Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2007 года № 651. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2007 года № 5003. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения количественно-качественного учета хлопка.
2. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 октября 2007 года
N 651
Правила
ведения количественно-качественного учета хлопка
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения количественно-качественного учета хлопка (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" и регулируют порядок оформления и учета операций по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец хлопка - физическое или юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопок-сырец, хлопок-волокно и семена хлопчатника;
2) кондиционная масса - вес хлопка, приведенный к единым нормам засоренности и влажности, определенным настоящими Правилами;
3) количественно-качественный учет хлопка - система учета и регистрации всех операций с хлопком при первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
4) партия хлопка - обособленное количество хлопка одного селекционного и промышленного сорта, однородного по качеству, оформленное документами, содержащими сведения о качестве хлопка;
5) физический вес - масса хлопка, определенная путем взвешивания на весах;
6) расчетный вес хлопка-сырца - вес хлопка-сырца, приведенный к норме засоренности, определенной настоящими Правилами.
3. Все операции с хлопком, количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся в физическом, расчетном весе и кондиционной массе с точностью до 1 килограмма. При оформлении хлопковой расписки учитываются физический вес и кондиционная масса.

Мақтаның мөлшерлік-сапалық есебін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2007 жылғы 29 қазандағы N 651 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 21 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5003 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңын жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақтаның мөлшерлік-сапалық есебін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндеттерін атқарушы
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің м.а.
2007 жылғы 29 қазандағы
N 651 бұйрығымен
бекітілген
Мақтаның мөлшерлік-сапалық есебін жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақтаның мөлшерлік-сапалық есебін жүргізудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңына сәйкес әзірленген және шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөніндегі операцияларды ресімдеу және есептеу тәртібін реттейді.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мақта иесі - меншік құқығында шитті мақта және (немесе) мақта талшығы және (немесе) мақта тұқымы бар жеке немесе заңды тұлға;
2) кондициялық салмақ - осы Ережемен айқындалған ластану мен ылғалдылықтың бірыңғай нормаларына келтірілген мақтаның салмағы;
3) мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі - шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу кезіндегі мақтамен жасалатын барлық операциялардың есеп және тіркеу жүйесі;
4) мақта партиясы - мақтаның сапасы туралы мәліметтері бар құжаттармен ресімделген, селекциялық және өнеркәсіптік сорты бір, сапасы бойынша бірдей мақтаның оқшау көлемі;
5) нақты салмағы - таразыда өлшеу жолымен айқындалған мақта салмағы;
6) шитті мақтаның есептік салмағы - осы Ережемен айқындалған ластану нормасына келтірілген шитті мақтаның салмағы.
3. Мақтамен жүргізілетін барлық операциялар, мөлшерлік-сапалық есебі және сәйкес құжаттарды ресімдеу 1 килограмға дейінгі дәлдікпен нақты, есептік және кондициялық салмақта жүргізіледі. Мақта қолхаттарын ресімдеу кезінде нақты салмағы мен кондициялық салмақ ескеріледі.

2. Оформление приемки хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте
4. Поступающий на хлопкоприемный пункт хлопок-сырец принимается по количеству товароведом II зоны после взвешивания на весах, прошедших в установленном порядке поверку. Результаты взвешивания заносятся в весовой журнал приемки хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте согласно  приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Приемка хлопка-сырца производится партиями на основании товарно-транспортных накладных. В течение дня запись фактической массы принятого хлопка-сырца по каждой товарно-транспортной накладной производится раздельно по промышленным сортам.
6. Отбор проб хлопка-сырца производится после взвешивания хлопка-сырца. Допускается производить отбор проб в местах разгрузки хлопка-сырца.
7. Определение качественных показателей принятого хлопка-сырца производится лабораторией хлопкоприемного пункта.
8. Результаты анализа пробы хлопка-сырца заносятся лаборантом лаборатории хлопкоприемного пункта в карточку анализа хлопка-сырца согласно  приложению 2 к настоящим Правилам и журнал регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца согласно  приложению 3 к настоящим Правилам.
9. На принятый за день хлопок-сырец одного селекционного сорта, одного вида сбора и назначения (семенной, технический) и отдельно на подбор бухгалтер хлопкоприемного пункта на основании товарно-транспортных накладных и карточек анализа хлопка-сырца оформляет квитанцию о приемке хлопка-сырца согласно  приложению 4 к настоящим Правилам, в трех экземплярах, один из которых выдается владельцу хлопка.
В квитанции о приемке хлопка-сырца записывается фактический процент засоренности и влажности на основании лабораторных анализов раздельно по каждому промышленному сорту.
10. Сводные данные за день из квитанций о приемке хлопка-сырца по каждой партии принятого хлопка-сырца ежедневно записываются на приход хлопка-сырца в книгу количественно-качественного учета хлопка-сырца согласно  приложению 5 к настоящим Правилам. Учет хлопка-сырца в книге количественно-качественного учета хлопка-сырца ведется по фактическому весу, расчетному весу и кондиционной массе.
11. В конце дня два экземпляра квитанции о приемке хлопка-сырца с товарно-транспортными накладными передаются в бухгалтерию хлопкоприемного пункта для проведения расчета средневзвешенных показателей засоренности и влажности.
12. Расчет средневзвешенных показателей засоренности и влажности хлопка-сырца за дневную приемку или в целом по партиям производится по следующим формулам:
100 - Зн
Зф = 100 - Мр --------------,
Мф
100 + Wн
Wф = Мр -------------- - 100,
Мк
где: Зф - средневзвешенная засоренность, %;

2. Мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаны
қабылдауды ресімдеу
4. Мақта қабылдау пунктіне   түсетін шитті мақтаны белгіленген тәртіппен тексеруден өткен таразыларда өлшенгеннен кейін саны бойынша ІІ-аймақтың тауартанушысы қабылдайды. Өлшеу нәтижелері осы Ережеге  1-қосымшаға сәйкес мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаны қабылдау журналына енгізіледі.
5. Шитті мақтаны қабылдау тауарлық-көліктік жүкқұжаттар негізінде партиялармен жүргізіледі. Күні бойы әрбір тауарлық-көліктік жүкқұжат бойынша қабылданған шитті мақтаның нақты салмағын жазу өнеркәсіптік сорттар бойынша бөлек жүргізіледі.
6. Шитті мақтаның сынамаларын іріктеу шитті мақтаны өлшегеннен кейін жүргізіледі. Сынамаларды іріктеуді шитті мақтаны түсіру орындарында жүргізуге жол беріледі.
7. Қабылданған шитті мақтаның сапа көрсеткіштерін айқындауды мақта қабылдау пунктінің зертханасы жүргізеді.
8. Шитті мақтаның сынамасын талдау нәтижелерін мақта қабылдау пунктінің зертханасының зертханашысы осы Ережеге  2-қосымшаға сәйкес шитті мақтаны талдау карточкасына және осы Ережеге  3-қосымшаға сәйкес шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналына енгізеді.
9. Тауарлық-көліктік жүкқұжаттар мен шитті мақтаны талдау карточкалары негізінде мақта қабылдау пунктінің бухгалтері бір күнде қабылданған селекциялық сорты бір, жинау түрі мен мақсаты (тұқымдық, техникалық) бір шитті мақтаға және соңынан жиналғанға бөлек үш данада осы Ережеге  4-қосымшаға сәйкес   шитті мақтаны қабылдау туралы квитанция ресімдейді, оның біреуін мақта иесіне береді.
Шитті мақтаны қабылдау туралы квитанцияда әрбір өнеркәсіптік сорт бойынша бөлек зертханалық талдаулар негізінде ластану мен ылғалдылықтың нақты пайызы жазылады.
10. Бір күндік жиынтық мәліметтер қабылданған шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша шитті мақтаны қабылдау туралы квитанциялардан күн сайын осы Ережеге  5-қосымшаға сәйкес   шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабына шитті мақтаның кірісіне жазылып отырады. Шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабында шитті мақтаның есебі нақты салмағы, есептік салмағы және кондициялық салмақ бойынша жүргізіледі.
11. Ластану мен ылғалдылықтың орташа өлшенген көрсеткіштерін есептеу үшін күн соңында шитті мақтаны қабылдау туралы квитанцияның екі данасы тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен бірге мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясына беріледі.
12. Бір күндік қабылдау ішіндегі немесе жалпы партиялар бойынша шитті мақтаның ластануы мен ылғалдылығының орташа өлшенген көрсеткіштерін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
100 - З н
З ф = 100 - М р      -------------- ,
М ф
100 +  W н
W ф = М р      -------------- - 100 ,                                М к
мұндағы: З ф - орташа өлшенген ластану, %;

Зн - норма засоренности, равная 2,0 %;
Wф - средневзвешенная влажность, %;
Wн - норма влажности, равная 9,0 %;
Мф - физический вес хлопка-сырца, кг;
Мр - расчетный вес хлопка-сырца, кг;
Мк - кондиционная масса хлопка-сырца, кг.
13. Одновременно в бухгалтерию хлопкоприемного пункта передаются карточки анализа хлопка-сырца в разрезе принятых партий.
3. Определение кондиционной массы хлопка-сырца
14. Расчет кондиционной массы хлопка-сырца производится по показателям засоренности и влажности, определенным на день приемки, и является окончательным.
Результаты анализов по сорту, влажности и засоренности, произведенных после приемки по пробам хлопка-сырца, отобранным с укомплектованных партий, не могут служить основанием для изменения качественных показателей хлопка-сырца, определенных при приемке, и кондиционной массы хлопка-сырца, установленной на день приемки.
15. Расчет кондиционной массы хлопка-сырца в килограммах осуществляется по формуле:
100 + Wн
Мк = Мр --------------,
100 + Wф
100 - Зф
Мр = Мф --------------,
100 - Зн
где: Мф - физический вес хлопка-сырца, кг;
Мр - расчетный вес хлопка-сырца, кг;
Wн - норма влажности, равная 9,0 %;
Wф - фактическая влажность хлопка-сырца, %;
Зн - норма засоренности, равная 2,0 %;
Зф - фактическая засоренность хлопка-сырца, %.
4. Оформление отгрузки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта
16. Отгрузка хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод осуществляется однородными партиями по селекционным и промышленным сортам, видам сбора и оформляется товарно-транспортными накладными (в трех экземплярах). Хлопок-сырец, отгружаемый с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод, обязательно подлежит взвешиванию.
17. Лаборатория хлопкоприемного пункта во всех случаях производит анализ засоренности и влажности отгружаемого хлопка-сырца.
В случае непогоды или при высокой температуре воздуха отбор проб производится не ранее чем за один час до отправки партии.
18. При отгрузке хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод в бланке товарно-транспортной накладной должны быть указаны вес (брутто, тара, нетто), сорт хлопка-сырца и подписи должностных лиц. Показатели влажности и засоренности отгружаемой партии хлопка-сырца записываются в товарно-транспортной накладной, последней за день отгрузки.
19. При отгрузке партии хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод лаборантом хлопкоприемного пункта формируется объединенная проба. Данные на всю дневную партию записываются ежедневно в последней накладной при отправке последней машины с хлопком-сырцом.

З н - 2,0 %-ға тең ластану нормасы;
W ф - орташа өлшенген ылғалдылық, %;
W н - 9,0 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
М ф - шитті мақтаның нақты салмағы, кг;
М р - шитті мақтаның есептік салмағы, кг;
М к - шитті мақтаның кондициялық салмағы, кг.
13. Мұнымен қатар мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясына қабылданған партиялар қиығында шитті мақтаны талдау карточкалары беріледі.
3. Шитті мақтаның кондициялық салмағын айқындау
14. Шитті мақтаның кондициялық салмағын есептеу қабылданған күні айқындалған ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша жүргізіледі және ақырғы болып табылады.
Жинақталған партиялардан іріктелген шитті мақтаның сынамалары бойынша қабылдаудан кейін жүргізілген сорт, ылғалдылық және ластану бойынша талдаулар нәтижелері қабылдау кезінде анықталған шитті мақтаның сапа көрсеткіштері мен қабылдау күніне белгіленген шитті мақтаның кондициялық салмағын өзгертуге негіз бола алмайды.
15. Шитті мақтаның кондициялық салмағын килограммен есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
100 + W н
М к = М р   -----------------;
100 + W ф
100 - З ф
М р = М ф    -----------------,
100 - З н
мұндағы М ф - шитті мақтаның нақты салмағы, кг;
М р - шитті мақтаның есептік салмағы, кг;
W н - 9,0 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
W ф - шитті мақтаның нақты ылғалдылығы, %;
З н - 2,0 %-ға тең ластану нормасы;
З ф - шитті мақтаның нақты ластануы, %.
4. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен
тиеп жөнелтуді ресімдеу
16. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту селекциялық және өнеркәсіптік сорттар, жинау түрлері бойынша біртекті партиялармен жүзеге асырылады және тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен (үш данада) ресімделеді. Мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелтілетін шитті мақта міндетті түрде өлшеуге жатады.
17. Мақта қабылдау пунктінің зертханасы тиеп жөнелтілетін шитті мақтаға барлық жағдайларда ластануы мен ылғалдылығына талдау жүргізеді.
Жауын-шашын немесе ауа температурасы жоғары болған жағдайда сынамаларды іріктеу партияны жөнелтуден бір сағат бұрын жүргізіледі.
18. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту кезінде тауарлық-көліктік жүкқұжат бланкіде шитті мақтаның салмағы (брутто, ыдыс, нетто), сорты және лауазымды тұлғалардың қолдары көрсетілуі тиіс. Шитті мақтаның тиеп жөнелтілетін партиясының ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері тиеп жөнелтілетін күнгі соңғы тауарлық-көліктік жүкқұжатқа жазылады.
19. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту кезінде мақта қабылдау пунктінің зертханашысы біріктірілген сынама құрайды. Барлық біркүндік партияның мәліметтері күн сайын шитті мақтамен соңғы машинаны жөнелту кезінде соңғы жүкқұжатқа жазылады.

20. В товарно-транспортных накладных показатель сорта указывается хлопкоприемным пунктом по данным книги количественно-качественного учета хлопка-сырца, а показатели засоренности и влажности - по данным анализов перед отправкой партии хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод.
21. Не допускается прерывать вывоз начатой партии хлопка-сырца или приступать к отгрузке другой партии до окончания вывоза предыдущей.
22. По каждой вывезенной с хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода, партии хлопка-сырца составляется акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод согласно  приложению 6 к настоящим Правилам.
23. Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод составляется комиссией в составе заведующего хлопкоприемным пунктом, заведующего лабораторией хлопкоприемного пункта и бухгалтера не позднее пяти дней после вывоза данной партии.
24. Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод составляется на основании данных книги количественно-качественного учета хлопка-сырца, в трех экземплярах, два из которых не позднее пятидневного срока со дня окончания вывоза высылаются хлопкоочистительному заводу на рассмотрение и вынесение по нему решения.
25. В случае, если при хранении на хлопкоприемном пункте произошло перемещение хлопка-сырца из одной партии в другую, это перемещение должно быть документально подтверждено и внесено в книгу количественно-качественного учета хлопка-сырца (в одной партии оприходовано, в другой списано в расход). Масса хлопка-сырца в акте сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод должна указываться с учетом этого перемещения.
26. Передача хлопка-сырца от одного материально-ответственного лица другому без взвешивания и оформления актом не допускается.
5. Оформление приемки хлопка-сырца на хлопкоочистительном заводе
27. Весь хлопок-сырец, поступающий на хлопкоочистительный завод с хлопкоприемных пунктов, подлежит перевеске во время приемки.
28. Если при приемке хлопка-сырца от хлопкоприемных пунктов на хлопкоочистительном заводе будут иметь место переходы хлопка-волокна в низшие сорта, руководитель хлопкоочистительного завода по каждому случаю выясняет причины (недостаточный контроль качества при комплектовании партии, порча хлопка-сырца).
29. На хлопкоочистительном заводе в процессе поступления хлопка-сырца с хлопкоприемных пунктов не допускается комплектование в одну партию хлопка-сырца одного и того же сорта, но с различной оценкой его по ожидаемому сорту хлопка-волокна.

20. Тауарлық-көліктік жүкқұжаттарда сорт көрсеткішін мақта қабылдау пункті шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабының мәліметтері бойынша, ал ластану мен ылғалдылық көрсеткіштерін - шитті мақтаның партиясын мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуге дейінгі талдаулар мәліметтері бойынша көрсетеді.
21. Алдыңғы партияны тасу аяқталғанға дейін шитті мақтаның басталған партиясын тасуды тоқтатуға немесе басқа партияны тасуды бастауға жол берілмейді.
22. Мақта тазалау зауытынан тыс жерде орналасқан мақта қабылдау пунктінен шығарылған шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша осы Ережеге  6-қосымшаға сәйкес   шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру акті жасалады.
23. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру актіні мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі, мақта қабылдау пунктінің зертханасының меңгерушісі мен бухгалтер құрамындағы комиссия осы партияны шығарғаннан кейін бес күннен кешіктірмей жасайды.
24. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру акті шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабының мәліметтері негізінде үш данада жасалады, оның екеуі қарастыру және сол бойынша шешім шығару үшін тасу аяқталған күннен бастап бескүндік мерзімнен кешіктірмей мақта тазалау зауытына жіберіледі.
25. Мақта қабылдау пунктінде сақтау кезінде шитті мақтаны бір партиядан екінші партияға ауыстырған жағдайда, бұл ауыстыру құжат бойынша расталуы және шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабына енгізілуі тиіс (бір партияда кіріске алынды, екінші партияда шығысқа шығарылды). Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру актінде шитті мақтаның салмағы осы ауыстыруды ескере отырып көрсетілуі тиіс.
26. Шитті мақтаны бір материалды жауапты тұлғадан екіншісіне өлшеусіз және актімен ресімдеусіз беруге жол берілмейді.
5. Шитті мақтаны мақта тазалау зауытында
қабылдауды ресімдеу
27. Мақта қабылдау пунктілерінен мақта тазалау зауытына түсетін барлық шитті мақта қабылдау кезінде қайта өлшеуге жатады.
28. Егер мақта тазалау зауытында мақта қабылдау пунктілерінен шитті мақтаны қабылдау кезінде мақта талшығының төменгі сорттарға ауысуы орын алса, мақта тазалау зауытының басшысы әрбір жағдай бойынша себептерін анықтайды (партияны жинақтау кезінде сапаны дұрыс бақыламау, шитті мақтаны бүлдіру).
29. Мақта қабылдау пунктілерінен шитті мақта түсу процесінде мақта тазалау зауытында сорты бір, бірақ мақта талшығының күтулі сорты бойынша бағалауы әртүрлі шитті мақтаны бір партияға жинақтауға жол берілмейді.

30. На хлопкоочистительном заводе приемка хлопка-сырца от хлопкоприемных пунктов осуществляется в следующем порядке:
сорт хлопка-сырца учитывается по данным хлопкоприемных пунктов;
фактическая масса хлопка-сырца устанавливается путем взвешивания;
расчетный вес и кондиционная масса хлопка-сырца исчисляются по показателям засоренности и влажности, определенным лабораторией хлопкоочистительного завода. В случаях, когда расхождения между хлопкоприемным пунктом и хлопкоочистительным заводом по показателям влажности и засоренности не превышают пределов установленных допусков, регулируемых настоящими Правилами, для расчета кондиционной массы принимаются показатели влажности и засоренности, установленные на хлопкоприемном пункте.
31. При расхождении анализов на хлопкоочистительном заводе и хлопкоприемном пункте сверх установленных допусков вызывается представитель хлопкоприемного пункта, и в его присутствии проводится анализ оставшейся пробы. Результаты анализов являются окончательными для установления кондиционной массы поступившего с хлопкоприемного пункта за день хлопка-сырца, если расхождения будут выше допустимых отклонений. В противном случае для расчетов принимаются показатели анализов хлопкоприемного пункта.
32. По каждой партии хлопка-сырца, поступающего с хлопкоприемного пункта, производится отбор среднесуточной пробы.
Результаты анализов лаборатории хлопкоочистительного завода записываются в журнал регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца согласно приложению 3 к настоящим Правилам. В бухгалтерию хлопкоочистительного завода представляется карточка анализа хлопка-сырца согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
33. Поступающий на хлопкоочистительный завод хлопок-сырец после взвешивания приходуется в книге количественно-качественного учета хлопка-сырца, которая ведется товароведом II зоны и бухгалтерией хлопкоочистительного завода.
Средневзвешенные проценты засоренности и влажности хлопка-сырца за дневную приемку и в целом по укомплектованной партии хлопка-сырца определяются в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
34. Хлопок-сырец учитывается по балансу хлопкоочистительного завода кондиционной массой, а в книгах количественно-качественного учета хлопка-сырца - по физическому весу, расчетному весу и кондиционной массе. Месячные обороты и переходящие остатки учета по партиям хлопка-сырца по книгам количественно-качественного учета хлопка-сырца сверяются с данными балансового аналитического учета путем сопоставления на основе записей в книгах количественно-качественного учета хлопка-сырца и оборотных ведомостях. Приход хлопка-сырца в оборотных ведомостях записывается в разрезе хлопкоприемных пунктов.

30. Мақта тазалау зауытында мақта қабылдау пунктілерінен шитті мақтаны қабылдау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
шитті мақтаның сорты мақта қабылдау пунктілерінің мәліметтері бойынша ескеріледі;
шитті мақтаның нақты салмағы өлшеу арқылы белгіленеді;
шитті мақтаның есептік салмағы мен кондициялық салмағы мақта тазалау зауытының зертханасы айқындаған ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша есептеледі. Ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша мақта қабылдау пункті мен мақта тазалау зауыты арасындағы қайшылықтар осы Ережемен реттелетін жол берілген белгіленген шамалардан аспаған жағдайларда, кондициялық салмақты есептеу үшін мақта қабылдау пунктінде белгіленген ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері қолданылады.
31. Мақта тазалау зауыты мен мақта қабылдау пунктінде талдаулар белгіленген жол берілгендерден көп қайшылықта болса мақта қабылдау пунктінің өкілі шақырылып, оның қатысуымен қалған сынамаға талдау жүргізіледі. Егер қайшылықтар жол берілген аутқулардан жоғары болса, мақта қабылдау пунктінен бір күнде түскен шитті мақтаның кондициялық салмағын белгілеу үшін талдаулар нәтижелері ақырғы болып табылады. Басқа жағдайда есептеулер үшін мақта қабылдау пунктінің талдау көрсеткіштері қолданылады.
32. Мақта қабылдау пунктінен түсетін шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша тәуліктік орташа сынама іріктеу жүргізіледі.
Мақта тазалау зауытының зертханасының талдау нәтижелері осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналына жазылады. Мақта тазалау зауытының бухгалтериясына осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес шитті мақтаны талдау карточкасы беріледі.
33. Мақта тазалау зауытына түсетін шитті мақта өлшеуден кейін ІІ-аймақтың тауартанушысы мен мақта тазалау зауытының бухгалтериясы жүргізетін шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық кітабына кіріске енгізіледі.
Бір күнде қабылданған және шитті мақтаның жалпы жинақталған партиясы бойынша ластану мен ылғалдылықтың орташа өлшемді пайыздары осы Ереженің 12-тармағына сәйкес айқындалады.
34. Шитті мақта мақта тазалау зауытының балансы бойынша кондициялық салмақта, ал шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық кітаптарында - нақты салмағы, есептік салмағы және кондициялық салмақ бойынша есептеледі. Шитті мақтаның партиялары бойынша айлық айналымдар мен өтпелі қалдықтар шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық кітаптары мен айналма ведомостердегі жазулар негізінде салыстыру жолымен шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық кітаптары бойынша баланстық талдау есебі мәліметтерімен салыстырылады. Айналма ведомостерде шитті мақтаның кірісі мақта қабылдау пунктілерінің қиығында жазылады.

6. Оформление очистки хлопка-сырца
35. Скомплектованные на хлопкоочистительном заводе партии хлопка-сырца списываются в производство на основании производственного задания согласно  приложению 7 к настоящим Правилам. При этом показатели качества продуктов первичной переработки хлопка-сырца указываются по данным лабораторного журнала регистрации показателей качества продуктов первичной переработки хлопка-сырца.
36. Расчет кондиционной массы хлопка-волокна осуществляется по формуле:
100 + Wн
Мк = Мф --------------,
100 + Wф
где: Мк - кондиционная масса хлопка-волокна, кг;
Мф - физический вес хлопка-волокна, кг;
Wн - норма влажности, равная 8,5 %;
Wф - фактическая влажность хлопка-волокна, %.
37. Расчет кондиционной массы семян хлопчатника осуществляется по формуле:
100 + Wн
Мк = Мф --------------,
100 + Wф
где: Мк - кондиционная масса семян хлопчатника, кг;
Мф - физический вес семян хлопчатника, кг;
Wн - норма влажности, равная 8,5 %;
Wф - фактическая влажность семян хлопчатника, %.
38. Расчет кондиционной массы линта осуществляется по формуле:
100 - Зф
Мр = Мф --------------,
100 - Зн
100 + Wн
Мк = Мр --------------,
100 + Wф
где: Мф - физический вес линта, кг;
Мр - расчетный вес линта, кг;
Wн - норма влажности, равная 8,0 %;
Wф - фактическая влажность линта, %;
Зн - норма засоренности, равная 3,5 %;
Зф - фактическая засоренность линта, %.
39. Расчет кондиционной массы волокнистых отходов осуществляется по формуле:
100 - Зф
Мр = Мф --------------,
100 - Зн
100 + Wн
Мк = Мр --------------,
100 + Wф
где: Мф - физический вес волокнистых отходов, кг;
Мр - расчетный вес волокнистых отходов, кг;
Wн - норма влажности, равная 9,0 %;
Wф - фактическая влажность волокнистых отходов, %;
Зн - норма засоренности, равная 10,0 %;
Зф - фактическая засоренность волокнистых отходов, %.
40. На хлопкоочистительном заводе по результатам смены оформляются покипный отвес хлопка-волокна согласно  приложению 8 к настоящим Правилам, рапорт на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию согласно  приложению 9 к настоящим Правилам и рапорт на принятые из производства семена хлопчатника согласно  приложению 10 к настоящим Правилам, которые передаются в плановый отдел.
41. Данные покипного отвеса хлопка-волокна, рапорта на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию и рапорта на принятые из производства семена хлопчатника заносятся товароведом готовой продукции в журнал учета поступления продуктов переработки от производства согласно  приложению 11 к настоящим Правилам.
42. Разделение переработанного хлопка-сырца по владельцам хлопка оформляется отчетом о переработке и поступлении готовой продукции согласно  приложению 12 к настоящим Правилам, который выдается владельцу хлопка после окончания очистки партии хлопка-сырца.

6. Шитті мақтаны тазалауды ресімдеу
35. Мақта тазалау зауытына жинақталған шитті мақтаның партиялары осы Ережеге  7-қосымшаға сәйкес өндірістік тапсырма негізінде өндіріске жіберіледі. Бұл ретте шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің сапа көрсеткіштері шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің сапа көрсеткіштерін тіркеу зертханалық журналының мәліметтері бойынша көрсетіледі.
36. Мақта талшығының кондициялық салмағын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
100 + W н
М к = М ф   -----------------,
100 + W ф
мұндағы М к - мақта талшығының кондициялық салмағы, кг;
М ф - мақта талшығының нақты салмағы, кг;
W н - 8,5 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
W ф - мақта талшығының нақты ылғалдылығы, %.
37. Мақта тұқымының кондициялық салмағын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
100 + W н
М к = М ф   -----------------,
100 + W ф
мұндағы М к - мақта тұқымының кондициялық салмағы, кг;
М ф - мақта тұқымының нақты салмағы, кг;
W н - 8,5 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
W ф - мақта тұқымының нақты ылғалдылығы, %.
38. Линттің кондициялық салмағын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
100 - З ф
М р = М ф   -----------------,
100 - З н
100 + W н
М к = М р   -----------------,
100 + W ф
мұндағы М ф - линттің нақты салмағы, кг;
М р - линттің есептік салмағы, кг;
W н - 8,0 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
W ф - линттің нақты ылғалдылығы, %.
З н - 3,5 %-ға тең ластану нормасы;
З ф - линттің нақты ластануы, %.
39. Талшықты қалдықтардың кондициялық салмағын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
100 - З ф
М р = М ф   -----------------,
100 - З н
100 + W н
М к = М р   -----------------,
100 + W ф
мұндағы М ф - талшықты қалдықтардың нақты салмағы, кг;
М р - талшықты қалдықтардың есептік салмағы, кг;
W н - 9,0 %-ға тең ылғалдылық нормасы;
W ф - талшықты қалдықтардың нақты ылғалдылығы, %.
З н - 10,0 %-ға тең ластану нормасы;
З ф - талшықты қалдықтардың нақты ластануы, %.
40. Мақта тазалау зауытында кезек нәтижелері бойынша осы Ережеге  8-қосымшаға сәйкес мақта талшығын бумалап өлшеу, осы Ережеге  9-қосымшаға сәйкес өндірістен қабылданған мақта талшығы мен қосалқы өнімге рапорт және осы Ережеге  10-қосымшаға сәйкес өндірістен қабылданған мақта тұқымына рапорт ресімделеді, олар жоспарлау бөліміне беріледі.
41. Мақта талшығын бумалап өлшеу, өндірістен қабылданған мақта талшығы мен қосалқы өнімге рапорт және өндірістен қабылданған мақта тұқымына рапорт мәліметтерін дайын өнім тауартанушысы осы Ережеге  11-қосымшаға сәйкес   өндіруден түскен қайта өңдеу өнімдерінің есеп журналына енгізеді.
42. Қайта өңделген шитті мақтаны мақта иелері бойынша бөлу осы Ережеге  12-қосымшаға сәйкес   қайта өңдеу және дайын өнімнің түсуі туралы есеппен ресімделеді, ол шитті мақтаның партиясын тазалау аяқталғаннан кейін мақта иесіне беріледі.

43. Для проверки выходов хлопка-волокна, семян и размеров угаров на хлопкоочистительном заводе систематически проводятся контрольные переборки хлопка-сырца по призаводскому хлопкоприемному пункту и хлопкоприемным пунктам, расположенным вне места нахождения хлопкоочистительного завода.
7. Оформление отгрузки продуктов первичной переработки хлопка-сырца
44. Отгрузка продуктов первичной переработки хлопка-сырца осуществляется материально-ответственным лицом на основании приказа, подписанного руководителем хлопкоочистительного завода, бухгалтером, начальником отдела технического контроля (далее - ОТК) и товароведом готовой продукции, согласно  приложению 13 к настоящим Правилам.
Приказы на отгрузку передаются счетному работнику хлопкоочистительного завода, который ведет журнал учета полученных приказов на отгрузку.
45. При отгрузке хлопка-волокна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных и паспортов качества хлопка-волокна, выданных в установленном законодательством порядке, составляется реестр отгрузки хлопка-волокна железнодорожным транспортом согласно  приложению 14 к настоящим Правилам.
Отгружаемый хлопок-волокно сопровождается железнодорожной накладной и паспортами качества хлопка-волокна.
46. Отгрузка семян хлопчатника, линта и волокнистых отходов автомобильным транспортом оформляется товарно-транспортными накладными и документами о качестве, на основании которых составляется реестр накладных на отгруженные автомобильным транспортом семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы согласно  приложению 15 к настоящим Правилам.
47. Приказ на отгрузку, товарно-транспортные накладные, реестры на отгрузку, ксерокопии паспортов качества хлопка-волокна передаются в бухгалтерию. По этим документам продукты первичной переработки хлопка-сырца списываются в расход.
48. Количество хлопка, подлежащего отпуску каждому владельцу, определяется в соответствии с хлопковыми расписками.
8. Порядок проведения сверки результатов приемки и отгрузки хлопка-сырца
49. Поступившие от хлопкоприемных пунктов акты сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод рассматриваются руководителем хлопкоочистительного завода в пятидневный срок со дня их поступления на хлопкоочистительный завод. По каждому акту руководителем оформляется письменное решение о возмещении недостач и оприходовании излишков.
50. Первый экземпляр акта сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод остается на хлопкоочистительном заводе, второй экземпляр акта с решением руководителя хлопкоочистительного завода высылается хлопкоприемному пункту и служит основанием для возмещения недостач и оприходования излишков хлопка-сырца.

43. Мақта талшығының, тұқымның шығымын және иістер мөлшерін тексеру үшін мақта тазалау зауытында жүйелі түрде мақта тазалау зауыты жанындағы мақта қабылдау пункті мен мақта тазалау зауыты тұрған жерден тыс жерде орналасқан мақта қабылдау пункті бойынша шитті мақтаны бақылаулық іріктеулер жүргізіледі.
7. Шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерін
тиеп жөнелтуді ресімдеу
44. Шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерін тиеп жөнелтуді материалды жауапты тұлға осы Ережеге  13-қосымшаға сәйкес мақта тазалау зауытының басшысы, бухгалтер, техникалық бақылау бөлімінің (бұдан әрі - ТББ) бастығы және дайын өнім тауартанушысы қол қойған бұйрық негізінде жүзеге асырады.
Тиеп жөнелтуге арналған бұйрықтар алынған тиеп жөнелтуге арналған бұйрықтар есебі журналын жүргізетін мақта тазалау зауытының есепші жұмыскеріне беріледі.
45. Мақта талшығын темір жол көлігімен тиеп жөнелткен кезде темір жол жүкқұжаттары мен мақта талшығы сапасының паспорты негізінде осы Ережеге  14-қосымшаға сәйкес мақта талшығын темір жол көлігімен тиеп жөнелту тізілімі жасалады. Тиеп жөнелтілетін мақта талшығына темір жол жүкқұжаты және мақта талшығы сапасының паспорты қоса беріледі.
46. Мақта тұқымын, линтті және талшықты қалдықтарды автомобиль көлігімен тиеп жөнелту тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен және сапа туралы құжатпен ресімделеді, солардың негізінде осы Ережеге  15-қосымшаға сәйкес автомобиль көлігімен тиеп жөнелтілген мақта тұқымы, линт және талшықты қалдықтар жүкқұжаттарының тізілімі жасалады.
47. Тиеп жөнелтуге арналған бұйрық, тауарлық-көліктік жүкқұжаттар, тиеп жөнелту тізілімдері, мақта талшығының сапасы паспорттарының көшірмелері бухгалтерияға тапсырылады. Осы құжаттар бойынша шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдері шығынға шығарылады.
48. Әрбір мақта иесіне жіберуге жататын мақта көлемі мақта қолхаттарына сәйкес анықталады.
8. Шитті мақтаны қабылдау мен тиеп жөнелту нәтижелерін
салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
49. Мақта қабылдау пунктілерінен келіп түскен шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру актілерін мақта тазалау зауытының басшысы олар мақта тазалау зауытына келіп түскен күннен бастап бескүндік мерзімде қарайды. Әрбір акт бойынша басшы кемдіктерді өтеу және артылғанды кіріске алу туралы жазбаша шешім ресімдейді.
50. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру актінің бір данасы мақта тазалау зауытында қалады, актінің екінші данасы мақта тазалау зауыты басшысының шешімімен бірге мақта қабылдау пунктіне жіберіледі және кемдіктерді өтеу мен артылғанды кіріске алу үшін негіз болады.

51. Если при сверке выявлен излишек хлопка-сырца, этот излишек должен быть оприходован бухгалтерией хлопкоприемного пункта на лицевые счета владельцев хлопка пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении хлопка-сырца.
52. Если при сверке выявлена недостача, материально-ответственные лица хлопкоприемного пункта производят возмещение ее на лицевые счета владельцев хлопка пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении хлопка-сырца.
9. Инвентаризация
53. Для выявления окончательных результатов приемки, хранения и переработки принятого хлопка-сырца хлопкоприемные пункты и хлопкоочистительный завод ежегодно до 1 августа проводят инвентаризацию наличия хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки.
54. Инвентаризации подлежат хлопок-сырец, хлопок-волокно, семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы:
находящиеся на складах всех хлопкоприемных пунктов и складах готовой продукции хлопкочистительного завода;
числящиеся на счетах "товаров отгруженных".
55. Для проведения инвентаризации создаются инвентаризационные комиссии в составе:
по хлопкоприемному пункту - заведующего хлопкоприемным пунктом, заведующего лабораторией (старшего лаборанта), старшего бухгалтера;
по хлопкоочистительному заводу - руководителя, начальников отделов и главного бухгалтера.
56. Инвентаризация наличия хлопка-сырца, хлопка-волокна, семян хлопчатника, линта и волокнистых отходов производится путем снятия остатков в натуре по каждой партии при обязательном участии лиц, ответственных за хранение, и с соблюдением следующего порядка:
1) по хлопку-сырцу фактическое наличие хлопка-сырца в партиях, остающихся невывезенными с хлопкоприемных пунктов или непереработанными хлопкоочистительным заводом, устанавливается путем взвешивания по состоянию на 1 августа;
2) по хлопку-волокну, линту и волокнистым отходам наличие на 1 августа хлопка-волокна, линта и волокнистых отходов в партиях устанавливается путем проверки в каждой партии количества кип, указанных в рапорте на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию, с выборочной перевеской не менее 10 % всех кип каждой партии. При обнаружении неправильной массы кип перевеске подлежат все кипы партии.
Фактическое наличие на 1 августа распрессованного хлопка-волокна, линта и волокнистых отходов выявляется путем взвешивания с предварительной рассортировкой и отбором окрайки и гнили;
3) по семенам хлопчатника фактические остатки технических и посевных семян устанавливаются путем их взвешивания по состоянию на 1 августа.

51. Егер салыстырып тексеру кезінде шитті мақтаның артылғаны анықталса, бұл артылғанды мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясы шитті мақтаның сақталған және сақтаулы көлеміне тепе-тең көлемде мақта иелерінің есеп-шоттарына кіріске енгізуі тиіс.
52. Егер салыстырып тексеру кезінде кемдік анықталса, оны мақта қабылдау пунктінің материалды жауапты тұлғалары шитті мақтаның сақталған және сақтаулы көлеміне тепе-тең көлемде мақта иелерінің есеп-шоттарына өтейді.
9. Түгендеу
53. Қабылданған шитті мақтаны қабылдаудың, сақтаудың және қайта өңдеудің соңғы нәтижелерін анықтау үшін мақта қабылдау пунктілері мен мақта тазалау зауыты жыл сайын 1 тамызға дейін шитті мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнімдерін түгендеуді жүргізеді.
54. Түгендеуге:
барлық мақта қабылдау пунктілерінің қоймаларындағы және мақта тазалау зауытының дайын өнім қоймаларындағы;
"тиеп жөнелтілген тауарлар" есебіндегі шитті мақта, мақта талшығы, мақта тұқымы, линт және талшықты қалдықтар жатады.
55. Түгендеуді жүргізу үшін:
мақта қабылдау пункті бойынша - мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі, зертхана меңгерушісі (аға зертханашы), аға бухгалтер;
мақта тазалау зауыты бойынша - басшы, бөлім бастықтары және бас бухгалтер құрамындағы түгендеу комиссиялары құрылады.
56. Шитті мақтаны, мақта талшығын, мақта тұқымын, линтті және талшықты қалдықтарды түгендеу сақтауға жауапты тұлғалардың міндетті түрде қатысуымен және мына тәртіпті сақтау арқылы әрбір партия бойынша натурада қалдықтарды алу арқылы жүргізіледі:
1) шитті мақта бойынша мақта қабылдау пунктілерінен шығарылмай немесе мақта тазалау зауытында қайта өңделмей қалған партиялардағы шитті мақтаның нақты көлемі 1 тамыздағы жағдай бойынша өлшеу арқылы белгіленеді;
2) мақта талшығы, линт және талшықты қалдықтар бойынша 1 тамызға партиялардағы мақта талшығы, линт және талшықты қалдықтар көлемі әрбір партияның барлық бумаларының 10 %-дан кем емесін іріктеп қайта өлшей отырып, әрбір партиядағы өндірістен қабылданған мақта талшығы мен қосалқы өнім рапортында көрсетілген бумалар санын тексеру арқылы белгіленеді. Бумалардың қате салмағы анықталған жағдайда партияның барлық бумалары қайта өлшенуі тиіс.
Босатылған мақта талшығы, линт және талшықты қалдықтар бойынша 1 тамызға нақты көлемі алдын-ала сорттаумен және шеті мен шірігін іріктеумен қайта өлшеу арқылы анықталады;
3) мақта тұқымы бойынша техникалық және егістік тұқымның нақты қалдықтары оларды 1 тамыздағы жағдайға өлшеу арқылы белгіленеді.

57. При установлении фактического наличия хлопка-сырца, хлопка-волокна, семян, линта и волокнистых отходов путем взвешивания инвентаризационные комиссии одновременно определяют качество хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в каждой партии; при обнаружении несоответствия сортности или ухудшения качества вследствие порчи при хранении устанавливают количество потерь, причины и ответственных за это лиц.
58. Хлопок-сырец, принимаемый хлопкоприемными пунктами, продукты его первичной переработки, поступившие из производства после 31 июля, в данную инвентаризацию не включаются и подлежат обособленному складированию и учету.
59. К началу инвентаризации бухгалтерия хлопкоприемных пунктов и хлопкоочистительного завода:
получает от лиц, на ответственном хранении которых находятся хлопок-сырец, семена, линт и волокнистые отходы, все приходно-расходные документы до 1 августа;
проводит проверку, обработку, разноску этих документов и выведение остатков на 1 августа как по бухгалтерским карточкам аналитического учета, так и по книгам количествено-качественного учета;
сопоставляет количественные остатки по данным бухгалтерского аналитического учета и по книгам количествено-качественного учета;
получает от всех ответственных хранителей письменные подтверждения о том, что все документы по приходу и расходу ценностей сданы в бухгалтерию, отражены в учете и никаких неоприходованных или не списанных в расход ценностей у них нет.
60. При инвентаризации необходимо тщательно проверить:
оприходование поступившего на хлопкоочистительный завод с 1 января по 1 августа хлопка-сырца по всем отгрузкам хлопкоприемных пунктов;
не состоят ли по счету "товаров отгруженных" суммы, поступление которых уже состоялось, но почему-либо отражено на других счетах, с которых их надлежит снять;
все претензионные расчеты с покупателями по отгрузкам продуктов первичной переработки хлопка-сырца, в частности, семян хлопчатника маслозаводам.
Данные инвентаризации заносятся в инвентарные описи по действующим формам: на остатки на складах и по счету товаров отгруженных.
61. В инвентарных описях остатки на складах хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки указываются раздельно по каждому хлопкоприемному пункту и ответственному хранителю с приведением данных по каждой партии.
62. В инвентарных описях на товары, отгруженные и неоплаченные, по каждой отгрузке приводятся:
наименование покупателя, отгруженного товара и станции назначения, дата отгрузки, номер железнодорожной накладной, номер и дата выписки счета, количество, сумма по счету.

57. Шитті мақтаның, мақта талшығының, мақта тұқымының, линттің және талшықты қалдықтардың нақты көлемін өлшеу арқылы белгілеген кезде түгендеу комиссиялары сонымен бірге әрбір партиядағы шитті мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің сапасын айқындайды; сорттылығының сәйкессіздігі немесе сақтау кезінде бүлдіру салдарынан сапасының нашарлауы байқалса шығын көлемі, себептері және оған жауапты тұлғалар анықталады.
58. Мақта қабылдау пунктілері қабылдайтын шитті мақта, өндірістен 31 шілдеден кейін түскен оны бастапқы қайта өңдеу өнімдері бұл түгендеуге енгізілмейді және бөлек жинақтау мен есептеуге жатады.
59. Түгендеу басталғанға дейін мақта қабылдау пунктілерінің және мақта тазалау зауытының бухгалтериясы:
шитті мақта, тұқым, линт және талшықты қалдықтар жауапты сақтауындағы тұлғалардан 1 тамызға дейінгі барлық кіріс-шығыс құжаттарын алады;
сол құжаттарды тексеруді, өңдеуді, таратуды және талдамалық есептің бухгалтерлік карточкалары бойынша да, мөлшерлік-сапалық есеп кітаптары бойынша да 1 тамызға қалдықтар шығаруды жүргізеді;
сандық қалдықтарды талдамалық есептің бухгалтерлік карточкаларының мәліметтері бойынша және мөлшерлік-сапалық есеп кітаптары бойынша салыстырады;
барлық жауапты сақтаушылардан құндылықтардың кірісі мен шығысы жөніндегі барлық құжаттар бухгалтерияға тапсырылғаны, есепте көрсетілгені және кіріске алынбаған немесе шығысқа шығарылмаған ешқандай құндылықтардың жоқ екендігі туралы жазбаша растаулар алады.
60. Түгендеу кезінде:
мақта қабылдау пунктілерінің барлық тиеп жөнелтулері бойынша мақта тазалау зауытына 1 қаңтар мен 1 тамыз аралығында түскен шитті мақтаның кіріске алынуын;
түскен, бірақ бір себептермен олардан алынуға тиісті басқа шоттарда көрсетілген сомалар "жөнелтілген тауарлар" есебі бойынша жатқызылмағанын;
шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерін, атап айтқанда, май зауыттарына мақта тұқымын, тиеп жөнелту бойынша сатып алушылармен барлық шағымдық есеп айырысуларды мұқият тексеру қажет.
Түгендеу мәліметтері қолданыстағы нысандар бойынша түгендеу тізбектеріне енгізіледі: қоймалардағы қалдықтарға және жөнелтілген тауарлар есебі бойынша.
61. Түгендеу тізбектерінде қоймалардағы шитті мақтаның, оны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің қалдықтары әрбір мақта қабылдау пункті және жауапты сақтаушы бойынша әрбір партия бойынша мәліметтерді келтіру арқылы бөлек көрсетіледі.
62. Жөнелтілген және төленбеген тауарлардың түгендеу тізбектерінде әрбір тиеп жөнелту бойынша:
сатып алушының, тиеп жөнелтілген тауардың және баратын станцияның атауы, тиеп жөнелтілген күн, темір жол жүкқұжатының нөмірі, шот нөмірі мен берілген күні, шот бойынша саны, сомасы көрсетіледі.

63. Инвентарные описи подписываются членами инвентаризационной комиссии, проводившими инвентаризацию, которые также подписывают и оговорки исправлений.
64. Установленные в натуре остатки хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки инвентаризационная комиссия сопоставляет с остатками по данным учета, составляя инвентаризационно-сличительные ведомости и выявляя по каждому ответственному хранителю и по каждой партии хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки результаты инвентаризации: недостачи, излишки и потери качества вследствие порчи при хранении.
65. Материально-ответственные лица при подписании сличительных ведомостей должны дать письменное объяснение причин недостач, излишков и потерь, а инвентаризационная комиссия - заключение по результатам инвентаризации или по объяснениям материально-ответственных лиц.
66. Руководитель хлопкоочистительного завода в трехдневный срок рассматривает все инвентаризационно-сличительные ведомости, заключения инвентаризационной комиссии, объяснения ответственных хранителей и принимает решение по результатам инвентаризации.
10. Заключительные положения
67. Заполнение форм количественно-качественного учета хлопка должно производиться аккуратно и разборчиво. Исправление неправильных записей делается шариковой или перьевой ручкой с обязательной оговоркой произведенного исправления за подписью лица, сделавшего исправление.
68. Все журналы и книги количественно-качественного учета должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью хлопкоперерабатывающей организации.
Приложение 1
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Весовой журнал приемки
хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте __________________
N
Д
а
т
а
Наи-
мено-
вание
вла-
дель-
ца
хлоп-
ка-
сырца
Ф.И.О.
вла-
дельца
хлопка
-сырца
Авто-
мо-
биль
(тра-
ктор)
В
и
д
с
б
о
р
а
С
о
р
т
Но-
мер
бун-
та
Но-
мер
пар-
тии
В
е
с
б
р
у
т
т
о
В
е
с
т
а
р
ы
В
е
с
н
е
т
т
о
Под-
пись
това-
ро-
веда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Карточка анализа хлопка-сырца
"___" ________________ 2007 года
Хлопкоперерабатывающая организация ________________________________
Хлопкоприемный пункт ______________________________________________
Владелец хлопка-сырца _____________________________________________
(наименование, место нахождения)
Селекционный сорт _______________ Вид сбора _______________________
Тип ________ Сорт _________ Бунт __________ Партия ________________
Засоренность ________________ % Влажность _______________________ %
Штапельная длина ____________ Коэффициент зрелости ________________
Заведующий лабораторией ______________________
Приложение 3
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Журнал регистрации результатов анализа влажности
и засоренности хлопка-сырца
Селек-
цион-
ный
сорт
С
о
р
т
Б
у
н
т
Пар-
тия
Наиме-
нование
вла-
дельца
хлопка-
сырца
Засоренность
Навеска
хлопка-
сырца
Вес сорта
Сред-
ний %
засо-
рен-
ности
Проба
Вес,
грамм
грамм
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Влажность
Подпись
Навеска
хлопка-сырца
до сущки
Общий
вес
пробы
Раз-
ность
Абсо-
лютно
сухой
вес,
грамм
% влаж-
ности
Проба
%
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 4
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Хлопкоперерабатывающая организация ________________________________
Хлопкоприемный пункт ______________________________________________
Владелец хлопка-сырца _______________________ РНН _________________
Свидетельство (патент) серия ________________ N ___________________
Выдан ________________ сроком действия до "___" _________200__ года
Квитанция о приемке хлопка-сырца
Селек-
цион-
ный
сорт
С
о
р
т
N
б
у
н
т
а
N
пар-
тии
Вид
сбора
Физи-
чес-
кий
вес
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
чет-
ный
вес
Влаж-
ность,
%
Кон-
дици-
онная
масса
Хлопок-сырец сдал __________________ ______________________
подпись               ФИО
Заведующий
хлопкоприемным пунктом ___________________ ________________
подпись             ФИО
Заведующий лабораторией _________________ _________________
подпись             ФИО
Товаровед II зоны __________________ ______________________
подпись                ФИО
Бухгалтер хлопкоприемного пункта _____________ ____________
подпись         ФИО
Приложение 5
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Книга количественно-качественного учета хлопка-сырца
Партия N _____________________ Бунт N _______________________
Селекционный сорт _____________ Сорт ________________________
Средневзвешенная засоренность _______________________________ %
Средневзвешенная влажность __________________________________ %
Материально-ответственное лицо: Товаровед 2 зоны _______________
Приход
N
Д
а
т
а
N
доку-
мента
Вид
сбора
С
о
р
т
Физи-
чес-
кий
вес
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
четный
вес
Влаж-
ность,
%
Кон-
дици-
онная
масса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение
Расход
Остаток
Физи-
чес-
кий
вес
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
чет-
ный
вес
Влаж-
ность,
%
Кон-
дици-
онная
масса
Физи-
чес-
кий
вес
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
чет-
ный
вес
Влаж-
ность,
%
Кон-
дици-
онная
масса
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 6
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца
с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
Приемка на хлопкоприемном пункте
N
Сорт
Вид
сбора
N
пар-
тии
Физи-
ческий
вес,
кг
Засо-
рен-
ность,
Рас-
чет-
ный
вес,
кг
Влаж-
ность,
%
Конди-
цион-
ная
масса,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение
Отправка
с хлопкоприемного пункта
Приемка на хлопкоочистительном
заводе
Физи-
чес-
кий
вес,
кг
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
чет-
ный
вес,
кг
Влаж-
ность,
%
Кон-
дици-
ион-
ная
масса,
кг
Физи-
ческий
вес,
кг
Засо-
рен-
ность,
%
Рас-
четный
вес,
кг
Влаж-
ность,
%
Кон-
диции-
онная
масса,
кг
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Заведующий хлопкоприемным пунктом ___________________________________
Заведующий лабораторией хлопкоприемного пункта ______________________
Бухгалтер хлопкоприемного пункта ____________________________________
Приложение 7
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
________________________________________
наименование хлопкоочистительного завода
Производственное задание N ______
"____" __________________ 200__ года
Раздел I. Отпуск хлопка-сырца в переработку

63. Түгендеу тізбектеріне түгендеуді жүргізген түгендеу комиссиясының мүшелері қол қояды, олар сондай-ақ түзету түсініктеріне қол қояды.
64. Натурада белгіленген шитті мақтаның, оны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің қалдықтарын түгендеу комиссиясы түгендеу-салыстыру ведомостарын құра және әрбір жауапты сақтаушы және шитті мақтаның, оны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің әрбір партиясы бойынша түгендеу нәтижелерін: кемдіктерді, артылғандарды және сақтау кезінде бүлдіру салдарынан сапасын жоғалтуды анықтай отырып, есептеу мәліметтері бойынша қалдықтармен салыстырады.
65. Материалды жауапты тұлғалар салыстыру ведомостарына қол қою кезінде кемдіктер, артылғандар және шығындар себептері туралы жазбаша түсіндірме, ал түгендеу комиссиясы - түгендеу нәтижелері бойынша немесе материалды жауапты тұлғалардың түсіндірмелері бойынша қорытынды берулері тиіс.
66. Мақта тазалау зауытының басшысы үш күндік мерзімде барлық түгендеу-салыстыру ведомостарын, түгендеу комиссиясының қорытындыларын, жауапты тұлғалардың түсіндірмелерін қарастырады және түгендеу нәтижелері бойынша шешім қабылдайды.
9. Қорытынды ережелер
67. Мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі нысандарын толтыру мұқият және түсінікті жүргізілуі тиіс. Дұрыс жазылмаған жазулардың түзетулері түзету жасаған тұлғаның қолы бар жасалған түзету туралы қосымша түсінігімен, шарикті немесе қаламұшты қаламмен жасалынады.
68. Барлық журналдар мен мөлшерлік-сапалық есеп кітаптары нөмірленуі, тігілуі және мақта өңдеу ұйымы басшысының қойылған қолымен және мөрмен бекітілуі тиіс.
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
1-қосымша
_____________________________ мақта қабылдау пунктінде
шитті мақтаны қабылдау журналы
N
Күні
Шитті мақта
иесінің атауы
Шитті мақта
иесінің Т.А.Ә.
Автомобиль
(трактор)
Жинау
түрі
Сорты
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Көмбе
нөмірі
Партия
нөмірі
Брутто
салмағы
Ыдыстың
салмағы
Нетто
салмағы
Тауартану-
шының қолы
8
9
10
11
12
13
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
2-қосымша
Шитті мақтаны талдау карточкасы
200__ жылғы»"___" ________________
Мақта өңдеу ұйымы __________________________________________________
Мақта қабылдау пункті ______________________________________________
Шитті мақтаның иесі ________________________________________________
(атауы, тұрған жері)
Селекциялық сорты _________________ Жинау түрі _____________________
Түрі________Сорты __________Көмбе__________ Партия _________________
Ластануы _________________ % Ылғалдылығы __________________________%
Штапелдік ұзындығы ___________ Жетілу коэффициенті _________________
Зертхана меңгерушісі ______________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
3-қосымша
Шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау
нәтижелерін тіркеу журналы
Селекциялық сорт
Сорт
Көмбе
Партия
Шитті мақта
иесінің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Ластануы
Шитті мақтаның өлшемі
Сорттың салмағы
Ластаудың
орташа %
Сынама
Салмағы,
грамм
грамм
%
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Ылғалдылығы
Қолы
Шитті мақтаның
кептіруге дейінгі
өлшемі
Сынаманың жалпы
салмағы
Айыр-
масы
Абсолют құрғақ салмағы, грамм
Ылғал-
дылық %
Сынама
%
11
12
13
14
15
16
17
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
4-қосымша
Мақта өңдеу ұйымы  _________________________________________________
Мақта қабылдау пункті ______________________________________________
Шитті мақтаның иесі ________________________ СТН ___________________
Күшінің мерзімі 200__ жылғы»"___" _______________ дейін берілген
куәлік (патент) сериясы ______________N ______________
Шитті мақтаны қабылдау туралы квитанция
Селек-циялық сорт
Сорт
Көмбе N
Партия
N
Жинау түрі
Нақты сал-
мағы
Ласта-
нуы, %
Есеп-
тік
сал-
мағы
Ылғал-дылы-
ғы, %
Конди-
циялық салмағы
Шитті мақтаны тапсырдым _____________________ ______________________
қолы                  Т.А.Ә.
Мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі ________________ ______________
қолы            Т.А.Ә.
Зертхана меңгерушісі _____________________ _________________________
қолы                  Т.А.Ә.
ІІ-аймақтың тауартанушысы ___________________ ______________________
қолы                  Т.А.Ә.
Мақта қабылдау пунктінің бухгалтері ________________ _______________
қолы            Т.А.Ә.
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
5-қосымша
Шитті мақтаның мөлшерлік-сапалық есебі кітабы
N__________партия, N __________ көмбе, селекциялық сорты___________,
сорты ___________________, орташаөлшемді ластануы ____________ %,
орташаөлшемді ылғалдылығы ____________ %
Материалды жауапты тұлға: ІІ-аймақтың тауартанушысы ________________
Кіріс
N
Күні
Құжат-
тың N
Жинау
түрі
Сорты
Нақты сал-
мағы
Ласта-
нуы, %
Есеп-тік сал-
мағы
Ылғал-дылы-
ғы, %
Конди-
циялық салма-ғы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
жалғасы
Шығыс
Қалдық
Нақты сал-
мағы
Лас-
та-
нуы, %
Есеп-тік сал-
мағы
Ыл-
ғал-ды-
лы-
ғы, %
Конди-
циялық салма-ғы
Нақты сал-
мағы
Лас-
та-
нуы,
%
Есеп-тік сал-
мағы
Ылғал-дылы-
ғы, %
Конди-
циялық салма-ғы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Бухгалтер ___________________________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
6-қосымша
Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау
зауытына жіберу мен қабылдауды салыстырып тексеру акті
Мақта қабылдау пунктінде қабылдау
N
Сор-ты
Жинау
түрі
Партия N
Нақты сал-
мағы, кг
Ласта-
нуы, %
Есеп-тік сал-
мағы, кг
Ылғал-дылы-
ғы, %
Конди-
циялық салма-ғы, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Мақта қабылдау пунктінен жіберу
Нақты салмағы,
кг
Ластануы, %
Есептік
салмағы,
кг
Ылғал-
дылығы, %
Кондициялық
салмағы, кг
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Мақта тазалау зауытында қабылдау
Нақты салмағы, кг
Ластануы,
%
Есептік салмағы,
кг
Ылғалды-лығы, %
Кондициялық
салмағы, кг
15
16
17
18
19
Мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі _______________________________
Мақта қабылдау пунктінің зертханасының меңгерушісі _________________
Мақта қабылдау пунктінің бухгалтері ________________________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
7-қосымша
________________________________
мақта тазалау зауытының атауы
N ______ өндірістік тапсырма
200__ жылғы»"____"__________________
I-бөлім. Шитті мақтаны қайта өңдеуге жіберу

177
222
43
88
133
178
223
44
89
134
179
224
45
90
135
180
225
Итого кип ______ Вес брутто ______ Вес тары _____ Вес нетто ______
Товаровед _______________ Подсчет веса проверил __________________
Бухгалтер _________________________________
"_______" ______________________ 200__ года
Приложение 9
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
________________________________________
Наименование хлопкоочистительного завода
Рапорт N ____ на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию
По очистке хлопка-сырца сорта _________________ партии N __________________
А. Хлопок-волокно
Но-
мер
мар-
ки
Селек-
цион-
ный
сорт
С
о
р
т
Коли-
чес-
тво
кип
Факти-
ческий
вес
Сумма
поро-
ков
и
засо-
рен-
ность
Н
а
к
и
д
к
а
С
к
и
д
к
а
Факти-
ческий
вес,
приве-
денный
к нор-
маль-
ной
засо-
рен-
ности
Влаж-
ность,
%
Конди-
ционная
масса
б
р
у
т
т
о
т
а
р
а
н
е
т
т
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого незапрессованного ______________________________
Осталось запрессованного _____________________________
Исключается запрессованный
остаток других партий ________________________________
Итого по данной партии _______________________________
Б. Волокнистые отходы
Но-
мер
мар-
ки
Селек-
ционный
сорт
Сорт
Коли-
чес-
тво
кип
Фактический
вес
Сумма
поро-
ков и
засо-
рен-
ность
Н
а
к
и
д
к
а
С
к
и
д
к
а
Факти-
ческий
вес,
приве-
денный
к нор-
мальной
засо-
рен-
ности
Влаж-
ность,
%
Конди-
цион-
ная
масса
б
р
у
т
т
о
т
а
р
а
н
е
т
т
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1. Линт
Тип
сорт
класс
2. Улюк
хлопковый
I типа
II
группа
3. Пух отходы
I типа
II
группа
4. Прочие отходы
"_____" ___________ 200__ года Товаровед готовой продукции _______________________
Приложение 10
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Рапорт N __________
на принятые на производство семена хлопчатника
Номер партии хлопка-сырца ____________________
Номер партии семян хлопчатника _______________
Производственное задание N ___________________
Сорт
се-
мян
Посев-
ные
или
техни-
ческие
семена
Влаж-
ность,
%
Опушен-
ность,
%
Содер-
жание
мине-
раль-
ного,
органи-
ческого
сора, %
Содер-
жание
дефект-
ных
семян,
%
Факти-
ческая
масса,
кг
Конди-
цион-
ная
масса,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
Товаровед ____________________________
Приложение 11
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Журнал учета поступления продуктов переработки от производства
N
Дата
Бригада
Смена
Хлопок-волокно
Марка
Количество
кип
Вес
брутто
Вес
тары
Вес
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение
Линт
Улюк
Подпись
Марка
Коли-
чество
кип
Вес
брутто
Вес
тары
Вес
нетто
Марка
Коли-
чество
кип
Вес
брутто
Вес
тары
Вес
нетто
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 12
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Отчет о переработке и поступлении готовой продукции
N
п/
п
N и
дата
произ-
водст-
венного
задания
С
о
р
т
N
пар-
тии
Конди-
цион-
ная
масса
хлопка-
cырца,
кг
Угары
cушиль-
но-
очис-
титель-
ного
цеха,
%
Отпу-
щено в
перера-
ботку
в кон-
дици-
онной
массе,
кг
Получено продуктов
переработки
Хлопок-волокно
вес
нетто
кондици-
онная
масса
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
cырца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение
Получено продуктов переработки
Угары
основного
произ-
водства
Семена
Линт
Улюк
Пух
вес
нетто
конди-
ционная
масса
вес
нетто
конди-
ционная
масса
вес
нетто
конди-
ционная
масса
вес
нетто
вес
нетто
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
%
% к
массе
хлопка-
сырца
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Владелец хлопка ____________________ Главный бухгалтер _____________________
Приложение 13
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
_________________________________________
наименование хлопкоочистительного завода
Приказ N _______
от _____ __________________ 200__ года
Срок приказа ________________
Материально-ответственное лицо ____________________________________
Ф.И.О.
Отгрузите _________________________________________________________
наименование владельца хлопка
через ________________________ по доверенности N _______________ от
Ф.И.О.
"_____" ______________________ 200__ года
по наряду N ____________:
Вид
про-
дук-
ции
N
с
к
л
а
д
а
Масса
нетто,
кг
Показатели качества в соответствии
с хлопковой распиской
тип
сорт
класс
шта-
пель-
ная
длина
ми-
кро-
нейр
влаж-
ность
засо-
рен-
ность
пора-
жен-
ность
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Масса отгружаемого продукта первичной переработки хлопка-сырца ______ кг
_____________________________________________________________________
прописью
Руководитель ___________________________________
Бухгалтер ______________________________________
Начальник ОТК __________________________________
Товаровед готовой продукции ____________________
М.П.
Приложение 14
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
_________________________________________
наименование хлопкоочистительного завода
"____" _______________ 200__ года
Дата и номер приказа на отгрузку _____________
Масса, кг, по приказу ________________________
Реестр отгрузки хлопка-волокна железнодорожным транспортом
Станция отправления ____________ Владелец хлопка ____________
N
п/п
N
накладной
N
вагона
Масса
нетто,
кг
Конди-
ционная
масса,
кг
N
партии
Номера
паспортов
качества
хлопка-
волокна
1
2
3
4
5
6
7
Начальник ОТК __________________________
Бухгалтер ______________________________
Товаровед готовой продукции ____________
Приложение 15
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
_________________________________________
наименование хлопкоочистительного завода
"____" _______________ 200__ года
Дата и номер приказа на отгрузку _____________
Масса, кг, по приказу ________________________
Реестр накладных на отгруженные автомобильным транспортом
семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы
Пункт отправления ______________ Владелец хлопка ________________
N
п/
п
N
накла-
дной
Государ-
ственный
регистра-
ционный
номерной
знак
автомобиля
Коли-
чество
мест
Масса
нетто,
кг
Конди-
ционная
масса, кг
Влаж-
ность,
%
Засорен-
ность, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник ОТК ____________________________________
Бухгалтер ________________________________________
Товаровед готовой продукции ______________________

177
222
178
223
179
224
180
225
Бумалар барлығы _____ Брутто салмағы ___ Ыдыстың салмағы ____ Нетто салмағы _____
Тауартанушы ___________ салмақ есебін тексердім ____________________
Бухгалтер ______________________________
200__ жылғы»"___" ______________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
9-қосымша
______________________________________
мақта тазалау зауытының атауы
Өндірістен қабылданған мақта талшығы мен қосалқы өнімге
N _________ рапорт
Сорты __________ партия N ______ шитті мақтаны тазалау бойынша
А. Мақта талшығы
Марка нөмірі
Селекциялық сорты
Сорты
Бумалар саны
Нақты салмағы
брутто
ыдыс
нетто
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Ақаулар
сомасы мен
ластануы
Үстеме
Шегерім
Қалыпты
ластануға
келтірілген
нақты салмағы
Ылғал-
дылығы,
%
Кондициялық
салмағы
8
9
10
11
12
13
Барлығы тығыздалмағаны _______________________
Тығыздалып, қалғаны __________________________
Басқа партиялардың тығыздалған
қалдығы алынып тасталады _____________________
Осы партия бойынша барлығы ___________________
Б. Талшықты қалдықтар
Марка нөмірі
Селекциялық сорты
Сорты
Бумалар саны
Нақты салмағы
брутто
ыдыс
нетто
1
2
3
4
5
6
7
1. Мақта линті
Түрі
сорты
сыныбы
2. Мақта үлігі
I типті
II топ
3. Мамық қалдықтары
I типті
II топ
4. Басқа қалдықтар
кестенің жалғасы
Ақаулар
сомасы мен
ластануы
Үстеме
Шегерім
Қалыпты
ластануға
келтірілген
нақты салмағы
Ылғал-
дылығы,
%
Кондициялық
салмағы
8
9
10
11
12
13
200__ жылғы»"___" ___________ Дайын өнімнің тауартанушысы __________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
10-қосымша
Өндіріске қабылданған мақта тұқымына N ______ рапорт
Шитті мақта партиясының нөмірі _____________
Мақта тұқымы партиясының нөмірі ____________
N _______________ өндірістік тапсырма
Тұқым сорты
Егістік
немесе
техникалық
тұқым
Ылғал-
дылық,
%
Мамық-
тану, %
Минералдық, органикалық қоқыс маңызы,
%
Ақаулы тұқым маңызы,
%
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Тұқымның нақты
салмағы, кг
Кондициялық салмағы, кг
Шығымды талдауға арналған кондициялық
салмақ, кг
7
8
9
Дайын өнімнің тауартанушысы _______________________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
11-қосымша
Өндіруден түскен қайта өңдеу өнімдерінің есеп журналы
N
Күні
Бригада
Кезек
Мақта талшығы
маркасы
бумалар саны
брутто салмағы
ыдыстың салмағы
нетто салмағы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
жалғасы
Линт
маркасы
бумалар
саны
брутто
салмағы
ыдыстың
салмағы
нетто
салмағы
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Үлік
Қолы
маркасы
бумалар
саны
брутто
салмағы
ыдыстың
салмағы
нетто
салмағы
15
16
17
18
19
20
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
12-қосымша
Қайта өңдеу және дайын өнімнің түсуі туралы есеп
Рет
N
Өндірістік
тапсырманың
N мен күні
Сорты
Партия
N
Шитті
мақтаның
кондициялық
салмағы, кг
Кептіру-
тазалау
цехының
иістері, %
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Кондициялық
салмақпен
қайта өңдеуге
жіберілгені,
кг
Алынған қайта өңдеу өнімдері
мақта талшығы
нетто салмағы
кондициялық салмағы
%
шитті мақтаның салмағына %
%
шитті мақтаның салмағына %
7
8
9
10
11
жалғасы
Алынған қайта өңдеу өнімдері
тұқым
линт
нетто
салмағы
кондициялық
салмағы
нетто
салмағы
кондициялық
салмағы
%
шитті
мақтаның
салмағына
%
%
шитті
мақтаның
салмағына
%
%
шитті
мақтаның
салмағына
%
%
шитті
мақтаның
салмағына
%
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Негізгі
өндіріс
иістері
үлік
мамық
нетто
салмағы
кондициялық
салмағы
нетто
салмағы
кондициялық
салмағы
%
шитті мақта-
ның сал-
мағына %
%
шитті
мақтаның салмағына
%
%
шитті
мақтаның салмағына
%
%
шитті
мақтаның
салмағына
%
20
21
22
23
24
25
26
27
Мақта иесі _________________       Бас бухгалтер ________________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
13-қосымша
____________________________________
мақта тазалау зауытының атауы
N_______ бұйрық
200__ жылғы»"___"»__________________
Бұйрық мерзімі ___________
Материалды жауапты тұлға __________________________________________                                             Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
мақта иесінің атауы
200__ жылғы "____" _________________N________ сенімхат бойынша
__________________________ арқылы N____________наряд бойынша:
Т.А.Ә.
Өнім түрі
Қойма N
Нетто салмағы, кг
Мақта қолхатына сәйкес сапа көрсеткіштері
типі
сорты
сыныбы
штапелдік ұзындығы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
микронейр
ылғалдылығы
ластануы
залалдануы
8
9
10
11
тиеп жөнелтілсін.
Тиеп жөнелтілетін шитті мақтаның бастапқы қайта өнімінің салмағы _________________ кг
____________________________________________________________________
жазбаша
Басшы _____________________________________
Бухгалтер _________________________________
ТББ бастығы _______________________________
Дайын өнімнің тауартанушысы _______________
М.О.
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
14-қосымша
_____________________________________
мақта тазалау зауытының атауы
200__ жылғы "___" _______________
Тиеп жөнелту бұйрығының күні мен нөмірі ____________________________
Бұйрық бойынша салмағы, кг, ________________________________________
Мақта талшығын темір жол көлігімен тиеп жөнелту тізілімі
Жіберу станциясы ______________  Мақта иесі ___________________
Р/с
N
Жүкқұжат
N
Вагон
N
Нетто
салмағы,
кг
Кондициялық
салмағы, кг
Партия
N
Мақта
талшығы
сапасының
паспорт-
тарының
нөмірлері
1
2
3
4
5
6
7
ТББ бастығы _______________________________
Бухгалтер _________________________________
Дайын өнімнің тауартанушысы _______________
Мақтаның мөлшерлік-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
15-қосымша
___________________________________
мақта тазалау зауытының атауы
200__ жылғы "___" _______________
Тиеп жөнелту бұйрығының күні мен нөмірі ____________________________
Бұйрық бойынша салмағы, кг, ________________________________________
Автомобиль көлігімен тиеп жөнелтілген мақта тұқымы,
линт және талшықты қалдықтар жүкқұжаттарының тізілімі
Жіберу пункті ______________    Мақта иесі __________________
Р/с
N
Жүкқұжат N
Автомо-билдің мемле- кеттік тіркеу-лік нөмір-
лік белгісі
Орын саны
Нетто салмағы, кг
Кондиция-лық
салмағы, кг
Ылғал-
дылығы, %
Ласта-
нуы, %
1
2
3
4
5
6
7
8
ТББ бастығы _______________________________
Бухгалтер _________________________________
Дайын өнімнің тауартанушысы _______________