О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 49 "Об утверждении Правил ведения банками документации по кредитованию"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 июля 2007 года N 209. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2007 года N 4901. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 257 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 257 (вводится в действие с 01.01.2019).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих вопросы управления кредитным риском, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года N 49 "Об утверждении Правил ведения банками документации по кредитованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4602), следующие изменения и дополнения:
в наименовании, пункте 1 слово "банками" исключить;
в Правилах ведения банками документации по кредитованию, утвержденных указанным постановлением:
в наименовании слово "банками" исключить;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в целях совершенствования системы управления кредитным риском и определяют порядок ведения организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и имеющими лицензию на осуществление банковских заемных операций, и банками (далее - банк) документации по кредитованию.";
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) кредит (займ) - осуществление банком банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций, а также учет векселей (для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и имеющих лицензию на осуществление банковских заемных операций, под кредитом понимается осуществление банковских заемных операций);";
в подпункте 8) слова "или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций,", "или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," исключить;
в пункте 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) размер ставок вознаграждения с указанием их в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении, в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) указание о наличии согласия заемщика (созаемщика) на предоставление сведений о нем в кредитные бюро и на предоставление кредитным бюро банку кредитного отчета о нем, а также информации, связанной с исполнением сторонами своих обязательств.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Оригиналы договоров о предоставлении кредита, залога, дополнительные соглашения к ним обязательно должны быть подписаны сторонами и скреплены печатью заемщика - юридического лица, а также банка.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 16 шілдедегі N 209 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4901 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 257 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Кредиттік тәуекелдерді басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4602 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауындағы, 1-тармағындағы "банктердің" деген сөзі алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
атауындағы "банктердің" деген сөзі алынып тасталсын;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже " Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы " 1995 жылғы 31 тамыздағы, " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау туралы " 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес банктердегі кредит тәуекелін басқару жүйесін жетілдіру мақсатында әзірленді және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және банктік заем операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардың және банктердің (бұдан әрі - Банк) кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу тәртібін белгілейді.";
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредит (заем) - банктің заем, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын, сондай-ақ вексельдердiң есебiн жүргiзудi (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және банктік заемдық операцияларын жүргізуге лицензиясы бар ұйымдар үшін, кредитті банктік заемдық операцияларын жүзеге асыру деп түсіну керек) жүзеге асыру;";
8) тармақшасында "банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе", "банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың немесе" деген сөздері алынып тасталсын;
3-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сыйақы ставкаларының мөлшерi уәкілетті орган белгілеген тәртібіне сәйкес оларды шынайы, жылдық, тиімді, салыстыруға болатын есептеуде көрсетумен;";
10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) заемшының (тең заемшының) ол туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға беруге және кредиттік бюролардың ол туралы банкке кредиттік есеп беруге келісімінің болуы, сондай-ақ тараптардың өз міндеттемелерін орындауына байланысты ақпараттың болуы туралы нұсқау.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кредитті, кепіл беру туралы шарттардың, оларға қосымша келісімдердің түпнұсқаларына тараптардың қолы қойылып, заемшының - заңды тұлғаның, сондай-ақ банктің мөрімен бекітілуі тиіс.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Кредитное досье по кредитам (в том числе бланковым), за исключением межбанковских кредитов и кредитов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, должно содержать следующую основную документацию (не ограничиваясь нижеследующим):
1) заявление, подписанное заемщиком, содержащее указание цели использования кредита и описание предполагаемого предмета залога, иного обеспечения, которое может быть предоставлено для обеспечения исполнения обязательств заемщика перед банком;
2) решение уполномоченного органа заемщика - юридического лица на получение кредита;
3) решение уполномоченного органа залогодателя - юридического лица на предоставление предмета залога в обеспечение исполнения обязательств заемщика;
4) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов заемщика - юридического лица (в случае если заемщик является юридическим лицом - нерезидентом Республики Казахстан - иные аналогичные документы, регламентирующие взаимоотношения между крупными участниками (учредителями, акционерами, членами) данного юридического лица, удостоверенные уполномоченным органом (лицом, организацией) страны его места нахождения);
5) нотариально засвидетельствованная карточка с образцами подписей и оттиском печати юридического лица, а также копия документа, заверенного в соответствии с требованиями банка, подтверждающего полномочия лица, уполномоченного подписывать кредитную и залоговую документацию от имени заемщика;
6) оригинал заключенного договора о предоставлении кредита;
7) оригинал бизнес-плана заемщика - юридического лица или технико-экономического обоснования выдачи кредита;
8) копия финансовой отчетности заемщика - юридического лица за последний отчетный год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенная на веб-сайтах информация, позволяющая сделать анализ о финансовом состоянии заемщика - юридического лица;
9) справка обслуживающего банка об оборотах, с указанием входящего и исходящего остатка денег на начало и конец месяца, соответственно, по банковскому счету заемщика - юридического лица, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, за последние двенадцать месяцев;
10) заключение банка, содержащее оценку о возможности реализации заемщиком целей и задач, определенных в его бизнес-плане;
11) решение уполномоченного органа банка об одобрении выдачи кредита по срокам и другим условиям;
12) документы, подтверждающие цель использования кредита, за исключением кредитов под оборотный капитал;
13) копию документа установленной формы, выданного регистрирующим органом, подтверждающего факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) для индивидуальных предпринимателей;

"8. Кредиттер бойынша кредиттік досьеде (оның ішінде бланктік), осы Ережелердің 9-тармағында көрсетілген кредиттер мен банкаралық кредиттерді қоспағанда мынадай негізгі құжаттары болуға тиіс (төмендегілермен шектелмейді):
1) кредиттi пайдалану мақсаты мен ықтимал кепіл затының сипаты, заемшының банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету үшін ұсынылатын басқа қамтамасыз етуі көрсетiлген, заемшының қол қойған өтiнiші;
2) заемшы заңды тұлғаның уәкілетті органының - заңды тұлғаның кредит алуға шешімі;
3) кепіл беруші уәкілетті органының - заңды тұлғаның заемшы міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуге кепіл затын беруге шешімі;
4) заемшының - заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының нотариатта куәландырылған көшірмелері (заемшы Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлға болған жағдайда - өзге ұқсас, осы заңды тұлғаның ірі қатысушылары (құрылтайшылары, акционерлері, мүшелері) арасындағы қатынастарды реттейтін, ол орналасқан жердегі елдің уәкілетті органы (тұлғамен, ұйыммен) растаған құжаттар);
5) заңды тұлғаның қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар нотариатта куәландырылған карточка, сондай-ақ банк талаптарына сәйкес расталған заемшы атынан кредиттік және кепіл құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) жасалған кредит беру туралы шарттың түпнұсқасы;
7) заемшының - заңды тұлғаның бизнес-жоспарының немесе кредит беруді техникалық-экономикалық негiздеудің түпнұсқасы;
8) заемшы - заңды тұлғаның салық декларациясының көшiрмесi қоса берiлген соңғы есептi жылдағы қаржылық есебiнің көшірмесі және/немесе банктiң заемшы - заңды тұлғаның қаржы жағдайына талдау жасауға мүмкіндік беретін веб-сайтта орналасқан ақпарат;
9) қызмет көрсететін банктің айдың басында және аяғында ақшаның кіріс және шығыс қалдықтары көрсетілген айналымдары туралы, тиісінше Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын заемшының - заңды тұлғаның банктік шоты бойынша соңғы он екі айға анықтама;
10) заемшының бизнес-жоспарында белгіленген мақсаттар мен міндеттердің іске асыру мүмкіндігі туралы баға берілген банктің қорытындысы;
11) банктiң уәкілетті органының кредиттi мерзiм бойынша және басқа шарттар бойынша берiлуiн мақұлдау жөнiндегi шешiмi;
12) кредиттi пайдалану мақсатын растайтын құжаттар, айналымдық капиталға берілген кредиттерді қоспағанда;
13) жеке кәсіпкерлер үшін мемлекеттік тіркеуден өткені (қайта тіркелгені) туралы фактіні растайтын тіркеуші органы берген, белгіленген нысандағы құжаттың көшірмесі;

14) копия документа, удостоверяющего статус юридического лица - нерезидента, выданные уполномоченным органом государства заемщика (в случае если заемщик является нерезидентом Республики Казахстан);
15) по кредитам, выданным в иностранной валюте - наличие финансовой и/или иной отчетности заемщика - юридического лица, позволяющей определить валюту поступающей выручки и инструменты хеджирования валютных рисков;
16) копия документа, удостоверяющего личность заемщика (созаемщика) - физического лица, сверенная с оригиналом документа с отметкой об этом;
17) документы, отражающие заработную плату и/или иные доходы заемщика (созаемщика) - физического лица;
18) копия документа установленной формы, выданного регистрирующим органом, подтверждающего факт постановки заемщика (созаемщика) на налоговый учет;
19) документ, определяющий кредитный скоринг и оценку кредитоспособности заемщика (созаемщика);
20) кредитный отчет по заемщику (созаемщику), полученный от кредитного бюро;
21) выписка накопительного пенсионного фонда с индивидуального пенсионного счета заемщика (созаемщика) - физического лица за последние шесть месяцев;
22) документ, выданный органами налоговой службы, подтверждающий отсутствие у заемщика - юридического лица задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет за последние двенадцать месяцев.
Бизнес-план заемщика или технико-экономическое обоснование кредита, или иные документы, позволяющие произвести оценку кредитоспособности заемщика, не ограничиваясь нижеследующим, должен предусматривать следующие сведения:
описание деятельности с указанием целей использования кредита;
рынки сбыта и маркетинговую стратегию заемщика;
оценка рисков и управления ими;
детализированные по годам финансовый план (финансовые показатели реализации бизнес-плана по годам, источники и объемы финансирования бизнес-плана и погашения кредита) и смета расходов.
По кредитам юридических лиц, включенным в портфель однородных кредитов в соответствии с установленным уполномоченным органом порядком классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, обязательно наличие в досье документов, указанных в подпунктах 1), 4) - 6), 11), 13), 14), 18), 20) настоящего пункта, по кредитам физических лиц - документов, указанных в подпунктах 1), 6), 11), 16), 18), 20) настоящего пункта. По кредиту, выданному заемщику, для которого аудит обязателен, к кредитному досье должен быть приложен аудиторский отчет.";
в пункте 9:
в подпункте 2) слова "или документа" заменить словами " или сверенная с оригиналом документа с отметкой об этом копия документа";
в подпункте 6):
слова "органом налоговой службы" заменить словами "регистрирующим органом";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";

14) заңды тұлғаның - резидент еместің мәртебесін куәландыратын заемшының мемлекетінің (заемшы Қазақстан Республикасының резиденті емес болған жағдайда) уәкілетті органы берген құжаттың көшірмесі;
15) шетел валютасында берілген кредиттер бойынша - қаржылық есептің және/немесе заемшының келіп түсетін түсімдердің валютасын және валюталық тәуекелді хеджирлеу құралдарын анықтауға мүмкіндік беретін басқа есептілігінің болуы;
16) заемшының (тең заемшының) - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасымен салыстырып тексерілген, ол туралы белгісі бар көшірмесі;
17) заемшының (тең заемшының) - жеке тұлғаның еңбекақысын және/немесе басқа кірістерін көрсететін құжаттар;
18) заемшының (тең заемшының) салық есебіне қою фактісін растайтын тіркеуші органы берген, белгіленген нысандағы құжаттың көшірмесі;
19) заемшының (тең заемшының) кредиттік скорингін және кредит қабілеттілігін анықтайтын құжат;
20) кредиттік бюродан алынған заемшы (тең заемшы) бойынша кредиттік есеп;
21) жинақтаушы зейнетақы қорының заемшының (тең заемшының) - жеке тұлғаның жеке зейнетақы шотынан соңғы алты айға үзінді көшірмесі;
22) салық қызметінің органдары берген заемшының - заңды тұлғаның салықтар бойынша және бюджетке міндетті басқа төлемдері бойынша берешегі жоқтығын растайтын құжат.
Борышкердің бизнес-жоспары немесе кредиттің техникалық-экономикалық негіздеуі, немесе заемшының кредит қабілеттілігіне баға беруге мүмкіндік беретін басқа құжаттар, төмендегілермен шектелмей мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:
кредитті пайдалану мақсатын көрсетуімен қызметінің сипаты;
заемшының өткізу рыноктары және маркетингтік стратегиясы;
тәуекелдерді бағалау және оларды басқару;
жылдар бойынша жан-жақты қаржы жоспары (жылдар бойынша бизнес-жоспарын іске асырудағы қаржы көрсеткіштері және бизнес-жоспарды қаржыландыру көлемі мен инвестициялық кредитті өтеу) және шығыстар сметасы.
Уәкілетті органымен бекітілген активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резерв) құру тәртібіне сәйкес бірыңғай кредиттер портфеліне енгізілген заңды тұлғаларға берілген кредиттер бойынша досьеде осы тармақтың 1), 4) - 6), 11), 13), 14), 18), 20) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың, жеке тұлғаларға берілген кредиттер бойынша - осы тармақтың 1), 6), 11), 16), 18), 20) тармақшасында көрсетілген құжаттардың болуы міндетті. Аудит міндетті жүргізілетін заемшыға берілген кредиті бойынша кредит досьесіне аудиторлық есеп қоса беріледі.";
9-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заемшының құрылтай құжаттарының (заңды тұлға үшiн) нотариатта куәландырылған көшiрмелерi немесе жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасымен салыстырылып тексерілген ол туралы белгісі бар құжаттың көшірмесі (жеке тұлға үшiн), немесе мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеудің) (дербес кәсіпкерлер үшін) жасалған фактісін растайтын уәкілетті орган белгілеген нысанда берген құжаттың көшірмесі;";
6) тармақшасында:
"салық қызметі органы" деген сөздері "тіркеуші органы" деген сөздерімен ауыстырылсын;
"." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) кредитный отчет о заемщике (созаемщике), полученный от кредитного бюро;
8) документ, выданный органами налоговой службы, подтверждающий отсутствие у заемщика - юридического лица задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет за последние двенадцать месяцев.";
в абзаце восьмом слова "кредитов, выданных на пополнение оборотного капитала" заменить словами "кредитов под оборотный капитал";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Если предоставленный кредит обеспечен залогом в виде недвижимого имущества, кредитное досье в дополнение к перечню основной документации, указанной в пунктах 8, 9 настоящих Правил, должно содержать следующие документы:
1) оригинал договора об ипотеке недвижимого имущества с отметкой его государственной регистрации;
2) заключение по оценке недвижимого имущества (определяющей и доказывающей его рыночную стоимость) на момент предоставления кредита в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами банка;
3) копии документов, подтверждающих права на недвижимое имущество с отметкой их государственной регистрации с (оригиналы правоустанавливающих документов на недвижимое имущество подлежат хранению в хранилище банка);
4) копию свидетельства о браке и документ, подтверждающий согласие супруга(и) заемщика - физического лица на передачу недвижимого имущества в залог и его внесудебную реализацию (в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан);
5) документ, подтверждающий разрешение (согласие) органов опеки и попечительства на передачу недвижимого имущества в залог и его внесудебную реализацию (если собственником недвижимого имущества являются несовершеннолетние лица и лица, признанные судом недееспособными (ограниченно дееспособными));
6) нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий согласие всех совершеннолетних собственников на передачу имущества в залог и его внесудебную реализацию.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кредитное досье по кредитам, предоставленным с условием обеспечения исполнения обязательств заемщика в форме залога движимого имущества, помимо перечня основной документации, указанной в пунктах 8, 9 настоящих Правил, должно содержать:
1) оригинал договора о залоге (в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан - содержащий отметку о его регистрации в соответствующих уполномоченных органах);
2) копии документов, подтверждающих право на движимое имущество с отметкой их государственной регистрации;

мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшаларымен толықтырылсын:
"7) кредиттік бюродан алынған заемшы (тең заемшы) туралы кредиттік есеп;
8) салық қызметінің органдары берген заемшының - заңды тұлғаның соңғы он екі айда салықтар бойынша және бюджетке міндетті басқа төлемдері бойынша берешегі жоқтығын растайтын құжат.";
сегізінші абзацта "айналым капиталына толықтыру үшін берілген кредиттерді" деген сөздері "айналым капиталына арналған кредиттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Егер берілген кредит жылжымайтын мүлік түріндегі кепілмен қамтамасыз етілсе кредиттік досьеде осы Ереженің 8, 9-тармағында көрсетілген негізгі құжаттаманың тізбесіне қосымша мынандай құжаттар болуы тиіс:
1) жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы шарттың оның мемлекеттік тіркеу белгісі бар түпнұсқасы;
2) банктің ішкі құжаттарымен белгіленген талаптарға сәйкес кредитті беру сәтінде (оның рыноктық құнын анықтайтын және дәлелдейтін) жылжымайтын мүлікті бағалау жөніндегі банк қорытындысы;
3) жылжымайтын мүлікке құқықты растайтын, мемлекеттік тіркеу белгісі бар құжаттардың көшірмелері (жылжымайтын мүлікке құқықты растайтын құжаттардың түпнұсқалары банк қоймасында сақталуы тиіс);
4) неке туралы куәлігінің көшірмесі және заемшының - жеке тұлғаның ерінің (зайыбының) жылжымайтын мүлікті кепілге беруге және оны соттан тыс іске асыруға (Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда) келісімін растайтын құжат;
5) қорғаншы және қамқоршы органдарының жылжымайтын мүлікті кепілге беруге және оны соттан тыс жүзеге асыруға рұқсат беруін (келісуін) растайтын құжат (егер жылжымайтын мүліктің иесі кәмелетке толмаған тұлғалар және сотта іс-әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеттілігі шектеулі) болып танылған тұлғалар болса);
6) барлық кәмелетке толған меншік иелерінің мүлікті кепілге беруге және оны соттан тыс іске асыруға келісімін растайтын нотариатта куәландырылған құжат.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы Ереженің 8, 9-тармағында көрсетілген негізгі құжаттаманың тізбесінен басқа, жылжитын мүлікті кепілге қою нысанындағы заемшының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету талабын ұсынған кредиттер бойынша кредиттік досьеде мыналар болуы тиіс:
1) кепілдік туралы шарттың түпнұсқасы (Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда - оның тиісті уәкілетті органда тіркелгендігі туралы белгісі бар);
2) жылжымалы мүлікке құқығын растайтын құжаттардың олардың мемлекеттік тіркеу туралы белгісі бар көшірмелері;

3) заключение по оценке движимого имущества (определяющей и доказывающей его рыночную стоимость) на момент предоставления кредита, в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами банка;
4) копия свидетельства о браке и документ, подтверждающий согласие супруга(и) заемщика - физического лица на передачу движимого имущества в залог и его внесудебную реализацию (в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан);
5) документ, подтверждающий разрешение (согласие) органов опеки и попечительства на передачу движимого имущества в залог и его внесудебную реализацию (если собственником движимого имущества являются несовершеннолетние и лица, признанные судом недееспособными (ограниченно дееспособными);";
в пункте 14:
в подпункте 4) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 5), 6), 7) следующего содержания:
"5) документы, отражающие заработную плату и/или иные доходы гаранта или поручителя - физического лица;
6) выписка накопительного пенсионного фонда с индивидуального пенсионного счета гаранта или поручителя - физического лица за последние шесть месяцев;
7) кредитный отчет о гаранте или поручителе, полученный от кредитного бюро.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Кредитное досье по кредиту, по которому произошла перемена заемщиков, в дополнение к перечню основой документации, указанной в пунктах 8, 9 настоящих Правил, должна содержать следующие документы:
1) заявление заемщика и предполагаемого нового заемщика о предоставлении банком согласия на перевод долга с обоснованием перевода долга на другое лицо;
2) письменное согласие банка на перевод долга, а также письменное соглашение между предыдущим и новым заемщиком;
3) решение уполномоченного органа банка об одобрении перемены заемщика;
4) изменения и дополнения в договор о предоставлении кредита, подписанные новым заемщиком и банком-кредитором.";
пункты 22, 23 и 24 после слова "банком", "банк" дополнить словами "(за исключением организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеющей лицензию на осуществление банковских заемных операций)";
в абзаце первом пункта 27:
поле слова и цифры "пункта 8" дополнить словами и цифрами ", подпунктах 2), 6) пункта 9";
цифру "6" заменить цифрой "5)".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3) банктің ішкі құжаттарымен белгіленген талаптарға сәйкес кредитті беру сәтінде (оның рыноктық құнын анықтайтын және дәлелдейтін) жылжымайтын мүлікті бағалау жөніндегі қорытындысы;
4) неке туралы куәлігінің көшірмесі және заемшының - жеке тұлғаның ерінің (зайыбының) жылжымайтын мүлікті кепілге беруге және оны соттан тыс іске асыруға (Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда) келісімін растайтын құжат;
5) қорғаншы және қамқоршы органдарының жылжымайтын мүлікті кепілге беруге және оны соттан тыс жүзеге асыруға рұқсат беруін (келісуін) растайтын құжат (егер жылжымайтын мүліктің иесі кәмелетке толмаған тұлғалар және сотта іс-әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеттілігі шектеулі) болып танылған тұлғалар болса).";
14-тармақта:
4) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5), 6), 7) тармақшаларымен толықтырылсын:
"5) кепілгердің немесе кепілдік берушінің - жеке тұлғаның еңбекақысын және/немесе басқа кірістерін көрсететін құжаттар;
6) жинақтаушы зейнетақы қорының кепілгердің немесе кепілдік берушінің - жеке тұлғаның жеке зейнетақы шотынан соңғы алты айға үзінді көшірмесі;
7) кредиттік бюродан алынған кепілгердің немесе кепілдік беруші туралы кредиттік есеп.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Заемшылары ауысқан кредит бойынша кредиттік досьеде осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген негізгі құжаттаманың тізбесінде толықтыру ретінде мынадай құжаттар болуы тиіс:
1) банктің борышты аударым жасауға келісім беру туралы заемшының және болжалданып отырған жаңа заемшының борышты басқа тұлғаға аударым жасаудың негіздемесі бар өтініші;
2) борышты аудару жөніндегі банктің жазбаша келісімі, сондай-ақ осының алдындағы және жаңа заемшылар арасында жасалған жазбаша келісім;
3) заемшыны ауыстыруды мақұлдау туралы банктің уәкілетті органының шешімі;
4) осының алдындағы және жаңа заемшы қол қойған кредит беру жөніндегі шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулар.";
22, 23 және 24 тармақтарында "банк", "банктің" деген сөздерден кейін "(банк операцияларының түрлерін жүзеге асыратын, банктік заем операцияларын жүргізуге лицензиясы бар ұйымдарды қоспағанда)" деген сөздерімен толықтырылсын;
27-тармақтың бірінші абзацында:
"8-тармағының 4), 12), 16) тармақшаларында" деген сөздер мен цифрлардан кейін ", 9-тармақтың 2), 6) тармақшаларында" деген сөздермен және цифрлармен толықтырылсын;
"6" деген цифр "5)" деген цифрмен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

3. Департаменту надзора за банками (Раева Р.Е.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих лицензию на осуществление банковских заемных операций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

3. Банктерді қадағалау департаменті (Р.Е.Раева):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, банктік заемдық операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдарға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Төраға қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға