О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года № 108. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2010 года № 6008. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 144 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4468, опубликованное 13 декабря 2006 года в газете "Юридическая газета" № 215 (1195) внести следующие изменения и дополнения:
в преамбуле слово "целях" заменить словами "соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях";
в Правилах организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 11 января 2007 года "О лицензировании" и определяют порядок организации, проведения обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан через обменные пункты (включая автоматизированные), устанавливают порядок создания и лицензирования уполномоченных организаций, квалификационные требования к ним, а также порядок регистрации (открытия) обменных пунктов.";
по всему тексту слова "операций (его филиал),", "операций (его филиалом),", "операций (его филиала),", "операций (его филиалу)," заменить соответственно словами "операций, (его филиал)", "операций, (его филиалом)", "операций, (его филиала)", "операций, (его филиалу)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 108 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6008 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.07.16 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4468 тіркелген, 2006 жылғы 13 желтоқсанда «Заң газеті» газетінің № 215 (1021) жарияланған мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесіндегі «Валюталық» деген сөз «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және валюталық» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесінде:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы, «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы, «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған) арқылы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру, жүргізу тәртібін айқындайды, уәкілетті ұйымдарды құру және лицензиялау тәртібін, оларға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ айырбастау пункттерін тіркеу (ашу) тәртібін белгілейді.»;
бүкіл мәтін бойынша орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Для целей Правил используются основные понятия, указанные в Законе Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон), а также следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, позволяющее осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций – банк, Национальный оператор почты и уполномоченная организация;
4) рыночный курс обмена валют – средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на основной сессии фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также курс тенге к иностранной валюте, по которой на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, не проводятся торги, рассчитываемый с использованием кросс-курсов в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
5) компьютерная система – автоматизированная электронная система, поставленная на учет в налоговом органе и обеспечивающая ведение учета обменных операций;
6) кросс-курс – курсовое соотношение между двумя иностранными валютами, определяемое на основе рыночного курса обмена этих валют по отношению к казахстанскому тенге или к другой иностранной валюте в случае отсутствия котировок к казахстанскому тенге;
7) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
8) регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство обменного пункта, выданное Национальным Банком согласно пункту 2 статьи 6 Закона.";
в пункте 5:
цифру и слово "7 (семи)" заменить цифрами и словом "10 (десяти)";
слова "Республики Казахстан" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Учредителями уполномоченной организации могут быть физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением лиц, указанных в части второй настоящего пункта.
Учредителями уполномоченной организации не могут быть лица, ранее являвшиеся учредителями (одними из учредителей) уполномоченной организации, которая была лишена лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой менее чем за 3 (три) года до предоставления документов на получение разрешения на государственную регистрацию уполномоченной организации в органах юстиции (далее – разрешение) или лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой.";

«1. Осы Ереженің мақсаты үшін «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көрсетілген негізгі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті - осы құрылғыға қолма-қол ақшаны енгізу және одан басқа валютадағы балама соманы қолма-қол ақшамен алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары - айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операциялар;
3) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға - банк, Ұлттық почта операторы және уәкілетті ұйым;
4) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы - Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының негізгі сессиясында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен айқындалған теңгенің шетел валютасына орташа өлшемді биржалық бағамы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сауда-саттық жүргізілмейтін, теңгенің Ұлттық Банк бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен кросс-бағамдар пайдаланыла отырып есептелетін шетел валютасына бағамы;
5) компьютерлік жүйе - салық органында есепке қойылған және айырбастау операцияларының есебін жүргізуді қамтамасыз ететін автоматтандырылған электрондық жүйе;
6) кросс-бағам - екі шетел валютасы арасындағы, осы валюталардың Қазақстан теңгесіне немесе Қазақстан теңгесіне баға белгілеулер болмаған жағдайда басқа шетел валютасына қатысы бойынша айырбастаудың нарықтық бағамы негізінде айқындалатын бағамдық арақатынас;
7) қолма-қол шетел валютасы - шетелдік мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноталар және қазынашылық билеттер;
8) тіркеу куәлігі - айырбастау пунктінің Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес Ұлттық Банк берген тіркеу куәлігі.»;
5-тармақта:
«7 (жеті)» деген цифр және сөз «10 (он)» деген цифрлармен және сөзбен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің» деген сөздер «Ұлттық Банктің» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті және резидент емес жеке және заңды тұлғалары уәкілетті ұйымның құрылтайшылары бола алады.
Әділет органдарында уәкілетті ұйымды мемлекеттік тіркеуге рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) немесе шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензия алуға құжаттар ұсынғанға,дейін кемінде 3 (үш) жыл бұрын шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясынан айырылған, бұрын уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (құрылтайшыларының бірі) болып табылған тұлғалар уәкілетті ұйымның құрылтайшылары бола алмайды.»;

в пункте 9 цифры и слова "15 (пятнадцати) календарных" заменить цифрами и словами "10 (десяти) рабочих";
в подпункте 2) пункта 10 слово "пункте" заменить словами "части второй пункта";
в пункте 13 цифры и слова "15 (пятнадцати) календарных" заменить цифрами и словами "10 (десяти) рабочих";
в пункте 14 слова и цифры "О лицензировании", подпунктами 4)-9) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" заменить словами и цифрами "от 11 января 2007 года "О лицензировании", подпунктами 4)-9) статьи 10 Закона";
в пункте 15 слова "Республики Казахстан (далее – Национальный Банк)" исключить;
в пункте 19 после слова "Казахстан" дополнить словами и цифрами "от 11 января 2007 года";
в пункте 20 после слова "Казахстан" дополнить словами и цифрами "от 11 января 2007 года";
в части первой пункта 21 слова "обменных пунктов (далее – регистрационное свидетельство)" исключить;
в пункте 26:
в абзаце первом слова "операций с иностранной валютой (его филиала)," заменить словами "операций, (его филиала)";
в абзаце втором цифру и слова "1 (одного) года" заменить цифрой и словами "6 (шести) месяцев";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"наличие информационных стендов для клиентов (размером не менее 0,4 метров в высоту и 0,4 метров в ширину), содержащих сведения о курсе покупки и курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленных по всем видам иностранной валюты, с которой обменный пункт проводит операции по покупке и продаже;";
второй абзац пункта 27 изложить в следующей редакции:
"подлинник или нотариально засвидетельствованная копия документа, свидетельствующего о прохождении кассиром специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо подлинник или нотариально удостоверенная копия документа, подтверждающего опыт работы кассира с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести) месяцев с приложением копии документа, подтверждающего трудовую деятельность работника, предусмотренного законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 28 цифры и слово "15 (пятнадцати)" заменить цифрами и словом "10 (десяти)";

9-тармақта «15 (он бес) күнтізбелік күн» деген цифрлар және сөздер «10 (он) жұмыс күні» деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың 2) тармақшасында «6-тармағында» деген сөздер «6-тармағының екінші бөлігінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта «15 (он бес) күнтізбелік күннен» деген цифрлар және сөздер «10 (он) жұмыс күнінен» деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 2-тармағының 6) тармақшасында және «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 4)-9) тармақшаларында» деген сөздер және цифрлар «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 2-тармағының 6) тармақшасында және Заңның 10-бабының 4)-9) тармақшаларында» деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
15-тармақта «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк)» деген сөздер «Ұлттық Банк» деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақта «Қазақстан» деген сөздің алдында «2007 жылғы 11 қаңтардағы» деген цифрлармен және сөздермен толықтырылсын;
20-тармақта «Қазақстан» деген сөздің алдында «2007 жылғы 11 қаңтардағы» деген цифрлармен және сөздермен толықтырылсын;
21-тармақтың бірінші бөлігінде «айырбастау пункттерінің тіркеу куәліктерін (бұдан әрі - тіркеу куәліктері)» деген сөздер «тіркеу куәліктерін» деген сөздерімен ауыстырылсын;
26-тармақта:
бірінші абзацта «Шетел валютасымен айырбастау» деген сөздер «Айырбастау» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «1 (бір) жыл» деген цифр және сөздер «6 (алты) ай» деген цифрмен және сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«айырбастау пункті сатып алу және сату бойынша операциялар жүргізетін шетел валютасының барлық түрлері бойынша белгіленген, қолма-қол шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамы және сату бағамы туралы мәліметтері бар, клиенттерге арналған ақпараттық стендтердің болуы (кемінде биіктігі 0,4 метр және ені 0,4 метр болатын мөлшермен);»;
27-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша арнайы даярлықтан өткенін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат растаған көшірмесі не қызметкердің еңбек қызметін растайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып, кассирдің қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс стажын растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат растаған көшірмесі;»;
28-тармақта «15 (он бес)» деген цифрлар және сөздер «10 (он)» деген цифрлармен және сөзбен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. На обменный пункт юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) с одной и более кассовой кабиной выдается одно регистрационное свидетельство. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения об увеличении в обменном пункте количества кассовых кабин письменно уведомляет об этом филиал Национального Банка. Получение нового регистрационного свидетельства в данном случае не требуется.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Для регистрации обменного пункта юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) представляет в филиал Национального Банка по месту своего нахождения документы в соответствии с подпунктами 1)4)7) и 8) статьи 10 Закона.
В качестве документов, подтверждающих соответствие заявителя требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка, представляются определенные пунктом 27 Правил документы.
Филиал юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, представляет в филиал Национального Банка по месту своего нахождения помимо документов, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, следующие документы:
копию свидетельства об учетной регистрации филиала (для банков и Национального оператора почты);
копию лицензии Национального Банка на организацию обменных операций с иностранной валютой (для уполномоченных организаций);
копию положения о филиале, прошедшем учетную регистрацию в органах юстиции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в части первой пункта 31 и в пункте 32 цифру и слово "7 (семи)" заменить цифрами и словом "10 (десяти)";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. Перерегистрация обменного пункта осуществляется на основании заявления юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) в порядке и сроки, предусмотренные Правилами для регистрации обменных пунктов, без повторного представления имеющихся в деле документов. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие возникновение оснований для перерегистрации, согласно пункту 33 Правил.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) письменно уведомляет филиал Национального Банка по месту своего нахождения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения:
1) о перемещении обменного пункта, не влекущем за собой изменение адреса обменного пункта, без приостановления деятельности при соответствии обменного пункта требованиям, установленным пунктом 26 Правил, а также представляет документы, предусмотренные пунктом 27 Правил, в случае изменения таких документов, связанных с перемещением обменного пункта;

мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
«28-1. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бір және одан көп касса кабинасы бар айырбастау пунктіне бір тіркеу куәлігі беріледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктіндегі касса кабиналарының санын ұлғайту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банктің филиалын хабардар етеді. Осы жағдайда жаңа тіркеу куәлігін алу талап етілмейді»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктін тіркеу үшін өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына Заңның 10-бабының 1), 4), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсынады.
Өтініш берушінің Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттар ретінде Ереженің 27-тармағында айқындалған құжаттар ұсынылады.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның филиалы өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген құжаттармен қатар мынадай құжаттарды ұсынады:
филиалды есептік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (банктер және Ұлттық почта операторы үшін);
Ұлттық Банктің шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясының көшірмесі (уәкілетті ұйымдар үшін);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әділет органдарында есептік тіркеуден өткен филиал туралы ереженің көшірмесі.»;
31-тармақтың бірінші бөлігінде және 32-тармақта «7 (жеті)» деген цифр және сөз «10 (он)» деген цифрлармен және сөзбен ауыстырылсын;
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Айырбастау пунктін қайта тіркеу айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) өтініші негізінде, айырбастау пункттерін тіркеу үшін Ережеде көзделген тәртіппен және мерзімдерде іс қағаздарында бар құжаттарды қайтадан ұсынбай жүзеге асырылады. Өтінішке Ереженің 33-тармағына сәйкес қайта тіркеу үшін негіздердің туындауын растайтын құжаттар қоса беріледі.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) айырбастау пунктінің мекен-жайының өзгеруіне әкеп соқпайтын, айырбастау пункті Ереженің 26-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде қызметін тоқтатпастан айырбастау пунктінің орын ауыстырылғаны туралы жазбаша хабарлайды, сондай-ақ айырбастау пункті орнының ауыстырылуына байланысты осындай құжаттар өзгерген жағдайда Ереженің 27-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады;

2) об изменении места нахождения юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) с указанием новых реквизитов.";
дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. Регистрационное свидетельство прекращает свое действие в случаях:
1) прекращения действия лицензии юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций;
2) добровольного возврата регистрационного свидетельства.
Юридические лица, имеющие право на организацию обменных операций, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты прекращения действия лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой возвращают в филиал Национального Банка подлинники регистрационных свидетельств.";
в части второй пункта 37 цифры и слова "15 (пятнадцати) календарных" заменить цифрами и словами "10 (десяти) рабочих";
пункт 40 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сумма однократно проведенной автоматизированным обменным пунктом обменной операции не должна превышать эквивалент 10 (десяти) тысяч долларов США, рассчитанный с использованием рыночного курса обмена валют.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Обменные операции, осуществленные через автоматизированный обменный пункт, за каждое число календарного месяца отражаются в порядке, предусмотренном Правилами, в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который является первичным бухгалтерским документом, составленным по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее - журнал реестров).
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, (его филиал) формирует журнал реестров отдельно по каждому принадлежащему ему автоматизированному обменному пункту.
Если в автоматизированном обменном пункте установлена компьютерная система, операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты отражаются в журнале реестров в соответствии с частью четвертой пункта 53 Правил.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения физическими лицами месте размещается следующая информация:
1) копия регистрационного свидетельства на государственном и русском языках;
2) режим работы обменного пункта;
3) копия лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой на государственном и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) сведения о филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта и в адрес которого направляются жалобы при наличии замечаний к работе данного обменного пункта, по форме, установленной приложением 6 к Правилам;
5) копия нормативного правового акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта.";
в пункте 45:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) о назначении соответствующего лица кассиром обменного пункта;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) копия документа, свидетельствующего о прохождении кассиром обменного пункта специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой либо копия документа, подтверждающего опыт работы кассира обменного пункта с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести месяцев);";
в подпункте 5) слова "оригинал или" исключить;
в пункте 46 слово "банковской" исключить;
пункт 47 изложить в следующей редакции:

2) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) орналасқан жерінің өзгеруі туралы жаңа деректемелерін көрсете отырып жазбаша хабарлайды.»;
мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
«36-1. Тіркеу куәлігінің қолданылуы:
1) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға лицензиясын қолдану тоқтатылған;
2) тіркеу куәлігі ерікті түрде қайтарылған жағдайларда тоқтатылады.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғалар шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияны қолдану тоқтатылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына тіркеу куәліктерінің түпнұсқаларын қайтарады.»;
37-тармақтың екінші бөлігінде «15 (он бес) күнтізбелік күн» деген цифрлар және сөздер «10 (он) жұмыс күні» деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
40-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Автоматтандырылған айырбастау пункті бір мәрте жүргізген айырбастау операциясының сомасы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептелген 10 (он) мың АҚШ доллары баламасынан аспауы тиіс»;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«41. Автоматтандырылған айырбастау пункті арқылы күнтізбелік айдың әрбір күні үшін жүзеге асырылған айырбастау операциялары Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған, бастапқы бухгалтерлік құжат болып табылатын, сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі - тізілімдер журналы) Ережеде көзделген тәртіппен көрсетіледі.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) тізілімдер журналын оған тиесілі әрбір автоматтандырылған айырбастау пункті бойынша бөлек қалыптастырады.
Егер автоматтандырылған айырбастау пунктінде компьютерлік жүйе орнатылса, қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар Ереженің 53-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес тізілімдер журналында көрсетіледі.»;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«44. Әрбір айырбастау пунктінде жеке тұлғаларға жақсы көрінетін жерде мынадай ақпарат орналастырылады:
1) тіркеу куәлігінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесі;
2) айырбастау пунктінің жұмыс режимі;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес лицензия алу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесі;
4) Ереженің 6-қосымшаның нысаны бойынша айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде атына шағым жолданатын Ұлттық Банк филиалы туралы мәліметтер;
5) Ұлттық Банктің осы актінің қолданылу кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шегін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінің көшірмесі.»;
45-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны айырбастау пунктінің кассирі етіп тағайындауы туралы бұйрығының көшірмесі;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істеу бойынша арнайы даярлықтан өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесі не айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттың көшірмесі;»;
5) тармақшада «түпнұсқасы немесе» деген сөздер алынып тасталсын;
46-тармақта «банктік» деген сөз алынып тасталсын;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"47. Обменные пункты проводят операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты в соответствии с курсами покупки, продажи и кросс-курсами, установленными на основании распоряжения об установлении курсов. Курсы покупки, продажи и кросс-курсы для обмена наличной иностранной валюты могут быть изменены в течение рабочего времени обменного пункта. Каждое изменение курса утверждается распоряжением с указанием времени, с которого действуют измененные курсы.
В одном распоряжении разрешается одновременно устанавливать различные курсы в зависимости от сумм проводимых обменных операций. Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала).
Распоряжение об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов ежедневно издается руководителем юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) или иным лицом, которому приказом руководителя предоставлены такие полномочия. Допускается издавать распоряжение с указанием периода действия установленных курсов (несколько дней и (или) период времени в течение одного дня).
Распоряжение об установлении курсов издается в одном экземпляре в случаях:
1) нахождения обменного пункта по юридическому адресу юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала);
2) использования юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций, (его филиалом) компьютерной системы, предусматривающей централизованное доведение до обменных пунктов распоряжений в рамках данной компьютерной системы.
В иных случаях один экземпляр распоряжения остается у юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) и по экземпляру распоряжения направляется в каждый обменный пункт, принадлежащий такому юридическому лицу (его филиалу).
Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение 3 (трех) лет.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Установление обменным пунктом ограничений в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии, а также отказ гражданам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, не допускается.
В случае отказа физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) порядке.";

«47. Айырбастау пункттері сатып алу, сату бағамдарына және бағамдарды белгілеу туралы өкімнің негізінде белгіленген кросс-бағамдарға сәйкес қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау операцияларын жүргізеді. Қолма-қол шетел валютасын айырбастауға арналған сатып алу, сату бағамдары және кросс-бағамдар айырбастау пунктінің жұмыс уақыты ішінде өзгеруі мүмкін. Бағамды әрбір өзгерту өзгертілген бағамдар қолданысқа енгізілетін уақыт көрсетілген өкіммен бекітіледі.
Бір өкімде жүргізілетін айырбастау операцияларының сомасына байланысты бір мезгілде әр түрлі бағамдар белгілеуге рұқсат етіледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) әр түрлі айырбастау пункттерінде әр түрлі бағамдарды белгілеуіне жол беріледі.
Сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімді күнделікті айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе басшының бүйрығымен осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады. Белгіленген бағамдардың қолданылу кезеңі (бірнеше күн және (немесе) бір күннің ішінде уақыт аралығындағы кезең) көрсетілген өкімді шығаруға жол беріледі.
Бағамдар белгілеу туралы өкім:
1) айырбастау пункті айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) заңды мекен-жайында орналасқан;
2) айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) өкімдерді осы компьютерлік жүйе шеңберінде айырбастау пункттеріне дейін орталықтандырылған жеткізуді көздейтін компьютерлік жүйені пайдаланған жағдайларда бір дана етіп шығарылады.
Өзге жағдайларда өкімнің бір данасы айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) қалады және өкім осындай заңды тұлғаға (оның филиалына) тиесілі әрбір айырбастау пунктіне бір данадан жіберіледі.
Өкімдердің көрсетілген даналары 3 (үш) жыл ішінде сақталады.»;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48. Айырбастау пунктіне айналыстағы ақша белгілерін қабылдау кезінде номиналы және эмиссия жылдары бойынша шектеулер қоюына, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде азаматтарға айырбастау операциясын жүргізу үшін бас тартуға жол берілмейді.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол шетел валютасының немесе қолма-қол ұлттық валютаның айырбастау пунктінде болмауы себебі бойынша айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған жағдайда, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрін және сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, анықтама береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі ережелерінде белгіленген тәртіппен тіркеледі.»;

пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. Проводимые в обменных пунктах операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты после завершения проведения каждой операции, за исключением случая, установленного в части четвертой настоящего пункта, отражаются в журнале реестров.
В случае изменения курса в течение дня в журнале реестров подводится промежуточный итог по объемам купленной и проданной валюты до начала проведения операций по новому курсу покупки или продажи наличной иностранной валюты. По завершению рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по операциям, проведенным за день, и выводится остаток денег. В журнале реестров на бумажном носителе промежуточные итоги и итоги по завершению рабочего дня заверяются подписью кассира.
В журнале реестров не допускаются подчистки и иные исправления. В журнале реестров на бумажном носителе ошибочные данные перечеркиваются и совершается запись, удостоверенная подписью кассира: "Запись № __ исправлена", после которой совершается верная запись.
Если в обменном пункте установлена компьютерная система, операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты отражаются в журнале реестров не позднее текущего операционного дня, установленного внутренними документами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций. Допускается отражение операций, проведенных в обменном пункте после завершения операционного дня юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала), следующим операционным днем.
54. При покупке или продаже наличной иностранной валюты на сумму, превышающую эквивалент 10 (десяти) тысяч долларов США, рассчитанный с использованием рыночного курса обмена валют, в журнале реестров фиксируются фамилия, инициалы клиента и данные документа, удостоверяющего его личность.";
в пункте 55:
в абзаце третьем части первой после слова "операций" дополнить знаком препинания ",";
в предложении третьем части второй после слова "операций" дополнить знаком препинания ",";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Журнал реестров в электронном виде формируется с учетом следующих требований:
1) программное обеспечение формирования журнала реестров является компьютерной системой (частью компьютерной системы);
2) форма журнала реестров в электронном виде содержит все реквизиты, установленные приложением 5 к Правилам;
3) формирование и выдача отчетности о проведенных в течение дня обменных операциях осуществляется ежедневно с учетом требований Правил;

53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«53. Айырбастау пункттерінде жүргізілетін қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар осы тармақтың төртінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, әрбір операцияны жүргізу аяқталғаннан кейін тізілімдер журналында көрсетіледі.
Күн ішінде бағам өзгерген жағдайда тізілімдер журналында қолма-қол шетел валютасын жаңа бағам бойынша сатып алу немесе сату операцияларын жүргізу басталғанға дейін сатып алынған және сатылған валютаның көлемі бойынша аралық қорытынды шығарылады. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір күн ішінде жүргізілген операциялар бойынша тізілімдер журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады. Қағаз тасымалдауыштағы тізілімдер журналында аралық қорытындылар және жұмыс күнінің аяқталуы бойынша қорытындылар кассирдің қолымен расталады.
Тізілімдер журналында тазартуға және өзге түзетулерге жол берілмейді. Қағаз тасымалдауыштағы тізілімдер журналында қате деректер сызылып тасталады және кассирдің қолымен расталған «№ __ жазба түзетілген» деген жазба жасалады, одан кейін дұрыс жазба жасалады.
Егер айырбастау пунктінде компьютерлік жүйе орнатылса, қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның ішкі құжаттарында белгіленген ағымдағы операциялық күннен кешіктірілмей тізілімдер журналында көрсетіледі. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) операциялық күні аяқталғаннан кейін айырбастау пунктінде жүргізілген операцияларды келесі операциялық күнмен көрсетуге рұқсат етіледі.
54. Қолма-қол шетел валютасын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдалана отырып есептелген 10 (он) мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомаға сатып алған немесе сатқан кезде тізілімдер журналында клиенттің аты-жөні және оның жеке басын куәландыратын құжатының деректері жазылады.»;
55-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«57. Электрондық түрдегі тізілімдер журналы мынадай талаптарды ескере отырып қалыптастырылады:
1) тізілімдер журналын қалыптастырудың бағдарламалық қамтамасыз етуі компьютерлік жүйе (компьютерлік жүйенің бөлігі) болып табылады;
2) электрондық түрдегі тізілімдер журналының нысанында Ереженің 5-қосымшасында белгіленген барлық деректемелер бар;
3) бір күн ішінде жүргізілген айырбастау операциялары туралы есептілікті қалыптастыру және беру Ереженің талаптары ескеріле отырып күнделікті жүзеге асырылады;

4) из журнала реестров в электронном виде не может быть удалена ни одна из учтенных операций. Ошибочно введенная операция должна иметь соответствующую отметку и удалению из базы данных не подлежит.";
в пункте 58:
в части первой слова "центральный аппарат Национального Банка и" заменить словами "о наличии такого программного обеспечения";
в части второй после слова "операций" дополнить знаком препинания ",";
в пункте 59:
в части первой после слова "обеспечения" дополнить словами "(за исключением автоматизированных обменных пунктов)";
в предложении первом части второй после слова "операций" дополнить знаком препинания ",";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Операции, отраженные в журнале реестров в электронном виде, должны соответствовать операциям, указанным в распечатанном экземпляре журнала реестров.";
дополнить пунктом 63-1 следующего содержания:
"63-1. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций, самостоятельно принимает решение по проведению операций по покупке, продаже и обмену монет иностранных государств (группы государств).";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Приостановление действия регистрационного свидетельства в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 30 Закона осуществляется филиалом Национального Банка.";
в пункте 66:
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами и цифрами "от 31 августа 1995 года";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Решение филиала Национального Банка о лишении лицензии на организацию обменных операций публикуется в областной или городской газете на государственном и русском языках.";
в предложении первом части второй пункта 68 слова "операций (его филиала)." заменить словами "операций, (его филиала).";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. В случае принятия филиалом Национального Банка решения о лишении лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой уполномоченная организация возвращает в филиал Национального Банка подлинник лицензии в срок, установленный в пункте втором статьи 48 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании".";
в части первой приложения 3 слова и цифры "Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и со статьей 30  Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" заменить словами и цифрами "Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
в части третьей приложения 6:
в абзаце седьмом:
слова "дату, указывающую" заменить словами "дату и время, указывающие";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"фамилия, имя и отчество кассира обменного пункта.";
в таблице приложения 7 после слов "Рыночный курс" дополнить словами "обмена валют".

4) электрондық түрдегі тізілімдер журналынан есепке алынған операциялардың бірде-біреуі алынып тасталуы мүмкін емес. Қате енгізілген операцияға тиісті белгі қойылуы тиіс және деректер базасынан алынып тастауға жатпайды.»;
58-тармақта:
бірінші бөлікте «Ұлттық Банктің орталық аппаратына және» деген сөздер «осындай бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы туралы» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші сөйлемінде орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
59-тармақта:
бірінші бөлікте «қамтамасыз етуді» деген сөздерден кейін «(автоматтандырылған айырбастау пункттерін қоспағанда)» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Электрондық түрдегі тізілімдер журналында көрсетілген операциялар тізілімдер журналының басып шығарылған данасында көрсетілген операцияларға сәйкес келуі тиіс»;
мынадай мазмұндағы 63-1-тармақпен толықтырылсын:
«63-1. Айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлға шет мемлекеттердің (мемлекеттер тобының) монеталарын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу бойынша шешімді өз бетінше қабылдайды.»;
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«65. Заңның 30-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тіркеу куәлігінің қолданылуын тоқтата тұруды Ұлттық Банктің филиалы жүзеге асырады.»;
66-тармақта:
«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» деген сөздерден кейін «1995 жылғы 31 тамыздағы» деген сөздермен және цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ұлттық Банк филиалының айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешімі мемлекеттік және орыс тілдерінде облыстық немесе қалалық газетте жарияланады.»;
68-тармақтың екінші бөлігінің бірінші сөйлемінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«69. Ұлттық Банктің филиалы шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің филиалына лицензияның түпнұсқасын «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 48-бабының екінші тармағында белгіленген мерзімде қайтарады.»;
3-қосымшаның бірінші бөлігінде «Қазақстан Республикасының «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» Заңының 6-бабына, «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банктік қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына» деген сөздер және цифрлар «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына» деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
6-қосымшаның үшінші бөлігінде:
жетінші абзацта:
«көрсететін күн» деген сөздер «көрсететін күн және уақыт» деген сөздермен ауыстырылсын;
«.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
«айырбастау пункті кассирінің аты-жөні.»;
7-қосымшаның кестесінде «Нарықтық бағам» деген сөздер «Валюта айырбастаудың нарықтық бағамы» деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту организационной работы, внешних и общественных связей (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
_____________ Бахмутова Е. Л.
22 декабря 2009 года

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Ұйымдастыру жұмысы, сыртқы және қоғамдық байланыстар департаменті (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен жариялауға өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігінің
Төрайымы _____ Бахмутова Е.Л.
2009 жылғы 22 желтоқсан