О внесении изменений в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2008 года № 340 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 января 2009 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2009 года № 5513. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2009 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19.05.2009 № 224 (порядок введения в действие см. п. 6 ).
В целях качественного проведения туров конкурса претендентов на  присуждение международной стипендии «Болашак», результаты языковых тестирований которых будут предоставлены зарубежными партнерами в январе 2009 года ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Министра образовании и науки Республики Казахстан от 12 июня 2008 года № 340 «О некоторых мерах по реализации международной стипендии «Болашак» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 20 июня 2008 года под № 5243, опубликован в «Юридической газете» от 11 июля 2008 года № 104; от 18 июля 2008 года № 108 ) следующие изменения:
в подпункте 2) пункта 1 слова « с 12 июля по 26 декабря 2008  года » заменить словами « по 31 марта 2009 года »;
в Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметного экзамена для претендентов на международную стипендию «Болашак» в строку Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на присуждение международной стипендии «Болашак» в рамках установленных квот для категорий лиц, установленных правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 слова «установленных правилами» заменить словами «установленных подпунктами 1, 3, 4 пункта 2 правил»;
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметного экзамена для претендентов на международную стипендию «Болашак» дополнить строками 33–62 в редакции согласно приложению.
2. Распространить действие данных изменений на отношения, возникшие с июля 2008 года.
3. Департаменту стратегии развития (С. Ирсалиев):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2008 жылғы 12 маусымдағы N 340 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 14 қаңтардағы N 7 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5513 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 19 мамырдағы N 224 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.05.19 N 224 бұйрығымен .
Тілдік тестілеу нәтижелерін шетелдік әріптестер 2009 жылғы қаңтарда ұсынатын "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлер конкурсының турларын сапалы өткізу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2008 жылғы 12 маусымдағы N 340 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 20 маусымда N 5243 тіркелген, "Заң газетінің" 2008 жылғы 11 шілдедегі N 104, 2008 жылғы 18 шілдедегі N 108 жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1-тармақтың 2) тармақшасында "2008 жылғы 12 шілдеден бастап 26 желтоқсанға дейін" деген сөздер "2009 жылғы 31 наурызға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білудің, сондай-ақ пәндік емтиханның қажетті ең төменгі деңгейінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесінде белгіленген адамдар санаттарына арналған белгіленген квоталар шеңберінде "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін шетел тілін білуінің қажетті минималды деңгейі" деген жолдағы "ережесінде белгіленген" деген сөздер "ережесінің 2-тармағының 1), 3), 4) тармақшаларымен белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білудің, сондай-ақ пәндік емтиханның қажетті ең төменгі деңгейі қосымшаға сәйкес редакцияда 33–62 жолдармен толықтырылсын.
2. Осы өзгерістердің қолданысы 2008 жылғы шілдеден бастап туындаған қатынастарға таратылсын.
3. Дамыту стратегиясы департаменті (С. Ырсалиев):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;

2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
Утверждено
приказом Министра образования
Республики Казахстан
от 14 января 2009 года № 7
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на
присуждение международной стипендии «Болашак» в рамках установленных квот для
категорий лиц, установленных подпунктом 2 пункта 2 правил отбора претендентов для
присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак»,
утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан
от 11 июня 2008 года № 573
33
Австралия
Технические,
медицинские
специальности
Магистра-
тура
Английский
IELTS: 3.0
из 9.0
TOEFL:
IТР/РВТ 400
из 677
IELTS: 6.5
из 9.0
ТOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 243 из 300
IBT 96 из 120
Гуманитарные
специальности
Магистра-
тура
IELTS: 3.0 из
9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
34
Австрия
Технические,
медицинские
специальности
Магистра-
тура
Немецкий/
Английский
IELTS: 3.0
из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
Start Deutsch 2
Гете Института
IELTS: 6.5
из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магистра-
тура" по
отдельным
специаль-
носям
Гуманитарные
специальности
Магистра-
тура
Немецкий/
Английский
IELTS: 3.0
из 9.0 TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
Start Deutsch 2
Гете Института
IELTS: 6.5 из
9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
35
Болгария
Технические,
медицинские
специальности
Магистра-
тура
Болгарский/
английский
IELTS: 3.0
из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
Претенденты
на обучение
на
болгарском
языке
специально-
стям
допускаются
к участию в
конкурсе
без звания
болгарского
языка.
"Test of
Bulgarian
Language"
имеет
только два
варианта
результата:
сдан или не
сдан.
Гуманитарные
специальности
Магистра-
тура
IELTS: 3.0
из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
36
Великобри-
тания
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
IELTS:
6.5 из 9.0
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
IELTS:
7.0 из 9.0
37
Венгрия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
IELTS:
6.0 из 9.0
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS: 3.0
из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
IELTS:

2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Түймебаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 14 қаңтардағы
N 7 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы
N 573 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы
Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау
үшін үміткерлерді іріктеу ережесінің 2-тармағының
2) тармақшасымен белгіленген адамдардың санаттарына арналған
белгіленген квоталар шеңберінде "Болашақ" халықаралық
стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін шет тілін білудің
қажетті ең төменгі деңгейі
33
Австралия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 243
IBT 120-дан 96
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
34
Австрия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 2 Гете Институты
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Goethe-Zertifikat С1
Ағылшын тілінде оқыту тек жекелеген мамандықтар магистратурасы бағдарламасы бойынша ғана оқытылады.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Неміс / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 2 Гете Институты
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Goethe-Zertifikat С1
35
Болгария
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Болгар /
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Болгар тілінде Болгарияда оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға болгар тілін білмесе де жіберіледі. Test of Bulgarian language сертификатының нәтижелері екі түрлі ғана болады: тапсырды немесе тапсырған жоқ.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
36
Ұлыбритания
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.5
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.0
37
Венгрия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.0
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400

6.5 из 9.0
СВТ 231 из 300
IBT 90 из 120
38
Германия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Немецкий/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
6.5 из 10
(Тест DAAD)
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магистра-
тура" по
отдельным
специаль-
ностям
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
Немецкий/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
6.5 из 10
(Тест DAAD)
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
39
Дания
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Датский/
английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Danish test 2
IELTS:
6.5 из 9.0
The Study
Test of
Danish as a
Foreign
Language
имеет только
два варианта
результата:
сдан или не
сдан.
Претенденты
на обучение
в Дании на
датском
языке
допускаются
к участию в
конкурсе без
знания
датского
языка.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Danish test 3
IELTS:
7.0 из 9.0
40
Израиль
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Иврит
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
РВТ 580 из 677
IBT 92 из 120
СВТ 237 из 301
Психометри-
ческий тест
«Амир»
(проводится
только на
территории
Государства
Израиль).
Для
поступления на программу
«бакалав-
риат»
сдаются
экзамены
SAT I,
SAT II
(взависимо-
сти от
специально-
сти). Для
поступле-
ния а
программу
«магистра-
тура»
сдаются
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от специ аль-
ности).
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
41
Ирландия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
6.5 из 9.0
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
7.0 из 9.0
42
Испания
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Испанский
DELE
уровень CIE
DELE
уровень DSE
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
43
Италия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Итальянский
CILS 1 (B1)/
CELI 2
CILS 3(B2)/
CELI 4
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполномочен-
ные
проводить
официальное
тестирование
по определе-
нию уровня
владения
итальянским
языком с
выдачей
сертификата.
Претенденты
на обучение
в Италии (на
общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
CILS, CELI.
13-летняя
система
образования
Италии
позволяет
поступать на
программу
"бакалав-
риат" только
после 1-2
курсов
обучения в
казахстан-
ском вузе.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
Итальянский/
английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
CILS 1 (Bl),
CELI 2

IELTS: 9.0-ден 6.5
CBT 300-ден 231
IBT 120-дан 90
38
Германия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
10-нан 6.5 (Тест DAAD)
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92 Goethe-Zertifikat С1
Ағылшын тіліндегі оқу жеке мамандықтар бойынша
"магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Неміс / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
10-нан 6.5 (Тест DAAD)
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92 Goethe-Zertifikat С1
39
Дания
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Дат /Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Danish test 2
IELTS: 9.0-ден 6.5
The study test of Danish as a foreign languageсертификатының нәтижелері екі түрлі ғана болады: тапсырды немесе тапсырған жоқ. Дат тілінде Данияда оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға дат тілін білмесе де жіберіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Danish test 3
IELTS: 9.0-ден 7.0
40
Израиль
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Иврит
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
PBT 677-ден 580
"Амир" психометриялық тесті
(Израиль мемлекетінің аумағында ғана өткізіледі). "Бакалавриат" бағдарламасы бойынша түсe үшін SAT I, SAT II (мамандығына байланысты) емтихандары тапсырылады. "магистратура" бағдарламасы бойынша түсу үшін GRE, GMAT (мамандығына) емтихан тапсырылады.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
PBT 677-ден 580
41
Ирландия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.5
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.0
42
Испания
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Испан
DELE
деңгейі CIE
DELE
деңгейі DSE
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
43
Италия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Итальян
CILS 1 (В1)/CELI 2
CILS 3 (В2)/CELI 4
Қазақстанда сертификат бере отырып, итальян тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тестілеу жүргізуге уәкілетті ұйым жоқ. Италияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) CILS, CELI сертификаттары бар болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі. Италияның 13 жылдық білім беру жүйесі "бакалавриат" бағдарламасына қазақстандық жоғарғы оқу орнында 1-2 курстарды аяқтағаннан кейін ғана түсуге мүмкіндік береді.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Итальян / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
CILS 1 (B1), CELI 2

IBT 87 из 120
CILS 3(B2)/
CELI 4
PBT 570 из 677
IELTS:
6.5 из 9.0
44
Канада
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
7.0 из 9.0
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
GRE, GMAT
(взависимо-
сти от спе-
циальности).
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
7.5 из 9.0
РВТ 600 из 677
СВТ 250 из 300
IBT 100 из 120
При
поступлении
на программу
«магистра-
тура»
необходимо
сдать
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от спе-
циальности).
GRE - для
поступления
на программу
«магистрату-
ра» по тех-
ническим,
медицински м
и гумани-
тарным спе-
циальностям.
GMAT - для
поступления
на программу
«магистра-
тура» по
специально-
сти
«Финансы»,
«Бухгалтер-
ский учет».
Для
поступления
на программу
«магистра-
тура» по
специально-
сти «Между-
народный
коммерческий
арбитраж»
сдача
экзаменов
GRE, GMAT не
требуется.
45
Китай
Технические,
медицинские
Магистра-
тура
Китайский
HSK 1 уровень
из 11
HSK 6 уровень
из 11
HSK 7 уровень
из 11
HSK - госу-
дарственный
экзамен КНР
для серти-
фикации
уровня
владения
китайским
языком
лицами, не
являющимися
носителями
китайского
языка,
включая
иностранцев,
хуацяо и
представи-
телей
национальных
меньшинств.
Существуют
четыре
уровня
владения
языком по
HSK:
базовый,
начальный,
средний,
высший.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
46
Корея
(Южная)
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Корейский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Test of
Korean
Language
Proficiency 3
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Test of Korean
Language
Proficiency 5
Test of
Korean
Language -
шестиуров-
невый тест
по корейс-
кому языку:
1 уровень -
минимальный;
6 уровень -
максималь-
ный.
Тест сдается
всеми пре-
тендентами
Тестирование
проводится
Корейским
центром
(г. Алматы).
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Test of Korean
Language
Proficiency 3
TOEFL:
PBT 580 из 677
IBT 92 из 120
Test of Korean
Language
Proficiency 5
47
Латвия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
48
Малайзия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
49
Нидерланды
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Нидерланд-
ский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
NT 2
program 1
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 570 из 677
СВТ 231 из 300
IBT 90 из 120
NT 2
program 2
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполномочен-
ные
проводить
официальные
тесты по
определению
уровня
владения
нидерланд-
ским языком
с выдачей
сертификата.
Претенденты
на обучение
в Нидерлан-
дах на
нидерланд-
ском языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
NT2. При
поступлении
на программу
«магистра-
тура»
необходимо
сдать
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от спе-
циальности).
GRE - сдают
все претен-
денты,
поступающие
на программу
«магистрату-
ра» по
технической,
медицинской
и гумани-
тарной
специально-
стям. GMAT -
сдают все претенденты, поступающие
на программу
«магистра-
тура» по
специально-
сти
«Финансы»,
«Бухгалтер-
ский учет».
Гуманитарные
специально-
сти
Магистра-
тура
IELTS:

IBT 120-дан 87
CILS 3 (B2)/CELI 4
PBT 677-ден 570 IELTS: 9.0-ден 6.5
44
Канада
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.0
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
GRE, GMAT (мамандығына қарай).
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.5
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 250
IBT 120-дан 100
"Магистратура" бағдарламасынf түсу кезінде GRE, GMAT
(мамандығына қарай) емтихандарын тапсыру қажет. GRE – техникалық, медициналық және гуманитарлық мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасына түсу үшін. GMAT – "Қаржы", "Бухгалтерлік есеп" мамандықтары бойынша түсу үшін. "Халықаралық коммерциялық арбитраж" мамандығы бойынша "магистратура" бағдарламасына түсу үшін GRE, GMAT емтихандарын тапсыру талап етілмейді.
45
Қытай
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Қытай
11-ден HSK 1 деңгейі
11-ден HSK 6 деңгей
11-ден HSK 7 деңгейі
HSK - шетелдіктерді, хуацяо мен аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы. HSK бойынша тіл білудің төрт деңгейі бар: негізгі, бастауыш, орта, жоғарғы.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
46
Корея ( Оңтүстік )
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын /Кәріс
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Test of Korean Language
Proficiency 3
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Test of Korean Language
Proficiency 5
Test of Korean Language -кәріс тілі бойынша алты деңгейлі тест:
1 деңгей - минималды;
6 деңгей – максималды.
Тесті барлық үміткер тапсырады.
Тестілеуді Кәрістер орталығы өткізеді (Алматы қ.).
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Test of Korean Language
Proficiency 3
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 92
Test of Korean Language
Proficiency 5
47
Латвия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
48
Малайзия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
49
Нидерланды
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Нидерланд
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
NT2 program 1
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
CBT 300-ден 231
IBT 120-дан 90
NT2 program 2
Қазақстанда сертификат бере отырып, нидерланд тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тестілеу жүргізуге уәкілетті ұйым жоқ. Нидерландыда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) NT2 сертификаты бар болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі. "Магистратура" бағдарламасына түсу кезінде GRE, GMAT емтихандарын (мамандығына қарай) тапсыру қажет. GRE – техникалық, медициналық және гуманитарлық мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасына түсетін барлық үміткерлер тапсырады. GMAT – "Қаржы", "Бухгалтерлік есеп" мамандықтары бойынша "магистратура" бағдарламасына түсетін барлық үміткерлер тапсырады.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура

3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
NT2
program 1
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 600 из 677
СВТ 250 из 300
IBT 100 из 120
NT2 program 3
50
Новая
Зеландия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 243 из 300
IBT 96 из 120
51
Норвегия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Норвежский/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Bergenstesten
300
IELTS: 6.0
из 9.0 TOEFL:
PBT 550 из 677
СВТ 213 из 300
IBT 81 из 120
Bergenstesten
450
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполномочен-
ные
проводить
официальные
тесты по
определению
уровня
владения
норвежским
языком с
выдачей
сертификата.
Претенденты
на обучение
в Норвегии
на норвеж-
ском языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
Bergenstes-
ten.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Bergenstesten
300
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 570 из 677
СВТ 225 из 300
IBT 87 из 120
Bergenstesten
500
52
Польша
Технические,
медицинские специаль-
ности
Магистра-
тура
Польский/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Польский - 0
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Польский - 0
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 570 из 677
СВТ 231 из 300
IBT 90 из 120
53
Румыния
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS: 7.0
из 9.0 TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
54
Сингапур
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Для
поступления
на программу
«магистра-
тура»
требуется
сдача
экзаменов
GRE, GMAT.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 600 из 677
СВТ 250 из 300
IВТ 100 из 120
55
США
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TOEFL:
РВТ 600 из 677
СВТ 250 из 300
IBT 100 из 120
При
поступлении
на программу
«бакалав-
риат»
необходимо
сдать экза-
мены SAT I,
SAT II (в
зависимости
от специаль-
ности).
Высокорей-
тинговые
университеты
требуют
предостав-
ления
сертификата
SAT II. При
поступлении
на программу
«бакалав-
риат»
необходимо
предоставле-
ние справки
о текущей
успеваемости
в универси-
тете. Для
поступления
на программу
«магистра-
тура»
сдаются
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от специаль-
ности). GRE
- для
поступления
на программу
«магистра-
тура» по
техническим,
медицинским
и гумани-
тарным
специальнос-
тям. GMAT -
для пос-
тупления на
программу
«магистра-
тура» по
специаль-
ностям
«Финансы»,
«Бухгалтер-
ский учет».
Гуманитарные
специально-
сти
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
56
Турция
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Турецкий
Y O S:
уровень В
Y O S:
уровень А
Существуют 3
уровня
владения
языком по
Y O S: уровень А - высший;
B - средний;
С - низкий.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
57
Финляндия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Финский/
Шведский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
YKI 3
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 550 из 677
СВТ 213 из 300
IBT 81 из 120
YKI 4
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполномочен-
ные
проводить
официальные
тесты по
определению
уровня
владения
финским и
шведским
языками с
выдачей
сертификата.
Претенденты
на обучение
в Финляндии
на финском и
шведском
языках
(нa общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
YKI.
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Финский/
Шведский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
YKI 3
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 570 из 677
СВТ 225 из 300
IBT 87 из 120
YKI 5
58
Франция
Технические,
медицинские
Магистра-
тура
TCF 200
из 699 N+I
TCF 350
из 699/DALF
N+I
Заключение
дает
комиссия
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
Французский/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
TCF 200 из
699
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 570 из 677
СВТ 225 из 300
IBT 87 из 120
TCF 400 из
699/DALF
59
Чехия
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Чешский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677Чешский - 0
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Чешский - 0
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
60
Швейцария
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Немецкий/
Французский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Start
Deutsch 2
Гете
Института
TCF 200
из 699
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
TCF 350 из 699
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
IELTS: 3.0
из 9.0 TOEFL:
ITP/PBT 400
из 677
Start Deutsch
2 Гете
Института
TCF 200 из
699
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 600 из 677
СВТ 250 из 300
IBT 100 из 120
Goethe-
Zertifikat C1
TCF 400 из 699
61
Швеция
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Шведский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 550 из 677
СВТ 213 из 300
IBT 81 из 120
TISUS
(godk a nd)
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполномо-
ченные
проводить
официальные
тесты по
определению
уровня
владения
шведским
языком с
выдачей
сертификата.
Претенденты
на обучение
в Швеции
на шведском
языке по
программе
«магистра-
тура»
(нa общих
основаниях),
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
TISUS
(godk a nd) .
Сертификаты
TISUS
(godk a nd)
имеют два
варианта
результата:
сдан
(godk a nd) и
не сдан
(underk a nd).
Гуманитарные
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Шведский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400из 677
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
РВТ 550 из 677
СВТ 213 из 300
IBT 81 из 120
TISUS
(godk a nd)
62
Япония
Технические,
медицинские
специаль-
ности
Магистра-
тура
Английский/
Японский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Nouryekushi-
ken 3
уровень
TOEFL:
РВТ 560 из 677
СВТ 220 из 300
IBT 83 из 120
Nouryekushiken
2 уровень
Nouryekushi-
kеn -
четырехуров-
невый
языковой по
японскому
языку.
4 уровень -
минимальный;
1 уровень -
максимальный.
Гуманитарные
специально-
сти
Магистра-
тура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP/PBT
400 из 677
Nouryekushi-
ken 3
уровень
TOEFL:
РВТ 580 из 677
СВТ 237 из 300
IBT 92 из 120
Nouryekushiken
2 уровень
ПРИМЕЧАНИЕ:
Первый пороговый уровень:
для претендентов по техническим/медицинским специальностям, а также для претендентов, участвующих в рамках установленных квот - для направления на языковые курсы;
для претендентов по гуманитарным специальностям - для направления на сдачу официального экзамена, при наличии сертификата с баллом не менее чем, указанным в первом пороговом уровне. При отсутствии  сертификата, претенденты направляются на предварительное языковое тестирование TOEFL ITP.
Второй пороговый уровень - для направления на академическое обучение.
Претенденты, получившие результаты, соответствующие второму пороговому уровню и выше, допускаются к следующему этапу конкурса.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System) - международная система тестирования на знание английского языка
D.E.L.E. (Diplomas de Espanol como Lengua Extranjera) - диплом, подтверждающий степень владения испанским языком, как иностранным
TCF (Test de connaissance du francais) - тест на знание французского языка
TCF-DAP (Test de connaissance du francais pour la demande d'admission prealable) - тест на знание французского языка (для предварительной записи в университет)
DALF (Diplome Approrondi de Langue Francaise) - диплом об  углубленном знании французского языка
NT2 (Staatsexamen Nederlands als tweede taal) - государственный экзамен голландского языка как второго.
Bergenstesten (Test i norsk - hoyere niva) - тест на знание норвежского языка
YKI (Yleiset kielitutkinnot) - национальный сертификат о владении языком (Финский, Шведский)
TISUS (Test i svenska for universitets-och hogskolestudier) - тест на знание шведского языка для обучения в университете

IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
NT2 program 1
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 250
IBT 120-дан 100
NT2 program 3
50
Жаңа Зеландия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 243
IBT 120-дан 96
51
Норвегия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Норвег / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Bergenstesten 300
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
CBT 300-ден 213
IBT 120-дан 81
Bergenstesten 450
Қазақстанда сертификат бере отырып, новерг тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тестілеу жүргізуге уәкілетті ұйым жоқ. Норвегияда оқуға үміткерлер
(жалпы негізде) Bergenstesten сертификаты бар болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Bergenstesten 300
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
CBT 300-ден 225
IBT 120-дан 87
Bergenstesten 500
52
Польша
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Поляк / Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Поляк - 0
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Поляк - 0
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
CBT 300-ден 231
IBT 120-дан 90
53
Румыния
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
54
Сингапур
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
"Магистратура" бағдарламасына түсу үшін GRE, GMAT емтихандарын тапсыру талап етіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 250
IBT 120-дан 100
55
АҚШ
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TOEFL:
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 250
IBT 120-дан 100
"Бакалавриат" бағдарламасына түсу кезінде SAT I, SAT II
(мамандығына қарай) емтихандарын тапсыру қажет. Жоғары рейтінгілі университеттер SAT II сертификатын ұсынуды талап етеді. "Бакалавриат" бағдарламасына түсу кезінде  университеттегі ағымды үлгерімі туралы анықтаманы ұсыну қажет. "Магистратура" бағдарламасына түсу кезінде GRE, GMAT (мамандығына қарай) емтихандары тапсырылады. GRE – техникалық, медициналық және гуманитарлық мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасына түсу үшін. GMAT – "Қаржы", "Бухгалтерлік есеп" мамандықтары бойынша "магистратура" бағдарламасына түсу үшін.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
56
Түркия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Түрік
YОS: В деңгейі
YОS: A деңгейі
YОS бойынша тіл білудің үш деңгейі болады:
А деңгейі – жоғарғы;
В – орташа;
С – төменгі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
57
Финляндия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Фин / Швед
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400 YKI 3
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
CBT 300-ден 213
IBT 120-дан 81
YKI 4
Қазақстанда сертификат бере отырып, фин және швед тілдерін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тестілеу жүргізуге уәкілетті ұйым жоқ. Финляндияда фин және швед тілдерінде  оқуға үміткерлер (жалпы негізде) YKI сертификаты бар болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Фин / Швед
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400 YKI 3
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
CBT 300-ден 225
IBT 120-дан 87
YKI 5
58
Франция
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Француз / Ағылшын
TCF 699-дан 200
N+I
TCF 699-дан 350/DALF
N+I
Қорытындыны комиссия береді
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
TCF 699-дан 200
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
CBT 300-ден 225
IBT 120-дан 87
TCF 699-дан 400/DALF
59
Чехия
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Чех
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Чех – 0
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Чех – 0
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
60
Швейцария
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Неміс / Француз
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 2 Гете Институты
TCF 699-дан 200
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
CBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Goethe-Zertifikat С1
TCF 699-дан 350
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 2
Гете Институты TCF 699-дан 200
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
CBT 300-ден 250
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat С1
TCF 699-дан 400
61
Швеция
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Швед
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
CBT 300-ден 213
IBT 120-дан 81
TISUS (godkаnd)
Қазақстанда сертификат бере отырып, швед тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тестілеу жүргізуге уәкілетті ұйым жоқ. Швецияда "магистратура" бағдарламасы бойынша швед тілінде оқуға үміткерлер (жалпы негізде) TISUS (godkаnd) сертификаты бар болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі. TISUS (godkаnd) сертификаты нәтижесінің екі нұсқасы болады: тапсырылды (godkаnd) және тапсырылмады (underkаnd).
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Швед
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
CBT 300-ден 213
IBT 120-дан 81
TISUS (godkаnd)
62
Жапония
Техникалық , медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын / Жапон
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Nouryekushiken 3деңгей
TOEFL:
PBT 677-ден 560
CBT 300-ден 220
IBT 120-дан 83
Nouryekushiken 2 деңгей
Nouryekushiken - жапон тілі бойынша төрт деңгейлі тілдік. 4 деңгей –
минмалды; 1 деңгей – максималды.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 400
Nouryekushiken 3деңгей
TOEFL:
PBT 677-ден 580
СBT 300-ден 237
IBT 120-дан 92
Nouryekushiken 2 деңгей
ЕСКЕРТУ :
Бірінші сатылық кезең :
техникалық / медициналық мамандықтар бойынша үміткерлер үшін , сондай - ақ белгіленген квоталар шеңберінде қатысатын үміткерлер үшін - тілдік курстарға жіберу үшін ;
гуманитарлық мамандықтар бойынша үміткерлер үшін - бірінші сатылық кезеңде көрсетілгеннен кем емес балы бар сертификат болған жағдайда , ресми емтихан тапсыруға жіберу үшін . Сертификаттары жоқ болған жағдайда үміткерлер TOEFL ITP алдын ала тілдік тестілеуіне
жіберіледі.
Екінші сатылық кезең - академиялық оқуға жіберу үшін .
тиісінше екінші сатылық деңгей және одан жоғары нәтижеге ие болған үміткерлер конкурстың келесі кезеңіне жіберіледі .
Емтихандардың атаулары бойынша ақпарат :
IELTS (International English Language Testing System) – ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі
D.E.L.E. (Diplomas de Espaсol como Lengua Extranjera) – шет тілі ретінде испан тілін білу деңгейін растайтын диплом
TCF (Test de connaissance du franсais) – француз тілін білу тесті TCF-DAP (Test de connaissance du francais pour la demande d , admission prealabe) - француз тілін білу тесті (университетке алдын ала жазылу үшін)
DALF (Diplome Approfondi de Langue Francaise) - француз тілін терең білуі туралы диплом
NT2 (Staatsexamen Nederlands als tweede taal) - екіншісі ретінде голланд тілімен мемлекеттік емтихан.
Bergenstesten (Test i norsk - hoyere niva) - норвег тілін білу тесті
YKI (Yleiset kielitutkinot) - тілді меңгеру туралы ұлттық сертификат (Фин, Швед)
TISUS (Test svenska for universitets-och hogskolestudier) - университетте оқу үшін швед тілін білу тесті

HSK - это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, хуацяо и представителей национальных меньшинств. HSK проводится в форме теста, задания в котором делятся на несколько частей: аудирование, лексика, грамматика, чтение. Сдавшие HSK в случае набора нужного количества баллов получают Сертификат определенного уровня. Существуют четыре уровня: базовый, начальный, средний, высший. Внутри каждого уровня выделяются "подуровни", обозначаемые цифрами от 1 до 11.
Nouryekushiken - экзамен по определению уровня японского языка
Test of Korean Language Proficiency - экзамен по определению уровня корейского языка
GRE (Graduate Record Examination) - тестирование базовых знаний по конкретной специальности
GMAT (General Management Admission Test) - электронный тест на определение уровня знаний и квалификации в области менеджмента
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) - сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком, как иностранным
CELI 1, 2, 3, 4, 5 (Certificates di Conoscenza della Lingua Italiana) - сертификат на знание итальянского языка на 1-ом, 2-ом, 3-ем, 4-ом и 5-ом уровнях
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) - тест по английскому языку как иностранному подразделяется на следующие виды:
IТР (Institutional Testing Program) - неофициальный тест для предварительного определения уровня языковой подготовки претендентов РВТ (Paper-based test) - официальный тест на бумажном носителе
СВТ (Computer-based test) - официальный тест, который сдается посредством компьютера
IBT (Internet-based test) - официальный тест, который сдастся посредством Интернета
Test of Bulgarian language - тест на определение уровня владения болгарским языком
The Studytest of Danish as a Foreign Language (Studieproven i dansk som andetsprog) - тест на знание датского языка как иностранного
The Danish Test (Danskprove) - национальный тест на знание датского языка
Test of Rumanian language - тест на знание румынского языка

HSK - шетелдіктерді, хуацяо мен аз ұлттар өкілдерін коса алғанда, кытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы. HSK тапсырмалары аудирлеу, лексика, грамматика, оқылым сияқты бірнеше бөліктерге бөлінетін тест пішінінде жүргізіледі. HSK тапсырғандар балдардың тиісті санын жинаған жағдайда белгілі бір деңгейдің сертификатын алады. Төрт деңгей болады: негізгі, бастауыш, орта, жоғарғы. Әрбір деңгей ішінде 1-ден 11-ге дейінгі сандармен белгіленетін "кіші деңгейлер" бөлінеді.
Nouryekushiken - жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы
Test of Korean Language Proficiency - кәріс тілін білу деңгейін анықтау емтиханы
GRE (Graduate Record Examination) - нақты мамандық бойынша негізгі білімін тестілеу
GМАТ (General Management Admission Test) - менеджмент саласындағы білім деңгейі мен біліктілігін анықтаудың электрондық тесті
CILS (Certificazone di Italiano come Lingua Straniera) - шет тілі ретінде итальян тілін білу деңгейін растаушы сертификат
CELI 1, 2, 3, 4, 5 (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana) - 1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші және 5-ші деңгейлерде итальян тілін білу сертификаты
ТОEFL (Test jf English as a Foreign Language - шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест) мынадай түрлерге бөлінеді:
ITR (Institutional Testing Program) - үміткерлердің тілдік дайындығы деңгейін алдын ала анықтауға арналған бейресми тест
РВТ (Paper-based test) - қағаз тасымалдағышындағы ресми тест
СВТ (Computer-based test) - компьютер арқылы берілетін ресми тест
ІВТ (Internet-based test) - Интернет арқылы берілетін ресми тест
Test of Bulgarian language - болгар тілін меңгеру деңгейін анықтау тесті
The Studytest of Danish as a Foreign Language (Studieproven i dansk som andetsprog) - шет тілі ретінде дат тілін білу тесті
The Danish Test (Danskprove) - дат тілін білудің ұлттық тесті
Test of Rumanian language - румын тілін білу тесті