Об утверждении технических требований и формы соответствия техническим требованиям контрольно-кассовых машин
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 636. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2008 года N 5454. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.02.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 651 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Технические требования и форму соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Технические требования и форму соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.12.2015 № 614 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2009 года.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 636
Технические требования и форма соответствия техническим
требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей
передачу сведений о денежных расчетах в органы
государственных доходов
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 13.10.2014 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.12.2015 № 614, (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
п/
п
Технические требования к
контрольно-кассовой машине
(далее - ККМ), не
являющейся компьютерной системой
Сведения о
соответствии
основным
техническим
требованиям
технических
характеристик
модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения
данной графы
используются
сведения
документации
завода-
изготовителя
с обязательным
указанием
страницы в
документации.
1
Иметь программный пароль (не менее
четырех разрядов) или номерные ключи
(не менее 99 вариантов), входящие в
комплект поставки ККМ (количество
ключей определяется конкретной
моделью)
2
обеспечивать оформление чековой и
контрольной лент (электронного
журнала) в едином рабочем цикле при
регистрации покупки (продажи)
3
иметь фискальную память
4
обеспечивать блокирование ККМ в случае
отсутствия ленты, неправильного
выполнения операции кассиром, при
возникновении аварийных ситуаций или
сторнирование (аннулирование
проведенных операций), при
неисправности, отключении фискальной
или оперативной памяти, а также
несанкционированном доступе к
фискальной или оперативной памяти при
работе ККМ в фискальном режиме
5
при переполнении фискальной памяти
предотвращать оформление торговых
операций и выдачу контрольного чека
6
иметь разрядность счетчика главных
Z-отчетов не менее четырех разрядов
7
обеспечивать сохранность информации в
оперативном запоминающем устройстве
ККМ при отключении сетевого питания не

Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 636 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 31 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5454 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 16.02.2018 № 208 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 651-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.12.2015 № 614 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұдан кейін бұқаралық ақпарат құралдарына жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 636 бұйрығына
1 Қосымша
Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер
органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және
бақылау-кассалық машиналардың техникалық алаптарға сәйкестілік
нысаны
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.12.2015 № 614 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2014.10.13 № 431 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2015 № 614 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
N
р/с
Компьютерлік жүйе болып табылмайтын бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі - БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы графаны толтыруға зауыт-жасап шығарушы сөзсіз құжаттамадағы бетін нұсқаумен құжаттаманың мәліметтері қолданылады.
1
БКМ жеткізу жиынтығына кiретiн бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер (кемінде 99 нұсқа) (кілттердің саны нақты моделімен анықталады).
2
сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде біртұтас жұмыс айналымында бақылау және чек таспаларын ресімдеуді қамтамасыз ету (электрондық журналды).
3
фискалдық жады бар болуы.
4
таспаның жоқтығы, кассирдің операцияны дұрыс орындамау жағдайында, апатты жағдайлардың пайда болуы немесе қайтару (өткізілген операцияларды жою) кезінде, фискалдық немесе жедел жады жарамсыздығы, сөнуі, сондай-ақ БКМ-нің фискалдық режимінде жұмыс істеуі кезінде фискалдық немесе жедел жадына рұқсатсыз қол жеткізу кезінде БКМ оқшаулауды қамтамасыз ету.
5
фискалдық жады аса толып кетуі кезінде сауда операцияларын ресімдеудің және бақылау чегін берудің алдын алу.
6
төрт белгіден кем емес басты Z-есеп беруінің разрядтылығының болуы.
7

менее 1 месяца (720 часов)
8
обеспечивать программирование основных
режимов работы
9
иметь автоматическое тестирование
10
иметь кожух, снабженный устройством,
исключающим его бесконтрольное снятие,
и опломбированный заводом-
изготовителем или лицом, проводящим
техническое обслуживание ККМ
11
обозначения на клавиатуре, информация,
выводимая на печать и индикацию,
должны быть на государственном или
русском языках.
Требование к маркировке ККМ
12
ККМ должна иметь маркировку,
содержащую следующую информацию:
1) наименование модели
2) заводской номер
3) дату выпуска
4) фирменный знак производителя.
При этом в наименовании модели ККМ
должен присутствовать отличительный
знак для потребителей Республики
Казахстан "KZ", указываемый также в
эксплуатационной документации на
данную модель ККМ.
13
Способ нанесения маркировки должен
обеспечивать ее сохранность в течение
срока службы ККМ.
Требования к чекам и иным
документам, формируемым ККМ
14
ККМ должна обеспечивать формирование
следующих документов:
1) чек ККМ
2) фискальный отчет (краткий и полный)
3) отчет по кассирам
4) отчет по секциям
5) сменный (суточный) отчет
15
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
1) наименования налогоплательщика
2) бизнес-идентификационного номера/индивидуального идентификационного номера
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) цены товара, работы, услуги
9) суммы покупки
10) фискального признака
11) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок
12) модели ККМ, включенные в государственный реестр ККМ после 1 января 2009 года, должны обеспечивать печать в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
16
Образец отчета ФП и последовательность
действий для его получения должны быть
указаны в эксплуатационной документа-
ции на конкретную модель ККМ.
17
Получение отчета ФП должно включать
в себя:
1) введение действующего (установлен-
ного ранее) пароля доступа к ФП
2) введение начальной даты (или
начального номера закрытия смены)
периода, за который получается отчет
ФП
3) введение конечной даты (или
конечного номера закрытия смены)
периода, за который получается отчет
ФП

1 айдан кем емеске (720 сағат) желілік қоректендіруді үзіп тастау кезінде БКМ-ның жедел еске сақтау құрылысына БКМ ақпаратты сақтауды қамтамасыз ету.
8
жұмыстың негізгі режимдерінің бағдарламалауын қамтамасыз ету.
9
автоматты тестілеу болуы.
10
оны бақылаусыз алып тастауды болдырмайтын қаптамамен жабдықталуы және өндіруші-зауытпен немесе техникалық БКМ-нің қызмет көрсетуін өткізетін тұлғамен пломбаның салынуы.
11
басуға және индикациялауға шығарылатын ақпарат, клавиатурадағы белгілеулер және ақпаратты тіркеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
БКМ-ді таңбалауға талаптар
12
БКМ-ның мынадай ақпараттан тұратын таңбалауы болуы тиіс:
1) моделінің атауы
2) зауыт нөмірі
3) шығару күні
4) шығарушының фирмалық таңбасы.
Бұл ретте БКМ моделінің атында, сондай-ақ БКМ-нің осы моделіне арналған пайдалану құжаттамасында көрсетілетін, Қазақстан Республикасының тұтынушыларына арналған "KZ" айырмашылық таңбасы болуы тиіс.
13
БКМ-нің қызмет ету мерзімі ішінде таңбаны салу әдісі оның сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге құжаттарға талаптар
14
БКМ мынадай құжаттарды қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс:
1) БКМ-нің чегі
2) фискальдық есеп (қысқаша және толық);
3) кассирлер бойынша есеп
4) секциялар бойынша есеп
5) ауысымғы (тәуіліктік) есеп.
15
БКМ мынадай бақылау чектерінде мөрді қамтамасыз етеді:
1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмірі
6) тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, жұмысты орындаудың, қызмет көрсетудің күні мен уақыты
8) тауардың, жұмыстың, қызметтің бағасы
9) сатып алудың сомасы
10) фискалдық белгі
11) Валюта айырбастау, металдар сынығын, шыны ыдысты қабылдау, ломбардтарға қолданылатын БКМ бақылау чегінде сату, сондай-ақ сатып алулар сомасы туралы ақпаратты басып шығаруды қамтамасыз етуі қажет.
12) БКМ-нің 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін қосылған мемлекеттік тізілімге БКМ моделдері, осы тармақта көрcетілген деректемелерді бақылау чегінде басып шығаруды, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етуі тиіс.
16
ФЖ есеп беру үлгісі және оны алу үшін іс-әрекеттердің дәйектілігі БКМ нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
17
ФЖ есебін алу мыналардан тұрады:
1) ФЖ-ға енудің қолданыстағы (бұрын белгіленген) паролін енгізу;
2) бастапқы күнді енгізу (немесе ол үшін ФЖ есебі алынатын кезең ауысымын жабудың бастыпқы нөмірі);
3) ол үшін ФЖ есебі алынатын кезеңнің соңғы күнін енгізуі (немесе ауысымды жабудың соңғы нөмірі);

4) введение признака типа отчета ФП
(полного или сокращенного).
18
В общем случае может задаваться
заведомо больший период, чем
фактически зарегистрированный в ФП.
19
Отчет ФП должен содержать следующие
реквизиты:
1) наименование пользователя
2) фискальный признак
3) сквозной порядковый номер документа
4) дату получения отчета
5) время получения отчета
6) период, за который формируется
отчет
7) заводской номер
8) реквизиты (кроме пароля)
фискализации
9) реквизиты (кроме пароля)
проведенной перерегистрации
10) все итоги сменных покупок (продаж)
за период с указанием даты регистрации
конкретного итога и номера закрытия
смены *
11) суммарный итог покупок (продаж)
за период **
20
Требования к информации,
регистрируемой в фискальной памяти
заполняются в Таблице 1 к настоящим
Требованиям
Требования к режиму работы и
порядку заполнения фискальной
памяти
21
ККМ должна обеспечивать работу в
нефискальном и фискальном режимах.
22
Первичный пароль доступа к ФП и
порядок проведения фискализации и
перерегистрации должны быть указаны в
эксплуатационной документации на
конкретную модель ККМ.
23
Фискальный режим должен обеспечивать
работу ККМ в полном соответствии с
эксплуатационной документацией.
24
Все документы, оформленные ККМ в
фискальном режиме, должны иметь
отличительный фискальный признак,
выводимый на печать только по
завершении формирования контрольного
чека.
25
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:
1) заводской номер ККМ (если заводской номер ККМ введен в ФП на заводе-изготовителе, то при фискализации он не вводится)
2) бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
3) дата проведения фискализации
4) новый пароль доступа к фискальной памяти
5) регистрационный номер ККМ.
26
ККМ обеспечивает ввод данных, указанных в пункте 25 Требований, в соответствии с нижеприведенными аббревиатурами:
1) ЗНМ - заводской номер ККМ
2) БИН – бизнес-идентификационный номер/ИИН - индивидуальный идентификационный номер
3) РНМ - регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
4) ФП - фискальный признак ККМ.
27
В процессе перерегистрации ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
1) установленный ранее пароль доступа к фискальной памяти
2) регистрационный номер ККМ
3) бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
4) дата проведения перерегистрации
5) новый пароль доступа к фискальной памяти.
28
При проведении фискализации или
перерегистрации все вводимые реквизиты
(кроме пароля доступа к фискальной
памяти) должны выводиться на печать в
чеке или подкладном (вкладном)
документе.
29
Данные сменного отчета должны
регистрироваться в фискальной памяти
при проведении операции закрытия смены
(при формировании ККМ сменного отчета
с гашением).
При этом обнуление денежных сменных
регистров оперативного запоминающего
устройства должно происходить только
после печати сменного отчета и
завершения регистрации данных в
фискальной памяти.
30
Операции проведения перерегистрации,
снятия отчета фискальной памяти и
коррекции даты могут проводиться на
ККМ только после завершения операции
закрытия смены.
До этого момента проведение
вышеупомянутых операций должно
блокироваться.
31
ККМ должна контролировать
продолжительность смены.
Моментом начала отсчета
продолжительности смены считается
окончание оформления первого
платежного документа за смену.
В случае превышения указанной выше
продолжительности смены ККМ должна
блокировать возможность оформления
платежных документов до проведения
сменного отчета с гашением.
32
При исправлении текущей даты ККМ
должна контролировать корректность
вводимой даты, которая не может быть
более ранней, чем дата последней
записи в фискальной памяти, включая и
дату проведения операции фискализации
или перерегистрации.
При попытке ввода более ранней даты
ККМ должна блокировать проведение всех
операций до ввода правильной даты.
При вводе даты поздней более чем на
один день в ККМ должны быть
предприняты специальные меры по
предупреждению случайной ошибки ввода,
например, повторный запрос даты и
установка ее только после двукратного
совпадения.
33
ККМ должна обеспечивать получение
отчета фискальной памяти и проведение
перерегистрации исключительно по
паролю доступа к фискальной памяти,
который вводится и регистрируется в
фискальной памяти в процессе
фискализации или перерегистрации.
34
Информация, зарегистрированная в блоке
фискальной памяти, должна сохраняться
не менее 8 лет с момента перевода ККМ
в фискальный режим.
Требования к условиям блокирования
выполнения операций ККМ
35
ККМ должна блокировать (прекращать)
выполнение операций в следующих
случаях:

4) ФЖ есеп беруі түрінің белгісін енгізу (толық немесе қысқартылған).
18
Жалпы жағдайда ФЖ-да нақты тіркелгеннен әдейі үлкен кезең берілуі мүмкін.
19
ФЖ есеп беруі мынадай деректемелерден тұрады:
1) қолданушының атауы
2) фискалдық белгі
3) құжаттың өтпелі реттік нөмірі;
4) есеп беруді алу күні
5) есепті алу уақыты
6) ол үшін есеп беру қалыптастырылатын кезең
7) зауыт нөмірі
8) фискальдау (парольді қоспағанда) деректемелері
9) өткізілген қайта тексерудің (парольді қоспағанда) деректемелері
10) ауысымды жабудың нақты қорытындысы мен нөмірін тіркеу күнін көрсете отырып кезең үшін ауысымғы сатып алулардың (сатудың) барлық қорытындысы
11) кезең үшін сатып алулардың (сатулардың) жиынтық қорытындысы.
20
Фискальдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар осы Талаптарға қосымша 1-Кестесінде толтырылады
Жұмыс режиміне және фискальдық жадты толтыру тәртібіне талаптар.
21
БКМ фискальдық емес және фискальдық режимдердегі жұмысты қамтамасыз етуі тиіс.
22
БКМ фискальдау ФЖ-ға ену паролін енгізгеннен кейін жүргізіледі. ФЖ-ға ену енудің алғашқы паролі және фискальдау мен қайта тіркеуді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
23
Фискальдық режим пайдалану құжаттамасына сәйкес толық БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
24
Фискальдық режимдегі БКМ ресімдеген барлық құжаттарда бақылау чегін қалыптастыруды аяқтау бойынша ғана баспаға шығарылатын айрықша фискалдық белгі болуы тиіс.
25
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
1) БКМ зауыт нөмірі (егер БКМ-нің зауыт нөмірі дайындаушы зауыттағы ФЖ-ға енгізілсе, онда фискальдау кезінде ол енгізілмейді)
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) фискализацияны өткізу күні
4) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі
5) БКМ-нің тіркеу нөмірі.
26
БКМ төменде келтірілген аббревиатураларға сәйкес Талаптардың 25-тармағында көрcетілген деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:
1) МЗН - БКМ зауыт нөмірі
2) БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
3) МТН - салық органындағы БКМ тіркеу нөмірі
4) ФЖ - БКМ фискалдық белгісі.
27
БКМ қайта тіркеу процесінде мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
1) ФЖ-ға енудің бұрын белгіленген паролі;
2) БКМ-нің тіркеу нөмірі
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
4) қайта тіркеуді өткізудің күні
5) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі.
28
Фискальдау немесе қайта тіркеу кезінде барлық енгізілетін деректемелер (Фискалдық жадыға ену паролінен басқа) чекте немесе астына салынатын (салынатын) құжатта басуда шығуы тиіс.
29
Ауысымдық есеп берудің деректері ауысымды жабудың операцияларын өткізу кезінде (Өтеумен ауысымдық есеп беруді БКМ қалыптастыруы кезінде) фискалдық жадыда тіркелуі тиіс.
Бұл ретте жедел есте сақтау құрылысы ауысымдық ақша тіркеушілерін нөлдеу фискалдық жадыға деректерді тіркеуді аяқтаудан және ауысымдық есеп беруді басудан кейін ғана болуы тиіс.
30
Фискалдық жады есеп беруін есептен шығару, қайта тіркеуді өткізу операциялары және күндерді түзету ауысымды жабу операцияларын аяқтау бойынша ғана БКМ-да жүргізілуі мүмкін. Осы сәтке дейін жоғарыда көрсетілген операцияларды жүргізу жабылуы тиіс.
31
БКМ ауысымның ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есеп берудің басталу сәті деп ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеуді аяқтау саналады.
БКМ ауысымның көрсетілген ұзақтығынан асуы жағдайында өтеумен ауысымдық есеп беруді жүргізуге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін жабуы тиіс.
32
Ағымдағы күнді түзету кезінде БКМ енгізілетін күннің дұрыстылығын бақылауы тиіс, ол фискальдау немесе қайта тіркеу операцияларын жүргізудің күнін қоса ФЖ-ға соңғы жазбаның күніне қарағанда ертерек болуы мүмкін емес.
Ертерек күнді енгізуге тырысу кезінде БКМ дұрыс күнді енгізуге дейін барлық операцияларды жүргізуді жабуы тиіс.
Үлкен жағына бір күннен астамыраққа енгізу кезінде БКМ-да енгізудің кездейсоқ қатесін болдырмау жөніндегі арнайы іс-шаралар қабылдануы тиіс, мысалы, күнді қайта сұрату және оны екі реттік сәйкес келуден кейін ғана орнату.
33
БКМ фискалдық жадыға есеп беруді алуды және фискалдау немесе қайта тіркеу процесінде фискалдық жадыда енгізілетін және тіркелетін фискалдық жадыға ену паролі бойынша ғана қайта тіркеуден өткізуді қамтамасыз етуге жатады.
34
Фискалдық жады блогында тіркелген ақпарат, БКМ-нің фискалдық режимге аударылған мезгілден бастап кемінде 8 жылы сақталуы тиіс.
БКМ операцияларды бұғаттау шарттарына талаптары
35
БКМ мынадай жағдайларда операцияларды орындауға бұғаттауы (тоқтатуы) тиіс:

1) при попытке ввода неправильного
пароля доступа к фискальной памяти
2) при попытке проведения торговых
операций, программирования параметров
ККМ, перерегистрации, снятия
фискального отчета и коррекции даты в
случае непроведения соответствующих
Z-отчетов
3) при попытке проведения операций,
приводящих к переполнению или
отрицательному результату, а также при
неисправности или отключении
фискальной памяти. Блокировка
регистрирующих функций ККМ должна
сниматься после устранения причин,
вызвавших блокировку.
36
ККМ должна обеспечивать вывод
сообщения о количестве свободных полей
в фискальной памяти для записи сменных
отчетов. При количестве свободных
полей менее 30 вывод сообщения строго
обязателен и должен осуществляться
автоматически на документе,
оформляемом ККМ при операциях закрытия
смены или начала смены.
Требования к конструктивному
исполнению ККМ
37
Фискальная память должна быть
размещена под общим опломбированным
кожухом ККМ, а в случае блочной
конструкции ККМ – под опломбированным
кожухом, накрывающим энергонезависимое
оперативное запоминающее устройство, в
котором формируются фискальные данные,
процессор управления фискальной памяти
и печатающее устройство платежных
документов. Другие размещения
фискальной памяти не допускаются.
38
Фискальная память или блок фискальной
памяти должны быть выполнены в виде
отдельного модуля (платы). Конструкция
этого модуля должна обеспечить
невозможность доступа к хранящейся в
фискальной памяти информации и замены
фискальной памяти (блока фискальной
памяти).
39
Конструкция фискальной памяти (блока
фискальной памяти) должна
предусматривать защиту от
механических, электромагнитных и
других видов воздействий, как при
работе ККМ, так и при техническом
обслуживании и ремонте с применением
штатных приборов, оборудования и
расходных материалов.
Дополнительные требования к ККМ
40
В ККМ должен быть предусмотрен режим
проверки сохранности фискальных
данных.
Порядок проведения режима проверки
должен быть указан в эксплуатационной
документации на конкретную модель
ККМ.
41
Изготовитель ККМ предусматривает при аварии ККМ прочтение работниками органов государственных доходов содержимого ФП на других технических средствах в условиях лица, осуществляющего техническое обслуживание. Порядок прочтения содержимого фискальной памяти для этого случая указан в ремонтной документации на конкретную модель ККМ либо представлен заявителем.
Требования к программному
обеспечению для ККМ
42
Наряду с полной реализацией функций в
соответствии с техническими
требованиями для конкретной группы ККМ
исключать возможность без нарушения
пломбировки ККМ:

1) фискалдық жадыға дұрыс емес ену паролін енгізу кезінде;
2) сауда операцияларын өткізу, БКМ параметрлерін бағдарламалау, тиісті Z-есеп берулерін өткізбеу жағдайында күнді түзету және фискальдық есеп беруді есептен шығару, қайта тіркеуге тырысу кезінде;
3) толып кетуге немесе теріс нәтижеге алып келетін операцияларды өткізу кезінде, сондай-ақ, фискалдық жадының ақаулығы немесе үзіп тастауы кезінде. БКМ-ның тіркеуші функцияларын бұғаттау бұғаттауды тудыратын себептерді жоюдан кейін алынуы тиіс.
36
БКМ ауысымдық есеп берулерді жазу үшін ФЖ-ға бос өрістердің саны туралы хабарламаны шығаруды қамтамасыз етуі қажет. 30 шығарулардан кем емес еркін сандар кезінде хабарлау қатаң міндетті және ауысымның жабылуы немесе басталуы операциялары кезінде БКМ ресімдейтін құжатта автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
БКМ конструкивті орындауға талаптар
37
Фискалдық жады БКМ пломбаланған жалпы қаптаманың астында, ал БКМ-ның блоктық конструкциясы жағдайында фискальдық деректері, фискалдық жады басқару процессоры және төлем құжаттарының басу құрылғысы қалыптасатын энергияға тәуелсіз жедел сақтайтын құрылғыны жабатын, пломбаланған қаптаманың астында орналастырылуы мүмкін.
38
Фискалдық жады немесе фискалдық жады блогы жеке модуль (төлем) түрінде орындалуы тиіс. Бұл модульдың конструкциясы фискалдық жадыны (фискалдық жады блогын) ауыстыру және ақпаратты фискалдық жадыда сақтауға енудің мүмкін еместігін қамтамасыз етуі тиіс.
39
Фискальдық жадтың конструкциясы (фискалдық жады блогы) БКМ-мен жұмыс кезінде, және штаттық аспаптарды, жабдықты және шығыс материалдарын қолданумен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде де механикалық, электромагниттік және басқа да әсер етулерден қорғауды көздеуі тиіс.
БКМ-на қосымша талаптар
40
БКМ-да фискальдық деректерді сақтауды тексерудің режимі көзделуі тиіс.
Режимді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
41
БКМ-ын жасап шығарушы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын тұлғаның апатты жағдайлардағы басқа техникалық құралдарға ФЖ мазмұнын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері оқу мүмкіндігін БКМ авариясы кезінде қарастыруы тиіс. Осы жағдай үшін ФЖ мазмұнын оқу тәртібі. Касса машинасының нақты моделіне жөндеу құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге талаптар
42
БКМ-нің нақты тобы үшін техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен бірге БКМ пломбалауын бұзбастан мыналардың мүмкіндігін болдырмауы тиіс:

1) изменять потребителем той части,
которая управляет чтением и
регистрацией информации в фискальной
памяти
2) формировать фискальные данные в
энергонезависимом запоминающем
устройстве
3) выводить на документы отличительный
признак фискального режима
Примечания:
*Реквизиты выводятся только при
получении полного фискального отчета.
**Если в период, за который
снимается фискальный отчет, менялось
положение десятичной точки, итоги
должны быть пересчитаны и суммируются
отдельно по каждому периоду (до и
после изменения положения десятичной
точки).
Технические требования к ККМ,
являющимися компьютерными системами
Сведения
о наличии
соответ-
ствующих
технических
характеристик
в руководстве
по
эксплуатации
Примечание
43
В ККМ должен быть реализован модуль
"Рабочее место налогового инспектора"
44
Модуль "Рабочее место налогового
инспектора" должен предусматривать
наличие (формирование) руководства по
его использованию
45
Модуль "Рабочее место налогового
инспектора" должен обеспечивать
некорректируемое энергонезависимое
хранение всех операций ККМ, связанных
с денежными расчетами
46
Модуль "Рабочее место налогового
инспектора" должен обеспечивать
формирование, выгрузку в формат Excel
и печать следующих отчетов:
1) Х-отчет – (промежуточный отчет) –
отчет о состоянии кассы на момент
снятия отчета, который должен
содержать обязательные сведения об
остатке кассы на начало смены и момент
снятия отчета, служебном приходе и
расходе (инкассации) за день, суммах
поступлений и выдачи денежных средств
за день. Отчет должен формироваться в
разрезе касс, кассиров,
расчетно-кассовых отделов
2) фискальный отчет за период – отчет
о суммах денежных средств по
операциям, совершенным за определенный
период
3) дополнительные отчеты – отчеты по
операциям, кассам (кассирам), валютам
4) журнал отчетов – отчет по
предыдущим снятым фискальным отчетам
47
Первичный вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" сопровождается вводом логина и пароля специалиста органа государственных доходов и формированием крипто-ключа для доступа к фискальным данным ККМ. Последующий вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" обеспечивается только с помощью сформированного крипто-ключа, введенного логина и пароля специалиста органа государственных доходов.
48
Алгоритмы, используемые ККМ при
формировании крипто-ключа для доступа
к фискальным данным должны быть
сертифицированы в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан.
49
Контрольный чек ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) обеспечивает печать в контрольном чеке:

1) тұтынушының фискалдық жадыға ақпаратты тіркеуді және оқуды басқаратын сол өз бөлігіндегі өзгертуі
2) энергияға тәуелсіз есте сақтайтын құрылғыда фискальдық деректерді қалаптастыру
3) фискальдық режимнің айыру белгісін құжаттарға шығару
Ескерту:
*) Деректемелер толық фискальдық есеп беруді алу кезінде ғана шығарылады.
**) Егер, ол үшін фискальдық есеп беру алынатын кезеңде ондық нүктенің ережесі өзгерсе, қорытынды қайта есептелуі тиіс және әрбір кезең бойынша жинақталады (ондық нүктенің ережелері өзгергенге дейін және кейін).
Техникалық талаптар БКМ-ге, болатын компьютерлік жүйелермен
Пайдалану жөніндегі басшылықта тиісті техникалық мінездемелердің болуы жөніндегі мәліметтер
Ескертулер
43
БКМ-да "салық инспекторының жұмыс орны" модулі іске асырылуы тиіс
44
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі оның қолдану бойынша нұсқаулықтың бар болуын (қалыптасуын) алдын ала қарастыруы қажет
45
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі ақшалай есеп-айырысумен байланысты, БКМ-нің барлық операцияларының түзетілмейтін энергияға тәуелсіз сақтауды қамтамасыз етуі тиіс
46
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі мына есептердің қалыптасуын, Excel қалпына және басып шығаруға қамтамасыз етуі тиіс:
1) X есеп - (аралық есеп) - ауысымның басы және есепті алу сәтіндегі кассаның қалдығы, күніне қызметтік кіріс және шығысы (инкассация), түсулердің және ақшалай қаржыларды сомалары туралы міндетті мәліметтер бар болуы тиіс, есепті алу кезіндегі кассаның жағдайы туралы есеп. Есеп кассалар, кассирлар, есептік-кассалық бөлімдердің кесімінде қалыптасуы тиіс.
2) Кезең үшін фискалдық есеп – белгілі мерзім ішінде жасалған операциялар бойынша ақша қаражаттар сомалары туралы есеп
3) қосымша есептер - операциялар, кассалар (кассирлар), валюталар бойынша есептер
4) есептер журналы – алдыңғы алынған фискалдық есептер бойынша есеп
47
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне бастапқы кіру кезінде мемлекеттік кірістер органы маманның логин және паролін енгізумен және БКМ фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы болуы тиіс.
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне кейінгі кіру тек қана қалыптасқан крипто-кілттің және мемлекеттік кірістер органы маманның енгізілген логин және паролі көмегімен қамтамасыз етілуі тиіс – кілт.
48
фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы кезінде БКМ қолданылатын, алгоритмдер, Қазақстан Республикасының заңына сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
49
БКМ бақылау чегі (компьютерлік жүйелер болып табылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ қоспағанда) бақылау чегіндегі мөрді қамтамасыз етеді:

1) наименования налогоплательщика
2) бизнес-идентификационного номера/индивидуального идентификационного номера
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования операции, товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения операции, покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) суммы операции, цены товара, работы, услуги
9) общей стоимости товара, работы, услуги
10) реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
50
Контрольный чек ККМ, являющихся
компьютерными системами, применяемыми
банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды
банковских операций должен
соответствовать форме и содержанию,
установленным Национальным Банком
Республики Казахстан по согласованию с
Министерством финансов Республики
Казахстан.
Таблица 1
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти

1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмір
6) операция, тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, операцияны іске асырудың, қызметтерді көрсетудің күні және уақыты
8) операция, тауар, қызметтің, жұмыс сомасы
9) тауар, жұмыс, қызметтің жалпы құны
10) осы тармақта көрcетілген деректемелер, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етуі тиіс
50
Компьютерлік жүйелер болып тпбылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ бақылау чектері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісіп Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен орнатылған нысандар мен мазмұнына сәйкес болуы тиіс.
1 кесте
Фискалдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар

3000
Номер закрытие смены
4
Итог сменных покупок
7
* Итог сменных продаж
7
Служебная информация (обязательная)
Контрольные суммы записей
Определяется изготовителем
Место положения запятой в регистрируемых в ФП значениях итогов
Служебные индексы, признаки, флаги
*Реквизит относится к ККМ для пунктов обмена валюты, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбардов.
Физическое хранение указанных данных осуществляется в блоке фискальной памяти.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 636
Технические требования
и форма соответствия техническим требованиям
контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о
денежных расчетах в органы налоговой службы
_______________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)

3000
Ауысымды жабу нөмірі
4
Ауысымдық сатып алулар қорытындысы
7
*Ауысымдық сатудың қорытындысы
7
Қызметтік ақпарат (міндетті)
Жазбалардың бақылау сомалары
Жасап-шығарушы мен анықталады
ФЖ-де тіркелетін қорытынды мәндеріндегі үтірдің орналасу орны Қызметтік индекстер, белгілер, тулар
* Деректемелер валюта айырбастау, металлдардың сынығын, шыны ыдысты қабылдау пунктері, ломбардтар үшін Касса машиналарына жатады.
Көрсетілген деректерді физикалық сақтау фискалдық жады блогында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 636 бұйрығына
2-қосымша
Ақша есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер
органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және
бақылау-кассалық машиналардың техникалық алаптарға сәйкестілік
нысаны
_____________________________________________________
(бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.12.2015 № 614 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.10.2014 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 04.12.2015 № 614 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее - ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием названия документа, номера страницы и конкретного пункта документа в котором описана реализация требования.
Раздел I. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи информации
1.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
1.1

Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2014.10.13 № 431 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 04.12.2015 № 614 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
№ п/п
Бақылау-кассалық машинаға техникалық (бұдан әрі - БКМ) талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Айтылмыш бағанның толтыру үшін жасап шығарушы зауыт құжаттамасының мәліметтері міндетті түрде құжаттың атауы, беттің нөмірлері көрсетілген және құжаттың нақты кандай тармағына сәйкес суреттелген талапты жүзеге асуы көрсетіледі.
I бөлім. Бекіту және деректерді беру функциясы бар БКМ талаптар
1.
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде мына жұмыс режімдері қорғалуы тиіс:
1.1

1) режим регистрации продаж;
1.2
2) режим программирования;
1.3
3) режим "Закрытие смены".
2.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета.
Функционал должен включать в себя:
2.1
Тестирование основных блоков и узлов.
2.2
Тестирование программного обеспечения ККМ.
2.3
Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
2.4
Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
3.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
3.1
При тестировании основных блоков и узлов.
3.2
При тестировании программного обеспечения ККМ.
3.3
При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
4.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
5.
Обеспечивать оформление чека и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
6.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
7.
Обеспечивать сохранность информации о контрольных чеках, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ не менее одного месяца (720 часов). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных. Состав информации указан в пункте 19
8.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей с проведением периодической их контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
9.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:
1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);

1) сатуларды тіркеу режімі;
1.2
2) бағдарламалау режімі;
1.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
2.
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында автоматты түрде тестілеу функционалы болуы,сонымен қатар ауысы соңында тәуліктік Z-есебін шешуде.
Функционалда болуы қажет:
2.1
1. Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
2.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
2.3
3. Жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау мына жолдармен:
1) соңғы ауысымдағы берілген барлық чектар туралы ақпаратты соңғы Z-есебі бақылау сомасымен салыстыру;
2) жинауышта сақталған фискалды деректердің барлық жазбаларының бақылау сомасын барлық Z-есебі жазбасының бақылау сомасымен салыстыру.
2.4
4. Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (мәтінді хабарламаны жіберіп және оған жауап алу арқылы).
3.
Автоматты тестілеу жүргізу теріс болғанда БКМ блокталуын қамтамасыз ету:
3.1
1. желілердің және негізгі блоктарын тестілегенде.
3.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілегенде.
3.3
3. жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілегенде және бақылауда
4.
TCP/IP хаттамасын және CPCR жоғарғы деңгейде айырбас хаттамасын қолдана отырып фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу
5.
Сатып алуды (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
6.
Сатып алушыға БКМ бақылау чегін кассирдің беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету.
7.
БКМ дербес тәртіпте жұмыс істеген кезеңінде БКМ фискалдық деректер жинауышында жинақталған бақылау чектері туралы ақпаратты кемінде 1 ай мерзімге (720 сағат) сақталуын қамтамасыз ету. БКМ дербес тәртіпте жұмысы байланыс арнасына рұқсат жоқ кезінде және есеп айырысулар туралы ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне жібергенге дейін әрекеттейді. Ақпарат құрамы 19-тармақта көрсетілген.
8.
БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпаратты сақтау тексеру режімі көзделген болуы тиіс БКМ әрбір жазбаның және барлық жазбаның және мерзімді бақылау салыстыру (БКМ қосқанда және Z-есебін шешкенде) ортақ бақылау сомасын бақылау сомасын кезеңдік салыстыру құралымы болу керек.
9.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:
1) тіркеу режімі (сату, қайтарымдарты тіркеу, салықтарды есептеу), X режімі және Z есептер;
2) бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту, сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру);

3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ и др.).
10.
Обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном или русском языках.
Данное требование не распространяется на ККМ, являющиеся фискальными регистраторами
11.
ККМ должна обеспечивать проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
12.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 2.3 настоящих требований.
13.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
14.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
15.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов. При открытии кассовой смены на ККМ выводится сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов государственных доходов (на экране или печатью на чековой ленте).
16.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при снятии X, Z - отчетов с ККМ.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
17.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
17.1
ККМ, включенная в Государственный реестр ККМ до 1 июля 2015 года, после модернизации поддерживает один или более независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet. *
Примечание: *Модернизация – приведение старой модели ККМ в соответствие с новыми требованиями и нормами, техническими условиями.
18.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
19.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:

3) қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
10.
Клавиатурадағы белгілер, басылымға шығарылатын және индикация ақпараттары мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы керек.
Бұл талаптар фискалды тіркеушілер болып табылатын БКМ жүргізілмейді
11.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есеп) қалыптастыру процедураларын қамтамасыз ету керек
12.
Ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы қалыптасуы керек және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы және осы талаптардың 2.3.-тармағына сәйкес фискалды деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау процедурасы болуы керек.
13.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтылығын есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы ақталған сәттен бастап есептеледі.
Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
14.
БКМ чекті қайтару рәсімін және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарлама қалыптастыруды қамтамасыз ету керек.
15.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне мемлекеттік кірістер органдары қойған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысты тоқтатуды қамтамасыз етеді. Сонымен бірге касса ауысымын ашқанда БКМ мемлекеттік кірістер органдары талаптары бойынша тоқтатылғандығы (экранда немесе чек лентасында басып шығару арқылы) туралы хабарлама шығады.
16.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен түскен мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларынан құрастырылған хабарламаның шығарылуын қаматамасыз етуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болады немесе БКМ Z, X-есептерін шешкенде чек лентасында басылып шығуы керек. Фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа қойылатын талаптар
Фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа қойылатын талаптар
17.
БКМ GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арнаны ұстануы керек.
17.1
2015 жылдың 1 шілдесіне дейін БКМ мемлекеттік тізіліміне қосылған БКМ жаңғыртудан кейін GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын бір немесе одан да тәуелсіз көп қабылдау беру арналарын ұстанады.*
Ескертпе: *Жаңғырту – БКМ ескі моделдерін техникалық шарттардың, жаңа талаптарына және нормаларына сәйкес келтіру.
18.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
19.
Фискалдық деректер операторының серверіне өткізілген кассалық операциялар туралы жіберілетін деректер құрамы:

19.38
15.4.3) налоги на сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
19.39
16) доп. атрибуты сферы услуг *
19.40
17) доп. атрибуты сферы обеспечения нефтепродуктами*
19.41
18) доп. атрибуты такси.*
19.42
19) доп. атрибуты стоянок*
19.43
20) доп. сведения о покупателе*
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
19.44
21) автономный фискальный признак контрольного чека (При передаче контрольных чеков, пробитых в автономном режиме)
19.45
22) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта)
19.46
23) НДС на общую сумму контрольного чека
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
20.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены и формирования Z-отчетов на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
20.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
20.2
2) идентификационный номер ККМ
20.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов
20.4
4) Заводской номер ККМ
20.5
5) дата и время выполнения Z отчета
20.6
6) дата и время начала смены
20.7
7) дата и время завершения смены
20.8
8) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
20.9
9) общее число документов сформированных ККМ в течение смены;
20.10
10) общее число контрольных чеков сформированных ККМ в течение смены;
20.11
11) общее число возвратов, сформированных ККМ в течение смены;
20.12
12) общее число контрольных чеков, сформированных ККМ в автономном режиме в течение смены;
20.13
13) общая сумма контрольного чеков, выданных ККМ в течение смены
20.14
14) общая сумма возвратов, сформированных ККМ в течение смены
20.15
15) общая полученная сумма оплаты по всем чекам за смену
20.16
16) общая сумма сдачи после оплаты по всем чекам за смену
20.17
17) общая сумма скидки на сумму по всем чекам за смену
20.18
18) общая сумма наценки на сумму по всем чекам за смену
20.19
19) общее число контрольных чеков, оплаченных наличностью;
20.20
20) общее число контрольных чеков, оплаченных платежными банковскими картами;
20.21
21) общая сумма оплаты наличными по всем чекам за смену
20.22
22) общая сумма оплаты платежными банковскими картами по всем чекам за смену
20.23
23) общая сумма НДС по всем чекам за смену
20.24
24) контрольная сумма Z-отчета.
21.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
22.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к виду чека определены в пункте 30.
23.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
24.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
25.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
26.
ККМ с функцией передачи фискальных данных должен иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение не менее 1 месяца (720 часов) с даты записи для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных. Накопитель фискальных данных включает в себя фискальную и оперативную память ККМ.
27.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязан:

19.38
15.4.3) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі салығы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
19.39
16) қызмет саласының қосымша атрибуттары*
19.40
17) мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету қосымша атрибуттары*
19.41
18) такси қосымша атрибуттары.*
19.42
19) тұрақтар қосымша атрибуттары *
19.43
20) сатып алушы туралы қосымша деректер*
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
19.44
21) бақылау чегінің автономды фискалды белгісі (бақылау чектерін автономномды режімде берген жағдайда)
19.45
22) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы)
19.46
23) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кезінде және БКМ ақпарат болған жағдайда.
20.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберу
Жіберілетін деректердің құрамы:
20.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
20.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
20.3
3) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
20.4
4) БКМ зауыт нөмірі
20.5
5) Z есептің орындалған күні және уақыты
20.6
6) ауысымның басталуы күні және уақыты
20.7
7) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
20.8
8) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
20.9
9) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ құжаттарының жалпы саны;
20.10
10) ауысым аралығында қалыптастырылған БКМ бақылау чектерінің жалпы саны.
20.11
11) ауысым аралығында БКМ қалыптастырылған қайтарымның жалпы саны;
20.12
12) ауысым аралығында БКМ автономды режімде қалыптастырылған бақылау чектерінің жалпы саны;
20.13
13) ауысым аралығында БКМ берген бақылау чектерінің жалпы сомасы
20.14
14) ауысым аралығында БКМ қалыптастырған қайтарымдардың жалпы сомасы
20.15
15) ауысымда барлық чектер бойынша төленуге тиіс жалпы соамсы
20.16
16) ауысымда барлық чектер бойынша төленгеннен кейін қайтаруға тиісжалпы сомасы
20.17
17) ауысымда шегерімдердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
20.18
18) ауысымда үстемелердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
20.19
19) ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
20.20
20) банк төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
20.21
21) ауысымда ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны
20.22
22) ауысымда банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны
20.23
23) ауысымда барлық чектер бойынша ҚҚС жалпы сомасы
20.24
24) Z-есеп бақылау сомасы.
20.26
25) Фискалды деректер жинауышындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы.
21.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
22.
Кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару, фискалдық деректер операторының серверінен алынған. Чек түріне талаптар 28 тармақта көрсетілген.
23.
Фискалдық деректер операторының серверімен деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу процедурасын оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс.
24.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда чектердің қалыптасуын және басылып шығарылуын қамтамасыз ету (БКМ жұмысы автономды режімге ауысады).
25.
БКМ кассаға ақша салу және алу туралы ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне жіберілуін қамтамасыз етуі керек.
Сервермен байланыс уақытша үзілген жағдайда жұмыс істеу талаптары
26.
Фискалдық деректерді беру функциясы бар БКМ автономды режімде фискалды белгінің қалыптасуын, жазу, жүйелеу, жинақтау, өзгертілмеген түрде бір айдан кем емес (720 сағат) уақытқа энергия көзін қолданбастан фискалдық деректердін сақталуын қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторының серверіне беруге арналған БКМ фискалдық деректердің жинауышы болуы керек. Фискалды деректердің жинауышы фискалдық және оперативтік жадылардан құралған.
27.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс болмаған жағдайда немесе рұқсат етілген деңгейден жоғары деректердң беру арнасында кедергі болғанда (5 секунд фискалдық деректер операторының серверінен жауап алғанға дейін), сонымен қатар БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланысуға жарамды электр қорегі болмаған жағдайда:

27.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
27.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
27.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный код.
Собственный уникальный контрольный номер чека на ККМ должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
27.4
4) напечатать автономный код на чеке;
27.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме
Указан термин "Автономный";
27.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
27.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" и снятия Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
28.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
28.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
28.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом CPCR;
28.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный код контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека" по протоколу CPCR).
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
29.
ККМ должна обеспечивать печать следующих документов:
29.1
1) контрольный чек ККМ;
29.2
2) отчет по кассирам;
29.3
3) отчет по секциям;
29.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
29.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.

27.1
1) БКМ автономды жұмыс режіміне көшуге;
27.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жоқтығын және БКМ автономды режімге көшкендігін хабарлау керек;
27.3
3) чекке жеке ерекше нөмір - автономды код беру керек.
БКМ чегінің жеке ерекше бақылау нөмірі БКМ қолданылған мерзімі кезеңінде ерекше болуы керек.
27.4
4) чекте автономды кодты басып шығару керек;
27.5
5) басылатын чектерде құрылымның автономды режімде жұмыс істейтіндігі жөнінде белгі болуы керек
"Автономды" термині көрсетілуі керек;
27.6
6) автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кейін кассир-операторға хабар беру арқылы БКМ тоқтату керек, (ең "соңғы" автономды чек 72 сағаттан аспауы керек).
27.7
7) БКМ жұмыстың автономды режімінде "Ауысымды жабу" өткізу процедурасын және Z-есебін қамтамасыз ету керек.
БКМ ауысымды жабу сұранысын автономды кезекке кою керек және оны серверге байланыс пайда болғанда Z-есеп алынған күні мен уақыты белгісі көрсетілуімен берілуі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектер негізінде бірігуі, БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталуға міндетті.
28.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келгенде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
28.1
1) Фискалдық деректер операторының серверіне автономды режімде жұмыс жасау ұзақтығы туралы ақпарат құрастырып және беруі тиіс;
28.2
2) БКМ автономды режім жұмысы кезеңінде жинақталған фискалдық деректер операторының серверіне ретімен БКМ барлық бақылау чектерін және алынған Z- есеп белгілерін жіберіп, фискалдық деректер операторының серверінен CPCR хаттамасына сәйкес арқылы бақылау чегінің расталған фискалды белгісімен оның әрқайсысына жауап алу;
28.3
3) БКМ автономды режімде жұмыс істеген кезеңінде иеленген (жолақ "Бақылау чегінің автономды фискалды белгісі" CPCR хаттамасы бойынша) әрбір хабарламада сәйкестігінше жолақта бақылау чегінің фискалды белгісі болуы тиіс;
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
29.
БКМ келесі құжаттардың басылып шығуын қамтамасыз етуі керек:
29.1
1) БКМ бақылау чегін;
29.2
2) кассирлер бойынша есеп;
29.3
3) секциялар бойынша есеп;
29.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда X-есеп сервердің басылуына беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ фискалдық деректерді жиынтықта сақталған есептегіштердің деректері негізінде;
29.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверімен БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектер негізінде.

Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
30.
ККМ должна обеспечивать печать в контрольном чеке:
30.1
1) наименования налогоплательщика;
30.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
30.3
3) заводского номера ККМ;
30.4
4) регистрационного номера ККМ;
30.5
5) порядкового номера чека;
30.6
6) наименования товара, работы, услуги;
30.7
7) даты и времени совершения денежного расчета за реализацию товара, выполнение работ, оказание услуг;
30.8
8) цены товара, работы, услуги;
30.9
9) суммы покупки;
30.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных и (или) автономного кода, сформированного в автономном режиме на ККМ с обязательным отражением на чеке словосочетания "Фискальный чек";
30.11
11) наименование оператора фискальных данных;
30.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
30.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
Данное требование распространяется только на модели ККМ, предназначенные для применения в пунктах обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды.
30.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
31.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
32.
Режим работы ККМ с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальный режим, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
33.
Все документы, оформленные ККМ в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальном режиме, так и автономном при отсутствии связи с сервером оператора фискальных данных), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек";), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного кода в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.
34.
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
34.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
34.2
2) регистрационного номера ККМ (номера ККМ под которым она зарегистрирована в органах государственных доходов);

Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
30.
БКМ бақылау чегінде басып шығаруын қамтамасыз ету:
30.1
1) салық төлеушінің атауы;
30.2
2) салық төлеушінің БСН/ЖСН;
30.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
30.4
4) БКМ тіркеу нөмірі;
30.5
5) чектің реттік нөмірі;
30.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
30.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
30.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
30.9
9) сатып алу сомасы;
30.10
10) фискалды белгі, фискалдық деректер операторының серверімен қалыптастырылған және (немесе) автономды коды, БКМ автономды режімде қалыптасқан чекте міндетті түрде "Фискалды чек" сөз тіркесі көрсетілуімен;
30.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
30.12
12) чекті растауды тексеруге арналған фискалдық деректер оператордың сайты;
30.13
13) БКМ, валюта айырбастау, метал қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда бақылау чектерінде ақпараттарды басылуын қаматамсыз ету, сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы;
Бұл талап металл қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда қолданылатын БКМ моделдерінде қолданылады.
30.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелер бақылау чегінде көрстеілуін қамтамасыз ету керек, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы.
Серверге фискалдық деректерді беру жұмысы және тәртібі жұмысына талаптары
31.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
32.
БКМ жұмыс режімі фискалдық деректерді серверге беру (фискалды режім, сонымен қатар автономды режім сервермен байланыс болмаған жағдайда) БКМ пайдалану құжаттамасы толық сәйкестікте жұмысын қамтамасыз ету керек.
33.
Барлық құжаттар, фискалдық деректер операторының серверіне БКМ беру режімінде рәсімделген (фискалды режімде,автономды фискалдық деректер серверімен байланыс болмаған жағдайда), фискалдық режімнің ерекше белгі болуы тиіс ("Фискалды чек" сөзтіркесімен), басылуға фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда бақылау нөмірін алғаннан кейін немесе БКМ автономды кодын алу арқылы.
34.
БКМ мына деректердің енгізілуін қамтамасыз ету керек:
34.1
1) Фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа арналған адресі және порты;
34.2
2) БКМ тіркеу нөмірі (БКМ нөмірі мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген);

34.3
3) идентификационного номера ККМ;
34.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
34.5
5) управления списком разрешенных Wi-Fi сетей, ввод пароля для разрешенной сети Wi-Fi.
34.6
6) управление приоритетом выбора канала приема-передачи.
35.
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных и коррекции даты и времени могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
36.
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего сформированного фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
37.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
37.1
1) изменения программной части ККМ;
37.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в накопителе фискальных данных;
37.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
37.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
Раздел II. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией передачи информации ("Web – касса")
38.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
38.1
1) режим регистрации продаж;
38.2
2) режим программирования;
38.3
3) режим "Закрытие смены".
39.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета. Функционал должен включать в себя:
39.1
1) Тестирование связи с сервером фискальных данных.
39.2
2) Тестирование программного обеспечения ККМ.
40.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
40.1
1) При тестировании связи с сервером фискальных данных.
40.2
2) При тестировании программного обеспечения ККМ.
41.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
42.
Обеспечивать оформление чека на сервере оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
43.
Обеспечивать корректную обработку операций, гарантирующую соответствие выполненных операций на ККМ информации имеющейся на сервере в случаях: отсутствия или обрыва чековой ленты в принтере, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
44.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

34.3
3) БКМ сәйкестендіру нөмірі;
34.4
4) алғашқы инициализацияланған токені (сандық код, фискалдық деректер серверімен деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергі біріктіруде қорғанысқа арналған);
34.5
5) рұқсат етілген Wi-Fi желілерін тізімін басқару, рұқсат етілген Wi-Fi желілеріне парольмен енгізу;
34.6
6) байланыс арналары параметрлерін қорғау.
35.
Бағдарламалау операциялары (конфигурациялау) фискалдық деректер операторы серверына БКМ қосу және БКМ күні мен уақытын түзету ауысым жабылғаннан кейін жүргізілуі тиіс.
Нақты сәтке дейін осы операцияларды жүргізу тоқтатылуы тиіс.
36.
БКМ күні мен уақытын түзету бағадарламасын жүргізу операциясы кезінде БКМ соңғы құрастырылған фискалдық құжаттың күні мен уақытынан кем белгілердің енгізілуін бақылауы керек.
БКМ арналған бағдарламамен қамтамасыз ету талаптары
37.
Барлық функцияларды техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырумен қатар мүмкіндікті болдырмау:
37.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өзгеріту;
37.2
2) фискалдық деректер жинауышында сақталған бақылау чектеріне түзетулер енгізу;
37.3
3) фискалды режімдегі ерекше белгісі бар құжатты бақылау чегінің фискалдық деректер операторының серверінен нөмірінсіз немесе БКМ автономды код қалыптаспаған жағдайда, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда;
37.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық деректер өзгерту;
II бөлім. Деректерді беру функциясы бар БКМ талаптары ("Web-касса")
38.
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде мына жұмыс режімдері қорғалуы тиіс:
38.1
1) сатуларды тіркеу режімі;
38.2
2) бағдарламалау режімі;
38.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
39.
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында, сонымен қатар ауысу соңында тәуліктік Z-есебін шешуде автоматты түрде тестілеу функционалы болуы.
Функционалда болуы қажет:
39.1
1) Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
39.2
2) БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
40.
БКМ автоматты түрде тестілеу теріс болған жағдайда тоқтатылуын камтамасыз ету:
40.1
1) Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
40.2
2) БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
41.
TCP/IP байланыс хаттамасын және жоғарғы деңгейлі CPCR айырбас хаттамасын қоладанып, фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу.
42.
Сатып алу (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
43.
БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету, БКМ бақылау чегін сатып алушыға кассир беру мүмкіндігі болмаған жағдайда.
44.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:

1) режим регистрации (продаж, сторнирования продаж, регистрации возвратов, внесения/выплат денег в/из кассы, начисления налогов);
2) режим X и Z отчетов;
3) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
4) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ, технологическое обнуление ККМ, печать пробного чека и др.).
45.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
46.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
47.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
48.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов. При открытии кассовой смены на ККМ выводится сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов государственных доходов (на экране или печатью на чековой ленте).
49.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов или оператором фискальных данных. Сообщения должны выводиться на экран ККМ или печататься на чековой ленте при открытии кассовой смены.
Требования к работе с сервером фискальных данных
50.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
51.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
52.
Формировать данные о совершаемых кассовых операциях на сервере оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
52.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
52.2
2) идентификационный номер ККМ
52.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов
52.4
4) Заводской номер ККМ
52.5
5) вид деятельности налогоплательщика
52.6
6) вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)
52.7
7) дата и время совершения кассовой операции
52.8
8) код оператора-кассира
52.9
9) общая сумма контрольного чека
52.10
10) полученная сумма оплаты по чеку
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.

1) тіркеу режімі (сату, қайтарымдарты тіркеу, салықтарды есептеу);
2) X және Z есептер режімдері;
3) бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту, сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру);
4) қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
45.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру процедураларын қамтамасыз есту керек.
46.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс. Ауысымның ұзақылығы есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы аяқталған сәттен бастап есептеледі.Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
47.
БКМ чекті қайтару рәсімін және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарламаны қалыптастыру қамтамасыз ету керек.
48.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен мемлекеттік кірістер органдарымен қойылған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысты тоқтатуды қамтамасыз ету керек.
Сонымен бірге касса ауысымын ашқан кезде, БКМ мемлекеттік кірістер органдары талаптары бойынша тоқтатылған деген хабарламаны БКМ шығады (экранда немесе чек лентасында басылып шығу арқылы).
49.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен немесе мемлекеттік кірістер органдарымен құрастырылған хабарламалардын шығаруын қамтамасыз етуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болуы тиіс немесе кассалық ауысым ашылғанда чек лентасында басылып шығу керек.
Фискалдық деректер серверімен жұмысына қойылатын талаптар.
Фискалдық деректер серверімен жұмысына қойылатын талаптар
50.
БКМ GSM , LTE , Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арнаны ұстануы керек.
51.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәйкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
52.
Фискалдық деректер операторының серверіне жасалған кассалық операциялар туралы деректерді беруге
Берілетін деректер құрамы:
52.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
52.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
52.3
3) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
52.4
4) БКМ зауыт нөмірі
52.5
5) салық төлеушінің қызмет түрі
52.6
6) операция түрі (сатып алу, сату, сатуды қайтару, сатып алуды қайтару)
52.7
7) кассалық операцияның жасалған күні және уақыты
52.8
8) оператор-кассирдің коды
52.9
9) бақылау чегінің жалпы сомасы
52.10
10) чек бойынша төленуге тиіс сома
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.

52.11
11) сумма сдачи после оплаты по чеку
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.12
12) общая сумма скидки на сумму по чеку
52.13
13) общая сумма наценки на сумму по чеку
52.14
14) вид оплаты по чеку (наличность и (или) платежная банковская карта)
52.15
15) Список позиций в чеке, возможные типы позиций:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.16
15.1) товар или услуга:
52.17
15.1.1) код товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.18
15.1.2) наименование товара или услуги
52.19
15.1.3) код секции/отдела
52.20
15.1.4) количество товара или услуги
52.21
15.1.5) цена товара
52.22
15.1.6) итоговая сумма товара или услуги
52.23
15.1.7) налоги на товар или услугу
52.24
15.2) скидка/наценка:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.25
15.2.1) наименование скидки/наценки по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.26
15.2.2) сумма скидки/наценки по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.27
15.2.3) налоги на скидку/наценку по товару или услуге
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.28
15.3) сторно товара/услуги:
52.29
15.3.1) наименование сторно товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.30
15.3.2) код секции/отдела, для которого выполняется сторнирование
52.31
15.3.3) количество сторнирируемого товара или услуги
52.32
15.3.4) цена сторнируемого товара или услуги
52.33
15.3.5) итоговая сумма сторно товара или услуги
52.34
15.3.6) налоги на сторно товара или услуги
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.35
15.4) сторно скидки/наценки на товар или услугу:
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.36
15.4.1) наименование сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.37
15.4.2) сумма сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.38
15.4.3) налоги на сторно скидки/наценки на товар или услугу
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.39
16) доп. атрибуты сферы услуг *
52.40
17) доп. атрибуты сферы обеспечения нефтепродуктами*
52.41
18) доп. атрибуты такси.*
52.42
19) доп. атрибуты стоянок*
52.43
20) доп. сведения о покупателе*
Реализация данной функции ККМ не является обязательной.
52.44
21) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта, кредит, тара, другое)

52.11
11) чекпен төленгеннен кейінгі қайтарылатын сома
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.12
12) чек бойынша шегерім сомасы
52.13
13) чек бойынша сомаға үстемемен жалпы сомасы
52.14
14) чек бойынша төлем түрі (қолма-қол ақша, банктің төлем картасы)
52.15
15) чектегі позициялар тізімі, мүмкін позициялардың түрлері:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.16
15.1) тауар немесе қызмет:
52.17
15.1.1) тауар немесе қызмет коды
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.18
15.1.2) тауар немесе қызмет атауы
52.19
15.1.3) секция/бөлімнің коды
52.20
15.1.4) тауар немесе қызмет саны
52.21
15.1.5) тауар бағасы
52.22
15.1.6) тауар немесе қызмет жиынтық сомасы
52.23
15.1.7) тауар немесе қызмет салығы
52.24
15.2) шегерім/үстеме:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.25
15.2.1) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстеме атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.26
15.2.2) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстеме сомасы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.27
15.2.3) тауар немесе қызмет бойынша шегерім/үстемеге салық
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.28
15.3) тауар немесе қызмет бойынша қайтарым:
52.29
15.3.1) тауар немесе қызмет бойынша қайтарым атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.30
15.3.2) қайтаруды орындауға арналған секция/бөлімнің коды
52.31
15.3.3) қайтарылатын тауар немесе қызметтің саны
52.32
15.3.4) қайтарылатын тауар немесе қызметтің бағасы
52.33
15.3.5) қайтарылатын тауар немесе қызметтің жиынтық сомасы
52.34
15.3.6) қайтарылатын тауар немесе қызметтің салығы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.35
15.4) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі:
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.36
15.4.1) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі атауы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.37
15.4.2) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі сомасы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.38
15.4.3) қайтарылатын тауар немесе қызметтің шегерім/үстемесі салығы
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.39
16) қызмет саласының қосымша атрибуттары*
52.40
17) мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету қосымша атрибуттары*
52.41
18) такси қосымша атрибуттары.*
52.42
19) тұрақтар қосымша атрибуттары *
52.43
20) сатып алушы туралы қосымша деректер*
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылмайды.
52.44
21) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы, несие, тара, басқалар)

52.45
22) НДС на общую сумму контрольного чека
53.
Производить на сервере оператора фискальных данных операцию закрытия смены и формирование Z-отчетов. Состав данных Z-отчетов:
53.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
53.2
2) идентификационный номер ККМ
53.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов
53.4
4) Заводской номер ККМ
53.5
5) дата и время выполнения Z отчета
53.6
6) дата и время начала смены
53.7
7) дата и время завершения смены
53.8
8) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
53.9
9) общее число документов сформированных ККМ в течение смены;
53.10
10) общее число контрольных чеков сформированных ККМ в течение смены;
53.11
11) общее число возвратов, сформированных ККМ в течение смены;
53.12
12) общая сумма контрольных чеков, выданных ККМ в течение смены
53.13
13) общая сумма возвратов, сформированных ККМ в течение смены
53.14
14) общая полученная сумма оплаты по всем чекам за смену
53.15
15) общая сумма сдачи после оплаты по всем чекам за смену
53.16
16) общая сумма скидки на сумму по всем чекам за смену
53.17
17) общая сумма наценки на сумму по всем чекам за смену
53.18
18) общее число контрольных чеков, оплаченных наличностью;
53.19
19) общее число контрольных чеков, оплаченных платежными банковскими картами;
53.20
20) общая сумма оплаты наличными по всем чекам за смену
53.21
21) общая сумма оплаты платежными банковскими картами по всем чекам за смену
53.22
22) общая сумма НДС по всем чекам за смену
53.23
23) контрольная сумма Z-отчета.
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
54.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
55.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к виду чека определены в пункте 58.
56.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (формирование чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
57.
Блокировать работу ККМ при временной потере соединения с сервером оператора фискальных данных
58
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
59.
ККМ обеспечивает печать следующих документов:

52.45
22) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
53.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберу
Жіберілетін деректердің құрамы:
53.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
53.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
53.3
3) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
53.4
4) БКМ зауыт нөмірі
53.5
5) Z есептің орындалған күні және уақыты
53.6
6) ауысымның басталуы күні және уақыты
53.7
7) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
53.8
8) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
53.9
9) ауымысым аралығында қалыптастырылған БКМ құжаттарының жалпы саны;
53.10
10) ауымысым аралығында қалыптастырылған БКМ бақылау чектерінің жалпы саны;
53.11
11) ауымысым аралығында БКМ қалыптастырылған қайтарымның жалпы саны;
53.12
12) ауысым аралығында БКМ берген бақылау чектердің жалпы сомасы
53.13
13) ауысым аралығында БКМ қалыптастырған қайтарымдардың жалпы сомасы
53.14
14) ауысымда барлық чектер бойынша төленуге тиіс жалпы соамсы
53.15
15) ауысымда барлық чектер бойынша төленгеннен кейін қайтаруға тиіс жалпы сомасы
53.16
16) ауысымда шегерімдердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
53.17
17) ауысымда үстемелердің барлық чектер бойынша жалпы сомасы
53.18
18) қолма-қол ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
53.19
19) банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны;
53.20
20) ауысымда қолма-қол ақшалай төленген бақылау чектерінің жалпы саны
53.21
21) ауысымда банкілік төлем карталарымен төленген бақылау чектерінің жалпы саны
53.22
22) ауысымда барлық чектер бойынша ҚҚС жалпы сомасы
53.23
23) берілген барлық чектердің бақылау нөмірлері (фискалды, сонымен қатар автономды режімде) сәйкестігінше чектің сомасы көрсетілген ауысым аралығында.
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кезінде және БКМ ақпарат болған жағдайда.
54.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
55.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару. 58-бапта чектің түріне талаптар көрсетілген.
56.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімін оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс
57.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда БКМ жұмысын тоқтату.
58.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне кассаға ақшаны салу және алу туралы ақпаратты беруді қамтамасыз ету керек.
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
59.
БКМ келесі құжаттардың басылып шығуын қамтамасыз етуі керек:

59.1
1) контрольный чек ККМ;
59.2
2) отчет по кассирам;
59.3
3) отчет по секциям;
59.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных;
59.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
60.
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
60.1
1) наименования налогоплательщика;
60.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
60.3
3) заводского номера ККМ;
60.4
4) регистрационного номера;
60.5
5) порядкового номера чека;
60.6
6) наименования товара, работы, услуги;
60.7
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
60.8
8) цены товара, работы, услуги;
60.9
9) суммы покупки;
60.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных с обязательным отражением на чеке словосочетания "Фискальный чек";
60.11
11) наименование оператора фискальных данных;
60.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
60.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде обеспечивает печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
Данное требование распространяется только на модели ККМ, предназначенные для применения в пунктах обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды.
60.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
61.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
62.
Режим работы ККМ должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
63.
Все документы, оформленные ККМ должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных.
64.
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:
64.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
64.2
2) регистрационного номера ККМ (номера ККМ под которым она зарегистрирована в органах государственных доходов);
64.3

59.1
1) БКМ бақылау чегі;
59.2
2) кассирлер бойынша есеп;
59.3
3) секциялар бойынша есеп;
59.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
X-есеп фискалдық деректер операторының серверінен басылуға беріледі;
59.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверінде БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
60.
БКМ бақылау чегінде басып шығаруын қамтамасыз ету:
60.1
1) салық төлеушінің атауы;
60.2
2) салық төлеушінің ЖСН/БСН;
60.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
60.4
4) тіркеу нөмірі;
60.5
5) чектің реттік нөмірі;
60.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
60.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
60.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
60.9
9) сатып алу сомасы;
60.10
10) фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылған чекте міндетті түрде "Фискалды чек" сөз тіркесі көрсетілген фискалды белгі;
60.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
60.12
12) чектің растауды тексеруге арналған фискалдық деректер операторы сайты;
60.13
13) валюта айырбастау, метал қалдықтарын, шыны ыдыстарды қабылдау пунктілерінде, ломбардтарда қолданылатын БКМ, бақылау чектерінде сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы ақпараттардын басылуын қаматамсыз етуі керек;
Осы талаптар метал қалдықтары, шыны ыдыстарды қабылдау пунктілерінде, ломбардтарда қолданылатын БКМ моделдеріне таратылады
60.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелерді, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы бақылау чегінде көрстеілуін қамтамасыз ету керек.
Серверге фискалдық деректерді беру және жұмыс тәртіптеріне қойылатын талаптар
61.
Фискалдық деректер серверіне БКМ қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
62.
БКМ жұмыс режімі фискалдық деректерді серверге беру (фискалды режім, сонымен қатар автономды режім сервермен байланыс болмаған жағдайда) БКМ пайдалану құжатнамасы толық сәйкестікте жұмысын қамтамасыз ету керек.
63.
БКМ рәсімделген барлық құжаттарда фискалдық деректер операторының серверінен бақылау нөмірін алғаннан кейін басылымға шығарылатын фискалды режімнің ерекше белгісі болуы тиіс ("Фискалды чек" сөзтіркесімен),.
64.
БКМ мына деректердің енгізілуін қамтамасыз ету керек:
64.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмысқа арналған адресі және порты;
64.2
2) БКМ тіркеу нөмірі (БКМ нөмірі мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген);
64.3

3) идентификационного номера ККМ;
64.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
64.5
5) параметров защиты канала связи;
65.
ККМ должна следить за временем в системе и запрещать операционную деятельность со временем меньшим, чем последняя зафиксированная операция на сервере.
Требования к программному обеспечению для ККМ
66.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
66.1
1) изменения программной части ККМ;
66.2
2) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных;
66.3
3) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
Раздел III. Технические требования к ККМ, являющимися компьютерными системами
67.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
67.1
1) режим регистрации продаж;
67.2
2) режим программирования;
67.3
3) режим "Закрытие смены".
68
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета. Функционал должен включать в себя:
68.1
1. Тестирование основных блоков и узлов.
68.2
2. Тестирование программного обеспечения ККМ.
68.3
3. Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
68.4
4. Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
69.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
69.1
1. При тестировании основных блоков и узлов.
69.2
2. При тестировании программного обеспечения ККМ.
69.3
3. При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
70.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по сети интернет, используя протокол соединения TCP/IP и протокол обмена данных верхнего уровня CPCR
71.
Обеспечивать оформление чека и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
72.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром контрольного чека ККМ покупателю.
73.
Обеспечивать сохранность информации о контрольных чеках, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ не менее одного месяца (720 часов). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных. Состав информации указан в пункте 19.
74.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей и периодической контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
75.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:
режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов), режим X и Z отчетов, режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами), дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ, печать пробного чека и др.).
76.
Обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном, английском или русском языках.
77.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования
сменного (суточного) отчета (Z отчета).
78.

3) БКМ идентификациялқ нөмірі
64.4
4) алғашқы инициализацияланған токені (сандық код, фискалдық деректер серверімен деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергі біріктіруде қорғанысқа арналған);
64.5
5) байланыс арналары параметрлерін қорғау;
64.6
6) рұқсат етілген Wi-Fi желілерін тізімін басқару, рұқсат етілген Wi-Fi желілеріне парольмен енгізу.
БКМ Wi-Fi желісі бойынша қабылдаған жағдайда.
64.7
7) ұялы байланыс операторларының тиімді желісін басқару.
Мына жағдайда, егер БКМ бірнеше ұялы байланыс операторларымен жұмыс жасаса.
65.
Бағдарламалау операциялары (конфигурациялау) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу және БКМ күні мен уақытын түзету ауысым жабылғаннан кейін жүргізілуі тиіс.
Нақты сәтке дейін осы операцияларды жүргізу тоқтатылуы тиіс.
БКМ арналған бағдарламалық жасақтамаға талаптар
66.
Барлық функцияларды техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырумен қатар мүмкіндікті болдырмау:
66.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өзгеріту;
66.2
2) фискалдық деректер операторының сервері нөмерінсіз бақылау чегін алмай-ақ фискалды режімдегі ерекше белгісін құжатқа шығару;
66.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгіні өзгерту;
Бөлім III. Компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ техникалық талаптар
67.
Бағдарламалық паролдің (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттердің болуы.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде келесі жұмыс тәртіптері қорғалуы тиіс:
67.1
1) сатуларды тіркеу режімі;
67.2
2) бағдарламалау режімі;
67.3
3) "Ауысуды жабу" режімі
68
БКМ жұмысқа қосқанда ауысымның алдында автоматты түрде тестілеу функционалы болуы,сонымен қатар ауысы соңында тәуліктік Z-есебін шешуде.
Функционалда болуы қажет:
68.1
1. Желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
68.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
68.3
3. Жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау мына жолдармен:
1) Соңғы ауысымдағы берілген барлық чектар туралы ақпаратты соңғы Z-есебі бақылау сомасымен салыстыру;
2) жинауышта сақталған фискалды деректердің барлық жазбаларының бақылау сомасын барлық Z-есебі жазбасының бақылау сомасымен салыстыру.
68.4
4. Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (тексті хабарламаны жіберіп және оған жауап алу арқылы).
69.
Автоматты тестілеу жүргізуде теріс болғанда БКМ блокталуын қамтамасыз ету:
69.1
1. желілердің және негізгі блоктарын тестілеу.
69.2
2. БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
69.3
3. жинауышта сақталған фискалды деректердің бүтіндігін тестілеу және бақылау
70.
Фискалдық деректер операторының серверіне интернет желісі бойынша қосылу, мына хаттамаманы қолдана отырыпTCP/IPжәне айырбас хаттамасы CPCR жоғарғы деңгейімен
71.
Сатып алу (сатуды) тіркеуде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіна чекті рәсімдеуді және чектің деректерін беруді қамтамасыз ету.
72.
БКМ жұмысында ақаулар немесе басқа жағдайлар, чек ленталары болмаған немесе жыртылмаған жағдайда өткізуге кедергі жасау операциясын қамтамасыз ету, БКМ бақылау чегін сатып алушыға кассир беру мүмкіндігі болмаған жағдайда.
73.
Фискалдық деректер жинауышы қорғалған тіркеуді, энергияға тәуелсіз ұзақ уақытылы сақтауды, БКМ пайдалана отырып ақша есеп айырысу өткізуінде, берілген бақылау чектерінде және ауысымды жабу есептері (бақылау чектері және Z-есептері), сонымен қатар ФДО серверіне ақпараттарды беру.
Әрбір бақылау чегінің белгілерін және Z-есептері БКМ пайдаланудың барлық мерзімінде қамтамасыз етілуі тиіс.
Сақталатын және берілетін ақпарат құрамы 85-тармақта көрсетілген.
74.
БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпаратты сақтау тексеру режімі көзделген болуы тиіс БКМ әрбір жазбаның және барлық жазбаның және мерзімді бақылау салыстыру (БКМ қосқанда және Z-есебін шешкенде) ортақ бақылау сомасын бақылау сомасын кезеңдік салыстыру құралымы болу керек.
75.
Негізгі жұмыс режімнің бағдарламалау (конфигурациялау) қамтамасыз ету:
тіркеу режімі (сату, қайтарымдарды тіркеу, салықтарды есептеу), X режімі және Z есептер, бағдарламалау режімі (қарау/БКМ қалпына келтірулерін өзгерту,сыртқы жабдықтармен БКМ қалпына келтіру), қосымша режімдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату,БКМ тестілеу режімі, сынау чегін басып шығару және басқалар).
76.
Клавиатурадағы белгілер, ақпарат, басылымға шығарылатын және индикация, мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы керек.
77.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есеп (Zесеп) қалыптастыру рәсімдерін қамтамасыз ету керек.
78.

При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 67.3 настоящих требований.
79.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
80.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
81.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов. При открытии кассовой смены на ККМ выводится сообщение о том, что ККМ заблокирована по требованию органов государственных доходов (на экране или печатью на чековой ленте).
82.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печататься на чековой ленте при снятии X, Z - отчетов с ККМ.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
83.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных, работающих в стандартах GSM, LTE, Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet.
84.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно раздела "Механизм идентификации кассовых аппаратов" документа "ККМ Архитектура"
85.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
85.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
85.2
2) идентификационный номер ККМ
85.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов
85.4
4) Заводской номер ККМ
85.5
5) вид деятельности налогоплательщика
Реализация данной функции ККМ является обязательной.
Информация передается на сервер оператора фискальных данных только в случае ее указания в ККМ
85.6
6) вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)
85.7
7) дата и время совершения кассовой операции
85.8
8) код оператора-кассира
Реализация данной функции ККМ является обязательной.
Информация передается на сервер оператора фискальных данных только в случае ее указания в ККМ
85.9
9) общая сумма контрольного чека

БКМ ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z есеп) қалыптастыру кезінде Z-есеп бақылау сомасы қалыптасуы керек және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы және осы талаптардың 67.3 тармағына сәйкес фискалдық деректерді жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі жіберілуі керек.
79.
БКМ ауысымның ұзақтылығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есептеу алғашқы рәсімделген төлем құжаттамасы ақталған сәттен бастап есептеледі.
Ауысымның ұзақтылығы 24 сағаттан асқан жағдайда, БКМ ауысымның жабылу операциясын өзкізгенге дейін төлем құжаттарын рәсімдеу мүмкіндігін тежеуі қажет.
80.
БКМ чекті қайтару процедурасын және фискалдық деректер операторының серверіне сәйкесінше хабарламаны қалыптастыру қамтамасыз ету керек.
81.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне мемлекеттік кірістер органдарымен қойылған касса бойынша операцияларды тоқтату хабарламасын алғаннан кейін жұмысын тоқтатуды қамтамасыз ету керек.
Бұл ретте БКМ кассалық ауысымын ашуда БКМ мемлекеттік кірістер органдары талаптары бойынша тоқтатылған (экранда немесе чек лентасында басылып шығу арқылы) деген хабарлама пайда болады.
82.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламалар, мемлекеттік кірістер органдары құрастырған хабарламалармен қаматамсыз етілуі тиіс. Хабарламалар БКМ экрандарында пайда болады немесе кассалық ауысым ашылғанда чек лентасында басылып шығу керек.
Фискалдық деректер операторының сервері жұмысына қойылатын талаптар
83.
БКМ GSM , LTE , Wi-Fi, Wi-Max, Ethernet стандарттарында жұмыс жасайтын кем дегенде екі тәуелсіз арналарын ұстануы керек.
84.
"БКМ архитектурасы" құжатында "Кассалық аппараттарды сәйкестендіру механизмі" бөліміне сәйкес серверде БКМ қуаттауды жүргізу
85.
фискалдық деректер операторының серверіне жасалған кассалық операциялар туралы деректерді беруге
Берілетін деректер құрамы:
85.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
85.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
85.3
3) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
85.4
4) БКМ зауыт нөмірі
85.5
5) салық төлеушінің қызмет түрі
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылады.
Ақпарат фискалдық деректер операторы серверіне БКМ көрсетілген жағдайда ғана жіберіледі
85.6
6) операция түрі (сатып алу, сату, сатуды қайтару, сатып алуды қайтару)
85.7
7) кассалық операцияның жасалған күні және уақыты
85.8
8) оператор-кассирдің коды
БКМ осы функцияны жүзеге асыру міндетті болып табылады.
Акпарат фискалдық деректер операторы серверіне БКМ көрсетілген жағдайда ғана жіберіледі
85.9
9) бақылау чегінің жалпы сомасы

85.44
21) автономный фискальный признак контрольного чека (При передаче контрольных чеков, пробитых в автономном режиме)
85.45
22) список платежей всех типов (наличность и (или) платежная банковская карта, кредит, тара, другое)
85.46
23) НДС на общую сумму контрольного чека
86.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены на сервер оператора фискальных данных
Состав передаваемых данных:
86.1
1) ИИН/БИН налогоплательщика
86.2
2) идентификационный номер ККМ
86.3
3) Регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов
86.4
4) Заводской номер ККМ
86.5
5) дата и время завершения смены
86.6
6) код оператора-кассира проводившего процедуру закрытия смены
Примечание: * Согласно протокола CPCR при работе ККМ в данной отрасли и наличии информации на ККМ.
87.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
88.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных.
89.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
90.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
91.
ККМ должен иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение всего срока эксплуатации ККМ для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных.
92.
Накопитель фискальных данных включает в себя энергонезависимую память, для хранения в течение всего срока эксплуатации ККМ, всех контрольных чеков и Z-отчетов сформированных ККМ (как в режиме связи с ОФД, так и в автономном режиме).
93.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязан:
93.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
93.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;

85.44
21) берілген барлық чектердің бақылау нөмірлері (фискалды, сонымен қатар автономды режімде) сәйкестігінше чектің сомасы көрсетілген ауысым аралығында
85.45
22) барлық түрдегі төлемдер тізімі (қолма-қол ақша және (немесе) банктің төлем картасы, несие, тара, басқалар)
85.46
23) бақылау чегінің жалпы сомасына ҚҚС
86.
Ауысым жабылғанда және Z-есеп қалыптасқанда жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне жіберуге
Жіберілетін деректердің құрамы:
86.1
1) Салық төлеушінің ЖСН/БСН
86.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірі
86.3
3) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі
86.4
4) БКМ зауыт нөмірі
86.5
5) ауысымның аяқталуы күні және уақыты
86.6
6) ауысымның аяқталу үдерісін жүргізген оператор-кассирдің коды
Ескерту: * CPCR хаттамасына сәйкес БКМ осы саладағы жұмысы кеінде жіне БКМ ақпарат болған жағдайда.
87.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгілерді алу.
88.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған кассалық чекті фискалдық белгімен басып шығару.
89.
Фискалдық деректер операторының серверінен деректерді беру-алу уақыты (чекті рәсімдеу туралы ақпаратты енгізу процедурасын оператор аяқтағаннан соң уақыттың қалыптасуы) 7 секундтан аспауы тиіс.
90.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс үзілген жағдайда чектердің қалыптасуын және басылып шыгаруын қамтамасыз ету (БКМ жұмысы автономды режімге ауысуы).
Сервермен байланыс уақытша үзілген жағдайда жұмыс істеу талаптары
91.
БКМ автономды режімде фискалды белгінің қалыптасуын, жазу, жүйелеу, жинақтау, өзгертілмеген түрде барлық мерзімі аралығында энергия көзін қолданбастан фискалды деректерді сақталуын қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторының серверіне беруге арналған БКМ фискалды деректердің жиынтығы болуы керек.
92.
Фискалдық деректер өзіне жиынтығы энергияға тәуелді жадын қосады, БКМ қолданыстағы барлық мерзімі аралығында арналған, БКМ қалыптастырған барлық чектердің Z-есептері (ФДО байланыс режімінде, сонымен қатар автономды режімде).
93.
Фискалдық деректер операторының серверімен уақытша байланыс болмаған жағдайда немесе рұқсат етілген деңгейден жоғары деректердң беру арнасында кедергі болғанда (5 секунд фискалдық деректер операторының серверінен жауап алғанға дейін), сонымен қатар БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланысуға жарамды электр қорегі болмаған жағдайда:
93.1
1) БКМ автономды жұмыс режіміне көшуі керек
93.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жоқтығын хабарлау керек, және БКМ автономды режімге көкендігін;

93.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный код.
Собственный уникальный контрольный номер чека на ККМ должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
93.4
4) напечатать автономный код на чеке;
93.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме;
93.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
93.7
7) ККМ в автономном режиме работы должен обеспечивать проведение процедуру "Закрытие смены" и снятии Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
94
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
94.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
94.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом CPCR;
94.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный код контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека" по протоколу CPCR).
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
95
ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) должен обеспечивать печать следующих документов:
95.1
1) контрольный чек ККМ;
95.2
2) отчет по кассирам;
95.3
3) отчет по секциям;
95.4
4) отчет без гашения (X-отчет). При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
95.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.

93.3
3) чекке жеке ерекше нөмір беру керек - автономды код.
Чектің жеке ерекше бақылау нөмірі БКМ ол БКМ қолданылған мерзімі кезеңінде ерекше болуы керек.
93.4
4) чекте автономды кодты басып шығару керек;
93.5
5) басылатын чектарда құрылымның автономды режімде жұмыс істейтіндігі жөнінде белгі болуы керек;
93.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс жасау кезінде тоқтату керек, кассир-операторға хабар беру арқылы (ең "ескі" автономды чек72 сағаттан аспауы керек).
93.7
7) БКМ жұмыстың автономды режімінде "Ауысымды жабу" өткізу процедурасын және Z-есебін қамтамасыз ету керек.
БКМ ауысымды жабу сұранысын автономды кезекке кою керек және оны серверге байланыс пайда болғанда Z-есеп алынған күні мен уақыты белгісі көрсетілуімен берілуі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ өткізілген ақшалай операциялар және берілген чектар негізінде бірігуі, БКМ фискалды деректер жинауышында сақталған.
94.
фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келген БКМ мын әрекеттерді орындауы тиіс:
94.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режімде жұмыс жасау ұзақтығы туралы ақпарат құрастырып және беруі тиіс;
94.2
2) фискалдық деректер операторның серверы ретімен БКМ барлық бақылау чектерін және алынған Z- есеп белгілерін, БКМ автономды режім жұмысы кезеңінде, фискалдық деректер операторының серверінен оның әрқайсысына жауап алу арқылы бақылау чегінің расталған фискалды белгісімен CPCR хаттамасына сәйкес;
94.3
3) әрбір хабарламада сәйкестігінше жолақта бақылау чегінің фискалды белгісі болуы тиіс, БКМ автономды режімде жұмыс істеген кезеңінде иеленген (жолақ "Бақылау чегінің автономды фискалды белгісі" CPCR хаттамасы бойынша).
БКМ құрастыратын чектер және басқа құжаттарға талаптар
95.
БКМ (компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ қоспағанда, банкілер және жеке банкілік операциялар түрлерін жүргізуде қолданылатын)
келесі құжаттардың басылып шығуын камтамасыз етуі керек:
95.1
1) БКМ бақылау чегін;
95.2
2) кассирлер бойынша есеп;
95.3
3) секциялар бойынша есеп;
95.4
4) сөндірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверіменбайланыс болған жағдайда X-есеп сервердің басылуына беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ фискалдық деректерді жинауышында сақталған есептегіштердің деректері негізінде есеп қалыптастырылады;
95.5
5) ауыспалы (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауыспалы (тәуліктік) есеп фискалдық деректер операторының серверімен БКМ сұранысы бойынша қалыптасады және БКМ жеке құжатпен басылымға жіберіледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалды деректер жинауышында сақталған БКМ есептегіщі негізінде қалыптастырылады.

Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" протокола CPCR.
96
Контрольный чек ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными
системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций) должен обеспечивать печать в
контрольном чеке:
96.1
1) наименования налогоплательщика;
96.2
2) БИН/ИИН налогоплательщика;
96.3
3) заводского номера ККМ;
96.4
4) регистрационного номера;
96.5
5) порядкового номера чека;
96.6
6) наименования товара, работы, услуги;
96.7
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
96.8
8) цены товара, работы, услуги;
96.9
9) суммы покупки;
96.10
10) фискального признака, сформированного сервером оператора фискальных данных и (или) автономного кода, сформированного в автономном режиме;
96.11
11) наименование оператора фискальных данных;
96.12
12) сайт оператора фискальных данных для проверки подлинности чека;
96.13
13) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде обеспечивает печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок;
96.14
14) ККМ обеспечивает возможность печати в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
97.
Контрольный чек ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды
банковских операций должен соответствовать форме и содержанию,
установленным Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
98
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
99
Режим работы ККМ с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальный режим, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
100
Все документы, оформленные ККМ в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных (как фискальном режиме, так и автономном при отсутствии связи с сервером оператора фискальных данных), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек";), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного кода в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.

Z-есеп құрылымы 11.3 тармақшада көрсетілген. "Есептерді алу - Z-есеп, X-есеп" CPCR хаттамасы.
96.
Бақылау чектері (компьютерлік жүйелер болып табылатын БКМ қоспағанда, банкілер және жеке банкілік операциялар түрлерін жүргізуде қолданылатын)
мына құжаттардың басылып шығуын камтамасыз етуі керек:
96.1
1) салық төлеушінің атауы;
96.2
2) салық төлеушінің ЖСН/БСН;
96.3
3) БКМ зауыт нөмірі;
96.4
4) БКМ тіркеу нөмірі;
96.5
5) чектің реттік нөмірі;
96.6
6) тауардың, жұмыстың, қызметтің атауы;
96.7
7) тауарды сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету ақшалау есеп айырысу күні және уақытын;
96.8
8) тауардың, жұмыстың, қызметтер бағасы;
96.9
9) сатып алу сомасы;
96.10
10) Фискалдық деректер операторының серверімен қалыптастырылған фискалды белгі және (немесе) автономды режімде қалыптасқан автономды коды;
96.11
11) фискалдық деректер операторының атауы;
96.12
12) чектің растауды тексеруге арналған фискалдық деректер операторының сайты;
96.13
13) БКМ, валюта айырбастау, метал қалдықтарын қабылдау, шыны ыдыстарды, ломбардтарда бақылау чектерінде ақпараттарды басылуын қаматамсыз ету, сатылымдар сомасы туралы, сатып алу туралы;
96.14
14) БКМ осы тармақта көрсетілген деректемелер, сонымен қатар қазақ тілінде, қазақ тілінің арнайы әліпбиінің әріптерін қолдану арқылы бақылау чегінде көрсетілуін қамтамасыз ету керек.
97.
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелердің бақылау чегінің нысаны мен мазмұнын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
Серверге фискалдық деректерді беру жұмыс режімі және тәртібі талаптары
98.
БКМ фискалдық деректер серверіне қосылу тәртібі БКМ нақты моделінің қолданысқа енгізу құжаттарында көрсетілуі тиіс.
99.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру БКМ жұмыс режімі (фискалдық режім, сол сияқты автономдырежімде серверде байланыстың болмағанда) БКМ жұмысын қолданысқа енгізу құжаттарына сәйкес қамтамасыз етуі қажет.
100.
Барлық құжаттар, фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру БКМ жұмыс режімі (фискалдық режім, сол сияқты автономды режімде серверде байланыстың болмағанда), фискалдық режімнің ерекше белгілері болуы тиіс (сөзтіркесі "Фискалдық чек";), басылуға шығарылған тек бақылау чегін фискалды деректер операторының серверінен немесе БКМ автономды кодын қалыптастыру егер фискалдық деректерді операторының серверімен байланыс жоқ болса, алғаннан соң.

101
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
101.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
101.2
2) идентификационного номера ККМ;
101.3
3) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
102
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных и коррекции даты могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
103
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего пробитого фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
104.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
104.1
1) изменения программной части ККМ;
104.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в автономном режиме в накопителе фискальных данных;
104.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
104.4

101.
БКМ келесі деректерді енгізуді қаматамасыз етуі керек:
101.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс жасауға арналған адрестер мен порттарды енгізу;
101.2
2) БКМ сәйкестендіру нөмірін енгізу;
101.3
3) алғашқы инициализациялау токенін (сандық, фискалдық деректер серверімен генерацияланған деректермен ауысуда санкцияланбаған кедергілерден қорғауға арналған);
102.
Бағдарламалар операциялары (конфигурациялау) БКМ фискалдық деректер операторының серверіне қосылуы және ауысу жабылғаннан кейін ғана БКМ күнін өзгерту жүргізілетін болады.
103.
Күні мен уақытын бағдарламалау операцияларын жүргізуде БКМ соңғы соғылған фискалды құжаттың күні мен уақытынан кем белгідегі енгізулерді бақылауы және қамалауы қажет.
БКМ бағдарламалық қаматамасыз етуге талаптар
104.
Техникалық талаптарға функцияларды толық жүзеге асырумен қатар келесі мүмкіндіктерді болдырмау:
104.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігінде өзгерістер енгізуді;
104.2
2) автономды режімде фискалды деректер жинауышында сақталған бақылау чектері деректеріне өзгертулер енгізуді;
104.3
3) бақылау чегінің нөмірінсіз ерекше белгідегі құжаттарды фискалды деректер операторының серверінен шығару немесе БКМ жекелену кодын қалыптастырусыз фискалды деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда;
104.4

4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;

4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі.