Об утверждении Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2007 года № 4925. Утратил силу приказом Министра культуры Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 163
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры Республики Казахстан от 05.12.2011 № 163.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила определения и режим использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия.
2. Департаменту историко-культурного наследия в установленном порядке:
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Бурибаева А. И.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра культуры
и информации Республики Казахстан
от 20 августа 2007 года N 218
Правила
определения и режима использования охранных зон,
зон регулирования застройки и зон охраняемого
природного ландшафта объектов историко-культурного наследия 1. Общие положения
1. Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия утверждаются местными представительными органами (маслихатами) областей (города республиканского значения, столицы) по представлению соответствующих местных исполнительных органов и вносятся в историко-архитектурный опорный план и карту-схему соответствующей местности, где фиксируется расположение памятников истории и культуры и вновь выявленных объектов.
2. Ансамбли и комплексы объектов историко-культурного наследия, представляющие особую историческую, научную, художественную или иную культурную ценность, могут быть объявлены историко-культурными заповедниками, охранные зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта которых, устанавливаются на основании положения о них.

Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын айқындаудың ережелерін және пайдалану режимін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 218 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 12 қыркүйектегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4925 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің м.а. 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 163 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Мәдениет министрінің м.а. 2011.12.05 № 163 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енгізіледі) бұйрығымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының  19-бабы 13) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын айқындаудың ережелері және пайдалану режимі бекітілсін.
2. Тарихи-мәдени мұра департаменті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.И. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2007 жылғы 20 тамыздағы
N 218 бұйрығымен бекітілген
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын айқындаудың ережелері және пайдалану режимі 1. Жалпы ережелер
1. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын тиісті жергілікті атқарушы органдардың ұсынуы бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органдары (мәслихаттар) бекітеді және олар тиісті жердің тарих және мәдениет ескерткіштері мен жаңадан анықталған объектілердің орналасуы тіркелетін тарихи-сәулет тірек жоспарына және карта-схемасына енгізіледі.
2. Айрықша тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылық болып табылатын тарихи-мәдени мұра объектілерінің ансамбльдері мен кешендері тарихи-мәдени қорықтар деп жариялануы мүмкін, оларды қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғат ландшафт аймақтары олар туралы ереже негізінде белгіленеді.

2. Охранная зона объектов историко-культурного наследия
3. Охранная зона вокруг объектов историко-культурного наследия отмечается охранными знаками или распаханной полосой, или ограждениями, или кустарниковыми насаждениями по линии их границ.
4. Памятники археологии должны быть окружены охранной зоной 50 метров от границ памятников, при группе памятников - от границ крайних объектов, для памятников археологии, которым должна быть обеспечена обозримость, радиус охранной зоны должен быть равен 200-300 метров.
5. Памятники градостроительства и архитектуры должны быть окружены охранной зоной равной величине расстояния от земли до его наиболее высокой точки, но не менее 20 метров.
3. Зоны регулирования застройки и охраняемого природного ландшафта
объектов историко-культурного наследия
6. Зона регулирования застройки устанавливается равной двум величинам размера охранной зоны. Зона регулирования застройки отмеряется от края охранной зоны.
7. Зона охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия устанавливается равной величине зоны регулирования застройки. Зона охраняемого природного ландшафта отмеряется от края зоны регулирования застройки.
4. Режим использования охранных зон, зон регулирования
застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов
историко-культурного наследия
8. Охранная зона устанавливается для обеспечения сохранности объекта историко-культурного наследия и прилегающей к его территории исторически сложившейся среды, для создания условий, способствующих выявлению исторической, научной, художественной или иной культурной ценности объекта историко-культурного наследия.
На территории охранной зоны не должны производиться работы, которые могут оказать вредное воздействие на сохранность объекта историко-культурного наследия, на его историко-культурное восприятие.
9. Зона регулирования застройки устанавливается для сохранения пространственной, композиционной роли объектов историко-культурного наследия в исторически сложившейся системе застройки и планировки городов, населенных мест, пейзажа, для обеспечения гармонического единства объекта историко-культурного наследия с современной градостроительной или природной средой.
На территории зоны регулирования застройки подлежит регулированию характер строительства: масштабность, этажность, плотность и функциональное назначение застройки не должны входить в противоречие с исторически сложившейся средой объектов историко-культурного наследия.
10. Зона охраняемого природного ландшафта устанавливается для обеспечения сохранности естественных и искусственно созданных ландшафтов, садов, парков, имеющих историческую, архитектурно-художественную или иную культурную ценность.
В пределах зоны охраняемого природного ландшафта подлежат сохранению и восстановлению исторически сложившиеся рельеф местности, характер растительности, системы дорог, водоемов, планировочных, композиционных и иных элементов. Подлежат регулированию характер землепользования, сельскохозяйственной или иной деятельности: могут быть разрешены виды, которые не вызывают изменения характера ландшафта, системы водоснабжения, растительности и других, предусмотренных режимом зоны, элементов.

2. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтары
3. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің айналасындағы қорғау аймағы қорғау белгілерімен немесе олардың шекара сызықтары бойынша жыртылған жермен немесе қоршаулармен, не бұталар отырғызу арқылы белгіленеді.
4. Археологиялық ескерткіштер олардың шекарасынан, ескерткіштер тобы шеткі объектілердің 50 метр болатын қорғау аймағымен қоршалуы тиіс, көз жетерлік кеңістік қамтамасыз етілуі тиіс археологиялық ескерткіштер үшін қорғау аймағының радиуысы 200-300 метрге тең болуы тиіс.
5. Сәулет және қала құрылысы ескерткіштері жерден оның ең биік нүктесіне дейінгі арақашықтық көлеміне тең, бірақ 20 метрден кем болмайтын қорғау аймағымен қоршалуы тиіс.
3. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің құрылыс салуды реттеу және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары
6. Құрылыс салудың реттеу аймағы қорғау аймақтарының көлеміне екі есе тең мөлшерде бекітіледі. Құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағының шетінен бастап өлшенеді.
7. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу аймағына тең мөлшерде белгіленеді. Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу аймағының шетінен бастап өлшенеді.
4. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын пайдалану режимі
8. Қорғау аймақтары тарихи-мәдени мұра объектілері және оның
аумағына жапсарлас тарихи қалыптасқан ортаның сақталуын қамтамасыз ету үшін, тарихи-мәдени мұра объектісінің тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылықтардың анықталуына ықпал ететін жағдай туғызу үшін белгіленеді.
Қорғау аймақтарының аумағында тарихи-мәдени мұра объектісінің сақталуына, оның тарихи-мәдени қабылдануына теріс әсерін тигізетін жұмыстар жүргізілмеуі тиіс.
9. Құрылыс салуды реттеу аймағы тарихи-мәдени мұра объектілерінің қалаларды, елді мекендерді, табиғат көріністерін жоспарлаудың және салудың тарихи қалыптасқан жүйесіндегі кеңістіктік, композициялық рөлін сақтау үшін, тарихи-мәдени мұра объектілерінің қазіргі қала құрылысы немесе табиғи ортамен үйлесімділігін қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Құрылыс салуды реттеу аймағының аумағындағы құрылыс сипаты реттеуге жатады: құрылыс салудың ауқымдылығы, қабаты, тығыздығы және қызметтік міндеті тарихи-мәдени мұра объектілерінің тарихи қалыптасқан ортасына қайшы келмеуі тиіс.
10. Қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары тарихи, сәулет-көркемдік немесе өзге де мәдени құндылығы бар табиғи және жасанды ландшафтардың, баулардың, саябақтардың сақталуын қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шегінде жергілікті жердің табиғи қалыптасқан бедері, өсімдік өзгешелігі, жол жүйелері, су қоймалары, жоспарлау, композициялық немесе өзге де элементтері сақталуы мен қалпына келтірілуі тиіс. Жерді пайдалану, ауыл шаруашылық немесе өзге де әрекет түрлері реттелуге жатады: ландшафтың, сумен қамту жүйесінің, өсімдіктердің және басқа да   аймақ режимімен қарастырылған элементтердің сипатын өзгертпейтін түрлеріне рұқсат етілуі мүмкін.