уполномоченного представителя (патентного поверенного) по доверенности патентообладателя (правопреемника) и при подтверждении соответствующей оплаты. При отсутствии оплаты заявление считается не поданным.
В случае подачи заявления правопреемником к заявлению прилагается заверенная копия документа, подтверждающего правопреемство. Дубликат может быть выдан только при наличии записи о выдаче охранного документа в Государственном реестре изобретений Республики Казахстан.
Дубликат по составу указываемых в нем сведений соответствует подлиннику выданного охранного документа, имеет одинаковую с ним юридическую силу и выдается по соответствующей форме охранного документа с простановкой штампа на государственном и русском языках "Дубликат выдан Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан". В случае выдачи дубликата подлинник охранного документа считается не имеющим юридической силы с даты публикации сведений о выдаче дубликата.
123. Публикация сведений о выдаче инновационного патента или патента.
1) публикация сведений об инновационном патенте на изобретение производится при условии регистрации его в Госреестре.
Сведения о выдаче инновационного патента на изобретение в соответствии с пунктом 1  статьи 26 Закона публикуются по истечении двенадцати месяцев с даты подачи заявки. По ходатайству заявителя, представленного по форме ИЗ-ПМ-2 ( приложение 5 к настоящей Инструкции), сведения о выдаче инновационного патента могут быть опубликованы ранее указанного срока.

4) қорғау құжатына қатысты кейінгі өзгерістер (тіркелген тар туралы мәліметтерді қоса алғанда), толықтырулар, нақтылаулар немесе түзетулер туралы, инновациялық патенттің қолдану мерзімін ұзарту және патенттің қолданылуын қалпына келтіру туралы Мемлекеттік тізілімде жазылғаннан кейін уәкілетті орган қорғау құжатына арналған қосымшаны береді. Қосымшада орыс және мемлекеттік тілдерінде: "Осы қосымша инновациялық патенттің (немесе патенттің) ажыратылмайтын бөлігі болып табылады" деп жазылады.
Қосымша сонымен бірге мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
Патент иеленушінің атауы мен мекен-жайын өзгерту төлем туралы құжатты және тиісті өзгерістерді растайтын (мысалы, заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің көшірмесі) құжат қоса берілген қорғау құжатының нөмірі көрсетілген жазбаша өтінімхат бойынша жүргізіледі.
Шетелдік өтінім берушілердің (патент иеленушілердің) өкілдері ұсынатын ресми құжаттар тиісті құжаттарда апостиль қою жолымен куәландырылады.
5) қорғау құжаты түпнұсқасы жоғалған немесе қолдануға жарамсыз болған жағдайда патент иеленушінің, оның құқықтық мирасқорының, уәкілетті өкілінің (патенттік сенім білдірілген өкілінің) өтінімі бойынша патент иеленушінің (құқықтық мирасқорының) сенімхаты бойынша және тиісті төлем расталған кезде қорғау құжатының телқұжаты беріледі. Төлем болмаған кезде өтінім берілмеген болып есептеледі.
Өтінімді құқықтық мирасқор берген жағдайда өтінімге құқықтық мирасқорлықты дәлелдейтін құжаттың расталған көшірмесі қоса беріледі. Телқұжат Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімінде қорғау құжатын беру туралы жазу бар болған кезде ғана берілуі мүмкін.
Телқұжат онда көрсетілген мәліметтердің құрамы бойынша берілген қорғау құжатының түпнұсқасына сәйкес келеді, онымен бірдей заң күші бар және қорғау құжатының тиісті нысаны бойынша "Телқұжатты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқықтары жөніндегі комитеті берді" деген мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жазуы бар мөртабан қойыла отырып беріледі. Телқұжат берілген жағдайда телқұжат беру туралы мәлімет жарияланған күннен бастап, қорғау құжаты түпнұсқасының заңды күші жоқ болып есептеледі.
123. Инновациялық патентті немесе патентті беру туралы мәліметті жариялау.
1) өнертабысқа инновациялық патент туралы мәліметтерді жариялау ол Мемтізілімде тіркелген жағдайда жүргізіледі.
Өнертабысқа инновациялық патент беру туралы мәліметтер Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес өтінім берілген күннен бастап он екі ай өткеннен кейін жарияланады. Өтінім беруші ӨН-ПМ-2 нысаны (осы Нұсқаулыққа 5-қосымша) бойынша ұсынған өтінімхат бойынша инновациялық патент беру туралы мәліметтер көрсетілген мерзімнен бұрын жариялануы мүмкін.

2) при публикации сведений об инновационном патенте на изобретение экспертная организация публикует в официальном бюллетене "Өнеркәсіп меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Өнертабыстар - Изобретения" на государственном и русском языках следующие сведения:
номер инновационного патента на изобретение;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК;
номер и дату подачи заявки, по которой выдан инновационный патент;
номер, дату подачи и код в соответствии со стандартом ВОИС ST. 3 страны подачи первой заявки (дату поступления дополнительных материалов по ней), на основании которой (которых) установлен приоритет изобретения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки в экспертную организацию;
имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался быть упомянутым в качестве такового (таковых);
имя или наименование патентообладателя;
код (коды) страны местожительства автора (авторов) изобретения и местожительства (местонахождения) патентообладателя в соответствии со стандартом ВОИС ST. 3;
название изобретения;
формулу изобретения;
чертеж (графический материал) при наличии необходимости и технической возможности его приведения;
реферат изобретения;
сведения о патентном поверенном.
3) отказ автора быть упомянутым в качестве такового в публикуемых сведениях учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации. Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок.
4) экспертная организация публикует в официальном бюллетене "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Хабарлама - Извещения" на государственном и русском языках сведения об изменении в правовом статусе выданных охранных документов.
124. Ознакомление с материалами заявки после публикации.
После публикации сведений о выдаче охранного документа экспертная организация в соответствии с пунктом 5  статьи 26 Закона предоставляет документы заявки (описание, формулу, чертежи, если они имеются, реферат), а также дополнительные материалы, исправляющие, уточняющие и изменяющие эти документы, если они представлены заявителем в установленном порядке, для ознакомления любым заинтересованным лицам по их письменному ходатайству при условии соответствующей оплаты.
7. Внесение изменений и дополнений в Государственный реестр
и инновационный патент и патент
125. Экспертной организацией в Государственный реестр и уполномоченным органом в охранные документы вносятся изменения:
об исправлении очевидных и технических ошибок в записях Государственного реестра;
о зарегистрированном договоре уступки охранного документа;
о зарегистрированном лицензионном (сублицензионном) договоре;
о зарегистрированных изменениях, касающихся существенных условий зарегистрированного лицензионного (сублицензионного) договора;
о расторжении (досрочном расторжении) зарегистрированного лицензионного (сублицензионного) договора;
об аннулировании охранного документа в связи с признанием его недействительным полностью или частично;
о прекращении действия охранного документа по заявлению патентообладателя;
о досрочном прекращении действия охранного документа при неуплате в установленный срок оплаты за поддержание охранного документа в силе;
о восстановлении действия патента;
об изменении наименования и/или адреса места нахождения, адреса для переписки патентообладателя - юридического лица;
об изменении фамилии, имени, отчества автора, патентообладателя - физического лица и/или изменении адреса места жительства, адреса для переписки патентообладателя;
об изменении в состав авторов изобретения на основании судебного решения.
Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в охранном документе.
Изменения в состав авторов вносятся на основании судебного решения путем подачи ходатайства о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера охранного документа, фамилии, имени (и отчества, если оно имеется), адрес места жительства включаемого или исключаемого автора.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату за внесение изменений, и решение суда.
о продлении срока действия охранного документа;
о выдаче дубликата охранного документа;
о выдаче Приложения к охранному документу;
о выдаче дубликата Приложения к охранному документу;
об обмене авторского свидетельства СССР на патент Республики Казахстан, а также о любых иных изменениях записей в Государственном реестре.

2) өнертабысқа арналған инновациялық патент туралы мәліметтерді жариялау кезінде, сараптама жасау ұйымы "Өнеркәсіп меншігі - Промышленная собственность" ресми бюллетенінің "Өнертабыстар - Изобретения" бөлімінде мемлекеттік және орыс тілдерінде мына мәліметтерді жариялайды:
өнертабысқа арналған инновациялық патенттің нөмірін;
ХПС айдарының (айдарларының) индексін (индекстерін);
инновациялық патент берілген өтінімнің нөмірі мен беру күнін;
егер өтінім бойынша сараптама жасау ұйымына өтінім беру күнінен басымдықтың бұрынғы күні белгіленсе, оның негізінде өнертабыс басымдылығы белгіленген бірінші өтінімнің нөмірін, беру күнін және ДСМҰ ST.3 стандартына сәйкес елдің кодын (олар бойынша қосымша материалдардың келіп түскен);
автордың (авторлардың) аты, егер соңғысы (соңғылары) сондай болып аталудан бас тартпаса;
патент иеленушінің аты немесе атауы;
ДСМҰ SТ.3 стандартына сәйкес патент иеленушінің тұрғылықты жері (тұрған жері) және өнертабыс авторының (авторларының) тұрғылықты елінің коды (кодтары);
өнертабыстың аталуы;
өнертабыстың формуласы;
оны өткізудегі техникалық мүмкіндіктері және сызба (графикалық материалдар) қажетті болуы;
өнертабыс рефераты;
патенттік сенім білдірілген өкілдер туралы мәліметтер.
3) егер мәліметтерді жариялау техникалық дайындық біткенге дейін келіп түскен болса, автордың автор ретінде еске алынудан бас тартқаны, осы мәліметтерді жария етуде ескеріледі. Көрсетілген бас тарту автормен осы күні қайта шақыртыла алынады.
4) берілген қорғау құжаттарының құқықтық мәртебесіндегі өзгерістер туралы мәліметтерді сараптама жасаушы ұйым "Өнеркәсіп Меншігі - Промышленная собственность" ресми бюллетеннің "Өнертабыстар - Изобретения" бөлімінде мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
124. Жарияланғаннан кейін өтінім материалдарымен танысу.
Қорғау құжаттарының берілгені жайлы мәліметтер жарияланғаннан соң Заңның 26-бабының 5-тармағына сәйкес сараптама жасаушы ұйым (сипаттама, формула, сызба, реферат, егер олар болса) өтінім құжаттарды ұсынады, сонымен қатар осы құжаттарды түзететін, анықтайтын және өзгертетін қосымша материалдарды тәртіп бойынша арызберуші ұсынған болса, талаптарына сәйкес кез-келген қызығушылық танытқан тұлғаға, олардың жазбаша өтінімхаты бойынша, егер тиісті төлем орындалған болса.
7. Инновациялық патент пен патентке және Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
125. Сараптама жасау ұйымымен Мемлекеттік тізілімге және уәкілетті органмен қорғау құжаттарына:
Мемлекеттік тізілім жазбаларындағы анық және техникалық қателерді түзету туралы;
тіркелген қорғау құжатын беру келісім туралы;
тіркелген лицензиялық (сублицензиялық) келісім туралы;
тіркелген лицензиялық (сублицензиялық) келісімнің маңызды шарттарына қатысты тіркелген өзгерістер туралы;
тіркелген лицензиялық (сублицензиялық) келісімді (мерзімінен бұрын бұзу) бұзу туралы;
толығымен немесе жартылай заңсыз деп танылған қорғау құжатының күшін жою туралы;
патент иеленушінің өтінішімен қорғау құжатының қолдану мерзімін тоқтату туралы;
белгіленген мерзімде қорғау құжатын күшінде сақтау үшін төлем төленбеген жағдайда қорғау құжатының қолдану мерзімін уақытынан бұрын тоқтату туралы;
патенттің қолдану мерзімін қалпына келтіру туралы;
патент иеленуші заңды тұлғаның атауының ауысуы және/немесе орналасқан жерінің, хат алмасу мекен-жайының өзгеруі туралы;
патент иеленуші жеке тұлғаның тегінің, атының, автордың әкесі атының өзгеруі және/немесе орналасқан жерінің, патент иесінің хат алмасу мекен-жайының өзгеруі туралы;
сот шешімі негізінде өнертабыс авторларына құрамына өзгеріс енгізу туралы.
Авторлар құрамына өзгерістер енгізу деп қорғау құжатында көрсетілген авторлар құрамына қосу немесе авторлар құрамынан шығаруды айтады.
Авторлар құрамына өзгерістер сот шешімі негізінде авторлар құрамына тиісінше өзгерістер енгізу жөнінде қорғау құжатының нөмірін, тегін, атын (және әкесінің атын, егер ол бар болса), қосылып немесе шығарылып жатқан автордың орналасқан жерін көрсетіп, еркін нысанда өтінімхат беру арқылы енгізіледі.
Өтінімхатқа өзгеріс енгізу үшін төленетін құжат және сот шешімі тіркеледі:
қорғау құжатының қолдану мерзімін ұзарту туралы;
қорғау құжатының телқұжатын беру туралы;
қорғау құжатына Қосымшаны беру туралы;
қорғау құжатына Қосымшаның телқұжатын беру туралы;
КСРО авторлық куәлігін Қазақстан Республикасының патентіне ауыстыру, сонымен бірге Мемлекеттік тізілімдегі басқа да кез-келген өзгерістер туралы.

126. Продление срока действия инновационного патента и патента, восстановление действия патента.
1) в соответствии с пунктом 3  статьи 5 Закона патентообладатель может ходатайствовать о продлении срока действия инновационного патента и патента на изобретение. Ходатайство о продлении срока действия инновационного патента представляется по форме ИЗ-3 ( приложение 6 к настоящей Инструкции). Ходатайство может быть подано в течение последнего года действия инновационного патента и при условии поддержания его в силе. Срок подачи ходатайства может быть продлен при наличии уважительных причин, но не более чем на шесть месяцев.
1) срок действия патента на изобретение может быть продлен при наличии основания, в соответствии с которым требуется разрешение компетентного органа на использование данного изобретения.
2) к ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
3) в соответствии с пунктом 1  статьи 31 Закона патентообладатель может ходатайствовать о восстановлении действия патента, прекращенного в связи неоплатой в установленный срок поддержания патента в силе. Ходатайство представляется по форме ИЗ-ПМ-3 ( приложение 7 к настоящей Инструкции) и может быть подано в течение трех лет с даты истечения срока оплаты поддержания патента в силе.
4) к ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
Глава 5. Подача и рассмотрение международной заявки
1. Международная заявка
127. Компетенция.
Функции получающего ведомства в Республике Казахстан (далее - получающее ведомство), предусмотренные  Договором о патентной кооперации (РСТ) (далее - Договор) выполняет экспертная организация, руководствуясь при этом Договором,  Инструкцией к Договору, Административной инструкцией к Договору (далее - Административная инструкция), соответствующими руководствами, публикуемыми Международным бюро ВОИС, а также Законом и Инструкцией.
128. Подача международной заявки.
1) экспертная организация является компетентным получающим ведомством в отношении международной заявки на изобретение (далее - международная заявка), если, по крайней мере, один из ее заявителей является гражданином Республики Казахстан или лицом, проживающим или имеющим местонахождение в Республике Казахстан.
Любое лицо, владеющее действующим промышленным или торговым предприятием на территории Республики Казахстан, рассматривается как проживающее или имеющее местонахождение в Республике Казахстан ( правило 18.1 (b) Инструкции к Договору).
В случае возникновения сомнений относительно гражданства заявителя, его проживания в республике Казахстан или местонахождения экспертная организация вправе запросить у заявителя документальное подтверждение соответствующих фактов.

126. Инновациялық патент және патент қолдану мерзiмiн ұзарту.
1) Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес патент иеленушi өнертабысқа инновациялық патент және патенттің қолдану мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш жасауы мүмкiн. Өтiнiмхат ӨН-3 (осы Нұсқаулықтың 6 қосымшасы) тиісті нысаны бойынша берiледi. Өтiнiмхат инновациялық патент немесе патент қолдану мерзiмi өткенге дейiн және оны күшiнде ұстап тұрған жағдайда берiлуi мүмкiн. Өтiнiмхатты беру мерзiмi себептi жағдайлар болған жағдайда ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол алты айдан аспауға тиiс.
Өнертабысқа патенттiң қолдану мерзiмi оған негiз болған жағдайда ұзартылуы мүмкiн, соған сәйкес осы өнертабысты пайдалануға құзыреттi органның рұқсаты талап етiледi.
Өтінімхатқа тиісті ақының төленгендігі жөнінде құжат тіркеледі.
2) Заңның 31-бабының 1-тармағына сәйкес патент иеленушi патентті күшінде сақтау үшін төлем төленбегендіктен тоқтатылған өнертабысқа инновациялық патент және патенттің қолдану мерзiмiн қалпына келтіру туралы өтiнiш жасауы мүмкiн. Өтiнiмхат ӨН-ПМ-3 (осы Нұсқаулықтың 7 қосымшасы) тиісті нысаны бойынша берiледi және патентті күшінде сақтау үшін төлем төленетін мерзімнің өткен күнінен бастап үш жыл ішінде берілуі тиіс.
Өтінімхатқа тиісті ақының төленгендігі жөнінде құжат тіркеледі.
5 тарау. Халықаралық өтінімді қарау және ұсыну   1. Халықаралық өтінім
127. Құзырет.
(РСТ) Патенттік кооперация туралы келісімде қарастырылған (бұдан әрі - Келісім) Қазақстан Республикасында алушы ведомстваның функциясын (бұдан әрі - алушы ведомство) Келісімді,  Нұсқаулықты, Әкімшілік нұсқаулықты (бұдан әрі - Әкімшілік нұсқаулық), сондай-ақ Заңды және Нұсқаулықты басшылыққа ала отырып, ДСМҰ Халықаралық бюросында жарияланатын тиісті басшылықтарға сәйкес сараптама жасау ұйымы орындайды.
128. Халықаралық өтінімді ұсыну.
1) егер, ең болмағанда, өтінім берушілерінің біреуі Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бар немесе тұратын тұлға болса өнертабысқа халықаралық өтінім жөніндегі құзыретті алушы ведомство, сарапшы ұйым болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы өнеркәсіпті немесе сатушы кәсіпорынды иеленуші кез-келген тұлға, Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бар немесе осы жерде тұрады деп қарастырылады (Шартқа қоса берілген Нұсқаулықтың 18.1(b) ережесі).
Сараптама жасаушы ұйым өтінім берушінің азаматтығына қатысты күмән туындаған жағдайда, өтінім берушіден Қазақстан Республикасында оның тұратындығын немесе тұрғылықты жері туралы тиісті фактілерді растайтын құжаттарын сұрауға құқылы.

2) международная заявка подается в трех экземплярах, каждый из которых должен быть пригоден для прямого репродуцирования.
Если международная заявка подана в меньшем количестве экземпляров, в соответствии с   правилом 21.1 (с) Инструкции к Договору по просьбе заявителя требуемое количество копий международной заявки может быть изготовлено получающим ведомством при условии оплаты заявителем установленного тарифа.
3) заявление международной заявки подается на специальном бланке или в виде компьютерной распечатки.
Если международная заявка оформлена с использованием программного обеспечения РСТ-EASY к международной заявке на бумажном носителе прилагается машиночитаемый носитель, содержащий заявление в формате РСТ-EASY и реферат в формате txt.
4) международная заявка может быть подана в получающее ведомство непосредственно по почте, а также другими средствами.
Если международная заявка или относящийся к ней документ переданы в экспертную организацию в соответствии с правилом 92.4 Инструкции к Договору каким-либо другим средством, например, по факсимильной связи, датой представления данного документа будет считаться день его передачи в экспертную организацию (передачи последней части полного изображения при передаче в разные дни) только при условии, что заявитель без напоминания в пределах четырнадцати дней от упомянутой даты обеспечит поступление в экспертную организацию оригинала (и двух копий) переданного таким образом документа, вместе с письмом, идентифицирующим предшествующую передачу.
5) международная заявка на изобретение, созданное в Казахстане, может быть подана при соблюдении какого-либо из условий:
до подачи международной заявки была подана в экспертную организацию соответствующая заявка на выдачу патента или инновационного патента Республики Казахстан на изобретение или патента на полезную модель (далее - национальная заявка);
до подачи международной заявки была подана через экспертную организацию соответствующая заявка на выдачу евразийского патента;
в заявлении международной заявки указана Республика Казахстан в качестве государства, в котором заявитель намерен получить патент или инновационный патент на изобретение или патент на полезную модель.
6) экспертная организация проверяет международную заявку на соответствие требованиям  статьи 11(1) и  статьи 14 РСТ.
По международной заявке, прошедшей проверку с положительным результатом, устанавливается дата ее международной подачи.
129. Пересылка международной заявки.
1) регистрационный экземпляр международной заявки, по которой установлена дата международной подачи, экспертная организация пересылает в Международное бюро ВОИС.

2) халықаралық өтінім үш данада ұсынылады, олардың әрқайсысы тікелей көшірмелеуге жарайтын болуы керек.
Алушы ведомствамен белгіленген тарифпен арызберуші төлемін төлеген жағдайда, егер қоса берілген Нұсқаулықтың 21.1(с) ережесіне сәйкес халықаралық өтінім данасының саны төмен мөлшерде ұсынылса, өтінім берушінің сұранысы бойынша талап етілген халықаралық өтінімдердің көшірмесі дайындалуы мүмкін.
3) халықаралық өтінім арызы арнайы бланкте немесе компьютерлік басылым түрінде ұсынылады.
Егер халықаралық өтінім РСТ-ЕАSY бағдарламасын қамтамасыз ете отырып қолданылып ресімделсе қағаздық жеткізулік халықаралық өтінімге, РСТ-ЕАSY форматында және txt форматындағы рефератты қамтылған арызы машиналық оқылатын тасығыш қосымшаланады.
4) қабылдаушы ведомстваға халықаралық өтінім тікелей почта арқылы, сондай-ақ басқа да құралдармен ұсынылуы мүмкін.
Егер халықаралық өтінім немесе осыған қатысты құжат Келісім Нұсқаулығының 92.4 ережесіне сәйкес сараптама жасаушы ұйымға басқа да бір құрал арқылы жіберілсе, мысалы, факсимильдік байланыс арқылы, осы құжаттың ұсынылған күні болып, тек қана өтінім беруші ескертусіз, ескертілген күннен бастап он төрт күннің ішінде сараптама жасаушы ұйымға түпнұсқаның (және екі көшірмесі) келіп түсуін, осылайша берілген құжаттың хатпен бірге алдыңғысының берілуін сәйкестендіруді қамтамасыз ететін орындап, оның сараптама жасаушы ұйымға берілген күнінен бастап есептеледі.
5) Қазақстанда құрылған өнертабысқа халықаралық өтінім қайсы бір шарттардың сақталғанында беріле алады:
өнертабысқа немесе пайдалы модель патентіне (бұдан әрі - ұлттық өтінім) Қазақстан Республикасының патентін немесе инновациялық патентін беруге тиісті өтінім, халықаралық өтінім беруден бұрын сараптама жасаушы ұйымға ұсынылған болса;
сараптама жасаушы ұйым арқылы еуразиялық патент беру үшін тиісті өтінім, халықаралық өтінім беруден бұрын ұсынылған болса;
халықаралық өтінім арызында Қазақстан Республикасы, өтінім беруші өнертабысқа немесе пайдалы модель патентіне патент немесе инновациялық патент алуға ниеттенген мемлекет ретінде көрсетілсе.
6) сараптама жасаушы ұйым, халықаралық өтінімнің РСТ 11(1)-бабының және 14-бабының талаптарының сәйкестігін тексереді.
Халықаралық өтінім бойынша тексеруді оң нәтижемен өтсе, оның халықаралық ұсынылған күні белгіленеді.
129. Халықаралық өтінімді салып жіберу.
1) халықаралық ұсынылған күні белгілі болған халықаралық өтінімнің тіркеу данасын, сараптама жасаушы ұйым ДСМҰ халықаралық бюросына салып жібереді.

2) экспертная организация пересылает регистрационный экземпляр после получения международной заявки, если до ее подачи была подана евразийская заявка либо национальная заявка, при условии, что международная заявка подана по истечении трех месяцев с даты подачи евразийской либо национальной заявки.
3) экспертная организация пересылает регистрационный экземпляр международной заявки ранее указанного срока после проведения в установленном законодательством порядке проверки содержания сведений, составляющих государственную тайну.
4) экземпляр международной заявки - "копия для поиска" при условии соответствующей оплаты за проведение международного поиска по этой заявке направляется экспертной организацией в Международный поисковый орган, указанный в заявлении международной заявки.
130. Язык международной заявки.
Экспертная организация в качестве компетентного получающего ведомства принимает международные заявки на русском или английском языке. Если заявитель для целей  статьи 15 Договора в качестве Международного поискового органа выбирает Федеральное Государственное учреждение "Федеральный институт промышленной собственности Федеральной службы по интеллектуальной собственности, патентам и товарным знакам" международная заявка подается на русском языке, если выбрано Европейское патентное ведомство, международная заявка подается на английском языке.
131. Состав международной заявки.
Заявление РСТ оформляется на бланке РСТ/RO/101, предоставляемом заявителям получающим ведомством ( правила 3   и 4 Инструкции к Договору).
Требования к оформлению заявителем документов международной заявки регламентированы Договором, Инструкцией к Договору и Административной инструкцией.
132. Переписка получающего ведомства с заявителем.
1) вся корреспонденция, предусмотренная процедурой Договора, направляется в один адрес на территории Республики Казахстан и в одном экземпляре, при этом:
если в заявлении РСТ в графе, предусмотренной правилами 3 и 4 Инструкции к Договору, указан агент или общий представитель и приведен его адрес, как предписано, то корреспонденция направляется на имя этого лица и в этот адрес;
если в указанной графе представлен адрес для переписки, то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя, указанного в заявлении первым из числа лиц, имеющих право подавать международные заявки в получающее ведомство, т.е. на имя общего представителя в смысле  правила 90.2(b) ;
если указанная графа не заполнена, то корреспонденция направляется на имя заявителя, представленного в заявлении первым из числа лиц, имеющих право подавать международные заявки в получающее ведомство, и в его адрес.
Переписка получающего ведомства с заявителем, а также переписка заявителя с получающим ведомством ведется на государственном или русском языке.

2) сараптама жасау ұйымына тіркеу данасын егер халықаралық өтінім берілгенге дейін еуразиялық өтінім не болмаса ұлттық өтінім берілсе, оны алғаннан кейін, халықаралық өтінім еуразиялық не болмаса ұлттық өтінім берілген күннен бастап үш ай өткеннен кейін берілген жағдайда салып жібереді.
3) сараптама жасау ұйымы халықаралық өтінімнің тіркеу данасын мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтер мазмұнын заңнамада белгіленген тәртіппен тексеру жүргізілгеннен кейін көрсетілген мерзімнен бұрын жібереді.
4) халықаралық өтінімнің данасы - "іздестіруге арналған көшірме" осы өтінім бойынша халықаралық іздестіру жүргізгені үшін тиісті төлем төленген жағдайда сараптама жасау ұйымы халықаралық өтінімнің өтінімінде көрсетілген Халықаралық іздестіру органына жібереді.
130. Халықаралық өтінімнің тілі.
Сараптама жасау ұйымы құзыретті алушы ведомство ретінде халықаралық өтінімдерді орыс немесе ағылшын тілінде қабылдайды. Егер өтінім беруші Келісімнің 15-бабы мақсаттары үшін халықаралық іздестіру органы ретінде "Зияткерлік меншік, патенттер және тауар таңбалары жөніндегі Федералдық қызметтің Федералдық өнеркәсіп меншігі институты" Мемлекеттік мекемесін таңдаса халықаралық өтінім орыс тілінде, егер Еуропалық патент ұйымын таңдаса ағылшын тілінде беріледі.
131. Халықаралық өтінімнің құрамы.
РСТ өтінімі қабылдаушы ведомство өтінім берушілерге ұсынатын РСТ/RO/101 бланкісінде ресімделеді (Келісім Нұсқаулығының 3 және 4-ережелері).
Өтінім беруші халықаралық өтінім құжаттарын ресімдеуге қойылатын талаптар да, Келісіммен, Келісім Нұсқаулығымен және Әкімшілік нұсқаулығымен реттелген.
132. Алушы ведомствоның өтінім берушімен хат алысуы.
1) Келісім рәсімінде көзделген барлық корреспонденция Қазақстан Республикасы аумағындағы бір мекен-жайға және бір данада жіберіледі, бұл ретте:
егер РСТ өтінімінде Келісім Нұсқаулығының 3 және 4 ережелерінде көзделген бағанда агент немесе жалпы өкіл көрсетілсе және оның мекен-жайы жазылып келтірілсе, онда корреспонденция осы адамның атына және осы мекен-жайға жіберіледі;
егер көрсетілген бағанда хат алмасуға арналған мекен-жай ұсынылса, онда корреспонденция осы мекен-жай бойынша алушы ведомствоға халықаралық өтінімді беруге құқылы адамдардың ішінде бірінші болып көрсетілген өтінім берушінің, яғни 90.2(b) ережесінде көрсетілген жалпы өкілдің атына жіберіледі.
егер көрсетілген баған толытырылмаса, онда корреспонденция алушы ведомствоға халықаралық өтінімді беруге құқылы адамдардың ішінде өтінімде бірінші болып ұсынылған өтінім берушінің атына және оның мекен жайына жіберіледі.
Алушы ведомствоның өтінім берушімен, сондай-ақ өтінім берушінің алушы ведомствомен хат алмасуы мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.

133. Сведения о международной заявке.
Любые сведения о международной заявке до ее публикации предоставляются либо лично заявителю (представителю), либо по письменной просьбе заявителя (представителя) лицу, указанному в этой просьбе.
2. Национальная фаза
134. Компетенция.
Функции указанного и выбранного ведомства в Республике Казахстан в соответствии со  статьей 2 Договора выполняет экспертная организация, руководствуясь при этом Договором, Инструкцией к Договору, Законом и настоящей Инструкцией, при этом положения Договора и Инструкции к Договору имеют преимущества согласно  статье 3 Закона.
135. Условия перевода на национальную фазу.
1) международная заявка, содержащая указание Республики Казахстан, переводится на национальную фазу до истечения тридцати одного месяца с даты ее приоритета.
2) заявителем представляется в экспертную организацию как минимум заявление о выдаче инновационного патента на изобретение, заявление о выдаче патента на изобретение или заявление о выдаче патента на полезную модель Республики Казахстан на государственном или русском языке, либо перевод заявления РСТ на государственный или русский язык, если оно представлено на другом языке, а также представляется документ о соответствующей оплате.
3) срок вступления в национальную фазу, указанный в абзаце первом настоящего пункта, может быть продлен, но не более чем на два месяца по ходатайству заявителя при наличии уважительных причин и соответствующей оплате.
4) по специальной просьбе заявителя в соответствии со  статьями 23(2) и  40(2) Договора национальная фаза может быть начата до истечения этого срока.
5) в случае отсутствия в поступивших материалах перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости его представления в течение двух месяцев с даты истечения установленного срока для вступления в национальную фазу. Срок представления перевода может быть продлен, но не более чем на два месяца, при наличии соответствующей оплаты. При непредставлении перевода в указанный срок заявка считается не вступившей в национальную фазу, о чем заявитель уведомляется. Зарегистрированные материалы не возвращаются, делопроизводство не восстанавливается.
6) перевод на государственный или русский язык международной заявки должен включать:
описание, формулу изобретения (если была изменена в соответствии со  статьей 19 Договора, перевод только измененной формулы и перевод объяснений изменений), любой текст, относящийся к чертежам, и реферат;
в случае, если в международной заявке был сделан выбор Республики Казахстан для целей международной предварительной экспертизы: описание изобретения (измененное описание, приложенное к заключению международной предварительной экспертизы), формулу изобретения (измененную формулу, приложенную к заключению международной предварительной экспертизы), любой текст, относящийся к чертежам (измененный текст, приложенный к заключению международной предварительной экспертизы), и реферат.

133. Халықаралық өтінім туралы мәліметтер.
Халықаралық өтінім туралы кез келген мәліметтер ол жарияланғанға дейін не болмаса жеке өтінім берушіге (өкілге) не болмаса өтінім берушінің (өкілдің) жазбаша өтінімі бойынша осы өтінімде көрсетілген адамға ұсынылады.
2. Ұлттық фаза
134. Құзыреті.
Қазақстан Республикасында көрсетілген және таңдалған ведомствоның функцияларын Заңның 2-бабына сәйкес сараптама жасау ұйымы бұл ретте осы Келісімді, Келісім Нұсқаулығын, Заңды және осы Нұсқаулықты басшылыққа алады, бұнда Келісімнің және Келісім Нұсқаулығының ережелері Заңның 3-бабына сәйкес басым болады.
135. Ұлттық фазаға аудару шарттары.
1) Қазақстан Республикасының нұсқауы бар халықаралық өтінім оның басымдық күнінен бастап отыз бір ай өткенге дейін ұлттық фазаға аударылады.
2) өтінім беруші сараптама жасау ұйымына кем дегенде Қазақстан Республикасының өнертабысына инновациялық патент беру туралы өтінімді, өнертабысына патент беру туралы өтінімді немесе пайдалы моделіне патент беру туралы өтінімді мемлекеттік тілге және орыс тілінде не болмаса РСТ өтінімінің егер ол басқа тілде ұсынылса мемлекеттік тілге немесе орыс тіліндегі аудармасын, сондай-ақ тиісті төлем туралы құжат ұсынылады.
3) осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ұлттық фазаға кіру, дәлелді себептер мен тиісті төлем бар болғанда өтінім берушінің өтінімхаты бойынша бірақ екі айдан көп емес мерзімге ұзартылуы мүмкін.
4) өтінім берушінің арнайы өтінімі бойынша Келісімнің 23(2) және 40 (2)-баптарына сәйкес ұлттық фаза осы мерзім өткенге дейін басталуы мүмкін.
5) келіп түскен материалдарда өтінім құжаттарының мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы болмаған кезде, егер олар басқа тілде ұсынса, өтінім беруші оны белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап ұлттық фазаға кіру үшін екі ай ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабарланады. Аударманы ұсыну мерзімі тиісті төлем төленген кезде кемінде екі айға ұзартылуы мүмкін. Аударма көрсетілген мерзімде ұсынылмаған кезде өтінім ұлттық фазаға кірмеген болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады. Тіркелген материалдар қайтарылмайды, іс жүргізу қалпына келтірілмейді.
6) халықаралық өтінімді мемлекеттік тілге немесе орыс тіліне аударуға мыналар енеді:
өнертабыстың сипаттамалары, формуласы (егер Келісімнің 19-бабына сәйкес өзгертілсе, өзгертілген формуланың ғана аудармасы және өзгерістер түсініктемесінің аудармасы) сызбаларға қатысты кез-келген мәтін және реферат;
егер халықаралық өтінімде Қазақстан Республикасы таңдалса халықаралық алдын ала сараптама жасау мақсатында:
өнертабыстың сипаттамасы (халықаралық алдын ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген сипаттама), өнертабыстың формуласы (халықаралық алдына ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген формула), сызбаларға қатысты кез-келген мәтін (халықаралық алдын ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген мәтін) және реферат.

136. Запрос копии приоритетного документа.
Если международная заявка содержит притязание на конвенционный приоритет и Международное бюро ВОИС известило о его получении, экспертная организация, при необходимости, запрашивает у Международного бюро ВОИС копию приоритетного документа. Если приоритетный документ составлен на языке, отличающемся от принятых языков экспертной организации, то согласно правилу  17.2(а) Инструкции к Договору, заявитель по запросу экспертной организации представляет перевод приоритетного документа в течение трех месяцев с даты направления запроса.
137. Рассмотрение международной заявки на национальной фазе.
Рассмотрение международной заявки на национальной фазе осуществляется в соответствии с положениями  главы 4 Инструкции.
138. Особенности исчисления сроков.
Датой подачи международной заявки в патентную организацию считается дата ее международной подачи ( статья 11(3) Договора).
При осуществлении действий, связанных с представлением перевода заявки, оплаты ее подачи, проведением формальной экспертизы при рассмотрении заявки на выдачу патента и проведением экспертизы заявки на выдачу инновационного патента, предусмотренных пунктами  71,   73,   77,   78,   106 115 ,  118 ,  119 настоящей Инструкции, сроки, исчисляемые с даты подачи заявки, исчисляются с даты начала национальной фазы.
Для проведения экспертизы по существу осуществляют действия предусмотренные пунктами  83, 84,  94, 95,  96, 97, 98,  99, 100,  103, 104,  105 настоящей Инструкции.
Срок внесения в материалы международной заявки исправлений и уточнений в соответствии с пунктом 1  статьи 21 Закона исчисляется с даты начала национальной фазы.
139. Преобразование международной заявки
Преобразование международной заявки на изобретение в заявку на полезную модель осуществляется в соответствии с положениями настоящей Инструкции.
Глава 6. Подача и рассмотрение евразийской заявки
140. Компетенция.
Экспертная организация в соответствии со  статьей 15 (1)(ii) Евразийской патентной конвенции и пунктом 2  статьи 37 Закона выполняет функции, связанные с получением, проверкой и пересылкой евразийской заявки в Евразийское патентное ведомство (далее - Евразийское ведомство).
141. Подача евразийской заявки.
1) в соответствии со статьей 15(1) (ii) Евразийской патентной конвенции евразийская заявка может быть подана в экспертную организацию, если по крайней мере, один из ее заявителей проживает или имеет местонахождение в Республике Казахстан.
Любое лицо, владеющее действующим промышленным или торговым предприятием на территории Республики Казахстан, рассматривается как проживающее или имеющее местонахождение в Республике Казахстан.

136. Басымды құжаттың көшірмесіне сұрау салу.
Егер халықаралық өтінімде конвенциялық басымдыққа талап болса және ДСМҰ-тың Халықаралық бюросы оны алу туралы хабардар етсе, сараптама ұйымы қажет болғанда ДСМҰ-ның Халықаралық бюросынан басымды құжаттың көшірмесіне сұрау салады. Егер басымды құжат сараптама жасау ұйымының әдеттегі тілдерінен ерекшеленетін тілде толтырылса, онда Келісім Нұсқаулығының 17.2 (а) ережесіне сәйкес сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша өтінім беруші басымды құжаттың аудармасын сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде.
137. Халықаралық өтінімді ұлттық фазада қарау.
Халықаралық өтінімді ұлттық фазада қарау Нұсқаулықтың 4-тарауының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
138. Мерзімдерді есептеу ерекшеліктері.
Патент ұйымына халықаралық патентті беру күні болып оны халықаралық беру күні есептеледі (Келісімнің 11(3)-бабы).
Осы Нұсқаулықтың 71, 73, 77, 78, 106-115, 118, 119-тармақтарында көзделген өтінім аудармасын, оны беру төлемін ұсынумен, патент беруге арналған өтінімді қарау кезінде формальдық сараптаманы жүргізумен және инновациялық патент беруге арналған байланысты іс-әрекеттерді жүзеге асыру кезінде сараптама жүргізумен байланысты әрекеттерді жүзеге асыру кезінде, өтінімді беру күнінен есептелетін мерзімдер ұлттық фазаның басталу күнінен бастап есептеледі.
Мәні бойынша сараптама жүргізу үшін Нұсқаулықтың 83, 84, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 103, 104, 105-тармақтарында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
Халықаралық өтінім материалдарына түзетулер мен нақтылауларды енгізу мерзімі Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес ұлттық фаза басталған күннен бастап есептеледі.
139. Халықаралық өтінімді қайта өзгерту.
Өнертабысқа арналған халықаралық өтінімді пайдалы модельге арналған өтінімге қайта өзгерту осы Нұсқаулықтың ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Еуразиялық өтінімді ұсыну және қарау
140. Құзырет.
Сараптама жасау ұйымы Еуразиялық патент конвенциясының 15(1) (іі) бабына және Заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес еуразиялық өтінімді Еуразиялық патент ведомствосына (бұдан әрі - Еуразиялық ведомство) алумен, тексерумен және жіберумен байланысты функцияларды орындайды.
141. Еуразиялық өтінімді беру.
1) Еуразиялық патент конвенциясының 15(1) (іі) бабына   сәйкес егер тым болмағанда оған өтінім берушілердің біреуі Қазақстан Республикасында тұрып жатса немесе тұратын жері болса, еуразиялық өтінім сараптама жасау ұйымына берілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының аумағында бар қолданыстағы өнеркәсіптік немесе сауда кәсіпорынды иеленуші кез-келген адам Қазақстан Республикасында тұратын немесе тұратын жері бар ретінде қаралады.

2) согласно правилу 29 Патентной инструкции к  Евразийской патентной конвенции (далее - Патентная инструкция) все документы евразийской заявки подаются в четырех экземплярах.
3) к евразийской заявке прилагается документ, подтверждающий уплату тарифа за проверку евразийской заявки на соответствие требованиям для экспертизы заявки по формальным признакам и пересылку, а также доверенность, если евразийская заявка подается представителем заявителя.
4) заявление евразийской заявки подается на русском языке.
5) другие документы евразийской заявки могут быть поданы на русском или ином языке.
К документам евразийской заявки, поданным на ином языке, прилагается их перевод на русский язык.
6) В соответствии с правилом 34 Патентной инструкции сведения о получении евразийской заявки с указанием даты ее поступления, номера регистрации в патентную организацию, названия изобретения и сведений, касающихся заявителя или его представителя, если он назначен, а также даты подачи евразийской заявки, если она установлена, направляются в Евразийское ведомство и заявителю.
142. Установление даты подачи евразийской заявки.
1) Экспертная организация устанавливает дату подачи евразийской заявки по дате ее получения экспертной организацией, если установлено, что евразийская заявка на эту дату содержит, по крайней мере:
упоминание о том, что по заявке испрашивается выдача евразийского патента;
сведения, позволяющие установить заявителя или связаться с ним;
часть, которая внешне выглядит как описание изобретения.
2) Если документы, указанные в подпункте (1) настоящего пункта, представлены заявителем не одновременно, дата подачи евразийской заявки устанавливается по дате поступления в экспертную организацию документа, представленного последним.
3) В соответствии с правилом 33 Патентной инструкции вместо части, которая внешне выглядит как описание изобретения, может быть представлено заявление о том, что для целей установления даты подачи описание изобретения заменено ссылкой на ранее поданную заявителем (первоначальную или предшествующую) заявку. Заявление должно быть изложено на русском языке и содержать указание номера ранее поданной заявки, ведомства, в которое была подана эта заявка, и дату ее подачи. Если первоначальная или предшествующая заявка были поданы иным лицом, к заявлению прилагается документ, подтверждающий правопреемство заявителя.
При наличии указанного заявления заявитель в течение четырех месяцев с даты поступления в экспертную организацию евразийской заявки, содержащей такое заявление, должен представить заверенную копию ранее поданной заявки, за исключением случая, когда первоначальная или предшествующая заявка или копия соответствующей заявки уже были представлены в Евразийское ведомство.

2) Еуразиялық патент конвенциясына қоса берілген Патент нұсқаулығының (бұдан әрі - Патент нұсқаулығы) 29-ережесіне сәйкес еуразиялық өтінімнің барлық құжаттары төрт данада беріледі.
3) еуразиялық өтінімге еуразиялық өтінімді формальды белгілері бойынша өтінім сараптамасы арналған талаптарға сәйкестігі тексеруге тарифтің төленгенін, салып жіберуді растайтын құжат, сондай-ақ егер еуразиялық өтінімді өтінім берушінің өкілі берсе, сенімхат қоса беріледі.
4) еуразиялық өтінім орыс тілінде беріледі.
5) еуразиялық өтінімнің басқа құжаттары орыс немесе өзге тілде ұсыныла алады.
Өзге тілде берілген еуразиялық құжаттарға, олардың орыс тіліндегі аудармасы қоса беріледі.
6) Патент нұсқаулығының 34-ережесіне сәйкес еуразиялық өтінімді алу туралы мәліметтер оның келіп түскен күні, сараптама жасау ұйымында тіркелген нөмірі, өнертабыстың атауы мен өтінім берушіге немесе егер оның өкілі тағайындалса, оған қатысты мәліметтер, сондай-ақ егер еуразиялық өтінімді беру күні анықталса, оны көрсете отырып, Еуразиялық ведомствоға және өтінім берушіге жіберіледі.
142. Еуразиялық өтінімді беру күнін белгілеу.
1) сараптама жасау ұйымы еуразиялық өтінімді беру күнін, егер осы күні еуразиялық өтінімде ең болмағанда:
өтінім бойынша еуразиялық патент беру сұратылғаны туралы ескертудің;
өтінім берушіні анықтауға немесе онымен байланысуға мүмкіндік беретін мәліметтер;
сырттай өнертабыстың сипаттамасы ретінде көрінетін бөлігі анықталса, оны сараптама жасау ұйымының алған күні бойынша анықтайды.
2) егер осы тармақтың (1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды өтінім беруші бір уақытта бермесе, еуразиялық өтінімді беру күні соңғысы ұсынған құжаттың сараптама жасау ұйымына келіп түскен күні бойынша анықталады.
3) Патент нұсқаулығының 33-ережесіне сәйкес сырттай өнертабыс сипаттамасы ретінде көрінетін бөліктің орнына беру күнін анықтау мақсаты үшін өнертабыс сипаттамасы өтінім беруші бұрын берген өтінімге сілтемемен ауыстыру туралы өтінім ұсынылуы мүмкін. Өтінім орыс тілінде жазылуы және бұрын берілген өтінімнің, осы өтінім берілген ведомствоның нөмірі және оның берілу күні көрсетілуі керек. Егер бастапқы немесе бұдан бұрынғы өтінімді басқа тұлға берсе, өтінімге өтінім берушінің құқықтық мирасқорын растайтын құжат қоса беріледі.
Көрсетілген өтінім бар болған кезде өтінім беруші осындай өтінім қамтылған еуразиялық өтінімнің сараптама жасау ұйымына келіп түскен күнінен бастап төрт ай ішінде бастапқы немесе бұдан бұрынғы өтінім немесе тиісті өтінімнің көшірмесі Еуразиялық ведомствоға ұсынылған жағдайды қоспағанда, бұрын берілген өтінімнің расталған көшірмесін ұсынуы керек.

4) Если при установлении даты подачи евразийской заявки экспертная организация сочтет, что часть описания изобретения, представленного в соответствии с пунктом 1) настоящего пункта, или чертеж, на который в евразийской заявке есть ссылка, предположительно отсутствуют, то экспертная организация незамедлительно уведомляет заявителя о необходимости представления отсутствующих материалов в четырехмесячный срок с даты направления уведомления.
При представлении заявителем указанных в уведомлении материалов в течение этого четырехмесячного срока они включаются в евразийскую заявку. При этом датой поступления описания изобретения или чертежа считается дата поступления в экспертную организацию этих материалов.
143. Рассмотрение и пересылка евразийской заявки.
1) экспертная организация в соответствии со  статьей 15(1) (ii) Евразийской патентной конвенции в отношении поступившей евразийской заявки проверяет:
наличие документов, необходимых для установления даты подачи евразийской заявки, а также документов, которые должны прилагаться к ней;
соответствие формы и содержания документов евразийской заявки требованиям Евразийской патентной конвенции и Патентной инструкции (без анализа сущности заявленного изобретения (изобретений)).
2) экспертная организация пересылает в Евразийское ведомство три экземпляра евразийской заявки, по которой установлено соответствие требованиям, установленным правилом 33 Патентной инструкции, при условии уплаты установленной пошлины за проверку заявки на соответствие формальным признакам и пересылку.
3) если в процессе проверки установлено, что евразийская заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, экспертная организация направляет заявителю уведомление с указанием обнаруженных недостатков и предложением представить отсутствующие документы (сведения) в течение четырех месяцев с даты направления уведомления.
4) если заявителем не представлены в установленный срок запрошенные документы (сведения), евразийская заявка считается неподанной.
Заявителю направляется соответствующее уведомление.
Евразийское ведомство уведомляется о невозможности пересылки евразийской заявки.
5) в соответствии с правилом 34(3) Патентной инструкции евразийская заявка пересылается в Евразийское ведомство в течение четырех месяцев, а в случае испрашивания по евразийской заявке конвенционного приоритета - в течение одного месяца с даты ее поступления в экспертную организацию при условии, что соответственно в евразийской заявке или в заявке, на основании которой испрашивается приоритет, не установлено содержание сведений, составляющих государственную тайну, в порядке, установленном Законом.
Четвертый экземпляр евразийской заявки хранится в экспертной организации.
Заявитель уведомляется о пересылке его евразийской заявки в Евразийское ведомство, а также о необходимости уплаты Евразийскому ведомству единой процедурной пошлины и представления в это ведомство документа, подтверждающего ее уплату, в течение трех месяцев с даты направления уведомления.

4) егер еуразиялық өтінім берілген күн анықталған кезде сараптама ұйымы осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес ұсынылған өнертабыстың сипатталған бөлігін немесе еуразиялық өтінімде сілтеме жасалған сызба шамамен жоқ болып есептесе, онда сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге жоқ материалдарды хабарлама жіберілген күннен бастап төрт ай мерзімде ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды.
Өтінім беруші хабарламада көрсетілген материалдарды осы төрт ай мерзім ішінде ұсынған кезде, олар еуразиялық өтінімге енгізіледі. Бұл ретте өнертабыс сипаттамасының немесе сызбаның сараптама жасау ұйымына келіп түскен күні осы материалдардың келіп түскен күні болып есептеледі.
143. Еуразиялық өтінімді қарау және салып жіберу.
1) сараптама ұйымы Еуразиялық патент конвенциясының 15(1) (іі) бабына сәйкес келіп түскен еуразиялық өтінімге қатысты:
еуразиялық өтінімді беру күнін анықтау үшін қажетті құжаттардың, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттардың бар болуын;
еуразиялық өтінім құжаттары нысаны мен мазмұнының Еуразиялық патент конвенциясының және Патент нұсқаулығының (мәлімделген өнертабыс (өнертабыстар) мәнінің талдауысыз) талаптарына сәйкестігін тексереді.
2) сараптама жасау ұйымы формальдық белгілермен сәйкестігін тексеру және салып жіберу үшін белгіленген баж төленген жағдайда Еуразиялық ведомствоға Патент нұсқаулығы 33-ережесінің талаптарына сәйкестігі белгіленген еуразиялық өтінімнің үш данасын салып жібереді.
3) егер тексеру рәсімінде еуразиялық өтінім оның құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып, ресімделгені анықталса, сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге анықталған кемшіліктерді көрсете отырып және жоқ құжаттарды хабарлама жіберілген күннен бастап төрт ай ішінде беру ұсынысымен хабарламаны жібереді.
4) егер арыз беруші сұратылған құжаттарды (мәліметтерді) белгіленген мерзімде ұсынбаса, еуразиялық өтінім берілмеген болып есептеледі.
Өтінім берушіге тиісті хабарлама жіберіледі.
Еуразиялық ведомство еуразиялық өтінімді салып жіберудің мүмкін еместігі туралы хабардар етіледі.
5) Патенттік нұсқаулықтың 34(3) ережесіне сәйкес еуразиялық өтінім Еуразиялық ведомствоға төрт ай ішінде, ал еуропалық өтінім бойынша конвенциялық басымдық сұратылған жағдайда, еуразиялық өтінімнің немесе өтінімнің негізінде басымдық сұратылған өтінімдерде мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтер Заңда белгіленген тәртіппен анықталмаған кезде сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде жіберіледі.
Еуразиялық өтінімнің төртінші данасы сараптама жасау ұйымында сақталады.
Өтінім берушіге оның еуразиялық өтінімін Еуразиялық ведомствоға жазып жіберілгені туралы, сондай-ақ Еуразиялық ведомствоға бірыңғай рәсім бажын төлеу және осы ведомствоға оның төленгенін растайтын құжатты хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабарланады.

В соответствии с пунктом 1  статьи 26 Патентного закона прошу (просим)
произвести в официальном бюллетене публикацию сведений о выдаче патента
(инновационного патента) на изобретение (патента на полезную модель)
(необходимое подчеркнуть)
По заявке N __________________________________________________
(регистрационный номер и дата подачи заявки)
______________________________________________________________
(Название изобретения или полезной модели)
ранее установленного Патентным законом срока.
Заявитель (заявители)                             Подпись (и)
(М.П.)
Приложение 6
к Инструкции по составлению, оформлению
и рассмотрению заявки на выдачу
инновационного патента и патента на
изобретение
В Республиканское государственное
казенное предприятие "Национальный
институт интеллектуальной собственности"
Форма ИЗ-3
ХОДАТАЙСТВО
о продлении срока действия
инновационного патента на изобретение
В соответствии с пунктом 3  статьи 5 Патентного закона прошу
продлить срок действия инновационного патента на изобретение N _____
____________________________________________________________________
(номер инновационного патента)
"__________________________________________________________________"
(название изобретения)
на следующие годы:
_                   _
|_| - 4 год         |_| - 5 год
_
Примечание: |_| документ об оплате за подготовку документов к
продлению срока действия инновационного патента и
публикацию сведений о продлении ____________________
(N документа и дата оплаты)
_
|_| документ об оплате за поддержание инновационного
патента в силе за _____ год ________________________
( N документа и дата оплаты)
Патентообладатель        ______________    _________________________
(подпись)               (Ф.И.О.)
(М.П.)
Приложение 7
к Инструкции по составлению, оформлению
и рассмотрению заявки на выдачу
инновационного патента и патента на
изобретение
Форма ИЗ-ПМ-3
РГКП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Дом Министерств, блок "В", подъезд 5,
Левобережье, ул.35, д.8, г. Астана, 010000
ХОДАТАЙСТВО
о восстановлении действия патента на изобретение (полезную модель)
(необходимое подчеркнуть)
В соответствии с пунктом 1  статьи 31 Патентного закона прошу
восстановить действие патента на изобретение (полезную модель) N ___
______________________________   (необходимое подчеркнуть)
(номер патента)
____________________________________________________________________
(название изобретения)
Установленный срок оплаты поддержания патента в силе был пропу-
щен по следующим уважительным причинам
Приложение: документ, подтверждающий оплату восстановления действия
патента на изобретение (полезную модель)
Патентообладатель                                   (подпись)
(М.П.)
Приложение 8
к Инструкции по составлению, оформлению
и рассмотрению заявки на выдачу
инновационного патента и патента на
изобретение
В Республиканское государственное
казенное предприятие "Национальный
институт интеллектуальной собственности"
Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
Форма ИЗ-2
ХОДАТАЙСТВО
о проведении экспертизы заявки на изобретение
по существу
Прошу (просим) провести экспертизу заявки по существу

Патенттік заңның 26-бабы 1-тармағының сәйкес өнертабысқа
патентті (инновациялық патентті) (пайдалы модельге патентті) беру
туралы мәліметтерді ресми бюллетеньде жариялауды сұраймын (сұраймыз)
(қажеттінің астын сыз)
N өтінім бойынша _________________________________________
(тіркеу нөмірі және өтінім беру күні)
_____________________________________________________________
(өнертабыстың немесе пайдалы модельдердің атауы)
Патенттік заңмен бұрын белгіленген мерзімі.
Өтініш иесі (Өтініш иелеріне)         Қолы (қолдары)
(М.О.)
ӨН-3 нысаны
Өнертабысқа инновациялық патент
немесе патент беруге өтінімді жасау,
ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің
" Ұлттық зияткерлік меншік институты"»РМК
010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы,
Сол жағалау, 35-көше, 8-үй
Өнертабысқа инновациялық патенттің қолдану
мерзімін ұзарту туралы өтінімхат
Патенттік заңның 5-бабы 3-тармағына сәйкес өнертабысқа
____________________________________________________________________
(өнертабыстың атауы)
N ___________ инновациялық патенттің қолдану мерзімін келесі
(патент нөмірі)
жылдарға:
- 4 жылға    - 5 жылға
ұзартуды сұраймын (сұраймыз).
Қосымша: инновациялық патенттің қолдану мерзімін ұзартуға
дайындық үшін және ұзарту мәліметтерін жариялау жөніндегі төлем
құжаты
________________________________________________________________
(құжаттың N және төленген күні)
инновациялық патентті ______________________ жылға күшінде
(құжаттың N және төленген күні)
сақтау үшін төленетін құжат
Патент иесі ________________        ______________________
(Қолы)           (тегі, аты және әкесінің аты)
М.О.
ӨН-ПМ-3 нысаны
Өнертабысқа инновациялық патент
немесе патент беруге өтінімді жасау,
ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің
" Ұлттық зияткерлік меншік институты"»РМК
010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы,
Сол жағалау, 35-көше, 8-үй
Өнертабысқа патенттің қолданылуын қайта қалпына келтіру
туралы (пайдалы модель) өтінімхат
(қажетінің астын сыз)
Патент заңының 31-бабы 1-тармағына сәйкес өнертабысқа (пайдалы
модельге)
____________________________________________________________________
(өнертабыстың немесе пайдалы модельдің атауы)
N _________________ патенттің қолданылуын қайта қалпына келтіруді
(патент нөмірі)
сұраймын (сұраймыз)
Мынадай дәлелді себептер бойынша патентті күшінде ұстаудың
белгіленген мерзімі өткен
Қосымша: өнертабысқа (пайдалы модельге) патенттің қолданылуын
қайта қалпына келтіру төлемін растайтын құжат
Патент иесі                   (Қолы)
ӨН-2 нысаны
Өнертабысқа инновациялық патент
немесе патент беруге өтінімді жасау,
ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің
" Ұлттық зияткерлік меншік институты"»РМК
010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы,
Сол жағалау, 35-көше, 8-үй
Өнертабысқа мәні бойынша сараптама жасау туралы өтінімхат
өтінімге мәні бойынша сараптама жасауды сұраймын (сұраймыз)

(21) Заявка N ___________ (22) Дата подачи заявки_____________
(54) Название изобретения ____________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(71) Заявитель _______________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(86) Регистрационные данные заявки РСТ _______________________
(31) N первой,
более ранней
заявки
(32) Дата
испрашиваемого
приоритета
(33) Код страны
подачи по ST.3
(при испрашивании
конвенционного
приоритета)
1.
2.
3.
Количество пунктов формулы ___________________________
Экспертизу по существу прошу (просим) провести по следующим пунктам
формулы:____________________________________________________________
Приложение:
- Документ, подтверждающий оплату __________________________________
(N документа и дата оплаты )
Подпись лица, подавшего ходатайство_________________________________
(при подписании от имени
____________________________________________________________________
юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью
____________________________________________________________________
Ходатайство действительно только при представлении в РГКП НИИС документа,
подтверждающего оплату за проведение экспертизы по существу, и наличии
документа, подтверждающего оплату поддержания инновационного патента в силе,
если ходатайство подается заявителем.

(21) өтінімнің N ________    (22) Өтінім берілген күні________
(54) Өнертабыстың атауы ___________________________________________
(пайдалы модельдің) ___________________________________________
____________________________________________
(71) Өтініш иесі  ______________________________________________
(86) РСТ өтінімнің тіркеу мәліметтері
(31) өтінімнің
бірінші, бұрынғы N
(32) басымдық
сұралған күні
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдық сұралған жағдайда)
1.
2.
3.
Формула тармақтарының саны: ___________________
Формуланың мынадай тармақтарына мәні бойынша сараптама
жасауды сұраймын (сұраймыз): ___________________
Қосымша:
Төлемді растайтын құжат ______________________________________
(төлем N және күні)
Өтінімхат берген адамның қолы ___________________
(заңды тұлға атынан қол қойған жағдайда басшының қолы мөрмен
бекітіледі)
егер өтінімхат өтініш берушімен берілсе, өтінімхат»"ҰЗМИ"
РМҚК-на мәні бойынша сараптама жасауға және инновациялық патентті
күшінде ұстауға төлемді растайтын құжатты ұсынғанда ғана жарамды.