Об утверждении Правил утверждения тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 29 января 2009 года N 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2009 года N 5575. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2018 года № 499.
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций РК от 28.11.2018 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О связи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций.
2. Департаменту анализа и тарифного регулирования в области связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Наметчаев Т.К.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в
Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в
Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное
опубликование в средствах массовой информации и довести его до сведения структурных подразделений Агентства Республики Казахстан по
информатизации и связи.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Бишигаева А.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Председатель
К. Есекеев
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 29 января 2009 года № 40
Правила утверждения тарифов (цен)
на универсальные услуги телекоммуникаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи".
2. Правила устанавливают порядок утверждения и введения тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оператор универсального обслуживания (далее - Оператор) – оператор связи, оказывающий услуги связи на сети телекоммуникаций общего пользования, на которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена обязанность по оказанию универсальных услуг телекоммуникаций;
2) универсальные услуги телекоммуникаций - минимальный перечень услуг телекоммуникаций, разрабатываемый уполномоченным органом и утверждаемый Правительством Республики Казахстан, оказание которых любому пользователю услугами связи в любом населенном пункте в заданный срок с установленными качеством и уровнем цен, обеспечивающими доступность этих услуг, является обязательным для операторов универсального обслуживания;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги связи или пользующихся ими.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Утверждение тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций осуществляется исходя из следующих принципов:

Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс Агенттігінің 2009 жылғы 29 қаңтардағы N 40 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5575 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 28 қарашадағы № 499 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 28.11.2018 № 499 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс саласындағы талдау және тарифті реттеу Департаменті (Наметчаев Т.К.):
1) осы бұйрыктың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркегеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін және оны Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
3) Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының орынбасары А.Д. Бишиғаевка жүктелсін.
4) Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қ. Есекеев
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 29 қаңтардағы
N 40 бұйрығымен
бекітілген
Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне
тарифтерді (бағаларды) бекіту ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Ереже телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту және енгізу тәртібін реттейді.
3. Осы Ережеде келесі түсініктер пайдаланылады:
1) әмбебап қызмет көрсету операторы (бұдан әрі - Оператор) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес телекоммуникацияның әмбебап қызметiн көрсету бойынша міндеттеме жүктелген, ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiнде байланыс қызметiн көрсететiн байланыс операторы;
2) телекоммуникацияның әмбебап қызметтерi - кез-келген елдi мекенде байланыс қызметiнiң кез-келген пайдаланушысына белгiлi бiр мерзiмде белгiленген сапада және осы қызметтiң қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн баға деңгейiнде көрсету әмбебап қызмет көрсету операторлары үшiн мiндеттi болып табылатын, уәкiлеттi органмен әзiрленетін және Қазақстан Республикасы Yкiметiмен бекiтілетін, телекоммуникация қызметтерiнiң минималды тiзбесi;
3) уәкiлеттi орган - байланыс саласындағы мемлекеттiк саясаттың iске асырылуын, байланыс қызметтерін көрсететiн немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметiн мемлекеттiк бақылауды, үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын орталық атқарушы орган.
Берілген Ережеде пайдаланылатын өзге де түсініктер мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту мынадай қағидаларға негізделіп жүзеге асырылады:

1) обеспечение доступа к универсальным услугам телекоммуникаций на всей территории Республики Казахстан для пользователей этими услугами;
2) удовлетворение спроса населения на универсальные услуги телекоммуникаций с учетом его платежеспособности;
3) субсидирование убытков операторов универсального обслуживания, связанных с оказанием универсальных услуг телекоммуникаций.
2. Порядок утверждения тарифов (цен)
на универсальные услуги телекоммуникаций
5. Тарифы (цены) на универсальные услуги телекоммуникаций утверждаются уполномоченным органом один раз в календарном году.
6. Тарифы (цены) на универсальные услуги телекоммуникаций утверждаются в размерах единиц тарификации, установленных уполномоченным органом для каждого вида соответствующих услуг телекоммуникаций.
7. Тарифы (цены) на универсальные услуги телекоммуникаций утверждаются с учетом влияния этих тарифов (цен) на развитие конкуренции на соответствующих рынках услуг телекоммуникаций.
8. Тарифы (цены) на универсальные услуги телекоммуникаций для отдельных категорий населения утверждаются с учетом их платежеспособности.
9. Решение уполномоченного органа об утверждении тарифа (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций оформляются приказом уполномоченного органа.
10. В случае исключения в установленном порядке, какого-либо вида универсальных услуг телекоммуникаций из Перечня универсальных услуг телекоммуникаций, действие тарифов (цен) на этот вид универсальных услуг телекоммуникаций для оператора универсального обслуживания прекращается.
11. Введение в действие тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций осуществляется с первого числа месяца, указанного в решении уполномоченного органа.
В случае необходимости срок действия тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций уполномоченный орган указывает в своем решении.
12. Решение об утверждении тарифов (цен) на универсальные услуги телекоммуникаций направляется уполномоченным органом оператору универсального обслуживания не позднее, чем за двадцать пять дней до введения их в действие.
13. Оператор универсального обслуживания доводит до сведения населения информацию об утвержденных тарифах (ценах) на универсальные услуги телекоммуникаций не позднее, чем за пятнадцать дней до введения их в действие.
14. Оператор универсального обслуживания в течение пяти рабочих дней до введения в действие тарифов (цен) представляет в уполномоченный орган информацию об уведомлении населения об утвержденных тарифах (ценах) на универсальные услуги телекоммуникаций.

1) бұл қызметтерді пайдаланушыларға, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне қолжетімділікті қамтамасыз ету;
2) телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне халықтың төлем қабілеттілігін есепке ала отырып, сұранысын қанағаттандыру;
3) телекоммуникацияның әмбебеп қызметтерін көрсетумен байланысты әмбебап қызмет көрсету операторларына шығындарын субсидиялау.
2. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне
тарифтерді (бағаларды) бекіту тәртібі
5. Телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне тарифтер (бағалар) уәкілетті органмен күнтізбелік жылда бір рет бекітіледі.
6. Телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне тарифтер (бағалар) тиісті телекоммуникация қызметтерінің әрбір түрі үшін уәкілетті органмен белгіленген тарифтеу бірліктерінің мөлшерлерінде бекітіледі.
7. Телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне тарифтер (бағалар) осы тарифтердің (бағалардың) телекоммуникация қызметтерінің тиісті нарығында бәсекелестікті дамытуға осы тарифтердің (бағалардың) ықпалын есептей отырып бекітіледі.
8. Халықтың жекелеген санаттары үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтер (бағалар) олар төлем қабілеттілігін есепке ала отырып бекітіледі.
9. Телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
10. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің Тізбеден телекоммуникацияның әмбебеп қызметтерінің қандай да түрін белгіленген тәртіпте шығарған жағдайда, әмбебап қызметтерінің операторлары үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің осы түріне тарифтердің (бағалардың) әрекеті тоқтатылады.
11. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтердің (бағалардың) енгізілуі, уәкілетті органның шешімінде көрсетілген айдың бірінші күнінен бастап іске асырылады.
Қажеттілігіне қарай, уәкілетті орган телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтердің (бағалардың) қолданылу мерзімін өз шешімінде көрсетеді.
12. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді (бағаларды) бекіту туралы шешім оларды қолданысқа енгізгенге дейін жиырма бес күннен кешіктірмей, уәкілетті органмен әмбебап қызмет көрсету операторына жолданады.
13. Әмбебап қызмет көрсету операторы телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне бекітілген тарифтер (бағалар) туралы ақпаратты оларды қолданысқа енгізгенге дейін он бес күннен кешіктірмей, халықтың назарына жеткізеді.
14. Әмбебап қызмет көрсету операторы тарифтерді (бағаларды) қолданысқа енгізгенге дейін бес жұмыс күннің ішінде уәкілетті органға телекоммуникацияның әмбебеп қызметтеріне бекітілген тарифтер (бағалар) туралы халықты ескерткендігі туралы ақпаратты ұсынады.