О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 429-I "Об утверждении Правил перевозок грузов"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 ноября 2007 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года № 5048. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 429-I "Об утверждении Правил перевозок грузов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3294, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 г., N 14, ст. 86; N 15, ст. 89; N 16, ст. 118; N 17, ст. 133; N 18, ст. 156; с дополнением и изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 декабря 2005 года N 409-I "О внесении дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 429-I "Об утверждении Правил перевозок грузов", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 4000 и опубликованный в "Юридической газете" от 17 марта 2006 года N 47-48 (1027-1028), "Официальной газете" от 25 марта 2006 года N 13 (275), от 23 мая 2007 года N 117 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 4729, опубликованный в "Юридической газете" от 22 июня 2007 года N 94 (1297), "Официальной газете" от 7 июля 2007 года N 27 (341) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок грузов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Жүк тасымалдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылы 23 қарашада N 429-І бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007 жылғы 27 қарашадағы N 252 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 19 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5048 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
"Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жүк тасымалдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы N 429-І бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3294 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің 2005 жылғы N 14 (86-құжат), N 15 (89-құжат), N 16 (118-құжат) N 17 (133-құжат) бюллетендерінде жарияланған, "Жүк тасымалдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы N 429-1 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 22 желтоқсандағы N 409-І бұйрығымен толықтыру енгізілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4000 болып тіркелген және "Заң газетінің" 2006 жылғы 17 наурыздағы N 47-48 (854) сандарында, "Ресми газетінің" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 13 (274) санында жарияланған; "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы N 117 бұйрығымен өзгерістер енгізілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4729 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2007 жылғы 22 маусымдағы N 94 (1123) санында, "Ресми газетінің" 2007 жылғы 7 шілдедегі N 27 (340) санында жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүк тасымалдау ережесінде:
2-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"2. Правила определяют порядок организации и условия перевозок грузов железнодорожным транспортом в Республике Казахстан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Технические нормы погрузки и крепления грузов, порядок и условия перевозок жидких грузов наливом, опасных грузов, не предусмотренные настоящими Правилами, устанавливаются международными соглашениями (договорами) принятыми в рамках Организации сотрудничества железных дорог и Совета по железнодорожному транспорту стран-участниц Содружества независимых государств (СНГ) и Республики Латвия, Республики Литва, Эстонской Республики и иными международными соглашениями (договорами), участником которых является Республика Казахстан".";
в пункте 4:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) инвентарный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер) зарегистрированный в Автоматизированной базе данных информационно-вычислительного центра железнодорожных администраций за железнодорожной администрацией стран СНГ, Латвии, Литвы и Эстонии;
"5) информационная система - совокупность информационных технологий и сетей, программно-технических средств, предназначенных для информационного обеспечения перевозочного процесса;";
в подпункте 10) слова "управление перевозочным процессом" заменить словами "организацию грузовой и коммерческой работы";
подпункты 11) и 12) исключить;
подпункты 13), 17) и 23) изложить в следующей редакции:
"13) основной план перевозки - заявка (план) на перевозку грузов, принятая и согласованная перевозчиком на предстоящий месяц;";
"17) специализированные  контейнеры - контейнеры, имеющие специальную конструкцию и предназначенные для грузов отдельных видов: сыпучих, жидких, скоропортящихся, опасных и других грузов;";
"23) универсальный среднетоннажный контейнер - универсальный контейнер максимально допустимой массой брутто 3 и 5 тонн соответственно, вместимостью 5 и 11 кубических метров, имеющий девятизначную нумерацию, начинающуюся соответственно на 3 и 5;";
в подпункте 26) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 27)-31) следующего содержания:
"27) места общего пользования - склады, площадки, платформы и железнодорожные пути на станциях, открытых для производства грузовых операций и хранения грузов;
28) приемо-сдаточные (выставочные) пути - определенные договором на подачу-уборку вагонов железнодорожные пути в пределах станции или на подъездном пути для выполнения приемо-сдаточных операций;
29) груз на своих осях - подвижной состав, следующий в порожнем состоянии по полному перевозочному документу с оплатой провозных платежей;

"2. Ереже жүкті Қазақстан Республикасының темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асырудың шарттары мен ұйымдастыру тәртібін белгілейді.";
келесі мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтыру:
"3-1. Осы Ережеде қарастырылмайтын жүктерді тиеу және бекіту техникалық нормалары, сұйық жүктерді құйма түрде, қауіпті жүктерді тасымалдау тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы мүшесі болатын Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымы және Тәуелсіз мемлекеттер достығы (ТМД) мүше- елдерінің және Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Эстония Республикасы темір жол көлігі бойынша Кеңесі тараптарынан қабылданған халықаралық келісімдерге (шарттарға) сәйкес бекітіледі және басқа да халықаралық келісімдерге (шарттарға) сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
4) және 5) тармақшаларды келесі редакцияда көрсету:
"4) инвентарлы вагон (контейнер) - ТМД елдері, Латвия, Литва және Эстония темір жол әкімшілігінде темір жол әкімшілігінің ақпараттық- есептеу орталығы мәліметтерінің автоматтандырылған базасында тіркелген жүк вагоны (контейнеры);
5) ақпараттық жүйе - тасымалдау процесін ақпараттық қамтамасыз етуге арналған бағдарламалық-техникалық құралдар, ақпараттық технологиялар мен желілер жиынтығы;";
10 тармақшада "тасымалдау процесін басқару" сөздерін "жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыру" сөздеріне ауыстыру;
11) және 12) тармақшаларды алып тастау;
13), 17) және 23) тармақшаларды келесі редакцияда көрсету:
"13) тасымалдаулардың негізгі жоспары - алдағы айға тасымалдаушымен қабылданған және мақұлданған жүктерді тасымалдауға өтінім (жоспар);";
"17) мамандандырылған контейнерлер -құрылымы жекелеген және сусыма, сұйық, тез бүлінетін, қауіпті және басқа жүк түрлеріне арналған контейнерлер;";
"23) әмбебап орташа тонналық контейнер - брутто массасы 3 және 5 тонна, осыған сәйкес сыйымдылығы 5 және 11 текше метр, тиісінше 3-ке және 5-ке басталатын тоғыз мәнді нөмірі бар әмбебап контейнер;";
26) тармақшада "." белгісін ";" белгісіне ауыстыру;
келесі мазмұндағы 27)-31) тармақшаларымен толықтыру:
"27) баршаға арналған орындар - жүк әрекеттерін жүргізуге және жүктерді сақтауға ашық станциялардағы қоймалар, алаңдар және темір жол кірме жолдары;
28) қабылдау- тапсыру (көрме) жолдары - қабылдау-тапсыру әрекеттерін жүргізу үшін арналған станция шегіндегі немесе кіреберіс жолдағы темір жолда вагондарды беру- алу келісімдерімен негізделген жолдар;
29) өз өсіндегі жүк - тасымалдау төлемақысы төленген толық тасымалдау құжаты бойынша бос түрде жөнелтілген жылжымалы құрам;

30) собственный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер), принадлежащий физическому или юридическому лицу на праве собственности или ином законном основании, предоставляемый в качестве транспортного средства (оборудования) и имеющий соответствующую нумерацию (префикс);
31) перевозка в прямом смешанном сообщении - перевозка груза, осуществляемая двумя и более видами транспорта, организованная путем оформления единого перевозочного документа на всю перевозку, независимо от количества перевозчиков, участвующих в перевозке.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Для осуществления перевозки грузов между перевозчиком и грузоотправителем заключается договор перевозки, по которому перевозчик обязуется своевременно и в сохранности доставить вверенный ему грузоотправителем груз, со станции отправления до станции назначения и выдать грузополучателю, а грузоотправитель (грузополучатель) обязуется оплатить перевозку груза и обеспечить его приемку.
Договор перевозки грузов оформляется составлением железнодорожной накладной по форме согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 19 к настоящим Правилам.
Договор перевозки грузов считается заключенным с момента выдачи грузоотправителю квитанции о принятии груза с проставлением в накладной календарного штемпеля станции отправления и подписания приемосдаточных документов (ведомость подачи-уборки вагонов, памятка, натурный лист) о приеме груза к перевозке.
Договор перевозки считается исполненным после получения грузополучателем или лицом, им уполномоченным накладной и подписания им дорожной ведомости, а также приемо-сдаточных документов (ведомость подачи-уборки вагонов, памятка, натурный лист) о приеме груза";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Перевозчик для выполнения своих обязательств по перевозке грузов пользуется услугами магистральной железнодорожной сети, которые предоставляет оператор магистральной железнодорожной сети.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Оператор магистральной железнодорожной сети обеспечивает пропуск подвижного состава по магистральной железнодорожной сети, исходя из требований эффективного использования технических средств и обеспечения безопасности движения на железнодорожном транспорте, осуществляет координацию, централизованное управление и организацию перевозочного процесса.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Грузоотправитель, грузополучатель для выполнения сопутствующих перевозке грузов работ, могут пользоваться услугами ветвевладельца, перевозчика, экспедитора, собственника подвижного состава, и других лиц, на основании договора, при условии обеспечения безопасности движения, технических средств и подвижного состава.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

30) меншік вагон (контейнер) - көлік құралы (жабдығы) ретінде берілетін және сәйкесті нөмірге (префикске) ие меншік құқығы немесе басқа заңды негізде жеке немесе заңды тұлғаға жататын жүк вагоны (контейнеры);
31) тікелей аралас қатынаста тасымалдау - тасымалдауға қатысатын тасымалдаушылар санына қарамастан бүкіл тасымалдауға бірыңғай тасымалдау құжатын толтыру арқылы ұйымдастырылған екі және одан көп көлік түрлерімен жүргізілетін жүкті тасымалдау.";
келесі мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтыру:
"5-1. Жүкті тасымалдау үшін тасымалдаушы және жүкті жіберуші арасында тасымалдау шарты толтырылады, ол бойынша тасымалдаушы жүк беруші тапсырған жүкті уақтылы және сақтаулы түрде жіберу станциясынан жеткізу станциясына дейін жеткізіп, жүк алушыға тапсыруға міндеттенеді, ал жүк жіберуші (жүк қабылдаушы) жүк тасымалдауын төлеп және оны қабылдауды міндеттенеді.
Жүк тасымалдау шарты осы Ережеге 14, 15, 16, 17, 19-қосымшалар бойынша нысанда темір жол жүкқағазын толтыру арқылы расталады.
Жүк тасымалдау шарты жүк жіберушіге жүкқағазында жіберу станцияның күнтізбелік бұрыштамасы қойылып және жүкті тасымалдауға қабылдану туралы қабылдау-тапсырыс құжаттарына (вагондарды беру-алу ведомосі, жаднама, натурлық парақ) қол таңбалары қойылып, жүк қабылданған туралы төлемқағазы берілген уақытынан бастап бекітілді деп есептеледі.
Тасымалдау шарты жүк қабылдаушы немесе оның уәкілетті тұлғасы жүкқағазды алып және жол ведомосіне және де жүкті қабылдау туралы қабылдау-тапсырыс құжаттарына (вагондарды беру-алу ведомосі, жаднама, натурлық парақ) қол таңбасын қойғаннан кейін орындалды деп есептеледі";
келесі мазмұндағы 6-1-тармағымен толықтыру:
"6-1. Тасымалдаушы жүк тасымалдау бойынша өз міндеттерін орындау үшін магистралды темір жол операторы көрсететін магистралды темір жол қызметін қолданады.";
7-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"7. Магистралды темір жол операторы темір жол көлігінде техникалық құралдарды тиімді қолдану және жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес магистралды темір жол желісі бойынша жылжымалы құрам өткізілуін қамтиды, тасымалдау процесін үйлестіру, орталықтық басқару және ұйымдастыруын жүзеге асырады.";
келесі мазмұндағы 7-1-тармағымен толықтыру:
"7-1. Жүк жіберуші, жүк қабылдаушы жүкті тасымалдаумен байланысты жұмыстарды орындау үшін тармақша иесі, тасымалдаушы, экспедитор, жылжымалы құрам иесі және басқа да тұлғалар қызметтерін шарт негізінде жүріс, техникалық құралдар және жылжымалы құрам қауіпсіздігі қамтылу шарты орындалу жағдайында қолдану мүмкін.";
8-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"8. Участники перевозочного процесса, в целях соблюдения требований по безопасности движения на железнодорожном транспорте, обеспечивают необходимую профессиональную подготовку своих работников, осуществляют контроль допуска лиц к выполнению работ, связанных с безопасностью движения и особыми условиями охраны труда.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Подъездные пути, их сооружения и устройства должны обеспечивать ритмичную погрузку, выгрузку (разгрузку) грузов, маневровую работу в соответствии с грузооборотом, а также рациональное использование подвижного состава.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Перевозчик осуществляет перевозки грузов подвижным составом и указывается в перевозочных документах.";
дополнить пунктами 14-1 и 16-1 следующего содержания:
"14-1. Взаимоотношения грузоотправителя и собственника вагона (контейнера) осуществляются на основе договора между ними.";
"16-1. Перевозчик и грузоотправитель могут заключить договор об организации перевозок грузов, по которому перевозчик обязуется в установленные сроки принимать, а грузоотправитель предъявлять к перевозке груз в обусловленном объеме.
Договором об организации перевозок грузов определяются объемы, сроки, качество перевозок, условия предоставления транспортных средств и предъявления грузов к перевозке, а также иные условия.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Перевозки грузов железнодорожным транспортом, осуществляются на основании месячных заявок грузоотправителей, оформленных на бланках формы ГУ-12, ГУ-12К (согласно приложениям 2 и 3) по установленному перечню номенклатурных групп грузов (приложение 1), в трех экземплярах с разделением по принадлежности подвижного состава. Неправильно оформленные месячные заявки по плану перевозок грузов перевозчиком к рассмотрению не принимаются.";
в пункте 19 после слов "возможности грузополучателя по" исключить слово "погрузке";
в пункте 21:
абзац первый дополнить словами "в третьи страны";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Грузоотправители представляют перевозчику заявки по плану перевозок грузов, в соответствии с установленным перечнем номенклатурных групп грузов (приложение 1), оформленные по формам ГУ-12, ГУ-12К (приложения 2 и 3) в трех экземплярах.";
в пункте 25 слово "бланка" исключить;
пункт 26 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При отправлении грузов с подъездного пути, не принадлежащего грузоотправителю, заявка на перевозку грузов предоставляется перевозчику после ее согласования с ветвевладельцем с проставлением соответствующей отметки в заявке.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"8. Тасымалдау процессінің қатысушылары темір жол көлігінде жүрістің қауіпсіздігі талаптарын орындау мақсатында, өз жұмысшыларының қажетті кәсіби дайындығын қамтамасыз етеді, жүріс қауіпсіздігі мен еңбекті күзетудің ерекше шарттарымен байланысты жұмыстарды орындауға тұлғаларды жіберуді бақылауын жүзеге асырады.";
келесі мазмұндағы 8-1-тармағымен толықтыру:
"8-1. Кіреберіс жолдар, олардың құрылыстары мен құрылғылары жүктерді ырғақты тиеу, түсіру (жүктен босату), жүк айналымына сәйкес маневр жұмысын және де жылжымалы құрамды тиімді қолдануын қамтамасыз ету керек.";
9-тармақ келесі мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Жүктерді тасымалдаумен байланысты көрсетілетін қызметтердің тізбесі 44-қосымшада келтірілген.";
14-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"14. Тасымалдаушы жүктерді тасымалдауды жылжымалы құраммен жүргізеді және тасымалдау құжаттарында көрсетіледі.";
келесі мазмұндағы 14-1 және 16-1-тармақтарымен толықтыру:
"14-1. Жүк жіберуші мен вагон (контейнер) иесі арасындағы өзара қатынастар олардың арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады.";
"16-1. Тасымалдаушы және жүк жіберуші жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартқа отыруы мүмкін, ол бойынша тасымалдаушы бекітілген мерзімдерде қабылдауға, ал жүк жіберуші шартталған көлемде тасымалдауға жүк беруге міндетті.
Жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт бойынша тасымалдау көлемдері, мерзімдері, сапалары, көлік құралдарын беру және тасымалдауға жүкті тапсыру жағдайлары және тағы басқа да жағдайлары негізделеді.";
17-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"17. Темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау жүк жөнелтушілердің жүктердің номенклатуралық топтарының бекітілген тізімдемесі бойынша (қосымша 1) ГУ-12, ГУ-12К (2 және 3 қосымшаларына сәйкес) нысандағы бланктерінде жылжымалы құрамның меншігіне қарай бөлініп үш данада толтырылған айлық өтінімдерінің негізінде жүзеге асырылады. Қате толтырылған жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерді жүк тасымалдаушы қарастыруға қабылдамайды.";
19-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"19. Жүк жөнелтушілер жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді береді, жүктерді тиеуге өтініммен көзделген мөлшерде дер кезінде және ырғақты беріп отырады және тиеуді белгіленген мерзімде жүзеге асырады. Жүк жөнелтуші жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерінде жүк алушының жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) бойынша мүмкіндігінен аспайтын көлемді көрсетеді.
Тасымалдаушы вагондардың жүктерді тасымалдау жоспары бойынша қабылданған өтінімдерге сәйкес жүк тиеудің барлық пункттері бойынша дер кезінде және ырғақты берілуін қамтамасыз етеді.";
21-тармақта:
бірінші қайырманы "үшінші елдерге" деген сөздермен толықтыру;
екінші қайырманы келесі редакцияда көрсету:
"Жүк жөнелтушілер тасымалдаушыға жүктердің номенклатуралық топтарының бекітілген тізімдемесі бойынша (қосымша 1) ГУ-12, ГУ-12К (2 және 3 қосымшаларына сәйкес) нысандағы бланктерінде үш данада толтырылған жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді береді.";
25-тармақта "бланк" деген сөзді алып тастау;
26-тармақты келесі мазмұндағы үшінші қайырмамен толықтыру:
"Жүк жөнелтушіге жатпайтын кіреберіс жолдан жүкті жөнелткенде тасымалдаушыға жүкті тасымалдау өтінімі тармақ иеленушісімен келістіріліп өтінімде тиісті белгі қойылғаннан кейін тапсырылады.";
28-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"28. Грузоотправители представляют отдельную месячную заявку по плану перевозок груза:
по каждой станции отправления;
на каждую номенклатуру грузов;
по признакам отправки: в вагонах, в контейнерах;
по признакам принадлежности вагонов и контейнеров;
по видам сообщений.
Заявки на перевозку грузов на своих осях предоставляются с указанием количества единиц груза на своих осях и его массы.";
в пункте 29:
в абзаце первом слово "Бланки" заменить словом "Заявки";
в абзаце четвертом слово "грузополучателя" заменить словом "грузоотправителя";
после абзаца пятого дополнить абзацами следующего содержания:
"в строке "Подъездной путь" отмечается наименование подъездного пути, номер договора, почтовый адрес ветвевладельца;
в строке "Отметка о согласовании ветвевладельца" ставиться фамилия, имя, отчество представителя ветвевладельца, подпись, печать;";
абзац седьмой дополнить словами ", утвержденным Советом по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ, Латвии, Литвы, Эстонии (далее - Тарифное руководство N 4)";
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"в строке "Плановая, внеплановая (ненужное зачеркнуть)" - в зависимости от вида заявки зачеркивается ненужное;";
после абзаца восьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"в строке "Принадлежность вагона" указывается принадлежность вагона (инвентарный -  1, собственный, арендованный - 2);";
абзац восемнадцатый и девятнадцатый исключить;
в абзаце двадцатом цифру "2" заменить цифрой "1";
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"в графе 2 "Код груза" указывается шестизначный код груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов;";
в абзаце двадцать втором цифру "4" заменить цифрой "3";
в абзаце двадцать третьем цифру "5" заменить цифрой "4";
абзац двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"в международном сообщении - наименование железной дороги назначения (сокращенное) и полное наименование станции назначения, в соответствии с Тарифным руководством N 4;";
в абзаце двадцать шестом цифру "6" заменить цифрой "5";
в абзаце тридцать первым цифру "7" заменить цифрой "6";
в абзаце тридцать втором цифру "8" заменить цифрой "7";
в абзаце тридцать третьем цифру "9" заменить цифрой "8";
в абзаце тридцать четвертом цифры "10-14" заменить цифрами "9-13";
в абзаце тридцать пятом цифру "15" заменить цифрой "14";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Планирование перевозок грузов в контейнерах осуществляется на основе предоставляемых грузоотправителями заявок по плану перевозок груза формы ГУ-12К.";
во втором абзаце пункта 33 слова "отправителю или получателю грузов" исключить;
в пункте 39 слова "железнодорожным путям" заменить словом "дорогам";
в пункте 40 после слов "плана погрузки по" слова "железнодорожным путям" заменить словом "дорогам";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"28. Жүк жөнелтушілер жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімді жеке тапсырады:
әр жөнелту станциясы бойынша;
жүктердің әр номенклатурасына;
жөнелту белгісі бойынша: вагондарда, контейнерлерде;
вагондар және контейнерлердің меншік белгісі бойынша;
қатынас түрлері бойынша.
Өз өстерінде жүктерді тасымалдауға өтінімдер өз өстеріндегі жүк бірліктер мөлшері және оның салмағы көрсетілуімен тапсырылады.";
29-тармақта:
бірінші қайырмадағы "Бланктер" сөзін "Өтінімдер" сөзіне ауыстыру;
төртінші қайырмадағы "жүк қабылдаушы" сөзін "жүк жіберуші" сөзіне ауыстыру;
бесінші қайырмадан кейін келесі мазмұндағы қайырмалармен толықтыру:
"Кіреберіс жолы" жолында кіреберіс жол аталуы, шарттың нөмірі, тармақ иеленушісінің пошталық мекен- жайы белгіленеді;
"Тармақ иеленушісінің келісуі туралы белгі" жолында Тармақ иеленушісі өкілінің тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі көрсетіледі;";
жетінші қайырманы сөздермен толықтыру ", ТМД мемлекеттері - қатысушылары, Латвия, Литва, Эстония темір жол көлігі бойынша Кеңестің бекітуімен (әрі қарай -N 4 Тарифтік басшылық)";
жетінші қайырмадан кейін келесі мазмұндағы қайырмамен толықтыру:
"Тасымалдаған өтінім (жоспар) (жоспарлық, жоспарлықтан тыс (керексізді сызып тастау)" жолында жақшада керексізді сызып тастау;";
сегізінші қайырмадан кейін келесі мазмұндағы қайырмамен толықтыру:
"Вагонның меншіктігі" жолында вагонның меншіктігі көрсетіледі (инвентарлы - 1, меншік, жалға алынған - 2);";
он сегізінші және он тоғызыншы қайырманы алып тастау;
жиырмасыншы қайырмадағы "2" санын "1" санына ауыстыру;
жиырма бірінші қайырманы келесі редакцияда көрсету:
"2 бағанада "Жүктің коды" Жүктердің Бірыңғай тарифтік- статистикалық номенклатурасына сәйкес жүктің алтыбелгілі коды көрсетіледі;";
жиырма екінші қайырмадағы "4" санын "3" санына ауыстыру;
жиырма үшінші қайырмадағы "5" санын "4" санына ауыстыру;
жиырма төртінші қайырманы келесі мазмұндағы редакцияда көрсету:
"халықаралық қатынаста - темір жолдың атауы (қысқартылған) және тағайындалу станциясының толық атауы, N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес көрсетіледі;";
жиырма алтыншы қайырмадағы "6" санын "5" санына ауыстыру;
отыз бірінші қайырмадағы "7" санын "6" санына ауыстыру;
отыз екінші қайырмадағы "8" санын "7" санына ауыстыру;
отыз үшінші қайырмадағы "9" санын "8" санына ауыстыру;
отыз төртінші қайырмадағы "10-14" сандарын "9-13" сандарына ауыстыру;
отыз бесінші қайырмадағы "15" санын "14" санына ауыстыру;
30-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"30. Тиесілі контейнерлермен жүк жоспарлау жүк жөнелтушілер тапсыратын жүктерді тасымалдау жоспары бойынша ГУ-12К нысанды өтінімдер негізінде жүзеге асырылады.";
33-тармақтың екінші қайырмасындағы "жүк жөнелтушіге немесе жүк алушыға" сөздерін алып тастау;
39-тармақтағы "темір жолдары бойынша" сөздерін "жолдар бойынша" сөздеріне ауыстыру;
40-тармақтағы "тиеу жоспарын" сөзінен кейінгі "темір жолдары бойынша" сөздерін "жолдар бойынша" сөздеріне ауыстыру;
42-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"42. На основании согласованных Дирекцией технических норм использования подвижного состава и среднесуточных размеров погрузки грузов перевозчик объявляет всем своим структурным подразделениям утвержденные корреспонденции груженых вагонопотоков, сводный месячный план перевозок, план погрузки по дорогам назначения по отделениям дороги и по родам подвижного состава, план по родовой погрузки в полувагоны, план статической нагрузки по родам грузов и по отделениям.";
в пункте 43 слово "Станция" заменить словами "Структурное подразделение перевозчика";
в пункте 44:
цифру "2" заменить цифрами и словами "45 к настоящим Правилам (форма ГУ-114)";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Заявка на перевозку грузов маршрутами прикладывается к основной месячной заявке.";
абзац первый пункта 45 дополнить словами "с разбивкой по принадлежности подвижного состава";
пункт 47 дополнить словом и цифрой "(Приложение 11)";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Изменения основных месячных заявок по плану перевозок груза перевозчиком по станциям отправления и назначения производятся по ходатайствам грузоотправителей не позднее, чем за 10 дней до окончания текущего месяца.";
абзац второй пункта 50 изложить в следующей редакции:
"Заявки на такие перевозки оформляются на бланках формы ГУ-12, ГУ-12К (приложения 2 и 3) в одном экземпляре с отметкой "внеплановая".";
в пункте 51:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при невыполнении месячных плановых заявок по вине грузоотправителя в предыдущих трех и более месяцах в части превышающего объема;";
в подпункте 3) слово "пути" исключить;
в подпункте 4) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 5), 6) и абзацем следующего содержания:
"5) в случае прекращения железнодорожного сообщения согласно Закону;
6) в иных случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
В этих случаях перевозчик возвращает заявку на перевозку грузов с указанием причин отказа грузоотправителю.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Перевозчик разрешает погрузку грузов вне плана без ущерба для выполнения месячной плановой заявки на перевозку груза в международном сообщении за счет отказных и недогрузов по другим грузам и отправителям на те же дороги назначения, в межобластном сообщении и в направлении следования соответствующего рода подвижного состава в порожнем состоянии, как за счет отказных заявок, так и за счет повышения эффективности использования подвижного состава.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:

"42. Дирекциямен келісілген жылжымалы құрамды пайдаланудың техникалық нормаларының және жүк тиеудің орташа тәуліктік мөлшерінің негізінде тасымалдаушы өзінің барлық бөлімшелеріне бекітілген жүк тиелген вагон ағындары корреспонденциясын, тасымалдаудың жиынтық айлық жоспарын, тағайындалу жол жолдары бойынша бөлімшелері бойынша және жылжымалы құрамның түрлері бойынша тиеу жоспарын, үсті ашық вагондарға түрлері бойынша тиеу жоспарын, жүктердің түрлері бойынша және бөлімшелер бойынша статистикалық жүктеме жоспарын жариялайды.";
43-тармақтағы "станция" сөзін "тасымалдаушының құрылымдық бөлімшесі" сөздеріне ауыстыру;
44-тармақта:
"2" санын "осы Ережеге 45 (ГУ-114 нысаны)" сандары және сөздеріне ауыстыру;
келесі мазмұндағы қайырмамен толықтыру:
"Жүктерді маршруттармен тасымалдауға өтінім негізгі айлық өтінімге біріктіріледі.";
45-тармақтың бірінші қайырмасын "жылжымалы құрамның меншігіне қарай бөлінуі бойынша" сөздерімен толықтыру;
47-тармақты "(Қосымша 11)" сөзімен және санымен толықтыру;
48-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"48. Тасымалдаушы жүктерді тасымалдау жоспары бойынша негізгі айлық өтінімдерді шығу және тағайындалу станциялары бойынша өзгертуді жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша ағымдағы ай аяқталғанға дейін 10 күннен кешіктірмей жүргізеді.";
50-тармақтың екінші қайырмасын келесі редакцияда көрсету:
Мұндай тасымалдарға өтінімдер ГУ-12, ГУ-12К (қосымшалар 2 және 3) нысанындағы бланктерде бір данада "жоспардан тыс" белгісімен ресімделеді.";
51-тармақта:
2) тармақшаны келесі редакцияда көрсету:
"2) алдыңғы айларда жүк жөнелтуші кінәсінан жоспарлық өтінімдерді жүйелі түрде орындамаған жағдайда;";
3) тармақшада "жолдар" сөзін алып тастау;
4) тармақшада "." белгісін ";" белгісіне ауыстыру;
5)-8) тармақшаларымен және келесі мазмұндағы қайырмамен толықтыру:
"5) Заңға сәйкес темір жол қатынасы жойылған жағдайда";
6) магистралды темір жол операторы учаскелер мен станциялардың шектелген өткізу мүмкіндігіне байланысты жүктерді тасымалдау көлемдерін мақұлдаудан бас тарту жағдайында;
7) жарияланған жүктерді тасымалдау көлемдеріне тасымалдаушы беретін вагондар мен контейнерлердің қажетті көлемі жоқ болған жағдайда;
8) Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған басқа жағдайларда.
Бұл жағдайларда тасымалдаушы жүк жіберушіге жүк тасымалдауға өтінімді себептерді көрсетіп қайтарады.";
52-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"52. Тасымалдаушы жүк тасымалдары бойынша айлық жоспарлық өтінімді орындауға зиян келтірмеген халықаралық қатынаста басқа жүктер бойынша бас тартылған және жете тиелмегендер және сол тағайындалу жолдарына жөнелтушілер есебінен, облысаралық қатынаста және жылжымалы құрамның тиісті түрі бос күйде жүріп келе жатқан бағытта бас тартылған өтінімдер есебінен, сондай-ақ жылжымалы құрамды пайдалану тиімділігін арттыру есебінен де.";
53-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"53. Перевозчику допускается осуществлять по ходатайствам грузоотправителей:
1) замену станции отправления груза предусмотренную заявкой по плану перевозок груза;
2) замену одного рода груза другим в пределах предусмотренных одной номенклатурной группой грузов;
3) замену инвентарного вагона, контейнера на собственный вагон, контейнер.";
подпункт 5) пункта 55 изложить в следующей редакции:
"5) в отдельных случаях по заявкам грузоотправителей накануне дня погрузки - изменять станции назначения маршрута в пределах дорог назначения предусмотренной заявкой по плану перевозок груза.";
подпункт 2) пункта 56 после слов "трех дней" дополнить словами "по истечении месяца";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Особенности предоставления и приема заявок на перевозки воинских грузов железнодорожным транспортом регулируются Уставом воинских железнодорожных, морских, речных и воздушных перевозок Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета министров Республики Казахстан от 5 апреля 1994 года N 328-12.";
пункт 57 перед абзацем первым дополнить абзацем следующего содержания:
"57. Под перевозкой в третьи страны понимается перевозка грузов назначением в страны, кроме государств-участников СНГ, а также Латвии, Литвы, Эстонии в соответствии с Порядком планирования перевозок грузов, следующих в международном сообщении железными дорогами государств-участников Содружества независимых государств, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденным на тридцатом заседании Совета по железнодорожному транспорту от 18-19 октября 2001 года.";
в пункте 58 союз "и" исключить;
в пункте 70 слово "отправления" исключить;
в первом предложении абзаца второго пункта 76 слова "каждому грузоотправителю и по каждому наименованию груза" заменить словами "каждой принятой заявке";
в пункте 79:
в абзаце восьмом знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
после абзаца восьмого дополнить абзацами следующего содержания:
"вагоны, поданные по просьбе грузоотправителя в течение планового месяца в счет восполнения недогруза.
Поданными не считаются непогруженные вагоны, контейнеры, поданные без заявки грузоотправителя.";
в абзаце первом пункта 80 слова "плана перевозок" заменить словами "заявки (плана) на перевозку грузов";
абзац четвертый пункта 81 после цифры "7" дополнить цифрой ", 8";
абзац второй пункта 82 изложить в следующей редакции:
"Не поданные перевозчиком вагоны по вине грузоотправителя (отсутствие груза, занятость фронта погрузки вагонами, не внесение платежей, отсутствие собственных вагонов) относятся на вину грузоотправителя, наличие этих обстоятельств указывается в графе 8.";
главу 4:

"53. Тасымалдаушыға:
1) жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша келесіні жүзеге асыруға болады:
1) жүк тасымалдары жоспары бойынша өтініммен көзделген жүк жөнелту станциясын өзгертуге;
2) жүктердің бір номенклатуралық тобымен көзделген шегінде жүктің бір түрін басқасымен ауыстыруға рұқсат етіледі;
3) инвентарлы вагон, контейнерді өзінің меншігіндегі вагонға, контейнерге ауыстыру.";
55-тармақтың 5) тармақшасын келесі редакцияда көрсету:
"5) жекелеген жағдайларда жүк жөнелтушілердің өтінімдері бойынша тиеу күнінің алдында - тағайындалу жолдары шегінде тағайындалу маршрутының станциясын өзгертуге рұқсат етеді.";
56-тармақтың 2) тармақшасында "үш күн" сөздерінен кейін "бір ай өткеннен кейін" сөздерімен толықтыру;
келесі мазмұндағы 56-1-тармағымен толықтыру:
"56-1. Темір жол көлігімен әскери жүктерді тасымалдауға өтінімдерді тапсыру және қабылдау ерекшеліктері әскери тасымалдау Жарғысымен реттеледі.";
57-тармақта бірінші қайырманың алдын келесі қайырмамен толықтыру:
"57. Үшінші елдерге тасымалдау деп түсінетін ТМД мүшелері- мемлекеттері және де Латвия, Литва, Эстониядан басқа елдерге бағытталған жүктерді тасымалдаулар.";
58-тармақта "және" деген одақты алып тастау;
70-тармақта "жөнелту" сөзін алып тастау;
76-тармақтың екінші қайырмасындағы бірінші сөйлемдегі "әр жүк жөнелтуші бойынша және жүктің әрбір атауы бойынша" сөздерін "әр қабылданған өтінім бойынша";
79-тармақта:
сегізінші қайырмада "." белгісін ";" белгісіне ауыстыру;
сегізінші қайырмадан кейін келесі мазмұндағы қайырмалармен толықтыру:
"кем тиелу орнын толықтыру есебіне жоспарлық ай барысында жүк жөнелтуші өтініші бойынша берілген вагондар.
Жүк жөнелтушінің өтінімсіз берілген тиелмеген вагондар, контейнерлер берілген деп есептелмейді.";
80-тармақтың бірінші қайырмасындағы "тасымалдау жоспары" сөздерін "жүктерді тасымалдауға өтінімдер (жоспар)" сөздеріне ауыстыру;
81-тармақтың төртінші қайырмасындағы "7" санынан кейін ", 8" санымен толықтыру;
82-тармақтың екінші қайырмасын келесі редакцияда көрсету:
"Жүк жөнелтушінің кінәсі бойынша тасымалдаушының вагондарды бермеуі (жүктің болмауы, тиеу шебінің вагондардан бос болмауы, төлемдерді жасамау, меншік вагондардың жоқ болуы) жүк жөнелтушінің кінәсіне жатқызылады, мұндай жағдайлардың болуы 8-бағанда көрсетіледі."
4-тарауда:

дополнить пунктом 89-1 следующего содержания:
"89-1. Грузы, принимаются к перевозке грузовой скоростью, а также большой скоростью (приложение 25).
Плата за перевозку определяется за пробег по кратчайшему расстоянию.
Вид скорости перевозки определяет и указывает в накладной грузоотправитель. Если перевозка данного груза допускается только определенной скоростью, грузоотправитель указывает в накладной эту скорость.";
в пункте 90 слова "подъездных путях общего пользования и подъездных путях клиента" заменить словами "приемо-сдаточных путях";
пункт 92 после слова "заявки" дополнить словом "(плана)";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. О предстоящей подаче грузоотправителю вагонов, контейнеров под погрузку перевозчик уведомляет грузоотправителя не позднее, чем за два часа до подачи с одновременной регистрацией такого уведомления в книге уведомлений о времени подачи вагонов под погрузку. Порядок подачи-уборки вагонов на подъездные пути устанавливается в соответствии с договором на подачу-уборку вагонов. По предложению грузоотправителя может быть установлен иной порядок уведомления. Для уведомления используются имеющиеся средства связи, включая сеть электронного обмена данными. Для обеспечения приема уведомлений грузоотправителем определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии и номера телефонов (факсов, телексов) которых в письменной форме сообщаются перевозчику. В случае не приема грузоотправителем уведомления о подаче вагонов или подаче перевозчиком вагонов без уведомления поданные вагоны засчитываются за грузоотправителем и время их нахождения на подъездном пути исчисляется по истечении двух часов после фактической подачи вагонов. При подаче вагонов с опозданием против срока, указанного в уведомлении, время нахождения вагонов на подъездном пути исчисляется с момента фактической подачи. Если опоздание превышает два часа, то перевозчик вновь уведомляет грузоотправителя о предстоящей подаче.";
дополнить пунктом 95-1:
"95-1. При отказе грузоотправителя от загрузки прибывших в соответствии с его заявкой на станцию погрузки порожних специализированных вагонов и невозможности использования их в течение суток на данной станции другим грузоотправителем, перевозчиком взимается с него провозная плата за пробег этих вагонов от станции, с которой они были отправлены, до станции погрузки, но не более чем за 300 километров.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. К перевозкам, как в межобластном сообщении, так и в международном сообщении, допускаются:
инвентарные вагоны, контейнеры;
собственные вагоны, зарегистрированные в Автоматизированном банке данных парка вагонов;
собственные контейнеры.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:

келесі мазмұндағы 89-1-тармағымен толықтыру:
"89-1. Жүктер тасымалдауға жүктік жылдамдық және де үлкен жылдамдықпен қабылданады (қосымша 25).
Тасымалдау үшін төлем ақы қысқаша шақырым бойынша жөнелту үшін алынады.
Жүк жөнелтуші тасымалдау жылдамдығы түрін негіздейді және жүкқағазда көрсетеді. Егер бұл жүкті тасымалдау тек бір анықталған жылдамдықта жүргізілетін болса, жүк жөнелтуші жүкқағазында осы жылдамдықты көрсетуге тиісті.";
90-тармақта "жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарда және клиенттің кірме жолдарында" сөздерін "қабылдау-тапсыру жолдарында" сөздеріне ауыстыру;
92-тармақта "өтінімнің" сөзінен кейін "жоспар" сөзін қосу;
93-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"93. Тасымалдаушы жүк жөнелтушіге вагондардың, контейнерлердің тиеуге берілуі туралы беруден бұрын екі сағаттан кешіктірмей, мұндай хабарламаны вагондарды тиеуге беру уақыты туралы хабарламалар кітабында тіркегеннен кейін хабарлайды.
Вагондарды кірме жолдарға беру-алу тәртібі вагондарды беру-алу шартына сәйкес белгіленеді. Жүк жөнелтушінің ұсынысы бойынша хабарлаудың өзге тәртібі белгіленуі мүмкін. Хабарлау үшін деректермен электрондық алмасу желісін қоса алғанда, қолдағы байланыс құралдары қолданылады. Жүк жөнелтушінің хабарламаларды қабылдауын қамтамасыз ету үшін хабарламаларды қабылдау бойынша жауапты адамдар белгіленеді, олардың тегі және телефон (факс, телекс) нөмірлері жазбаша түрде тасымалдаушыға хабарланады.
Жүк жөнелтуші вагондардың берілгені туралы хабарламаны алмаған жағдайда немесе тасымалдаушы вагондарды хабарламасыз бергенде вагондар жүк жөнелтушінің атына есептеледі және олардың кірме жолда болу уақыты вагондар шын мәнінде берілгеннен кейін екі сағат өткен соң есептеледі.
Вагондарды хабарламада көрсетілген мерзімнен кешіктіріп бергенде, вагондардың кірме жолда болған уақыты шын мәнінде берілген сәттен бастап есептеледі. Егер кешіктіру екі сағаттан асып кетсе, тасымалдаушы жүк жөнелтушіге вагондарды беру туралы тағы хабарлайды.";
95-1-тармағымен толықтыру:
"95-1. Жүк жөнелтушінің оның өтінім бойынша тиеу станциясына келген бос ерекшеленген вагондардан бас тарту және бұл станцияда басқа жүк жөнелтушімен тәулік барысында қолдануға болмайтын жағдайында тасымалдаушы одан жөнелтілген станциядан тиеу станциясына дейін, бірақ 300 километрден аспайтын шақырым үшін төлем ақы алынады.";
96-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"96. Облысаралық қатынаста да, халықаралық қатынаста да тасымалдауға жіберіледі:
инвентарлы вагондар, контейнерлер;
Вагондар паркінің автоматтандырылған деректер паркінде тіркелген меншік вагондар;
Меншік контейнерлер.";
97-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"97. Техническую пригодность подаваемых под погрузку вагонов, контейнеров определяет перевозчик. Перевозчик подает под погрузку исправные, внутри и снаружи очищенные от остатков ранее перевозимых грузов, в необходимых случаях промытые и продезинфицированные, годные для перевозки конкретных грузов вагоны, контейнеры со снятыми приспособлениями для крепления, за исключением несъемных приспособлений для крепления.
Подготовка под погрузку, в том числе под налив, вагонов и контейнеров, принадлежащих перевозчику, проводится перевозчиком или грузоотправителями за счет перевозчика в соответствии с заключенными между ними договорами, а подготовка вагонов, контейнеров, не принадлежащих перевозчику, в том числе специализированных вагонов, контейнеров проводится грузоотправителями или, при наличии возможности, перевозчиком за счет грузоотправителей в соответствии с заключенными между ними договорами.
Подготовка вагонов, контейнеров под погрузку предусматривает проведение на вагонах, контейнерах работ, выполняемых перед погрузкой заявленного груза, с целью обеспечения безопасности движения поездов, сохранности перевозимого груза.
Перед наливом цистерн грузоотправители проверяют техническую исправность котлов, арматуры и универсальных сливных приборов цистерн.
Пригодность в коммерческом отношении вагонов, контейнеров (состояние грузовых отсеков вагонов, контейнеров, пригодных для перевозки конкретного груза, отсутствие внутри вагонов, контейнеров постороннего запаха, других неблагоприятных факторов, за исключением последствий атмосферных осадков в открытых вагонах, а также особенности внутренних конструкций кузовов вагонов, контейнеров, влияющие на состояние грузов при погрузке, выгрузке и перевозке) для перевозки указанного груза определяется в отношении:
вагонов - грузоотправителями, если погрузка обеспечивается ими, или перевозчиком, если погрузка обеспечивается им;
контейнеров - грузоотправителями.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Погрузка грузов в вагоны, контейнеры на подъездных путях и на местах общего пользования осуществляется грузоотправителем либо на договорной основе перевозчиком.
На местах общего пользования может осуществляться погрузка за исключением:
опасных и скоропортящихся грузов;
сырых продуктов животного происхождения;
грузов, масса одного места которых свыше 0,5 тонны и который перевозится в крытом вагоне;
негабаритных грузов;
грузов, перевозимых наливом, насыпью и навалом;
в специализированном подвижном составе;
в сопровождении представителей грузоотправителей, грузополучателей.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:

"97. Тиеуге берілген вагондардың, контейнерлердің техникалық жарамдылығын тасымалдаушы негіздейді.
Тасымалдаушы тиеуге жарамды, сырты және іші бұдан бұрын тасымалданған жүктерден тазартылған, қажетті жағдайларда жуылған және зарарсыздандырылған, нақты жүктерді тасымалдауға жарамды вагондар, бекітпеге арналған шешілмейтін құралдарынан басқа бекітпеге арналған құралдары шешілген контейнерлерді беруге тиісті.
Тиеуге, оның ішінде құюға, тасымалдаушы меншігіндегі вагондар мен контейнерлерді дайындауды тасымалдаушы немесе жүк жөнелтуші өзара бекітілген шарттарға сәйкес жүргізіледі, ал тасымалдаушы меншігіне жатпайтын вагондар мен контейнерлерді, оның ішінде ерекшеленген вагондарды, контейнерлерді дайындау жүк жөнелтушімен немесе мүмкіндік бар жағдайда жүк жөнелтуші есебінен тасымалдаушымен олардың өзара бекіткен шарттарына сәйкес.
Вагондарды, контейнерлерді тиеуге дайындау вагондарда, контейнерлерде жарияланған жүкті тиеуге дейін поезд жүрісі қауіпсіздігін, тасымалданатын жүктің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүргізілетін жұмыстарды қарастырады.
Цистерналарға құю алдында қазандардың, арматураның және цистерналардың әмбебап құю аспаптарының техникалық жарамдылығын тексереді.
Вагондардың, контейнерлердің (аталған жүктерді тасымалдауға жарамды жүк бөлімдерінің, вагондардың, контейнерлердің жай-күйі, сондай-ақ вагондардың, контейнерлердің ішінде бөтен иістің, жүктерді тиегенде, түсіргенде және тасымалдағанда жай-күйіне әсер ететін ашық вагондардағы ауа- райы жауындары салдарын есептемегенде өзге де қолайсыз факторлардың болмауы, вагондар, контейнерлер шанақтарының ішкі конструкцияларының ерекшелігі) нақты жүктерді тасымалдауға коммерциялық тұрғыдан жарамдылығы мынадай қатынаста анықталады:
вагондардың - жүк жөнелтушілермен, егер тиеуді олар жүзеге асырса, немесе тасымалдаушымен, егер тиеуді ол жүзеге асырса;
контейнерлердің - жүк жөнелтушілермен.";
100-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"100. Жүктерді вагондарға, контейнерлерге кірме жолдарда жалпы пайдаланымдағы орындарда тиеуді жүк жөнелтуші немесе шарт негізінде тасымалдаушы жүзеге асырады.
Жалпы пайдаланымдағы орындарда тиеу жүргізіледі, мыналардан басқа:
қауіпті және тез бүлінетін жүктер;
малдан алынған шикі азық-түліктер;
бір орындық массасы 0,5 тоннадан асатын және жабық вагонда тасымалданатын;
габариттен тыс жүктер;
құйылып, үйіліп және ақтарылып тасымалданатын жүктер;
мамандандырылған жылжымалы құрамда;
жүк алушылар және жүк жөнелтушілер өкілдерінің қоса жүруімен.";
101-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"101. Грузоотправители подготавливают грузы для погрузки и перевозок таким образом, чтобы обеспечивалась безопасность движения и погрузочно-разгрузочных работ, сохранность грузов, вагонов, контейнеров.
Грузы, в том числе при перевозке на экспорт через морские порты и пограничные передаточные станции Республики Казахстан в не прямом международном сообщении, в целях предохранения их от повреждения, порчи, утраты и недостачи, а также для предотвращения загрязнения и засорения подвижного состава, железнодорожного полотна и окружающей природной среды, предъявляются к перевозке в упакованном виде с применением транспортной тары, соответствующей стандартам и техническим условиям.
Требования к таре и упаковке грузов, качеству перевозимой перевозчиком продукции устанавливаются стандартами и техническими условиями в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Грузоотправители по требованию перевозчика предъявляют стандарты или технические условия на отгружаемую продукцию, а также на тару, упаковку, если груз упакован.";
пункт 102 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Перевозчик проводит проверку соответствия тары и упаковки грузов.";
дополнить пунктом 102-1 следующего содержания:
"102-1. При перевозке грузов, не относящихся к числу легкогорючих, но упакованных с применением легкогорючего материала (ткань, рогожа) или защищенных от повреждения легкогорючими материалами (бумагой, рогожей, стружкой, соломой и другими), а также при перевозке мягкой мебели, осмотр вагонов, контейнеров и подготовка их под погрузку производятся так же, как и для горючих грузов.";
в пункте 106:
абзац первый дополнить словами "(прейскуранту) перевозчика";
в абзаце втором после слов "грузов на" слова "подъездных путях" заменить словом "местах";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. Размещение и крепление грузов в вагонах, контейнерах производится в соответствии с Правилами перевозок грузов в специализированных контейнерах в международном сообщении по железным дорогам государств-участников СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденными на двадцать шестом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ 10 марта 2000 года, Правилами перевозок грузов в универсальных контейнерах по железным дорогам государств-участников СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденными Протоколом двадцать девятого заседания Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ 20 июня 2001 года, техническими условиями размещения и крепления грузов, а также требованиями настоящих Правил.
Погрузка, размещение и крепление грузов в вагонах, контейнерах должны обеспечивать безопасность движения поездов, возможность механизации и безопасности погрузочно-разгрузочных работ, сохранность грузов, вагонов, контейнеров в соответствии с требованиями стандартов.
Грузы, на упаковке которых имеются манипуляционные знаки и предупредительные надписи, грузятся в вагоны с соблюдением требований этих знаков, надписей.
Необходимые для погрузки, крепления и перевозки грузов оборудование, материалы, средства пакетирования и иные приспособления предоставляются грузоотправителями. Установка таких приспособлений при погрузке проводится грузоотправителями или перевозчиком в зависимости от того, кем осуществляется погрузка. Погрузка в один вагон грузов, которые по своим свойствам могут повредить или испортить другие грузы не производится. Размещение тарных и штучных грузов в междверном пространстве вагона производится с зазором между дверью и грузом не менее 25 сантиметров. Грузы загружаются в вагоны, контейнеры с учетом технических норм их загрузки, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но не выше грузоподъемности согласно трафарету на вагоне, контейнере.
Грузы, на которые технические нормы загрузки не установлены, загружаются до полной вместимости вагонов, контейнеров, но не выше грузоподъемности согласно трафарету на вагоне, контейнере.
Погрузка грузов длиной свыше двух метров в крытые вагоны, следующие под выгрузку на места общего пользования, не допускается, за исключением грузов, подлежащих выгрузке на местах общего пользования грузополучателем.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:

"101. Жүк жөнелтушілер жүктерді тасымалдауға қозғалыс қауіпсіздігі, жүктердің, вагондардың, контейнерлердің сақталуы қамтамасыз етілетіндей етіп дайындайды. Жүктер, соның ішінде экспортқа тікелей немесе халықаралық қатынаста Қазақстан Республикасының (КЗХ) теңіз кемежайлары мен шекаралық тапсыру станциялары арқылы тасымалданғанда, оларды зақымданудан, бүлінуден, жоғалудан және жетіспеуден сақтау, сондай-ақ жылжымалы құрамның, темір жол төсемінің және қоршаған табиғи ортаның ластануын және қоқыстануын болдырмау мақсатында тасымалдауға стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкес келетін көліктік ыдыс қолданылып буып-түйілген түрде беріледі. Жүктің ыдысына және орамасына, тасымалдаушы тасымалдайтын өнімнің сапасына талаптар тасымалдаушымен келісу бойынша тиісті ұйымдармен бекітілген стандарттармен, техникалық шарттармен белгіленеді. Жүк жөнелтушілер тасымалдаушының талап етуі бойынша тиелетін өнімге, егер жүк буып-түйілген болса, орамасына стандарттар немесе техникалық шарттар қояды.";
102-тармақты келесі мазмұндағы қайырмамен толықтыру:
"Тасымалдаушы жүктің ыдысы мен орамасы сәйкестігіне тексеру жүргізуге құқылы.";
келесі мазмұндағы 102-1-тармақпен толықтыру:
"102-1. Оңай жанатын жүктер қатарына жатпайтын, бірақ оңай жанатын материалдарды қолданумен (мата, жөке) буып-түйілген немесе бұзудан оңай жанатын материалдармен (қағаз, жөке, жоңқа, сабан, басқалар) қорғалған болса, және де жұмсақ жиһаз тасымалданғанда, вагондарды, контейнерлерді қарау және оларды тиеуге дайындау жаңғыш жүктердікі секілді жүргізілу керек.";
105-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"105. Жүк орындарындағы негізгі жазбалар тұрады:
жүк жөнелтушінің белгіленген тәртіппен тіркелген атауынан; тағайындалу станциясының толық атауынан және тағайындалу темір жолының қысқартылған атауынан;
жөнелтілімдегі жүк орындарының санынан және жөнелтілім ішіндегі орынның реттік нөмірінен (бөлшекпен көрсетіледі: алымында - жөнелтілімдегі орынның реттік нөмірі, бөлімінде - жөнелтілімдегі орындардың саны).
Жүк орындарының саны және орынның реттік нөмірі бір үлгідегі ыдыста әр түрлі текті немесе әр түрлі сұрыпты жүктер (мысалы, бумадағы мақтаның түрлі сұрыптары) немесе бір текті жүктер түрлі үлгідегі ыдыста немесе бір текті жүктер жөнелтілімінде мұрыптардың араласуы мүмкін емес болғанда, немесе жабдық жиынтықтарын тасымалдағанда, сондай-ақ жол жүру барысында шамадан артық тиеп тасымалдағанда немесе жүктерді бір вагонда шағын жөнелтіліммен тасымалдағанда көрсетіледі.";
106-тармақта:
бірінші қайырманы "тасымалдаушының (бағатізбесі)" сөздерімен толықтыру;
екінші қайырмада "жүктерді" сөзінен кейін "кірме жолдардан" сөздерін "орындардан" сөзіне ауыстыру;
107-тармақты келесі редакцияда көрсету:
"107. Жүктерді вагондарға, контейнерлерге орналастыру және бекіту жүктерді орналастыру және бекіту Техникалық шарттарына, Темір жол көлігінде мамандандырылған контейнерлерде жүк тасымалдау Ережелеріне, Темір жол көлігінде әмбебап контейнерлерде жүк тасымалдау Ережелеріне, және де осы Ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
Жүктерді вагондарға, контейнерлерге тиеу, орналастыру және бекіту поездар қозғалысының қауіпсіздігін, тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыруды және қауіпсіздігі мүмкіндігін, жүктердің, вагондардың, контейнерлердің стандарттар талаптарына сәйкес сақталуын қамтамасыз етеді.
Орамаларында манипуляциялық белгілер және ескерту жазбалары бар жүктер вагондарға осы белгілердің, жазбалардың талаптары сақталып тиеледі.
Жүктерді тиеу, бекіту және тасымалдау үшін қажетті жабдықты, материалдарды, пакеттеу құралдарын және өзге де қарапайым құралдарды жүк жөнелтуші береді. Мұндай қарайым құралдарды тиеу кезінде орнатуды кімнің тиеуді жүзеге асыруына қарай жүк жөнелтуші немесе тасымалдаушы жүргізеді. Бір вагонға өзінің қасиеті бойынша басқа жүктерге зақым келтіретін немесе бүлдіретін жүктерді тиеу жүргізілмейді. Ыдыстағы және дара жүктерді вагонның есікаралық кеңістігінде орналастыру есік пен жүк арасындағы саңылау 25 см-ден кем болмайтындай етіп жүргізіледі. Жүктер вагондарға, контейнерлерге Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес белгіленген оларға жүк тиеудің техникалық нормасы ескеріліп, бірақ вагондағы, контейнердегі трафаретке сәйкес жүк көтергіштігінен артық болмайтындай жүргізіледі.
Жүк тиеудің техникалық нормалары белгіленбеген жүктер вагондардың, контейнерлердің толық сыйымдылығына дейін, бірақ вагондағы, контейнердегі трафаретке сәйкес жүк көтергіштігінен артық болмайтындай тиеледі. Жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарда жүк алушы түсіретін жүктерден басқа, жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарға бара жатқан жабық вагондарға ұзындығы екі метрден асатын жүктерді тиеуге жол берілмейді.";
108-тармақты келесі редакцияда көрсету:

"108. Перевозки лесных грузов, дров и пиломатериалов осуществляются в пакетах, штабелях и обрешетках, позволяющих максимально механизировать погрузочно-разгрузочные работы. Прием к перевозке лесных грузов, дров, пиломатериалов в обрешетках, пакетах, штабелях производится с указанием в накладной количества обрешеток, пакетов, штабелей.
При погрузке лесных грузов на платформы или в полувагоны в количестве не более двух штабелей - указывается количество бревен, если это количество не превышает 100 единиц в одном штабеле и 200 единиц в двух штабелях.
При приеме к перевозке лесных грузов, пиломатериалов и размещении их в полувагонах с использованием верхней суженной части габарита погрузки (с "шапкой") грузоотправитель в накладной под наименованием груза указывает количество штабелей в "шапке".";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. При предъявлении грузов для перевозки грузоотправитель указывает в накладной их массу, а при предъявлении тарных и штучных грузов также количество грузовых мест. Определение массы груза, погрузка которого до полной вместимости вагонов, контейнеров может повлечь за собой превышение их допустимой грузоподъемности, осуществляется только посредством взвешивания. При этом определение массы грузов, перевозимых навалом, насыпью осуществляется посредством взвешивания на вагонных весах.
Определение массы грузов производится грузоотправителем. Общая масса груза в вагоне, контейнере, предъявляемого к перевозке по одной накладной, определяется путем взвешивания либо суммирования массы, указанной на каждом грузовом месте согласно трафарету, по стандартной массе, а также расчетным путем и посредством обмера.
При отсутствии у грузоотправителя вагонных весов масса груза может быть определена на весах перевозчика. За взвешивание грузов перевозчик взимает сборы, указанные в Тарифном руководстве (прейскуранте) перевозчика. Масса грузов, перевозимых в контейнерах, во всех случаях определяется грузоотправителем.";
пункт 111 изложить в следующей редакции:
"111. Оборудование необходимым количеством весовых приборов для взвешивания перевозимых грузов на местах общего пользования и подъездных путях производится владельцами указанных мест или путей.";
пункт 118 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"По завершению погрузки и оформлению перевозочных документов, грузоотправитель передает на приемо-сдаточных путях, определенных договором подачи-уборки вагонов вагон или контейнер перевозчику, путем проведения приемо-сдаточных операций с проставлением подписи в ведомости подачи-уборки вагона (форма ГУ-46), памятке приемосдатчика (форма ГУ-45).";

"108. Орман жүктерін, ағаштар мен кеспе ағаштарды тасымалдау тиеу-түсіру жұмыстарын мейлінше механикаландыруға мүмкіндік беретін пакеттермен, штабельдермен және торламалармен жүзеге асырылады.  Торламалардағы, пакеттердегі, штабельдердегі орман жүктерін, ағаштар мен кеспе ағаштарды тасымалдауға қабылдау жүкқағазда торламалардың, пакеттердің, штабельдердің саны көрсетіліп жүргізіледі.
Орман жүктерін платформаларға немесе үсті ашық вагондарға екі штабельден артық мөлшерде тиегенде - егер бұл мөлшер бір штабельде 100 бірліктен және екі штабельде 200 бірліктен аспаса, бөренелердің саны көрсетіледі.
Орман жүктерін, кеспе ағаштарды тасымалдауға қабылдағанда, тиеу габаритінің үстіңгі тар бөлігін пайдаланып ("үйме"), үсті ашық вагондарда орналастырғанда, жүк жөнелтуші жүк қағазында жүктің атауы тұсында "үймедегі" штабельдердің санын көрсетеді.;
109-тармағын келесі редакцияда мазмұндау:
"109. Жүктерді тасымалдауға бергенде жүк жөнелтуші жүк қағазында олардың массасын, ал ыдыстағы және дара жүктерді бергенде дәл осындай жүк орындардың санын.
Жүк массасын анықтау, егер оларды вагондардың, контейнерлердің толық сыйымдылығына дейін тиеу рұқсат етілген жүк көтергіштіктен тыс тиелуіне әкеліп соғуы анықтау, өлшеу арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте, атқарылып, үйінді тасымалданатын жүк массасын анықтау вагондық таразыда өлшеу жолымен асырылады.
Жүктердің массасын анықтауды жүк жөнелтуші жүргізеді. Тасымалдауға бір жүк қағазымен вагонда, контейнерде берілетін жүктің жалпы массасы өлшеу не болмаса трафаретке сәйкес әрбір жүк орнында көрсетілген массаны қосу арқылы, стандарттық масса бойынша, сондай-ақ есептеу жолымен және өлшеу арқылы анықталады.
Жүк жөнелтушіде вагондық таразы болмағанда жүктің массасы тасымалдаушының таразысында анықталуы мүмкін. Жүктерді өлшегені үшін тасымалдаушы тарифтік басшылықта тасымалдаушының (бағатізбеде) көрсетілген алымдарды алады. Контейнерлермен тасымалданатын жүктердің массасы барлық жағдайларда жүк жөнелтушімен анықталады.";
111-тармағын келесі редакцияда мазмұндау:
"111. Тасымалданатын жүктерді өлшеу үшін өлшеу аспаптарының қажетті санымен жабдықтауды жалпы пайдаланылатын орындарда және кірме жолдарда көрсетілген орындардың және жолдардың иесімен жүргізіледі.";
118-тармағының үшінші қайырмасын келесі мазмұнымен толықтыру:
"Тасымалдау құжаттарын реттеуді және тиеуді аяқтауда, жүк жөнелтуші қабылдама-тапсырмалы жолдарда, белгілі вагондарды беру-жинау шартымен вагонды немесе контейнерді тасымалдаушыға, қабылдама-тапсырмалы операцияларын вагондарды беру-тазарту (МК-46 пішінінің) ақпарттізімінде, қабылдау тапсырушының (МК-45 пішінінің) жаднамасында қол қоюлар арқылы береді.";

дополнить пунктом 118-1 следующего содержания:
"118-1. При передаче/приеме груженых вагонов представителями перевозчика и грузоотправителя производится осмотр в техническом и коммерческом отношении в соответствии с настоящими Правилами, Техническими условиями погрузки и крепления грузов, стандартами и инструкциями.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. При завозе грузоотправителями на станцию отправления груза ранее предусмотренного срока его погрузки на местах общего пользования, груз в соответствии с настоящими Правилами может приниматься на хранение перевозчиком. В этом случае в накладной в строке "Погрузка назначена на число месяц" и в календарном штемпеле о времени приема к перевозке указывается дата фактической погрузки этого груза на местах общего пользования.";
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Выдача грузов
§ 1. Уведомление прибытия груза на станции назначения
122. Грузополучатель регистрируется в автоматизированной базе данных перевозчика, в порядке установленном перевозчиком.
123. Перевозчик в соответствии с договором может предоставлять грузополучателю предварительную информацию о подходе в его адрес грузов. Способ уведомления устанавливается договором.
124. Перевозчик уведомляет грузополучателя о прибывших на станцию назначения в его адрес грузах не позднее 12 часов дневного времени суток, следующих за днем прибытия.
Порядок и способы уведомления о прибывших грузах на станцию назначения устанавливаются перевозчиком. По договору перевозчика с грузополучателем допускается установление иного порядка уведомления. Для уведомления используются имеющиеся средства связи.
Возмещение расходов за уведомление определяется договором перевозчика с грузополучателем.
Для обеспечения приема уведомлений грузополучателем определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии и номера телефонов, факсов, телексов которых в письменной форме сообщаются перевозчику.
Передача уведомления одновременно регистрируется на станции в книге уведомлений о прибытии грузов по установленной форме.
В уведомлении о прибытии груза проставляется дата и время передачи уведомления.
Если  перевозчик  не  уведомляет  о  прибытии  грузов, то грузополучатель освобождается от платы за пользование вагонами, контейнерами и от сбора за хранение грузов до получения уведомления об их прибытии.
125. О прибытии на станцию назначения грузов, находящихся под таможенным контролем, перевозчик уведомляет таможенный орган путем передачи ему перевозочных документов".
126. Грузополучатель обеспечивает прием прибывшего в его адрес груза и оплату причитающихся перевозчику платежей.
Не допускается отказ грузополучателя от приема прибывших в его адрес опасных грузов.

келесі мазмұндағы 118-1-тармақпен толықтырылсын:
"118-1. Жүк жөнелтушінің және тасымалдаушының уәкілдеріне жүк тиелген вагондарды тапсырып/қабылдағанда осы ереженің техникалық және коммерциялық қатынастардағы қарауға сәйкес, жүктерді бекіту және тиеудің техникалық жағдайымен, үлгіқалыптарымен және нұсқаумен жүргізіледі.";
120-тармағын келесі редакцияда мазмұндау:
"120. Жүк жөнелтуші жөнелту станциясына жүкті оны жалпы пайдаланымдағы орындарға тиеуге көзделген уақыттан бұрын әкелгенде, тасымалдаушы жүкті осы Ережеге сәйкес сақтауға қабылдай алады. Бұл жағдайда жүк қағазында "Тиеу мына айдың мына күніне тағайындалған" жолында және тасымалдауға қабылдау уақыты туралы күнтізбелік мөрқалыпта осы жүктің жалпы пайдаланымдағы орындарда нақты тиелген датасы көрсетіледі.";
5-тарауды келесі редакцияда мазмұндау:
"5-тарау. Жүктерді беру
&1. Тағайындалған станцияға жүктің келуін ескерту
122. Тасушымен анықталған тәртіппен, жүк қабылдаушы тасушының автоматтандырылған мағлұмат базасында тіркеледі.
123. Жүк тасушы шартқа сәйкес жүк қабылдаушыға жүктердің оның мекенжайына келуі туралы хабарлама ұсыну мүмкін. Ескертпенің тәсілі шартпен белгіленеді.
124. Жүк тасушы жүк қабылдаушыға жүктердің оның мекенжайына келуі туралы хабарламаны күндізгі уақыт тәулігінде 12 сағаттан, келесі келу күнінен кешіктірілмей ескертеді.
Тағайындалған станцияға жүктердің келуі туралы тәртібі және хабарландыру тәсілдері тасушымен құрылады. Тасушы келісім-шарт бойынша жүк алушымен хабарландырудың басқа тәртібін құру рұқсат етіледі. Хабарландыруға байланысы бар болатын құралдары қолданылады.
Хабарлаған үшін шығындарды төлеу тасымалдаушының және жүк алушының келісім-шартымен анықталады.
Жүк алушымен хабарландыруларды қабылдауды қамтамасыз етуі үшін арнайы жауапты хабарландырушы тұлғалар белгіленеді, олардың жөні және телефондарының нөмірлері, факстері, телекстері туралы жазбаша түрде тасымалдаушыға хабарланады.
Хабарландыруды тапсыру станцияларда жүктердің келуі туралы анықталған түрімен бір уақытта тіркеледі.
Жүктің келіп жетуі туралы хабарландыруда хабарландырудың датасы және тапсыру уақыты белгіленеді.
Егер тасушы жүктердің келіп жетуі туралы ескертпесе, онда жүк алушы вагондарды, контейнерлерді пайдалану төлем ақыдан және босатылады және жүктердің келіп жетуі туралы хабарландырудың алуына дейін олардың алымдарынан босатылады.
125. Кеден бақылауы астында тұрған жүктердің тағайындалған станциясына келіп жетуі туралы тасымалдаушы кеден органдарына тасымал құжаттарын тапсыру жолымен хабарлайды".
126. Жүк алушы оның мекен жайына келген жүкті қабылдап және тасымалдаушыға тиесілі ақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
Жүк алушы оның мекен жайына келіп түскен қауіпті жүктен бас тартуға рұқсат етілмейді.

127. По прибытии на станцию назначения груза, перевозка которого оформлена с использованием электронного перевозочного документа (далее - электронной накладной), на специальное автоматизированное рабочее место товарного кассира станции назначения из информационной системы перевозчика передается электронное сообщение (сообщения), содержащее информацию о перевозочных документах.
При наличии у грузополучателя собственной автоматизированной системы или доступа к информационной системе перевозчика уведомление о прибытии в его адрес груза осуществляется посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем, грузополучателем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия.
§ 2. Подача вагонов на приемо-сдаточные пути
128. Прибывшие на станцию назначения вагоны подаются на приемо-сдаточные пути, определенные между перевозчиком и грузополучателем, для сдачи вагонов с грузом или выдачи груза грузополучателю или лицу им уполномоченному.
129. О подаче вагонов на приемо-сдаточные пути, перевозчик не позднее, чем за 2 часа до подачи, уведомляет грузополучателя в порядке и способом установленными в соответствии с настоящими Правилами и договором между ними.
В случае не уведомления перевозчиком грузополучателя о подаче, поданные вагоны засчитываются за грузополучателем, и время их нахождения на ответственности грузополучателя исчисляется по истечении двух часов после фактической подачи вагонов.
При подаче вагонов с опозданием срока, указанного в уведомлении, время их нахождения на ответственности грузополучателя исчисляется с момента фактической подачи. Если опоздание превышает два часа, то перевозчик вновь уведомляет грузополучателя о предстоящей подаче.
130. Приемо-сдаточные операции производятся на приемо-сдаточных путях определенных условиями договора на подачу-уборку вагонов.
131. При приемо-сдаточных операциях с вагонами, в том числе груженными контейнерами, участвующие стороны, путем технического и коммерческого осмотра удостоверяются в исправности вагонов, контейнеров, а также в соответствии сведений,  указанных в вагонных листах и железнодорожных накладных.
При перевозке грузов в открытом подвижном составе необходимо убедиться в отсутствии видимых следов повреждения (порчи) и утраты груза.
В случае обнаружения технических неисправностей у вагона, контейнера представителем перевозчика составляется Акт о техническом состоянии вагона, контейнера формы ГУ-106 (приложение 43).
В случае обнаружения коммерческой неисправности у вагона, контейнера представителем перевозчика составляется акт общей формы ГУ-23 (приложение 42).

127. Тасымалдаушының хабарлама жүйесінен тағайындалған арнайы электрондық тасымалдау құжатын (бұдан әрі - электрондық жөнелтпе құжат) қолданумен тағайындалған станцияға келіп жеткен рәсімделген жүк.
127-1. Тағайындалған станцияға келіп жету бойынша жүк, электрондық тасымал құжат қолданумен рәсімделген (бұдан әрі-электрондық жөнелтпе құжатта), автоматтандырылған станцияның тауарлық кассир жұмысы орнына тасымалдаушының ақпараттық жүйесінің тағайындауынан тасымалдау құжаттары туралы хабарлама электрондық хабарлама (хабарлама) беріледі.
Жүк тасушының өзінде меншікті автоматтандырылған жүйе немесе тасымалдаушының хабарлама жүйесіне қол жетірлі болған жағдайда жүктің оның мекен жайына келгені туралы хабарлама жүк жіберуші, жүк алушы және тасушының арасында қабылданған электрондық мағлұмат айырбастау технологиясымен және ақпараттық әрекеттестік үлгіқалпына сәйкес жүзеге асырылады.
&2. Қабылдама-тапсыру жолдарына вагондарды беру
128. Тағайындау станциясына келген вагондар қабылдама-тапсыру жолдарына, тасушы және жүк алушы арасында анықталған жүктелген вагондарды немесе жүкті жүкалушыға беру немесе уәкілді тұлғаға беріледі.
129. Вагондарды қабылдама-тапсыру жолдарына беруі туралы, тасушы беруге дейін 2 сағаттан кешіктірмей, Ережеде және олардың арасындағы келісім-шартқа сәйкес бекітілген тәсілмен және тәртібімен жүк алушыны ескертеді.
Тасымалдаушының жүкалушыға берілгендігі туралы хабарламаған жағдайда, берілген вагондар жүк алушының есебіне қосылады, және жүкалушының міндетіндегі олардың уақытында жатуы вагондарды іс-жүзінде беруі екі сағаттан соң кешіктірілмей есептеледі.
Хабарландыруда көрсетілген, жүк алушының міндетінде болған мезгілінен кешігуімен берілген вагондар, физикалық мезгілінде берімен есептеледі. Егер кешігуі екі сағаттан асса, онда тасушы алдағы беру туралы жүк алушыны жаңадан ескертеді.
130. Қабылдама-тапсыру операциялар вагондарды беру-жинау шартының шарттарымен қабылдама-тапсыру жолдарында жүргізіледі.
131. Вагондармен қабылдама-тапсыру операцияларында, соның ішінде тиелген контейнерлермен, қатысушы жақтар, техникалық және коммерциялық байқау жолымен вагондардың, контейнерлердің түзулігінде куәланады, сонымен қатар вагондық бетте белгіленген және темір жол жөнелтпе құжаттарында мәлімдеулердің сәйкестігі көрсетіледі.
Ашық жылжымалы құрамда жүктерді тасымалдауда бұзылудың (бүлінудің) көрінетін іздерінің және жүк жоғалтулары жоқ екендігіне көз жеткізу қажет.
Вагонда, контейнерде техникалық ақауларын анықтаған жағдайда тасымалдаушының өкілімен вагонның, контейнердің МК-106 пішінінің (43 қосымша) техникалық жағдайы туралы Актісін толтырады.
Вагонда, контейнерде коммерциялық ақауын тапқан жағдайда тасымалдаушының өкілімен МК -23 жалпы пішінінің актісі толтырылады.

132. Прибывшие на станцию назначения грузы, находящиеся под таможенным контролем, подаются на приемо-сдаточные пути в соответствии с технологией взаимодействия перевозчика и таможенных органов.
По письменному разрешению таможенного органа, в регионе деятельности которого расположена станция назначения, допускается подавать вагоны с указанными грузами на подъездные пути.
Оформление выдачи грузополучателю грузов, находящихся под таможенным контролем, производится в следующем порядке:
1) о прибытии грузов, находящихся под таможенным контролем, на станцию назначения, представители перевозчика в установленном порядке уведомляют грузополучателя и таможенный орган, в регионе деятельности которого расположена указанная станция;
2) на станциях, на которых имеются структурные подразделения таможенных органов, должностным лицам, представителями перевозчика передаются комплект перевозочных документов вместе с сопроводительными документами с регистрацией факта их передачи в специальной книге с указанием даты и времени. Выдача грузополучателю перевозочных документов на указанных станциях до их представления должностному лицу таможенного органа не допускается.
Должностные лица таможенных органов проверяют представленные документы, производят таможенное оформление в установленном порядке и возвращают перевозочные документы представителям перевозчика с регистрацией факта передачи в специальной книге с указанием даты и времени.
На станциях, на территории которых отсутствуют структурные подразделения таможенных органов, представители перевозчика, используя имеющиеся средства связи, уведомляют о прибытии груза таможенный орган, в регионе деятельности которого расположена станция назначения, с представлением следующей информации:
отправитель и страна отправления;
получатель и его адрес;
наименование груза;
количество мест, вес брутто/нетто;
номер транспортного средства;
номер перевозочного документа (железнодорожная накладная);
дата прибытия груза и транспортных средств.
После этого для проведения таможенного оформления перевозочные документы выдаются представителем перевозчика грузополучателю под расписку, в которой указывается перечень документов, их номера, дата и время получения документов, а также срок возвращения перевозочных документов в товарную контору.
При этом представители перевозчика, используя имеющиеся средства связи, информируют таможенный орган о передаче документов на прибывшие грузы грузополучателю.
При возврате грузополучателем в товарную контору перевозочных документов после таможенного оформления работник товарной конторы проверяет наличие штампа таможенного органа "Выпуск разрешен" с подписью сотрудника таможенного органа, заверенной личной номерной печатью в соответствующей графе на всех листах накладной международного грузового железнодорожного сообщения.
Выдача грузов со складов временного хранения или распоряжение ими грузополучателем после подачи вагонов на подъездной путь, до завершения таможенного оформления не допускается.
§ 3. Выдача груза

132. Кеден бақылауы астында тұрған тағайындалған станцияға келіп жеткен жүктер, кеден органдардың және тасымалдаушының технологиялық әрекеттестігіне сәйкес қабылдау-тапсыру жолдарына беріледі.
Кеден органдарының жазбаша рұқсаты бойынша, қайсы қызмет аймағында орналастырылып тағайындалған станция, көрсетілген жүктермен вагондарды кіріс жолдықтарына әперуге рұқсат етіледі.
Кеден бақылауы астында тұрған жүк алушысына жүктерді беруді дайындау, келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) Тағайындалған станцияға кеден бақылауы астында тұрған жүктердің келіп жетуі туралы, жүк алушының уәкілдері қайсы қызмет аймағында орналастырылып көрсетілген станцияда белгілі тәртіппен жүк алушыны және кеден органдарын мәлімдейді.;
2) Кеден органдардың құрылымды бөлімшелері бар станцияларда, лауазымды тұлғаларға, жүк алушының уәкілдерімен, жолдама құжаттармен бірге уақытың және датасын көрсетіп арнайы кітапта беруі фактісімен тасымалдау құжаттарының жинағын береді. Көрсетілген станциялар бойынша жүк алушыға тасымалдау құжаттарын беру кеден органының лауазымды тұлғасына ұсынуға дейін рұқсат етілмейді.
Кеден органдарының лауазымды тұлғалары ұсынылған құжаттарды тексереді, орныққан тәртіп бойынша кеден рәсімдерін дайындайды және тасымал құжаттарын жүк тасымалдаушының уәкілдеріне уақытың және датасын көрсетіп арнайы кітапта беруі фактісімен қайтарады.
Кеден органдардың құрылымды бөлімшелері жоқ аймағындағы станцияларда, жүк тасымалдаушының уәкілдері, бар байланыс құралдарын қолданып қызмет аумағындағы тағайындалып орналасқан станцияға келесі ақпарат ұсынумен кеден органдарына хабарлайды:
жіберуші және жөнелтім елі;
алушы және оның мекенжайы;
жүк атауы;
орындардың саны, брутто/нетто салмағы;
көлік құралының нөмірі;
тасымал құжат нөмірі (теміржолдық жөнелтпе құжат);
жүк келіп жетуі және транспорттық құралдардың датасы.
Осыдан кейін кедендік рәсімдеуді жүргізу үшін жүк тасымалдаушының уәкілімен құжаттардың тізімі көрсетілген, құжаттың қабылдау уақыты және датасы, олардың нөмірі белгіленген құжаттары, сондай-ақ тауарлық кеңсеге тасымал құжаттарын тапсыру уақыты туралы тасымалдау құжаттары жүк алушыға қолхат арқылы беріледі.
Осыған орай тасымалдаушының уәкілдері бар байланысы болатын құралдарын қолданып, кеден органдарына келіп жеткен жүктерге жүкқабылдаушыға құжаттарды беру туралы хабарлайды.
Кедендік рәсімдеуден кейін жүкқабылдаушы тасымалдау құжатын қайтарғаннан кейін тауарлық кеңсенің жұмыскері халықаралық темір жол жүк қатынастарының жөнелтпе құжатындағы барлық беттеріндегі бағанына жеке нөмірленген куәландыру мөрімен сәйкес қойылған, кеден органдары жұмыскерінің қол қоюмен "Шығару рұқсат етілген" кеден органдарының мөртаңбасын тексереді.
Жүктердің уақытша сақтау қоймаларынан беруі немесе жүк алушымен кірем жолдарға вагондарды беруінен кейін олармен бұйрық етуі, кедендік рәсімдеу аяқтауына дейін рұқсат етілмейді.
&3. Жүкті беру

133. Груз выдается на станции назначения грузополучателю или лицу, им уполномоченному после внесения ими платы за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей.
Подтверждением выдачи груза является подпись грузополучателя или лица, им уполномоченного в дорожной ведомости с указанием в ней номера и даты доверенности на получение груза, и выдача ему оригинала железнодорожной накладной.
При осуществлении выгрузки грузов на местах общего пользования и подъездных путях  средствами грузополучателя без участия представителя перевозчика, подтверждением фактической выдачи груза является роспись грузополучателя в памятке приемосдатчика или ведомости подачи и уборки вагона в графе "Вагон принял".
При перевозке груза в международном сообщении отметки о выдаче груза вносятся согласно Соглашению о международном грузовом сообщении (СМГС) или международному соглашению, в соответствии с которым производится перевозка груза.
134. При перевозке грузов с использованием электронной накладной после осуществления на станции назначения окончательных расчетов с перевозчиком за перевозку грузополучателю выдается бумажная копия электронной накладной, заверенная подписью товарного кассира и календарным штемпелем станции назначения о времени оформления выдачи груза в соответствии с настоящими Правилами. Накладная выдается грузополучателю под роспись в бумажной копии электронной дорожной ведомости. При наличии у грузополучателя собственной автоматизированной системы или доступа к информационной системе перевозчика,  выдача накладной на прибывший в его адрес груз осуществляется посредством электронного обмена данными, в соответствии с принятыми между грузоотправителем, грузополучателем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия.
135. Электронные сопроводительные документы передаются по принадлежности в электронном или бумажном виде. В случае передачи адресату электронных сопроводительных документов в бумажном виде они распечатываются представителем перевозчика на станции назначения в виде бумажной копии электронного документа и заверяются календарным штемпелем станции.
136. При получении груза грузополучатель или лицо им уполномоченное представляет перевозчику доверенность на право получения груза.
При получении груза грузополучатель представляет перевозчику доверенность на право получения груза.
Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, с оттиском печати этой организации.
Доверенность выдается на разовое получение груза по конкретной накладной. В этом случае после раскредитования перевозочных документов она прикладывается к дорожной ведомости. Доверенность, выданная на длительный срок, хранится у представителя перевозчика на станции назначения.
В доверенности указываются данные паспорта или удостоверения личности лица, которому выдана доверенность, действия, которые оно уполномочено совершить (раскредитование документов, осуществление расчетов за перевозку, подписание памятки приемосдатчика, ведомости подачи-уборки вагонов, коммерческого акта или другие), а также номер вагона (контейнера) и номер накладной, если доверенность выдается на получение груза по конкретной накладной.
Доверенное лицо, получающее груз, предъявляет паспорт или удостоверение личности представителю перевозчика на станции.

133. Жүк тағайындалған станцияда жүкқабылдаушыға немесе олармен жүк тасымалдағаны үшін және басқада тасымалдаушыға тиесілі төлемдерді енгізу оның уәкілетті тұлғасына беріледі.
Жүк берілгендігінің растау жүк алушының немесе олмен, берілген темір жол жөнелтпесінің данасымен және жүкті алуға сенімхаттың датасы және нөмірі белгіленген жол ақпартізіміндегі тұлғаның қол қоюі болып табылады.
Тасымалдаушының уәкілінің қатысуынсыз жүкқабылдаушының қаражатымен жалпы қолданымдағы орындарда және кірме жолдарда жүктерді түсіруді жүзеге асырудың растауы жүктердің физикалық берілуі жүкқабылдаушының қабылдап тапсырушының жаднамасындағы немесе "Вагонды қабылдадым" деген бағандағы беру және жинау ақпартізімінде қол қоюі болып табылады.
Халықаралық қатынаста жүк тасуды жүзеге асыруда жүктерді бері туралы белгі Халықаралық жүк қатынас келісімге (бұдан әрі- ХЖҚК) немесе жүк тасымалдау жүзеге асырылатын халықаралық келісімге сәйкес жатады.
134. Тасымалдаушымен тағайындалған станцияда соңғы есептесуді аяқтағаннан кейінгі электрондық жүк парағын қолданып жүкті тасымалдауда осы ережеге сәйкес жүкті беруді ресімдеудің уақыты тағайындалған станцияның күнтізбе мөртаңбасымен және тауар кассирінің қолымен мөрленген тасымалдағаны үшін жүкқабылдаушыға электронды жүкпарақтың көшірмесі беріледі. Жүкпарақ жүкқабылдаушыға электрондық жол ақпартізімнің қағаз көшірмесінде қол қойдырылып беріледі.
Өзіне меншікті автоматтандырылған жүкқабылдаушының жүйесі немесе тасушының ақпараттық жүйесіне рұқсатты бар болса, оның мекен жайына келген жүкке жүк парағын беру жүк жіберуші мен жүкқабылдаушының арасында және хабарланған стандарттық өзара әрекеттестік және тасымалдаушысының технологиясына сәйкес тап осы электрондық мағлұмат айырбас арқылы, оның мекенжайына жүк жүзеге асады.
135. Электрондық жолдама құжаттар электрондық немесе қағаз түрінде бұйыммен жіберіледі. Егерде адресатқа қағаз түріндегі құжаттарды электрондық жолдама құжатымен жіберсе олар жүк тасымалдаушының уәкілімен тағайындалған станцияда электрондық құжаттың қағаз түрінде басылып және станцияның күнтізбелік мөрімен мөрленеді.
136. Жүкті алу кезінде жүк алушы немесе онымен өкілеттіленген тұлға тасымалдаушыға жүкті алуға құқылы туралы сенім хатты осы ұйымның басқарушының қоюыменен немесе осыған басқа да құрылтай құжаттарында уәкілетті тұлғаға ұйымның мөрінің бедерлемесімен беріледі.
Сенім хат нақты жүк парағымен жүкті бір рет алуға беріледі.
Бұл жағдайда тасымалдау несиелендеттіреуден кейін ол жол жүк парағына салынады. Ұзақ мерзіміне берілген сенім хат тағайындалған станцияда тасымалдаушының уәкілінде сақталады.
Сенім хатта тұлғаның паспортының немесе жеке куәлігінің жайы белгіленіп, сенім хат берілгенде, ол уәкіл етілген іске асыру (құжаттардың несиелендеттіреуі, тасымалдағаны үшін есеп-қисапты жүзеге асыру, қабылдап-тапсырушының жаднамасында қол қою, вагондардың берілу-жинау ақпартізімдері, коммерциялық акт немесе тағы басқалар), сонымен қатар вагонның (контейнердің) нөмірі және жол парағының нөмірі, егерде сенім хат нақты жол парағымен жүк алуға берілсе.

137. Грузы, адресованные физическим лицам, выдаются грузополучателю только при предъявлении документа, удостоверяющий личность, под роспись в дорожной ведомости с указанием даты получения груза и данных документа, удостоверяющий личность (серия, номер, кем выдано, дата выдачи).
138. Выдача грузов, прибывших в исправных вагонах, контейнерах за исправными запорно-пломбировочными устройствами (ЗПУ) грузоотправителя, а так же без запорно-пломбировочных устройств, когда такая перевозка допускается настоящими Правилами, без следов утраты, повреждения (порчи) и признаков недостачи, производится перевозчиком без проверки состояния, массы и количества места на приемо-сдаточных путях.
139. Выдача импортных грузов, прибывших на станцию назначения в исправных вагонах, контейнерах, опломбированных запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителей либо таможенных органов, производится без участия представителя перевозчика в проверке его состояния, масса и количество мест за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
140. Выдача груза из прибывшего на станцию назначения вагона, контейнера, опломбированного пограничной станцией в связи с проведенными пограничным, санитарным, карантинным и другими видами контроля, подтвержденными актами вскрытия вагона (контейнера), производится без проверки количества и состояния груза.
141. По просьбе грузополучателя перевозчик в соответствии с заключенным между ними договором принимает участие в проверке состояния груза, его массы, количества мест и в тех случаях, когда такая проверка не предусмотрена законодательством Республики Казахстан.
Результаты выдачи и проверки состояния прибывшего груза, его массы и количества мест оформляются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
142. О выдаче груза без участия перевозчика станция, по требованию грузополучателя в графе "Отметки о выдаче груза" накладной делает отметку следующего содержания:
Для грузов, прибывших в вагонах, контейнерах, опломбированных грузоотправителем, таможенным органом или иным уполномоченным на это органом: "Груз по настоящей накладной прибыл в исправном вагоне, контейнере (ненужное зачеркнуть) N _____ за исправными ЗПУ отправителя, таможенного органа или иного, уполномоченного органа и выдан "____" __________ г. без проверки".
Для грузов, перевозка которых допускается без запорно-пломбировочных устройств, а также в открытом подвижном составе:
"Груз по настоящей накладной прибыл в исправном вагоне N ___ без признаков утраты и выдан "___" ________ г. без проверки".

137. Жеке тұлғаларға мекендеген жүктер жүк қабылдаушыға тек қана жеке басын куәлендіретін құжаттың жайын (сериясы, нөмірі, кіммен беріледі, берілу датасы) және жүктің алған уақытын көрсетіп қол қойып беріледі.
138. Түзелген тиек-тесігі бекітілген жүк жіберушінің құралдарының артында вагондарда, контейнерлерде, келген жүктерді беру, сондай-ақ тиек-тесігі бекітілмеген құралдарының, қашан бұл тасымалдау зақым (бұзылу) және жетпеу белгісі, жоғалту іздерінсіз, Ережемен ұрықсат етіліп, тасымалдаушымен қабылдау-тапсыру жолдарындағы орындардың санын және массасының қалпын тексермей жүргізіледі.
139. Тағайындалған станцияға кеден органдарымен немесе жүк жіберушімен тиек-тесігі бекітілген түзілген вагондарда, контейнерлерде импорттық тауарларын беру Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген орындардың санын қоспағанда және тасымалдаушының уәкілінсіз оның массасын, қалпын тексеруде жүргізіледі.
140. Шекара қызметінің станциясымен шекара, санитарлық, уақытша тыйыммен және басқада қадағалау түрімен жүргізіліп пломбалап қойылған сәйкес, вагонды (контейнерлерді) ашудағы зақым келтірілген актілерімен саны және қалпы тексеруінсіз жүргізіледі.
141. Жүк қабылдаушының өтінішімен тасымалдаушы олардың арасында бекітілген шарт бойынша сол оқиғаларда Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілмеген болса, оның массасын, жүктің қалпын, орындардың санын тексеруге қатысады.
Келіп жеткен жүктің қалпын оның массасын, қалпын, орындардың санын тексеру және беру нәтижелері осы Ережемен көрсетілген тәртіппен рәсімделеді.
142. Тасымалдаушының қатысуынсыз жүк беруі туралы станция, жүк қабылдаушының талабы бойынша "Жүк берілуі туралы белгі" жөнелтпе құжатының бағанында келесі мазмұнды таңбаны жасайды:
Вагондарда, контейнерлерде жүк жіберушімен, кеден органдарымен немесе басқада бұған өкілетті органдармен пломбалап қойылып келген жүктеріне: "Осы жөнелтпе құжатымен жүк түзу вагонмен, контейнермен келіп жетті (керек еместі - сызып тастау) N_____ жіберушінің ЗПУ түзулермен, кеден органы немесе басқа да, өкілетті етілген органның және "____"__________ г. тексерусіз берілген".
Тиек-тесігі бекітілусіз, сондай-ақ ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын жүктерге:
"Жүк осы жүкқұжат бойынша түзу вагонда жетті N___ жоғалту белгілерсіз және "___"________ г. тексерусіз берілген".

143. Выдачу и проверку  груза перевозчик производит в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
При выдаче и проверке груза, перевозчик  в зависимости от результатов выдачи  составляет коммерческий акт. О наличии указанных обстоятельств делается отметка в памятке приемосдатчика или в ведомости на подачу-уборку вагонов в графе "Примечание" с указанием номера акта общей формы и выдачи с участием перевозчика.
144. При недостаче, порче или повреждении груза, когда об этом до выдачи его был составлен коммерческий акт (в том числе в пути следования), представитель перевозчика на станции назначения выдает груз грузополучателю только после определения размера фактической недостачи, порчи или повреждения груза согласно предъявленным грузополучателем документам (счетам-фактурам и так далее). При непредставлении указанных документов груз выдается грузополучателю только после составления коммерческого акта, с подробной описью, оказавшегося в наличии груза или после составления в соответствующих случаях акта экспертизы.
145. При осуществлении перевозчиком выдачи грузов на местах общего пользования и подъездных путях  подтверждением выдачи груза считается отметка на оборотной стороне накладной в графе "Отметки о выдаче груза", внесенная представителем перевозчика на станции назначения и заверенная штемпелем станции.
146. При выгрузке на местах общего пользования требование о проверке массы грузов перевозчиком на вагонных весах, грузополучатель заявляет до начала выгрузки.
При выгрузке вагонов на подъездных путях требование о проверке массы груза на вагонных весах грузополучателя предъявляется им в момент приема вагонов в установленном договором порядке.
Проверка массы грузов в пунктах назначения производится на весах того же типа, на каких груз был взвешен в пункте отправления. В случае отсутствия у грузополучателя и перевозчика вагонных весов, грузы перевозимые навалом и насыпью, при исправности вагонов, выдаются без проверки их веса.
147. Период времени вынужденного простоя вагона, контейнера в ожидании прибытия представителя перевозчика для участия в выдаче груза в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в общее время нахождения вагона или контейнера в пользовании грузополучателя, не включается.
Данное обстоятельство подтверждается актом общей формы с указанием в нем времени простоя вагона, контейнера с момента уведомления перевозчика о необходимости присутствия представителя перевозчика до момента его прибытия. Акт общей формы подписывается уполномоченными представителями грузополучателя и перевозчика.

143. Беруді және жүк тексеруін тасушы осы Ережемен көзделген жағдайда жүргізеді.
Жүк беруді және тексеруде тасымалдаушы берудің қорытындысында байланысты коммерциялық актіні жүргізеді. Көрсетілген жағдайлардың барысы туралы қабылдап тапсырушының жаднамасында немесе вагондарды беруді - жинау ақпартізімдегі "Ескерту" бағанында тасымалдаушының қатысуымен беру және жалпы пішінді актінің нөмірін көрсетумен қаулыдан жалпы түр акті нөмір нием және берудің тасушы қатысуымен белгі істеледі.
144. Жүктің жетпеуі, құртылуы немесе бұзылуында, оның берілуі алдында коммерциялық акті жасалған болса (оның ішінде жолшыбай еруде), тағайындалған станцияға тасымалдаушының уәкілі жүк қабылдаушыға жүк қабылдаушының табыс еткен құжаттарының (есеп шот фактурасы және тағы басқа) жүктің бұзылуы немесе құртылуын физикалық жетіспеушілігінің көлемін анықтағаннан кейін беріледі.
Көрсетілген құжаттары тапсырылған жағдайда жүк жүк алушыға экспертизалық актіні сәйкес жағдайларда құру немесе жүктің бар болып шығуының нақты тізімдемесімен беріледі.
145. Тасымалдаушымен жалпы қолдану орындарда және кірме жолдарда жүктерді беру кезінде, жүктің бергені туралы растау жүк парақтың екінші жағындағы "Жүк беру туралы белгілеу" бағанында станцияның мөртабанымен расталған және тағайындалған станцияның мөртабанымен расталған және тағайындалған станцияның тасымалдаушы уәкілімен енгізу болып табылады.
146. Жалпы қолданымдағы орындарға тасымалдаушымен вагондық таразыда жүктің массасын тексеру туралы талапта түсіру, жүкқабылдаушы түсірудің алдында хабарлайды.
Кірме жолдарда вагондарды түсіру кезінде жүк алушының вагондық таразының үстіндегі жүктің массасын өлшеу талабы онымен вагондарды қабылдау уақытында шартта белгіленген тәртіппен ұсынылады.
Жүктің массасын тағайындалған пунктерде жіберу пунктерде өлшенген дәл осындай таразымен тексеріледі. Егер де жүк алушымен және тасымалдаушыда вагондық таразы болмаған жағдайда, басқы және үйменен тасымалданатын жүктер, вагондардың түзулігінде, олардың салмақтарын тексермей беріледі.
147. Вагонның, контейнердің мәжбүрлі келуде босқа тұруы жүктерді беруге қатысуға тасымалдаушы уәкілінің келуі, Қазақстан Республикасының заңнамасында ескерілген жүкқабылдаушының қолдануында вагонның немесе контейнердің жалпы уақытында болуы енгізілмейді.
Тап осы жағдай жалпы түр актісімен ондағы вагондардың, контейнерлердің босқа тұру уақыты тасымалдаушыны оның келуі кезеңіне дейін тасымалдаушы уәкілінің болуының қажеттігімен расталады. Жалпы түр актісі жүк алушылар және тасымалдаушылардың уәкіл етілген өкілдерімен қол қойылады.

148. Проверка перевозчиком количества и состояния груза в соответствии с настоящими Правилами, производится в следующем порядке:
1) грузы, перевозимые навалом, насыпью, масса которых была определена взвешиванием, выдаются с проверкой массы, как правило, на весах того же типа, на каких она была определена при отправлении. При этом масса тары вагона принимается согласно трафарету на вагоне. При наличии вагонных весов у грузополучателя разрешается производить взвешивание тары вагона. Грузы, масса которых при отправлении была определена по обмеру, расчетным путем, выдаются с проверкой и определением массы груза тем же способом, что и при отправлении;
2) тарные, штучные грузы, масса которых при отправлении была определена по стандарту и по трафарету, выдаются с проверкой количества мест в отправке и массы или количества единиц груза только в поврежденных местах;
3) картофель, капуста и другие овощи, бахчевые культуры, перевозимые навалом, в том числе в сетках, выдаются грузополучателю с проверкой их массы. Выдача скоропортящихся грузов, перевозимых в упаковке, в том числе в ящиках открытого типа, масса которых определена при отправлении по трафарету или по стандарту, осуществляется с проверкой количества мест груза и массы или количества единиц груза только в поврежденных местах;
4) пиломатериалы и лесоматериалы выдаются с проверкой числа мест в вагоне, когда их количество согласно перевозочным документам не превышает 100, и посредством обмера - в остальных случаях.
При перевозке лесоматериалов, пиломатериалов, дров в штабелях проверка количества груза производится посредством обмера только в штабелях с нарушенным креплением.
Если масса указанных в настоящем пункте грузов при отправлении была определена взвешиванием, проверка массы груза перевозчиком на станции назначения производится тем же способом. Понижение в вагоне высоты лесных грузов и дров вследствие осадки и уплотнения их при перевозке считается в норме, если оно не превышает 3 см на каждый метр высоты штабеля.
При перевозке грузов в пакетах, в том числе пило- и лесоматериалов, их выдача при неисправной перевозке производится с проверкой количества пакетов и состояния груза только в неисправных пакетах.
Мясо и мясопродукты, перевозимые без упаковки в изотермическом подвижном составе, выдаются с проверкой массы груза (путем взвешивания на товарных весах) и количества мест в случаях, когда в накладной указано их число.
Масса грузов, перевозимых наливом, проверяется перевозчиком совместно с грузополучателем тем же способом, каким была определена масса такого груза при отправлении. Проверка состояния, массы и количества мест прибывшего опасного груза производится грузополучателем в присутствии представителя перевозчика на станции непосредственно на складе грузополучателя, за исключением случаев, когда перевозка опасных грузов осуществляется мелкими отправками.
Выдача опасных грузов производится на подъездных путях.

148. Тасымалдаушы жүктің мөлшерін және жай-күйін осы Ережеге сәйкес тексеруді мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) массасы өлшеумен белгіленген ақтарылып, үйіліп тасымалданатын жүктердің массасы, әдетте, жөнелтуге жіберерде анықталған таразы түрлерінде тексеріліп беріледі. Бұл ретте вагон ыдысының массасы вагондағы трафаретке сәйкес қабылданады. Жүк алушыда вагон таразы болғанда вагонның ыдысын өлшеуді жүргізуге рұқсат етіледі. Масса жөнелтуде өлшеу бойынша, есептеу жолымен анықталған жүктер жүктің массасы жөнелткендегі тәсіл бойынша тексеріліп және анықталып беріледі;
2) жөнелткенде массасы стандарт бойынша трафарет бойынша анықталған ыдыстағы, дара жүктер жөнелтілімдегі орындарының саны мен массасы немесе жүк бірліктерінің саны зақымданған жерлерде ғана тексеріліп беріледі;
3) ақтарылып, соның ішінде торкөздерде тасымалданатын картоп, капуста және басқа да көкөністер, бақша дақылдары жүк жөнелтушіге олардың массасы тексеріліп беріледі. Массасы жөнелткенде трафарет бойынша немесе стандарт бойынша анықталған, орамада, соның ішінде ашық жәшіктерде тасымалданатын тез бүлінетін жүктерді беру жүк орнының саны мен массасы немесе зақымданған жерлерде ғана жүк бірліктерінің саны тексеріліп жүзеге асырылады;
4) кеспе ағаштар мен ағаш материалдарының саны тасымалдау құжаттарына сәйкес 100-ден аспаса, вагондағы орынның саны тексеріліп және қалған жағдайларда өлшеу арқылы беріледі.
Ағаш материалдарын, кеспе материалдарды, ағаштарды тасымалдағанда жүктің мөлшерін тексеру бекітпесі бұзылған штабельдерде ғана өлшеу арқылы жүргізіледі.
Егер осы параграфта көрсетілген жүктердің массасы жөнелткенде өлшеу арқылы анықталған болса, жүк тасымалдаушы тағайындалу станциясында жүктің массасын тексеруді сол тәсілмен жүргізеді.
Вагонда орман жүктері мен ағаштар биіктігінің отыруының және тығыздалудың салдарынан төмендеуі, егер ол штабель биіктігінің әр метріне 3 см-ден аспаса қалыпты болып саналады.
Жүктерді пакеттерде, соның ішінде кеспе және орман материалдарын тасымалдағанда тасымал ақаулы болғанда, оларды беру ақаулы пакеттердегі ғана пакеттердің саны және жай-күйі тексеріліп жүргізіледі.
Орамасыз изотермиялық жылжымалы құрамда тасымалданатын ет және ет өнімдері жүк массасы (тауар таразысында өлшеу жолымен), және жүк қағазында олардың саны көрсетілген жағдайларда орындардың саны тексеріліп беріледі.
Құйылып тасымалданатын жүктердің массасын тасымалдаушы жүк алушымен бірге осындай жүктің массасы жөнелтілгенде анықталған тәсілмен анықтайды. Келіп жеткен қауіпті жүктің жай-күйін, массасын және орындардың санын тексеруді жүк алушы тасымалдаушының станциядағы өкілінің қатысуымен, қауіпті жүктерді тасымалдау шағын жөнелтпелермен жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, тікелей жүк алушының қоймасында жүргізіледі.
Қауіпті жүктерді беру кірме жолдарда жүзеге асырылады.

149. Масса груза считается правильной, если разница между массой груза, определенной на станции отправления, по сравнению с массой, определенной при проверке на станции назначения не превышает:
при недостаче массы - значений предельных расхождений определения массы (погрешность измерений массы) нетто такого груза, а также норму естественной убыли его массы;
при излишке массы - значений предельных расхождений определения массы (погрешность измерений массы) нетто такого груза.
Нормы естественной убыли массы грузов исчисляются:
от массы брутто груза по грузам, перевозимым в таре и упаковке;
от массы нетто груза - по грузам, перевозимым без тары и упаковки.
Норма точности взвешивания грузов на вагонных весах и нормы естественной убыли массы грузов указаны в приложении 21.
150. При перевозках грузов в прямом смешанном сообщении нормы естественной убыли массы, для каждого вида транспорта, участвующего в перевозке, применяются в одинарном размере за все расстояние перевозки на данном виде транспорта.
151. В тех случаях, когда перевозчик согласно настоящих Правил выдает груз с проверкой, он делает в графе "Отметки о выдаче груза" накладной отметку следующего содержания:
В случае отсутствия обстоятельств для составления коммерческого акта перевозчик делает отметку "Груз выдан согласно перевозочным документам. Верно, без претензий.".
В случае выдачи груза, соответствующего данным попутного коммерческого акта, перевозчик делает отметку "Груз согласно коммерческому акту N___ от _____ ст. __________ выдан верно";
При обнаружении недостачи массы груза, не превышающей нормы естественной убыли массы данного груза, значений погрешности измерений массы нетто, а также при обнаружении излишка массы груза, не превышающего значений погрешности измерений массы нетто: "При проверке массы груза "__" ________ г. оказалось ________ кг (цифрами и прописью)";
При оформлении результатов проверки массы и количества мест груза коммерческим актом в графе "Отметки перевозчика" накладной делается следующая отметка: "Составлен коммерческий акт N________ от "__" ________ г. о _____________(о чем)".
Отметки о выдаче груза удостоверяются подписью перевозчика, заверенной строчным штемпелем перевозчика на станции назначения.
Грузополучатель предъявляет перевозчику на станции назначения накладную для внесения в нее указанных в настоящем пункте отметок в день выгрузки или не позднее следующих за днем выгрузки суток.
При обнаружении излишка массы груза и выдаче грузов согласно документам "Верно. Без претензий" отметки, предусмотренные настоящим пунктом, проставляются перевозчиком, независимо от требования грузополучателя.

149. Жүктің массасы, егер жөнелту станциясында жүктің белгіленген массасы арасындағы айырмашылық тағайындалу станциясында тексеруде белгіленген массамен салыстырғанда:
массасы кем шыққанда - осындай жүктің нетто массасын (массаны өлшеу қателіктері) анықтау алшақтықтары мәндерінен, сондай-ақ оның массасының табиғи азаю нормасынан;
массасы артық шыққанда - осындай жүктің нетто массасын (массаны өлшеу қателіктері) анықтау алшақтықтары мәндерінен аспаса дұрыс болып саналады.
Жүк массасының табиғи азаю нормалары:
ыдыста және орамада тасымалданатын жүктер бойынша брутто массасынан;
ыдыссыз және орамасыз тасымалданатын жүктер бойынша нетто массасынан есептеледі.
Вагон таразысында жүкті өлшеу дәлдігінің нормасы және жүк массасының табиғи азаю нормалары 21 қосымшада көрсетілген.
150. Жүктерді аралас қатынаста тасымалдаған кезде массаның табиғи кему нормалары тасымалдауға қатысатын әрбір көлік түріне тікелей құжат бойынша көліктің осы түріндегі тасымалдаудың түгел қашықтығына бір еселік мөлшерде қолданылады.
151. Тасымалдаушы жүкті осы Ережеге сәйкес беретін жағдайларда, ол жүк қағазының "Жүктің берілуі туралы белгілер" бағанында мына мазмұндағы белгі соғады:
Коммерциялық акт жасау үшін жағдайлар болмағанда тасымалдаушы "Жүк тасымалдау құжаттарына сәйкес берілді. Дұрыс, талап жоқ." деген белгі соғады.
Жүкті жол-жөнекей коммерциялық актінің деректеріне сәйкес берген жағдайда тасымалдаушы "Жүк__________ ст. _____ N ____ коммерциялық актіге сәйкес дұрыс берілді" деген белгі соғады;
Аталған жүк массасының табиғи азаю нормасынан, нетто массасы өлшемінің қателігі мәнінен аспайтын жүк массасының кем шығуы анықталғанда, сондай-ақ нетто массасы өлшемінің қателігі мәнінен аспайтын жүк массасының артық шығуы анықталғанда: "__" ________ж. жүктің массасын тексергенде________ кг болды (цифрмен және жазбаша)";
Жүктің массасын және орындардың санын тексерудің нәтижелерін ресімдегенде коммерциялық актімен жүк қағазының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында мынадай белгі соғылады:"_____________туралы (не туралы) "__" __________ж. N __________коммерциялық акт жасалды".
Жүкті беру туралы белгі тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы жол мөрқалыбымен расталған тасымалдаушының қолымен куәландырылады.
Жүк алушы тағайындалу станциясында тасымалдаушыға осы тармақта көрсетілген белгілерді енгізу үшін жүк қағазын түсіру күні немесе түсіру күнінен кейінгі тәуліктен кешіктірмей береді.
Жүк массасының артық болуы анықталғанда және жүк құжаттарға сәйкес берілгенде осы тармақта көзделген "Дұрыс. Талапсыз" деген белгілерді тасымалдаушы жүк алушының талабына тәуелсіз қояды.

152. В случаях, когда перевозчик выдает груз с проверкой, вскрытие вагона, контейнера перевозчиком производится в присутствии грузополучателя. При вскрытии вагонов, контейнеров грузополучателем без участия представителя перевозчика на станции ответственность за не сохранность груза несет грузополучатель.
153. При выгрузке тарных и штучных грузов на подъездных путях, используемых одним грузоотправителем/грузополучателем в случаях, когда выдача груза производится с участием перевозчика, грузополучатель укладывает груз отдельно от ранее выгруженного с тем, чтобы обеспечивалась, при необходимости, возможность повторной проверки выгруженного груза.
154. При выдаче перевозчиком грузов, перевозимых со съемным оборудованием, в том числе с овощными, хлебными щитами, а также утеплительными и прокладочными материалами, масса данного оборудования и материалов включается в массу тары вагона.
Масса утеплительных материалов, овощных щитов и другого съемного оборудования принимается согласно данным, указанным в накладной.
155. При обнаружении в процессе выгрузки в местах общего пользования станции назначения излишков груза, прибывшего в вагоне, погруженном и опломбированном перевозчиком, либо в открытом подвижном составе, погруженном перевозчиком, представитель перевозчика на станции назначения информирует об этом станцию погрузки. При этом излишки мест тарных штучных грузов остаются на станции назначения до выяснения их принадлежности. Излишки массы груза, перевезенного навалом, насыпью, а также скоропортящегося груза, которому угрожает порча, выдаются грузополучателю под сохранную расписку вместе с основным количеством груза, указанным в накладной.
Аналогично под сохранную расписку выдаются грузополучателю излишки грузов при выгрузке грузов на местах общего пользования и подъездных путях. В сохранной расписке грузополучателя устанавливается обязательство не использования полученных излишков и возврата их по первому требованию перевозчика.
Представитель перевозчика на станции отправления после получения от представителя перевозчика на станции назначения телеграммы об обнаруженных излишках грузов информирует об этом грузоотправителя, который в течение четырех суток, а по скоропортящимся грузам в течение двух суток сообщает представителю перевозчика на станции отправления как распорядиться излишне выгруженным или выданным грузом. При неполучении в указанные сроки от представителя перевозчика на станции отправления информации грузы, выгруженные в местах общего пользования, подлежат реализации в установленном порядке. Грузы, выданные под сохранную расписку, остаются в распоряжении грузополучателя после возвращения перевозчиком грузополучателю сохранной расписки.

152. Тасымалдаушы жүкті тексеріп берген жағдайларда, вагонды, контейнерді ашу жүк алушының қатысуымен жүргізіледі. Жүк алушы вагондарды, контейнерлерді тасымалдаушының станциядағы өкілінің қатысуынсыз ашқанда, жүктің сақталмағаны үшін жауапкершілік жүк алушыға жүктеледі.
153. Ыдыстағы және дара жүктерді бір жүк жөнелтуші/жүк алушы пайдаланатын кірме жолдарда түсіргенде, жүкті беру тасымалдаушының қатысуымен жүргізілетін жағдайларда, жүк алушы түсірілген жүкті, қажетінде қайталап тексеру мүмкіндігі сақталуы қамтамасыз етілуі үшін жүкті бұрын түсірілгеннен бөлек жинайды.
154. Тасымалдаушы алынбалы жабдықпен, соның ішінде көкөніс, астық қалқандарымен, сондай-ақ қымтағыш және төсем материалдарымен тасымалданатын жүктерді бергенде, аталған жабдықтың масса мен материалдарының массасы вагон ыдысының массасына енгізілмейді.
Қымтағыш материалдардың, көкөніс қалқандарының және басқа да алынбалы жабдықтың массасы жүк қағазында көрсетілген деректерге сәйкес қабылданады.
155. Жүкті тағайындалу станциясының жалпы пайдаланымдағы орындарында түсіру барысында тасымалдаушы тиеген және пломбылаған вагонда немесе тасымалдаушы тиеген ашық жылжымалы құрамда жүктің артық шығуы анықталғанда тасымалдаушының станциядағы өкілі ол жайында тиеу станциясына хабарлайды. Бұл ретте ыдыстағы дара жүктердің артық орны тағайындалу станциясында олардың тиесілігі анықталғанға дейін қалады. Ақтарылып, үйіліп тасымалданған жүк, сондай-ақ бүліну қатері төніп тұрған тез бүлінетін жүк массасының артығы жүк алушыға сақтау қолхатымен жүктің жүк қағазында көрсетілген негізгі мөлшерімен бірге беріледі.
Жүк алушыға жүкті жалпы пайдаланымдағы орындарында және клиенттің кірме жолдарында түсіргенде артық жүк те осы тәріздес сақтау қолхатына беріледі. Жүк алушының сақтау қолхатында алынған артық жүкті пайдаланбау және оларды тасымалдаушының бірінші талабы бойынша қайтару міндеттемесі белгіленеді.
Тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілінен жүктің артық шығуы туралы жеделхатты алғаннан кейін ол жайында жүк жөнелтушіге хабарлайды, ол төрт тәулік ішінде, тез бүлінетін жүктер бойынша екі тәулік ішінде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкіліне артық түсірілген немесе берілген жүкті қалай жұмсау керектігін хабарлайды. Аталған мерзімде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілінен ақпарат алынбағанда жалпы пайдаланымдағы орындарында түсірілген жүктер белгіленген тәртіппен сатылуға жатады. Сақтау қолхатына берілген жүктер тасымалдаушы жүк алушыға сақтау қолхатын қайтарғаннан кейін жүк алушының иелігінде қалады.
155-1. Жүкті станциядан алып шығу үшін жүк алушы барлық тиісті төлемдерді енгізгені туралы белгісі бар жүк қағазын, ал жүкті рұқсатнама бойынша алып шығу тәртібі белгіленген станцияларда сондай-ақ тасымалдаушының өкілі қол қойған рұқсатнаманы көрсетеді. Жүкті станцияның аумағынан алып шыққанда рұқсатнама бақылау-өткізу пунктінде жүк алушыдан алынып қояды. Егер жүк бөліп шығарылатын болса, рұқсатнама жүктің соңғы бөлігі шығарылғаннан кейін алынады.
Егер жүкті шығару ақысыз сақтау мерзімі өткеннен кейін жүргізілсе, жүк алушы қабылдаушы-тапсырушыға жүкті сақтағаны үшін алымды төлегені туралы квитанцияны көрсетеді.

156. В случае неприбытия груза на станцию назначения в установленный срок доставки грузополучатель предъявляет представителю перевозчика на станции назначения подлинную квитанцию о приеме груза или справку станции отправления. Представитель перевозчика на станции назначения убеждается в неприбытии груза на станцию назначения и для проверки подлинности предъявленной квитанции о приеме груза к перевозке запрашивает представителя перевозчика на станции отправления. Представитель перевозчика на станции отправления, получив такой запрос, в суточный срок дает ответ с подтверждением приема груза к перевозке с указанием сведений всех граф накладной согласно книге приема грузов к отправлению. После получения ответа с подтверждением подлинности предъявленных документов представитель перевозчика на станции назначения делает отметку в предъявленной квитанции или справке станции отправления "Груз не прибыл" и заверяет данную запись календарным штемпелем перевозчика на станции назначения и своей подписью.
Розыск груза, не прибывшего по назначению в указанный в квитанции о приеме груза срок, производится по заявлению грузополучателя перевозчиком.
В подтверждение обоснованности требования о розыске груза грузополучатель представляет квитанцию о приеме груза, а при ее отсутствии - один из следующих документов: счет-фактуру поставщика (в подлиннике или в копии), документ поставщика (грузоотправителя), заменяющий счет-фактуру, если указанные документы имеют данные о роде груза, дате отгрузки, станции отправления, станции назначения, номере накладной, по которой груз сдан к перевозке, и номере вагона (при повагонной отправке) или номере контейнера - при отправке груза в контейнере.
В случае неприбытия груза, перевозимого по безбумажной технологии с использованием электронной накладной, в указанный в квитанции о приеме груза срок доставки грузополучатель предъявляет перевозчику требование о розыске груза. Для этого грузополучатель подает представителю перевозчика на станции назначения письменное заявление, в котором указывает номер электронной отправки и станцию отправления. Розыск груза производится через информационную систему перевозчика.
Розыск груза, следующего из-за границы или со станций железных дорог государств-участников Содружества Независимых Государств, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики (далее - железные дороги), производится перевозчиком станции назначения на условиях действующих международных соглашений.

156. Жүк станцияға жеткізудің белгіленген мерзімінде келмеген жағдайда жүк алушы тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкіліне жүкті қабылдау туралы квитанцияның түпқұжатын немесе жөнелту станциясының анықтамасын көрсетеді. Тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілі жүктің тағайындалу станциясына келмегендігіне көз жеткізеді және жүктің тасымалдауға қабылданғаны туралы көрсетілген квитанцияның түпнұсқасы екендігін тексеру үшін тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілін сұратады. Тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі мұндай сұрау салуды алғаннан кейін, бір тәулік мерзімде жүк қағазының барлық бағандарындағы мәліметтерді жүкті жөнелтуге қабылдау кітабына сәйкес көрсетіп, жүктің тасымалдауға қабылдануын растап жауап береді. Көрсетілген құжаттардың түпнұсқалығы расталған жауап алғаннан кейін тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілі ұсынылған квитанцияда немесе жөнелту станциясының анықтамасында "Жүк келген жоқ" деген белгі соғады және аталған жазбаны тағайындалу станциясындағы тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалпымен және өзінің қолымен растайды.
Жүкті қабылдау туралы квитанцияда көрсетілген мерзімде келмеген жүкті іздестіру жүк алушының арызы бойынша тасымалдаушы жүргізеді.
Жүкті іздестіру туралы талаптың негізділігін растау үшін жүк алушы жүкті тасымалдауға қабылдау туралы квитанцияны, ал ол болмаған жағдайда - мына құжаттардың біреуін: егер аталған құжаттарда жүктің түрі, тиеу датасы, жөнелту станциясы, тағайындалу станциясы, жүк тасымалдауға тапсырылған жүк қағазының нөмірі және вагонның (вагондап жөнелтілімде) нөмірі немесе жүкті контейнермен жөнелткенде - контейнердің нөмірі туралы деректері болса, жеткізушінің шот-фактурасын (түпнұсқада немесе көшірмесін), жеткізушінің (жүк жөнелтушінің) шот-фактураны алмастыратын құжатын тапсырады.
Электрондық жүк қағазы қолданылған қағазсыз технология бойынша тасымалданатын жүк жүкті қабылдау туралы квитанцияда көрсетілген жеткізу мерзімінде келмеген жағдайда, жүк алушы тасымалдаушыға жүкті іздестіру туралы талап қояды. Ол үшін жүк алушы тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкіліне жазбаша арыз береді, онда электрондық жөнелтілімнің нөмірін және жөнелту станциясын көрсетеді. Жүкті іздестіру тасымалдаушының ақпараттық жүйесі арқылы жүргізіледі.
Шетелден немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы елдердің, Латвия Республикасының, Литва Республикасының, Эстония Республикасының темір жол станцияларынан келе жатқан жүкті іздестіруді тағайындалу станциясының тасымалдаушысы қолданыстағы халықаралық келісімдердің шарттарына сәйкес жүргізеді.

156-1. Выдача груза, перевозимого по досылочным перевозочным документам, производится:
прибывшей части груза при основных перевозочных документах - под расписку в дорожной ведомости с выдачей грузополучателю накладной и коммерческого акта на недостачу груза;
прибывшей недостающей части груза по досылочным перевозочным документам - под расписку в досылочной дорожной ведомости по предъявлению грузополучателем основной накладной и коммерческого акта. При этом коммерческий акт остается у перевозчика, независимо от принадлежности вагонов.
Окончательный расчет за перевозку производится по основной накладной. О выдаче груза, прибывшего по досылочным документам, представителем перевозчика на станции делается отметка на основной накладной.
В случае прибытия груза по досылочным перевозочным документам ранее прибытия груза по основным перевозочным документам выдача прибывшей части груза производится под расписку грузополучателя на досылочной дорожной ведомости. Кроме того, грузополучатель выдает перевозчику справку в том, что полученная часть груза им будет зачтена в счет основной отправки. Это справка хранится у перевозчика.
В случае прибытия по досылочным перевозочным документам всего груза согласно квитанции о приеме груза станция на основании данной квитанции составляет копии накладной и дорожной ведомости взамен утраченных и оформление выдачи производится в порядке, установленном настоящими Правилами.
156-2. В случае досылки вагонов, отцепленных от основной отправки, оформленной по безбумажной технологии с использованием электронной накладной, выдача груза производится:
прибывшей части груза по электронной накладной на основную отправку в порядке, установленном настоящими Правилами, с выдачей коммерческого акта и внесением отметки о неприбывшей части груза в электронную накладную и бумажную копию электронной накладной;
прибывшей части груза по досылочным документам после прибытия основной отправки - под расписку в оригинале досылочной дорожной ведомости (при следовании досылочной ведомости с вагоном) или в бумажной копии досылочной ведомости (при безбумажной технологии перевозки) по предъявлении грузополучателем коммерческого акта и накладной на основную отправку, если она была выдана грузополучателю;
прибывшей части груза при досылочных документах до прибытия основной отправки - под расписку в оригинале досылочной дорожной ведомости (при следовании досылочной ведомости с вагоном) или в бумажной копии досылочной ведомости (при безбумажной технологии перевозки) с выдачей грузополучателем перевозчику справки о том, что полученная часть груза им будет зачтена в счет основной отправки.
главу 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Применение запорно-пломбировочных устройств для пломбирования вагонов и контейнеров

156-1. Қосымша жеткізу тасымалдау құжаттары бойынша тасымалданатын жүктерді беру былай жүргізіледі:
негізгі тасымалдау құжаттарымен жүктің келген бөлігі - жүк алушыға жүктің кем шығуына жүк қағазы мен коммерциялық актіні беріп, жол тізімдемесінде қол қойғызып;
қосымша жеткізу тасымалдау құжаттары бойынша жүктің жетпейтін бөлігі келгенде - жүк алушы негізгі жүк қағазы мен коммерциялық актіні көрсеткенде, қосымша жеткізу жол тізімдемесінде қол қойғызып. Бұл ретте коммерциялық акт вагонның тиесілігіне тәуелсіз тасымалдаушыда қалады.
Тасымал үшін ақтық есеп айырысу негізгі жүк қағазы бойынша жүргізіледі. Тасымалдаушының станциядағы өкілі қосымша жеткізу құжаттары бойынша келген жүктің берілгендігі туралы белгіні негізгі жүк қағазында соғады.
Қосымша жеткізу құжаттары бойынша жүк негізгі тасымалдау құжаттары бойынша жүктен бұрын келген жағдайда жүктің келген бөлігін беру жүк алушының қосымша жеткізу жол тізімдемесінде қолын қойғызып жүргізіледі. Сонымен бірге жүк алушы тасымалдаушыға жүктің алынған бөлігін ол негізгі жөнелтілімнің есебіне жатқызатындығы туралы анықтама береді.
Қосымша жеткізу құжаттары бойынша жүкті қабылдау туралы квитанцияға сәйкес барлық жүк келген жағдайда станция аталған квитанцияның негізінде жоғалтылғандардың орнына жүк қағазы мен жол тізімдемесінің көшірмелерін жасайды және жүкті беруді ресімдеу осы Ережемен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
156-2. Электрондық жүк қағазын қолданып қағазсыз технологиямен ресімделген, негізгі жөнелтілімнен ағытылған вагондар қосымша жеткізілген жағдайда жүктерді беру:
осы Ережемен белгіленген тәртіппен негізгі жөнелтілімге электрондық жүк қағазы бойынша келген жүктің бөлігі коммерциялық акт беріліп және жүктің келмеген бөлігі туралы электрондық жүк қағазына және электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесіне белгі соғылып;
негізгі жөнелтілім келгеннен кейін қосымша жіберу құжаттары бойынша келген жүктің бөлігі - жүк алушы коммерциялық актіні және негізгі жөнелтілімге жүк қағазын, егер ол жүк алушыға берілген болса, көрсеткенде қосымша жеткізу жол тізімдемесінің түпнұсқасында (қосымша жеткізу тізімдемесі вагонмен бірге жүргенде) немесе қосымша жеткізу тізімдемесінің қағаз көшірмесінде (тасымалдаудың қағазсыз технологиясында) қол қойғызылып;
негізгі жөнелтілім келгенге дейін қосымша жіберу құжаттары бойынша келген жүктің бөлігі - жүк алушы тасымалдаушыға алынған жүктің бөлігін ол негізгі жөнелтілімнің есебіне жатқызатындығы туралы анықтама беріп, қосымша жеткізу жол тізімдемесінің түпнұсқасында (қосымша жеткізу тізімдемесі вагонмен бірге жүргенде) немесе қосымша жеткізу тізімдемесінің қағаз көшірмесінде (тасымалдаудың қағазсыз технологиясында) қол қойғызылып жүргізіледі.";
6-тарауды келесі редакцияда баяндалсын:
"6-тарау. Вагодар мен контейнерлерді пломбалау үшін бекіту-пломбалау құрылғыларын қолдану

157. Для обеспечения сохранности перевозимых грузов и предотвращения проникновения посторонних лиц, погруженные вагоны и контейнеры пломбируются запорно-пломбировочными устройствами:
1) перевозчика, когда груз погружен им или перегружен в пути следования;
2) грузоотправителя, когда груз погружен грузоотправителем;
3) порта, пристани, когда груз перегружен портом, пристанью в пути следования и они являются грузоотправителями;
4) таможенных органов при вскрытии в пути следования для проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом запорно-пломбировочныe устройства таможенных органов приравниваются к отправительским.
158. Запорно-пломбировочныe устройства (контрольные элементы, совмещенные в единой конструкции с блокирующими устройствами) не должны допускать возможности снятия их с вагона, контейнера без нарушения их целостности.
159. Установка запорно-пломбировочных устройств производится на исправные запорные устройства вагонов, контейнеров, обеспечивая возможность беспрепятственного визуального считывания нанесенной на запорно-пломбировочном устройстве информации.
160. Запорно-пломбировочныe устройства устанавливаются:
на универсальном крытом вагоне - на накладках дверей с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на цистерне - на крышке верхнего загрузочного люка - по одному запорно-пломбировочному устройству, за исключением случаев, когда особый порядок пломбирования предусмотрен настоящими Правилами;
на крытом вагоне-хоппере для зерна - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и штанги, фиксирующей загрузочные люки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне-хоппере для минеральных удобрений - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и штанги, фиксирующей загрузочные люки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне-хоппере для цемента - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и на каждый загрузочный люк - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне для перевозки легковых автомобилей - на запорных устройствах дверей каждой торцевой площадки и переходной площадки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на контейнерах - по одному запорно-пломбировочному устройству на рукоятку, расположенную слева, на правой створке двери, закрывающейся последней на специализированном изотермическом вагоне - на дверях, оборудованных нажимной плитой и рычагом запорного устройства, с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству или - на дверях, оборудованных нижними ушками для пломбирования с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству.
На вагонах других типов установка запорно-пломбировочных устройств производится на места или узлы, специально предусмотренные для их пломбирования.

157. Тасымалданатын жүктердің сақталуын және бөтен адамдардың кіруінің алдын алуды қамтамасыз ету мақсатында тиелген вагондармен контейнерлер:
1) тасымалдаушының, жүк онымен тиелгенде немесе жол үстінде қайта тиелген жағдайда;
2) жүк жіберушінің, жүк жүк жіберушімен тиелген жағдайда;
3) порттың, кемежайдың, жүк кемежаймен жол үстінде, портпен қайта тиелген жағдайда, және олар жүк жіберуші болған жағдайда;
4) кедендік органдардың жол үстінде Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тексеру үшін ашқан жағдайда бекіту-пломбалау құрылғыларын қолданылады.
Сонымен бірге, кедендік органдардың бекіту-пломбалау құрылғылары жіберушінікіне теңестіріледі.
158. Бекіту-пломбалау құрылғылары (бақылау элементтері бұғаттау құрылғыларымен бір конструкцияда біріктірілген) вагонның, контейнердің тұтастығын бұзбай олардан алу мүмкіндігіне жол бермеуі тиіс.
159. Бекіту-пломбалау құрылғылары қолдану вагондардың, контейнерлердің ақаусыз бекіту құрылғыларына бекіту-пломбалау құрылғыларында жазылған ақпаратты көзбен шолуды қатерсіз оқу мүмкіндігін қамтамасыз ету арқылы жүргізіледі.
160. Бекіту-пломбалау құрылғылары мыналарға орнатылады:
жабық әмбебап вагонда - вагонның әр жағындағы есіктердің жапсырмаларында - бір-бірден БПҚ;
цистернада - жоғарғы жүк тиеу люгінің қақпағында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары, осы Ережемен пломбылаудың ерекше тәртібі көзделген жағдайларды қоспағанда;
жабық хоппер-вагонда - әр жүк түсіру штурвалында және тиеу люктерін бекітетін қарнақтарда - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары;
жеңіл автомобильдерді тасымалдауға арналған жабық вагонда - әр бүйірлік алаңша есіктерінің бекітпе құрылғыларында және өту алаңында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары;
контейнерлерде - сол жақта орналасқан тұтқада, соңғы болып жабылатын есіктің оң жақ жақтауында, арнайы изометриялық вагонда -есікте, баспа тақтайшаларымен бекіту рычагымен жабдықталғанына вагонның әр жағында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары немесе - вагонның әр жағында бекітуге арналған төмендегі құлақшаларымен жабдықталған есікте- бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары.
Вагондардың басқа түрлерінде бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату бекітуге арналған арнайы қарастырылған орындарында немесе түмешектерінде жүргізіледі.

161. Запорно-пломбировочныe устройства содержат следующие знаки:
1) буквенное сокращенное наименование железнодорожной администрации;
2) индивидуальный контрольный знак не менее, чем из шести знаков;
3) товарный знак предприятия-изготовителя;
4) последнюю цифру года выпуска запорно-пломбировочного устройства;
5) название запорно-пломбировочного устройства.
Применение запорно-пломбировочных устройств с одинаковыми, а также неясными и неполными индивидуальными контрольными знаками не допускается.
Технические требования на запорно-пломбировочные устройства для вагонов и контейнеров устанавливаются согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
162. Запорно-пломбировочноe устройство с нанесенным на него индивидуальным контрольным знаком подлежит строгому учету изготовителем, грузоотправителем, перевозчиком (при использовании им запорно-пломбировочных устройств).
Использованные запорно-пломбировочные устройства после перевозки утилизируются грузополучателем.
163. К запорно-пломбировочным устройствам отправителя приравниваются исправные запорно-пломбировочныe устройства таможенных органов, если в целях пограничного и таможенного контроля, а также санитарных, фитопатологических и других видов проверок имело место вскрытие вагонов, контейнеров, и как следствие - замена первоначально наложенных пломб или запорно-пломбировочных устройств.
Вскрытие вагонов, контейнеров, удостоверяется актом вскрытия вагона, контейнера, в порядке, установленном настоящими Правилами (приложение 43), составляемым перевозчиком, или соответствующей отметкой о вскрытии, вносимой перевозчиком в накладную в графу "Отметки перевозчика". Акт вскрытия заверяется подписями соответствующих лиц, осуществлявших контроль, подписью представителя перевозчика и наложением календарного штемпеля станции, на которой была произведена замена пломб или запорно-пломбировочных устройств, а отметка в накладной о вскрытии заверяется подписью соответствующего представителя перевозчика, на станции которой была произведена замена пломб или запорно-пломбировочных устройств, наложением календарного штемпеля этой станции, а также подписями соответствующих лиц, осуществлявших контроль, если подписи последних предусмотрены законодательством Республики Казахстан.
164. В случае обнаружения вагона, контейнера в пути следования без запорно-пломбировочного устройства, или с поврежденными запорно-пломбировочным устройством или с запорно-пломбировочным устройством не соответствующим сведениям, указанным в накладной, на вагон, контейнер накладывается новое запорно-пломбировочноe устройство с предварительным снятием поврежденного запорно-пломбировочного устройства или запорно-пломбировочного устройства не соответствующего сведениям, указанным в накладной.
Об установке запорно-пломбировочного устройства в накладной в графе "отметки перевозчика" делается соответствующая отметка с указанием контрольных знаков запорно-пломбировочного устройства.
Наличие на вагоне, контейнере запорно-пломбировочного устройства таможенного или иного органа государственного контроля (надзора) не является основанием для проверки перевозчиком при выдаче груза его состояния, массы и количества мест.
В случае оформления перевозчиком коммерческого акта к нему прикладывается запорно-пломбировочное устройство в соответствии с требованиями главы 27 настоящих Правил.

161. Бекіту-пломбалау құрылғылары мынадай белгілерден тұрады:
1) Темір жол әкімшілігінің әріппен қысқартылған атауы;
2) кемінде алты белгіден тұратын жеке бақылау белгісі;
3) жасаушы кәсіпорынның тауарлық белгісі;
4) бекіту-пломбалау құрылғыларының шығарылған жылының соңғы цифры;
5) бекіту-пломбалау құрылғыларының атауы.
Жеке бақылау белгілері бірдей, сондай-ақ анық емес және толық емес бекіту-пломбалау құрылғыларын қолдануға жол берілмейді.
Вагондармен контейнерлері үшін бекіту-пломбалау құрылғыларына техникалық талаптары осы Ережеге 45 қосымшаға сәйкес белгіленеді.
162. Бекіту-пломбалау құрылғысы оған, жеке қадағалау таңбасымен қондырылған әзірлеушімен, жүк жіберушімен, тасымалдаушымен қатал есепке алынады (бекіту-пломбалау құрылғыларын қолданған қолданған жағдайда).
Пайдаланылған бекіту-пломбалау құрылғылары тасымалдаудан кейін жүк алушымен жоюға жатады.
163. Жіберушінің бекіту-пломбалау құрылғыларына кедендік органдардың түзу бекіту-пломбалау құрылғылары теңестіріледі, егер шекаралық және кедендік бақылау, сондай-ақ санитарлық фитопотологиялық және басқа да түрлерінің тексеру мақсатында вагондарды, контейнерлердің ашылуы орын алғанда, салдары ретінде алғашқы салынған пломбалардың немесе бекіту-пломбалау құрылғыларын ауыстырылуы.
Вагондардың, контейнерлердің, ашулары тасымалдаушымен осы Ережемен белгіленген (қосымша 43) тәртіппен актімен, немесе "Тасымалдаушы белгісі" жүк қағазындағы бағанында ашу туралы тиісті белгі қою арқылы куәланады. Ашу актісі лайықты беттердің қол қоюларымен куәландырылады, жүзеге асырғандардың бақылау, тасымалдаушы өкілі қол қоюымен және календарлық мөрі салуымен станция, пломбалардың немесе бекітуі ауыстырылуы болған құрылғылардың, ал белгі қапталған тасымалдаушы өкілінің лайықты ашу туралы қол қоюмен куәландырылады, станцияларға пломбалардың немесе бекіту құрылғылардың ауыстырылуы болған жағдайда осы станцияның календарлық мөрі салуымен, сонымен қатар егер соңғы қол қоюлары Қазақстан Республикасының заңымен қарастырылған болса тиісті беттердің, бақылауды жүзеге асырғандардың қолымен куәландырылады.
164. Вагондармен, контейнерді жол үстінде бекіту-пломбалау құрылғыларынсыз немесе бұзылған бекіту-пломбалау құрылғыларын немесе жүк қағазында көрсетілген мәлімдемеге сәйкес келмейтін бекіту-пломбалау құрылғыларын табылған жағдайда, вагонға, контейнерге алдын ала бұзылған бекіту-пломбалау құрылғыларын немесе жүк қағазында көрсетілген мәлімдемеге сәйкес келмейтін бекіту-пломбалау құрылғыларын алып тастау арқылы жаңа бекіту-пломбалау құрылғылары орнатылады.
Бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату туралы "Тасымалдаушы белгісі" жүк қағазындағы бағанында бекіту-пломбалау құрылғыларының бақылау белгісін көрсетілумен сәйкес белгі қойылады.
Вагонда, контейнерде кедендік немесе басқа мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдардың бекіту-пломбалау құрылғыларының болуы жүкті беру кезінде тасымалдаушымен оның жағдайын, массасын және орын санын тексеруге негіз бола алмайды.
Осы Ереженің 27 тарауының талаптарына сәйкес тасымалдаушымен коммерциялық акт рәсімдеген жағдайда оған бекіту-пломбалау құрылғы бірге беріледі.

165. В случаях проверки состояния груза в пути следования, а также для таможенного досмотра либо другого вида государственного контроля (надзора) допускается не производить полную замену всех запорно-пломбировочных устройств, а ограничиться заменой только того запорно-пломбировочного устройства, снятие которого было произведено для осуществления проверки, о чем составляется акт общей формы и делается отметка в перевозочном документе.
В случаях, если на станции отправления на вагоне, контейнере обнаружены запорно-пломбировочныe устройства от предыдущих перевозок, они снимаются грузоотправителем или перевозчиком, в зависимости от того, кем производится погрузка груза.
166. На территории Республики Казахстан допускается перевозка грузов перечисленных в приложении 13 без запорно-пломбировочного устройства, но с обязательным наложением закрутки (тросовые, проволочные) для запирания дверей, люков.
Не пломбируются нижние сливные приборы цистерн, если их конструкция не допускает открытие нижнего сливного прибора без вскрытия верхнего загрузочного люка.
167. В случаях, предусмотренных настоящими Правилами, пломбируются также и порожние вагоны, контейнеры после выгрузки из них грузов или запираются закрутками в порядке аналогичном наложению запорно-пломбировочных устройств на груженые вагоны.
Перевозка порожних собственных и арендованных вагонов и контейнеров, вагонов серии 918, переоборудованных из рефрижераторных вагонов, изотермических вагонов нумерации 800, специализированных платформ для легковых автомобилей серии 927 производится наложением запорно-пломбировочных устройств за счет грузополучателя.
При пересылке на дезопромстанции (дезопромпункты) порожних крытых, изотермических вагонов после выгрузки из них грузов, требующих санитарной обработки по второй и третьей категориям на двери и люки накладываются закрутки и пломбы.
167-1. Применение для пломбирования вагонов, контейнеров запорно-пломбировочных устройств, изготовленных без учета требований настоящих Правил, не допускается.";
изложить пункт 168 в следующей редакции:
"168. Перевозки грузов повагонными и мелкими отправками оформляются накладной формы ГУ-27 (Приложение 14) либо комплектом перевозочных документов формы ГУ-29-0 (Приложение 15), состоящим из:
оригинала накладной (следует с грузом и выдается перевозчиком грузополучателю);
дорожной ведомости (следует с грузом и остается у перевозчика на станции назначения);
корешка дорожной ведомости (остается у перевозчика на станции отправления);
квитанции о приеме груза (остается у грузоотправителя).

165. Жол жүру барысында жүктің жағдайын тексерген жағдайларда, сондай-ақ кедендік тексеру әлде мемлекеттік бақылаудың (қадағалау) басқа түрі үшін бекіту-пломбалау құрылғыларын толық ауыстырмай, жүкке қол жеткізу үшін алынған бекіту-пломбалау құрылғыларын ауыстырумен ғана шектелуге жол беріледі, ол жайында жалпы нысанда акт жасалады және тасымалдау құжатында белгі соғылады.
Жөнелту станциясында вагонда, контейнерде өткен тасымалдардан қалған БПҚ анықталған жағдайларда оларды жүкті кімнің тиеуіне қарай жүк жөнелтуші немесе тасымалдаушы алып тастауы тиіс.
166. Қазақстан Республикасының аумағында 13-қосымшада аталған жүктерді БПҚ-сыз, бірақ есіктерді, люктерді жабуға бұраулар (тростық, кідірістік) міндетті түрде салып тасымалдауға жол беріледі.
Егер цистерналардың конструкциясы төменгі ағызу аспаптарын жоғарғы тиеу люгін ашпай-ақ ашылуына жол бермейтін болса, олар пломбыланбайды.
167. Осы Ережемен көзделген жағдайларда, сондай-ақ жүктері түсірілген бос вагондар да, контейнерлер де пломбыланады немесе тиелген вагондарға бекіту-пломбалау құрылғыларымен жабылғанға ұйқас бұраулармен жабылады.
Вагондарының сериясы 918 меншікті және жалданған бос вагондарды тасымалдау, 800 нөмірленген рефрежераторлық вагондардан, изметриялық вагодардан қайтадан жабдықталған вагондарды, 927 нөмірленген жеңіл автомобильдері үшін арнайы платформаларды бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату жүк алушының есебінен жүргізіледі.
Дезопромстанцияларына (дезопромпункты) бірінші және екінші категориясы бойынша санитарлық өңдеуді қажет ететін жабық, изометриялық бос вагондарын жүкті түсіргеннен кейін жіберген кезде есіктерге және люктерге бұраулармен пломбалар салынады.
167-1. Вагондарды, контейнерлерді пломбылау үшін осы Ереженің талаптарын ескеруінсіз жасалған бекіту-пломбалау құрылғылары қолдануға жол берілмейді.";
168-тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"168. Жүктерді вагондап және шағын жөнелтіліммен тасымалдау ГУ-27 нысанды (14-қосымша) жүк қағазымен не болмаса ГУ-29-0 нысанды (15-қосымша):
жүк қағазының түпнұсқасының (жүкпен бірге жүреді және тасымалдаушымен жүк алушыға беріледі);
жол тізімдемесінен (жүкпен бірге жүреді және тасымалдаушыда тағайындалу станциясына қалады);
жолдық тізімдеме түбіртегінен (жіберу станциясында тасымалдаушыда қалады);
жүкті қабылдау туралы квитанциядан (жүк жіберушіде қалады) тұратын тасымалдау құжаттарының жинағымен ресімделеді.

В случае оформления перевозки грузов с использованием электронного досье перевозки, бумажной копией электронного перевозочного документа является комплект, состоящий из универсальной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16), дорожной ведомости, корешка дорожной ведомости и квитанции о приеме груза формы ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17). Накладная формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) включает в себя оформление всех видов перевозок и заменяет все виды пересылочных железнодорожных накладных, оформляемых перевозчиком. Универсальная накладная выдается на печать как на рулонной бумаге телетайпного формата (узкая), так и на отдельных листах 11 формата.";
пункт 170 изложить в следующей редакции:
"170. Оформленная грузоотправителем в соответствии с настоящими Правилами накладная и выданная на ее основании грузоотправителю квитанция о приеме груза подтверждают заключение договора перевозки груза.
Накладная вместе с дорожной ведомостью следует с грузом до станции назначения, где выдается грузополучателю под расписку в дорожной ведомости. Квитанция о приеме груза выдается грузоотправителю под роспись в соответствующей графе корешка дорожной ведомости. Корешок дорожной ведомости остается у перевозчика.
При оформлении перевозки с использованием электронного досье перевозки груз следует в сопровождении бумажных перевозочных документов (копий электронных документов) или без сопровождения (при безбумажной технологии) согласно принятой на железнодорожном транспорте технологии организации перевозок.
Если плательщиком перевозки является экспедитор, то по его заявке перевозчик выдает ему копию дорожной ведомости за отдельную плату в соответствии с заключаемым между ними договором об организации перевозок грузов.";
в пункте 171:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) скоропортящихся грузов следующих в рефрижераторных секциях;";
в подпункте 5) слова "за исключением случаев, когда грузы направляются под выгрузку на подъездной путь клиента" исключить;
пункт 172 после слова "наличие" дополнить словом "сопроводительных";
пункт 176 изложить в следующей редакции:
"176. Графа "Скорость" - указывается с какой скоростью должна осуществляться перевозка груза (грузовой или большой). Если перевозка груза согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика должна осуществляться только большой скоростью, грузоотправитель в этой графе указывает именно эту скорость.";
пункт 178 изложить в следующей редакции:
"178. В графе "Индекс негабаритности" указывается степень негабаритности пятизначным индексом в следующей последовательности: 1-й знак - буква "Н", 2-й знак - степень нижней негабаритности, 3-й знак - степень боковой негабаритности, 4-й знак - степень верхней негабаритности, 5-й знак - вертикальная сверхнегабаритность. При отсутствии негабаритности груза графа "Индекс негабаритности" не заполняется.";

Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесін қолданып ресімделген жағдайда электрондық тасымалдау құжатының көшірмесі ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) әмбебап жүк қағазынан, жол тізімдемесінен, жол тізімдемесінің түбіртегінен және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (17-қосымша) жүкті қабылдау туралы квитанциядан тұратын жинақ болып табылады. ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) жүк қағазы тасымалдардың барлық түрлерін ресімдеуден тұрады және тасымалдаушы ресімдейтін жеткізу темір жол жүк қағаздарының барлық түрлерін ауыстырады. Әмбебап жүк қағазы басуға телетайптық форматтағы(тар) орама қағазбен де, 11 форматтағы жеке парақтармен де беріледі.";
170-тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"170. Жүк жөнелтушінің осы Ережеге сәйкес ресімдеген жүк қағазы мен оның негізінде жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау туралы берілген квитанция жүкті тасымалдауға жасасылған шартты растайды.
Жүк қағазы жол тізімдемесімен қоса жүкпен тағайындалу станциясына дейін жүреді, ол жерде жүк алушыға жол тізімдемесіне қолын қойғызып беріледі. Жүкті қабылдау туралы квитанция жүк жөнелтушіге жол тізімдемесінің түбіртегіндегі тиісті бағанда қол қойғызып беріледі. Жол тізімдемесінің түбіртегі тасымалдаушыда қалады.
Тасымалдауды тасымалдардың электрондық досьесін қолданып ресімдегенде жүк темір жол көлігінде қабылданған тасымалдарды ұйымдастыру технологиясына сәйкес қағаз тасымалдау құжаттарымен (электрондық құжаттардың көшірмелері) бірге немесе оларсыз (қағазсыз технологияда) жол жүреді.
Егер тасымалдар үшін ақы төлеуші экспедитор болып табылатын болса, онда оның өтініші бойынша тасымалдаушы жол тізімдемесінің қосымша данасын олардың арасында жасалған жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартқа сәйкес жеке төлем бойынша береді.";
171-тармағында:
Келесі редакциядағы 1-10) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) рефрежераторлық секцияда келе жатқан тез бүлінетін жүктерді;";
5) тармақшада "жүктерді түсіру клиенттің кірме жолына бағытталған жағдайларды қоспағанда" деген сөздер алынып тасталынсын;
172-тармақта "дұрыстығын және" сөздерден кейін "жолдама" сөзімен толықтырылсын";
176-тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"176. "Жылдамдық" бағаны - жүк тасымалдарының қандай жылдамдықпен (жүктік немесе үлкен) жүзеге асырылуы керектілігі көрсетіледі. Егер жүкті тасымалдау тасымалдаушының тарифтік басшылығына сәйкес үлкен жылдамдықпен жүзеге асырылуы тиіс болса, жүк жөнелтуші бұл бағанда осы жылдамдықты көрсетеді.";
178-тармақты келесі редакцияда баяндалсын:
"178. "Габаритсіздіктің индексі" бағанында келесі реттілігімен бес сандық индексімен габаритсіздік индексі көрсетіледі: 1-ші белгі - әріп "Н", 2-ші белгі - габаритсіздіктің төменгі дәрежесі, 3-ші белгі - габаритсіздіктің бүйір дәрежесі, 4-ші белгі - габаритсіздіктің жоғарғы дәрежесі, 5-ші белгі - аса габаритсіздік. Жүк габаритсіздігі болмағанда "Габаритсіздіктің индексі" бағаны толтырылмайды.";

пункты 180, 181 изложить в следующей редакции:
"180. Графа "Станция отправления и перевозчик" - указывается точное наименование перевозчика и станции отправления груза в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика. Данная графа заполняется проставлением штемпеля станции.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование станции отправления указывается в соответствии с классификатором станций автоматизированной информационной системой оператора магистральной железнодорожной сети, составленном на основе Тарифного руководства (прейскуранта) перевозчика.
181. Графа "Станция назначения и перевозчик" - указывается точное наименование перевозчика и станции назначения груза в соответствии с тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика. В тех случаях, когда груз следует на станцию, на которой выгрузка грузов осуществляется только на подъездных путях в графе "Станция назначения и перевозчик" под наименованием станции делает отметку "с подачей на подъездной путь..." и указывает наименование грузополучателя, для обслуживания которого предназначен подъездной путь.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование станции назначения груза указывается в соответствии с классификатором станций автоматизированной информационной системы оператора магистральной железнодорожной сети, составленном на основе Тарифного руководства N 4.";
пункт 184 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При заполнении граф "Грузоотправитель" и "Почтовый адрес грузополучателя" указывается наименование только одного юридического или физического лица.";
пункт 185 изложить в следующей редакции:
"185. В графе "Плательщик" указывается наименование юридического или фамилия, имя и отчество (полностью) физического лица, осуществляющих расчеты за перевозку груза соответственно при отправлении и выдаче, а также код плательщика, присвоенный перевозчиком.";
пункт 187 изложить в следующей редакции:
"187. Графа "Количество мест" - указывается количество мест груза отдельно по каждому наименованию груза (сборная отправка), по каждому роду упаковки и общее количество мест.
При перевозке грузов пакетами на поддонах в этой графе указывается дробью:
в числителе - количество пакетов, сформированных на поддонах;
в знаменателе - общее количество мест в пакетах;
для грузов, перевозимых насыпью, - слово "Насыпью";
для грузов, перевозимых навалом, - слово "Навалом";
для грузов, перевозимых наливом, - слово "Наливом".";
абзац первый пункта 189 изложить в следующей редакции:

180, 181-тармақтарын келесі редакцияда баяндалсын:
"180. "Жөнелту станциясы және тасымалдаушы" бағаны - тасымалдаушының және жүкті жөнелту станциясының толық атауы тасымалдаушының тарифтік басшылығына (прейкурантпен) сәйкес көрсетіледі. Аталған баған станцияның мөрқалыбын қоюмен толтырылады.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде жөнелту станциясының атауы тасымалдаушының Тарифтік басшылығы (прейкуранты) негізінде жасалған магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің станциялар жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
181. "Тағайындалу станциясы және тасымалдаушы" бағаны - тасымалдаушының және жүктің тағайындалу станциясының толық атауы тасымалдаушының тарифтік басшылығына сәйкес көрсетіледі. Жүк жүкті түсіру клиенттің кірме жолдарында ғана жүзеге асырылатын станцияға бара жатқан жағдайларда "Тағайындалу станциясы және тасымалдаушы" бағанында станцияның атауы тұсында "кірме жолға беріліп..." деген белгі соғылады және кірме жолы қызмет көрсетуге тағайындалған жүк алушының атауы көрсетіледі.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде тағайындалу станциясының атауы N4 Тарифтік басшылықтың негізінде жасалған магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің станциялар жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.";
184-тармақ келесі мазмұнында екінші азат жолмен толықтырылсын:
""Жүк жіберуші" және "Жүк алушының почталық мекен жайы" бағаналарын толтыру кезінде тек қана бір заңды немесе жеке тұлғаның аты көрсетіледі.";
185. "Төлем төлеуші" бағаны - жүкті жөнелткенде және бергенде тасымал үшін есеп айырысуды жүзеге асырған тасымалдау процесіне қатысушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (толығымен) және төлем жасаушының коды көрсетіледі.
187-тармақ келесі редакцияда баяндалады
"187. "Орындардың саны" бағаны - жүктің әрбір атауы (құрама жөнелтілім) бойынша, ораманың әрбір түрі бойынша жүктердің орны жеке және орындардың жалпы саны көрсетіледі.
Жүктерді пакеттермен табандықтарда тасымалдағанда бұл баған бөлшекпен:
алымында - табандықтарда қалыптастырылған пакеттердің саны;
бөлімінде - пакеттердегі орындардың жалпы саны көрсетіледі.
үйіндімен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Үйінді" сөзі;
ақтара тиеумен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Ақтара тиеу" сөзі;
құюымен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Құйылу" сөзі;";
189-тармақтың бірінші абзацты келесі редакцияда баяндалады:

"189. Графа "Наименование груза" - указывается полное наименование груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов.
При указании в графе "Наименование груза" различных наименований грузов указывается полное наименование каждого груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов и Гармонизированной номенклатурой грузов (ЕТСНГ и ГНГ).
При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к одной позиции номенклатуры грузов, в качестве кода указывается в соответствии с Тарифным руководством N 4 код позиции. При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к разным позициям номенклатуры грузов, в качестве кода указывается код груза, относящегося к данной позиции и дополнительно код для сборной отправки в соответствии с Тарифным руководством N 4.
При недостатке в накладной места для перечисления всех перевозимых по одной отправке грузов, грузоотправитель на бланках своей организации (не более формата перевозочного документа) составляет перечень с указанием знаков, марок, количества мест, упаковки, наименования и массы всех перевозимых грузов. Перечень составляется в четырех экземплярах, заверенных печатью, используемой при финансовых операциях, и подписью лица, уполномоченного руководителем организации-грузоотправителя.
Общее количество мест и масса грузов указываются в соответствующих графах накладной, а в графе "Наименование груза" указывается "Сборная отправка, перечень грузов прилагается".
Экземпляры перечня прочно прикрепляются к накладной и корешку дорожной ведомости. Один экземпляр перечня выдается грузоотправителю с квитанцией о приеме груза.";
пункт 190 дополнить абзацами следующего содержания:
"При перевозке груза на своих осях графы "Итого масса нетто" и "Тара вагона" не заполняются, а в графах "Масса груза в кг, определенная" и "Масса брутто" указывается масса груза, перевозимого на своих осях.
При определении "Итого масса нетто" на вагонных весах в соответствующих графах указываются:
"Итого масса нетто", определенная как разность между массой вагона брутто и его тарой;
масса брутто вагона, определенная путем взвешивания на весах;
масса тары вагона при определении массы тары на весах указываются сведения, полученные путем взвешивания с зачеркиванием сокращения "с бр.", если масса тары определялась на основании сведений на вагоне, то зачеркивается сокращение "пров". Масса тары вагона определяется с учетом находящейся в нем массы съемного или несъемного оборудования, которое не выдается грузополучателю на станции назначения вместе с грузом, но не включено в массу тары вагоны.
При указании в графе "Наименование груза" разных наименований грузов или груза одного наименования в разной упаковке в графе "Масса груза в кг, определенная" должна указываться масса груза каждого наименования отдельно по каждому роду упаковки и общая масса грузов в отправке.";
в пункте 192 слова ", если она определялась грузоотправителем либо с его участием" исключить;
пункт 194 изложить в следующей редакции:

"189. "Жүктің атауы" бағаны - жүктің толық атауы Жүктердің Бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасына сәйкес көрсетіледі.
"Жүктің атауы" бағанын көрсеткенде әртүрлі жүк атауына байланысты әрбір жүктің толық атауы Жүктердің Бірыңғай тарифтік - статистикалық номенклатурасына және Гармонизирлендірілген жүк номенклатурасына сәйкес көрсетіледі.
Бір номенклатуралы жүк позициясына сәйкес келетін, әртүрлі жүк атауын тармақта көрсеткен кезде, код ретінде тарифтік басшылығына сәйкес код позициясы көрсетіледі. Әртүрлі номенклатуралы жүк позициясына сәйкес келетін, әртүрлі жүк атауын тармақта көрсеткен кезде, код ретінде сол позицияға сәйкес жүк коды, сондай-ақ тарифті басшылыққа сәйкес құрама жөнелтілім коды қосымша беріледі.
Жүк қағазында бір жөнелтіліммен тасымалданатын барлық жүктерді атап көрсету үшін орын жетпегенде, жүк жөнелтуші өзінің ұйымының бланктерінде (тасымалдау құжатының форматынан артық болмайтын) тасымалданатын барлық жүктердің белгілерін, маркаларын, орындарының санын, орамасын, атауын және массасын көрсетіп тізімдеме жасайды. Тізімдеме қаржылық операцияларда қолданылатын мөрмен және жүк жөнелтуші-ұйымның басшысы уәкілеттендірген тұлғаның қолымен расталып, төрт данада жасалады.
Орындардың жалпы саны және жүктердің массасы жүк қағазының тиісті бағандарында көрсетіледі, ал "Жүктің атауы" бағанында "Құрама жөнелтілім, жүктің тізбесі қоса берілген" деп көрсетіледі. Тізімдеменің даналары жүк қағазына және жол тізімдемесінің түбіртегіне мықтап қыстырылады. Тізімдеменің бір данасы жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау туралы квитанциямен беріледі.";
190-тармақ келесі мазмұндағы абзацжолмен толықтырылсын:
"Егер өз баған өсінде жүк тасымалы кезінде "Нетто масса қорытындысы" және "Вагон тарасы" толтырылмайды, ал бағанында "Анықталған жүк массасы кг-мен" және "Масса брутто" өзінің өсінде жөнелтілетін жүктің массасы көрсетіледі.
Вагон салмағындағы "Масса нетто қорытындысы" сәйкес бағанда көрсетіледі:
Вагонның брутто массасы таразыға өлшеу жолымен анықталады;
Вагонның тара массасын анықтаған кезде,қысқартылған "брутто-н" алынып тасталған өлшену жолымен алынған мәліметтер таразыда көрсетіледі, егер тара массасы вагон мәліметіне сәйкес анықталған болса, онда "пров" қысқартуы алынып тасталады. Вагонның тара массасы белгіленген станцияда жүкпен бірге жүк алушыға берілмейтін, мұнда бірақ вагон тара массасы қосылмаған, алынбалы және алынбалы емес құрал-жабдықтары бар вагон есебімен анықталады.
"Жүктің атауы" бағанында әртүрлі жүк атауы немесе бір түрдегі жүк әртүрлі хаттамада "Анықталған жүк массасы кг-мен" бағанында әртүрлі жүк массасының хаттамасына сәйкес жеке салмағы және жөнелтуге жіберілетін жүктің жалпы массасы көрсетіледі.";
192-тармақтағы ", егер ол жүк жіберушімен немесе оның қатысуымен анықталған болса" сөзі алынып тасталынды;
194-тармақ келесі редакцияда баяндалады:

"194. В графе "Сведения о ЗПУ" указывается, кем произведено пломбирование: грузоотправителем или перевозчиком.
В графе "Тип ЗПУ" указывается тип запорно-пломбировочного устройства (далее - ЗПУ), установленного на вагоне.
В графе "К/знаки" указывается контрольный знак ЗПУ.
Графы "Тип ЗПУ" и "К/знаки" заполняются для всех ЗПУ, установленных на вагоне в соответствии с требованиями главы 6 настоящих Правил.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:
"197. В графе "За правильность внесенных в накладную сведений отвечаю" грузоотправитель или уполномоченное им по доверенности лицо разборчиво расписывается, а также указывает свою должность (за исключением, когда грузоотправителем является физическое лицо).
При заполнении электронной накладной в нее вносятся данные о должности, фамилии и инициалах лица, ответственного за правильность заполнения накладной.";
абзац первый пункта 199 изложить в следующей редакции:
"199. Грузоотправитель делает в графе 4 другие, не предусмотренные настоящими Правилами отметки (например, необходимые для грузополучателя сведения об ассортименте грузов, марке продукции).";
пункт 200 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Дополнительные требования к оформлению перевозочных документов на перевозку отдельных видов грузов устанавливаются правилами перевозок этих грузов.";
пункт 201 изложить в следующей редакции:
"201. В графе "Место для особых отметок и штемпелей" проставляются следующие отметки:
о необходимом прикрытии вагона в составе поезда в случаях, предусмотренных правилами перевозок опасных грузов, правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта и инструкцией по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов на железных дорогах колеи 1520 мм, инструкцией по движению поездов и маневровой работе;
об ограничениях по массе, роду подвижного состава или габариту погрузки в данном направлении перевозки (отметка об этом делается при визировании накладной);
"не спускать с горки" - в случаях, предусмотренных правилами перевозок опасных грузов, правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта и инструкцией по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов на железных дорогах колеи 1520 мм;
"Отправительский маршрут N __ прямой", "Отправительский маршрут N ___ с распылением на станции ______" или "Отправительский маршрут N __ в расформирование на станции _______" при перевозке груза отправительскими маршрутами на ст. ___", "Ступенчатый маршрут N _________ прямой", "Ступенчатый маршрут N _____ с распылением на станции _________" при перевозке груза ступенчатыми маршрутами.
Кроме того, в данной части накладной проставляется штемпель "Охрана" в случае сопровождения груза на всем пути следования военизированной охраной.";
абзац первый пункта 202 изложить в следующей редакции:

"194. "БПҚ туралы мәліметтер" бағанында плобылау кіммен өндірілгенін: жүк жөнелтушімен немесе тасымалдаушы.
"БПҚ типі" бағанында вагонға орнатылған бекіту-пломбылау құрылғысының типі (бұдан әрі-БҚП) көрсетіледі.
"К/ белгілері" бағанында БПҚ бақылау белгісі көрсетіледі.
"БПҚ типі" және "К/белгілері" бағандары Нақты Ережелердің 6 бөлімінің талаптарына сәйкес вагондарда орнатылған барлық БПҚ үшін толтырылады.";
197-тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"197. "Жүк қағазына енгізілген мәліметтердің дұрыстығына жауап беремін" бағаны - жүк жөнелтуші қолын анық қояды және өзінің аты-жөнін көрсетеді, жүк жөнелтуші уәкілеттендірген тұлға тасымалдау құжаттарын ресімдеуге берілген сенімхаттың негізінде қосымша лауазымын көрсетеді.";
199-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда баяндалады:
199. Жүк жөнелтуші 4-ші бағанда қарастырылған, сондай-ақ Негізгі Ережеде көрсетілмеген белгілерді де жасауға құқылы (мысалға: жүктің түрлілігі мен өнімнің маркасы жайлы қажетті мағлұматтар туралы);
200-тармақ келесі мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"жекелеген жүк түрлерінің тасымалына тасымалдау құжаттарын әзірлеудің қосымша талаптары, осы жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес белгіленеді.";
201-тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"201. "Ерекше белгілер мен мөрқалыптарға арналған орын" бағанында мынадай белгілер қойылады:
Пойыз құрамына вагонды бекіту жайлы мынандай жағдайларда, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесіне, темір жол транспортын эксплуатациялаудың техникалық ережелеріне және осы Ережемен көзделген және магистральдық желі операторы белгіленген тәртіппен бекіткен 1520 мм жолтабан темір жолдарда габаритсіз және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықпен көзделген жағдайларда;
тасымалдардың аталған бағытында жылжымалы құрамның массасы, түрі немесе тиеу габариті бойынша шектеулер туралы (ол жайында белгі жүк қағазына виза қойғанда жасалады);
"дөңестен түсірілмесін" - осы Ережемен көзделген және магистральдық желі операторы белгіленген тәртіппен бекіткен 1520 мм жолтабан темір жолдарда габаритсіз және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықпен көзделген жағдайларда;
"N ___ тікелей жөнелтілушілік маршрут" немесе "_________ ст. таратылатын N ___ жөнелтілушілік маршрут" - жүктерді жөнелтілушілік маршрутпен тасымалдағанда;
"N ___ тікелей айналмалы маршрут" немесе "_________ст. таратылатын N ___ айналмалы маршрут" - жүктерді айналма маршруттармен тасымалдағанда.
Сонымен қатар, егер жүк барлық жол бойында әскериленген күзетпен бірге алып жүру жағдайы туындаса, аталған жүкқағаз бөлімінде "Күзет" деген штамп қойылады.";
202-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда баяндалады:

"202. В графе "Накладная N" указывается типографский номер дорожной ведомости или номер отправки, присвоенный перевозчиком.";
пункт 204 изложить в следующей редакции:
"204. Графа "Ввоз груза разрешен на "___"_______" заполняется во всех случаях предъявления грузов к перевозке на местах общего пользования.";
в пункте 205 после слов "при погрузке грузов на" слова "подъездных путях" заменить словом "места";
в пункте 209 слова "подъездные пути" заменить словом "места";
в пункте 210 абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"210. Графы "Тарифные отметки", "Расчет платежей за __ км", "При отправлении" заполняются в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика, в графе "искл. тариф N" указывается код исключительного тарифа.
В графе "При отправлении" перевозчик, производящий начисление или взимание платежей за перевозку грузов, указывает размеры провозной платы, сбор за проезд проводника (проводников), сбор за объявленную ценность груза и другие отметки о платежах, в том числе составляющие тарифа.";
в пункте 212 абзац третьи исключить;
пункт 213 изложить в следующей редакции:
"213. После наименований станции отправления, станции назначения проставляется код, присвоенный станциям согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика. Станция отправления при предъявлении грузоотправителем оформленной накладной переносит содержащиеся в ней сведения и отметки в дорожную ведомость, корешок дорожной ведомости и квитанцию о приеме груза.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки коды проставляются в соответствии с классификаторами, используемыми в АРМ товарного кассира и автоматизированной информационной системе оператора магистральной железнодорожной сети.
При оформлении перевозки груза с использованием электронной накладной дата оформления приема груза к перевозке вносится в электронную накладную.";
пункт 215 изложить в следующей редакции:
"215. При переадресовке груза с оформлением новых перевозочных документов делаются отметки следующего содержания:
в новых перевозочных документах в графе "Наименование груза" - "Груз переадресован по распоряжению______ (фамилия, должность лица, давшего разрешение) N______, первоначальная накладная N______, станция отправления, станция назначения _______".
Отметки удостоверяются подписью представителя перевозчика на станции и штемпелем станции, оформляющей переадресовку.
При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки указанные в настоящем пункте данные и фамилия внесшего их в перевозочные документы представителя перевозчика на станции заполняются соответственно в новом и первоначальном электронном перевозочном документе. Распечатанные при оформлении переадресовки бумажные копии новой и первоначальной электронных накладных по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16) заверяются подписью товарного кассира перевозчика и штемпелем станции в графе "Отметки перевозчика".";
пункт 220 изложить в следующей редакции:

"202. "N№___ жүк қағазы" бағанында аталған жүк тағайындалу станциясына дейін баратын жол тізімдемесінің типографиялық нөмірі (жөнелтілімнің нөмірі).";
204-ші тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"204. "Жүкті "___" _______________ енгізуге рұқсат етілген" - жүктерді тасымалдауға жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарға берудің барлық жағдайларда толтырылады.";
205-ші тармақтағы "жүктерді тиеу кезінде" сөзіндегі "кірме жолдар" сөзі "орындар" сөзімен ауыстырылды;
209-шы тармақтағы "кірме жолдар" сөзі "орындар" сөзімен ауыстырылды.
210-тармақтың бірінші және екінші абзацы келесі редакцияда баяндалады:
"210. "Тарифтік белгілер", "___ км үшін төлемдермен есеп айырысу", "Жөнелткенде" бағандары тарифтік басшылық (прейскурантпен) тасымалдаушысына сәйкес толтырылады,"алынып тасталған тариф N" бағанында ерекше тарифтің коды көрсетіледі.
"Жөнелткенде" бағанында тасымалдаушының жүк тасымалдары үшін есептеулерді немесе төлемдерді өндіріп алуды жүргізетін өкілі тасымал ақысының, жолсеріктің (жолсеріктердің) жол жүргені үшін, жүктің мәлімделген құндылығы үшін алымдардың мөлшерлерін төлемдер туралы басқа да белгілерді көрсетеді.";
212-тармақтағы үшінші абзац алынып тасталды;
213-ші тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"213. Жөнелту станциясының, тағайындалу станциясының атауларынан кейін станцияларға тарифтік басшылыққа (прейскурантқа) сәйкес берілген коды қойылады. Жөнелту станциясы жүк жөнелтуші жүк қағазын бергенде ондағы мәліметтер мен белгілерді жол тізімдемесіне, жол тізімдемесінің түбіртегіне және жүкті қабылдау туралы квитанцияға көшіреді.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде кодтар тауар кассирінің АЖО-сында және магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қолданылатын жіктегішке сәйкес қойылады.
Жүк тасымалы тасымалдардың электронды жүкқағаз қолданылып рәсімделгенде, рәсімделген жүкті қабылдау мерзімі электронды жүкқағазға енгізіледі.";
215-ші тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"215. Жүкті жаңа тасымалдау құжаттарын ресімдеумен барар жері өзгертілгенде мына мазмұндағы белгілер қойылады:
жаңа тасымалдау құжаттарында - "Жүктің барар жері _____________(рұқсат берген тұлғаның тегі, лауазымы) "___" ________"N ___ өкімі бойынша өзгертілген, бастапқы жүк қағазының N _____, жөнелту станциясы _______________, тағайындалу станциясы ______________".
Белгілер тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және мекен-жайды ауыстыруды ресімдеген станцияның мөрқалыбымен куәландырылады.
Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы тармақта аталған деректер мен оларды тасымалдау құжаттарына енгізген тасымалдаушының станциядағы өкілінің тегі тиісінше жаңа және бастапқы электрондық тасымалдау құжаттарында толтырылады. Барар жерін ауыстыруды ресімдеуде басылған ГУ-27-У-ВЦ нысаны бойынша (16-қосымша) жаңа және бастапқы электрондық жүк қағазының қағаз көшірмелері тасымалдаушының тауар кассирінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен "Тасымалдаушының белгілері" бағанында куәландырылады.";
220-ші тармақ келесі редакцияда баяндалады:

"220. В графе "Платежи взысканы на станции назначения" - указывается номер квитанции разных сборов или номер платежной карты. Взимание платежей перевозчиком с грузополучателя на станции назначения удостоверяется подписью представителя перевозчика с указанием должности, фамилии и инициалов, а на оборотной стороне накладной и дорожной ведомости проставляется календарный штемпель станции о времени оформления выдачи груза.
Графа 3 "Вывоз груза" на оборотной стороне накладной заполняется представителем перевозчика на станции при выгрузке грузов на местах общего пользования и вывозе груза со станции назначения.";
в пункте 222 после слов "при выгрузке грузов на" слова "подъездных путях" заменить словом "местах";
параграф §5 главы 7 изложить в следующей редакции:
"§5. Заполнение дорожной ведомости на станции назначения
226. В подтверждение получения груза и расчетов за перевозку грузополучатель и перевозчик заполняют следующие графы дорожной ведомости:
Графа "Груз получил ______________ "___" ___________." - заполняется грузополучателем.
Графа "По доверенности N____ от "___" ___________." - заполняется станцией назначения с указанием номера представленной уполномоченным лицом доверенности на получение груза и даты ее выдачи.
В графе "Удостоверение личности (паспорт) серии ____N___ прописан в городе __________ ул__________ дом N____ кв. N ___" представителем перевозчика на станции указывается серия и номер паспорта уполномоченного на получение груза лица и адрес, по которому зарегистрирован владелец паспорта.
227. Внесенные в дорожную ведомость сведения заверяются подписями грузополучателя и представителя перевозчика на станции.";
главу 7 дополнить параграфом § 5-1 следующего содержания:
"§ 5-1. Заполнение досылочной дорожной ведомости
228. Досылочная дорожная ведомость заполняется перевозчиком по форме ГУ-29-О в пути следования в случаях разъединения груза и перевозочных документов при досылке груза на станцию назначения, а также разъединения части груза от основной отправки.
229. Дорожная ведомость следует с грузом до станции назначения, корешок дорожной ведомости остается у перевозчика. При перевозке груза по электронной накладной перевозчиком оформляется электронная досылочная дорожная ведомость формы ГУ-29у-ВЦ.
230. Досылочная дорожная ведомость заполняется в следующем порядке:
в дорожной ведомости и корешке накладной указывается "Досылочная";
графа "Срок доставки истекает" не заполняется;
в графе "Род вагона" указывается род вагона;
графы "N вагона", "Грузоподъемность вагона", "Количество осей", "Индекс негабаритности", "Тип/объем цистерны", "Перевозчик", "Станции передачи" заполняются в порядке, установленном настоящими Правилами;
в графах "Дорожная ведомость N" и "Корешок дорожной ведомости N" указывается номер отправки, присвоенный перевозчиком;
в графе "Скорость" указывается "Грузовая";
в графе "Станция отправления" указываются в соответствии с Тарифным руководством N 4 точное наименование и код станции оформления досылочной дорожной ведомости;
в графе "Отправитель" указываются наименование представителя перевозчика, оформившего досылочную дорожную ведомость;
графы "Почтовый адрес", "Плательщик", "Погрузка средствами", "Объявленная ценность" и "Тарифные отметки" не заполняются;
в графе "Станция назначения" указываются в соответствии с Тарифным руководством N 4 точное наименование и код станции назначения;
в графе "Получатель" указываются наименование представителя перевозчика на станции назначения.
заполнение граф со сведениями о грузе и его массе производится на основании сведений оригинала накладной. Кроме того, под наименованием груза делается отметка "Досылается к отправке N ____ для выдачи _________________ (наименование грузополучателя, его почтовый адрес)", указываются сведения о ЗПУ, а также о составленном акте общей формы или коммерческом акте;
графа "Платежи внесены на станции отправления" не заполняется. Представитель перевозчика оформивший досылочную дорожную ведомость указывает в ней свои фамилию, имя, отчество и ставит подпись;
в графе "Календарные штемпеля" дорожной ведомости и корешке дорожной ведомости проставляется календарный штемпель станции оформившей досылочную дорожную ведомость.
231. Досылочная дорожная ведомость заполняется грузополучателем на станции назначения в порядке, указанном в настоящих Правилах, в следующих случаях: при выдаче груза по досылочной дорожной ведомости на прибывшую часть груза к основной отправке, а также при непоступлении основных перевозочных документов на станцию назначения.";
в пункте 240 после слов "платформ и крытых вагонов" дополнить словами "инвентарного парка";
абзац первый пункта 248 изложить в следующей редакции:
"248. Предъявляемые к перевозке группами вагонов грузы, оформляются по одной накладной при соблюдении следующих условий:";
пункт 260 изложить в следующей редакции:

"220. "Төлемдер тағайындалу станциясында өндіріп алынған" бағанында - әртүрлі алымдар квитанцияларының нөмірі немесе төлем картасының нөмірі көрсетіледі. Төлемдерді өндіріп алу тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен куәландырылады, жүк қағазының және жол тізімдемесінің сырт жағында жүкті беру уақыты туралы станцияның күнтізбелік мөрқалыбы қойылады.
3 Баған "Жүк шақыру" жүкті тасымалдаушымен жалпы пайдалану жерінде жүкті түсіру мен қабылдауға тағайындалған станциядан әкету кезінде жүкқағаздың келесі беті тасымалдаушы өкілімен толтырылады.";
222-ші тармақтағы "жүктерді тиеу кезінде" сөзіндегі "кірме жолдар" сөзі "орындар" сөзімен ауыстырылды.
7-бөлімдегі 5-параграф келесі редакцияда баяндалады:
5. Жүк қағазын тағайындалу станциясында толтыру
"226. Жүкті және тасымалдар үшін есеп айырысуларды алғанын растап жүк алушы мен тасымалдаушы жол тізімдемесінің келесі бағандарын толтырады.
Баған "Жүкті ______________ "___" ___________ алдым." бағанын - жүк алушы толтырады.
Баған "___" ___________№ ____ сенімхат бойынша" бағанын - тағайындалу станциясы уәкілетті тұлға жүкті алуға берген сенімхаттың нөмірі мен оны беру датасын көрсетіп толтырады.
"____ сериялы N ____ жеке басының куәлігі (төлқұжаты), __________қаласында __________көшесі N ____ үй N ___ пәтерінде тіркелген" бағанын - тасымалдаушының станциядағы өкілі толтырады, жүкті алуға уәкілеттендірілгеннің төлқұжатының сериясы мен нөмірі көрсетіледі және төлқұжаттың иесі тіркелген мекен-жайы көрсетіледі.
227. Жол тізімдемесіне енгізілген мәліметтер жүк алушының және тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолдарымен куәландырылады.";
7-ші бөлім келесі мазмұндағы 5-1 параграфпен толықтырылды:
"228. Жүктік жөнелту ведомості қалдық жүкті арнаулы станциясына жөнелту кезіндегі, сондай-ақ негізгі жөнелтілімнен жүктің жарты бөлігін бөліп алу жағдайында тасымалдаушымен ГУ-29-О формасында толтырылады.
229. Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы Ережемен көзделген деректер тасымалдардың электрондық досьесіне электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесі беріліп енгізіледі.
230. Жүкті тасымалдар ведомості келесідей ретпен толтырылады:
жүктік ведомость пен жүкқағаз түбіртегінде "досылочная";
"жеткізу мерзімі өткен" баған толтырылмайды;
"вагон түрі" бағанында вагон түрі көрсетіледі;
"вагон нөмірі", "вагонның жүккөтергіштігі", "осьтерінің саны", "габаритсіздік индексі", "Цистернаның түрі/көлемі", "Тасымалдаушы", "Беру станциясы" бағандары нақты белгіленген Ережелерге сәйкес тәртіппен толтырылады;
"Жүктік ведомость N" және "Жүктік ведомость түбіртегінің N" бағанында тасымалдаушымен берілген жіберілу нөмірі көрсетіледі;
"Жылдамдық" бағанында "Жүктік" көрсетіледі;
"Жіберуші станциясы" бағанында Жүктік жөнелту ведомостін тіркейтін станция коды және N 4 тарифтік басшылыққа сәйкес нақты атауы көрсетіледі;
"Жіберуші" бағанында қалдық жүктік ведомості тіркеген тасымалдаушы өкілінің атауы көрсетіліп жазылады;
"Пошталық мекен-жай", "төлеуші", "Құралдармен тиеу", "Жарияланған бағалылық" және "Тарифтік белгілеулер" бағандары толтырылмайды;
"Белгіленген станциясы" бағанында Жүктік жөнелту ведомостін тіркейтін станция коды және N 4 тарифтік басшылыққа сәйкес нақты атауы көрсетіледі;
"Қабылдаушы" бағанында белгіленген станцияда тасымалдаушы өкілінің атауы көрсетіліп жазылады;
бағандарды толтыру жүк және оның салмағы туралы мәліметтері бар жүкқағаздың түпнұсқасы бойынша жүргізіледі. Сондай-ақ жүктің атауымен белгі жасалынады "Жөнелтуге қосылады.";
"248. Тасымалдауға вагондық топтамамен (топтама немесе маршруттық жөнелтілім) берілетін жүктер мына шарттар сақталғанда:
1) жүктер біртекті болғанда;
2) тиеу және түсіру клиенттің кірме жолдарында жүргізілгенде;
3) жүктерді жөнелтуді бір жүк жөнелтуші бір жөнелту станциясында тапсырғанда;
4) жүкті жөнелту бір жүк алушының атына бір тағайындалу станциясына жіберілгенде;
5) жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе тасымалдаушы жүктің массасы мен вагондардың санын жол жүру барысында өзгертпегенде ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) бір жүк қағазымен ресімделеді.";

"260. Объявление ценности обязательно при предъявлении к перевозке следующих грузов:
1) золота, серебра и платины, а также изделий из них;
2) драгоценных камней;
3) ценных мехов, например, бобра, голубого песца, горностая, куницы, норки, выдры, каракуля, тюленя, котика, чернобурой лисицы, скунса, соболя, а также изделий из этих мехов;
4) заснятых фильмов;
5) картин;
6) статуй;
7) художественных изделий;
8) антикварных вещей;
9) видео- и аудиоаппаратуры;
10) электронно-вычислительной техники;
11) множительной техники;
12) опытных образцов машин, оборудования, приборов;
13) грузов для личных, домашних нужд, перевозимых без сопровождения.
При предъявлении к перевозке домашних вещей с объявленной в накладной ценностью грузоотправитель составляет их опись в трех экземплярах с указанием наименования, количества и стоимости домашних вещей, помещенных в каждое грузовое место (ящик и т.п.).
Кроме того, в описи указываются общее количество мест и общая стоимость домашних вещей, которая должна соответствовать ценности, объявленной в накладной. Первый экземпляр описи остается на станции отправления, второй - у грузоотправителя, третий экземпляр должен быть вложен в домашние вещи и следовать вместе с ними до станции назначения.
Не допускается объявление ценности грузов, перевозимых навалом, насыпью, наливом, на открытом подвижном составе, с проводниками, за запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя, а также скоропортящихся и опасных грузов. Не допускается также объявление ценности части груза, перевозимого по одной накладной.
Объявление ценности грузов может производиться только по желанию грузоотправителя.";
пункты 263-265 изложить в следующей редакции:
"263. Перевозчик требует осмотра предъявленного к перевозке груза для проверки его ценности, если имеется основание предполагать, что ценность груза грузоотправителем завышена.
264. При оформлении представленных грузоотправителем перевозочных документов, представитель перевозчика на станции отправления:
проверяет правильность заполнения грузоотправителем описи,
указывает в ней номер железнодорожной накладной,
подписывается в строке "Опись принята"
проставляет календарный штемпель станции отправления.
Если опись составлена на нескольких листах, календарный штемпель и подписи грузоотправителя и представителя перевозчика на станции проставляются на каждом листе.
265. За объявленную ценность грузов грузоотправитель уплачивает перевозчику сбор согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика. Размер взимаемого сбора указывается в перевозочных документах.";

"260. Құндылығын жариялау мына жүктерді:
1) алтын, күміс және платина сондай-ақ осылардан жасалған басқа да бұйымдар;
2) бағалы тастар;
3) бағалы терілер, мысалы,;
4) түсірілген фильмдер;
5) суреттер;
6) мүсіндер;
7) көркемдік бұйымдар;
8) антикварлық заттар;
9) видео және аудио аппаратуралар;
10) электронды-есептеуіш техника;
11) көбейткіш техника;
12) ерусіз тасымалданатын тәжірибелі машина үлгілері, үйдің керек-жарақтары;
13) ерусіз тасымалданатын жеке және үйге қажетті жүктер.
Тасымалдауға апарардың алдында үй қажеттіліктерінің атын,санын және бағасын жазып, әрбір жүктік орынға орналастырып, олардың тізімін жөнелтуші жасап жүкқағазда көрсетілген бағалығын береді.
Сонымен қатар, тізімде жүкқағазда көрсетілген бағалылыққа сәйкес, үй қажеттіліктерінің жалпы құны мен орындардың жалпы саны көрсетілуі керек. Тізімнің бірінші данасы жөнелтілген станцияда қалады, екіншісі-жөнелтушіде, ал үшінші данасы үй қажеттіліктерінің арасына салынып, аталған станцияға дейін бірге жеткізілуі керек.
Ақтарма, үйілме, құймалы түрде, ашық жылжымалы құрамда, жолсеріктермен, жүк жөнелтушінің бекіту-пломбылау құрылғыларымен тасымалданатын, сондай-ақ тез бүлінетін және қауіпті жүктердің құндылығын жариялауға жол берілмейді. Сондай-ақ бір жүкқағазымен тасымалданатын жүктің бір бөлігінің құндылығын жариялауға жол берілмейді.
Жүктердің құндылығын жариялау жүк жөнелтушінің тілегі бойынша ғана жүргізілуі мүмкін.";
263-265-тармақтар келесі редакцияда баяндалады:
"263. Егер жүк жөнелтушінің жүктің құндылығын асырып жіберді деуге негіз болса, тасымалдаушы құндылығын қарап тексеру үшін тасымалдауға берілген жүкті ашуды талап етеді.
264. Жүк жөнелтуші берген тасымалдау құжаттарын ресімдеген кезде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі:
жүк жөнелтушінің тізімдемені дұрыс толтыруын тексереді, онда жүкқағазының нөмірін көрсетеді,
"Тізімдеме қабылданды" деген жолға қол қояды
жөнелту станциясының күнтізбелік мөрқалыбын қояды.
Егер тізімдеме бірнеше парақта жасалса, күнтізбелік мөрқалып және жүк жөнелтуші мен тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілінің қолдары әрбір парақта қойылады.
265. Жүктердің жарияланған құндылығы үшін жүк жөнелтуші тасымалдаушыға тарифтік басшылыққа сәйкес алым төлейді. Алынатын алымның мөлшері тасымалдау құжаттарында көрсетіледі.";

пункты 266 и 267 исключить;
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Расчеты по перевозкам и провозной плате";
пункт 268 изложить в следующей редакции:
"268. Платежи за перевозку грузов, проезд проводников, сопровождающих грузы, за погрузку, выгрузку, взвешивание средствами перевозчика, хранение и иные платежи и сборы, связанные с перевозками, установленные настоящими Правилами и Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика плательщик уплачивает на станции отправления в товарную кассу перевозчика наличными деньгами по квитанции грузовой учетной или централизованно через технологические центры обработки перевозочных документов или систему электронных платежей.";
дополнить пунктами 268-1, 268-2, 268-3 и 268-4 следующего содержания:
"268-1. Плата за пользование вагонами и контейнерами вносится перевозчику грузоотправителем, грузополучателем, ветвевладельцем в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика:
за все время нахождения у них вагонов и контейнеров, включая время необходимое для погрузки (разгрузки) и маневровых работ;
за время простоя (стоянки, задержки) вагонов и контейнеров на магистральных, станционных путях по вине грузоотправителей, грузополучателей, ветвевладельцев.
268-2. Грузоотправитель, грузополучатель, ветвевладелец возмещают перевозчику расходы, подлежащие выплате оператору магистральной железнодорожной сети, исчисляемые в соответствии с Тарифным руководством оператора магистральной железнодорожной сети, за все время простоя (стоянки, задержки) вагонов и контейнеров на магистральных, станционных путях по их вине.
268-3. При возникновении у перевозчика затруднений, вызванных несвоевременными погрузкой, выгрузкой (разгрузкой) грузов грузоотправителями, грузополучателями, перевозчик увеличивает плату за пользование вагонами и контейнерами, задержанными свыше 24 часов, но не более десятикратного размера.
В случае простоя вагонов увеличенный размер платы за пользование вагонами и контейнерами вводится не ранее суток после того, как на станции будет вывешено объявление об увеличении платы.
268-4. Время нахождения вагонов, контейнеров на путях магистральной железнодорожной сети по вине перевозчика, грузополучателя и других участников перевозочного процесса, исчисляется с момента занятия путей вагонами до момента освобождения путей.";
пункт 269 изложить в следующей редакции:
"269. Все платежи, причитающиеся за перевозки грузов, и иные платежи и сборы, связанные с перевозками, установленные настоящими Правилами и Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика, при расчетах через технологические центры обработки перевозочных документов, взыскиваются централизованно путем списания денег с лицевых счетов плательщиков (с имеющейся суммы предоплаты), если иное не предусмотрено договором.
Квитанция в приеме груза с указанием суммы провозной платы выдается грузоотправителю представителем перевозчика на станции отправления при оформлении перевозочных документов.";
пункт 270 изложить в следующей редакции:

266 және 267-тармақтар алынып тасталды;
10-бөлімнің тақырыбы келесі редакцияда баяндалады:
"10-бөлім. Тасымалдау және тасымалдау төлемі бойынша есеп";
268-тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"268. Жүк тасымалы, жүкті алып жүретін жолсеріктердің жол жүруі, тиеу, түсіру, тасымалдаушының құралдарымен таразылау, сақтау үшін төлемдер мен басқа алымдарды төлеуші жөнелту станциясында қолма-қол ақшамен темір жол ұйымдардың негізгі қызметі бойынша әртүрлі алымдар, айыпақы және қосымша төлемдер қабылдауға арналған жүк есепті квитанциясы бойынша, орталықтандырып тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі технологиялық орталықтары (ТехПД) немесе электрондық төлемдер жүйесі арқылы төлейді.";
келесі мазмұндағы 268-1,268-2,268-3, және 268-4-тармақтарымен толықтырылды:
"268-1. Вагондар мен контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлемдер тасымалдаушының тарифтік басшылыққа (прейскурантпен) сүйене отырып, тасымалдаушыға жүкжөнелтуші, жүк қабылдаушылардан төленеді.
Вагондар мен контейнерлердің осы уақытқа дейін тұрған уақытына тиеу уақыты мен жөндеу жұмыстарының уақыты қосылады;
Жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылардың кінәсынан магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалу уақыты.
268-2. Магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалуы уақытының төлемін оператордың Тарифтік басшылығына сүйене отырып, жүкжөнелтуші, жүк қабылдаушылар тасымалдаушының барлық шығындарын өтейді.
268-3. Егер тасымалдаушы жүк жөнелту кезінде, жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылар жүгі өз уақытында тиелмеудің салдарынан тасымалдаушы кейбір қиыншылықтарға кезіксе, ол 24 сағаттан асқан жағдайда вагондар мен контейнерлерді пайдалану үшін төлемін көбейтуге құқылы, бірақ ол он реттік мөлшерден аспауы қажет.
Вагондардың тоқтап қалу жағдайындағы вагондар мен контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлем көлемі, станцияда төлемнің көбейтілгені туралы хабарландыру ілінген уақыттан бастап бір күннен ерте төленбейді.
268-4. Жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылардың және тасымалдау процесінің басқа да қатысушылары кінәсынан магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалу уақыты, жолдың вагондармен орын алуы және оны босатуы уақыты есептеледі.";
269-тармақ келесі редакцияда баяндалады:
"269. Жүк тасымалдары үшін төленуге тиіс барлық төлемдер мен тасымалдарға байланысты қосымша алымдар нақты Ережелерге және Тарифтік басшылыққа (прейскурантпен) сүйене отырып, тасымалдаушы құжаттардың тексерілуі технологиялық орталықтар арқылы есептеледі, орталықтандырып төлеушілердің жеке шоттарынан (алдын ала жасалған төлемнің қолда бар сомасынан), ақшаны есептен алу жолымен жүргізіледі, егер өзгесі шартпен көзделмесе.
Тасымалдаушы құжаттарды толтыру кезінде жөнелту станциясынан тасымалдаушының өкілі арқылы жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау кезінде жеткізу төлемінің соммасы көрсетілген квитанция беріледі.";
270-тармақ келесі редакцияда баяндалады:

"270. Форма квитанции грузовой учетной утверждена Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.";
пункт 272 изложить в следующей редакции:
"272. Окончательный расчет за перевозку грузов производится грузополучателем по прибытии груза на станцию назначения. При этом до оформления выдачи грузов представитель перевозчика на станции проверяет правильность взысканной провозной платы, начисляет и предъявляет недоборы, допущенные на станции отправления, а также все платежи и сборы, образовавшиеся в пути следования и на станции назначения.
Возврат сумм перебора в этих случаях производится в претензионном порядке.";
в пункте 273 предложение первое исключить;
в пункте 274:
слова "через ТехПД" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Провозная плата по досылочной дорожной ведомости не взимается.";
дополнить главами 30, 31, 32, 33 следующего содержания:
"Глава 30. Перевозка жидких грузов наливом в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах
774. Грузы, перевозка которых производится наливом в вагонах-цистернах (далее - цистерны) и вагонах бункерного типа для перевозки нефтебитума (далее - бункерные полувагоны), указаны в приложении 47 к настоящим Правилам.
Грузы, перевозимые наливом, делятся на неопасные, которые транспортируются с соблюдением общих условий, и опасные, для которых должны выполняться кроме общих, также специальные условия перевозок, предусмотренные настоящими Правилами.
Опасные грузы, указанные в приложении 47 к настоящим Правилам знаком "**", перевозятся в сопровождении проводников грузоотправителя или грузополучателя в порядке, установленном Главами 19, 28 настоящих Правил.
775. Перевозка грузов не указанных в приложении 47 возможна по решению перевозчика на основании ходатайства грузоотправителя. Указанные ходатайства направляются не позднее, чем за шесть месяцев до предполагаемой даты перевозки данных грузов. К ходатайству прилагаются два экземпляра характеристики груза.
При перевозке опасных грузов дополнительно представляется аварийная карточка, стандарт или технические условия на предъявляемый к согласованию груз, сведения о типе и модели вагона-цистерны, в которой предполагается перевозить опасный груз с обоснованиями завода-изготовителя о ее пригодности для этой перевозки о допущении к эксплуатации и согласие на такую перевозку компетентного органа Республики Казахстан. Характеристика и аварийная карточка подписываются грузоотправителем и заверяются печатью.
Предъявляемые к перевозке грузы должны отвечать требованиям соответствующих стандартов и технических условий на продукцию.

"270. Жүктік есеп квитанциясының формасы Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Салық комитеті арқылы белгіленеді.";
272-тармақ келесі редакцияда баяндалады;
"272. Жүктерді тасымалдау үшін түпкілікті есеп айырысуды жүк алушы жүктің тағайындалған станцияға келуі бойынша жүргізеді. Бұл ретте жүктерді жүк алушыға беруді ресімдегенге дейін тасымалдаушының станциядағы өкілі өндіріп алынған тасу ақысының дұрыстығын тексереді, жөнелту станциясында жол беріліп алынбай қалған сомаларды, сондай-ақ жолда және тағайындалған станциясында пайда болған барлық төлемдер мен алымдарды есептейді.
Бұл жағдайларда артық алынған сомаларды төлеу кінә қою тәртібімен жүргізіледі.";
273-тармақтың бірінші сөйлемі алынып тасталды;
274 тармақта:
"ТехПД арқылы" сөзі алынып тасталды;
Келесі мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылды:
"Қалдық жүктік ведомостағы тасымалдау төлемі алынбайды.";
Келесі мазмұндағы 30, 31, 32, 33-бөлімдермен толықтырылды:
"30-тарау. Вагонды цистерналар мен шанаптық жартылай
вагондарда сұйық жүкті тасымалдау";
774. Вагонды цистерналар (ары қарай-цистерналар) мен шанаптық жартылай вагондарда сұйық жүкті тасымалдау және мұнай бұйымдарын тасымалдау нақты Ережелердің 47 қосымшасында көрсетілген.
Наливпен тасымалданатын жүктер жалпы талаптарды сақтап тасымалданатын қауіпсіз, және жалпы талаптардан өзге нақты Ережелермен белгіленген арнайы талаптармен тасымалданатын қауіпті жүктерге бөлінеді.
Нақты Ережелердің 49 қосымшасында белгіленген қауіпті жүктер "**", нақты Ережелердің 19,28 бөлімдерінде белгіленген тәртіппен жүк жөнелтуші немесе жүк қабылдаушының жолсерігінің бақылауымен тасымалданады.
775. 49 қосымшада көрсетілмеген жүк тасымалы жүк жөнелтушінің қолдаухатының негізінде тасымалдаушының шешімімен мүмкін емес. Көрсетілген қолдаухат белгіленген жүктер тасымалы мерзімінен бұрын алты айдан кем емес уақытта жіберіледі. Қолдаухатқа екі дана жүктің мінездемесі қосылып беріледі.
Келісілген жүктерді көрсетуге техникалық немесе стандарттық қажеттіліктер, авариялық карточка қосымша ретінде қауіпті жүктердің тасымалы кезінде беріледі және дайындаушы заводтың негізінде қауіпті жүкті тасымалдау вагон-цистерналардың моделі мен типтері туралы мәліметтер беріп, олардың мұндай тасымалға және эксплуатациясына келісімді Қазақстан Республикасының өкілетті органы береді.
Тасымалдауға жіберілетін жүктер сәйкес стандарттар мен техникалық жағдайларға сәйкес болуы қажет.

776. Для перевозки грузов наливом используются только предназначенные для этих целей технически исправные специализированные цистерны, бункерные полувагоны, как инвентарные, так и собственные (арендованные) вагоны.
Цистерны, предназначенные для перевозок наливных грузов, должны соответствовать требованиям нормативных документов (стандарты, технические условия, правила технической эксплуатации) и быть подвергнуты испытаниям в объеме требований, предъявляемых к подвижному составу. В технических условиях на разработку конкретной модели цистерны указывается наименование груза или их перечень (грузов), для перевозки которых предназначена данная цистерна.
Цистерны для перевозки нефти и нефтепродуктов должны иметь один из трафаретов: "Бензин-Нефть" ("СТ"), "Бензин" ("С"), "Нефть" ("Т"), "Мазут" ("Т"), а специальные и специализированные цистерны - точное наименование нефтепродукта.
777. Бункерные полувагоны могут использоваться только для перевозки вязкого нефтебитума и нефтяного кокса. Не допускается перевозка в них нефтебитума твердых марок.
778. Использование предназначенных для перевозки светлых нефтепродуктов цистерн под налив нефти, мазута, моторного топлива и других темных нефтепродуктов, а также масел не допускается.
Восьмиосные цистерны грузоподъемностью 120 и 125 тонн с емкостью котла 140 и 161 м 3 (тип калибровки 61 и 71), имеющие трафарет "Бензин" и "Светлые нефтепродукты", а также четырехосные цистерны грузоподъемностью 68 тонн с емкостью котла 85,6 м 3 (тип калибровки 66) и грузоподъемностью 60 тонн с емкостью котла 72,7 м 3 (тип калибровки 53), имеющие трафарет "Бензин", используются только для перевозки бензина, керосина, топлива дизельного и других светлых нефтепродуктов.
779. Не допускается перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях:
если до их планового ремонта и/или технического освидетельствования котла и арматуры осталось менее одного месяца;
отсутствия четкого номера вагона, маркировочной таблички, табличек завода-изготовителя;
отсутствия или неисправности наружных (если она предусмотрена конструкцией вагона) лестниц, переходных мостиков, рабочих площадок и их ограждения;
течи котла цистерны, бункера полувагона, неисправности запорно-предохранительной и сливо-наливной арматуры, наличия пробоины паровой рубашки цистерны, бункерного полувагона;
трещины на крышках загрузочных и сливных люков;
отсутствия исправного предохранительно-впускного клапана цистерны;
отсутствия на крышке загрузочного люка цистерны уплотнительной прокладки;
отсутствия знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски;
отсутствия или неисправности двух и более рядом стоящих откидных болтов для крепления загрузочного люка колпака цистерны, отсутствия проушины для пломбирования крышки люка установленным правилами пломбирования вагонов и контейнеров типом запорно-пломбировочного устройства.
Порожние цистерны, подаваемые под погрузку опасных грузов, предъявляются к техническому обслуживанию в течение суток до начала погрузки, с проставлением соответствующей отметки в отдельной книге формы ВУ-14.
Одновременно грузоотправители представляют представителю перевозчика свидетельство о техническом состоянии цистерны для перевозки опасного груза, включая техническую исправность котла, арматуры и универсальный сливной прибор, гарантирующее безопасность перевозки конкретного опасного груза (приложение 48 к настоящим Правилам). Номер свидетельства отмечается в книге формы ВУ-14.
При коммерческом осмотре цистерны также проверяется правильность окраски котла и нанесения на нее владельцем (арендатором) специальных надписей и трафаретов.

776. жүктердің тасуына арналған арналған тек қана құйылумен қолданылады үшін бұларды техникалық түзу мамандандырылған цистерна мақсаттарының, бункерлілер -, инвентарьлар сияқты, дәл осылай және өзіне меншіктілер (жалданғандар) вагондар.
Цистернаның, арналғандар жетілген жүктердің тасуларына арналған, нормативті құжаттардың талаптарына тиісті талапқа сай болу (стандарттар, техникалық шарттар, техникалық қанау ережелері) және талаптардың көлемінде байқауларға ұшыратылған болу, көрсетілушілердің еті тірі құрамға. Техникалықтарды өңдеуге шарттарда цистерна нақтылы үлгілері жүк аты немесе олардың тізімі көрсетіледі (жүктердің), тасуға арналған қайсылардың тап осы цистерна арналған.
Трафареттерден бір мұнай тасуына арналған цистерналар және мұнай өнімдерін тиісті болу: " бензин - мұнай" (" СТ"), " бензин" ("")," мұнай" (" Т")," мазут" (" Т"), ал арнайы және мамандандырылған цистернаның - мұнай өнімі дәл атысы.
777. Нефтебитумамен жабысқақ тасуға арналған және мұнай кокс тек қана қолданылуға бункерлілер - жасай алады. Қатты маркалардың нефтебитума оларға тасу рұқсат етілмейді.
778. қолдану арналғандардың цистерналардың жарық мұнай өнімдерінің тасуына арналған мұнай құйылуының астына, мазутты, моторлы отынның және басқа қараңғы мұнай өнімдерінің, сонымен қатар майлардың рұқсат етілмейді.
Восьмиосные цистерналар жүк көтерімділік 120 және 125 тонналардың сыйымдылықпен - 140 және 161 м 3 (үлгі калибрлеулер 61 және 71), трафарет бар болушы "бензин" және "жарықтар мұнай өнім", сонымен қатар четырехосные цистерналар жүк көтерімділік 68 тонналардың сыйымдылықпен - 85,6 м 3 (үлгі калибрлеулер 66) және жүк көтерімділік 60 тонналардың сыйымдылықпен - 72,7 м 3 (үлгі калибрлеулер 53), трафарет бар болушы "бензин", қолданылады тек қана үшін тасулар бензинді, керосинды, отынның дизельді және басқалардың жарықтардың мұнай өнім.
779. Цистерналарда жүк тасуы рұқсат етілмейді, бункерлердің - оқиғаларда:
егер олардың жоспарлы жөндеуіне дейін және|немесе техникалықты куәландырулар - және арматуралар кемірек бір айдың қалды;
вагонның нақты нөмірінің, таңбалаушы тақтайшасының, әзірлеген зауыттың тақтайшасының болмауынан;
сыртқы (егер ол вагон конструкциясында көзделген болса) баспалдақтардың, өтетін көпірлердің, жұмыс алаңшаларының және олардың қоршауының жоқтығы немесе жарамсыздығы;
жартылай вагон бункерінің, цистерна қазанының ағуы, бітеу-алдын-алу және төгу-құю арматураларының істен шығуы, цистернаның бу жейдесінің, жартылай вагон бункерінің жарығы болуы;
жүктеу және төгу қақпаларының қақпақтарында жарықшақ болуы;
цистерна қалпағының жүктеу қақпасын бекітетін, алынатын болттардың қатар тұрған екеуі және одан да көбінің болмауы немесе іске жарамсыздығы, қақпаның қақпағын пломбалап тастау үшін құлақтарының болмауы;
цистернаның жарамды алдын-алу-кіргізу клапанының болмауы;
цистернаның жүктеу қақпасының қақпағында тығыздаушы қабаттың болмауы;
қауіп белгілерінің, жазулардың, трафареттер мен ажыратушы түспен бояудың жоқтығы;
цистерна қалпағының жүктеу қақпасын бекітетін, алынатын болттардың қатар тұрған екеуі және одан да көбінің болмауы немесе іске жарамсыздығы, қақпаның қақпағын темір жол көлігінде вагондар және контейнерлерді пломбалау ережесінде белгіленген БПҚ үлгісінде пломбалап тастау үшін құлақтарының болмауы.
Қауіпті жүктерді жүктеуге берілетін босаға цистерналары жүк тиеуден бір тәулік ішінде ВУ-14 нысанының жеке кітабында тиісті белгі қойғызып, техникалық қызмет көрсетуге тапсырылады.
Жүк жіберуші бір уақытта жүк тасымалдаушының өкіліне қауіпті жүкті тасымалдаушы цистернаның техникалық жай-күйі оған қоса қазанның, арматураның техникалық жарамдылығы туралы куәлік және нақты қауіпті жүктің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жан-жақты төгу құралын (осы Ережеге 50-қосымша) ұсынады. Куәлік нөмірі ВУ-14 нысанының жеке кітабында белгіленеді.
Цистернаны коммерциялық қарау кезінде сондай-ақ, қазанның түс бояуының және оған иесі (жалға алушы) жазған арнаулы жазу және трафареттердің дұрыстығы тексеріледі.

780. При перевозке опасных грузов грузоотправителем наносятся на цистерны знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций (ООН) в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам.
Знаки опасности, наносимые на цистерны, должны иметь форму квадрата с размером стороны не менее 250 мм. На расстоянии 15 мм от кромок по периметру знака должна располагаться рамка черного цвета. В верхней части (углу) знака наносится символ опасности, в нижней (в противоположном углу) - номер класса, подкласса опасности. Между символом опасности и номером класса, подкласса опасности на знаке должен находиться прямоугольник белого цвета, в котором проставляется номер аварийной карточки. Символы и цифры на знаке опасности должны быть черного цвета. Высота цифр номера аварийной карточки должна быть не меньше 65 мм, номера класса, подкласса - 50 мм.
На вагоне под знаком опасности должен располагаться знак на оранжевой прямоугольной табличке размерами не менее 120 x 300 мм, окаймленный по периметру черной рамкой шириной 10 мм, в котором указывается номер Организации Объединенных Наций цифрами высотой не менее 25 мм.
Знаки опасности и номер Организации Объединенных Наций располагаются на цистернах с обеих сторон правой нижней части котла между днищем и хомутом котла.
Знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций снимаются с цистерн после слива опасных грузов, очистки и промывки котла цистерны, следующих в регулировку.
Возврат порожних непромытых цистерн, направляемых после слива нефти и нефтепродуктов по регулировочному заданию по пересылочным накладным формы ГУ-27дс и ГУ-27дт, также осуществляется на условиях перевозившегося в них опасного груза. Знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций с таких цистерн после выгрузки не снимаются. Если цистерны после выгрузки не промываются, то при предъявлении их к перевозке грузополучатель обеспечивает наличие на таких цистернах знаков опасности, а в перевозочных документах указывает, что цистерна порожняя из-под опасного груза (указать наименование груза), не промыта, и проставить штемпеля, предусмотренные настоящими Правилами для груза, ранее перевозившегося в ней.
Курсирование цистерн, независимо от принадлежности, по магистральной железнодорожной сети, в том числе прием с железнодорожных администраций других государств без знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски не допускается.
781. Наряду со знаками опасности и надписями, табличками завода-изготовителя на цистерну наносятся оранжевые таблички, белые таблички с номером аварийной карточки, если она имеется.
Цистерна должна иметь соответствующую отличительную окраску котлов.
Днища и рамы собственных цистерн окрашивают в зеленый цвет, если иное не указано в настоящих Правилах, по периметру котла наносится белая полоса шириной 300 мм.
На днищах собственных и арендованных цистерн наносится трафарет: "Срочный возврат на ________ (указывается станция приписки)", а под ним трафареты: "Аренда_____" или "Собственность_____" с указанием наименования арендатора или владельца цистерны.
Нанесение предусмотренных настоящими Правилами необходимых надписей и трафаретов, а также окраска, в том числе отличительная, котлов цистерн осуществляется:
собственных и арендованных цистерн - владельцем или арендатором цистерн;
инвентарных цистерн - перевозчиком.
Знаки опасности, оранжевые и белые таблички на цистернах наносятся грузоотправителем в правой нижней части котла, с обеих сторон цистерны, между днищем и хомутом котла. Знаки опасности, оранжевые и белые таблички, выполненные с использованием самоклеющейся пленки, должны быть изготовлены из материала, обеспечивающего пожарную безопасность, химическую совместимость с перевозимым грузом, материалом и окраской котла вагона-цистерны; стойкость к воздействию атмосферных осадков и климатических условий в диапазоне температур от -50 до +50 0 С; отсутствие загрязнения котла остатками клеящего состава после снятия указанной маркировки. Не допускается изготовление знаков опасности и табличек из бумаги.
Отличительная окраска котлов, а также все необходимые надписи и трафареты, предусмотренные настоящими Правилами, наносятся на цистерны только масляными красками.

780. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде жүк жіберуші цистерналарға қауіптілік белгілерін және осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі - БҰҰ) нөмірін жазып қояды.
Цистерналарға қауіптілік белгілері тараптарының өлшемі 250 мм-ден кем болмаған квадрат нысанында болуы тиіс. Белгі айналасында қабыршығынан 15 мм-де қара түстегі шек орналасуы тиіс. Белгінің жоғарғы бөлігінде (бұрышта) қауіптілік рәмізі, төменгі (қарама-қарсы бұрышта) - қауіп сыныбы, кіші сыныбының нөмірі жазылады. Қауіптілік рәмізі мен қауіп сыныбы, кіші сыныбының нөмірі арасында белгіде апат карточкасының нөмірі қойылатын ақ түсті тікбұрыш болуы тиіс. Қауіптілік белгісіндегі рәміздер мен сандар қара түсте болуы тиіс. Апат карточкасы нөмірінің биіктігі 65 см-ден, сыныбы, кіші сыныбының нөмірі - 50 мм-ден кем болмауы тиіс.
Вагонда қауіптілік белгісінің астында биіктігі 25 мм-ден кем болмаған сандармен БҰҰ нөмірі көрсетілген, айналасы жалпақтығы 10 мм қара шекпен жиектелген өлшемдері 120-300 мм-ден кем болмаған қызғыш сары түсті тікбұрышты тақтайшадағы белгі орналасуы тиіс.
Цистерналарда қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі екі тараптан қазанның оң жақ төменгі бөлігінде түбі мен қамытының ортасында жайғасады.
Қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі цистерналардан қауіпті жүк төгіліп, реттелуге кететін цистерна тазаланып және қазаны жуылғаннан кейін алынады.
Мұнай және мұнай өнімдері төгілгеннен кейін ГУ-27дс және ГУ-27дт нысандарындағы көшпелі жүкқұжаттармен реттелетін тапсырма бойынша жіберілетін жуылмаған босаға цистерналарды қайтару да осылай олардың ішінде тасымалданған қауіпті жүк тасымалы талабымен жүзеге асырылады. Қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі жүктен босағаннан кейін мұндай цистерналардан алынбайды. Егер босағаннан кейін цистерналар жуылмайтын болса, онда жүк алушы оларды жол тасымалына ұсынғанда мұндай цистерналарда қауіптілік белгісі болуын қамтамасыз етуі тиіс, ал тасымал құжаттарында цистерна қауіпті жүктен (жүктің атауы көрсетілсін) босатылған, жуылмағандығын көрсетуге және Осы ережеде ондағы бұрын тасымалданған жүкке көзделген мөртабандар қоюға міндетті.
Цистерналардың иелігінен тәуелсіз темір жол магистралды жүйесімен, оның ішінде басқа мемлекеттердің темір жол әкімшіліктерінен қауіптілік белгілерінсіз, жазуларсыз, трафареттерсіз және ажыратушы бояусыз қабылдап, жол алуына рұқсат етілмейді.
781. Цистерналарға қауіптілік белгілерімен, жазулармен және әзірлеуші зауыттың тақтайшасымен қатар қызғыш сары тақтайшалар, егер бар болса апат карточкасының нөмірімен ақ тақтайшалар жабыстырылады.
Цистернаның қазандары тиісті ажыратушы түспен боялған болуы тиіс.
Егер осы ережеде өзгедей көрсетілмесе меншікті цистерналардың түбі және шеттері жасыл түспен боялып, қазанның бойына жалпақтығы 300 мм ақ жолақ сызылады.
Меншікті және жалдамалы цистерналардың түптеріне: "(жазылған станция көрсетіледі) жедел қайтарылсын" деген трафарет, оның астына цистернаны жалға берушінің немесе иесінің атауы көрсетілген: "Жал..." немесе "Меншік..." деген трафареттер қыстырылады.
Цистерналардың қазандарына Осы ережеде көзделген қажетті жазулар мен трафареттердің қыстырылуын, сондай-ақ боялуын, соның ішінде ажыратушы бояуды:
меншікті және жалдамалы цистерналарды - цистерна иелері немесе жалға берушілер;
түгендеу цистерналарын - тасымалдаушы жүзеге асырады.
Цистернадағы қауіптілік белгілерін, қызғыш-сары және ақ тақтайшаларды жүк жіберуші қазанның оң жақ төменгі бөлігіне, цистернаның екі жағынан қазанның түбі мен қамытының арасына қыстырады. Цистернадағы өзі желімделетін пленканы пайдаланып орындалған қауіптілік белгілері, қызғыш-сары және ақ тақтайшалар вагон цистерна қазанының материалы және бояуымен, тасымалданатын жүкпен химиялық сәйкес, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін материалдан жасалған болуы тиіс; -50-ден +50-градусқа дейінгі температура диапазонында атмосферадағы жауын-шашын және климаттық жағдайлар әсеріне төзімділік; көрсетілген маркілеуді алғаннан кейін желім құрамының қалдықтарымен қазанның бүлінбеуі. Қауіптілік белгілері мен тақтайшаларды қағаздан жасауға жол қойылмайды.
Осы ережеде көзделген қазандардың ажыратушы бояуы, сондай-ақ барлық қажетті жазулар мен трафареттер цистерналарға майлы бояумен жазылады.

782. Об отправлении цистерн с опасными грузами грузоотправитель уведомляет в письменной форме грузополучателя. В уведомлении указываются наименование груза, номера цистерн и накладных, дата погрузки.
783. Налив грузов, перевозимых в цистернах и бункерных полувагонах, производятся в специально оборудованных и отвечающих требованиям безопасности местах.
Соответствие места налива и слива груза требованиям безопасности обеспечивает грузоотправитель.
Для обеспечения возможности налива нефтебитума в бункерные полувагоны во время атмосферных осадков (например, дождя и снегопада) фронты налива должны оборудоваться устройствами, предотвращающими попадание в бункер атмосферных осадков.
784. Персоналу, обеспечивающему слив, налив цистерн, бункерных полувагонов, необходимо знать конструкцию и оборудование цистерн, бункерных полувагонов, а также предназначение их отдельных элементов, обеспечивать сохранность железнодорожного подвижного состава при производстве работ по сливу, наливу груза.
785. Подготовка под налив специализированных цистерн проводится грузоотправителем, а при наличии возможности перевозчиком за счет грузоотправителей в соответствии с заключенными между ними договорами.
786. В пунктах массового налива нефтепродуктов, осмотр и прием в коммерческом отношении цистерн и бункерных полувагонов, предъявленных под налив, до подачи под погрузку осуществляются совместно представителем грузоотправителя и перевозчиком на приемо-сдаточных путях или на путях промывочно-пропарочных предприятий.
Неисправности цистерн и бункерных полувагонов, в коммерческом отношении, обнаруженные грузоотправителем после их приема под погрузку устраняются силами и за счет средств грузоотправителя.
787. Налив светлых нефтепродуктов производится либо с применением шлангов (труб), доходящих до дна котла цистерны, либо используются другие способы налива, предотвращающие образование пены и статического электричества.
788. В случае появления течи груза из цистерны на железнодорожных путях станции отправления грузоотправитель немедленно принимает меры к обеспечению сохранности груза, окружающей природной среды, в том числе посредством перекачки груза в другую цистерну или емкость.
Порядок устранения течи на путях железнодорожной станции отправления (далее - станции) должен быть отражен в приложении к техническо-распорядительному акту станции.
789. Температура наливаемого груза в цистерны, оборудованные универсальным сливным прибором не должна превышать 100 о С.
Температура наливаемого битума в бункерный полувагон не должна превышать 150 о С.

782. Жүк жіберуші қауіпті жүгі бар цистерналарды жібергені туралы жүкті алушыны жазбаша түрде хабардар етеді. Хабарламада жүктің атауы, цистерналардың және жүкқұжаттардың нөмірлері, жүктелген күні көрсетіледі.
783. Цистерналар мен бункерлік жартылай вагондарда тасымалданатын жүктің құйылуы арнаулы жабдықталған және қауіпсіздік талаптарына жауап беретін орындарда жүргізіледі.
Жүк құйылатын және төгілетін орындардың қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін жүк жіберуші қамтамасыз етеді.
Атмосфералық жауын-шашын (мысалы, жаңбыр және қар жаууы) кезінде мұнай битумдарын бункерлік жартылай вагондарға құю мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін майдан бункерге атмосфералық жауын-шашын түсуінің алдын алатын құрал-саймандармен жабықталған болуы тиіс.
784. Цистерналар, бункерлік жартылай вагондардың құйылуын, төгілуін қамтамасыз ететін қызметші цистерналар, бункерлік жартылай вагондардың конструкциясын және жабдықтарын, сондай-ақ олардың жеке бөлшектерінің неге арналғанын білуге, құю және төгу жұмыстары жүргізіліп жатқан кезде теміржолдың қозғалыс құрамының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
785. Мамандандырылған цистерналарды құюға жүк жіберуші, ал мүмкіндігі болса, жүк тасымалдаушы, олардың арасындағы келісімге сәйкес, жүк жіберушінің есебінен дайындайды.
786. Мұнай өнімдерін жаппай құятын пункттерде жүктеуге беруден алдын жүк құюға берілген цистерналар мен бункерлік жартылай вагондарды коммерциялық қатынаста қарау және қабылдап алуды жүк жіберушінің өкілі мен жүк тасымалдаушы қабылдау-тапсыру пункттерінде немесе жуу-булау кәсіпорындарының бағыттарында бірігіп жүзеге асырады.
Жүк жіберушінің цистерналар мен бункерлік жартылай вагондардың, оларды жүктеуге қабылдап алғаннан кейін тапқан коммерциялық қатынастағы жарамсыздығы жүк жіберушінің күшімен және оның есебінен жойылады.
787. Ашық түстегі мұнай өнімдерін құю не цистернаның түбіне дейін жететін шлангаларды (трубаларды) қолданумен, немесе құюдың көбік және электрлік статистика пайда болуының алдын алатын, басқа тәсілдерін пайдаланып жүргізіледі.
788. Жүк жіберілетін станцияның темір жол бағыттарында цистернадан жүктің тамуы пайда болған жағдайда жүк жіберуші жүктің, қоршаған табиғи ортаны сақтап қалуды қамтамасыз етуге, оның ішінде жүкті басқа цистерна немесе сыйымдылыққа ауыстырып құйып алу арқылы дереу шара қабылдайды.
Жүк жіберілетін станцияның (бұдан әрі - станция) темір жол бағыттарында цистернадан жүктің тамуын жою тәртібі станцияның техникалық-өкімдік актісіне қосымшада көрсетілген болуы тиіс.
789. Жан-жақты құю құралымен жабдықталған цистерналарға құйылатын жүктің температурасы 100 градустан аспауы тиіс.
Бункерлік жартылай вагондарға құйылатын битумның температурасы 150 градустан аспауы тиіс.

790. Налив грузов в цистерны не должен превышать грузоподъемность, указанную на котле цистерны.
Расчет степени заполнения цистерн производится в соответствии с приложением 49 к настоящим Правилам.
При наливе бункерных полувагонов бункера заполняются грузом с недоливом на 250 мм до верхних кромок их бортов.
791. По окончании налива грузоотправитель обеспечивает:
правильность установки, соответствующей диаметру крышки, уплотнительной прокладки;
герметичное закрытие крышки загрузочного люка, бункера, сливо-наливной арматуры, заглушек;
пломбирование запорно-пломбировочным устройством колпака цистерны в соответствии с порядком пломбирования вагонов и контейнеров;
удаление возникших при наливе груза загрязнений с наружной поверхности грузовой емкости вагона, рамы, ходовых частей, тормозного оборудования цистерны и бункерного полувагона.
В случае нарушения требований, изложенных в настоящем пункте, перевозчик может не принимать от грузополучателей цистерны, бункерные полувагоны до устранения выявленных нарушений.
792. Грузополучатели заблаговременно принимают меры по организации слива груза, а в случае необходимости - его разогрева. Запрещается производить слив груза через нижний сливной прибор при закрытой крышке верхнего люка из-за возможности возникновения недопустимого вакуума в котле цистерны.
793. Для выгрузки битума из бункерных полувагонов грузополучатели должны иметь соответствующие приемочные и пароподогревательные устройства.
794. Выгрузка битума из бункерного полувагона производится последовательно из каждого бункера. Одновременная выгрузка из двух и более бункеров полувагона не допускается во избежание опрокидывания полувагона.
795. Слив грузов из цистерн и бункерных полувагонов должен производиться полностью с удалением вязких продуктов с внутренней поверхности котла и бункера. Нефтепродукты считаются полностью слитыми из цистерн с верхним сливом при наличии остатка не более 1 см (по замеру под колпаком). В бункерных полувагонах допускается остаток не более 3 см (по замеру в средней части бункера). По соглашению между отправителем и получателем очистка внутренней поверхности собственных (арендованных) цистерн может не производиться.
Перевозчик может проверить полноту слива цистерн и бункерных полувагонов. Проверка полноты слива цистерн, отправляемых после слива за пломбами грузополучателя по полным перевозочным документам, не производится.
При обнаружении на станциях слива цистерн и бункерных полувагонов с остатками груза, а также с неочищенной внешней поверхностью котла (бункера) составляется акт общей формы, и вагоны возвращаются получателю для очистки.

790. Цистернаның жүгінің құйылуы цистерна қазанында көрсетілген жүк көтеру шамасынан аспауы тиіс.
Цистернаны толтыру деңгейін есептеу Осы ережеге 51-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Бункерлік жартылай вагондарға құю кезінде бункерлерге, олардың жоғарғы қабаттарына дейін 250 мм жетпейтіндей етіп толтырылады.
791. Жүк жіберуші құйылып болғаннан кейін:
тығыздаушы қабаттың, қақпақтың диаметріне сәйкес құрылманың дұрыстығын;
жүктеу қақпасының қақпағының, бункердің, төгу-құю арматурасының, бітеулердің герметик жабылуын;
цистерна қалпағының бітеу-пломбалау құралдарымен вагон және контейнерлерді пломбалау тәртібіне сәйкес пломбалануын;
жүк құю кезінде вагонның жүк құбырларының сыртқы бетінде, цистерна және бункерлік жартылай вагондардың рамаларында, жүру бөлшектерінде, тежеу жабдықтарында пайда болған ластануларды жоюды қамтамасыз етеді.
Осы пунктте айтылған талаптар бұзылған жағдайда, тасымалдаушы жүк жіберушіден анықталған бұзушылықтарды жойғанша цистернаны, бункерлік жартылай вагондарды қабылдамауға құқығы бар.
792. Алушылар жүкті құйып алуды ұйымдастыру бойынша шараларды уақытынан алдын қабылдауға, ал қажет болған жағдайда - оны жылытуға міндетті. Цистерна қазанында жол қойылмайтын вакуум пайда болуы мүмкін болғандықтан жоғарғы қақпаның қақпағы жабық кезде жүктің төгілуін төменгі төгу құралы арқылы жүргізуге тыйым салынады.
793. Бункерлік жартылай вагондардан битумды түсіріп алу үшін алушыларда тиісті қабылдап алушы және астын бумен жылытушы құралдар болуы міндетті.
794. Бункерлік жартылай вагондардан битумды түсіріп алу әр вагоннан біртіндеп ретпен жүргізіледі. Жартылай вагон аударылып кетпесі үшін екі және одан да көп жартылай вагон бункерлерінен бір уақытта жүк түсіруге тыйым салынады.
795. Жүктерді цистерна және бункерлік жартылай вагондардан құйып алу қазан және бункердің ішкі бетінен жабысқақ өнімдерді толығымен алынуымен жүргізілуі тиіс. Мұнай өнімдері жоғарғы құйылымды цистерналардан 1 см-ден аспайтын қалдық қалғанда ғана (қалпақтың астының өлшемі бойынша) толық құйып алынған болып саналады. Жіберуші мен алушының арасындағы келісім бойынша меншікті (жалдамалы) цистерналардың ішкі бетін тазалау жүргізілмеуі мүмкін.
Тасымалдаушы цистерналар және бункерлік жартылай вагондардың толық құйылып алынғанын тексеруі мүмкін. Құйып алғаннан кейін толық тасымал құжаттары бойынша жүк алушының пломбасын алуға жіберілген цистерналардың толықтығын тексеру жүргізілмейді.
Құю станцияларында жүктің қалдығы бар, сондай-ақ қазандарының (бункерлердің) сыртқы беті тазаланбаған цистерналар және бункерлік жартылай вагондар табылса жалпы нысандағы акт жасалады және вагондар алушыға тазалау үшін қайтарылады.

796. Отдельные грузы из числа перевозимых наливом в цистернах застывают или приобретают повышенную вязкость, что вызывает необходимость предварительного разогрева их перед сливом.
Грузополучатели вязких и застывающих грузов должны иметь достаточные по мощности средства подогрева, обеспечивающие полный слив таких грузов из цистерн. Одновременно с разогревом груза в цистерне, особенно в зимнее время, разогреть сливной прибор снаружи для предотвращения повреждения его при открывании. Для ускорения слива из цистерн с паровой рубашкой сливной прибор открывают после кратковременного разогрева (15-20 мин), при этом груз начинает сливаться из цистерны в вязком состоянии.
Разогрев груза в цистернах и бункерных полувагонах кострами, жаровнями, форсунками и другими источниками открытого огня, а также выгрузка битума без разогрева путем выкалывания ломами, кирками запрещается.
Вязкий или застывающий груз, прибывший в цистерне с паровой рубашкой, разогревают паром. Для этого перед началом слива к выходному (верхнему) патрубку на корпусе сливного прибора подключают шланг от паропровода. Одновременно на патрубки, размещенные возле торцовых днищ цистерны, надевают шланги для выпуска конденсата. Пар давлением 0,3-0,4 МПа подается в паровую рубашку сливного прибора постепенно так, чтобы сначала из конечных патрубков для конденсата выходило небольшое количество пара, а потом только конденсат. При впуске пара и в процессе слива груза нижний патрубок на корпусе сливного прибора, предназначенный для выпуска конденсата, должен быть закрыт. Через 15-20 мин. после подачи пара, когда сливной прибор и низ цистерны возле сливного прибора будут прогреты, открывают сливной клапан. В случае возникновения затруднений с открыванием клапана следует несколько увеличить время подогрева, так как причиной этого может быть ледяная пробка (получаемая при перевозке обводненной нефти или нефтепродукта), которую необходимо растопить.
797. После слива (выгрузки) груза из цистерны, бункерного полувагона грузополучатель обеспечивает:
очистку бункерного полувагона от остатков груза, грязи, льда, шлама;
очистку наружной поверхности котла цистерны, бункера полувагона, рамы, ходовых частей, тормозного оборудования и восстановление до отчетливой видимости знаков, надписей и трафаретов на котле;
установить в нормальное положение все крючья-зацепы и полностью закрутить винты замков, используя в случае необходимости короткий ломик;
правильную постановку и закрепление без перекоса как по отношению к плоскости рамы, так и по отношению друг к другу бункеров полувагона;
снятие знаков опасности, если цистерна после перевозки опасного груза очищена и промыта и следует в регулировку;
установление в транспортное положение деталей сливо-наливной, запорно-предохранительной арматуры, другого оборудования цистерны, плотное закрытие клапана и заглушки сливного прибора;
наличие установленных на место уплотнительных прокладок, плотное закрытие крышки люка цистерны;
пломбирование порожней цистерны запорно-пломбировочными устройствами, если она в соответствии с настоящими Правилами должна возвращаться по полным перевозочным документам.
При нарушении требований, изложенных в настоящем пункте, перевозчик может не принимать от грузополучателей цистерны, бункерные полувагоны до устранения выявленных нарушений.

796. Тасымалданатын құйылмалар қатарынан кейбір жүктер қоймалжыңданып суып қалады немесе оларды құйып алудан алдын жылыту қажеттігін туғызатын көтеріңкі жабысқақтыққа ие болады.
Цистернадағы жүкті жылытумен бір уақытта, әсіресе қыс мезгілінде, ашу кезінде бұзып алмау үшін сыртқы құю құралын қыздыру керек. Бу жейделі цистерналардан құйып алуды тездету үшін құю құралын қысқа уақыт жылытқаннан кейін ашып қояды (15-20 мин.), осы ретте жүк цистернадан қоймалжың түрде құйылуды бастайды.
Цистерналар және бункерлік жартылай вагондардағы жүкті алаулармен, қыздырғыштармен, форсункалармен және басқа ашық от көздерімен, сондай-ақ битумды жылытпастан істікпен, киркамен шұқып түсіруге тыйым салынады.
Бу жейделі цистерналарда келген жабысқақ немесе қоймалжың жүкті бумен жылытады. Бұл үшін құюдан алдын құю құралының корпусындағы шығу (жоғарғы) патрубкасына бу сымынан шланга қосады. Бір уақытта цистернаның қаптал түптерінің жанында орналасқан патрубкаларға конденсат шығару үшін шланг кигізеді. Басымдығы 0,3-0,4 МПа болған бу құю құралының бу жейдесіне, бірінші соңындағы патрубкалардан конденсат үшін аз көлемдегі бу, ал кейін тек конденсат шығатындай етіп ақырындап беріледі.
Бу жіберу және жүкті құйып алу үдерісінде құю құралының конденсат шығаруға арналған төменгі патрубкасы жабық болуы тиіс. Бу берілгеннен кейін құю құралы және цистернаның асты жылытылған соң 15-20 минуттан кейін құю клапандары ашылады. Клапанды ашумен қиындықтар туындаған жағдайда, оған себеп ерітіп алуға тиісті мұз тығыны (суланған мұнай немесе мұнай өнімдерін тасымалдау кезінде алынатын) болғандықтан, жылыту уақытын біраз ұлғайту қажет.
797. Цистерна және бункерлік жартылай вагондардағы жүкті құйып алғаннан (түсіріп алғаннан) кейін жүк алушы:
бункерлік жартылай вагонды жүк қалдығынан, ластықтан, мұздан, шаламнан тазартуды;
цистерна және бункерлік жартылай вагонның қазанының, рамаларының, жүру бөлшектерінің, тежеу жабдықтарының сыртқы бетін тазартуды және қазандағы белгілер, жазулар және трафареттерді айқын көрініп, қалпына келтіруді;
барлық ілгіш-ілдіргіштерді қалыпты жағдайда қондыру және қажет болса қысқа істікшені қолданып құлып бұрандарын толығымен бұрап қоюды;
рама жазықтығына қатысты қандай болса, жартылай вагонның бункерлері бір-біріне сондай етіп, қисайтпастан дұрыс қоюды және бекітуді;
егер цистерна қауіпті жүк тасымалынан кейін тазаланған және жуылған және реттеуге жол алған болса қауіптілік белгілерін алып тастауды;
төгу-құю бөлшектерін, бітеу-алдын-ала сақтану арматурасын, цистернаның басқа жабдықтарын да көліктік жағдайда қондыру, клапанның және құю құралының бітеушісінің толық жабылуын;
орнына қондырылған тығыздау қабатының болуын, цистерна қақпасының қақпағының қатып жабылуын;
босаған цистернасының, егер ол осы ережеге сәйкес толық тасымал құжаттары бойынша қайтарылуы тиіс болса, бітеу-пломбалау құрылғысымен пломбалануын.
Осы пунктте айтылған талаптар бұзылған жағдайда, тасымалдаушы жүк алушыдан анықталған бұзушылықтарды жойғанша цистернаны, бункерлік жартылай вагондарды қабылдамауға құқығы бар.

798. О прибытии груза в несоответствующей цистерне, в цистерне с неисправным сливным прибором или в бункерном полувагоне с неисправными пароподогревательными устройствами станция слива составляет акт общей формы с участием грузополучателя.
799. При предъявлении груза для перевозки грузоотправитель представляет на каждую цистерну, бункерный полувагон или группу таких вагонов накладную, заполненную в соответствии с порядком оформления перевозочных документов установленным настоящими Правилами.
800. В графе "Наименование груза" накладной грузоотправителем указывается точное наименование груза согласно Алфавитному указателю грузов, перевозимых наливом в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах (приложение 47).
Если в алфавитном указателе нет наименования груза, то указывается его название и номер разрешающего указания.
Если в алфавитном указателе номер соответствующей грузу аварийной карточки отсутствует, то аварийная карточка, составленная грузоотправителем на предъявленный груз, прилагается грузоотправителем к накладной. В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель в этом случае делает отметку "А.К. приложена".
801. В случае предъявления грузов, допускаемых к перевозке ингибированными, флегматизированными или с определенной концентрацией основного вещества, о чем в алфавитном указателе имеется соответствующая запись, отправитель в накладной после наименования груза указывает его состояние, например: "Водорода пероксид, водный раствор концентрации от 20 до 60 %", "Бутадиен, ингибированный".
802. В верхней части накладной грузоотправитель проставляет штемпеля красного цвета, предусмотренные для данного груза в графе "Штемпеля на перевозочных документах" согласно Алфавитному указателю грузов, перевозимых наливом в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах (приложение 47). На основании указанных грузоотправителем в накладной штемпелей аналогичные штемпеля проставляются представителем перевозчика на станции отправления в вагонном листе.
803. При оформлении перевозочных документов на перевозку опасных грузов в собственных или арендованных цистернах грузоотправитель в графе оборотной стороны накладной делает отметку "Вагон (котел) и арматура исправны и соответствуют установленным требованиям".
Грузоотправители, ответственные за погрузку наливных грузов в цистерны, бункерные полувагоны, делают на оборотной стороне накладной в графе отметку, которую заверяют подписью: "Груз погружен согласно Главе 30 Правил перевозок грузов".
804. При перевозке нефтепродуктов маршрутами и группами вагонов по одной накладной паспорт качества (сертификат соответствия) прикладывается в количестве не менее 5 экземпляров, которые используются в случаях отцепки цистерн (например, при распылении, из-за технической неисправности).

798. Жүктің сәйкес емес цистернада, құю құралы жарамсыз цистернада немесе астынан қыздыратын құрылғылары жарамсыз бункерлік жартылай вагонда келгені туралы құйып алу станциясы алушының қатысуымен жалпы нысандағы акт жасайды.
799. Жүкті тасымалға ұсыну кезінде жүк жіберуші әрбір цистернаға, бункерлік жартылай вагонға немесе осындай вагондар тобына Осы ережеде белгіленген тасымалдау құжаттарын ресімдеу тәртібіне сәйкес толтырылған жүкқұжат ұсынады.
800. Жүк жіберуші жүкқұжаттың "жүктің атауы" бағанында Алфавиттік көрсетпеге (49-қосымша) сәйкес жүктің толық атауын көрсетеді.
Егер алфавиттік көрсеткіште жүктің атауы болмаса, онда оның аты және рұқсат беруші нұсқаманың нөмірі көрсетіледі.
Егер алфавиттік көрсеткіште жүктің тиісті апат карточкасының нөмірі болмаса, онда жүк жіберушінің жіберілген жүкке жасаған апат карточкасын жүк жіберуші жүкқұжатқа қоса береді. Бұл жағдайда жүк жіберуші жүкқұжаттың "жүктің атауы" бағанында "А.К. қоса берілген" деген белгі жасайды.
801. Жүктер тасымалға жіберуге болатындай ингибирленіп, флегматизацияланып немесе алфавиттік көрсетпеде тиісті жазуы бар, негізгі заттың белгілі бір концентрациясымен ұсынылған жағдайда жүк жіберуші жүкқұжатта жүктің атауынан кейін оның жай-күйін көрсетеді, мысалы: "Су араласпасы 20-дан 60%-ға дейін пероксид сутегі", "Ингибирленген бутадион".
802. Жүкқұжаттың жоғарғы жағында жүк жіберуші осы жүк үшін "Тасымал құжаттарындағы мөртабандар" бағанында (49-қосымша) көзделген қызыл түсті мөртабан басады. Жүк жіберушінің жүкқұжатта көрсеткен мөртабандары негізінде жіберу станциясында тасымалдаушының өкілі вагон парағына да осыған ұқсас мөртабандарды басады.
803. Қауіпті жүкті меншікті немесе жалдамалы цистерналарда тасымалдауға тасымал құжаттарын ресімдеу кезінде жүк жіберуші жүкқұжаттың сыртқы бетіндегі бағанда "Вагон (қазан) және арматура жарамды және белгіленген талаптарға сай" деген белгі жасайды.
Цистерналарға және бункерлік жартылай вагондарға құйылма жүктердің жүктелуіне жауапты жүк жіберушілер жүкқұжаттың сыртқы бетіндегі бағанда "Жүк тасымалдау ережесінің 30-Тарауына сәйкес жүктелді" деген, қолдарын қойып куәландырған белгі жасайды.
804. Мұнай өнімдерін вагондар топтарымен және бағыттарымен бір жүкқұжат бойынша тасымалдау кезінде сапа төлқұжаты (сәйкестік сертификаты) цистерналардың ажыратылуы (мысалы: жарамсыздығына байланысты себелеу кезінде) жағдайларында пайдаланылатын етіп, ең кемінде 5 дана қылып қосылады.

805. По полным перевозочным документам перевозятся порожние собственные или арендованные цистерны и бункерные полувагоны.
При этом в графе накладной "Наименование груза" отправитель порожней цистерны указывает (после ее очистки): "Порожняя цистерна из-под перевозки (указывается полное наименование груза) прибывшая по накладной N___ со станции________ (указывается номер накладной, наименование станции) полностью слита, очищена, промыта и нейтрализована".
При этом грузоотправитель проставляет в накладной соответствующие перевезенному в ней грузу штемпеля об опасности и номер аварийной карточки.
806. По пересылочным накладным перевозятся порожние цистерны, бункерные полувагоны, следующие в пункты налива нефти и нефтепродуктов по регулировочному заданию.
Перевозка порожних цистерн из-под слива светлых нефтепродуктов осуществляется по пересылочным накладным формы ГУ-27дс, а перевозка порожних цистерн из-под слива темных нефтепродуктов и бункерных полувагонов - пересылочным накладным формы ГУ-27дт.
807. Одновременно с пересылочной накладной грузополучатель заполняет корешок пересылочной накладной, остающийся на станции отправления порожнего вагона.
Станция, получив от грузополучателя пересылочную накладную, проверяет правильность ее заполнения, наличие подписи и печати (штемпеля) получателя в графе, подтверждающей полноту слива и очистки цистерны.
Оборотная сторона пересылочной накладной, содержащая результаты осмотра порожней цистерны или бункерного полувагона, заполняется на станции новой погрузки.
В случае выявления на промывочно-пропарочном пункте цистерн и бункерных полувагонов с остатками недослитого груза, превышающими допустимые нормы, составляется Акт о недосливе цистерны (бункерного полувагона), обнаруженном в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции по форме ГУ-7а. Этот акт вместе с пересылочной накладной, в которой делается соответствующая отметка о его составлении, направляется перевозчику для расследования и привлечения виновных к ответственности, а также является основанием для взыскания платы с грузополучателя за затраты, связанные с очисткой и нахождением цистерн (бункерных полувагонов) под очисткой.
808. Перевозка сжатых, сжиженных газов класса 2 осуществляется в специализированных собственных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением.
Газы, сжиженные методом глубокого охлаждения (например, азот, кислород), перевозятся под нормальным атмосферным давлением.
Устройство на цистерне, предназначенное для отвода из цистерны испаряющегося газа (газосброс), должно быть всегда открыто и обеспечивать беспрепятственное удаление испаряющегося во время перевозки груза.
Наружная поверхность цистерн, предъявляемых для перевозки такого груза, должна быть окрашена в светло-серый цвет. Вдоль котла цистерны с обеих его сторон по средней линии наносятся отличительные полосы шириной 300 мм желтого цвета для аммиака, защитного цвета для хлора, черного цвета для сернистого ангидрида, красного цвета для бутана, бутилена, пропана и других горючих газов.
На котле цистерны грузоотправителем наносятся знаки опасности согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
На цистернах, имеющих газосброс, должна быть нанесена надпись: "Газосброс не закрывать".
Не допускается налив в цистерны, которые не предназначены для перевозки таких грузов.
Наполнение цистерн сжиженными газами осуществляется в соответствии с нормами, установленными компетентным органом Республики Казахстан в области технического регулирования. Наполнение котла выше установленной нормы запрещается.
Контроль за состоянием вентилей в условиях перевозки обеспечивается пользователем цистерн.
С котлов цистерн перед отправлением должны быть сняты манометр с трубкой и трехходовой кран. На отверстие для манометра необходимо поставить заглушку на резьбе.
В случае перевозки цистерн в сопровождении проводников манометр не снимается. Манометр и другие контрольно-измерительные приборы не снимаются также с цистерн, оборудованных запирающимся арматурным шкафом, в котором размещены эти приборы.
Дверь арматурного шкафа должна быть закрыта на ключ и опломбирована пломбой грузоотправителя.
Наружные двери арматурного тамбура грузоотправитель пломбирует запорно-пломбировочным устройством.
При наливе грузов класса 2 в цистерны, оборудованные тамбуром для проводников, и отправлении таких цистерн без сопровождения грузоотправитель защищает оконные стекла тамбура фанерой или другим материалом, закрывает тамбур на ключ, пломбирует двери тамбура своей пломбой.

805. Толық тасымал құжаттары бойынша босаған меншікті немесе жалдамалы цистерналар және бункерлік жартылай вагондар тасымалданады.
Бұл ретте жүкқұжаттың "Жүк атауы" бағанында босаған цистернаның (оны тазартқаннан кейін) жүк жіберушісі: "Тасымалдан босаған (жүк атауы толық көрсетіледі), _____ станциядан N___ жүкқұжат бойынша келген (жүкқұжат нөмірі, станция атауы көрсетіледі), толық төгілген, тазаланған, жуылған және нейтралданған" деп көрсетеді.
Бұл ретте жүк жіберуші жүкқұжатта ондағы жүкке тиісті, қауіптілік туралы мөртабан басады және апат карточкасының нөмірін қояды.
806. Ауыспалы жүкқұжаттар бойынша мұнай және мұнай өнімдерін құятын бағыттарға реттеуші тапсырма бойынша жол алған босаған цистерналар, бункерлік жартылай вагондар тасымалданады.
Ашық түстегі мұнай өнімдері құйылып алынып, босаған цистерналар ГУ-27 дс нысандағы ауыспалы жүкқұжат бойынша, ал күңгірт түстегі мұнай өнімдері құйылып алынып, босаған цистерналар мен бункерлік жартылай вагондар тасымалы - ГУ-27 дт нысандағы ауыспалы жүкқұжаттар бойынша жүзеге асырылады.
807. Жүк алушы ауыспалы жүкқұжатпен бір уақытта ауыспалы жүкқұжаттың жіберу станциясында қалатын бөлігін де толтырады.
Жүк алушыдан ауыспалы жүкқұжатты алып, станция оның толтырылуының дұрыстығын, толық құйылып алынғандығын және цистернаның тазартылғанын растайтын бағанда алушының қолы мен мөрі (мөртабан) барлығын тексереді.
Босаған цистерна және бункерлік жартылай вагондарды қарау нәтижелері бар ауыспалы жүкқұжаттың сыртқы беті жаңа жүк жүктеу станциясында толтырылады.
Жуу-булау пункттерінде жүктің төгілмеген қалдықтары жол қойылатын нормалардан асатын цистерналар және бункерлік жартылай вагондар анықталған жағдайда, құю немесе жуу-булау пунктінде табылған цистернаның (бункерлік жартылай вагонның) толық төгілмегені туралы ГУ-7а нысаны бойынша Акт жасалады. Жасалғаны туралы тиісті белгісі ауыспалы жүкқұжатта бар бұл акт, онымен бірге тасымалдаушыға тергеу және кінәлілерді жауапкершілікке тарту үшін жолданады, сондай-ақ жүк алушыдан тазарту және цистерналардың (бункерлік жартылай вагондардың) тазарту астында тұруымен байланысты шығындар үшін төлем өндіріп алуға негіз болып табылады.
808. Қысымдалған, сұйытылған 2 сынып газдарының тасымалы арнаулы, қысым астындағы жүктерге есептелген меншікті цистерналарда жүзеге асырылады.
Терең суыту әдісімен сұйылдырылатын газдар (мысалы азот, кислород) нормалы атмосфералық қысыммен тасымалданады.
Цистернадан шығатын газды (газ шығару) алып кетуге арналған цистерна құрылғысы әр уақыт ашық болуы және тасымал уақытында шығатын газдың кедергісіз жойылып кетуін қамтамасыз етуі тиіс.
Мұндай жүк тасымалы үшін ұсынылатын цистернаның сыртқы беті ашық-күлгін түске боялуы тиіс. Аммиак үшін сары, хлор үшін қорғаныс, сернисті ангидрид үшін қара, бутан, бутилен, пропан және басқа жанғыш газдар үшін қызыл түсті, жалпақтығы 300 мм ажыратушы жолақ цистернаның қазанына ұзын-бойына екі жағынан да орта бел сызығымен жүргізіледі.
Цистернаның қазанына жүк жіберуші Осы ережеге 49-қосымшаға сәйкес қауіптілік белгілерін жабыстырады.
Газ шығаратыны бар цистерналарда: "Газ шығарушы жабылмасын" деген жазу болуы тиіс.
Мұндай жүк тасымалына арналмаған цистерналарға құюға жол қойылмайды.
Цистерналардың сұйытылған газбен толтырылуы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы құзырлы органдарымен белгіленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады. Қазанның белгіленген нормадан жоғары толтырылуына тыйым салынады.
Тасымалдау жағдайында вентилдердің жай-күйін бақылауды цистерна пайдаланушы қамтамасыз етеді.
Жіберілуден алдын цистерналардың қазандарынан трубкалы манометр мен үш жүрісті кран алынған болуы тиіс. Бұл құралдар орналасқан, құлыптанатын арматуралы кебежелермен жабдықталған цистерналардан манометр және басқа бақылау-өлшеу құралдары алынбайды.
Арматуралы кебеженің есігі кілтпен жабылған және жүк жіберушінің пломбасымен пломбаланған болуы тиіс.
Арматуралы тамбурдың сыртқы есіктерін жүк жіберуші бекіту-пломбалау құрылғысымен пломбалайды.
Жүк жіберуші 2-сынып жүктерін жолсеріктерге арналған тамбурмен жабдықталған цистерналарға құю және мұндай цистерналарды бірге алып баратын кісісіз жіберу кезінде тамбурдың терезе әйнектерін фанерамен немесе басқа материалмен қорғайды, тамбурды кілтке жабады, тамбур есіктерін өз пломбасымен пломбалайды.

Грузополучатель сливает цистерну полностью. Давление в цистерне после слива должно быть от 0,04 до 0,07 МПа.
В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель порожней цистерны указывает: "Цистерна порожняя из-под (указывается полное наименование груза) слита. Давление в котле ___ МПа".
В верхней части накладной грузоотправителем и в вагонном листе перевозчиком обеспечивается проставление штемпелей, предусмотренных настоящими Правилами для груженых цистерн.
809. Котлы цистерн, предназначенных для перевозки легковоспламеняющиеся жидкости класса 3, должны быть окрашены в светло-серый для диметилдихлорсилана, метилтрихлорсилана, в желтый цвет для акролеина и акролеина ингибированного, метанола, в серый цвет для сероуглерода.
Полосы шириной 500 мм наносятся по осевой линии вдоль цилиндрической части с обеих сторон котла.
В правой части котла с обеих его сторон слева на расстоянии 50 мм от хомута в черной полосе оставляются "разрывы", образующие прямоугольники, которые окрашиваются в белый цвет. На площади данных прямоугольников размещается наименование груза (высота букв 150 мм).
Такие же прямоугольники с аналогичной надписью наносятся и в средней части обоих днищ под горизонтальной осью.
При предъявлении порожней цистерны к перевозке в графе накладной "Наименование груза" отправитель указывает "Цистерна слита полностью, промыта, заполнена азотом и герметично закрыта. Давление в котле ___ Мпа".
Легковоспламеняющиеся жидкости, относящиеся к подклассу 3.1, с температурой кипения 35 о С и ниже, указанные в приложение 47 к настоящим Правилам, отмеченных знаком "*", перевозятся в специализированных собственных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением и имеющих теневую защиту. Сливо-наливное устройство и предохранительный клапан должны быть смонтированы на крышке люка и закрыты предохранительным колпаком, который должен иметь приспособление для пломбирования запорно-пломбировочного устройства.
Сероуглерод перевозится в собственных цистернах с верхним сливным прибором.
Перевозка сероуглерода может осуществляться под избыточным давлением инертного газа (азота) от 0,1 до 0,3 кгс/см 2 . В этом случае цистерны оборудуются манометром, запорной арматурой и заполняются на 90% объема.
Величина избыточного давления указывается грузоотправителем в накладной под наименованием груза.
Метанол перевозится в специализированных собственных или арендованных цистернах без нижнего сливного прибора, оборудованных предохранительным кожухом над крышкой люка.
Перевозка метанола в других цистернах, а также использование предназначенных для метанола цистерн не по назначению не допускается.
Перевозка метанола может также осуществляться под избыточным давлением инертного газа (азота) от 0,1 до 0,3 кгс/см 2 . В этом случае цистерны оборудуются манометром и запорной арматурой.
Перевозка цистерн, как загруженных метанолом, так и в порожнем состоянии, обеспечивается в сопровождении проводников грузоотправителя (грузополучателя).
После окончания налива метанола грузоотправитель выполняет требования, установленные пунктом 808 настоящих Правил, и дополнительно навешивает ярлык с отправительской маркировкой.
При приеме груженной метанолом цистерны представитель перевозчик проверяет соблюдение грузоотправителем требований, изложенных в пункте 791 настоящих Правил. Ответственное лицо за сопровождение проверяет наличие и исправность запорно-пломбировочного устройства на предохранительном кожухе колпака цистерны.
При формировании поезда, в составе которого имеются цистерны с метанолом, представитель перевозчика проверяет наличие в натурном листе против номеров таких цистерн отметки "Метанол".
При поступлении цистерны с метанолом на станцию назначения грузополучателем обеспечивается:
охрана цистерны с момента ее приема от перевозчика;
слив груза из цистерны, промывка цистерны водой до полного удаления запаха метанола, сушка до полного исчезновения воды и продувка цистерны азотом.
После проведения этой работы цистерна проверяется на станции назначения представителем перевозчика. При отсутствии на станции электрических аккумуляторных или взрывобезопасных фонарей проверка полноты слива цистерн проводится только в светлое время суток.
После проверки грузоотправитель порожней цистерны плотно закрывает крышку колпака, закрывает предохранительный кожух и пломбирует его запорно-пломбировочным устройством.
Вместе с запорно-пломбировочным устройством грузоотправителем цистерны навешивается ярлык, на котором делается надпись "Порожняя - метанол", а также указывается наименование грузополучателя, станция отправления и станция назначения порожней цистерны.
После выгрузки из цистерны, перевезенного под слоем азота метанола, цистерна заполняется азотом, предусмотренным нормативной документацией на эксплуатацию данных цистерн, о чем грузоотправитель делает отметку в специальной накладной.
При обнаружении без документов (как груженой, так и порожней) цистерны с трафаретом "Метанол" перевозчик составляет коммерческий акт, оформляет перевозочные документы в соответствии с надписями на имеющемся вместе с запорно-пломбировочным устройством ярлыке и направляет цистерну на станцию согласно трафарету приписки в сопровождении проводника.
Время задержки цистерн без документов оформляется представителем перевозчика актом общей формы, копия которого прикладывается к перевозочным документам.

Жүк алушы цистернадан толығымен құйып алады. Құйып алынғаннан кейін цистернадағы қысым 0,04-тен 0,07 МПа-ға дейін болуы тиіс.
Босаған цистернаны жіберетін жүк жіберуші жүкқұжаттың "Жүк атауы" бағанында: "Цистерна (жүктің толық атауы көрсетіледі) босаған, құйып алынған. Қазандағы қысым ______МПа" деп көрсетеді.
Жүк жіберуші жүкқұжаттың жоғарғы бөлігінде және тасымалдаушы вагон парағында Осы ережеде жүгі бар цистерналар үшін көзделген мөртабандар басылуын қамтамасыз етеді.
809. 3-сыныптағы тез жанатын сұйықтық тасымалына арналған цистерналардың қазандары диметилдихлорсилан, метилтрихлорсилан үшін ашық-күлгін, акролейн және ингибирленген акролейн, метанол үшін сары, көміртек серасы үшін күлгін түске боялуы тиіс.
Қазанның екі жағынан да цилиндрлік бөлігінің бойындағы осьтік сызықпен 500 мм жалпақтықта жолақтар сызылады.
Қазанның оң бөлігінде оның екі жағынан да қамыттан 50 мм қашықтықта қара сызықта ақ түспен боялған тікбұрыштар құратын "үзінділер" қалдырылады. Осы тікбұрыштар көлемінде жүктің атауы орналастырылады (әріптер биіктігі 150 мм).
Осыған ұқсас жазулары бар осындай тікбұрыштар кесесіндегі осьтің астынан екі түптің де орта бөлігінде жабыстырылады.
Жүк жіберуші босаған цистернаны тасымалға ұсыну кезінде жүкқұжаттың "Жүктің атауы" бағанында "Цистерна толығымен құйылып алынған, жуылған, азотпен толтырылған және герметик жабылған. Қазандағы қысым ______МПа" деп көрсетеді.
Осы ережеге 49-қосымшада көрсетілген, "*" белгісімен белгіленген 3,1-сыныпына жататын, 35 градус және одан да төмен қайнау температурасымен тез жанатын сұйықтықтар қысымды жүкке арналып есептелген және көлеңкелі қорғанышы бар мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады. Құю-төгу құрылғысы және алдын-ала сақтандыру клапандары қақпаның қақпағында монтаждалып жасалған және бекіту-пломбалау құрылғысын пломбалауға арналған алдын-ала сақтандыру қалпағымен жабылған болулары тиіс.
Көміртек серасы жоғарғы құю құралы бар меншікті цистерналарда тасымалданады.
Көміртек серасының тасымалы инерттік газдың (азоттың) артық қысымы 0,1-ден 0,3 кгс/см 2 астында жүзеге асырылады.
Артық қысымның көптігін жүк жіберуші жүкқұжатта жүк атауының астында көрсетеді.
Метанол төменгі құю құралынсыз, қақпаның қақпағының үстінде алдын-ала сақтандыру кожухтарымен жабдықталған мамандандырылған меншікті немесе жалдамалы цистерналарда тасымалданады.
Метанолдың басқа цистерналарда тасымалдануы, сондай-ақ метанолға арналған цистерналардың мақсатсыз пайдаланылуына жол қойылмайды.
Метанолдың тасымалы да солай инерттік газдың (азоттың) артық қысымы 0,1-ден 0,3 кгс/см 2 астында жүзеге асырылады. Бұл жағдайда цистерналар манометр мен бекіту арматурасымен жабдықталады.
Қалай метанолмен толтырылған, солай босаған жағдайдағы цистерналар тасымалы жүк жіберушінің (жүк алушының) жолсеріктерінің бірге алып жүруімен қамтамасыз етіледі.
Метанолды құю аяқталғаннан кейін жүк жіберуші Осы ереженің 808 тармағында белгіленген талаптарды орындайды және қосымша аттандыру таңбасы бар белгі іледі.
Метанол жүктелген цистерналарды қабылдау кезінде тасымалдаушы өкілі жүк жіберушінің Осы ереженің 791-тармағында айтылған талаптардың сақталуын тексереді. Алып жүруге жауапты тұлға цистерна қалпағының алдын-ала сақтандыру кожухтарында бекіту-пломбалау құрылғысының барлығын және жарамдылығын тексереді.
Құрамында метанолмен цистерналар болатын пойызды құру кезінде тасымалдаушының өкілі натурлық парақта сол цистерналардың нөмірлеріне қарсы "Метанол" белгісінің болуын тексереді.
Метанолмен цистерна тағайындау станциясына түскенде жүк алушы:
тасымалдаушыдан цистернаны қабылдаған кезден бастап оның күзетін;
цистернадан жүкті құйып алуын, метанолдың иісі толық кеткенше цистернаны сумен тазартуын, судан толық кептіруін және цистернаны азотпен үрлеуін қамтамасыз етеді.
Осы жұмыстар өткізілгеннен кейін цистерна тағайындау станциясында тасымалдаушының өкілімен тексеріледі. Станцияда электр-аккумуляторлық немесе өрт қауіпсіз шамдар жоқ болғанда цистерналардан ағызып алудың толықтығын тексеру тек тәуліктің жарық мезгілінде өткізіледі.
Тексеруден кейін бос цистернаның жүк жіберушісі қақпақты тығыз жабады, сақтандыратын қаптаманы жабады және оны бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбылайды.
Бекіту-пломбылау құрылғысымен бірге цистернаның жүк жіберушісімен таңба ілінеді, таңбаға "Бос - метанол" жазбасы жазылады, сонымен қатар жүк алушының атауы, жөнелту станциясы және бос цистернаның тағайындау станциясы көрсетіледі.
Қабат астында тасымалданған метанол азотын цистернадан босатқаннан кейін, цистерна осы цистерналарды пайдаланудың нормативтік құжатнамасымен қарастырылған азотпен толтырылады, ол туралы жүк жіберуші арнайы жүк қағазға белгі қояды.
"Метанол" трафаретімен құжаттарсыз цистерна (тиелгені де, босы да) табылған жағдайда тасымалдаушы коммерциялық акт жасайды, бекіту-пломбылау құрылғысымен бірге болатын белгідегі жазбаларға сәйкес тасымалдау құжаттарын рәсімдейді және цистернаны жол серіктің алып жүруімен тіркелу трафаретіне сәйкес станцияға жолдайды.
Құжатсыз цистерналардың кешігу уақыты тасымалдаушының өкілімен жалпы үлгідегі актімен рәсімделеді, оның көшірмесі тасымал құжаттарға қыстырылады.

810. Легковоспламеняющиеся твердые вещества, самовозгорающиеся вещества и вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой класса 4 разделяются на три подкласса 4.1 - легковоспламеняющиеся твердые вещества, 4.2 - самовозгорающиеся вещества, 4.3 - вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой, такие грузы в зависимости от их свойств перевозятся в специализированных собственных цистернах с верхним сливом или с нижним сливным прибором. Цистерны должны быть снабжены теплоизоляцией из негорючих материалов и устройствами для разогрева.
Легковоспламеняющиеся твердые вещества подкласса 4.1 (например, капролактам, нафталин, сера жидкая) перевозятся в расплавленном состоянии. Котел цистерны должен быть окрашен в светло-серый цвет и иметь предусмотренную пунктом 808 настоящих Правил полосу красного цвета.
Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
Самовозгорающиеся вещества подкласса 4.2 (например, фосфор желтый), перевозятся под слоем воды (раствора кальция хлорида) в специализированных собственных цистернах без нижнего сливного прибора, оборудованных устройством для разогрева.
Котел цистерны должен быть окрашен в желтый цвет, на котле наносится надпись: "Фосфор желтый".
Вдоль котла с обеих его сторон наносится красная полоса шириной 500 мм. Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
После налива фосфора желтого в цистерну грузоотправитель наливает в нее воду, а при температуре наружного воздуха в районах маршрута следования груза ниже 0 о С - незамерзающий раствор кальция хлорида высотой слоя 30 см. При отправлении фосфора желтого в районы с температурой воздуха выше 40 о С высота слоя воды должна составлять 60 см. Высота налива фосфора желтого определяется в соответствии с пунктом 790 настоящих Правил.
По окончании заполнения цистерна осматривается представителем грузоотправителя, после чего наливной штуцер заглушается фланцем, на колпак надевается предохранительный кожух, который пломбируется запорно-пломбировочным устройством.
Слив фосфора желтого из цистерны производится грузополучателем полностью.
После слива и предъявления к перевозке порожние цистерны должны:
заполняться азотом; или
заполняться водой не менее чем на 96 % и не более чем на 98 % их вместимости; в период с 1 октября по 31 марта в воде должно содержаться достаточное количество антифриза для предотвращения ее замерзания во время перевозки; антифриз должен быть лишен коррозионной активности и способности вступать в реакцию с фосфором.
В графе накладной "Наименование груза" отправитель порожней цистерны из-под фосфора желтого указывает:
"Цистерна порожняя из-под фосфора желтого, полностью слита, очищена от остатков фосфора желтого и шлама и залита водой (раствором хлорида кальция) высотой __ см. Перевозка цистерны осуществляется на условиях перевозки фосфора желтого".

810. 4-сыныпқа жататын тез тұтанатын қатты заттар, өздігінен жанатын заттар және суымен әрекет еткенде тұтанатын газдар бөліп шығаратын заттар үш ішкі сыныпқа бөлінеді: 4.1 - тез тұтанатын қатты заттар, 4.2 - өздігінен жанатын заттар, 4.3 - суымен әрекет еткенде тұтанатын газдар бөліп шығаратын заттар, мұндай жүктер қасиеттеріне байланысты жоғарғы ағызу немесе төменгі ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады. Цистерналар жанбайтын материалдардан жылу оқшаулағышпен және қыздыруға арналған құрылғысымен жабдықталуы тиіс.
4.1-ішкі сыныпқа жататын тез тұтанатын қатты заттар (мәселен, капролактам, нафталин, сұйық күкірт) балқытылған күйінде тасымалданады. Цистернаның қазаны жарық-сұр түске боялуы және осы ереженің 808-тармағында көрсетілген қызыл түсті жолағы болуы тиіс.
Цистернаның түбі және рамасы осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
4.2-ішкі сыныпқа жататын өздігінен жанатын заттар (мәселен, сары фосфор) су (кальций хлорид ерітіндісінің) қабаты астында төменгі ағызу аспабы жоқ, қыздыруға арналған құрылғысымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады.
Цистернаның қазаны сары түске боялуы тиіс, қазанда: "Сары фосфор" деген жазу жазылады.
Қазанды бойлай оның екі жағы ені 500 мм. қызыл жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рама осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
Цистернаға сары фосфор құйылғаннан кейін жүк жіберуші оған су құяды, ал жол жүру маршруты бойындағы аудандарда сыртқы ауаның температурасы 0 0 төмен болғанда қабат биіктігі 30 см. болатын кальций хлоридінің қатпайтын ерітіндісін құяды. Сары фосфор ауа температурасы 40 0 жоғары аудандарға жөнелтілгенде су қабатының биіктігі 60 см. құрау тиіс. Сары фосфордың құйылу биіктігі осы ереженің 790-тармағына сәйкес анықталады.
Толтыру аяқталысымен цистернаны жүк жіберушінің өкілі қарап тексереді, одан кейін құю штуцері фланецпен басып тасталынады, қалпаққа сақтандыратын қаптама киіледі, ол бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбыланады.
Сары фосфор цистернадан жүк алушымен толық құйылып алынады.
Құйылып алынғаннан және тасымалға ұсынылғаннан кейін бос цистерналар:
азотпен толтырылады, немесе
олардың сыйымдылығының 96 %-нан кем емес және 98%-нан көп емес сумен толтырылады; 1 қазан мен 31 наурыз аралығы кезеңінде тасымалданғанда суда оның қатуын алдын алу үшін антифриздің жеткілікті мөлшері болуы тиіс; антифриз коррозиялық белсенділігінен және фосформен реакцияға түсу қабілетінен айрылған болуы тиіс.
сары фосфордан босатылған цистернаның жүк жіберушісі жүкқұжаттың "Жүктің атауы" бағанында:
"Сары фосфордан босатылған цистерна, толық құйылып алынған, сары фосфордың қалдықтарынан және кірден (шламнан) тазартылған және биіктігі __ см. сумен (кальций хлоридінің ерітіндісімен) құйылған. Цистернаны тасымалдау сары фосфорды тасымалдау шарттарында жүзеге асырылады.

811. Окисляющие вещества и органические пероксиды класса 5 разделяются на два подкласса: 5.1 - окисляющие вещества и 5.2 - органические пероксиды и перевозятся в специализированных цистернах грузоотправителей, грузополучателей. Цистерны должны иметь затворы, расположенные на верху цистерны, предотвращающие образование внутри цистерны избыточного давления, утечки жидкости, а также исключалась возможность попадания инородных веществ внутрь цистерны.
Водорода пероксид, водный раствор концентрации свыше 60 %, стабилизированный, относящийся к подклассу 5.1, перевозится в специализированных собственных алюминиевых цистернах, рассчитанных на избыточное давление, в сопровождении проводников грузоотправителя (грузополучателя).
Перевозка груза осуществляется в составе специальной технологической секции (группы вагонов), состоящей из:
оборудованной теплоизоляцией цистерны с водой из расчета не менее одной цистерны на каждые три цистерны с водорода пероксидом;
одного крытого вагона, в котором размещается бригада сопровождения, а также техническое оборудование и имущество;
груженной водорода пероксидом цистерны и аналогичной порожней цистерны, рассчитанной на перевозку грузов под давлением.
При этом цистерны, заполненные водой, и порожняя цистерна используются в качестве прикрытия, цистерны, загруженной водородом пероксида, от вагона с сопровождающими этот груз.
Указанные технологические секции формируются грузоотправителем.
Включать в состав секции, не относящиеся к ней вагоны, не допускается.
В перевозочных документах должен быть проставлен штемпель "Секция. Не расцеплять".
812. Ядовитые и инфекционные вещества класса 6 разделяются на два подкласса: 6.1 - ядовитые вещества, 6.2 - инфекционные вещества.
При перевозке ядовитых и инфекционных веществ класса 6 днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
Ядовитые вещества подкласса 6.1 в зависимости от их свойств перевозятся в специализированных собственных цистернах с верхним сливом.
После налива грузоотправитель выполняет требования, установленные настоящими Правилами.
При выгрузке грузополучатель полностью без остатка сливает груз из цистерны, затем ее промывает, удаляет из нее промывочную жидкость и заполняет цистерну азотом под давлением в соответствии с нормативной документацией на эксплуатацию данной цистерны, герметично закрывает все вентили и пломбирует запорно-пломбировочным устройством колпак цистерны.
Полноту слива, тщательность промывки, заполнение цистерны азотом и герметичное закрытие всех вентилей подтверждается грузополучателем в накладной на возврат порожней цистерны в графе "Наименование груза" надписью следующего содержания: "Цистерна слита полностью, промыта, давление в котле ____ МПа и герметично закрыта", которая заверяется подписью и печатью отправителя цистерны.
Параантрацен перевозят только в сопровождении представителя грузоотправителя (грузополучателя). Котел цистерны должен быть окрашен в желтый цвет.
Вдоль котла с обеих сторон наносится синяя полоса шириной 500 мм. Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с требованиями настоящей Главы.

811. 5-сыныпқа жататын тотығатын заттар және органикалық пероксидтер екі ішкі сыныптарға бөлінеді: 5.1-сыныпқа жататын тотығатын заттар және 5.2-сыныпқа жататын органикалық пероксидтер, және жүк жіберушілердің, жүк алушылардың мамандандырылған цистерналарында тасымалданады. Цистерналарда, олардың ішінде артық қысымның пайда болуын, сұйықтықтың ағып кетуін алдын алатын, сонымен қатар цистернаның ішіне бөтен заттардың түсу мүмкіндігін болдырмайтын цистернаның үстісінде орналасқан сырмалар болуы тиіс.
5.1-ішкі сыныпқа жататын сутегінің пероксиді, концентрациясы 60 %-дан жоғары су ерітіндісі, тұрақтандырылған, артық қысымға есептелген мамандандырылған меншікті алюминий цистерналарда жүк жіберуші (жүк алушының) жол серігінің алып жүруімен тасымалданады.
Жүкті тасымалдау:
сутегінің пероксиді құйылған әр үш цистернаға кемінде су құйылған бір цистерна есебімен жылу оқшаулағышпен жабдықталған цистернадан;
ілесіп жүру бригадасы, сонымен қатар техникалық жабдықтар мен мүлік орналасып бір жабық вагоннан;
сутегінің пероксиді тиелген цистернадан және қысым астында жүктерді тасымалдауға есептелген ұқсас бос цистернадан тұратын арнайы технологиялық секция (вагондардың топтары) құрамында жүзеге асырылады.
Бұл ретте сумен толтырылғандар цистерналар және бос цистерна сутегінің пероксиді тиелген цистернаны ілесіп жүру вагонынан тасалау үшін қолданылады.
Көрсетілген технологиялық секциялар жүк жіберушімен қалыптастырылады.
Секция құрамына оған жатқызылмаған вагондарды қосуға жол берілмейді.
Тасымалдау құжаттарында "Секция. Ағытуға болмайды" мөрқалыбы қойылуы тиіс.
812. 6-сыныпқа жататын улы және жұқпалы заттар екі ішкі сыныпқа бөлінеді: 6.1 - улы заттар, 6.2 - жұқпалы заттар.
6-сыныпқа жататын улы және жұқпалы заттарды тасымалдағанда цистерна қазанының түбі және рама осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
6.1 ішкі сыныбына жататын улы заттар олардың қасиеттеріне байланысты жоғарғы ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады.
Құюдан кейін жүк жіберуші осы Ережеде көрсетілген талаптарды орындауы тиіс.
Түсіру барысында жүк алушы цистернадан жүкті толық қалдықсыз ағызып алады, оны жуып, содан соң одан жуу сұйықтығын тазартады, және осы цистернаны пайдаланудың нормативтік құжатнамасымен қарастырылған қысым астында азотпен цистернаны толтырылады, және цистерна қалпағын бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбылайды.
Ағызып алудың толықтығы, тазартудың мұқияттылығы, цистернаны азотпен толтырылуы және барлық вентильдердің саңылаусыз жабылуы жүк алушымен бос цистернаны қайтару жүк қағазында "Жүктің атауы" бағанында келесі мазмұндағы жазумен расталады: "Цистерна толық ағызып алынған, жуылған, қазанда қысым ____ МПа және саңылаусыз жабылған".
Параантрацен тек жүк жіберуші (жүк алушы) өкілінің ілесіп жүруімен тасымалданады. Цистернаның қазаны сары түске боялған болуы тиіс.
Қазанды бойлай оның екі жағы ені 500 мм. көк жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рамасы осы тараудың талаптарына сәйкес боялады.

813. Перевозка едких и коррозионных веществ класса 8, в зависимости от их свойств, осуществляется в специализированных собственных цистернах, имеющих внутреннее защитное покрытие.
Цистерны для перевозки кислот имеют следующую отличительную окраску и трафареты:
вдоль котла цистерны с обеих его сторон наносится желтая полоса шириной 500 мм, а на торцовых днищах котла - той же краской квадрат размером 1х1 м;
в разрывах центральной части желтых полос с обеих сторон в квадратах и на днищах котла наносится черной краской трафарет (высота букв 150 мм) с указанием наименования кислоты (например, "Опасно/Серная кислота", "Опасно/Меланж", "Опасно/Олеум", "Опасно/Соляная кислота").
Кроме того, на торцовых днищах кислотных цистерн должен быть нанесен трафарет о приписке цистерн: "Срочный возврат на ст. ____________________ (указываются станция и дорога приписки)".
Концентрация и состав наливаемой кислоты должны отвечать требованиям технической документации.
Серная кислота, к которой относятся аккумуляторная, башенная или гловерная, моногидрат и купоросное масло, должна перевозиться только в специальных сернокислотных цистернах.
Олеум (серная дымящая кислота) допускается к перевозке в специальных олеумных утепленных цистернах-термосах, принадлежащих грузоотправителю.
Меланж (смесь азотной кислоты с серной) перевозится в специальных меланжевых цистернах, и с разрешения перевозчика - в сернокислотных цистернах.
Соляная кислота допускается к перевозке только в специально приспособленных, гуммированных внутри цистернах, принадлежащих грузоотправителю.
Ингибированная соляная и хлорсульфоновая кислоты перевозятся в специально выделенных сернокислотных цистернах перевозчика.
Цистерны, выделенные для перевозки ингибированной соляной кислоты, завод-отправитель красит внутри химически стойкой эмалью, в три слоя, а затем химически стойким лаком в два слоя.
Азотная, уксусная и фосфорная кислоты перевозятся только в специальных цистернах грузоотправителя или грузополучателя.
Использование цистерн инвентарного парка для перевозки кислот не допускается.
В случаях самовольного налива грузоотправителем кислоты в обычные цистерны, не выделенные для перевозки этого груза, а также в случаях налива кислоты в несоответствующие кислотные цистерны (например, соляной кислоты в сернокислотную цистерну) станция отправления немедленно возвращает цистерны грузоотправителю для слива, очистки и нейтрализации.
Перед наливом кислоты цистерна должна быть тщательно осмотрена грузоотправителем в коммерческом отношении. При этом должно быть обращено особое внимание на чистоту внутренней поверхности котла и обеспечение плотного закрытия крышки колпака.
При осмотре цистерны крышка колпака открывается только на время этого осмотра, а по окончании его немедленно закрывается с помещением под нее кислотостойкой прокладки и закрепляется до полной герметичности. В таком состоянии цистерна остается до момента налива, если она не требует очистки. Оставление цистерн с неплотно закрытыми крышками колпаков запрещается.
Если требуется очистка цистерны от шлама или промывка перед наливом, эти операции производятся силами и за счет грузоотправителя.
Приготовление меланжа, а также ингибирование соляной кислоты производятся грузоотправителем до налива в специально приспособленных емкостях, принадлежащих предприятию. Производство этих операций непосредственно в цистернах в процессе налива запрещается. Температура меланжа при наливе в цистерны должна быть не выше +30 о  C, а в летнее время не выше +40 о  C.
После налива (слива) кислоты грузоотправителем (грузополучателем) крышка колпака цистерны с кислотостойкой прокладкой закрывается, тщательно заворачивают ее барашки и пломбируется запорно-пломбировочным устройством, имеющиеся подтеки кислоты на наружной поверхности котла цистерны нейтрализуются.
Слив кислот должен производиться полностью с удалением шлама. Грузополучатель также протирает котел снаружи от подтеков. После слива кислоты грузополучатель немедленно плотно закрывает крышку колпака на кислотостойкой прокладке, заворачивает барашки и пломбирует цистерну.

813. 8-сыныпқа жататын улы және коррозиялық заттарды тасымалдау, олардың қасиеттеріне байланысты ішкі қорғау қабаты бар мамандандырылған меншікті цистерналарда жүзеге асырылады.
Қышқылдарды тасымалдауға арналған цистерналарда келесі айырмалық бояулар және трафареттерді болуы тиіс:
қазанды бойлай оның ені 500 мм. сары жолақпен боялады, ал қазанның шеткі түптерінде - сондай түсте 1х1м. мөлшеріндегі төртбұрыш;
екі жағындығы сары жолақтардың ортаңғы бөліктерінің ажырамасында төртбұрыштар ішінде және қазанның түптерінде қара бояумен қышқыл атаулары көрсетілген трафареттер (әріптердің биіктігі 150 мм) салынады (мысалы, "Қауіпті/Күкірт қышқылы", "Қауіпті/Меланж", "Қауіпті/Олеум", "Қауіпті/Тұз қышқылы").
Сонымен қатар, қышқыл цистерналарының шеткі түптерінде цистернаның тіркелуі туралы трафареті салынады: "___________ ст. жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Қышқылдардың концентрациясы мен құрамы техникалық құжатнамалардың талаптарына сай болуы тиіс.
Күкірт қышқылы және оған жатқызылған аккумуляторлық, мұнаралық немесе гловерлық, моногидрат және купорос майы, тек қана арнайы күкіртқышқылдық цистерналарда тасымалданады.
Олеумды (күкіртті түтіндеуші қышқыл) тек жүк жіберушіге тиесілі арнайы олеумдық жылытылатын цистерналар-термостарда тасымалдауға жол беріледі.
Меланж (азоттық қышқылының күкірт қышқылымен қоспасы) тек арнайы меланжтық цистерналарда тасымалданады, және тасымалдаушының рұқсатымен - күкірт қышқылдық цистерналарында.
Тұз қышқылын тек арнайы лайықталған, ішінен гуммированных жүк жіберушіге тиесілі цистерналарда тасымалдауға жол беріледі.
Ингибированная тұзды және хлорсульфоновая қышқылдар арнайы бөлінген жүк жіберушіге тиесілі күкірт қышқылдық цистерналарында тасымалданады.
Зауыт-жіберуші Ингибированная тұзды қышқылын тасымалдау үшін бөлінген цистерналарды ішінен химиялық тұрақты үш қабат эмальмен, содан соң химиялық тұрақты екі қабат лакпен бояу тиіс.
Азот, сірке және фосфор қышқылдары тек жүк жіберушінің немесе жүк алушының арнайы цистерналарында тасымалданады.
Мүккәмал паркінің цистерналарын қышқылдарды тасымалдау үшін пайдалануға жол берілмейді.
Жүк жіберуші қышқылды өз бетімен осы жүкті тасымалдауға бөлінбеген қалыпты цистерналарға құйған жағдайда, сонымен қатар қышқылды тиісті емес қышқылды цистерналарға құйған жағдайда (мысалы, тұз қышқылын күкірт қышқылдық цистернаға құйғанда) жөнелту станциясы цистерналарды ағызып алу, тазарту және бейтараптандыру үшін жүк жіберушіге дереу қайтаруы тиіс.
Қышқыл құйылуының алдында цистерна жүк жіберушімен коммерциялық тұрғыдан мұқият қаралып тексерілуі тиіс. Бұл ретте қазанның ішкі бетінің тазалығына және қақпақ жапқышының тығыз жабылуының қамтамасыз етілуіне ерекше назар аударылуы тиіс.
Қарау барысында цистернаның қақпақ жапқышы тек қарау уақытында ғана ашылады, ал қарау аяқталғаннан кейін оның астына қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемі орналастырылып жабылады және толық герметикалық бекітіледі. Мұндай жан-күйде цистерна, егер тазарту талап етілмесе, құйылу уақытына дейін қалады. Цистерналарды селдір жабылған қақпақ жапқышпен қалдыруға жол берілмейді.
Егер цистерна қоқыстан (шламнан) тазалау немесе құюдың алдында жуу талап етілсе, бұл операциялар жүк жіберушінің күшімен және өз есепбінен орындалуы тиіс.
Меланжты даярлау, сонымен қатар тұзды қышқылын тежерту жүк жіберушімен құйғанға дейін кәсіпорын иелігіндегі арнайы лайықталған сыйымдылықтарда жүргізіледі. Бұл операцияларды құю процесінде тікелей цистерналарда жүргізуге жол берілмейді. Цистернаға құю кезінде меланжтың температурасы +30 0 C жоғары емес, ал жазғы уақытқа +40 0 C жоғары емес болуы тиіс.
Қышқылды құйғаннан (ағызғаннан) кейін жүк жіберушімен (жүк алушымен) қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемімен цистернаның қақпақ жапқышы жабылады, оның барашкалары мұқият оралып және бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбыланады, цистерна қазанының сыртқы беттене аққан қышқыл бейтараптандырылады.
Қышқыл қалдықтары жойыла отырып толық қотарып төгілуі тиіс. Сонымен қатар жүк алушы қазанның сыртына аққан жерлерді сүртуі тиіс. Қышқылды төккеннен кейін жүк алушы қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемімен қақпақ жапқышы тығыз жабады, барашкаларды орайды және цистернаны пломбылайды.

814. В случае обнаружения неисправности груженной цистерны, вследствие которой невозможно дальнейшее ее следование по назначению, такая цистерна отставляется на специально выделенный путь станции.
При наличии проводника цистерна должна находиться под его охраной. Если группа цистерн сопровождается одним проводником, то от поезда отцепляется вся группа.
815. О задержке неисправной цистерны представитель перевозчика, а при наличии проводника, последний уведомляет по телеграфу (факсу) грузоотправителя и при необходимости требует командирования специалистов и/или подсылки другой цистерны с приспособлениями для перелива груза.
При получении уведомления об отцепке собственной или арендованной цистерны, грузоотправитель (грузополучатель) направляет на место отцепки цистерны мобильное подразделение или своего представителя.
816. В случае обнаружения в пути следования неисправной цистерны с опасным грузом перекачка опасного груза, промывка цистерны и удаление промывной воды производятся в присутствии представителя перевозчика.
Во время перекачки опасного груза вплоть до окончания уничтожения остатков груза цистерна должна находится под охраной.
817. В случае течи груза или возникновения других аварийных ситуаций принимаются необходимые меры в соответствии с предписаниями аварийной карточки на этот груз.
О неисправности цистерны составляется с участием проводника акт общей формы с указанием технического состояния цистерны: вид неисправности, причины ее возникновения, принятые меры по устранению неисправности, а также о возможности дальнейшего следования цистерны, а при его отсутствии - представителем перевозчика. Копия акта общей формы прилагается к перевозочным документам.
818. Ремонт груженых, а также порожних недегазированных, цистерн производится с особой осторожностью, при этом не разрешается:
ремонтировать котел цистерны;
производить удары по котлу;
пользоваться инструментом во взрывоопасном исполнении и находиться вблизи цистерн с открытым огнем;
производить любые ремонтные работы с применением сварки.
При возникновении необходимости ремонта тележек с применением огня, сварки и ударов они должны выкатываться из-под цистерны и отводиться на расстояние не менее 20 м от котла.
819. При необходимости направления в ремонт собственной порожней или арендованной цистерны ее владелец, обеспечивает промывку, нейтрализацию, а в необходимых случаях дегазацию внутренней и наружной поверхности котла цистерны, а также рамы, ходовых частей, тормозных и автосцепных устройств и выдает представителю перевозчика справку о проведении указанных мероприятий.
Аналогичная работа проводится с цистернами при возврате арендованных цистерн их собственникам по истечении срока аренды.

814. Тиелген цистернада ақау табылып, оның салдарынан цистернаның тағайындау бойынша одан әрі жүруі мүмкін болмаған жағжайда, мұндай цистерна станцияның арнайы бөлінген жолында қалдырылады.
Жолсерігі болған жағдайда цистерна оның күзеті астында болуы тиісті. Егер цистерналардың тобы бір жолсерігінің ілесуімен ғана тасымалданса, онда пойыздан барлық топ ағытылады.
815. Ақаулы цистернаның кешігуі туралы тасымалдаушының өкілі, ал жолсерігі болған жағдайда, соңғысы телеграфпен (факске) жүк жіберушіні хабардар етеді және қажеттігіне қарай мамандарды іссапарға жіберуі және/немесе жүкті қайта қоюға алуға арналған құрылғылары бар цистернаны жіберуді талап етеді.
Меншігіндегі немесе жалданған цистернаны ағыту туралы хабарландыру алғанда жүк жіберуші (жүк алушы) цистернаны ағытқан жерге мобильді бөлімшені немесе өз өкілін жолдайды.
816. Жол жүріп келе жатқанда қауіпті жүгі бар цистернада ақау табылған жағдайда қауіпті жүкті қайта айдау, цистернаны тазарту және тазартуға пайдаланған суды жою тасымалдаушы өкілінің қатысуы жүргізіледі.
Қауіпті жүкті қайта айдау уақытында жүк қалдықтарын жою аяқталғанға дейін цистерна күзет астында болуы тиіс.
817. Жүктің ағысы пайда болған немесе басқа апаттық жағдай орын алған жағдайда осы жүкке апаттық карточкадағы нұсқауларға сәйкес қажетті шаралар қабылданады.
Цистернаның ақауы туралы жолсерігінің қатысуымен цистернаның техникалық жан-күйі көрсетіле отырып жалпы нысанды акт толтырылады, онда: ақау түрі, оның пайда болу себептері, ақауларды жою жөнінде қабылданған шаралар, сонымен қатар цистернаның одан әрі жүру мүмкіншілігі туралы, ал ол мүмкін болғанда - тасымалдаушы өкілімен. Жалпы нысанды актінің көшірмесі тасымал құжаттарына қосылады.
818. Тиелген, сонымен қатар бос газдан тазартылмаған цистерналарды жөндеу ерекше сақтықпен жүргізіледі, бұл ретте:
цистерна қазанын жөндеуге;
қазан бойынша соққылар жасауға;
жарылыс қаупі бар аспаптарды пайдалануға және ашық отпен цистерналар жақын маңында болуға;
дәнекерлеу құрылғысы қолданылатын кез келген жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
Отты, дәнекерлеуді және соққыларды пайдалана отырып арбашықтарды жөндеу қажеттігі туындаған жағдайда, олар цистерна астынан домалануы және қазаннан 20 м. кем емес ара қашықтыққа апарылуы тиіс.
819. Меншікті бос немесе жалданған цистернаны жөндеуге жолдау қажеттілігі болған жағдайда оның иесі тазартуды, бейтараптандыруды, ал қажет жағдайда цистерна қазанының ішкі және сыртқы беттерін, сонымен қатар раманы, өтетін бөлімдерін, тежегіштерін газдан тазартуын қамтамасыз етеді, және тасымалдаушының өкіліне көрсетілген шараларды өткізу туралы анықтама береді.
Цистерналармен мұндай жұмыстар жалға алынған цистерналарды жалдау мерзімі біткен соң оларды меншік иелеріне қайтару кезінде жүргізіледі.

820. Перевозка пищевых грузов (растительного масла, патоки, саломаса, салолина, гидрола, глицерина и др.) производится в специализированных цистернах с нижним сливом, приписанных к станциям налива, или в новых цистернах, ранее неиспользовавшихся для перевозки.
Приписка цистерн со сварными котлами постройки до 1937 г. для перевозки таких грузов не допускается.
Цистерны железных дорог, специализированные для перевозки пищевых грузов, должны иметь по всей длине котла с обеих сторон по две полосы красного цвета шириной каждая 100 мм (промежуток между полосами 500 мм), а по периметру днищ - кольцевую красную полосу шириной 100 мм. В промежутке между полосами вправо от середины котла высотой букв 126 мм наносится черной краской наименование груза: "Патока", "Растительное масло", "Гидрол" и др. Эти наименования наносятся также на верхней части днища высотой букв 70 мм. Кроме того, на нижней части днищ котлов наносится трафарет о приписке цистерн:
"Срочный возврат на ст. ______________________________ (указываются станция и дорога приписки)".
Подготовка цистерн, специально выделенных под налив пищевых продуктов, производится грузоотправителем.
Перед наливом пищевых продуктов в новые цистерны грузоотправитель при необходимости протирает внутреннюю поверхность цистерны тряпками или концами, пропитанными продуктами, предназначенными для налива. Особенно тщательно протирка должна производиться в швах котла.
После слива на специализированную цистерну грузополучателем налагается запорно-пломбировочное устройство и направляется на станцию приписки по полным перевозочным документам.
Использование цистерн, специализированных для перевозки пищевых грузов, не по прямому назначению запрещается.
821. Этиловый (винный) спирт перевозится в специальных спиртовых цистернах.
Перед наливом спирта грузоотправитель тщательно осматривает цистерну. При осмотре особое внимание должно быть обращено на исправное состояние и чистоту котла и колпака цистерны, плотность закрытия люков колпака и кузова, наличие прокладки и исправных приспособлений для наложения запорно-пломбировочных устройств.
На внутренней поверхности колпака спиртовых цистерн должна быть нанесена линия высоты налива спирта.
Налив спирта выше или ниже установленной высоты допускается не больше чем на 5 см.
После налива спирта в цистерну до установленного уровня определяется температура спирта в цистерне и отбирается проба, по которой грузоотправитель устанавливает крепость спирта.
После отбора пробы грузоотправитель совместно с представителем перевозчика специальной мерной линейкой определяет высоту недолива спирта в колпаке цистерны от верхнего края колпака до уровня налитого спирта.
В цистернах с двумя колпаками замер высоты недолива производится только в колпаке, расположенном ближе к середине цистерны (к этому колпаку примыкает лестница). Во время замера крышку второго люка необходимо приоткрыть, чтобы спирт в обоих колпаках был на одном уровне.
Высота недолива спирта измеряется специальной стандартной металлической линейкой, имеющей государственное поверительное клеймо, на которой сверху вниз нанесены деления с интервалом в 1 мм.
При измерении недолива линейка опускается в цистерну таким образом, чтобы ее поперечная планка лежала на краях люка перпендикулярно продольной оси цистерны. Быстро подняв линейку вверх по линии смачивания, определяют высоту недолива спирта с точностью до 1 мм.
По окончании замера грузоотправитель укладывает в паз на люке колпака резиновую прокладку, плотно закрывает крышку люка и накладывает проволочные закрутки, после чего пломбирует цистерну.
В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправителем указываются:
сорт спирта (сырец, ректификат);

820. Азық-түлікті (өсімдік майын, сірнені, саломасты, салолинді, гидролды, глицеринді және басқалар) тасымалдау құйылу станцияларына тіркелген төменгі ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда немесе тасымалдау үшін қолданылмаған жаңа цистерналарда жүзеге асырылады.
1937 жылға дейін тіркелген бүркемеленген қазандарымен цистерналар мұндай жүктерді тасымалдау үшін қолданылмайды.
Азық-түлік тасымалдауға мамандандырылған темір жолдардың цистерналарда қазанды бойлай оның екі жағында ені 100 мм. екі қызыл жолақтары (жолақтардың арақашықтығы 500 мм.), ал түбінің периметрі бойынша ені 100 мм болатын қызыл айналма жолақтары болуы тиіс. Жолақтар арасында қазан ортасының оң жағында әріптердің биіктігі 126 мм. болатын қара бояумен жүктің атауы жазылады: "Патока". "Өсімдік майы", "Гидрол" және тағы басқа. Бұл атаулар сонымен бірге әріптердің биіктігі 70 мм. болатын түптің жоғарғы бөлігінде жазылады. Сонымен қатар, қазандар түбінің төменгі бөлігінде цистерналардың тіркелуі туралы трафарет салынады:
"_______________ станциясына жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Азық-түлік өнімдерін қоюға арнайы бөлінген цистерналарды дайындау жүк жіберушімен жүргізіледі.
Жаңа цистерналарға азық-түлік өнімдерін қою алдында жүк жіберуші қажет болған цистернаның ішкі бетін қоюға арналған өнімдер сіңдірілген шүберектермен немесе соңылармен сүртеді. Әсіресе мұқият қазанның жапсарлары тазартылуы қажет.
Ағызғаннан кейін жүк алушымен мамандандырылған цистернаға бекіту-пломбылау құрылғысы қойылады және толық тасымал құжаттарымен жазылу станциясына бағытталады.
Азық-түлік өнімдерін тасымалдауға мамандандырылған цистерналарды тікелей мақсатына сәйкес емес пайдалануға жол берілмейді.
821. Этил (шараптық) спирті арнайы спирттік цистерналарда тасымалданады.
Спиртті құю алдында жүк жіберуші цистернаны мұқият қарап шығады. Қарау кезінде цистерна қазаны мен қақпағының жарамды жағдайда болуына және тазалығына, қақпақ люгі мен кузовтың жабылу тығыздылығына, төсемдер мен бекіту-пломбылау құрылғыларын орнатуға арналған тетіктердің болуына ерекше назар аударылады.
Спирттік цистерналар қалпағының ішкі бетінде спиртті құю биіктігін көрсететін сызық салынады.
Спиртті белгіленген биіктіктен жоғарырақ немесе төменірек құю 5 см. көбірек емес мөлшерде жол беріледі.
Цистернаға спиртті белгіленген деңгейге дейін құйғаннан кейін спирттің температурасы анықталады және үлгі алынады, ол бойынша жүк жіберуші спирттің күштілігін белгілейді.
Үлгі алынғаннан кейін жүк жіберуші тасымалдаушының өкілімен бірге қақпақтың жоғарғы жағынан құйылған спирттің деңгейіне дейін цистерна қақпағында спиртті жеткізбей құю биігін арнайы өлшеуіш сызғышпен анықтайды.
Екі қақпақтары бар цистерналарда жеткізбей құюдың биігін өлшеу тек цистернаның ортасына жақынырақ орналасқан қақпақтан жүргізіледі (бұл қақпаққа саты қосылады). Өлшеу кезінде спирт екі қақпақта бір деңгейде болу үшін екінші қақпақтың люгін аздап ашу қажет.
Спиртті жеткізбей құюдың деңгейі мемлекеттік сенім таңбасы және жоғарыдан төменге қарай интервалы 1 мм. болатын бөлімдері бар арнайы стандартты темір сызғышпен өлшенеді.
Өлшеген кезде сызғыш цистернаға оның көлденең аспағы цистернаның бойлай осіне перпендикулярлы қақпақтың шеттерінде жататындай етіп цистернаға батырылады. Батыру сызығы бойынша жоғары жылдам көтеріп, спиртті жеткізбей құю деңгейін 1 мм. дейінгі дәлдікпен анықтайды.
Өлшеп болғаннан кейін жүк жөнелтуші люк қақпағының қиысқан жіктеріне резеңке төсем қойып, люк қақпағын тығыз жабады сымнан бұрамалар салады, одан кейін цистернаны пломбылайды.
Жүкқағазда "Жүктің атауы" бағанасында жүк жөнелтушімен:
спирттің сорты (шит, ректификат);

крепость спирта с точностью до 0,1%;
температура спирта в цистерне во время замера высоты недолива с точностью до 0,5 о C;
высота недолива с точностью до 1 мм.
Вес спирта, указываемый грузоотправителем в накладной, служит только для определения провозной платы.
Грузоотправитель прилагает к накладной акт об отгрузке спирта, который является документом, регулирующим взаимоотношения непосредственно между грузоотправителем и грузополучателем.
Прибывший на станцию назначения спирт в исправной цистерне, за исправными запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя грузополучатель сливает без участия представителя перевозчика. За обнаруженные в этих случаях недостачи или пониженную крепость спирта перевозчик ответственности не несет.
В случае прибытия спирта в неисправной цистерне или с нарушенными запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя на крышке люка цистерны сдача спирта грузополучателю производится комиссией.
О сдаче спирта комиссия составляет коммерческий акт, в котором указывается высота недолива, высота колпака, крепость и температура спирта в цистерне. Количество спирта, содержащегося в цистерне, в акте не указывается.
К коммерческому акту прилагается составленный грузополучателем предварительный расчет сохранности или недостачи спирта при перевозке.
После окончания слива грузополучатель укладывает обратно под крышку колпака резиновую прокладку, накладывает проволочную закрутку и пломбирует цистерну. Порожние цистерны направляются по полным перевозочным документам.
822. Этиловая жидкость перевозится в специальных цистернах грузоотправителя, рассчитанных на избыточное рабочее давление 5 атмосфер, удовлетворяющих техническим требованиям. Такая цистерна оборудуется наружной изоляцией, предохранительным кожухом, закрывающим колпак цистерны, и приспособлением для хранения аварийного запаса дегазационных средств (керосина, хлорной извести, обтирочного материала).
Наружная поверхность котла цистерны для этиловой жидкости окрашивается алюминиевой краской, а самая нижняя часть на высоту 250 мм - черной масляной краской. Вдоль всего котла цистерны с обеих сторон посередине наносится полоса зеленого цвета шириной 500 мм. Торцовые днища котла и рама цистерны окрашены в зеленый цвет, у края днищ по кругу алюминиевой краской наносится полоса шириной 300 мм.
На обеих продольных сторонах котла в средней части наносится надпись в две строки: "Этиловая жидкость/Огнеопасно - Ядовито".
С правой стороны надпись: "С горки не спускать", с левой стороны котла и на торцовых днищах: "Срочный возврат на ст. _________________________ (указываются дорога и станция приписки)".
Использование таких цистерн не по прямому назначению, а также налив этиловой жидкости в другие цистерны не допускается.
Налив и слив этиловой жидкости производятся только на подъездных путях грузоотправителя и грузополучателя.
Перед наливом грузоотправитель предъявляет цистерну перевозчику для осмотра ходовых и упряжных частей.
Налив этиловой жидкости допускается только в цистерну, вполне исправную и соответственно подготовленную грузоотправителем.
Заполнение цистерны производится в пределах ее грузоподъемности, но не более 95% емкости котла.
Вес этиловой жидкости в цистерне определяется грузоотправителем.
Вся ответственность за исправность котла, арматуры, люков, прокладок, правильность заполнения цистерны и обеспечение безопасности в пути следования (помимо относящейся к железнодорожному транспорту) возлагается на грузоотправителя.
После налива грузоотправитель: тщательно дегазирует все места на котле, раме и ходовых частях, случайно загрязненные этиловой жидкостью; герметически закрывает все вентили, пломбирует цистерну и навешивает на нее бирку с отправительской маркировкой.

спирттің күштілігі 0,1 %-ға дейінгі дәлдікпен;
жеткізбей құюдың деңгейін өлшеу кезіндегі цистернадағы спирттің температурасы 0,1 0 C-ға дейінгі дәлдікпен;
жеткізбей құюдың деңгейі 1 мм, дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Жүк жөнелтушімен жүкқағазда көрсетілетін спирттің салмағы тек тасымалдау ақысын анықтау үшін ғана қолданылады.
Жүк жөнелтуші жүкқағазға спиртті тиеу жөніндегі актіні қоса береді, ол тікелей жүк жөнелтуші мен жүк алушының арасындағы қарым-қатынасты реттейтін құжат болып табылады.
Тағайындалу станциясына жарамды цистернада, жарамды жүк жөнелтушінің бекіту-пломбылау құрылғысымен келген спирт жүк алушымен тасымалдаушы өкілінің қатысуынсыз ағызып алынады. Мұндай жағдайларда анықталған спирттің кем болу немесе күштілігінің төмендеуіне тасымалдаушы жауапты болмайды.
Тағайындалу станциясына жарамсыз цистернада немесе жүк жөнелтушінің люк қақпағындағы бекіту-пломбылау құрылғысының бүлінуімен келген спиртті жүк алушыға тапсыру комиссиямен тапсырылады.
Спиртті тапсыру туралы комиссия коммерциялық акті жасайды, онда жеткізбей құюдың деңгейі, қақпақ биіктігі, цистернадағы спирттің күштілігі мен температурасы көрсетіледі. Цистернадағы спирттің мөлшері актіде көрсетілмейді.
Коммерциялық актіге жүк алушымен жасалған тасымалдау барысындағы спирттің сақталуы немесе кем болуының алдын-ала есептері қоса беріледі.
Ағызып болғаннан кейін жүк жөнелтуші люк қақпағының астына қайтадан резеңке төсеп қояды, сымнан бұрама салады және цистернаны пломбылайды. Бос цистерналар толық тасымал құжаттармен жолданады.
822. Техникалық талаптарды қанағаттандыратын 5 атмосфералық артық қысымдық жұмысқа есептелетін этильдік сұйықтық тек қана жүк жіберушімен арнайы цистерналарда тасымалданады. Запастағы авариялық газсыздандыру құралдарын (керосин, хлорлы әк, сүртетін материалдар) сақтауға бейімдеу үшін және цистерна қорғағыш қабымен, цистернаны жабатын қақпақпен, сыртқы оқшаулаумен жабдықталған.
Қара майлы бояу ең төменгі бөлігі - 250 мм биіктікке цистернаның қазандық сыртқы беті этильдік сұйықтық алюминилік маймен боялған. Қазанды бойлай оның екі жақ ені 500 мм. жасыл жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рамасы жасыл түспен боялған, түп жағы алюминилік бояумен көлденең жасыл жолақпен 300 мм. боялады.
Қазанның екі жағындағы ортаңғы бөліктерінде екі қатар жазу көрсетілген: "Этильдік сұйықтық/от қауіптілігі - улылығы".
Қазанның оң жағында: "дөңестен түсірілмесін", сол жағынан шеткі түптерінде: "___________ ст. жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Этильдік сұйықтықты басқа цистерналарға және де тікелей тағайындаусыз қолданған жағдайда қатаң тиым салынады.
Этильдік сұйықты құю және айдау жүк жеткізуші мен жүк қабылдаушы жол жүрген кезде жүзеге асырылады.
Құйылудың алдында жүк жіберуші жүк тасушыға цистернаның қозғалғышын және жеке бөлімдерін қарауын ұсынады.
Цистернаға этилді сұйықтық құйылу тек қана жүк жіберуші дайындаған жағдайда рұқсат етіледі.
Қазанның сыйымдылығы 95%-дан көп емес, бірақ цистернаны толтыру оның жүк көтерімділігі шегінен шығарылады.
Цистернада этилді сұйықтық салмағы жүк жіберушімен анықталады.
Цистернаны дұрыс толтыру және сапар жолдарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету (теміржол көлігіне қатысты) арматуралардың, люктардың, салулардың түзулігіне жауаптылықтың бәрі жүк жіберушіге жүктеледі.
Құюдан кейін жүк жіберуші: этил сұйықтығымен кездейсоқ ластанғандар қазанның, рамасы мен жүріс бөлігінің барлық орындарын мұқият газсыздандырады; барлық вентильдерін герметикалық жабады, цистернаны пломбылайды және оған жөнелтуші таңбалаумен бирка іліп қояды.

В накладной на перевозку этиловой жидкости должны быть поставлены штемпеля: "Опасно - Яд - Легко воспламеняется", "С горки не спускать", "Прикрытие 3/1-1-1-1". В накладной штемпель об опасности груза проставляет грузоотправитель.
При сдаче цистерны к перевозке грузоотправитель уведомляет грузополучателя о следовании в его адрес цистерны с этиловой жидкостью. В случае неприбытия цистерны в установленный срок грузополучатель сообщает об этом по телеграфу грузоотправителю и станции отправления.
Этиловую жидкость в цистернах разрешается перевозить без сопровождения проводниками.
При обнаружении в пути следования неисправности, из-за которой цистерна с этиловой жидкостью не может следовать по назначению, такая цистерна отцепляется от поезда, отводится на отдаленный путь в безопасное место. В случае течи груза у места течи должна быть немедленно поставлена соответствующая емкость для сбора жидкости и предотвращения попадания ее на землю. Места, залитые этиловой жидкостью, дегазируются хлорной известью.
О задержке цистерны перевозчик уведомляет по телеграфу грузоотправителя (через станцию отправления) с указанием характера неисправности.
Грузоотправитель по получении уведомления об отцепке цистерны немедленно направляет на станцию отцепки ответственного представителя и рабочих для ликвидации неисправности, а в случае необходимости отправляет исправную порожнюю цистерну для перекачки груза.
В случае неисправности цистерны составляется акт о техническом состоянии цистерны, в котором указываются: вид неисправности, причина ее возникновения, принятые меры по устранению неисправности, а также о возможности дальнейшего следования цистерны. Копия акта прилагается к перевозочным документам.
Грузополучатель сливает этиловую жидкость из цистерны полностью без остатка, после слива дважды промывает чистым бензином, удаляет его из котла и заполняет цистерну азотом под давлением с 1 атмосфер, герметично закрывает все вентили и пломбирует колпак цистерны.
Арматуру и наружные части котла, а также раму и ходовые части цистерны, случайно загрязненные при сливе этиловой жидкостью, грузополучатель дегазирует.
Полнота слива, тщательность промывки, заполнение цистерны азотом и герметичное закрытие всех вентилей проверяются представителем отдела технического контроля грузополучателя, который в накладной, составленной грузополучателем на возврат порожней цистерны, в графе "Наименование груза" делает следующую надпись: "Цистерна слита полностью, промыта, заполнена азотом и герметично закрыта" и подтверждает это своей подписью и печатью.
Порожняя цистерна для этиловой жидкости возвращается по полным перевозочным документам.
Ремонт котла цистерны производится на предприятиях приписки цистерн силами и средствами последних, а ремонт ходовых частей - ремонтными предприятиями железных дорог.
Перед ремонтом ходовых частей предприятия-грузоотправители производят дегазацию внутренней и наружной поверхностей котла цистерны, а также рамы и ходовых частей и выдают паспорт о проведенной дегазации, обеспечивающей безопасные условия работы рабочих по ремонту цистерн.

Этилді сұйықтығын тасымалдау жүкқағазында "Қауіпті - У - Тез тұтанады", "Дөңестен түсірілмесін", "Қорған 3/1-1-1-1" штемпельдері қойылады. Жүкқағазда жүктің қауіптілігі туралы штемпельді жүк жіберуші қояды.
Цистернаны тасымалдауға тапсырған кезде жүк жіберуші жүк алушыны оған этил сұйықтығымен цистерна бара жатқаны жөнінде хабардар етеді. Цистерна белгіленген мерзімде келмеген кезде жүк алушы ол туралы жүк жіберуші мен жіберу станцияласын телеграфпен хабарлайды.
Этил сұйықтығын цистерналарда жолсерігінің ілесіп жүруінсіз тасымалдауға болады.
Жүріп келе жатқан кезде жолда ақау табылған жағдайда, және де ол себептен этил сұйықтығымен цистерна тағайындалуы бойынша ере алмаса, мұндай цистерна пойыздан ағытылады, қауіпсіз орынға алыс жолға апарылады. Жүк аққан жағдайда ағу орнында сұйықтықты жинауы және оның жерге ағуын болдырмау үшін лайықты ыдыс қойылуы тиіс. Этил сұйықтығы төгілген орындар хлорлы әкпен газсыздандырылады.
Цистернаның кешігуі жөнінде тасымалдаушы ақаудың сипаттамасын бере отырып жүк жіберушіні (жөнелту станциясы арқылы) телеграфпен хабарлайды.
Цистернаның ағытылуы туралы хабарламаны алғаннан кейін жүк жіберуші тез арада ақауды жою үшін ағыту станциясына жауапты өкілін және жұмысшыларды жолдайды, ал қажет болған жағдайда жүкті қайта айдау үшін ақаусыз бос цистернаны жөнелтеді.
Цистернада ақау табылған кезде цистернаның техникалық жай-күйі туралы акті жасалады, онда: ақаудың түрі, оның пайда болу себебі, ақауды жою бойынша қабылданған шаралар, сондай-ақ цистернаның одан әрі жүру мүмкіншілігі туралы мәліметтер көрсетіледі. Актінің көшірмесі тасымал құжаттарына қоса ілінеді.
Жүкті алушы цистернадан этил сұйықтығын толық қалдықсыз ағызады, ағызғаннан кейін таза бензинмен екі рет тазартады, оны қазаннан ағызады және цистернаны азотпен 1 ат қысым астында толтырады, барлық вентильдерді саңылаусыз жабады және цистерна қалпағын пломбылайды.
Ағызған кезде этил сұйықтығымен кездейсоқ ластанған арматураны және цистернаның сыртқы бөлігін, сондай-ақ рамасы мен жүріс бөлігін жүкті алушы газсыздандырады.
Ағызып алудың толықтығы, тазартудың мұқияттылығы, цистернаны азотпен толтырылуы және барлық вентильдердің саңылаусыз жабылуы жүк алушының техникалық бақылау бөлімінің өкілімен тексеріледі, және ол жүк алушымен бос цистернаны қайтаруға толтырылған жүкқағазда "Жүктің атауы" бағанында келесі жазбаны енгізеді: "Цистерна толық ағызып алынған, тазартылған, азотпен толтырылған және саңылаусыз жабылған" және оны өз қолымен және мөрімен растайды.
Этил сұйықтығына арналған бос цистерна толық тасымал құжаттарымен қайтарылады.
Цистерна қазанын жөндеу цистерналардың жазылу кәсіпорындарында соңғылардың күштермен және құралдармен жүргізіледі, ал жүріс бөліктерін жөндеу темір жолдардың жөндеу кәсіпорындарымен жүргізіледі.
Жүріс бөліктерін жөндеу алдында жүк жөнелтуші кәсіпорындар цистерналарды жөндейтін жұмысшылардың қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету мақсатында цистерна қазанының ішкі және сыртқы беттерін, сондай-ақ рамасы мен жүріс бөліктерін газсыздандырады және өткізілген газсыздандыру туралы төлқұжат береді.

823. Этилированный бензин окрашен в ярко-оранжевый, желтый или синий цвет, ядовит, отравляюще действует на человека, как при вдыхании паров, так и при проникании в организм через кожу. Этилированный бензин особенно опасен тем, что отравляющее действие его на организм проявляется замедленно и вначале отравление незаметно для пострадавшего.
Перевозка этилированного бензина по железным дорогам производится, как правило, в четырехосных бензиновых цистернах (без сливного прибора). На цистернах с этилированным бензином должен быть нанесен несмываемой краской трафарет: "Бензин этилированный/Ядовито".
С разрешения перевозчика допускается использование для перевозки этилированного бензина также цистерн с универсальным сливным прибором. В этом случае на котлах таких цистерн наносится тот же трафарет.
Запрещается использование цистерн, имеющих трафарет "Бензин этилированный/Ядовито" для перевозки специальных сортов бензина, не применяемых как моторное топливо (бензина экстракционного, сорта "Калоша", уайт-спирита и других, применяемых в производстве в качестве растворителей и для бытовых целей), а также керосина осветительного.
Цистерны после слива этилированного бензина разрешается использовать под налив неэтилированных нефтепродуктов, применяемых как моторное или котельное топливо (за исключением указанных специальных сортов бензина).
После налива и слива этилированного бензина подтеки на наружной поверхности котла цистерны тщательно вытираются грузоотправителем или грузополучателем тряпками, пропитанными чистым керосином или обычным бензином.
В перевозочных документах на этилированный бензин в графе "Наименование груза" должно быть указано: "Бензин этилированный" и сорт бензина, например, "Бензин этилированный авиационный Б-100".
В верхней части накладной, кроме установленных для бензина штемпелей "Опасно", "Легко воспламеняется", должен быть поставлен штемпель "Ядовито".
В пересылочной накладной на порожнюю цистерну в графе "Наименование груза, слитого из цистерны" грузополучатель указывает: "Бензин этилированный".
В случае обнаружения течи из цистерны в пути следования перевозчик немедленно принимает меры к устранению течи и перекачке груза в исправную цистерну, имеющую трафарет: "Бензин этилированный". При перекачке необходимо соблюдать соответствующие меры предосторожности и не допускать попадания жидкости на руки и другие части тела.
Если течь обнаружена на станции, где имеется нефтесклад, то цистерна немедленно подается под слив на указанный склад. При отсутствии такого склада этилированный бензин передается другой организации.
В целях предупреждения отравлений при наливе и сливе этилированного бензина:
работы по наливу и сливу должны быть механизированы с обеспечением максимальной герметизации;
рабочие, производящие налив и слив этилированного бензина, должны быть перед началом работ ознакомлены с его свойствами, проинструктированы по вопросам техники безопасности при работах с этилированным бензином и снабжены соответствующей спецодеждой;
при производстве работ рабочие должны стоять с надветренной стороны.
Все работы внутри котла цистерны должны производиться с обязательным применением шлангового противогаза.

823. Этилденген жанармай жарық - қызғылт сары, сары немесе көк түске боялған. Улы, адамға уландырғыш әсер етеді, түтінді дем арқылы ішке тарту және дәл осылай организмге тері арқылы өтіп әсер етеді. Этилденген жанармай әсіресе қауіпті, организмді баяулатып уландырып және бастапқысында зардап шегушіге білінбейді.
Ереже бойынша этилденген жанармай темір жолдармен тасымалдау шығарылады, ереже сияқты, төрт білікті жанармайлы цистерналарда жасалады (төгілмейтін құралда). Этилденген жанармайы бар цистернаның сыртында бояуы кетпейтін трафаретпен "Этилденген жанармай/Улы" деген сөздер жазылу керек.
Этилденген жанармайды сондай-ақ әмбебап құйылатын құралы бар цистерналарды тасымалдаушының рұқсатымен жіберіледі. Бұл жағдайда сол цистерналардың қазандарына сол трафарет жазылады.
"Улы/Этилденген жанармай" трафареті бар цистерналарды пайдалануға тиым салынады, ерекше сортты жанармайды тасымалдау үшін, мотор майы сияқты пайдаланбау (экстрактық жанармай, "Калоша" сорты, уайт-спирті және тағы басқа өндірісте еріткіш ретінде және тұрмыстық мақсатта пайдаланады) сонымен қатар жарық беретін керосин.
Этилденген жанармай құйылғаннан кейін цистернаға этилденбеген мұнай өнімдерін құйуға рұқсат етіледі, мотор немесе қазан жанармайы ретінде пайдаланатын (ерекше сортты жанармай көрсетілген).
Этилденген жанармай құйылып төгілгеннен кейін қазанның жоғарғы жағын жүк жіберуші мен жүк алушы керосин немесе кәдімгі бензин сіңген таза шүберекпен тазалап сүрту қажет.
Этилденген бензин тасымалдау құжатында "Жүк аты" графасында "Этилденген бензин" көрсетілуі қажет және бензин сорты, Мысалы, "Этилденген бензин авиациалық Б-100".
Жүкқағаздың жоғарғы бөлігінде бензин мөрқалыбы "Қауіпті", "Тез тұтанғыш", бұдан басқа "Улы" деп жазылу қажет.
"Цистернадан құйылған жүк аты" графасында Бос цистернаға қайта жіберілген жүкқағазда жүк алушы міндетті түрде "Этилденген бензин" көрсетуі қажет.
Жол үстінде цистернадан тамшы немесе ағыс байқалса, тасымалдаушы тез арада шара қолданып ағысқа тоқтату және жөнделген цистернаға ауыстырылуы "Бензин этилденген" бар трафарет.
Ауыстыру кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын ұстану керек және сұйықтың қолға және басқа дене мүшелеріне тигізбеу керек. Егер мұнай қоймасы бар станцияда ағым байқалса, сол цистернаны жедел түрде белгіленген складқа ағызуға беріледі. Мұндай склад болған жағдайда этилденген бензин басқа мекемеге беріледі. Этилденген бензинді құю және ағызу кезіндегі уланбаудан сақтау мақсатында:
Құю және ағызу жұмыстары механикалық түрде болып максималды герматизациямен қамтамасыз етілу қажет.
Этилденген бензинді құятын және ағызатын жұмыстар жұмысында оның сипаттарымен танысу қажет. Этилденген бензин жұмысының техника сұрағына дайындалып және сәйкес жұмыс киімімен жабдықталған. Өндірісте жұмысшылар желге қарсы тұрмау керек.
Цистернаның қазанында жүргізілетін барлық жұмыстар шлангілі протиговазбен жүргізіледі.

Глава 31. Порядок осуществления перевозок грузов на особых условиях
824. В случае, когда перевозка отдельных грузов не может быть осуществлена в соответствии с настоящими Правилами, перевозка грузов может осуществляться на особых условиях на основании договора.
825. Перевозка грузов на особых условиях применяется в случаях, когда станция отправления и назначения находятся на территории Республики Казахстан.
826. Перевозки грузов на особых условиях устанавливаются в следующих случаях:
1) при перевозке грузов, перевозка которых не предусмотрена настоящими Правилами;
2) при перевозке грузов, перевозка которых осуществляется с несоответствием тары, упаковки и состояния груза, требованиям стандартов, технических условий или при применении новых видов тары и упаковки;
3) при перевозке скоропортящихся грузов на срок выше предельного срока перевозки, установленного настоящими Правилами;
4) при перевозке с использованием подвижного состава, контейнеров, в которых настоящими Правилами не предусматривается перевозка отдельных видов грузов;
5) в других случаях, не предусмотренных настоящими Правилами.
827. Договор перевозки груза на особых условиях должен предусматривать:
условия приема груза к перевозке;
порядок определения массы груза и оформления перевозочных документов;
порядок выдачи грузополучателю груза;
ответственность сторон в части обеспечения сохранности перевозимых грузов;
освобождение перевозчика от ответственности в случае исполнения им своих обязательств по договору;
компенсацию расходов перевозчика связанного с перевозкой груза на особых условиях;
иные условия.
При необходимости должны быть отражены особенности и способ перевозки сопровождения или обслуживания его в пути следования, срок транспортабельности.
828. При возникновении необходимости перевозки грузов на особых условиях грузоотправитель обращается к перевозчику с письменным обращением не менее чем за 5 (пять) дней до установленного настоящими Правилами срока представления заявки на перевозку грузов.
829. В отдельных разовых случаях перевозка грузов на особых условиях может осуществляться на основании гарантийного письма.
К обращению прилагается гарантийное письмо, которым грузоотправитель (грузополучатель) гарантирует непредъявление претензий к качеству и количеству перевозимого груза.
830. Перевозчик в течение 10 дней после получения обращения принимает решение о возможности осуществления перевозки груза на особых условиях.
831. При принятии перевозчиком положительного решения о перевозке грузов на особых условиях перевозчик:
телеграммой уведомляет свои причастные структурные подразделения, где сообщаются основные условия этих перевозок (станция отправления и назначения, род груза, тип и принадлежность подвижного состава, ответственность сторон, период действия особых условий и др.);
разрабатывает и направляет грузоотправителю два экземпляра подписанного Договора перевозки груза на особых условиях.
Грузоотправитель, получив два экземпляра подписанного перевозчиком договора, подписывает их и возвращает перевозчику один экземпляр.
При невозможности осуществления перевозок грузов на особых условиях перевозчиком направляется грузоотправителю мотивированный отказ.

31-тарау. Ерекше жағдаймен тасымалданатын жүктердің тәртібі
824. Басқа да жүктердің тасымалдануы негізгі тәртіпке сәйкес келмеген жағдайда, келісім-шарт бойынша ерекше жағдаймен тасымалданады.
825. Жүктердің ерекше жағдаймен тасымалдануы, жөнелту және тағайындалған станцияларда Қазақстан Республикасы аймағында орналасқан жағдайда қолданылады.
826. Жүктердің ерекше жағдайымен тасымалдануы келесі жағдайларда қолданылады:
1) Жүктердің тасымалдануы негізгі тәртіппен қаралған кезде;
2) Жүк тасымалдау ыдысының салмағы және жүктің жағдайы стандарттық талаптармен техникалық жағдайларға сәйкес келмегенде немесе жаңа ыдыстың қапталуы қолданған кезде;
3) Тез бұзылатын жүктері тасымалдау мерзімінен жоғары шектеулі негізгі тәртіппен белгіленген мерзіммен тасымалдау;
4) Тасымалдау жағдайында жылжымалы құрам контейнерлерін пайдалану, негізгі тәртіппен басқа жүк түрлерін қарамайды;
5) басқа жағдайда негізгі тәртіптермен қаралмағанда.
827. Ерекше жағдаймен негізгі тасымалданатын жүктердің келісім-шарты міндетті түрде қаралады:
жүктің тасымалдануға қабылдау жағдайы;
жүктің салмағын анықтау тәртібі және тасымалдау құжаттарын толтыру;
жүктің жүкқабылдаушыға беру тәртібі;
тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету тараптардың жауапкершілігінде;
тасымалдаушы өзінің келісім-шарт бойынша міндетін орындау жағдайында жауапкершілігінен басталады;
тасымалдаушының ерекше жағдайымен тасымалданатын жүктердің шығынын өтеу;
басқа жағдайда қажеттілікте ерекшеліктері және тасымалдаумен жүру амалдары немесе жол бойында қамтамасыз етуі жүктің тасымалдылығының мерзімі көрсетілуі керек.
828. Егер жүктерді ерекше жағдаймен тасымалдау қажет болса, жүк жіберуші тасымалдаушыға негізгі тәртіпке бекітілген өтінім берілу мерзімінен 5 күн бұрын хат түрінде өтінеді.
829. Басқа бір жағдайда ерекше жағдаймен тасымалданатын жүктерді кепілдік хаты бойынша жүзеге асырылады.
Өтінішке кепілдік хаты тіркеледі онда жүк жіберуші (жүк алушы) тасымалданатын жүктің сапасымен санына еш шығынын білдіруге кепілденеді.
830. Тасымалдаушы 10 күн өткеннен кейін үндеу алған жағдайда ерекше тасымалдауға шешім шығарады.
831. Ерекше жағдаймен жүк тасымалдауға тасымалдаушы ойдағыдай шешім қабылдаған жағдайда:
Қатысты құрылымдық бөлімшелеріне телеграмма түрінде хабарлайды, онда осы тасымалдаудың негізгі жағдайы туралы (жөнелту станциясы және белгіленген жері, жүк түрі, жылжымалы құрамның жабдығы, тараптар жауапкершілігі, ерекше жағдай жүргізілу уақыты);
Ерекше жағдайда тасымалданған жүкті өңдеп жүк тасымалдаушыға қол қойылған келісім-шарттың екі данасын жібереді.
Қол қойылған келісім-шарттың екі данасын алып, оған қол қойып бір данасын қайтып береді.
Ерекше жағдайда жүк тасымалдауын жүзеге асыралмаса тасымалдаушымен жүк жіберушіге дәлелденген қарсылығын білдіреді.

832. В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель под наименованием груза делает отметку: "Перевозка на особых условиях, номер и дату телеграммы, которой объявлен порядок перевозки этого груза с указанием номера договора перевозки груза на особых условиях".
Глава 32. Очистка и промывка вагонов и контейнеров после выгрузки грузов
833. Грузополучатель обеспечивает прием груза, прибывшего в его адрес, освобождение подвижного состава, его очистку, а при необходимости промывку в соответствии с настоящей Главой.
834. После выгрузки грузов вагоны, контейнеры очищаются грузополучателем внутри и снаружи, с них должны быть сняты приспособления для крепления груза, за исключением несъемных приспособлений для крепления, а также должны быть приведены в исправное техническое состояние несъемные инвентарные приспособления для крепления (в том числе турникеты) грузополучателем.
Выгруженный и очищенный вагон, контейнер от грузополучателя принимает представитель перевозчика с росписью в ведомости подачи-уборки вагонов или в памятке приемосдатчика.
835. Очищенными признаются вагоны и контейнеры (кроме вагонов-цистерн, бункерных полувагонов), из которых после выгрузки грузов удалены все остатки или скопления грузов внутри и снаружи, на кузове вагонов, и в (на) контейнерах, а также на ходовых частях вагонов (балках, тележках, крышках, люках) и межвагонных соединениях, кроме несъемного и съемного оборудования вагонов, которое не выдается вместе с грузом.
Очищенными признаются вагоны-цистерны и бункерные полувагоны при условии, если на внутренней и на внешней поверхностях котлов или бункеров не имеется наличия остатков грузов.
При сливе груза из цистерн с верхним сливом остаток невыгруженного груза может допускаться не более 1 см замеряемого под верхним люком.
Знаки и трафареты на вагоне, контейнере и раме вагона должны быть ясночитаемые.
836. При перевозке насыпных и навалочных грузов кольцевыми маршрутами допустимые остатки грузов в вагонах после выгрузки устанавливаются только по письменному согласованию грузоотправителя и грузополучателя, перевозчика исходя из требований обеспечения безопасности движения.
837. Атмосферные осадки на открытом подвижном составе не являются остатками ранее перевозимых грузов и признаком его загрязнения. Очистка вагонов от осадков производится грузоотправителем.
838. Наружная и внутренняя поверхности вагона, контейнера должны быть очищены от загрязняющих вагон остатков защитной пленки, эмульсий, а также наклеек, ярлыков, бирок, меловой разметки, за исключением случаев, когда наличие таких же ярлыков на порожнем вагоне, контейнере либо при перевозке в вагоне, контейнере иного груза предусматривается правилами перевозок этих грузов.
839. Все способы очистки вагонов, контейнеров должны обеспечивать их сохранность, а также не допускать загрязнения окружающей среды.
840. При обнаружении в вагоне, контейнере после выгрузки остатков ранее перевозимого в них груза грузополучатель должен полностью очистить вагон, контейнер от остатков всех грузов.
841. Грузополучатель предъявляет претензию грузоотправителю за погрузку грузов в его адрес в неочищенный вагон, контейнер. Перевозчик по заявлению грузополучателя может принять участие в подтверждении наличия в вагоне, контейнере остатков ранее перевозимого груза с составлением акта общей формы.
842. Мусор, остатки груза, крепления, упаковки и других материалов оставшиеся после выгрузки и очистки вагонов, контейнеров, при выгрузке грузов средствами грузополучателя в местах общего пользования, подлежат вывозу грузополучателем одновременно с грузом.
843. Промывка крытых вагонов производится после выгрузки грузов, перечисленных в приложении 50 к настоящим Правилам.
844. Промывка вагонов после выгрузки грузов, указанных в приложении 50, не производится:
при перевозке загрязняющих и зловонных грузов кольцевыми маршрутами, если эти вагоны используются под погрузку тех же грузов;
в случаях, когда вагон после выгрузки одного загрязняющего (зловонного) груза загружается в порядке сдвоенных операций другим загрязняющим (зловонным) грузом.
845. Промывке грузополучателями также подлежат вагоны-зерновозы после выгрузки незерновых грузов. После выгрузки солода грузополучатель проветривает вагоны-зерновозы в целях устранения специфического запаха.
846. При отсутствии у грузополучателей возможностей для промывки вагонов, промывка может производится перевозчиком за счет грузополучателя.
Обеззараживание грузов и транспортных средств производится грузополучателями или соответствующими органами государственного контроля (надзора), за счет грузополучателя.
847. После выгрузки животных, птицы, сырых продуктов животного происхождения промывка, ветеринарно-санитарная обработка вагонов и контейнеров обеспечиваются грузополучателем или перевозчиком за счет грузополучателя.
848. Ветеринарно-санитарная обработка специализированных изотермических вагонов (рефрижераторные вагоны, вагоны-термосы), крытых вагонов после выгрузки из них грузов, подлежащих ветеринарному контролю, производится перевозчиком, за счет грузополучателя, в соответствии с  приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2006 года N 432 "Об утверждении правил ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4339.

832. Жүкқағаз графасында "Жүк атауы" графасында жүк жіберуші жүк атауы бойынша тиісті белгі қойуы тиіс "тасу ерекшелері жағдайында, нөмір және телеграмма датасын, осы жүктің тасулары тәртібінің хабары жүк тасымалдауының ерекше жағдайы келісім-шартының нөмірі.
32-тарау. Жүк түсіруден кейінгі вагондармен контейнерлерді шаю
833. Жүк қабылдаушы жүкті қабылдау кезінде оның сол мекенге келіп түсуіне, жылжымалы құрамды босатуға оны тазартуға қажеттілік болған жағдайда негізгі бөлімге сәйкес шаюды қамтамасыз етеді.
834. Вагондардан, контейнерлерден жүк түсірілгеннен кейін жүк алушымен іші және сырты тазартылуға тиісті бекітілетін құрылғыны қоспағанда, сондай-ақ техникалық жағдайы тураланып алынбайтын инвентарлық құрылғыға бейімделіп бекітілуге алынбайтын жабдықтар (соның ішінде турникет).
835. (Цистерна вагон, бунерлік жартылай вагон) бұлардан басқасының бәрі тазартылған деп вагондар және контейнерлер саналады, жүкті түсіргеннен кейін сыртында және ішінде, вагон қаңқасында, және контейнерлерде сондай-ақ вагонның жүргізу жағында (балкіде, арбада, қақпақта, тесікте) және вагонаралық қосулар, сонан басқа алынатын және алынбайтын вагон жабдықтары жүктен жиналған барлық қалдықтарды жою жүкпен берілмейді.
836. Төгілетін және оралған жүктерді тасымалдауда айналмалы маршрут жүк қалдықтары жіберіледі вагондардан түсірілу тек хат түрінде жүк жіберуші және жүк алушы тасымалдаушы талап етуден шыға отырып қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
837. Атмосфералық жауын-шашын ашық жылжымалы құрамда қалдық болып ертеректе тасымалданған жүк және оның бүліну себептері саналмайды. Вагон тазалығы жүк жіберушімен жасалады.
838. Вагон, контейнердің сыртқы және ішкі жоғарғы жақтары міндетті түрде вагонды бүлдіретін қорғағыш пленка қалдықтары, эмульсия, сондай-ақ жабыстырылғыш сурет, жапсырма хат, таңба салынатын тақта, бор таңбасы.
839. Вагон, контейнерлердің тазалаудың барлық амалы, олардың міндетті түрде сақталғанын қамтамасыз етілу қажет, сондай-ақ қоршаған ортаны ластауға жол бермеу керек.
840. Вагон, контейнерде жүк тасылғаннан кейін қалған қалдық табылса, жүк қабылдаушы міндетті түрде қалған қалдықты тазартуға тиіс.
841. Жүкалушы жүкжіберушінің мекен-жайына тазартылмаған вагон, контейнерге, жүк жинағанына дау айтуға құқылы, Жүкалушының арызы бойынша тасымалдаушы вагон санын растауға қатыса алады, ертеректе тасылған жүктің контейнердегі қалдықтары жасалған акттың ортақ формасы.
842. Қоқыс, жүк қалдығы, қатайтқыш, оралған және басқада материалдар вагон, контейнерді тазартқанда түсіргенде, жүкалушының қаражатымен түсірілген ортақ жерді пайдалану, жүкалушы жүкті бірдей бір уақытта шығарады.
843. Жабық вагондарды шаю жүк түсірілгеннен кейін жасалады, негізгі тәртіптің 52 қосымшасына аударылған.
844. Вагондарды шаю жүк түсірілгеннен кейін жасалады 52 қосымшасында көрсетілген жасалмайды.
845. Жүкалушылармен шаю сондай-ақ дәнді-дақылдар таситын вагондар жатады дәнді-дақылсыз жүк түсірілгеннен соң.
846. Жүкалушының вагонды шаю жағдайы болмағандықтан, тасымалдаушы жүкалушының есебінен жүргізеді.
Жүкалушылармен жүктерді залалсыздандыру және өндіріледі немесе мемлекеттік бақылауға сай мекемелері, жүкалушының есебінен жүргізіледі.
847. Малдарды, құстарды, малдан шыққан шикі азықтарды түсіргеннен кейін шаю, вагондарды, контейнерлерді ветеринарлық-санитарлық өңдеу жүкалушымен немесе тасымалдаушы жүкалушының есебінен қамтамасыз етіледі.
848. Ветеринариялық бақылауға жататын арнайы изотермиялық вагондарды (рефрижераторлық вагондарды, вагон-термостарды), жабық вагондарды олардан жүктерді түсіргеннен кейін ветеринарлық-санитарлық домдау жүк алушының есебінен тасымалдаушымен "Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық домдау туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 3 шілдедегі N 432 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4339 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

849. Перечень опасных грузов, в том числе наливных, после выгрузки которых требуются очистка, промывка, пропарка и дезинфекция вагонов и контейнеров, указан в главе 28 настоящих Правил.
850. Факт промывки вагона, контейнера перевозчиком подтверждается актом общей формы, составляемым им с указанием в нем номеров промытых вагонов, контейнеров.
851. Если после выгрузки вагонов или контейнеров, кроме собственных и арендованных, в которых перевозились упакованные опасные грузы, обнаружена утечка, разлив, специфический запах или россыпь части содержимого, необходимо произвести очистку вагона, контейнера, а при необходимости промыть и обезвредить вагон, контейнер средствами и за счет грузополучателя.
852. После выгрузки из вагонов, контейнеров, кроме собственных и арендованных, опасных грузов, имеющих знак опасности по образцу N 6.1, 6.2, 8, а также упаковок с грузом с N ООН 3245 "Микроорганизмы генетически измененные", грузополучатель предоставляет перевозчику письменное подтверждение, в котором указываются сведения о том, что при выгрузке груза из вагона, контейнера утечки, разлива, специфического запаха и россыпи не было, а в случае утечки, разлива, специфического запаха или россыпи груза - что вагон, контейнер очищен от остатков перевозимого груза и обработан (промыт или обезврежен экологически безопасными методами, в зависимости от свойств груза), а также - о пригодности вагона, контейнера для дальнейшего использования.
Письменное подтверждение заверяет, если это предусмотрено внутренними правилами, представитель органов санитарного надзора или другого компетентного органа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Грузополучатель несет ответственность за достоверность сведений, указанных в письменном подтверждении.
853. После выгрузки из вагона и контейнера опасных грузов, имеющих знак опасности по образцу N 7, получатель обеспечивает дезактивацию вагона или контейнера, если она необходима, и представляет перевозчику справку об отсутствии "снимаемого загрязнения" на вагоне или контейнере.
854. Если на месте выгрузки очистка и обработка вагона или контейнера не производилась согласно требованиям пункта 851 настоящих Правил, то этот вагон или контейнер перевозится на условиях ранее перевозимого опасного груза.
855. Вагоны или контейнеры, в которых перевозились опасные грузы навалом/насыпью и которые не используются под повторную перевозку такого же груза, после выгрузки должны быть полностью очищены.
856. При нарушении требований изложенных в настоящих Правилах перевозчик может отказаться от приема неочищенных вагонов, контейнеров. За время нахождения вагонов, контейнеров под очисткой грузополучатель уплачивает Перевозчику плату за пользование вагонами.

849. Оларды түсіргеннен кейін вагондарды және контейнерлерді тазалауды, жууды, булауды және дизинфекциялауды талап ететін қауіпті оның ішінде құймалы жүктердің тізбесі осы Ереженің 28 тарауында келтірілген.
850. Вагонды, контейнерді тасымалдаушымен жуып-шаю фактісі жуылған вагондар мен контейнерлердің нөмірлері көрсетіле отырып, онымен толтырылатын жалпы нысандағы актімен расталады.
851. Вагоннан немесе контейнерден, жеке меншіктегі және жалға алынғанды қоспағанда, буып-түйілген қауіпті жүктерді түсіргенде ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы анықталған болса вагонды, контейнерді тазарту, ал қажет болған жағдайда жүк алушының есебінен және құралдарымен вагонды, контейнерді жуып-шаю және залалсыздандыру қажет.
852. Вагоннан немесе контейнерден, жеке меншіктегі және жалға алынғанды қоспағанда, N 6.1, 6.2, 8 үлгі бойынша қауіптілік белгісі бар қауіпті жүктерді, сондай-ақ БҰҰ N 3245 "Генетикалық өзгертілген микроағзалар" жүгімен қаптамаларды түсіргенде жүк алушы тасымалдаушыға жазбаша растау береді, онда вагоннан, контейнерден  түсіргенде ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы болмағандығы, ал ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы болған жағдайда вагон, контейнер жүк қалдықтарынан тазартылғаны және өңделгені (жүктің қасиеттеріне байланысты экологиялық қауіпсіз әдістермен жуып-шайылғаны немесе залалсыздандырылғаны), сондай-ақ вагонның, контейнердің одан әрі пайдалану жарамдылығы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Егер бұл ішкі ережелермен қарастырылған болса жазбаша растауды санитарлық қадағалау органдарының немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құзырлы органдардың өкілі растайды.
Жүк алушы жазбаша растауда көрсетілген мәліметтердің растығы үшін жауапты болады.
853. Вагоннан және контейнерден N 7 үлгі бойынша қауіптілік белгісі бар қауіпті жүкті түсіргеннен кейін алушы қажет болса вагонның немесе контейнердің дезактивациясын қамтамасыз етеді, және де тасымалдаушығы вагонда немесе контейнерде "алынатын лас-қоқыстың" жоқтығы жөнінде анықтама береді.
854. Егер түсірген орында осы Ереженің 851 тармағының талаптарына сәйкес вагонды не контейнерді тазалау және өңдеу жүргізілмесе, онда бұл вагон немесе контейнер алдында тасымалданған қауіпті жүктің шарттарына сәйкес тасымалданады.
855. Ақтарма және үйілмелі қауіпті жүктер тасымалданған және осындай жүкті тасымалдауға қайта пайдаланбайтын вагондар немесе контейнерлер жүкті түсіргеннен кейін толық тазалануы тиіс.
856. Негізгі тәртіпте баяндалған талаптар бұзылғанда, тасымалдаушы тазартылмаған вагондар, контейнерлерден бас тартуға құқылы, Вагондар, контейнерлердің тазартылуда болған кезде жүкалушы тасымалдаушыға вагондармен пайдаланғаны үшін қаражат төлейді.

857. Направление порожних вагонов на ветеринарно-санитарную обработку производится по полным перевозочным документам с оплатой провозных платежей
Глава 33. Порядок предъявления и рассмотрения претензий
858. Грузоотправитель, грузополучатель в праве предъявить перевозчику претензию, вытекающую из договора перевозки.
До предъявления к перевозчику иска, вытекающего из договора перевозки, обязательно предъявление к нему претензии.
Иск к перевозчику может быть предъявлен грузоотправителем или грузополучателем в случае полного или частичного отказа перевозчика удовлетворить претензию либо неполучения от перевозчика ответа на предъявленную претензию в месячный срок.
859. Право на предъявление претензии при условии представления соответствующих документов имеет грузополучатель или грузоотправитель. Претензии на сумму менее 0,5 месячного расчетного показателя по каждой накладной перевозчиком не рассматриваются.
860. Грузоотправитель (грузополучатель) могут передать свои права на предъявление претензий иным юридическим или физическим лицам посредством надлежащего оформления доверенности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
861. Перевозчику предъявляются претензии:
1) в случае полной утраты груза - грузоотправителем или грузополучателем с приложением грузовой квитанции (квитанции о приеме груза) с отметкой представителя перевозчика на станции назначения о неприбытии груза и документа, подтверждающего количество и стоимость отправленного груза;
2) в случае недостачи, порчи или повреждения грузов - грузоотправителем, грузополучателем с предоставлением подлинников железнодорожной накладной, коммерческого акта, выданного станцией назначения, либо документа об обжаловании отказа перевозчика в составлении коммерческого акта, а также документа, подтверждающего стоимость и количество отправленного груза;
3) в случае превышения срока доставки груза - грузополучателем при условии предоставления подлинника накладной, дорожной ведомости;
4) в случае перебора тарифа - экспедитором и грузоотправителем/грузополучателем (лицом, которое произвело платеж) при условии предоставления в подлинниках документов, подтверждающих оплату, а для грузоотправителей/грузополучателей накладной или квитанции о приеме груза к перевозке. В случае несостоявшейся перевозки должен быть приложен подлинник квитанции о приеме груза к перевозке с отметкой перевозчика о возврате груза (факт возврата груза перевозчиком подтверждается подписью грузоотправителя о получении груза);
5) в случае перебора дополнительных сборов, штрафов и иных платежей, связанных с перевозкой грузов - экспедитором и грузоотправителем/грузополучателем (лицом, которое произвело платеж) при условии предоставления в подлинниках документов, подтверждающих оплату, актов общей формы (в случае задержки вагонов на путях станции по вине грузоотправителя/грузополучателя), ведомостей подачи и уборки вагонов, памяток приемосдатчика, накопительных карточек, учетных карточек, а также актов общей формы, составленных в случае отказа одной из сторон подписать ведомость подачи и уборки вагонов, памятку приемосдатчика, накопительную карточку;

857. Ветеринарлық-санитарлық өңдеуге жіберілген бос вагондар толық тасымалдау құжаттарымен өткізу төлем ақысымен жасалады.
33-тарау. Талап тәртібі және дауларды қарау
858. Жүкжіберуші, жүкалушы тасымалдаушыға тасымалдаудың келісіміне байланысты дау айтуға құқылы.
Тасымалдаушыға талап ету ұсынысының алдында, тасымалдау келісімінен шығатын, оған міндетті дауды ұсыну.
Шағым тасымалдаушыға жүкжіберуші мен жүкалушы арқылы ұсынылады немесе тасымалдаушының толық немесе жартылай жасаған қарсылығына шағымын қанағаттандыру немесе тасымалдаушыдан берілген шағымның ұсынысына жауапты айлық уақытта алалмағандықтан.
859. Шағымды ұсыну құқығын тиісті құжаттарды өткізу тек жүкжіберуші мен жүкалушы ғана 5 айлық есеп көрсеткіштен төмен әр жүк қағазы тасымалдаушымен қаралмайды.
860. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүк жіберуші (жүк алушы) шағымды ұсыну рұқсатын басқа заңды немесе жеке тұлғаға көрсету сенімхатты толтыру көмегі құқылы.
861. Тасымалдаушыға мынадай шағымдар келтіріледі:
1) Жіберілген жүктің құны мен санын растайтын, тасымалдаушы өкілінің белгілеуімен белгіленген станцияға келмеген жүк пен құжаттың және жүк қосымшасы түбіртегімен (жүкті қабылдау түбіртегімен) жүк тасымалдаушы немесе жүк қабылдаушы жүкті толығымен жойған жағдайда;
2) Жіберілген жүктің санын және құнын растайтын құжаттың немесе тасымалдаушының бас тарту арыз құжаты бойынша коммерциялық актісінің құрылуы бойынша белгіленген станцияға берілген жүк жіберушінің, жүк қабылдаушының теміржолдық жүк құжатының түпнұсқаларымен жеткізілген - жүктердің бұзылғаны немесе құртылғаны, жетіспеушілік жағдайда;
3) Жүк қабылдаушының жол тізімдемесінің түпнұсқасының жүкқұжат жеткізу талабы бойынша - жүк жеткізілу мерзімі артқан жағдайда;
4) Жүк тасымалдауға қабылдау туралы түбіртек немесе жүк жіберушіге/жүк қабылдаушыға жүкқұжатын және құжаттардың түпнұсқасын жеткізу талабы бойынша, экспедиторлар және жүк жіберушілер/жүк қабылдаушылар (төлемді жүргізген тарап) - тарифтерді ауыстырған жағдайда;
5) жүкті тасымалдаумен байланысты алымдар, айыппұлдар және өзге де төлемдер экспедитормен және жүк жөнелтушімен/жүк алушымен (төлем жасаған тұлғамен) артық төленген жағдайда, егер төлем жасалғанын растайтын құжаттардың, жалпы нысандағы актілердің (жүк жөнелтушінің/жүк алушының кінәсінен вагондар станция жолдарында тұрып қалған жағдайда), вагондарды беру және алу тізімдемесінің, қабылдаушы-тапсырушы жаднамасының, жинақтау карточкасының, есеп карточкасының, сондай-ақ тараптардың біреуі вагондарды беру және алу тізімдемесіне, қабылдаушы-тапсырушы жаднамасына, жинақтау карточкасына қол қоюдан бас тартқан жағдайда толтырылған жалпы нысандағы актілердің түпнұсқасы ұсынылса;

6) в случае утраты перевозчиком вагонов, контейнеров, принадлежащих грузоотправителям, грузополучателям иным юридическим или физическим лицам либо арендованных ими - грузоотправителем или грузополучателем, с приложением подлинника квитанции о приеме груза к перевозке с отметкой перевозчика на станции назначения о неприбытии вагонов, контейнеров, технических паспортов и документов, подтверждающих право собственности или аренды вагонов, контейнеров, их остаточную стоимость, факт и размер повреждения.
862. Одна претензия не должна объединять в себе требования по разным случаям, указанным в настоящей Главе.
Претензии о возмещении за утрату, недостачу, порчу или повреждение груза предъявляются по каждой отправке в отдельности.
При оформлении перевозки по грузам одного наименования, погруженным на одной станции одним грузоотправителем на одну станцию назначения в адрес одного грузополучателя, допускается предъявление одной претензии на группу отправок, по которым перевозчиком был составлен один коммерческий акт.
Допускается предъявление одной претензии по грузам, перевезенным маршрутной или групповой отправкой на количество вагонов, указанных в коммерческом акте.
В случае превышения срока доставки груза допускается объединение нескольких отправок в одной претензии при условии прибытия грузов в течение одних календарных суток. Не допускается предъявление одной претензии на группу отправок для грузов, перевозимых в прямом смешанном сообщении, если эти грузы следовали через разные пункты перевалки.
863. В претензии должны быть указаны следующие сведения:
1) дата составления и номер претензии;
2) основание для предъявления претензии;
3) сумма претензии по каждому отдельному требованию и по каждому отдельному документу (не менее 0,5 месячного расчетного показателя);
4) подробный почтовый адрес (индекс, область, город, населенный пункт, улица, номер дома, корпуса, квартиры) по которому следует направлять ответ на претензию;
5) перечень документов, прилагаемых к претензии;
6) банковские реквизиты, по которым следует перечислить сумму в случае удовлетворения претензии.
864. Претензия от юридического лица оформляется на фирменном бланке, заверяется печатью и подписывается руководителем организации или лицом, им уполномоченным с приложением документа, подтверждающего его полномочие на подписание претензии.
Претензия от физических лиц должна быть за подписью заявителя, с приложением копии документа, удостоверяющего его личность и копии свидетельства налогоплательщика.
865. В претензии, оформленной с использованием ЭДП, в случае выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза и грузополучателю накладной посредством ЭОД, заявителем указываются номер отправки, дата приема груза к перевозке и регистрационные данные ЭДП в информационных системах перевозчика.

6) жүк жөнелтушіге, жүк алушыға, өзге заңды және жеке тұлғаларға тиесілі немесе жүк жөнелтушімен не жүк алушымен жалға алынған вагондарды, контейнерлерді тасымалдаушы жоғалтқан болса, бұл жағдайда вагондардың, контейнерлердің келмеуі туралы тағайындалу станциясында тасымалдаушының белгісі қойылған жүкті тасымалдауға қабылдау жөніндегі түбіртектің, техникалық паспорттардың және вагондарға, контейнерлерге меншік құқығын немесе жалға алуын, олардың қалдық құнын, бүліну фактісін және оның көлемін растайтын құжаттардың түпнұсқасы ұсынылады.
862. Бір шағымда осы Тарауда көрсетілген түрлі жағдайлар бойынша талаптар біріктірілмеуі тиіс.
Жүктің жоғалуы, кем болуы, бүлінуі немесе бұзылуы үшін өтем төлеу жөніндегі шағым әрбір жөнелтілім бойынша жеке беріледі.
Бір жүк жөнелтушімен бір станциядан бір жүк алушының атына бір тағайындалу станциясына жүктелген бір атаудағы жүктер бойынша тасымал рәсімделген жағдайда, олар бойынша тасымалдаушымен бір коммерциялық актісі толтырылған жөнелтілімдер топтамасына бір шағым беруге жол беріледі.
Маршруттық немесе топтаулы жөнелтіліммен тасымалданған жүктерге коммерциялық актіде көрсетілген вагондар саны бойынша бір шағым беруге жол беріледі.
Жүкті жеткізу мерзімінен асырған жағдайда, егер де жүктер бір күнтізбелік күнде келген болса, бірнеше жөнелтілімдерді бір шағымда біріктіруге жол беріледі. Тікелей аралас қатынаста тасымалданатын жүктер үшін, егер мұндай жүктер әр түрлі ауыстырымдау пунктілерімен жүрген болса, жөнелтілім топтамасына бір шағым беруге жол берілмейді.
863. Шағымда келесі мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) шағым жасалған күні және нөмірі;
2) шағым берудің негізі;
3) әрбір жеке талап бойынша және әрбір жеке құжат бойынша шағымның сомасы (0,5 айлық есептік көрсеткіштен кем емес);
4) шағым бойынша жауап жолдануы тиіс толық мекен-жайы (индексі, облысы, қаласы, елді мекені, көшесі, үйдің, корпустың, пәтердің нөмірі);
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізімі;
6) шағым қанағаттандырылған жағдайда сома аударылуы тиіс банкілік деректемелер.
864. Заңды тұлғалардың шағымы міндетті түрде фирмалық бланкіге толтырылады, мөрбасылған және мекеменің басшысымен, өкілінің қолы немесе документтер жиынтығы, шағымға қол қоятын оның өкілі екенін растайтын.
Жеке тұлғаның шағымы міндетті түрде шағымданушының қолынан жазылу керек, қосымша құжаттардың көшірмесі жеке куәлігі, және салықшы куәлігінің көшірмесі.
865. ЭДП арқылы толтырылған шағымда жүкжіберушіге жүк қабылданғаны туралы түбіртек берілгенде және жүкқабылдаушыға ЭОД арқылы түпқағаз берілген жағдайда, шағымданушы тасымалдаушының ақпарттық жүйелерінде жөнелтудің нөмірін, жүктің тасымалдануына қабылданған күнін және ЭДП мен тіркелген мәліметтері.

866. К претензии о недостаче груза должен быть приложен расчет суммы претензии, составленный с учетом нормы естественной убыли массы груза при перевозке и нормы погрешности массы нетто при взвешивании на весах, если она установлена для данного рода груза. Приложение расчета суммы не обязательно, если указанный расчет отражен в претензии.
867. К претензии за недостачу груза, по которому расчеты между поставщиком (грузоотправителем) и грузополучателем производятся с учетом нормированной и фактической влажности, прилагаются также документы, подтверждающие, влажность груза при отправлении и выдаче (качественное удостоверение, сертификат и др.).
868. К претензии за порчу скоропортящегося груза, при выдаче которого была произведена уценка или понижение сортности, грузополучатель предоставляет акт экспертизы и справку о том, по какой цене реализован уцененный груз или о произведенной переоценке, о понижении сортности, если груз еще не реализован. Справка должна быть подписана руководителем организации и главным (старшим) бухгалтером и заверена печатью.
869. Днем предъявления претензии считается день сдачи почтового отправления с претензией на почту (по почтовому штемпелю на конверте) или передачи нарочно перевозчику.
870. Если последний день срока подачи претензии приходится на нерабочий день, днем окончания срока подачи претензии считается ближайший следующий за ним рабочий день.
871. Претензия подлежит рассмотрению в месячный срок со дня ее получения перевозчиком.
Претензия может быть перевозчиком удовлетворена полностью или частично либо отклонена. О результатах рассмотрения претензии перевозчик уведомляет заявителя в письменной форме.
При частичном удовлетворении или отклонении претензии заявителя в уведомлении перевозчика должно быть указано основание принятого решения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты. Уведомление направляется заявителю с документами, приложенными к претензии.
При удовлетворении претензии в полной сумме документы, представленные заявителем претензии перевозчиком не возвращаются.
872. Если претензия оформлена заявителем с нарушением требований настоящих Правил, то такая претензия возвращается заявителю в срок не позднее 15-ти дней со дня ее поступления перевозчику с указанием причины ее возврата. Возвращение такой претензии не является ее отклонением и не служит основанием заявителю для обращения с иском в суд.
873. При удовлетворении претензий за утрату и повреждение груза сумма, подлежащая возмещению, определяется исходя из стоимости груза, указанной в счете грузоотправителя или других документах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Наряду с возмещением ущерба перевозчик возвращает взысканную за перевозку этого груза плату пропорционально количеству утраченного, недостающего или поврежденного (испорченного) груза, если данная оплата входит в стоимость такого груза.
Если груз сдан к перевозке с объявлением его ценности, то в случае его утраты перевозчик возмещает ущерб в размере объявленной стоимости, пропорционально утраченной части груза.
В случае, если перевозчик докажет, что объявленная ценность превышает действительную стоимость, перевозчик возмещает ущерб в размере действительной стоимости груза.

866. Жетпеген жүктер шағымына міндетті түрде тасымалдау кезіндегі жүктің массасының табиғи азаю нормасы және таразыда өлшенгенде нетто массасының ауытқу нормасы, осы жүкке келтірілген жағдайда, есебімен құралған есеп сомма шағымы тіркеледі.
867. Жүкжіберушімен жүкқабылдаушының арасындағы есептер жетпеген жүктер шағымына нормалық пен негізгі ылғалдық жүргізіледі, жүктің жүретіндігі ылғалдығы және беруге мынадай құжаттар қосылады (сапалы куәлік, сертификат және т.б.).
868. Тезбұзылғыш жүктің бұзылған шағымына, тапсырылу кезінде арзандатылу жасалған немесе сорттың төмендеуі жүкалушы сараптама актісін береді және жүк қандай бағамен арзандатылып жүзеге асырылды немесе қайта бағалау жасалғаны, сорттың төмендетілуі егерде жүк әлі жүзеге аспаған. Анықтама мекеме басшысымен және бас бухгалтермен қол қойылып мөрмен сенімделген.
869. Шағым жіберілген күндеп пошта арқылы поштаға шағымның түсіп жіберілген күн (пошталық штемпелі басылған конверт немесе тасымалдаушыға қолма-қол тапсыру).
870. Егерде шағымның соңғы тапсыру күні жұмыссыз күніне сәйкес келсе, шағымның аяқталу уақыты күні жақынарадағы жұмыс күні болып есептеледі.
871. Тасымалдаушымен алған уақыттан бастап шағым бір ай уақыт ішінде қаралады.
Шағым тасымалдаушымен толық немесе бөлініп қанағаттандырылуы және де қайтарылып тасталуы мүмкін.
Шағымның қаралу қорытындысын тасымалдаушы арызданушыға хат түрінде хабарлайды.
Арызданушының шағымы тасымалданушымен бөлшектеніп қанағаттандырылып немесе қайтарылғанда тасымалданушының хабарында негізгі қабылданған келесідей нормативті құқықты актілерге сүйене отырып, хабар арызданушыға шағым құжатына қосылып жіберіледі.
Шағым қанағаттандырылғанда толық құжаттар соммасы арызданушы берген шағымға тасымалданушымен қайтарылмайды.
872. Арызданушының шағымы негізгі тәртіптегі талаптың бұзылумен толтырылса, мұндай шағым арызданушыға тасымалдаушыға түскен уақыттан бастап 15 күн ішінде қайтарылған себептерімен қайтарылып беріледі. Мұндай қайтарылған шағым ұсынысы қайтарылған деп есептелмейді негізгі шағым сотқа.
873. Жүктің жоғалуы және жақымдануы туралы шағымның қанағаттандырылған жағдайда, орнын толтыруға жататын сомасы, жүктің шығатын бағасымен анықталады, жүкжіберушінің есеп шотында немесе басқа құжаттарда, Қазақстан Республикасы заңнамаларында қаралады.
Сонымен қатар тасымалдаушы келтірілген нұқсанды өтеу кезінде тасымалдау үшін жүк төлемінің пропорционалдық санына жұмсалған, жетіспеген немесе бүлінген (бұзылған) жүкті, егер төлем жүктің бағасына кіретін болса, тасымалдаушы жүкті қайтарады.
Егер жүк хабарландыру бағасымен тасымалдауға берілген болса, хабарлама бағасы мөлшерінде шамамен жұмсалған жүктің бір бөлігін тасымалдаушы өтейді.
Егер тасымалдаушы хабарланған бағасы бойынша шын мәніндегі құнының көтерілгенін дәлелдеген жағдайда, тасымалдаушы жүктің шын мәніндегі құны мөлшерінде өтейді.

874. Если при рассмотрении претензии о возмещении ущерба за груз, неприбывший по назначению по вине грузоотправителя, будет определено, что он реализован перевозчиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан, претензия удовлетворяется в размере суммы, вырученной от реализации груза, за вычетом сумм, причитающихся перевозчику.
875. Если при рассмотрении претензии установлено, что груз переадресован либо выдан другому грузополучателю по заявлению грузоотправителя или первоначального грузополучателя, претензия возвращается заявителю с указанием грузополучателя, которому выдан груз, или лица, по заявлению которого произведена переадресовка либо выдача груза.";
приложения 2, 3, 13, изложить в редакции согласно приложением 1, 2, 3  к настоящему приказу;
дополнить приложениями 44-50 согласно приложениям 5-10 к настоящему приказу.
2. Комитету путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уразбеков М.Ж.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней после первого официального опубликования.
И.о. Министра
Приложение 1
к приказу и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 2
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ-12
Дата регистрации заявки ________________________ _______ г.
Перевозчик         __________________________________________________
Грузоотправитель   __________________________________________________
Адрес              __________________________________________________
Банк               __________________________________________________
Подъездной путь    _____________________ (N договора, наименование,
почтовый адрес ветвевладельца)
на ___________ 200 ___ г.                   ____
ЗАЯВКА (ПЛАН)           Отметка о    |____|
НА ПЕРЕВОЗКУ            согласовании
Плановая, внеплановая       ветвевладельца
(ненужное зачеркнуть)
_______________________
|  За  |Наименование|КОД|
| страну|экспедитора |    |
|______|____________|___|
|______|____________|___|
|______|____________|___|                                     ____
|______|____________|___|                          Принадлеж-|____|
|______|____________|___|_________________________ ность вагона
|_______________|_____________________|
наименование    |      (наименование  |
станции         |      номенклатурной |
отправления     |       группы груза) |
Приз-
нак
пере-
возки
N
пла-
на
N
отде-
ления
КОД
КОД
Точное
наимено-
вание
груза
Код груза
НАЗНАЧЕНИЕ
по
ЕТСНГ
по
ГНГ
Наименование
дороги
(сокращен-
ное) и стан-
ции назначе-
ния, пункта
перевалки и
пункта
назначения
Код доро-
ги, стан-
ции назна-
чения,
погран-
станции,
пункта
перевалки
и пункта
назначения
Код и
наимено-
вание
страны
назна-
чения
Код и
наимено-
вание
грузо-
получа-
теля
1
2
3
4
5
6
7
ВСЕГО
продолжение таблицы
Код грузо-
отправителя
Коды родов вагонов
ВСЕГО
ОКПО
Наименование родов
вагонов
Количество
тонн в
месяц
Количество вагонов в месяц
8
9
10
11
12
13
14
0
За достоверность сведений, внесенных в заявку,
несу ответственность
_______
|  МП   |  Грузоотправитель ______________  __________   ________
|_______|                    (должность)     (подпись)   (Ф.И.О.)
Дата _____________________  ________ г.
Приложение 2
к приказу и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 3
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ-12К
Дата регистрации заявки ________________________  _______ г.
Перевозчик         _________________________________________________
Грузоотправитель   _________________________________________________
Адрес              _________________________________________________
Банк               _________________________________________________
Подъездной путь    _________________________(N договора, наименование,
почтовый адрес ветвевладельца)
на ___________ 200 ___ г.                   ____
ЗАЯВКА (ПЛАН)           Отметка о    |____|
НА ПЕРЕВОЗКУ            согласовании
Плановая, внеплановая       ветвевладельца
(ненужное зачеркнуть)
_______________________
|  За  |Наименование|КОД|
| страну|экспедитора |    |
|______|____________|___|
|______|____________|___|
|______|____________|___|                                     ____
|______|____________|___|                          Принадлеж-|____|
|______|____________|___|                          ность контейнера
___________________________________________
| Грузы в контейнерах  |                      |
|                      |наименование стан-  |
|                        | ции отправления      |
|КОД  |КОД пункта|N    |Номер    |код|код   |
|сооб-|передачи  |Плана|отделения|   |грузо-|
|щения|          |     |перевозок|   |отпра-|
|      |          |     |         |   |вителя |
|      |          |     |         |   |       |
______________________
(наименование номенклатурной|                        |
группы груза)
Точное
наи-
мено-
вание
груза
Код
груза
НАЗНАЧЕНИЕ
Всего
В том
числе
крупно-
тоннаж-
ных
по
Е
Т
С
Н
Г
по
Г
Н
Г
Наименование
дороги и
станции (для
смешанного
железно-
дорожно-
водного
сообщения
станция и
порт перевалки
и порт или
пристань
назначения)
Код
дороги,
станции
назначе-
ния,
погран-
станции,
пункта
перевалки
и пункта
назначе-
ния
Код и
наимено-
вание
страны
назначе-
ния
Код и
наимено-
вание
грузопо-
лучателя
Т
о
н
н
Кон-
тей-
неры
Т
о
н
н
Кон-
тей-
неры
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ВСЕГО
За достоверность сведений, внесенных в заявку,
несу ответственность
_______
|  МП   |  Грузоотправитель ______________  __________   ________
|_______|                    (должность)     (подпись)   (Ф.И.О.)
Дата _____________________  ________ г.
Приложение 3
к приказу и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 13
к Правилам перевозок грузов
Перечень грузов, перевозка которых в контейнерах,
цистернах, крытых и специализированных вагонах допускается
без запорно-пломбировочных устройств, но с обязательным
использованием закрутки
Антрацит (в упаковке)
Асбест (в упаковке)
Асбозурит (в упаковке)
Аспид в кусках (в упаковке)
Асфальт (в упаковке)
Базальт (в упаковке)
Баки из черных металлов
Банки (коробки) жестяные из-под консервов (бывшие в употреблении)
Барабаны деревянные для наматывания кабеля и проволочных канатов неразобранные и разобранные
Бентонит (глина бентонитовая) (в упаковке)
Береста (кора березовая) (в упаковке)
Битум
Битумен (камень битуминозный) (в упаковке)
Бой гипсовый, глиняный, гончарный, графитный, кирпичный, стеклянный, фарфоровый, фаянсовый, шамотовый (в упаковке)
Бокситы
Брикеты для дорожных покрытий, каменноугольные, рудные, торфяные
Вагонетки в разобранном и неразобранном виде
Вар (смола сухая древесная) (в упаковке)
Выжимки (жмыхи) дубильные (в упаковке)
Гажа (мергель гипсовый) (в упаковке)
Глина всякая (в упаковке)
Глинозем сернокислый в кусках (в упаковке)
Графит в кусках (в упаковке)
Грязь минеральная для ванн
Гудрон
Гуза (хлопок в коробочках)
Диатомит (земля инфузорная) (в упаковке)
Доломит обожженный и сырой металлургический
Жернова
Земля, кроме красильной (в упаковке)
Зола всякая (в упаковке)
Известь всякая (в упаковке)
Изгарь всякая (в упаковке)
Изделия асбестовые, асбоцементные, асфальтовые (кроме толя), бетонные, цементно-бетонные, железобетонные, из природного и искусственного камня, цементные
Камень всякий (в упаковке)
Камыш
Кессоны стальные
Кирпич толченый и молотый (в упаковке)
Клинкер цементный (в упаковке)
Колосники
Концентраты рудные (кроме вольфрамовых, оловяных, редких металлов, свинцовых, цинковых, шеелитовых)
Кора всякая (в упаковке)
Корунд природный в кусках
Кость простая сырая не в деле (в упаковке)
Лоза, ракитник (прутья ивовые)
Лузга всякая (в упаковке)
Мел всякий (в упаковке)
Нефтебитум
Обрезки резиновые, роговые (в упаковке)
Огарки всякие
Опилки древесные (в упаковке)
Отходы асбестовые, асбошиферные, шиферные, лесной и химической промышленности
Пегматит
Пек всякий (в упаковке)
Плиты и плитки асфальтовые
Плиты камышитовые, гипсовые, прессованные из отходов древесины, торфоизоляционные
Полугудрон
Порошок асбошиферный, асфальтовый, известковый, шамотовый (в упаковке)
Порошок магнезитовый металлургический (в упаковке)
Початки кукурузные обмолоченные (в упаковке)
Пыль колошниковая (рудная) (в упаковке)
Ракушечник, ракушка морская и речная (строительные) (в упаковке)
Руда всякая (кроме мышьяковистой)
Сажа белая
Свекла сахарная
Слюда в кусках
Смола древесная, каменноугольная, нефтяная, сланцевая
Солома
Стружка древесная (в упаковке)
Торф и торфяная продукция (в упаковке)
Тигли графитные битые
Тростник
Тряпье (ветошь)
Тюбинги
Уголь каменный, костяной, древесный (в упаковке)
Утильсырье, за исключением отходов трикотажных
Флюсы
Шквар (остатки стекольного производства)
Шлам всякий (в упаковке)
Шпульки бумажные старые (в упаковке)
Штыб
Щиты деревянные (кроме хлебных и овощных щитов и решеток для перевозки скота), камышитовые
Этернит (плиты и плитки асбоцементные)
Другие грузы, перевозка которых допускается на открытом подвижном составе, кроме лесных грузов и дров.

874. Егер жүк жіберушінің кінәсінен келмеген жүкке келтірілген зиянды өтеу туралы шағым қарастырылған жағдайда Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тасымалдаушымен өткізілгендігі анықталса, тасымалдаушыға тиесілі сомадан шегеріле отырып, шағым жүкті өткізуден түскен сома көлемінде қанағаттандырылады.
875. Егер шағымды қарастырғанда жүк басқа жүк жіберушінің немесе бастапқы жүк қабылдаушыға арыз бойынша жүк қабылдаушыға бағытталған немесе берілген болса, жүк қабылдаушының нұсқауымен арыз бойынша басқа мекен жайға жіберілген немесе жүкті беру сол тұлғаға немесе берілген жүк арызданушыға қайтарылады.";
2, 3, 13-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 4-10-қосымшаларына сәйкес 44-50-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Қатынас жолдары комитеті (М.Ж. Оразбеков) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
1-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
2-қосымша ГУ-12-нысаны
Өтінімді тіркеу күні ________________________ _______ ж.
Тасымалдаушы       _____________________________________________
Жүк жөнелтуші      _____________________________________________
Мекен-жайы         _____________________________________________
Банк               _____________________________________________
Кірме жол          _____________________ (шарттың N, атауы, тармақ
иеленушінің почталық адресі)
____
200 ___ жылға                тармақ    |____|
ТАСЫМАЛДАУҒА ӨТІНІМ   иеленушінің
(ЖОСПАР)        келісу туралы
белгісі
Жоспарлы, жоспардан тыс (керек болмайтынын сызып
тастау қажет)
____
Вагонның тиесілігі |____|
Ел үшін
Экспедитордың атауы
Код
Жөнелту станциясының атауы
(жүктің номенклатуралық
тобының атауы)
Та-
сы-
мал
дау
ны-
са-
ны
жоспар-
дың N
бөлім-
ше N
КОД
КОД
Жүктің
дәл атауы
Жүктің коды
ТАҒАЙЫНДАЛУЫ
ЖБТСН
бойын-
ша
ЖГН
бойын-
ша
Жолдың
(қысқар-
тылған)
және
тағайын-
далу
станция-
сының,
аудару
пунктінің
және
тағайын-
далу
пунктінің
атауы
Жолдың,
тағайында-
лу стан-
циясының,
шекаралық
станциясы-
ның, ауда-
ру пункті-
нің және
тағайында-
лу пункті-
нің коды
Тағай-
ындалу
елінің
коды
және
атауы
Жүк
алушы-
ның
коды
және
атауы
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Жүк жөнелтуші-
нің коды
Вагондар түрлерінің коды
БАР-
ЛЫҒЫ
ОКПО
Вагондар түрлерінің атауы
Тонналардың бір айдағы
Бір айдағы вагондардың саны
8
9
10
11
12
13
14
0
Өтінімге жазылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
жауаптымын
_______
|  МО   |  Жөнелтуші ______________  __________   _________________
|_______|             (лауазымы)       (қолы)     (Т.Ә.А.)
Күні _____________________  ________ ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
2-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
3-қосымша
ГУ-12К-нысаны
Өтінімді тіркеу күні ________________________ _______ ж.
Тасымалдаушы       _____________________________________________
Жүк жөнелтуші      _____________________________________________
Мекен-жайы         _____________________________________________
Банк               _____________________________________________
Кірме жол          _____________________ (шарттың N, атауы, тармақ                                              иеленушінің почталық
адресі)
____
200 ___ жылға              тармақ       |____|
ТАСЫМАЛДАУҒА ӨТІНІМ   иеленушінің
(ЖОСПАР)         келісу туралы
белгісі
Жоспарлы, жоспардан тыс (керек болмайтынын сызып
тастау қажет)
____
Контейнердің тиесілігі |____|
Ел үшін
Экспедитордың атауы
КОД
Контейнердегі жүктер
Жөнелту станциясының атауы
Қатынас коды
Берілу пункті-
нің коды
Жос-
пардың N
Тасымылдау бөлімшесі-
нің нөмірі
Коды
Жүк жөнел-
тушінің коды
______________________
(жүктің номенклатуралық     |                      |
тобының атауы)
Жүк-
тің дәл а-
тауы
Жүк коды
ТАҒАЙЫНДАЛУ
ЖБТСН
бой-
ынша
ЖГН бой-
ынша
Жолдың және станцияның
атауы (ара-
лас темір
жол-су
қатынасы
үшін станция
және аудару
порты мен
тағайындалу
порты немесе
айлағы)
Жолдың,
тағайын-
далу
станция-
сының,
шекаралық
станция-
сының,
аудару
пунктінің
және та-
ғайындалу
пунктінің
коды
Тағай-
ындалу
елінің
коды
және
атауы
Жүк
алу-
шының
коды
және
атауы
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Барлығы
Соның ішінде ірі тоннажды
Тонна
Контейнерлер
Тонна
Контейнерлер
8
9
10
11
Өтінімге жазылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
жауапты боламын
_______
|  МП   | Жүк жөнелтуші ______________  __________   ________
|_______|                 (лауазымы)       (қолы)     (Т.Ә.А.)
Күні _____________________  ________ ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
3-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
13-қосымша
Контейнерлерде, цистерналарда, жабық және мамандандырылған
вагондарда бекіту-пломбылау құрылғыларынсыз, бірақ бұрауды
міндетті түрде пайдаланып тасымалдауға рұқсат етілетін
жүктердің тізбесі
Антрацит (бумадағы)
Асбест (бумадағы)
Асбозурит (бумадағы)
Кесек аспид (бумадағы)
Асфальт (бумадағы)
Базальт (бумадағы)
Қара металдардан жасалған бактар
Консервілерден босаған қаңылтыр банкалар (қораптар) (қолданыста болған)
Кабельді және сым арқандарды орауға арналған ағаш барабандар бөлшектенбеген және бөлшектелген
Бентонит (бентонитті саз балшық) (бумадағы)
Береста (ақ қайың қабығы) (бумадағы)
Битум
Битумен (битуминозды тас) (бумадағы)
Гипс, саз балшық, қыш, графит, кірпіш, шыны, фарфор, фаянс, шамот сынықтары (бумадағы)
Бокситтер
Жол төсемдеріне арналған, таскөмір, кен, торф брикеттері
Бөлшектелген және бөлшектенбеген түрдегі вагонеткалар
Вар (құрғақ ағаш шайыр) (бумадағы)
Тері илейтін сықпалар (күнжаралар) (бумадағы)
Гажа (гипсті мергель) (бумадағы)
Әр түрлі саз балшық (бумадағы)
Күкіртқышқылды кесек алюминий тотығы (бумадағы)
Кесек графит (бумадағы)
Ванналарға арналған минералды балшық
Гудрон
Қоза (қауашақтағы мақта)
Диатомит (инфузорлы топырақ) (бумадағы)
Күйдірілген және шикі металлургиялық доломит
Диірменнің тастары
Бояғыштан басқа топырақ (бумадағы)
Әр түрлі күл (бумадағы)
Әр түрлі ізбес (бумадағы)
Әр түрлі қабыршақ
Асбест, асбоцемент, асфальт (тольден басқа), бетон, цемент-бетон, темірбетон, табиғи және жасанды  тастан жасалған, цемент бұйымдар
Әр түрлі тас (бумадағы)
Қамыс
Болат кессондар
Ұсақталған және ұнтақталған кірпіш (бумадағы)
Цемент клинкер (бумадағы)
Жел тартқыштар
Кен концентраттары (вольфрамнан, қалайыдан, сирек металдардан, қорғасыннан, цинктен, шеелиттен басқасы)
Әр түрлі қабық (бумадағы)
Кесек табиғи корунд
Қолданбайтын жай шикі сүйек (бумадағы)
Жүзім сабағы, шілік (тал шыбықтар)
Әр түрлі қауыз (бумадағы)
Әр түрлі бор (бумадағы)
Мұнайбитум
Резеңке, мүйіз қиындылары (бумадағы)
Әр түрлі шырақ тұқылдары
Ағаш ұнтақтары (бумадағы)
Асбест, асбошифер, шифер, орман және химия өнеркәсібінің қалдықтары
Пегматит
Әр түрлі пек (бумадағы)
Асфальт плиталар және плиткалар
Камышит, гипс, ағаш қалдықтарынан престелген, торфоқшаулағыш плиталар
Жартылай гудрон
Асбошифер, асфальт, ізбес, шамот ұнтағы (бумадағы)
Магнезитті металлургиялық ұнтақ (бумадағы)
Бастырылған жүгері собықтары (бумадағы)
Мойындық шаң (кен) (бумадағы)
Ұлутас, теңіз және өзен ұлу қабыршағы (құрылыс) (бумадағы)
Әр түрлі кен (мышьяктан басқа)
Ақ күйе
Қант қызылшасы
Кесек слюда
Ағаш шайыры, таскөмірлі, мұнай, тақта тастық
Сабан
Ағаш жоңқа (бумадағы)
Шым тезек және шым тезек өнімі (бумадағы)
Сынған графитті тигельдер
Құрақ
Шүберек (ескі-құсқы)
Тюбингтер
Тас, сүйек, ағаш көмір (бумадағы)
Мата тоқымаларынан басқа ескі-құсқы
Флюстер
Шквар (шыны өндірісінің қалдықтары)
Әр түрлы шлам (бумадағы)
Қағаздан жасалған ескі шпулькалар (бумадағы)
Штыб
Ағаш қалқандар (нан және көкөніс қалқандары мен малды тасымалдауға арналған торлар), қамыстан жасалған
Этернит (асбоцементті плиталар мен плиткалар)
Ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға рұқсат етілетін орман жүктері мен ағаштардан басқа жүктер

Примечание : Обе дверные накладки вагонов и контейнеров укрепляются закрутками из отожженной проволоки длиной 250-260 мм, диаметром 6 мм для вагонов, крупнотоннажных контейнеров и 4 мм для среднетоннажных контейнеров.
Проволока для закрутки пропускается так, чтобы ею была охвачена дверная накладка и ушко стойки вагона, затем оба конца проволоки вставляются в металлическую плашку, которая передвигается по проволоке вплотную к дверной накладке, после чего производится закручивание.
Порядок наложения тросовых закруток аналогичен порядку наложения ЗПУ.
Приложение 4
к приказу и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 44
к Правилам перевозок грузов
Перечень услуг, связанных с перевозкой грузов
1. Перегрузка грузов из вагонов одной ширины колеи в вагоны другой ширины.
2. Отмораживание грузов.
3. Перестановка вагонов на тележки другой ширины колеи.
4. Объявление ценности груза.
5. Услуги, связанные с таможенным досмотром перевозимых грузов.
6. Крепление грузов.
7. Услуги, оказываемые при задержке вагонов на транзитных железных дорогах по видам подвижного состава.
8. Снабжение вагонов-ледников льдом.
9. Предоставление топлива для отопления вагонов.
10. Поение водой животных.
11. Услуги, связанные с простоем вагонов китайских железных дорог под перегрузкой грузов в вагоны колеи 1520 мм.
12. Переоформление перевозчиком перевозочных документов одного транспортного права на другое.
13. Расчетные операции за перевозку грузов с представителем перевозчика на станции, в портах и на пристанях по доверенностям и по поручениям грузоотправителей и грузополучателей.
14. Заполнение перевозочного документа.
15. Уведомление грузополучателей о прибывших в их адрес грузах на станции назначения.
16. Уведомление грузополучателей о подходе грузов, вагонов и контейнеров.
17. Выдача справок по грузовым перевозкам.
18. Выдача разрешения (визы) на ввоз и погрузку груза.
19. Заполнение по требованию грузоотправителя вторых экземпляров учетных карточек по выполнению плана перевозок грузов.
20. Навешивание бирки (с трафаретом).
21. Заполнение бирки или нанесение на грузовые места отправительской маркировки.
22. Розыск груза.
23. Подача-уборка вагонов.
24. Хранение грузов.
25. Взвешивание и проверка веса грузов.
26. Очистка, промывка, дезинфекция, а также дезинсекция вагонов и контейнеров, зараженных амбарными вредителями.
27. Обеспечение грузоотправителей вагонами, контейнерами по их заявкам на внеплановую перевозку.

Ескерту : Вагондардың және контейнерлердің екі ағаш жапсырмасы ұзындығы 250-260 мм, вагондарға, ірі тоннажды контейнерлер үшін диаметрі 6 мм және орташа тоннажды контейнерлер үшін 4 мм күйдірілген сымнан жасалған бұраулармен бекітіледі.
Бұрамаға арналған сым есік жапсырмасы мен вагон тірегінің құлақшасы қапсырылатындай болып өткізілуі тиіс, содан кейін сымның екі ұшы сымның бойымен есік жапсырмасына қарай тиістіре жылжитын металл тәпіге кіргізіледі, содан кейін бұрау жүргізіледі.
Трос бұруларын салу тәртібі БПҚ салу тәртібіне ұқсас болады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
4-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
44-қосымша
Жүктерді тасымалдаумен байланысты көрсетілетін
қызметтердің тізбесі
1. Жүкті жолтабанның бір енді вагондарынан басқа енді вагондарға қайта тиеу.
2. Жүктердің мұзын еріту.
3. Вагондарды жолтабанның басқа енді арбашаларына ауыстырып қою.
4. Жүктің құндылығын хабарлау.
5. Тасымалданатын жүктерді кедендік тексерумен байланысты көрсетілетін қызметтер.
6. Жүктерді бекіту.
7. Транзитті темір жолдарда жылжымалы құрам түрлері бойынша вагондарды бөгеу кезінде көрсетілетін қызметтер.
8. Мұздатқыш вагондарды мұзбен жабдықтау.
9. Вагондарды жылыту үшін отын беру.
10. Жануарларды суару.
11. Қытай темір жолдары вагондарының жолтабаны 1520 мм вагондарға жүктерді қайта тиеуде бос тұрып қалуымен байланысты көрсетілетін қызметтер.
12. Тасымалдаушының бір көлік құқығының тасымалдау құжаттарын басқаға қайта ресімдеуі.
13. Тасымалдаушының өкілімен станцияда, порттарда және айлақтарда сенімхаттар мен жүк жіберушілердің және жүк алушылардың тапсырмалары бойынша жүктерді тасымалдау үшін есептік операциялар.
14. Тасымалдау құжатын толтыру.
15. Тағайындалу станцияларына олардың аттарына келіп түскен жүктер туралы жүк алушылардың хабарламалары.
16. Жүктердің, вагондардың және контейнерлердің келуі туралы хабарлама.
17. Тасымалдау құжаттары туралы анықтамаларды беру.
18. Жүкті әкелуге және тиеуге рұқсаттар (визалар) беру.
19. Жүк жөнелтушінің талабы бойынша жүктерді тасымалдау жоспарын орындау жөніндегі есептік карточкалардың екінші даналарын толтыру.
20. Бирка ілу (трафаретпен).
21. Бирканы толтыру немесе жүк орындарына жөнелту таңбаларын салу.
22. Жүкті іздеу:
23. Вагондарды әкелу-әкету.
24. Жүктерді сақтау.
25. Жүктердің салмағын өлшеу және тексеру.
26. Қамба зиянды жәндіктері зиян келтірген вагондарды және контейнерлерді тазарту, жуу, дезинфекциялау, сондай-ақ дезинсекциялау.
27. Жүк жөнелтушулерді олардың өтінімдері бойынша вагондармен, контейнерлермен қамтамасыз ету.

28. Переадресовка грузов.
29. Задержка представителя охранной службы, сопровождающего груз по вине грузоотправителя (грузополучателя) сверх установленных сроков на погрузку и выгрузку грузов.
30. Прием груза ранее назначенного дня погрузки.
Приложение 5
к приказу и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 45
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ - 114
ПЛАН
Перевозок ________________________________________________________
(наименование номенклатурной группы)
маршрутами по станции ____________________________________________
на ____________________________ месяц 20____ г.
Наименование и подробный адрес отправителя _______________________
Точное
наимено-
вание
грузов
Дорога
назначения
Станция
назначения
Станция
распыления
Количество
марш-
рутов
ваго-
нов
1
2
3
4
5
6
ИТОГО
0
0
ПРИМЕЧАНИЕ: По маршрутам, направленным в пункты распыления в графе 2 указывается ж.д. конечного назначения груза.
М.П.
Руководитель ___________________________________
Подпись
Приложение 6
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 46
к Правилам перевозок грузов
Технические требования на запорно-пломбировочные
устройства для вагонов и контейнеров
1. Запорно-пломбировочные устройства (далее - ЗПУ) предназначены для запирания и пломбирования контейнеров и железнодорожных грузовых вагонов: крытых, цистерн, хопперов, рефрижераторов и др., подлежащих пломбированию в соответствии с Правилами перевозок грузов, должны исключать доступ к перевозимому грузу без повреждения ЗПУ и обеспечивать защиту от несанкционированного проникновения к перевозимому грузу через запираемые устройства (двери, загрузочные и разгрузочные люки).
2. ЗПУ должны соответствовать конструкции запорных элементов грузовых вагонов и контейнеров.
3. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать:
1) одноразовое использование ЗПУ и его составных элементов;
2) невозможность размыкания ЗПУ без разрушения хотя бы одного из видимых элементов;
3) усилие размыкания не менее:
для вагонов (кроме специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других жидких химических грузов) - 18 кН (1,8 тс);
для специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других жидких химических грузов - 3,5 кН (0,35 тс);
для контейнеров - 12 кН (1,2 тс);
4) усилие размыкания ЗПУ с жестким блокирующим элементом (болтового типа) не более 30 кН;
усилие замыкания не более 70 Н (7 кгс);
6) возможность снятия ЗПУ со специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров-цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других химических грузов, с помощью неискрящего инструмента, рабочие детали которого должны быть обильно смазаны тавотом, солидолом или другой смазкой;
7) поверхностную твердость металлических элементов ЗПУ стержневых конструкций, которые в случаях несанкционированного вскрытия в наибольшей степени подвержены разрушению обычным инструментом, не менее 40 HRC;
8) работоспособность при воздействии механических нагрузок (толчки, удары, вибрация), возникающих в эксплуатационных условиях работы железнодорожных грузовых вагонов и при производстве погрузо-разгрузочных работ с контейнерами;
9) невозможность повторного использования ЗПУ без явно видимых следов в случае вскрытия;
10) невозможность вскрытия ЗПУ без видимых следов повреждения инструментами массового пользования: слесарной ножовкой, кусачками, плоскогубцами, отверткой, гаечным ключом, молотком, гвоздодером, монтировкой, ломом, кувалдой;

28. Жүктердің адрестерін өзгерту.
29. Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) кінәсінен жүкке ілесіп жүретін күзет қызметінің өкілін жүктерді тиеуге және түсіруге белгіленген мерзімдерден артық бөгеу.
30. Ертеректе тиеуге арналған жүкті қабылдау.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
5-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
45-қосымша
КЭУ-16 нысан
Контейнерді станциядан шығаруға және оны станцияға
қайтаруға N_________ жүк құжат
"__" _________________ 20__ ж.
Тиелген, бос контейнер* N ________ брутто массасы __________т.
Жүк жөнелтушіге, жүк алушыға * ______________________________берілген
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(кәсіпорынның немесе ұйымның атауы)
N____________ сенімхат немесе N _______________ шарт
______________________________________________жүргізуші-экспедиторға
(тегі, аты, әкесінің аты)
N _____________ автомобиль
Контейнер "___"_________20__ж., __________сағат _______мин. берілген
Қабылдап-тапсырушы ____________________ контейнерді алған тұлға
______________          (қолы)
(қолы)
Контейнер** "___"_________20__ж., ______сағат _____мин. қайтарылған.
Контейнерді әкелуге немесе шығаруға құжаттарды
көліктік-экспедициялық ұйымға беру кезінде хабарлама беру күні "___" _________ 20__ж., ________сағат. ________мин.
Контейнерді пайдалану уақыты ____________________ сағат
Контейнерді пайдаланғаны үшін төлем сомасы ____________ теңге.
Станциядағы тасымалдаушының өкілі _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
* Керек болмайтынын сызып тастаңыз;
** Жүк иесі немесе көліктік-экспедициялық ұйым контейнерді техникалық ақаулы жағдайда қайтарған жағдайда вагонды қарап тексеруші және станциядағы тасымалдаушының өкілі қол қоятын ГУ-106 нысанды контейнердің техникалық жағдайы туралы акт жасалады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
6-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
46-қосымша
Вагондар мен контейнерлерге арналған бекіту-пломбылау
құрылғыларына арналған техникалық талаптар
1. Бекіту-пломбылау құрылғылары (бұдан әрі - БПҚ) Жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес пломбылауға арналған контейнерлерді және темір жол жүк вагондарын: жабдықтарын, цистерналарды, хопперлерді, рефрижераторларды және басқаларды бекітуге және пломбылауға арналған, тасымалданатын жүкке БПҚ-ның зақымдалуынсыз қол жеткізуге жол бермеуі және бекітілетін құрылғылар (есіктер, тиеу және түсіру люктері) арқылы тасымалданатын жүкке санкцияланбаған кіруден қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
2. БПҚ жүк вагондарының және контейнерлердің бекіту элементтерінің құрылымдарына сәйкес болуы тиіс.
3. БПҚ құрылымы қамтамасыз етуі тиіс:
1) БПҚ-ны және оның құрамдас элементтерін бір рет пайдалану;
2) көрінетін элементтердің ең болмаса біреуін бұзбай БПҚ аша мүмкіндігінің болмауы;
3) ашу күші мыналардан кем болмайтын:
вагондар үшін (мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен басқа) - 18 кН (1,8 тс);
мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен - 3,5 кН (0,35 тс);
контейнерлер үшін - 12 кН (1,2 тс);
4) қатты блоктау элементі бар БПҚ-ны (бұрандама үлгісіндегі) ашу күші 30 кН артық болмайтын;
құлыптау күші 70 Н (7 кгс) артық болмайтын;
6) мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен жұмыс істейтін бөлшектері тавотпен, солидолмен немесе басқа майлағышпен майланған ұшқын шығармайтын құрал-сайманның көмегімен БПҚ-ны алу мүмкіндігі;
7) санкцияланбаған ашу жағдайларында барынша мол деңгейде әдеттегі құрал-сайманмен бұзуға жататын өзектік құрылымдардың БПҚ-ның металл элементтері бетінің қаттылығы, 40 HRC-тен кем емес;
8) темір жол вагондары жұмысының пайдалану жағдайларында және контейнерлермен тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде пайда болатын механикалық жүктемелердің (дүмпулер, соққылар, діріл) ықпалы жағдайында жұмысқа қабілеттілік;
9) ашқан жағдайда көзге көрінбейтін іздерсіз БПҚ-ны қайта пайдалану мүмкіндігінің болмауы;
10) көпшілік пайдалану құрал-саймандарымен: слесарлық қоларамен, тістеуіктермен, атауыздармен, бұрауышпен, сомын кілтімен, балғамен, шеге жұлғышпен, монтировкамен, сүйменмен, зілбалғамен зақымдаудың көзге көрінбейтін іздерінсіз БПҚ-ны ашу мүмкіндігінің болмауы;

11) невозможность подделки, непосредственно у вагона или контейнера, любой из составных частей ЗПУ, находящегося в замкнутом состоянии;
12) возможность визуального или ручного контроля состояния ЗПУ в замкнутом положении;
13) возможность снятия специальными устройствами: съемниками, клещами-кусачками, ножницами для резки каната и т.п.;
14) возможность установки вручную или простейшими инструментами;
15) нанесения информации, предусмотренной Правилами перевозок грузов в соответствии с разделом 8 настоящих Технических требований;
16) четкость наносимой информации и сохранность ее в период эксплуатации;
17) размещение в совмещенных отверстиях запирающих устройств вагонов и контейнеров и надежное удерживание;
18) защиту от умышленного внесения малозаметных, устранимых или поддающихся маскировке изменений перед установкой на подвижный состав с целью создания условий для несанкционированного размыкания и повторной установки ЗПУ.
4. При приложении допускаемых нагрузок (растягивающих и крутящихся) к ЗПУ с гибким блокирующим элементом (канатного типа), находящемуся в замкнутом состоянии, как в процессе эксплуатации, так и при испытаниях, суммарное увеличение петли ЗПУ вследствие деформации (удлинения) гибкого элемента и возможного перемещения запирающего (фиксирующего) элемента ЗПУ, должно составлять не более 20 мм.
5. Новые виды ЗПУ допускаются к использованию при наличии заключения специализированной лаборатории, выданного по результатам проведенных ею испытаний.
6. По условиям эксплуатации в части воздействия климатических факторов ЗПУ должны изготавливаться в исполнении УХЛ 1 ГОСТ 15150-69. (Температура окружающего воздуха от минус 60 С до плюс 55 С, относительная влажность 100% при 25 С).
7. По условиям эксплуатации в части воздействия механических факторов ЗПУ должны выдерживать механические нагрузки, действующие на устройства, закрепленные на обрессоренных частях грузовых вагонов и на изделия, перевозимые автотранспортом.
8. Допустимые параметры вибрационных воздействий при эксплуатации:
диапазон частот, Гц
1-200
амплитудные значения
ускорения в направлении
воздействия, м/с2 (g):
в вертикальном
30 (3,0)
в горизонтальном
30 (3,0)
9. Допустимые параметры многократных ударных воздействий в условиях эксплуатации:
максимальное ускорение в направлении
воздействия, м/с2 (g)
вертикальном
150 (15)
горизонтальном
150 (15)
длительность действия
ударного ускорения в
направлении воздействия, мс
2-15
10. Допустимые параметры однократных ударных воздействий в условиях эксплуатации:
максимальное ускорение в
горизонтальном направлении
воздействия, м/с2 (g)

11) вагонда немесе контейнерде тікелей құлыпталған күйдегі БПҚ-ның құрамдас бөліктерінің бірін жалған жасау мүмкіндігінің болмауы;
12) құлыпталған күйдегі БПҚ-ның күйін көзбен көріп немесе қолмен бақылау мүмкіндігі;
13) арнайы құрылғылармен: алынғыштармен, қысқаш-тістеуіктермен, канатты кесуге арналған қайшылармен және т.с. алу мүмкіндігі;
14) қолмен немесе қарапайым құрал-саймандармен орнату мүмкіндігі;
15) осы Техникалық талаптардың 8-бөліміне сәйкес Жүктерді тасымалдау ережелерімен көзделген ақпаратты жазу;
16) жазылатын ақпараттың айқындылығы және оның пайдалану кезеңінде сақталуы;
17) вагондар мен контейнерлердің бекіту құрылғыларының қосарланған тесіктерінде орналастыру және сенімді ұстап қалу;
18) санкцияланбаған ажырату және БПҚ-ны қайталап орнату мақсатында жылжымалы құрамға орнату алдында елеусіз, жойылатын немесе бүркемелеуге көнетін өзгерістерді әдейі енгізуден қорғау.
4. Құлыпталған күйде тұрған иілгіш бұғаттаушы элементі (арқан іспеттес) бар БПҚ-ға рұқсат етілетін жүктемелерді (кергіш және айналатын) қоса беру кезінде, пайдалану процесінде де, сынаулар кезінде де, иілгіш элементтің түрін өзгертуі (ұзаруы) салдарынан БПҚ ілмегінің сомалық ұлғаюы және БПҚ бекітуші (бекітетін) элементінің орын мүмкін болатын орын ауыстыруы 20 мм-ден артық болмауы тиіс.
5. БПҚ-ның жаңа түрлерін мамандандырылған зертхананың өткізген сынауларының нәтижелері бойынша берілген қорытындысы болған жағдайда пайдалануға рұқсат етіледі.
6. Климаттық факторлардың ықпалы бөлігінде пайдалану шарттары бойынша БПҚ УХЛ 1 МемСТ 15150-69 орындалуында жасалуы тиіс. (Қоршаған ортаның температурасы минус 60 С-тан плюс 55 С-ге дейін, 25 С кезіндегі салыстырмалы ылғалдығы 100%).
7. Пайдалану шарттары бойынша БПҚ механикалық факторларының ықпалы бөлігінде жүк вагондарының рессорланған бөліктерінде және автокөлікпен тасымалданатын бұйымдарға бекітілген құрылғыларға ықпал ететін механикалық жүктемелерді көтеруі тиіс.
8. Пайдалану кезіндегі діріл ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
жиіліктер ауқымы, Гц
1-200
үдетудің амплитудалық мән-
дері ықпалдың бағытында,
м/с2 (g):
тігінен
30 (3,0)
көлденең
30 (3,0)
9. Пайдалану кезіндегі дүркінді соғу ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
ықпалдың бағытындағы барынша мол үдету, м/с2 (g)
тігінен
150 (15)
көлденең
150 (15)
ықпалдың бағытындағы соғылуды үдету әрекеті, мс
2-15
10. Пайдалану кезіндегі бір рет болатын соғу ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
ықпалдың көлденең
бағытындағы барынша
мол үдету м/с 2 (g)

30 (3,0)
длительность действия
ударного ускорения в
направлении воздействия, мс
10-60
11. ЗПУ должны иметь минимально возможные габаритные размеры и массу.
12. ЗПУ должны иметь удобные и безопасные внешние формы, не травмирующие руки при работе с ними.
13. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать удобство запирания и осмотра с рампы, подставки, приставной лестницы, с земли и пр., в том числе проверки замкнутого состояния в пути следования и на пунктах коммерческого осмотра.
14. В случае замыкания ЗПУ с помощью инструмента, усилие на его рукоятках должно быть не более 150 Н (15 кгс).
15. Усилие, которое необходимо развивать на рукоятках специальных устройств для снятия ЗПУ, должно быть не более 200 Н (20 кгс).
16. Наносимая на ЗПУ информация должна быть легко считываемой с расстояния 1 м в условиях обычной освещенности и в условиях искусственной освещенности не менее 50 лк.
17. ЗПУ должна сохранять работоспособность и удовлетворять Техническим требованиям в течении 12 месяцев со времени их наложения и 24 месяцев со дня изготовления.
18. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать безопасную работу людей и взрыво-пожаробезопасность. При снятии ЗПУ недопустимо возникновение искр во избежание возгорания или взрыва перевозимого груза.
19. Право производства каждого вида ЗПУ должно подтверждаться документом национального или Евразийского патентного ведомства (отсутствие других патентодержателей на заявленную конструкцию).
20. На ЗПУ должна наноситься информация, установленная настоящими Правилами.
21. Номер и текстовая информация должны наноситься на ЗПУ шрифтом, который по форме отличается от шрифта, предусмотренного ГОСТом. Все параметры указанного шрифта должны быть представлены в конструкторской документации на ЗПУ.
22. На неразрушаемый элемент ЗПУ должна наноситься информация, предусмотренная настоящими Правилами. Аналогичная информация может наноситься на составные элементы ЗПУ.
Приложение 7
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 47
к Правилам перевозок грузов
Алфавитный указатель грузов, перевозимых наливом
в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах
Но-
мер
ООН
Наиме-
нова-
ние
груза
Код
Гармо-
низиро-
ванной
номен-
клатуры
грузов
(ГНГ)
Но-
мер
ава-
рий-
ной
кар-
точ-
ки
Класс (под
класс) опас
нос
ти
З
н
а
к
и
о
п
а
с
н
о
с
т
и
К
о
д
о
п
а
с
н
о
с
т
и
В каких
цистер-
нах
разре-
шается
пере-
возить
Код
цис-
терны
Спе
циа
ль
ные
по
ло
же
ния
Спе-
циаль-
ные
трафа-
реты
на
цис-
терне
Штем-
пели
на
пере-
возоч-
ных
доку-
ментах
1993
Абсор-
бент
38249000
328
3.2
3
33
В спе-
циализи-
рованных
цистер-
нах
LGBF
"Абсор-
бент",
"Х",
трафа-
рет
припис-
ки
"Легко
воспла
меняет
ся",
"При-
крытие
0-0-
1-0"
Ави-
важ
К-1

30 (3,0)
ықпалдың бағытындағы
соғылуды үдету-әрекеті-
нің ұзақтығы, мс
10-60
11. БПҚ-ның барынша аз мүмкін болатын габаритті размерлері мен массасы болуы тиіс.
12. БПҚ-ның олармен жұмыс істеуі кезінде қолдарын жарақаттамайтын жайлы және қауіпсіз сыртқы нысандары болуы тиіс.
13. БПҚ-ның құрылымы бекітудің жайлылығын және рампадан, тұғырықтан, жиылмалы басқыштан, жерден және басқалардан қарап тексеруді, соның ішінде жүру жолындағы және коммерциялық қарап тексеру пункттерінде құлыпталған күйді тексеруді қамтамасыз етуі тиіс.
14. БПҚ-ны құрал-сайманның көмегімен құлыптаған жағдайда, олардың сабындағы күш 150 Н (15 кгс) артық болуы тиіс.
15. БПҚ-ны алу үшін арнайы құрылғылардың тұтқасында дамытылуы қажетті күш 200 Н (20 кгс)-тен артық болмауы тиіс.
16. БПҚ-ға жазылатын ақпарат әдеттегі жарықтандыру жағдайларында және жасанды жарықтандыру жағдайларында 50 лк-дан кем дегенде 1 м қашықтықтан оңай оқылатындай болмауы тиіс.
17. БПҚ жұмысқа қабілеттілігін сақтауы және қойылған күннен 12 ай ішінде және жасаған күннен 24 ай ішінде Техникалық талаптарды қанағаттандыруы тиіс.
18. БПҚ-ның құрылымы адамдардың қауіпсіз жұмысын және жарылу-өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс. БПҚ-ны алу кезінде тасымалданатын жүктің жануын немесе жарылуын болғызбау үшін ұшқындардың пайда болуына жол берілмеуі тиіс.
19. БПҚ-ның әр түрін жүргізу құқығы ұлттық немесе Еуразиялық патенттік ведомствосының құжатымен расталуы тиіс (мәлімделген құрылымға басқа патент ұстаушылардың жоқ болуы).
20. БПҚ-ға осы Ережемен белгіленген ақпарат жазылуы тиіс.
21. Нөмір және мәтіндік ақпарат МемСТ-пен көзделген шрифтен ерекшеленетін нысан бойынша БПҚ-ға шрифтпен жазылуы тиіс. Көрсетілген шрифтінің барлық параметрлері БПҚ-ға конструкторлық құжаттамада көрсетілуі тиіс.
22. БПҚ-ның бұзылмайтын элементіне осы Ережелермен көзделген ақпарат жазылуы тиіс. БПҚ-ның құрамдас элементтеріне ұқсас ақпарат жазылады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
7-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
47-қосымша
Вагон-цистерналарда және бункерлік үлгідегі вагондарда
құйып тасымалданатын жүктердің алфавиттік көрсеткіші
ООН
нөмі-
рі
Жүктің атауы
Жүктердің үйлесімделген номенклатура-
сының (ЖҮН) коды
Авариялық карточканың нөмірі
Қауіптілік класы (ішкі класы)
1993
Абсорбент
38249000
328
3.2
Авиваж К-1

1. В графе 1 "Номер ООН" указан четырехзначный номер согласно Рекомендациям ООН по перевозке опасных грузов. Типовые правила. Четырнадцатое пересмотренное издание. Женева, 2005 г. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
2. В графе 2 "Наименование груза" приводится надлежащее отгрузочное наименование, которое указывается в накладной.
Грузы, отмеченные знаком "*", разрешается перевозить в специальных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением и имеющих теневую защиту.
Грузы, отмеченные знаком "**", разрешается перевозить только в сопровождении проводников или бригады специалистов грузоотправителя (грузополучателя).
3. В графе 3 "Код гармонизированной номенклатуры грузов (ГНГ)" приведен 8-значный код согласно Гармонизированной номенклатуре грузов. Внесен для удобства пользователя и носит рекомендательный характер. Грузоотправитель обязан проставить код ГНГ, соответствующий наименованию наиболее подходящему по химическому составу, свойствам и характеристики груза.
4. В графе 4 "Номер аварийной карточки" указаны номера аварийных карточек на грузы, включенные в "Аварийные карточки на опасные грузы, перевозимые по железным дорогам СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики". М., 2000 г.
5. В графе 5 "Класс (подкласс) опасности" цифры означают: первая - класс, вторая - подкласс опасности.
6. В графе 6 "Знаки опасности" указаны номера знаков опасности согласно Рекомендациям ООН по перевозке опасных грузов. Типовые правила. Четырнадцатое пересмотренное издание. Женева, 2005 г. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
7. В графе 7 "Код опасности" указан 2-4-значный буквенно-цифровой код опасности.
8. В графе 8 "В каких цистернах разрешается перевозить" указаны конструктивные особенности вагонов-цистерн. При этом если в графе 11 для цистерны предусмотрен трафарет "Х" либо "П", такая цистерна должна находиться в собственности грузоотправителя (грузополучателя) или быть арендована ими у перевозчика.
9. В графе 9 "Код цистерны" указан буквенно-цифровой код, обозначающий тип цистерны согласно п.п. 3.1.12.1 (для веществ класса 2) или 3.1.13.1 (для веществ классов 3 - 9). Тип цистерны соответствует международным требованиям к цистернам, которые применяются при перевозке соответствующего вещества.
10. В графе 10 "Специальные положения" указаны буквенно-цифровые коды специальных положений:
TU - по использованию цистерн;
ТС - по изготовлению цистерн;
ТЕ - по элементам оборудования цистерн;
ТА - по официальному утверждению типа цистерн;
ТТ - по испытаниям цистерн;
ТМ - по маркировке цистерн.

1. 1 "БҰҰ нөмірі" бағанында қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі БҰҰ ұсынысына сәйкес төрт белгілі нөмір көрсетілген. Үлгі ережелер. Он төртінші қайта қаралған басылым. Женева, 2005 ж. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
2. 2 "Жүктің атауы" бағанында жүкқұжатта көрсетілетін тиісті артудың атауы келтіріледі.
"*" белгісімен белгіленген жүктерді қысымның астында тасымалдауға есептелген және көлеңкелік қорғауы бар арнайы цистерналарда тасымалдауға рұқсат етіледі.
"**" белгісімен белгіленген жүктерді жолсеріктердің немесе жүк жөнелтушінің (жүк алушының) мамандар бригадасының ілесуімен ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.
3. 3 "Жүктердің үйлесімделген номенклатурасының коды (ЖҮК)" бағанында Жүктердің үйлесімделген кодына сәйкес 8 белгілі код келтірілген. Пайдаланушыға қолайлы болу үшін енгізілген және ұсыныстық сипаты бар. Жүк жөнелтуші химиялық құрамы, қасиеттері мен жүктің сипаттамасы бойынша атауына барынша сәйкес келетін ЖҮК кодын қоюы тиіс.
4. 4 "Авариялық карточканың нөмірі" бағанында "ТМД, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Эстон Республикасы темір жолдары бойынша тасымалданатын қауіпті жүктерге арналған авариялық карточкаларға" енгізілген жүктердің авариялық карточкаларының нөмірлері көрсетілген. М., 2000 ж.
5. 5 "Қауіптілік сыныбы (тармағы)" бағанындағы цифрлар: біріншісі - қауіптілік сыныбын, екіншісі - қауіптілік ішіндегі сыныпты білдіреді.
6. 6 "Қауіптілік белгілері" бағанында қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі БҰҰ ұсынысына сәйкес қауіптілік белгілерінің нөмірлері көрсетілген. Үлгі ережелер. Он төртінші қайта қаралған басылым. Женева, 2005 ж. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
7. 7 "Қауіптілік коды" бағанында 2-4-белгілік әріптік-цифрлық қауіптілік коды көрсетілген.
8. 8 "Қандай цистерналарда тасымалдауға рұқсат етіледі" бағанында вагон-цистерналардың құрылымдық ерекшеліктері көрсетілген. Бұл ретте егер цистерналарға арналған 11 бағанда "Х" немесе "П" үлгісі көзделген болса, мұндай цистерна жүк жөнелтушінің (жүк алушының) меншігінде болуы немесе олардың тасымалдаушыдан жалға алынуы тиіс.
9. 9 "Цистерна коды" бағанында 3.1.12.1 (2-сыныптың заттары үшін) немесе 3.1.13.1-тармақтарға (3 - 9-сыныптардың заттары үшін) сәйкес цистернаның тұрпатын белгілейтін әріптік-цифрлық коды көрсетілген. Цистернаның тұрпаты тиісті заттарды тасымалдау кезінде қолданылатын цистерналарға қойылатын халықаралық талаптарға сәйкес келеді.
10. 10 "Арнайы ережелер" бағанында арнайы ережелердің әріптік-цифрлық кодтары көрсетілген:
TU - цистерналарды пайдалану бойынша;
ТС - цистерналарды жасау бойынша;
ТЕ - цистерналарды жабдықтаудың элементтері бойынша;
ТА - цистерналардың тұрпатын ресми бекіту бойынша;
ТТ - цистерналарды сынау бойынша;
ТМ - цистерналарды таңбалау бойынша.

11. В графе 11 "Специальные трафареты на цистерне" приведены наименования груза, условия роспуска с сортировочных горок, а также знаки, наносимые на котел вагона-цистерны: "С" - светлые нефтепродукты, "Т" - темные нефтепродукты, "Х" - химические грузы, "П" - пищевые грузы.
12. В графе 12 "Штемпели на перевозочных документах" указано содержание штемпелей, характеризующих опасность грузов, а также сведения о минимальных нормах прикрытия (минимальное число физических вагонов прикрытия):
первая цифра - от ведущего локомотива (если дробь, то числитель - от паровоза на твердом топливе, знаменатель - от электровоза, тепловоза или паровоза на нефтяном топливе);
вторая цифра - от подталкивающего локомотива на твердом топливе, со знаком "*" - от всех подталкивающих локомотивов;
третья цифра - от вагонов с людьми;
четвертая цифра - от локомотивов на твердом топливе при маневрах;
знак "0" - прикрытия не требуется.
Приложение 8
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 48
к Правилам перевозок грузов
СВИДЕТЕЛЬСТВО N __
о техническом состоянии вагона-цистерны для перевозки
опасного груза
(действительно на одну перевозку)
Настоящее свидетельство подтверждает, что вагон-цистерна N ________
построен ________________________________________________________________,
(дата и место постройки, и наименование предприятия-изготовителя)
капитальный ремонт и техническое освидетельствование котла
_________________________________________________________________________
(дата, место или условный номер вагоноремонтного предприятия, дата и
место производства технического освидетельствования котла, арматуры и
универсального сливного прибора)
деповский ремонт и техническое освидетельствование котла
__________________________________________________________________________
(дата, место или условный номер вагоноремонтного предприятия, дата и
место производства технического освидетельствования котла)
по техническому состоянию котла, арматуры, универсального сливного
прибора, включая рабочее и конструктивное оборудование, исправны и гаранти-
руется безопасная перевозка до станции ___________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование опасного груза и номер по списку ООН)
железнодорожным транспортом.
"________" _____________20_____ г.
Грузоотправитель, ответственный за техническое состояние вагона-
цистерны:
(___________) (________________)
(подпись)         (Ф.И.О.)
Приложение 9
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 49
к Правилам перевозок грузов
РАСЧЕТ СТЕПЕНИ ЗАПОЛНЕНИЯ ЦИСТЕРН

11. 11 "Цистернадағы арнайы үлгілер" бағанында жүктің атауы, сұрыптау дөңестерінен таратудың шарттары, сондай-ақ вагон-цистерналардың қазанына жазылатын: "С" - мөлдір мұнай өнімдері, "Т" - күңгірт мұнай өнімдері, "Х" - химиялық жүктер, "П" - тағамдық жүктер.
12. 12 "Тасымалдау құжаттарындағы мөрқалыптар" бағанында жүктердің қауіптілігін сипаттайтын мөрқалыптардың мазмұны, сондай-ақ паналаудың барынша аз нормалары туралы мәліметтер (нақты паналау вагондарының барынша аз саны):
бірінші цифр - жетекші локомотивтен (егер бөлшек болса, алымы - қатты отынды паровоздан, бөлімі - электровоздан, тепловоздан немесе мұнай отынды паровоздан);
екінші цифр - қатты отынды итермелегіш локомотивтен, "*" белгісімен - барлық итермелегіш локомотивтен;
үшінші цифр - адамдары бар вагондардан;
төртінші цифр - маневрлер кезіндегі қатты отынды локомотивтерден;
"0" - паналау қажет емес.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
8-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
48-қосымша
Қаупті жүкті тасымалдауға арналған вагон-цистернаның
техникалық жағдайы туралы
N__ КУӘЛІК
(бір тасымалға жарамды)
Осы куәлік N_______________вагон-цистернаның жасалғанын
___________________________________________________________________,
(жасалған күні мен орны және жасаушы кәсіпорынның атауы)
қазанды күрделі жөндеуі және техникалық куәландіру
___________________________________________________________________
(вагон жөндеу кәсіпорнының күні, орны немесе шартты нөмірі,
___________________________________________________________________
қазанды, арматураны және әмбебап құю аспабын техникалық
куәландыруды жүргізу күні және орны)
қазандықты деполық жөндеу және техникалық куәланыдыру
___________________________________________________________________
(вагон жөндеу кәсіпорнының күні, орны немесе шартты нөмірі,
___________________________________________________________________
қазанды техникалық куәләндіруді жүргізу күні және орны)
қазанның, арматураның және әмбебап құю аспабының техникалық жағдайы бойынша, жұмыс және конструктивті жабдықты қоса алғанда, ақаусыз және  _____________________ станциясына дейін темір жол көлігімен қауіпсіз тасымалдау кепілдендіріледі.
_______________________________________________________________
(қауіпті жүктің атауы және БҰҰ тізімі  бойынша нөмірі)
"________" _____________20_____ ж.
Вагон-цистернаның техникалық жағдайы үшін жауапты жүк жөнелтуші)
___________ ______________________________________
(қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
9-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
49-қосымша
ЦИСТЕРНАЛАРДЫ ТОЛТЫРУ ДӘРЕЖЕСІН ЕСЕПТЕУ

1. При наливе в цистерне легковоспламеняющихся жидкостей, не обладающих ядовитыми, едкими или другими опасными свойствами, в цистернах, снабженных компенсаторами давления с предохранительным клапаном или без него: max степень заполнения равна
100 %     или   100 %   объема;
1+ a (50-t f )      1+ 35 а
для легковоспламеняющихся жидкостей, слабых кислот и щелочей в закрытых цистернах, max степень заполнения равна
97 %    или      97 %
1 +a(50-t)        1+ 35а      объема;
2. При наливе в цистерны ядовитых или едких веществ (независимо от того, являются ли они легковоспламеняющимися или нет) в цистернах, снабженных компенсаторами давления с предохранительными клапаном или без него: max степень заполнения равна
98 %       или      98 %     объема;
1+ a (50-t f )        1+ а (50-t f )
для ядовитых веществ и крепких кислот и щелочей в закрытых цистернах: mах степень заполнения равна
95 %     или    95 %
1+ а (50-t)      1+ 35 a    объема;
Условные обозначения:  а-средний коэффициент расширения объема жидкости при температуре 15 о С ( т.е. при повышении ее максимум на 35 о С),
d15- d50
определяется по формуле а= ----------
35=d 50
где - средний коэффициент расширения объема жидкости при температуре
15 о С, т.е. при повышении ее максимум на 35 о С, определяемый по формуле,
d 15 - плотность жидкости при температуре 15 о С;
d 50 - плотность жидкости при температуре 50 о С;
t F - средняя температура жидкости во время налива.
При давлении пара (абсолютное) выше 1,75 бар, при температуре налива 50 о С, в закрытых цистернах допускается заполнение:
метилформиатом и другими жидкостями с коэффициентом расширения объема от 150х10 -5 до 180х10 -5 - не более 91% объема;
ацетальдегидом и другими жидкостями с коэффициентом расширения объема от 180х10 -5 до 230х10 -5 - не более 90% объема.
Данный расчет распространяется на все грузы в жидком состоянии, перевозимые в цистернах, а также в специализированных контейнерах-цистернах.
Приложение 10
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 27 ноября 2007 года N 252
Приложение 50
к Правилам перевозок грузов
Перечень грузов, после выгрузки которых должна
производиться промывка крытых вагонов
Алебастр (гипс) в кусках и молотый
Аргиллит
Асбест
Барит (шпат тяжелый)
Вата минеральная
Выжимки овощные
Гажа (мергель гипсовый)
Гипс
Глина всякая
Глинозем
Доломит
Графит
Грязи минеральные для ванн
Дрожжи кормовые (гидролизные сульфатные)
Жом картофельный и свекловичный
Зола всякая
Известь всякая
Изгарь всякая
Каолин
Картон асбестовый
Кирпич всякий
Коагулянты всякие
Комбикорма всякие
Концентрат апатитовый
Концентрат нефелиновый
Краски и красители сухие
Крупы всякие (при наличии повреждения потребительской упаковки)
Мел всякий
Мертели
Мука витаминная из древесной зелени
Мука доломитовая
Мука кормовая всякая
Мука пищевая всякая
Мука хвойно-витаминная
Опилки цветных металлов
Отходы всякие
Пегматит
Порошок асфальтовый
Порошок известковый
Порошок магнезитовый металлургический
Порошок шамотный
Пыль всякая
Селитра аммиачная
Сигареты (папиросы) (при наличии повреждения потребительской упаковки)
Соль поваренная пищевая и техническая
Средства моющие порошкообразные
Стекло техническое и строительное (при наличии боя)
Стружка цветных металлов и их сплавов
Сульфаты всякие, кроме опасных
Сырье табака и махорки
Табак всякий (в листьях и корешках, нюхательный, обработанный)
Тальк молотый и в кусках (камень тальковый)
Тара стеклянная всякая (при наличии боя)
Торф и торфяная продукция
Удобрения органические и комплексные
Удобрения химические и минеральные
Фарш мясной сушеный (в мешках)
Ферросплавы
Цемент всякий
Шамот кусковой
Шрот кормовой

1. Цистернаға тез жанатын, улы, зәрлі немесе басқа қауіпті қасиеттері болмайтын сұйықтарды құю кезінде сақтандырғыш клапаны бар немесе болмайтын қысым компенсаторымен жабдықталған цистерналарда: max толтыру дәрежесі көлемінің    100 %   немесе
1+a(50-t f )
100 % тең;
1+35а
Жабық цистерналардағы тез жанатын сұйықтар, әлсіз қышқылдар және сілтілер үшін, max толтыру дәрежесі көлемнің 97 %  немесе
1+а(50-t)
97 % тең;
1+35а
2. Цистернаға улы немесе зәрлі заттарды құю кезінде (олардың тез жанатын болуына немесе болмауына тәуелсіз) сақтандырғыш клапаны бар немесе болмайтын қысым компенсаторымен жабдықталған цистерналарда:  max толтыру деңгейі көлемінің    98 %    немесе
1+a(50-t f )
98 %     тең;
1+ а(50-t f )
жабық цистерналардағы улы заттар мен күшті қышқылдар және сілтілер үшін: mах толтыру дәрежесі көлемінің  95      % немесе
1+а(50-t)
95   % тең;
1+ 35a
Шартты белгілері: 15 о С температура жағдайындағы сұйық көлемін кеңейтудің а-орташа коэффициенті (оның барынша 35 о С-ге көтерілуі кезінде) а= d15- d50 формула бойынша анықталады.
35=d50
мұнда - 15 о С температура жағдайындағы сұйық көлемін кеңейтудің орташа коэффициенті, оның барынша 35 о С-ге көтерілуі кезінде формула бойынша анықталатын
d 15 - 15 0 С температура кезіндегі сұйықтың тығыздығы;
d 50 - 50 0 С температура кезіндегі сұйықтың тығыздығы;
t F - құю уақытындағы сұйықтың орташа температурасы.
Будың қысымы кезінде (абсолютті) 1,75 бардан артық, 50 о С құю температурасы жағдайында жабық цистерналарды:
метилформиатпен және 150х10 -5 -ден 180х10 -5 дейінгі көлемді кеңейту коэффициенті бар - көлемнің 91% артық болмайтын басқа сұйықтармен;
ацетальдегидпен және 180х10 -5 -ден 230х10 -5 дейінгі көлемді кеңейту коэффициенті бар - көлемнің 91% артық болмайтын басқа сұйықтармен толтыру рұқсат етіледі.
Осы есеп цистерналармен, сондай-ақ мамандандырылған контейнер-цистерналарда тасымалданатын сұйық күйдегі барлық жүктерге бірдей таратылады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі міндетін атқарушының
2007 жылғы 27 қарашадағы
N 252 бұйрығына
10-қосымша
Жүк тасымалдау ережесіне
50-қосымша
Оларды түсіргеннен кейін жабық вагондарды
жуу жүргізілетін жүктердің тізбесі
Кесек және ұсақталған алебастр (гипс)
Аргиллит
Асбест
Барит (ауыр шпат)
Минералды мақта
Көкөніс сығындылары
Гажа (гипсті мергель)
Гипс
Түрлі саз балшық
Алюминий тотығы
Доломит
Графит
Ванналарға арналған минералды балшықтар
Жемдік ашытқы (гидролизді сульфатты)
Картофельді және қызылшалы жом
Әр түрлі күл
Әр түрлі ізбес
Әр түрлі қабыршақ
Каолин
Асбесті картон
Әр түрлі кірпіш
Әр түрлі коагулянттар
Әр түрлі құрама жемдер
Апатитті концентрат
Нефелинді концентрат
Құрғақ бояулар мен бояғыш заттар
Әр түрлі жармалар (тұтынушы бумасы зақымдалған жағдайында)
Әр түрлі бор
Мертельдер
Ағаш көгерішінен жасалған витаминді ұн
Доломитті ұн
Әр түрлі жемдік ұн
Әр түрлі азықтық ұн
Қылқанды-витаминді ұн
Түсті металдар ұнтағы
Әр түрлі қалдықтар
Пегматит
Асфальтті ұнтақ
Ізбес ұнтағы
Магнезитті металлургиялық ұнтақ
Шамотты ұнтақ
Әр түрлі ұнтақ
Аммиакты селитра
Сигареттер (папиросалар) (тұтынушы бумасы зақымдалған жағдайында)
Асқа салатын және техникалық тұз
Жуғыш ұнтақ тәріздес құралдар
Техникалық және құрылыс шыны (сынған жағдайда)
Түсті металдардың және олардың қоспаларының жоңқасы
Қауіптілерінен басқа әр түрлі сульфаттар
Темекі мен махорка шикізаты
Әр түрлі темекі (жапырақтар мен түбірлердегі, иіскейтін, өңделген)
Ұнтақталған және кесек тальк (талькті тас)
Әр түрлі шыны ыдыс (сынған жағдайда)
Торф және торф өнімдері
Органикалық және жинақтық тыңайтқыштар
Химиялық және минералды тыңайтқыштар
Кептірілген еттен жасалған фарш (қаптарда)
Ферроқорытпалар
Әр түрлі цемент
Кесек шамот
Жемдік шрот