Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям
Постановление акимата Восточно-Казахстанской области от 7 декабря 2007 года N 343. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 11 января 2008 года за N 2469. Утратило силу постановлением акимата Восточно-Казахстанской области от 04 января 2013 года N 1
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Восточно-Казахстанской области от 04.01.2013 N 1.
В соответствии с подпунктом 21-3) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об информатизации", во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года N 90-р "О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" и "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информатизации", Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям.
2. Постановления Восточно-Казахстанского областного акимата от 27 февраля 2006 года N 538 "Об утверждении Правил присвоения наименований в городах и районах улицам, проспектам и иным составным частям населенного пункта, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей населенных пунктов районов и городов Восточно-Казахстанской области", от 3 сентября 2007 года N 230 "Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям" и от 16 ноября 2007 года N 317 "Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям" отменить.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима области
Утверждены постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 7 декабря 2007 года N 343
Правила
по ведению порядка присвоения наименований
и переименования составных частей населенного пункта,
требований к присвоению порядковых номеров
земельным участкам, зданиям и сооружениям
Настоящие Правила присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям (далее - Правила) разработаны в соответствии с нормативными правовыми актами в целях установления единого порядка присвоения наименований и переименования площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов, определения требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям.
Глава 1. Понятия, используемые в настоящих Правилах

Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атаулар беру және қайта атау тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптарды жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігінің 2007 жылғы 7 желтоқсандағы N 343 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының әділет департаментінде 2008 жылғы 11 қаңтарда N 2469 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 04 қаңтардағы N 1 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 04.01.2013 N 1 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 21-3) тармақшасына, " Ақпараттандыру туралы " Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес, "Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпараттандыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі N 90-ө өкімін орындау үшін Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атаулар беру және қайта атау тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптарды жүргізу жөніндегі ереже бекітілсін.
2. "Шығыс Қазақстан облысының қалалары мен аудандарындағы көшелерге, даңғылдарға және елді мекеннің өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылғыларға реттік нөмірлер беру, аудандар мен қалалардың елді мекендерінің көрсеткіштерін орнату және пайдалану Ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 ақпандағы N 538, "Елді мекендердің құрамдық бөліктеріне атаулар беру және қайта атау тәртібін жүргізу жөніндегі ережені, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2007 жылғы 3 қыркүйектегі N 230 және "Елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту тәртібін, жер телімдеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптарды жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" 2007 жылғы 16 қарашадағы N 317 Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі қаулыларының күші жойылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің міндетін атқарушы
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2007 жылғы
7 желтоқсандағы N 343
қаулысымен бекітілді
Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атаулар беру және қайта
атау тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттар мен
құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын
талаптарды жүргізу жөніндегі ереже
Осы Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атаулар беру және қайта атау, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптар ережесі (бұдан әрі - Ереже), алаңдарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, қысқа көшелерге, саябақтарға, шағынгүлбақтарға, көпірлерге және елді мекендердің басқа да құрамдас бөліктеріне атаулар берудің және қайта атаудың бірыңғай тәртібін белгілеу, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптарды анықтау мақсатында нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
1-бөлім. Осы Ережеде пайдаланылатын түсініктер

1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
адрес - структурное описание совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ населенных пунктов;
аллея - основная или второстепенная пешеходная улица или дорога, обеспечивающая пешеходную связь с местами приложения труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, в том числе в пределах общественных центров, местами отдыха и остановочными пунктами общественного транспорта;
бульвар - улица или дорога местного значения, встречные транспортные потоки которой разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами;
здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей и т.п. Здание может иметь подземную часть;
квартал - структурный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, переулками;
микрорайон - градообразующий структурно-планировочный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, являющийся либо селитебной, либо производственной, либо ландшафтно-рекреационной территорией в установленных границах;
наименования - имена собственные, присваиваемые микрорайонам, проспектам, бульварам, улицам, площадям и прочим структурным элементам населенных пунктов, служащие для их выделения и распознавания;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, создаваемый акиматами для подготовки предложений по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов, упорядочения употреблений и учета наименований, восстановления и сохранения исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
переулок, проезд - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам микрорайонов, кварталов, обеспечивающий сквозную транспортную связь между двумя улицами;
площадь - поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
порядковый номер объекта - элемент структуры адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту на основе признака его принадлежности к тому или иному структурному элементу, имеющему наименование градостроительному объекту территории застройки (улице, микрорайону и пр.);
пристроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях путем пристройки к зданию, сооружению дополнительного помещения, при этом, как правило, несущие самостоятельное функциональное назначение;
проспект - магистральная дорога или магистральная улица общегородского значения;
сквер - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, предназначенная для массового отдыха населения, площадью не более трех гектаров;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект, имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
тупик - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, не образующий сквозные транспортные связи между улицами;
улица - магистральная улица районного значения, улица или дорога местного значения;
часть города (градостроительный элемент) - площадь, проспект, бульвар, улица, переулок, парк, сад жилого района, сквер, мост и иные составные части города.
Глава 2. Порядок присвоения наименований (переименования)
районам, микрорайонам, улицам, проспектам
и иным составным частям населенных пунктов

1. Осы Ережеде мынадай түсініктер пайдаланылады:
мекен-жай - елді мекендердің белгіленген шекаралары шегінде жергілікті жердегі нысанның (жер учаскесінің, ғимараттың, құрылыстың) орналасу орнының (орналасқан жерінің) жиынтық деректемелерінің құрылымдық сипаттамасы;
саяжол - негізгі немесе қосалқы жаяу жүргіншілер көшесі немесе еңбек ету орындарымен, қызмет көрсету мекемелерімен және кәсіпорындарымен жаяу жүргіншілер байланысын қамтамасыз ететін, оның ішінде қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық көліктің аялдама пункттері шегіндегі жол;
желекжол - қарама-қарсы көлік ағындары орман-саябақ желектерімен, жаяу жүргіншілер жолдарымен бөлінген жергілікті маңызы бар көше немесе жол;
ғимарат - функционалдық мақсатына қарай адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды және т.б. орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын, көтергіш және қоршау құрылмаларынан тұратын, міндетті түрде жерге орныққан тұйықталған көлемді құрайтын жасанды құрылым. Fимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;
квартал - магистральды көшелермен, қысқа көшелермен бөлінбеген құрылыс салудың құрылымдық элементі;
шағын аудан - қаланы қалыптастыратын, магистральды көшелермен бөлінбеген, белгіленген шекарада не болмаса қоныстану, не болмаса өндірістік, не болмаса ландшафты-оңалту аумағы болып табылатын құрылыс салудың құрылымдық-жоспарлау элементі;
атаулар - шағын аудандарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, алаңдар мен елді мекендердің басқа да құрылымдық элементтеріне берілетін, оларды бөліп көрсету және тану үшін қызмет ететін жеке атаулар;
ономастикалық комиссия - географиялық нысандардың атауына бiрыңғай көзқарас қалыптастыру, атауларды қолдану мен есепке алуды ретке келтiру, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру және сақтау мақсатында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру бойынша ұсыныстарды дайындау үшін әкімдіктер құратын консультативтiк-кеңесшi орган;
қысқа көше, өту жолы - көлік құралдарының тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және шағын аудандардың, кварталдардың басқа нысандарына өтуін қамтамасыз ететін, екі көше арасындағы тура көліктік байланысты қамтамасыз ететін негізгі немесе қосалқы өту жолы;
алаң - атау берілген, тұйықталған шекаралары бар қала құрылысы элементі;
нысанның реттік нөмірі - нысан мекен-жайы құрылымының элементі: цифрлар тізбегінен тұратын, әріп және (немесе) бөлшек қосылуы мүмкін, қандай да бір құрылымдық элементке тән белгісінің негізінде нысанға, құрылыс салынған аумақтағы атауы бар қала құрылысы нысанына (көшеге, шағын ауданға және т.б.) берілетін қарапайым нысан нөмірі;
жапсарлас нысандар - ғимаратқа, құрылысқа қосымша үй-жай салу жолымен ғимараттарда және құрылыстарда ұйымдастырылған, мұндайда әдетте дербес функционалдық мақсаты болатын нысандар;
даңғыл - жалпы қалалық маңызы бар магистральды жол немесе магистральды көше;
шағынгүлбақ - аумағы үш гектардан аспайтын, халықтың жаппай демалуына арналған, тұйық шекаралармен белгіленген, оқшауланып көгалдандырылған жалпы қолданыстағы қалалық аумақ;
құрылыс - табиғи немесе жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік үрдістерді орындауға, адамдардың уақытша ішінде болуына (орын ауыстыруына), материалдық құндылықтар мен жүктерді орналастыруға және сақтауға, сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған, қолдан жасалған көлемді, тегістікті немесе сызықты нысан. Құрылыс көркемдік-эстетикалық, әшекейлі-қолданбалы не болмаса мемориалдық мақсатта болуы мүмкін;
тұйық - көлік құралдарының тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және шағын аудандардың, кварталдардың ішіндегі басқа құрылыс нысандарына өтуін қамтамасыз ететін, көшелер арасындағы тура көліктік байланысты құрамайтын негізгі немесе қосалқы өту жолы;
көше - аудандық маңызы бар магистральды көше, жергілікті маңызы бар көше немесе жол;
қаланың бөлігі (қала құрылысы элементі) - алаң, даңғыл, желекжол, көше, қысқа көше, саябақ, тұрғын аудан бағы, шағынгүлбақ, көпір және қаланың өзге де құрамдас бөліктері.
2-бөлім. Елді мекендердің аудандарына, шағын аудандарына,
көшелеріне, даңғылдарына және өзге де құрамдас
бөліктеріне атаулар беру (қайта атау) тәртібі

2. Наименования частям населенных пунктов присваиваются для обеспечения их выделения и распознавания в пространстве.
3. Городские представительные и исполнительные органы решают вопросы о наименовании и переименовании районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города с учетом мнения населения соответствующей территории в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве в Республике Казахстан";
4. Аким поселка, села решает вопросы наименования и переименования составных частей этих населенных пунктов с учетом мнения населения соответствующей территории в соответствии с вышеуказанным Законом.
5. Вопросы наименования и переименования составных частей населенного пункта решаются в соответствии с заключением ономастической комиссии.
6. Исключается присвоение нескольких наименований одной части населенных пунктов, кроме проспектов (улиц, переулков, проездов) в случаях поворота более чем на тридцать градусов; в этих случаях от места поворота части населенных пунктов допускается присвоение обособленного наименования.
7. Не допустимо присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
8. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
9. В случае поэтапного освоения территорий допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента.
Глава 3. Присвоение порядковых номеров земельным участкам,
зданиям и сооружениям населенных пунктов
10. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям предназначены для формирования на территории области единой системы определения местоположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов.
11. Каждый земельный участок, здание и сооружение, расположенные на территории области, должны иметь свой уникальный адрес.
12. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
1) земельные участки (неосвоенные и застроенные);
2) здания;
3) сооружения.
Глава 4. Требования к присвоению порядковых номеров
13. Порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы или через знак дроби дополнительных целых цифр.

2. Елді мекендер бөліктерінің атаулары оларды кеңістікте бөліп көрсетуді және тануды қамтамасыз ету үшін беріледі.
3. Қалалық өкiлдi және атқарушы органдар тиiстi аумақ халқының пiкiрiн ескере отырып, қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, қысқа көшелерге, саябақтарға, шағынгүлбақтарға, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне атау қою және қайта атау туралы мәселелердi "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы"  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шешедi.
4. Кент, ауыл әкiмi тиiстi аумақ халқының пiкiрiн ескере отырып, осы елдi мекендердiң құрамдас бөлiктерiне атау қою және қайта атау мәселелерiн жоғарыда аталған Заңға сәйкес шешедi.
5. Елдi мекеннiң құрамдас бөлiктерiне атау қою және қайта атау мәселелерi ономастикалық комиссияның қорытындысына сәйкес шешіледі.
6. Бұрылыстары отыз градустан жоғары болған жағдайларда даңғылдардан (көшелер, қысқа көшелер, өту жолдары) басқа елді мекендердің бір бөлігіне бірнеше атау беруге болмайды, мұндай жағдайларда елді мекендердің бөлігінің бұрылыс орнынан бастап оқшауланған атау беруге жол беріледі.
7. Бір санаттағы бірнеше қала құрылысы элементтеріне бір атау беруге жол берілмейді.
8. Қала құрылысы элементі (даңғыл, көше) табиғи бөгеулермен (өзендер, жырақтар) қиылысқан жағдайда қалыптасқан учаскелерге жеке атау беруге жол беріледі.
9. Аумақтарды кезең-кезеңімен игерген жағдайда қала құрылысы элементін оқшауланған, қисынды байланысқан атаулары бар, осы қала құрылысы элементінің іс жүзінде қалыптасу және салыну кезеңдеріне сай келетін жеке учаскелерге бөлуге жол беріледі.
3-бөлім. Елді мекендердің жер учаскелеріне, ғимараттарына
және құрылыстарына реттік нөмірлер беру
10. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру облыс аумағында шағын аудандардың, көшелердің, ғимараттардың, құрылымдардың және өзге де нысандардың орналасу орнын (орналасқан жерін) анықтаудың бірыңғай жүйесін қалыптастыруға арналған.
11. Облыс аумағында орналасқан әрбір жер учаскесінің, ғимарат пен құрылыстың өзінің бірегей мекен-жайы болуы тиіс.
12. Осы Ережеге сәйкес реттік нөмір берілетін жылжымайтын мүлік нысандары:
жер учаскелері (игерілмеген және құрылыс салынған);
ғимараттар;
құрылыстар болып табылады.
4-бөлім. Реттік нөмірлер беруге қойылатын талаптар
13. Fимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың, жер учаскесінің реттік нөмірі-цифрлар тізбегінен тұратын, әріп немесе бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін цифрлар қосылуы мүмкін нысан мекен-жайының деректемесі.

14. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующие единый архитектурный ансамбль или являющиеся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
15. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения, сооружения не выходит на городские магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерации зданию, корпусу, строению, сооружению.
16. Адрес зданий, сооружений и прочих искусственных строений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
17. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.
18. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
19. Наименование местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта.
20. Наименование микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
21. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц населенных пунктов и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей, с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети.
22. Официальный перечень наименований улиц населенных пунктов и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов в электронном виде создаются и ведутся органами архитектуры на базе государственного градостроительного кадастра с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименовании градостроительных объектов и элементов на территории населенных пунктов.

14. Fимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөміріне, егер бір жер учаскесіне екі және одан да көп бірыңғай сәулеттік үйлесім құратын немесе бір сәулеттік-құрылыстық кешеннің бөлігі болып табылатын ғимараттар, корпустар, құрылымдар, құрылыстар тұрғызылған (бар болса) болса, әріптер қосылады.
15. Егер ғимарат, корпус, құрылым немесе құрылыс кварталдың ішінде орналасып, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың бірде-бір қасбеті қалалық магистральдарға шықпаған жағдайда ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөміріне бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін сандар қосылады. Бұл жағдайда негізгі реттік нөмір болып ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың нөмірленуіне жақын ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөмірі қабылданады.
16. Fимараттардың, құрылыстардың және басқа да жасанды құрылымдардың мекен-жайына мынадай міндетті деректемелер: көше атауы, ғимараттың, корпустың немесе құрылымның, құрылыстың реттік нөмірі кіруі тиіс.
17. Жер учаскелеріне мынадай міндетті деректемелер: көше немесе шағын аудан атауы, жер учаскесінің реттік нөмірі кіруі тиіс шартты мекен-жай беріледі.
18. Нысан мекен-жайының құрылымын нысанның түрі және ғимараттың, құрылыстың, жер учаскесінің жергілікті жердегі географиялық жағдайы анықтайды.
19. Реттік нөмірі анықталатын нысанның орналасқан орнының атауы нысанның мекен-жайына қосылуы мүмкін.
20. Шағын аудан, өндірістік аймақ, табиғат қорғау кешенінің (тарих және сәулет ескерткіштерінің жиынтығы) атауы, реттік нөмірі анықталатын нысанның орналасқан орны тиісті шағын ауданның, өндірістік аймақтың, табиғат қорғау кешенінің белгіленген шекараларында нысан орналасқан жағдайда нысанның мекен-жайына қосылуы мүмкін.
21. Даңғылдың, көшенің (қысқа көше, алаң) атауына қатысты нысанның нөмірленуі елді мекендер көшелері атауларының ресми тізбесіне және нөмірленетін нысанның және көше-жол жүйесі элементтерінің оңтайлы ұсынуына сәйкес қысқа жолдардың, көшелердің және алаңдардың атауларын нақтылай отырып, даңғылдардың, көшелердің, қысқа жолдардың, алаңдардың ресми мекен-жай сұлбасына сәйкес қабылданады.
22. Елді мекендер көшелері атауларының ресми тізбесі және даңғылдардың, көшелердің, қысқа көшелердің, алаңдардың және басқа да құрылымдық элементтердің ресми мекен-жай сұлбасы электронды түрде құрылады және елді мекендер аумағындағы қала құрылысы нысандарына және элементтеріне атау беру, қайта атау туралы материалдарды, сонымен бірге мұрағат материалдарын пайдалана отырып, мемлекеттік қала құрылысы кадастры негізінде сәулет органдары жүргізеді.

23. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается органом архитектуры на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование, либо строительство.
24. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения может быть изменен органом архитектуры в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной части населенных пунктов прерывается (теряется) более чем на десять единиц.
25. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с юга на север и расположенных на магистралях, производится с юга на север с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
26. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
27. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категории, согласно классификации магистральных улиц.
28. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру населенного пункта.
29. В случае естественного формирования новой застройки территорий населенного пункта, при котором невозможно выполнение пунктов 35, 36 настоящих Правил, допускаются присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, то есть с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
30. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории. Порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
31. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваиваются номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.

23. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөмірін сәулет органы жобалауға, не болмаса құрылыс жүргізуге жер учаскесін бөлу туралы рұқсат беру құжаттамасын дайындау сатысында белгілейді.
24. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөмірін сәулет органы жекелеген нысандарды бұзу нәтижесінде елді мекендердің бір бөлігі нысандарының нөмірленуі оннан артық бірлікке үзілген (жоғалған) жағдайда өзгертуі мүмкін.
25. Оңтүстіктен солтүстікке қарай құрылыс салудың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға (үйлерге) реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ нөмірлермен және оң жағы бойынша жұп нөмірлермен оңтүстіктен солтүстікке қарай жүргізіледі.
26. Батыстан шығысқа қарай құрылыстың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға (үйлерге) реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ нөмірлермен және оң жағы бойынша жұп нөмірлермен батыстан шығысқа қарай жүргізіледі.
27. Әртүрлі санаттағы көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға магистральды көшелердің сыныптамасына сәйкес, неғұрлым жоғары санаттағы көше бойынша реттік нөмір беріледі.
28. Санаттары тең көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың бас қасбеті шығатын көше бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың тең мағыналы екі қасбеті шығатын болса елді мекен орталығына бағытталған көше бойынша реттік нөмір беріледі.
29. Елді мекеннің аумақтарына жаңа құрылыс салуды табиғи қалыптастырған жағдайда, осы Ереженің 35, 36-тармақтарын орындау мүмкін болмаған кезде, осы аумақтарда ғимараттарға (үйлерге) керісінше тәртіпте реттік нөмірлер беруге және нөмірлеуге, яғни, солтүстіктен оңтүстікке не болмаса шығыстан батысқа қарай, көшенің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізуге жол беріледі.
30. Жер учаскесінің аумағында негізгі ғимарат анықталады, соған сәйкес осы аумақта орналасқан ғимараттарды, құрылыстарды нөмірлеу жүзеге асырылады. Негізгі ғимараттың реттік нөмірі көшелердің белгіленген сыныптамасы ескеріле отырып анықталады.
31. Жер учаскесінің аумағында орналасқан өзге де ғимараттарға, құрылыстарға негізгі ғимараттың нөмірі және Ережеге сәйкес корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірі беріледі. "Корпус" немесе "құрылым" көрсеткіші қажет болған жағдайда ғимараттар орналасқан жер учаскесі аумағының функционалдық пайдаланылуы ескеріле отырып, ғимараттардың функционалдық мақсатына және жақын орналасқан ғимараттарды нөмірлеуге байланысты анықталады.

32. Нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.
33. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.
34. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объектов), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими Правилами.
35. Пристроенным и встроено-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
36. Сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмостков, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер здания, сооружения или земельного участка (в случае отсутствия основного здания), на котором оно расположено, с добавлением указателя "соор." и номера сооружения.
37. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.
38. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения.
39. Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются на основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади).
40. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения, возводимому объекту может быть присвоен условный порядковый номер данного земельного участка, при условии соблюдения общего порядка нумерации, либо присвоен новый индивидуальный порядковый номер с соблюдением требований настоящих Правил.
41. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.

32. Fимараттарды нөмірлеу бас ғимараттың орналасуы ескеріле отырып, жер учаскесінің аумағына бас кіре берісінен жүргізіледі.
33. Жеке немесе заңды тұлғаға меншік, жалдау немесе өзге де заттай құқығында тиесілі жер учаскесінде қосымша бір немесе бірнеше жылжымайтын мүлік нысандарын тұрғызған жағдайда әр нысанға корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірін қоса сол реттік нөмір беріледі.
34. Тізбектегі нөмірлермен нөмірленіп қойған екі ғимараттың, құрылымның арасында орналасқан ғимараттарды нөмірлеуді осы Ережеге сәйкес тиісті нысанның кіші нөмірін оған әріп не болмаса бөлшек қосып жүргізу керек.
35. Дербес нысандардың (ғимараттар, құрылыстар) белгілері бар жапсаржай нысандарына және қосып-жапсарлас салынған нысандарға негізгі ғимараттың нөміріне бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін санды қосу арқылы дербес реттік нөмір беріледі.
36. Қоршауларды, көпірлерді, қазылған шұңқырларды, құдықтарды, жертөлелерді, ауладағы тас жабындарды, жаяужолдарды және осылар тәріздес нысандарды есептемегенде, құрылыстарға құрылыс орналасқан ғимараттың, құрылыстың немесе жер учаскесінің (негізгі ғимарат болмаған жағдайда) реттік нөмірі "құр." көрсеткіші мен құрылыс нөмірі қосылып беріледі.
37. Игерілген, бірақ нөмірленбеген жер учаскелеріне осы жер учаскесінің шегінде тұрғызылған ғимараттың, құрылыстың нөмірі беріледі.
38. Бір жер учаскесінің аумағы шегінде бірнеше ғимараттар, құрылыстар, басқа да нысандар орналасқан жағдайда жер учаскесіне негізгі ғимараттың, құрылыстың нөмірі беріледі.
39. Игерілмеген жер учаскелеріне осы Ережеге сәйкес қарапайым реттік нөмір беріледі, бұл жағдайда мына шартты сақтау қажет: әрбір жер учаскесінің өзінің бірегей реттік нөмірі болады және жер учаскелеріне реттік нөмірлер жер учаскелерінің осы немесе өзге қала құрылысы бірлігіне (көше, даңғыл, алаң) қатысы (жапсаржай) негізінде беріледі.
40. Нөмірленген игерілмеген жер учаскесінің аумағына жаңа ғимарат, құрылыс тұрғызғанда тұрғызылатын нысанға нөмірлеудің жалпы тәртібін сақтаған жағдайда аталған жер учаскесінің шартты реттік нөмірі берілуі мүмкін, не болмаса осы Ереженің талаптарын сақтай отырып, жеке жаңа реттік нөмір беріледі.
41. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерінің алынуына байланысты жүргізілетін қарқынды бұзу аумақтарында жобаланып жатқан ғимараттар, құрылыстар үшін реттік нөмірлер резервілеуді жүргізуге жол беріледі.

Глава 4-1. Дополнительные требования
41-1. Данные по присвоенным порядковым номерам земельным участкам, зданиям и сооружениям подлежат обязательной регистрации в базе данных информационной системы «Адресный регистр».
41-2. Порядковые номера не присваиваются объектам принимаемые в эксплуатацию собственником самостоятельно:
временным строениям, включая бытовые помещения для сезонных работ и отгонного животноводства;
хозяйственно-бытовым постройкам на территориях индивидуальных приусадебных участков, постройки на участках садовых и огороднических товариществ (обществ), элементы благоустройства на придомовых территориях или приусадебных (дачных) участках;
гаражам с боксами не более чем на две автомашины;
малым архитектурным формам и ограждениям территорий;
открытым спортивным площадкам, тротуарам, мощениям вокруг зданий (сооружений).
41-3. Объекты, указанные в пункте 41-2 настоящих Правил, не имеют собственного порядкового номера, но справкой может уточняться их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером.
41-4. Садовым и дачным (огородным) участкам, составляющим соответствующие садовые общества, гаражам, входящим в состав гаражных кооперативов, обществ, решением органа управления этих обществ, кооперативов каждому объекту присваивается индивидуальный номер. В случае отсутствия соответствующих органов управления присвоение индивидуальных номеров данным объектам осуществляется органом архитектуры.
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с постановлением ВКО акимата от 29.06.2009 N 108 .
Глава 5. Заключительные положения
42. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
И.о. начальника управления
архитектуры и градостроительства
Начальник управления
по развитию языков

4-1-тарау. Қосымша талаптар
41-1. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға берілген реттік нөмірлер жөніндегі деректер «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесі деректер қорында міндетті тіркелуге жатады.
41.2. Меншік иесі дербес пайдалануға қабылдаған объектілерге:
уақытша құрылыстарға, соның iшiнде маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған тұрмыстық үй-жайларға;
жеке үй маңындағы учаскелер аумақтарындағы шаруашылық-тұрмыстық құрылыстарға, бау-бақша серiктестiктерi (қоғамдары) учаскелерiндегi құрылыстарға, үй жанындағы немесе үй iргесiндегi (саяжай) учаскелердегi абаттандыру элементтерiне;
саны екеуден аспайтын автомашинаға арналған жайы бар көлiкжайларға;
шағын сәулеттiк нысандар және аумақтардың қоршауына;
үйлер (ғимараттар) маңындағы ашық спорт алаңдары, тротуарлары, тас төсенiштерiне реттік нөмірлер берілмейді.
41-3. Осы Ереженің 41-2 тармақшасында көрсетілген объектілердің жеке реттік нөмірі болмайды, бірақ анықтамада тұрақты реттік нөмірі бар жақын орналасқан объектіге қатысты олардың орналасқан жері нақтылануы мүмкін.
41-4. Тиісті бақ қоғамдарын құрайтын бақ және саяжай (бақша) учаскелеріне, көлікжай кооперативтерінің, қоғамдарының құрамына енетін көлікжайларға осы қоғамдардың, коперативтердің басқару органының шешімімен әрбір объектіге жеке реттік нөмір беріледі. Тиісті басқару органдары болмаған жағдайда, аталған объектілерге жеке нөмірлер беруді сәулет органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 4-1 тараумен толықтырылды - ШҚО әкімдігінің 2009.06.29  N 108 қаулысымен.
5-бөлім. Қорытынды ережелер
42. Ережеде қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
Сәулет және қала құрылысы басқармасы
бастығының міндетін атқарушы
Тілдерді дамыту
басқармасының бастығы