Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда города Алматы
Решение XXX-й сессии маслихата города Алматы III-го созыва от 5 июня 2007 года N 347. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 25 сентября 2009 года за N 824. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 7 декабря 2011 года N 501
Сноска. Утратило силу решением ХХХХХ-й сессией маслихата города Алматы IV созыва от 07.12.2011 N 501.
В соответствии с подпунктом 7 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях» и пунктом 9 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 января 1992 года № 66 «Об утверждении Положения о приватизации государственного жилищного фонда в Республике Казахстан» маслихат города Алматы III-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда города Алматы, согласно приложению.            2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по социальным вопросам и здравоохранению (Тажиев Е.Б.) и заместителя акима города Алматы Сманкулова А.С.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции города Алматы.
Председатель
XXX-й сессии маслихата
города Алматы III-го созыва С. Лебедев
Секретарь маслихата
города Алматы III-го созыва Т. Мукашев
Приложение
к решению XXX-й сессии маслихата
города Алматы III-го созыва
от 5 июня 2007 года № 347
Правила
приватизации жилищ из государственного
коммунального жилищного фонда города Алматы
1. Общие положения
1. Правила приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда города Алматы (далее по тексту – «Правила») применяются для приобретения в собственность нанимателем занимаемого ими жилища или жилого помещения в доме государственного коммунального жилищного фонда города Алматы (далее по тексту – «коммунальный жилищный фонд») путем приватизации (выкупа или безвозмездной передачи).
2. Правом на безвозмездное получение в собственность жилых помещений из коммунального жилищного фонда, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, обладают:
участники Великой Отечественной войны;
инвалиды I и II групп (за исключением лиц, инвалидность которых наступила вследствие противоправных действий);
участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС в зоне отчуждения;
граждане, состояние здоровья которых по заключению ВТЭК ухудшилось вследствие взрывов на Семипалатинском ядерном полигоне, а также радиационного облучения на других ядерных объектах гражданского или военного назначения, перечень которых определяет Кабинет Министров Республики Казахстан;
воины-интернационалисты.

Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру Ережесін бекіту туралы
IІІ сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХХХ сессиясының 2007 жылғы 5 маусымдағы N 347 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2009 жылғы 25 қыркүйекте N 824 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 501 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының  ХХХХХ сессиясының 2011.12.07 № 501 шешімімен.
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңының 6 бабы 1 тармағының 7 тармақшасына, Қазақстан Республикасының «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 13 бабының 1 тармағына және «Қазақстан Республикасында мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіру туралы Ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 24 қаңтардағы № 66 Қаулысының 9 тармағына сәйкес ІІІ сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қосымшаға сәйкес Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау әлеуметтік мәселелер және денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға (Е.Б.Тәжиев) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары А.С.Сманқұловқа жүктелсін.
3. Осы шешім Алматы қаласы әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихаты ХХХ сессиясының
төрағасы                                  С. Лебедев
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы                     Т. Мұқашев
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихаты ХХХ сессиясының
2007 жылғы 5 маусымдағы
№ 347 шешіміне қосымша
Алматы қаласы әкімінің мемлекеттік коммуналдық
тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан жекешелендіру Ережесі (әрі қарай мәтін бойынша – «Ереже») Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының (әрі қарай мәтін бойынша – «коммуналдық тұрғын үй қоры») үйлерінен тұрып жатқан тұрғын үйлерді немесе тұрғын үй-жайларды жалдаушының меншігіне жекешелендіру (сатып алу немесе тегін беру) арқылы алу үшін қолданылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайларды меншігіне тегін алу құқығына ие азаматтар:
Ұлы Отан соғысына қатысушылар;
1 және 2 топтағы мүгедектер (мүгедектігі заңға қайшы келетін әрекеттерден болған азаматтардан басқалары);
Чернобыль АЭС-і аймағында апат салдарын жоюға қатысушылар;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті белгілеген тізімге сәйкес ВТЭК қорытындысы бойынша Семей ядролық полигонындағы жарылыстардың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери ядролық нысандарда радиациялық сәуле алу әсерінен денсаулық жағдайы төмендеген;
Интернационалист-жауынгерлер.

3. При приватизации жилищ, с нанимателями жилищ из коммунального жилищного фонда заключается договор приватизации жилища из государственного коммунального жилищного фонда города Алматы по форме, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 февраля 1992 года № 87 «О порядке оформления права собственности граждан на приобретаемый государственный жилищный фонд».
4. Приватизация жилых помещений производится с письменного согласия всех постоянно проживающих совершеннолетних членов семьи.
5. Приватизированное жилое помещение переходит в общую совместную собственность нанимателя и постоянно проживающих с ним членов семьи, в том числе и временно отсутствующих, если иное не предусмотрено договором между ними.
6. Во всем, что не предусмотрено условиями настоящих Правил, необходимо руководствоваться законодательством Республики Казахстан о приватизации.
2. Порядок приватизации
7. Стоимость жилья определяется суммой затрат на приобретение (строительство) жилья согласно конкурсов по государственным закупкам, с учетом имеющихся льгот. При этом стоимость жилищ, не приобретенных по государственным закупкам, определяется в соответствии с действующими нормативными правовыми актами определения стоимости объектов налогообложения физических лиц.
8. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 10 процентов обладают лица, относящиеся к социально защищаемым слоям населения:
1) лица, приравненные по льготам к инвалидам и участникам Великой отечественной войны;
2) семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
3) лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом в установленном законодательством порядке;
4) пенсионеры по возрасту;
5) дети-сироты, не достигшие двадцати лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы;
6) оралманы;
7) лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
8) многодетные семьи;
9) семьи лиц, погибших при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при спасании человеческой жизни, при охране правопорядка;
10) неполные семьи.
9. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 3 процента обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 3 лет.
10. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 5 процентов обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 5 лет.

3. Тұрғын үйлерді жекешелендіру кезінде, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің «Мемлекеттік тұрғын үй қорынан алған азаматтардың меншік құқығын рәсімдеу тәртібі туралы» 1992 жылғы 3 ақпандағы № 87 қаулысына сәйкес үлгі бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй жалдаушылармен Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру шарты жасалады.
4. Тұрғын үй-жайларды жекешелендіру барлық бірге тұрақты тұратын кәмелеттік жасқа толған отбасы мүшелерінің жазбаша келісімі бойынша жасалады.
5. Жекешелендірілген тұрғын үй-жай жалға алушының және онымен тұрақты бірге тұратын отбасы мүшелерінің, соның ішінде уақытша тұрмайтындарының да, егер олардың арасында шарт бойынша өзгеше ештеңе көзделмесе, ортақ меншігіне көшеді.
6. Осы Ереженің шарттарында көрсетілмеген барлық жағдайларда Қазақстан Республикасының жекешелендіру туралы заңнамасын басшылыққа алу қажет.
2. Жекешелендіру тәртібі
7. Тұрғын үйдің құны бар жеңілдіктерді есепке ала отырып, мемлекеттік сатып алу конкурсындағы тұрғын үйді алуға (құрылысына) шығындалған құнымен анықталады. Сонымен қатар мемлекеттік сатып алу бойынша алынбаған тұрғын үйлердің құны жеке тұлғалардың салық салынатын нысандарының құнын анықтауға арналған қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
8. Пәтер (тұрғын үй) құнын 10 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие халықтың әлеуметтік жағынан қорғалатын топтарына жататын адамдар:
1) жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдар;
2) мүгедек балалары бар немесе оларды тәрбиелеуші отбасылары;
3) заңдарда белгіленген тәртіппен бекітілетін аурулар тізімінде аталған кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын адамдар;
4) жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер;
5) кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған, жиырма жасқа жетпеген жетім балалар. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзімді әскери қызметтен өту мерзіміне ұзартылады;
6) репатрианттар;
7) экологиялық зілзалалар, табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйінен айырылған адамдар;
8) көп балалы отбасылар;
9) мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерін, әскери қызметін орындау кезінде, адам өмірін құтқару кезінде, құқық тәртібін қорғау кезінде қаза тапқан адамдардың отбасылары;
10) толық емес отбасылар.
9. Мемлекеттік қызметте 3 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме мен ұйым қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 3 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.
10. Мемлекеттік қызметте 5 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме, ұйым және мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын кәсіпорындар қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 5 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.