Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на товарный знак
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года N 55-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2007 года за N 4645. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года N 136
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 23.04.2010 N 136 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с пунктом 6  статьи 9 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" и в целях реализации  Закона Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 237-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на товарный знак.
2. Признать утратившими силу  Правила составления и подачи заявки на регистрацию товарного знака, утвержденные Патентным агентством Министерства экономики и торговли Республики Казахстан 8 октября 1996 года, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 296),  Правила рассмотрения заявки на регистрацию товарного знака, утвержденные Патентным агентством Министерства экономики и торговли Республики Казахстан 8 октября 1996 года, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 297).
3. Управлению по реализации государственной политики в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Баржаксы Н.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа на государственную регистрацию.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Бекенова С.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Комитета по
правам интеллектуальной собственности
Министерства юстиции Республики Казахстан
от 24 апреля 2000 года N 54-ОД
ИНСТРУКЦИЯ
по составлению, оформлению и
рассмотрению заявки на товарный знак 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Гражданским Кодексом Республики Казахстан,  Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1997 г. (далее - Закон) и детализирует процедуру составления заявки на регистрацию товарного знака, знака обслуживания, процедуру ее оформления и рассмотрения, а также процедуру выдачи свидетельства на товарный знак, знак обслуживания.

Тауар таңбасына өтінімді жасау, ресімдеу және қарау нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 55-н.қ. Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 30 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4645 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 136 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.04.23 N 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  9-бабының 6-тармағына сәйкес және "зияткерлік меншік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық кесімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 2 наурыздағы N 237-ІІІ Заңын іске асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар таңбасына өтінімді құрастыру, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Патент агенттігі 1996 жылғы 8 қазанда бекіткен Тауар таңбаларын тіркеуге өтінімдер құрастыру және беру ережелерінің  (Нормативтік құқықтық актілерінде мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 296 тіркелген) және Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Патент агенттігі 1996 жылғы 8 қазанда бекітілген Тауар таңбасын тіркеуге өтінімдерді қарау ережесінің (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 6 мамырда N 297 болып тіркелген)  күштері жойылды деп танылсын
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы  комитетінің Зияткерлік меншік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру басқармасы (Баржақсы Н.Б.) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының орынбасары С.Е. Бекеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі Зияткерлік меншік
құқығы жөніндегі комитеті төрағасының
2007 жылғы 24 сәуірдегі
N 55-н.қ. бұйрығымен бекітілген
Тауар таңбаларына арналған өтінімді құрастыру,
ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын тіркеуге арналған өтінімді құрастыру тәртібін, оны ресімдеу және қарау тәртібін, сондай-ақ тауар таңбасына, қызмет көрсету белгісіне арналған куәлікті беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) товарный знак, знак обслуживания (далее - товарный знак) - обозначение, зарегистрированное в соответствии с Законом или охраняемое без регистрации в силу международных договоров, в которых участвует Республика Казахстан, служащее для отличия товаров (услуг) одних юридических или физических лиц от однородных товаров (услуг) других юридических или физических лиц;
2) коллективный товарный знак - это товарный знак ассоциации (союза) или иного объединения юридических лиц и (или) индивидуальных предпринимателей (далее - объединение), служащий для обозначения выпускаемых или реализуемых ими товаров (услуг), обладающих едиными качественными или иными характеристиками;
3) общеизвестный товарный знак - обозначение, используемое в качестве товарного знака или товарный знак, признанные общеизвестными в силу международных соглашений, участником которых является Республика Казахстан, решением компетентного органа или суда, основанном на доказательствах заинтересованных лиц;
4) наименование места происхождения товара - это географическое указание, используемое для обозначения товара, особые свойства которого исключительно или главным образом связаны с местом его производства, включая природные условия и (или) человеческие факторы;
5) заявитель - юридическое или физическое лицо, подавшее заявку на регистрацию товарного знака;
6) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров);
7) уполномоченный государственный орган (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;
8) Международная классификация товаров и услуг (далее - МКТУ) - классификация, принятая  Ниццким соглашением от 15 июня 1957 года с последующими изменениями и дополнениями;
9) Мадридское соглашение - Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 г. с последующими изменениями и дополнениями.
2. Составление и оформление заявки на товарный знак
3. В соответствии с пунктом 1  статьи 5 Закона в качестве товарных знаков могут быть зарегистрированы словесные, изобразительные, буквенные, цифровые, объемные и иные обозначения или их комбинации, позволяющие отличать товары и услуги одних лиц от однородных товаров и услуг других лиц.
Товарный знак может быть зарегистрирован в любом цвете или цветовом сочетании.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) тауар таңбасы, қызмет көрсету таңбасы (бұдан әрі - тауар таңбасы) - заңға сәйкес тіркелген немесе Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық шарттардың күшіне тіркелмей қорғалатын, заңды немесе жеке тұлғалардың тауарларын (қызмет көрсетулерін) басқа заңды немесе жеке тұлғалардың біртекті тауарларынан (қызмет көрсетулерінен) айыру үшін қызмет ететін белгілер;
2) ұжымдық тауар таңбасы - бұл заңды тұлғалардың және (немесе) жеке кәсiпкерлер (бұдан әрi - бiрлестiк) қауымдастығының (одағының) немесе өзге де бiрлестiгiнiң немесе бiрыңғай сапалық немесе басқа да сипаттамалары бар, олар шығаратын немесе сататын тауарларды (қызметтердi) белгiлеу үшiн қызмет ететiн тауар таңбасы;
3) жалпыға танымал тауар таңбасы - тауар таңбасы ретiнде пайдаланылып жүрген белгi немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық келiсiмдерге орай мүдделi тұлғалардың айғақтарына негiзделген құзыретті органның немесе соттың шешiмiмен жалпыға бірдей танылған тауар таңбасы;
4) тауар шығарылған жердiң атауы - өндірістегі негізгі қасиеттері оны шығаратын жерімен, соның ішінде ерекше табиғи жағдайларымен және (немесе) адам факторларымен байланысты тауарды белгілеу үшiн пайдаланылатын географиялық көрсеткiш;
5) өтініш беруші  -  тауар таңбасын тіркеуге өтінім берген заңды немесе жеке тұлға;
6)  сараптама жасау ұйымы - мемлекеттiк монополия саласына кіретін (тауар таңбаларын қорғау саласында қызмет көрсету, қызмет көрсету белгілері, тауар шығарылған жердің атауы) қызметтi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның ведомстволық бағынысты ұйымы;
7) уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын және тауар таңбаларын қорғау, қызмет көрсету белгілері, тауар шығарылған жердің атауы саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) тауарлар мен қызметтердің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі - ТҚХС)  -  1957 жылғы 15 маусымда Ницце келiсiмiмен қабылданып, кейiннен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген жіктеме;
9) Мадрид келісімі - өзгерістер мен толықтырулар енгізілген таңбаларды халықаралық тіркеу туралы 1891 жылғы 14 сәуірдегі Мадрид келісімі.
2-тарау. Тауар таңбаларына арналған өтінімді
құрастыру және ресімдеу
3.   Заңның   5-бабының 1-тармағына сәйкес тауар таңбасы ретiнде сөзді бейнелеуді, әрiпті, цифрлі, көлемді және өзге де белгiлері немесе осы тектес амалдар бiр тұлғаның тауарлары мен қызметтерiн басқа тұлғаның бiртектес тауарлары мен қызметтерiнен ажыратуға мүмкiндiк беретiн аралас үлгiлерi тiркелуi мүмкiн.
Тауар таңбасы кез келген бояулы түсте немесе бояулы түстер үйлесiмiнде тiркелуi мүмкiн.

1) К словесным обозначениям относятся слова; сочетания букв, имеющие словесный характер; словосочетания; предложения; другие единицы языка, а также их сочетания.
2) К изобразительным обозначениям относятся графические изображения на плоскости, в частности, изображения различных живых существ, предметов, иных объектов, фигур, художественно выполненные шрифтовые элементы, а также различные композиции вышеупомянутых элементов.
3) К объемным обозначениям относятся трехмерные объекты, форма которых оригинальна и не связана исключительным образом с функцией товара.
4) К комбинированным обозначениям относятся комбинации различного рода элементов - словесных, изобразительных, объемных.
5) К иным обозначениям, предусмотренным статьей 5 Закона, относятся звуковые обозначения.
4. Заявка подается в экспертную организацию или направляется по почте или факсимильной связи. Если заявка передана по факсимильной связи, то она подтверждается оригиналом на бумажном носителе не позднее одного месяца со дня поступления заявки по факсимильной связи. Если документы заявки поступили в экспертную организацию по истечении указанного срока или содержат сведения, отличающиеся от представленных по факсимильной связи, то они считаются поступившими на дату поступления их оригиналов.
Заявка подается в экспертную организацию в трех экземплярах.
5. Заявка представляется на бланке по форме ТЗ-1 согласно  приложению к настоящей Инструкции, и должна относиться к одному товарному знаку и содержать:
1) указание на то, что испрашивается охрана коллективного товарного знака, если подается заявка на регистрацию коллективного товарного знака;
2) полное наименование юридического лица или имя, фамилия, отчество (если оно имеется) физического лица, а также их местонахождение или местожительство, включая почтовый индекс и название страны, номер телефона, а также номер факса и адрес электронной почты (если они имеются);
3) указание организационно-правовой формы юридического лица;
4) сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя (для заявителей Республики Казахстан);
5) имя, фамилия, отчество (если оно имеется) или наименование представителя, в том числе патентного поверенного, если таковой назначен, а также адрес для переписки, включая почтовый индекс, номер телефона, номер факса и адрес электронной почты (если они имеются);
6) дату, код страны подачи по стандарту Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) ST.3 и номер заявки, по которой испрашивается конвенционный приоритет в соответствии с пунктом 2  статьи 10 Закона;

1) Сөзді белгілерге сөздер; сөздік сипатқа ие дыбыс тіркестері; сөз тіркестері; сөйлемдер; тілдің басқа да бірліктері, сондай-ақ олардың тіркестері жатады.
2) Бейнелеулі белгілеріне жазықтықтағы графикалық бейнелер, соның ішінде әр түрлі тіршіліктің, заттардың, өзге де объектілердің, фигуралардың бейнелері, көркем орындалған шрифтік элементтер, сондай-ақ жоғарыда аталған элементтердің әр түрлі композициялары жатады.
3) Көлемді белгілеріне нысаны бірегей және ерекше тауар функциясымен байланыспайтын үш өлшемді объектілер жатады.
4) Аралас түрлер белгілеріне сөзді, бейнелеулі, көлем элементтерінің әр түрлі амалдары жатады.
5) Заңның 5-бабында көзделген өзге белгілерге дыбыстық белгілер жатады.
4.  Өтінім сараптама жасау ұйымына беріледі немесе пошта не факсимильді байланыс арқылы жіберіледі. Егер өтінім факсимильді байланыс арқылы берілсе, ол факс арқылы келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қағаз жеткізгішімен расталуы қажет. Егер өтінім құжаттары сараптама жасау ұйымына көрсетілген мерзім өткеннен кейін келіп түссе немесе факс арқылы ұсынылғандардан ерекшеленетін мәліметтерді қамтыса, онда олардың түпнұсқалары келіп түскен күн құжаттардың келіп түскен күні болып есептелінеді.
Өтінім сараптама ұйымына үш данадан беріледі.
5. Өтінім осы нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес ТЗ-1 нысанындағы бланкіде ұсынылады және ол бір тауар таңбасына тиісті болып, онда мыналар:
1) егер өтінім ұжымдық тауар таңбасын тіркеуге берілсе, онда ұжымдық тауар таңбасын қорғауын сұратылуын көрсетеді;
2) заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты (егер болса), сондай-ақ  пошта индексі және елдің атауы, телефон нөмірі, сондай-ақ  факс нөмірі мен электрондық пошта адресі (егер олар бар болса) көрсетілген мекен-жайы немесе тұрғылықты жері;
3) заңды тұлғаның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын көрсетілуі;
4) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі туралы (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін) мәліметті;
5) егер өкіл немесе патенттік сенімді өкіл тағайындалған болса, оның аты, тегі, әкесінің аты (егер олар бар болса) немесе атауы, сондай-ақ пошта индексін қоса алғандағы хат алмасуға арналған мекен-жайы, телефон нөмірі, факс нөмірі мен электрондық поштаның мекен-жайын (егер ол бар болса);
6) Дүниежүзілік санаткерлік меншік ұйымының (ДСМҰ) ST.3 стандарты бойынша өтінімді беру күні, елдің коды және Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес конвенциялық басымдық сұратылатын өтінім нөмірін;

7) дату начала открытого показа объекта экспонирования на официально признанной международной выставке с заявляемым в качестве товарного знака обозначением, если испрашивается выставочный приоритет в соответствии с пунктом 3  статьи 10 Закона;
8) заявляемое обозначение, которое размещается на бланке в обозначенном квадратом месте;
9) указание на то, что испрашивается охрана товарного знака в стандартном шрифтовом исполнении, если заявляется обозначение, выполненное обычным шрифтом;
10) транслитерацию, перевод словесного обозначения, если обозначение представлено на другом языке;
11) указание на то, что испрашивается охрана объемного товарного знака, если заявляется объемное обозначение;
12) указание на то, что испрашивается охрана в цветовом исполнении, если заявляется обозначение в цвете, с указанием цвета или цветового сочетания;
13) перечень товаров и (или) услуг, в отношении которых испрашивается регистрация товарного знака, сгруппированный по классам МКТУ, обозначенный точными терминами, позволяющими идентифицировать товары (услуги);
14) данные о произведенной оплате;
15) указание на имеющиеся более ранние регистрации в Республике Казахстан (если они имеются);
16) указание на то, что подача на регистрацию заявленного обозначения не нарушает авторские права третьих лиц;
17) подпись заявителя, или его патентного поверенного.
Заявка подписывается:
уполномоченным должностным лицом, если заявка подается от имени юридического лица с указанием должности, фамилии и инициалов подписавшего лица;
заявителем, если заявка подается индивидуальным предпринимателем;
патентным поверенным, если заявка подается через патентного поверенного.
Заявка может быть представлена по форме, предусмотренной Мадридским соглашением, участником которого является Республика Казахстан.
Зарегистрированная заявка возврату не подлежит.
6. К заявке прилагаются:
1) просьба о проведении экспертизы и регистрации обозначения в качестве товарного знака (знака обслуживания);
2) пятнадцать репродукций заявляемого обозначения. Заявляемое обозначение представляется форматом 8х8 см. Этикетки и особые виды товарных знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размеров 20х20 см. В случае превышения указанных размеров изображение представляется в уменьшенном виде.
Изображение должно быть четким, контрастным, пригодным для репродуцирования.
Изображение заявляемого на регистрацию обозначения представляется в том цвете или цветовом сочетании, в котором испрашивается регистрация товарного знака. Указание цветов или цветовых сочетаний должно быть произведено в заявке, изображения в цвете представляются дополнительно, но не позднее одного месяца с даты подачи заявки.
Если испрашивается охрана объемного товарного знака, кроме изображения общего вида, представляются изображения различных видов объемного товарного знака в ракурсах, обеспечивающих полноту представления о заявляемом обозначении.
Если испрашивается охрана звукового товарного знака, к заявке прилагаются его нотная запись и фонограмма. Если на регистрацию заявляется часть музыкального произведения, необходимо указание его автора и названия;

7) егер Заңның 10-бабының 3-тармағына сәйкес көрмелік басымдық сұратылса, тауар таңбасы ретінде мәлімделген белгісі бар объектіні ресми танымал халықаралық көрмеге қойып ашық көрсетудің басталған күнін;
8) бланкіде төртбұрышпен белгіленген жерде орналастырылатын мәлімделген белгіні;
9) егер қалыпты шрифтпен орындалған белгі мәлімделсе, тауар таңбасын қорғаудың стандартты шрифтік орындалуын сұратылуының көрсетуін;
10) егер белгі басқа тілде ұсынылған болса, онда сөз белгісінің аудармасы, яғни транслитерацияны;
11) егер көлемді белгі мәлімделсе, көлемді тауар таңбасын қорғаудың сұратылуына көрсету;
12) егер түстегі белгі мәлімделсе, түрлі-түсті орындаудағы қорғаудың сұратылуын көрсетуін;
13) тауарларды (қызмет көрсетулерді) сәйкестендіруге мүмкіндік беретін дәл терминдермен белгіленген ТҚХС-тың сыныптары бойынша топтастырылған тауар таңбасына тіркеу сұратылған тауарлардың және (немесе) қызмет көрсетулердің тізімін;
14) жүргізілген төлемдер туралы мәліметтерін;
15) Қазақстан Республикасындағы бұрын тіркелгенін (қажет болғанда) көрсетуін;
16) мәлімделген белгіні тіркеу үшінші тұлғаның авторлық құқықтарын бұзбайтындығын көрсетуін;
17) өтінім берушінің немесе оның патенттік сенімді өкілінің қолын қамтуы керек.
Егер өтінім заңды тұлғаның атынан берілсе, лауазымы және қол қойған адамның аты-жөні көрсетілген уәкілетті лауазымды тұлға;
егер өтінімді жеке кәсіпкер берсе, өтінім беруші;
егер өтінім патенттік сенімді өкіл арқылы берілсе, патенттік сенімді өкіл өтінімге қол қояды.
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын Мадрид келісімінде көрсетілген нысан бойынша өтініш ұсынылуы мүмкін.
Тіркелген өтінімді қайтаруға болмайды.
6. Өтінішке мыналар:
1) тауар таңбасы (қызмет көрсету) ретінде белгіні тіркеу және сараптама жүргізу туралы өтініші;
2) мәлімделетін белгінің он бес репродукциясы. Мәлімделетін белгі 8х8 см форматымен ұсынылады. Тауар таңбаларының этикеткалары мен ерекше түрлері егер 20х20 см мөлшерден аспаса, олар толық көлемде ұсыныла алады. Көрсетілген мөлшерлер асқан жағдайда бейнелеу кішірейтілген түрде ұсынылуы керек.
Бейнелеу анық, қарама-қарсы болып тұруы, репродукциялау үшін жарамды болуы керек.
Тіркеуге мәлімделетін белгінің бейнесі тауар таңбасына тіркеу сұратылған түсте немесе түс үйлесімінде ұсынылады. Өтінімде түстер немесе түс үйлесімі көрсетілу тиіс, түсті кескіндемелер қосымша беріледі, бірақ оны ұсыну мерзімі өтінім берген күннен бір айдан аспау керек.
Егер көлемді тауар таңбасының қорғауы сұратылса, онда жалпы түрдегі бейнелеуден басқа, мәлімделетін белгі туралы түсініктің толықтығын қамтамасыз ететін ракустардағы көлемді тауар таңбасының әр түрлі бейнелері ұсынылуы мүмкін.
Егер дыбыстық тауар белгісінің қорғалуы сұратылса, онда өтінімге оның ноталық жазбасы және фонограмма қоса беріледі. Егер тіркеуге музыкалық шығарманың бөлігі мәлімделсе, онда оның авторы мен атауын көрсету қажет;

3) описание заявляемого обозначения (в случае если заявитель считает необходимым пояснить его смысловое значение), содержащее характеристики заявляемого обозначения и указание на составляющие элементы, смысловое значение обозначения в целом и/или его элементов.
Описание служит для пояснения существа заявляемого обозначения, его идентификации;
4) документ, подтверждающий оплату подачи заявки. Оплата производится при подаче заявки или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При непредставлении документов об оплате в установленный срок, заявка признается неподанной;
5) соглашение об использовании коллективного товарного знака участниками ассоциации объединения в соответствии с пунктом 2  статьи 8 Закона, если подается заявка на регистрацию коллективного товарного знака. Соглашение должно содержать наименование объединения, перечень предприятий, имеющих право пользования товарным знаком, с указанием их места нахождения, цель регистрации коллективного товарного знака, перечень и единые качественные или иные общие характеристики товаров (услуг), в отношении которых регистрируется коллективный товарный знак, условия его использования и порядок контроля за его использованием;
6) доверенность, в случае ведения дел по регистрации товарного знака с уполномоченным органом или экспертной организацией через представителя. Доверенность представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства и приобщается к документам заявки.
В случае назначения представителя до подачи заявки, доверенность на него представляется не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию;
7) заверенная копия первой заявки, если испрашивается конвенционный приоритет, и ее перевод на государственный или русский язык. Копия представляется не позднее трех месяцев с даты поступления конвенционной заявки в экспертную организацию.
Просьба об установлении конвенционного или выставочного приоритета представляется при подаче заявки на товарный знак или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию;
8) заверенный документ, подтверждающий правомерность испрашивания выставочного приоритета с указанием международного статуса выставки, времени и места ее проведения, объекта экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением, если испрашивается выставочный приоритет.
Документ заявляется администрацией или оргкомитетом выставки и представляется не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Документ должен содержать сведения о времени и месте ее проведения, наименовании объекта экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением и подтверждать международный статус выставки;

3) мәлімделетін белгінің сипаттамасын қамтитын белгіні суреттеу (егер өтінім беруші оның мағыналық маңызын түсіндіруді қажет деп санаған жағдайда) және құрамдас элементтерді көрсету, белгінің мағыналық маңызы жалпы алғанда және/немесе оның элементтері.
Суреттеу-мәлімделетін белгінің мәнін идентификациясын түсіндіру үшін қызмет етеді;
4) өтінім беру төлемін растайтын құжат. Төлем өтінім беру кезінде немесе өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде төленуі мүмкін. Төлем туралы құжаттар белгіленген мерзімде ұсынылмаған кезде өтінім берілмеген болып танылады;
5) егер ұжымдық тауар таңбасын тіркеуге өтінім берілсе, Заңның  2-бабының 2-тармағына сәйкес ассоциацияға немесе өзге де бірлестікке қатысушылардың ұжымдық тауар таңбасын пайдалануы туралы келісім. Келісімде осы бірлестіктің атауы, тауар таңбасын пайдалану құқығы бар кәсіп орындардың орналасқан мекен-жайы көрсетілген, олардың тізімі, ұжымдық тауар таңбасын тіркеудің мақсаты, ұжымдық тауар таңбасын тіркелетін тауарлардың (қызмет көрсетулердің) тізімі мен бірыңғай сапалық немесе өзге де жалпы сипаттамалары, оны пайдалану шарттары мен оны пайдаланудың бақылау тәртібі;
6) тауар таңбасын тіркеу бойынша уәкілетті органмен немесе сараптама жасау ұйымымен өкіл арқылы іс жүргізу жағдайындағы қажет сенімхат. Сенімхат өтініммен бірге немесе іс жүргізу процесінде ұсынылады және өтінімнің құжаттарына тігіледі.
Өтінім берілгенге дейін өкіл тағайындалған болса, сараптама ұйымына өтінім түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей оған сенімхат ұсынылады;
7) егер конвенциялық басымдық сұратылса, бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі және оның мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қажет. Көшірме конвенциялық өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап үш айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Конвенциялық басымдықты белгілеу туралы өтініш өтінімді беру кезінде немесе өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылуы мүмкін;
8) егер көрмелік басымдық сұратылса, көрменің халықаралық мәртебесін, оның өткізу, тауар таңбасы ретінде мәлімделген белгісі бар көрмеге қою объектісінің уақыты мен орнын көрсете отырып, көрмелік басымдықты сұратудың заңдылығын растайтын куәландырылған құжат қажет.
Құжат көрменің ұйымдастыру комитеті немесе әкімшілікпен өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Құжат көрменің халықаралық дәрежесін растауы және оның өткізілетін уақыты мен орны туралы мәліметті, тауар таңбасы ретінде мәлімделген белгісі бар көрмеге қою объектісінің атауын қамтуы керек;

9) разрешение соответствующего компетентного органа на использование в товарном знаке элементов государственной символики - гербов, флагов и эмблем; сокращенных и полных наименований международных межправительственных организаций; официальных, контрольных, гарантийных, и пробирных клейм, печатей, наград и других знаков отличия;
10) копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя (для заявителей Республики Казахстан);
11) копия свидетельства о постановке на учет средства массовой информации, если на регистрацию в качестве товарного знака заявляется название периодического печатного издания (для заявителей Республики Казахстан).
Документы, указанные в настоящем пункте Инструкции, а также перевод заявки на государственный или русский язык представляются не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию. При непредставлении соответствующих документов в указанные сроки заявка считается неподанной и делопроизводство по ней не восстанавливается.
Заверенная копия первой заявки в соответствии с подпунктом 7) настоящего пункта, а также документ, подтверждающий правомерность испрашивания выставочного приоритета в соответствии с подпунктом 8) настоящего пункта представляются не позднее трех месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
3. Предварительная экспертиза
7. В ходе предварительной экспертизы определяется комплектность и соответствие представленных заявочных документов и сведений, содержащихся в них, требованиям, установленным настоящей Инструкции. Проверка оплаты подачи заявки производится в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 настоящей Инструкции. Проверка и корректировка перечня товаров и услуг производится в соответствии с действующей редакцией МКТУ.
Предварительная экспертиза проводится в течение двух месяцев со дня поступления заявки в экспертную организацию. При направлении запроса заявителю этот срок продлевается. При поступлении заявки по факсимильной связи срок проведения предварительной экспертизы исчисляется с даты поступления оригинала заявки.
По результатам предварительной экспертизы в течение десяти дней с момента ее завершения заявитель уведомляется о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению.
8. Уведомление о принятии заявки к рассмотрению направляется в случае полного соответствия заявки требованиям, установленным в разделе 2 настоящей Инструкции и содержит следующие данные:
номер заявки и дату ее подачи;
наименование или имя заявителя;
изображение заявленного обозначения;
указание классов МКТУ;
дату приоритета, для заявок с испрашиванием конвенционного приоритета - номер первой заявки, дату ее подачи и код страны подачи по стандарту ВОИС ST.3.

9) тауар таңбасында мемлекеттік рәміздердің, елтаңбаның, тудың және эмблемалардың элементтерін, халықаралық үкіметаралық ұйымдардың қысқартылған және толық атауларын; ресми, бақылау, кепілдік және таңбалық белгілерді, мөрлерді, марапаттар мен басқа да ерекшелік белгілерін пайдалануға рұқсат беру;
10) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің көшірмесі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін);
11) егер тауар таңбасы ретінде тіркеуге мерзімді баспасөздің атауы мәлімделсе, бұқаралық ақпарат құралдарында есепке қойылғандығы туралы куәліктің көшірмесі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін).
Нұсқаулықтың осы тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармалары өтінім келіп түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылуы керек. Тиісті құжаттар белгіленген мерзімде келіп түспесе, өтінім берілмеген болып есептеледі және ол бойынша іс жүргізу қалпына келтірілмейді.
Осы тармақтың 7)-тармақшасына сәйкес бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі, сондай-ақ осы тармақтың 8)-тармақшасына сәйкес көрмелік басымдықты сұратудың заңдылығын растайтын құжат өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап үш айдан кешіктірілмей ұсынылуы керек.
3. Алдын ала сараптама жасау
7. Алдына ала сараптама жасау барысында ұсынылған өтінім құжаттарының және оларда қамтылған мәліметтердің жинақтылығы мен осы Нұсқаулықта белгіленген талаптарға сәйкестігі анықталады. Өтінім беру төлемі осы Нұсқаулықтың 6-тармағы 4)-тармақшасына  сәйкес тексеріледі. Тауарлардың және қызмет көрсетулердің тізбесін тексеру мен түзету ТҚХЖ-тың қолданыстағы редакциясына сәйкес жүргізіледі.
Алдын ала сараптама жасау өтінімі сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде жүргізіледі. Өтінім берушіге сұрау салу жіберілген кезде бұл мерзім сәйкесінше ұзартылады. Өтінім факс арқылы келіп түскен кезде алдын ала сараптама жасауды жүргізу мерзімі өтінімнің түпнұсқасы келіп түскен күннен бастап есептеледі.
Алдын ала сараптама жасаудың нәтижелері бойынша оның аяқталған сәтінен бастап он күн ішінде өтінім беруші не болмаса өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы, не болмаса өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту туралы хабарландырылады.
8. Өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама өтінім осы Нұсқаулықтың 2-тарауында белгіленген талаптарға толық сәйкес болған жағдайда жіберіледі. Мынадай мәліметтер қамтылады:
өтінімнің нөмірі, оның берілген күні;
өтінім берушінің атауы немесе аты;
мәлімделген белгінің бейнесі;
ТҚХЖ-тың сыныптарын көрсету;
сондай-ақ басымдық сұратылған кезде - басымдық күні, конвенциялық басымдық сұратылған өтінімдер үшін бірінші өтінімнің нөмірі, оның берілген күні мен ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды.

9. Дата подачи заявки на регистрацию товарного знака устанавливается по дате поступления заявления о регистрации товарного знака с указанием наименования/имени и адреса заявителя, перечня товаров и услуг и заявляемого на регистрацию изображения или по дате подачи последнего из них, если они не были поданы одновременно.
10. Если на стадии предварительной экспертизы выявлено, что заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, установленных настоящей Инструкцией, заявителю направляется запрос с указанием нарушений и предложением представить недостающие или исправленные документы и/или сведения в течение трех месяцев с даты направления запроса.
11. Ответ на запрос экспертизы представляется не позднее трех месяцев с даты его направления. Этот срок может быть продлен по просьбе заявителя не более, чем на шесть месяцев при условии соответствующей оплаты. При необходимости заявителю направляется повторный запрос. Предварительная экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
В случае своевременного представления запрошенных документов и (или) сведений, удовлетворяющих требованиям экспертизы, заявителю направляется уведомление о принятии заявки к рассмотрению с установлением даты подачи заявки.
12. При отсутствии ответа на запрос экспертизы и нарушении заявителем установленного срока представления ответа, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется по истечении четырех месяцев с даты направления запроса.
13. Уведомление об отказе в принятии заявки к рассмотрению направляется экспертной организацией заявителю в случае отсутствия в заявке сведений и прилагаемых к заявке документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также непредставления в течение трех месяцев с даты направления запроса документа, подтверждающего своевременную оплату подачи заявки и доверенности - при ведении делопроизводства через представителя.
4. Полная экспертиза
14. Полная экспертиза заявленного обозначения осуществляется по завершении предварительной экспертизы по заявкам, принятым к рассмотрению.
15. В ходе проведения полной экспертизы проверяется соответствие материалов заявки требованиям, предъявляемым к содержанию и оформлению заявки и прилагаемых к ней документов, предусмотренных в пункте 6 настоящей Инструкции, за исключением документов, проверка которых осуществляется в ходе проведения предварительной экспертизы.
Полная экспертиза проводится в течение двенадцати месяцев с даты подачи заявки. При направлении заявителю запроса экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
Если в ходе экспертизы заявленного обозначения выявляется обозначение, тождественное или сходное до степени смешения с заявленным и имеющее более ранний приоритет, делопроизводство по заявке приостанавливается до вынесения решения по заявке с более ранним приоритетом.
По результатам полной экспертизы экспертной организацией выносится экспертное заключение о регистрации товарного знака или об отказе в регистрации.

9. Өтінілетін кескіндемені тіркеуге және тауарлар мен қызмет көрсетулер тізбесін, өтінім берушінің аты-жөнін/атауын атап отырып, тауар таңбасы тіркеу туралы өтінішінің түскен күні немесе соңғысының түскен күні, егер олар біруақытта берілмеген болмаса, тауар таңбасын тіркеуге арналған өтінімді беру күні болып танылады.
10. Егер алдын ала сараптама жасау сатысында өтінім осы Нұсқаулықта белгіленген оның құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып, ресімделгені анықталса, өтінім берушіге тәртіп бұзушылықтар көрсетілген және жеткіліксіз немесе түзетілген мәліметтерді және/немесе құжаттарды сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде беру ұсынылған сұрау салу жіберіледі.
11. Сараптаманың сұрау салуына жауап оның жіберілген күнінен бастап үш айдан кешіктірілмей ұсынылуы керек. Бұл мерзім өтінім берушінің өтініші бойынша тиісті төлем төленген жағдайда алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Қажет болған жағдайда өтінім берушіге қайта сұрау салу жіберілуі мүмкін. Өтінімнің алдын ала сараптамасы сұрау салуға жауап алғанға дейін тоқтатылады.
Сұратылған мәліметтер және (немесе) сараптаманың талаптарын қанағаттандыратын құжаттар дер кезінде ұсынылған жағдайда өтінім берушіге өтінімнің берілген күнін белгілей отырып, өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
12. Сараптаманың сұрау салуына жауап болмаған кезде немесе сұрау салуға жауапта барлық жеткілікті мәліметтер және (немесе) құжаттар болмаған кезде, сондай-ақ жауаптың заңнамада белгіленген мерзімін ұзарту туралы жазбаша өтінішті ұсынбай өтінім беруші оны бұзған кезде өтінім қайтарылып алынған деп есептелінеді. Ол туралы өтінім берушіге сұрау салу жіберілген күннен бастап төрт ай өткенге дейін хабарландырылады.
13. Сараптама жасау ұйымы өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту туралы хабарламаны өтінім берушіге өтінімде осы Нұсқаулықта көзделген мәліметтер мен өтінімге қоса берілетін құжаттар болмаған жағдайда, оның ішінде өтінімді беру төлемінің дер кезінде төленгенін және өкіл арқылы іс жүргізген кезде сенімхаттың бар болуын растайтын құжат сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде ұсынылмаған жағдайда жіберіледі.
4. Толық сараптама
14. Мәлімделген белгінің толық сараптамасы қарауға қабылданған өтінімдер бойынша алдын ала сараптама аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
15. Толық сараптама жүргізу барысында, алдын ала сараптама жасау сатысында тексеру жүргізілгендерді қоспағанда, өтінім құжаттарының осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көзделген өтінімнің мазмұны мен ресімделуіне және оған қоса берілетін құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкестігі тексеріледі.
Толық сараптама өтінім берілген күннен бастап он екі ай ішінде жүргізіледі. Өтінім берушіге сұрау салуды жіберу кезінде өтінім сараптамасы, сұрау салуға жауап алынғанға дейін тоқтатылады.
Егер мәлімделген белгіге сараптама жасау барысында ұқсас немесе мәлімделгенмен араласу дәрежесіне дейін үйлес және тым бұрынғы басымдығы бар басқа белгі анықталса, онда өтінім бойынша іс-жүргізу бұрын басымдығы бар өтінім бойынша шешім қабылдағанға дейін тоқтатылады.
Толық сараптама нәтижесінде сараптама жасау ұйымы мәлімделген белгіні тауар таңбасы ретінде тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

Если в результате экспертизы установлено, что обозначение не соответствует одному из требований, установленных  статьями 6 - 7 Закона, экспертной организацией выносится экспертное заключение об отказе в регистрации товарного знака.
На основании экспертного заключения уполномоченным органом в месячный срок с даты завершения полной экспертизы принимается решение о регистрации или об отказе в регистрации заявляемого обозначения в качестве товарного знака.
16. При установлении несоответствия заявленного обозначения требованиям, установленными статьями 6 - 7 Закона, экспертной организацией выносится экспертное заключение о регистрации товарного знака.
Если заявленное обозначение соответствует установленным требованиям в части представленных в перечне товаров, выносится заключение о регистрации товарного знака в этой части товаров.
Если товарный знак содержит обозначения, указанные в пункте 1 статьи 6 Закона, и они не занимают в нем доминирующего положения, - заключение выносится с указанием элементов, которым не предоставляется самостоятельная правовая охрана - с дискламацией.
Экспертное заключение о возможности регистрации товарного знака содержит следующие сведения:
регистрируемое в качестве товарного знака обозначение;
наименование или имя, фамилия и отчество (если оно имеется) владельца товарного знака, код страны по стандарту ВОИС ST.3;
номер заявки;
дату подачи;
дату конвенционного приоритета, а также номер, дату и код страны подачи заявки, на основании которой установлен, если испрашивается конвенционный приоритет;
дату выставочного приоритета, если испрашивается выставочный приоритет;
перечень товаров и услуг, сгруппированных по классам МКТУ;
исключенные из охраны элементы;
указание на то, что товарный знак является коллективным, если регистрируется коллективный товарный знак;
указание цвета или цветового сочетания, если товарный знак регистрируется в цвете.
17. Возражение на отрицательное заключение экспертной организации принимается в течение трех месяцев с даты его направления при представлении документа, подтверждающего соответствующую оплату. Срок представления возражения продлевается по просьбе заявителя не более чем на шесть месяцев.
18. После рассмотрения возражения на отрицательное заключение экспертной организации, уполномоченным органом выносится решение о регистрации или об отказе в регистрации товарного знака.
19. Заключение об отказе в регистрации товарного знака выносится в случае, если доводы, приведенные заявителем в возражении, не являются основанием для удовлетворения возражения.

Егер сараптаманың нәтижесінде белгі  Заңның 6 және   7-баптарында   белгіленген талаптардың ең болмағанда біреуіне сәйкес еместігі анықталса, сараптама жасау ұйымы тауарлар мен қызмет көрсетулердің барлық тізіміне қатысты тауар таңбасын тіркеуден бас тарту туралы негізделген сараптамалық қорытынды шығарады.
Сараптамалық қорытындының негізінде уәкілетті орган бір ай мерзім ішінде мәлімделген белгіні тауар таңбасы ретінде тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Уәкілетті орган тіркеу туралы шешімді мәлімделетін белгінің Заңның 6 және 7-баптарында белгіленген талаптарға сәйкес болған кезде қабылдайды.
Егер мәлімделген белгі тек ұсынылған тауар тізбесі бөлігінде ғана белгіленген талаптарға сәйкес келсе, тауардың осы бөлігіне қатысты тауар таңбасын тіркеу туралы шешім шығарылады.
Егер тауар таңбасы Заңның  6-бабының 1-тармағында көрсетілген белгілерді қамтыса және олар басым жағдайға ие болмаса - дискламациямен дербес құқықтық қорғау берілмейтін элементтер көрсетіле отырып, шешім шығарылады.
Тауар белгісін тіркеу мүмкіндігі туралы сараптама қорытындысы мынадай мәліметтерді қамтиды:
- тауар таңбасы ретінде тіркелетін белгі;
- тауар таңбасын иеленушінің атауы немесе аты, ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды;
- өтінімнің нөмірі;
- берілген күні;
- егер конвенциялық басымдық сұратылатын болса, негізінде конвенциялық басымдық белгіленген өтінімнің нөмірі, берілген күні және берген елдің коды;
- егер көрмелік басымдық сұратылса, көрмелік басымдықтың күні;
- ТҚХС-тың сыныптамасы бойынша топтастырылған тауарлар мен қызмет көрсетулердің тізбесі;
- қорғаудан шығарылған элементтер;
- егер ұжымдық тауар таңбасы тіркелсе, тауар таңбасының ұжымдық болып табылатындығын көрсету;
- егер тауар таңбасы түсте тіркелген болса, түсті немесе түс үйлесімін көрсету.
17. Сараптама жасау ұйымының теріс қорытындысына қарсылық оның жіберілген күнінен бастап үш ай ішінде тиісті төлем төленген жағдайда қабылданады. Төлемді растайтын құжат болмаған кезде қарсылық назарға алынбайды. Қарсылықты ұсыну мерзімі өтінім берушінің өтініші бойынша тиісті төлем төленген жағдайда алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
18.  Сараптама жасау ұйымының теріс қорытындысына арналған қарсылықты қарағаннан кейін, уәкілетті орган тауар таңбасын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім шығарады.
19. Егер теріс қорытындысына арналған қарсылықта өтінім беруші келтірген дәлелдер оны өтінім берушінің пайдасына өзгерту үшін жеткіліксіз болған жағдайда, уәкілетті орган тауар таңбасын тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

20. Проверка по абсолютным основаниям, исключающие регистрацию товарного знака осуществляется на основании положений  статьи 6 Закона.
Одним из оснований для отказа в регистрации товарного знака является отсутствие различительной способности обозначения.
Различительная способность присуща знакам, не имеющим прямой описательной и/или ассоциативной связи с товарами или услугами, для обозначения которых они используются.
Отсутствие различительной способности устанавливается, если:
1) обозначение не представляет собой целостного графического изображения;
2) обозначение, не имеющее словесного характера, состоит из комбинации менее трех отдельных единиц языка (букв и/или цифр);
3) обозначение является натуралистическим или схематическим изображением товаров, в отношении которых испрашивается охрана;
4) обозначение представляет собой трехмерный объект, форма которого обусловлена исключительно функциональным назначением;
5) обозначение является общепринятым символом или термином применительно к заявляемым товарам и/или услугам;
6) обозначение является наименованием товара, указывает на род, вид, качество, количество, свойство назначения, ценность товара, а также на место и время его производства;
7) обозначение представляет собой международное непатентуемое название лекарственного средства.
Не обладают различительной способностью обозначения, носящие хвалебный характер.
Сложносоставные искусственно образованные слова не обладают различительной способностью, если каждая из частей не обладает различительной способностью, а искусственное словообразование не приобрело дополнительной смысловой нагрузки.
Обозначения, указанные в настоящем пункте, могут быть включены в товарный знак в качестве неохраняемых элементов, если они, исходя из их смыслового и пространственного значения, не занимают в нем доминирующего положения.
Если они занимают доминирующее положение в обозначении, делается вывод о невозможности регистрации товарного знака.
21. Ложными или способными ввести в заблуждение потребителя относительно товара или его изготовителя признаются обозначения, порождающие в сознании потребителя представление об определенном качестве товара, его изготовителе или месте происхождения, которые не соответствуют действительности.
Обозначение признается ложным или вводящим в заблуждение, если ложным или вводящим в заблуждение является один из его элементов.
22. Не регистрируются в качестве товарных знаков географические наименования или знаки, включающие географические наименования, способные ввести в заблуждение потребителя относительно места нахождения заявителя и в случае, если регистрация наименования на имя одного владельца ущемляет права третьих лиц.
Не регистрируются обозначения, состоящие исключительно из географических наименований, которые воспринимаются, как указания на место производства или сбыта товара и нахождения изготовителя.
Если географическое наименование воспринимается как указание на место производства товара и входит в состав заявленного обозначения, регистрация производится с указанием его в качестве неохраняемого элемента.
Если на регистрацию заявлено малоизвестное географическое наименование указывающее на место производства или сбыта товара и нахождения производителя, но источники информации не содержат сведений о нем, данному географическому наименованию предоставляется правовая охрана.

20. Заңның  6-бабы ережелері негізінде, тауар таңбасының тіркелуін жоққа шығаратын абсолютті негіздемелері бойынша тексеріс жүргізіледі.
Тауар таңбасын тіркеуден бас тартуда негіздемелердің бірі ретінде белгінің айырма қабілеттілігінің жоқтығы болып табылады.
Айырмашылықты білдіретін қабілет тауарларымен немесе қызмет көрсетулерімен тікелей суреттеуші және/немесе қауымдастық байланысы жоқ, оларды белгілеу үшін пайдаланылатын таңбаларға тән.
Егер:
1) белгіде бүтіндей графикалық бейнелеуді құрамаса;
2) сөздік сипаттамасы жоқ белгілер кемінде тілдің үш жеке бірлігі амалынан тұрса (әріптер және/немесе сандар);
3) белгі қорғау сұралатын тауарлардың табиғи немесе нобайлық кесіндері болып табылса;
4) белгі нысаны ерекше функциялық міндетпен негізделген үш өлшемді объектіні білдірсе;
5) белгі мәлімделген тауарларға және/немесе қызмет көрсетулерге байланысты көпшілік мақұлдаған рәміз немесе термин болып табылса;
6) белгі тауардың атауы болып табылса, тауардың тегін, түрін, сапасын, санын, қасиетін, міндетін, құндылығын, сондай-ақ оның өндірілу орны мен уақытын көрсетсе;
7) белгі халықаралық патенттелмейтін дәрі-дәрмектің атауын білдірсе, айырмашылықты білдіретін қабілеттің болмауы белгіленеді.
Мақтау сипаты бар белгілерде айырмашылықты білдіретін қабілет болмайды.
Қиын құрамды жасанды түрде құралған сөздерде, егер бөліктің әрқайсысында айырмашылықты білдіретін қабілет болмаса, ал жасанда сөз құру қосымша мағыналық жүктемеге ие болмаса айырмашылықты білдіретін қабілет болмайды.
Егер осы тармақта көрсетілген белгілер мағыналық және кеңістіктік мағынадан шыға отырып, онда басым жағдайды иеленбесе, олар тауар таңбасына қорғалмайтын элементтер ретінде енгізілуі мүмкін.
Егер олар белгіде басым жағдайды иеленсе, онда тауар таңбасын тіркеудің мүмкін еместігі туралы қорытынды жасалады.
21. Тұтынушының ойында шындыққа үйлеспейтін тауардың белгілі бір сапасы, оны әзірлеуші немесе шығарылған жері туралы түсінікті туындататын белгілер жалған немесе тауарға немесе оны әзірлеушіге қатысты тұтынушыны адастыруға қабілетті белгілер болып танылады.
Егер оның элементтерінің ең болмағанда біреуі жалған немесе адастыратын болып табылса, белгі жалған немесе адастыратын болып танылады.
22. Өтінім берушінің тұратын жеріне қатысты тұтынушыны адастыруға қабілетті географиялық атаулар не болмаса географиялық атауларды білдіретін белгілер, сондай-ақ егер бір иеленушінің атына атауды тіркеу үшінші тұлғалардың құқығын шеттейтін жағдайда тауар белгілері ретінде тіркелмейді.
Тауар шығарылған немесе сатылған және әзірлеушінің тұратын жерге көрсету ретінде қабылдануы мүмкін тек қана географиялық атаулардан тұратын белгілер тіркелмейді.
Егер тауар шығарылған жерге көрсету ретінде қабылдануы мүмкін географиялық атау мәлімделген белгінің құрамына енсе, тіркеу оны қорғалмайтын элемент ретінде көрсете отырып, жүргізіледі.
Егер тіркеуге тауар шығарылған немесе сатылған және әзірлеушінің тұратын жерге көрсететін атағы онша жайылмаған географиялық атау мәлімделсе, бірақ ақпарат көздерінде ол туралы мәлімет болмаса, онда осы географиялық атауға құқықтық қорғалу ұсынылуы мүмкін.

23. Противоречащими общественным интересам, принципам гуманности и морали признаются обозначения непристойного содержания, антигуманного характера, оскорбляющие человеческое достоинство, национальные или религиозные чувства.
Если заявленное обозначение содержит в качестве его элементов одно из обозначений, указанных в пунктах 21 и 23 настоящей Инструкции или состоит исключительно из обозначений, указанных в подпунктах 1) - 13) статьи 6 Закона, экспертизой делается вывод о невозможности его регистрации в качестве товарного знака.
Обозначения, указанные в пункте 2  статьи 6 Закона, используются в товарном знаке в качестве неохраняемых элементов с согласия соответствующих компетентных органов или владельцев, если не занимают в нем доминирующего положения.
24. Проверка обозначения на тождество и сходство с обладателями более ранних прав на объекты интеллектуальной собственности осуществляется на основании пунктов 1-2  статьи 7 Закона.
Тождественными признаются обозначения, совпадающие во всех элементах.
25. Экспертиза проводится по результатам поиска на новизну.
Поиск осуществляется:
среди ранее зарегистрированных в Республике Казахстан товарных знаков и заявленных на регистрацию в качестве товарных знаков обозначений, имеющих более ранний приоритет;
среди общеизвестных товарных знаков;
среди ранее зарегистрированных и заявленных до даты приоритета на регистрацию наименований мест происхождения товаров;
среди промышленных образцов, ранее зарегистрированных или заявленных на регистрацию в экспертную организацию на имя третьих лиц, имеющих более ранний приоритет.
При поиске учитываются товарные знаки третьих лиц, охраняемые в Казахстане без регистрации в силу международных договоров.
26. При проверке на тождество и сходство осуществляются следующие действия:
проводится поиск тождественных и сходных обозначений;
определяется степень сходства заявленного и выявленных обозначений;
определяется однородность заявленных товаров товарам, в отношении которых зарегистрированы (заявлены) выявленные тождественные или сходные обозначения.
При этом принимаются во внимание товарные знаки, по которым не истек годичный срок с даты прекращения действия регистрации в соответствии со  статьей 17 Закона, а также товарные знаки, которым отказано в регистрации и срок оспаривания решения не истек.
1) Комбинированные обозначения исследуются на предмет сходства с комбинированными обозначениями в целом и с видами обозначений, которые входят в состав комбинированных обозначений.
2) Сходство словесных обозначений определяется путем сравнения:
со словесными обозначениями;
с комбинированными обозначениями, в состав которых входят словесные элементы.
Сходство словесных обозначений определяется в плане их фонетики (звуковое сходство), графики (визуальное сходство) и семантики (сходство по смыслу).

23. Әдепсіз мазмұндағы, адамгершілікке қарсы сипаттағы, адамның қадір-қасиетін, ұлттық немесе діни сенімін қорлайтын белгілер қоғамдық мүддеге, адамгершілік қағидаларына және моральға қарсы болып танылады.
Егер мәлімделген белгі осы Нұсқаулықтың 21 және 23 тармақтарында көрсетілген белгілердің ең болмағанда біреуін оның элементтері ретінде қамтыса немесе тек қана Заңның  6-бабының 1)-13)-тармақтарында көрсетілген белгілерден тұрса, онда сараптама оны тауар таңбасы ретінде тіркеудің мүмкін еместігі туралы қорытынды жасайды.
Заңның 6-бабының 2-тармағында көрсетілген белгілер тауар таңбасында тиісті құзыретті органдардың немесе иеленушілердің келісімімен, егер онда басым жағдайды иеленбесе қорғалмайтын элементтер ретінде пайдалануы мүмкін.
24. Белгінің зияткерлік меншік объектілеріне арналған бұрынғы құқықтарды иеленушілермен ұқсастығы мен сәйкестігін тексеру Заңның  7-бабының 1 және 2-тармақтарының негізінде жүзеге асырылады.
Барлық элементтерінде бір-біріне дәл келетін белгілер ұқсас болып танылады.
25. Сараптама жаңашылдыққа іздестіру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Іздестіру:
- Қазақстан Республикасында бұрын тіркелген тауар таңбалары және тым бұрынғы басымдығы бар тауар таңбалары ретінде тіркеуге мәлімделген белгілері арасында;
- жалпыға бірдей белгілі тауар таңбалары арасында;
- бұрын тіркелген және тіркеуге арналған басымдық күніне дейін мәлімделген тауар шығарылған жердің атаулары арасында;
- бұрын тіркелген не болмаса сараптама жасау ұйымына үшінші тұлғалардың атына тіркеуге мәлімделген, бұрынғы басымдығы бар өнеркәсіп үлгілері арасында жүзеге асырылады.
Іздестіру кезінде үшінші тұлғалардың халықаралық шарттардың күшіне тіркелмеген Қазақстанда қорғалатын тауар таңбалары ескеріледі.
26. Ұқсастығы мен үйлестігін тексеру кезінде мына әрекеттер жүзеге асырылады:
ұқсас және үйлес белгілерді іздестіру жүргізіледі;
мәлімделген және анықталған белгілердің үйлестік дәрежесі айқындалады;
мәлімделген тауарлардың анықталған ұқсас және үйлес белгілер тіркелген (мәлімделген) тауарлардың біртектестігі айқындалады.
Бұл ретте Заңның  17-бабына сәйкес тіркеу іс-әрекеті тоқтатылған күннен бастап бір жыл мерзім аяқталмаған тауар таңбалары, сондай-ақ тіркеуден бас тартылған және шешімді қорғау мерзімі аяқталмаған тауар таңбалары назарға алынады.
1) Құрамдастырылған белгілер жалпы құрамдастырылған белгілермен сияқты құрамдастырылған белгілердің құрамына енетін белгілері түрлерінің үйлестігі зерттеледі.
2) Сөз белгілерінің үйлестігі:
сөз белгілерімен;
құрамына сөз элементтері енетін құрамдастырылған белгілермен салыстыру жолымен айқындалады.
Сөз белгілерінің үйлестігі олардың фонетикасы (дыбыстық үйлестік), графикасы (көзбен көру үйлестігі) және семантикасы (мәні бойынша үйлестік) жоспары бойынша айқындалады.

3) Звуковое (фонетическое) сходство определяется на основании таких признаков, как:
количество слогов;
наличие близких по звучанию и совпадающих букв и звуков;
близость звуков, составляющих обозначение;
наличие совпадающих слогов и их расположение;
место совпадающих звукосочетаний в составе обозначений;
близость состава гласных;
близость состава согласных;
характер совпадающих частей обозначений;
вхождение одного обозначения в другое;
ударение и другие.
Эти характеристики могут учитываться в отдельности и в различных сочетаниях в зависимости от их определяющего значения при создании звукового образа и при восприятии потребителем.
4) Графическое (визуальное) сходство словесных обозначений определяется на основании:
общего зрительного впечатления;
вида шрифта;
способа написания, в том числе расположения букв и алфавита;
цвета и цветового сочетания.
Поиск осуществляется среди словесных и графических обозначений, имеющих словесный характер.
5) Смысловое (семантическое) сходство определяется с учетом восприятия товарного знака казахстанским потребителем по критериям:
совпадение понятий, идей;
противоположность понятий, идей.
Учитывается совпадение одного из элементов обозначений, на которое падает логическое ударение и которое имеет самостоятельное значение.
6) Сходство изобразительных и объемных обозначений определяется на основании признаков:
внешняя форма;
наличие или отсутствие симметрии;
вид и характер изображений;
цветовое сочетание.
27. Цвет и цветовое сочетание не являются единственными признаками товарного знака, а считаются его существенными дополнительными признаками.
28. Установление однородности товаров осуществляется с целью определения возможности возникновения у потребителя представления о принадлежности этих товаров одному производителю.
Однородными товарами являются товары, выполняющие одну функцию, относящиеся к одному роду (виду), которые при маркировке их тождественными или сходными знаками могут вызывать у потребителя представление о принадлежности их к одному производителю.
Однородность товаров определяется на основании признаков: род (вид), назначение, условия сбыта, круг потребителей.
При определении однородности товаров проводится сравнение перечня товаров, содержащейся в заявке, с перечнем товаров, в отношении которых зарегистрированы или заявлены тождественные или сходные товарные знаки.
Товары не могут быть расценены как сходные на том основании, что они отнесены к одному классу МКТУ, а принадлежность к разным классам не является доказательством их неоднородности.

3) Мынадай белгілердің:
буын санының;
дыбысталуы бойынша жақын және дәл келетін әріптер мен дыбыстардың болуының;
белгіні құрайтын дыбыстардың жақындығының;
дәл келетін буындардың болуы және олардың орналасуының;
белгі құрамындағы дәл келетін дыбыс тіркестерінің орнының;
дауысты дыбыстар құрамының жақындығының;
дауыссыз дыбыстар құрамының жақындығының;
белгілердің дәл келетін бөліктерінің сипатының;
бір белгінің басқа белгіге кіруінің;
екпін және тағы басқаларының негізінде дыбыстық (фонетикалық) үйлестік айқындалады.
Бұл сипаттамалар жеке алғандағы кез келгені сияқты дыбыстық бейнені құру кезінде және тұтынушының қабылдауы кезінде олардың білдіретін мағынасына байланысты әр түрлі тіркестерде де ескеріле алады.
4) Сөз белгілерінің графикалық (көзбен шолу) үйлестігі мыналардың:
жалпы көрермен әсерінің;
шрифт түрінің;
жазылу амалының, оның ішінде әріптер мен алфавит орналасуының;
түстің және түс үйлесімдігінің негізінде анықталады.
Іздестіру сөз және сөздік сипаты бар графикалық белгілер арасында жүзеге асырылады.
5) Мағыналық (семантикалық) үйлестік, атап айтқанда тауар таңбасының қазақстандық тұтынушының мынадай:
түсініктің, ойдың қатар келуі;
түсініктің, ойдың қарама-қайшылығы сияқты өлшемдері бойынша қабылдауы ескеріле отырып айқындалады.
Логикалық екпін түсетін және дербес мағынасы бар белгілер элементтерінен біреуінің дәл келуі ескеріледі.
6) Бейнелеу және көлемді белгілердің үйлестігі, атап айтқанда мынадай белгілердің негізінде айқындалады:
сыртқы пішіні;
симметрияның болуы немесе болмауы;
бейненің түрі мен сипаты;
түс үйлесімі.
27. Түс пен түс үйлесімі тауар таңбасының жалғыз белгілері бола алмайды, тек оның мәнді қосымша белгілері болып есептеле алады.
28. Тауарлардың біртектестігін анықтау тұтынушыда бұл тауарлардың бір өндірушіге қатысты екендігі туралы ойдың туындау мүмкіндігін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
Бір текке (түрге) жататын олардың ұқсас немесе үйлес белгілерін таңбалау кезінде тұтынушыда олардың бір өндірушіге тиістілігі туралы түсінікті туындатуы мүмкін бір функцияны атқаратын тауарлар біртектес тауарлар болып табылады.
Тауарлардың біртектестігі мынадай белгілердің негізінде айқындалады: тегі (түрі), мақсаты, сату шарттары, тұтынушылар шеңбері.
Тауарлардың біртектестігін айқындау кезінде өтінімдегі тауарлар тізбесін ұқсас немесе үйлес тауар таңбалары тіркелген немесе мәлімделген тауарлар тізбесімен салыстырылады.
Тауарлар ТҚХС-тың бір сыныбына жатықызылғанының негізінде оларды үйлес ретінде бағалауға болмайды, әр түрлі сыныптарға жатқызылуы олардың біртектестігінің дәлелі бола алмайды.

Регистрация обозначения однородных товаров, сходного до степени смешения с товарным знаком, указанным в подпункте 1)  статьи 7 Закона, допускается с согласия правообладателя.
29. В ходе проведения экспертизы заявителю может быть направлен запрос с целью определения, не является ли заявленное обозначение или его элементы воспроизведением:
названий известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки произведений литературы, науки и искусства, известных произведений искусства и их фрагментов в нарушение авторских прав, приобретенных ранее;
фамилий, имен, псевдонимов и производных от них, также портретов и факсимиле в нарушение личных неимущественных прав этих лиц, и если эти обозначения являются достоянием истории и культуры Республики Казахстан.
При отсутствии ответа на запрос экспертизой делается вывод о невозможности регистрации заявленного обозначения в качестве товарного знака.
Проверка обозначения на соответствие требованиям подпунктов 3) - 4) пункта 2  статьи 7 Закона осуществляется исходя из объема сведений, являющихся общедоступными на момент проведения экспертизы.
30. Объекты авторских и смежных прав, имен, фамилий, псевдонимов, портретов, общеизвестных лиц и иных обозначений используются в товарных знаках с письменного согласия этих лиц либо их правопреемников.
Если эти обозначения являются достоянием истории и культуры Казахстана, разрешение компетентного органа на их использование в качестве товарного знака обязательно.
Отсутствием нарушения личных неимущественных прав при использовании в качестве товарного знака фамилии является, упоминание последней в телефонном справочнике более 20 раз.
31. Обозначения, воспроизводящие промышленные образцы, не могут быть зарегистрированы в качестве товарных знаков, если они имеют охрану в Республике Казахстан в качестве промышленных образцов на имя третьих лиц, либо от имени третьего лица в экспертную организацию подана аналогичная заявка на промышленный образец с более ранним приоритетом.
Поиск проводится по фонду заявленных и зарегистрированных в Республике Казахстан промышленных образцов.
32. Обозначения, тождественные либо сходные до степени смешения с зарегистрированными в Казахстане на имя третьих лиц наименованиями мест происхождения товаров не регистрируются в отношении любых классов товаров. Поиск осуществляется по фонду зарегистрированных в Республике Казахстан наименований мест происхождения товаров.

Заңның  7-бабы 1-тармағында көрсетілген, тауар белгісімен араласу дәрежесіне дейін ұқсас, біртекті тауарлар белгісін тіркеу, құқық иеленушінің келісімімен жүргізіледі.
29. Мәлімделген белгі немесе оның элементтері мыналардың:
өтінімді беру күнінен бұрын сатып алынған авторлық құқықты бұза отырып, Қазақстан Республикасында белгілі әдеби туындылар, ғылым мен өнер, белгілі өнер туындылары мен олардың үзінділері атауларының;
осы адамдардың жеке мүліктік емес құқықтарын бұза отырып, сондай-ақ егер осы белгілер Қазақстан Республикасының тарихи және мәдени дәулеті болып табылса, тектердің, аттардың, лақап аттардың және олардың туындыларының, сондай-ақ портреттер мен факсимилесінің көшірмелері емес пе екенін айқындау мақсатында сараптама рәсімінде өтінім берушіге сұрау салу жіберілуі мүмкін.
Сұрау салуға жауап болмаған кезде сараптама мәлімделген белгіні тауар таңбасы ретінде тіркеудің мүмкін еместігі туралы қорытынды жасайды.
Белгінің Заңның  7-бабының 2-тармағы 3) және 4)-тармақшаларының талаптарына сәйкестігін тексеру сараптама жүргізу кезеңінде көпшілік қол жеткізген болып табылатын мәліметтер көлемінен шыға отырып, жүзеге асырылады.
30. Тауар таңбаларында авторлық және бір-бірімен байланысты құқықтарды, жалпыға мәлім адамдардың аттарын, тектерін, лақап аттарын, портреттерін және өзге белгілерді жеке мүліктік емес құқықтарды бұзуды болдырмас үшін осы адамдардың не болмаса олардың құқықтық мирасқорларының жазбаша келісімімен ғана пайдалануға болады.
Егер осы белгілер Қазақстан Республикасының тарихи және мәдени дәулеті болып табылса, олардың тауар таңбасы ретінде пайдалануға арналған Үкімет шешімі міндетті.
Тауар таңбасы ретінде текті пайдалану кезінде соңғыны телефон анықтамасында 20-дан астам рет ескеру жеке мүліктік емес құқықтардың бұзылмауы болып табылады.
31. Егер өнеркәсіптік үлгілерді өндіретін белгілер Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік үлгілер ретінде қорғалатын болса, үшінші тұлғалардың атына не болмаса үшінші тұлғалардың атынан сараптама жасау ұйымына бұрынғы басымдығы бар өнеркәсіптік үлгіге арналған ұқсас өтінім берілсе, олар тауар таңбалары ретінде тіркелмейді.
Іздестіру Қазақстан Республикасында мәлімделген және тіркелген өнеркәсіптік үлгілердің қоры бойынша жүргізіледі.
32.   Қазақстанда үшінші тұлғалардың атына тауар шығарылған жердің атауларымен тіркелген ұқсас не болмаса араласу дәрежесіне дейін үйлес белгілер тауарлардың кез келген сыныптарына қатысты тіркелмейді.
Іздестіру Қазақстан Республикасында тіркелген тауар шығарылған жерлер атауларының қоры бойынша жүргізіледі.

33. Сертификационные знаки, знаки соответствия качеству, зарегистрированные в установленном порядке, не подлежат регистрации в качестве товарных знаков.
34. Проверка оплаты соответствующих действий осуществляется на этапах предварительной и полной экспертизы путем:
проверки наличия и действительности документа, подтверждающего оплату;
проверки суммы платежа и сроков уплаты;
проверки правильности реквизитов в документе, подтверждающем оплату.
Документ, подтверждающий оплату за проведение полной экспертизы, представляется не позднее двух месяцев с даты направления уведомления о принятии заявки к рассмотрению.
При отсутствии в установленный срок документа, подтверждающего оплату, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется в письменной форме.
При обнаружении недостаточности суммы, уплаченной за подачу заявки, заявителю направляется запрос с предложением произвести дополнительную оплату.
Документ, подтверждающий оплату за подготовку к выдаче свидетельства на товарный знак и публикацию сведений о выдаче свидетельства представляется в течение трех месяцев с даты направления уведомления о выдаче свидетельства. При условии соответствующей оплаты пропущенный заявителем срок может быть восстановлен, но не более, чем на шесть месяцев.
5. Регистрация товарного знака
35. На основании решения о регистрации товарного знака, при подтверждении соответствующей оплаты за подготовку к выдаче свидетельства и оплаты государственной пошлины, товарный знак регистрируется экспертной организацией в Государственном реестре товарных знаков Республики Казахстан (далее - Государственный реестр) с присвоением ему порядкового номера (далее - номер регистрации) и указанием даты внесения сведений (далее - дата регистрации).
При регистрации товарного знака в Государственный реестр вносятся следующие сведения:
номер регистрации товарного знака (номер свидетельства);
дата регистрации товарного знака;
изображение товарного знака;
индекс МКТУ;
наименование или имя, фамилия, отчество (если оно имеется) владельца и указание его местожительства или местонахождения;
номер и дата подачи заявки в экспертную организацию;
перечень товаров и услуг, в отношении которых зарегистрирован товарный знак;
страна, номер и дата подачи первой заявки, если установлен конвенционный приоритет;
адрес для переписки;
сведения о представителе (о патентном поверенном);
дата публикации сведений о выдаче свидетельства и номер официального бюллетеня;
другие сведения, относящиеся к регистрации товарного знака.
Внесение указанных сведений сопровождается проставлением перед ними соответствующего кода ИНИД (по стандарту Всемирной организации интеллектуальной собственности - ВОИС) и используется при публикации. Код страны проставляется согласно соответствующему стандарту ВОИС.

33. Белгіленген тәртіппен тіркелген сертификациялық белгілер, сапаға сәйкестік белгілері тауар таңбалары ретінде тіркеуге жатпайды.
34. Тиісті әрекеттердің төлемін тексеру алдын ала және толық сараптама кезеңдерінде:
төлемді растайтын құжаттың бар болуы мен болмысын тексеру;
төлем сомасын және оларды төлеу мерзімдерін тексеру;
төлемді растайтын құжаттағы реквизиттердің дұрыстығын тексеру жолымен жүзеге асырылады.
Толық сараптама жүргізгені үшін төлемді растайтын құжат өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама жіберілген күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Төлемді растайтын құжат болмаған немесе мерзімінде келіп түспеген кезде өтінім қайтарып алынған болып есептеледі, бұл туралы өтінім беруші жазбаша нысанда хабарландырылады.
Өтінімді бергені үшін төленген соманың жетіспеушілігі анықталған кезде өтінім берушіге қосымша төлем төлеу ұсыныла отырып, тиісті сұрау салу жіберіледі.
Тауар белгісіне арналған куәлікті беруге дайындау және куәліктің берілгені туралы мәліметті жариялау үшін төлемді растайтын құжат куәлікті беру туралы хабарлама жіберілген күннен бастап екі ай ішінде ұсынылады. Өтінім беруші өткізіп алған мерзім тиісті төлем төленген жағдайда алты айдан аспайтын мерзімге қалпына келтірілуі мүмкін.
5. Тауар таңбасын тіркеу
35. Тауар таңбасын тіркеу туралы шешімнің негізінде және куәлікті беруге дайындау үшін тиісті төлем және мемлекеттік баж төлемі расталған кезде сараптама жасау ұйымы тауар таңбасын (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) оған реттік нөмір (бұдан әрі - тіркеу нөмірі) бере отырып және мәліметтердің енгізілген күнін (бұдан әрі - тіркеу күні) көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Тауар таңбаларының мемлекеттік тізіліміне тіркейді.
Мемлекеттік тізілімге тауар таңбасын тіркеу кезінде мынадай мәліметтер:
тауар таңбасын тіркеу нөмірі (куәліктің нөмірі);
тауар таңбасын тіркеу күні;
тауар таңбасының кескіні;
ТҚХЖ-тың индексі;
иеленуші: тегі, аты, әкесінің аты (толық), заңды тұлғаның толық атауы және елдің коды көрсетілген оның тұрғылықты жерінің немесе тұратын жерінің мекен-жайы (заңды мекен-жайы);
өтінімнің нөмірі және сараптама жасау ұйымына берілген күні;
тауар таңбасы тіркелген тауарлар мен қызмет көрсетулердің тізбесі;
елі, нөмірі және егер конвенциялық басымдық анықталса, бірінші өтінімнің берілген күні;
хат алмасуға арналған мекен-жайы;
өкіл туралы мәлімет (патенттік сенімді өкіл туралы);
куәліктің берілгені туралы мәліметті жариялау күні және ресми бюллетеннің нөмірі;
тауар таңбасын тіркеуге қатысты басқа да мәліметтер енгізіледі.
Көрсетілген мәліметтерді енгізу олардың алдында тиісті ИНИД (Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының - ДЗМҰ-ның стандарты бойынша) коды қойыла отырып, қоса беріледі және жариялау кезінде пайдаланылады. Елдің коды тиісті ДЗМҰ-ның стандартына сәйкес қойылады.

36. Экспертная организация вносит в Государственный реестр сведения о последующих изменениях и дополнениях правового статуса регистрации товарного знака на основании решений уполномоченного органа, апелляционного совета, судебных органов и ходатайств (заявлений) владельцев (их правопреемников или представителей):
о зарегистрированном договоре о передаче права на охраняемый товарный знак;
о зарегистрированном лицензионном договоре о предоставлении права на использование товарного знака;
о признании регистрации товарного знака недействительной полностью или частично;
о предоставлении права на открытую лицензию;
о прекращении срока действия регистрации товарного знака;
о прекращении действия регистрации товарного знака по инициативе владельца;
о продлении срока действия регистрации товарного знака;
об изменении наименования владельца в связи с его реорганизацией (правопреемством) и/или об изменении адреса его места нахождения;
об изменении фамилии, имени и отчества (если оно имеется) владельца и/или об изменении адреса местожительства;
об изменении адреса для переписки;
об исправлении очевидных и технических ошибок, а также о других изменениях, касающихся регистрации товарного знака.
37. В соответствии со  статьей 3 Закона уполномоченный орган производит выдачу свидетельства на товарный знак. Свидетельство заполняется на государственном и русском языках и направляется заказным почтовым отправлением в юридический адрес местонахождения или местожительства владельца или в адрес представителя (патентного поверенного) в соответствии с выданной ему доверенностью, либо по просьбе (в письменном виде) в иной адрес, указанный заявителем (владельцем). В случае изменения указанных адресов заявитель до выдачи свидетельства уведомляет об этом уполномоченный орган или экспертную организацию.
О последующих изменениях (включая сведения о зарегистрированных договорах), дополнениях, уточнениях или исправлениях, касающихся регистрации товарного знака и о продлении действия регистрации товарного знака, после их записи в Государственном реестре, уполномоченный орган выдает Приложение к свидетельству, которое является неотъемлемой частью свидетельства. Приложение заполняется на государственном и русском языках.
38. В случае приведения в негодность подлинника свидетельства выдается дубликат свидетельства на товарный знак по ходатайству (заявлению) владельца свидетельства, его правопреемника, уполномоченного представителя (патентного поверенного) по доверенности владельца (правопреемника). К ходатайству (заявлению) прилагается документ, подтверждающий оплату за подготовку к выдаче дубликата свидетельства в соответствии с установленными тарифами. При непредставлении документа об оплате, ходатайство (заявление) считается не поданным.
В случае утери подлинника свидетельства к ходатайству прилагается документ, подтверждающий утерю, а именно сообщение из средств массовой информации или другого источника, в котором говорится о том, что данное свидетельство считается недействительным.
Дубликат свидетельства выдается при наличии записи о регистрации товарного знака в Государственном реестре товарных знаков Республики Казахстан.
Дубликат по составу указываемых в нем сведений соответствует подлиннику свидетельства, имеет одинаковую с ним юридическую силу и выдается по соответствующей форме свидетельства с простановкой штампа "Дубликат выдан Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан". В случае выдачи дубликата, подлинник свидетельства считается не имеющим юридической силы с даты публикации сведений о выдаче дубликата.
В официальном бюллетене экспертная организация публикует сведения о выдаче свидетельства и дубликата свидетельства.

36. Сараптама жасау ұйымы мемлекеттік тізілімге уәкілетті органның, апелляциялық кеңесін, сот органдарының шешімдері және иеленушілердің (олардың құқықтық мирасқорларының немесе өкілдерінің) өтінішхаттары (өтініштері) негізінде тауар таңбасын тіркеудің құқықтық мәртебесінің кейінгі өзгерістері мен толықтырулары туралы мынадай:
қорғалатын тауар таңбасына құқық беру туралы тіркелген шарт туралы;
тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы тіркелген лицензиялық шарт туралы;
тауар таңбасының толық және/немесе бөлігін тіркеуге жарамсыз деп танылуы туралы;
ашық лицензияға құқықтың ұсынылуы туралы;
иеленушінің бастамасы бойынша тауар таңбасын тіркеу әрекетінің тоқтатылуы туралы;
тауар таңбасын тіркеу әрекеті мерзімінің ұзартылуы туралы;
иеленуші атауының оның қайта құрылуына (құқықтық мирасқорлығына) байланысты өзгертілуі туралы және/немесе оның тұратын жері мекен-жайының өзгертілуі туралы;
иеленуші тегінің, атының, әкесі атының өзгеруі туралы және/немесе тұрғылықты жері мекен-жайының өзгертілуі туралы;
хат алмасуға арналған мекен-жайдың өзгертілуі туралы;
анық және техникалық қателіктердің түзетілуі туралы, сондай-ақ тауар таңбасын тіркеуге қатысты басқа да өзгерістер туралы мәліметтерді енгізеді.
37. Заңының  3-бабына сәйкес уәкілетті орган тауар таңбасына арналған куәлікті береді. Куәлік мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады. Куәлік иеленушінің заңды мекен-жайына немесе өкілге (патенттік сенімді өкілге) берілген сенімхатқа сәйкес не болмаса өтініш бойынша (жазбаша түрде) өтінім беруші (иеленуші) көрсеткен өзге мекен-жайға тапсырысты пошта жіберуші арқылы жіберіледі. Өтінім беруші куәлік берілгенге дейін пошта жіберілімін жіберу үшін уәкілетті органға немесе сараптама жасау органына тұрғылықты жерінің немесе тұратын жерінің (заңды мекен-жайының) мекен-жайының өзгеруі туралы хабарлауға міндетті.
Тауар таңбасын тіркеуге қатысты кейінгі өзгерістер (тіркелген шарттар туралы мәліметті қосқандағы), толықтырулар, нақтылаулар немесе түзетулер туралы және тауар таңбасын тіркеу әрекетінің ұзартылуы туралы Мемлекеттік тізілімде жазылғаннан кейін уәкілетті орган куәліктің айырылмас бөлігі болып табылатын Куәлікке қосымшаны береді. Қосымша сонымен қатар мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
38. Куәліктің түпнұсқасы жоғалған немесе жарамсыз болған жағдайда тауар таңбасына арналған куәліктің көшірмесі куәлікті иеленушінің, иеленушінің (құқықтық мирасқордың) сенімхаты бойынша оның құқықтық мирасқорының, уәкілетті өкілдің (патенттік сенімді өкілдің) өтінішхаты (өтініші) бойынша беріледі. Өтінішхатқа (өтінішке) куәліктің көшірмесін беруге дайындағаны үшін белгіленген тарифтерге сәйкес төлемді растайтын құжат қоса берілуі керек. Төлем туралы құжат ұсынылмаған кезде өтінішхат (өтініш) берілмеген болып есептеледі.
Куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда өтінішхатқа куәліктің осы түпнұсқасының жоғалғанын растайтын құжат, атап айтқанда осы куәлік жарамсыз болып есептелетіндігі келтірілген бұқаралық ақпарат құралдарынан немесе басқа да қайнар көздің хабарламасы қоса беріледі.
Көшірме тауар таңбасының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімінде тіркелуі туралы жазу болған кезде ғана берілуі мүмкін.
Көшірме онда көрсетілген мәліметтердің құрамы бойынша куәліктің түпнұсқасына сәйкес келеді, онымен бірдей заңды күші бар және куәліктің тиісті нысаны бойынша "Көшірмені Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті берді" деген мөртаңба қойылып беріледі. Көшірме берілген жағдайда көшірменің берілгені туралы мәлімет жарияланған күннен бастап куәлік түпнұсқасының заңды күші жоқ деп есептеледі.
Сараптама жасау ұйымы ресми бюллетенде куәлік дубликаттың және куәліктің берілгені туралы мәліметті жариялайды.

39. Внесение изменений в Государственный реестр и в свидетельство.
Изменения вносятся в наименование и/или в адрес места нахождения владельца - юридического лица, об изменении фамилии, имени (и отчества, если оно имеется) владельца - физического лица и/или в адрес место жительства владельца.
Изменения вносятся путем подачи ходатайства о внесении соответствующих изменений с указанием номера свидетельства, официального наименования юридического лица, фамилии, имени и отчества, (если оно имеется), адреса местожительства и/или место проживания. Ходатайство подписывается владельцем или его патентным поверенным по доверенности.
При внесении изменений в наименование владельца вследствие реорганизации и/или ликвидации юридического лица ходатайство подписывается и подается в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом заинтересованная сторона представляет документы, подтверждающие изменения (при реорганизации), и/или доказывающие факт ликвидации юридического лица и отсутствия передачи, соответствующих прав.
Официальные документы, представляемые представителями иностранного заявителя (владельца), удостоверяются путем проставления апостиля соответствующей страны.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату за внесение изменений.
Если отсутствуют документы или представленные документы не соответствуют установленным требованиям, владельцу предлагается в течение двух месяцев с даты направления уведомления их представить.
При непредставлении запрашиваемых документов и документа, подтверждающего соответствующую оплату в установленные сроки, ходатайство считается не поданным, внесение изменений не производится, о чем уведомляется владелец товарного знака.
Внесение изменений в случае перехода права на товарный знак к иному лицу (кроме передачи права на товарный знак) производится по ходатайству правопреемника товарного знака с указанием номера свидетельства и с приложением документа, подтверждающего оплату. В ходатайстве указываются сведения о правопреемнике и прилагаются заверенные копии документов, подтверждающих переход права на товарный знак.
Внесение изменений в случае передачи права на товарный знак производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
40. Исправление ошибок в содержании заявки или представленном владельцем товарного знака документе, отраженных в Государственном реестре, в свидетельстве и/или сведениях, опубликованных в бюллетене, производится по ходатайству владельца товарного знака при условии представления документа, подтверждающего оплату.

39. Куәлікке және Мемлекеттік тізілімге өзгерістер енгізу.
Иеленушінің - заңды тұлғаның атауына және/немесе тұратын жерінің мекен-жайына, иеленушінің - жеке тұлғаның тегінің, атының, (және әкесінің атының, егер ол өзгертілсе) және/немесе иеленушінің тұрғылықты жерінің мекен-жайының өзгертілуі туралы өзгеруі туралы өзгерістер енгізіледі.
Өзгерістер тиісті өзгерістерді енгізу туралы куәліктің нөмірі, заңды тұлғаның ресми атауы, тегі, аты, (және әкесінің атын, егер болса) тұрғылықты жерінің және/немесе тұратын жерінің мекен-жайы көрсетіле отырып, өтінішхатты беру жолымен енгізіледі. Өтінішхатқа иеленуші немесе сенімхат бойынша оның патенттік сенімді өкілі қол қоюы керек.
Иеленушінің атауына заңды тұлғаны қайта құру және/немесе тарату салдарынан өзгерістер енгізу кезінде өтінішхатқа қол қойылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі. Бұл ретте мүдделі тарап тиісті өзгерістерді (қайта құру кезінде) растайтын және/немесе заңды тұлғаның таратылу фактісін дәлелдейтін құжаттарды ұсынады.
Шетелдік өтінім берушінің (иеленушінің) өкілдері ұсынатын ресми құжаттар тиісті құжаттарда апостилді қою жолымен куәландырылады.
Өтінішхатқа өзгерістер енгізу үшін төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
Егер құжаттар болмаса және/немесе ұсынылған құжаттар талаптарға сәйкес келмесе, иеленушіге хабарлама жіберілген күннен бастап екі ай ішінде жоқ немесе талаптарға сәйкес ресімделген құжаттарды беру ұсынылады.
Сұратылған құжаттар және тиісті төлемді растайтын құжат белгіленген мерзімде ұсынылмаған кезде, өтінішхат берілмеген болып есептеледі, өзгерістер енгізілмейді, бұл туралы иеленуші хабарландырылады.
Тауар таңбасына арналған құқық өзге тұлғаға табыстау жағдайында (тауар таңбасына арналған құқықты беруден басқа) өзгерістер тауар таңбасы құқықтық мирасқорының куәліктің нөмірі көрсетілген және төлем туралы құжат қоса берілген өтінішхаты бойынша енгізіледі. Өтінішхатта құқықтық мирасқор туралы мәліметтер көрсетілуі керек. Өтінішхатқа тауар таңбасына арналған құқықтың табысталуын растайтын құжаттардың куәландырылған көшірмелері қоса берілуі керек.
Тауар таңбасына арналған құқық табысталған жағдайда өзгерістер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізіледі.
40. Өтінімдегі немесе тауар таңбасын иеленуші ұсынған басқа да құжаттағы, Мемлекеттік тізілімде және (немесе) мәліметтерде көрсетілген, бюллетенде жарияланған қателіктер тауар таңбасын иеленушінің өтінішхаты бойынша тиісті төлем төленген жағдайда түзетіледі.

41. Сведения, относящиеся к регистрации товарных знаков, внесенные в Государственный реестр, а также все последующие изменения, касающиеся регистрации, публикуются в официальном бюллетене.
42. По ходатайству заинтересованных лиц экспертная организация предоставляет выписку из Государственного реестра.
Приложение
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению заявки
на товарный знак
заполняется РГКП НИИС
Дата
поступления
Дата
подачи
N заявки
З А Я В К А
на регистрацию товарного знака     В Республиканское государственное
казенное предприятие "Национальный
институт интеллектуальной
собственности" Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Казахстан, 010000, г. Астана,
Дом Министерств пятно 5, Блок В
Казахстан, 480002, г. Алматы,
ул. Абдуллиных, 6, корп. 1
Настоящим испрашивается регистрация представленного обозначения в
качестве товарного знака (знака обслуживания) в Республике Казахстан.
_
|_|  Коллективный товарный знак
_______________________________________________________________________
Полное наименование заявителя с указанием        | Код страны
организационно-правовой формы (или фамилия, имя, | по стандарту
отчество, если заявитель - физическое лицо)*     | ВОИС St. 3
| (если он установлен)
_________________________________________________|_____________________
_________________________________________________|_____________________
Сведения о государственной регистрации юридического лица
или индивидуального  предпринимателя (для заявителей
Республики Казахстан)
_______________________________________________________________________
Адрес заявителя**, телефон, телефакс, E-mail
_______________________________________________________________________
Патентный поверенный или иной представитель
_______________________________________________________________________
Адрес для переписки (полный почтовый адрес с указанием адресата),
телефон, телефакс, E-mail
_______________________________________________________________________
_
|_| Испрашивается конвенционный приоритет по ранее поданной заявке
(заявкам)
_______________________________________________________________________
Номер первой заявки  |  Дата испрашиваемого |     Код страны
|      приоритета      |    подачи по ST.3
_______________________|______________________|________________________
_
|_| Испрашивается выставочный приоритет    Дата начала открытого показа
Заявляемое обозначение:
_________________________________
|                                 |  _
|                                 | |_| Товарный знак в стандартном
|                                 |     шрифтовом исполнении
|                                 |  _
|                                 | |_| Транслитерация
|                                 |  _
|                                 | |_| Перевод
|                                 |  _
|                                 | |_| Товарный знак объемный
|                                 |  _
|                                 | |_| Товарный знак в цветовом
|                                 |     исполнении
|                                 |  _
|                                 | |_| Указание цветов
|                                 |
|                                 |
|                                 |
|_________________________________|
_______________________________________________________________________
* Заполняется на казахском и русском языках для заявителей Республики
Казахстан;
латинскими буквами и в казахской (или русской) транслитерации для
иностранных заявителей                                          _
** латинскими буквами для иностранных заявителей нужное отметить | v |
Товары и услуги, для которых испрашивается охрана товарного знака,
сгруппированные по классам МКТУ
Заявляемое обозначение имеет более раннюю регистрацию в Казахстане.
N регистрации ________________
_______________________________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:
_
|_| Документ, подтверждающий гос. регистрацию индивидуального
предпринимателя в Республике Казахстан
_
|_| Изображения заявляемого обозначения: черно-белые в
количестве ______, цветные в количестве _____
_
|_| Описание обозначения
_
|_| Перечень товаров/услуг (если он не поместился на бланке)
_
|_| Перечень заявителей (если их несколько)
_
|_| Документ об оплате: cчет/платежное поручение
N ____от______________
_
|_| Доверенность
_
|_| Заверенная копия ранее поданной заявки(-ок)
_
|_| Перевод копии ранее поданной заявки
_
|_| Соглашение о коллективном знаке
_
|_| Другие документы (указать), в т.ч. отмеченные в п._______
Всего листов_______________________________
_______________________________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что подача на регистрацию заявляемого обозначения не нарушает права интеллектуальной собственности других лиц
Подпись
МП
Дата

41. Тауар таңбаларын тіркеуге қатысты, мемлекеттік тізілімге енгізілген мәліметтер, сондай-ақ тіркеуге қатысты одан кейінгі барлық өзгерістер ресми бюллетенде жарияланады.
42. Мүдделі адамдардың өтінішхаты бойынша сараптама жасау ұйымы Мемлекеттік тізілімнен үзіндіні ұсынады.
Тауар таңбаларына арналған өтінімді
құрастыру, ресімдеу және қарау
жөніндегі нұсқаулыққа қосымша
ҰЗМИ РМКҚ толтырады
Түскен күні
Берілген күні
өтінім N
Тауар таңбасын тіркеуге
ӨТІНІМ
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
Республикалық Мемлекеттік қазыналық
кәсіпорыны
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігі Зияткерлік меншік
құқықтары жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы, 010000
Астана қ., Сол жақ жағалауы, N 35
көшесі, Министрліктер үйі, 8 үйі,
блогы, 5 кіреберіс,
Қазақстан 480002, Алматы қ.,
Абдуллиндер көшесі 6, 1 корпус
Қазақстан Республикасында тауар таңбасы (қызмет көрсету
таңбасы) ретінде ұсынылған белгінің тіркелуі сұралады
_
|_|   ұжымдық тауар таңбасы
Ұйымдастыру - құқықтық қалпын белгілеп,
өтініш берушінің толық атауы
(егер өтініш беруші - жеке тұлға болса,
аты-жөні және әкесінің аты)*
ДЗМҰ ST.3
Стандарт бойынша елдің коды
(егер белгілі болса)
Жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі
туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының өтініш
берушілеріне)
Өтініш берушінің мекен-жайы**, телефоны, телефаксі, E-mail
Патент сенімді өкілі немесе басқа өкілі
Хат алмасуға мекен-жайы (адресаттың белгілеп, толық пошталық
мекен-жайы), телефоны, телефаксі, E-mail
_
|_| Ерте берілген өтінім (өтінімдер) бойынша конвенциялық
басымдығы сұралады
Бірінші өтінім нөмірі
Сұралатын басымдық
күні
ST.3 стандарт
бойынша елдің
коды
_
|_| көрмелік басымдығы      Ашық көрсетілімнің басталу күні
сұралады
Мәлімденген белгі:
_
|_| Стандартты шрифтық орындаудағы тауар
таңбасы
_
|_| Транслитерациясы
_
|_| Аудармасы
_
|_| Көлемді тауар таңбасы
_
|_| Түстік орындаудағы тауар белгісі
Түстерді атау
* Қазақстан Республикасының өтніші берушілеріне қазақ және
орыс тілдерінде толтырылады
Шетел өтініш берушілері үшін латын әріптерімен қазақ (немесе
орыс) транслитерациясында,
** шетел өтініш берушілеріне  латын әріптерімен
_
| v | керегін белгілеу керек
ТҚХС сыныптары бойынша топталған, тауар белгісін қорғауға сұралатын, тауарлар мен қызмет көрсетулер
Мәлімденген белгі Қазақстанда бұдан ерте тіркеуден өткен.
Тіркеу N ______
______________________________________________________________
Қосымша құжаттар тізбесі:
_
|_| Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерліктің мемлекеттік
тіркеуін растайтын, құжат
_
|_| Мәлімденген белгінің кескіні: ақ-қара ____ данасында,
түсті _____ данасында
_
|_| Белгіні суреттеу
_
|_| Тауарлар/қызмет көрсетулер тізбесі (егер бланкіге сыймаса)
_
|_| Өтініш берушілер тізбесі (егер бірнешеу болса)
_
|_| Төлем туралы құжат: шоты/төлем қағазы N _________ жылғы
_
|_| Сенімхат
_
|_| Ерте берілген өтінімнің (дер) куәландырылған көшірмесі
_
|_| Ерте берілген өтінімнің көшірмесі
_
|_| Ұжымдық белгі туралы келісім
_
|_| басқа да құжаттар (атап өту), соның ішінде белгіленбеген-
дер _______                                барлығы -
____________________________________________________________________
Осымен, мәлімденген белгіні тіркеуге беруі, басқа тұлғалардың
зияткерлік меншіктің құқықтарын бұзбайтынын растаймын.
Қолы
МО
Күні