О внесении изменений и дополнений в решение Аккольского районного маслихата от 20 марта 2006 года N С29-5 "Об утверждении Правил благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель и зеленых насаждений по Аккольскому району"
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 20 ноября 2008 года № C13-2. Зарегистрировано Управлением юстиции Аккольского района Акмолинской области 31 декабря 2008 года № 1-3-99. Утратило силу - решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 8 июня 2012 года № С-6-5
Сноска. Утратило силу - решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 08.06.2012 № С-6-5
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», статьей 3 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» и предложением Аккольского районного акимата, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Аккольского районного маслихата от 20 марта 2006 года № С 29-5 «Об утверждении Правил благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель и зеленых насаждений по Аккольскому району» (зарегистрированного в Региональном Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-3-49, опубликованного в районных газетах «Ақкөл өмірі» от 21 июля 2006 года № 12, «Знамя Родины KZ» № 17) следующие изменения и дополнения:
«Глава 7. Порядок установки и содержания малых архитектурных форм на территории населенных пунктов
Пункт 48 изложить в следующей редакции - «На вокзалах, рынках, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров.
На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
Установленные урны должны быть единого образца».
Глава 12-1 Содержание фасадов зданий и сооружений
95-1. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений, другие участники кондоминиума должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски. Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы города, должны иметь световое оформление;

Ақкөл аудандық мәслихатының 2006 жылғы 20 наурыздағы N С 29-5 "Ақкөл ауданын көркейту, санитарлық жағдайын камтамасыз ету, жерлер мен жасыл желектерді қорғау ережелерін бекіту туралы" шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2008 жылғы 20 қарашадағы N С13-2 шешімі. Ақмола облысы Ақкөл ауданының Әділет басқармасында 2008 жылғы 31 желтоқсанда N 1-3-99 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2012 жылғы 8 маусымдағы № С-6-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2012.06.08 № С-6-5 шешімімен
Қазақстан Республикасы “Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы” Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» кодексінің 3 бабына сәйкес, Ақкөл ауданы әкімдігінің ұсынысы бойынша, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ақкөл аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 20 наурыздағы № С 29-5 «Ақкөл ауданын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер мен жасыл желектерді қорғау ережелерін бекіту туралы» (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің аймақтық тізілімінде № 1-3-49 тіркелген, 2006 жылғы 21 шілдедегі аудандық “Ақкөл өмірі” газетінің 12 – ші, “Знамя Родины KZ” газетінің 17 – ші сандарында жарияланған) шешіміне келесі өзгертулер мен толықтырулар енгізілсін:
«7. Елді мекен аумақтарында кіші сәулеттендіру түрлерін орнату және ұстау тәртібі
48 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын – «Бекеттер, базарлар, саябақтар, демалу аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулықты сақтау мекемелерінде және басқа да адамдар көп жиналатын орындарда, көшелерде, қоғамдық жолаушылар тасымалы көліктерінің аялдамаларында, сауда объектілеріне кіреберістеріне қоқыс урналары орнатулары тиіс. Урналар адамдардың көп жиналатын жерлерінде ара қашықтығы 50 метрден кем емес, ал аулалар, саябақтар, алаңдар мен басқа да аумақтарда ара қашықтығы 10 метрден 100 метрге дейінгі қашықтықта орнатылуы қажет.
Қалалық жолаушылар тасымалы көліктерінің аялдамалары мен сауда объектілерінің кіреберістерінде екі урнадан орнату қажет.
Урналарды жуу ластануына байланысты, бірақ аптасына бір реттен кем емес уақытта жүргізілуі тиіс.
Бір үлгідегі урналар орнатылуы қажет».
12-1. Ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын ұстау
95-1. Басқаруында ғимараттар мен құрылғылары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен құрылғылардың иелері және басқа да кондоминиумға қатысушылар аталған объектілердің фасадтары мен олардың жеке бөліктерін  қайта ретке келтіру, жөндеу және сырлау бойынша жұмыстарды уақытылы орындауды, сондай-ақ фасадтарда орнатылған ақпарат таблицалары мен естелік тақталарды таза және дұрыс жағдайда ұстауды қамтамасыз етулері қажет. Фасадтары қала көшелеріне шығатын дүкендер мен кеңсе көрмелері жарықпен безендірілуі тиіс.

95-2. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов;
95-3. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств;
95-4. В случае если в собственности нескольких юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям;
95-5. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с Управлением культуры и Управлением архитектуры и градостроительства Акмолинской области, согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан;
95-6. Не допускается:
1) производить окраску фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
2) производить окраску фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем».
2. Приложение 1 к решению Аккольского районного маслихата от 20 марта 2006 года № С 29-5 «Об утверждении Правил благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель и зеленых насаждений по Аккольскому району» (зарегистрированного в Региональном Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-3-49, опубликованного в районных газетах «Ақкөл өмірі»  от 21 июля  2006 года № 12, «Знамя Родины KZ» № 17) изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в управлении юстиции Аккольского района и со дня официального опубликования в средствах массовой информации.
Председатель сессии
районного маслихата                        Д.Салыбекова
Секретарь районного
маслихата                                  Ю.Ужакин
СОГЛАСОВАНО:
Аким района                                А.С.Уисимбаев
Начальник отдела архитектуры
и градостроительства                       И.И.Карпова
Приложение
к решению сессии Аккольского
районного маслихата
от 20.11.2008 г. № С 13–2
ПРАВИЛА
благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны
земель и зеленых насаждений по Аккольскому району

95-2. Өз еркімен ғимарат фасадтары мен конструкциялық элементтерін қайта жабдықтауға рұқсат етілмейді.
95-3. Шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару құқығындағы ғимараттар, құрылыстар және құрылғылары және басқа да жылжымайтын объектілері бар бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар жұмыстарын қала құрылысы мен жобалық құжаттамаға, қала құрылысы нормативтары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа да арнайы нормаларына, оның ішінде оларға тиесілі ғимараттар мен құрылғылар фасадтарының жөндеу мен қайта ретке келтіруді өз немесе сырттан тартылған құралдар есебінен өткізу бойынша жүргізулері қажет;
95-4. Бірнеше жеке немесе заңды тұлғаның, заңды тұлғалардың шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару құқығында тұрғын немесе тұрғын емес ғимараттарында жеке тұрғын емес бөлмелері бар жеке меншік иелері, аталған ғимараттарын жөндеу мен қайта ретке келтіру шараларында ие болып отырған аудандарына пропорционалды үлестік қатынасуға тиісті. Ғимарат немесе құрылғы фасадын тегіс жөндеу мен қайта ретке келтіруді өткізу кезінде үлестік қатынаста болған тұлғалар осы мақсаттарға ие болып отырған аудандарына пропорционалды көлемінде жұмсалған қаражаттарын біріктіре алады;
95-5.Сәулет, тарихи немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын жөндеу, қайта ретке келтіру және қайта жаңарту Қазақстан Республикасының құқықтық актілерімен белгіленген нормативтар мен ережелерге сәйкес, Ақмола облысының мәдениет Басқармасы және сәулет және қала құрылысы Басқармаларымен келісу бойынша қорғау міндеттемелерінің негізінде жүзеге асырылады;
95-6. Келесіге рұқсат етілмейді:
1) алдын ала сәулет бөлшектерін қалпына келтірместен, ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын сырлауға;
2) табиғи немесе жасанды таспен кескінделген фасадтарды сырлауға».
2. Ақкөл аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 20 наурыздағы № С 29-5 «Ақкөл ауданын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер мен жасыл желектерді қорғау ережелерін бекіту туралы» (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің аймақтық тізілімінде № 1-3-49 тіркелген, 2006 жылғы 21 шілдедегі аудандық “Ақкөл өмірі” газетінің 12 – ші, “Знамя Родины KZ” газетінің 17 – ші сандарында жарияланған) шешімінің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
3. Осы шешім Ақкөл ауданы әділет басқармасында мемлекеттік тіркелген күннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми  жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрайымы                       Д.Салыбекова
Аудандық мәслихат
хатшысы                                    Ю.Ужакин
КЕЛІСІЛДІ:
Аудан әкімі                                А.С.Үйсімбаев
Сәулет және қала құрылысы
бөлімінің бастығы                          И.И.Карпова
Ақкөл аудандық мәслихаттың
2008 жылғы № С 13–2 шешіміне
1–қосымша
Ақкөл ауданын көркейту, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жерлер мен жасыл желектерді қорғау
ЕРЕЖЕЛЕРІ

1. Основные понятия и определения
1. Благоустройство территории – комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на территории населенных пунктов.
2. Инженерные сети и сооружения – важнейшие элементы инженерного благоустройства населенных пунктов, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории населенных пунктов.
3. Зеленые насаждения – элементы планировочного решения населенных пунктов, обеспечивающие санитарно – гигиенические и экологические условия, повышения уровня благоустройства и архитектурно – ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники).
4. Земляные работы  - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов.
5. Землепользователь – юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте или сельском  населенном пункте, независимо от целей и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, частные предприниматели, домовладельцы, арендаторы, кооператоры собственников квартир и другие).
6. Домовладелец – юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение.
7. Отведенная территория – участок земли, переданный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решением уполномоченных органов для размещения принадлежащих ему объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других).
8. Закрепленная территория  - участок земли, тяготеющий к отведенной юридическому или физическому лицу территории, используемый им, приписанный уполномоченным органом для ухода и обслуживания.
Закрепленными территориями в населенных пунктах являются:
- территорий улиц (тротуары, газоны и другие элементы благоустройства);
- внутри дворовые территории, не отведенные кооперативам собственникам квартир, кондоминиумам и другим (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей, закрепленная территория определяется пропорционально границам отведенных территорий или по согласованию сторон).
- территория на расстоянии 10 метров по периметру отведенной территории, а со стороны улицы – не далее «красной линии» улицы.
9. Улица – территория, населенных пунктов, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, остановки, подземные и наземные инженерные сети.
10. Общественные места – зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, площади, бульвары, пляжи и другие объекты.
11. Незастроенная территория – территория, на которой отсутствует все виды наземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования.

1. Негізгі түсініктер мен анықтамалар
1. Аумақтарды көркейту – қала аумақтарындағы адамдар өміршеңдігін жайлы, қолайлы қамтамасыз ететін жұмыстар мен элементтер кешені.
2. Инженерлік желілер мен құрылғылар – қала тұрғындары мен кәсіпорындарын жылумен, сумен, электр энергиясымен қамтамасыз ету, сондай – ақ, елді мекен аумақтарынан жер беті суын жинау мен бұру үшін бағытталған, қаланың инженерлік көркейтуінің маңызды элементтері.
3. Жасыл желектер – санитарлық – гигиеналық экологиялық шарттарды және көркейту мен сәулет ландшафтты ресімдеу (көк шөп шығатын алаңдар, гүлзарлар, ағаштар, бұталар) деңгейін арттыруды қамтамасыз ететін, елді мекеннің жобалау шешімінің элементі.
4. Жер жұмыстары – аумақтарды қазу, үйінділерді жию, қайта жабу, қазаншұңқырларды өңдеуге байланысты жұмыстар.
5. Жер пайдаланушы – елді мекен ішіндегі жер учаскелерін пайдаланатын, мақсаттары мен меншік түріне қарамастан, заңды немесе жеке тұлға (кәсіпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, жеке кәсіпкерлер, үй иелері, жалдаушылар, пәтер иелерінің кооперативтері және басқалар).
6. Үй иесі – жеке меншігіндегі үй құрылысы бар заңды немесе жеке тұлға.
7. Бөлінген аумақ – жер пайдаланушыға меншікке берілген, жер учаскесі немесе оған қатысты нысандарды орналастыру үшін өкілетті органның шешіміне сай пайдалану (ғимараттар, құрылғылар, көлік магистралдары және басқалар).
8. Бекітілген аумақ – заңды немесе жеке тұлғаға бөлінген аумақтар жетегіндегі, олармен пайдаланылатын, күту және қызмет көрсету үшін өкілетті органмен тіркелген жер учаскесі.
Елді мекен ішінде бекітілген аумақтар:
- елді мекен көшелерінің аумақтары (жаяусоқпақтар, шөп шығатын алаңдар және басқа да көркейту элементтері);
- кондоминиумдарға және басқаларға бөлінген пәтер иелерінің кооперативтері, аула ішіндегі аумақтар әрбір аулада бөлінген аумақтар шекараларына тепе – тең немесе тараптардың келісімі бойынша бекітілген бірнеше жер пайдаланушының болуы;
- бөлінген аумақтың периметрі бойынша 10 метр қашықтықтағы аумақ, ал көше жақтан көшелердің қызыл сызығынан аспау қажет.
9. Көше, жолдың жүретін бөліктері, жаяусоқпақтар, жасыл желектер, аялдамалар, жер асты және жер үсті инженерлік желілер орналасқан елді мекен аумақтары.
10. Қоғамдық орындар – жалпы пайдаланудағы демалыс аумақтары, саяжайлар, саябақтар, алаңдар, жағажайлар және басқа да нысандар.
11. Салынып бітпеген аумақ – негізгі жобалау нормасын қолдануды шектейтін, жер үсті және жер асты құрылыстарының барлық түрі жоқ аумақ.

2. Общие положения
12. Целью настоящих Правил является определение порядка благоустройства, обеспечения санитарного состояния, производства земляных работ и охраны зеленых насаждений в населенных пунктах, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на территории населенных пунктов.
13. В целях поддержания постоянной чистоты и порядка считать обязательным участие коллективов предприятий, учреждений, общественных и кооперативных организаций, жильцов в уборке отведенных и закрепленных территорий и уходе за зелеными насаждениями.
14. Предприятия, независимо от форм собственности, частные домовладельцы в границах отведенных и закрепленных территорий обязаны содержать за свой счет согласно архитектурным и санитарным нормам:
- жилье, культурно – бытовые, административные,  промышленные и торговые здания, вокзалы, стадионы и другие объекты с прилегающими к ним территориями;
- улицы, площади, проезды, дворовые территории, тротуары, зоны отдыха и места массовых гуляний, рынки и рыночные площади, городские кладбища с прилегающими к ним территориями, стоянки автомототранспорта;
Ограды, заборы, газонные ограждения, все виды рекламы  и рекламные установки, установки по декоративной подсветке зданий и памятников, фонари уличного освещения, вывески, витрины, опорные столбы, мемориальные доски, указатели наименований улиц, домовые номерные знаки, садово – парковые скамейки, урны, тележки, лотки, посадочные площадки и павильоны на остановках пассажирского транспорта;
- путепроводы, водопроводы, трансформаторные установки, дорожные покрытия улиц и площадей, знаки регулирования уличного движения, телефонные будки, радиотрансляционные устройства, антенны, будки - посты телефонной связи и метеорологических служб, переговорные устройства диспетчерских служб и другие гидротехнические,
инженерно - технические и санитарные сооружения;
- отведенные и закрепленные дворовые территории: их следует регулярно благоустраивать, ремонтировать, убирать, подметать, поливать, мыть, вывозить снег и мусор, посыпать песком, очищать водостоки и дренажи, не допускать сжигания мусора и листвы;
- бережно сохранять зеленые насаждения в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об охране окружающей среды» от 15 июля 1997 года т.к. зеленые насаждения независимо от их ведомственной принадлежности, составляют неприкосновенный фонд и строго охраняются законом;
- проводить полный комплекс агротехнических мероприятий: полив, обрезку, побелку стволов, удаление прикорневой поросли, внесение удобрений, рыхление приствольных кругов, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, косьбу газонов;
- систематически проводить работу по уничтожению вредителей и карантинных сорняков (повилики, амброзии, конопли и др.) своими силами или по договорам со специализированными службами;
- ежегодно в апреле – июне проводить 3-х месячники по благоустройству и санитарной очистке территорий населенных пунктов;
Владельцам подземных коммуникаций своевременно производить восстановление нарушенного благоустройства после производства ремонтных работ.

2. Жалпы ережелер
12. Осы Ережелердің мақсаты қала аумақтарындағы адамдар өміршендігін жайлы, қолайлы қамтамасыз ететін, Ақкөл қаласындағы көркейту тәртібін анытау, санитарлық жағдайын қамтамасыз ету, жер жұмыстарын жүргізу және жасыл желектерді қорғау болып табылады.
13. Үнемі тазалық пен тәртіпті қолдау мақсатында кәсіпорындар, мекемелер, қоғамдық және кооперативтік ұйымдардың, тұрғындар бөлінген және бекітілген аумақтар мен жасыл желектерді күтуге қатысуға міндетті болып саналсын.
14. Меншік түріне қарамастан кәсіпорындар, жеке меншік үй иелері сәулет және санитарлық нормаға сай, бөлінген және бекітілген аумақтар шекарасын өз есебін ұстауға міндетті:
тұрғын, мәдени – тұрмыстық, әкімшілік, өнеркәсіптік және сауда ғимараттары, вокзалдар, стадиондар мен басқа да олардың аумақтарының маңындағы нысандар; көшелер, алаңдар, өтетін жолдар, аула аумақтары, жаяусоқпақтар, жағажайлар, демалыс аймақтары мен көпшілік қыдыратын орындар, базарлар мен базар алаңдары, маңындағы аумақтар мен елді – мекен зираттары, автокөлік тұрақтары; қоршаулар, шарбақтар, көк шөп шығатын алаңдар қоршаулары, жарнаманың және жарнама қондырғыларының барлық түрі, ғимараттар мен ескерткіштерді декоративтік жарықтандыру бойынша қондырғылар, көшені жарықтандыру шамдары, маңдайшадағы жазулар, сөрелер, тірек бағандар, көшедегі мағаттар, ескерткіш тақталар, көше атауларының көрсеткіштері, үйлердің нөмір белгілері, бақты – саябақ отырғыштары, урналар, арбалар, науалар, жолаушылар көлігінің аялдамаларындағы отырғызатын алаңдар мен павильондар; жол желілері, су құбырлары, трансформаторлық қондырғылар, көшелер мен алаңдардың жол төсемдері, көше қозғалыстарын реттеу белгілері,  телефон будкалары, радиостанциялық қондырғылар, антенналар, телефон байланыстарының будка - постылары және метеорологиялық қызметтер, диспетчерлік, қызметтердің сөйлесетін қондырғылары және басқа да гидротехникалық, инженерлік - техникалық және санитарлық құрылғылар; бөлінген және бекітілген аула аумақтары: оларды жүйелері көркейту, жөндеу, жинау, сыпыру, жуу, қарды шығару және құм шашу, су ағар мен кәріздерді тазарту, қоқыс пен жапырақтарды жағуға жол бермеу;
«Қоршаған ортаны қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы  15 шілдедегі Заңына сай жасыл желектерді сақтау, себебі жасыл желектер олардың ведомстволық қатыстылығына қарамастан, жұмсалмайтын қор құрады және заңмен қатаң қорғалады; толық кешенді агротехникалық іс-шаралар өткізу: суару, шырпу, діндері ағарту, тамырына жақын өскіндерді жұлу, тыңайтқыштар салу, діңнің айналасын қопсыту, уытсыздындыру мен жараларын жабу, қуысын бітеу, көк шөп шығатын алаңдар шөбін шабу;
Зиянкестер мен арамшөптерді (арамсояу, амброзия, сора және басқа) жою жөнінде өз күштерімен немесе арнайы қызметтермен шарт бойынша жүйелі жұмыстар атқару; жыл сайын сәуір – маусым айларында елді – мекен аумақтарын көркейту және санитарлық тазарту бойынша айлық өткізу; елді – мекен аумақтарын көркейту, көгалдандыру бойынша байқау – конкурстар өткізу; жер асты коммуникацияларының иелері дер кезінде жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін бұзылған көркейтуді қалпына келтіру;

3. Порядок уборки территорий населенных пунктов
15. Предприятия (всех форм собственности), учреждения, общественные организации, физические лица, владеющие или выполняют эти работы на договорной основе со специализированными предприятиями.
Кроме уборки отведенных и закрепленных территорий, должны производиться полив улиц, площадей и других территорий.
16. Механизированная уборка проезжей части улиц и площадей, имеющих усовершенствованное покрытие, производится планово с 4 до 6 часов утра и в течение дня повторно по мере необходимости.
При уборке в ночное время (независимо от периода) должны приниматься меры, предупреждающие шум.
Мойка проезжей части улиц, тротуаров, площадей производится в плановом порядке, но не реже двух раз в неделю механизированными службами в период с 24 до 6 часов утра. Полив улиц повышенной запыленности осуществляется ежедневно не реже двух раз, в том числе не менее одного раза днем.
17. Уборка дорожного покрытия полотна улиц, прилегающих газонов, тротуаров, откосов, перекрестков с движением общественного транспорта в границах «красной линии», карманов и посадочных площадок автобусных остановок, площадей, путепроводов, парков, скверов, территорий кладбищ производится за счет средств районного бюджета.
18. Железнодорожные мосты и пути, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути, территория шириной 10 метров от крайних рельсов убираются силами и средствами железнодорожных организаций, эксплуатирующих данные сооружения.
19. Уборка и содержание автовокзалов, диспетчерских пунктов транспортного хозяйства, переговорных устройств с диспетчерскими службами и закрепленными за ними территорий осуществляется ведомствами транспортного хозяйства, на балансе которых они находятся.
20. Торгующие организации, частные лица, имеющие торговые точки и другие пункты по оказанию услуг населению, а также арендаторы этих помещений поддерживают чистоту в течение всего дня и производят очистку от мусора и грязи после окончания работы в радиусе 10 метров.
Запрещается у палаток, киосков, павильонов мелкорозничной торговли  и магазинов складировать тару и запасы товаров, а также использовать для складирования закрепленные территории.
21. Полигоны твердых бытовых отходов и общественные туалеты содержатся в надлежащем состоянии субъектами собственности на договорной основе за счет средств районного бюджета.

3. Елді - мекен аумақтарын жинау тәртібі
15. Кәсіпорындар (барлық меншік түріндегі), кәсіпорындар, қоғамдық ұйымдар, үй  - жайлар иелері немесе жалдаушы жеке тұлғалар, азаматтар бөлінген және бекітілген аумақтарды жинайды және қоқысты өздері шығарады немесе штатта аула сыпырушыны ұстайды немесе бұл жұмыстарды арнайы кәсіпорындармен шарт негізінде орындайды.
Бөлінген және бекітілген аумақтарды жинаудан басқа, суару мен көшелерді алаңдарды және басқа да аумақтарды жинаудан басқа да аумақтарды жууды орындауы керек.
16. Жетілдірген төсемі бар, көшелер мен алаңдардың жүретін бөліктерін механикалық жинау жоспарлы түрде таңғы 4-тен 6-ға дейін және қажет болған жағдайда күн ағымында қайта жиналады.
Түнгі уақытта жинау кезінде (кезеңге қарамастан) шуды ескертетін шаралар қолдану керек.
Көшелер, жаяусоқпақтар, алаңдардың жүретін бөліктерін жуу жоспарлы түрде, бірақ аптасына екі реттен кем емес механикалық қызметтермен сағат 24-тен таңғы 6-ға дейін жүргізіледі.
Шаңдануы көп болатын көшелерді суару күнделікті екі реттен кем емес жүргізіледі, соның ішінде күндіз бір реттен аз емес.
17. Көшелердің жол төсемін, маңайдағы көк шөп шығатын алаңдарын, жаяусоқпақтарын, еңісін, қоғамдық көлік қозғалыстарының қиылыстары «қызыл сызық» шекарасында, автобус аялдамаларының қалташалары мен отырғызу алаңдарды, автожол көпірлерін, жол желілерін, саябақтар, саяжолдар, бульварлар, зираттар аумақтарын жинау аудан бюджетінің қаржысы есебінен жүргізіледі.
18. Теміржол жолы мен көпірлер, еністер, үйінділер, өткелдер, жол арқылы өтетін жер, рельстер шетінен 10 метр ендіктегі аумақтар осы құрылғыларды пайдаланатын, теміржол ұйымдарының күшімен және қаржысымен жиналады.
19. Автобекеттерді, көлік шаруашылығының диспетчерлік пунктерін, диспетчерлік қызметтерімен сөйлесу құрылғыларын және оларға бекітілген аумақтарды жинау мен ұстау олардың теңгерімінде болып табылатын, көлік шаруашылығының ведомствосымен жүзеге асырылады.
20. Халыққа қызмет көрсететін, сауда нүктелері бар жеке тұлғалар және басқа пункттер, сондай – ақ осы үй – жайларды жалдаушылар күні бойы тазалық сақтауы керек және жұмыс аяқталғаннан кейін 10 метр радиусты қоқыс пен батпақтан тазартулары қажет.
Ұсақ бөлшек сауда сататын дүңгіршіктер, палаткалар, павильондар, мен дүкендер маңына босаған ыдыстар мен тауарлар қорын үюге, сондай – ақ бекітілген аумақтарға үюге тыйым салынады.
21. Қоғамдық дәретханалар мен тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын тиісті жағдайда ұстау шарт негізінде, меншік субъектілерімен аудан бюджетінің қаржысы есебінен жүргізіледі.

22. Уборка территорий рынков с прилегающей рыночной площадью, очистка отходосборников и надлежащее их содержание производятся собственниками рынков. Территории рынков (в т.ч. хозяйственные, рыночные площади) должны иметь твердое покрытие (асфальт, плитка и др.)
В теплый период года, помимо обязательного подметания, производится мойка территории рынка.
23. Территории зон отдыха, мест массовых гуляний, согласно выполненным проектам благоустройства, должны иметь:
1) общественные туалеты из расчета одно место на 75 посетителей;
2) урны, на расстоянии между ними не превышающие 40 метров;
3) мусоросборники из расчета один контейнер на 3500-4000 кв. м площади, раздевалки, гардеробы.
24. Уборка территорий зон отдыха и мест массовых гуляний производится организациями, за которыми закреплены эти территории в установленном законом порядке.
25. Уборка торговых точек в зонах отдыха и местах массовых гуляний производится торгующими организациями в течение всего дня с обязательным вывозом мусора.
26. Содержание и уборка стадионов, спортивных площадок осуществляется техническим персоналом балансодержателей.
27. Содержание и уборка отведенных и закрепленных территорий кооперативных гаражей, дачных, огородно-садоводческих обществ с зелеными насаждениями производится собственниками, кооперативами, обществами в радиусе 10 метров.
28. Запрещается установка внутри дворов жилых и общественных зданий металлических гаражей и погребов. Установленные самовольно гаражи и погреба подлежат сносу.
29. Территории кладбищ должны быть огорожены, а местах проезда иметь твердое покрытие, мусоросборники.
4. Порядок сбора и вывоза мусора твердых бытовых отходов
30. Вывоз мусора и бытовых отходов на полигоны твердых бытовых отходов от жилых домов, предприятий культуры, общественных организаций производится своими силами или по договорам со специализированными предприятиями.
31. Установка контейнеров для сбора мусора и отходов осуществляется домовладельцами, предприятиями, организациями, учреждениями, частными лицами по договорам со специализированными предприятиями, имеющими контейнеры на своем балансе. Контейнеры, мусоросборники, контейнерные площадки должны своевременно очищаться, содержаться в исправном состоянии и дезинфицироваться.
32. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, должны быть удалены от строений на расстоянии не менее 20 метров, но не более 100 метров по согласованию с отделом архитектуры и градостроительства, отделом Госсанэпиднадзора  и содержаться домовладельцами и другими землепользователями.

22. Маңындағы базар алаңдарымен базар аумағын жинау, қалдықтар жинайтынды тазарту және оларды тиісті ұстауды базардың меншік иесі жүргізеді. Базарлар аумақтарының (соның ішінде шаруашылық, базар алаңдары) қатты төсемдері (асфальт, плитка, булыжник және басқа) болу керек.
Жылдың жылы кезінде міндетті түрде сыпырудан басқа, базар аумақтарын жуу жүргізіледі.
23. Көркейтудің орындалған жобаларына сай, жағажайлар, демалыс аймақтары, көпшілік қыдыратын жерлер аумақтарында:
1) 75 келушіге бір орын есебімен қоғамдық дәретханалар;
2) ара қашықтары 40 метрден аспайтын урналар;
3) 3500 – 4000 шаршы метр алаңға бір контейнер есебінен қалдықтар жинағыш; киім шешетін орын, гардероб болу керек;
24. Жағажайлар, демалыс аймақтары мен көпшілік қыдыратын орындар аумақтарын жинау, сондай - ақ күнделікті таза құм немесе ұсақ тас себу, жиналған қалдықтарды алып, құмның үстіңгі қабатын механикалық қопсыту осы аумақтар бекітілген ұйымдармен белгіленген заң тәртібінде жүргізіледі.
25. Жағажайлардағы, саябақтар, саябаулар, демалыс аумақтары мен көпшілік қыдыратын орындардағы сауда нүктелерін жинау, міндетті түрде қоқысты шығару, күн ағымында сауда сатқан мекемемен жүргізіледі.Демалу  және қыдыру орындарында орналасқан сауда орындарында қоқыс шығару сауда жасайтын кәсіпорындарымен орындалады.
26. Стадиондар, спорт алаңдарын ұстау және жинау теңгерімінде ұсталатын техникалық персоналдарымен жүзеге асырылады.
27. Кооперативтік гараждың, саяжайлардың, жасыл желектермен бау – бақша қоғамдарының бөлінген және бекітілген, радиусы 10 метр аумақтарын ұстау мен жинау меншік иелерімен немесе осы кооперативтердің қоғамдық ұйымдарымен және қоғамдармен атқарылады.
28. Тұрғын және қоғамдық ғимараттар ауласының ішінде темір гараждар мен жерқоймалар орнатуға тыйым салынады. Өз еркімен орнатылған гараждар мен жерқоймалар бұзылады.
29. Зираттар аумақтары қоршалған болу керек, өтетін жолдарда қатты жамылғылар болу керек.
4. Қоқыстар мен тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару тәртібі
30. Тұрғын үйлерден, сауда және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарынан, балалардың оқу, емделу мекемелерінен, мәдени кәсіпорындардан, қоғамдық ұйымдардан тұрмыстық қалдықтарды шығару арнайы кәсіпорындарымен шарт бойынша жүргізіледі.
31. Қоқыс және қалдықтарды жинау үшін контейнерлер орнату үй иелерімен, кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларымен, жеке тұлғалармен шарт бойынша, баланстарында контейнерлер бар арнайы кәсіпорындарымен жүзеге асырылады.
32. Контейнерлер орнататын алаңдардың су өткізбейтін қатты жабуы және кіретін жолдары болуы керек, сәулет және қала құрылыстары бөлімімен, мемлекеттік санитарлық қадағалау органдарымен келісім бойынша құрылыстардан 20 метр қашықтықта, бірақ 100 метрден артпауы керек және үй иелерімен және басқа да жер пайдаланушылармен ұсталады.

33. В городе используется планово – регулярная система сбора и удаления твердых бытовых отходов:
1) для жилых массивов – согласно графику, установленному домовладельцам, КСК по согласованию с обслуживающим специализированным предприятием в соответствии с требованиями СаНПиНа;
2) для объектов общественного и культурного назначения – по мере необходимости, но не реже 2-х раз в неделю;
3) вывоз крупногабаритных твердых бытовых отходов осуществляется по заявкам.
34. Частные лица, предприятия, не охваченные обслуживанием специализированными предприятиями, вывоз мусора и твердых бытовых отходов производят своими силами и средствами на городскую свалку при условии наличия специально оборудованных транспортных средств. Факт вывоза мусора на городскую свалку должен быть подтвержден соответствующим документом.
35. В сельских населенных пунктах предприятия и сельхозформирования обязаны постоянно поддерживать обвалку, ограждения и чистоту на территории скотомогильников в надлежащем состоянии;
1) Осуществлять контроль за выполнением технологии складирования навоза в навозохранилищах и его применения, производить  работы по обваловке и озеленению территории вокруг навозохранилища.
2) Постоянно производить работы по обваловке, озеленению территорий вокруг свалки выполнять бортовку мусора.
5. Уборка и содержание территории в зимних условиях
36. В период с ноября по апрель уборка территории населенных пунктов, вывоз мусора, снега, льда, грязи должна производиться по мере необходимости в течение всего дня всеми субъектами собственности.
Запрещается загромождение проездов и проходов, укладка снега и льда в газоны с посадками.
37. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах должна производиться систематически силами и средствами владельцев и арендаторов зданий и сооружений с обязательным соблюдением мер предосторожности во избежание несчастных случаев и повреждений светильников, зеленых насаждений.
38. Механизированная очистка и посыпка песком проезжей части улиц, площадей, путепроводов, перекрестков, тротуаров, подъемов и спусков, пешеходных переходов, лестничных сходов производится в плановом порядке специализированными предприятиями за счет районного бюджета.
39. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности могут заключать со специализированными предприятиями договоры на механизированную уборку и посыпку территорий, расположенных на отведенных и закрепленных территориях, или выполнять эти работы своими силами.

33. Елді – мекенде тұрмыстық – қатты қалдықтарды жинау мен төгудің оларды белгіленген кезеңмен тапсырыссыз қалдықтар жинайтын нысандар аумақтарынан шығарудың жүйелілігі орнатылған.
1) тұрғын үйлер кеңістіктері үшін – үй иелерімен бекітілген кестеге сай, контейнерлерде қоқыс және тұрмыстық қатты қалдықтардың үйіліп қалуын болдырмау;
2) қоғамдық және мәдени бағыттағы нысандар үшін – қажет болған жағдайда, бір аптасына 2 реттен аз емес;
3) ірі көлемдегі тұрмыстық қатты шығару тапсырыс бойынша жүзеге асырылуы керек;
34. Арнайы кәсіпорындармен қызмет көрсетуге қамтылған жеке тұлғалар. Кәсіпорындармен қоқыс және тұрмыстық қатты қалдықтарды шығаруды арнайы жабдықталған көлік құралдары бар болған жағдайда, өз күшімен және қаражатымен орындайды. Қалалық қоқыс төгетін орынға қоқыс шығару ісі тиісті құжаттармен расталуы керек.
35. Ауылдық елді мекендерде кәсіпорындар мен ауылшаруашылық құрылымдар өлген малды қорымға жинап, оның маңайын қоршап, балшық үйіп, ұдайы тазалығын сақтауға міндетті:
1) Малдың қыйын арнайы жерге үйгізіп, оның маңайына балшық үйіп көгалдандыру жұмыстарын жүргізуге міндетті.
2) Қоқыс төгетін алаңдардың маңайына балшық үйіп, қоқысты бір жерге үйіп, алаң маңайын көгалдандыру жұмыстарын жүргізуге міндетті.
5. Қыс жағдайында аумақтарды жинау және ұстау
36. Қарашадан сәуірге дейінгі аралығындағы кезеңде елді мекен аумақтарын жинау, қоқыс, қар, мұз, балшық және құм шығару қажет болған жағдайда жекеменшік субъектілерімен күні бойы жүргізілуі керек. Жүріс және өтетін жерлерге бөгет жасау және өсімдіктер өсетін жерлерге қар және мұз салуға тыйым салынады.
37. Төбелердегі қарды тазарту және төбелердегі, жиектер мен су ағатын құбырлардағы бұлтықтарды алу, жүргіншілердің бақытсыз жағдайға душар болуына жол бермейтін және ауа желілері, шырақтар, жасыл желектерге нұқсан келтірмеу шараларын міндетті түрде сақтап, ғимаратттар мен құрылыстар иелері мен жалдаушылар күшімен және қаржысымен жүйелі түрде жүргізілуі керек.
38. Көшелер, алаңдар, көпірлер мен жолжелілерінің жүретін бөліктерін, жол қиылыстары, өрлеу әне еңістер, жаяусоқпақтар, жүргіншілер өткелдерін, баспалдақтарды механикалық тазарту және құм себу жоспарлы түрде арнайы кәсіпорындармен аудан бюджетінің есебінен жүргізіледі.
39. Меншік түріне қарамастан, жеке және заңды тұлғалар жаяусоқпақтар, өткелдер, алаңдар, бөлінген және бекітілген аумақтарда орналасқан, басқа да адамдар көп жиналатын жерлер мен өткелдерді механикалық жинау құм себуге арнайы кәсіпорындармен шарт жасауы мүмкін немесе осы жұмыстарды өз күшімен атқарады.

40. Землепользователи обязаны на отведенных и закрепленных территориях предусматривать противогололедные мероприятия.
41. Запрещаются стихийные стоянки автотранспорта на улицах города, мешающие расчистке улиц от снега.
6. Порядок пользования улицами, дорогами, дорожными
сооружениями, содержание и порядок их охраны
42. Улицы и дороги со всеми входящими в их состав сооружениями, являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования. Пользование улицами, дорогами, содержание и порядок их охраны должны осуществляться с соблюдением настоящих Правил, принятых в соответствии с требованиями Правил дорожного движения.
43. Обязанностью всех пользователей улиц, дорог с инженерными сооружениями является обеспечение бесперебойного движения транспортных средств, запрещается:
1) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
2) заграждение или загромождение улиц и дорог, какими- либо предметами, строительными материалами, машинами;
3) проведение работ сверх установленных границ;
4) покрытие землей и строительными материалами деревьев, кустарников, газонов и т.д.
5) спуск канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог, мытье машин;
6) производство работ, связанных с разрушением дорожного полотна. Без согласования;
7) выпуск загрязненных транспортных средств, выносящих грязь на проезжую часть дорог;
8) проезд по улицам и дорогам транспортных средств, общие габариты, вес и нагрузка на ось которых превышает нормы, установленные ГОСтами или больше указанных на запрещающих знаках;
9) съезд и въезд транспортных средств другой техники, проезд через улицы и дороги в не установленных местах и через бордюрные камни;
10) стоянка транспортных средств на тротуарах, пешеходных дорожках, разделительных полосах, на газонах, в местах общего пользования у жилых домов, магазинов, аптек, рынков, служебных заданий;
11) провоз сыпучих и других грузов без соответствующей упаковки, загрязняющих улицы и дороги;
12) проезд техники на гусеничном ходу, кроме исключительных случаев для очистки проезжей части улиц от снега и снежного наката.
44. Надзор за содержанием дорожного покрытия городских улиц и дорог осуществляется балансодержателем и отделом дорожной полиции районного отдела внутренних дел путем постоянных наблюдений и регулярных обследований с целью;

40. Жер пайдаланушылар бөлінген және бекітілген аумақтарда тайғаққа қарсы іс-шаралар қарастыруға міндетті.
41. Қардан қала көшелерін тазартуға кедергі келтіретін, қала көшелерінде бей - берекет автокөліктер қоюға тыйым салынады.
6. Көшелер, жолдар, жол құрылғыларын пайдалану тәртібі және оларды ұстау мен қорғау тәртібі.
42. Көшелер мен жолдар олардың құрамына кіретін барлық құрылғылар мемлекет меншігі болып табылады және қолдануға бағытталған. Көшелерді, жолдарды және құрылғыларын пайдалану, оларды ұстау мен қорғау тәртібі жол қозғалысы Ережелерінің талаптарына сай қабылданған, осы Ережелерді сақтаумен жүзеге асырылуы қажет.
43. Инженерлік құрылғылармен көшелерді, жолдарды пайдаланушылардың барлығының міндеті көлік қозғалысының үзіліссіздігін қамтамасыз ету болып табылады, тыйым салынады:
1) көшелер, жолдар мен жол құрылғыларына жол қозғалысын реттейтін белгілер, құралдар, жасыл желектер мен басқа жол құрылымдарына нұқсан келтіруге;
2) көшелер мен жолдарды қандай – да бір заттармен, құрылыс материалдарымен, машиналармен қоршап немесе үйіп тастауға;
3) белгіленген шекаралдардан артық жұмыстар орындауға;
4) жерді және ағаштарды, бұталарды, көк шөп шығатын алаңдарды, құдықтар люктерін, су ағатын торларды, науалар мен қыраттарды, су өткізетін құбырлар мен дренаждарды құрылыс материалдарымен жабуға;
5) көшелер мен жолдардың өтетін бөлігіне кәріздік, өндірістік және іркілген суларды ағызуға;
6) жол төсемдерін бұзуға байланысты жұмыстарды келісімсіз жүргізуге;
7) жолдардың жүру бөлігіне лас шығаратын көлік құралдарын шығаруға;
8) МемСТ белгіленген немесе тыйым салынатын белгілерде көрсетілген, жалпы габариты, білікке салмағы мен жүк салмағы нормадан артатын көлік құралдарының көшелер мен жолдардан өтуіне;
9) Көшелер мен жолдарды белгіленбеген орындары арқылы және жиек тастар арқылы өтуге, көлік құралдары мен басқа техникалардың кіруіне және шығуына;
10) жаяусоқпақтарда, жүргіншілер жолдарында, бөлік жолақтарында, көк шөп шығатын алаңдарда, тұрғын үйлер, дүкендер, дәріханалар, базарлар, қызметтік ғимараттар, жалпы қолдану орындарына көлік құралдарын қоюға;
11) көшелер мен жолдарды ластайтын, тиісті орауы жоқ төгілетін және басқа да жүктерді тасымалдауға;
12) қысқы уақытта қызыл судан өтетін бөлігін тазарту  үшін айрықша жағдайдан басқа, шынжыр табанды техниканың өтуіне.
44) Елді мекен көшелері мен жолдарының жабуын ұстауды қадағалау теңгерімде ұстаушымен және аудандық ішкі істер басқармасы жол полициясы бөлімімен үнемі қадағалау және жүйелі тексеру арқылы жүзеге асырылады, мақсаты:

1) обеспечение круглосуточного, бесперебойного, безопасного движения городского транспорта и пешеходов;
2) предохранения дорожного покрытия от преждевременного износа и разрушения;
3) систематического улучшения состояния городских дорог, в соответствии с требованиями развивающегося городского транспорта;
4) своевременного выявления отклонений от нормального состояния дорожного покрытия, обнаружение дефектов и повреждений для последующего их устранения, в отдельных случаях (провалы проезжей части, гололед, повреждение улиц и дорог при аварийной ситуации) ограничивать или запрещать движение транспорта на отдельных участках улиц для принятия оперативных мер по восстановлению нормальных условий движения.
7. Порядок установки и содержание малых архитектурных форм
на территории населенных пунктов
45. Все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с Правилами, определяющими порядок застройки территории города и населенных пунктов.
46. Строительство и установка оград, заборов, киосков, ларьков, палаток, павильонов, урн, садово – парковых скамеек, рекламных стендов, оформление вывесок, всякого рода наглядных и других устройств допускается только после согласования с отделом архитектуры и градостроительства.
47. Все элементы внешнего благоустройства должны  содержаться в исправном состоянии, обновляться не реже одного раза в год.
48. На вокзалах, рынках, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров.
На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
Установленные урны должны быть единого образца.
49. Допускается предельное заполнение урн на 2/4 объема. За установку, содержание урн в чистоте и исправном состоянии, их сохранность на отведенных и закрепленных территориях несут ответственность землепользователи, на землях общего пользования  - предприятия, осуществляющие уборку этих территорий на договорных условиях за счет средств районного бюджета.
50. Владельцы жилых, служебных, производственных и прочих зданий, сооружений обязаны иметь вывески с названием предприятия на двух языках, номерные знаки и содержать  их в исправном состоянии.

1) елді мекендік көліктер мен жүргіншілердің тәулік бойы үзіліссіз, қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету;
2) жол жабуларын ерте тозу мен бұзылудан сақтау;
3) қалалық көлікті дамыту талаптарына сай, қала жолдарының жағдайын жүйелі жақсарту;
4) жол жабуларының қалыпты жағдайынан  оларды жою үшін дер кезінде ақаулар мен бүлінуді анықтау, жекелеген жағдайларда (жолдың жүретін бөлігінің құлаулы, көк тайғақ, апат жағдайында көшелер мен жолдардың бүлінуі) қозғалыстың қалыпты жағдайларын қалпына келтіру бойынша шұғыл шаралар қабылдау үшін көшелердің жекелеген учаскелерінде көлік қозғалыстарын шектеу мен тыйым салу.
7. Елді мекен аумақтарында кіші сәулеттендіру түрлерін орнату мен ұстау тәртібі
45. Сыртқы көркейтудің элементтері, соның ішінде ғимараттардың қас бетін жөндеу қала және елді мекен аумақтарының құрылыс тәртібін анықтайтын Ережелерге сәйкес орындалуы керек.
46. Қоршаулар, қорғандар, дүңгіршіктер, дүкеншілер, шатырлар, павильондар, урналар, баубақ  - саябақ отырғыштары, жарнама стендтері, маңдайшадағы көркемдеулер, әр түрлі көрнекі және басқа құрылғыларды орнату сәулет және қала құрылысы бөлімімен келіскеннен кейін ғана салу мен орнатуға жол беріледі.
47. Сыртқы көркейтуден барлық элементтері дұрыс жағдайда ұсталып, жылына бір реттен кем емес жаңартылуы керек.
48. Бекеттер, базарлар, саябақтар, демалу аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулықты сақтау мекемелерінде және басқа да адамдар көп жиналатын орындарда, көшелерде, қоғамдық жолаушылар тасымалы көліктерінің аялдамаларында, сауда объектілеріне кіреберістеріне қоқыс урналары орнатулары тиіс. Урналар адамдардың көп жиналатын жерлерінде ара қашықтығы 50 метрден кем емес, ал аулалар, саябақтар, алаңдар мен басқа да аумақтарда ара қашықтығы 10 метрден 100 метрге дейінгі қашықтықта орнатылуы қажет.
Қалалық жолаушылар тасымалы көліктерінің аялдамалары мен сауда объектілерінің кіреберістерінде екі урнадан орнату қажет.
Урналарды жуу ластануына байланысты, бірақ аптасына бір реттен кем емес уақытта жүргізілуі тиіс.
Бір үлгідегі урналар орнатылуы қажет.
49. 2/4 көлемге урналардың толуына жол беріледі. Урналарды таза және  дұрыс ұстау мен орнату, олардың сақталуына бөлінген және бекітілген аумақтардағы жер пайдаланушылар, жалпы пайдаланатын жерлерде осы учаскелерді шарттық жағдайлармен елді- мекен есебінен жинайтын кәсіпорындар жүзеге асырады.
50. Тұрғын, қызметтік, өндірістік және басқалай ғимараттардың иелері екі тілде кәсіпорын атауы бар маңдайшалардың болуына жауап береді және оларды дұрыс ұстауға міндетті.

51. Рекламные установки, вывески и другие наглядные устройства должны быть выполнены владельцами красочно, в общем стиле, с необходимым минимумом информации.
8. Порядок производства работ, связанных с разрушением
дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов
52. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного уполномоченным органом.
53. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытии дорожных покрытий, разрытии улиц, площадей и других мест общего пользования необходимо вызвать на место представителей организаций, дающих согласование. К производству работ допускается приступить только после получения на месте разрешения. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, имеющие какой – либо складированный материал или какое – либо имущество в месте производства аварийных работ, обязаны по первому требованию немедленно своими силами освободить этот участок.
В исключительных случаях для обеспечения жизнедеятельности особо важных объектов города (котельных, больницы и других), требующие немедленной ликвидации аварий, допускается приступить к устранению аварий без оформления разрешения.
54. Все юридические и физические лица, планирующие работы по строительству или реконструкции инженерных сетей, дорог, тротуаров и т.п., обязаны до 15 ноября в предшествующем к планируемому году и повторно до 1 марта в планируемом году подать заявку в уполномоченный орган с указанием намеченных сроков производства работ, с приложением необходимых чертежей.
Организации, не представившие заявки, к производству земляных работ не допускаются.
55. Для увязывания времени производства работ по укладке, реконструкции подземных инженерных сетей с работами по строительству, реконструкции улиц, площадей и других мест общего пользования и во избежание вскрытия асфальтобетонных покрытий в год постройки и в последующие 5 лет, организации города, намечающие эти работы, обязаны не позднее 1 марта предшествующего к планируемому году представить в отдел архитектуры и градостроительства заявки с указанием намеченных сроков производства работы с приложением трасс и адресных списков к ним.
56. При производстве работ на улицах в случае связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, заказчик оформляет соответствующее распоряжение городского акимата на закрытие движения автотранспорта, а при необходимости изменения маршрута движения общественного транспорта – оповещает горожан через средства массовой информации.

51. Жарнама қондырғылары, маңдайшадағы жазулар және басқалай көрнекілік қондырғылар иелерімен әдемі, жалпы стильде, қажетті мөлшердегі ақпараттары бар болып орындалуы керек.
8. Жол жабуларын, жаяусоқпақтарды, көк шөп шығатын алаңдар мен басқа да нысандарды бұзуға байланысты
52. Заңды және жеке тұлғалар қала аумақтарында жол жабуларын, жаяусоқпақтарды, көк шөп шығатын алаңдар мен басқа нысандарды, қалалық шаруашылық элементтерін бұзуға байланысты, жер жұмыстарын, немесе басқадай жұмыстарды өкілетті органмен берілген, жазбаша рұқсат берілген кезде ғана жүргізіледі.
53. Қалпына келтіру жұмыстарын кідіріссіз жүргізуді талап ететін, инженерлік жүйелерде апат болған кезде, жол жабуларын ашуды, көшелер алаңдарды және басқа да жалпы пайдаланудағы орындарды қазуға келісу беретін, ұйымдар өкілдерін сол орынға шақыру керек. Жұмыстар жүргізуге сол орында рұқсат (ордер) алғаннан кейін ғана жұмыстар жүргізуге рұқсат етіледі. Апаттық жұмыстарды жүргізу орнында қандай да бір үйілген немесе қандай да бір мүлкі бар меншік түріне қарамастан, заңды және жеке тұлғалар осы учаскені бірінші талап бойынша тез арада өз күшімен босатуға міндетті.
Тез арада апатты қажет ететін, елді мекеннің өміршеңдігін қамтамасыз ететін елді мекеннің маңызды нысандары үшін ерекше жағдайда, келісім беретін, ұйымдар өкілдерінің қатысуымен рұқсат беруді ордер) ресімдеусіз, одан әрі 24 сағат ішінде жұмыстарды жүргізуге рұқсат беруді ресімдеп, апатты жоюға кірісуге жол беріледі.
54. Инженерлік желілер, жолдар, жаяусоқпақтар құрылысын немесе қайта құру бойынша жұмыстарды жоспарлаған барлық заңды және жеке тұлғалар, жоспарланған жылдың алдында келетін 15 қарашасына дейін және екінші рет жоспарланған жылдың 1 наурызында қажетті сызбалар қосымшасымен жұмыстарды орындауға белгіленген мерзімді көрсетіп өкілетті органға тапсырыс беруге міндетті.
Тапсырыс бермеген ұйымдарға жер жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
55. Көшелер, алаңдар және басқа да жалпы пайдаланудағы орындар құрылысы бойынша жұмыстармен жер асты инженерлік желілер төсеу жөніндегі жұмыстар жүргізу уақытын байланыстыру үшін және салынған жылы асфальт, бетонды жабуды қопаруды болдырмауға және салынғаннан кейін 5 жыл ішінде, осы жұмыстарды белгілеген елді – мекен ұйымдары ағымдағы жылдың алдында келетін жылдың 1 наурызынан кеш емес сәулет бөліміне, трассалар және мекен – жай тізімдерін қоса жұмыстарды орындау белгіленген мерзімін көрсетіп тапсырыс беруге міндетті.
56. Көлік қозғалыстарын шектеуге немесе жабуға байланысты жағдайда көшелерде жұмыстар жүргізу кезінде, тапсырыс беруші автокөлік қозғалысын жабуға қалалық әкімдікпен тиісті өкім рәсімдейді, ал қоғамдық көлік қозғалыстарының бағытын өзгертуге қажет болған жағдайда бұқаралық ақпарат құралдары арқылы елді – мекен тұрғындарын хабардар етеді.

57. Объект, элемент городского и сельского хозяйства, должен быть приведен в надлежащее состояние к окончании срока  работы, указанного в ордере. Работы по просроченным ордерам считаются самовольным разрытием. Продление разрешения осуществляется после привлечения виновных в нарушении настоящих Правил к ответственности.
58. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений производитель работ обязан не позднее, чем за сутки до начала работ вызвать на место представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
59. Производитель работ обязан до начала работ выполнить следующее:
1) строительные площадки должны быть огорожены по всему периметру плотным забором установленного образца с предупреждающими знаками, благоустроены так, чтобы исключить засорение улиц выезжающим транспортом;
2) проезды, как правило, должны выходить на второстепенные улицы и оборудоваться шлагбаумами. В ограждениях должно быть минимальное количестве проездов;
3) на период строительства или капитального ремонта за строительной организацией закрепляется участок дороги основной магистрали по длине 600 метров в ту и другую стороны от строящегося объекта для ежедневной очистки от грязи;
4) в местах движения пешеходов установить пешеходные мостики на расстоянии не более 200 метров друг от друга и обеспечить освещение участка строительства или капремонта в ночное время.
5) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить их глухими щитами  гарантирующими их сохранность;
6) при необходимости закрытия проездов или путей движения пешеходов подготовить объездные пути и ясно обозначить объезд соответствующими знаками;
60. Производство работ ведется согласно действующим нормам и правилам, а также указанным в ордере условиям.
61. Асфальт, снятый с покрытия и грунт, непригодный для обратной засыпки, вывозятся в процессе работ в специально отведенные места. Бордюрный тротуарный камень разбирается, складируется и сдается по акту для хранения и повторного использования. Запрещается заваливать землей и стройматериалами зеленые насаждения, водосточные решетки и т.п. Для защиты должны применяться деревянные щиты и короба.
62. Ответственность за нарушения подземных сетей и сооружений, внешних элементов благоустройства несет организация – получатель ордера.
В каждом случае повреждения составляется акт при участии представителей заинтересованных организаций, где указывается причина повреждения, виновные, меры по ликвидации повреждения, стоимость и сроки восстановительных работ. При несоблюдении сроков и технических условий по ликвидации повреждений виновные лица возмещают всю стоимость восстановительных работ.
Восстановление нарушенных покрытий и элементов благоустройства должно быть начато не позднее чем через двое суток после окончания работ по обратной засыпке грунтом. Ответственность за качество восстановительных работ несет организация – получатель ордера.

57. Елді – мекендік шаруашылық нысандары, элементтері ордерде көрсетілген жұмыс мерзімінің соңында тиісті жағдайға келтірілуі керек. Мерзімі өтіп кеткен ордер бойынша жұмыстар жасау өз еркімен қазу болып саналады. Ордерді ұзарту осы Ережелерді бұзушы кінәлілер жауапқа тартылғаннан кейін жүзеге асырылады.
58. Инженерлік жүйелер мен құрылғылардың зақымдануын ескерту және байқауға қажетті шаралар қабылдау үшін жұмыс жасаушы бір тәуліктен кеш емес, жұмысты бастағанға дейін сол орынға мүдделі ұйымдардың өкілдерін шақыруға міндетті. Солармен бірлесе отырып, қолда бар жүйелер мен құрылғылардың нақты орналасқан жерін анықтайды және олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
59. Жұмыстарды жүргізуші жұмысты бастағанға дейін келесідегілерді орындауға міндетті:
1) құрылыс алаңдары барлық өлшемдер бойынша ескертетін белгілермен бекітілген үлгімен қатты қоршаулармен қоршауы керек, өтіп жатқан көліктен кешенді ластамау үшін қолайлы болуы керек;
2) ереже бойынша өтетін жолдар қосымша көшелерге шығып және шлагбауммен жабдықталуы керек. Қоршауларда өтетін жолдар аз мөлшерде болуы керек;
3) құрылыс ұйымдары үшін құрылыс немесе күрделі жөндеу кезінде балшықтан күнделікті тазарту үшін салынып жатқан нысанның осы және басқа жағында ұзындығы 600 метр негізгі магистраль жолдың учаскесі бекітіліп беріледі;
4) жүргіншілер жүретін орындарды  бір бірінен 200 метрден аспайтын қашықтықта жүргіншілер көпірі орнатылады және түнгі уақытта құрылыс немесе күрделі жөндеу учаскесін жарықпен қамтамасыз ету;
5) жұмыс аймағында жасыл желектер бар болса. Оларды қалқандармен қоршау, олардың сақталуына кепілдік беру;
6) өтетін жолдар немесе жүргіншілер қозғалысының жүйелерін жабу қажеттілігі кезінде айналма жолдар дайындау және айналма жолды тиісті белгілермен айқын белгілеу;
60. Жұмыстарды жүргізу қолданыстағы нормалар мен ережелерде, сондай – ақ ордерде көрсетілген шарттарға сай жүргізіледі.
61. Жолдың алынған асфальты мен топырағы, қайта салуға жарамсыз болғандықтан, жұмыс үрдісіне шығарылады. Жиектер мен жаяусоқпақ тастары бөлшектелінеді, үйіледі және сақтау мен қайта пайдалану үшін акт бойынша өткізіледі. Жасыл желектерге, су ағатын торларға, науаларға және т.б. топырақ пен құрылыс материалдарын үюге тыйым салынады.
62. Жер асты жүйелер мен құрылғыларға, сыртқы көркейту элементтерін бұзғаны үшін ордер алған ұйым жауап береді. Зақым келтірудің әрбір жағдайында мүдделі ұйымдар өкілдерінің қатысуымен зақым келу себебі, кінәлі адам, зақым келуді жою бойынша шаралар, қалпына келтіру құнының мерзімдері көрсетілген, акт жасалады.
Зақым келуді жою бойынша мерзімі мен техникалық шарттарды сақтамаса, кінәлі адамдар барлық қалпына келтіру құнын өтейді. Жабулар мен көркейту элементтерін бұзуды қалпына келтіру топырақпен қайта жабу жұмыстарын аяқтағаннан кейін екі тәуліктен кеш емес басталуы керек. Қалпына келтіру жұмыстарының сапасына ордер алған ұйым жауап береді.

63. В случае производства работ по восстановлению разрушенных и поврежденных объектов городского и сельского хозяйства за счет районного бюджета все расходы компенсируются за счет организации – получателя ордера.
64. Сроки производства работ устанавливаются согласно календарному графику в соответствии с действующими нормами продолжительности строительства. При строительстве или ремонте подземных коммуникаций с продолжительностью работ более двух месяцев ордер выдается на участки по мере окончания всего комплекса работ на них.
65. Производство работ, связанное с разрушением дорожных покрытий дорог, тротуаров и площадей в течение пяти лет после устройства или капитального ремонта запрещается, кроме исключительных случаев по разрешению акимов городского и сельских округов.
66. Восстановление покрытий в местах разрытия разрешается только после приемки работ уполномоченным органом. Ответственность за качество восстановительных работ, за просадку и деформацию покрытий несет организация, которая производила разрытие.
67. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ уполномоченный орган имеет право приостановить начатые работы, требовать устранения допущенных нарушений, взыскать убытки за причиненный ущерб, принимать меры по привлечению виновных лиц к административной и уголовной ответственности.
68. Качество выполнения восстановительных работ принимается уполномоченным органом.
69. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования на местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
9. Порядок содержания и защиты зеленых насаждений
70. Зеленые насаждения являются общенародным достоянием, важным оздоровительным фактором и украшением населенных пунктов. Их охрана и содержание – обязанность каждого юридического физического лица.
71. Текущее содержание, сохранность и воспроизводство зеленых насаждений возлагается на владельцев, землепользователей, юридических и физических лиц, за которыми закреплены территории:
1) в жилых микрорайонах, на улицах перед жилыми домами от строений до тротуарной линии – кооперативы собственников квартир, владельцы жилого фонда;
2) на объектах общего пользования (парки, скверы, аллеи и т.д.) и вдоль улиц до тротуарной линии – предприятия, выполняющие работы на договорной основе за счет районного бюджета;
3) на территориях промышленных предприятий, организаций, учреждений и других объектов различных форм собственности, а также закрепленной за ними территории и санитарно – защитных зонах – руководители предприятий и владельцы этих объектов;

63. Қала бюджеті есебінен бұзылған және зақымдалған қалалық шаруашылық нысандарын қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізілген жағдайда барлық шығындар ордер алушы – ұйым есебінен өтеледі.
64. Жұмыстар жүргізу мерзімі қолданыстағы құрылыс ұзақтығының нормасына сай күнтізбелік кесте негізінде белгіленеді. Екі айдан астам жұмыс уақытымен құрылыс кешенінің аяқталуына байланысты учаскелеріне ордер беріледі.
65. Жол төсемдері, жаяусоқпақтар мен алаңдар орнатылғаннан немесе күрделі жөндеуден кейін бес жыл ішінде жол жабуларының бұзылуына байланысты жұмыстар жүргізуге тыйым салынады, қала әкімінің рұқсаты бойынша ерекше жағдайдан басқа.
66. Өкілетті орган қазылған жерлердің жабуын қалпына келтіруге жұмыстарды қабылдағаннан кейін ғана рұқсат беріледі, қалпына келтіру жұмыстарының сапасына, жабулардың шегуіне және сынының бұзылуына осы жерді қазған ұйым жауап береді.
67. Жұмыстарды орындау шарттарын бұзған жағдайда, қалпына келтіру сапасыз немесе қалпына келтіру мерзімдері бұзылса, өкілетті органның басталған жұмыстарды тоқтатуға, жіберілген бұзушылықты жоюды талап етуге, келтірілген зиян шығынын өндіртіп алуға, кінәлі адамдарды әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартуға шаралар қолдануға құқылы.
68. Қалпына келтіру жұмыстарын орындаудың сапасы өкілетті органмен қабылданады.
69. Жол жабуларын қопару және көшелер, алаңдар мен жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қазу бойынша жұмыстарды орындайтын ұйымдар мен кәсіпорындар жұмыс жүргізетін орындарға ақпарат қалқандарын орнатуы керек.
9. Жасыл желектерді ұстау мен қорғау тәртібі
70. Жасыл желектер жалпы халықтық игілік, маңызды сауықтыру факторы және қаланың әшекейі болып табылады. Оларды  қорғау мен сақтауға - әрбір заңды және жеке тұлға міндетті.
71. Жасыл желектерді ағымдағы ұстау, қорғау мен өсіру жер пайдаланушылар иелеріне, аумақтар бекітілген заңды және тұлғаларға жүктеледі:
1) тұрғын шағын аудандардағы, тұрғын үйлер алдындағы көшелердегі құрылыстардан жаяусоқпақ сызығына дейін пәтерлер иелерінің кооперативтеріне, тұрғын үй қорының иелеріне;
2) жалпы пайдаланудағы нысандарда (саябақтар, саяжолдар, саябаулар және т.б.) және жаяусоқпақ сызығына дейінгі көшелер бойы аудан бюджетінің есебінен шарт негізінде жұмыстар атқаратын кәсіпорындарға;
3) өндірістік кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер мен басқа да әртүрлі меншік түріндегі нысандар, сондай – ақ оларға бекітілген аумақтар мен санитарлық қорғау аумақтары кәсіпорындар басшыларына және осы нысандар иелеріне;

4) на территориях, отведенных под строительство, со дня начала работ – заказчик или по его доверенности генеральный подрядчик – строительная организация.
72. Снос и пересадка зеленых насаждений, попадающих под пятно застройки, прокладки подземных коммуникаций и инженерных сетей, допускается при наличии согласования с территориальным управлением охраны окружающей среды и акта на снос зеленых насаждений, выданного уполномоченным органом. Возможность пересадки или сноса зеленых насаждений определяется комиссионно.
73. Оценка зеленых насаждений, попадающих под вынужденное уничтожение, производится юридически лицом, имеющим лицензию на данный вид работ.
74. Предприятия и организации, ведущие строительство, ремонт и эксплуатацию объектов в случае вынужденного уничтожения зеленых насаждений, газонов должны предусмотреть в расходной смете оплату восстановительной стоимости в двукратном размере и ежегодные уходные работы.
Проектным организациям при разработке проектов строительства и реконструкции объектов предусматривать максимальное сохранение зеленых насаждений.
75. За самовольный снос зеленых насаждений виновные несут ответственность по действующему законодательству.
76. При производстве работ юридические и физические лица обязаны:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждений;
2) оставлять при замощении и асфальтировании городских дорог, тротуаров, проездов, площадей приствольную лунку не менее 1 метра в диаметре, при необходимости с установкой решетки для нормального рост зеленых насаждений;
77. Землепользователи на закрепленных территориях обязаны производить уход за зелеными насаждениями, в том числе:
1) уборку мусора, прочесывание газонов граблями, сбор сухих листьев, прополка сорняков, косьба газонов, стрижка кустарников;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок деревьев;
3) полив зеленых насаждений, газонов, цветников;
4) обрезку крон деревьев, вырезка сухих ветвей, ломаных веток;
5) омоложение деревьев, кустарников (по консультации специалистов);
6) удаление больных и сухостойких деревьев (по актам комиссии);
7) ремонтные посадки деревьев и кустарников в существующем зеленом фонде.
78. Надзор за сохранностью зеленого фонда и соблюдение правил содержания насаждений на территории любого подчинения осуществляется уполномоченным органом, землепользователями и арендаторами.
79. На территории зеленых насаждений запрещается:
1) складировать строительные материалы, землю, дрова, уголь и другие предметы;
2) засорять газоны, цветники, приствольные лунки;
3) ходить по газонам, ломать и надрезать деревья, кустарники, применять другие механические повреждения;

4) жұмысты бастаған күннен бастап, құрылысқа бөлінген аумақтарда тапсырыс беруші немесе оның сенімімен бас мердігер- құрылыс ұйымына.
72. Құрылыс салатын жерлерге жататын жасыл желектердің кесуі мен көшіріп отырғызуына, жер асты коммуникациялар мен инженерлік жүйелердің салуына, аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы кесімімен және өкілетті органмен бекітілген жасыл желектерді кесу жөніндегі акті болған жағдайда жол беріледі.
Жасыл желектердің көшіріп отырғызуға жарамдылығын немесе кесуді комиссия анықтайды.
73. Еріксіз жоюға түсетін жасыл желектерді бағалау, осы жұмыстар түріне лицензиясы бар заңды тұлға орындайды.
74. Құрылыс және жөндеу жүргізетін, кәсіпорындар мен ұйымдар құрылыс жасайтын жердегі жасыл желектерді, көк шөп шығатын алаңдарды еріксіз жойған жағдайда, төлем сметасында оларды қалпына келтіру құнын, ал көшіріп отырғызған жағдайда жасыл желектерді көшіріп отырғызу жұмыстарының қосымша құнын қарастыру керек.
75. Жасыл желектерді өз еркімен кескен, кінәлі адамдар қолданылып жүрген заңнама бойынша жауап береді.
76. Жұмыстар жүргізу кезінде заңды және жеке тұлғалар міндетті:
1) зақымданған жасыл желектерді қоршау;
2) елді мекен жолдарын, жаяусоқпақтар, өтетін жерлер, алаңдар және т.б. салу және асфальт төсек кезінде диаметрі 1 метрден аз емес баған ұяларын қалдыру, орнату қажет болса, яғни жасыл желектердің қалыпты өсуі үшін қондырғыны қарастыру керек;
77. Жер пайдаланушылар бекітілген  аумақтарда жасыл желектерді күтуге міндетті, соның ішінде:
1) қоқыс жинау, тырнауышпен көк шөп шығатын алаңдарды тарау, құраған жапырақтарды жинау, арамшөптерді жұлу, көк шөп шығатын алаңдардың шөбін шабу, бұталарды қырқу;
2) ағаштардың баған түптерінде ұялар жасап, топырақты қопсыту;
3) жасыл желектер, көк шөп шығатын алаңдар, гүлзарларды суару;
4) ағаштардың басын қию, құраған бұталарды, өскіндерді, қиылған бұталарды кесу;
5) ағаштарды, бұталарды жасарту (мамандар кеңесі бойынша);
6) ауру және құраған ағаштарды кесу (комиссия актісі бойынша);
7) өсіп тұрған жасыл қордың ағаштары мен бұталарын жөндеп отырғызу.
78. Кез – келген бағыну аумағында жасыл қордың сақталуына және жасыл желектерді ұстау ережелерін сақтауға бақылау жасау өкілетті органмен, жер пайдаланушылармен жүзеге асырылады.
79. Жасыл желектер аумағында тыйым салынады:
1) құрылыс материалдарын, топырақ, отын, көмір және басқа заттарды үюге;
2) көк шөп шығатын алаңдарды, гүлзарларды, баған түбіндегі ұяларды ластауға;
3) көк шөп шығатын алаңмен жүруге, ағаштарды, бұталарды сындыру мен кесуге, басқа да механикалық зақым келтіруіне;

4) осуществлять самовольные порубки деревьев и кустарников;
5) устраивать изгороди, рвать цветы, выкапывать клубни и луковицы многолетних цветов;
6) располагать автомототранспорт на газонах и цветниках;
7) сжигать листья, выращивать овощи на газонах, прикреплять к деревьям провода, проволоку, качели, веревки, рекламу и таблички, портить садово – парковый инвентарь;
8) пасти скот, птицу, выгуливать собак в местах общего пользования,
9) готовить цементный раствор или бетон на газонах и цветниках.
10. Порядок содержания инженерных сетей,
сооружений и коммуникаций
80. Инженерные сооружения и коммуникации ведомств, предприятий, частных лиц обслуживаются их владельцами.
81. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации и сооружения, обязаны регулярно следить за их техническим состоянием, которые могут вызвать нарушения благоустройства города и сельских населенных пунктов, а именно:
1) не допускать затоплений территорий;
2) следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон;
3) следить, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер находились на уровне дорожного покрытия и постоянно содержались в исправном состоянии;
4) производить маркировку колодцев для быстрого определения их место расположения в зимнее время;
5) следить за состоянием твердого или грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации.
82. Прокладка инженерных подземных сетей и переустройство существующих должны производиться строго в соответствии с техническими условиями на производство работ.
83. Строительство, капитальный ремонт, реконструкция подземных коммуникаций должны производиться до начала реконструкции автодорог, площадей и других мест общего пользования.
Запрещается вскрытие дорожных покрытий, улиц и площадей в течение пяти лет после их устройства, капитального ремонта или реконструкции.
84. В случаях производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием, доведением отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых, восстановление газонов, тротуаров, автодорог на ширину охранных зон коммуникаций производится за счет заказчика ремонта.
85. Уборка и очистка каналов, труб, дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с улиц и дорог, очистка коллекторов, извлечение твердых осадков производится по мере необходимости с немедленным вывозом их на городскую свалку за счет средств районного бюджета. Во дворах и на других отведенных землепользователям территориях очистка водопропускных сооружений производится землепользователем.
Очистка коллекторов, проходящих по общегородской территории в пределах границ микрорайона, производится за счет средств районного бюджета.

4) ағаштар мен бұталарды өз еркімен кесуге;
5) қоршауға, гүлдерді жұлуға, көп жылғы гүлдердің түбірлері мен бағаналарын қазуға;
6) көк шөп шығатын алаңдар мен гүлзарларға автокөлік қоюға;
7) жапырақтарды өрттеу, көк шөп шығатын алаңдарда көкөніс өсіруге, ағаштарға сым, алтыбақан, жіп, жарнама мен кестелер бекітуге, баубақ – саябақ мүлкін бұзуға.
8) Жалпы қолданыстағы жерлерде мал, құс бағу, иттерді серуенге шығару.
9) Өсімдік және гүл өсіретін орындарда цементтік қоспа немесе бетон дайындау.
10. Инженерлік жүйелер, құрылғылар мен коммуникациялар ұстау тәртібі
80. Ведомстволардың, кәсіпорындардың инженерлік құрылғылары мен коммуникацияларына олардың иелерімен қызмет көрсетеді.
81. Елді мекеннің бұзуы мүмкін, инженерлік коммуникациялары мен құрылғылары бар заңды және жеке тұлғалар, олардың техникалық жағдайларын жүйелі бақылауға міндетті, атап айтқанда:
1) аумақтарды су басуға жол бермеу;
2) бөлінген және күзетілетін аймақтардың санитарлық жағдайын бақылау;
3) люктердің қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабуы, жаңбыр суы ағатын кәріздер торлары жол төсемдерінің деңгейінде және үнемі дұрыс жағдайда ұсталуын бақылау;
4) оларды тез анықтау үшін құдықтарға белгі жасау;
5) құру, қайта жабу мен пайдалану ережелерін сақтау салдарынан бұзылуы мүмкін жер асты жүйелерінің қатты немесе топырақ жабуларының жағдайын бақылау.
82. Жер асты инженерлік желілерін төсеу және қайта орнату жұмыстарын жүргізу қолданыстағы техникалық шарттарға сай қатаң жүргізілуі керек.
83. Автожолды, алаңдарды және жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қайта құруды бастағанға дейін жер асты коммуникацияларын салу, күрделі жөндеу, қайта құру жүргізілуі керек.
84. Қатты төсемді аумақтарды күрделі жөндеу немесе қайта құру кезінде талап етілетінге дейін инженерлік жүйелер құдықтарының люктерін белгілеуді жүргізу, коммуникациялардың күзетілетін аймақтарының ендігіне көк шөп шығатын алаңдарды, жаяусоқпақтарды, авиожолдарды қалпына келтіру жөндеуге тапсырыс беруші есебінен жүргізіледі.
85. Көшелер мен жолдардың жер беті суын ыза суларды қашыруға бағытталған арналар, құбырлар, кәріздер жинау мен тазарту, аудан бюджеті есебінен елді мекендік қоқыс төгетін орынға тез арада шығару қажеттілігіне байланысты қатты тұнбаларды шығару. Аулаларда және басқа да жер пайдаланушыларға бөлінген және бекітілген аумақтарда су өткізетін құбырларды жер пайдаланушылар жүргізеді. Шағын аумақ шекарасы шегінде жалпы аумағы бойымен өтетін коллекторларды, жаңбыр суын қабылдағыштарды тазарту аудан бюджетінің есебінен жүргізіледі.

86. Очистка территории в радиусе 5 метров около водозаборных колонок ото льда (в зимнее время) и мусора с их вывозом, содержание подходов к колонкам производится владельцем водозаборных колонок.
87. Атмосферные воды с площадок промышленных предприятий должны спускаться в хозфекальную канализации.
11. Содержание установок наружного освещения
88. Содержание, обслуживание, текущий и капитальный ремонт установок наружного освещения на улицах, площадях, парках населенных пунктов осуществляется специализированными предприятиями за счет средств районного бюджета.
89. В жилых районах и других местах общего пользования эти работы возлагаются на службы, в чьем ведомстве они находятся.
90. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок, контроля, своевременного включения и выключения по графику, утвержденному Акимом города и сельского округа, частичного или полного отключения, выявление не горящих светильников, повреждений и прочее, неотложного устранения их.
91. Для выявления процента горения и состояния установок наружного освещения эксплуатирующими предприятиями проводятся контрольные проверки и составляются акты. Процент горения светильников должен быть не менее 95%.
92. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы установок наружного освещения окрашиваются в зависимости от состояния покрытия, но не реже одного раза в 3 года.
12. Порядок благоустройства территорий и оформление фасадов
предприятий торговли и пунктов по оказанию услуг населению
при размещении их в жилых зданиях
93. Для сохранения и улучшения архитектурного облика жилых, административных и других зданий и прилегающих к ним территорий, при размещении в них предприятий торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы – юридические лица независимо от форм собственности и частные предприниматели должны выполнить комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории согласно разработанного и согласованного ими проекта.
94. В комплекс мероприятий включается выполнение следующих работ в объемах, предусмотренных проектом:
1) отделка фасада (окраска различными материалами и прочее);
2) устройство крылец, козырьков, соответствующих общему стилю здания;
3) выполнение работ по благоустройству территории, включающие устройство тротуаров, площадок для подъездов и стоянок автомашин, отместок, газонов, зеленых насаждений и прочее;

86. Елді  мекеннің су тартқыш құдығының қасындағы радиусы 5 метр аумақты мұздан (қыс уақытында) және қоқыстан тазарту және оларды шығару, құдықтарға кіреберіс жолды ұстау су тартқыш құдықтарының иелерімен, жүргізіледі.
87. Өндірістік кәсіпорындар алаңынан ауа сулары шаруашылық нәжіс кәріздеріне түсу керек. Бұл суларды елді мекендік жаңбыр суы ағатын кәріздерге жіберуге жол берілмейді.
11. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау
88. Елді мекен көшелерінде, алаңдарында, саябақтарында, саябауларында сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау, қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу аудан бюджетінің қаржысы есебінен арнайы кәсіпорындармен жүзеге асырылады.
89. Тұрғын аудандар мен басқа да жылпы пайдалану орындарында бұл жұмыстар, олар кімнің қызметінде болып табылса, соларға жүктеледі.
90. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау және қызмет көрсетуге келесі іс – шаралар кіреді:
1) берілген параметрлерге сай келетін саны мен сапа көрсеткіші бар қондырғылардың техникалық дұрыс жағдайын ұстау;
2) қондырғылардың кесімдік жұмыс тәртібін қамтамасыз ету, қала әкімімен бекітілген, кесте бойынша дер кезінде қосу мен өшіруді, ішінара немесе толық өшіруді бақылау, олардың жанбай қалған шамдарын шұғыл жою, зақымдану мен басқаларды анықтау.
91. Сыртқы жарықтандырудың жану пайызын және қондырғылар жағдайын анықтау үшін пайдаланатын кәсіпорындармен бақылау тексерулер жүргізіліп, акт жасалады. Шамдардың жану пайызы 95 пайыз болмау керек.
92. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының металл тіректері, кронштейндер мен басқа элементтері сыртқы жағдайларына байланысты боялады, бірақ 3 жылда бір реттен кем емес.
12. Аумақтарды көркейту мен сауда кәсіпорындарының қас беттерін көркемдеу және халыққа қызмет көрсету жөніндегі пункттерді, оларды тұрғын ғимараттарға орналастыру жағдайының тәртібі
93. Тұрғын, әкімшілік және басқа ғимараттардың оның маңындағы аумақтардың келбетін сақтау мен жақсарту үшін, оларға сауда кәсіпорындарын, халыққа қызмет көрсету жөніндегі пункттерді, офистер және басқа да нысандар орналастыру кезінде, иелері меншік түріне қарамастан заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер, олармен өңделген және келісілген жобаға сай ғимараттардың қас бетін, көркемдеу және маңайындағы аумақтарды көркейту жөнінде кешенді іс – шаралар атқару керек.
94. Кешенді іс – шараларға, жобамен қарастырылған, келесідегідей жұмыстар көлемін орындау кіреді:
1) қас бетті әрлеу (бояу, әр түрлі материалдармен қаптау және басқадай);
2) ғимараттың жалпы стиліне сай келетін, қанатшалар, маңдайшалар орнату;
3) жаяусоқпақтар, кіреберістер мен автомашина тұрақтары үшін алаңдар, төсеніштер, көк шөп шығатын алаңдар салу, жасыл желектер кіретін аумақтарды көркейту бойынша жұмыстар атқару және басқадай;

4) установка скамеек, урн, ограждений и прочее;
5) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточно для освещения прилегающей к зданию территории и улицы до оси проезжей части автодороги;
6) установка вывесок, выполненных красочно в общем стиле, с необходимым минимумом информации.
95. В случае расположения в здании одного предприятия оформлению подлежит весь фасад или его часть (по согласованию с главным архитектором города), а также благоустройства и санитарная уборка всей территории от здания до красной линии улицы на всю ширину здания или ее части (по согласованию с главным архитектором города), с последующем возмещением затрат при появлении других владельцев или арендаторов. При наличии нескольких предприятий оформление фасада, благоустройство и санитарная уборка прилегающей территории производится ими в соответствующих долях с соблюдением единого архитектурно – художественного облика и одновременности выполнения работ.
12-1. Содержание фасадов зданий и сооружений
95-1. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений, другие участники кондоминиума должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски. Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы города, должны иметь световое оформление;
95-2. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов;
95-3. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств;
95-4.  В случае если в собственности нескольких юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям;
95-5. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с Управлением культуры и Управлением архитектуры и градостроительства Акмолинской области, согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан;

4) отырғыштар, урналар қоршауларын орнату және басқадай;
5) ғимарат аумағының маңын және автожолдың жүретін бөлігінің белдігіне дейінгі көшелерді жарықтандыру (жарықтандырылған жарнамалар) орнату;
6) жалпы стильде қажетті мөлшердегі ақпараттары бар, әдемі жасалған маңдайшадағы жазуларды орнату;
95. Ғимаратта бір кәсіпорын орналасқан жағдайда қас беттің барлығы немесе оның бөлігін көркемдеу керек болса (елді мекеннің бас сәулетшісінің келісімі бойынша ), сондай – ақ ғимараттың барлық ендігіндегі көшелерді ғимараттан «қызыл сызыққа» дейінгі немесе бөлігіндегі барлық аумақтарды көркейту мен санитарлық жинастыру (елді мекеннің бас сәулетшісінің келісімі бойынша), басқа иелер немесе жалдаушылар пайда болған кезде, шығындары өтеледі. Бірнеше кәсіпорындар болса, қасбетті көркемдеу, маңындағы аумақтарды көркейту мен санитарлық жинастыру олармен тиісті үлесін бірыңғай сәулет – көркемдік келбетін сақтау және жұмыстарды бір уақытта орындау жүргізіледі.
12-1. Ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын ұстау
95-1. Басқаруында ғимараттар мен құрылғылары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен құрылғылардың иелері және басқа да кондоминиумға қатысушылар аталған объектілердің фасадтары мен олардың жеке бөліктерін  қайта ретке келтіру, жөндеу және сырлау бойынша жұмыстарды уақытылы орындауды, сондай-ақ фасадтарда орнатылған ақпатар таблицалары мен естелік тақталарды таза және дұрыс жағдайда ұстауды  қамтамасыз етулері қажет. Фасадтары қала көшелеріне шығатын дүкендер мен кеңсе көрмелері жарықпен безендірілуі тиіс.
95-2. Өз еркімен ғимарат фасадтары мен конструкциялық элементтерін қайта жабдықтауға рұқсат етілмейді.
95-3. Шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару құқығындағы ғимараттар, құрылыстар және құрылғылары және басқа да жылжымайтын объектілері бар бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар жұмыстарын қала құрылысы мен жобалық құжаттамаға, қала құрылысы нормативтары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа да арнайы нормаларына, оның ішінде оларға тиесілі ғимараттар мен құрылғылар фасадтарының жөндеу мен қайта ретке келтіруді өз немесе сырттан тартылған құралдар есебінен өткізу бойынша жүргізулері қажет;
95-4. Бірнеше жеке немесе заңды тұлғаның, заңды тұлғалардың шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару құқығында тұрғын немесе тұрғын емес ғимараттарында жеке тұрғын емес бөлмелері бар жеке меншік иелері, аталған ғимараттарын жөндеу мен қайта ретке келтіру шараларында ие болып отырған аудандарына пропорционалды үлестік қатынасуға тиісті. Ғимарат немесе құрылғы фасадын тегіс жөндеу мен қайта ретке келтіруді өткізу кезінде үлестік қатынаста болған тұлғалар осы мақсаттарға ие болып отырған аудандарына пропорционалды көлемінде жұмсалған қаражаттарын біріктіре алады;
95-5.Сәулет, тарихи немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын жөндеу, қайта ретке келтіру және қайта жаңарту Қазақстан Республикасының құқықтық актілерімен белгіленген нормативтар мен ережелерге сәйкес, Ақмола облысының мәдениет  Басқармасы және сәулет және қала құрылысы Басқармаларымен келісу бойынша қорғау міндеттемелерінің негізінде жүзеге асырылады;

95-6.   Не допускается:
1) производить окраску фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
2) производить окраску фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем.
13. Содержание платных автомобильных стоянок
96. Стоянки организуется только на основе разработанной и утвержденной проектно – сметной документации.
97. Стоянки транспортных средств должны иметь отдельную благоустроенную площадку с водонепроницаемым покрытием, карман, предусмотренные для парковки автомобилей, обозначенный дорожными знаками, ограждены, размечены, с системой водоотвода и очистными сооружениями, озеленены, благоустроены, освещены, с установкой диспетчерского павильона, средств пожаротушения, контейнерной площадкой для сбора и хранения отходов.
У въезда на стоянку необходимо предусмотреть название стоянки, режим работы.
98. Содержание, уборка стоянок автомототранспорта, автосервисных служб и прилегающих к ним территорий, складирование мусора только в контейнера осуществляется их собственниками.
14. Обязанности землепользователей и лиц, производящих
ремонтные и строительные работы на территориях населенных пунктов
99. Землепользователь обязан:
1) поддерживать в надлежащем состоянии, определяемым действующими санитарными нормами, отведенными и закрепленные территории, инженерные сети и их элементы (колодцы, люки, решетки, опоры, насосные станции, тепловые пункты, трансформаторные подстанции и т.п.);
2) обеспечить вывоз и захоронение строительного мусора, твердых бытовых отходов на городские и сельские свалки;
3) для сбора жидких отходов иметь выгребную яму, соответствующую  санитарным нормам;
4) производить при необходимости дезинфекцию и дератизацию на своей территории  (для уничтожения мух, тараканов, мышей, крыс).
100. Ремонтные и строительные организации, производящие на территории населенных пунктов работы обязаны:
1) огораживать строительную площадку сплошным забором высотой не менее 2-х метров с устройством защитного козырька шириной не менее 1 метра для безопасного движения пешеходов;
2) устраивать подъездные пути с твердым покрытием к строительным площадкам для исключения вывоза грязи на дороги;
3) в период строительства производить уборку автодорог и прилегающей к забору территории в пределах закрепленной территории;
4) хранение стройматериалов производить с соблюдением мер, исключающих их распыление и разнос пыли ветром.
101. На территории населенных пунктов запрещается:
1) сбрасывать мусор, грязь, нечистоты, скол льда, загрязненный снег в смотровые колодцы, реки и другие водоемы, на газоны, под деревья и кустарники, на проезжую часть улиц, тротуары;

95-6. Келесіге рұқсат етілмейді:
1) алдын ала сәулет бөлшектерін қалпына келтірместен, ғимараттар мен құрылғылардың фасадтарын сырлауға;
2) табиғи немесе жасанды таспен кескінделген фасадтарды сырлауға.
13. Ақылы автомобиль тұрақтарын ұстау
96. Тұрақтар өңделген және бекітілген жобалық – сметалық құжаттар негізінде ұйымдастырылады.
97. Көлік құралдары тұрақтарының төсемдері бар қолайлы жеке алаңдары су өткізбейтін жамылғысымен, жол белгілерімен, автокөліктерді қоюға қарастырылған қалтасы, қошауы, су қайтарғы жүйелері мен тазарту құрылғыларының белгілері, көгалдандырылған, көркейтілген, жарықтандырылған, диспетчерлік павильоны орнатылған, өрт сөндіру құралдары, қалдықтарды жинау және салу контейнерлік алаңы болу керек.
Тұраққа кіреберісте тұрақ атауын, жұмыс тәртібін қарастыру қажет.
98. Автокөлік, автосервис қызметтері және олардың маңындағы аумақтарды ұстау, жинау олардың жеке меншік иелерімен жүзеге асырылады.
14. Жер пайдаланушылар мен елді мекен аумақтарында жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізетін адамдардың міндеттері
99. Жер пайдаланушы міндетті:
1) қолданыстағы санитарлық нормалармен анықталған, бөлінген және бекітілген аумақтарды инженерлік жүйелер мен олардың элементтерін тиісті жағдайда ұстауға (құдықтар, люктер, торлар, тіректер, насос стансалары, жылу тораптары, трансформатор подстанцыялары және т.б.);
2) құрылыс қоқыстарын, тұрмыстық қатты қалдықтарды полигондарға (қалалық қоқыс төгетін орындарға) шығару және көмуді қамтамасыз етуге;
3) санитарлық нормаларға сай сұйық қалдықтарды жинағыш тазаланатын шұңқыр болуға;
4) өз аумақтарында қажет болған жағдайда усыздандыру және зиянды кеміргіштерді жоюды жүргізуге (шыбындар, тышқандар, егеуқұйрықтар);
100. Елді мекен аумақтарында жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізетін ұйымдар міндетті:
1) құрылыс алаңын жүргіншілер қозғалысының қауіпсіздігі үшін ені 1 метрден кем емес қорғаныс маңдайшасы бар, биіктігі 2 метрден кем емес тұтас шарбақпен қоршауға;
2) жолдың балшықтануын болдырмау үшін, құрылыс алаңдарында қатты төсемдері бар кіреберіс жолдар салуға;
3) құрылыс кезінде бекітілген аумақтар шегінде қоршалған аумақтар маңын және автожолды жинауға;
4) олардың шаңдануын және желмен шаң көтерілуін болдырмайтын шараларды сақтап, құрылыс материалдарын сақтауға.
101. Елді мекен аумақтарында келесіге:
1) қарайтын құдықтар, өзендер мен басқа да су айдындарына, көк шөп шығатын алаңдарға, ағаштар мен бұталар түптеріне, көшелер, жаяусоқпақтарға қоқыс, балшық, қалдықтар, мұз кесектерін, ластанған қарды тастауға;

2) свалить всякого рода строительные, бытовые и пищевые отходы на улицах, пустырях, лесной зоне, вдоль дорог, рек и других водоемов и во всех других местах, не отведенных для этих целей;
3) мыть машины, тракторы на улицах, реках и других водоемах, у водопроводных кранов и колонок, во дворах жилых зданий;
4) оставлять не вывезенным на улицах, дворах и в других местах общего пользования торговые лотки, тару и другое передвижное торговое оборудование, доступное уборке после окончания торговли, собранный мусор, нечистоты, грязь, скол льда и снега, строительные и другие отходы;
5) складировать на улицах строительные материалы, дрова, уголь;
6) загрязнять реки и другие водоемы промышленными отходами;
7) устанавливать киоски, ларьки, павильоны в не отведенных местах;
8) вывешивать разного рода объявления на стенах домов, опорах уличного освещения, деревьях и других не отведенных местах;
9) выливать помои, нечистоты на территории  дворов и улиц, сжигать мусор и листья;
10) выезд на любом виде транспорта с неисправным кузовом, неправильно уложенным грузом, приводящий к загрязнению территории населенных пунктов;
11) перевозить сыпучие грузы, вторсырье и макулатуру в открытых кузовах, без чехлов;
12) устанавливать ограждения строительных площадок с выносом забора за «красную линию» улицы;
13) производить самовольные разрытия территорий населенных пунктов;
14) производить засыпку мест разрытий после ликвидации аварий на инженерных сетях перенасыщенным сырым грунтом;
15) нарушать сроки проведения работ по санитарной очистке городской и сельской территории;
16) загружать контейнеры крупногабаритными предметами бытового назначения и строительными материалами, слив жидких нечистот в контейнеры и сжигание в них мусора;
17) производить отвод участков под застройку постоянного или временного характера в парках, скверах, на объектах, подлежащих государственной охране, без разрешения уполномоченных органов;
18) другие действия, наносящие вред экологии.
15. Ответственность за нарушение настоящих Правил
102. За нарушение настоящих Правил применяются санкции, предусмотренные административным законодательством Республики Казахстан.

2) көшеге, далаға, орманды аймақтарға, жол бойына өзендер мен басқа да су айдындарына бұл мақсаттарға бөлінбеген барлық басқа жерлерге құрылыс, тұрмыс және тамақ қалдықтарын тастауға;
3) көшелерде, өзендер мен басқа да су айдындарында, су құбыры мен құдықтар маңында, тұрғын ғимараттарының аулаларында машина, трактор жууға;
4) көшелерде, аулалар мен басқа да қозғалмалы сауда жабдықтарын, сауда аяқталған соң жинауға жататын, жиналған қоқыс, лас қалдықтар, балшық, мұз кесектері мен қар, құрылыс және басқа қалдықтарды шығармай қалдырып кетуге;
5) көшелерге құрылыс материалдарын, отын-көмір үюге;
6) өндірістік қалдықтармен өзендер мен басқа да су айдындарын ластауға;
7) бөлінбеген жерлерге дүңгіртектер, дүкеншелер, павильондар орнатуға;
8) үйлердің қабырғаларына, көше жарықтандыратын бағаналарына, ағаштар мен басқа да белгіленбеген жерлерге түрлі хабарландырулар ілуге;
9) аулалар мен көшелер аумақтарына жуында, лас қалдықтар төгуге, қоқыс пен жапырақтарды өртеуге;
10) елді мекен аумақтарын ластайтын, жүк дұрыс тиелмеген, шанағында ақауы бар көліктің жүруіне;
11) ашық шанақтарда қапсыз, төгілетін макулатураны тасуға;
12) құрылыс алаңдарын қоршауда көшенің «қызыл сызығына» шарбақты шығарып орнатуға;
13) елді мекен аумақтарын өз еркімен қазуға;
14) инженерлік жүйелердегі апатты жойғаннан кейін қазылғын жерлерді топырақпен жабуға;
15) елді мекен аумақтарын санитарлық тазарту бойынша жұмыстар атқарудың мерзімін бұзуға;
16) контейнерлерге тұрмыстық бағыттағы ірі көлемді заттар мен құрылыс материалдарын тастауға, контейнерлерге сұйық лас қалдықтарды төгуге, онда қоқыс өртеуге;
17) саябақтарда, саябауларда өкілетті органның рұқсатынсыз, мемлекеттік қорғауға жататын насындарда үнемі немесе уақытша құрылыс салуға учаскелер бөлуге;
18) экологияға зиян келтіретін басқа әрекеттер жасауға тыйым салынады.
15. Осы Ережені бұзған үшін жауапкершілік
102. Осы Ережені бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының әкімшілік заңнамасында қарастырылған санкциялар қарастырылады.