Об утверждении формы представления информации о сделках с аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 183. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2009 года № 5474. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 81
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2015 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности», Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую форму представления информации о сделках с аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации (далее - форма).
2. Страховые (перестраховочные) организации ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) форму на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
По требованию уполномоченного органа страховые (перестраховочные) организации не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют форму на бумажном носителе.
Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем правления страховой (перестраховочной) организации или лицом, его замещающим.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен мәмілелер туралы ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 183 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 8 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5474 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 81 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі – уәкілетті орган) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес " Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен мәмілелер туралы ақпарат " нысаны (бұдан әрі - нысан) бекітілсін.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ай сайын, есептіден кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға берілетін деректердің құпиялылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдарымен алынған ақпаратты жеткізудің кепілдік берілген көлік жүйесін пайдаланып, нысанды электронды тасымалдағышпен береді.
Уәкілетті органның талап етуі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сұрату алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей нысанды қағаз тасымалдағышпен береді.
Электронды тасымалдағышпен берілетін деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен дәлме-дәлдігін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қамтамасыз етеді.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесе отырып, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Бахмутова Е.Л.
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 28 ноября 2008 года № 183
Форма представления информации
о сделках с аффилиированными лицами
страховой (перестраховочной) организации
Сноска. Форма с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 29.03.2010 № 50 (вводятся в действие с 01.01.2012).
Информация о сделках ____________________________________ с
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации
1. Заключение договора страхования (перестрахования)
Наименование
(фамилия,
имя, при
наличии
отчество)
страхователя
/перестра-
хователя
Бизнес-иденти-
фикационный
номер (для
юридического
лица), Индиви-
дуальный
идентифи-
кационный номер
для
физического
лица))
Признак, в
соответствии
с которым
лицо
отнесено к
лицу,
связанному
особыми
отношениями
со страховой
(перестра-
ховочной)
организацией
Вид (класс)
страхования
/перестра-
хования
Сумма
страховых
премий
(в тысячах
тенге)
Страховая
сумма
(в тысячах
тенге)
Страховой тариф
процентах от
страховой суммы)
1
2
3
4
5
6
7
8
итого
продолжение таблицы
Комиссионные
вознаграж-
дения по
договору
страхования
(перестрахо-
вания)
(в тысячах
тенге)
Дата
заключения
(дата начала
выполнения
условий)
договора
Дата
окончания
действия
(дата
окончания
выполнения
условий)
договора
Сумма страховой
выплаты по
договору
страхования
(перестрахо-
вания)
(в тысячах тенге)
Наимено-
в ание
(фамилия,
имя, при
наличии
отчество)
выгодопри-
обретателя
Реквизиты
решения
совета
директоров
страховой
(перестрахо-
вочной)
организации
либо общего
собрания
акционеров
(в случае
отсутствия
совета
директоров)
о заключении
сделки с
аффилиированными
лицами
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
2. Иные операции
Наименование
(фамилия, имя,
при наличии
отчество)
лица
Бизнес-
идентификационный
номер (для
юридического лица),
Индивидуальный
идентификационный
номер для
физического лица))
Признак, в
соответ-
ствии с
которым
лицо
отнесено к
лицу, свя-
занному
особыми
отношениями
со
страховой
(перестра-
ховочной)
организацией
Вид
опе-
рации
Вид
валюты
Сумма
сделки по
договору
(в тысячах
тенге)
Дата заключения
(дата начала
выполнения
условий)
договора
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Дата
окончания
действия (дата
окончания
выполнения
условий)
договора
Обеспечение
по условиям
договора
Выплачиваемое вознаграждение
(в процентах годовых)
Реквизиты
решения
совета
директоров
страховой
(перестрахо-
вочной)
организации
либо общего
собрания
акционеров
(в случае
отсутствия
совета
директоров)
о заключении
сделки с
аффилииро-
ванными
лицами
Текущий
остаток на
отчетную дату
(в тысячах
тенге)
Примечание
вид
стоимость
(в тысячах
тенге)
аффилиированным
лицом в пользу
страховой
(перестрахо-
вочной)
организации
страховой
(пере-
страховоч-
ной)
организацией
в пользу
аффилииро-
ванного лица
9
10
11
12
13
14
15
16
Общая сумма сделок страховой (перестраховочной) организации с аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации (за исключением страховых выплат), суммы которых по каждому виду операций страховой (перестраховочной) организации с аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, не превышает 0,1 процент в совокупности от размера фактической маржи платежеспособности, рассчитываемой в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 «Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331), по состоянию на «__» _____ 200 __ года, составляет ________ тысяч тенге.
Страховая (перестраховочная) организация подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия аффилиированным лицам страховой (перестраховочной) организации не предоставлялись и других сделок с аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, кроме, указанных в настоящей Информации, страховой (перестраховочной) организацией не осуществлялось.
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)_____________________________
Главный бухгалтер _________________________________
Исполнитель ________________________________________
Место печати
Указания по заполнению таблицы:

5. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 183 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру ( қайта сақтандыру )
ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен
мәмілелер туралы ақпарат нысаны
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының _____________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
аффилиирленген тұлғаларымен мәмілелер туралы ақпарат
Ескерту. Нысанға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 № 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз),
2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау
N
Сақтанушының /қайта сақтанушының атауы   ( фамилиясы ,
аты - жөні )
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда) жеке тұлға үшін))
Сақтандыру ( қайта сақтандыру ) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға сәйкес жатқызылған тұлғаның белгісі
Сақтандыру / қайта сақтандыру түрі
( сынып )
Сақтандыру сыйлықақыларының сомасы
( мың теңгемен )
Сақтандыру сомасы
( мың теңгемен )
Сақтандыру тарифы
( сақтандыру сомасындағы пайызбен )
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиынтық
кестенің жалғасы
Сақтандыру ( қайта сақтандыру ) шарты бойынша комиссиялық сыйақы   ( мың теңгемен )
Шарт жасау күні ( талаптарды орындау басталған күн )
Шарттың іс- қимылының аяқталған күні ( талаптарды орындау аяқталған күн )
Сақтандыру ( қайта сақтандыру ) шарты бойынша сақтандыру төлемдері сомасы
( мың теңгемен )
Пайда алушының атауы ( фамилиясы , аты - жөні )
Сақтандыру
( қайта сақтандыру ) ұйымының Директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысының
( Директорлар кеңесі
болмаған жағдайда ) шешімдерінің деректемелері
Ескерту
9
10
11
12
13
14
15
2. Өзге операциялар
N
Тұлғаның атауы ( фамилиясы , аты - жөні )
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі
( заңды тұлға үшін ), жеке сәйкестендіру нөмірі
( бар болған жағдайда ) жеке тұлға үшін ))
Сақтандыру ( қайта сақтандыру ) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға сәйкес жатқызылған тұлғаның белгісі
Операциялар түрі
Валюталар түрі
Шарт бойынша мәміле сомасы
( мың теңгемен )
Шарт жасалған күн ( талаптарды орындау басталған күн )
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Шарттың іс- қимылының аяқталған күні ( талаптарды орындау аяқталған күн )
Шарт талаптары бойынша қамтамасыз ету
Төленетін сыйақы
( жылдық пайызбен )
Сақтандыру
( қайта сақтандыру ) ұйымының Директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысының
( Директорлар кеңесі болмаған жағдайда ) шешімдерінің деректемелері
Есепті күнгі ағымдағы қалдық
( мың теңгемен )
Ескерту
түрі
құны
( мың теңгемен )
сақтандыру
( қайта сақтандыру ) ұйымының пайдасы үшін аффилиирленген тұлғаларға
сақтандыру ұйымы аффилиирленген тұлғаның пайдасы үшін
9
10
11
12
13
14
15
16
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы (сақтандыру төлемдерін қоспағанда) 200 ___ "__" _____ жағдай бойынша жиынтықты түрде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына сәйкес есептелетін нақты төлем қабілетсіздігі маржасы мөлшерінің 0,1 пайызынан аспайды, ________ мың теңге болады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларына есепті кезең ішінде жеңілдік талаптар жасалған жоқтығын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы ақпаратта көрсетілгеннен басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен басқа мәмілелер жасалған жоқтығын растайды.
Бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның
орнындағы тұлға)___________________
Бас бухгалтер ____________________________________
Орындаушы ________________________________________
Мөрдің орны :
Кесте толтыру жөніндегі нұсқаулар :

1) в таблице указываются сведения обо всех сделках страховой (перестраховочной) организации с аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, сумма которых по каждому виду операций страховой (перестраховочной) организации с аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, превышает 0,1 процент в совокупности от размера фактической маржи платежеспособности, рассчитываемой в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 «Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331), по состоянию на соответствующую отчетную дату, в том числе о сделках, указанных в таблице (но, не ограничиваясь ими);
2) при определении суммы сделки по договору страхования (перестрахования) за основу принимается сумма страховых премий или страховых выплат;
3) если условия сделки по иным операциям не предполагают наличие обеспечения или выплату вознаграждения, то графы 10), 11) или 12), 13) не подлежат заполнению;
4) в таблице указываются сведения по сделкам, совершенным за период с начала текущего года.
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)_____________________________
Главный бухгалтер _________________________________
Исполнитель ________________________________________
Место печати

1) кестеде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен оның аффилиирленген тұлғаларымен жасалатын, сомасы, операцияларының әрбір түрі бойынша, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (айта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына сәйкес тиісті есепті күнге есептелген нақты төлем қабілетсіздігі маржасы жиынтық мөлшерінің 0,1 пайызынан асатын барлық мәмілелер жөніндегі, оның ішінде, кестеде көрсетілген мәмілелер (бірақ олармен шектелмей) жөніндегі мәліметтер көрсетіледі ;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша мәміленің сомасын анықтау кезінде сақтандыру сыйлықақыларының немесе сақтандыру төлемдерінің сомасын негізге алу қажет ;
3) егер өзге операциялар бойынша мәмілелердің шарттарында қамтамасыз ету немесе сыйақы төлемдері қарастырылмаса, онда 10),11) немесе 12), 13) бағандар толтырылмайды;
4) кестеде ағымдағы жылдың басынан бері жасалған мәмілелер   туралы ақпарат көрсетіледі.
Бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның
орнындағы тұлға)___________________
Бас бухгалтер ____________________________________
Орындаушы ________________________________________
Мөрдің орны.