Об утверждении Правил размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах и предупреждения о вреде курения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 ноября 2009 года № 692/1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5916. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах и предупреждение о вреде курения.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законом порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июля 2003 года № 536 "Об утверждении текста предупреждения о вреде потребления табачных изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2416).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня введения в действие Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и его первого официального опубликования.
И. о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан                       Б. Садыков
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 ноября 2009 года № 692/1
Правила
размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного
изделия сведений о составе, об уровне содержания
смолистых веществ, никотина и о системных ядах,
канцерогенных и мутагенных веществах и
предупреждение о вреде курения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения на пачке табачного изделия, упаковке табачного изделия сведений о составе, об уровне содержания смолистых веществ, никотина и о системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах и предупреждение о вреде курения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и являются обязательными для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по импорту, производству, оптовой и розничной реализации табака и табачных изделий.

Темекі бұйымдарының қорабына, темекі бұйымдарының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді және темекі шегушіліктің зияны туралы ескертуді орналастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 11 қарашадағы N 692/1 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5916 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Темекі бұйымдарының қорабына, темекі бұйымдарының қаптамасына шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді және темекі шегушіліктің зияны туралы ескертуді орналастыру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. "Темекі өнімдерін пайдаланудың зияны туралы ескерту мәтінін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 16 шілдедегі N 536 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2416 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі қолданысқа енгізілген күнінен және оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдiң
міндетін атқарушы                                 Б. Садықов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2009 жылғы 11 қарашадағы
N 692/1 бұйрығымен бекітілген
Темекі бұйымдарының қорабында, темекі бұйымдарының орамында шайырлы заттардың, никотиннің болу деңгейі және жүйелік улардың, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді және темекі шегушіліктің зияны туралы ескертуді орналастыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Темекі бұйымдарының қорабына, темекі бұйымдарының қаптамасында шайырлы заттардың, никотиннің құрамы туралы, деңгейі туралы және жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтерді және темекі шегушіліктің зияны туралы ескертуді орналастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулықты сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және темекі мен темекі бұйымдарын импорттау, өндіру,  көтерме және бөлшектеп сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.

2. Сведения об уровне содержания смолистых веществ, никотина должны наноситься на пачку или упаковку табачных изделий в виде надписи и занимать не менее 4 % площади одной из боковых поверхностей пачки.
Сведения о содержании не менее трех вредных соединениях - системных ядах, канцерогенных и мутагенных веществах должны наноситься на пачку или упаковку курительных табачных изделий в виде основной предупредительной надписи: "В дыме табачных изделий содержатся: формальдегид, бензол и монооксид углерода".
2. Предупреждение о вреде курения
3. Предупреждение о вреде курения и потребления табачных изделий включает надписи (далее - предупредительные надписи) и (или) рисунки, пиктограммы, графики (далее - предупредительные рисунки) и представляют собой информацию о вредном влиянии табачных изделий на состояние здоровья человека, которая содержится на пачках, упаковках табачных изделий.
4. Предупредительные надписи по видам делятся на:
1) основную;
2) дополнительные;
3) сопроводительные.
5. Табачные изделия по виду делятся на:
1) курительные;
2) некурительные.
6. Курительные табачные изделия маркируются основной и дополнительной предупредительными надписями.
7. Текст основной предупредительной надписи о вреде потребления курительных табачных изделий:
"В дыме табачных изделий содержатся формальдегид, бензол и монооксид углерода" на государственном и русском языках.
8. Тексты дополнительных предупредительных надписей о вреде потребления курительных табачных изделий:
1) "Курение вызывает инфаркты и инсульты" на государственном и русском языках;
2) "Курение - причина рака легких" на государственном и русском языках;
3) "Курение - причина хронической болезни легких" на государственном и русском языках;
4) "Курение во время беременности причиняет вред Вашему ребенку" на государственном и русском языках;
5) "Защитите детей от табачного дыма" на государственном и русском языках;
6) "Обратитесь к врачу, чтобы бросить курить" на государственном и русском языках;
7) "Курение вызывает сильную зависимость, не начинайте курить" на государственном и русском языках;
8) "Курение повышает риск смерти от заболеваний сердца и легких" на государственном и русском языках;
9) "Курение может стать причиной медленной и болезненной смерти" на государственном и русском языках;
10) "Курение может являться причиной импотенции" на государственном и русском языках;
11) "Курение вызывает преждевременное старение кожи" на государственном и русском языках;
12) "Курение может вызвать бесплодие" на государственном и русском языках.

2. Шайырлы заттардың, никотиннің құрамы, деңгейі туралы мәліметтер темекі бұйымының қорабына немесе қаптамасына жазба түрінде енгізілуі және қораптың бір бүйіріндегі беті кем дегенде 4 %-ын алып жатуға тиіс.
Құрамындағы кем дегенде үш зиянды қосынды - жүйелік улар, канцерогендік және мутагендік заттар туралы мәліметтер шегетін темекі  бұйымының қорабына немесе қаптамасына: "Темекі бұйымдарының түтінінде: формальдегид, бензол және көміртегі монооксиді бар" деген жазу түрінде енгізілуі тиіс.
2. Темекі шегудің зияны туралы ескерту
3. Темекі шегудің және темекі бұйымдарын бұйымдарының пайдаланудың зияны туралы ескерту жазбаларды (бұдан әрі – ескертпе жазбалар) және (немесе) суреттерді, пиктограммаларды, кестелерді (бұдан әрі – ескертпе суреттер) қамтиды және темекі бұйымдарының адам денсаулығының жай-күйіне зиянды әсері туралы темекі бұйымдарының қораптарында, қаптамаларына жазылатын ақпаратты білдіреді.
4. Ескертпе жазбалар түрлері бойынша мыналарға бөлінеді:
1) негізгі;
2) қосымша;
3) ілеспе.
5. Темекі бұйымдарының түрлері бойынша мыналарға бөлінеді:
1) шегетін;
2) шекпейтін.
6. Шегетін темекі бұйымдары негізгі және қосымша ескертпе жазбалармен таңбаланады.
7. Шегетін темекі бұйымдарын пайдаланудың зияны туралы негізгі ескертпе жазбаның мәтіні мынадай:
мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі бұйымдарының түтінінде формальдегид, бензол және көміртегі монооксиді бар".
8. Шегетін темекі бұйымдарын пайдаланудың зияны туралы қосымша ескертпе жазбалардың мәтіндері мынадай:
1) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу инфаркт пен инсультқа шалдықтырады";
2) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу – өкпе обырына себепші";
3) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу – созылмалы өкпе ауруына себепші";
4) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Жүктілік кезіндегі темекі шегу Сіздің балаңызға зиянын тигізеді";
5) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Балаларды темекі түтінінен қорғаңыздар";
6) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегуді тастау үшін дәрігерге қаралыңыз";
7) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегуді бастамаңыз, ол тәуелділікке душар етеді";
8) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу жүрек және өкпе ауруларынан қайтыс болу қаупін арттырады";
9) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу ұзақ әрі ауыр өлімнің себепшісі";
10) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу импотенцияға себепші";
11) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу ерте қартайтады";
12) мемлекеттік және орыс тілдерінде "Темекі шегу бедеулікке шалдықтырады".

9. Некурительные табачные изделия маркируются предупредительной надписью.
10. Текст предупредительной надписи о вреде потребления некурительных табачных изделий:
"Это табачное изделие вредит Вашему здоровью" на государственном и русском языках.
11. Уполномоченным органом в области здравоохранения предупредительные рисунки предоставляются производителям, импортерам табачных изделий в виде электронных файлов высокого разрешения на электронных носителях.
12. Предупредительные рисунки утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения в количестве не более двенадцати на каждый срок использования таких рисунков.
13. Срок использования предупредительных надписей и рисунков составляет не менее 24 месяцев со дня их утверждения.
14. В случае принятия новых либо внесения изменений в уже действующие предупредительные надписи или предупредительные рисунки производителям, импортерам табачных изделий предоставляется переходный период до введения в действие данных изменений:
двенадцать месяцев со дня официального опубликования - для предупредительных надписей;
двадцать четыре месяца со дня предоставления уполномоченным органом в области здравоохранения производителям, импортерам табачных изделий электронных файлов высокого разрешения на электронных носителях - для предупредительных рисунков.
3. Порядок размещения предупредительных надписей
и предупредительных рисунков
15. Пачка табачного изделия, упаковка табачного изделия должны содержать предупреждение о вреде курения и соответствовать следующим требованиям:
1) занимать не менее сорока процентов каждой большей по площади стороны пачки табачного изделия, упаковки табачного изделия;
2) не должна печататься на прозрачной оберточной пленке или каком-либо другом внешнем оберточном материале;
3) выполняться в виде надписи и (или) рисунка, пиктограммы, графика.
16. Предупредительные надписи на пачке, упаковке курительных табачных изделий должны соответствовать следующим требованиям:
1) занимать не менее сорока процентов каждой большей по площади стороны пачки табачного изделия, упаковки табачного изделия включая площадь черной рамки;
2) состоять из одной основной и одной из дополнительных предупредительных надписей, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил. Каждая из дополнительных предупредительных надписей должна быть нанесена на примерно равное количество пачек, упаковок одного наименования курительных табачных изделий, выпущенных производителем в обращение в течение одного календарного года;
3) одна основная и одна дополнительная предупредительные надписи должны печататься на одной большей стороне (лицевая поверхность) пачки, упаковки курительных табачных изделий на государственном языке, такие же предупредительные надписи должны печататься на другой большей стороне (поверхность, противоположная лицевой) пачки, упаковки курительных табачных изделий на русском языке;

9. Шекпейтін темекі бұйымдары ескертпе жазбалармен таңбаланады.
10. Шекпейтін темекі бұйымдарын пайдаланудың зияны туралы ескертпе жазбаның мәтіні мынадай:
мемлекеттік және орыс тілдерінде "Бұл темекі бұйымы Сіздің денсаулығыңызға зиянды".
11. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ескертпе суреттерін темекі бұйымдарын өндірушілерге, импорттаушыларға электронды тасымалдағыштарда мүмкіндіктері жоғары электрондық файлдар түрінде ұсынады.
12. Ескіртпе суреттерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осындай суреттерді әрбір пайдалану мерзіміне он екіден аспайтын санымен бекітеді.
13. Ескіртпе жазбаларды мен суреттерді пайдалану мерзімі оларды бекіткен күннен бастап кем дегенде 24 айды құрайды.
14. Жаңа ескертпе жазбаларды және ескерту суреттерді қабылдаған не бұрын қолданыстағыларға өзгерістер енгізген жағдайда, темекі бұйымдарын өндірушілерге, импорттаушаларға осы өзгерістер қолданысқа енгізілгенге дейін мынадай өтпелі кезең беріледі:
ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай – ескертпе жазбалары үшін;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган темекі бұйымдарын өндірушілерге, импорттаушаларға электронды тасымалдағыштарда мүмкіндіктері жоғары электрондық файлдарды берген күнінен бастап жиырма төрт ай - ескерту суреттері үшін.
3. Ескертпе жазбалары мен ескертпе суреттерін орналастыру тәртібі
15. Темекі бұйымының қорабында, темекі бұйымының қаптамасында темекі шегудің зияны туралы ескерту болуға және мынадай талаптарға сай келуге:
1) темекі бұйымы қораптарының, темекі бұйымының қаптамаларының көлемі бойынша әрбір үлкен жағының кем дегенде қырық пайызын алып жатуға;
2) жылтыр орауыш пленкаға немесе қандай да бір басқа сыртқы орауыш материалға басылмауға;
3) жазулар және (немесе) сурет, пиктограмма, кесте түрінде орындалға тиіс.
16. Шегетін темекі бұйымдарының қорабындағы, қаптамасындағы ескертпе жазулар мынадай талаптарға сәйкес келуге:
1) қара қоршау ауданын қоса алғанда, темекі бұйымы қораптар, темекі бұйымы қаптамаларының көлемі бойынша әрбір жағының кем дегенде қырық пайызын алып жатуға;
2) осы Ереженің 7 және 8-тармақтарында көрсетілген бір негізгі және бір қосымша ескертпе жазбаларды қамтуға тиіс. Қосымша ескертпе жазбалардың әрқайсысы шамамен өндірушінің бір күнтізбелік жыл ішінде айналымға бір атауда шығарған шегетін темекі бұйымдары қораптарының, қаптамаларының санына тең жазылуы тиіс;
3) бір негізгі және бір қосымша жазба шегетін темекі бұйымы қорабының, қаптамасының бір үлкен жағында (оң бетінде) мемлекеттік тілінде жазылуы, осындай ескертпе жазбалар шегетін темекі бұйымы қорабының, қаптамасының екінші үлкен жағында (оң бетіне қарама-қарсы бетіне) орыс тілінде жазылуы тиіс;

4) быть четкими, напечатанными в черной рамке, ширина которой должна быть не менее трех миллиметров, черным выделенным шрифтом "Helvetica" максимально крупного размера на белом фоне, размещенными по центру рамки таким образом, чтобы обеспечить целостность этих текстов при открытии пачки, упаковки табачного изделия. Межстрочный интервал не должен превышать высоту шрифта;
5) не должны перекрываться другой печатной информацией или марками акцизного сбора.
17. Предупредительная надпись на пачках, упаковках, потребительской таре или листах-вкладышах некурительных табачных изделий должна соответствовать следующим требованиям:
1) занимать не менее сорока процентов площади внешней поверхности пачки, упаковки, потребительской таре или листа-вкладыша некурительных табачных изделий, включая площадь черной рамки;
2) содержать основную предупредительную надпись на государственном и русском языках;
3) быть четкой, напечатанной в черной рамке, ширина которой должна быть не менее трех миллиметров, черным выделенным шрифтом "Helvetica" максимально крупного размера на белом фоне, размещенной по центру рамки таким образом, чтобы обеспечить целостность этого текста при открытии пачки, упаковки табачного изделия. Межстрочный интервал не должен превышать высоту шрифта;
4) не должна перекрываться другой печатной информацией или марками акцизного сбора.
18. Предупредительные рисунки должны соответствовать следующим требованиям:
1) состоять из рисунка или пиктограммы или графика и сопроводительной надписи о вреде курения;
2) занимать не менее сорока процентов площади внешней поверхности большей стороны (поверхности, противоположной лицевой) пачки или упаковки курительных табачных изделий, включая сопроводительные надписи;
3) наноситься на одну большую сторону (поверхность, противоположную лицевой) пачки, упаковки курительных табачных изделий с сопроводительной надписью о вреде курения на государственном и русском языках; на другую большую сторону (лицевую поверхность) должен наноситься текст основной предупредительной надписи в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил;
4) быть четкими, напечатанными в черной рамке, ширина которой должна быть не менее трех миллиметров, с сопроводительными надписями напечатанными шрифтом "Helvetica" максимально крупного размера. Предупредительные рисунки или пиктограммы или графики, должны быть напечатаны таким образом, чтобы обеспечить целостность этих рисунков или пиктограмм или графиков при открытии пачки, упаковки табачного изделия. Межстрочный интервал в сопроводительных надписях не должен превышать высоту шрифта;

4) ені кем дегенде үш миллиметр болатын қара қоршауда ақ түске барынша үлкен өлшемді қарамен ерекше белгіленген "Helvetica" шрифінде, темекі бұйымын қорабын, қаптамасын ашу кезінде қоршаудың ортасындағы осындай мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететіндей анық басылған болуы тиіс. Жолақша аралығы шрифт биіктігінен аспауы тиіс;
5) басқа баспа ақпаратымен немесе акциздік жинақтау маркалармен бүркелмеуі тиіс.
17. Шекпейтін темекі бұйымдарының қораптарындағы, қаптамаларындағы, тұтыну ыдысындағы немесе парақ-жапсырмалардағы ескертпе жазбалар мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) қара қоршау көлемін қоса алғанда, шекпейтін темекі бұйымдары қораптарының, қаптамаларының, тұтыну ыдысының немесе парақ-жапсырмалардағы сыртқы бетінің кем дегенде қырық пайызын алып жатуға;
2) мемлекеттік және орыс тілдерінде негізгі ескертпе жазбаны қамтуға;
3) ені кем дегенде үш миллиметр болатын қара қоршауда ақ түске барынша үлкен өлшемді қарамен ерекше белгіленген "Helvetica" шрифінде, темекі бұйымының қорабын, қаптамасын ашу кезінде қоршаудың ортасындағы осындай мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететіндей анық басылған болуы тиіс. Жолақша аралығы шрифт биіктігінен аспауы тиіс;
4) басқа баспа ақпаратымен немесе акциздік жинақтау маркалармен бүркелмеуі тиіс.
18. Ескертпе суреттер мынадай талаптарға сәйкес келуге:
1) темекі шегудің зияны туралы суретті немесе пиктограмманы немесе кестені және негізі ескертпе жазбаны қамтуға;
2) ілеспе жазбаларды қоса алғанда, шегетін темекі бұйымдары қорабының немесе қаптамасының үлкен жағының (оң бетіне қарама-қарсы бетінде) сыртқы бетіндегі көлемінің кем дегенде қырық пайызын алып жатуға;
3) шегетін темекі бұйымдары қорабының, қаптамасының бір үлкен жағына (оң бетіне қарама-қарсы бетіне) мемлекеттік және орыс тілдерінде темекі шегудің зияны туралы ілеспе жазбалармен жазылуға; екінші үлкен жағына (оң бетіне) осы Ереженің 7-тармағына сәйкес негізгі ескертпе жазбаның мәтіні жазылуға тиіс;
4) ені кем дегенде үш миллиметр болатын қара қоршауда барынша үлкен өлшемді "Helvetica" шрифінде, ілеспе жазбамен басылған болуы тиіс. Ескертпе суреттер немесе пиктограммалар немесе кестелер темекі бұйымының қорабын, қаптамасын ашу кезінде осы суреттердің немесе пиктограммалардың немесе кестелердің тұтастығын қамтамасыз ететіндей басылған болуы тиіс. Ілеспе жазбалардағы жолақша аралығы шрифт биіктігінен аспауы тиіс;